افق روشن
www.ofros.com

حمایت و پشتیبانی اتحادیه های کارگری جهان از کارگران و معلمان زندانی


بازتکثیر از سندیکای واحد                                                                                                         دوشنبه ٧ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۹ آگوست ۲۰۲۲


نامه ی اعتراضی اتحادیه معلمان استان کبک - (کانادا):

همه ی معلمان و فعالان صنفی زندانی را آزاد کنید

هدف ما از نوشتن این نامە محکوم کردن سیاست‌ها و اقدامات سرکوبگرانه دولت ایران در قبال معلمان و اتحادیه‌های کارگری در ایران است. اعتراضات مسالمت ‎آمیز، حق تشکل‌یابی و مطالبه شرایط کاری بهتر و یک سیستم آموزشی عمومی، عادلانه و رایگان از حقوق اساسی تمامی اعضای جامعه ایران ازجمله دانش آموزان، والدین و معلمان است. حق تشکل‌یابی و تشکیل انجمن‌ها و اتحادیه‌های کارگری از جمله نهادهای هماهنگ‌کننده مانند شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، هم براساس قوانین داخلی و هم با موازین بین‌المللی، از جمله کنوانسیون‌های ٨٧ و ٩٨ سازمان جهانی کار و نیز بیانیه سازمان جهانی کار در مورد "اصول و حقوق بنیادین در کار" کاملاً قانونی است. تلاش برای خاموش کردن صدای جمعی معلمان ایرانی بە اشکال مختلف از جمله سرکوب اعتراضات مسالمت‎آمیز آنان، اخراج و بازداشت فعالان صنفی معلمان، تحمیل حبس انفرادی و حبس‌های طولانی مدت برای اعضای فعال تشکل‌های صنفی معلمان کاملا غیرقانونی و نقض آشکار حقوق اساسی‌ است.
ما مطلع شدەایم که از روز جهانی کارگر در یازدهم اردیبهشت ١٤٠١، بیش از ۲۰۰ معلم بدون هیچ مبنای قانونی توسط دستگاه‌های امنیتی دولتی بازداشت، احضار و یا تحت بازجویی قرارگرفتەاند کە برخی از آنان اخیرا با قرار وثیقه آزاد شدند. در جریان موج‌ اخیر بازداشت‌ها از۱۱ اردیبهشت ماه، روز جهانی کارگر، تاکنون، تعداد زیادی از نمایندگان شاخص معلمان و فعالان کارگری مورد هدف وزارت اطلاعات قرار گفتند. از جمله اعضای شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، رسول بداقی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و از اعضای سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران، رضا شهابی و حسن سعیدی و نیز فعالان حقوق کارگری ریحانه انصاری نژاد، آنیشا اسداللهی، کیوان مهتدی و واله زمانی که همە‎ی این فعالین هفتە‌ها تحت فشار بازجویی قرار گرفتەاند.
طبق آخرین خبرها مطلع شدەایم کە اسکندر لطفی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، ریحانه انصاری نژاد و آنیشا اسداللهی اخیرا با قرار وثیقه بسیار سنگین آزاد شدەاند و سایرین همچنان در زندان اوین محبوس هستند. رسول بداقی همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شود و از حق ملاقات با اعضای خانوادەی خود محروم است. جعفر ابراهیمی و محمدحبیبی همچنان در زندان اوین محبوس هستند. بسیاری از دیگر معلمان سرشناس از جمله هیوا قریشی، امیدشاه‎محمدی، پرویزاحسنی، کاوه محمدزاده، مهدی فتحی همچنان بدون دلایل موجه در بازداشت به‎سر می‌برند. زینب همرنگ، ناهید فتحعلیان، نصرت بهشتی، معصومه عسکری، محمدحسین سپهری، اسماعیل عبدی و هاشم خواستار در حال گذراندن محکومیت‎های ناعادلانه خود در زندان هستند.
ما با مبارزات معلمان علیه خصوصی‌سازی آموزش عمومی در ایران و نیز با مبارزات آن‌ها برای دسترس به آموزش رایگان و عمومی برای همه دانش‌آموزان و همچنین برای شرایط کاری بهتر و زندگی مناسب برای همه، اعلام همبستگی می‌کنیم. ما همچنین همصدا با معلمان ایرانی از مطالبات آنها برای حق تشکل‌یابی، تجمع و اعتراض بدون ترس و نگرانی از مداخلات سرکوبگرانه دولت، اعلام حمایت کرده، و خواستار آزادی بی قید و شرط همه معلمان زندانی و فعالان صنفی اتحادیه ‎ای هستیم.

اتحادیه معلمان استان کبک

اول شهریور ۱۴۰۱

باز تکثیر از شورای فرهنگیان تشکل های صنفی ایران

************

ڀیام کنگره سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد به کارگران ایران!

