افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                                   شنبه ۲٧ اسفند ۱۴۰۱ - ۱٨ مارس ۲۰۲٣


ممنوع الملاقاتی حسن سعیدی و‌ کیوان‌ مهتدی برداشته شد

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
بدنبال انتشار اخبار مربوط به ممنوعیت ملاقات برای حسن سعیدی و کیوان مهتدی، با حمایت دوستان داخل زندان اوین و همچنین با پیگیری و تلاش دیگر دوستان و یاران، وضعیت ممنوع الملاقاتی حسن سعیدی و کیوان مهتدی لغو شد و به آنها اعلام گردید خارج از روز ملاقات، در روز شنبه آخر سال می‌توانند با خانواده‌ها ملاقات داشته باشند. در پاسخ، حسن سعیدی و همچنین کیوان مهتدی با قدردانی از حمایت دوستان همبندشان علی یونسی، امیرحسین مرادی و علی معزی اعلام کردند در صورتی که شنبه به سه زندانی که در همبستگی با آنان این هفته به ملاقات خانواده‌ها نرفته بودند ملاقات داده نشود این ملاقات را قبول نخواهند کرد و به دنبال آن عنوان کردندکه ترجیح می دهند در همان روز مقرر ملاقات به تاریخ ۹ ام فروردین ماه به همراه این عزیزان و به همان سیاق سابق ملاقات با خانواده‌ را پس از چهار هفته از سر بگیرند.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۷ اسفند ۱۴۰۱

*************

دیدار تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با خانوادهای اعضای زندانی سندیکا

امروز پنجشنبه مورخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با خانواده حسن سعیدی، داود رضوی و رضا شهابی کارگران زندانی اتوبوسرانی به مناسبت آغاز سال نو دیدار نمودند. اعضای سندیکا ضمن دیدار با خانواده‌ها، خواستار پایان دادن به پرونده سازی ها بر علیه فعالین کارگری و همچنین خواستار آزادی بی قید و شرط اعضای زندانی سندیکا و سایر فعالین کارگری و معلمی و دانشجویی شدند.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۵ اسفند ۱۴۰۱

*************

تداوم حبس فعالین و‌ حامیان جنبش کارگری را محکوم‌ میکنیم!

عثمان اسماعیلی از فعالین قدیمی و شناخته شده کارگری سقز در روز چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱، بدون برگه قضایی و بطور غیرقانونی توسط نیروهای امنیتی شهر سقز بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد. آقای اسماعیلی از روز گذشته به بند قرنطینه زندان سقز منتقل شده است. ایشان‌تا کنون بارها بازداشت و زندانی و‌ به حبس محکوم شده اند. در مهر ماه سال گذشته، عثمان اسماعیلی در مقابل منزل مسکونی خود و توسط بیش از ۱۰ نفر از نیروهای امنیتی بدون ارائه هرگونه برگه قضایی بازداشت شده بود. وی همچنین در آستانه رور جهانی کارگر باز هم بدون هیچگونه ‌وجاهت قانونی بازداشت شده بود.

هیراد پیربداقی از فعالین و‌ حامیان حقوق کارگر می‌باشد که تا کنون چندین بار بازداشت و‌ حبس شده است. ایشان در حال حاضر در زندان اوین در حبس هستند. در چند سال اخیر، هیراد پیربداقی بارها تحت فشار و آزار و اذیت و‌ تهدید قرار گرفته است. بار قبل، با وجود اتمام بازجویی و صدور قرار کفالت از آزادی ایشان جلوگیری گردید. هیراد پیربداقی پیش از آخرین بازداشتش در ۸ مرداد سال جاری که بطور خشونت آمیز صورت‌گرفت، در اسفند ۱۴۰۰ از سوی دادگاه انقلاب تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، به چهار سال و هشت ماه حبس تعزیری، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم‌شده بود.

آرش جوهری، فعال کارگری زندانی، از سوی دادگاه انقلاب به ۱۶ سال حبس محکوم شده است که ۷ سال و شش ماه آن قابل اجرا است و بیش از یکسال و شش ماه از محکومیتش سپری شده است. او از زمان بازداشت تاکنون به مدت ۳۰ ماه در زندان اوین و رجایی شهر زندانی بوده است.
آرش جوهری در جریان حادثه آتش‌سوزی زندان اوین و حمله گارد زندان به زندانیان که شامگاه شنبه ۲۳ مهر سال جاری اتفاق افتاد، به شدت زخمی شد و مدت‌ها به همراه تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی از حق درمان و دسترسی به خدمات پزشکی محروم بود.

سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت و فشار بر فعالین و حامیان حقوق کارگران و ‌احکام زندان علیه آنها را محکوم می‌کند. ما خواهان آزادی بی‌قید و شرط آرش جوهری، هیراد پیربداقی، عثمان اسماعیلی و دیگر فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی و حامیان حقوق کارگر می باشیم.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۵ اسفند ۱۴۰۱

*************

۱۷۰ روز حبس و بلاتکلیفی و عدم‌رسیدگی مسئولان زندان به وضعیت جسمانی داود رضوی

داود رضوی کارگر زندانی و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که ۱۷۰ روز از بازداشت ایشان می‌گذرد، کماکان بلاتکلیف میباشد.
داود رضوی از نظر جسمانی در شرایط نامساعدی به سر می‌برد، دستگاه گوارش وی دچار خونریزی شده که همین موضوع باعث ضعف شدید بدنی و افت فشار خون او شده است. آقای رضوی همچنین دچار بیماری آنفولانزای شدید گشته است. با توجه به موارد فوق، داود رضوی نیاز فوری به مرخصی درمانی دارد تا بیرون از زندان تحت مداوا و درمان قرار بگیرد؛ ولی مسئولان زندان با وجود شرایط سنی و وضعیت وخیم ایشان هیچ گونه رسیدگی و امکانات مداوا را برایش در خارج از زندان فراهم نمی‌کنند، به طوریکه خانواده در آخرین تماس متوجه بی حالی و ضعف شدید وی شدند.سلامت داوود رضوی به دلیل غفلت و تعلل از جانب مسئولین زندان بیشتر صدمه دیده و خانواده‌ ی این کارگر زندانی را بشدت نگران کرده است.
علاوه بر این، وضعیت خاص زندان تهران بزرگ سلامت جسمی او را بیشتر به خطر انداخته است. در این زندان عملا زندانی حتی با پول خودش امکان خرید میوه هم ندارد. آب آشامیدنی سالم وجود ندارد و بایستی آب معدنی خریده شود. فروشگاه زندان بسیاری از مایحتاج ضروری را ندارد که با توجه به کیفیت بد غدای زندان، تغدیه زندانی دچار مشکل می‌شود.
یا توجه به بیماری داود رضوی، همسر ایشان در مورخه ۲۱ اسفند ماه به دادسرای اوین مراجعه کردند و موفق میشود با دادیار زندان آقای الیاسی ملاقات کند، و در این ملاقات خانم رضوی توضیحاتی راجع به بیماری ایشان دادند که بنا بر گفته دادیار پیگیری خواهند کرد، همزمان با مراجعه خانم رضوی به زندان، وکیل ایشان در همان روز به دادگاه انقلاب مراجعه نمود و موفق شد بقیه پرونده را مطالعه کند و در پی آن لایحه دفاعی را در پرونده ثبت نماید، ولی هنوز زمان برگزاری جلسه دوم دادگاه مشخص نشده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار رسیدگی هر چه سریعتر مسئولان زندان به وضعیت سلامتی داود رضوی، مرخصی درمانی برای ایشان و پایان دادن به پرونده سازی علیه این فعال کارگری می باشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۵ اسفند ۱۴۰۱

*************

حکم دادگاه تجدید نظر کیوان مهتدی اعلام شد

حکم دادگاه تجدید نظر کیوان مهتدی اعلام شد عینا ۶ سال حبس تعزیری ( ۵ سال قابل اجرا) تایید شد. شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر همچنین در زیر پرونده موکدا نوشته است: مشمول عفو(تخفیف) نشود. ‏باکی نیست خشم و کین ظالمان ‏نشان مقاومت و ایستادگی ماست

‏فریاد میزنیم: چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

از صفحه توییتر آنیشا اسداللهی

*************

پیام ارسالی از همکاران،

بادرود
از آنجائیکه هرسال با توجه به سنوات گذشته با فرا رسیدن ایام ماه مبارک رمضان سبد کالا حاوی ۱۰ تا ۱۳ قلم کالای اساسی از طرف خدمات رفاه شهردای تهران به رانندگان شرکت واحد پرداخت می شد، متاسفانه امسال با نزدیک شدن به ماه رمضان سرپرست اتوبوسرانی تهران اقدام به تحویل تنها یک پلاستیک حاوی
۲ بسته شکر
۲ بسته ماکارونی
۵ کیلو برنج
۱ بسته خرما
۲ تا روغن مایع
به همکاران کرده است. با توجه به تورم افسار گسیخته و گرانی سرسام آور کارگران سفره شان بسیار کوچکتر و‌ خالی تر از سال‌های گذشته شده است؛ ولی رانندگان همچنان با شرایط سخت کار، نبود اتوبوس کافی درخط به علت فرسوده بودن ناوگان وحجم زیاد مسافر و نبود راننده به شهروندان خدمات می دهند.
اقلام‌تحویل داده شده به ما به هیچ عنوان کافی نیست و‌ شهرداری و شرکت واحد موظف هستند طبق روال گذشته تا ۱۳ قلم کالای اساسی ما را براورده نمایند.

پایان پیام ارسالی از همکاران.

*************

مدیریت ناکارآمد شرکت واحد همچنان درصدد حذف مزایای رانندگان و کارگران شرکت واحد میباشد.

همکاران گرامی،
مطابق پیمان‌های دسته جمعی که توسط نمایندگان کارگران در سالیان پیش با کارفرما منعقد شده و در وزارت کار و رفاه اجتماعی هم به ثبت رسیده، کارفرما موظف می‌باشد هر سال یک دست کت و شلوار به رانندگان داده و یا هزینه دوخت آن را به قیمت روز و بازار پرداخت نماید. امسال مدیریت ناکارآمد شرکت واحد درصدد حذف این کت وشلوار می‌باشد و سعی می‌کند که به جای توزیع کت وشلوار از بن البسه شهروند که مبلغ آن بسیار ناچیز می‌باشد(یک ملیون و پانصد هزار تومان) استفاده و با توزیع این بن‌ها کت وشلوار را از سبد دریافتی حذف نماید. تا به این طریق راه چپاول و غارت و دزدی را برای خودشان از جیب رانندگان هموارتر نمایند .
همکاران با شماره های ۱۸۸۸ و یا شماره دفتر سرپرستی تماس و نسبت به عدم اجرای پیمان دسته جمعی اعتراض کنید.
شماره دفتر مدیریت ۰۲۱٧٧۴۴۰۰۰٩
در عین حال، سندیکا از کلیه همکاران می‌خواهد که از دریافت این بن ها خودداری بفرمایند و علاوه بر اعلام اعتراض به دفتر مدیر عامل و همچنین شهرداری و ۱۸۸۸، با حضور دسته جمعی در مقابل دفتر مدیرعامل در ساختمان مرکزی اعتراضات خود را نسبت به نقض قرارداد جمعی اعلام‌نمایند.

