افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                          پنجشنبه ٣١ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲


از مبارزات و‌ اعتراضات سراسری مردم حمایت می کنیم

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
اعتراضات مردمی به قتل بیرحمانه مهسا (ژینا) امینی توسط نیروهای گشت ارشاد در پنجمین روز خود به بیش از ۸۰ شهر گسترش یافت. تعداد زیادی از مردم در اثر برخورد خشونت بار نیروهای امنیتی و انتظامی کشته، زخمی و بازداشت شده اند. عده ای همچنان مفقودالاثرند. گروهی از فعالین مدنی، کارگری و‌ معلمی نیزدر میان بازداشت شدگان هستند.
اگر چه مرگ دلخراش مهسا امینی شعله اعتراضات روزهای اخیر را روشن کرد، اما نارضایتی گسترده از شرایط موجود و چهار دهه برخوردهای خشونت بار نسبت به مطالبات مردم و بویژه سرکوب حقوق زنان و جوانان و مردم تحت ستم در سراسر کشور به خصوص در مناطق محروم شده کشور، پیش زمینه این‌اعتراضات بود. در بستر تراکم انزجار و‌ خشم عمومی از این همه ظلم و ستم‌لجام‌گسیخته، مردم معترض و بالاخص جوانان کشور، میادین شهرهای بزرگ و‌ کوچک را به صحنه اعتراضات گسترده و سوزاندن روسری ها و برداشتن حجاب از سر تبدیل کرده و دانشگاهها در تهران، تبریز و چندین شهر دیگر با شعارهایی نظیر «ایرانی، ماشینتو خاموش کن»، که اشاره ای است به نیاز به اعتصابات عمومی و سراسری، و «زن، زندگی، آزادی» به اعتراضات پیوستند.
در کردستان اعتصابات و اعتراضات بسیار گسترده ای صورت گرفته است و‌‌ نیروهای سرکوب با شلیک‌مستقیم‌به مردم معترض در شهرهای مختلف کردستان دست به سرکوبی وحشیانه و کشتن معترضین زده اند.
در تهران نیز شاهد اعتراضات خیابانی و درگیری مردم با نیروهای سرکوبگر در مناطق مختلف شهر بوده ایم.در این میان عوامل اطلاعاتی و امنیتی با بهره بردن از صداوسیما که مورد نفرت اکثریت مردم میباشد با دروغ پردازی در مورد بیماری های ساختگی برای مهسا امینی در صدد سرپوش گذاشتن بروی این جنایت آشکار بوده اند که پدر و‌ مادر مهسا شجاعانه تمام دروغ پردازی و مستند سازی ها را تکذیب کردند.
با این وجود مقامات حکومتی از سناریوسازیهای کاذب و‌ تکراری دست بر نمیدارند و ادعا کرده اند که در اعتراضات مردمی «ردپای مداخله برخی از سفارت‌خانه‌ها و سرویس‌های خارجی به وضوح مشاهده می‌شود». یادآوری میکنیم‌که در حال حاضر دو‌ نفراز اعضای سرشناس سندیکای کارکران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، و بسیاری از دیگر فعالین کارگری و معلمی شناخته شده و خوش نام، با همین سناریو سازی ها، دروغ پردازی ها و اتهامات بی پایه و اساس مشابه ماهها است که در بازداشت ناعادلانه به سر میبرند. همانطور که تمامی بازداشتیان کارگری و‌ معلمی نشان داده اند اعتراضات کارگری، معلمی و‌ دانشجویی، اعتراضات آزادیخواهانه و عدالت طلبانه زنان، از جمله علیه حجاب اجباری، و‌ مبارزات و‌اعتراضات دیگر گروههای برابری طلب در جامعه ریشه در گسترش بی عدالتی، فقر، فساد و‌سرکوب لجام‌گسیخته ابتدایی ترین حقوق کارگران، زنان، جوانان و کلیه اقشار زحمت کش و‌ محروم‌کشور دارد. اعتراضات روزهای اخیر در سراسر کشور در کف خیابان و‌ توسط زنان و‌ مردان و‌ فرزندان به ستوه آمده کشور ما و بدون اتکا به هیچ دولت و «سفارت خانه و سرویسهای خارجی» به پیش رفته اند. این دروغ پردازی ها و سناریو سازیهای نخ نمای تکراری فقط برای گرفتن مجوز برای سرکوب جوانان محروم و معترض به ظلم و ستم‌حاکم در کشور است و‌ نشان میدهد که قصد دارند بار دیگر بطور فله ای دست به بازداشت و شکنجه و‌ آزار معترضان آزادیخواه و حق طلب که از ستم و ظلم حاکمیت به ستوه آمده اند، بزنند. ما کارگران و‌ مردم زحمتکش و تحت ستم ایران خوب میدانیم که بانی و‌ مسبب تمام اعتراضات سراسری در کشور حاکمیت شما و مقامات ریز و درشتتان است.
سندیکای کارگران شرکت واحد انوبوسرانی تهران و‌حومه بار دیگر قتل فجیع مهسا امینی و سرکوب خونین معترضین به این‌ جنایت آشکار که دنیا را تکان داد را قویا محکوم میکند. سرکوب باید فوری متوقف گردد. کلیه بازداشت شدگان باید فوری و بدون قید‌و‌شرط آزاد شوند، اعتراض و اعتصاب و دادخواهی حق بلا منازع مردم سراسر کشور است و‌ حاکمیت بداند که دیگر سرکوب و‌ دسیسه و سناریو سازیهای دروغین راه به جایی نخواهند برد و امواج سهمگین اعتراضات و اعتصابات سراسری به حق تمامی سرکوب گران را با خود خواهد برد.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
***********