کنگره سندیکای کارگران ترانسڀورت سوئد ڀیامی از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دریافت کرده است.
ما اذعان می کنیم که شرایط فعالین سندیکایی برای فعالین اتحادیه ای مستقل و آزاد در ایران به مراتب بدتر شده است. فعالین اتحادیه ای بطور مداوم شغلهای خود را از دست میدهند، تهدید و دستگیر میشوند فقط به این خاطر که از حقوق کارگری و اتحادیه ای دفاع میکنند. رضا شهابی و حسن سعیدی، هر دو از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران (سندیکای واحد) به فعالیت علیه امنیت کشور و فعالیت در سازمانهای آشوبگر متهم شده اند. آنها هم اکنون در زندان بسر میبرند.
دو معلم و فعال اتحادیه ای، آقایان رسول بداقی و اسماعیل عبدی نیز بخاطر فعالیت اتحادیه ای در زندان بسر می برند. اینها آشکارا نشان دهنده عدم کمترین احترام از طرف رژیم و دستگاه قضایی ایران به قوانین ڀایه ای حقوق بشر و مقاوله نامه های ٨٧ در مورد حق تشکل و ٩٨ در مورد حق مذاکرده است.
کنگره سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد تعقیب فعالین اتحادیه ای مستقل و آزاد در ایران را بشدت محکوم کرده و خواهان این است که:
• آزادی فوری و بی قید و شرط کلیه زندانیان کارگری و اتحادیه ای. همه حکم های تاکنونی لغو شوند.
• تشکل های اتحادیه ای مستقل و آزاد و نمایندگان و اعضای آنها بری از هرگونه تهدید، خشونت، زندان و اخراج مورد برسمیت شناخته شوند.
• تصویب اعلامیه عمومی سازمان ملل در مورد حقوق بشر ڀاراگراف ٢٣ و مقاوله نامه های سازمان جهانی کار ٨٧ و ٩٨
• بازگشت به کار کسانی که بخاطر فعالیت های اتحادیه ای از کار اخراج شده اند.

٢٨ آگوست ٢٠٢٢

گوتنبرگ کنگره سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد

************

کمیسیون های کارگری اسپانیا: جرم معلمان و فعالین کارگری زندانی در ایران چیست؟ فعالین کارگری زندانی باید فوری آزاد شوند
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا: به حقوق کارگران احترام بگذارید! معلمان و فعالان کارگری زندانی را آزاد کنید
فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل: ما هرگز در برابر سرکوب فعالین سندیکاهای کارگری کنار نخواهیم ایستاد
اتحادیه ملی دریانوردان هند: همه فعالان سندیکایی زندانی در ایران را آزاد کنید
کمیسیون های کارگری اسپانیا: جرم معلمان و فعالین کارگری زندانی در ایران چیست؟ فعالین کارگری زندانی باید فوری آزاد شوند
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا: به حقوق کارگران احترام بگذارید! معلمان و فعالان کارگری زندانی را آزاد کنید

استفان کاتن، دبیر کل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل (آی تی اف)، و پدی کراملین، رئیس هیأت مدیره آی تی اف و دبیر ملی اتحادیه دریایی استرالیا، در یک بیانیه مشترک خطاب به کارگران بخش حمل و نقل در جهان اعلام کردند: "ما بارها و بارها قدرت همبستگی جهانی را در جنبش خود نشان داده ایم. در واقع، به همین دلیل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل ایجاد شد. اما این لحظاتی است که بیش از هر چیز دیگری بر نیاز مبرم به این همبستگی تأکید می کند. ما هرگز در برابر سرکوب فعالین سندیکاهای کارگری کنار نخواهیم ایستاد.....برادران ما رضا شهابی و حسن سعیدی، هر دو از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که عضو فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل از ایران می باشد، در ماه اردیبهشت به اتهامات ساختگی بازداشت شدند و در اعتراض به اعتصاب غذا دست زده بودند. این دو از جمله بسیاری از فعالان اتحادیه ای هستند که در ماههای اخیر زندانی شده‌اند؛ طبق گزارشات بیش از ۲۳۰ نفر در این مدت بازداشت شدند...."
فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل همچنین کارزاری جهانی را همزمان با طوفان توییتری ۱۱ آگوست آغاز کرده است و اعلام نموده است که تشکلات عضو فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل در سراسر جهان خواهان آزادی رهبران زندانی اتحادیه های کارگری در ایران هستند. بدنبال بیانیه اخیر فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، همقطاران سندیکای کارگران شرکت واحد در کشورهای مختلف جهان نامه ها و بیانیه های اعتراضی به مقامات ارسال نموده اند، که طبق گزارشات رسیده از جمله اتحادیه ملی دریانوردان هند (ان یو اس آی)، که از جمله اعضای رهبری ای تی اف می باشند، اعلام کرده است که خواهان آزادی فعالین زندانی اتحادیه های کارگری در ایران، از جمله رضا شهابی و حسن سعیدی، شده است. بزرگترین فدراسیون کارگری اسپانیا، کمیسیون های کارگری، نیز اعلام کردند که فعالین کارگری زندانی باید فوری آزاد شوند و در طوفان توبیتری اعلام نمودند که "جرم معلمان و فعالین کارگری زندانی در ایران چیست و دولت ایران باید به حق تشکل و آزادی سازمان یابی همه کارگران از جمله در بخش امورش و پرورش و خدمات دولتی و عمومی احترام بگذارد. اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، بزرگترین اتحادیه کارگری کانادا و نیز بزرگترین بخش این اتحادیه در انتاریو، اعلام کردند که دولت ایران باید به حقوق کارگران احترام بگذارد و همه فعالین کارگری و معلمی زندانی را آزاد کند. بنا به اخبار منتشر شده از جمله در رسانه های اجتماعی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، آموزش بین الملل و اتحادیه های معلمان در کشورهای مختلف نیز، همزمان با طوفان توییتری ۱۱ آگوست خواهان آزادی معلمان بازداشتی و فعالین اتحادیه های کارگری شدند. این طوفان توییتری با هشتگ #معلم_زندانی_کارگر_زندانی_آزاد_باید_گردد مورد استقبال گسترده حامیان کارگران و معلمان قرار گرفت و بار دیگر اهمیت و مبرمیت اتحاد، همبستگی و همراهی بخش های مختلف طبقه کارگر برای آزادی کلیه کارگران و معلمان زندانی و رسیدن به خواستهای بر حق تشکلات مستقل صنفی و کارگری را بیش از پیش نشان داد. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه به سهم‌خود از کلیه سازماندهندگان و حامیان این کارزار، و بطور مشخص شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، فعالین کارگری و‌ معلمی، فعالین مدنی، تشکلهای کارگری بین المللی و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، صمیمانه قدردانی میکند و به همگی این عزیزان خسته نباشید می گوییم. این گزارشات متعاقباً به روز خواهند شد.

