افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                            یکشنبه ۲٩ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۰ مارس ۲۰۲۲


اتوبوس هاس سوخته و سردرگمی رانندگان زحمت کش بخش خصوصی

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
بعداز گذشت ده سال ازعمر اتوبوس های بخش خصوصی نه تنها شرکت واحد و شهرداری هیچکدام از تعهدات خودشان را در قبال رانندگان بخش خصوصی انجام ندادند، بلکه به عناوین مختلف از طریق شرکت های پیمانکاری خودمونی، دسترنج‌ رانندگان را به یعغما بردند و خون این زحمت کشان را در شیشه کردند.
در یکسال گذشته شرکت واحد به دلیل پایان اعتبار تعدادی از کپسول های گاز سوز اتوبوسهای بخش خصوصی، از شروع بکار تعدادی از این اتوبوس ها جلوگیری بعمل آوردند.
این رانندگان با وجود اینکه مالک این اتوبوس ها بودند و مقصر عدم تعویض کپسول ها ی گاز سوز خود شرکت واحد بوده است.
اما متاسفانه تعدادی از این رانندگان زحمت کش تا یکسال و بیشتر هم از کار بیکار شدند و در شرایط سخت معیشتی قرار گرفتند و با برگزاری تجمعات متعدد اعتراضی، نسبت به این وضعیت نابسامان اعتراضاتی درمقابل فرمانداری و شرکت واحد وشهرداری و دفتر قوه قضاییه داشتند.
بعد از این اعتراضات وسروصدای بلند رانندگان بخش خصوصی ، شرکت واحد با قراردادی با شرکت پیمانکاری شهاب یار تصمیم به تعویض کپسول های اتوبوس ها فاقد اعتبار میگیرد، که طبق اظهارات رانندگان، شرکت شهاب یار بعلت عدم واریز مبالغ اولیه از تعویض کپسول ها خوداری میکند و اعلام میدارد تا هزینه را پرداخت نکنید در این خصوص اقدامی انجام نخواهیم داد.
از آنجایی که رانندگان به مدت بیست روز در انتظار اتوبوس ها بودند به شرکت شهاب یار برای تحویل اتوبوس هایشان مراجعه میکنند که با اتوبوس های سوخته مواجه میشوند و نه تنها علت آتش گرفتن این اتوبوسها مشخص نیست بلکه مشکل رانندگان از قبل هم بدتر شده است و در واقع تمام سرمایه شان هم در آتش از بین رفته است.
سندیکای کارگران شرکت واحد با ابراز تاسف از حادثه آتش سوزی اتوبوسهای تعدادی از رانندگان بخش خصوصی در محل شرکت شهاب یار خواستار مشخص شدن مقصرین حادثه و رسیدگی و جبران خسارت از تمامی رانندگان حادثه دیده است.

**********

زندان کردن امیرعباس آزرم‌وند روزنامه نگار و از حامیان طبقه کارگر را محکوم می‌کنیم

امیرعباس آزرم وند روزنامه نگار و از حامیان طبقه کارگر که سه شنبه هفدهم اسفند در مراسم هشتم مارس روز جهانی زن در پارک دانشجو (تاترشهر) توسط عوامل امنیتی با خشونت بازداشت شده بود پس از انتقال به دادسرای اوین با دستور بازپرس برای اجرای محکومیتی که در دیماه امسال توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به‌ ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد تا دوران محکومیت اش را بگذراند.
وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به منع عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی و خروج از کشور به مدت دو سال محکوم شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه زندانی کردن این روزنامه نگار و حامی طبقه کارگر را شدیدا محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط امیرعباس آزرم وند و تمامی فعالین زندانی کارگری، معلمان، بازنشستگان و حامیان طبقه کارگر دربند می‌باشد.

**********

اتوبوس‌هایی که به دلیل ناکارآمدی مدیریت شرکت واحد در تعمیرشان در توقفگاه متوقف هستند

گزارش رسیده به سندیکا از کارگران سامانه ۴ بی‌آرتی:
سلام دوستان، این اتوبوس‌های خط ۷ سامانه ۴ هستندکه به علت تصادف با سواری‌های که وارد خط ویژه شدند، سرسپر راست همگی شکسته‌اند، و شرکت خسارت سرسپر را از طرف مقصر گرفته ولی سرسپر خریداری نکرده، این اتوبوس‌ها که تعدادشان حدود ده تا هستند جزء سالم‌ترین اتوبوس‌های خط ۷ از نظر فنی هستند که متاسفانه مدت‌هاست خوابیده‌اند و رانندگان اصلی‌شان با اتوبوس‌های فرسوده کار می‌کنند، ضمنا یه تعداد اتوبوس‌ها هم بخاطر نداشتن یک خمره‌ای یا شیلنگ نیم متری آکاردونی که خیلی جزیی هستند متوقف شده‌اند.

**********

ازدحام بیش از پیش مسافر در اتوبوس و ایستگاه‌های شرکت واحد به دلیل کمبود راننده و اتوبوس

فیلم ارسالی از راننده شرکت واحد که ازدحام بیش از پیش مسافر در اتوبوس و ایستگاه‌های شرکت واحد را به تصویر کشیده است. این ازدحام مسافر به دلایل کمبود اتوبوس و عدم استخدام کافی راننده با توجه به بازنشستگی بسیاری از رانندگان در سال‌های اخیر می‌باشد.
فیلم مربوط به ۸ اسفند ۱۴۰۰ در مسیر پایانه آرژانتین به پایانه علم صنعت خط ۵ بی‌آرتی می‌باشد. در سال‌های گذشته اتوبوس‌های این خط با فاصله حداکثر ۱.۵ دقیقه حرکت می‌کردند در حال حاضر با فاصله یک ربع حرکت می‌کنند و کار برای رانندگان بسیار دشولر طاقت فرسا شده است. تعداد زیادی از شهروندان در این شرایط قید استفاده اتوبوس را زده‌اند.

**********

شورای اسلامی کار فرمایشی شرکت واحد به رغم صدور اطلاعیه

مبنی بر عدم شرکت در جلسات کمیته انضباط کار، با حضور در جلسات کمیته در کنار مدیریت ایستاد

با توجه به اینکه در روزهای گذشته بسیاری از کارگران به دلیل شرکت در تجمع و اعتراض روشن کردن چراغ اتوبوس در طی روز، به کمیته انضباط کار احضار شده‌اند، شورای اسلامی کار فرمایشی با صدور اطلاعیه‌ای عنوان کرد در جلسات کمیته انضباط کار شرکت نخواهد کرد. اما با تشکیل جلسات کمیته انضباط کار مشاهده شد که اعضای شورای اسلامی کار فرمایشی در جلسات کمیته انضباط کار حضور دارند و در خدمت پیشبرد سرکوب اعتراضات کارگران هستند.
بنابر گزارشات رسیده، کارگرانی که به جلسات کمیته انضباط کار احضار شده بودند، بسیار قوی از خواسته‌‌های به حق کارگران دفاع کرده‌اند و بر تحقق خواسته‌ها تاکید کرده‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با تاکید مجدد بر حمایت از اعتراضات کارگران برای اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل و دریافت سایر مطالبات، اقدامات شورای اسلامی کار فرمایشی در پیشبرد سرکوب کارگران توسط مدیریت شرکت واحد و حراست را محکوم می‌کند.

**********

حمایت سندیکای واحد از تجمع بازنشستگان

سندیکای کارگران شرکت واحد از خواسته های بحق بازنشستگان سراسر کشور، از جمله همسان سازی حقوق، رفع تبعیض، برخورداری از خدمات رفاهی، درمانی و عدم دست درازی دولت به صندوق تامین اجتماعی و ایجاد کانون مستقل بازنشستگان در تامین اجتماعی حمایت می کند.

**********

شهرداری، با اداره کردن پادگانی شرکت واحد نمی‌تواند

صدای بحق رانندگان و کارگران معترض در شرکت واحد را خاموش کند

در پی افزایش اعتراضات کارگران شرکت واحد و برگزاری تجمع مقابل شهرداری تهران و روشن کردن چراغ اتوبوس‌ها در طول روز به نشان اعتراض و کم کردن سرعت اتوبوس‌ها تا ۳۰ کیلومتر، که با فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد صورت گرفت، با تدارک شهردادی تهران و شرکت واحد، تعداد زیادی از فعالین سندیکایی به دادسرای امنیت اوین و پلیس امنیت به قصد ایجاد فشار و ارعاب به کارگران احضار شدند. در ادامه این فشارها، طی روزهای اخیر تعداد بیشتری از کارگران برای بازخواست در مورد حضور در "تجمع مقابل شهرداری" و "روشن کردن چراغ اتوبوس در طی روز" به کمیته انضباط کار احضار شده‌اند.
شهرداری تهران و شرکت واحد بجای رسیدگی به اعتراضات کارگران و اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت سایر مطالبات معوق کارگران و بازگشت بکار پنج کارگر اخراجی حق طلب سندیکایی که از خواست‌های کارگران بوده است، تمرکز خود را به انواع فشار و ارعاب و سرکوب اعتراضات کارگران گذارده است و با روش پادگانی می‌خواهد شرکت واحد را اداره کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن محکوم کردن فشار و ارعاب بر کارگران خطاب به شهردار تهران، اعضای شورای شهر و مدیریت شرکت واحد اعلام می‌کند، بنا به تجربه گذشته، با روش‌های سرکوب‌گری صدای حق‌طلبانه رانندگان و کارگران شرکت واحد را نمی‌توانید خاموش کنید و اعتراضات تا رسیدن به تمامی مطالبات ادامه خواهد یافت.

**********

ادامه اعتراضات کارگران ملی فولاد اهواز در سومین روز

ادامه اعتراضات کارگران ملی فولاد اهواز در سومین روز تجمع مقابل استانداری خوزستان، امروز بیست وهفتم بهمن ماه در اعتراض به وضعیت سخت معیشتی و مطالبات معوقه

**********

تجمع و راه پیمایی اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز،

امروز یکشنبه ۲۴ بهمن در مقابل ساختمان استانداری در اعتراض با مطالبات معوقه.

کارگران ملی فولاد اهواز در اعتراض به بی توجهی مسئولین نسبت به مطالبات بحق شان امروز یکشنبه درمقابل استانداری دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، ضمن برسمیت شناختن حق اعتصاب واعتراض برای کارگران، از تمامی مطالبات و خواسته های بحق کارگران ملی فولاد اهواز حمایت میکند.