قتل بیرحمانه مهسا (ژینا) امینی و اذیت و آزار و سرکوب زنان محکوم است

قتل فجیع مهسا (ژینا امینی) زن جوان ۲۲ ساله، موجب خشم و‌ انزجار عمیق مردم در سراسر کشور شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه این جنایت آشکار و بیشرمانه را قویا محکوم‌میکند و خواهان پیگرد، محاکمه علنی و‌ مجازات کلیه مسببین به قتل رسیدن مهسا امینی میباشد. گشت ارشاد و‌ دیگر نیروهای سرکوب حاکمیت که روزی دختران و زنان و‌ جوانان را در خیابانها و بازداشتگاههای خود آزار و شکنجه میدهند، روز دیگر به خانواده های نگران، گاز اشک آور پرتاب میکنند. روزانه به تجمعات عدالت طلبانه یورش میبرند، کارگر، ‌معلم، بازنشسته و دانشجوی معترض و‌ خانواده هایشان را بازداشت میکنند و‌ احکام طولانی مدت زندان برایشان صادر میکنند، بلی تمامی این نیروهای سرکوب و سران آنها باید پاسخگوی جنایات و اعمال سرکوبگرانه خود باشند.
آزادی ابراز وجود، انتخاب نوع پوشش، و‌حق تحصیل، اشتغال، طلاق و شرکت در فعالیتهای اجتماعی حق کامل تمام مردم کشور اعم از زن و‌ مرد و‌ هر گروه اجتماعی دیگر میباشد. نقض نظام‌مند و خشونت آمیز حقوق زنان موجب گسترش نفرت عمومی از سرکوب گران شده است. باید به تبعیض ساختاری، نهادینه شده و‌ مردسالارانه علیه دختران و زنان در کشور پایان داد .
جنبش کارگری و تشکلات مستقل کارگری مدافع قاطع برابری زن و‌ مرد و مخالف تحمیل هر گونه حجاب اجباری و بی عدالتی و تبعیض علیه زنان و‌ مردم تحت ستم در ایران است. به عنوان‌ کارگران و‌ زحمتکشان و‌ محروم شدگان‌ که‌‌ اکثریت مطلق جمعیت کشور را تشکیل میدهیم در مقابل این ظلم‌ و‌ ستم‌ باید با صدای هر چه رساتر اعتراض کنیم و‌ خواهان عدالت و‌ دادخواهی برای مهسا (ژینا) امینی و‌ تمامی دیگر قربانیان سیاستهای زن ستیز و‌ تبعیض آمیز و‌ جنایتکارانه که توسط ارگانهای مختلف و‌ متعدد سرکوب صورت‌میگیرند شویم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌‌حومه بار دیگر قتل سبعانه مهسا امینی را قویا محکوم‌کرده و‌ مراتب تاسف، تسلیت و‌همدردی صمیمانه خود را به خانواده داغدار این عزیز ابراز نموده و‌خود را در غم آنان و‌ خشم و ‌اعتراض به حق مردم سقز و سراسر کشور شریک‌میداند.

یاد و‌ خاطره عزیز مهسا (ژینا) امینی گرامی باد

ننگ ابدی بر قاتلان مهسا.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

بی توجهی مسئولین زندان اوین در اعزام رضا شهابی

به بیمارستان خارج از زندان،علیرغم وخامت جسمانی شدید و تاکید پزشک زندان

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که چهار ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی بود و بتازگی با پایان یافتن بازجویی ها به بند چهار زندان اوین منتقل شده، از ناحیه گردن و کمر بعلت جراحی های دوران زندان قبل بشدت مورد اذیت وآزار قرار گرفته و از شدت درد شب ها نمیتواند بخوابد.
با توجه به اینکه پزشک زندان در روزهای گذشته پس از معاینه رضا شهابی کارگر زندانی، تاکید به اعزام بیمارستان خارج از زندان را جهت انجام اسکن ام آی آر فوری اعلام کرده اند اما تاکنون مسئولین زندان هیچ اقدامی جهت اعزام ایشان انجام نداده اند و درد جسمانی این فعال سندیکایی در روزهای گذشته شدت یافته و بخش چپ بدنش دچار سر شدگی های پی درپی میشود که این علائم از نظر پزشکی اصلا خوب نیست و میتواند صدمات جبران ناپذیری به این فعال سندیکایی در بند وارد کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد مجددا تاکید میدارد رضا شهابی باید فورا به یکی از بیمارستان های خارج از زندان اعزام شود و حفظ جان و سلامت زندانی با زندانبان میباشد و مسئولیت هرگونه عواقب جسمانی برای ایشان متوجه زندانبان و قوه قضائیه میباشد.

***********

مراجعه خانواده های شهابی، سعیدی و مهتدی به دادستانی عمومی و انقلاب تهران

امروز چهارشنبه ۲۳ شهریور خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی و خانواده کیوان مهتدی به دادستانی عمومی و انقلاب تهران مراجعه کردند.
امروز ۲۳ شهریور ماه خانم‌ ربابه رضایی همسر رضا شهابی و خانم نسرین رحیمی همسر حسن سعیدی برای بلاتکلیفی همسرانشان و عدم قبول وثیقه برای این کارگران زندانی از سوی دادسرای زندان اوین به دادستانی مراجعه کردند که قرار شد هفته آینده چهارشنبه دادستان عمومی و انقلاب تهران دیداری با خانواده این زندانیان داشته باشد. در این دیدار خانم آنیشا اسدالهی همسر کیوان مهتدی و خانواده اش نیز حضور داشتند.

***********

صدور قرار منع تعقیب برای فعالین صنفی معلمان شهر سقز و اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان سقز:

#سلیمان_عبدی، #عزیز_مرزی، #طاهر_حامدی، #حسن_رحیمیان، #حسام_الدین_خاکپور، #کیوان_محمدی، #محسن_شکوهی، #حسین_محمدی، #قادر_یثرابی، #خالد_عبدالهی، #احمد_قادری، #طاهر_قادرزاده، #خالد_شیخی، #صلاح_حسینی، #اسماعیل_ریحانی، #زاهد_مرادی، #آمانج_امینی، #محمد_فتاحی، #لقمان_الله_مرادی، و #انور_فرج_زاده
قرار منع تعقیب فعالین و اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان_سقز، توسط دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان صادر شد.
بر اساس این قرار که توسط شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب سقز صادر شده، این عزیزان از اتهام اختلال در نظم عمومی، نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام و تجمع غیرقانونی تبرئه شده‎اند.
در تاریخ ۲۶ خرداد ماه امسال، در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی فرهنگیان ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ادارات آموزش و پروش بسیاری از شهرها دست به تجمع زدند. روز قبل از برگزاری این تجمع و نیز در این میان تجمع معلمان، شماری از فعالان صنفی در شهر سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و پس از بیش از یک هفته بازداشت غیرقانونی، با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان سقز آزاد شدند.
شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی معلمان ایران، ضمن استقبال از قرار منع تعقیب این فعالین صنفی معلمان، و تبریک به ایشان و تک تک جامعه ی فرهنگی ایران، خواستار پایان دادن پرونده‎سازی علیه فعالین صنفی, و ‌نیز همچنان با تاکید خواهان آزادی بی قید و شرط سایر همکاران بازداشتی است.