معلم زندانی کارگر زندانی آزاد باید گردد

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات است

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۴ مرداد ۱۴۰۱


************

گسترش همبستگی بین المللی با کارگران و‌ معلمان بازداشتی در ایران در روزهای اخیر:

فدراسیون اتحادیه های کارگری خدمات عمومی اروپا روز گذشته در اکانت توییتر رسمی خود ضمن اعلام همبستگی اعلام‌کرد: «چندین فعال کارگری در ‌ ایران در زندان هستند. برخی از آنها در اعتصاب غذا به سر میبرند. خانواده هایشان اجازه ملاقات با آنها را ندارند». در ادامه با به انتشار گذاشتن بیانیه مطبوعاتی مشترک سندیکاهای کارگری فرانسه که همچنین عضو فدراسیون اتحادیه های کارگری خدمات عمومی اروپا میباشند اعلام نمود که کنفدراسیون فرانسوی دموکراتیکِ کار (س اف دِ تِ) کنفدراسیون عمومی کار (س ژِ تِ)، فدراسیون سندیکائی متحد (اِف اِس او - فرهنگیان)، اتحادیه سندیکائی برای همبستگی (سولیدر)، و اتحادیه ملی سندیکاهای امستقل (اونسا) حمایت خود را از اتحادیه‌های کارگری ایران اعلام می‌کنند.
کنفدراسیون فرانسوی دموکراتیکِ کار (س اف دِ تِ) با پخش گسترده بیانیه مطبوعاتی مشترک پنج سندیکای کارگری ‌ فرانسه ⁩ در روز گذشته اعلام‌کرد جان کارگران سندیکایی ایرانی ‌ رضا شهابی ⁩ و ‌ حسن سعیدی ⁩ در خطر است! در این بیانیه مشترک ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی رضا شهابی و‌ حسن سعیدی، (که اکنون در بیست و هشتمین و نوزدهمین روز اعتصاب غذا به سر میبرند)، همچنین اشاره میشود که به خانواده های شهابی و سعیدی و سایر معلمان و سندیکالیست های زندانی، از جمله آقای کیوان مهتدی، خانم آنیشا اسداللهی، خانم ریحانه انصاری نژاد، آقای رسول بداقی، آقای جعفر ابراهیمی و آقای محمد حبیبی، نیز اجازه ملاقات نمیدهند.
همچنین خانم بیتریس لستیک، دبیر ملی کنفدراسیون فرانسوی دموکراتیکِ کار (س اف دِ تِ) و نماینده کارگران فرانسه در هیئت مدیره سازمان‌جهانی کار، در اکانت رسمی توییتر خود خواستار آزادی کارگران زندانی رضا شهابی و حسن سعیدی شد.
در ۱۷ تیر ماه نیز کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا، "کمیسیون های کارگران" طی چندین نامه خطاب به مقامات ایرانی، و با هماهنگی جنبش بین‌المللی کارگری، بنا به به درخواست خانواده‌های رضا شهابی، حسن سعیدی، جعفر ابراهیمی، آنیشا اسداللهی، رسول بداقی، محمد حبیبی، حسن سعیدی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، کیوان مهتدی و مسعود نیک‌خواه، وضعیت این فعالان سندیکایی را محکوم کرد و تاکید‌نموده است که تا به اقدامات لازمه تا آزادی آنها در این زمینه ادامه خواهد ‌داد.
فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، که اتحادیه های کارگری در حدود ۱۵۰ کشور جهان ، از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، عضو آن هستند، طی بیانیه ای اعتراضی به تاریخ ۷ تیر ۱۴۰۱ با عنوان «ایران باید فعالان اتحادیه ای را از یوغ شکنجه های وصف ناپذیر آزاد کند» خواهان آزادی فوری رضا شهابی، حسن سعیدی و دیگر کارگران و معلمان و فعالان بازداشتی شده است. استفان کاتن، دبیر کل فدراسیون جهانی کارگران‌حمل و‌نقل در عین حال تاکید کرد: "رضا شهابی فقط یک مورد از آزار و اذیت طولانی مدت رهبران اتحادیه های صنفی کارگری توسط دولت ایران است. «ایران علیرغم تصویب کنوانسیون‌های سازمان جهانی کار، بارها و بارها زیر پا گذاشتن کامل این حقوق اولیه را نشان داده است. حکومت حق آزادنه تشکل، آزادی بیان، گردهمایی، اعتراض و اعتصاب را که همه در کنوانسیون های سازمان جهانی کار گنجانده شده اند، انکار می کند".
همچنین در دو‌ماه اخیر تشکلات کارگری از کشورهای مختلف جهان با نامه های سرگشاده و بیانیه های اعتراضی در همبستگی و حمایت از فعالین کارگری و‌معلمی زندانی اقدام‌کرده اند، از جمله کنفدراسیون اتحادیه های کارگری در نروژ، اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، سندیکای راه آهن و‌ حمل و‌نقل آلمان، اتحادیه های کارگری و‌ معلمان در سوئد، عضو ال ام-سوئد، اتحادیه معلمان انگلیس، فدراسیون جهانی معلمان، آموزش بین الملل و دیگر تشکلات بین المللی کارگری.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه ضمن قدردانی و سپاس فراوان از حمایتهای گسترده بین المللی طی دو‌ ماه اخیر، طومارهای چندین هزار نفری، طوفانهای توییتری، و بیانیه های حمایتی در ایران و کشورهای مختلف جهان، خواهان توقف فوری بازجویی اعضای خود رضا شهابی و‌ حسن سعیدی، انتقال فوری آنها به بیمارستانی خارج از زندان برای معاینه و معالجات لازم و آزادی فوری و بدن قید و شرط آنان می باشد. ما همچنین خواهان توقف فوری پرنده سازیهای کاذب، حبس، بازجوییهای مکرر، و اذیت و آزار فعالین تشکلات مستقل کارگری و‌ معلمی هستیم. کلیه بازداشتیهای مربوط به پرونده سازیهای اخیر وزارت اطلاعات و اقدامات شرم آور صدا و سیما باید بدون قید وشرط آزاد شوند. کلیه کارگران و معلمان زندانی آزاد باید‌ گردند!