**********

بی توجهی مدیریت شرکت واحد نسبت به مشکلات رانندگان بخش خصوصی

مدیریت و عوامل ناکارآمد شهرداری وشرکت واحد مشکلات رانندگان بخش خصوصی را به حال خود رها کرده اند و با بی توجهی نسبت به مشکلات رانندگان بخش خصوصی شرایط سخت واسفباری را برای این رانندگان زحمت کش رقم زده اند.
یکی از این مشکلات رانندگان عدم استاندارهای لازم برای کپسول های گاز اتوبوس هاست که با پایان تاریخ اعتبار کپسول ها ، شرکت واحد و شهرداری باید اقدامات لازم را بعمل میآوردند. متاسفانه با مقصر کردن یکدیگر نه تنها مسئولیت ناکارآمدی و بی تدبیری خودشان را قبول ندارند، بلکه باعث متوقف شدن دهها اتوبوس شده اند که فشار این بی مسئولیتی فقط وفقط بر دوش رانندگان زحمت کش افتاده است.

**********

کمبود راننده و عدم استخدام راننده جدید، علت شلوغی ایستگاه‌های اتوبوس

تصویر امروز از شلوغی ایستگاه چهار راه ولیعصر در خط ۷ بی‌آرتی، دلیل اصلی این شلوغی کمبود راننده و عدم استخدام راننده جدید است. تعدادی اتوبوس آماده بکار در توقفگاه‌ها بدون راننده رها شده‌اند. هر چند اگر برای این تعداد اتوبوس هم راننده تامین شود مشکل شلوغی ایستگاه‌ها بطور اساسی حل نمی‌شود و باید تعدادی اتوبوس جدید خریداری شود و راننده مورد نیاز برای آن اتوبوس‌ها استخدام گردد تا بطور ریشه‌ای مشکل شلوغی ایستگاه‌ها و کمبود اتوبوس حل شود.

**********

به مناسبت استقبال از مهر

(کمک هزینه تحصیلی) فرزندان کارگران، دروغگویی مسئولان شرکت واحد را افشا کرد.

شهرداری تهران به مناسبت بازگشایی مدارس و استقبال از مهر (کمک هزینه تحصیلی) در تاریخ ۱۹ /۱۴۰۰/۰۷ به مبلغ ۵ میلیون ریال به صورت شارژ کارت اعتباری بابت فرزندان دانشجو و محصل همکاران محترم به شرکت های زیر مجموعه شهرداری از جمله شرکت واحد اتوبوسرانی تهران واریز کرده است.
مسئول مالی شرکت واحد، مسئول منابع انسانی شرکت واحد و مسئول امور خدمات رفاهی شرکت واحد آقای حسینی دلیل عدم پرداخت این کمک هزینه تحصیلی به فرزندان کارگران چیست؟
چرا بعد از گذشت چهار ماه شارژ کارت اعتباری کمک هزینه تحصیلی به کارگران پرداخت نشده است؟
سندیکای شرکت واحد از همه کارگران شرکت می خواهد از طریق شماره تلفن۱۸۸۸ و با مراجعه به امور خدمات رفاهی شرکت واحد پیگیر این کمک هزینه تحصیلی باشند.
همکاران گرامی حق گرفتنی است. بنابراین با پیگیری های مکرر جمعی به شهرداری و شورای شهر و شرکت واحد قطعا به مطالبات به حق خودمان دست پیدا خواهیم کرد.

**********

آزادی موقت کیوان صمیمی کنشگر سیاسی را شادباش می گوئیم.

کیوان صمیمی کنشگر سیاسی و حامی حقوق کارگران به دلیل وضعیت جسمانی و بیماری های متعدد با نظر پزشک قانونی موقتاً از زندان آزاد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد تهران ضمن شاد باش به آقای کیوان صمیمی و خانواده محترم ایشان ، آزادی این کنشگر سیاسی را به فعالین کارگری، معلمان، بازنشستگان، زنان و دانشجویان تبریک می گوید.

چاره زحمتکشان وحدت و تشکیلات است

**********

صدورحکم چهار سال و شش ماه زندان برای جعفر ابراهیمی را محکوم میکنیم.

صدور حکم چهار سال و شش ماه حبس تعزیری از سوی شعبه چهارم دادگاه انقلاب کرج برای جعفر ابراهیمی بازرس و فعال صنفی معلمان محکوم است.
سندیکای کارگران شرکت واحد تهران ضمن محکوم کردن این حکم ظالمانه برای جعفر ابراهیمی کنشگر صنفی معلمان، خواستار صدور حکم تبرئه ایشان و آزادی تمام معلمان زندانی می باشد و اعلام می دارد این احکام ظالمانه مانع از فعالیت های حق خواهانه ی معلمان، کارگران بازنشستگان و زنان نخواهد شد.

**********

تهدید و فشارهای امنیتی همچنان بر اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران ادامه دارد.

روز دوشنبه یازدهم بهمن، آقایان داود رضوی، رضا شهابی، حسن سعیدی، محمد اصلاغی، مرتضی کمساری و ناصر محرم زاده و علی قربانیان طبق ابلاغیه صادره از سوی شعبه دوم دادسرای اوین به پلیس امنیت مراجعه کردند.
کارگران حق طلب سندیکای کارگران شرکت واحد در این مراجعه از طرف پلیس امنیت بر عدم فعالیت سندیکایی و عدم برگزاری تجمع و پیگیری مطالبات بحق رانندگان به صورت جمعی مورد بازخواست قرار گرفتند و تاکید داشتند که پیگیری‌ مطالبات و تجمعاتی که از طرف سندیکای کارگران شرکت واحد صورت می گیرد غیر قانونی است
رانندگان احضار شده به قانونی بودن سندیکا مطابق اصل ۲۶ قانون اساسی و برگزاری تجمعات مطابق اصل ۲۷ قانون و مقاوله نامه های ۹۷ و ۹۸سازمان جهانی کار تاکید داشتند و اعلام کردند تا زمانی که ما به خواسته ها و مطالباتمان از جمله بازگشت بکار رانندگان اخراجی، اجرای بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل، تحویل مسکن که بیش از ۱۲ سال است با وجود اینکه رانندگان پروژه های سپیدار دو و سه تعهدات مالی خود را انجام دادند ولی همچنان بلاتکلیف اند، و شارژ بن کارت ها و غیره محقق نشود به مطالبه گری و حق خواهی ادامه خواهیم داد.
بهتر است نهادهای امنیتی به جای تهدید و بازخواست رانندگان وکارگران حق طلب و حق خواه، مدیرانی که مسببین اصلی این ناعدالتی ها و نارضایتی ها و ناکار آمدی ها و تبعیض ها هستند و از حقوق های نجومی برخوردارند را به میز محاکمه بکشانند.
رانندگان شرکت واحد با وجود شرایط سخت کار، آلودگی هوا، الودگی صوتی، ترافیک سنگین همراه با استرس و خستگی و بدون تعطیلی ۳۰ روز کار می کنند ولی متاسفانه آنچه دریافت می کنند با وجود تورم افسارگسیخته، گرانی مایحتاج زندگی و افزایش بی حد و حساب اجاره بها و حامل های انرژی و بهداشت و درمان به ۱۰ روز اول ماه نمی رسد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران ضمن محکوم کردن برخوردهای فرا قانونی نیروهای امنیتی و تهدید بازخواست رانندگان حق طلب شرکت واحد، خواستار رسیدگی به مطالبات و عملی کردن هر چه سریع تر خواسته های رانندگان زحمتکش می باشد و اعلام میدارد در صورت عدم تحقق خواسته های رانندگان این اعتراضات به اشکال مختلف ادامه خواهند داشت.

**********

تجمع سراسری اعتراضی معلمان

تجمع سراسری اعتراضی معلمان در تهران و بیش از ۱۲۰ شهر درکشور بطور همزمان، در اعتراض به عدم اجرای کامل رتبه بندی و همسان سازی حقوق، امروز یازدهم بهمن ۱۴۰۰ برگزار گردید. محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان گزارش تکمیلی این تجمع باشکوه اعتراضی سراسری را در این ویدئو بصورت صوتی بیان کرده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن حمایت از مطالبات بحق معلمان، خواستار آزادی تمامی بازداشت شدگان و آزادی تمامی معلمان دربند میباشد.

**********

تعدادی دیگر از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد

با احضاریه‌ی شعبه دو دادسرای امنیت باید به پلیس امنیت مراجعه کنند

مطابق احضاریه‌های شعبه دو دادسرای اوین، آقایان حسن سعیدی، داود رضوی، رضا شهابی، ناصر محرم‌زاده، علی قربانیان و محمد اصلاغی باید به پلیس امنیت مراجعه کنند. پیش از این نیز یازده تن از دیگر کارگران و اعضای سندیکا، آقایان امیر تاخیری، عطا باباخانی، حسین کریمی سبزوار، ابراهیم حیدری، وحید فریدونی، محمد قاسمی، بهروز عبرتی، شهرزاد گلپور، اسداله سلیمانی و سید مجتبی صادقی با احضاریه‌های مشابه در روزهای ۵ و ۶ بهمن به پلیس امنیت مراجعه کردند که در بازجویی‌ها برای عدم مشارکت در فعالیت‌های سندیکایی، عدم شرکت در اعتراضات و عدم ارتباط با آقایان حسن سعیدی، داود رضوی و رضا شهابی تحت فشار و تهدید قرار گرفته بودند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه فشار و تهدید کارگران و اعضای سندیکا، برای عدم فعالیت و متوقف شدن سندیکا و عدم مشارکت در اعتراضات کارگران را قویا محکوم می‌کند.

**********

تداوم زندان کیوان صمیمی، کنشگر سیاسی خوش‌نام

و از بازداشت شدگان روز کارگر سال ۹۸ را محکوم می‌کنیم

کیوان صمیمی، کنشگر سیاسی خوش‌نام که در حمایت از کارگران در تجمع اعتراضی روز کارگر سال ۹۸ در مقابل مجلس شرکت کرده بود، همراه با ده‌ها کارگر و حامیان کارگر بازداشت شد. ایشان با وجود ۷۳ سال سن و بیمارهای متعدد، به سه زندان محکوم شد.
کیوان صمیمی بیماری‌های متعدد دارد و ادامه حبس برای ایشان مخاطرات جدی جانی دارد و در حالی که انتظار می‌رفت به این دلیل و با توجه به ۷۳ سال سن، به لحاظ عدم تحمل کیفر از زندان آزاد شود، فشار و آزار و اذیت در زندان به ایشان افزایش یافته است تا جایی که در روزهای گذشته ابتدا ایشان را از زندان اوین به زندان مرکزی کرج و سپس با مراجعت دوباره به زندان اوین اینبار وی را به زندان رجایی شهر کرج فرستادند و دست آخر در راه تبعید به زندان سمنان می‌باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تداوم حبس کیوان صمیمی و فشار و آزار و اذیت به ایشان از طریق تبعید به زندانی دیگر را قویا محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط ایشان از زندان می‌باشد.