***********

رضا شهابی همچنان محروم از درمان و‌ مراقبت های پزشکی لازم در زندان

رضا شهابی، در آخرین‌تماس تلفنی با خانواده از شدت درد گردنش اظهار ناراحتی شدید کرده، بطوری که شب ها از درد گردن نمیتواند بخوابد. در دو‌ روز گذشته با وخیم تر شدن شرایط جسمانی اش، دکتر زندان این فعال سندیکایی را معاینه کرده و اظهار داشته که در اسرع وقت، حتما باید بطور اورژانسی عکسبرداری از طریق ام آی آر از گردنش انجام شود.
متاسفانه تا مخابره این خبر هنوز هیچ اقدامی در خصوص اعزام جهت انجام ام آر آی صورت نگرفته و‌ از مراقبتهای پزشکی لازم برخوردار نگردیده است.
بر مبنای قوانین موجود، زندانیان هم مانند دیگر شهروندان‌ دارای حق وحقوقی میباشند و حق دسترسی به درمان و برخورداری از معالجات پزشکی مناسب از حقوق مسلم شان میباشد. بنابراین یادآور میشویم‌ که با دستگیری و بازداشت افراد، دولت مسئولیت کامل برای ارائه مراقبت های بهداشتی و‌ پزشکی برای حفظ سلامتی و‌ جان زندانیان را بر عهده می گیرد. و حفظ جان زندانی با زندانبان می باشد و هرگونه عواقب سهل انگاری در مراقبت های پزشکی و درمان رضا شهابی کارگر زندانی به عهده زندانبان میباشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد خواهان رسیدگی فوری رضا شهابی و‌ معالجه ایشان در مراکز درمانی تخصصی خارج از زندان می باشد، و با وجود شرایط وخیم جسمانی ایشان که مورد تایید پزشکان میباشد، هیچگونه دلیل قانونی و‌ یا قابل توجیهی برای تداوم حبس و ادامه بازداشت ایشان وجود ندارد، نگه داری رضا شهابی در زندان میتواند منجر به صدمات جسمانی جبران ناپذیری برای این کارگر زندانی شود.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

فرسودگی اتوبوسها و ناکارآمدی مدیریت شرکت واحد و شهرداری تهران، در تعمیر و نگهداری اتوبوسهای بی آرتی

بی تدبیری مدیریت سامانه چهار خط هفت این روزها مشکلات جدی برای مسافرین این خطوط و افزایس فشار بیش از حد ی را برای رانندگان در جابجایی مسافرین بوجود آورده است
ازطرفی مسافرین این خطوط نه تنها باید انتظار بیشتری برای رسیدن اتوبوس بکشند بلکه به دلیل کمبود اتوبوس ها،‌ وقتی بسر خط میرسند جایی برای سوارشدن مسافرین توایستگاه وجود ندارد و این ازدحام بیش از حد مسافرین تنش های زیادی بین رانندگان و مسافران بوجود می آورد که خود باعث فشار کارمضاعف برای رانندگان زحمت کش این حط میباشد.
متاسفانه بی توجهی مدیران شهرداری و شرکت واحد و راهکارهای مقطعی باعث افزایش این مشکلات برای رانندگان و مسافرین شده است که این مسئولین تنها با گفتن نبود قطعات و لوازم یدکی و بودجه کافی از زیر بار مسئولیت شانه خالی میکنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد بارها اعلام کرده ، مشکلات امروز خطوط بی آرتی و فرسودگی ناوگان‌ اتوبوسرانی به دلیل عدم توانایی و ناکارآمدی مدیران مسئول شهرداری و شرکت واحد میباشد و عدم نظارت بر حیف ومیل بودجه های دریافتی و بی توجهی نسبت به فرسودگی اتوبوس هاو رسیدگی بموقع، باعث بوجود آمدن چنین مشکلات لاینحلی شده است.

***********

تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در اصفهان

تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در اصفهان مقابل ساختمان مرکزی بازنشستگان فولاد ، امروز بیست شهریور در اعتراض به عدم پرداخت افزایش ۳۸ درصد به اضافه ۵۱۵ هزارتومان دستمزد به خیابان آمدند.

***********

رضا شهابی امروز هفدهم شهریور ماه از بند۲۰۹ به بند عمومی چهار زندان اوین منتقل گردید

رضا شهابی را آزاد کنید

رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد انوبوسرانی تهران و‌حومه امروز هفدهم شهریور ماه با پایان یافتن بازجویی ها و تکمیل پرونده از بند ۲۰۹ به بند عمومی ۴ زندان اوین منتقل گردید.
رضا شهابی از ۲۲ اردیبهشت ماه، بدنبال پرونده سازی های اخیر وزارت اطلاعات برای فعالین سندیکایی و معلمان، بدلیل فعالیتهای سندیکایی، و دفاع از حقوق کارگران بازداشت و هفته ها تحت بازجویی های متعدد و شدید قرار داشت که در اعتراض به این وضعیت به مدت ۴۲ روز در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.
با توجه به اینکه رضا شهابی از نظر جسمانی در وضعیت بسیار وخیم و‌ نگران‌کننده ای قرار دارد. لذا ضروری است که ایشان هر چه زوتر آزاد شده و‌در خارج از زندان تحت معالجه و‌ درمان مناسب قرار بگیرد.
در همین زمینه حسن سعیدی از دیگر اعضای شناخته شده این سندیکا در ۲۸ اردیبهشت ماه بازداشت و بعد از گذشت بیش از سه ماه در بند۲۰۹ زندان اوین با تکمیل پرونده و پایان بازجویی ها به بند عمومی ۴ این زندان منتقل گردید.
حسن سعیدی نیز در اعتراض به بازجویی های طولانی مدت و پی در پی به مدت ۳۹ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