کارگر زندانی معلم زندانی آزاد باید گردد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

************

بیانیه ۱۷ تیر ماه کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا، "کمیسیون های کارگران"، در همبستگی با کارگران و‌ معلمان زندانی در ایران و حمایت از نامه سرگشاده خانواده های آنان:

ایران: سرکوب و بازداشت فعالان صنفی و ‌معلمان نقض آشکار استانداردهای بین‌المللی کار است.

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا، "کمیسیون های کارگران" طی چندین نامه خطاب به مقامات ایرانی، و با هماهنگی جنبش بین‌المللی کارگری، به درخواست خانواده‌های رضا شهابی، حسن سعیدی، جعفر ابراهیمی، آنیشا اسداللهی، رسول بداقی، محمد حبیبی، حسن سعیدی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، کیوان مهتدی و مسعود نیک‌خواه، وضعیت این فعالان سندیکایی را محکوم کرده است.
فعالان سندیکایی در زندان اوین و بدون حق ملاقات زندانی هستند. این فعالان سندیکایی در دو ماه گذشته تحت بازجویی های بی وقفه قرار گرفته اند. ادامه بازداشت و بدرفتاری با آنها نقض آشکار کلیه استانداردهای بین المللی کار، حقوق بشر و کنوانسیون های سازمان جهانی کار، از جمله حق سازماندهی و آزادی تشکل و بیان، است.
روز ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱، رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه (سندیکای واحد) بیست و پنجمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر گذاشت. مقامات دولتی ایران علیرغم اینکه شهابی در اعتصاب غذا است و حالش وخیم می باشد، بازجویی از او و حبس او را در سلول انفرادی ادامه می دهند. حسن سعیدی، یکی از اعضا و سازمان‌دهندگان سرشناس همین سندیکا، امروز ۱۷ تیر، در هفدهمین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برد و به دلیل بازجویی‌های اجباری که به آن معترض است، تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارد. جان رضا شهابی و حسن سعیدی در خطر است.
خانواده‌های فعالین‌سندیکایی و‌ کارگری جعفر ابراهیمی، آنیشا اسداللهی، رسول بداقی، محمد حبیبی، حسن سعیدی، رضا شهابی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، کیوان مهتدی، مسعود نیک‌خواه در نامه‌ای مشترک یورش نیروهای امنیتی به منازل این فعالین در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ را محکوم کردند. در این مدت معلمان و فعالان صنفی بسیاری دستگیر شدند، از جمله افرادی که در حال حاضر در زندان اوین در بازداشت به سر میبرند. بلافاصله پس از این دستگیریها، شبکه های مختلف صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، با همکاری نهادهای اطلاعاتی، اقدام به افترا زنی و طرح اتهام علیه آنان کردند. بستگان بازداشت شدگان خواستار پایان فوری جرم انگاری و اتهامات واهی به عزیزانشان و پایان دادن به بازجویی های بی وقفه، توهین آمیز و تهدیدآمیز از سوی مسئولان شده اند. آنها می گویند تهدید و توهین ماموران زندان و بازجویان در برخورد با زندانیان و خانواده های آنها نمونه بارز آزار و شکنجه است و باید فورا متوقف شود.
از سوی دیگر، شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان (فرهنگیان) ایران که بیست کانون صنفی معلمان در ایران را نمایندگی میکند، گای رایدر، دبیر کل سازمان جهانی کار (ILO) را مورد خطاب قرار داده است و اظهار نموده است، «شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به اطلاع شما می رساند که متاسفانه اعضای شورای هماهنگی و اعضای تشکل های معلمان عضو شورای هماهنگی به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز خود مورد برخورد سرکوبگرانه مقامات قضایی حکومت ایران از جمله با احکامی مانند تبعید، زندان و اخراج از کار قرار گرفته اند. دولت ایران اگرچه عضو سازمان جهانی کار است، اما به هیچ یک از مقاوله نامه های آن احترام نمی گذارد». شورای هماهنگی تصریح می کند که با وجود این همه نقض جدی استانداردهای بین المللی کار و مقاوله نامه های سازمان جهانی کار، دولت ایران به عنوان عضو هیات مدیره سازمان‌جهانی کار انتخاب شده است.
همچنین دستگیری دو عضو اتحادیه های کارگری فرانسوی به دلیل دیدار دوستانه در ایران با اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران که این فعالین نیز به نوبه خود به اتهام "حفظ ارتباط با عناصر خارجی" بازداشت شده بودند را محکوم می کنیم. اکثر بازداشت شدگان فوق در سلول های انفرادی نگهداری می شوند که نقض قوانین داخلی ایران و موازین بین المللی است. آنها از فرصت دفاع علنی و دسترسی به وکلای خود محروم شده اند.
این در حالی است که دولت ایران امسال نیز مانند سال های گذشته افراد خاصی را به عنوان نمایندگان تشکل های کارگری ایران به کنفرانس بین المللی کار ۲۰۲۲ فرستاد در حالی که آنها نماینده کارگران ایران نیستند. همانطور که احتمالا می دانید این نمایندگان به اصطلاح کارگری ایران در سمت های مختلف تحت حمایت دولت قرار دارند و به تصویب قوانین ضد کارگری کمک کرده اند و به دلیل ارتباط نزدیک با قدرت حاکم از انواع امتیازات اقتصادی و سیاسی بهره مند شده اند.
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا، "کمیسیون های کارگران"، در چندین نوبت و‌ طی نامه های اعتراضی‌متعدد در روزهای اخیر به رهبری، قوه قضاییه و‌ نیز نماینده دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خواهان لغو بدون فید و شرط اتهامات وارده علیه فعالین کارگری و‌ معلمی زندانی و رعایت حق تشکل، آزادی انجمن، تجمع و آزادی بیان، و نیز تصمین حقوق و حریم خصوصی اعضای خانواده رهبران و فعالین زندانی و امنیت و سلامتی آنها، شده است و‌ تاکید‌نموده است که تا زمانیکه این خواسته ها و‌ ملاحظات برآورده‌ نشوند به اقدامات لازمه در این زمینه ادامه خواهد ‌داد.
پیشتر، طی بیانیه ای به تاریخ ۶ خرداد ۱۴۰۱، کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا اعلام‌کرده بود «آزادی تشکل، بیان، تجمع، اعتراض، اعتصاب و همبستگی طبقاتی و بین المللی برخی از شناخته شده ترین حقوق اتحادیه های کارگری و رهبران آنها است. این آزادی های اساسی مندرج در سازمان جهانی کار و سایر کنوانسیون های بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران لازم الاجرا هستند. تداوم نقض این حقوق اساسی توسط دولت ایران تنها باعث تشدید انزجار عمومی نسبت به سرکوبگران می شود و ما مجدداً تاکید می کنیم که ایران باید از مقاوله نامه ها و استانداردهای بین المللی سازمان جهانی کار که توسط این کشور تصویب شده است، پیروی کند».