**********

تحصن سراسری معلمان در مدارس و بسیاری از شهرها

امروز ۹ بهمن تحصن سراسری معلمان در مدارس و بسیاری از شهرها برگزار شد. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور با صدور فراخوان، از معلمان سراسر کشور خواسته تا در اعتراض به:
۱- اجرا نشدن لایحه همسان‌سازی بازنشستگان
۲- اعاده رتبه‌بندی از طرف شورای نگهبان به مجلس با هدف اجرایی نشدن آن
۳- فراموش شدن ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری
۴- فقدان آموزش رایگان و بی‌توجهی به اصل ۳۰ قانون اساسی
۵- عدم پرداخت پاداش پایان خدمت سال ۱۴۰۰
۶- عدم استخدام معلمان خرید خدمات آموزشی
۷- ظلم مضاعف به نیروهای خدماتی
۸- به تاراج بردن سرمایه فرهنگیان در صندوق ذخیره
۹- دربند بودن و اخراج کردن معلمان کنشگر و فعال صنفی
روزهای ۹ و ۱۰ بهمن در مدارس سراسر کشور تحصن کنند و در روز ۱۱ بهمن در تهران مقابل مجلس و در شهرستان‌ها در مقابل ادارات کل آموزش پرورش تجمع کنند.
تصاویر زیادی از مشارکت معلمان سراسر کشور تحصن شنبه ۹ بهمن از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان سراسر کشور منتشر شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران همبستگی خود را با اعتراضات معلمان کشور اعلام می‌کند و حمایت خود را از خواسته‌های معلمان اعلام می‌کند.

**********

مبارزه مستمر سندیکای کارگران شرکت واحد در

شانزدهمین سالگرد دومین اعتصاب (هشتم بهمن)، نمایانگر قدرت تشکیلات پایدار می‌باشد

شانزده سال از دومین اعتصاب بزرگ رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در هشتم بهمن ۱۳۸۴ که با فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد انجام پذیرفت، می‌گذرد و همچنان این سندیکا علیرغم تمام فراز و فرودها، با اتکا به بدنه کارگری خود مستقل و متحدانه پیگیر حقوق همکاران و کارگران بوده و به دلیل این پیگیری مورد اعتماد اکثریت قاطع کارگران شرکت واحد می‌باشد. از طرفی در این سالیان وظایف خارج از درون کارگاهی خود در همبستگی با کارگران و مزد بگیران سایر بخش‌ها در دفاع از منافع طبقه کارگر را بخوبی انجام داده است و فعالیت‌های این سندیکا، نشانگر موفقیت تشکلات پایدار کارگری برای دفاع از کارگران و طبقه کارگر می‌باشد.
این ایستادگی در مبارزه نابرابرِ کارگران با صاحبان سرمایه در حالی تداوم و استمرار داشته، که از همان ابتدای تشکیل این سندیکا تا اکنون، فشارها و تهدیدها با تمام امکانات حکومتی و دولتی نه تنها کم نشده، بلکه همیشه وجود داشته و در سال جاری بشدت افزایش یافته و با اخراج و زندانی شدن اعضای سندیکا توام بوده است.
در دو ماه اخیر و حتی همین چند روز گذشته اعضای این سندیکا بصورت گروهی برای چندمین بار به مراکز امنیتی قضایی و پلیسی احضار شده و مورد تهدید و فشار قرار گرفته‌اند تا دست از فعالیت‌های سندیکایی بردارند این سرکوب‌ها نشانگر هراس صاحبان سرمایه از قدرت تشکلات مستقل پایدار کارگری می‌باشد. تجربیات ارزنده و مبارزات رانندگان و کارگران شرکت واحد می‌تواند به آگاهی و استفاده از شرایط، برای ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری در محیط کار را در اختیار کارگران قرار دهد. برای برون رفت از این شرایط اسفبار و سختِ طاقت فرسای معیشتی، داشتن تشکیلات مستقل کارگری پایدار درمحیط کار یک امر حیاتی است.
از دو هفته قبل از اعتصاب دوم کارگران در هشتم بهمن سال ۸۴، حاکمیت دست به بازداشت‌های گروهی و گسترده رانندگان و اعضای سندیکا زد. تعدادی از اعضای سندیکا در مناطق دهگانه شرکت واحد در گروه‌های چند نفره با زندگی مخفی و ایجاد هسته‌های برگزاری اعتصاب در مقابل سرکوبِ اعتصاب ایستادگی می‌کردند.
این روش درشرایط سرکوب و خفقان شدید درحالی صورت گرفته بود که اکثریت اعضای هیئت مدیره سندیکا در بازداشت بودند و چنین سازماندهی‌ای توسط فعالین سندیکایی انجام شد. حتی بیانیه اعتصاب در اتوبوس‌ِ در حال تردد در خطوط تصویب شد. این نشان می‌دهد که در شرایط تداوم مبارزه، کارگران خودشان روش ایستادگی و مقاومت و مبارزه را پیدا می‌کنند و این تجربیات تنها در عمل قابل دسترسی است نه درتئوری‌هایی که سال‌هاست، بی‌توجه به مبارزه واقعی در جریان، درقالب شعار و با فرقه‌گرایی مفرط بخورد کارگران می‌دهند. این تجریبات قدرت و اهمیت داشتن تشکیلات مستقل و پایدار را نشان می‌دهد. درست به همین خاطر است که در آخرین احضار گروهی رانندگان و اعضای سندیکا، در روزهای ۵ و ۶ بهمن ۱۴۰۰ به مراکز امنیتی، آنها را تحت فشار گذاشتند تا حتی اگر در اعتراضات مشارکت می‌کنند حتما از سندیکا دوری کنند. هراس آنان نه فقط از اعتراضات کارگری هست بلکه بویژه هراس از حفظ تشکل مستقل پایدار که تضمینی برای ادامه فعالیت و انتقال تجربه در میدان کار و مبارزه است، می‌باشد.
تغییر توازن قوا در مبارزه نابرابر کارگران درمقابل سرمایه تنها از طریق ایجاد تشکل‌های منسجم و مستقل درمحیط کار ممکن خواهد شد. بر همین اساس از ابتدای ۵۷ حاکمیت با سرکوب تشکل های مستقل کارگری، و در ابتدای دهه هفتاد به تلاش برای تحمیل تشکل‌های دست ساز و فرمایشی خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار در محیط کار دست زد. با توحه به چنین شرایط و مسائلی است که اهمیت بازگشایی دو سندیکای کارگران شرکت واحد و نیشکر هفت‌تپه در ابتدای سال ۸۴ و سندیکای نیشکر هفت تپه در سال ۸۶ در زدن خط بطلان به یکه تازی شوراهای فرمایشی و خانه کارگر و تغییر فضای مبارزاتی در کل جامعه را می‌توان درک کرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام می‌دارد امروزه که جامعه کارگری دچار بی‌عدالتی‌ها و شرایط سخت و اسفبار معیشتی و آبستن اعتراضات گسترده و روزمره می‌باشد، کارگران باید با ایجاد تشکل‌های مستقل خود در محیط کار اعتراضات‌شان را سازماندهی و مستمر کنند تا بتوانند با سراسری کردن اعتراضات خود به توازن قوا برای جنبش کارگری دست پیداکنند.

قطعا با اتحاد وهمبستگی سراسری کارگران،

پیشروی زحمت‌کشان و رنجبران تحقق خواهد یافت.

۷ بهمن ۱۴۰۰

**********

اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد در مراجعه به پلیس امنیت

برای عدم فعالیت سندیکایی و شرکت در اعتراضات تحت فشار و تهدید قرار گرفتند

طی روز پنجم و ششم بهمن، بیش از ده تن از اعضای سندیکا، با توجه باینکه از سوی شعبه دوم دادسرای امنیت اوین، به پلیس امنیت احضار شده بودند، به پلیس امنیت مراجعه کردند. بازجویان پلیس امنیت با فشار و تهدید اصرار داشته: دست از فعالیت‌های سندیکایی بردارند، در اعتراضات مشارکت ننمایند و با چند تن از اعضای پیشرو شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد ارتباط نداشته باشند.
همزمان با افزایش آمادگی مشارکت کارگران شرکت واحد در اعتراضات و فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد به تجمع در مقابل شهرداری تهران در روز ۲۸ آذر، تماس‌های تلفنی تهدید آمیز و احضار فعالین سندیکایی از سوی حراست شرکت و پلیس امنیت آغاز شد ولی کارگران اعلام کردند، بدون احضاریه کتبی قضایی مراجعه نخواهند کرد، در مواردی تماس‌های تهدید آمیز پلیس امنیت به خانواده اعضای سندیکا نیز صورت گرفته است. طی روزهای گذشته احضاریه‌های شعبه دو بازپرسی دادسرای امنیت اوین مبنی بر مراجعه اعضای سندیکا به پلیس امنیت در اختیار حراست شرکت واحد قرار گرفت تا به فعالین سندیکایی ابلاغ گردد اما از آنجا که کارگران به درستی می‌دانستند که ابلاغ احضاریه‌ها توسط حراست با هماهنگی‌های صورت گرفته به این دلیل است که نهادهای امنیتی قصد داشته‌اند از این طریق فضای ارعاب در شرکت واحد را توسط حراست گسترش دهند به حراست شرکت واحد مراجعه نکردند، چرا که به دلیل فعالیت‌های سندیکای کارگران شرکت واحد طی ۱۸ سال گذشته و انتقال آگاهی‌ها به کارگران، ابهت پوشالی حراست به شدت آسیب دیده و کارگران همچون گذشته از حراست هراس ندارند. نهایتا ابلاغ‌ها توسط مدیریت‌های مربوطه به کارگران صورت گرفت.
هر چند این میزان از فشارها و تهدید‌های صورت گرفته مسیر ادامه اعتراضات را با دشوارهایی مواجه می‌کند اما سندیکای کارگران شرکت واحد بنابر تجربیات گذشته اعلام می‌کند، سندیکا در این موج فشار و تهدید هم توسط اعضایش حفظ خواهد شد و بنا بر آگاهی از وضع موجود اعلام می‌کند در صورت عدم بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل و عدم پرداخت دیگر مطالبات کارگران، اعتراضات ادامه خواهد داشت.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه موج اخیر فشارها و تهدیدها توسط نهادهای امنیتی قضایی علیه اعضای سندیکا را قویا محکوم می‌کند و از کارگران و رانندگان می‌خواهد، حق بدیهی خود در داشتن سندیکای مستقل کارگری و برگزاری اعتراضات جمعی را با قدرت پیگیری نمایند.

