افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                          جمعه ٣۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲٣


نکاتی در رابطه با خیزش زن زندگی آزادی و‌ مواضع سندیکا در این خصوص

برای مشاهدۀ تصاویر و سایر مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
قتل ژینا (مهسا) امینی در شهریور ۱۴۰۱ آغازگر خیزش سراسری زن زندگی آزادی در سراسر کشور شد، اما نارضایتی گسترده از شرایط موجود و چهاردهه برخوردهای خشونت بار نسبت به مطالبات مردم و بویژه سرکوب حقوق زنان، جوانان، کارگران و مردم تحت ستم بویژه در مناطق محروم شده کشور، پیش زمینه این‌اعتراضات بود.
خیزش شهریور ۱۴۰۱ با وجود تفاوتهای متعدد از جمله در شعارها و نیز پیش قراولی زنان و نسل جوان کشور، همچنان در دنباله خیزشهای مردم محروم، تهیدست و تحت ستم در سالهای اخیر از جمله در دی ۹۶، آبان ۹۸ و تیر ۱۴۰۰ صورت گرفت. با این وجود، این واقعیتی انکار ناپذیر است که جان باختن ژینا (مهسا) امینی در بازداشت گشت ارشاد و بدنبال آن خیزش زن زندگی آزادی صحنه سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی کشور را کاملا دگرگون‌ کرد. این‌خیزش تنها علیه حجاب اجباری و‌ گشت ارشاد نبود و برای برابری زن‌ و‌ مرد در تمامی عرصه ها و همچنین برای آزادی و‌ عدالت و‌ پایان دادن به هرگونه ظلم و‌ ستم است که کماکان دغدغه اصلی و به سرانجام نرسیده ی اکثریت مردم محروم کشور است. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***************

ابلاغیه اجرای حکم ریحانه انصاری‌نژاد

در تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ ابلاغیه اجرای حکم به ریحانه انصاری‌نژاد ابلاغ شد. بر اساس این ابلاغیه که توسط شعبه یک اجرای احکام دادسرای انقلاب صادر شده نامبرده بایستی ظرف ۵ روز برای اجرای حکم به شعبه یک اجرای احکام مراجعه نماید.
ریحانه انصاری‌نژاد، فعال کارگری، در ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در منزل مسکونی توسط وزارت اطلاعات دستگیر و پس از گذراندن ۸۷ روز بازداشت و بازجویی با وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی آزاد شد.
وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۴ سال زندان و ۲ سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی و ممنوع الخروجی محکوم شد. ۴ سال زندان برای جرمهای مرتکب نشده بر اساس سناریوسازیهای کاذب و‌ خلاف واقع. دادگاه تجدید نظر هم بدون در نظرگرفتن هیچیک از نواقص در پرونده ریحانه انصاری‌نژاد حکم دادگاه بدوی را عینا تایید کرد. نام این اقدامات ظالمانه را هم گذاشتند عدالت قضایی.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه حکم صادره علیه ریحانه انصاری‌نژاد و ابلاغیه اجرای حکم را بشدت محکوم‌ می‌کند و به نقض ابتدایی‌ترین حقوق قانونی و‌ انسانی ایشان معترض است.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید کردد

به امید برقراری عدالت در ایران و سراسر جهان،

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳۰ شهریور ۱۴۰۲

***************

اصرار مقامات قضایی جهت ملاقات روانپزشک با داود رضوی

در شرایطی که وی نیاز فوری به معالجه ی مشکلات جسمانی خود دارد

در تاریخ ۲۲ شهریور به داود رضوی اعلام می‌کنند دکتر در بهداری است و می‌تواند ویزیت شود. داود رضوی اعلام می‌کند که لزومی ندارد چرا که شب گذشته توسط دکتر ویزیت شده و دارو گرفته است. با اصرار مسئول زندان دوباره وی به نزد دکتر می‌رود و علائم بیماریش را برای دکتر بازگو میکند. دکتر مزبور به وی می‌گوید که او پزشک عمومی نیست و روانپزشک هست. داود رضوی بسیار متعجب شده و به وی اعلام می‌کند که او روانپزشک نخواسته بود.
پزشک مذکور از رضوی پرسید خوابش خوب است یا با کسی درگیر نشده؟ داود رضوی به او اعلام می‌کند که از لحاظ جسمی بیمار است ولی مشکل روحی و روانی ندارد که روانپزشک بخواهد وی را ویزیت کند. داود رضوی گفت که مشکل خواب ندارد و با کسی نیز اصلا درگیر نشده است.
روانپزشک به رضوی اعلام کرده که دو بار به او گفته‌اند که رضوی را ویزیت کند. در جواب سوال داود که چه کسی گفته، روانپزشک به وی گفته است دستور قضایی است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام می‌کند که داود رضوی، فعال کارگری‌ و عضو هیات مدیره سندیکا، در سلامت روانی به سر می‌برد و این تلاش امنیتی‌ها در همان چهارچوب دسیسه چینی برای زندانیان سیاسی از جمله فعالین‌کارگری-صنفی است. مسئولین حکومتی همگی خوب می‌دانند که داود رضوی از مشکلات عدیده جسمانی رنج می‌برد و‌ اگر نگران شرایط رضوی بودند تا کنون باید حکم عدم‌تحمل حبس و یا مرخصی استعلاجی برای ایشان صادر می‌کردند. سندیکا یکبار دیگر اعلام می‌کند مسئولیت حفظ جان و سلامتی داود رضوی و‌دیگر اعضای زندانی سندیکا بر عهده مقامات امنیتی و قضایی است.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۴ شهریور ۱۴۰۲

***************

جان جعفر ابراهیمی، معلم زندانی و

بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در خطر است

جعفر ابراهیمی معلم زندانی از بیماری خودایمنی در رنج است. اما مقامات امنیتی زندان اوین ایشان و ۱۲ زندانی دیگر را به زندان قزلحصار منتقل کرده‌اند.
به گفته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بیماری جعفر در شرایط بد زندان بسیار پیشرفت کرده و سلامتی او در خطر است.
بر اساس توضیحات داده شده به وکیل جعفر ابراهیمی آقای عرفان کرم‌ویسی، حال جسمی جعفر ابراهیمی بسیار وخیم شده و به بهداری منتقل شده بود. در عین حال، پس از خروج از بهداری هنگامی که خواسته است یک تماس محدود ۳ دقیقه‌ای در اتاق افسرنگهبانی مرکزی با همسر خود بگیرد، در همانجا توسط افسر جانشین و معاونش و چند تن از کادر زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه کتف، گردن و پیشانی زخمی شده است.
بر اساس گفته‌ی وکیل ایشان، آثار ضرب و شتم گردن، کتف، بدن، مچ دست و پیشانی ایشان به ‌وضوح مشخص بوده است. همچنین بهداری قزل‌حصار در نامه‌ای بر وخامت وضعیت جسمی آقای ابراهیمی تاکید نموده و اعلام کرده است که از آنجاییکه این فعال صنفی معلمان در معرض نابینایی ناشی از عوارض بیماری قرار دارد، می‌بایست هر چه سریعتر به پزشک متخصص اعزام شود تا به وضعیتش رسیدگی شود اما مسئولین زندان از اعزام ایشان امتناع کرده‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن محکوم کردن این اقدام وحشیانه، مسئولیت حفظ جان جعفر ابراهیمی را برعهده مقامات امنیتی و قضایی دانسته و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این معلم زندانی و دیگر کارگران، معلمان و فعالین اجتماعی و سیاسی می‌باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۳ شهریور ۱۴۰۲

***************

بیانیه شورای اتحادیه‌های جهانی (CGU) ؛ اتحادیه‌های کارگری جهانی،

تشدید نقض حقوق بشر، نقض حقوق کارگران و نقض آزادی‌های مدنی در ایران را محکوم می‌کنند

۱۲ سپتامبر ٢٠٢٣
شورای اتحادیه‌های کارگری جهانی (CGU)، به نمایندگی از بیش از ٢٠٠ میلیون کارگر، از طریق کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری (ITUC)، فدراسیون‌های اتحادیه جهانی (GUFs) و کمیته مشورتی اتحادیه های کارگری بهOECD (TUAC)، تشدید نقض حقوق بشر و نقض آزادی‌های مدنی رهبران تشکل‌های صنفی و فعالان کارگری، توسط مقامات ایران را محکوم می‌کند.

شورای اتحادیه‌های جهانی، نگرانی عمیق خود را از تشدید اقدامات سرکوب‌گرانه، به ویژه در نزدیک شدن به سالگرد قتل ژینا_مهسا_امینی در ۱۶ سپتامبر، علیه معلمان، روزنامه‌نگاران، فعالان اتحادیه‌های کارگری، فعالان دانشجویی و مدافعان حقوق زنان ابراز می‌کند. ما این سرکوب در ایران را محکوم می‌کنیم و فورا خواستار توقف فوری آن هستیم، چرا که توانمندسازی تشکل‌های صنفی برای دفاع و حمایت از حقوق کارگران، سنگ بنای هر جامعه دموکراتیک است.
ما همچنین نگران افزایش نفوذ گشت ارشاد، پلیس اخلاق، و اجرای قانون حجاب اجباری، برای آزار و اذیت زنان و جلوگیری از دسترسی آنها به آموزش هستیم.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران (CCITTA)، از اعضای آموزش بین‌المللی (EI)؛ سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه (سندیکای واحد)، عضو فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل‌ونقل (ITF)؛ و انجمن روزنامه‌نگاران ایرانی (AoIJ)T، عضو فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ)، با آزار و اذیت مداوم، دستگیری، بازداشت‌های طولانی مدت و شکنجه در زندان مواجه هستند. این تشکل‌های عضو ما، رهبران تشکلات و کارگران در بخش‌های مختلف اتحادیه‌های مختلف نقض‌های حقوق مشابهی را گزارش می کنند که شامل موارد زیر است:

🔸مورد هدف قرار دادن و اخراج معلمان و فعالان تشکل‌های صنفی کارگری در ایران به شدت معیشت آنها را به خطر می‌اندازد. انجام شکنجه‌های جسمی و روانی در طول بازداشت، از جمله پخش عمومی"اعترافات" اجباری؛ زندان تحت احکام خودسرانه و نامشخص، در شرایط وحشتناک و بدون دسترسی به مراقبت‌های پزشکی.

🔸حمله به تظاهرات کارگران و تظاهرات مسالمت‌امیز، ارعاب فعالان صنفی، روزنامه‌نگاران و کارگران معترض، انجام اخراج‌های خودسرانه و سریع، دستگیری فعالان اتحادیه‌های کارگری و پیگرد قانونی تحت اتهاماتی مانند "اختلال در نظم عمومی"، "تبلیغات علیه دولت" و "اقدام علیه امنیت ملی" که می‌تواند مجازات‌های شدید از جمله مجازات اعدام را به همراه داشته باشد.

🔸جلوگیری از انتشار آزاد اخبار در مورد فعالیت‌های تشکل‌های صنفی-کارگری؛ اخلال در فعالیت تشکل‌های صنفی با ایجاد نهادهای موازی تحت حمایت رژیم و حمله به تلاش‌های این تشکل‌ها برای برگزاری مناسبت‌های عمومی، از جمله روز یک مه، روز جهانی کارگر، است؛

🔸نقض حقوق زندانیان: با همه بازداشت‌شدگان، از جمله فعالان تشکل‌های صنفی‌کارگری، باید با احترام و کرامت تعیین شده در قوانین بین‌المللی رفتار شود. معلمان، دانشجویان، فعالان اتحادیه‌های کارگری و مدافعان حقوق بشر که به‌طور غیرقانونی بازداشت شده‌اند، باید آزاد شوند. شکنجه باید در تمام بازداشتگاه‌ها ممنوع شود.

🔸فشار بر خانواده‌های رهبران و فعالان تشکلهای صنفی و ‌کارگری: افزایش فشار بر خانواده‌های فعالان اقداماتی عمیقا ناراحت‌کننده است. خانواده‌ها سزاوار زندگی در صلح و عاری از ترس و انتقام هستند.

🔸حق سازماندهی و برگزاری جلسات تشکلات‌کارگری: سازماندهی و برگزاری مجامع عمومی بدون تهدید به آزار و اذیت باید از حقوق اساسی و بدیهی فعالان تشکلات صنفی کارگری در ایران باشد.

🔸خصومت دولت با مطالبات کارگری: بی‌تفاوتی نسبت به خواسته‌های مشروع کارگران و بازنشستگان ناعادلانه است. ما در همبستگی با همه کارگران و بازنشستگان ایستاده‌ایم؛ آنان سزاوار رفتار عادلانه و معیشت شرافتمندانه هستند.

ما از مقامات ایران می‌خواهیم که به استانداردهای بین‌المللی کار، به ویژه آزادی تشکلات احترام گذاشته و اطمینان حاصل کنند که اصول حقوق بشر، عدالت، کرامت و انصاف وجود دارد. شورای اتحادیه‌های کارگری جهانی همبستگی خود را بطور وبزه با مدافعان حقوق زنان در مبارزه برای یک جامعه دموکراتیک و سکولار ابراز می‌کند.
ما در تعهد خود به دفاع از حقوق کارگران، زنان، معلمان، روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق‌انسانی و فعالان در ایران و سراسر جهان متحد هستیم.