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

************

ابراز نگرانی چهار سندیکای فرانسوی از اعتصاب غذای رضا شهابی و حسن سعیدی، دربیست و سومین و چهاردهمین روز اعتصاب غذای این دوفعال سندیکایی

متن کامل بیانیه:

جان سندیکالیست های ایرانی رضا شهابی و حسن سعیدی در خطر است!

علیرغم این که سازمان های بین المللی مختلف در طی چند هفته گذشته، سازمان جهانی کار و مقامات ایرانی را مورد خطاب قرار داده اند اما سندیکالیست ها و معلمان کماکان زندانی بوده ویا تحت پیگرد قانونی قرار دارند.
رضا شهابی، فعال سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه (واحد) از روز دوشنبه ۲۲ خرداد در اعتصاب غذا به سر می برد. جان او اکنون در خطر است. حسن سعیدی، یکی دیگر از فعالان سندیکای واحد نیز یک هفته است که دست به اعتصاب غذا زده است.
به خانواده های شان اجازه ملاقات آن ها را نداده اند. هنگامی که همسران و فرزندان آن ها اعتراض کردند، مسئولان زندان گفتند که قاضی، رضا شهابی و حسن سعیدی را از حق تماس گرفتن یا داشتن ملاقات محروم کرده است. همین امر در مورد سایر معلمان و سندیکالیست های زندانی از جمله آقای کیوان مهتدی، خانم انیشا اسداللهی، خانم ریحانه انصاری نژاد، آقای رسول بداقی، آقای جعفر ابراهیمی و آقای محمد حبیبی نیز صدق می کند.
گفتگو باخانواده وملاقات با آنها در زندان جزوحقوق زندانی است. این که مقامات ایرانی این حقوق را مراعات نمی کنند غیرقابل توجیه است!
همانطور که سندیکای واحد توضیح می دهد: «به هیچ وجه فعالیت سندیکایی غیرقانونی نیست، به خصوص این که ایران عضو سازمان جهانی کار است». افزون آن که چندین نماینده سندیکای واحد تاکنون به دعوت سندیکاهای فرانسه به اروپا آمده اند.
حتی در ژوئن ۲۰۱۸ هیأتی از سندیکالیست های ایرانی از جمله رضا شهابی همراه با نمایندگان چندین اتحادیه‌های کارگری اروپایی و بین‌المللی در ژنو با مقامات سازمان جهانی کار دیدار رسمی داشتند.
ما از تمامی سازمانها و افراد مدافع حقوق مزدبگیران و حقوق بشر میخواهیم که بار دیگر به مقامات ایرانی اعتراض کنند و خواستار آزادی فوری سندیکالیستهای زندانی و رفع اتهامات علیه آنها شوند.

