افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                               دسه شنبه ٢۵ مهر ۱۴۰۲ - ١٧ اکتبر ۲۰۲٣


«پیام به ما دقیق رسیده است... خفه میکنیم!» - هوشنگ گلشیری، در خاکسپاری محمد مختاری

نوشته ای از رضا شهابی و‌ کیوان مهتدی
برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
مرور آثار هنرمندان بزرگ، کتابی است که وضعیت اجتماعی و تحولات فکری یک جامعه در آن تجلی مییابد. داریوش مهرجویی یکی از آن هنرمندان است که در تمام دوران کار خلاقه ی خود در این گرهگاه راهگشا بوده است، به گونهای که نه بیان مسائل اجتماعی او را از مسئولیت کار خلاقه و انتقادی معاف کرده، و نه چنان غرق تجربه های هنری شده که نسبت به وضع موجود بیتفاوت باشد.

در این کارنامه پربار شاهد فیلم «دایره ی مینا» هستیم، جایی که فرودستان جامعه باید خون خود را تقدیم نظام خونآشام تبعیض و نابرابری کنند؛ همچنین همکاری دیگر او با غلامحسین ساعدی در فیلم «گاو» که یکی از مهمترین تجلیهای بیگانگی زحمتکشان در عرصه هنر به حساب میآید، و تنگناهای بقای آنها را نشان میدهد؛ «اجاره نشینها» که بیانی است پرشور و همدلانه از یکی از بزرگترین مشکلات اجتماعی ما یعنی حق به مسکن؛ در ادامه، «هامون»، «پری»، «لیلا» و «درخت گلابی» ضمن تأکید بر دغدغه های روشنفکرانه، فردی، و هنری در واقع مکانیسم دفاعی هنرمند در دورانی هستند که تلاش میشد از مسائل اجتماعی سیاست زدایی شود؛ سپس به «بمانی» میرسیم، به ریشه ترین مشکل زمانه ی ما یعنی تبعیض و ستم بر زنان و پیامد هولناک آن در خودسوزی این زنان که راهی جز شعله ور کردن بدن خویش برای نشان دادن این ظلم ندارند؛ «مهمان مامان» نیز به نوبه خود بیانی شاعرانه از شکاف طبقاتی ارائه میدهد؛ اما شاید امروز هیچ فیلمی در کارنامه داریوش مهرجویی به اندازه «علی سنتوری» در ذهن جوانان باقی نمانده باشد، زیرا یکی از فراگیرترین مسائل جامعه ما یعنی اعتیاد را بدون افتادن در دام کلیشه ها به تصویر میکشد. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

آخرین اخبار از وضعیت داود رضوی، عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد

خانواده داود رضوی ۲۴ اذر ماه مانند هفته های قبل به زندان اوین مراجعه کردند که پس از معطلی فراوان و منتظر ماندن در صف طولانی مراجعین برای ملاقات با زندانیان نوبتشان فرا رسید و موفق به ملاقات کابینی با داود رضوی شدند. داود رضوی از ۵ مهر ماه بازداشت می باشند و هم چنان تحت بازجویی و تمدید قرار بازداشت موقت می باشد.
داوود رضوی ساعت ۲۳:۳۰ تاریخ ۲۷ آذرماه طی تماس کوتاه ۲ دقیقه ای خود، تنها اطلاع دادند که در حال انتقال از زندان اوین به زندان تهران بزرگ می باشد و قرار است به بند ۶ زندان تهران بزرگ منتقل شوند.ایشان از علت این انتقال ناگهانی چیزی نگفتند. وی پس از ۸۲ روز بازداشت هم چنان بلاتکلیف می باشد و خانواده ی او در نگرانی به سر میبرند.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

************

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو به موج جهانی و گستردۀ محکوم کردن اعدام ها ملحق شد

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو به موج جهانی و گسترده‌ی محکوم کردن اعدام دو جوان در ایران، که به دنبال اعتراضات سراسری مرتبط با قتل ژینا مهسا امینی به دار آویخته شدند، ملحق میشود.
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو ، شوک و نگرانی عمیق خود از مرگ مجیدرضا رهنورد و محسن شکاری، معترضانی که در پی محاکمه‌های ساختگی و ناعادلانه اعدام شدند، را ابراز نموده و آنرا بشدت محکوم می‌کند.
به گفته‌ی متحدان ما در جنبش کارگری ایران، از زمان شروع اعتراضات، کمتر از سه ماه پیش، هزاران نفر دستگیر و متهم شده‌اند و بیشتر از ۵۰۰ نفر از جمله ۶۰ کودک به قتل رسیده‌اند.
با توجه به اینکه درحال حاضر حدود ۳۰ نفر در ارتباط با اعتراضات اخیر، در معرض خطر اعدام قرار دارند و احتمالاً تعداد زیادی از دیگر جوانان بازداشت شده، با همین حکم روبرو هستند، اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو، از دولت ایران خواسته است که اجرای تمامی اعدام‌‌های مرتبط با اعتراضات اخیر را فوراً متوقف کند.

فرید پرتوی، رئیس کمیته همبستگی بین‌المللی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو: "خبر اعدام‌ها و همچنین بازداشت‌‌شدگانی که بر اثر شکنجه جان خود را از دست داده‌اند، برای مردم ما در ایران و همه ما بسیار آزاردهنده، دردناک و خشم‌‌برانگیز است. خشونت و ایجاد وحشت و ترور علیه معترضان کاملاً ظالمانه است و باید همراه با هرگونه حکم اعدام علیه زندانیان سیاسی و ملیتها و گروه‎های تحت‌ستم در سراسر کشور فورا متوقف گردد. ما با مجازات اعدام مخالفیم و معتقدیم که باید درهمه جای دنیا لغو شود".

نسترن یداللهی، عضو هیئت اجرایی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو: "افرادی که برای حقوق انسانی خود و دستیابی به حق تعیین‌ سرنوشت اعتراض می‌کنند، نباید با مجازات اعدام یا زندان مواجه شوند. نظام زندان مبتنی بر سیستم مردسالار و سرمایه‌داری است که برای ساکت کردن و کنترل محروم شدگان، به فقرکشیده شدگان و کسانی که جسورانه علیه بی‌عدالتی‌های تحمیلی و اعمال شده توسط حاکمیت و همه‌ی دستگاه‎های آن صحبت می‌کنند، در نطر گرفته شده است. این نظام‌های مجازاتی منسوخ شده باید در همه جا ملغی شوند."

فِرد هان، رئیس اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو: «ما همواره با جنبش کارگری و مردم ایران، که برای داشتن اعتراضات مسالمت‌آمیز برحق خود، حق تشکل‌یابی و آزادی بیان تلاش می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کنیم. ما همچنین از دولت ایران می‌خواهیم که به حق ابراز آزادانه‌ی مطالبات مردم بدون ترس از چنین انتقام‌جویی‌های وحشتناکی، احترام بگذارد."

************

فوری: امیرحسین سعیدی صبح یکشنبه ۲۰ آذر آزاد شد

در تکمیل اطلاعیه شب گذشته توسط سندیکا، امیر حسین سعیدی، فرزند حسن سعیدی، عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد، را به دنبال بازداشت همراه تعدادی از بازداشتی ها به پلیس امنیت افسریه منتقل کرده بودند. طبق اطلاعات کسب شده، هم در حین بازداشت کردن و هم در بازداشتگاه ، آنان را کتک زده اند.
در نهایت بعد از بررسی گوشی موبایل امیرحسین سعیدی و گرفتن تعهد وی را آزاد کرده‌اند. به وی گفته‌اند که یک ماه دیگر برای گرفتن گوشی مراجعه کند. ظاهرا تعدادی از دیگر بازداشتی‌ها را نیز به همین صورت امروز آزاد کرده‌اند. اما تعدادی را نگه داشته اند.
خانواده سعیدی از دوستان و مردم شریفی که نسبت به بازداشت امیر حسین سعیدی ابراز نگرانی کرده بوده اند کمال قدردانی و تشکر دارند.
سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، بار دیگر این بازداشتهای گسترده و ‌ناعادلانه و ضرب و شتم بازداشت شدگان و دیگر رفتارهای خشونت آمیز توسط نیروهای انتظامی و‌ امنیتی را بشدت محکوم میکند و خواهان آزادی فوری و بدون قید‌ و شرط کلیه بازداشتیهای شب گذشته و دیگر بازداشت شدگان اعتراضات سراسری می‌باشد.

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۰ آذر ۱۴۰۱

************

بازداشت امیرحسین سعیدی فرزند حسن سعیدی کارگر زندانی

به گزارش رسیده، امیرحسین سعیدی دانشجوی رشته زبان دانشگاه تهران جنوب و فرزند حسن سعیدی کارگر زندانی شرکت واحد، امروز شنبه ۱۹ آذر به همراه حدود ۲۰۰ نفر از زنان و مردان در خیابان ستارخان دستگیر شده‌ است.
بنا به تماس کوتاهی که از موبایل امیر حسین سعیدی با مادرش گرفته شده، به آنان گفته شده که امیرحسین را به پلیس امنیت گیشا منتقل کرده‌اند. در مراجعه نسرین رحیمی همسر حسن سعیدی به پلیس امنیت گیشا، به وی گفته شده که از آنجایی که تعداد بازداشتی‌ها زیاد بوده است آنان را به کلانتری ۱۳۸ جنت‌آباد در خیابان کبیری طامه(شاهین شمالی) منتقل کرده‌اند. اما در مراجعه برادر آقای سعیدی به کلانتری جنت آباد، گفته شده است که امیرحسین سعیدی در اینجا نیست. این قضیه به شدت باعث نگرانی خانواده شده است.
سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، این بازداشتهای گسترده و ‌ناعادلانه را بشدت محکوم‌میکند و خواهان آزادی فوری و بدون قید‌ و شرط امیر حسین سعیدی و کلیه بازداشتی‌های امشب و دیگر بازداشت شدگان می‌باشد.

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ آذر ۱۴۰۱

************

داود رضوی طی تماس کوتاه جمعه ۱۸ اذرماه از وضعیت خود خبر داد.

این فعال کارگری، و عضو هیات‌ مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که ۵ مهر ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از گذشت ۷۳ روز بازداشت هم چنان بلاتکلیف می باشد و قرار بازداشت موقت ایشان تمدید می شود.
داود رضوی طی آخرین تماس تلفنی از وضعیت نامناسب زندان و سرمای شدید و انتقال خود به اندرزگاه ۶ زندان اوین خبر داد. ایشان هم چنین عنوان کردند که تا آخر ماه ملاقات ممنوع می باشد و هنوز تمدید قرار بازداشت آذرماه به او ابلاغ نشده است و بازجویی ها هم چنان ادامه دارد.
خانواده ی داود رضوی طی هفته ی اخیر چندین بار جهت تحویل لباس گرم به زندان اوین مراجعه کردند، که هر بار با عدم پاسخ گویی مسئولان و درب های بسته ی زندان مواجه شدند.
تجمع جمعیت کثیری از خانواده های بازداشت شدگان اعتراضات سراسری مقابل زندان اوین و سایر زندانها بطور روزانه جریان دارد.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

چاره کارگران وحدت و ‌تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ آذر ۱۴۰۱

************

اعدامها را متوقف کنید!

ما بار دیگر در ماتم جوانان این کشور هستیم.

مگر «جرم» محسن شکاری، این‌جوان ۲۳ ساله، چه بود که اینچنین با تعجیل و بیرحمانه اعدامش کردید؟ مگر این جوان معترض به وضعیت اسفناک موجود در کشور چه جنایتی علیه بشریت انجام داده بود که حتی پروسه و قوانین خودتان را رعایت نکردید؟
سندیکای کارگران شرکت واحد اعدام بی رحمانه محسن شکاری را به خانواده داغدار ایشان و‌ مردم ستم دیده کشور تسلیت میگوید. سندیکای کارگران شرکت واحد، همصدا با جنبش کارگری ایران و جهان، خواهان لغو مجازات اعدام است و احکام دادگاههای غیر قانونی را مردود میشمارد و‌ قویا محکوم میکند.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی، و فعالین جنبش زنان، معترضین

بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند. شکنجه، اعتراف گیری اجباری و اعدام را متوقف کنید.