باز تکثیر از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۱ شهریور ۱۴۰۲

***************

حال نامساعد جسمانی داود رضوی به علت شرایط زندان و عدم حضور پزشک

داود رضوی فعال کارگری و عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد امروز ۲۱ شهریور طی تماس تلفنی که با خانواده داشت، از حال جسمانی نامساعد خود خبر داده است.
این فعال کارگری چند روزی است که مبتلا به بیماری سرماخوردگی شدید (مشکوک به سویه جدید کرونا) با علائم سر درد، بدن درد، تهوع و... شده است و امروز شدت بیماری به حدی رسید که توان مراجعه به جلسات فیزیوتراپی تجویز شده را نداشت.
داود رضوی که در شهریور ماه ۱۴۰۱ دستگیر شد، همچنان با گذشت نزدیک به یک سال در بند قرنطینه میباشد و در پی شرایط نامناسب بند و همچنین وجود حشراتی مانند ساس و …، سیستم ایمنی ایشان به شدت ضعیف شده است.
با توجه به تمامی این شرایط و بیماریهای دیگر این فعال کارگری، پزشک عمومی جهت ویزیت و رسیدگی به بیماری ها و حال جسمانی ایشان و‌ دبگر زندانیان در این بند وجود ندارد.
خانواده داود رضوی نگرانی جدی خود از وضعیت جسمانی داود رضوی را بارها ابراز نموده اند و خواهان رسیدگی هر چه سریعتر به وضعیت ایشان میباشند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از مسئولین زندان می‌خواهد که هرچه سریعتر به وضعیت بیماری این فعال کارگری رسیدگی شود و مسئولین زندان و قوه قضائیه با درخواست مرخصی پزشکی ایشان موافقت نمایند تا مراحل درمان را در بیرون از زندان و تحت نظر پزشک طی نماید. مقامات زندان، قوه قضائیه و مسئولان دولت جمهوری اسلامی مسئول کامل سلامتی و‌ جان‌‌ داود رضوی هستند.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

چاره کارگران وحدت و‌ تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۱ شهریور ۱۴۰۲

***************

ممنوع تماس تلفنی کردن رضا شهابی کارگر زندانی

۲۰ شهریور - مسئولین زندان اوین، رضا شهابی کارگر زندانی و عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، را به دلیل اعتراض به انتقال کیوان‌مهتدی به سلول انفرادی ممنوع تماس تلفنی کرده اند.
طبق اخبار رسیده، مسئولین زندان اوین در آستانه فرا رسیدن سالگرد خیزش زن زندگی آزادی فضای زندان اوین را به شدت امنیتی کرده اند و تمام هم و غم آنها سرکوب صدای زندانیان سیاسی به هر دلیلی میباشد و تاب و تحمل هیچ اعتراضی از سمت زندانیان را ندارند و آنها را به بهانه های واهی به سلول های انفرادی انتقال داده و یا ممنوع تماس می‌کنند. این اقدامات سرکوبگرانه شامل حال تعداد زیادی از فعالین‌کارگری و ‌معلمی نیز شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه این اقدام‌ کاملا غیر قانونی و غیرانسانی را از سوی سازمان زندان‌ها، شورای زندان‌ها و قوه قضائیه به شدت محکوم می‌کند و خواستار لغو ممنوع تماس کردن تلفن های کارگر زندانی رصا شهابی و همچنین خواستار برگرداندن کیوان مهتدی از سلول انفرادی به بند عمومی میباشد و این اعتراض کیوان مهتدی و رضاشهابی را کاملا قانونی می‌داند و زندانیان حق دارند که نسبت به حقوق اولیه خودشان اعتراض نمایند و احقاق حق کنند.

کارگر زندانی، معلم زندانی آزاد باید گردند.

زندانی سیاسی آزاد باید‌گردد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۰ شهریور ۱۴۰۲

***************

کیوان مهتدی به انفرادی اوین منتقل شد

کیوان مهتدی در پی انتشار فایلی صوتی در حمایت از جعفر ابراهیمی و کامیار فکور و خواندن شعر، به دستور محمودی، رئیس بند ۴ زندان اوین و هدایت‌الله فرزادی رئیس این زندان، به صورت «تنبیهی» به انفرادی منتقل شده است.
ظاهرا در این اقدام «تنبیهی»، کیوان‌مهتدی را به مدت ۱۰ روز به بند ۲۰۹ یا ۲۴۱ منتقل کرده‌اند. همچنین امروز به خانواده وی که برای ملاقات به زندان رفته بودند ملاقات ندادند.
کیوان مهتدی و همسرش آنیشااسداللهی، معلم، فعال کارگری و مترجمان سندیکای کارگران شرکت واحد، در اردیبهشت ۱۴۰۱ دستگیر شدند.
کیوان از همان زمان، بدون‌حتی یک‌روز مرخصی، در زندان به سر می‌برد و آنیشا اسداللهی از ۴ مرداد برای گذراندن حکم ظالمانه ۵ سال به زندان اوین برگشته است.

کارگر زندانی، معلم زندانی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ شهریور ۱۴۰۲

***************

حمایت سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

از اعتصاب زندانیان سیاسی بند ۴ زندان اوین

تحریم تلفن توسط کارگر زندانی داود رضوی به حمایت از اعتصاب زندانیان سیاسی بند ۴ زندان اوین
اعتصاب زندانیان سیاسی بند ۴ که تا امروز ۱۰ شهریور برای سه روز ادامه داشته است، در اعتراض به کنترل، شنود و ضبط صدای زندانیان و همچنین بالا بودن هزینه‌ی مکالمه و کیفیت بد صدای تماس‌ها و قطع و وصل مکرر تلفنها صورت گرفته است. شرکت آسیاتک سرویس دهنده‌ی تلفن‌های زندان می‌باشد.
در عین‌حال، داود رضوی، فعال کارگری و عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که در زندان اوین محبوس می‌باشد، در حمایت از اعتصاب زندانیان سیاسی بند ۴ زندان اوین اعلام اعتصاب نموده و تصمیم ایشان بر این است تا روز شنبه ۱۱ شهریور هیچ تماسی با خانواده نداشته باشد.
اعتصاب کنندگان شامل دو‌ تن از اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت‌ واحد، حسن سعیدی و رضا شهابی، و جمعی از دیگر فعالین کارکری، معلمی و‌ مدنی، از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، سعید مدنی، کیوان مهتدی، کامیار فکور، آرش جوهری، احمد رضا حائزی، علی یونسی، امیر حسین مرادی، و امیر سالار داودی، می باشد.
اقدامات سخیف و غیر قانونی مسئولان زندان و همچنین بالا بردن هزینه مکالمه ی تماسها از طرف شرکت آسیاتک نسبت به روزهای قبل، که بی شرمانه از بابت به حبس کشیده شدن مردم حق طلب دنبال سود هر چه بیشتر است، باعث از بین رفتن حقوق ابتدائی یک زندانی که تماس با خانواده می‌باشد گردیده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه ضمن حمایت از اعتصاب زندانیان سیاسی بند ۴ زندان اوین و‌ اقدام‌حمایتی داود رضوی، اعمال و سیاستهای غیر انسانی و سرکوبگرانه مسئولان زندان را شدیدا محکوم می‌نماید، و خواستار رفع این محدودیت های تلفنی، استراق سمع و افزایش هزینه مکالمه برای زندانیان سیاسی میباشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید‌گردد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۰ شهریور ۱۴۰۲

***************

باز هم در مورد خانه ضد کارگر و دبیر کل آن

سندیکا و‌ دیگر تشکلات مستقل کارگری بارها راجع به «خانه کارگر» نوشته‌اند. خانه کارگر به جز نامی که به یدک می‌کشد ربطی ماهوی به ما کارگران ندارد؛ اما در عین حال به نام ما و با هزینه ما کارگران، در سراسر کشور و‌ همچنین در اجلاسهای جهانی سیاست‌های ضد کارگری حاکم را با کمک انواع رانتها و امتیازات ویژه‌‌ای که در اختیار دارد به پیش برده و موجب تثبیت آنها شده است.
اما بطور مشخص خوب است راجع به آقای علیرضا محجوب‌ «دبیر کل» مادام‌العمر خانه ضد کارگر بیشتر بدانیم. آیا کارگران‌کشور می‌دانند که علیرضا محجوب عضو هیات رئیسه و یکی از قائم مقام های فدراسیون‌جهانی اتحادیه‌های کارگری (دبیلیو، اف، تی، یو) است و در این فدراسیون بعنوان نماینده طبقه کارگر ایران شرکت دارد؟
اینکه این فدراسیون به اصطلاح جهانی از چه اعتباری می‌تواند برخوردار باشد هنگامیکه قائم مقامش محجوب باشد بجای خود، اما حتی در ظاهر هم‌که شده: کسی که شش دوره نماینده مجلس بوده و‌ هست، مشاور و بازرس ویژه رئیس جمهور در دولت هاشمی رفسنجانی، که گسترده‌ترین سیاستهای ضد کارگری و خصوصی سازی را آغاز کرد، نماینده دولت‌های آیت الله خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی در شورای عالی کار بوده، عضو انواع کمیسیونهای کار، تامین اجتماعی در مجلس در دوران‌ دولتهای مختلف بوده، کسی که وسیعا از منابع و امکانات نظام سرمایه داری حاکم بیشترین بهره‌ها را برده و در چهل و‌ چند سال گذشته حتی یک روز هم کارگری نکرده و‌ در واقع بخشی از ۲ درصد «بالایی‌ها» و از جمله پرمنفعت‌ترین افراد کشور است، چگونه توانسته است بعنوان‌ نماینده‌کارگران ستم دیده، بی حق و‌ حقوق و به فلاکت افتاده کشور ما خود را برای سالیان متمادی تحمیل کند؟
تازه بعد از چهار دهه که نمایش نمایندگی کارگران را به یدک کشیده است نه تنها هیچ دستاوردی نداشته بلکه در این مدت همیشه سعی کرده با وعده و وعیدهای توخالی بابت پیگیری حق و حقوق کارگران و با شعارهای پوچ و بیهوده کارگران را از مسیر اصلی خود که همانا اتحاد و ایجاد تشکلات مستقل، اعتراضات مدنی و اعتصاب می‌باشد دور نگه دارد تا بتواند یک خوش خدمتی به اربابان خودش که همانا دولت و نظام سرمایه داری میباشد به نحو احسن انجام دهد تا شاید پاداش این خوش خدمتی را که همانا پاتوق و اتراق زدن به مجلس و قدرتهای حاکم میباشد را از اربابان خودش دریافت نماید.
اگر این نماینده به اصطلاح کارگری دغدغه معیشت و رفاه کارگران را داشت به هیچ‌عنوان نمی‌توانست شش دوره متوالی در مجلس جا خشک کند، که این‌هم البته یکی ار رکوردهای آقای محجوب است، و‌ شاهد هر چه فلاکتبارتر شدن کار و زندگی دهها میلیون‌کارکر و‌ زحمتکش و‌خانواده های کارکران و‌ حقوق بگیران و لشکر عظیم بیکاران و فرودستان در سراسر کشور باشد، و نمی‌توانست‌ جرات‌ کند در اجلاسهای کشوری و جهانی به نام طبقه‌کارگر ستم‌دیده‌ ایران شرکت کند.
آقای محجوب و سران‌ و‌ گردانندگان خانه کارگر کسانی هستند که در همان اوایل انقلاب نمایندگان واقعی کارگران را با زور چماق از خانه کارگر وقت بیرون کردند و خودشان به عنوان نماینده کارگران در آن جا نشستند و نقش اساسی ای داشتند برای شرایط ناگواری که الان طبقه کارگر ایران دچارش است. یعنی کمک کردند به اینکه سندیکاها و شوراهای مستقل کارگران سرکوب شوند و از بین بروند و شوراهای اسلامی بعنوان آلت دست کارفرما و دولت جانشین آن گردند. و به این ترتیب قدرت سازمانیابی کارگران را بشدت پایین بیاورند.
نمونه ی ناکارامدی اینها را هر سال در مورد دستمزدها می بینیم، در مورد قراردادهای موقت کار می بینیم، در مورد حذف بسیاری از مفاد‌ حمایتی قانون‌کار می بینیم، در مورد تبعیض و‌ چند دستگی میان‌ کارگران‌ می بینیم، در مورد سرکوب فعالین مستقل کارگری‌ای که‌حاضر به‌همکاری با‌ نهادهای امنیتی و‌ خانه‌ ضد کارگر نشده‌اند می بینیم، در مورد حضور آزادانه و‌ پر خرج و‌ مخارج محجوب و‌ دهها نماینده دیگر خانه‌کارگر و کانون عالی شوراهای اسلامی در انواع و‌ اقسام‌ اجلاسهای داخلی و بین المللی میبینیم. در حالیکه در تمام این سالها هزاران کارگر حق طلب کاملا ظالمانه اخراج، تهدید، بازداشت و زندان شده اند، حتی هر اعتصاب کوچک‌ کارگری برای کارگران و نمایندگان‌ واقعی کارگران در کارگاهها و‌ کف خیابانها هزینه بردار بوده است و‌ هیچ نماینده واقعی کارگران جرات علنی حرف زدن و اعتراض کردن، بدون واهمه از عواقب آن و‌ پرونده سازی علیه اش، ندارد، اما محجوب و شرکا در خانه‌کارگر، آزادانه به‌نام‌ ما‌ کارگران و با بودجه های عظیم بدون هرگونه نیازی به پاسخگویی، در کریدورهای قدرت میچرخند.
پس همکاران و دوستان گرامی به این‌ به اصطلاح نماینده های فرمایشی و فرمالیته که در خدمت کارفرمایان‌و‌ نهادهای حاکم و دیگر سرمایه داران هستند هیچ‌ امیدی نباید داشت. حق و حقوق ما کارگران فقط در کف کارگاه ها و‌ خیابان ها و ‌با اتحاد و همبستگی و تشکلات مستقل ما بدست میاد.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌نهادهای حراستی و ‌اطلاعاتی است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