۶ بهمن ۱۴۰۱

**********

تشدید مداوم فشار بر اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد

توسط پلیس امنیت و دادسرای امنیت اوین ظرف دو ماه گذشته

طی شش روز گذشته دور تازه‌ای از فشارها و تماس‌های تلفنی تهدید آمیز پلیس امنیت به اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و برخی از خانواده‌ها آغاز شده است. روز شنبه دوم بهمن سرهنگ پلیس امنیت با در دست داشتن احضاریه‌هایی از سوی شعبه دو بازپرسی امنیت اوین، بنام چند تن از اعضای سندیکا، برای ابلاغ احضاریه به درب منزل یکی از اعضای سندیکا مراجعه کرده است، همچنین از روز شنبه چند تن از اعضای سندیکا به حراست اداره مرکزی شرکت واحد احضار شده‌اند که پس از بررسی موضوع مشخص شده است، احضاریه‌هایی جداگانه و بنام افراد از سوی شعبه دو دادسرای امنیت صادر شده است که حراست می‌خواهد این احضاریه‌ها را به افراد ابلاغ نماید.
طی دو ماه گذشته و مشخصا در روزهای منتهی به تجمع ۲۸ آذر در مقابل شهرداری تهران و اعتراض روشن کردن چراغ اتوبوس‌ها و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر در ۱۸ دی، پلیس امنیت و حراست شرکت واحد با ده‌ها تن از رانندگان خطوط و اعضای فعال سندیکا تماس‌های تلفنی تهدید آمیز گرفتند.
در واقع پلیس امنیت و دادسرای امنیت به نفع مدیران دزد و ناکارآمد شرکت واحد و علیه رانندگانی که طلب حق خود را کرده‌اند بسیج شده‌اند و با تمام توان خود می‌کوشند تا اعتراضات حق‌طلبانه رانندگان و کارگران شرکت واحد را سرکوب نمایند. اما باید بدانند صدای کارگرانی که روز به روز فقیرتر می‌شوند، به زور داغ و درفش خاموش شدنی نیست. کارگران خطاب به مسئولین انتظامی و قضایی می‌گویند: چرا در مواجهه با مدیران فاسد و اختلاس‌گر خاموش هستید؟ چرا به داد کارگران نمی‌رسید؟ چرا پرونده‌های دزدی و اختلاس مدیران شرکت واحد تحت پوشش تعاونی مسکن کارکنان اداره مرکزی شرکت واحد رسیدگی نمی‌کنید؟ اگر شما رسیدگی نمی‌کنید، پس یقین بدانید که ما کارگران با نیروی جمعی خویش و با اتحاد مطالبات‌مان را پیگیری می‌کنیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران فشار و تهدید بر اعضای این سندیکا را محکوم می‌کند و خطاب به کارگران اعلام می‌کند که اعتراضات جمعی، از حقوق اولیه همه کارگران است و بدون توجه به تهدیدها و پرونده‌سازی‌ها و اقدامات فراقانونی حراست شرکت واحد و پلیس امنیت با تاکید بر پرداخت مطالبات‌شان، اعتراضات جمعی را با اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر ادامه دهند

**********

ناکارآمدی مدیریت شرکت واحد در تامین حداقل‌های لازم برای رانندگان

پیام رسیده به سندیکا از طرف رانندگان
در پی تغییرات مدیریت کلان شرکت واحد و مدیر سامانه یک ،در دو سال گذشته و جابجایی وانتقال سامانه یک از شرق به غرب تهران و محوریت قرار دادن توقفگاه شیر پاستوریزه توسط مدیریت عامل وقت و مدیر سامانه پی آمد هایی به همراه داشته که ضرر وزیانش خاصا به کارگران سامانه بر میگردد.
متاسفانه مدیر سامانه یک صادق مقدسی هیچ گونه بازدیدی تاکنون از توقفگاه ها و تعمیرگاه های شرق و غرب نداشته و عملا از نابسامانی ها و مشکلات پرسنل اطلاعی حاصل نکرده وبرای رفع مشکلات کارگران هیچ اقدامی صورت نداده و همچنان محوریت کار را در شیر پاستوریزه خلاصه کرده و مدیریت میکند.
در صورتیکه شیر پاستوریزه به هیچ عنوان ورود و خروجی خط -توقفگاه-تعمیرگاه نبوده و بقیه پرسنل در مابقی میادین ودپوی شرق از کمترین و حداقل ترین امکانات بهره میبرند در این راستا میتوان به نبود یک اتاق برای رانندگان در دپوی شرق اشاره کرد ، زمانی که راننده اتوبوس را به علت نقض فنی به تعمیرگاه اعزام میکند ودر این مقطع زمانی که اتوبوس در حال تعمیر و رفع عیب میباشد راننده میبایستی یه صورت آویزان در محوطه ی دپو ویا تعمیرگاه سرگردان بماند در صورتی که قبلا یک اتاقی در دپو برای رانندگان مهیا کرده بودند که حداقل راننده برای صرف صبحانه ویا نهار ویا برای انتظار اتوبوس به آنجا رجوع میکرد ،که آنهم به برکات مدیر سامانه و شورای فرمایشی کار جمع آوری شده. نمونه ی دیگر میتوان به نمازخانه دپو اشاره کرد که فاقد وسایل گرمایشی میباشد.
و یا نبود قطعات برای تعمیر و نگهداری اتوبوس ها که واقعا یک معضل بزرگی برای رانندگان میباشد.
راننده میبایستی برای یک ایراد جزئی ویا اساسی بارها اتوبوس را اعزام نماید و این اعزام ها درعدم پرداخت اضافه کاری تاثیر بسزایی دارد.
لذا با توجه به تذکرات پی در پی به مدیر سامانه یک و حمایت مدیریت کلان شرکت واحد از مدیریت سامانه کاندیدا گرفتن زحمات کارگران در بقیه قسمت ها و عدم حمایت شورای فرمایشی کار از کارگران نسبت به مشکلات پیش آمده خواستار رسیدگی و رفع معضلات اداری و فنی برای کارکنان هستیم.

**********

سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت

محمد تقی فلاحی دبیر کانون صنفی معلمان تهران را محکوم می‌کند

محمد تقی فلاحی دبیر کانون صنفی معلمان تهران صبح روز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ برای اجرای حکم شش ماه زندان توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد.
فلاحی عضو کانون صنفی معلمان تهران که بهمن ماه سال ۹۸ بخاطر فعالیت‌های صنفی بازداشت شده بود، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به دوسال حبس تعزیری محکوم شده بود. نهایتا در دادگاه تجدید نظر به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن محکوم کردن هر گونه بازداشت ، زندان و صدور احکام قضایی علیه فعالین صنفی معلمان و کارگران، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط محمد فلاحی، دبیر کانون صنفی معلمان تهران است.

**********

تجمع اعتراضی بزرگ آتش نشانان تهران برای دستیابی به مطالبات بحق خود مقابل شهرداری تهران

امروز چهارشنبه ۲۹ دی آتش‌نشانان تهران در سالگرد آتش سوزی ساختمان پلاسکو که ۱۶ تن از آتش‌نشانان در این واقعه جان‌شان را از دست دادند در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات بحق خود در مقابل شهردلری تهران تجمع کردند. در این تجمع تعداد پرشماری از آتش‌نشانان و خانواده‌های‌شان مشارکت داشتند. آتش‌نشانان نیز همانند کارگران زحمتکش شرکت واحد زیر مجموعه شهرداری تهران هستند که در شرایط سخت معیشتی به شهروندان خدمت می‌کنند اما شهرداری تهران نسبت به معیشت‌شان پاسخگو نیست.
خواسته‌های آتش‌نشانان:
۱- پیگیری سخت و زیان آوری آتش‌نشانان از مجلس
۲- تامین مسکن مناسب برای آتش‌نشانان
۳- افزایش حقوق آتش‌نشانان با توجه به تورم
۴- بررسی ارتقاء پست پرسنل عملیاتی
۵- بازنگری رتبه و گروه بدو خدمت آتش‌نشانان مانند پرسنل شهرداری
۶- پرداخت تعطیل کاری و اضافه کاری مناسب پرسنل عملیاتی
۷- ارائه خدمات یکسان با دیگر شهدا به شهدای آتش‌نشانی
۸- فراهم آوردن امکانات رفاهی مانند سایر ارگان‌ها
آتش نشانان شعار می‌دادند، «معیشت مناسب حق مسلم ماست»، «خسته ایم از وعده و دروغ نه از آتش و دود».
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن پاسداشت سالگرد جانباختن آتش‌نشانان حادثه پلاسکو از تمام مطالبات این قشر زحمتکش حمایت می‌کند.

**********

بیست گروه تلگرامی بازنشستگان ضمن حمایت از تجمعات،

تا تحقق تمامی مطالباتشان خواستار آزادی اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته شدند

روز یکشنبه ۲۶ دی ماه، همچون همه ی یکشنبه های اعتراضی، ما بازنشستگان بار دیگر در مقابل مجلس میدان بهارستان و همزمان در دیگر شهر ها مقابل سازمان تامین اجتماعی دست به تجمع اعتراضی زدیم و تمام مطالباتی را که از سال ۹۹ پیگیر بودیم، مجددا باز هم مطالبه کردیم.
بطوری که بیشتر خواسته ها و مطالباتمان بر روی تراکت ها وبنرها به وضوح مشخص است و ما عهد کرده ایم تا زمانی که تمامی مطالباتمان تحقق نیابد به این تجمعات در سراسر کشور ادامه خواهیم داد.
لذا این حق مسلم ماست که پس از پرداخت سی سال حق بیمه مستمر و مالیات،دردوران میانسالی و کهنسالی از آسایش و آرامش و حداقل های زندگی برخوردار باشیم .
ما بازنشستگان اعلام میداریم این مطالبات خواسته به حق تمامی بازنشستگان میباشد آقای اسماعیل گرامی هم یکی ازهمین بازنشستگان معترض میباشد که به شرایط سخت معیشتی اعتراض کرده و ازسوی دادگاه انقلاب فقط بخاطراین اعتراضات دردفاع ازشرایط بهتر برای وضعیت معیشت خودوهمکارانش محکوم به ۴سال زندان شده است.
ادامه این اعتراضات نشانگر این است که زندان و تهدید هم نمیتواند مانع ازحق طلبی و حق خواهی بازنشستگان درمورد خواسته هایشان شود، لذا درحق اسماعیل گرامی حکمی ناعادلانه اجرا شده که به هیچ وجه حق ایشان نمیباشد و این کارگر بازنشسته ۶۶ساله دارای بیماری های زمینه ای میباشدکه نگه داشتن ایشان در زندان میتواندخطرات جانی جبران ناپذیری برایش داشته باشد.
ما بازنشستگان خواهان آزادی بی قیدو شرط همکار بازنشسته مان اسماعیل گرامی هستیم .