چاره کارگران و زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۲ اسفند ۱۴۰۱

*************

ممنوع ملاقات کردن حسن سعیدی کارگر زندانی

حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد که در ۲۸ اردیبهشت سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد، بعد از ۳۰۰ روز حبس در زندان اوین از روز گذشته به دستور رئیس سالن ملاقات آقای شاهوردی ممنوع الملاقات گشته است.
حسن سعیدی چند هفته قبل هنگامیکه در ملاقات با همسر و فرزندش بود آقای شاهوردی به ایشان می‌گوید که شما چرا نشسته‌اید و ملاقات را تمام نمی‌کنید. سعیدی در پاسخ ایشان می گوید کسی پایان ملاقات را اعلام نکرده؛ به دنبال این پاسخ، آقای شاهوردی گزارشی کاملا مغرضانه برای شورای زندان رد می‌کند که منجر به ممنوع شدن ملاقات برای این کارگر زندانی می گردد که روز گذشته به او ابلاغ شد.
ملاقات حضوری و کابینی و تماس تلفنی با خانواده از حقوق اولیه یک فرد زندانی محسوب می شود. محروم کردن یک زندانی از ملاقات یک نوع شکنجه روحی و روانی برای خود زندانی و خانواده اش به شمار می آید که به نوعی نقض فاحش حقوق بشر می باشد. با این وجود، این عمل غیر انسانی و غیر قانونی بکرات صورت میگیرد. در روزهای اخیر کیوان مهتدی، معلم و مترجم زندانی، را نیز ممنوع الملاقات کردند.
سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار لغو بلافاصله ممنوع الملاقات بودن حسن سعیدی و دیگر زندانیان و همچنین خواستار آزادی بدون قید و شرط ایشان و کلیه فعالین سیاسی و کارگری و معلمی و دانشجویی می‌باشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران و زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۱ اسفند ۱۴۰۱

*************

بیش از ۳۰۰ روز از بازداشت رضا شهابی میگذرد:

رضا شهابی آزاد باید گردد

رضا شهابی، کارگر زندانی و‌ عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد٫ بیش از ۳۰۰ روز است که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. رضا شهابی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ با هجوم ماموران امنیتی در منزلش دستگیر شد‌. وی بیش از سه ماه برای تحمیل سناریویی ساختگی در بازداشتگاههای ۲۰۹ و ۲۴۱ در انفرادی و تحت بازجویی نگهداری شد.
رضا شهابی در اعتراض به پرونده سازی کاذب و رفتارهای توهین آمیز در بازجویی های طولانی به مدت ۴۲ روز دست به اعتصاب غذا زد.
فشار حبس در سلول‌های انفرادی و بازجویی ها باعث تشدید دردهای گردن و کتف این کارگر زندانی شد، که البته همگی حاصل بازداشتها و ضرب و شتمهای گذشته هستند.با اینوجود، در دوران بازداشت در بند امنیتی هیچ درمانی برای رضا شهابی صورت نگرفت.
بعد از انتقال به بند ۴ اوین و پیگیری های وکیل و خانواده، رضا شهابی برای پیگیری وضعیت بیماری گردن و کمر در چند نوبت به درمانگاه بیمارستان «امام خمینی» اعزام شد. بنا به تشخیص پزشک متخصص معالج، دیسک مهره‌های ۴ و ۵ پاره شده و بایستی تخلیه شود. همچنین دیسک مهره های ۲ و ۳ هم به علت تحت فشار قرار گرفتن احتمال پاره شدنشان وجود دارد. به دلیل این شرایط پزشک معالج برای وی دستور عمل اورژانسی صادر نمود.
علیرغم دستور پزشک مبنی بر عمل اورژانسی، و انجام همه مراحل پزشکی در بیمارستان «امام‌خمینی»، مقامات زندان و امنیتی از طریق پزشکی قانونی همه این مراحل را به بیمارستان «رسول اکرم» ارجاع داده و این روند را دوباره تکرار کرده اند و در نتیجه وضعیت جدی سلامت این کارگر زندانی را به خطر انداخته اند.
جرم رضا شهابی تلاش برای دفاع از مطالبات همکاران در شرکت واحد و دیگر کارگران می‌باشد. سندیکای ما، با تلاشها و هزینه های سنگین بسیاری از همکارانمان از جمله رضا شهابی، برای پیگیری مطالباتمان با وجود وضعیت سرکوبگرانه، بعنوان اولین تشکل علنی و‌ مستقل کارگری از دهه شصت به این طرف، در سال ۱۳۸۴ بازگشایی شد. جرمی که از نظر کارفرما، و مقامات امنیتی و قضایی نابخشودنی است، چرا که ما کارگران برای احقاق حقوقمان فقط به نیروی خودمان متکی بوده‌ایم و به هیچ جناحی در داخل قدرت حاکم و یا بیرون از قدرت وابسته نبوده‌ایم.
طی این سالها انواع و اقسام اتهامات به رضا شهابی و دیگر کارگران سندیکایی زده شده است. از «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» تا «تبلیغ علیه نظام» و یا «تشویش اذهان عمومی»، «ایجاد تشکل غیرقانونی»، «تجمع غیرقانونی»، «اعتصاب غیرقانونی» ....در این سالها صدها بار بسیاری از اعضای سندیکا احضار، تهدید، اخراج‌، ضرب و شتم و بازداشت و زندان شده اند. جرم‌انگاری دیدار دوستانه با دو فعال شناخته شده سندیکاهای کارگری فرانسه، در اردیبهشت ماه سال جاری در تهران، که ارتباطی متعارف میان فعالین تشکل های مستقل صنفی و سندیکایی بین المللی با یکدیگر است، از جمله تلاشهای اخیر حاکمیت برای متهم کردن کارگران سندیکایی و معلمان حق طلب و فعالین مستقل کارگری، از طریق پرونده سازیهای کاذب و سناریوسازیهای نخ‌نما و شکست خورده بود.
این چه امنیتی و برای چه‌کسانی است که با تلاش کارگران برای پیگیری مطالباتشان به خطر می افتد؟ اگر کارگران و‌ نمایندگانشان از جمله رضا شهابی، از طریق پروژه سپیدار ۲ و ۳ تعاونی مسکن شرکت واحد، درخواست مسکن مناسب داشته باشند و یا به اختلاس در تعاونی‌های مسکن اعتراض کنند اقدام علیه امنیت ملی محسوب می شود، اما مافیای نظامی-امنیتی مدیران سابق شرکت واحد که میلیاردها تومان اعتبار و آورده های رانندگان و کارگران شرکت واحد و سرمایه تعاونی مسکن شرکت واحد را غارت کرده اند، آزادند و تحت حمایت.
تعداد بازداشتها و‌ مدت حبسهای رضا شهابی خود گزارش جداگانه ای را می طلبد. در طی این سالها نه فقط به سلامتی شهابی ضربات جدی و‌ جبران‌ ناپذیری وارد شده بلکه خانواده او نیز بشدت تحت فشار بوده اند و لحظه ای امنیت و آرامش نداشته اند.
اذیت و آزار رضا شهابی و‌ خانواده اش باید پایان یابد. رضا شهابی باید فوری به بیمارستانی جهت معالجات اساسی انتقال یابد و‌ بدون قید و شرط آزاد گردد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و دیگر اعضای زندانی سندیکا، حسن سعیدی و داود رضوی، و‌ همچنین کلیه فعالین کارگری و‌ معلمی زندانی و زندانیان سیاسی است.

چاره کارگران و زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ اسفند ۱۴۰۱

*************

پیام رضا شهابی کارگر زندانی و کیوان مهتدی معلم و مترجم زندانی به مناسبت روز جهانی زن

هرکاری که بیش از حد تکرار شود پس از مدتی همچون یک اتفاق معمولی به چشم می‌آید؛ مثلاً عادت کرده بودیم که عمده‌ مدیران و تصمیم سازان تنها مردان باشند و زنان فقط پشت هر مرد موفق جای داده شوند. عادت کرده بودیم زنان نصف مردان از ثروت‌های خانوادگی بهره‌مند شوند. عادت کرده بودیم که هر روز و هر بار زنان با پوشش اجباری وارد عرصه‌ عمومی شوند.
امسال اما زمانه‌ خرق عادت بود؛ پایدارترین و عمیق‌ترین خیزش مردمیِ معاصر ما، نام یک زن را که نام تمامی زنان است بر پرچم خود دارد: تمامی زنان که در این سالیان از ستم مضاعف رنج می‌برند، از بی‌عدالتی‌های عمومیِ جامعه، و تبعیض‌های دو چندان به بهانه‌ی زن بودن؛ از نابرابری حقوقی و قانونی، از نا‌برابری فرصت‌های شغلی و تحصیلی؛ از خشونت ساختاری و فردی و بهره‌کشی مضاعف، خواه در قلمرو عمومی و خواه در قلمرو خصوصی (و معمولا در همدستی خاموش این دو با یکدیگر).
مدت‌ها است که نسل‌های پی‌در‌پی زنان، اندک اندک، بدون توجه به مقررات نوشته‌ و‌ نا‌نوشته کنترل زندگی خود را به دست خویش می‌گیرند.
امسال علاوه بر بیان آشکار این روند، شاهد این بینش و امیدواری در میان بسیاری از مردان آزادی‌خواه و ستم‌دیده بودیم که مبارزه برای آزادی زنان را بخش ضروری و پیش‌شرط آزادی تمام اقشار و گروه‌های اجتماعی می‌دانند.
به این اعتبار، امسال، روز جهانی زنان معنای تازه‌ای می‌یابد.
شعار زن زندگی آزادی به ما یادآوری می‌کند که حتی در مطالبات معیشتی (نان، کار، آزادی)، خواسته اصلی ما و محل نزاع ما کرامت انسانی است و به ما می‌آموزد که نباید اجازه‌ اصل و فرع ساختن از مطالبات زنان را بدهیم و مستقل از هر آینده‌ای که در انتظار جامعه‌ ما باشد، درکنار برابری زنان در تمامی حوزه‌های فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... لازمه‌ اصلیِ حرکت پایدار به سمت احقاق حقوق پایمال شده‌ی زنان، و در نهایت جامعه‌ای انسانی‌تر و عادلانه‌تر است.

گرامی باد ۸ مارس، روز جهانی زنان

رضا شهابی - کیوان مهتدی

۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - زندان اوین، بند ۴

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۷ اسفند ۱۴۰۱

*************

اولین جلسه دادگاه کارگر زندانی داود رضوی برکزار شد.

در مراجعه داود رضوی به دادگاه انقلاب
در تاریخ ۱۵ اسفند ماه، طبق تعیین وقت قبلی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و اعلام زمان دادگاه به خانواده ی ایشان و اعلام به داود رضوی در زندان، اولین جلسه دادگاه ایشان برگزار شد.وکیل داود رضوی در این جلسه حضور داشتند و بخشی از پرونده ایشان را مطالعه کردند و لایحه ی دفاعی خود را ارائه دادند.
به دنبال نظر قاضی ،جلسه ای مجدد جهت بررسی پرونده باید تعیین گردد.جهت رسیدگی به وضعیت جسمانی و خونریزی گوارشی ایشان، شرح حالی توسط پزشک ایشان نوشته شده است که یک نسخه ضمیمه ی پرونده ایشان گردید و یک نسخه به زندان تحویل داده شده است و طبق گفته ی قاضی ،زندان موظف است جهت انتقال ایشان به مراکز درمانی و انجام اقدامات لازم پیگیری انجام دهند.
زمان جلسه بعدی دادگاه داود رضوی،هنوز اعلام نشده است.
داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، ۵ مهر ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و ۱۶۱ روز می باشد که در بازداشت موقت است.خانواده، دوستان و‌ همکاران وی نگران وضعیت سلامتی و شرایط جسمانی ایشان می باشند.

کارگر زندانی آزاد باید گردد زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۷ اسفند ۱۴۰۱

*************

تجمعات در اعتراض به حملات شیمیایی علیه دانش‌آموزان

در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران برای برگزاری تجمعات اعتراضی در روز سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱، اعتراضات در حدود ۳۰ شهر در سراسر ایران برگزار شد. تظاهرکنندگان خواستار پایان دادن به حملات شیمیایی به مدارس و «مسمومیت سریالی» شدند که بخصوص دانش‌آموزان دختر را هدف قرار داده اند و باعث بیماری‌های شدید و حتی بنا به برخی منابع منجر به مرگ چند دانش آموز گردیده است. والدین، دانش آموزان و تشکلات صنفی معلمان، دانشجویان و‌ دیگر تشکلات صنقی و‌ مدنی نگرانی های جدی خود را ابراز کرده و این حملات سازمان یافته را که عمدتاً دختران دانش آموز را هدف قرار می دهد، محکوم کرده اند. بنا به اخبار رسیده، برخی از معترضان مورد ضرب و شتم فیزیکی قرار گرفته و به طور غیرقانونی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد از مطالبات برحق معلمان‌ و ‌خانواده ها حمایت نموده و‌ ضرب و شتم معترضین را قویا محکوم‌میکند. کلیه بازداشت شدگان باید فوری و بدون قیدوشرط آزاد شوند. بجای سرکوب معترصین به این‌حملات شیمیایی جنایتکارانه، مسئولین بهتر است هر چه زودتر در قبال این جنایت برنامه ریزی شده پاسخگو باشند.
حملات شیمیایی به مدارس، دانشگاهها و به دختران ما باید فوری متوقف شود. آمرین‌و‌ عاملین این‌چنایت به سزای اعمالشان خواهند رسید.