هشت شهریور ۱۴۰۲

***************

اظهار نظر کمیسیون پزشکی در خصوص پرونده پزشکی رضا شهابی

اظهار نظر کمیسیون پزشکی در خصوص پرونده پزشکی رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد
در پی ارجاع پرونده پزشکی رضا شهابی به کمیسیون پزشکی، کمیسیون مجددا دستور ارجاع برای مشاوره قلب برای وی داده است. مسئولان زندان به شهابی گفتند که باید ۸۰۰ هزار تومان پول جهت مراجعه به مشاوره قلب به همراه داشته باشد. این در حالی است که بیمه سلامت وی غیر فعال گشته است و حتی زندان هم اقدام به بیمه کردن او نکرده است.
چگونه کارگر اخراجی ای که در حبس است و تحت پوشش هیچ گونه بیمه‌ای نمی‌باشد، و حتی از بیمه سلامت زندان نیز برخوردار نیست، می‌تواند هزینه های پزشکی را تقبل نماید. او که اختلاس نکرده است که مسئولین زندان و مقامات امنیتی مدام بهش مرخصی بدهند و در بهترین بیمارستان‌ها درمان شود. وی به خاطر مطالبه گری و دفاع از حقوق خود و سایر کارگران نه تنها کارش را از دست داده است، بلکه بارها به زندان افتاده است و‌ مورد ضرب و شتمهای شدید قرار گرفته است. در طول این بازداشتهای متعدد، شهابی به این مشکلات جسمی دچار گشته و به خاطر شرایط نامناسب زندان و بازجویی های طولانی و پی درپی بیماری ایشان عود کرده و وخیم تر گشته است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه از قوه قضائیه و مسئولان زندان می‌خواهد جهت وصل نمودن بیمه سلامت رضا شهابی هر چه سریعتر اقدام‌نمایند. سندیکا همچنین خواستار موافقت مسئولان زندان با مرخضی پزشکی رضا شهابی می باشد. سندیکا خواستار آزادی بدون قید و شرط اعضای زندانی خود رضا شهابی، داود رضوی، حسن سعیدی و سایر فعالین کارگری و معلمی و مدنی میباشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۶ شهریور ۱۴۰۲

***************

آنیشا اسداللهی به خاطر گفتن زن زندگی آزادی ممنوع الملاقات شد

*آنیشا اسداللهی، مترجم و فعال کارگری، که محکومیت ۵ ساله ای را به اتهام حمایت از تشکل های صنفی مستقل سپری می کند، به سبب سر دادن شعار زن زندگی آزادی ممنوع الملاقات شد.
دو‌هفته پیش تعداد زیادی از زندانیان بند زنان اوین به مناسبت روز خبرنگار در هواخوری زندان جمع شده و در حمایت از روزنامه نگاران و فعالان زندانی، و‌ جنبش زن زندگی آزادی، شعار دادند.
در همین راستا، در این هفته آنیشا اسداللهی از ملاقات با خانواده خود محروم شد، و بر خلاف آیین نامه زندان تا کنون از ملاقات با همسر زندانی خود، کیوان مهتدی، نیز محروم شده است. کیوان مهتدی نیز به اتهام حمایت از تشکل های مستقل صنفی محکوم به ۵ سال زندان می باشد.
این روزها شاهد انواع و‌اقسام فشارها با هدف خاموش کردن صدای به حق اعتراضی هستیم، اما همانطور که موج اعتراضات اخیر در بند زنان زندان اوین نشان داده، محکومیت های سنگین زندان و فشارهای مضاعف داخل زندان نیز نمی تواند فریاد آزادی خواهی را خاموش کند.

صدای آنیشا اسداللهی و دیگر زنان معترض در بند باشیم.

*پیام رسیده به سندیکا.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۶ شهریور ۱۴۰۲

***************

نتایج آزمایشات داود رضوی بدنبال اعزام یک روزه ایشان به بیمارستان طالقانی

داود رضوی کارگر زندانی و عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه یکم شهریورماه بدون اطلاع قبلی به بیمارستان طالقانی جهت بررسی جواب پاتولوژی و ارجاع جواب به پزشک قانونی اعزام شد.
‌در این اعزام و به دنبال مراجعه به دکتر متخصص گوارش، نظر متخصص گوارش ضمیمه ی پرونده پزشکی رضوی گردید و قرار شد پرونده به پزشکی قانونی ارجاع داده شود. طبق گفته ی پزشک معالج با توجه به نتایج پاتولوژی و اندوسکوپی، داود رضوی نیاز به ادامه درمان و رعایت رژیم غذایی مخصوص دارد، که هیچ‌کدام‌ با توجه به شرایط زندان به نحو مناسب و‌ مؤثر ممکن نیست.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بار دیگر به قوه قضائیه و مسئولان زندان یاداور میشود ‌که به دلیل وخیم تر شدن وضعیت جسمانی و پزشکی داود رضوی، ایشان مشمول عدم تحمل حبس میباشد و لازم است هر چه زودتر با آزادی بدون قید وشرط ایشان موافقت گردد. ادامه حبس داود رضوی، و ‌حتی اجازه ی مرخصی پزشکی به وی ندادن، مصداق بارز‌ اذیت و آزار یک‌کارگر حق طلب است.
سندیکا خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط اعضای زندانی خود، داود رضوی، رضا شهابی، حسن سعیدی، و سایر فعالین کارگری، معلمی و ‌مدنی میباشد.

کارگر زندانی آزاد باید‌ گردد!

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

به امید برقراری عدالت در ایران و سراسر جهان،

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

سوم شهریور ۱۴۰۲

***************

آخرین وضعیت رضا شهابی کارگر زندانی و

عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

پرونده پزشکی رضا شهابی کارگر زندانی مجدد به کمیسیون پزشکی ارجاع شده است و از طرف این کمسیون به پزشک معالج وی نامه جهت تعیین وضعیت ارسال گردیده است.
پزشک معالج تاکید کرده است که بایستی سال گذشته (۱۴۰۱) عمل جراحی انجام می شد و ایشان دستور داده بودند که انجام نشده است. وی بعد از گرفتن MRI مجدد از رضا شهابی، تاکید کرده است که ایشان حتما نیاز به عمل جراحی دارد و به علت تنگی کانال نخاح مهره های C4, C3 و C5 دچار مشکل هستند و بر روی نخاع فشار می آورند. پزشک مجدد تاکید کرده است که بایستی عمل جراحی انجام شود. در پیگیری های رضا شهابی از آقایان نیری و فیروز جائی، به وی اعلام شده است که اول شما جراحی انجام بدهید بعد ما به شما مرخصی می دهیم. البته این قضیه مورد اعتراض رضا شهابی واقع شده است و وی گفته است که اگر واقعا می خواهند مرخصی بدهند همین الان مرخصی بدهند. ایشان توضیح داده اند که بر اساس تجربه اش از عمل های قبلی در زمانی که زندان بودند، بهتر است که در ابتدا مرخصی پزشکی بدهند که وی بتواند تحت نظارت خانواده و پزشک معالج عمل جراحی را صورت دهد، و بعد از عمل جراحی بتواند در منزل دوره نقاهت را بگذارند نه اینکه دوباره به زندان برگردانده شود. در جراحی های پیشین رضا شهابی طی دوره های قبلی زندان، وقتی بعد از جراحی به زندان برگردانده شد، هم جای زخم جراحی عفونت کرد و هم اینکه به دلیل نبود امکانات مناسب فیزیوتراپی و آب درمانی عملا در وضعیت او بهبود چندانی صورت نگرفت.
وضعیت سلامت رضا شهابی مدتهاست که بدون توجه رها شده است. در حالی که هر لحظه ممکن است بر اساس فشار بر مهره ها صدمات جبران ناپذیر بر سلامت این کارگر زندانی وارد شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد از قوه قضائیه و مسئولان زندان می‌خواهد که هر چه سریعتر به وضعیت پزشکی ایشان رسیدگی نمایند و با مرخصی ایشان موافقت شود تا این کارگر زندانی بتواند در بیرون از زندان مراحل درمان و عمل جراحی را تحت نظارت پزشک معالج و خانواده انجام دهد. آیا بایستی حتما این اتفاق ناگوار بیفتد که مسئولین قبول مسئولیت نمایند و به وی مرخصی پزشکی بدهند؟
سندیکای کارگران شرکت واحد بار دیگر خواستار آزادی بی قید و شرط اعضای زندانی خود داود رضوی، حسن سعیدی و رضا شهابی و سایر فعالین کارگری و معلمی و‌ مدنی میباشد.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌نهادهای حراستی و ‌اطلاعاتی است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اول شهریور ۱۴۰۲

***************

احضار رانندگان قراردادی سامانه یک توسط بهره برداری

و گرفتن تعهد غیر قانونی ازایشان به جهت اعتراضات صنفی

رانندگان قراردادی هادیان شهر و حامیان شهر که در چند روز اخیر به خاطر کسوراتی که در حقوق مردادماه آنها از طرف کارفرما به صورت غیرقانونی و بدون دلیل موجه صورت گرفته بود، دست به تحصن و اعتصاب زده بودند، متاسفانه تعدادی از آنها از طرف بهره برداری سامانه احضار شده اند و در این احضار آنها را تهدید به اخراج و گرفتن تعهد اجباری کرده اند، در صورتیکه این همکاران صرفا به خاطر حقوق پایمال شده خودشان اعتراض کرده بودند و اعتراضشان کاملا مشروع و حتی مطابق قانون اساسی و اصل ۲۷ قانون اساسی در ارتباط با تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، که مقامات ادعای حفاظت از آن را دارند، بوده و جزوه حقوق ابتدایی شهروندی آنان محسوب میشود. با اینوجود، مسئولین شرکت واحد اتوبوسرانی بدون توجه به حقوق کارگری و شهروندی آنها اقدام به این کار سرکوبگرانه و غیرقانونی کرده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه این اقدام تهدیدآمیز و شرم آور مسئولین شرکت واحد را شدیدا محکوم می‌نماید و از رانندگان زحمت کش می‌خواهد که تن به این تعهد های غیر قانونی ندهند و از حق و حقوق کاری خود و همچنین حقوق شهروندی خودشان دفاع نمایند.
راه حل مقابله با زیر پا گذاشتن حقوق کارگران در تمام بخش‌های شرکت (چه کارگران رسمی و‌چه کارگران قرار دادی)، همگرایی و اتحاد همه‌ی ما است.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌نهادهای حراستی و ‌اطلاعاتی است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اول شهریور ۱۴۰۲

***************

تحصن و ‌اعتصاب راننده های قراردادی

تحصن و ‌اعتصاب راننده های قراردادی شیفت صبح سامانه یک اتوبوسرانی به خاطر واریز کردن یک دوم‌حقوق نسبت به ماهای پیش:
راننده ها در محوطه توقفگاه تحصن کرده و نسبت به حقوقی که خیلی کم نسبت به ماهای پبش واریز شده اعتراض کردند و خواهان واریزی تمام و کمال حقوق خود مثل ماهای قبل میباشند.
همانطور که در خبر قبلی در کانال سندیکا درج شده، امروز صبح دوشنبه، ۳۰ مرداد ۱۴۰۲، راننده های قراردادی شیفت صبح سامانه یک، به دلیل کم کردن مبلغ بین ۳ تا ۵ میلیون تومان از حقوق این همکاران زحمت کش به بهانه های غیر قابل قبول، دست به اعتصاب و‌ تحصن زده اند.
فوری:

خبر تکمیلی رسیده از همکاران در خصوص تحصن و اعتصاب رانندگان قراردادی:
آقای مهدی امین زاده معاون بهره برداری سامانه یک با نیرنگ و وعده های دروغ به این عزیزان به تحصن آنها پایان داد. خاطر نشان میشویم که معاون بهره برداری سامانه یک شرکت واحد هیچ گونه اختیاری در خصوص بازگرداندن مبالغ کسر شده از سوی شرکت های هادیان و حامیان شهر را ندارد.
لازم به تاکید است که رانندگان اعتصابی متذکر شدند که در صورت واریز نشدن تمام و‌کمال حقوق آنها، به اعتراضات و‌ اعتصابات‌خود در روزهای آتی ادامه خواهند داد.