**********

همبستگی سندیکاهای معلمان، دانش آموزان، والدین و اعتصاب عمومی

برای بکار گیری نیروی جوان و عدم برخورداری از پک های بهداشتی کرونا

نزدیک به دو سال پس از آغاز بیماری دنیاگیرکووید ۱۹، دولت کنونی فرانسه به جای فراهم کردن امکانات در مدارس ابتدائی و دبیرستان‌ها، مرتب دستورالعمل‌های گاهی متناقض صادر کرده و بار آن را بر دوش معلمان و پرسنل مدارس انداخته است. آنان در اعتراض به این وضعیت با تشکیل یک اینترسندیکال (هماهنگی چند سندیکا) روز ۱۳ ژانویه ۲۰۲۲ را روز اعتصاب و تظاهرات اعلام کردند. در این اینترسندیکال ۷ سندیکای معلمان، ۳ سندیکا و تشکل دانش‌آموزان و ۱ تشکل والدین شرکت داشتند. موفقیت پیش‌بینی شده‌ی این اعتصاب کم‌سابقه چنان بود که حتا بازرسان و مدیران آموزش ملی نیز به شرکت در آن فراخواندند، کسانی که به ندرت دست به اعتصاب می‌زنند.
اف. اس. ئو (FSU) که بزرگ‌ترین سندیکای معلمان از لحاظ تعداد اعضاست در پایان روز اعلام کرد که ۷۵% معلمان دبستان‌ها و ۶۲% دبیرستان‌ها در اعتصاب بوده‌اند. همین سندیکا اعلام نمود که ۸۰% کارگرانی که در مدارس کار می‌کنند در اعتصاب بوده‌اند. وزارت کشور نیز عصر ۱۳ ژانویه اعلام کرد که در ۱۳۶ نقطه کشور ۷۷۵۰۰ معلم و پرسنل مدارس تظاهرات کردند. البته وزارت کشور همیشه تعداد شرکت‌کنندگان را به مراتب کم‌تر از واقعیت اعلام می‌کند.
سندیکای اف. اس. ئو. می‌گوید که دولت به جای ایمن کردن مدارس برای دانش‌آموزان، معلمان و پرسنل خدماتی ۲۰ ماه ماسک‌های پارچه‌ای تأمین نمود، اتوتست‌هایی به مدارس فرستاد که تاریخ مصرفشان گذشته بود، هیچ کاری برای تهویه اماکن آموزشی نکرد و اصلا اهمیتی به استخدام پرسنل جایگزین نکرد. سندیکای سود (SUD)، یکی دیگر از اعضای اینترسندیکال، افزود که دولت به جای پرسنل جایگزین به بازنشستگان و دانشجویان فراخوان داد.
ژان کاستکس، نخست‌وزیر راستگرای کنونی فرانسه که پیش از اعتصاب ۱۳ ژانویه ۲۰۲۲ آن را «روزی از دست رفته» توصیف کرده بود مجبور شد نمایندگان معلمان در اینترسندیکال را به حضور بپذیرد. هر چند نخست‌وزیر چند قول به معلمان، از جمله تأمین فوری ۵ میلیون عدد ماسک FFP2 را داده است، اما به نظر می‌رسد که تشکلات معلمان بنا را بر ادامه اعتراضات گذاشته‌اند. زیرا اف. اس. ئو. در اطلاعیه‌ای که پس از دیدار با نخست‌وزیر منتشر کرد خواستار ادامه‌کاری متحدانه اینترسندیکال شد. سندیکای سود نیز از معلمان و پرسنل مدارس خواست که هر کجا می‌توانند از روز جمعه مجمع عمومی تشکیل دهند و برای ادامه جنبش خود تصمیم‌گیری کنند.
در پایان اضافه کنیم که یکی از
سندیکاهایی که در اینترسندیکال معلمان حضور دارد سندیکای معلمان در کنفدراسیون نیروی کارگری یا FO است که روز ۴ ژانویه ۲۰۲۲ اطلاعیه‌ای در حمایت از اعتراضات سراسری معلمان ایران با اشاره به روزهای اعتراضی ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ و ۲۳ دسامبر منتشر کرد. سندیکای نیروی کارگری خواهان آزادی معلمان زندانی از جمله اسماعیل عبدی شد.
چهار سندیکای عضو اینترسندیکال معلمان در اطلاعیه مشترکی که پیش‌تر منتشر کرده بودند، اعلام نمودند که در اعتراضات سراسری که قرار است روز ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ برای افزایش دستمزدها و بازنشستگی‌ها در دو بخش خصوصی و دولتی در سطح فرانسه انجام شوند، شرکت خواهند کرد. این سندیکاها عبارتند از:

اف. اس. ئو. (FSU)، سود (SUD)، اف.اُ. (FO) و ث. ژ. ت. (CGT).

مبارزه فرهنگیان در فرانسه ادامه خواهد داشت

**********

شادی گیلک، همسر آرش جوهری فعال کارگری زندانی،

روز ۱۸ دی با دستور اجرای احکام دادسرای اوین به زندان اوین منتقل شد

شادی گیلک از جمله پرستاران متعهد و زحمتکش می‌باشد که در شرایط پیک کرونا که مسئولان در ویلاها، خودشان را قرنطینه کرده بودند، این پرستار زحمتکش با کمترین امکانات برای رهایی شهروندان از این بیماری منحوس خدمت می‌کرد ولی متاسفانه با اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس محکوم شده است.
آرش جوهری فعال کارگری زندانی که همسر شادی گیلگ می‌باشد، از سوی دادگاه انقلاب به ۱۶ سال حبس محکوم شده است که ۷ سال و شش ماه آن قابل اجرا است و بیش از یکسال و شش ماه از محکومیتش سپری شده است. بنا بر اظهارات این فعال کارگری زندانی، به دلیل عدم تن دادن به اعترافات اجباری، برای همسرش شادی گیلک پرونده سازی شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هرگونه فشار به خانواده‌های حامیان طبقه کارگر را محکوم می‌کند و خواستار آزادی تمامی زندانیانی که به دلیل حمایت از طبقه کارگر زندانی شده‌اند می‌باشد.

**********

پرونده سازی جدید برای اسماعیل گرامی و شاپور احسانی‌راد

دو کارگر بازنشسته زندانی ازسوی رئیس زندان تهران بزرگ

با شکایت رئیس زندان تهران بزرگ، اسماعیل گرامی و شاپور احسانی‌راد دو کارگر بازنشسته زندانی به همراه چهار زندانی سیاسی دیگر روز ۱۸ دی از سوی دادسرای فشافوییه احضار شدند و با اتهام ساختگی " شورش در زندان" پرونده جدیدی برایشان باز شد و با صدور قرار وثیقه صد میلیون تومانی به زندان بازگردانده شدند.
ماجرا از این قرار است که چندی پیش با کوتاهی مسئولین زندان و نگهبانان، چندین تن از زندانیان در حضور مسئولین زندان و نگهبانان، گروهی از دیگر زندانیان به دلیل اینکه نامبردگان نسبت توزیع مواد مخدر در زندان معترض بودند حمله شد و آنان را مضروب کردند. اما با این وجود برای نامبردگان با اتهام "شورش در زندان" پرونده سازی می‌شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پرونده سازی جدید برای اسماعیل گرامی و شاپور احسانی راد دو کارگر بازنشسته که به دلیل دفاع از حقوق کارگران و بارنشستگان زندانی شده‌اند را محکوم می‌کند و خواهان آزادی بی‌قید و شرط آنان می‌باشد.

**********

تجمع اعتراضی رانندگان بخش خصوصی

امروز بیستم دی ماه شروع شکل گیری تجمع اعتراضی رانندگان بخش خصوصی دراعتراض به خواسته ها ومطالبات معوقه در مقابل ریاست جمهوری خیابان پاستور.
رانندگان بخش خصوصی درسال جاری بارها دست به تجمع های اعتراضی زده اند اما متاسفانه مدیریت شرکت واحد ومسئولان شهرداری تاکنون پاسخگوی هیچکدام از مطالبات این رانندگان زحمت کش نبوده اند . رانندگان اعلام کرده اند اگر این بار پاسخ مطالباتشان را نگیرند دست به اعتصاب خواهند زد.
امروز دوشنبه ۲۰ دی رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در خیابان پاستور مقابل گیت ریاست جمهوری تجمع اعتراضی برگزار کردند.
شعارها:
تا حقتو ندادند استارت نزن راننده
شرکت‌های خصوصی منحل باید گردد
سختی کار و بیمه حق مسلم ماست
بازسازی اتوبوس حق مسلم ماست
یارانه کارت بلیط حق مسلم ماست

**********

پیام سندیکای کارگران شرکت واحد بمناسبت درگذشت

شاعر، نویسنده، فیلم‌ساز و عضو کانون نویسندگان ایران بکتاش آبتین

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، از صمیم قلب به خانواده، دوستان و اعضای کانون نویسندگان ایران تسلیت گفته، خود را همدرد و شریک غم و اندوه بزرگ درگذشت بکتاش آبتین می‌داند.
بکتاش آبتین دوست و همراه آزادی خواهان و کنشگران جنبش‌های مترقی توده‌ای، از جمله جنبش کارگری بود. او زندگی خود را وقف پیشبرد امر آزادی‌های سیاسی و مدنی کرد. او وفادار به شعار کانون نویسندگان ایران در جهت رسیدن و برقراری آزادی بی‌ حد و حصر بیان و اندیشه بود و تلاشی شایسته احترام همگان کرد.
دولت‌ها مسئول حفظ جان زندانی هستند. مسئوليت برقراری شرایط انسانی زیست با حفظ کرامت زندانی در هر زندان با مقامات دولتی است. هر زندانی بایستی از شرایط بهداشتی و درمانی برخوردار باشد. اما مسئولین قضایی و زندان اوین، با وجود اطلاع از پیشینه بیماری‌های بکتاش آبتین و خطرات ویروس کرونا برای او، هیچ اقدامی برای جلوگیری از ابتلای او به کووید-۱۹ انجام ندادند. پس از ابتلا نیز بسیار با تاخیر وی را به بیمارستان منتقل کردند و در بیمارستان جسم بیمارش را با دست‌بند و پابند غل و زنجیر کردند و تا چندین روز خانواده و نزدیکانش اطلاع نداشتند در کدام بیمارستان بستری است و پس از اطلاع نیز اجازه رسیدگی به ایشان نداشتند و صدور مرخصی درمان و مجوز انتقال او به بیمارستانی دیگر روزها زمان برد و فرصت‌های کنترل بیماری از کف رفت. هدف زندانبانان آشکارا رها کردن بیمار به کام مرگ بود.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه همگام و هم صدا با کانون نویسندگان ایران، عدم رسیدگی به وضعیت بحرانی بکتاش آبتین را علت اصلی درگذشت او دانسته و این رفتار زندانبانان را قویا محکوم می‌کند.