***********

آخرین دفاعیات رضا شهابی انجام‌ گردید

رضا شهابی را آزاد کنید

دیروز، ۱۵ شهریور ۱۴۰۱، آخرین دفاعیات رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد انوبوسرانی تهران و‌حومه، انجام‌ و پرونده ایشان رسما تکمیل گردید.
رضا شهابی، فعال شناخته شده کارگری از ۲۲ اردیبهشت ماه، بدنبال سناریو سازی اخیر وزارت اطلاعات و بدون ارتکاب هیچگونه جرمی، تنها بدلیل فعالیتهای علنی و مشروع کارگری و سندیکایی، بازداشت شد و هفته ها بطور بی وقفه تحت بازجویی های شدید قرار داشت که منجر گردید ایشان در اعتراض به این وضعیت به مدت ۴۲ روز در اعتصاب غذا باشد.
بر کسی از جمله مسئولین امنیتی و قضایی پوشیده نیست که رضا شهابی از نظر جسمانی در وضعیت بسیار وخیم و‌ نگران‌کننده ای قرار دارد. لذا ضروری است که ایشان هر چه زوتر آزاد شده و‌در خارج از زندان تحت معالجه و‌ درمان مناسب قرار بگیرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد به بازداشت و تداوم‌حبس اعضای خود، رضا شهابی و‌ حسن سعیدی، و دیگر فعالین‌کارگری و‌ معلمی بشدت معترض است و‌ خواهان پایان این پرونده سازیهای بی پایه و اساس، لغو اتهامات قضایی و‌ امنیتی و‌ آزادی آنان میباشد.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

سومین روز تجمع کارگران کیان تایر

تجمعات و اعتصاب کارگران کیان تایر در سومین روز، امروز پانزدهم شهریور ماه در اعتراض به عدم‌ پرداخت دستمزد و مطالبات معوقه و روشن شدن وضعیت مالکیت شرکت.

***********

خبر فوری: دادستان و مقامات قضایی و امنیتی با آزادی موقت

حسن سعیدی، کارگر زندانی و عضو سندیکای کاگران شرکت واحد، مخالفت کرده اند

امروز، دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱، خانم نسرین رحیمی، همسر حسن سعیدی، برای پیگیری وضعیت آقای سعیدی مجددا به شعبه دوم دادسرای اوین مراجعه کردند اما موفق به دیدار با بازپرس نشدند و فقط شفاهی به ایشان اعلام‌ گردید که حسن سعیدی تعیین وثیقه نمیشود و ‌امروز پرونده او را به دادگاه میفرستند و‌ تا رور دادگاه و‌ اعلام حکم در زندان محبوس خواهد بود.
پس از حدود چهار ماه بازداشت موقت،هفته ها بازجویی، و اتمام‌بازجویها و‌تکمیل پرونده، با صدور کیفرخواست علیه حسن سعیدی، مقامات قضایی و ‌امنیتی بدون‌کوچکترین توضیح و وجاهت قانونی ای با آزادی حسن سعیدی به قید وثیقه مخالفت کرده‌اند و‌ قصد دارند که او‌ را به طور کاملا ناعادلانه در زندان و ‌بدور از خانواده و‌جامعه در حبس نگه دارند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه قویا به این تصمیم معترض است. حسن سعیدی یک فعال کارگری و سندیکایی است و‌هیچ جرمی مرتکب نشده است که اینکونه حتی حق آزادی موقت نیز نداشته باشد. ایشان باید فوری و‌بدون قید و شرط آزاد شود. این اقدام ظالمانه بیش از پیش ماهیت ضدکارگری مقامات مسئول را نشان‌میدهد که با نقض آشکار کلیه قوانین کشوری و بین المللی با کارگران اینچنین برخور میکنند، در حالیکه غارتگران و چپاولگران اموال عمومی آزادانه و در کمال امنیت از همه گونه امکاناتی برخوردارند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

وضعیت نابسامان‌اتوبوس های خطوط بی آرتی به دلیل فرسودگی

اتوبوس ها و عدم تامین قطعات یدکی ، رانندگان این خطوط را با مشکلات جدی روبرو کرده است

متاسفانه بی توجهی مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و بی تدبیری شهرداری تهران نه تنها اقدام بموقع برای تامین وتهیه لوازم یدکی برای اتوبوس های خطوط بی آرتی صورت نگرفته است بلکه اکثر این اتوبوس ها چندین برابر عمر استاندارد خودشان در حال کار هستند. روزی نیست که شاهد حادثه و تخریب بعضی از این اتوبوس ها در حین جابجایی مسافرین نباشیم.
همین دو روز گذشته شاهد آتش گرفتن موتور یکی از این اتوبوس ها بودیم که اگر راننده بموقع اقدام به خاموش کردن حریق نشده بود و آتش نشانی حضور پیدا نمی کرد، معلوم‌نبود این حادثه چه خسارات مالی جانی دربر میداشت.
اکثریت این اتوبوس ها یا صندلی شان خراب است و یا از حالت استاندارد خارج شده و نه تنها صندلی راننده انعطاف لازم را در دست اندازهای خیابان های تهران ندارد، بلکه همانطور که در تصویر می بینید از سنگ و مقوا برای بالا آمدن صندلی راننده استفاده شده که این صندلی میتواند در کوتاهترین مدت به کمر وگردن راننده صدمات جبران ناپذیری بزند.

سندیکای کارگران شرکت واحد قبلا هم اعلام کرده است.
کار اتوبوسرانی و حمل ونقل شهری کاریست تخصصی که متاسفانه مدیریت شرکت واحد ومدیران زیر دست ایشان چه در شهرداری و شرکت واحد هیچگونه اطلاعات و تخصصی در خصوص حمل ونقل شهری ندارند و با گذشت دو دهه از عمر اتوبوس ها ما شاهد فرسودگی صدرصدی اتوبوس های درون شهری بخصوص شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بوده ایم که هم شهروندان و هم رانندگان زحمت کش شرکت واحد باید تاوان ناکارآمدی مدیران حمل نقل شهری را بدهند.

***********

پیگیری های مستمر خانواده حسن سعیدی و عدم پاسخ مناسب از سوی بازپرسی شعبه دوم دادسرای زندان اوین

امروز سیزدهم شهریور ماه خانم رحیمی همسر حسن سعیدی فعال سندیکایی دربند به دادسرای زندان اوین مراجعه کردند و با وجود اینکه تا ظهر منتظر ماندند، بدون هیچ پاسخگویی از سوی دادسرا به منزل بازگشتند.
علیرغم اینکه هفته گذشته بازپرسی به ایشان گفته بودند تکلیف پرونده بعد از اخذ آخرین دفاع به سرانجام میرسد اما پیگیری های مستمر خانم رحیمی در هفته گذشته هیچ نتیجه ای دربر نداشته است.
خانم رحیمی همسر حسن سعیدی کارگر زندانی تنها از بازپرسی در خواست روشن شدن وضعیت پرونده همسرشان را دارند و به علت عدم‌ پاسخگویی درست، ایشان مجبور هستند با داشتن فرزند کوچک مرتبا از صبح تا ظهر همه روزه در دادسرا باشند.
متاسفانه از سوی دادسرای زندان اوین هیچ پاسخ مناسبی به خانواده های زندانیان این پرونده داده نمیشود و مدت چهار ماه است که خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی و کیوان مهتدی و رسول بداقی و محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی، همچنان از طریق شعبه دوم دادسرای زندان اوین پیگیری میکنند اما متاسفانه همچنان در بلاتکلیفی و سردرگمی بسر میبرند.