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۷ اسفند ۱۴۰۱

*************

توزیع بن کاغذی به جای شارژ بن کارت رفاهی

سرپرست شرکت و هئیت مدیره شرکت واحد به جای اینکه به فکر خدمات دهی آسان و راحت به پرسنل خودشان باشند جدیدا با توزیع بن کاغذی به جای شارژ بن کارت های رفاهی این خدمات رفاهی آسان را از پرسنل سلب نموده اند. با چنین افکار پوسیده ای میخواهند به پرسنل خدمات ارائه بدهند و همچنین با توزیع بن های کاغذی سعی می‌کنند که تعاونی مصرف شرکت واحد را رونق ببخشند. دیگر به فکر این نیستند که پرسنل شرکت واحد همگی در حومه شهر ساکن هستند و حداقل تا خود تهران ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر فاصله دارند. برای هزینه کردن این بن ها یک کارگر میبایستی یک روز از کل زندگی ساقط شود تا بتواند با طی کردن مسیر طولانی همراه با خانواده در این هوای آلوده و با ترافیک سنگین برای چهار قلم خوراکی به تعاونی مصرف واقع در میدان رسالت برود.
طی پیام های ارسالی به سندیکا، رانندگان‌ همگی نسبت به این نوع خدمات معترض میباشند و از مسئولین می‌خواهند به جای بن های کاغذی و قدیمی به فکر شارژ کردن کارت های اعتباری الکترونیکی باشند تا خانواده یک کارگر و یا راننده به راحتی بتواند در هزینه کردن آن اقدام‌نماید و این همه مشکلات را به دوش نکشد

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۵ اسفند ۱۴۰۱

*************

حسن سعیدی آزاد باید گردد

از زمان هجوم نیروهای امنیتی به محل اقامت حسن سعیدی و‌ انتقال ایشان به زندان اوین در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا کنون ۲۸۸ روز میگذرد. حسن سعیدی در این‌‌ مدت بارها تحت بازجوییهای طولانی قرار گرفت و‌ در اعتراض به تداوم بازجوییها به مدت ۳۹ روز در اعتصاب غذا بود.
حسن سعیدی، از فعالین برجسته و‌ خستگی ناپذیر سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه، کاملا ظالمانه در حبس نگه داشته شده است، شامل عفو نشده است، حتی یک روز اجازه مرخصی نداشته است، و‌ با آزادی موقت ایشان با قرار وثیقه نیز موافقت نکرده اند. «جرم» حسن سعیدی پیگیری مطالبات سندیکا و پافشاری بر حقوق کارگران و حق برخورداری از تشکل مستقل کارگری است. پافشاری بر همین حقوق اولیه که در بسیاری کشورهای جهان تثبیت شده هستند، برای کارگران ایران منجر به اخراج و برخورد نیروهای امنیتی و بازداشت و‌ زندان میگردد. یادآور می شویم که آقای حسن سعیدی در طول سال‌ها فعالیت برحق کارگری خود، پنج بار توسط شرکت واحد و با فشار نیروهای امنیتی اخراج شده است و چندین بار مورد ضرب‌و‌شتم و بازداشت و‌ حبس های چند روزه و‌ چند هفته و اینبار چند ماهه قرار گرفته است.
حسن سعیدی در تجمع اعتراضی روز کارگر سال ۹۸ در مقابل مجلس، همراه با تعداد کثیری، بطور خشونت آمیز بازداشت شد و پس از ۳۳ روز بازداشت موقت در بند امنیتی ۲۰۹ اوین با وثیقه ۳۳۰ میلیونی تومانی موقتا آزاد شد. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ایشان را به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور به پنج سال زندان و دوسال ممنوعیت استفاده از وسایل مخابراتی هوشمند نظیر تلفن همراه هوشمند و ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی محکوم کرده بود که این رای عیناً در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تایید شده بود، اما در ادامه اعتراض ایشان این حکم لغو گردید.
در رابطه با بازداشت حسن سعیدی در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، علیرغم نقص در پرونده و ایرادهای گزارش نهاد امنیتی، و علرغم غیاب ایشان در دادگاه، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ‌حسن سعیدی، و نیز رضا شهابی، را به اتهام‌های فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، به مجموعاً ۶سال حبس تعزیری (۵سال اجرایی) محکوم کرد. و در حکم صادره مجازات تکمیلی مبنی بر ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و منع از اقامت در تهران و استان‌های مجاور به مدت ۲سال تعیین شده‌است».
حسن سعیدی با وجود بارها اخراج از کار و تهدیدها و فشارها و و ضرب‌و‌شتم‌ و زندان همچنان در دفاع از حقوق همکاران خود و کارگران ایستادگی کرده است. حال وظیفه‌ همه ماست که برای آزادی او و دیگر یاران در بندش بیش از پیش تلاش کنیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط حسن سعیدی و دیگر اعضای زندانی سندیکا، رضا شهابی و داود رضوی، و‌ همچنین کلیه زندانیان سیاسی است.

چاره کارگران و زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۲ اسفند ۱۴۰۱

*************

شورای عالی کار و تعیین حداقل دستمزد

افزایش دستمزد کارگران هر ساله در شورای عالی کارِ و ظاهرا با حضور نمایندگان کارفرمایی و دولتی و «کارگری» مشخص می‌گردد. همیشه و هر ساله در تعیین دستمزد کارگران، شورای عالی کار بر ضد منافع کارگران عمل کرده است و دلیل آن از یک سو بر می‌گردد به حضور به اصصلاح نمایندگان‌ کارگری شوراهای اسلامی کار (بخوان ضد کارگری و در واقع نماینده کارفرمایان) که بطور فرمالیته و جهت اجرای نمایش «سه جانبه گرایی» در این جلسات شرکت می‌کنند، و از سوی دیگر دولت بعنوان بزرگترین کارفرمای کشور است و براساس ذات واقعی کارفرمایی اش علیه منافع کارگران است، و ‌نمایندگان کارفرمایان که اساسا هدفی جز هر چه پایین نگه داشتن دستمزدهای کارگران ندارند.
شوراهای اسلامی کار، که تشکلات فرمایشی و‌ دست ساز دولتی هستند، بدلیل وابستگی کامل به حاکمیت، از هیچ قدرت اجرایی و تصمیم گیری و ابزارهای فشار از جمله (رجوع به آرای کارگران و به میدان آوردن کارگران از طریق اعتراض و اعتصاب کارگری) برخوردار نیستند و حتی برای چانه زنی در مقابل نمایندگان دولت و کارفرما ایجاد نشده‌اند. کار آنها همواره این بوده است که که با برگزاری یک و یا دو جلسه تصمیمات از پیش تعیین شده دولت و کارفرما را تایید کنند؛ و با افزایش اندک حقوق کارگران پرونده تعیین دستمزد را بدون در نظر گرفتن سبد معیشتی ببندند، که نتیجه آن فرو رفتن کارگر در باتلاق تورم در سال پیش رو می‌گردد.
در شرایطی که تورم‌ نجومی و یا آنچه بدان ابر تورم می‌گویند کمر طبقه‌کارگر و‌ مردم‌ زحمتکش و‌ کم‌درآمد را به طرز بی سابقه‌ای شکسته است، سرکوب نمایندگان واقعی و مستقل کارگری تلاشی است از طرف نظام سرمایه داری و ‌دولت آن که کفه ترازو را برای حاکمیت سنگین تر کند و نهایت استفاده را در جهت استثمار بیشتر کارگران و ارزانتر نگه داشتن نیروی کار انجام دهد.
با این همه تفاصیل، نمایندگان فرمایشی شورای اسلامی کار، و فراکسیون «کارگری» مجلس شورای اسلامی، با بوق و کرنا کردن تعیین مزد در کمیته تخصصی مزد و با بازی کردن با کلمات سعی در خاموش کردن صدای کارگران معترض و در نهایت به حاشیه بردن اعتراضات کارگری داشته و دارند. نمونه بارز آن را می‌توان در دستمزد سال ۱۴۰۱ مثال زد که حتی دولت و دستگاهای اجرایی آن از جمله شهرداری به مصوبه شورای عالی کار تمکین نمی‌کردند و حاضر به اجرای آن نبودند، تا اینکه کارگران و بازنشستگان با برگزاری تجمعات و اعتراضات خیابانی و با هدایت تشکل‌های مستقل کارگری توانستند بعد از چندین ماه اعتراض مصوبه را از آن خود بکنند و دولت را وادار به عقب نشینی نمایند.
لذا، از همکنون اعلام میکنیم که کارگران خواهان افزایش فوری دستمزدها از اول فروردین ۱۴۰۲ مطابق با نرخ واقعی تورم ‌و ‌نه نرخ تورم اعلام شده از جانب بانک مرکزی هستند.
تشکلات وابسته به حاکمیت که نام‌کارگر را به یدک میکشند، هیچگاه، حتی برای افزایش دستمزدها، در کنار ما کارگران و‌ مردم‌ محروم‌ کشور قرار نگرفته و ‌نخواهند ‌گرفت. ما کارگران در تمامی بخشها و صنوف با اتحاد و همبستگی، و با سازماندهی و ایجاد تشکل های مستقل کارگری که هیچ گونه وابستگی به دولت و کارفرما نداشته باشند می‌توانیم به دستمزد و ‌مزایایی که با آن نیازهای زندگی خود‌ و‌ خانواده هایمان را تامین‌کنیم دست یابیم. تنها راه نجات طبقه کارگر از زیر بار ستم نظام سرمایه‌داری و‌ مناسبات ناعادلانه موجود، تکیه به نیروی متحد خودمان در سراسر کشور است.

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۰ اسفند ۱۴۰۱

*************

برگزاری تجمعات بازنشستگان در کشور و بازداشت تعدادی از بازنشستگان

امروز ۹ اسفند ۱۴۰۱، تجمعات بازنشستگان برای احقاق حقوق خود از جمله اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و ‌افرایش حقوق بازنشستگی متناسب با نرخ واقعی تورم و‌ دیگر مطالبات بازنشستگان در استانها و شهرهای مختلف کشور از جمله در کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، گیلان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، ایلام، یزد، اصفهان، البرز، مرکزی و‌ تهران برگزار گردید. شعارهای امروز بازنشستگان شامل موارد زیر بود؛ «هزینه‌ها دلاری، حقوق ما ریالیه، گرانی تورم بلای جان مردم، همسان‌سازی حق مسلم ماست، دولت بی‌کفایت، استعفا، استفعفا، رئیسی دروغگو، وعده‌ی برجامت کو»
در تهران نیروهای امتیتی و‌ انتظامی با رفتارهای بسیار خشونت آمیز و‌ با هتاکی با بازنشستگان‌ معترض برخورد‌ میکردند و‌ تعدادی از بازنشستگان را بازداشت‌ نمودند. (به گزارشات ضمیمه از طرف تشکلات بازنشستگان مراجعه نمایید).
مطالبات برحق بازنشستگان، خواست همه کارگران و‌ مردم زحمتکش کشور است. اعمال خشونت و بازداشت بازنشستگان تنها عدم کفایت حاکمیت و وحشت مقامات را از هرگونه عدالت خواهی و‌ حق طلبی نشان میدهد. حضور در خیابان و اعتراض و اعتصاب حق مسلم همه ما است. خشونت نسبت به بازنشستگان معترض فقطانگیزه آنها را نسبت به احقاق حقشان مصمم تر میکند، اما خللی در عزم بازنشستگان و نیز کارگران شاغل و بیکار و همه مردم ستم دیده کشور وارد نمیکند

کلیه بازداشت شدگان تجمعات بازنشستگان فوری و بی قید و شرط آزاد باید گردند.