سپاس از همکاران گرامی
راه حل مقابله با زیر پا گذاشتن حقوق کارگران در تمام بخش‌های شرکت، همگرایی و اتحاد همه‌ی ما است.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌نهادهای حراستی و ‌اطلاعاتی است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳۰ مرداد ۱۴۰۲

***************

قصه ی این زخمِ دیرپای پر از درد

نوشته ای از:
آنیشا اسدالهی، مهران رئوف، رضا شهابی، کیوان مهتدی
۲۸ مرداد ۱۴۰۲، زندان اوین
«شکست در عرصه‌ی عمل به شکست به واسطه‌ی انفعال و بی عملی ترجیح دارد.»
- بیژن جزنی، در اشاره به کودتای ۲۸ مرداد

چه بر سر مردمی می‌آید که صبح فریاد می‌زنند درود بر مصدق و هنگام غروب می‌گویند مرگ بر مصدق؟ آیا ما هنوز همان مردم هستیم؟ اصلاً آیا چنین برداشتی هرگز درباره‌ی جامعه‌ی ما مصداق داشته است؟ فصل جدید مبارزات و مقاومت شجاعانه چند سال اخیر به وضوح خط بطلانی بر چنین برداشتی از جامعه‌ی امروز ما می‌کشد. به علاوه، نگاهی دقیقتر به تاریخ و گذشته‌ی خودمان نشان می‌دهد که چنین تصویری از جامعه‌ی ما از ابتدا و از اساس دروغ بوده است. به شهادت تاریخ، مردمی که فریاد زدند درود بر مصدق، کارگران، روشنفکران، زحمتکشان، مبارزان ملیِ ضداستعماری از هر قشری، مبارزان چپ، و زنان و جوانان ترقیخواهی بودند که با حضور خود در خیابان نخستین اقدام به کودتا را ناکام گذاشتند. فریاد دوم اما به چند روز بعد و به بخشی از اراذل و اوباش پرهیاهو، مزدورهایی با به‌ اصطلاح دلارهای بهبهانی در دست، و دنباله‌روهای وعاظ با حمایت طبقه زمیندار و تجار بزرگ و وابستگان دربار و بخشی از ارتش مربوط می‌شد که جملگی طبق نقشه‌ی طراحان کودتای آژاکس حرکت می‌کردند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***************

موازین سندیکای کارگران شرکت واحد در مورد درج پیامهای رسیده در کانال تلگرامی سندیکا

همکاران‌ گرامی،
کانال تلگرامی سندیکا، اخیرا دو سه پیام در رابطه با برخی از مطالب همکاران‌که در کانال منتشر شده‌اند دریافت کرده است. لازم دیدیم توضیحاتی در این خصوص به اطلاع همکاران گرامی برسانیم:
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه برای حفاظت از منافع رانندگان‌و‌ دیگر کارگران شرکت واحد و منافع عمومی کارگران تشکیل شده است. سندیکا از بدو بازگشایی در سال ۸۴ تا امروز با مدیریت و‌ مدیر عامل‌های متعددی روبرو بوده است و همچنین در این سالها چندین دولت آمده‌اند و رفته‌اند. هیچیک از مدیران سابق و کنونی و سیاستمداران سابق و‌ کنونی حامی منافع ما کارگران نبوده‌اند و هرگز هم نخواهند بود.
مطالب رسیده از همکاران علیه کارکرد مدیریت کنونی شرکت واحد، تا آنجا که از طرف کارگران شرکت واحد (شاغل، بازنشسته، اخراجی) باشند و نام اشخاص مسئولانه و‌ بطور مستند بکار برده شده باشند، ضمن‌محفوظ بودن حق تحریریه سندیکا در اصلاح و‌ ویرایش مطالب، درج خواهند شد. درج‌مطالب در مورد مدیریت کنونی در کانال سندیکا به هیچ عنوان به معنای معتبر بودن و مقبولیت کارکرد مدیریت سابق نبوده و‌ نخواهد بود. ما یک تشکل مستقل کارگری هستیم و‌ نه یک تشکل دست‌ساز زرد و وابسته به کارفرما و‌ دولت، همچون شورای اسلامی کار.
از کلیه همکاران گرامی تقاضا داریم‌ که با توجه به این مبانی، مطالب خود را تهیه و برای درج در کانال تلگرامی سندیکا ارسال نمایند. از مدافعین مدیریت کنونی و سابق نیز می‌خواهیم‌ که اگر کارگر هستند، تنها به فکر منافع هم طبقه‌ای‌های ‌خود باشند و‌ نه حمایت از کارفرما و‌ مدیران که از همه گونه امتیاز، قدرت، امکانات و‌ حمایتهای دستگاههای دولتی و امنیتی برخوردار هستند.
تلاش‌های ما لازم است بطور متمرکز بر مشکلات کارگران در حوزه بهره‌برداری و یا در زمینه واگذاری املاک، خصوصی‌سازیها، دستمزدها، قوانین ضدکارگری و یا مطالبات معوقه و دیگر حقوق کارگری و‌ انسانی ما از جمله حق آزادی تشکل، تجمع و ‌اعتصاب و همبستگی کارگران و‌ دیگر زحمتکشان باشد.
پیام هایی که در اعتراض به مدیریت و مدیر عامل کنونی و یا سابق و عوامل آن هستند با حفظ موازین اعلام شده درج خواهند شد. از همکاران می‌خواهیم‌ که به خصوص اخباری که به اشتراک می‌گذارند مستند باشند.
همانطور که بارها گفته‌ایم، اتحاد و‌ همدلی همه رانندگان‌ و‌ دیگر کارگران شرکت در تمام سامانه‌ها و بخش‌های شرکت حیاتی است. ما متوجه هستیم که عوامل شرکت، از جمله حراست، شورای اسلامی کار، و شرکتهای پیمانی همچون حامیان و هادیان شهر، قصد پخش شایعات و سم پاشی بر علیه سندیکا دارند تا نسبت به سندیکا سلب اعتماد و یا ترس ایجاد کنند. آنها خوب می‌دانند که سندیکا تنها تشکل مستقل کارگری در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه می‌باشد که هیچ گونه وابستگی و نزدیکی به کارفرما و دولت هرگز نداشته و‌ نخواهد داشت. سندیکا توسط رانندگان و دیگر کارگران حق‌طلب شرکت واحد تاسیس و راه اندازی شده تا از حق و حقوق رانندگان و سایر کارگران دفاع کند؛ اما از آنجا که کارفرما و تمام عوامل آن از حراست بگیر تا مسئولین با سندیکا مخالف هستند و نمی‌خواهند سندیکایی وجود داشته باشد تا به رانندگان آگاهی و اطلاعات بدهد به همین جهت این سم‌پاشی‌ها را می‌کنند تا بین کارگران شرکت و بخصوص رانندگان قراردادی که تازه وارد شرکت شده‌اند یک نوع دلسردی و بدبینی نسبت به سندیکا ایجاد کنند تا از این طریق با خیال راحت بتوانند بر همه ما تسلط داشته باشند و حق وحقوق‌مان را بیش از پیش پایمال کنند.
اما بدانند که با وجود تمام سم پاشی‌ها، تهدیدها و بگیر و ببندها در ۱۸ سال گذشته، سندیکا همیشه و در همه حال مدافع و حامی و صدای حق طلبی رانندگان و‌دیگر کارگران شرکت بوده و خواهد بود.
همکاران عزیز، لطفا اخبار و ‌گزارشات محیط کار را با توجه به موازین اعلام شده برای سندیکا ارسال کنید. سیاست سندیکا کماکان و همچون سابق این است که نام پیام دهندگان درج‌ نمی‌شود و برای همیشه نزد سندیکا به صورت محرمانه محفوظ می‌ماند و هیچ نهادی و یا شخص حقیقی و‌حقوقی‌ای نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.
راه حل مقابله با زیر پا گذاشتن حقوق کارگران (رسمی و قراردادی) در تمام بخش‌های شرکت، همگرایی و اتحاد همه‌ی ما است.
چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌نهادهای حراستی و ‌اطلاعاتی است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ مرداد ۱۴۰۲

***************

پیام رسیده: چپاول دیگری از اموال شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در راه است

مدیر عامل و معاونت های بهره برداری، مالی، منابع انسانی، بازرسی و حراست شرکت واحد بنا به دستور شهردار و معاونت حمل ونقل ترافیکی شهرداری تهران، برای فروش محل توقفگاه سامانه جانبازان و معلولان که مساحتی بیش از ۲۷ هزار متر مربع دارد و ارزشی بیش از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان، با توسل به اعمال غیر قانونی برای رسیدن به هدف شوم خود یعنی چپاول و غارت اموال شرکت واحد در حال زمینه چینی سیاست کثیف خود هستند.

لازم به یادآوری است توقفگاه جانبازان ومعلولان یکی از توقفگاه های شرکت واحد است که بیش از شصت سال در جهت حمل و نقل عمومی شهر تهران فعالیت دارد و هم اکنون نیز از ده سال پیش با حدود هشتاد دستگاه انواع ون، هشت دستگاه مینی بوس و بیست دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده برای حمل و نقل حدود ده هزار مشترک جانباز و معلول شهر تهران با مصوبه شورای شهر وقت تهران، خدمت رسانی این عزیزان را برعهده دارد، و از دیگر خدمات ارائه شده به جامعه معلولان و جانبازان توسط این سامانه میتوان به کارگاه های آموزشی، فرهنگی و ورزشی اشاره نمود همچنین پاتوقی برای اوقات فراغت ایشان نیز می باشد.

حال توجه فرمایید که شهردار و دارو دسته اش همچون مدیر عامل و مجموعه معاونین شرکت واحد که هیچ تخصص و سابقه ای در حمل ونقل شهری ندارند و فقط بخاطر اینکه عضو نهادی خاص می باشند که در اعتراضات زن،زندگی،آزادی سال گذشته در سرکوب مردم نقش بسزایی داشته اند به شرکت واحد تحمیل شده اند تا برای سرکوب خونین جوانان ایران دستخوش بگیرند. اما این عوامل امنیتی و ستمگر فقط به حقوق های چند ده میلیونی اکتفا نکرده و در این مدت کم یکی دو تعمیرگاه شرکت مانند تعمیرگاه شیرپاستوریزه، تعاونی مصرف و… را به یغما برده اند و حال سهم بیشتری را از غارت اموال شرکت واحد می خواهند، بنابراین فروش محل توقفگاه های سامانه های شرکت واحد را در سرلوحه سیاست های خود قرار داده اند و در راستای این اقدامات ابتدا از محل توقف گاه سامانه جانبازان شروع نموده اند.

اعضای شورای شهر بی اراده شهر تهران که جملگی با تحریم اکثریت مردم در انتخابات توانستند به شورا راه پیدا کنند وگرنه در حالت عادی ایشان محلی از اعراب ندارند که در جایگاه تصمیم گیری کلان شهر تهران باشند ظاهرا از این شهردار می ترسند یا اینکه پشت تمام اعمال بی قانونی شهردار خودشان هستند که با این همه فجایع که در این دوسال سمت شهرداری زاکانی شاهد هستیم با او مماشات می کنند وگرنه باید ایشان را برکنار می کردند. وقایعی که در دوران شهردار زاکانی در تهران اتفاق افتاده را تیتروار می توان اشاره کرد، " دزدی بیست هزار میلیاردی ریس دفتر شهردار، تخریب غیر اصولی و غیر مهندسی ساختمان ها که با فاجعه انسانی همراه است مانند تخریب ساختمانی در خلازیر که چند ساختمان همراه آن ویران شد و باعث کشته شدن پنج شهروند تهرانی شد، آتش گرفتن دو اتوبوس شرکت واحد با همراه مسافر در خیابان ولیعصر که اگر هوشیاری راننده نبود فاجعه ای دلخراش حادث می شد، فروش بی ضابطه اموال شرکت واحد، مجوز ساخت غیر قانونی ساختمان در مسیر گسل برای نهادی خاص، آخرین مورد بقدری دلخراش است که دل هر انسانی را به درد می آورد قطع دست دختر بچه ای نه ساله از آرنج، بعلت خرابی پله برقی ایستگاه مترو و این در حالی است که زاکانی با ادبیاتی سخیف در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد خرابی پله برقی ها پل عابرین و ایستگاه های مترو او را به سخره گرفته بود.

***************

تجمع معلولان مقابل شورا و شهرداری تهران

فراخوان تجمع معلولان مقابل شورا و شهرداری تهران
معلولان برای جلوگیری از واگذاری سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولین تهران به تاکسیرانی، تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند
با توجه به واگذاری سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولین به تاکسیرانی و مخالفت شدید معلولان و شورای شهر تهران با این اقدام و برای جلوگیری از این واگذاری که تبعات جبران‌ناپذیری برای معلولان در پی خواهد داشت، کمپین معلولان اقدام به انتشار فراخوان تجمع می‌کند؛
زمان؛ سه‌شنبه ۱۷ مرداد از ساعت ۹-۱۵
مکان؛ پارک شهر، خیابان بهشت، مقابل شورای شهر تهران و ساختمان مرکزی شهرداری تهران
اگه برای حقت نجنگی، حقت رو از دست می‌دی!