پاریس، ۵ ژوئیه ۲۰۲۲

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

************

بیانیه فدراسیون جهانی کارگران حمل ونقل (ITF) در حمایت از دو عضو بازداشتی سندیکای کارگران شرکت واحد و معلمان که در سناریو سازی جدید با اتهامات واهی بازداشت شده اند.

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل:

ایران باید فعالان اتحادیه ای را از یوغ شکنجه های وصف ناپذیر آزاد کند

۷ تیر ۱۴۰۱
فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل طی بیانیه ای اعتراضی به تاریخ ۷ تیر ۱۴۰۱ خواهان آزادی فوری رضا شهابی، حسن سعیدی و دیگر کارگران و معلمان و فعالان بازداشتی از روز جهانی کارگر به این سوی شده است.
در بیانیه فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل آمده است: "رضا شهابی، رهبر سندیکایی در ایران، بدنبال تظاهرات های روز جهانی کارگر، بار دیگر در زندان، تحت شکنجه، محرومیت از دسترسی به امکانات پزشکی و در اعتصاب غذا به سر می برد. فدراسیون جهانی کارگران حمل‌ ونقل به طیف گسترده‌ای از تشکل هایی می‌پیوندد که دستگیری و رفتار وحشیانه‌ با او توسط یک حکومت مستبد، که صرفاً به دلیل فعالیتهای قانونی صنفی بر او تحمیل شده است، را محکوم کرده اند".
استفان کاتن، دبیرکل آی تی اف، در این بیانیه اعلام کرده است که آنها مطلع هستند رضا شهابی در زندان اوین به سر می برد و بر اثر ضرب و شتم، مربوط به زندانهای متعدد، از کمردرد شدید و گردن رنج می برد. او همچنین یک بیماری مزمن قلبی دارد. او در حال حاضر در اعتراض در اعتصاب غذا است و بنابراین می‌توان انتظار داشت که وضعیت او به طور مداوم بدتر شود.
دبیر کل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل ادامه میدهد: "با اینوجود آنها به شکنجه او ادامه میدهند. وضعیت فراتر از افتضاح است. ایران حتی ابتدایی ترین حقوق انسانی این مرد و بسیاری از مردم را زیر پا می گذارد. ما خواستار انتقال فوری رضا شهابی به بیمارستان و توقف حبس و شکنجه وی هستیم".
فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل همچنین تاکید کرد که رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از اعضای فدراسون جهانی کارگران حمل و نقل است، می باشد. او و تعداد کثیری از فعالان صنفی در دنباله اعتصابات و اعتراضات به دستمزدهای پایین و پرداخت نشده دستگیر شد. معلمان، کارگران و فعالان اجتماعی زیادی و همچنین ۱۱ کارگر اتوبوسرانی تهران در این مدت دستگیر شدند. "حسن سعیدی، یکی از اعضای سرشناس سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران در ۲۸ اردیبهشت بازداشت شد و شهابی در ۲۲ اردیبهشت. خانواده‌های فعالان کارگری و معلمی که در حال حاضر در زندان اوین محبوس هستند، از دسترسی به عزیزان خود محروم شده‌اند".
آی تی اف همچنین گزارش میدهد که رضا شهابی "در سال۲۰۱۰ به دلیل اعتراضات مشروع توسط دولت ایران زندانی شد. او در سال ۲۰۱۴ به دلیل کمردرد شدید، اختلال در عملکرد کبد و کلیه و مشکلات قلبی که همگی مربوط به شکنجه او در زندان بود در بیمارستان بستری شد. در سال ۲۰۱۷، او دوباره دستگیر شد و در مارس ۲۰۱۸ آزاد شد".
استفان کاتن در عین حال تاکید کرد: "رضا شهابی فقط یک مورد از آزار و اذیت طولانی مدت رهبران اتحادیه های صنفی کارگری توسط دولت ایران است. «ایران علیرغم تصویب کنوانسیون‌های سازمان جهانی کار، بارها و بارها زیر پا گذاشتن کامل این حقوق اولیه را نشان داده است. حکومت حق آزادنه تشکل، آزادی بیان، گردهمایی، اعتراض و اعتصاب را که همه در کنوانسیون های سازمان جهانی کار گنجانده شده اند، انکار می کند".
آی تی اف ادامه میدهد: "اعتراضات کارگری به دلیل اقتصاد در حال فروپاشی ایران آغاز شده اند، جایی که هزینه‌های زندگی به‌ طور چشمگیری افزایش یافته است، اما دستمزدها پایین مانده اند. در برخی موارد کارگران اصلا حقوق دریافت نکرده اند. واکنش اقتدارگرایانه به اعتراضات در ایران غیرعادی نیست، اما به نظر میرسد این بار بویژه وحشیانه تر بوده است، احتمالاً به این دلیل که حکومت برای کنترل وضعیت اقتصادی در تقلا به سر می برد".
در پایان بیانیه، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، ضمن تاکید بر اینکه دولت ایران نمی تواند با سرکوب کارگران مشکلات خود را حل کند، اعلام نمود: "ما از دولت ایران می خواهیم که فورا و بدون قید و شرط تمامی کارگران اتوبوسرانی، معلمان، فعالان کارگری و حقوق بشری را که برخلاف حقوق انسانی خود در زندان به سر می برند، آزاد کند. ایران باید به سرکوب کارگران و فعالین صنفی پایان دهد و به حقوق آنها احترام بگذارد".