با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۷ آذر ۱۴۰۱

************

اعتراض رانندگان پیمانکاری و قراردادی شرکت واحد نسبت به سیاست های استثماری و دوگانه شهرداری و مدیریت شرکت

تعداد کثیری از رانندگان باسابقه شرکت واحد در دو سال گذشته بازنشسته شده اند، و شرکت واحد به جای استخدام رسمی و مستقیم‌ رانندگان‌جدید، سیاست ضد کارگری خصوصی سازی از طریق شرکتهای پیمانکاری و استخدام به شکل قراردادی را به پیش برده است که منجر به ایحاد شرایط تبعیض آمیزتر و استانداردهای دوگانه در شرکت شده است. راننده های جدیدالاستخدام از طریق شرکت های پیمانکاری در خطوط بی آر تی و خطوط فیدر با انعقاد قراردادهایی که ناقض حقوق قانونی آنها میباشد استخدام شده اند. در متن این قراردادها (مشاغل بندی رانندگان در بخش گروه) دستمزد این زحمت کشان به صورت غیرقانونی و خارج از قوانین مشاغل بندی درج گردیده است.
این رانندگان که همگی با گواهینامه پایه یک رانندگی در شرکت واحد استخدام گردیده اند میبایستی در قرارداد کاری این عزیزان گروه ۱۱ درج گردد ولی متاسفانه گروه ۸ که مختص رانندگان پایه دو میباشد را درج نموده اند که این موضوع به شدت باعث نارضایتی و معترض بودن رانندگان نسبت به قرارداد و همچنین نسبت به شرکت های پیمانکاری که به صورت واسطه در حال بلعیدن حاصل دسترنج رانندگان میباشند شده است.
شرکت واحد این رانندگان را از طریق اطلاعیه استخدامی در جراید کثیرالانتشار و با شرایط قراردادی جذب نمود و در متن اطلاعیه استخدام هیچ اشاره ای به شرکت های پیمانکاری نشده بود، ولی شهرداری و مدیریت شرکت بر خلاف متن اطلاعیه رانندگان را با واسطه و زیر نظر شرکت های پیمانکاری «هادیان شهر» و «حامیان شهر » جذب کرده و این رانندگان هیچ گونه قراردادی با شرکت واحد ندارند. این یعنی عدم امنیت شغلی، در صورتیکه همگی این رانندگان فقط به امید داشتن یک امنیت شغلی همانند راننده های استخدامی وارد این شرکت حمل و نقل عمومی شده اند.
از طرفی دیگر این شرکت های پیمانکاری، که پیشبرنده یکی از سیاست های کثیف و استثماری نظام سرمایه داری میباشند، بخشی از دستمزد این رانندگان را هر ماه به عنوان حق العمل از فیش آنها برداشت می‌کنند، در صورتیکه شرکت واحد می‌توانست با انعقاد قرارداد مستقیم با رانندگان جدید هم امنیت شغلی آنها را تامین کند و هم اینکه رانندگان به حق و حقوق خودشان بر مبنای یک استاندارد معین و همه شمول برسند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه به تمامی رانندگان قویا توصیه می‌کند برای برچیده شدن شرکتهای پیمانکاری و همچنین نسبت به تبعیض و استانداردهای دوگانه در قراردادها و دستمزدها، اعتراضات خود را به اشکال مؤثر به شرکت واحد و شهرداری اعلام کنند و برای هماهنگی و خبررسانی ار طریق فعالین سندیکا و یا آدرسهای زیر با سندیکا تماس حاصل نمایند.
⁃ نه به شرکتهای پیمانکاری
⁃ نه به تبعیض و استانداردهای دو گانه در استخدام و‌ تعیین دستمزدها
⁃ امنیت شغلی برای همه رانندگان و دیگر ‌کارگران شرکت واحد
⁃ مزد برابر در ازای کار برابر

چاره کارگران، وحدت و تشکیلات است!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۷ آذر ۱۴۰۱

************

تهران: دانشگاه علامه طباطبایی

تجمع امروز دانشجویان دانشگاه علامه در گرامیداشت روز دانشجو، علی‌رغم حضور نیروهای امنیتی مقابل دانشگاه، با شعارهای:
نان کار آزادی پوشش اختیاری
دانشجو کارگر اتحاد اتحاد
دانشجو بیدار است از استبداد بیزار است.
فرزند کارگرانیم، کنارشان می‌مانیم
دانشگاه امنیتی نمیخوایم نمیخوایم

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

چهارشنبه ۱۶ آذرماه ۱۴۰۱

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

************

حمایت سندیکای کارگران شرکت واحد از ۱۶ آذر

در آستانه روز دانشجو، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه، همصدا با دیگر تشکلات مستقل کارگری و‌ معلمی کشور، اعلام می‌نماید که از فراخوان‌های اعتراضی دانشجویان عزیز و دیگر اقشار تحت ستم حمایت کرده و از همکاران گرامی درخواست می‌نماییم که در کنار دانشجویان و دانش‌آموزان قرار گیرند و حامی آن‌ها باشند.
نزدیک به سه‌ماه است که نوجوانان و جوانان ما در دانشگاهها، مدارس و در خیابانها و ‌محلات برای برقرای آزادی و برابری، با سر دادن شعار زن زندگی آزادی، و با به خطر انداختن جان عزیز خود، در حال اعتراض هستند. گزارشات از اقصی نقاط کشور از بلوچستان، ‌کردستان، گیلان‌ و‌ مازندران تا تهران، آذربایجان، خوزستان و لرستان حاکی از کشته شدن بیش از ۵۰۰ معترض، زخمی شدن هزاران نفر و بازداشت حدود ۱۸ هزار معترض می باشد. در میان جان باختگان این اعتراضات، اسامی و چهره های بیش از ۶۰ کودک و نوجوان به چشم میخورد.
همچنین صدها کارگر پیمانی نفت و‌ پتروشیمی در عسلویه در چند هفته گذشته بدنبال اعتصاب در حمایت از اعتراضات سراسری مردم بازداشت و‌ اذیت و آزار شده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، از زمان به قتل رسیدن ژینا مهسا امینی توسط گشت ارشاد که ‌منجر به اعتراضات سراسری در کشور شد تا به امروز بارها سیاستها و اقدامات سرکوبگرانه حاکمیت را محکوم‌ کرده است. در این خصوص سندیکا پیگیرانه، در حال جلب حمایتهای بین المللی، توسط تشکلات جهانی کارگری و نهادهای مربوطه، بوده است و این اقدامات کماکان در حال پیگیری است. در کنگره کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری در ۳۰ آبان ۱۴۰۱، قطعنامه اضطراری به نمایندگی از ‌۳۰۰ تشکل سراسری کارگری از ۱۳۰ کشور جهان در دنیا تصویب شد. در این قطعنامه آخرین موج سرکوب حاکمیت و تدوام نقض سیستماتیک حقوق اساسی مردم ایران از جمله حقوق آنها برای آزادی تشکل‌ها، حق تشکل‌یابی و نقض آزادی بیان محکوم شده است. همچنین در این قطعنامه آمده است: «در شاخص حقوق جهانی کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری ITUC ، ایران همواره به عنوان یکی از بدترین کشورهای جهان برای حقوق کارگران رتبه‌بندی می‌شود. اعضای چندین تشکل صنفی فقط به دلیل مبارزه برای دستیابی به حقوق اساسی و نیز ارتقاء حقوق کارگران، در حال گذراندن احکام طولانی مدت در زندان هستند»(این شامل فعالین قدیمی و سرشناس سندیکا که هم اکنون در حبس بسر میبرند نیز میباشد).
در آستانه روز دانشجو، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه، همصدا با دیگر تشکلات مستقل کارگری و‌ معلمی کشور، اعلام می‌نماید که از فراخوان‌های اعتراضی دانشجویان عزیز و دیگر اقشار تحت ستم حمایت کرده و از همکاران گرامی درخواست می‌نماییم که در کنار دانشجویان، دانش‌آموزان و‌ مردم آزادی خواه و برابری طلب قرار گیرند و حامی آن‌ها باشند. اعتراض و ‌اعتصاب حق مسلم کارگران، دانشجویان، دانش آموزان و کلیه مردم ‌تحت ستم‌ در کشور میباشد و‌ هرگونه سرکوب و‌ خشونت نسبت به معترضین محکوم و محتوم به شکست است.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

************

بازگرداندن رضا شهابی به زندان بدون عمل جراحی

رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که بدنبال دردهای شدید در ۵ آذر به بیمارستان امام خمینی منتقل شده بود، با وجود اینکه پزشک متخصص، پس از نتیجه ام آر آی، اعلام کرده‌ بود که ایشان به جراحی اورژانسی و فوری نیاز دارد، همان روز گذشته به زندان اوین برگردانده شد. دلیل انتقال مجدد رضا شهابی به زندان عدم صدور دستور عمل برای جراحی فوری ایشان از طرف مسئولین زندان اوین‌ می باشد.
‏آقای حسین تاج، وکیل مدافع رضا شهابی، امروز اعلام‌ کردند که درخواست‌ مرخصی درمانی ایشان را به دایرهٔ نظارت بر متهمان سیاسی-امنیتی زندان اوین و شعبهٔ ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران ارائه کرده اند. اطلاعات تکمیلی در این خصوص متعاقبا اعلام خواهد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۶ آذر ۱۴۰۱

************

وضعیت بحرانی رضا شهابی

به گزارش رسیده، رضا شهابی از نظر سلامتی در وضعیت بحرانی به سر می‌برد.
در پی تشدید دردها، رضا شهابی به بیمارستان امام خمینی اعزام شد. پزشک معالج این کارگر زندانی به وی اعلام کرده است که او بایستی بسیار فوری تحت عمل جراحی قرار گیرد. پزشک معالج اعلام کرده که دیسک مهره‌های C4 و C5 به شدت آسیب دیده است و به علت پارگی شدید دیسک‌ها، مهره‌‌های C1 و C2 هم تحت فشار شدید گرفته‌اند و در صورت عمل نشدن به صورت فوری، احتمال پارگی دیسک در این نواحی و صدمات جبران‌ناپذیر وجود دارد.
لازم به ذکر است در پی صدماتی که در سال ۸۹ در حین دستگیری و در دوران بازجویی بر رضا شهابی وارد گردید، وی متعاقبا در آن دوران مورد عمل جراحی کمر و گردن قرار گرفت. متاسفانه شرایط موجود در زندان اوین و فشار بازجویی های طولانی، دردهای گردن و کتف رضا شهابی را تشدید کرد، اما در دوران بازجویی رسیدگی مناسبی به این کارگر زندانی صورت نگرفت.
رضا شهابی، عضو‌هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، از ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، بدنبال پرونده سازی های اخیر وزارت اطلاعات علیه فعالین سندیکایی و معلمان ، بدلیل فعالیتهای سندیکایی و دفاع از حقوق کارگران بازداشت و هفته ها تحت بازجویی های متعدد و شدید قرار داشت که در اعتراض به این وضعیت به مدت ۴۲ روز در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود.
سندیکای کارگران شرکت واحد نگرانی جدی خود را از تداوم حبس رضا شهابی اعلام‌ نموده و خواهان عمل جراحی فوری برای شهابی و آزادی ایشان میباشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۵ آذر ۱۴۰۱

رونوشت:
فدراسیون جهانی کارگران حمل و‌ نقل
کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارکری
سازمان‌جهانی کار