***********

بن بست سناریوی نخ نمای اطلاعاتی با مقاومت درخشان فعالین کارگری و معلمی زندانی

کارگر و معلم زندانی آزاد باید گردد

وضعیت بلاتکلیفی فعالین کارگری و معلمی زندانی در شرایطی که بازجویی های آنان به پایان رسیده و سناریوی نخ نمای اطلاعاتی با مقاومت درخشان آنان بکلی بی اثر شده، به روشنی ماهیت ضد کارگری موج بازداشت و پرونده سازی صورت گرفته را روشن می کند. نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خود بهتر از همه می دانستند و می دانند که هیچ ارتباطی میان کارگران و معلمان بازداشت شده و هیچ دولت و نهاد دولتی ای در هیچ کشوری از جهان هرگز وجود نداشته و "توطئه" ای در میان نبوده است. آنها صرفا دنبال بهانه ای بودند تا در شرایطی که چاقوی تیز جراحی اقتصادی را بر گلوی مزد و حقوق بگیران جامعه تیزتر کرده بودند، مطالبه گران پیگیر کارگری و نمایندگان شجاع و مستقل کانون های صنفی معلمان را به اسارت ببرند تا امکان همگرایی و هم افزایی کارگران و معلمان در جامعه کارگری را هر چه بیشتر تضعیف نمایند و ارتباط طبیعی میان فعالین کارگری و حامیان جنبش های کارگری و سندیکاهای کارگری و معلمی را جرم انگاری کنند. اما تداوم پیگیر و موثر مطالبه گری فعالین سندیکایی و معلمی و نیز حمایت های گسترده سندیکاها و تشکل ها و فعالین مستقل کارگری در عرصه بین المللی تا همینجا نشان داده است که سرکوب ها در همین دو زمینه هم به نتیجه ای نرسیده و عقیم مانده است.
رضا شهابی، فعال و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، با وجود نیاز فوری به درمان در خارج از زندان بدنبال ۴۲روز اعتصاب غذا، و علیرغم پایان بازجویی، در چهارمین ماه اسارتش همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین به شکل بلاتکلیف در حبس به سر میبرد.
حسن سعیدی، فعال سندیکای شرکت واحد، پس از بازداشت در ۲۸اردیبهشت و بازجویی های طولانی و پی در پی و ۳۹ روز اعتصاب غذا با آن که آخرین دفاع از وی در هفتم شهریور به انجام رسیده همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان است.
کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم، با این که هیچ جرمی مرتکب نشده است همچنان بلاتکلیف در زندان است.
محمد حبیبی، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی و سایر معلمان زندانی را با یا بدون تمدید قرار، در بند عمومی یا انفرادی بلاتکلیف در زندان اوین محبوس نگاه داشته اند.
ادامه زندان (و در مواردی آزار و پرونده سازی جدید در زندان، با استفاده از زندانیان شرور و تبهکار اجیر شده، علیه فعالین زندانی کارگری) فقط و فقط با هدف انتقام جویی از شکست و ناکامی صورت می گیرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن قدردانی و سپاسگزاری از کارگران و تشکل های مستقل کارگری و معلمی در سراسر کشور ودر سطح بین المللی، از عموم فعالین کارگری، کنشگران صنفی و حامیان جنبش کارگری میخواهد در برابر این ظلم آشکار به کارگران و معلمان ومزدبگیران کمالان و بیش از پیش صدای کارگران و معلمان دربند باشند.
ما بار دیگر یادآوری می کنیم که هیچ اندازه ظلم و زورگویی نمی تواند اراده معطوف به آزادیخواهی و عدالت طلبی فعالان زندانی را درهم بشکند.
مطالبه گری جرم نیست؛ ایجاد تشکل مستقل کارگری جرم نیست و قائم به فرد هم نیست که با انتقام از فعالین کارگری و معلمیِ زندانی پایان بگیرد.

کارگر و معلم زندانی آزاد باید گردد

رضا شهابی، حسن سعیدی، کیوان مهتدی، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهمی و کلیه دیگر کارگران و معلمان زندانی آزاد باید گردند!

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

بی کفایتی و ناکارآمدی مدیریت شهرداری ومدیر عامل اتوبوسرانی شرکت واحد در تامین تهویه و کولر اتوبوس های خطوط بی آرتی و ابتکار یکی از رانندگان این خطوط برای فرار از گرما.

***********

اسماعیل گرامی با پایان یافتن مرخصی هشت روزه اش مجددا به زندان اوین بازگشت

امروز ۹ شهریور ۱۴۰۱ اسماعیل گرامی بازنشسته زندانی که دوران چهارساله محکومیتش را در زندان اوین میگذراند پس از پایان مرخصی ۸ روزه اش به زندان بازگشت.
اسماعیل گرامی در حالی به زندان بازگشته که در تداوم پرونده سازی در زندان تهران بزرگ در سال گذشته، با حکم جدید یک سال زندان و۵۰ ضربه شلاق روبرو شده است .
البته این حکم‌ محکومیت جدید، مربوط به حمله تعدادی از زندانیان عادی که با هدف ضرب وشتم زندانیان سیاسی، با سازمان دهی مقامات زندان و مسئولین بند صورت گرفته بود که تمامی هشت زندانی کارگری و سیاسی که مورد ضرب وشتم توسط سابقه داران خلاف کار قرار گرفته بودند از سوی دادگاه محکومیت زندان و شلاق برایشان صادر شده است. یکی از ضاربین بنام (غلام رضا برزگر) مدتهاست که آزاد شده و حتی در دادگاه حضور نداشته و بسیار مشخص است که شاکی رئیس تیپ ۲ زندان است که با ایجاد درگیری و ضرب وشتم فعالین کارگری از جمله اسماعیل گرامی از طرف خود مسئولین زندان جهت پرونده سازی برای این زندانیان صورت گرفته است.
متاسفانه درسالهای گذشته در زندان های کشور عوامل امنیتی با هماهنگی روسای زندان ها از طریق اجیر کردن زندانیان خطرناک بارها اقدام به ضرب وشتم فعالین معلمان و کارگران و زندانیان سیاسی کرده اند و حتی درمواردی منجر به جان باختن زندانیان سیاسی گردیده است.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