سندیکای کار‌گران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ دی ۱۴۰۰

**********

حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت:

بکتاش آبتین درگذشت.

بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳)، شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران که جان شیرین خود را فدای آزادی کرد، از میان ما رفت.
#کانون_نویسندگان_ایران ضمن تسلیت به خانواده‌ی آبتین، یاران او در کانون نویسندگان ایران، جامعه‌‌ی مستقل فرهنگی کشور و همه‌ی مردم آزادیخواه، ظرف ساعات آتی، بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر خواهد کرد و افکار عمومی را در جریان جزئیات ستمی که بر بکتاش آبتین رفت قرار خواهد داد.
#بکتاش_آبتین زنده است چون روح آزادی‌خواهی و ستیز با پلشتیِ استبداد و ستم زنده است.

کانون نویسندگان ایران

۱۸ دی ۱۴۰۰

**********

زنجیره‌ی بهم پیوسته اتوبوس‌ها با کم کردن سرعت و چراغ های روشن

امروز شنبه ۱۸ دی، حراست و مدیریت شرکت واحد برای ممانعت از شکل‌گیری اعتراض "چراغ روشن و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر" رانندگان در خطوط بی‌آرتی، از خروج اتوبوس رانندگانی که نقش محوری در اعتراضات دارند ممانعت کرد و این رانندگان را در توقفگاه نگاه داشته است.

**********

تداوم نبردی سخت و نابرابر برای تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۱

ماه‌ها و هفته‌های آخر هر سال زمان از سرگیری نبردی نابرابر، دشوار و حیاتی به منظور تعیین حداقل مزد و افزایش سطح عمومی دیگر مزدها برای سال آینده است. در یک سوی این نبرد میلیون‌ها کارگر زن و مرد در رشته‌های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی قرار دارند که خواستار مزدی درخور در مقابل فروش نیروی کار خود هستند، مزدی که پاسخگوی هزینه‌های روزافزون زندگی و تامین کننده نیازهای فزاینده‌ی خود و خانواده‌هایشان باشد. در طرف دیگر این نبرد، سرمایه‌داران و دولت حامی آنها و عوامل وابسته به کارفرمایان و دولت که زیر عنوان دروغین «نماینده کارگران» در «شورای عالی کار» قرار دارند که به شیوه‌های مختلف می‌کوشند تا آنجا که ممکن است سطح مزدهای واقعی، یعنی قدرت خرید کارگران، را پایین نگاه دارند و سهم هرچه بیشتری از تولید اجتماعی کارگران را به تصاحب سرمایه در آورند.
متن کامل بیانیه را اینجا کلیک کنید.

**********

در تداوم اعتراضات رانندگان شرکت واحد

شنبه ۱۸ دی با چراغ روشن و سرعت ۳۰ کیلومتر حرکت می‌کنند

در تداوم اعتراضات به عدم اجرای بازنگری طبقه‌بندی مشاغل و عدم پرداخت مطالبات معوق، رانندگان شرکت واحد شنبه ۱۸ دی با چراغ روشن و سرعت ۳۰ کیلومتر حرکت می‌کنند و دیگر کارگران در توقفگاه‌ها درحمایت از رانندگان ساعت ده صبح جلوی دفتر مدیریت تجمع کنند.
با توجه به پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های چند سال گذشته درخصوص عدم اجرای طرح بازنگری طبقه‌بندی مشاغل و بی‌توجهی مدیریت و مسئولین نسبت به اجرای آن، رانندگان در تاریخ ۲۸ آذر دست به تجمع اعتراضی مقابل شورای شهر و شهرداری تهران زدند. هر چند که با شروع اعتراضات اخیر، کارت اعتباری در چند نوبت گذشته برابر با کارکنان شهرداری شارژ شده است و مدیریت شرکت واحد همچون گذشته دوباره اعلام کرده که اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل در دست اجراست و معاونت حمل و نقل شهرداری نیز وعده رسیدگی بیشتر به کارگران شرکت واحد را داده است. اما بنا بر تجربیات گذشته مشخص است که با فروکش کردن اعتراضات نه تنها وعده‌هایشان به فراموشی سپرده می‌شود بلکه تعرض بیشتری به حقوق کارگران خواهد شد و از طرفی با توجه باینکه تعداد زیادی از همکاران هر ساله بازنشسته می‌شوند، از افزایش حقوق ناشی از اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل محروم خواهند شد.
همکاران گرامی اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل و دریافت مطالبات معوق در گرو استمرار اعتراضات می‌باشد و چنانچه پس از اعتراض روشن کردن چراغ اتوبوس و کم کردن سرعت تا ۳۰ کیلومتر در روز ۱۸ دی (سایر کارگران شرکت واحد نیز در همبستگی با رانندگان ده صبح مقابل دفاتر مدیریت در سامانه‌ها تجمع خواهند کرد) مدیریت شرکت واحد حاضر به پذیرش خواسته‌های بحق‌مان نشود با نظر جمعی اعتراضی دیگر را برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

**********

پیام ارسالی همکار به سندیکا

درود بر همکاران زحمت کش
دوستان و همکاران عزیز اجرای طرح طبقه بندی مشاغل یکی از اوجبات مسائل کاری میباشد که در صورت اجرای این طرح نه تنها بخشی از مشکلات کاری و دغدغه‌ های فکری نسبت به مسائل مالی وحقوقی بر طرف میشود بلکه تاثیر این طرح در کل زندگی اعم از قبل وبعد بازنشستگی هم میباشد پس از شما همراهان عزیز تقاضا دارم که نسبت به این موضوع بسیار مهم حساس باشید واز کنار آن با نگاه بی خیالی عبور نکنید که این حق قانونی شما و همچنین خانواده تان میباشد، بدانید که خانواده هم در این خصوص بر گردن تک تک ماها حق دارد پس با حضور پر رنگ خودمان در این اعتراض قانونی که همین روشن کردن چراغ در روز شنبه میباشد این دین را از گردن خود ساقط کنیم و به مسئولین شهرداری و شورای شهر نشان دهیم که راننده در قبال کاری را که انجام میدهد مستحق دریافت حقوق بهتر و بیشتری در این وضعیت کنونی جامعه (تورم و گرانی افسار گریخته) میباشد.
دوستان در این جامعه متاسفانه بر خلاف جوامع پیش رفته میبایستی برای گرفتن حق قانونی زحمت کشید و تلاش کرد و حتی هزینه هم داد ولی در صورت نتیجه گرفتن تلخی این زحمات و هزینه ها به شیرینی زندگی مبدل میشود و به کام همه ی همکاران دلنشین خواهد شد.

به امید پیروزی برای همکاران در روز شنبه آرزوی موفقیت میکنم

همکاران عزیز نوشته های شما عینا درکانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه منتشر خواهد شد.

**********

پیام ارسالی همکار به سندیکا

درود وقت بخیر به فعالین چرخه ای اقتصاد و مقاومت کشور عزیزمان (کارگران) زحمتکش و عرض ادب ویژه خدمت همکاران اتوبوسرانی شرکت واحد تهران و حومه و اعضای سندیکا
از آنجایی که سالهاست ما کارگران برای مطالبات معوق شده خود با کارفرما ازطریقه نامه نگاری تجمعات و اعتراضات فریاد میزنیم و به سمع و نظرشان میرسانیم ازعوامل امنیتی انتظار داریم دست از تهدید و رعب وحشت بردارن و امنیت ما را در این راه برقرار سازند تا مطالبات به حق و قانونی که بند بند آن درقانون اساسی آمده است را دریافت نمایم چه بسا این مطالبات به حق در برگیرنده ی فرزندان و آیندگان هم میباشد پس ما از اعتراضات صنفی خود کوتاه نخواهیم آمد و در این مرحله از اعتراض با روشن کردن چراغ اتوبوس و سرعت مطمئنه در روز شنبه ۱۸ دی صدای خود را به مسئولین میرسانیم. به امید این که در همین مرحله پاسخ خود را دریافت نمایم تا مجبور نباشیم وارد فاز بعدی اعتراضات شویم./ با سپاس فروان

زنده باد کارگر......نابود باد ستمگر

همکاران عزیز نوشته های شما عینا درکانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه منتشر خواهد شد.

**********

باسلام و درود بر انسانهای حق جو و حق طلب

در هر کشور یکی از ارکان اصلی جامعه ی حمل و نقل است و تاثیرگذارترین افراد کارگران حمل و نقل درون شهری و بیرون شهری آن کشور هستند. همکاران عزیز قدر و منزلت خود را بدانید و با اتحاد و همبستگی و وحدت رویه دست در دست یکدیگر بگذاریم و برای احقاق حق قانونی خود یک صدا شویم .ما نسبت به مملکت ومردم خود عشق می ورزیم و انتظار داریم مسئولین کشور رسیدگی به امور رانندگان دلسوز و تلاشگر شرکت واحد را در اولویت اول کار خود بدانند.چرخ تولید و پیشرفت در دستان شما دوستان عزیز است و همه کارگران درصنفهای مختلف کشور با ارزش ترین افراد جامعه هستند.
شنبه ۱۸ دی دست در دست هم و با اتحاد و همبستگی و حمایت از همدیگر برای رسیدن به خواسته ها و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل با چراغ روشن و سرعت مطمئنه حرکت می کنیم.