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۹ اسفند ۱۴۰۱

برای مطالعۀ گزارشات:   اتحاد بازنشستگان اینجا     ندای زنان اینجا     شورای بازنشستگان ایران اینجا کلیک کنید.

*************

تعیین وقت دادگاه داود رضوی و عدم پاسخگویی به وضعیت سلامتی ایشان

روز شنبه، ۶ اسفند ماه، در پی وخامت وضعیت سلامتی آقای داود رضوی از اعضای هیات‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه، خانم زهرا رضوی فرزند ایشان، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب مراجعه کرده اما از پاسخگویی به ایشان خودداری و اعلام گردید که پرونده در حال بررسی است و قاضی ایشان را نمی‌پذیرد.
امروز ۸ اسفند ماه با مراجعه مجدد خانم رضوی به دادگاه انقلاب، به ایشان به طور شفاهی گفته شد، آقای رضوی مشمول شرایط عفو نخواهند بود و دادگاه ایشان در تاریخ ۱۵ اسفند ماه برگزار می‌گردد.
این شرایط در حالی است که پزشک زندان به داود رضوی اعلام کرده تا از طریق خانواده‌ برای اعزام به بیمارستان طالقانی یا شهدا نوبت گرفته شود اما با توجه وضعیت آخر سال، اولین زمان نوبت‌دهی این دو بیمارستان اوایل سال آینده خواهد بود. قابل ذکر است، آقای داوود رضوی به دلیل خونریزی دستگاه گوارش و همچنین شرایط سنی در وضعیت سلامتی بسیار نامناسبی به سر برده و عدم رسیدگی و اعزام به بیمارستان باعث نگرانی شدید خانواده و همبندی ‌های ایشان شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی بی قید و شرط داود رضوی و دیگر اعضای زندانی سندیکا، رضا شهابی و حسن سعیدی، و‌ همچنین کلیه زندانیان سیاسی است.

چاره کارگران و زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۸ اسفند ۱۴۰۱

*************

از فراخوان تجمع سراسری بازنشستگان در تاریخ ۹ اسفند ۱۴۰۱ حمایت می کنیم

شرایط معیشتی در کشور برای کارگران، مزدبگیران و‌ بازنشستگان به بدترین وضعیت ممکن نسبت به سالهای اخیر رسیده است. افزایش روزانه و نجومی نرخ ارز و گرانی و تورم لجام‌گسیخته سفره کارگران و زحمتکشان را خالی تر از هر زمان دیگری کرده است.
بازنشستگان تامین اجتماعی در سه سال گذشته بطور پیوسته در مناطق مختلف کشور در اعتراض به عدم اجرای همسان سازی حقوق و عدم افزایش حقوق بازنشستگی متناسب با نرخ واقعی تورم به خیابان ها آمده اند، اما حاکمیت بجای رسیدگی به مطالبات برحق و ابتدایی بازنشستگان بارها به سرکوب و برخوردهای امنیتی و پلیسی و بازداشت معترضین متوسل شده است. با اینوجود، اعتراضات بازنشستگان بخصوص به مناسبت «یکشنبه های اعتراضی» در دهها شهر در سراسر کشور ادامه داشته است.
سازمانها و گروه های مختلف بازنشستگان، با شعارهایی همچون «فقط کف خیابون میاد به دست حقمون»، و «دوز و کلک کافیه، سفره ما خالیه» در اعتراض به شرایط نابسامان معیشتی و گسترش فقر و نامنی اقتصادی، فراخوانی برای تجمع سراسری در تاریخ ۹ اسفند ۱۴۰۱ صادر کرده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی حومه ضمن حمایت از فراخوان تجمع ۹ اسفند، خواهان اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و ‌افرایش حقوق بازنشستگی متناسب با نرخ واقعی تورم می باشد، و از همه همکاران بازنشسته و شاغل تقاضا داریم در این تجمعات شرکت کنند.

زمان: سه شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۱

ساعت ۱۰ صبح

تهران: مجلس، مقابل سازمان برنامه و بودجه

مراکز استان‌ها: همزمان فرمانداری‌ و استانداری

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*************

سرکوب و‌ بازداشت کارگران اعتصابی در ذوب‌آهن اصفهان:

کلیه کارگران بازداشتی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.

صدها نیروی انتظامی و همچنین حراست ساعاتی پیش، یکشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱، با هجوم به محوطه مجتمع ذوب آهن اصفهان و‌ ایجاد رعب و‌ وحشت دهها کارگر این شرکت را که از روز شنبه برای تحقق مطالبات موقعه خود دست به اعتصاب زده بودند با‌خشونت بازداشت کردند.
طبق اخبار منتشر شده از وضعیت بازداشت شدگان که از بخشهای مختلف شرکت ذوب آهن اصفهان می باشند. خبری در دست نیست.
کمتر کشوری در دنیا سراغ داریم که کارگران به دلیل اعتصاب برای افزایش دستمزد و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل مورد خشونت و بازداشتهای خودسرانه قرار میگیرند. در اردیبهشت ماه سال جاری، چندین نفر از کارگران شرکت واحد نیز بدنبال اعتصابی که برای افزایش دستمزدها صورت گرفت، همراه با ضرب و شتم بازداشت شدند و ‌پس از پرونده سازی و اعمال فشار بر آنها آزاد گردیدند.
سرکوب کارگران ره به‌جایی نخواهد برد و کارگران نیز این سرکوبها را هرگز فراموش نکرده و‌ نخواهند بخشید.

کلیه کارگران بازداشتی در مجتمع ذوب آهن اصفهان باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۸ اسفند۱۴۰۱

رونوشت: فدراسیون جهانی کارگران حمل و‌نقل، فدراسیون جهانی اینداستریال، کنفدراسیون‌ بین المللی اتحادیه های کارگری، بخش کارگری در سازمان‌جهانی کار

*************

آنیشا اسداللهی، فعال کارگری، به دادسرای امنیت اوین احضار شد

آنیشا اسداللهی، معلم، فعال کارگری و مترجم رسمی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، «جهت اخذ آخرین دفاع» به «شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و‌ انقلاب ناحیه ۳۳ تهران-زندان اوین» احضار شده است. طبق ابلاغیه‌ای‌ که به ایشان ارسال شده است، وی ظرف پنج روز تا تاریخ هشتم اسفند ۱۴۰۱ مهلت دارد که به این شعبه مراجعه نماید.این درحالی است که ابلاغیه بازپرسی امروز در تاریخ ۶ اسفند ماه در سامانه ثنا ثبت شده است.
آنیشا اسداللهی فعال کارگری به همراه همسرش کیوان مهتدی، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ با هجوم ماموران وزرات اطلاعات به منزل شخصی اش بازداشت شدند . پیش تر ایشان در روز جهانی کارگر سال ۹۸ بهمراه دیگر فعالین سندیکایی دوبار دستگیر و پس از گذراندن دوران محکومیتش از زندان اوین آزاد شد.
امسال بار دیگر با دستگیری مجدد و سپری کردن بیش از سه ماه زندان انفرادی در بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات و پس از بیشتر از صد روز بازداشت موقت در تاریخ ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۱ از زندان اوین با قرار وثیقه دو میلیارد تومان آزاد شد. همسر ایشان کیوان مهتدی با گذشت ده ماه همچنان در بازداشت موقت و در بند ۴ زندان اوین به سر می برد.
سندیکای کارگران شرکت واحد احضار آنیشا اسداللهی را محکوم‌ میکند و خواهان لغو اتهامات بی اساس علیه ایشان و دیگر فعالین کارگری و‌ معلمی می باشد.

کارگر زندانی آزاد باید‌ گردد!

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکل

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۶ اسفند ۱۴۰۱

*************

اطلاعیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

در رابطه با «منشور مطالبات حداقلی تشکل های مستقل صنفی و مدنی ایران»

در رابطه با «منشور مطالبات حداقلی تشکل‌های مستقل صنفی و مدنی ایران» که در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ با امضای ۲۰ تشکل و نهاد منتشر شده است، دوستان و‌ عزیزانی طی تماس‌های صورت گرفته از سندیکای کارگران‌ شرکت واحد علت عدم امضای این بیانیه را جویا شده اند. ضمن قدردانی از تلاش مشترک افراد و‌ نهادهای محترمی که متن منشور را تهیه و‌ جهت امضا به سندیکا نیز ارسال نمودند،‌ سندیکای کارگران شرکت واحد پیش از انتشار این‌ منشور، عدم آمادگی برای امضای آن‌ را بدون داشتن فرصت کافی برای بررسی و مشورت با اعضای خود به طور شفاهی به اطلاع این دوستان رسانید. سندیکا با بسیاری از مطالبات طرح شده در متن موافق است و‌ طی سالیان متمادی در فعالیت‌ها و بیانیه‌های مختلف، از جمله در بیانیه‌های مشترک، به جوانبی از این مطالبات فوری پرداخته و خواهد پرداخت؛ با این‌ وجود سندیکا ملاحظاتی در مورد متن و پروسه تدوین آن داشته و دارد؛ بخصوص می‌توان به عدم اشاره مشخص به نقش کلیدی طبقه کارگر و خانواده‌های کارگری و‌ زحمت‌کش، بعنوان اکثریت مطلق جامعه (ضمن تکثر و تنوعات منطقه‌ای، ملیتی، جنسی و جنسیتی، زبانی، فرهنگی، مذهبی، سنی، صنفی و بخشی و شغلی (صنعتی، کشاورزی، خدماتی، آموزشی، بهداشتی و غیره)، در مبارزه با نظام سرمایه‌داری و‌ حکومت آن، و همچنین سرنوشت ساز بودن مبارزه همه جانبه طبقاتی در هرگونه تحول اساسی و رهایی بخش در ایران اشاره کرد. بنابراین، صدور بیانیه‌ی مشترک آن هم تحت عنوان «منشور» بدون طی یک‌ پروسه روشن و‌ با مشارکت و‌‌ مداخله اعضای سندیکا با توجه به‌ ملاحظات اشاره شده در بالا برای ما مقدور نبود.
جدا از ملاحظات فوق، با توجه به شرایط بحرانی جامعه و‌ اهمیت اتحاد طبقاتی و ‌جنبشی در برابر وضعیت‌ حاکم، سندیکا برای همفکری و‌ همکاری با کلیه تشکلهای کارگری، صنفی و ‌مدنی مستقل با توجه به حفظ موازین و مصوبه های سندیکا به سهم خود آماده خواهد بود.
با درودهای گرم

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳ اسفند ۱۴۰۱

*************

عدم اعزام داود رضوی به آندوسکوپی علیرغم دستور پزشک

بنا به اطلاع واصله، قرار بود که داود رضوی در تاریخ ۲ اسفند برای آندوسکوپی و کولونوسکوپی به بیمارستان اعزام شود. خانواده این کارگر زندانی با هماهنگی با زندان و بر اساس دستور پزشک برای وی نوبت گرفته بودند که متاسفانه این اعزام بدون ذکر دلیل کنسل شده است، و داروهای لازم برای امادگی قبل انجام کولونوسکوپی که از ۴۸ ساعت قبل هست را در اختیار ایشان قرار نداده اند.
داود رضوی از ناراحتی مزمن معده در رنج است و همچنین مشکلات دندان‌ها باعث تشدید وضعیت وخیم وی شده و چند بار دچار خونریزی معده شده است. این شرایط باعث شده که آقای رضوی به طور مداوم دچار افت فشار خون شده و احساس ضعف و خواب آلودگی داشته باشد. علیرغم اینکه هم پزشک معالج این کارگر زندانی و هم پزشک زندان دستور کولونوسکوپی و آندوسکوپی داده‌اند اما مسئولین زندان بدون دلیل موجه از اعزام وی به مرکز درمانی خودداری می کنند.
این وضعیت باعث نگرانی شدید خانواده در رابطه با سلامتی آقای رضوی شده است.
داود رضوی، عضو هیات‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که ۵ مهر ماه ۱۴۰۱ بازداشت شده است، هم چنان بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود و با وجود انتقال پرونده ایشان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، هنوز کیفرخواستی برای او صادر نشده و بازداشت موقت او نیز در دو ماه اخیر به ایشان ابلاغ نگردیده است.
در مراجعه خانواده رضوی به دادگاه انقلاب با درخواست مرخصی جهت انجام مراحل درمان نیز موافقت نشد و اعلام کردند به دنبال نامه‌ی زندان، روند کارهای درمانی پیگیری خواهد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی از وضعیت داود رضوی، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این کارگر زندانی و رسیدگی فوری پزشکی به نامبرده می‌باشد. سندیکا قوه قضائیه و مقامات زندان را مسئول سلامتی داود رضوی می داند و در قبال هرگونه صدمه ای به ایشان باید پاسخگو‌ باشند.