***********

ابلاع رسمی تمدید قرار بازداشت رضا شهابی علیرغم وخامت شدید جسمانی برای چهارمین ماه

قرار بازداشت موقت رضا شهابی، که براساس اتهامات واهی و بدنبال پرونده سازی وزارت اطلاعات برای فعالین کارگری و معلمان در تاریخ ۲۲ اردیبهشت بازداشت گردید، امروز هشتم شهریور ماه مجددا برای چهارمین بار تمدید گردید .
این تمدید قرار بازداشت در حالی به رضا شهابی ابلاغ کردید که ۱۸روز از پایان قراربازداشت سه ماهه ایشان میگذرد و بازحویی او پایان یافته است.
رضا شهابی، عضو‌ هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، در شرایط جسمانی بسیار وخیمی بسر میبرد که یک مورد آن نوسانات فشار خون است که بین ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ در نوسان است و همین مورد به تنهایی کافی است این فعال سندیکایی را با خطرات جانی روبرو کند. از آنجایی که شهابی در تمام مدت بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس بوده است و مدت ۴۲ روز در اعتصاب غذا به سر میبرد، دردهایش شدیدا افزایش یافته است، از جمله درد شدید مهره های گردن، بی حسی سمت چپ بدن و صورت و ادامه مستمر نوسان فشار خون که روی ۱۶ تا ۱۸ میباشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد تداوم بازداشت اعضای خود، رضا شهابی و‌ حسن سعیدی، را نقض کامل قوانین کشوری و استاداردهای بین المللی کار و مقاوله نامه های بین المللی که دولت جمهوری اسلامی نیز موظف به رعایت آنها میباشد میداند و به شدت آنرا محکو‌م‌میکند. چند ماه است ‌که ‌خانواده های شهابی و سعیدی زندگیشان‌ کاملا مختل شده است و در نگرانی و بلاتکلیفی کامل به سر میبرند. تداوم بازداشت این فعالین کارگری و دیگر معلمان‌ و کارگران بازداشتی ظلمی است آشکار که باید فوری متوقف گردد و این عزیزان آزاد شوند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

اخذ آخرین دفاع حسن سعیدی فعال سندیکایی دربند امروز هفتم شهریور

اخذ آخرین دفاع حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد، امروز هفتم شهریور۱۴۰۱ توسط بازپرسی دادسرای زندان اوین، انجام گردید.
حسن سعیدی با هجوم نیروهای امنیتی به محل اقامتش در تاریخ ۲۸اردیبهشت ماه بازداشت و‌ مستقیما به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید و تاکنون به مدت ۱۰۵ روز است که در بازداشت بسر میبرد.
حسن سعیدی در مدت بازداشت بارها تحت بازجویی های طولانی و متعدد قرار گرفت و‌ در اعتراض به تداوم بازجوییها به مدت ۳۹ روز در اعتصاب غذا بودند. آقای سعیدی در حال حاضر به بند عمومی زندان اوین‌ منتقل گردیده، امیدورایم که با پایان یافتن تحقیقات و بسته شدن پرونده هر چه زودتر شاهد آزادی ایشان باشیم.
درهمین زمینه رضا شهابی علیرغم بیماری های متعدد و شرایط بد جسمانی و نیاز به درمان فوری خارج از زندان، همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین بلاتکلیف و زندانی است.
حسن سعیدی، رضا شهابی و بیش از ده تن از دیگر فعالین‌کارگری و‌ معلمی به دنبال سناریو سازی وزارت اطلاعات بازداشت و‌ بدون هیچ مستندات و مدارک محکمه پسندی، زندانی و تحت بازجویی های طولانی و پرونده سازیهای بی اساس و کذب بدون دسترسی به‌ وکلای خود قرار گرفته اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد مکررا اعلام‌کرده بازداشت دوعضو سندیکا و دیگر کارگران‌ و‌ معلمان بازداشتی را شدیدا محکوم‌ میکند و خواستار آزادی بی قید و شرط، و رد کلیه اتهامات وارده و مختومه شدن این پرونده بی پایه و اساس میباشد.

چارۀ زحمت کشان وحدت و تشکیلات

***********

نامه ی اعتراضی اتحادیه معلمان استان کبک - (کانادا):

همه ی معلمان و فعالان صنفی زندانی را آزاد کنید

هدف ما از نوشتن این نامە محکوم کردن سیاست‌ها و اقدامات سرکوبگرانه دولت ایران در قبال معلمان و اتحادیه‌های کارگری در ایران است. اعتراضات مسالمت ‎آمیز، حق تشکل‌یابی و مطالبه شرایط کاری بهتر و یک سیستم آموزشی عمومی، عادلانه و رایگان از حقوق اساسی تمامی اعضای جامعه ایران ازجمله دانش آموزان، والدین و معلمان است. حق تشکل‌یابی و تشکیل انجمن‌ها و اتحادیه‌های کارگری از جمله نهادهای هماهنگ‌کننده مانند شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، هم براساس قوانین داخلی و هم با موازین بین‌المللی، از جمله کنوانسیون‌های ٨٧ و ٩٨ سازمان جهانی کار و نیز بیانیه سازمان جهانی کار در مورد "اصول و حقوق بنیادین در کار" کاملاً قانونی است. تلاش برای خاموش کردن صدای جمعی معلمان ایرانی بە اشکال مختلف از جمله سرکوب اعتراضات مسالمت‎آمیز آنان، اخراج و بازداشت فعالان صنفی معلمان، تحمیل حبس انفرادی و حبس‌های طولانی مدت برای اعضای فعال تشکل‌های صنفی معلمان کاملا غیرقانونی و نقض آشکار حقوق اساسی‌ است. برای مشاهدۀ و مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

ڀیام کنگره سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد به کارگران ایران!