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

************

اعلام همبستگی کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا

با فعالین کارگری، معلمان، و مدافعان حقوق شهروندی در ایران

بزرگترین کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا موسوم به "کمیسیون های کارگران" با بیش از یک میلیون عضو با انتشار بیانیه ای همبستگی خود را با معلمان و کارگران و فعالین بازداشت شده در روزهای اخیر در ایران اعلام کرد:
در این بیانیه به تاریخ ۶ خرداد ۱۴۰۱ آمده است:
کمیسیون های کارگری خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان کارگری و معلمان زندانی در ایران در روزهای اخیر شد.

مبارزات طبقه کارگر در ایران برای زندگی انسانی، حق آزادی بیان و دستیابی به ابتدایی ترین حقوق پایمال شده، نه تنها در طول همه گیری کووید-۱۹ کاهش نیافته است، بلکه ابعاد گسترده تری پیدا کرده است. اعتراضات سراسری معلمان برای حق آموزش عمومی رایگان و حق تشکل، دستمزد بالای خط فقر و آزادی معلمان زندانی در سراسر کشور با حمایت دانش آموزان و کل جامعه هرگز متوقف نشده است.
اما در روزهای اخیر موج دستگیری فعالان سندیکایی، معلمان، مدافعان حقوق شهروندی و هنرمندان افزایش یافته است. با وجود سرکوب گسترده، دستگیری‌های متعدد و گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن تعدادی از مردم به دست پلیس و نیروهای امنیتی، اعتراضات سراسری در ایران توسط کارگران و ستمدیدگان، علیه تورم ویرانگر، فساد، غارت اموال عمومی، بی‌عدالتی‌های لجام گسیخته و نقض ابتدایی ترین حقوق انسانی در ایران در جریان است.
مقامات اطلاعاتی، قضایی و اجرایی حکومت که قادر به پاسخگویی انسانی و مسئولانه به مطالبات عادلانه طبقه کارگر و مردم محروم و تحت ستم ایران نیستند، به طور فزاینده ای به دنبال راه حل های همیشگی خود یعنی سرکوب، تعقیب، بازداشت، جعل، پرونده سازی اتهامات نخ نمای امنیت ملی، نشر و پخش اکاذیب، شایعات نادرست و بی اساس علیه کارگران و معلمان بازداشتی متوسل شده اند.
به همه این دلایل، ما به بیانیه های متعدد همبستگی بین المللی در کشورهای مختلف جهان با جنبش مستقل کارگری ایران و با تمام اقشار طبقه کارگر ایران می پیوندیم و اتهامات و توهین ها علیه اعضای اتحادیه های بخشهای مختلف طبقه کارگر، از جمله معلمان، را محکوم می کنیم.
ما خواستار آزادی فوری تمامی فعالان صنفی و معلمان بازداشت شده در روزهای اخیر از جمله رضا شهابی، آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری نژاد، کیوانو مهتدی، حسن سعیدی و همچنین معلمان بازداشت شده در اول ماه مه مانند رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمود ملکی، رضا امانی فر، اصغر حاجب، و هادی صادق زاده می باشیم.
آزادی تشکل، بیان، تجمع، اعتراض، اعتصاب و همبستگی طبقاتی و بین المللی برخی از شناخته شده ترین حقوق اتحادیه های کارگری و رهبران آنها است. این آزادی های اساسی مندرج در سازمان جهانی کار و سایر کنوانسیون های بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران لازم الاجرا هستند. تداوم نقض این حقوق اساسی توسط دولت ایران تنها باعث تشدید انزجار عمومی نسبت به سرکوبگران می شود و ما مجدداً تاکید می کنیم که ایران باید از مقاوله نامه ها و استانداردهای بین المللی سازمان جهانی کار که توسط این کشور تصویب شده است، پیروی کند.

باز تکثیر از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

https://t.me/vahedsyndica

لینک به متن اصلی به زبان اسپانیایی: اینجا کلیک کنید.


************

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او- نروژ)

در اعتراض به دستگیری فعالان سندیکایی کارگری و معلمان در ایران

آیت الله سید علی حسینی خامنه ای،
رهبر جمهوری اسلامی ایران
اسلو، ۱۸ مه ۲۰۲۲
موضوع: دستگیری فعالان سندیکایی کارگری و معلمان در ایران