************

همبستگی فدراسیون معلمان نیو ساوت ولز-استرالیا با مردم ایران

همبستگی با مردم ایران
فدراسیون (فدراسیون معلمان نیو ساوت ولز-استرالیا) همبستگی خود را با جنبش جهانی اتحادیه‌های کارگری، که سرکوب وحشیانه و کشتار مردم ایران توسط حکومتی را محکوم کرده اند که به طور سیستماتیک، حقوق بنیادی زنان، فعالان سیاسی از جمله اعضای شناخته شده­ی تشکل­های صنفی آموزش و پرورش و جامعه «ال‌جی‌بی‌تی‌کیوپلاس» را نقض کرده است، اعلام میکند. (قطعنامه را در اینجا بخوانید)
کنگره کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری (آی تی یو سی)، خواستار « آزادی فعالین صنفی و کارگری زندانی و همه افرادی می باشد که با نقض آشکار قوانین بین‌المللی بازداشت و زندانی شده‌اند» می باشد و «از مقامات ایرانی می خواهد به خشونت علیه زنان و دختران پایان دهند و به حقوق زنان، دختران و همه ایرانیان در خصوص آزادی تجمع، آزادی بیان، استقلال بدنی و به امنیت افراد احترام بگذارد».
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

تداوم حبس سه تن از فعالین سندیکای کارگران شرکت واحد

داود رضوی عضو هیات مدیره سندیکا در بند ۲۴۰ زندان اوین و‌ تحت بازجویی به سر میبرد. ایشان که پنجم مهر ماه بازداشت شده اند، پس از نزدیک به دو‌ماه کماکان در بازداشت موقت به سر میبرند.
رضا شهابی، عضو‌هیات‌مدیره سندیکا، و حسن سعیدی، از فعالین قدیمی سندیکا، در حال حاضر در بند ۴ زندان اوین محبوس هستند. ‏رضا شهابی و‌ حسن سعیدی هرکدام برای «اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت» ۵سال ؛ و برای اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» ۱سال؛ مجموعاً ۶ سال حبس به اضافهٔ مجازات‌های جایگزین ممنوع‌الخروجی و تبعید، محکوم شده اند . ‏از مجموع حبس، ۵سال برای هریک اجرایی میباشد که مربوط به مجازات اشد است.‏ ‏
وکلای شهابی و‌ سعیدی تقاضای تجدید نظر داده اند ولی تاکنون تعیین شعبه صورت نگرفته است.
در روزهای گذشته جمعهایی از اعضای سندیکا طی دیدار با خانواده های شهابی، رضوی و سعیدی، نگرانی جدی خود از تداوم حبس این همکاران را ابراز کردند و‌ خواهان آزادی فوری اعضای سندیکا و دیگر کارگران و فعالین صنفی بازداشتی و زندانیان سیاسی و معترضین بازداشتی در سراسر کشور شدند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،

اول آذر ۱۴۰۱

از همکاران‌گرامی میخواهیم‌ که در تماس مستقیم با فعالین و‌ نمایندگان سندیکا و یا از طرق زیر پیام و پیشنهادات و راهکارهای خود را برای ما ارسال کنید.

https://t.me/vahedsyndica
https://www.instagram.com/vahedsyndica
https://twitter.com/VahedSyndicate
www.vahedsyndica.com

************

تصویب قطعنامه اضطراری در کنگره کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری

در همبستگی با مبارزات مردم ایران و محکومیت کشتار معترضین بعد از قتل حکومتی ژینا مهسا امینی

کنگره کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، که با شرکت بیش از هزار نماینده از ‌۳۰۰ تشکل سراسری اتحادیه ای از ۱۳۰ کشور جهان، که ۲۰۰ میلیون عضو را بعنوان بزگترین کنفدراسیون‌جهانی نمایندگی می‌کند، به اتفاق‌آرا قطعنامه‌ای شدیدالحن در محکومیت سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت و‌ در همبستگی با مبارزات کارگران و تشکل‌های صنفی، زنان و گروه‌های تحت‌ستم ایران تصویب نمود. این‌ قطعنامه صبح ۲۱ نوامبر به وقت ملبورن استرالیا (٣٠ آبان)، که کنگره "آی‌تی‌یوسی" در آنجا برگزار گردید، به تصویب رسید و‌ ترجمه متن کامل آن در زیر درج شده است.
متن قطعنامه
قطعنامه اضطراری بیانیه در همبستگی با ایران

کنگره سرکوب وحشیانه و کشتار مردم ایران توسط رژیم زن‌ستیز این کشور، که به دنبال قتل مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، را محکوم می‌کند. زنان ایرانی با حمایت مردان، در سراسر کشور شجاعانه برای حقوق خود دست به اعتراض زده‌اند، و تشکل‌ها در اعتراض به سرکوب سبعانه اعتصاب کرده‌اند. صدها نفر به قتل رسیده‌اند، چندین معترض بازداشت شده به اعدام محکوم شده و ۱۵ هزار نفر نیز زندانی شده‌اند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

تماس کوتاه تلفنی داود رضوی با خانواده

داود رضوی، فعال کارگری که ۴۳ روز است در زندان اوین باز داشت می باشد ۱۷ آبان ماه طی تماس تلفنی کوتاهی به خانواده خود اطلاع داد که قرار بازداشت موقت ایشان یک ماه دیگر تمدید شده است و همچنان تحت بازجویی می باشد.
خانواده آقای رضوی در روز یکشنبه ۱۵ آبان ماه موفق به ملاقات حضوری با این فعال کارگری در سالن ملاقات کچویی شدند. ملاقات حضوری خانواده ی ایشان در حضور دو‌ مامور رخ داده است.
داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، در تاریخ ۵ مهر ماه امسال توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و‌ به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. ایشان اکنون در بند ۲۴۰ زندان اوین و در سلول ۵ نفره و در شرایط نامناسبی بازداشت می باشد.
همچنین رضا شهابی و حسن سعیدی، دو عضو سرشناس دیگر سندیکای کارگران شرکت واحد، از اردیبهشت ماه امسال کماکان در زندان اوین محبوس هستند و احکام ناعادلانه علیه این فعالین‌کارگری در دادگاههایی بدون حضور آنها صادر شده است.

اعضای زندانی سندیکا آزاد باید گردند!

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۱۸ آبان ۱۴۰۱

************

ممنوع‌التماسی و اعلام اعتصاب غذای تر از سوی لیلا حسین‌زاده

بنابر خبر منتشر شده توسط شورای صنفی دانشجویان ایران لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی و از حامیان جنبش کارگری، در تاریخ ۱۶ آبان از قانون حجاب اجباری در ملاقات با پدرش امتناع کرده و در پی آن ممنوع‌التماس شده و در اعتراض به این وضعیت اقدام به اعتصاب غذای تر کرده است.
گفتنی است لیلا حسین‌زاده در پی امتناع از قاعده ملاقات حجاب اجباری با پدرش از تاریخ ۱۶ آبان ماه در اعتصاب غذای تر به سر می‌برد. تمدید خودسرانه قرار بازداشت موقت علیرغم اتمام تحقیقات، نگهداری متهم در زندان برخلاف حکم پزشکی قانونی و سلب حق تماس از زندانی غیرقانونی است. بی‌شک تبعات هرگونه تشدید بیماری لیلا حسین‌زاده در بی‌خبری مطلق خانواده از او به‌عهده بازپرس شعبه‌ی ۱۴ و مسئولین قوه قضائیه است.
منبع: شورای صنفی دانشجویان ایران و شورای هماهنگی تشکلهای فرهنگیان ایران
کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی، و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۱۷ آبان ۱۴۰۱رانندگان

************

عدم کارائی مدیریت سامانه یک در فراهم کردن امکانات خدماتی برای رانندگان

با توجه به شروع فضل سرما و ازدیاد راننده در شیفت صبح وحتی در بعضی از روزها تعدادی از راننده های بعدازظهر که به صورت ۴ساعتی به دستور عوامل بهره برداری در شیفت صبح شاغل می‌گردند به علت نبود اتوبوس مجبورند تا ساعتی از صبح را تا زمان تعیین تکلیف شدن به خاطر نبود اتاق راننده در نمازخانه سپری کنند، جایی که دارای شوفاژ هستش ولی متاسفانه به خاطر ناکارآمدی مسئولین سامانه یک همیشه خراب و یا خاموش میباشد.
مدیریت و مسئولین سامانه موظفند همه نوع امکانات‌ خدماتی را برای رانندگان فراهم کنند که قادر باشند خدمات‌دهی به شهروندان را در شرایط مناسب تری انجام دهند؛ ولی گویا این مسئولین از مدیریت و ریاست فقط اسم آن را یدک می‌کشند، در عمل فاقد هرگونه کارائی در پست و مقام رانتی و انتصابی خود میباشند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسراتی تهران و‌حومه به مدیریت و مسئولین شرکت تاکید میکند که فراهم کردن امکانات خدماتی برای رانندگان جزوء وظایف قانونی آنها میباشد.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،

۱۶ آبان ۱۴۰۱

************

پیام از همکاران: عدم پرداخت مطالبات معوقه

کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

مدیریت شرکت واحد امسال برخی مزایا را به تعوق انداخته است. هر ساله در مهرماه اندازه گیری کت وشلوار انجام میشد و در پایان سال در بین رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد توزیع میشد و همچنین پاداش عدم تصادف رانندگان هم در مهرماه همراه با فیش حقوقی به رانندگان پرداخت میشد.
گویا مسئولین شرکت واحد عادت کرده اند که هرچیزی را میبایستی با زبان اعتراض گرفت و زمینه اعتراض و اعتصاب را خودشان برای کارگران به خاطر بی مسئولیتی و ناکارآمدی فراهم می‌کنند و برای جبران هزینه های نجومی که هیچ گونه نظارتی هم از طرف ارگان های مربوطه وجود ندارد همیشه دست تو جیب کارگران می‌برند.
تجربه ثابت کرده که هر زمانی ما رانندگان و دیگر کارگران اتوبوسرانی نسبت به مطالبات قانونی خودمان سکوت کردیم در پی این سکوت کارفرما نهایت سوء استفاده را کرده و این مطالبات را یا به تاخیر می‌اندازد و یا کلا از سبد پرداختی حذف می‌کند.
من به همکارانم توصیه می‌کنم که برای احقاق حق دست از تلاش بر نداریم وهمچنین باید به مدیریت هشدار بدیم که پیگیری و رسیدگی مشکلات و نیز پرداخت مطالبات رانندگان را در اولویت کاری خود قرار دهد.