کنگره سندیکای کارگران ترانسڀورت سوئد ڀیامی از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دریافت کرده است.
ما اذعان می کنیم که شرایط فعالین سندیکایی برای فعالین اتحادیه ای مستقل و آزاد در ایران به مراتب بدتر شده است. فعالین اتحادیه ای بطور مداوم شغلهای خود را از دست میدهند، تهدید و دستگیر میشوند فقط به این خاطر که از حقوق کارگری و اتحادیه ای دفاع میکنند. رضا شهابی و حسن سعیدی، هر دو از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران (سندیکای واحد) به فعالیت علیه امنیت کشور و فعالیت در سازمانهای آشوبگر متهم شده اند. آنها هم اکنون در زندان بسر میبرند.
دو معلم و فعال اتحادیه ای، آقایان رسول بداقی و اسماعیل عبدی نیز بخاطر فعالیت اتحادیه ای در زندان بسر می برند.
اینها آشکارا نشان دهنده عدم کمترین احترام از طرف رژیم و دستگاه قضایی ایران به قوانین ڀایه ای حقوق بشر و مقاوله نامه های ٨٧ در مورد حق تشکل و ٩٨ در مورد حق مذاکرده است.
کنگره سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد تعقیب فعالین اتحادیه ای مستقل و آزاد در ایران را بشدت محکوم کرده و خواهان این است که:
• آزادی فوری و بی قید و شرط کلیه زندانیان کارگری و اتحادیه ای. همه حکم های تاکنونی لغو شوند.
• تشکل های اتحادیه ای مستقل و آزاد و نمایندگان و اعضای آنها بری از هرگونه تهدید، خشونت، زندان و اخراج مورد برسمیت شناخته شوند.
• تصویب اعلامیه عمومی سازمان ملل در مورد حقوق بشر ڀاراگراف ٢٣ و مقاوله نامه های سازمان جهانی کار ٨٧ و ٩٨
• بازگشت به کار کسانی که بخاطر فعالیت های اتحادیه ای از کار اخراج شده اند.

٢٨ آگوست ٢٠٢٢

گوتنبرگ کنگره سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد

***********

پیام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

به سی و ‌پنجمین کنگره اتحادیه کارگران حمل و نقل سوئد

دوستان و‌همکاران عزیز
بدینوسیله درود و پیام همبستگی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به سی و پنجمین کنگره اتحادیه کارگران حمل و نقل سوئد را از ما بپذیرید. برای ‌کنگره شما همکاران گرامی آرزوی موفقیت داشته و امید داریم که دستاوردهای مهمی برای کارگران حمل و‌نقل سوئد و جنبش کارگری بطورعموم‌ بهمراه خواهد داشت.
ما از تلاشها و حمایتهای مستمر سندیکای کارگری حمل و نقل سوئد از مبارزات کارگران و معلمان ایران بویژه در مجامع بین المللی کارگری مطلع بوده و از آن قدردانی میکنیم، و از سی و پنجمین کنگره اتحادیه کارگران حمل ونقل سوئد میخواهیم که کماکان به حمایت و‌همبستگی خود با کارگران و تشکلهای مستقل کارگری در ایران، از جمله سندیکای کارکران شرکت واحد، ادامه دهند.
کارگران در کشور ما برای ساختن تشکل مستقل صنفی و دفاع دستجمعی از حقوق خود با موانع و مشکلات بزرگی باید مبارزه کنند. آنها بطور مداوم از سوی دستگاه‌های امنیتی مورد آزار و اذیت قرار دارند و سرکوب، تعقیب، دستگیر و به زندانهای طولانی محکوم می‌شوند. اما ما با تمام این محدویت ها و ستم طبقاتی ای که از سوی سرمایه داران و دولتهای حامی آنها اعمال می‌شود به مبارزات سندیکایی و بحق خود ادامه می‌دهیم. در ایران فعالیت های کارگری و اشتیاق کارگران به خود سامانی و خود سازماندهی رو به رشد دارد. کارگران حمل و نقل شهری و اتوبوسرانی تهران وحومه، شاغلین فرهنگی و معلمان، کارگران صنایع بزرگ مانند فولاد، نفت، ماشین آلات صنعتی و تجهیزات سنگین همچون آذرآب و هپکو، صنایع نیشکر، کارگران شهرداریها، و بخشهای کاری دیگر و نیز بازنشستگان سراسر کشور تحت شرایط سخت پلیسی و امنیتی حضور عینی و فعال دارند. در عین حال، تلاش ها و حمایت های بین المللی کمک‌ کرده است که جنبش کارگری ایران را از انزوای جهانی درآورده و زنجیر ه ای از اقدامات حمایتی دفاعی از کارگران و به خصوص فعالین کارگری و معلمی زندانی را در سراسر جهان ایجاد کرده و به نمایش گذاشته است.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکوم کردن سناریوسازیهای امنیتی، دستگیری و تداوم بازداشت فعالین کارگری و معلمی، از جمله اعضای خود رضا شهابی و حسن سعیدی، و رفتار های غیر انسانی با این فعالین حق طلب، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه فعالین کارگری و معلمان دربند میباشد. در ابن راستا ما قدردان حمایتهای فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل و دیگر تشکلات کارگری از اقصی نقاط جهان، از جمله توسط اتحادیه کارگران حمل و نقل سوئد و دیگر سندیکاهای کارگری سوئد، هستیم و امید داریم این همبستگی ها تداوم‌ و‌گسترش یابند. بار دیگر کنگره ای موفق برایتان آرزو می کنیم. پیروز باشید.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

چارۀ زحمت کشان وحدت و تشکیلات

***********

صد روز گذشت، رضا شهابی با وخامت جسمانی شدید

همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین بلاتکلیف رها شده است.

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه بیش از صدروز است در بند ۲۰۹ زندان اوین همچنان در بلاتکلیفی بسر میبرد. ادامه بازداشت رضا شهابی در بند ۲۰۹ درحالی صورت گرفته که این فعال سندیکایی دچار مشکلات جسمانی جدی و متعددی میباشد بطوری که دائما از ناحیه گردن و سمت چپ بدنش بخصوص دست و کتفش احساس درد طاقت فرسا دارد، ضمن اینکه به دلیل نوسان های فشار خون دچار سردردهای طولانی مدت میباشد.
رضا شهابی در محکومیت قبلی اش که در اثر ضرب وشتم مامورین بازداشت کننده دچار صدمات جدی از ناحیه گردن وکمر گردید در زندان به اجبار تن به جراحی چندین مهره گردن و کمر داد و به علت عدم ادامه درمان درخارج از زندان هرگز درمانش بپایان نرسید و همچنان در حال مداوا بود که مجددا بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. تداوم حبس ناعادلانه رضا شهابی، باعث تشدید درد کمر و گردنش شده است. این کارگر زندانی و فعال سندیکایی باید حتما از حفاظ گردن و زیر سری مخصوص استفاده کند.
رضا شهابی و حسن سعیدی با پرونده سازی وزرات اطلاعات برای تعدادی از فعالین شناخته شده کارگران و معلمان همراه با نمایش سناریو سازی صدا و سیما به دنبال روز جهانی کارگر بازداشت شدند. پس از بیش از دو‌ماه انفرادی و‌بازجویی، در روزهای گذشته، ریحانه انصاری نژاد، اسکندر لطفی، آنیشا اسداللهی، شعبان محمدی و مسعود نیکخواه با قید وثیقه سنگین بطور موقت آزاد شده اند، و رضا شهابی، حسن سعیدی، کیوان‌مهتدی، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی و محمد حبیبی کماکان در جبس هستند. طبق گزارش شورای هماهنگی تشکل های فرهنگی ایران، معلم زندانی رسول بداقی همچنان در انفرادی و تحت بازجویی در زندان اوین است. رضا شهابی و واله زمانی از فعالین کارگری نیز هنوز به بند عمومی منتقل نشده اند و در وضعیت بلاتکلیفی بسر میبرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکوم ‌کردن پرونده سازی وزرات اطلاعات برای فعالین کارگری و معلمان و بازداشت و حبس آنان‌، خواستار آزادی بی قید و شرط دو عضو زندانی سندیکا و دیگر بازداشتی های این پرونده سازی های نخ نما و تکراری است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