***************

پیام ارسالی به سندیکا از طرف پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد-ایران

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد-ایران خواستار آزادی فوری و بدون هرگونه قید و شرط همه فعالین کارگری بویژه رضا شهابی، داود رضوی، حسن سعیدی و معلمان در بند است. ما شما را تنها نخواهیم گذاشت.
پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد-ایران
زمان ارسال:
۶ آگوست ۲۰۲۳

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد-ایران متشکل است از:
۱- سازمان مرکزی کارگران سوئد ال او متشکل از ۱۴ اتحادیه های کارگری سوئد و بیش از ۱.۵میلیون عضو
۲- سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد- ترانسپورت
۳- اتحادیه فلز
۴- اتحادیه کمونال (شهرداری‌ها)
۵- اتحادیه سراسری معلمان سوئد
سپاس از پیام همقطاران در پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد-ایران

***************

مقایسه حسین فریدون ها و کارگران زندانی.

حسین فریدون به جرم فساد مالی و رشوه به زندان محکوم شده است.
اعضای سندیکا رضا شهابی، داود رضوی و‌ حسن سعیدی به جرم دفاع از حقوق خود و دیگر کارگران به اقدام علیه امنیت ملی محکوم شده‌اند و در زندانند.
رضا شهابی و داود رضوی دچار بیماری‌های جدی و مختلفی هستند. رضا شهابی سال پیش باید عمل می‌شد و‌ اخیرا دکتر‌ها گفتند باید فوری جراحی شود. داود رضوی بدلیل مشکلات جسمی متعدد و وخیم باید تا اکنون حکم عدم تحمل حبس شامل حالش می‌شد، اما به این دو کارگر زندانی مرخصی پزشکی نمی دهند، چرا چون کارگرند و به قدرت و‌ جناحهایی از حاکمیت وصل نیستند.
اما حسین فریدون از تیرماه ماه برای درمان در مرخصی پزشکی به سر می برد. چرا چون به قدرت حاکم وصل است.
وقتی به قدرت وصل باشی همه چیز در خدمت تو است حتی اگر مال مردم‌خور باشی. از این‌ نمونه ها بسیار داریم، امثال طبری، زنجانی....شرم هم ندارید!

کارگر زندانی آزاد باید ‌گردد!

چاره کارگران وحدت و تشکیلات!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***************

امروز یکشنبه ۸ مرداد ۴۰۲ جمعی از کارگران صنعت نفت واحد بهره برداری نفت وگاز گچساران در اعتراض به عدم اجرای ماده ۱۰، عدم بهره‌مندی جمعی از پرسنل بخصوص نیروهای استخدامی ۹۳ و پرسنل دیپلم و فوق دیپلم، اعتراض به سطح مالیات‌ها و سقف حقوق مقابل ساختمان مرکزی نفت گچساران تجمع کردند.

اعتصاب، اعتراض، علیه فقر و فساد حق مسلم ماست

***************

تجمعات اعتراضی بازنشستگان

برای مشاهدۀ تصاویر و سایر مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
جمعات اعتراضی بازنشستگان اصفهان، رشت، اهواز
بازنشستگان تأمین اجتماعی ، در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مجدداً مقابل سازمان تأمین اجتماعی این شهرها دست به تجمع و راهپیمائی زدند.
"فقط کف خیابون به دست میاد حقمون" / شعار بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز
"بازنشسته بپا خیز برای رفع تبعیض" / شعار بازنشستگان تامین اجتماعی رشت سخنرانی آگاه گرانه کارگر بازنشسته خوزستانی در جمع بازنشستگان شوش و هفت تپه، در رابطه با حق کشی حاکمیت سرمایه داری، دولت و سازمان تامین اجتماعی / یکشنبه هشتم مرداد

یکشنبه‌های اعتراضی
بازنشستگان تأمین اجتماعی اهواز نیز در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مجدداً مقابل سازمان تأمین اجتماعی این شهر دست به تجمع و راهپیمائی زدند.

کرمانشاه
تجمع اعتراضی بازنشستگان کرمانشاه در یکشنبه اعتراض با شعارهایی علیه فقر، فساد، تورم، گرانی و وضعیت اسفبار معیشت و زیست.

***************

ریحانه انصاری‌نژاد، فعال کارگری بازنشسته به ۴ سال حبس محکوم شد

زیدی، وکیل دادگستری در گفتگو با امتداد خبر داد: انصاری‌نژاد، فعال کارگری بازنشسته به ۴ سال حبس محکوم شد.
امتداد- گروه خبر: شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و بر مبنای گزارش وزارت اطلاعات حکم پرونده ریحانه انصاری‌نژاد، فعال کارگری بازنشسته را صادر کرد. راضیه زیدی، وکیل ریحانه انصاری‌نژاد در گفتگویی با امتداد، ضمن اعلام این خبر، اظهار داشت: اتهام انتسابی به موکلم؛ اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور است. بر اساس این حکم، ریحانه انصاری‌نژاد به ۴ سال حبس تعزیری و به عنوان مجازات تکمیلی به مدت دو سال به محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دستجات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محکوم شده است.
مصادیق اتهامی مندرج در حکم این پرونده، صرفا بر اساس کیفرخواست صادره نبوده و بر اساس گزارش ثبت شده وزارت اطلاعات در پرونده است؛ در حالی که مرجع صادرکننده حکم مکلف است صرفا در محدوده مفاد کیفرخواست به پرونده رسیدگی و اقدام به صدور رای کند. پرونده موکلم- مانند بسیاری از پرونده‌های موسوم به پرونده‌های امنیتی- در تمام مراحل دادرسی از زمان تشکیل تا صدور حکم، مملو از موارد بسیاری از نقض و نادیده گرفتن قوانین است.
موارد نقضی که متاسفانه هریک به تنهایی روشن کننده میزان استقلال دستگاه قضایی - فارغ از شعبه رسیدگی کننده- در بررسی و رسیدگی به این دست از پرونده‌هاست.
پرونده‌هایی که با اتهامات واهی و با شکایت نهادهای امنیتی تشکیل شده و ماموران این نهادها، به عنوان ضابط قضایی در پرونده حضور داشته و کیفرخواست و رای صادره در آن ها نیز بر مبنای گزارش ایشان و بدون توجه به دفاعیات متهم و وکیل پرونده، تنظیم و صادر می‌شود.

***************

آنیشا اسداللهی معلم و مترجم به زندان رفت

آنیشا اسداللهی معلم، فعال کارگری و مترجم سندیکای کارگران شرکت واحد، برای گذراندن حکم ۵ سال حبس به زندان اوین رفت.
وی به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام به ۵ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است که ۵ سال آن قابل اجرا است.
در اردیبهشت ۱۴۰۱ آنیشا اسداللهی به همراه همسرش کیوان مهتدی و تعدادی از معلمان و فعالین کارگری، از جمله اعضای سندیکا، در پرونده موسوم به دو فعال سندیکایی فرانسوی دستگیر شدند. ایشان با قید وثیقه به طور موقت آزاد شد و همسر ایشان، کیوان مهتدی، همچنان با گذشت بیش از یکسال در کنار دیگر معلمان و کارگران در زندان به سر می­برد و از آزادی ایشان ممانعت می­‌شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد حکم صادره علیه آنیشا اسداللهی را بشدت محکوم میکند. حکم آنیشا اسداللهی و اتهامات واهی و احکام ناعادلانه علیه ایشان ذره ای حقانیت و وجاهت قانونی و انسانی ندارد و باید بطور کامل ملغی گردند.
سندیکای کارگران شرکت واحد بار دیگر خواهان لغو احکام سنگین صادر شده علیه فعالین کارگری و معلمان بوده و خواستار مختومه اعلام کردن پرونده­‌سازی موهوم علیه فعالین کارگری، معلمان، دانشجویان، زنان و فعالین مدنی می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۴ مرداد ۱۴۰۲

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات

***************

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار

صدور حکم عدم‌تحمل حبس و آزادی فوری داود رضوی می باشد.

در دنیای عجیبی به سر می‌بریم قرار بود بر دستان کارگر بوسه زده شود اما نه تنها بوسه زده نشد بلکه کارگری را که برای معیشتش اعتراض کرده و تنها جرمش حق خواهی می‌باشد به زندان می‌برند. هزار و یک سناریو می‌چینند که او را علیه امنیت ملی قلمداد کنند؛ خود و خانواده‌اش را تحت فشارهای روحی و اقتصادی قرار می‌دهند، به طوری که از نظر جسمی صدمه جدی می‌بیند و بعد تازه بایستی پول درمان ناقصش را هم از جیبش بپردازد.
سرانجام داود رضوی کارگر زندانی و عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت‌واحد که نزدیک به ۱۰ ماه در زندان اوین در حبس ناعادلانه می‌باشد برای آندوسکوپی به بیمارستان اعزام شد. البته طی روندی عجیب و غریب؛ وی روز شنبه ۳۱ تیرماه به خانواده اطلاع داد که روز یکشنبه یکم مرداد به بیمارستان اعزام خواهد شد. پس از این خبر، دختر ایشان به بیمارستان می‌رود و تا ساعت ۱۱ صبح در انتظار پدرش می‌ماند ولی موفق به دیدن پدر نمی‌شود. بعدا متوجه می‌شود که برای استخوان درد به درمانگاه ارتوپدی بردند و در آنجا پس از رادیولوژی و عکس‌برداری دکتر معالج اعلام کرده که بیماری آرتروز دارید و باید خیلی رعایت کنید.
روز یکشنبه یکم مرداد مجددا داود رضوی با خانواده تماس گرفته و اعلام نمود که روز دوشنبه که زمان ملاقات با خانواده است به بیمارستان اعزام هستم. همسر ایشان دوباره روز دوشبه به بیمارستان مراجعه کرده و متوجه شده که جهت آندوسکوپی به بیمارستان اعزام شده. پس از انتظار در بخش ایشان را ساعت ۹ به بیمارستان آوردند ولی به علت کمبود پولی که به مددکاری واریز شده بود می‌خواستند مجددا آندوسکوپی را کنسل نمایند. در این شرایط با درخواست همسر ایشان که مابقی هزینه را خودش واریز خواهد کرد تا‌مراحل درمان متوقف نگردد، در نهایت با واریز هزینه و با تمام مشکلات کار انجام شد و از زائده معده‌ بعد از ۱۰ ماه نمونه‌برداری شد.
همانطور که بارها تاکید کرده ایم، داود رضوی با توجه به فشارهایی که در طول انفرادی‌ و بازجوییهای طولانی به ایشان‌وارد شده است دچار انواع بیماری‌ها، از جمله بیماری‌های گوارشی و خونریزی معده و همچنین استخوان درد و ناراحتی چشم، گشته و با وجود این بیماری‌ها و شرایط سنی ایشان ادامه حبس برای او بسیار سخت و ناممکن می‌باشد و ‌باید بلافاصله جهت معالجات مختلف و پیشگیری از بدتر شدن وضعیت جسمانی اش از زندان مرخص گردد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار صدور حکم عدم‌تحمل حبس و آزادی فوری داود رضوی می باشد. سندیکا همچنین خواستار آزادی بی قید و شرط دیگر اعضای زندانی خود حسن سعیدی، رضا شهابی‌ و سایر فعالین کارگری، معلمی و‌ مدنی می‌باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

سوم‌ مردا‌د ۱۴۰۲

***************

تعلل مسئولین امنیتی در اعزام کارگر زندانی رضا شهابی به مرخصی پزشکی و عمل جراحی

رضا شهابی کارگر زندانی بیش از ۱۴ ماه است که با سناریو سازی مامورین امنیتی در زندان اوین بازداشت می‌باشد. به دلیل مشکلاتی که در مهره‌های گردن و کمر دارد، این کارگر زندانی در ناحیه کمر و گردن دچار درد شدیدی می ‌باشد. به طوری که دست چپ و انگشتانش دچار بی حسی می شود. با وجودی که بر اساس دستور پزشک معالجش از آذرماه سال گذشته بایستی مورد عمل جراحی قرار می گرفت اما به دلیل ندادن مرخصی پزشکی، عمل جراحی این کارگر زندانی به عقب افتاده است.
رضا شهابی در اثر صدمات ناشی از ضرب و شتم در حین بازداشت در خرداد ۸۹ و نیز دوران بازداشت در بند ۲۰۹ اوین، مجبور به عمل جراحی گردن و کمر در سال‌های ۹۱ و ۹۳ شد. بعد از دستگیری در ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، و نگهداری طولانی در بند ۲۰۹ و ۲۴۱ بدون امکانات مناسب و همچنین بازجویی های طولانی عملا دردهای وی در ناحیه گردن و کمر باعث تشدید بیماری وی شده است به طوریکه بسیاری از اوقات برای اینکه بتواند خوابی کوتاه داشته باشد مجبور به مصرف مسکن است.
علیرغم اعزام رضا در آذر سال گذشته به بیمارستان امام خمینی و نظر پزشک معالجش مبنی بر جراحی فوری، متاسفانه مسئولین زندان به دستور مقامات امنیتی در درمان این کارگر زندانی تعلل می کنند. به رضا شهابی گفته شده که توجراحی را انجام بده ما برایت مرخصی پزشکی با وثیقه می گیریم. در حالی که در زمان عمل گردن وی در سال ۹۱ هم همین گونه به او قول داده بودند ولی عملا بعد از عمل جراحی او را به زندان فرستادند که باعث عفونت درناحیه جراحی گردید. برای جلوگیری از صدمات جبران ناپذیر بیشتر به وضعیت سلامتی این کارگر زندانی، بایستی فورا به وی مرخصی پزشکی داده شود تا در شرایط مناسب جراحی شده و بعد از جراحی بتواند بخشی از ضایعات را با فیزیوتراپی و آب درمانی در فضایی خارج از زندان جبران نماید.
براساس گفته ها پرونده‌ی وی مجدداً به کمیسیون پزشکی ارجاع شده، و دوباره کمیسیون نظر پزشک معالجش را خواستارشده است. شنبه این کارگر زندانی به بیمارستان اعزام شده و پزشک معالجش اعلام کرده است که چرا پارسال عمل نشده‌ای و بایستی مجدد MRI گرفته شود. بر اساس نظر پزشک حتما بیماری پیشرفت کرده و بایستی سریعتر عمل شود. البته یک بار دیگر هم این پروسه تکرار شده ولی عملا با کاغذ بازی اداری و پاس دادن خانواده این کارگر زندانی به مراجع مختلف، مرخصی پزشکی به رضا شهابی داده نشده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه خواستار پایان دادن به این روند غیر انسانی و آزادی فوری و بی قید شرط رضا شهابی و اعزام به وی بیمارستان در شرایط مناسب و هچنین خواستار آزادی بی قید و شرط دیگر اعضای زندانی خود داود رضوی، حسن سعیدی و سایر فعالین کارگری و معلمی و ‌مدنی می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***************