راننده شرکت واحد

************

بیانیه در پاسخ به "اولین بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه

پیرامون مُداخلات رژیم آمریکا در اغتشاشات اخیر کشور"

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه اطلاعیه مشترکی با عنوان "اولین بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پیرامون «مداخلات رژیم آمریکا در اغتشاشات اخیر کشور» در تاریخ ۶ آبان ۱۴۰۱ صادر کردند. این بیانیه که در ادامه روند سناریوسازیهای نخ نمای وزارت اطلاعات و صدا و سیما صورت گرفته است، بطور فله ای و از سراستیصال بسیاری از فعالین اجتماعی و‌ مدنی، از جمله خبرنگاران، دانشجویان و فعالین صنفی، کارگری، فرهنگی ومدافعین حقوق اولیه انسانی، و در کل هر فعالیت آزادیخواهانه و عدالت طلبانه، را به نحوی متهم به ارتباط با حکومت های خارجی و بخصوص آمریکا کرده است. هدفشان روشن است: انحراف افکار عمومی، تحریف واقعیات و مستند سازی ساختگی علیه کسانی که به نوعی با مناسبات استبدادی، تبعیض آمیز و ظلم و ستم نظام و‌ نیز علیه فقر گسترده، اختلاس و دزدیهای نجومی و بی حقوقی مطلق تحمیل شده توسط سیستم سرمایه داری حاکم مبارزه می‌کنند. اینها اعتراضات سراسری و به حق مردم را اغتشاش خطاب کردند و با خشونت هر چه تمام تر به جان جوانان و همه معترضین افتاده اند و برای توجیه این جنایات آشکار و بی شرمانه باز هم دست به دروغهای بزرگ زده اند.
از جمله در بند ۷ این به اصطلاح «بیانیه مشترک» تحت عنوان "سندیکا سازی و پیوند آنها به یکدیگر" ادعاهایی کاملاً بی پایه و اساس را بار دیگر در مورد فعالین و تشکل های کارگری تکرار کرده است. سندیکای کارگران شرکت واحد و دیگرسندیکاها و تشکل های کارگری در ایران و در سطح بین المللی بارها این پرونده سازیهای کاذب را افشا و محکوم کرده اند.
در بیانیه ی اطلاعاتی ها در رابطه با فعالیتهای برحق و شفاف سندیکاها و دیگر تشکل های مستقل کارگری چنین گفته شده است: "یکی از محورهای اصلی تحرکات زمینه ساز سرویسهای اطلاعاتی دشمن برای وقوع آشوب در کشور، تلاش برای تأثیرگذاری بر اقشار شریفی همچون معلمان، کارگران و دانشجویان از طریق ایجاد گروه های جعلی و آلوده و رهبرسازی برای سوءاستفاده این طبقات بوده که هوشیاری، میهن دوستی و احساس مسئولیت مثال زدنی این اقشارارجمند موجب خنثی سازی توطئه های بیگانه شده است. مأموران اطلاعاتی و امنیّتی کشور بر بسیاری از ابعاد آن قبیل تحرکات اشراف داشته و در مواردی مشارکت مستقیم اتباع بیگانه و مرتبط با سرویس های اطلاعاتی کشورهای اروپایی را در این باره مورد ضربه قرار داده و نتیجه را به استحضار مردم شریف ایران رسانده اند (منجمله مستند «داستان یکمأموریت» مربوط به اقدامات مجرمانه ی دو مأمور فرانسوی که اخیراً از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد)".
سندیکای کارگران شرکت واحد تا کنون چندین بار به انتشار این قبیل اکاذیب توسط مقامات وزارت اطلاعات و بازجوخبرنگاران آنها اعتراض نموده است. همانطور که اعضای بازداشتی سندیکا در نامه های سرگشاده طی روزهای اخیرگفته اند، این ساخته های دروغین و مشمئزکننده از پیش شکست خورده اند. بنابراین، پاسخ ما نه برای روشن نمودن افکار تاریک عوامل سرکوبگر امنیتی، بلکه برای ثبت در تاریخ است.
حاکمیت با این قبیل پاپوش دوزیها و سناریوهای از پیش ساخته شده، طی سالیان متمادی، بارها خوشنام ترین نمایندگان و فعالین کارگری در سراسر کشور، از هفت تپه و اهواز، تا سقز و سنندج، تا تبریز و اصفهان و تا شیراز و بوشهر تا مشهد، زاهدان، اراک، کرمان، رشت و تهران ... را زندان و اذیت و آزار نموده است. همین قبیل اکاذیب را در مورد فعالین فرهنگی و معلمی کشور نیز بکارگرفته اند و صدها معلم، نویسنده، خبرنکار و‌ هنرمند در چند ماه اخیر در سراسر کشوربازداشت شده اند. کارگر و معلم و تشکلات صنفی آنها، و نیز دانشجویان و تشکلات شناخته شده و مستقل دانشجویی، را با این قبیل اتهامات بی پایه مورد هدف قرار داده اند. اما حتی عناصر خودشان این دروغها را باور ندارند. خوب میدانند که "ایجاد گروه های جعلی و آلوده و رهبرسازی" در کشور توسط حاکمیت جهت سرکوب و کنترل طبقه کارگر و سندیکاهای واقعی و مستقل کارگری به پیش رفته است، از جمله با ایجاد شوراهای فرمایشی اسلامی و نیز "خانه کارگر جمهوری اسلامی" به "رهبری" علیرضا محجوب که نه تنها کارگر نیست بلکه سالیان سال نماینده مجلس، دبیر کل "خانه کارگر" و از "رجال" نظام میباشد. این عوامل حکومتی با رانت و امکانات کامل و حمایت همه جانبه حاکمیت در اجلاسهای جهانی به نام کارگران ایران شرکت میکنند که تصویر قابل تحملی از مناسبات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زجرآوری که کارگران با آن مواجه هستند به تشکلات مرتبط با خود در کشورهای دیگر منتقل کنند، اما همزمان فعالین کارگری واقعی را با هر بهانه ای بازداشت میکنند و تحت شدیدترین بازجوییها و اتهامات سنگین قرار میدهند.
حاکمیت دست تشکلات جعلی به اصطلاح "کارگری" خودشان را بازگذاشته است که با امکانات کامل مالی و تدارکاتی فعالیتها و سفرهای پر هزینه داشته باشند اما کارگر و معلم و دانشجوی معترض را به شدید ترین شکل ممکن سرکوب میکنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد در سال ۱۳۸۴ با اتکای کامل به رانندگان و کلیه کارگران شرکت واحد و با وجود انواع دسیسه های حاکمیت رسما به عنوان یک تشکل مستقل کارگری بازگشایی شد، اما از همان روز نخست تا کنون مورد حمله بی رحمانه و بی وقفه کارفرما و عوامل امنیتی و قضایی قرار داشته است.
همانطور که قبلا گفته ایم، "زمانی که سندیکای کارگران شرکت واحد درحال شکل گیری مجدد بود همین عوامل خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار، با تمام امکانات با حمایت پلیس و عوامل امنیتی با چوب و چماق در روز روشن، ۱۹ اردیبهشت ۸۴ ، به محل سندیکای کارگران شرکت واحد حمله ور شدند و اعضای حاضر در محل سندیکا را مورد ضرب و شتم قرار دادند و هرچه را که در سندیکا بود غارت کردند تا بتوانند به اصطلاح خودشان سندیکا را در نطفه خفه کنند تا بلکه راحت تر بتوانند به غارت منابع کارگران ادامه دهند. علیرضا محجوب هم در مصاحبه ای گفته بود اگر میتوانست، حضوراً در این حمله به دفتر سندیکای واحد شرکت میکرد واز اینکه نتوانسته بود با حضورش به چماقدارها در تخریب و ضرب و شتم کارگران سندیکایی کمک کند خیلی ناراحت بود". همین جا تاکید میکنیم که سندیکاها و فدراسیونهای مستقل کارگری در سراسر جهان باید به حضور این عناصر جعلی حکومتی که به نام کارگران ایران در اجلاسهای سازمان جهانی کار شرکت میکنند و همچنین نسبت به عضویت علیرضا محجوب در هیئت رئیسه به اصطلاح "فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری" (دبیلیو اف تی یو) اعتراضات گسترده تری سازمان دهند و خواهان اخراج این عناصر جعلی و‌ امنیتی حاکمیت از تمام اجلاسهای مربوط به کارگران، قوانین کار وامور اجتماعی و مقاوله نامه های بین المللی شوند.
در پایان یادآور میشویم که حمله همه جانبه امنیتی ها در ماههای اخیر و سناریو سازی آنها علیه فعالین‌کارگری و سندیکای کارگران شرکت واحد و کانونهای صنفی معلمان و نمایندگان آنها در شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان ایران و بازداشت جمعی از نمایندگان ما، کوچکترین خللی در عزم ما کارگران و نیز در استقلال کامل ما از کلیه دولتها و نهادهای دولتی و کارفرمایی و سرمایه داری، در ایران و یا در هر کجای جهان، وارد نخواهد کرد. ما از اعتراضات سراسری مردم‌ برای آزادی و برابری حمایت‌ می کنیم و‌ خود را بخشی از این مبارزه برحق ‌میدانیم، و همانطور که در دو‌دهه اخیر اثبات کرده ایم، با اتکای کامل به خود و هم طبقه ایهایمان و با حفظ اتحاد، استقلال و در همبستگی با دیگر زحمتکشان و مردم محروم و ستم دیده، زیر بار این شرایط و‌ فضای خفقان‌‌ نخواهیم رفت.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۱ آبان ۱۴۰۱

************

کیوان مهتدی را آزاد کنید

دادگاه کیوان مهتدی برگزار شد. قاضی دادگاه علی رغم گذشت شش ماه از بازداشت موقت کیوان مهتدی، با آزادی ایشان به قید وثیقه مجددا مخالفت کرد.
امروز نهم آبان‌ماه، جلسه اول رسیدگی به پرونده کیوان مهتدی از متهمین سناریوسازی نخ‌نما پرونده دو فعال سندیکایی فرانسوی در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مظلوم برگزار شد.
قاضی دادگاه علی رغم گذشت شش ماه از بازداشت موقت کیوان مهتدی، با آزادی ایشان به قید وثیقه مجددا مخالفت کرد.
همچنین، با ارائه دلایل مختلف مبنی بر وجود نواقص و ایرادات مشهود در پرونده از جانب وکیل، ادامه دادگاه به جلسه دوم موکول شد.
کیوان مهتدی مترجم و معلم از ۱۹ اردیبهشت ماه امسال تا کنون به اتهامات واهی در بازداشت موقت به سر میبرد و از آزادی موقت ایشان ممانعت به عمل می آید.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه هرگونه پرونده سازی را علیه فعالین کارگری و ‌مدنی محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی قید و شرط کیوان مهتدی است.
کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی، و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۹ آبان ۱۴۰۱

************

نامه سرگشاده رضا شهابی، فعال کارگری زندانی

نامه سرگشاده رضا شهابی، فعال کارگری زندانی و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
جهت روشنگری افکار عمومی و مردم شریف و زحمتکش و تمام مزدبگیران،

اولا: بر ساخته های دروغین و مشمئزکننده رسانه به اصطلاح ملی (صدا و سیمای جمهوری اسلامی) که تلاش داشت تا فعالیتهای بی چشم داشت و کاملا برآمده از دغدغه مندی هر انسان آزاده ای در مورد مشکلات طبقه زحمت کشان (اعم از ایرانی و غیر ایرانی) را به مقوله ارتباطات ناسالم خارج از کشور به افکارعمومی القا نماید، قویا مورد تکذیب و انزجار اینجانب می باشد.
ثانیا: در پرونده مربوط به اینجانب رضا شهابی که از تاریخ ۲۲ ردیبهشت ۱۴۰۱ توسط نهاد امنیتی مفتوح و مورد تعقیب قرار گرفت به هیچ عنوان تناسبی و یا اندک ارتباطی با رفتارمجرمانه نداشته و صرفا سناریویی از پیش نوشته شده در جهت بدنام سازی تلاش های سالم، کاملا مبتنی بر عقلانیت و برآمده از دردی چندین صد ساله پیرامون ظلم نهادینه شده نسبت به طبقه کارگر و زحمت کشان و فرودستان اقتصادی من و امثال من می باشد. در نهایت این سناریوی افشا شده و از پیش شکست خورده که خروجی آن پیشتر مشخص و عیان بود، به صدور حکم ظالمانه ۵ سال حبس تعزیری به اتهام ناروای اجتماع و تبانی و یک سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبعید دو ساله در خارج از تهران و استانهای مجاور و محرومیت دو ساله از فعالیتهای سندیکایی و ممنوع الخروجی منتهی گردید.
ثالثا: ضمن محکوم کردن تلاش های مذبوحانه ی حاکمیت در سرکوب خواسته های به حق مردم شریف ایران که این روزها ایستاده در برابر حجم غیرقابل توصیف دنائت و توحش سازمان یافته عوامل حاکمیت، همچنان استوار باقی مانده اند و حتی یک قدم به عقب نگذاشته اند، به اطلاع می رسانم که من رضا شهابی در کنار همه دوستان و عزیزانی که سال هاست در برابر چنین شقاوت سازمان یافته و بی ملاحظه و خالی از هرگونه وجه انسانی روا داشته شده ایستاده ایم، و من بعد نیز خواهیم ایستاد و دست از تلاشهای به حق خود بر نخواهیم داشت.
متاسفانه در شرایط کنونی، بنده و دوستان سندیکایی و صنفی همانند سایر اقشار مردم از هر گونه امکان اطلاع رسانی سراسری محروم هستیم، صدا و سیمای میلی به ناحق، بطور یکجانبه و بدون هیچگونه اسناد و مدارک معتبر از هر گونه اتهام واهی و دروغ پرهیز نکرده و حتی به خود اجازه می دهد پیش از تشکیل دادگاه فرمایشی، اتهامات واهی را بدون توجه به حقوق انسانی و قانونی متهمین در رسانه های سراسری منتشر کند.
از آنجائیکه هر گونه شکایت ما از صدا و سیما و مراجع قضایی و حاکمیتی به هیچ نتیجه ای نخواهد رسید، شکایت، مظلومیت و بی گناهی خود را به پیشگاه ملت غیورو گذشت زمان واگذار می نمائیم.