ناتوانی و ناکارآمدی مسئولین شهرداری

در تامین روشنایی پایانه های اتوبوسرانی خطوط بی آر تی در سطح کلان شهر تهران

از آنجایی که خطوط بی آرتی به صورت شبانه روزی در سه شیفت مختلف فعالیت می‌کند و این پایانه ها در جابجایی مسافر تاثیر بسزایی دارند، لذا باید از امکانات رفاهی وخدماتی بالایی هم برخوردار باشند.
اما متاسفانه همچنان که در عکس ها مشاهده می‌شود و گزارشات ارسالی از همکاران مبنی بر عدم نور کافی برای تردد، به لحاظ روشنایی سطح پایانه ها طوری است که در واقع انگار برق رفته ، بطوریکه حتی عابرین جلو پای خودشان را هم نمی توانند نمی بینند.
با توجه به عملکرد بسیار ضعیف مسئولین شرکت واحد که در پایانه ها مستقر هستند و بی توجهی به وضعیت روشنایی پایانه ها اللخصوص پایانه معین (میدان راه آهن) که یکی از پر تردد ترین پایانه ها محسوب میشود، سطح روشنایی در شب در این پایانه در حد صفر میباشد.
مدیریت سامانه هم هیچگونه سرکشی و نظارتی از این پایانه ها و محیط کار ندارد.
گویا جان‌ راننده ها و مسافران برای مسئولین شهرداری و شرکت واحد هیچ اهمیتی ندارد.
انگار باید یک اتفاق بسیار ناگواری و دلخراش برای راننده ها و یا شهروندان رخ بدهد تا مسئولین شرکت واحد از خواب غفلت بیدار شوند و به فکر چاره بیفتند.
شرایط کاری برای رانندگان‌در تاریکی شب طوری است که دائما باید با استرس و نگرانی به اینکه با عابرین در حال تردد که اکثرا لباس مشکی برتن دارند برخورد نکنند یا اینکه دغدغه وسایل شخصی‌شان را دارند که توسط افراد بزهکار و سارق به سرقت نرود.
نمونه بارز آن اتفاقی‌که در چند روز اخیر برای یکی از همکاران زحمتکش توقفگاه سامانه پنج به دلیل عدم روشنایی کافی رخ داد و خبر آن از طریق کانال رسمی تلگرامی سندیکای واحد منتشر گردید که راننده به دلیل تاریکی بودن محیط در حال تردد با اتوبوسی برخورد کرد و دچار حادثه گردید.
گویا این بی توجهی وعدم احساس مسئولیت برای مدیران به یک عرف تبدل گشته و بسیار عادی شده، که البته این نشانگر ناکارآمدی مدیریت و عوامل زیر مجموعه ایشان در اداره ناوگان حمل ونقل اتوبوسرانی تهران است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی به مدیریت تاکید میکند که رعایت نکات ایمنی درمحیط کار از قوانین کار میباشد و عدم توجه به آن تخلف محسوب میشود. رسیدگی و پیگیری به مشکلات موجود در محیط کار را باید در اولویت کاری خود قرار دهید تا رانندگان‌ زحمتکش بتوانند با اطمینان خاطر و با یک آرامش روحی ‌و روانی در محیطی امن رانندگی کنند.
لذا از بازرسی اداره کار میخواهیم به جای نوشتن شعار اول ایمنی بعد کار...به نکات رعایت ایمنی محیط کار با نظارت و بازرسی از محیط کار عمل کند. بی توجهی بازرسان کار در عدم نظارت بر نکات ایمنی محیط کار، شرایط را برای حوادث ناشی از کار فراهم میکند و در واقع جان باختن صدهها کارگر از حوادث ناشی از کار ، عدم نظارت وبازرسی وزارت کار از کارگاهای محیط کار میباشد.

***********

اسماعیل گرامی با قید وثیقۀ ۵۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمد

اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته پس از ۱۷ ماه زندان، روز سه شنبه اول شهریور ماه ۱۴۰۱ به قید وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین به مرخصی آمد.
آقای گرامی از کارگران معترض بازنشسته تامین اجتماعی است که تمام فعالیت هایش در راستای احقاق حقوق بازنشستگان بوده و خواهان اجرای کامل متناسب سازی و همسان سانسازی حقوق بازنشستگان تامین میباشد که با پرونده سازی عوامل امنیتی از سوی شعبه ۲۶دادگاه انقلاب در مجموع به تحمل چهار سال حبس و شلاق وجریمه نقدی گردیده است.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

تصویر ارسالی از همکاران

گویای کامل عدم نور کافی در پایانه معین راه آهن( سامانه ۴) که باعث مشکلات جدی برای رانندگان زحمت کش بی آر تی عصر کار این سامانه میباشد ، که نه تنها عدم روشنایی کافی باعث برخورد اتوبوس با عابرین در محوطه پایانه میشود بلکه تاریکی شب فرصت مناسبی برای سرقت وسایل شخصی رانندگان از داخل اتوبوس ها شده است.
متاسفانه با وجود اعتراضات مکرر همکاران به دلیل تاریکی محوطه و خطرات احتمالی و بودن نور افکن های قوی به همین منظور، مسئولین از روشن کردن این پروژکتورها خوداری میکنند وباعث حوادث و مشکلات جدی برای رانندگان زحمت کش این سامانه میشوند.