سربلند و پیروز باشید همکاران زحمتکش

همکاران عزیز نوشته های شما عینا درکانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه منتشر خواهد شد.

**********

سندیکای کارگران شرکت واحد احضار ده‌ها تن از کارگران

به پلیس امنیت برای تهدید و ارعاب و ممانعت از اعتراض شنبه ۱۸ دی را محکوم می‌کند

طی دو روز گذشته ده‌ها تن از کارگران شرکت واحد تلفنی به مرکز پلیس امنیت تهران احضار شده‌اند. کارگران در تلفن پلیس امنیت که با سرشماره + ۹٨٢۱٢۱٨ انجام شده است تهدید شده‌اند که نباید در اعتراض شنبه۱۸ دی "روشن کردن چراغ اتوبوس و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر و تجمع کارگران تعمیرگاه و توقفگاه در مقابل دفاتر مدیریت در سامانه‌ها" شرکت کنند.
البته بسیاری از کارگران به درستی در پاسخ به تلفن پلیس اعلام کرده‌اند که پلیس قانونا نمی‌تواند کسی را احضار کند و مقام قضایی باید بصورت مکتوب احضاریه بفرستد. اما تعدادی از کارگران پس از احضار تلفنی با ترغیب و ایجاد هراس عوامل مدیریت به مرکز پلیس امنیت مراجعه کرده‌اند که با تهدید بیشتر مواجه شده‌اند.

همکاران گرامی
اعتراض و اعتصاب حق مسلم کارگران برای رسیدن به حقوق‌شان هست و باید در برابر ایجاد ارعاب برای ممانعت از شرکت در اعتراضات مقاومت کرد. این حق ماست که از مدیریت ناکارآمد بخواهیم که بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل که سال‌هاست معوق شده است را فوری اجراء کند و دیگر مطالبات معوق کارگران را پرداخت نماید. باید همبستگی داشته باشیم و از مدیریت بخواهیم تا کارگران اخراج از کار سندیکایی که برای دفاع از حق همه کارگران فراقانونی از کار اخراج شده‌اند، شاغل گردند. پلیس چرا باید همیشه کارگران را تهدید کند؟ اگر بنا باشد پلیس به کارفرما کمک کند که حق کارگران را پرداخت نکنند. کارگران هم با اتحاد و همبستگی و برگزاری اعتراضات از حق خودشان دفاع می‌کنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هماهنگی پلیس با حراست و مدیریت شرکت واحد و ایجاد ارعاب برای ممانعت از اعتراض حق‌طلبانه کارگران را محکوم می‌کند و از کارگران می‌خواهد با احضار تلفنی به مقر پلیس مراجعه نکنند و با همبستگی و اتحاد در اعتراض روز شنبه ۱۸ دی شرکت و از حق خود دفاع کنند.

چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است

۱۵ دی ۱۴۰۰

**********

ارسالی ازهمکار به سندیکا

نامه یکی از رانندگان در واکنش به احضار تعدادی از رانندگان خطوط بی آرتی از سوی پلیس امنیت و تهدیدهای عوامل حراست و مدیریت شرکت واحد به سندیکا.

سلام به همکاران.
من یکی راننده های خط بی آر تی هستم الان حدود ده سال است که تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد چمپاتمه زده روی منابعی که به اسم ما گرفته اما هرطور دوست داشته خرج کرده و باز هم بیشتر از ده سال از اجرای طرح طبقه بندی گذشته و کلی پیگیری و نامه نگاری ، متاسفانه تنها پاسخی که به من داده اند برو ساکت باش و منتظر بمان اونم با تهدید . آدم حسابی من ۴ماه دیگه بازنشست میشوم فکر میکنی با تهدید توسط پلیس امنیت و حراست وعوامل بهره برداری که درخطوط ما را از پلیس میترسونند ما دست از حق مان برمیداریم .
فقط میخواهم بگم دوستان اگر اعتراضات ما تاثیر نداشت تمام مدیریت وعوامل دستمال بدست و حراست وپلیس، بسیج نمیشدند تا ما را ساکت کنند . من برای حق خودم و حمایت از همه همکاران روز شنبه ۱۸دی با چراغ روشن کار میکنم و سرعت هم با مطمئنه کار میکنم هرکی ناراحت است حق وحقوق مرا بدهد من هرطور گفتند کار میکنم.
همکاران عزیز نوشته های شما عینا درکانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد منتشر خواهد شد.

**********

مدیریت ناکارآمد شرکت واحد اضافه کاری را مختص رانندگانی که با سرعت بیشتر می‌رانند کرده است

مدیریت ناکارآمد سامانه یک شرکت واحد، اضافه کاری را مختص رانندگانی که با سرعت بیشتر می‌رانند کرده است و حتی به این دسته از رانندگان خارج از ظرفیت اضافه کاری می‌دهد که مخاطراتی برای رانندگان و شهروندان دارد.
مدیریت هیچ اضافه کاری به رانندگانی که ترجیح می‌دهند با سرعت معقول در کلانشهر تهران رانندگی کنند نمی‌دهد و در عوض رانندگانی که با سرعت می‌رانند روزانه تا بیش از ۱۴ ساعت کار می‌دهد. این در حالی است که از گذشته در شرکت واحد به رانندگان به دلیل مخاطرات روزانه بیش از ۱۱ ساعت و ۲۰ دقیقه کار داده نمی‌شد.
مدیریت ناکارآمد شرکت واحد به راننده عصر کاری که عصر کار است در ۸:۳۰ کار عادی روزانه و ۱:۳۰ دقیقه اضافه کار مجموعا در ۱۰ ساعت کار شش نیمراه کار می‌کنند در شیفت صبح هم ۴ ساعت اضافه کاری می‌دهد اما به رانندگان عصر کار که در ۸:۳۰ کار عادی روزانه چهار نیمراه کار می‌کنند اضافه کاری نمی‌دهد.
سندیکای کارگران شرکت سوء استفاده مدیریت از نیاز مالی رانندگان و مختص نمودن اضافه کاری برای رانندگانی که با سرعت بیشتر را می‌رانند محکوم می‌کند. این شیوه اعمال مدیریت، ریسک تصادف را برای رانندگان بیشتر می‌کند و مخاطرات جدی برای رانندگان و شهروندان دارد. همچنین بهره‌کشی از رانندگان به این صورت موجب فرسودگی جسمی و روحی رانندگان می‌شود.

**********

سندیکای کارگران شرکت واحد

آزادی لیلا حسین‌زاده فعال صنفی دانشگاه و از حامیان حقوق کارگر را شادباش می‌گوید

لیلا حسین‌زاده فعال صنفی دانشگاه تهران و از حامیان حقوق کارگر پس از ۲۶ روز بازداشت موقت، امروز یکشنبه ۱۲ دی با وثیقه ۱.۵ میلیارد تومانی موقتا از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه آزادی موقت لیلا حسین‌زاده از حامیان حقوق کارگران را شاد‌باش می‌گوید و خواهان مختومه شدن پرونده ایشان و همه فعالان کارگری، بازنشستگان و معلمان و سایر حامیان حقوق کارگر و آزادی‌شان از زندان می‌باشد.

**********

تداوم اعتراضات رانندگان شرکت واحد

در تداوم اعتراضات به عدم اجرای بازنگری طبقه‌بندی مشاغل و عدم پرداخت مطالبات معوق، رانندگان شرکت واحد شنبه ۱۸ دی با چراغ روشن و سرعت ۳۰ کیلومتر حرکت می‌کنند و دیگر کارگران در توقفگاه‌ها درحمایت از رانندگان ساعت ده صبح جلوی دفتر مدیریت تجمع کنند.
با توجه به پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های چند سال گذشته درخصوص عدم اجرای طرح بازنگری طبقه‌بندی مشاغل و بی‌توجهی مدیریت و مسئولین نسبت به اجرای آن، رانندگان در تاریخ ۲۸ آذر دست به تجمع اعتراضی مقابل شورای شهر و شهرداری تهران زدند. هر چند که با شروع اعتراضات اخیر، کارت اعتباری در چند نوبت گذشته برابر با کارکنان شهرداری شارژ شده است و مدیریت شرکت واحد همچون گذشته دوباره اعلام کرده که اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل در دست اجراست و معاونت حمل و نقل شهرداری نیز وعده رسیدگی بیشتر به کارگران شرکت واحد را داده است. اما بنا بر تجربیات گذشته مشخص است که با فروکش کردن اعتراضات نه تنها وعده‌هایشان به فراموشی سپرده می‌شود بلکه تعرض بیشتری به حقوق کارگران خواهد شد و از طرفی با توجه باینکه تعداد زیادی از همکاران هر ساله بازنشسته می‌شوند، از افزایش حقوق ناشی از اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل محروم خواهند شد.
همکاران گرامی اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل و دریافت مطالبات معوق در گرو استمرار اعتراضات می‌باشد و چنانچه پس از اعتراض روشن کردن چراغ اتوبوس و کم کردن سرعت تا ۳۰ کیلومتر در روز ۱۸ دی (سایر کارگران شرکت واحد نیز در همبستگی با رانندگان ده صبح مقابل دفاتر مدیریت در سامانه‌ها تجمع خواهند کرد) مدیریت شرکت واحد حاضر به پذیرش خواسته‌های بحق‌مان نشود با نظر جمعی اعتراضی دیگر را برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

**********

نامه ی سرگشاده یک بازنشسته

اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته زندانی در یاداشتی از زندان ضمن اعتراض به حکم ظالمانه اش از سوی دادگاه انقلاب، از تمامی کارگران و بازنشستگان و سندیکاها و اتحادیه های کارگری داخل کشور و خارج از کشور درخواست کرد تا صدایش باشند

نامه ی سرگشاده یک بازنشسته
من اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته کارخانه ی کارتن سازی که خواهان افزایش حقوق خود ودیگر بازنشستگان طبق قانون بوده ودرتجمعات قانونی بازنشستگان شرکت کرده ام ، با قوانین جمهوری اسلامی ایران مجرم شناخته شده ومحکوم به ۴ سال حبس شده ام و هم اکنون مدت ۹ ماه است که در " زندان تهران بزرگ " بسر می برم. درکجای دنیا یک فرد بازنشسته با ۶۶ سال سن وبیماری های صرع ، پروستات ، کمردرد ودندان دردهای پی درپی فقط به خاطر اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود وشرکت درتجمعات مجرم شناخته شده وبه حبس محکوم می گردد؟ حکومت جمهوری اسلامی ایران درحالی با یک بازنشسته چنین برخوردی می کند که ادعای رعایت حقوق بشرش گوش جهانیان را کر کرده است. " زندان تهران بزرگ " که درآن محبوس هستم نمونه ای از زندان های ایران است که آب آشامیدنی ندارد و زندانی باید خود خریداری نماید. حتی از نظر مواد غذایی دارای کیفیت بسیار پایین است ! که درمواردی زندانی خود مجبور به خرید مواد وطبخ آن است. در " زندان تهران بزرگ " حتی آب گرم مناسب برای استحمام وجود ندارد. من اسماعیل گرامی صدایی از بازنشستگان بودم واز تمامی بازنشستگان ، همکاران ، دوستان ، و آشنایان انتظار دارم صدای من باشند واین نامه را به هر زبانی که برایشان مقدور است ترجمه کرده وآن را برای سندیکاها واتحادیه های کارگری کشورهای مختلف وهمچنین سازمان حقوق بشر ارسال نمایند تا جهانیان بدانند که ادعای رعایت حقوق بشر حکومت جمهوری اسلامی ایران دروغی بیش نیست.»