رضا شهابی - ۶/۸/۱۴۰۱

بند ۴، سالن ۳، - بازداشتگاه اوین

چاره زحمتکشان وحدت و تشکیلات

************

قتل بیرحمانه مهسا (ژینا) امینی و اذیت و آزار و سرکوب زنان محکوم است

قتل فجیع مهسا (ژینا امینی) زن جوان ۲۲ ساله، موجب خشم و‌ انزجار عمیق مردم در سراسر کشور شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه این جنایت آشکار و بیشرمانه را قویا محکوم‌میکند و خواهان پیگرد، محاکمه علنی و‌ مجازات کلیه مسببین به قتل رسیدن مهسا امینی میباشد. گشت ارشاد و‌ دیگر نیروهای سرکوب حاکمیت که روزی دختران و زنان و‌ جوانان را در خیابانها و بازداشتگاههای خود آزار و شکنجه میدهند، روز دیگر به خانواده های نگران ، گاز اشک آور پرتاب میکنند.روزانه به تجمعات عدالت طلبانه یورش میبرند، کارگر، ‌معلم ، بازنشسته و دانشجوی معترض و‌خانواده هایشان را بازداشت میکنند و‌ احکام طولانی مدت زندان برایشان صادر میکنند، بلی تمامی این نیروهای سرکوب و سران آنها باید پاسخگوی جنایات و اعمال سرکوبگرانه خود باشند.
آزادی ابراز وجود، انتخاب نوع پوشش، و‌حق تحصیل، اشتغال، طلاق و شرکت در فعالیتهای اجتماعی حق کامل تمام مردم کشور اعم از زن و‌ مرد و‌ هر گروه اجتماعی دیگر میباشد. نقض نظام‌مند و خشونت آمیز حقوق زنان موجب گسترش نفرت عمومی از سرکوب گران شده است. باید به تبعیض ساختاری، نهادینه شده و‌ مردسالارانه علیه دختران و زنان در کشور پایان داد .
جنبش کارگری و تشکلات مستقل کارگری مدافع قاطع برابری زن و‌ مرد و مخالف تحمیل هر گونه حجاب اجباری و بی عدالتی و تبعیض علیه زنان و‌ مردم تحت ستم در ایران است. به عنوان‌ کارگران و‌ زحمتکشان و‌ محروم شدگان‌ که‌‌ اکثریت مطلق جمعیت کشور را تشکیل میدهیم در مقابل این ظلم‌ و‌ ستم‌ باید با صدای هر چه رساتر اعتراض کنیم و‌ خواهان عدالت و‌ دادخواهی برای مهسا (ژینا) امینی و‌ تمامی دیگر قربانیان سیاستهای زن ستیز و‌ تبعیض آمیز و‌ جنایتکارانه که توسط ارگانهای مختلف و‌ متعدد سرکوب صورت‌میگیرند شویم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌‌حومه بار دیگر قتل سبعانه مهسا امینی را قویا محکوم‌کرده و‌ مراتب تاسف، تسلیت و‌همدردی صمیمانه خود را به خانواده داغدار این عزیز ابراز نموده و‌خود را در غم آنان و‌ خشم و‌اعتراض به حق مردم سقز و سراسر کشور شریک‌میداند.

یاد و‌ خاطره عزیز مهسا (ژینا) امینی گرامی باد

ننگ ابدی بر قاتلان مهسا

************

صدور احکام ناعادلانه علیه معلمان زندانی رسول بداقی، جعفر ابراهیمی و ‌محمد حبیبی

بر اساس گزارش آقای رامین صفرنیا، وکیل دادگستری، و‌ نیز اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران:
۱- آقای رسول بداقی را از بابت اتهام "اجتماع و تبانی" به چهار و سال و شش ماه و از بابت اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یکسال زندان محکوم کرده است.
۲- آقای جعفر ابراهیمی را از بایت اتهام "اجتماع و تبانی" به چهار سال زندان و از بابت اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یکسال زندان محکوم کرده است.
٣- آقای محمد حبیبی را به اتهام "اجتماع و تبانی" به سه سال و هفت ماه و از بابت اتهام" تبلیغ علیه نظام" به یکسال زندان محکوم نموده است.
هر سه نفر این فعالین صنفی معلمان ایران به دو سال منع از هرگونه فعالیت صنفی و عضویت در تشکلات صنفی ‌محکوم شده‌اند و هر سه نفر هم دو سال ممنوع‌الخروج از کشور شده‌اند.
این سه فعال صنفی معلمان در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری بازداشت شدند و حتی از آزادی آنان به قید وثیقه هم جلوگیری شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد احکام‌ناعادلانه علیه معلمان زندانی رسول بداقی، جعفر ابراهیمی و ‌محمد حبیبی را شدیدا محکوم میکند. تنها «جرم» این فعالین خوشنام تشکل های صنفی معلمی تلاش جهت احقاق حقوق اولبه معلمان و دانش آموزان و دفاع از آموزش و پرورش همگانی و رایگان بوده است.

‏ رسول بداقی محمد حبیبی جعفر ابراهیمی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی،

و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

اول آبان ۱۴۰۱

************

سندیکای کارگران شرکت واحد احکام‌ ظالمانه شش سال حبس تعزیری

و دو سال تبعید و ممنوعیت فعالیت علیه کارگران زندانی رضا شهابی و‌ حسن سعیدی را شدیدا محکوم میکند.

آقای حسین تاج، وکیل دادگستری، ساعتی پیش اعلام‌کردند که «علیرغم نقص در پرونده و ایرادهای گزارش نهاد امنیتی، شعبهٔ ۲۶ دادگاه انقلاب تهران رضاشهابی و حسن_سعیدی از فعالان صنفی سندیکای شرکت واحد را به اتهام‌های فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، به مجموعاً ۶سال حبس تعزیری (۵سال اجرایی) محکوم کرد. و در حکم صادره مجازات تکمیلی مبنی بر ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و منع از اقامت در تهران و استان‌های مجاور به مدت ۲سال تعیین شده‌است».
سندیکای کارگران شرکت واحد احکام‌ظالمانه شش سال حبس تعزیری و دو سال تبعید ‌و ممنوعیت فعالیت علیه کارگران زندانی رضا شهابی و‌ حسن سعیدی را شدیدا محکوم میکند. این فعالین شناخته شده ی سندیکای کارگران شرکت واحد هیچ جرمی جز حمایت از حقوق ابتدایی و بدیهی کارگران و فعالیت علنی سندیکایی مرتکب نشده اند و همکاران ما باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند. وکلای رضا شهابی و‌ حسن سعیدی درخواست تجدید نظر در این احکام ناعادلانه خواهند داد.
تداوم حبس این فعالین کارگری، بازجوییهای طولانی و‌ انفرادی و حتی عدم اجازه به آنها جهت آزادی موقت پس از اتمام بازجوییها، نمایش شرم آور و سراپا دروغ تلویزیونی و‌ صدور احکام سنگین مبتنی بر سناریو سازیهای کاملا نخ نما و‌ کاذب، ظلمی آشکار در حق این فعالان سندیکایی و‌ خانواده هایشان و جنبش حق طلبانه کارگران در کشور است که تنها به انزجار هر چه بیشتر کارگران و تشکل های کارگری ایران و‌ جهان خواهد انجامید.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی

و فعالین جنبش زنان و‌ معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

اول آبان ۱۴۰۱

************

حمایت قاطع نمایندگان تشکل‌های معلمان آسیا و اقیانوسیه

از معلمان، اتحادیه‌های صنفی و معترضین در ایران

کنفرانس آموزش بین‌الملل برای منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه با شرکت ۱۹۶ نماینده اتحادیه‌های صنفی معلمان از ۲۶ کشور در این منطقه، از تاریخ ۲۶ تا ۲۸ مهر ۱۴۰۱، برابر با ۱۸ تا ۲۰ اکتبر ۲۰۲۲، در کشور کامبوج برگزار گردید.
در این کنفرانس پیام همبستگی شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی فرهنگیان ایران قرائت گردید که مورد استقبال‌ گرم کلیه شرکت کنندگان قرار کرفت.
اولین قطعنامه‌ی ارائه داده شده به اجلاس، قطعنامه «همبستگی با معلمان، اتحادیه ‎های کارگری و اعتراضات در ایران» بود که به اتفاق آرا تمام نمایندگان اتحادیه‌های شرکت کننده به تصویب رسید.
گزارش کامل این‌اجلاس به زودی منتشر خواهد شد. همبستگی مرز نمی‎شناسد

************

انتقال داود رضوی به بند امنیتی ۲۴۰ و

دیدار جمعی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با خانواده رضوی

شب گذشته، چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱، داود رضوی طی تماس تلفنی از زندان اوین به خانواده اش اطلاع داد که از دیشب به یک سلول ۳نفره در بند امنیتی ۲۴۰ زندان اوین انتقال داده شده است. داود رضوی به مدت ۲۱ روز در بند انفرادی ۲۰۹ محبوس و‌ تحت بازجویی بود.
در ۲۷ مهرماه همچنین جمعی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با خانواده داود رضوی دیدار داشتند و ضمن ابراز همدلی و‌ همبستگی خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط داود رضوی، رضا شهابی، حسن سعیدی و‌ دیگر فعالین زندانی شدند.
کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی، و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۲۸ مهر ۱۴۰۱

************

نگرانی از وضعیت اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته زندانی

به گفته ژاله روحزاد معلم بازنشسته و‌ همسر اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته زندانی، "وی روز شنبه حدود ساعت ۹ بعد از ظهر در تماس کوتاهی گفت که شرایط مناسب نیست و بند ۷ شلوغ شده و فوری تماس قطع شد و آن شب بر خانواده ما چه گذشت بماند!"
فردای آنروز خانواده به اوین مراجعه کرد و پس از ساعتها بی خبری، در نهایت فردی در سالن ملاقات اسامی را یاداشت می‌کرد که شب تماس بگیرند ولی شب دوم هم دربی خبری محض گذشت، و باز خانواده این فعال کارگری ماندند با هزاران دل نگرانی که چه بر سر ایشان آمده است.
"روز دوشنبه اسماعیل گرامی در تماس کوتاهی فقط گفتند در قرنطینه زندان رجایی هستند. خبر سلامتی کمی از نگرانی کاست ولی گویا این پایان ماجرا نیست."
خانواده اسماعیل گرامی بسیار نگران سلامت وی هستند چرا که طبق اطلاعات رسیده این کارگر بازنشسته در جریان حوادث اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.
اینک بیش از هجده ماه از بازداشت و زندانی شدن اسماعیل گرامی میگذرد. ایشان بطور کاملا ظالمانه جمعاً به ۶ سال زندان و دو میلیون تومان جریمه و هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم شده است.
زندانیان انتقالی بایستی هر چه سریعتر توسط پزشکان مستقل معاینه شده و ابعاد این فاجعه نابخشودنی باید هر چه زودتر مشخص شود.
مسئولین حکومتی و بطور مشخصتر قوه قضائیه و زندانبانان و ‌نیروهای انتظامی و‌ امنیتی مسئول حفظ سلامت همه زندانیان هستند و یقینا پاسخگوی دادخواهی زندانیان و‌ خانواده هایشان خواهند شد.
کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی، و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۲۸ مهر ۱۴۰۱

************

همه معترضان و زندانیان سیاسی در ایران را آزاد کنید

ترجمه بیانیه شبکه سراسری نمایندگان محیط کار بریتانیا NSSN با خواست فوری آزادی کارگران و فعالین سیاسی که یک‌ نسخه از آن برای سندیکای کارگران شرکت واحد ارسال گردیده است، در زیر عینا درج‌میگردد:
۲۶ مهر ۱۴۰۱
فعالین سندیکایی و کارگری دستگیر شده ایرانی را آزاد کنید
همه معترضان و زندانیان سیاسی در ایران را آزاد کنید

رژیم ایران با موج جدیدی از مخالفت‌های گسترده مردمی مواجه است که با مرگ (ژینا) مهسا امینی ۲۲ ساله به دست پلیس موسوم به «اخلاق» آغاز شد. از آن زمان تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر در اعتراضات کشته و هزاران نفر در اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شده اند.
اعتصابات در حمایت از اعتراضات شروع شده و در جریان هست، این چیزی است که رژیم را به وحشت می اندازد. همانطور که گزارش دریافت شده از ایران در پایین متن نشان می دهد، بازداشت کارگران قبل از شروع اعتصابات اعلام شده آغاز شده است.
در شرایط کنونی، پیام های همبستگی و اعتراض جهت تقویت روحیه مبارزاتی و همچنین جهت کمک به فشار آوردن بر رژیم حائز اهمیت ویژه است.