کارگر زندانی آزاد باید‌ گردد!     زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

چاره کارگران وحدت و تشکل

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳۰ بهمن ۱۴۰۱

*************

ریحانه انصاری نژاد، فعال کارگری، به دادسرای امنیت اوین احضار شد

ریحانه انصاری نژاد فعال مستقل کارگری «جهت اخذ آخرین دفاع» به «شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و‌ انقلاب ناحیه ۳۳ تهران-زندان اوین» احضار شده است. طبق ابلاغیه ای‌که به ریحانه انصاری نژاد ارسال شده است، وی ظرف هفت روز از تاریخ ۲۶ بهمن ۱۴۰۱مهلت دارد که به این شعبه مراجعه نماید.
ریحانه انصاری نژاد فعال کارگری در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ با هجوم ماموران وزرات اطلاعات در ساعت دو بامداد به منزل شخصی اش بدون هیچگونه وجاهت قانونی بازداشت شد. ماموران اطلاعات تا ساعت ۴ صبح منزل ایشان را تفتیش و بهم می‌ریزند و گوشی تلفن همراه، لب‌تاپ، لوازم الکترونیکی و برخی کتاب‌های وی را نیز ضبط می‌کنند. ریحانه انصاری نژاد بعد از گذراندان نزدیک به سه ماه در بندهای ۲۰۹زندان اوین، از جمله در بند انفرادی، شنبه پانزدهم مرداد ۱۴۰۱ از زندان اوین با قرار وثیقه معادل یک و نیم میلیارد تومان آزاد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد احضار ریحانه انصاری نژاد را محکوم‌ میکند و خواهان لغو اتهامات بی اساس علیه ایشان و دیگر فعالین کارگری و‌ معلمی می باشد.

کارگر زندانی آزاد باید‌ گردد!

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکل

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۹ بهمن ۱۴۰۱

*************

دیدار جمعی از معلمان، بازنشستگان و فعالین کارگری با خانواده رضا شهابی

جمعی از فعالین صنفی چهارشنبه ۲۶ بهمن از خانواده رضا شهابی دیدار کردند. در این دیدار خانم ربابه رضایی همسر ایشان درباره آخرین وضعیت پرونده آقای شهابی، وضعیت سلامتی و پرونده پزشکی ایشان توضیحاتی ارائه دادند.
همچنین در ادامه این دیدار وضعیت دیگر اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد، داود رضوی و حسن سعیدی و همچنین معلمان زندانی، جعفر ابراهیمی، رسول بداقی و کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم رسمی سندیکا، نیز صحبت و با توجه به آزادیهای روزهای اخیر خواستار آزادی همه فعالین زندانی شدند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی، کارگران، معلمان، دانشجویان، فعالین زنان، فعالین جنبشهای رفع ستم و تبعیض ملی، جنسیتی، مذهبی ... و کلیه بازداشت شدگان اعتراضات جنبش سراسری زن، زندگی، آزادی در کشور می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۶ بهمن ۱۴۰۱

*************

گزارش رسیده از اعتراضات کارگری در انگلستان:

هفته پیش انگلستان شاهد یکی از بزرگترین اعتصابات کارگری در طول دهه گذشته بود. کنند

روز چهارشنبه ۱۲ بهمن، نیم میلیون نفر به دعوت چهار اتحادیه کارگری، شامل اتحادیه ملی آموزش، اتحادیه کارکنان دانشگاه ها و کالج ها، اتحادیه کارگران قطارهای بین شهری و اتحادیه کارکنان بخش خدمات دولتی، بطور همزمان دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند. از لحاظ سطح مشارکت کارگران در اعتصاب، این اعتصابات کاملا موفق بودند. حدود ۸۵ درصد از مدارس به حالت تعطیل در آمدند، در بسیار از شهرها قطارها از حرکت ایستادند، کارگران بخش خدمات دولتی کار را تعطیل کردند و فعالیت آموزشی در بیش از ۱۵۰ دانشگاه اساسا متوقف شد. در همین روز بخش قابل توجهی از اعتصاب کنندگان در حدود ده شهر به راهپیمایی اعتراضی دست زدند. در لندن تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی بیش از ۱۰ هزار نفر بر آورد شده است. بعلاوه همچنان که در انگلستان مرسوم است بسیاری از اعتصاب کنندگان، در محل کار با برگزاری تظاهرات ایستاده، توجه مردم را به اعتصاب و مطالبات خود جلب می کردند.
مطالبه اصلی کارگران اعتصاب افزایش دستمزد متناسب با سطح تورم است. نرخ رسمی تورم سالانه در انگلستان حدود ۱۱ در صد اعلام شده در حالی که متوسط نرخ افزایش دستمزدها در سال میلادی گذشته به ویژه در بخش دولتی کمتر از ۵ در صد بوده که به معنای کاهش حداقل ۵ درصدی دستمزد های واقعی است. اما افزایش دستمزدها تنها مطالبه این اعتصابها نیست؛ بهبود شرایط کار، بهبود ایمنی قطارها و ریل های بین شهری، افزایش سرمایه گذاری در نظام آموزش و بهبود کیفیت آموزش از دیگر خواسته های اعتصاب کنندگان است.
موج جدید اعتصابات کارگری از چند ماه پیش و با اعتصاب کارگران قطارهای بین شهری و کارگران مترو در لندن آغاز شد که تا کنون چندین بار و به تناوب اعتصاب کرده اند. در ماه گذشته بیش از صد هزار کارگر پست نیز به آنها پیوستند. سپس پرستاران و همچنین کارکنان آمبولانس ها در روز های متفاوت دست از کار کشیدند.
دولت محافظه کار انگلستان و کارفرمایان تا کنون به خواسته ها ی کارگران اعتصابی پاسخ مثبت نداده اند. در عوض دولت طرحی به پارلمان برده که در صورت تصویب، حق اعتصاب را در بخش خدمات عمومی از جمله در حمل و نقل، نظام بهداشت و درمان و آموزش بسیار محدود می کند. بر اساس این طرح هر گونه اعتصاب در این بخش ها تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که درصدی از کارگران، بخشا تا ٣۰ درصد از آنان، در روز اعتصاب به کار بپردازند که عملا به معنای بی اثر و خنثی کردن اعتصاب است. اکنون مخالفت قاطع با این طرح و پس گیری آن و یا در صورت تصویب، خنثی کردن عملی آن به خواسته های اعتصاب کنندگان اضافه شده است.
همه داده ها حکایت از آن دارد که در ماه های پیش رو موج اعتصابات کارگری دامنه بیشتری خواهد یافت. برای اولین بار در تاریخ مبارزات کارگری در انگلستان، پرستاران و کارکنان آمبولانس تصمیم گرفتند که بطور مشترک اعتصاب کنند. کارگران پست در ادامه اعتصاب خود در ماه گذشته، به یک اعتصاب دیگر در روز ۲۷ بهمن رای مثبت داده اند. همچنین اتحادیه ملی آموزش، اعضای خود را به اعتصاب در روز ۲۴ اسفند و اتحادیه کارگران بخش خدمات دولتی اعضا را به اعتصاب در روز ۲۵ اسفند فرا خوانده اند و این در حالی است که بسیاری از فعالان کارگری از رهبران اتحادیه های کارگری می خواهند که موثر تر عمل کنند و در همکاری با هم، اعتصاب ها را هماهنگ کنند و بطور مشترک و در یک زمان معین به اعتصاب فراخوان دهند.

چاره کارگران وحدت و تشکل

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۰ بهمن ۱۴۰۱کنند

*************

آموزش بین الملل: ...فورا و بدون قید و شرط تمامی کارگران و

فعالان صنفی، دانشجویان، معلمان و سایر شهروندان بازداشت شده را آزاد کنند

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
آموزش بین الملل (فدراسیون‌جهانی معلمان و‌کارگران آموزش‌و‌ پرورش) در بیانیه امروز خود به مناسبت روز جهانی اقدام‌ در حمایت از کارگران‌ و‌ اعتراضات مردمی در ایران اعلام‌کرد: از مقامات ایران می خواهیم که فورا و بدون قید و شرط تمامی کارگران و فعالان صنفی، دانشجویان، معلمان و سایر شهروندان بازداشت شده را آزاد کنند. همه شهروندان جامعه سزاوار حق آزادی تشکل و اجتماع هستند.
متن‌کامل بیانیه آموزش بین الملل: اینجا کلیک کنید.

کارگر زندانی آزاد باید‌ گردد!

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

چاره کارگران وحدت و تشکل

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ بهمن ۱۴۰۱

*************

داود رضوی دچار خونریزی گوارشی شده است

داود رضوی دچار خونریزی گوارشی شده است. سندیکای کارگران شرکت واحد خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این کارگر زندانی و رسیدگی فوری پزشکی به نامبرده می‌باشد.
داود رضوی، کارگر زندانی، دچار خونریزی گوارشی شده است. بر اساس نظر پزشک زندان جهت انجام معاینات بیشتر، خانواده‌ی داود رضوی به پزشکی قانونی شهر ری مراجعه و نامه را به زندان تهران بزرگ تحویل داده‌اند. طبق درخواست پزشکی قانونی ایشان باید جهت بررسی بیشتر به متخصص گوارش ارجاع داده شوند. در حال حاضر خانواده این کارگر زندانی به دنبال مراجعه به پزشک معالج گوارش، وقت انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی برای او گرفته اند و منتظر تایید زندان و اقدام آنها جهت اعزام داود رضوی می باشند. خانواده‌ی وی نگران سلامتی و بلاتکلیفی این فعال کارگری می‌باشند.
داود رضوی، عضو هیات‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که ۵ مهر ماه ۱۴۰۱ بازداشت شده است، هم چنان بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود و با وجود انتقال پرونده ایشان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، هنوز کیفرخواستی برای او صادر نشده و بازداشت موقت او نیز در دو ماه اخیر به ایشان ابلاغ نگردیده است.
در مراجعه خانواده رضوی به دادگاه انقلاب با درخواست مرخصی جهت انجام مراحل درمان نیز موافقت نشد و اعلام کردند به دنبال نامه‌ی زندان، روند کارهای درمانی پیگیری خواهد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی از وضعیت داود رضوی، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این کارگر زندانی و رسیدگی فوری پزشکی به نامبرده می‌باشد.

کارگر زندانی آزاد باید‌ گردد!

زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

چاره کارگران وحدت و تشکل

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ بهمن ۱۴۰۱

*************

عمیق ترین همدردی و تسلیت ما برای زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه

دو زمین لرزه و پس لرزه بزرگ در جنوب شرق ترکیه و شمال سوریه تا این‌لحظه باعث کشته شدن بیش از ۵ هزار نفر و مجروح شدن دهها هزار نفر در این دو‌کشور و‌ ویرانیهای گسترده شده است.
اتحادیه کارگران حمل و‌نقل ترکیه بیانیه ای در این‌خصوص صادر کرده است که در آن ضمن تسلیت به خانواده ها و بستگان جان باختگان این زلزله و همه مردم اعلام کرده است:
«همه ما از تلفات جانی در فاجعه زلزله که صبح امروز در منطقه پازارجیک قهرمان‌ماراش رخ داد و متأسفانه اثرات شدید خود را در استان های اطراف نشان داد، عمیقاً متأسفیم.
اینکه کشور ما که سه خط گسل عمده دارد در منطقه زلزله قرار دارد و با وجود همه بلایای زلزله هنوز تمهیدات لازم انجام نمی شود و هشدارهای دانشمندان نادیده گرفته می شود و مطالعات جدی انجام نمی شود، خشم و همچنین درد ما را افزایش داده است.
مشکل زلزله را نباید تنها پس از زلزله های ویرانگر به یاد آورد. ما اعلام می کنیم که برای جلوگیری از بلایای جدید باید هر چه سریعتر کار جدی و برنامه ریزی شده انجام شود و از همه مسئولان می خواهیم در این زمینه به وظیفه خود عمل کنند.»
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه تسلیت صمیمانه و‌همدردی عمیق خود را با قربانیان این فاجعه و مردم آسیب دیده در ترکیه و سوریه و‌ نیز با همکارانمان در اتحادیه کارگران‌حمل و‌ نقل ترکیه و دیگر کارگران و تشکلات کارگری و‌ مردمی در ترکیه و سوریه اعلام‌میکند.