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او- نروژ)، به نمایندگی از بیش از ۹۷۰ هزار کارگران در نروژ در اعتراض به نقض حقوق اتحادیه های کارگری و کارگران در کشور شما این نامه را می نویسند.
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ همچنین به شدت نگران اخباری است که نشان می دهد چندین نفر از کارگران و فعالین جنبش مستقل کارگری در ایران به دلیل شرکت در فعالیت مشروع و قانونی سندیکایی مورد آزار و اذیت قرار گرفته و یا بازداشت شده اند.
کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ نسبت به واکنش اخیر دولت ایران به فعالیتهای بر حق اتحادیه‌های مستقل کارگری، کارگران و فعالان حقوق بشر ایرانی ابراز نگرانی می‌کند. کارگران و اتحادیه های آنها، و نیز فعالان مدافق حقوق بشر، در مورد دستمزدهای کم و پرداخت نشده، افزایش هزینه ها در شرایط وخیم وضعیت اقتصادی در سطح کشور، و عدم آزادی تشکل، بیان، تجمع، اعتراض و اعتصاب که در مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار و سایر کنوانسیون های بین المللی به ثبت رسیده است، اعتراض کرده اند.
در روزهای اخیر بار دیگر شاهد موجی از بازداشت فعالان کارگری، معلمان، مدافعان حقوق شهروندی و هنرمندان بودیم. ما به شدت نگران وخیم تر شدن مداوم حقوق بنیادی کارگری و انسانی در جمهوری اسلامی ایران هستیم. این سرکوبها به ویژه منجر به مرگ یا زندانی شدن چندین فعال صنفی و اتحادیه ای در ایران شده است.
کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ از دولت ایران می‌خواهد که تمام اقدامات لازم را برای آزادی فوری و بدون قید و شرط همه کارگران، اعضای سندیکاهای مستقل و فعالان حقوق بشر از زندان انجام دهد و سرکوب کارگران و اتحادیه‌های کارگری را متوقف کند و به آزادی تشکل و حقوق اتحادیه های کارگری طبق کنوانسیون های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار احترام بگذارد.
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی فعالان کارگری زندانی، معلمان و فعالین جامعه مدنی است که در روزهای اخیر دستگیر شده اند، از جمله رضا شهابی، آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشتی اول ماه مه از جمله رسول بداقی. جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمود ملاکی، رضا امانی فر، اصغر حاجب و هادی صادق زاده.
ما مصمم به حمایت کامل سیاسی و روحی از کارگران ایران هستیم، و از خواسته های مشروع آنها برای آزادی تشکل و دستیابی به حقوقشان بدون ترس از دستگیری یا آزار و اذیت حمایت می کنیم.

ارادتمند،
پگی هسن فولسویک
پرزیدنت، کنفدراسیون های اتحادیه های کارگری نروژ

رونوشت به:
رئیس جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی
سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو
وزارت امور خارجه نروژ
سفارت نروژ در تهران
کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (ITUC)

باز تکثیر از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

متن اصلی به زبان انگلیسی در تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه موجود است: اینجا کلیک کنید.

************

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا

خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان کارگری ایران شد

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا عمیقاً نگران دستگیری‌های اخیر فعالان کارگری، معلمان، مدافعان حقوق مدنی و هنرمندان در ایران است. در تاریخ اول ماه مه، روز جهانی کارگر، مقامات ایران تظاهرات مسالمت آمیز اتحادیه‌های کارگری را که به دلیل دستمزدهای پایین، نرخ بالای تورم، فساد، غارت دارایی‌های عمومی، بی‌عدالتی‌های فراگیر و نقض حقوق انسانی برگزار شده بودند، سرکوب کردند.
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، از طریق همکاران خود در سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و دیگر سازمان‌های کارگری گزارشاتی مبنی بر ادامه اعتراضات سراسری علیرغم سرکوب گسترده، دستگیری‌های متعدد و رو به افزایش و کشته شدن چندین معترض توسط پلیس مطلع شده است. همچنین بیش از ۱۰ کارگر اتوبوسرانی که با هدف افزایش دستمزد اعتصاب کرده بودند در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. اتحادیه کارگران اتوبوسرانی، وابسته به فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل است.
رضا شهابی، یکی از اعضای سرشناس هیئت مدیره، و حسن سعیدی از اعضای سندیکا در یورش نیروهای اطلاعاتی به خانه‌های خود دستگیر شدند. شهابی بارها به واسطه فعالیت‌های کارگری خود دستگیر شده و سال‌های زیادی را در زندان سپری کرده است. این نیروها به منزل داوود رضوی، عضو هیئت مدیره سندیکا نیز یورش بردند اما وی در منزل حضور نداشت.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و آموزش بین‌الملل نیز گزارش می‌دهند که ده‌ها معلم مدارس دولتی، از اول ماه مه بازداشت و زندانی شده‌ و تعدادی نیز تحت بازجویی قرار دارند.
سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران، دستگیری‌ها، اتهامات بی‌اساس و اطلاعات نادرستی که نیروهای امنیتی در خصوص اعضای آن و سایر بازداشت‌شدگان کارگری در سطح عمومی منتشر کرده را محکوم کرده است.
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا از مطالبه سندیکا برای آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه فعالان کارگری، معلمی و فعالان اجتماعی زندانی از جمله رضا شهابی، حسن سعیدی، آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشت شده در اول ماه مه از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمود ملاکی، رضا امانی‌فر و هادی صادق زاده حمایت می‌کند.
این دستگیری‌ها و بازداشت‌ها نقض آزادی تشکل‌ها، حق سازماندهی و آزادی بیان است. CUPE همچنین خواستار پایان دادن به بازداشت ادامه‌دار و آزار و اذیت افرادی است که به شکل مسالمت‌آمیز از آزادی همکاران خود دفاع می‌کنند.

CUPE بار دیگر درخواست اتحادیه‌های کارگری و فدراسیون‌های جهانی اتحادیه‌ها را از دولت ایران تکرار می‌کند:
· لغو بدون قید و شرط کلیه اتهامات مطروحه علیه فعالین اتحادیه‌های کارگری و مدافعان حقوق انسانی که در حبس هستند.
· احترام به حقوق کارگران در راستای سازمان‌دهی و آزادی تشکل‌ها و آزادی بیان از جمله حق برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز، بدون ترس از مداخله دولت، و حمایت از این حقوق.
· احترام به حقوق و حریم خصوصی اعضای خانواده فعالان کارگری زندانی و تضمین امنیت و رفاه آنها.

بازتکثیر از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ مه ۲۰۲۲

لینک متن اصلی به زبان انگلیسی: اینجا کلیک کنید.