گزارش از ایران: آزادی برای اعتصابیون بازداشتی
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

تماس کوتاه داود رضوی در زندان

بدنیال ایراز نگرانی خانواده و نیز سندیکای کارگران شرکت واحد در رابطه با بی خبری نسبت به وضعیت داود رضوی بدنبال فاجعه رخ داده در زندان اوین، داود رضوی طی تماس کوتاهی با خانواده ی خود در ساعت هشت و نیم شب ۲۶ مهر اعلام کرد که حالش خوب می باشد و مشکل‌خاصی بدنبال این واقعه برایش ایجاد نشده است.
این فعال کارگری و عضو‌هیات‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد ۵ مهر ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین و بند ۲۰۹ منتقل شده است و همچنان تحت بازجویی می باشد.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی

و فعالین جنبش زنان و‌ معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

************

بی خبری از وضعیت داود رضوی بدنبال فاجعه در زندان اوین

داوود رضوی بعد از فاجعه رخ داده در زندان اوین تا کنون تماسی با خانواده ی خود نداشته است. و تنها فردای واقعه ی آتش سوزی زندان اوین، از طرف دادسرا تماسی تلفنی با خانواده ی ایشان گرفته شده و به خانواده ی این فعال کارگری اعلام شد که حال او خوب می باشد.
داوود رضوی، فعال سندیکایی که ۵ مهر ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، هم چنان در بند ۲۰۹ زندان اوین و تحت بازجویی می باشد.
به دنبال فاجعه رخ داده در زندان اوین، نگرانی شدید مردم و خانواده های زندانیان در ارتباط با وضعیت زندانیان و سلامتی آن ها هم چنان ادامه دارد. خبرهای رسیده بسیار نگران‌کننده و خشم برانگیز هستند و کاملا روشن است که مسئولیت جان و سلامتی کلیه زندانیان تنها به عهده مسئولین زندان و‌ مقامات حکومتی است. لازم به تاکید است که فاجعه زندان اوین که منجر به کشته و زخمی شدن زندانیان از جمله زندانیان سیاسی گردید، برای هزاران زندانی و‌ خانواده هایشان و‌ میلیونها مردم‌نگران، حادثه ای مخوف و‌ مملو از اضطراب، وحشت و ‌تروما و کاملا نابخشودنی می باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد بشدت نگران سلامتی تمامی زندانیان محبوس در اوین، از جمله داود رضوی، عضو‌هیات مدیره سندیکا، می باشد. داود رضوی و‌ کلیه زندانیانی که خانواده هایشان نسبت به وضعیتشان بی خبرند، باید بلافاصله اجازه تماس تلفنی و‌ حضوری داشته باشند.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی

و فعالین جنبش زنان و‌ معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۲۶ مهر ۱۴۰۱

************

بازداشت کارگران پروژه ای نفت محکوم است!

اعتراض و اعتصاب حق مسلم کارگران است

سندیکای کارگران شرکت واحد گسیل نیروهای سرکوبگر از جمله صدها نیروی یگان ویژه و سرکوب و بازداشت کارگران پروژه ای نفت در عسلویه را به شدت محکوم میکند. کلیه کارگران بازداشتی که ابتدا ۳۰ نفر و‌ متعاقبا بیش از ۱۰۰ نفراعلام شدند باید فوری و بدون قید و شرط آزاد شوند.
اعتصاب و‌ اعتراض کارگران پروژه ای نفت در عسلویه- بوشهر و‌ پالایشگاه آبادان حق مسلم آنها و همچنین کارگران بخشها و صنوف مختلف در سراسر کشورمی باشد. حاکمیت بیشرمانه اعتراض و اعتصاب کارگران نسبت به سرکوب خشونت آمیز مردم در اعتراضات سراسری را با بازداشت و‌ بگیر و‌ ‌ببند بیشتر کارگران و‌ تهدید به اخراج و بستن کارخانه پاسخ داده است. آنگاه رئیس قوه قضائیه دم از «گفت و‌گو» با معترضین میزند و انتظار دارد این قبیل ادعاهای توخالی را کسی باور کند و یا جدی بگیرد.
همانطور که تجربه جنبش کارگری ایران همواره نشان داده است، حاکمان هیچگاه کوچکترین صبر و بردباری در قبال ایجاد تشکلات مستقل کارگری و اعتراضات و‌ اعتصابات کارگری از خود نشان نداده اند. برخورد خشونت آمیز با تشکلات و فعالین مستقل کارگری، هزاران هزار مورد احضار، بازداشت، ضرب و شتم، بازجویی، انفرادی، حبس های متعدد و طولانی، احکام شلاق، تبعید، اخراج، سناریو سازی و پرونده سازی و ‌اعتراف گیریهای اجباری، تعقیب دائمی و تهدید به زندان ‌و‌ اخراج کارگران، و اذیت و‌ آزار دائمی خانواده ها، چه معنایی میتواند داشته باشد جز‌ وحشت و نگرانی از اتحاد کارگران و‌ گسترش تشکلات مستقل کارگری در سراسر کشور .
بازداشت بیش از ۲۵۰ فعال کارگری و‌ معلمی، از جمله فعالین شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد و شورایه ماهنگی تشکل های فرهنگیان، تنها در همین چند ماه اخیر، تداوم حبس برخی از آنها و‌ قرار وثیقه های فوق العاده سنگین و‌ نمایش های مکرر تلویزیونی و پاپوش دوزی و اعتراف گیری اجباری توسط نیروهای وزارت اطلاعات و صدا و سیما علیه فعالین معتبر کارگری، با هدف مهار جنبش کارگری و‌ معلمی و‌ از میدان خارج‌ کردن فعالین کارگری و جرم‌ انگاری تشکل واعتراض و‌ اعتصاب کارگری و‌ ایجاد فضای رعب و ‌وحشت و‌ ناامیدی در صفوف کارگران بوده است.
طبقه کارگر با اتحاد، تشکل و‌ استقلال قدرت میگیرد و بدون ‌آن ‌گوشت دم ‌توپ طبقات دارا و‌ حاکمان میشود. حاکمیت نیزهمین را خوب میداند و تمام توان نیروهای سرکوبگرش را برای جلوگیری از ایجاد تشکلات مستقل و سراسری کارگری به کار برده است که کارگر نه امنیت شغلی و تامین اقتصادی و ‌اجتماعی داشته باشد و نه قدرت ایجاد تشکل. اندک تشکل های مستقل کارگری موجود در کشور، از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد، علاوه بر مواجهه با صدها مورد بازداشت و‌ تهدید دائمی نمایندگان و‌ فعالینش، تمام این سالها علیه خصوصی سازیها و‌ گسترش شرکتهای پیمانی و قراردادهای موقت کار اعتراض داشته اند و‌ عواقب جدی آن را برای امنیت و‌ معیشت و‌ قدرت جمعی کارگران گوشزد کرده اند. درشرکت واحد، رانندگان ‌جدیدی استخدام شده اند که تعدادشان به شدت افزایش یافته است و به صورت قراردادی و زیرنظر شرکتهای پیمانکاری استخدام شده اند و از کوچکترین ‌امنیتی برخوردار نیستند. شرکت نیز با سیاستی آگاهانه رانندگان قدیمی و با سابقه را یا ‌بازنشسته نموده و یا عامدانه از خطوط خارج کرده و در بخش های دیگر ازجمله توقفگاه ها شاغل نموده تا نتوانند اعتراضات را در خطوط شکل دهند.
در چنین بستری، در عین حال لازم به تاکید است که در اعتراضات سراسری به دنبال قتل سبعانه (مهسا) ژینا امینی، مردم به ستوه آمده کشور از همه ی اقشار جامعه، از جمله کارگران و فرزندانشان، به خیابانها آمده و‌ یک ماه می‌باشد که این اعتراضات سراسری بی‌ وقفه ادامه داشته است. این فرزندان خانواده های کارگری، مزدبگیر و زحمتکش در دانشگاهها، مدارس و خیابانهای شهرهای مختلف کشور هستند که در حال مبارزه علیه تبعیض و ستم و برای برابری زن و‌ مرد و آزادی و زندگی بهتر و‌ رهایی از فقر و بیکاری و‌ بی آیندگی هستند و‌ نه سرمایه داران و «بچه پولداران ایران» که بیشترین منفعتها را از همین نظام حاکم برده اند.
در عین حال، با وجود شرکت آحاد کارگران و ‌خانواده‌های کارگری و زحمتکش در خیزش سراسری، اعتصاب کارگران پیمانی و پروژه ای نفت در روزهای اخیر، حتی اگر موقتا سرکوب شود، اهمیت اقدام جمعی و‌ متشکل کارگران را با وجود سرکوب شدید و ممتد یادآوری نمود. ما ضمن اعلام حمایت از کارگران پروژه ای نفت، از تمامی کارگران ایران، از جمله دربخش های حمل و‌ نقل و رانندگان اتوبوس شهری، میخواهیم که همبستگی خود با اعتصاب کارگران پیمانی و پروژه ای نفت و‌ با اعتراضات سراسری مردمی را از طرق امکان پذیر و‌ مؤثر ابراز کنند و از همکاران گرامی خود درخواست میکنیم که باخرد‌ و‌ همبستگی جمعی با یکدیگر رایزنی و برنامه ریزی مشترک داشته باشند.
سرکوب و‌ به قتل رساندن مردم معترض منجمله دهها کودک و نوجوان جنایت علیه بشریت است. خواست فوری ما خروج بلافاصله نیروهای انتظامی و‌ امنیتی از تمامی محیط های کار و تحصیل و محلات و توقف سرکوب اعتراضات و اعتصابات است، و‌ تاکید می کنیم که اعتراض و اعتصاب حق مسلم کارگران ‌و‌ مردم ستم دیده است.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی

و فعالین جنبش زنان و‌ معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۲۵ مهر ۱۴۰۱