با امید به گسترش عدالت در تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ بهمن ۱۴۰۱

*************

پیام سندیکای کارگران شرکت واحد

اتوبوسرانی تهران و‌ حومه به سندیکاها و فدراسیونهای کارگری جهانی

دوستان‌ و ‌هم طبقه ای های گرامی
حمایت شما از جنبش کارگری و‌ مبارزات آزادی خواهانه و‌‌ عدالت طلبانه مردم تحت ستم کشور ما در سالیان متمادی و در طی اعتراضات ماههای اخیر مایه خرسندی و‌ قوت قلب ماست. متاسفانه کماکان فعالین‌کارگری، از جمله اعضای سندیکای ما، یا در زندان هستند و یا با اتهامات و احکام ناعادلانه مواجه اند. حق ایجاد تشکلات مستقل کارگری کاملا پایمال میگردد و با سرکوب پاسخ میگیرد . همانطور که خود نیز در بیانیه هایتان اعلام کرده اید، هزاران معترض در ماههای اخیر بازداشت و صدها نفر کشته و‌ زخمی شده اند. خواستهایی که شما دوستان اعلام‌کرده اید، از جمله آزادی بدون قید وشرط زندانیان سیاسی و عقیدتی و کلیه بازداشت شدگان اعتراضات سراسری و توقف فوری و‌ کامل اعدامها، را مورد تایید قرار میدهیم و تاکید می کنیم که برای دستیابی به مطالبات فوری و‌ غایی خود تنها به روی کارگران‌، زنان‌ و مردان ‌و‌ جوانان ستم دیده‌کشور، و ‌نیز خبررسانی و همبستگی بین المللی کارگران و‌ مردم دلسوز دنیا‌ و ‌نهادهای کارگری و‌ مردم‌دوست و مدافع حقوق انسانی تکیه‌میکنیم و بس.
از اینکه ما را مطلع ساختید که در تاریخ ۱۹ بهمن (مطابق با ۸ فوریه ۲۰۲۳)، اقدامات متنوعی در همبستگی با کارگران ایران و جنبش زن زندگی آزادی در کشورهای اروپایی، از جمله انگلیس، فرانسه، دانمارک، سوئد، آلمان، و‌ نیز در کانادا سازمان داده اید سپاسگزاریم و ‌عمیقا قدردان توجه و‌ حمایت بی دریغ شما همکاران عزیز هستیم. همبستگی کارگری ‌مرز نمیشناسد، و ما نیز همواره در کنار شما عزیزان خواهیم بود.     با گرمترین ‌درودهای صمیمانه.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ بهمن ۱۴۰۱

*************

نامه کارگر زندانی رضا شهابی به فرهاد میثمی

فرهاد عزیز
سلامت نفس شما برای تمام آزادیخواهان و برابری‌ طلبان این سرزمین پر بلا الهام بخش و به همان میزان، وضعیت سلامت جسمانی شما مایه نگرانی است.
فرهاد عزیز، خواسته‌هایی که به بهای جان خود مطرح کرده‌ای، بخش مهمی از خواسته‌های تمام دلسوزان این سرزمین است. اما رسیدن به این خواسته‌ها نیازمند زمان و صدای پر طنین‌تری از آن است که جسم نحیف شما تاب بیاورد.
حرکت به سمت این خواسته‌ها وظیفه ای است جمعی؛ بنابراین از شما دوست گرامی خواهشمندم اجازه دهید همگی دوشادوش هم و با تقسیم کردن این بار سنگین به سمت تحقق آن حرکت کنیم.
مادامی که استثمار و تبعیض و ستم در این دنیای سرمایه دارانه وجود دارد، مبارزه برای آزادی، حق خواهی و برابری ادامه دارد.
دوست عزیز، برای استمرار آزادی خواهی و برابری طلبی، برای رسیدن به یک زندگی شایسته این سرزمین به تکثیر فریاد شما و دیگر یاران نیاز دارد.
بدون هیچ تعارفی این سرزمین به وجود پرسلامت شما بیشتر احتیاج دارد. از اینرو، در درجه اول آزادی فوری و بی قید و شرط شما را خواستارم و بر آن تاکید می کنم و به سهم خود از شما خواهشمندم به امساک غذای خود پایان دهید.

با همبستگی رضا شهابی

۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - زندان اوین بند ۴ سالن ٣

*************

نامه جمعی از زندانیان سیاسی عقیدتی زندان اوین درباره مردم زلزله‌زده خوی:

مردم گرفتار حکمرانی ناکارآمد هستند.

مردم عزیز ایران حال شهرستان خوی خوب نیست.
بخش هایی از آن هفته‌ها تحت تأثیر زلزله های متعدد و از هشتم بهمن ماه کل شهرستان با جمعیت ۳۵۰/۰۰۰هزار نفری تحت‌الشعاع این مسئله قرار گرفته است.
زلزله هزاران خانه را تخریب و پس لرزه هایش که حالا شمار آن بالای صد رسید است مدام بر حجم خسارات دیگر خانه ها می‌افزاید و با فرو ریختن این دیوارها بار دیگر همچون فجایع بم، ورزقان، سرپل ذهاب، کوت عبدالله، پل دختر، آق قلا و غیره پرده فقر و محرومیتی فرو می‌ریزد که رنج و آسیب پذیری مردمان ما را دو چندان کرده است.
دستگاه حاکمیت هم در حالی اراده خود را حاضرِ مطلوب بر صحنه و بحران را مدیریت شده تبلیغ می‌کند که پس از گذشت یک هفته بیش از پنجاه درصد مردم خوی ماشین خواب و پنجاه هزار نفر متارکه از شهر و ده ها هزار نفر با خیابان نشینی فاقد دریافت هر گونه کمک های دولتی هستند.
مردم از یک سو گرفتار زلزله های متعدد،سرمای طاقت فرسا و کمبود نان و غذا و چادر شده و از سوی دیگر گرفتار حکمرانی ناکارآمدی هستند که با سنگ اندازی مانع کمک های انسان دوستانه داخلی و بین‌المللی می‌شود و آن ها را از حداقل های اسکان در سرمای زیر صفر درجه همچون کانکس محروم می‌دارد.
ما زندانیان سیاسی عقیدتی زندان اوین ضمن ابراز همدردی با مردم مصیبت زده شهرستان خوی و نگرانی عمیق مان از وضعیت نامساعد زلزله زدگان؛ عموم مردم را که بارها در سختی ها کنار هم بودن را تجربه کرده اند دعوت به پیوستن به کارزار کمک حداکثری به مردم زلزله زده خوی می‌کنیم تا شاهد تقویت جبهه مردم و تسلیم حاکمیت در برابر اراده آن ها باشیم.

پنچ شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

امضاء کنندگان به ترتیب الفبا : ۱- جعفر ابراهیمی ۲- توحید امیر امینی ۳- رسول بداغی۴- جعفر پناهی ۵- محمد حبیبی ۶- امیر سالار داوودی

۷- حسین رزاق دوست ۸- حسن سعیدی ۹- محمد شریفی مقدم ۱۰-رضا شهابی ۱۱- مصطفی عبدی۱۲- کاظم علینژاد ۱۳- علیرضا فرشی دیزج یئکانلی

۱۴- کیوان مهتدی ۱۵- اکبر نعیمی ۱۶- علی نوری

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،

۱۴۰۱/۱۱/۱۵

*************

سروناز احمدی و کامیار فکور در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی مجموعا به هفت سال حبس محکوم شدند.

کامیار فکور، خبرنگار حوزه اقتصاد محیط‌زیست و هنرمند و از حامیان کارگران مجددا به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. فکور در حال حاضر در حال گذراندن حکم قبلی خود در زندان اوین است. پیش از این پرونده جدید، یک سال حبس به او ابلاغ شده بود.
سروناز احمدی و کامیار فکور پانزدهم آبان‌ماه سال جاری بازداشت و احمدی پس از ۳۲ روز به قید وثیقه آزاد شد اما فکور با وجود تعیین وثیقه برای اجرای حکم خود به زندان منتقل شد.
سروناز احمدی، مددکار اجتماعی حوزه کودکان و مترجم حوزه زنان نیز با دو اتهام اجتماع و تبانی با قصد برهم‌زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس از سوی شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی محکوم شد. در صورت تایید این حکم در دادگاه تجدید نظر پنج سال آن اجرایی است.
در این دادگاه وکیل اجازه حضور نیافته است.
در حکمی که در دادگاه بدوی به این دو ابلاغ شده است، گوشی‌های موبایل و لپ‌تاپ‌ها به نفع دولت ضبط شده‌اند و هر دو، دو سال از فعالیت در رسانه‌ها و مطبوعات منع شده‌اند که این در واقع ممنوعیت کامیار فکور از کار به‌عنوان خبرنگار است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه صدور احکام ظالمانه علیه سروناز احمدی و کامیار فکور را فاقد وجاحت قانونی و‌ هرگونه عدالت قضایی دانسته و‌ خواهان لغو‌ فوری این احکام و توقف اذیت و‌ آزار و پرونده سازی علیه فعالین مدنی و حامیان کارگران میباشد.

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۴ بهمن ۱۴۰۱

*************

ناکارآمدی مدیریت و شهرداری و ضرورت همراهی رانندگان با تشکل مستقل خود

ناکارآمدی مدیریت و شهرداری در عدم پرداخت مطالبات معوق رانندگان و کارگران شرکت واحد و ضرورت همراهی رانندگان با تشکل مستقل خود.
از آنجا که سندیکا همیشه در پرداخت مطالبات معوق رانندگان به مدیریت و مسئولین شهرداری گوشزد می‌کند و از مسئولین می‌خواهد که پرداخت حق و حقوق کارگران را در اولویت کاری خودشان قرار بدهند، تا رانندگان وکارگران بتوانند با علاقمندی پیشتر و با انگیزه بهتر در محیط کار حاضرشوند و در خدمات رسانی به شهروندان با روحیه بالاتری عمل نمایند.
ولی متاسفانه این مسئولین گویا هیچ گوش شنوایی ندارند و یا اصلا مطالبات معوق کارگران و مشکلاتشان برای این آقایان هیچ اهمیتی ندارد.
طبق گزارشات ارسالی به سندیکا مطالبات متعددی که شامل خواسته های فوری و‌حداقلی و‌ نیز پایه ای و‌ عمومی تر می باشند کماکان بی پاسخ مانده اند. از جمله کارفرما حتی موارد حداقلی و فوری ای همچون پرداخت پاداش عدم تصادف و توزیع لباس فرم و کت و شلوار و کاپشن زمستانی که هر دو سال یکبار توزیع میگردد را تا کنون پرداخت نکرده است. البته فقط کاپشن هر دو سال یکبار میباشد.