دادگاه ریحانه انصاری نژاد فعال کارگری برگزار گردید

دادگاه ریحانه انصاری نژاد فعال کارگری و بازنشسته روز دوشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار گردید. بررسی و تحقیق پرونده به مدت یک ساعت به طول انجامید. وکیل ایشان لایحه دفاعی خود را به دادگاه ارائه نمود و حکم صادره دادگاه احتمالا ظرف یک هفته آینده اعلام خواهد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه خواستار لغو هر گونه اتهامات بی پایه و اساس و پرونده سازی برای ریحانه انصاری نژاد می باشد. دفاع از حقوق کارگران نه تنها جرم نیست بلکه حق مسلم همه کارگران شاغل و بازنشسته و‌ همه مردم زحمتکش و حق طلب است.

نه به سناریو سازی

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۹ تیر ۱۴۰۲

***************

اطلاعیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه:

شورای تامین استان حق ندارد برای کارگران تصمیم بگیرید.

«انتخابات» شورای اسلامی کار را تحریم ‌کنیم!

برای مشاهدۀ تصاویر و سایر مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
اطلاعیه ای در خصوص «انتخابات» شورای اسلامی کار که در آن به تجمیع شورا در ستاد مرکزی اشاره شده و شوراهای سامانه ها حذف و فقط به یک شورای مرکزی اکتفا شده، در برخی کانالهای تلگرامی درج شده. این تصمیم فرا قانونی از بیرون از شرکت واحد و حتی خارج از دستورالعمل های وزارت کار برای برگزاری «انتخابات کارگری» به شرکت واحد دیکته شده تا کارگران را به شرکت در «انتخابات» کاملا کنترل شده وادار نموده و تسلط کامل کارفرما را از طریق نماینده های فرمالیته و نمایشی کارگران اعمال نمایند.

هر چند شورای اسلامی کار قبلا هم در سامانه ها هیچ گونه کارائی و نقش آفرینی در جهت حق و حقوق کارگران نداشتند ولی شورای تامین استان حتی به آن هم اکتفا نکرده و خواسته که کلا انتخابات کارگری را در شرکت واحد به یک نوعی در اختیار و در کنترل کارفرما و تامین استان قرار دهد و رانندگان و دیگر کارگران شرکت را نسبت به سرنوشت خود بی تفاوت و بی مسئولیت کند و آنرا کلا در اختیار کارفرما و نظام سرمایه داری و‌ غارتگران اموال عمومی قرار دهد، انتخاباتی که کارگر در آن هیچ نقشی و حتی هیچ شناختی از کاندیداها ندارند.

چرا باید شورای تامین استان برای کارگران تصمیم بگیرد؟ مگر کارگران برده و نوکر دولت و سیستم سرمایه داری هستند که هر آنچه آنها دیکته می‌کنند باید ما کارگران به آن عمل نمائیم؟ حالا که شورای تامین استان این قدر به انتخابات کارگری علاقه نشان می‌دهد پس لطف کند اسم انتخابات را به انتصابات مبدل کند تا کلا خیال همه را راحت کند.

واقعیت این است که شورای تامین استان به این مسئله ورود کرده است چرا که میداند در یک نظر سنجی واقعی از کارگران شرکت واحد روشن میشود که اکثریت مطلق رانندگان و‌ دیگر کارگران تمام بخشهای شرکت به تشکل مستقل کارگری باور دارند و خواهان تشکلی وابسته به دولت و‌ کارفرما و‌ نیروهای امنیتی و‌ حراستی همچون شورای اسلامی کار نیستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد از تمامی همکاران می‌خواهد به این نوع به اصطلاح انتخابات نه بگویند و هیچ گونه مشارکتی در آن نداشته باشند و در پای صندوق های کارفرما حضور پیدا نکنند و نشان بدهند که کارگر آگاه است و نسبت به سرنوشت خود اهمیت می‌دهد و همانند سال های قبل که در سامانه یک و سامانه شش شورای اسلامی کار را تحریم نمودند و انتخابات باطل گردید در این دوره نیز تحریم نمایند تا شورای تامین و کارفرما بفهمد حق ندارند در سرنوشت کارگران دخالت کنند، بلکه کارگران خودشان برای سرنوشت شان تصمیم میگیرند.

از همکاران می خواهیم چه در سامانه ها و‌ چه از طریق ارسال پیام نظرات و پیشنهادات و راهکارهای خود را عنوان نمایند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌نهادهای حراستی و ‌اطلاعاتی است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۶ تیر ۱۴۰۲

***************

سندیکای کارگران شرکت واحد «شورای اسلامی کار» را تشکل واقعی و مستقل کارگران نمیداند

«. در طی سالیان‌گذشته کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی بارها به طرق مختلف به تحمیل شورای اسلامی کار فرمایشی به کارگران و تخلف و تقلب در به اصطلاح انتخابات شورای اسلامی کار اعتراض کرده اند و این انتخابات را بارها تحریم کرده اند.»
بخشی از اطلاعیه سندیکا در رابطه با تلاش جهت برگزاری دور دوم انتخابات شورای فرمایشی کار در سامانه‌ها ی شرکت واحد اتوبوسرانی. لینک به متن این اطلاعیه جهت یاداوری مجدد در مورد نقش شورای اسلامی کار بعنوان تشکل وابسته و دست ساز و ضرورت داشتن تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌نهادهای حراستی و ‌اطلاعاتی: اینجا کلیک کنید.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۵ تیر ۱۴۰۲

***************

دادگاه ریحانه انصاری‌نژاد در ۲۶ تیر برگزار خواهد شد

ریحانه انصاری‌نژاد کارگر بازنشسته و فعال کارگری برای برگزاری دادگاه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی احضار شد. طی تماس تلفنی با نامبرده زمان برگزاری دادگاه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲ اعلام گردیده است.
اتهام ریحانه انصاری نژاد اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با کارگران، معلمان‌ و‌ دانشجویان اعلام گردیده است.
ریحانه انصاری نژاد هیچ جرمی مرتکب نشده است. سندیکای کارگران شرکت واحد برگزاری دادگاه علیه ریحانه انصاری نژاد با اتهاماتی بی پایه و اساس را مصداق کامل کارگر ستیزی دانسته و‌ تداوم اعمال فشار بر او را نقض ابتدایی ترین حقوق انسانی این فعال کارگری میداند. کلیه اتهامات علیه ریحانه انصاری نژاد لغو‌ باید گردند.

کارگر زندانی آزاد باید‌ گردد!

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۳ تیر ۱۴۰۲

***************

وخیم شدن وضعیت‌ چشم‌ و بینایی داود رضوی کارگر زندانی

«بازداشت‌ طولانی داود رضوی و به سر بردن شبانه‌ روزی در سلول با چراغ روشن، استفاده پی در پی از چشم بند هنگام بازجویی که ماه‌ها به طول انجامید باعث شده تا آسیب‌های جدی به چشمان ایشان وارد شود و هر دو چشم او از لحاظ بینایی ضعیف گشته است.»
داود رضوی فعال کارگری و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه روز سه‌شنبه ۲۰ تیرماه توسط مسئولین زندان جهت معاینه به چشم پزشکی بیمارستان فارابی اعزام شد. چشم پزشک پس از معاینه و تجویز دارو متذکر شد که وضعیت چشمان رضوی خوب نیست و می‌باید به هیچ عنوان در معرض نور آفتاب قرار نگیرد و حتما باید از عینک آفتابی استفاده کند. حتی پزشک فکر کرده بود که چشم‌های وی بر اثر جوشکاری صدمه دیده است. چشم پزشک تاکید کرده که هر ۶ ماه یکبار جهت بررسی وضعیت چشم‌ها بایستی به بیمارستان اورده شود.
بازداشت‌ طولانی داود رضوی و به سر بردن شبانه‌ روزی در سلول با چراغ روشن، استفاده پی در پی از چشم بند هنگام بازجویی که ماه‌ها به طول انجامید باعث شده تا آسیب‌های جدی به چشمان ایشان وارد شود و هر دو چشم ایشان از لحاظ بینایی ضعیف گشته و نمرات چشم ایشان بالاتر رفته است. با توجه به شرایطی سنی داود رضوی و داشتن بیماری‌های گوارشی و خونریزی معده و همچنین ناراحتی چشم که در طول بازداشت اضافه شده است ادامه بازداشت و حبس طولانی برایش کاملا مضر می‌باشد و با این وضعیت قادر به تحمل ادامه حبس نمی باشد، و ‌باید در اسرع وقت جهت معالجات مختلف و پیشگیری از بدتر شدن وضعیت جسمانی اش از زندان مرخص گردد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه خواستار پایان دادن به اتهامات بی پایه و اساس و لغو پرونده سازی برای داود رضوی و همچنین خواستار آزادی بی قید و شرط داود رضوی و دیگر اعضای زندانی خود حسن سعیدی، رضا شهابی و سایر فعالین کارگری و معلمی و ‌مدنی می‌باشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۳ تیر ۱۴۰۲

***************

رضا شهابی و کیوان مهتدی: هنوز، ما همه با هم نیستیم

ظرف این چند سال، تصاویر تلخی در خاطره‌ی جمعی ما نقش بسته است که شایسته نیست هیچ مردمی چنین باری را بهدوش بکشد. یکی از این تصاویر فراموش‌نشدنی به خیزش آب خوزستان بازمی‌گردد. زمانی که در قلب نفت و گاز وپتروشیمی و معادن بیشمار و گرانبها، در سرزمینی با تمدنی چندهزار ساله و زمین‌های مرغوب، با قابلیت کشت انواع محصولات زراعی و دسترسی به آب‌های آزاد و تجارت جهانی، فریاد اعتراض به تبعیض نظام‌مند و نابودیِ قلمرویی و حیات اجتماعی و محروم‌سازی فزاینده با شعارهای «ماء ماء عطشان الشط» و «کلا کلا للتهجیر» شنیده شد. اما درمقابل، بخشی از فعالان اجتماعی در حرکتی مناقشه‌برانگیز اقدام به ارسال بطری‌های آب معدنی برای مواجهه بامنظومه‌ی در هم پیچیده‌ی بحران‌های خوزستان کردند. متن کامل را اینجا مطالعه کنید.