************

دادگاه رضا شهابی در غیاب او برگزار گردید

۲۴ مهر: متاسفانه با وجود اینکه صبح امروز رضا شهابی به خانواده اطلاع داده بود که دادگاهش برای امروز کنسل شده است اما وکلای رضا شهابی اطلاع دادند که جلسه دادگاه آقای شهابی در غیاب ایشان و با حضور وکلایشان برگزار گردید.
وکلای رضا شهابی، عضو هیات‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد محبوس در زندان اوین، ضمن دفاع از ایشان در رابطه با اتهام های منتسبه، ایرادها و ابهام های موجود در پرونده را اعلام‌کردند که ریاست دادگاه نیز ضابط قضایی را برای ارائه توضیح فراخواندند. اخبار تکمیلی در این خصوص در اسرع وقت به اطلاع عموم خواهد رسید.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن سپاس از زحمات وکلای ارجمند و‌ متعهد، برگزاری دادگاه توسط مقامات قضایی در غیاب رضا شهابی را محکوم کرده و بار دیگر تمامی اتهامات واهی منتسبه به رضا شهابی را قویا تکذیب و‌ محکوم میکند.
همانطور که روز گذشته اعلام نمودیم، دادگاه عضو زندانی سندیکا حسن سعیدی نیز در تاریخ ۲۳ مهر بدون حضور وی برگزار گردید. همچنین، داود رضوی، از اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، کماکان در بند انفرادی ۲۰۹ زندان اوین و‌ تحت بازجویی به سر می برد.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش آموزی

و فعالین جنبش زنان و‌ معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۲۴ مهر ۱۴۰۱

************

۲۴ مهر: رضا شهابی، عضو زندانی سندیکا در بند ۴ اوین، طی تماس کوتاهی صبح امروز اطلاع داد‌که حالشان در بند ۴ خوب است.
دادگاه شهابی که قرار بود امروز برگزار گردد کنسل شده است. ‏ سندیکا در‌مورد فاجعه در زندان وین اطلاعیه ای جداگانه خواهد داد.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۲۴ مهر ۱۴۰۱

************

اسماعیل بخشی: شریفترین انسانهای ایران در اوین محبوس هستند آدمای حق خواهی که برای بهروزی و آزادی ما از جان و مال و خانواده خود گذشتند و بهترین سال‌های عمرشان را به ناحق در حبس گذراندند. ‏پس بی تفاوت نباشیم

************

۲۳ مهر: دادگاه حسن سعیدی بدون حضور وی برگزار گردید.

جان یاران ما در زندان، جان‌ معترضین زندانی عزیز و مردم بیگناه در خطر است. درهای زندان اوین و‌ تمام زندانها باید گشوده شوند. اوین تهران زن زندگی آزادی مهسا امینی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۲۳ مهر ۱۴۰۱

************

۲۳ مهر: دادگاه حسن سعیدی بدون حضور وی برگزار گردید.

امروز ۲۳ مهر ۱۴۰۱، وقت دادگاه کارگر زندانی، حسن سعیدی، بود. اما رئیس زندان اوین شرط اعزام حسن سعیدی به دادگاه را پوشیدن لباس زندان اعلام‌کرد. از آنجا که حسن سعیدی، همانطور که قبلا نیز اعلام‌ کرده بود، حاضر به پوشیدن لباس زندان نگردید، مسئولین زندان از انتقال ایشان به دادگاه ممانعت بعمل آوردند.
قاضی افشاری علیرغم اطلاع از دلیل عدم حضور این کارگر زندانی، دادگاه را بدون حضور وی برگزار نمود و وقت مجدد برای برگزاری دادگاه با حضور حسن سعیدی اعلام نکرده است. وکیل آقای سعیدی در دادگاه حاضر شد، و به دلیل وجود ابهامات در پرونده، قرار بر این شد که پس از رفع ابهام، لایحه دفاعیه را ۲۵ مهر به دادگاه ارائه دهد.
مقامات دادگاه همچنین از حضور خانم نسرین رحیمی همسر حسن سعیدی در دادگاه به دلیل نپوشیدن چادر ممانعت کردند؛ این در حالی است که پوشش وی کاملا مطابق با قوانین رسمی کشور بوده است.
حسن سعیدی از اولیه ترین حقوقش که حضور در دادگاه برای دفاع از خودش است محروم شده است. اجبار به پوشیدن لباس زندان جهت حضور در دادگاه هیچگونه وجاهت قانونی و‌ انسانی ندارد، و در واقع تلاشی است ناعادلانه و‌ بیهوده برای در هم شکستن مقاومت این کارگر سندیکایی.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه اجبار بر پوشیدن لباس زندان برای حضور در دادگاه و برگزاری دادگاه برای عضو زندانی خود، حسن سعیدی، بدون‌حضور ایشان را مصداق کامل ظلم‌ و‌ بی عدالتی آشکار میداند و ‌آنرا قویا محکوم میکند. همچنین اجبار خانم رحیمی به پوشیدن ‌‌چادر و‌ ممانعت از حضور ایشان در دادگاه همسرش غیر قابل قبول بوده و‌ کاملا محکوم است.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، فعالین جنبش زنان و‌معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۲۳ مهر ۱۴۰۱

************

بیدارزنی: اعضای دربند سندیکای شرکت اتوبوسرانی، معلمان زندانی و فعالان کارگری مستقل را از یاد نبریم

چهارماه از بازداشت فعالان تشکل‌های صنفی می‌گذرد. رضا شهابی، حسن سعیدی و داوود رضوی از سندیکای اتوبوسرانی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی، رسول بداقی، اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه از تشکل‌های صنفی معلمان و کیوان مهتدی از فعالان مستقل کارگری هم ‌اینک در زندان اوین به‌سر می‌برند.
در این میان، آنیشا اسداللهی و شعبان محمدی نیز با قید وثیقه، به‌صورت موقت آزاد شده‌اند.
روز ۱۴ مهرماه، سازمان صدا و سیما با ید طویل خود در پرونده‌سازی، اعتراف اجباری و سناریوسازی امنیتی علیه تمامی طیف‌های معترضان و تشکل‌های صنفی، با پخش مستندی دروغین و اعتراف اجباری از دو عضو فرانسوی دربند، بازهم با وقاحت تمام، اتهامات دیگری را علیه افراد نام برده به‌کار برد.
در روزهای پیش‌رو دادگاه اعضای دربند تشکل‌های صنفی برگزار خواهد شد. دادگاهی که اگر باز هم مغایر با شان و منزلت حقوق زندانیان باشد، با آگاهی علیه آن خواهند ایستاد.
گفتنی است که تداوم بازداشت، عدم دسترسی به درمان و به‌خطر افتادن سلامت «رضا شهابی»، «جعفر ابراهیمی» و دیگر عزیزان این پرونده، مستقیما بر عهده‌ی اژه‌ای ریاست قوه قضاییه، سازمان امور زندان‌ها و تمامی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و در کل، «حاکمیت» است.

چاره‌ی زحمت‌کشان، وحدت و تشکیلات است.

************

نامه سرگشاده حسن سعیدی، عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

سناریوسازی نخ نما و دروغ پردازی وزارت اطلاعات و پخش آن از صدا و سیما محکوم است!

کارگران زحمتکش شرکت واحد اتوبوسرانی، کارگران شریف ایران و حقیقت جویان،
اینجانب حسن سعیدی، عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی، با توجه به ادعاهای کذب و خلاف واقع که توسط وزارت اطلاعات از شبکه یک سیما پخش شد و پیش از این نیز در چند مورد فیلم هایی در این رابطه از شبکه های دولتی پخش شده است، به رغم رسوا و نخ نما بودن شان، لازم دانستم پاسخی شفاف جهت آگاهی افکار عمومی ارائه نمایم.
۱- قطعا فعالین سندیکایی فرانسوی، خانم سیسیل کوهلر و آقای جک پاریس تحت شرایط خاص بازداشت شان، اعترافات خلاف واقع و اجباری علیه اینجانب و سندیکای کارگران شرکت واحد کرده اند.
۲- دیدار علنی سه تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد در رستورانی در تهران با خانم سیسیل کوهلر و آقای جک پاریس برای آشنایی سندیکای کارگران شرکت واحد و سندیکای (FO) فرانسه و امکان سنجی ارتباط دو سندیکا بوده است. سندیکای کارگران شرکت واحد از زمان بازگشایی سندیکا به صورت علنی ارتباط با سندیکاهای کارگری کشورهای مختلف را در دستور کار خود داشته است و اخبار آن را منتشر نموده است. در این رابطه برخی از اعضای سندیکا به نمایندگی از سندیکای کارگران شرکت واحد سفرهایی خارج از کشور به دعوت رسمی و علنی اتحادیه های کارگری شناخته شده منجمله سندیکاهای کارگری فرانسه، که از جمله شامل شرکت در اجلاس سازمان جهانی کار که دولت جمهوری اسلامی ایران عضو هیات مدیره آن است، داشته اند.
۳- ادعای مشمئز کنندۀ دریافت پول از خانم سیسیل کوهلر و آقای جک پاریس توسط اعضای سندیکا که مبتنی بر اقاریر تحت شرایط بوده است را قویا تکذیب می کنم و به تبع آن دیگر اقاریر این دو عضو سندیکای (FO) فرانسه در مورد دریافت پول برای مصارف استخدام افراد برای حضور در تجمعات، تامین مالی اعضای سندیکا، تامین مالی کارگران اخراجی، تامین مالی دستگیرشدگان سندیکایی و خرید اسلحه که مضحک ترین ادعای مطرح شده در این فیلم می باشد را رد می کنم.
۴- در فیلم منتشر شده ادعا شده است که کارگران شرکت واحد و معلمان در پی دیدار با این دو عضو سندیکای (FO) فرانسه و تاثیرپذیری از آنان تجمعاتی اعتراضی برگزار کرده اند و ناشیانه فیلم های اعتراضات پیش از حضور این دو عضو سندیکای (FO) را در آن گنجانده اند، اما با مراجعه به کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد مشخص می شود که فیلم مربوط به تجمع کارگران شرکت واحد در مقابل مجلس در آبان ماه ۱۳۹۵بوده است.
۵- ادعاهای کذب نسبت به اینجانب و آقایان شهابی و رضوی، همچنین پرونده سازی برای مترجمین خوشنام خانم آنیشا اسدالهی و آقای کیوان مهتدی، و نیز فعالین صنفی معلمی، در قالب پخش چند بارۀ فیلم از طریق شبکه های مختلف سیما در حالی صورتی گرفته است که بر اساس قانون جاری کشور پیش از صدور حکم نهایی دادگاه، مجرم قلمداد نمودن افراد جرم محسوب می گردد. لذا حق شکایت از وزارت اطلاعات و صدا و سیما و پخش دفاع خود به همان میزان از شبکه سیمای مربوطه را محفوظ می داند.
سندیکای کارگران شرکت واحد در هر شرایطی همواره از حقوق کارگران شرکت واحد و همبستگی با سایر کارگران، و از حقوق آنها، دفاع نموده است.

کارگر زندانی، حسن سعیدی - بند ۴ زندان اوین

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۱۹ مهر ۱۴۰۱

************

داود رضوی کماکان در بند ۲۰۹ زندان اوین و‌ تحت بازجویی به سر می برد

داود رضوی، عضو‌ هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه، طی تماس تلفنی با خانواده ی خود اطلاع داد که کماکان در انفرادی محبوس بوده و بازجویی ایشان به پایان نرسیده است.
داود رضوی در تاریخ ۵ مهر ماه بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید، اما تا امروز خانواده ایشان موفق به ملاقات با او نشده اند.
داود رضوی به علت مشکل عفونت فک و دندان‌ ، و عدم هضم مناسب غذا با مشکل معده مواجه شده و هم چنین دچار گزگز و بی حسی انگشتان دست شده است که به دنبال علائم به بهداری زندان مراجعه داده شد، اما طبق قوانین زندان دسترسی ایشان به داروی معده درد محدود می باشد، لذا انتظار میرود امکان معاینه مناسب و دسترسی به دارو و درمان مناسب در اختیار ایشان قرار بگیرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد بار دیگر بازداشت داود رضوی و ‌دیگر فعالین صنفی در روزهای اخیر را به شدت محکوم میکند و خواهان آزادی فوری ایشان و دیگر نمایندگان و‌ فعالین زندانی سندیکا، رضا شهابی و‌ حسن سعیدی، می باشد.
کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، فعالین جنبش زنان و‌ دانش آموزان و معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۱۹ مهر ۱۴۰۱

************

انتقال اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه از مریوان به زندان اوین

بنا به گزارش شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران روز شنبه ۱۶ مهرماه، ماموران امنیتی با یورش به منزل اسکندر لطفی، سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان، و شکستن در منزل، ایشان را بازداشت کردند. ضمنأ همزمان با احضار مسعود نیکخواه، دیگر عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان، به اداره اطلاعات شهر مریوان، او را نیز بازداشت کردند.
روز گذشته، یکشنبه ۱۷ مهرماه، این دو فعال صنفی معلمان از مریوان به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.این بازداشت و انتقال به اوین در حالی صورت گرفته که هر دوی این فعالین اواخر مردادماه با وثیقه ی ۲ میلیارد تومانی آزاد شده بودند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه همصدا با شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور، ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه، تداوم و‌ گسترش برخوردهای سرکوبگرانه و خشن با فعالان کارگری و‌معلمی را بشدت محکوم‌ کرده و‌خواهان توقف فوری بازداشت، پرونده سازیهای کذایی و اذیت و آزار فعالین تشکلات مستقل کارگری و معلمی در ایران، از جمله اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد، می باشد.