همکاران محترم توجه داشته باشید.
مطابق پیمان های دسته جمعی که توسط نمایندگان واقعی کارگران در سالیان پیش با کارفرما منعقد شده و در وزارت کار و رفاه اجتماعی هم به ثبت رسیده. کارفرما موظف میباشد هر سال یک دست کت و شلوار به رانندگان داده و یا هزینه دوخت آن را به قیمت روز و بازار پرداخت نماید. حتی دادن البسه گرم و زمستانی و لباس فرم به صورت کامل که شامل کفش، جوراب، کمربند، شلوار و پیراهن میباشد جزوء مفاد پیمان های دسته جمعی است.
مناسفانه در بعضی از سال ها مشاهده شده که به خاطر سکوت وعدم اعتراض رانندگان هزینه دوخت آنرا با قیمت بسیار نازل و زیر قیمت بازار به رانندگان پرداخت کرده، در صورتیکه این مطالبات جزو مطالبات قانونی آنها میباشد و کارفرما میبایستی در اسرع وقت بدون هیچ گونه کم و کسری این حق و حقوق را پرداخت کند. نه اینکه با پرداخت نقدی و با نصف قیمت سعی کند به این شکل حق و حقوق رانندگان را به اجحاف بکشاند.
سندیکای کارگران شرکت واحد به همکاران محترم اعلام می‌نماید برای احقاق کلیه حقوق و‌ مطالباتمان اعتراضات خود را به اشکال های گوناگون ابراز نموده و در کنار سندیکای مستقل خودشان قرار بگیرند و بدانند که تنها با وحدت و حمایت از تشکل واقعی می‌توان به تمام مطالبات خود رسید، در غیره اینصورت این مطالبات قانونی یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده خواهند شد.
از همکاران‌گرامی، درخواست می کنیم‌ که در تماس با فعالین و‌ نمایندگان سندیکا و یا از طرق زیر پیام و پیشنهادات خود را برای ما جهت درج و پیگیری ارسال کنند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات است!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،

۷ بهمن ۱۴۰۱

*************

وخیم شدن شرایط جسمانی کارگر زندانی داود رضوی

داود رضوی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که در ۵ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بند ۲۴۰ وزارت اطلاعات نگهداری میشد، پس از مدت ها انفرادی و بازجویی‌های طولانی در شرایط بد زندان اوین ۸ کیلو کاهش وزن پیدا کرد، و او را پس از اتمام بازجویی به زندان تهران بزرگ انتقال دادند و طی این مدتی که آنجاست دچارمشکلات داخلی (خونریزی معده) شده و احتیاج شدید به مراقبت های درمانی در خارج از زندان را دارد.
سندیکای کارگران شرکت واحد نگران سلامتی عضو‌هیات مدیره ی خود میباشد و‌تداوم بازداشت موقت او را ظالمانه و غیر قابل توجیه دانسته و‌خواهان‌انتقال فوری رضوی به بیمارستانی با امکانات‌مناسب خارج از زندان و نیز آزادی بدون قید و شرط او‌ میباشد.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران اتحاد و تشکل است

داود رضوی رضا شهابی حسن سعیدی

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،

۵ بهمن ۱۴۰۱

*************

پیام ارسالی از همکاران:

اطلاعیه اطلاعیه اطلاعیه

این یک متن و اطلاع رسانی جهت یادآوری است به جهت انجام نشدن موارد زیر. فقط به قول آقای رییس‌جمهور یکماه وقت دارید تا این موارد و مشکلات حل و فصل شود.
١- اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و نداشتن امنیت در خطوط های تندرو و فیدر و ایزوله نبودن خطوط بی ار تی .
٢- واریز نکردن معوقات سه درصد صندوق ذخیره کارکنان
٣- معوقات لباس فرم برای همه پرسنل (رانندگان و فنی و توقفگاه)
۴- معوقات شیرو کیک. و معوقات شارژ کارت های اعتباری و معوقات خدمات رفاهی مشهد و شمال
۵- نداشتن حق تشکل و یا نمایندگان مستقل کارگری که بتوانند به کارگر خدمت رسانی و از حق و حقوقش دفاع کنه؛ مثل حق سندیکا
٦- نبود ابزار آلات و لوازم یدکی استاندارد و تجهیزات ایمن در محیط کار
٧- واریز نکردن چهار درصد بیمه سخت و زیان آور و اقساطی دادن پاداش پایان خدمت
٨- تعیین و تکلیف سهام بانک شهر و سود های چند ساله و وام ندادن به پرسنل محترم شرکت و سهامداران
٩- خیلی از این مشکلات وجود دارد که توسط مدیران شرکت واحد و شهرداری پشت گوش انداخته و به سرانجام نرسیده. ( مثل پروژه های مسکن، خرید لوازم غیر استاندارد و درجه ۳)
۱٠- آزادی بی قید و شرط کارگران و نماینده های کارگران از زندان
۱۱- اعتبار نداشتن کارت‌های شناسایی بازنشستگان و استفاده نکردن از تسهیلات بازنشستگی
۱۲- رانندگان جدید و تازه استخدامی که قرارداد مستقیم با آنها بسته نشده نیمی از حق وحقوق آنها توسط مدیران و شرکت های صوری شهرداری به جیب زده میشود
در مورد بخش خصوصی که شرکت واحد به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده. الان توی این وضعیت و مشکلات و تورم بالا، بخش خصوصی در حال فلج شدن و به نقطه صفر رسیدن است. ندادن سالی یکبار لاستیک دولتی و ندادن کارت خوانها به موقع و خیلی از این موارد که باید از زبان کارکنان بخش خصوصی شنید
قرار براین است که سه گروه از دولتی ها و بخش خصوصی و رانندگان هادیان و حامیان شهر با یکدیگر متحد شوند تا به مطالبات خود که تمام مدیران شرکت و شهرداری از آن باخبر هستن برسند. امیدواریم که این اطلاع رسانی در همه ی گروه ها و کانال های شرکت و شهرداری پخش و نشر بشه تا همه کارکنان از آن با خبر شوند، تا برای رسیدن به مطالبات به حق خود و انجام اقدامات لازم و سریعتر و همگانی آماده شویم. لطفاً تمام همکاران اعم از شاغلین، بازنشستگان و بخش خصوصی و هادیان و حامیان شهر را به گروه دعوت و اضافه کنید تا در روز اعلامی به خواسته‌های همگی رسیدگی شود. امیدواریم که تا اون روز همه ی مشکلات و عقب ماندگی ها برطرف شود.

با تشگر از پیام همکاران عزیز، از کلیه همکاران‌گرامی درخواست می کنیم‌ که در تماس با فعالین و‌ نمایندگان سندیکا و یا از طرق زیر پیام و پیشنهادات خود را برای ما جهت درج و پیگیری ارسال کنند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات است!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،

۵ بهمن ۱۴۰۱

*************

گزارش ارسالی از همکاران:

با سلام و عرض ادب
طبق مصوبات شهرداری تهران به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا، مبلغ یک میلیون تومان در وجه زنان شاغل در شهرداری واریز گردید. سئوال اینجاست که چرا پرسنل زحمت کش شرکت واحد که در گرما و سرما همیشه پای کار هستند، باید برای گرفتن امتیازاتی که برای همه پرسنل شهرداری است، کفش آهنی به پا کنند؟ ما زنان شاغل در شرکت واحد به این عدم واریز معترض هستیم و این مبلغ باید فوری در بن کارت هایمان واریز شود.
با تشگر از پیام این‌همکار عزیز، از همکاران‌گرامی، درخواست می کنیم‌ که در تماس با فعالین و‌ نمایندگان سندیکا و یا از طرق زیر پیام و پیشنهادات خود را برای ما جهت درج و پیگیری ارسال کنند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات است!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

دوم بهمن ۱۴۰۱

*************

کلیه اتهامات علیه فعالین زندانی تشکل های کارگری، مدافعان حقوق انسانی

و معترضانی که با نقض آشکار قوانین بین المللی بازداشت شده اند، بدون قید و شرط ملغی باید گردد

۱۹ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۹ دی ۱۴۰۱)
به آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
در رابطه با تداوم بازداشت فعالان کارگری، معلمان، مدافعان حقوق مدنی و زنان در ایران

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا به شدت نگران تداوم بازداشت فعالان کارگری، معلمان، مدافعان حقوق مدنی و زنان در ایران است و سرکوب وحشیانه معترضان و اعدام زندانیان سیاسی در ماه های اخیر را به شدت محکوم می کند.
ما کماکان به حمایت و همبستگی خود با فعالان کارگری، که به دلیل مبارزه برای آزادی تشکل، دستمزدهای بالاتر و شرایط کاری بهتر، و همچنین علیه تورم بالا، فساد، خصوصی سازی، غارت دارایی های عمومی، بی عدالتی های گسترده و نقض حقوق انسانی محاکمه و زندانی شده اند، ادامه داده و در همین راستا نگرانی خود را در رابطه با افزایش تعداد بازداشت شدگان فعالین صنفی معلمان و فعالین دانشجویی در ماه‌های اخیر ابراز می کنیم.
ما به ویژه نگران وضعیت سلامتی رضا شهابی فعال شناخته شده کارگری و حسن سعیدی و داود رضوی فعالان سندیکایی زندانی هستیم. شهابی بارها به خاطر فعالیت های صنفی خود دستگیر شده و سالهای طولانی را در زندان سپری کرده است. این دستگیریها و بازداشتها نقض آشکار آزادی تشکل، حق سازماندهی و آزادی بیان است. متن کامل را اینجا کلیک کنید.

*************

انتقال پرونده داود رضوی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و تداوم بازداشت

انتقال پرونده داود رضوی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و تداوم بازداشت موقت و‌ بلاتکلیفی این عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد
به دنبال پیگیری خانواده کارگر زندانی داود رضوی در طی این هفته، به آنها اطلاع داده شد که پرونده ایشان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب انتقال داده شده است. با این وجود مسئولین گفته اند که خانواده مراجعه و پیگیری نکند چرا که پاسخ گویی در کار نیست.
کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی، و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران اتحاد و تشکل است

*************

تایید شش سال حبس تعزیری و دو سال تبعید و ممنوعیت فعالیت

علیه کارگران زندانی رضا شهابی و‌ حسن سعیدی در بیدادگاه تجدیدنظر

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
بیدادگاه تجدید نظر، احکام بیدادگاه بدوی علیه رضا شهابی و حسن سعیدی از فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد را بدون حضور آنان عینا تایید کرده است.
در بیدادگاه بدوی و بدون حضورشان، رضا شهابی و حسن سعیدی به اتهامات کلیشه ای فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، هر یک به مجموعاً ۶سال حبس تعزیری (۵سال اجرایی) محکوم شدند. و در حکم صادره مجازات تکمیلی مبنی بر ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و منع از اقامت در تهران و استان‌های مجاور به مدت ۲سال تعیین شده‌است.
تایید احکام ظالمانه شش سال حبس تعزیری و دو سال تبعید ‌و ممنوعیت فعالیت علیه کارگران زندانی رضا شهابی و‌ حسن سعیدی موجب خشم و انزجار هر چه بیشتر خانواده های این عزیزان و ‌همه ما شده است. همکاران ما باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.
همانطور که پیشتر اعلام‌کرده‌بودیم انتظار دادگاهی عادلانه از حاکمیت توهمی بیش نیست، و‌ یکبار دیگر به مقامات حکومتی یادآوری میکنیم که سرکوب، زندان، سناریوسازیهای نخ نما و دادگاههای فرمایشی دیگر اثر ندارند.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

چاره زحمتکشان وحدت و تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۲۲ دی ۱۴۰۱

*************

اطلاعیه سندیکای کارگران شرکت واحد

در مورد حکم ۶ سال حبس تعزیری علیه کیوان مهتدی

کیوان مهتدی نویسنده، مترجم و فعال کارگری به ۶ سال حبس تعزیری با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده است (۵ سال برای اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و یک سال برای تبلیغ علیه نظام).
کیوان مهتدی، فعال کارگری و عضو‌ کانون نویسندگان ایران، در تاریخ ۱۹ ام اردیبهشت ماه امسال در خانه به همراه همسرش آنیشا اسداللهی دستگیر شد و با گذشت بیش از ۲۴۵ روز همچنان به صورت بازداشت موقت در بند ۴ زندان اوین به سر می‌برد.
این حکم سبعانه در حالی است که ایشان تنها به عنوان مترجم همراه معلمان و کارگران در جلساتی در چهارچوب مناسبات متعارف سندیکایی حضور داشته است. ایشان در پرونده موسوم به دو فعال سندیکایی فرانسوی به عنوان مترجم حضور داشتند و اکنون با گذشت بیشتر از ۸ ماه همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برد.
کیوان مهتدی همواره خود را در کنار کارگران و دیگر زحمتکشان یافته و برای احقاق حقوق برحق آنان از هیچ کمکی دریغ نکرده است و اکنون با محکومیت ۶ سال حبس از طرف بیدادگاههای ضدکارگری روبروست.
حاکمیت جمهوری اسلامی بر خلاف تعهداتش به قوانین داخلی و بین المللی و همچنین مقاوله نامه های سازمان‌جهانی کار ، ابتدایی ترین حقوق کارگران از جمله حق تشکل یابی را به رسمیت نمیشمارد و در برابر آن از سنگین ترین احکام زندان، اخراج ، تعلیق و تبعید علیه کارگران استفاده می کند.
بازجویی، انفرادی‌های طولانی مدت و سناریو‌سازی کاذب و بی پایه و اساس علیه فعالین کارگری و‌ معلمی همگی نمایش ناتوانی و عجز در برابر فعالیت‌های به حق تمامی فعالین کارگری از جمله کیوان ‌مهتدی است. اما برخلاف تلاش حاکمیت، تشدید و گسترش سرکوب راه به جایی نخواهد برد و این سیاست مدتهاست که از کار افتاده است.
سندیکای شرکت واحد حکم صادر شده علیه کیوان مهتدی را قویا محکوم میکند و خواستار آزادی بی قید و شرط او و دیگر فعالین کارگری، معلمان، دانشجویی، زنان و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۰ دی ۱۴۰۱

*************

۱۰۵ روز از بازداشت داود رضوی فعال کارگری و عضو سندیکای کارگران شرکت واحد میگذرد.