***************

تائید حکم بیدادگاه بدوی علیه کارگر زندانی داود رضوی در بیدادگاه تجدید نظر

وکیل مدافع داود رضوی طی تماسی با خانواده ایشان اعلام کرد که روز سه شنبه ۶ تیرماه لایحه اعتراض نسبت به حکم نا عادلانه علیه این کارگر زندانی تقدیم دادگاه تجدید نظر شد، و منتظر بودند تا شعبه تجدید نظر مشخص شود، اما در تاریخ ۱۱ تیرماه ابلاغیه ای ارسال و در آن نوشته شده بود که پرونده به شعبه ۳۶ برای بررسی و رسیدگی فرستاده و حکم ۵ سال حبس تعزیری علیه داود رضوی عینا در دادگاه تجدید نظر تائید شده است. یعنی اینکه پرونده در عرض دو روز از شعبه ۱۵ به شعبه ۳۶ انتقال و رای دادگاه تجدید نظر صادر و قطعی شده است.
یادمان نخواهد رفت که با زیر پا گذاشتن حتی قوانین خودتان دادگاه تجدید نظر یک کارگر زندانی را به این سرعت و تعجیل و بدون هیچگونه تخفیفی برگزار می کنید، اما پرونده اختلاسگرهای «خودی» سال ها به طول می‌انجامد تا «بررسی» گردد و در نهایت یا تبرئه می‌شوند و یا با وجود احکام ظاهری مدام‌در بیرون از زندان به سر می‌برند.
سندیکای کارگران‌شرکت‌ واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به شدت به تایید حکم ظالمانه علیه داود رضوی در دادگاه تجدید نظر معترض است. داود رضوی، بعنوان یک ‌کارگر و عضو هیات مدیره ی سندیکا، تنها «جرمش» دفاع از حقوق اولیه کارگران است. اتهامات بی پایه و اساس و پرونده سازی علیه داود رضوی از هیچونه وجاهت قانونی و مشروعیتی نیزبرخوردار نیستند، و اگر در کشور ما «دادگاه تجدید نظر» بطور مستقل و‌ عادلانه‌ وجود داشت، رضوی باید تبرعه و‌ آزاد میشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار آزادی بی قید وشرط اعضای زندانی خود داود رضوی، حسن سعیدی و رضا شهابی و سایر فعالین کارگری و معلمی و‌ مدنی میباشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید‌‌گردد

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ تیر ۱۴۰۲

***************

نامه رضا شهابی از زندان در ‌بارۀ تضییع

حقوق و مطالبه بحق رانندگان عضو تعاونی مسکن در هفتۀ «قوه‌ قضاییه»

پاداش شعبه ۹ بارپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۴ رسالت تهران به تضییع کنندگان حقوق و مطالبه بحق رانندگان عضو تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد در پروژه سپیدار ۲ و ۳ در هفته‌ی «قوه‌ قضاییه»
اینکه می‌گویند قوه‌ی قضاییه ملجأ و پناهگاه مردم است، حقیقتاً جز شعار توخالی چیز دیگری نیست. البته نوع مردم رامشخص نکرده‌اند، و معلوم نیست دقیقاً منظورشان از مردم چه کسانی هستند؟ آنچه تا به امروز در رفتارها، احکام، امتیازات، بخشش و غیره دیده‌ایم، مردمی از نوع فرودستان و فقرا، پابرهنگان و کارگران و زحمتکشان نبوده است. هر چی بوده (آزادی، خانه، کار، رفاه و ...) برای خودی‌ها بوده است، شما بخوانید برای الیگارشی. به طور مثال یکی از تبعیضات که به عینه هر روز مواجه هستیم، مرخصی‌هایی از نوع روزانه، هفتگی، ماهانه، و خارج شدن از زندان با اتومبیل شخصی(اول صبح) و وارد شدن به زندان ساعت ۱۰ شب است (حسن رعیت)، آزادی با وضعیت نامشخص اکبر طبری، آزادی‌های مشروط و اعزام به بیمارستان و محل کار برای بانیان مشکلات اقتصادی امروز، و البته عفو و بخشش همگی مختص به زندانیان خودی بوده است.
اما در مورد کارگران زندانی سندیکای شرکت واحد یا هر زندانی مطالبه‌گر و کنشگر که نگران آینده‌ی مردم علی‌الخصوص کارگرها و جوانان جویای کار و آینده‌ی کشور هستند چنین نبوده است.
ظلم مسئولان قوه‌ قضاییه و تشکیل دهندگان پرونده‌های واهی علیه کارگران سندیکایی (رضا شهابی، داود رضوی، و حسن سعیدی) و بیعدالتی نسبت به رانندگان عضو تعاونی و پروژه‌ی سپیدار ۲ و ۳ شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ازابتدا تا به امروز به شرح زیر بوده است:
بیش از ۱۲۰ نفر از رانندگان شاغل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در سال ۸۹-۹۰ برای خانه‌دار شدن در تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد با پرداخت یک میلیون و صد هزار تومان عضو تعاونی مسکن مذکور می‌شوند. این تعاونی با افراد بازنشسته نیروی انتظامی تهران بزرگ از جمله آقایان حسین بیژنی و احمد کشاورزیان به عنوان رئیس هیئت مدیره وتعدادی از مدیران وقت و بازنشسته و عضو شورای اسلامی کار مرکز، آقایان پیمان سنندجی مدیر عامل شرکت واحد وعلی مهدوی‌خواه مدیر عامل تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد و تعدادی از دوستان سببی و نسبی افراد فوق ‌الاشاره تشکیل می شود. اینکه این افراد سودجو و فرصت ‌طلب و سواستفاده ‌گر با تشکیل این تعاونی چه انگیزه‌ای داشتند و به دنبال چه بودند بر اساس تحقیقات به عمل آمده افشاگری خواهد شد.
هر کدام از رانندگان عضو به خیال اینکه در دو سال آینده صاحب خانه خواهند شد طی قراردادی مبنی بر ساخت یک واحد آپارتمان، متری ۶۵۰،۰۰۰ تومان با پارکینگ و انباری و تعیین متراژ و شماره واحد در پروژه‌ی سپیدار ۲ و ۳ فردیس کرج امضا کردند و بر اساس زمانبندی که تعاونی برای آورده‌ی اعضای تعاونی و عضو پروژه‌ی ۲ و ۳ سپیدار مشخص کرده بود، رانندگان با پرداخت پول نقد به شماره تعاونی مسکن و تحویل برات از طرف مدیریت شرکت واحد به تعاونیمسکن و وام بلاعوض بر اساس سنوات خدمت و وام مسکن آورده‌ی خودشان را تا تاریخ سررسید انجام داده‌اند و تعاونی باید بر طبق قرارداد در سال ۹۲ خانه‌های اعضا را تحویل می‌داد. اما هیئت مدیره تعاونی مسکن از اعتبار و تعداد بالای درخواست مسکن توسط رانندگان برای پیشبرد اهداف خودشان و سرمایه‌گذاری در جاهای دیگر، جیب رانندگان را در روز روشن خالی کردند و با اعتبار رانندگان، وام‌های کلانی از بانک‌ها و نیز بودجه از شهرداری تهران و سایر نهادها دریافت می‌کنند.
تعاونی مسکن برای ساخت خانه‌ها با شخصی به نام ثابت که از دوستان قدیمی کشاورزبان بوده است قرارداد می‌بندد و بعد به دلیل اختلاف کذایی که پیدا می‌کنند، ساخت پروژه متوقف می‌شود و با شکایت تعاونی تا رأی نهایی بیش از دو سال طول می‌کشد. در این مدت سرمایه و آورده‌ی رانندگان در پروژه‌های دیگری که تعاونی شروع کرده است مورد استفاده قرارمی‌گیرد. اینکه این اختلاف با پیمانکار چقدر ساختگی بوده به کنار، اصل توقف پروژه از این بابت به رانندگان چه ربطی دارد؟ افزایش قیمت مصالح ساختمانی در این مدت یا هر بهانه‌ی دیگری که آوردنده‌اند، به لحاظ حقوقی، انسانی، اقتصادی و هر شکل دیگری، چه ربطی به رانندگان دارد؟ اشتباهات مهندسی و تاسیسات پیمانکار که منجر به تخریب شده چه ربطی به رانندگان دارد که دیواری کوتاه‌تر از آنان پیدا نمی‌کنند؟
بی شک قصور از طرح تعاونی مذکور از طرف پیمانکار بوده و باید به دلیل دیرکرد خسارت به رانندگان عضو پروژه‌یسپیدار ۲ و ۳ پرداخت کنند.
تعاونی مذکور بعد از چند سال توقف، ساخت و ساز در پروژه را بر اساس خسارتی که از پیمانکار (ثابت) دریافت کردشروع می‌کند؛ ولی از رانندگان درخواست می‌کند که برای ادامه ساخت پول بیشتری پرداخت کنند ولی از آنجا که رانندگان طبق قرارداد آورده‌ی خودشان را پر کرده بودند حاضر به پرداخت پول بیشتر نشده‌اند به دلیل اینکه طبق قرارداد واحدهامتری ۶۵۰،۰۰۰۰ تومان باید ساخته و تحویل رانندگان می‌شد. ولی تعاونی ساخت پروژه را ادامه داد و با زیر پا گذاشتن قرارداد واحدهایی که به نام رانندگان عضو ثبت شده بود را با دریافت پول بیشتر به افراد خارج از شرکت واحد، برخیرانندگان دیگر و تعدادی را نیز به عنوان کارمزد تحویل پیمانکار و افرادی که پیمانکار معرفی کرده بود داد. در واقع دراینجا فروش مال غیر صورت گرفته است.
رانندگان شرکت واحد برای تهیه آورده و صاحب خانه شدن از هستی و نیستی درآمدند در حالی که در سال ۸۹ و ۹۰ باهمان آورده می‌توانستند در تهران یک واحد ۷۰ یا ۸۰ متری بخرند. ولی متاسفانه بیش از ۱۲ سال است که با وجودنامه‌نگاری، اعتراض، تجمع در مقابل دفتر شکایت مردمی قوه قضاییه و دیدار با اقای صالحی در این دفتر هیچ اقدام موثری از سوی مسئولین و نهادها ندیدیم. دستگاه قضایی و سایر نهادها از جمله وزارت اطلاعات که در تجمعات حضور پیدا می‌کردند عکس و فیلم تهیه می‌کردند و می‌گفتند حتمن پیگیر مسکن شما خواهیم شد، اما به فریاد رانندگان مظلوم نرسیدند و طرف افراد سودجو و سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب را گرفتند و در نهایت نیز به ضرر کارگران مالباخته رای دادند.
در چهار تیرماه امسال (۱۴۰۲) ابلاغیه را در زندان تحویل گرفتم و اعتراض خود را نسبت به رأی صادره به صورت کتبی نوشته و پیگیری‌هایی برای ثبت ثنا در تاریخهای ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ تیر انجام دادم، اما متاسفانه به دلیل قطعی اینترنت، خرابی اسکنر، عدم حضور و مشکلات متصدی ثنا اعتراض اینجانب در زمان قانونی (۱۰ روز) ثبت نشد. در واقع قصور ازطرف واحد قضایی و متصدی ثنا در زندان بوده است نه از طرف اینجانب به عنوان شاکی.
دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، همچنین دستگاه قضایی، از تمام جزئیات و تخلفات این پرونده اطلاع دارند، افرادمعلوم‌ الحال و سودجوی آن را می‌شناسند، مدارک برات‌ها، وام‌ها و وجوه نقد پرداختی رانندگان را در اختیار دارند و آشکارا می‌دانند، با این حال در قرار نهایی دادسرا آمده است عضوگیری در تعاونی محل تردید بوده است و شرکت تعاونی صرفاً برای دفتر مرکزی شرکت واحد تاسیس و عضوگیری شده است و سایر افراد صرفا به عنوان عضو پروژه نام نویسی شده اند و نه عضوی از تعاونی!
آقای بازپرس شعبه ۹! شرکت تعاونی که برای دفتر مرکزی شرکت واحد تاسیس شده و کارگران شاغل شرکت در آن عضومی‌شوند، و متعلق به کارگران است، شما این کارگران را عضو نمی‌دانید و آن وقت در مطرح کردن سایر افراد به عنوان عضوی از پروژه یعنی افرادی که خارج از شرکت واحد بوده‌اند و نام‌نویسی کرده‌اند ایرادی نمی‌بینید؟ در حالیکه آنچه پیگرد قانونی دارد و تخلف به حساب می‌آید اعضایی هستند که خارج از شرکت واحد بوده‌اند و نه برعکس!
خلاصه اینکه ما رانندگان شرکت واحد و اعضای تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد و اعضای پروژه‌ی سپیدار ۲ و ۳ ازمسئولین قوه قضاییه و سایر نهادها ناامید شدیم.
مردم شما قضاوت کنید با توجه به توضیحات مختصری که دادم حق باچه کسی است؟
چه کسی باید خسارت پرداخت کند؟
چه کسی باید بازخواست شود؟
چه کسی باید در زندان باشد؟
متاسفانه مثل بقیه‌ی جاهای مملکت اینجا نیز جای متهم با شاکی عوض شده است!
متهم راست راست بیرون می‌چرخد و هرکاری برای حق را ناحق کردن انجام می‌دهد و با رای‌هایی که به ضرر کارگران صادر می‌شود به ریش زحمتکشان می‌خندد، اما رضا شهابی، داود رضوی، و حسن سعیدی، که از جمله شاکیان هستند، در زندان هستند و سایر شاکیان در دورترین نقاط تهران با پرداخت اجاره‌های سرسام‌آور دنبال فریادرس هستند.