اسماعیل گرامی _کارگر بازنشسته

زندان تهران بزرگ

۱۴۰۰/۱۰/۶ برابر ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱

**********

تسلیت و همبستگی صمیمانه نسبت به جان باختن کارگران در تصادف جاده اهواز- خرمشهر

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مراتب تسلیت و همبستگی صمیمانه خود نسبت به جان باختن حداقل ۱۲ کارگر و مجروح شدن حدود ۱۵ نفر دیگر در تصادف روز شنبه ۴ دی ماه، در جاده اهواز- خرمشهر را به خانواده و همکاران این عزیزان و طبقه کارگر "دارخوین"، خوزستان و ایران و به خصوص کارگران و مردم زحتمکش و تحت ستم عرب ابراز می‌کند و خود را در این غم و اندوه شریک می‌داند.
در واقع به بکاربردن واژه "تصادف" واقعیت این تراژدی را نشان نمی‌دهد. این یک حادثه دهشتناکی است که مسببین و بانیان آن سیستم سرمایه‌داری موجود و به اصطلاح مسئولین و کارفرمایانی هستند که جان انسانها و به خصوص طبقه کارگر برایشان هیچ ارزشی ندارد. جاده‌های خطرناک و با حداقل استانداردهای ایمنی، خودروهای حامل کارگران که از تجهیزات لازم ایمنی برخوردار نیستند، جاده‌هایی که بی‌وقفه قربانی می‌گیرند، مردم محروم مناطقی که نه حکومت و نه کارفرمایان برای حق و حقوق‌شان کوچکترین ارزشی قایل هستند، تبعیض‌های سیستماتیک علیه مردم و اقوام تحت ستم بخصوص در مناطق پیرامونی کشور که منجر به شکاف‌های عظیم طبقاتی و اجتماعی و محرومیت‌های گسترده و همه جانبه در کشور شده است.
دولت و کارفرمایان موظف هستند که به خانواده‌های کلیه قربانیان این حادثه غرامت کامل بپردازند و مسئولین مربوطه باید بابت غفلت و بی‌توجهی شدید و سیستماتیک نسبت به کیفیت جاده‌ها، استانداردهای ایمنی و امنیت جانی کارگران پاسخگو گردند و تحت پیگرد قرار بگیرند.
ما کارگران چاره‌ای جز اتحاد، همبستگی، تشکل و مبارزه متحدانه علیه این استثمار، بی‌عدالتی و تبعیض نداریم. یک شعار مهم جنبش کارگری بین‌المللی را یادآور می‌شویم و تکرار می‌کنیم: ضربه به یکی، ضربه به همه است.

**********

همبستگی با موج اعتصابات معلمان در ایران

سندیکاهای فرانسوی در بیانیه ای مشترک ضمن حمایت از اعتراضات معلمان در ایران خواستار آزادی معلمان زندانی شدند. متن بیانیه مشترک سندیکاهای فرانسوی.

همبستگی با موج اعتصابات معلمان در ایران
در ایران بیماری همه گیر کرونا ویروس کوید۱۹ بیداد می کند. در این شرایط و در مواجهه با سرکوب کماکان شدید رژیم حاکم، زنان و مردان کارگر در ایران به مبارزات خود ادامه می دهند.
اعتصاب ها چند برابر شده اند. آخرین نمونه اعتصاب معلمان که از ۱۱ دسامبر به مدت سه روز در سراسر کشور ادامه داشت. این اعتصاب به لحاظ گستردگی و مدت در چهل سال گذشت بی سابقه بوده است.
این اعتصاب توسط شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران فراخوانده شده بود و بطور وسیعی از آن استقبال شد. ده ها هزار معلم در بیش از صد شهر در آن شرکت داشتند.
در تهران، پایتخت کشور، چندین هزار معلم در برابر مجلس تجمع کردند. در این گردهمایی پلیس ضد شورش تلاش به حمله به معلمان کرد که توسط معلمان به عقب رانده شدند. رسول بداغی، معلمی که به خاطر فعالیت های سندیکایی ۷ سال در زندان به سر برده بود، دستگیر می شود.
افزایش حقوق و حقوق بازنشستگی، آموزش رایگان و همگانی برای همه، از جمله خواست های معلمان بودند. آن ها همچنین خواهان آزادی همکاران زندانی از جمله اسماعیل عبدی، مهدی فتحی، محمد رضا رمضانزاده و رسول بداغی شدند.
ما سازمان های عضو کلکتیو سندیکایی فرانسوی برای حمایت از دستمزدبگیران در ایران، بار دیگر بر حمایت و همبستگی خود با معلمان ایران تأکید داشته و:
- خواهان آزادی بدون قید و شرط و فوری اسماعیل عبدی، رسول بداغی، مهدی فتحی، محمد رضا رمضانزاده، هاشم خواستار، ناهید فتحعلیان، زینب همرنگ، معصومه عسگری و لیلا حسین زاده هستیم؛
- خواهان لغو همه محکومیت های غیرعادلانه و خلاف آزادی های و حقوق بنیادی هستیم؛
- خواهان آزادی بدون قید و شرط و فوری همه مبارزین زندانی شده به خاطر فعالیت های سندیکایی اشان هستیم؛
- هم چنین از رژیم ایران می خواهیم که به پیمان های بین المللی که دولت ایران امضا کرده، از جمله حق ایجاد تشکل های مستقل، حق برگزاری تجمعات، حق اعتصاب، و حق قراردادهای جمعی، احترام بگذارد.
همبستگی بین المللی امری اساسی است، این مبارزات را به گوش همه مردم جهان برسانیم!

پاریس، ۲۳ دسامبر ۲۰۲۱
Confédération générale du travail (CGT)
Fédération syndicale unitaire (FSU)
Union syndicale Solidaires
Union nationale des syndicats autonomes (UNSA)

**********

چهارم دی ماه شانزدهمین سالگرد اولین اعتصاب سندیکای کارگران شرکت واحد

و خون تازه‌ای که در رگ‌های جنبش کارگری جاری کرد

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
رانندگان و کارگران شرکت واحد با ایستادگی و مقاومت بسیار بعد از گذشت ۷ ماه از تشکیل سندیکای مستقل کارگری و بی‌توجهی کارفرما و فشارهای امنیتی با تصمیم جمعی رانندگان و کارگران برای رسیدن به مطالبات معوقه و به رسمیت شناختن حق اعتصاب و اعتراض اقدام به فراخوان اعتصاب در سطح مناطق دهگانه اتوبوسرانی کردند. این اعتصاب با موفقیت برگزار شد و پیامی بود به سایر کارگرانی که سال‌ها دست از حق‌خواهی و مطالبه‌گری برداشته بودند و امیدی به پیگیری خواسته‌ها و حقوق از دست رفته خود نداشتند.
پیام اعتصاب چهارم دی برای جامعه کارگری هم روشن بود؛ این که کارگران می‌توانند بدون اجازه حاکمیت، دولت و کارفرما، سندیکای مستقل و تشکل‌ مستقل کارگری تشکیل دهند و از حق اعتراض و اعتصاب برای رسیدن به خواسته‌هایشان بهره ببرند.
اگر چه رانندگان وفعالین سندیکایی در مسیر ایجاد تشکیلات سندیکایی و مستقل متحمل هزینه‌های زیادی شدند اما دست آوردهای ناشی از این هزینه‌ها و استقامت و پیگیری در حق‌خواهی ارزنده و تاکنون ماندگار بوده است؛ بطوریکه نه تنها رانندگان و کارگران شرکت واحد بسیاری از حق و حقوق خود را دریافت کردند بلکه بر بستر تجربیات این سندیکا در کمتر از یک سال سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه شکل گرفت؛ کمیته‌های کارگری هم فعال شدند و فعالان شناخته شده ای از دل همین اعتراضات و اعتصاب سندیکای کارگران شرکت واحد بیرون آمدند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام می‌دارد شرایط اسفبار امروز کارگران و جامعه بر ضرورت، اهمیت و فوریت اتحاد و همگرایی، بیش از هر زمان افزوده است. اتحاد در بین کارگران و در شکل ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری از الزامات حیاتی جنبش کارگری و از اولویت‌های مهم این جنبش است. در عین حال سندیکای ‌کارگران شرکت واحد بهترین راه برون رفت از این وضعیت نابسامان کنونی و بی تدبیری اداره کنندگان دولتی و حکومتی را فقط در اتحاد کارگران معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و دیگر اقشار جامعه می‌داند و باور دارد، که شکل‌گیری این اتحاد و همبستگی در اقشار زحمت کش جامعه می‌تواند پایان درد و رنج و فساد و رانت و اختلاس باشد و به شکل گیری جامعه بی‌طبقه بیانجامد.

**********

ادامه تجمعات اعتراضی سراسری معلمان

ادامه تجمعات اعتراضی سراسری معلمان امروز دوم دی ماه درتهران و همزمان در بیش از ۶۰ شهر هم اکنون درحال برگزاری است.
براساس فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان امروز دوم دی ماه معلمان و فرهنگیان بازنشسته در اعتراض به عدم اجرای کامل رتبه بندی و همسانسازی و درحمایت از معلمان زندانی بار دیگر به خیابان ها آمدند.
تا مخابره این خبر تجمعات اعتراضی سراسری معلمان و فرهنگیان بازنشسته همچنان در تهران و بیش از ۶۰ شهرکشور ادامه دارد. تجمع کنندگان درشعارهایشان خواستار آزادی تمامی معلمان دربند شدند.