داود رضوی که در پنجم مهرماه ۱۴۰۱ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، پس از تحمل ۲۱ روز انفرادی و بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین و پشت سر گذاشتن بازجویی های متعدد، هم چنان بلاتکلیف می باشد و در بازداشت موقت به سر میبرد. تمدید قرار بازداشت ماه گذشته هنوز به ایشان ابلاغ نشده است.
این در حالی است که ایشان در تاریخ ۲۷ آذر ماه به زندان تهران بزرگ انتقال داده شدند و از آن تاریخ تا کنون بازجویی نداشته اند اما نه آزادی موقت شامل ایشان شده و‌ نه تاریخ دادگاه او تعیین شده است. خانواده ی داود رضوی نگران وضعیت سلامتی ایشان در زندان و تداوم حبس و بلاتکلیفی این فعال کارگری می باشند.
کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی، و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۰ دی ۱۴۰۱

*************

ضرب و شتم و انتقال لیلا حسین زاده از زندان عادل آباد شیراز به زندان اوین

ضرب و شتم لیلا حسین زاده در شب گذشته و همچنین بازداشت های خشونت آمیز او به بهانه های واهی و پرونده سازیهای کاذب و تکراری علیه ایشان بشدت محکوم است.
برادر لیلا حسین‌زاده در آخرین پست اینستاگرامی خود از ضرب و شتم و انتقال شبانه‌ی خواهرش خبر داده است:
«دیشب بعد از طوفان رسانه ای در مورد حمایت از خواهرم لیلا، نزدیک به نیمه های شب مامورین به زندان رفتند و به لیلا اعلام کردند که برای انتقال آماده شود و جواب لیلا اینگونه بود: یا آزادی یا هیچ کجا نمیام و مامورین با ضرب و شتم شدید و بصورت کشان کشان بدن بیمار لیلا را از زندان عادل آباد خارج کردند، امروز غروب لیلا از اوین تماس گرفت و تائید کرد که علاوه بر ضرب و شتم خیلی به او توهین کردند و در تهران قصد داشتند او را به قرچک بفرستند که با تهدید لیلا به اعتصاب غذا، فعلا او را به بند زنان زندان اوین فرستادند. حال لیلا اصلا خوب نیست و سریعا باید بستری شود.»
لیلا حسین زاده دانشجوی کارشناسی ارشد انسان شناسی دانشگاه تهران، سال گذشته به پنج سال حبس محکوم شده بود و به دلیل ابتلا به بیماری خودایمنی که در دوران حبس پیشین خود بدان مبتلا شده بود، به گواهی پزشکی قانونی حکم عدم تحمل کیفر به ایشان داده شد و با قید وثیقه آزاد گردید. اما ایشان مجددا در تاریخ شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱، توسط ۱۰ تن از نیروهای امنیتی در مقابل منزل خویش همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران و متعاقبا به زندان «عادل آباد» شیراز انتقال یافت‌.
لیلا حسین زاده از فعالین شناخته شده و مقاوم جنبش دانشجویی و از حامیان جنبش کارگری میباشد که همواره در کنار کارگران و‌ مردم تحت ستم در سراسر کشور بوده است.

‏لیلا حسین زاده از نظر جسمانی قادر به تحمل حبس نیست و باید فوری آزاد شود.

*************

بی کفایتی و سوء مدیریت مسئولین و معاون فنی سامانه یک در تعمیر و نگهداری اتوبوسها

ما حق داریم از کار در شرایط ناایمن امتناع کنیم

هر ساله با شروع فضل سرما و زمستان اتوبوس ها را برای سرویس کردن و راه اندازی بخاری و سایر امکانات و خدمات زمستانی به تعمیرگاها اعزام و برای خدمات رساندن به شهروندها آماده میکردند، ولی امسال متاسفانه به خاطر ناکارآمدی مدیریت و معاون فنی سامانه یک هیچ یک از این خدمات برای شهروندان و رانندگان انجام نگردیده است و راننده میبایستی با یک اتوبوس فاقد بخاری و حتی فاقد روشنایی داخل اتوبوس در این هوای سرد برای جابجایی مسافر در خطوط کار بکند و به خاطر عدم احساس مسئولیت و عدم وجدان کاری این آقایون راننده ها برای این نوع مسائل دچار درگیری و تنش با مسافرها و شهروندان میگردند.
در گزارش های ارسالی رانندگان به سندیکا آمده است که راننده یک اتوبوس برای تعمیر بخاری و تعمیر روشنایی داخل اتوبوس، بارها به تعمیرگاه مراجعه کرده ولی متاسفانه با پاسخ هایی مواجه شده که هیچ گونه سازگاری با منطق و عقل و حتی با قوانین شرکت نداشته و ندارد، و در عین حال برای شانه خالی کردن از زیر مسئولیت تحریم ها را برای توجیه بی کفایتی خودشان بهانه قرار می‌دهند و به این طریق از خدمات دهی به شهروندان و مسافرها به تمام معنا کوتاهی می‌کنند. در صورتیکه همین مسئولین و مدیران اگر یک روز در اتاق و یا دفتر کارشان وسایل گرمایشی کار نکند و یا به تعمیر و نگهداری نیاز داشته باشد به هر قیمتی باشد آنرا تهیه و یا برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام میدهند ولی برای کارگر و راننده به هزار و یک بهانه و دلیل تراشی دست می‌زنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به مدیریت و مسئولین یادآوری میکند که‌ برای رفع مشکلات رانندگان در محیط کار مؤظفند توجهات لازم را داشته باشند و همچنین از رانندگان می خواهد که به هیچ وجه با اتوبوسی که دارای نقض فنی میباشد کار در خطوط را قبول ننمایند. ما حق داریم از کار در شرایط ناایمن امتناع کنیم و بطور جمعی در این گونه موارد اعتراضات خود را به اشکال گوناگون ابراز نماییم. جهت اطلاعات بیشتر و‌هماهنگی با سندیکا تماس حاصل نمایید.

چاره کارگران اتحاد و تشکل است

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۴ دی ۱۴۰۱

*************

چهارم دی ماه هفدهمین سالگرد اولین اعتصاب سندیکای کارگران شرکت واحد

۴ دی ماه ۱۳۸۴ کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بدنبال چندین حرکت اعتراضی برای حقوق قانونی و مطالبات و آزادی نمایندگان بازداشتی خود، به فراخوان سندیکا دست به اولین اعتصاب کارگران شرکت واحد در سطح تهران زدند.
در رابطه با اعتصاب تاریخی ۴ دی ۱۳۸۴، تا کنون سندیکا و فعالین و پژهشگران کارگری مطالب ارزنده ای انتشار داده اند. در زیر خاطره یکی از نمایندگان کارگران در اعتصاب دی ۸۴ و گوشه هایی از بیانیه های دو سال اخیر سندیکا در این مورد را درج میکنیم و از همکاران‌گرامی می خواهیم که خاطرات و‌ نظرات خود را با سندیکا در میان بگذارند.
خاطره یکی از کارگران اعتصابی شرکت واحد از اعتصاب تاریخی ۴ دی ۱۳۸۴: «۱۷ سال قبل در چنین شبی بود که بسیاری از ما را بازداشت کرده بودند و زندان بودیم که اعلامیه در سطح شرکت واحد بصورت شبانه پخش شده بود که سندیکا اعلام اعتصاب کرده است. تهدید کارگران موجب شد شب ما را آزاد کردند که صبح توانستیم با وجود حضور فراوان نیروهای انتظامی و امنیتی خودمان را به جمع اعتصابیون برسایم و از آنجایی که همه می‌دانستند ما شبش زندان بودیم و الان هم در جمع همکاران هستیم باعث روحیه ای خوب بین همکاران شده بود که توانستیم با اتحادی که کسی فکرش را هم نمی‌کرد کلا از تمام مناطق یکدل و یکدست همکاران خودشان را با اتوبوس به منطقه ۶ رساندند و تا صبح همه در کنار هم ماندیم. در آن اعتصاب با تکیه به اتحاد خود توانستیم به بخش عمده ای از مطالبت فوری خود برسیم. با اینوجود، شرکت واحد و‌حاکمیت کماکان از به رسمیت شناختن سندیکا و‌حتی پیگیری برخی توافقات سر باز زدند و پس ار آن سندیکا دومین اعتصاب حود را در ۸ بهمن ۸۴ سازمان داد که در مورد آن‌جداگانه خواهم‌ نوشت. حاکمیت و ‌کارفرما اما لحظه ای از سرکوب فعالین سندیکا خودداری نکردند، و‌ هنوز که هنوز است داریم برای این تشکل مستقل کارگری هزینه میدهیم و‌ حسن و ‌داود و ‌رضا در زندان هستند و بسیاری دیگر در ماههای گذشته تهدید و ‌بازداشت شده بودند.»
از متن بیانیه سندیکای کارگران شرکت‌ واحد در تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۰ به مناسبت ۱۶مین سالگرد اولین اعتصاب کارگران شرکت واحد: «رانندگان و کارگران شرکت واحد با ایستادگی و مقاومت بسیار بعد از گذشت ۷ ماه از تشکیل سندیکای مستقل کارگری و بی‌توجهی کارفرما و فشارهای امنیتی با تصمیم جمعی رانندگان و کارگران برای رسیدن به مطالبات معوقه و به رسمیت شناختن حق اعتصاب و اعتراض اقدام به فراخوان اعتصاب در سطح مناطق دهگانه اتوبوسرانی کردند…. پیام اعتصاب چهارم دی برای جامعه کارگری هم روشن بود؛ این که کارگران می‌توانند بدون اجازه حاکمیت، دولت و کارفرما، سندیکای مستقل و تشکل‌ مستقل کارگری تشکیل دهند و از حق اعتراض و اعتصاب برای رسیدن به خواسته‌هایشان بهره ببرند….»

چاره کارگران وحدت و تشکیلات است

تشکل و اعتصاب حق مسلم‌ کارگران است

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۴ آذر ۱۴۰۱

*************

تجمع سندیکایِ کارگران حمل و نقل ترکیه در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول

تجمع اعتراضی اعضای سندیکای کارگران حمل و نقل ترکیه TÜMTİS در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول در حمایت از ‎رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران، که به دلیل فعالیت های کارگری خود زندانی است، و در همبستگی با اعضای زندانی سندیکا، و کارگران و مردم ایران.
درود بر همقطاران ما در سندیکای کارگران حمل و نقل ترکیه. صمیمانه قدردان حمایت و‌ همبستگی این عزیزان هستیم.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

زنده باد همبستگی کارگران در ایران، در منطقه و ‌در سراسر جهان

چاره کارگران اتحاد و تشکل است

رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اول دی ۱۴۰۱


__________________

برای مطالعه مجموعه اخبارهای قبلی ١- (اینجا)    و ٢- (اینجا)    و ٣- (اینجا)    و ۴- (اینجا)    و ۵- (اینجا) کلیک کنید.