رضا شهابی

۱۵ تیر ماه ۱۴۰۲، زندان اوین

♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️‌

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

اسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***************

اعزام‌ داود رضوی کارگر زندانی به بیمارستان بدون لباس زندان‌

داود رضوی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که پیش تر به علت مخالفتش با پوشیدن لباس زندان بارها اعزامش به بیمارستان از طرف مسئولین زندان کنسل شده بود، در نهایت با اتکا به پایداری خود و‌ همچنین اصرار بر استانداردهای شناخته شده و بین‌المللی در خصوص حقوق اولیه زندانیان توانست بدون پوشیدن لباس زندان در روز دوشنبه ۱۲ تیرماه به بیمارستان اعزام شود و روند درمانی خود را مجددا پیگیری کند.
طی انتقال داود رضوی به بیمارستان نوار قلب و اکوی قلبی برای ایشان انجام شده است و این فعال کارگری فعلا در انتظار هماهنگی های زندان و بیمارستان جهت انجام آندوسکوپی به دنبال مشکل معده و گوارش ایشان میباشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه خواستار رسیدگی هرچه سریعتر به بیماری داود رضوی و مرخصی استعلاجی او و همچنین آزادی بدون قید و ‌شرط اعضای زندانی خود داود رضوی، حسن سعیدی و رضا شهابی و سایر فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی و دانش آموزی و‌ همه زندانیان سیاسی و‌ عقیدتی میباشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید‌‌گردد

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۳ تیر ۱۴۰۲

***************

پیام ارسالی به سندیکا در رابطه با تجمع راهبران خط پنج مترو تهران در ۱۲ تیرماه

با توجه به نظر کارشناسان HSE و کمیته استانی، شغل راهبری قطارهای مترو جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب گردیده است.
متاسفانه طبق بندهای (د) و (ذ) ماده ۲۹ فصل ۵ لایحه برنامه هفتم توسعه سنوات ارفاقی در مشاغل سخت و زیان آور برای هر سال ۱/۲ برابر و حداکثر هفت سال خواهد بود از طرفی حداقل سن لازم برای بازنشستگی در این مشاغل برای مردان پنجاه سال است؛ لذا اکثر راهبران بجای ۲۰ سال ۲۶ سال و کسانی که از ۲۰ سالگی مشغول به کار شده اند ۳۰ سال باید کار کنند. این مورد فرسایش جسمی و روحی راهبران را افزایش داده و باعث کاهش ایمنی در حمل و نقل مسافران خواهد شد.
از طرفی بند (ژ) لایحه مذکور، متوسط حقوق ۵ سال آخر بیمه پردازی را به عنوان مستمری بازنشستگی تعیین نموده که برخلاف قانون کنونی (میانگین ۲ سال آخر) می باشد و باعث کاهش مستمری بازنشستگی خواهد شد.
لذا ما راهبران قطارهای مترو به همراه سایر کارگرانی که در مشاغل سخت و زیان آور اشتغال دارند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخصوص اعضای کمسیون تلفیق، درخواست حذف بندهای (د) (ذ) و (ژ) ماده ۲۹ فصل ۵ لایحه هفتم توسعه را داریم.

***************

حکم بدوی دادگاه تجدید نظر آنیشا اسداللهی فعال کارگری

عیناً تایید و به شعبه ۱ اجرای احکام زندان اوین ارسال شد.

آنیشا اسداللهی، معلم و مترجم رسمی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی، بابت دو اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به پنج سال و هشت ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم اولیه در دادگاه تجدید نظر عیناً تایید و به شعبه ۱ دادگاه مقدس ( اوین) ارسال گردید. قابل ذکر است هنوز نامه معرفی به زندان به ایشان ابلاغ نشده است‌.
در اردیبهشت ۱۴۰۱ آنیشا اسداللهی، معلم، مترجم و فعال کارگری، به همراه همسرش کیوان مهتدی و تعدادی از معلمان و فعالین کارگری، از جمله اعضای سندیکا، در پرونده موسوم به دو فعال سندیکایی فرانسوی دستگیر شدند. ایشان با قید وثیقه به طور موقت آزاد شد و همسر ایشان، کیوان مهتدی، همچنان با گذشت بیش از یکسال در کنار دیگر معلمان و کارگران در زندان به سر می­برد و از آزادی ایشان ممانعت می­‌شود و با احکام سنگین‌مواجه است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه احکام صادره علیه همراهان کارگران را محکوم و خواستار آزادی بی قید و شرط کلیه فعالین کارگری و‌ معلمی است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۸ تیر ۱۴۰۲

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات

***************

تسلیم لایحه دفاعی داود رضوی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط وکیل ایشان

دیروز سه شنبه ۶ تیرماه وکیل مدافع داود رضوی کارگر زندانی لایحه دفاعی را به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تحویل داد و اعتراض خود و موکلش را به رای صادره عنوان نمود، ولی از آنجا که «هفته قوه قضائیه» میباشد قاضی پرونده حضور نداشت و لایحه را به منشی دفتر تحویل داده است.
در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲، بدون هماهنگی با وکیل داود رضوی، این کارگر زندانی را به بیدادگاه شعبه ۱۵ اعزام نمودند، و حکم ایشان توسط دفتر قاضی صلواتی به وی اعلام شد. بر اساس حکم اعلامی، داود رضوی به ۵ سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و فعالیت در گروه‌های سیاسی و احزاب محکوم گردیده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه خواستار پایان دادن به اتهامات بی پایه و اساس نسبت به اعضای زندانی خود داود رضوی ، رضا شهابی و حسن سعیدی و سایر فعالین کارگری و معلمی میباشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران وحدت و‌ تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۷ تیر ۱۴۰۲

***************

لغو مجدد اعزام داود رضوی کارگر زندانی به بیمارستان

از طرف مسئولین زندان اوین به بهانه نپوشیدن لباس زندان

دیروز دوشنبه ۵ تیرماه ۱۴۰۲ طی هماهنگی قبلی با بیمارستان‌ قرار بود داود رضوی برای انجام‌ آندوسکوپی به بیمارستان اعزام شود ولی به علت نپوشیدن لباس زندان مسئولین زندان اوین مانع اعزام ایشان به بیمارستان شدند.
شرایط جسمی داود رضوی در طول بازجویی های طولانی و حبس های انفرادی و تحت فشار قرار گرفتن بسیار وخیم تر گشته است، اما مسئولین زندان به خاطر پایبندی داود رضوی به قوانین شناخته شده بین المللی در دفاع از حقوق اولیه زندانیان مانع اعزام ایشان به بیمارستان می‌شوند. این کار خصمانه و عامدانه آنان‌ بیماری این‌کارگر زندانی را روز به روز حادتر خواهد کرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به ممانعت عامدانه مسئولان زندان اوین از انتقال داود رضوی به بیمارستان بشدت معترض می‌باشد و هرگونه رفتاری که در چهار چوب قوانین و استانداردهای مدافع حقو‌ق یک زندانی نباشد را شدیدا محکوم مینماید.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران وحدت و‌ تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۶ تیر ۱۴۰۲

***************

مصاحبه فریب‌ دهنده و یک طرفه خبرنگار

صدا و سیما از مسافران درباره سیستم سرمایشی اتوبوس‌های بی‌آر‌تی

اخیراً خبرنگار صدا و سیما کلیپی‌ را در فضای مجازی از مصاحبه مسافران خطوط بی‌آر‌تی راجع به گرما در اتوبوس‌ها تنظیم و پخش کرده است که در آن کلیپ، طوری وانمود می‌شود که گویا راننده مقصر این موضوع است که اتوبوس‌ها فاقد کولر هستند و یا این طور نمایش می‌دهند که راننده از قصد کولر را روشن نمی‌کند.
مسئله اینجا است که: ۱. اگر خبرنگار نمایشی صدا و سیما واقعاً قصد روشنگری و شفاف‌سازی برای مردم را داشت، می‌بایست همزمان با انجام مصاحبه با مسافران، از سمت دیگر با رانندگان نیز در این خصوص مصاحبه می‌کرد تا واقعیت را از دهان خود رانندگان برای مخاطبان و شهروندان بازگو می‌‌کرد.
۲. مگر می‌شود اتوبوس شرکت واحد کولر داشته باشد ولی راننده از روشن کردن آن خودداری کند، آخر کدام عقل سلیمی این ادعا را می‌پذیرد که راننده بر خودش در گرمای تابستان این سختی و اذیت را بدهد اما کولر را خاموش نگه دارد؟ اگر مسافر قرار است در طول روز و در طول یک نیم راه نهایتاً نیم ساعت و یا کمی کمتر و یا بیشتر در اتوبوس بماند، راننده باید در طول روز به مدت حداقل ۸ ساعت در زیر گرما در پشت فرمان بنشیند و با این وضعیت کار کند، پس لزومی ندارد که راننده از روشن کردن کولر سرباز بزند و اگر به خاطر خودش هم باشد این کار را نمی‌کند.
۳. مشکل از جای دیگر آب می‌خورد: یعنی تیم ضعیف مدیریتی که برای شهروندان و رانندگان ارزش و بهایی قائل نیست، مشکل بر می‌گردد به مسئولینی که هیچ گونه تخصصی در امور حمل و نقل ندارند و با رانت وارد شرکت شده‌اند و قدرت اداره و مدیریت شرکت با این وسعت و گستردگی را ندارند و مدیریتی بر پایه رانت، سود، چپاول و ناکارآمدی که بودجه‌ای را برای تامین قطعات اتوبوس و همچنین تامین نیروی انسانی متخصص در بخش فنی اختصاص نمی‌دهند و یا حتی هیچ گونه تجربه‌ای در مذاکره و رایزنی با شهرداری و شورای شهر در جهت تامین بودجه برای شرکت واحد را ندارند. البته این ناکارآمدی همیشه در شرکت واحد و در تمام دوره های مدیریت به وضوع دیده شده ولی در دوره ی تیم مدیریتی جدید مسئله فراتر از ناکارآمدی و یا سومدیریت می‌باشد، چرا که مسئولین رده بالای شرکت از بهره‌برداری بگیر تا فنی و اداری و اجرایی هیچ گونه آشنایی با سیستم حمل ونقل عمومی ندارند و همگی از بیرون از شرکت با رانت وارد شده و پست های کلیدی شرکت را قبضه کرده‌اند.
نمونه بارز ارسال پیام‌های همکاران به سندیکا در زمینه‌ی مشکلات محیط کار و همچنین برخوردهای چکشی همین معاونین با ارباب رجوع طبق گزارشات ارسالی همکاران و معوقه شدن بیش از حد مطالبات رانندگان و سایر کارگران است.
لازم است که راجع به سیستم سرمایشی اتوبوس‌ها توضیحات لازم در این خبر داده شود تا برای مخاطبان روشنگری گردد:
۴. ۵۰درصد اتوبوس‌های شرکت واحد فاقد کولر هستند یعنی دارای سیستم سرمایشی خراب هستند که نیاز به تعمیر دارند، اما ۵۰ درصد سیستم سرمایشی آنها به اصطلاح خودشان تعمیر و درست شده است، ولی چه تعمیری آخر؟
۵. با توجه به گزارشات رانندگان به سندیکا، اتوبوسی که جهت تعمیر و شارژ کردن گاز کولر به تعمیرگاه اعزام می‌شود -طبق مشاهدات عینی رانندگان- گاز کولر به اندازه کافی و لازم که جوابگوی یک اتوبوس ۲۰ متری و با گنجایش مسافر ۱۰۰ نفری باشد، شارژ نمی‌‌شود و تنها به اندازه‌ای شارژ می‌شود که فقط جوابگوی اتوبوس خالی و بدون مسافر باشد. به همین دلیل در مواقع ازدحام مسافر، کابین اتوبوس دم می‌کند و جوابگو نیست و در نتیجه منجر به اعتراضات مسافر می‌شود.
۶. اتوبوس‌ها از طرفی، آن قدر نقص فنی دارند که اگر اتوبوسی هم کولر سالم داشته باشد، در حین گرفتن کولر درجه حرارت موتور اتوبوس بالا می‌رود و منجر به جوش آوردن وپس زدن آب از رادیات می‌شود و در نتیجه راننده مجبور است کولر را خاموش و یا با درجه پایین از کولر استفاده نماید که همین امر هم باعث اعتراضات مسافران به راننده می‌شود.
اگر هم کولر را خاموش نکند مجبور است در طول مسیر مسافرها را در آن هوای گرم به خاطر جوش آوردن پیاده کند تا آسیبی به موتور وارد نشود و اتوبوس را با هماهنگی امداد خودرو به تعمیرگاه اعزام نماید.
در فیلم مذکور مسافری از راننده می‌پرسد که چرا اعتراض نمی کنید، مسافر گرامی! کارگران در کشور ما در قبال اعتراض متهم به اقدام علیه امنیت ملی می‌شوند. هر چند که این اتهامات بی‌پایه مانع از اعتراض ما رانندگان و‌دیگر کارگران نمی‌شود و مبارزات کارگران شرکت واحد دلیلی بر این مدعا است. اما مسافران هم بایستی به طور گسترده به مجموعه مدیران شهری اعتراض نمایند و خواهان امکانات بهتر باشند.
همه این دلایل روشنگر وضعیتی است که نشان می‌دهد مسئله فراتر از یک مصاحبه گمراه کننده میان راننده و مسافر است که در آن اثری از نقش مدیریت و عدم تخصیص بودجه وجود ندارد و طبق معمول می‌خواهد این معضل را تا این سطح نمایش دهد. حمل و نقل شهری با کیفیت مناسب و رایگان حق همه‌ی شهروندان می‌باشد و برای رسیدن به این حق بایستی شما مسافران عزیز در کنار ما رانندگان و‌کلیه کارگران باشید. مشکل ما نیستیم مشکل سیستمی است که برایش انسانها اهمیتی ندارد و فقط سود برایش مهم است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه به مصاحبه نمایشی و یکطرفه خبرنگار صداو سیما شدیدا معترض می‌باشد و راه حل چنین معضلاتی را پیگیری تشکل یافته رانندگان و‌کلیه کارگران می‌داند و برحق تشکل یابی مستقل کارگران تاکید می‌کند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱ تیر ۱۴۰۲


____________________________

برای مطالعه مجموعه اخبارهای قبلی ١- (اینجا)    و ٢- (اینجا)    و ٣- (اینجا)    و ۴- (اینجا)    و ۵- (اینجا)    و ٦- (اینجا)    و ٧- (اینجا) کلیک کنید.