************

فدراسیونهای جهانی اتحادیه های کارگری رفتار ظالمانه و ‌خشونت آمیز

مقامات ایرانی را محکوم می کنند و خواهان آزادی همۀ‎ فعالین زندانی اتحادیه های کارگری هستند

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
بیانیه ‎ی شورای اتحادیه های کارگری جهانی CGU
۱۵ مهر ۱۴۰۱

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری (ITUC)، کمیته مشورتی اتحادیه های کارگری در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (TUAC) و فدراسیون‌های اتحادیه های جهانی (GUFs) خشونت ممتد مقامات ایرانی علیه مردم ایران را محکوم می‌کنند و خواستار فشار قوی تر بین‌المللی علیه رژیم هستند.
در حالیکه خشم عمومی از کشته شدن مهسا امینی ادامه دارد، حدود ۱۰۰ نفر کشته و بسیاری دیگر مجروح شده اند. مهسا امینی صرفاً به دلیل رعایت نکردن قوانین سرکوبگر و سخت‎گیرانۀ ‎ حجاب اجباری توسط پلیس مذهبی کشته شد. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

دادگاه حسن سعیدی ۲۳ مهر و دادگاه رضا شهابی ۲۴ مهر ۱۴۰۱ اعلام شده است.

لازم به تاکید است در صورتی که برای حضور در دادگاه اجباربه پوشیدن لباس زندان کنند و بخواهند دستبند و پابند بزنند، فعالین سندیکایی زندانی در دادگاه حاضر نخواهند شد.
هرچند که با توجه به صحبت های بازجویان در دوران بازجویی مبنی بر اینکه که هر آنچه ما (بازجویان) بگوییم قاضی انجام می دهد و حکم صادر می کند عملا دادگاه فرمایشی است و فیلم سراپا دروغ اعترافات اجباری دو معلم سندیکایی فرانسوی نیز تاییدی بر این قضیه است که انتظار دادگاهی عادلانه توهمی بیش نیست.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه بار دیگر پروند سازیهای کاذب برای کارگران و‌ فعالین سندیکایی، و در اینمورد مشخص علیه اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، رضا شهابی، حسن سعیدی و داود رضوی، را بشدت محکوم میکند و خواهان پایان یافتن این اقدامات ظالمانه و آزادی کلیه کارگران و‌فعالبن بازداشتی میباشد.

کارگران زندانی، زندانیان سیاسی و‌ کلیه معترضین بازداشتی آزاد باید گردند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۱۶ مهر ۱۴۰۱

************

در محکومیت سناریو سازیهای تکراری وزارت اطلاعات علیه فعالین کارگری و سندیکایی

امروز، ۱۴ مهر ۱۴۰۱، خبرگزاری دولتی ایرنا کلیپ کوتاهی را با عنوان "داستان یک ماموریت" انتشار داده است که سراپا دروغ و بی پایه و اساس است. این ویدئو شامل اعترافات اجباری دو فعال سندیکایی فرانسوی میباشد که در اواسط اردیبهشت ماه امسال پس از پایان سفرشان به ایران و در راه فرودگاه در تهران دستگیر شدند. این دو فعال سندیکایی، به نامهای خانم سیسیل کوهلر و همسرش آقای ژاک پاریس، هر دو از معلمان شناخته شده و عضو یکی از اتحادیه های کارگری-معلمی مستقل فرانسه به نام "فدراسیون ملی آموزش، فرهنگ و کارآموزی حرفه‌ای - سندیکای نیروی کارگری" میباشند، و اتحادیه آنها بدنبال دستگیریشان قویا کلیه اتهامات ساختگی حکومت علیه آنها را کذب محض اعلام کرده است و خواهان آزادی آنها شده است. متن کامل را اینجا کلیک کنید.

کارگران زندانی، زندانیان سیاسی و‌ کلیه معترضین بازداشتی فوری و بدون قید و شرط آزاد باید گردند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۱۴ مهر ۱۴۰۱

************

برگزاری دادگاه حسن سعیدی

حسن سعیدی در آخرین‌ملاقات خود با خانواده در روز گذشته اطلاع داد که دادگاهش در تاریخ ۲۳ مهر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار میگردد.
حسن سعیدی، از فعالین قدیمی سندیکای کارگران شرکت واحد، در ۲۸ اردیبهشت بدنبال یورش شبانه ماموران امنیتی به محل اقامتش بازداشت شد. او مدت طولانی ای را در انفرادی و تحت بازجویی بسر برد، و ‌اکنون در بند عمومی زندان اوین محبوس است. با وجود پایان بازجویی و‌ تکمیل پرونده، مقامات حکومتی حتی با آزادی موقت و‌ مشروط حسن سعیدی‌ مواففت نکرده اند. اتهامات وارده به حسن سعیدی شامل اجتماع و‌ تبانی و‌ تبلیغ علیه نظام میباشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه تداوم حبس اعضای سندیکا، حسن سعیدی و رضا شهابی، و بازداشت داود رضوی در پنجم مهر ماه، را قویا محکوم میکند و خواهان آزادی فعالین سندیکایی زندانی و‌ تمامی کارگران، معلمان، دانشجویان، دانش آموزان و کلیه معترضان بازداشتی طی اعتراضات سراسری در کشور میباشد.

************

جلسه رسیدگی به پرونده رسول بداقی

رسول بداقی، فعال صنفی و از اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ۱۸ مهر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار می‌شود بنا به تویتر آقای صفرنیا وکیل پرونده پیش‌تر دیوان عالی حکم پیشین این فعال صنفی معلمان را نقض‌کرده…

کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

************

تحت‌ فشار قرار دادن راننده های جدیدالاستخدام در سامانه یک اتوبوسرانی به جهت اضافه کاری مازاد

همانطور که در گذشته نیز گزارش داده ایم، شرکت واحد برای کمبود نیروی انسانی در خطوط به خاطر بازنشسته شدن تعداد کثیری از رانندگان در سال های گذشته اقدام به جذب راننده به صورت قرار دادی و تحت نظر شرکت پیمانکاری نموده است که موجب بی حقوقی بیشتر کارگران شده است. این راننده ها بعد از چندین ماه کار کرد در شرکت واحد هنور از نحوه قرارداد خودشان هیچ اطلاعی ندارند و حتی فیش حقوق که هر ماه میبایستی همراه با پرداخت حقوق داده شود به آنها داده نمی‌شود و راننده میبایستی برای دریافت یک فیش حقوقی که از حقوق اولیه یک کارگر و یا راننده میباشد به شرکت هادیان شهر که کیلومترها از محل کار فاصله دارد مراجعه نماید.
با وجود تمام این مشکلات و عدم امنیت شغلی مدیریت سامانه یک بی آر تی و عوامل آن از عدم آگاهی و همچنین از عدم امنیت شغلی این رانندگان سوء استفاده کرده و این رانندگان را مجبور می‌نمایند تا در هفته دو روز در شیفت مخالف به صورت اضافه کاری شاغل گردند و در صورت عدم تمکین راننده از اوامر بهره برداری تحت اذیت و آزار و تعویض شیفت و حتی تهدید به کاهش اضافه کاری از طرف ناحیه می‌گردند. در صورتیکه اضافه کاری مطابق قانون کار به صورت توافقی میباشد و کارفرما اجازه ندارد راننده را به صورت اجبار وادار به انجام اضافه کاری نماید. به خاطر حساسیت شغلی، رانندگان در روز بیشتر از ۸ ساعت و سی دقیقه نباید اجازه کار داشته باشند و اگر قرار بر دادن اضافه کاری باشد میبایستی رضایت هر دو طرف در نظر گرفته شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه به تمامی رانندگان قرار دادی تاکید میکند که در صورت اجبار کردن این دستورات غیر قانونی می‌توانند به آن اعتراض کرده، با اقدام جمعی پیگیری نمایند و جهت اطلاعات بیشتر با سندیکا تماس بگیرند.

************

بیانیه مشترک سندیکاهای کارگری فرانسه در همبستگی با اعتراضات مردم در ایران

در پی قتل مهسا ژینا امینی جوان در ۱۶ سپتامبر به دست گشت ارشاد، سراسر ایران لبریز از خشم می شود. با اعلام خبر مرگ وی، در منطقه کردستان محل زندگی او و هم چنین در تهران و در بسیاری از دانشگاه های کشور، شاهد جنبش‌های اعتراضی هستیم.
در فردای روز قتل مهسا، سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی واحد تهران و حومه در بیانیه ای اعلام می کند:
برای مطالعه متون کامل همبستگی کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ و بیانیه مشترک سندیکاهای کارگری فرانسه اینجا کلیک کنید.

************

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ

سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری توسط حکومت ایران بدنبال قتل مهسا امینی را محکوم می کند

در نامه اعتراضی کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ، خطاب به رهبری جمهوری اسلامی، آمده است:
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ به نمایندگی از بیش از ۹۷۰ هزار کارگر در نروژ، سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری توسط حکومت ایران بدنبال قتل مهسا امینی توسط پلیس را محکوم می کند.
مهسا امینی، زن ۲۲ ساله ایرانی، در ۱۳ سپتامبر به اتهام عدم رعایت حجاب مناسب توسط به اصطلاح 'پلیس اخلاق' ایران دستگیر شد. او سه روز بعد در بازداشت پلیس، بنا به گزارش ها پس از ضرب و شتم و شکنجه، درگذشت.

************

بی خبری از وضعیت داود رضوی

داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، غروب سه شنبه ۵ مهر در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل گردید. آقای رضوی طی تماس تلفنی کوتاهی که با خانواده خود در روز چهارشنبه ۶ مهر داشت اطلاع داد که در بند ۲۰۹ زندان اوین، در انفرادی و ‌تحت بازجویی به سر می برد.
متاسفانه مراجعه خانواده داود رضوی به دادسرای زندان اوین در روز ۹ مهر، به دلیل تعداد زیاد‌ خانواده های بازداشتیان و‌حضور چشمگیر نیروهای امنیتی-نظامی نتیجه ای نداشت و‌ امکان صحبت با مسئولین و‌ حتی نگهبانان درب ورودی زندان ‌نیز به آنها داده نشد.
ضمن قدردانی و سپاس فراوان از انتشار اخبار مربوط به بازداشت اعضای سندیکا، جهت صحت و ‌سقم اخبار مربوط به اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد درخواست میکنیم که به اطلاعیه های سندیکا به عنوان تنها منبع موثق در این زمینه مراجعه گردد. بطور مثال خبر انتشار شده در برخی کانالها مبنی بر بازداشت داود رضوی در «یکی از شهرهای شمالی کشور» صحت ندارد و‌ همانطور که در بالا اشاره کردیم ایشان در تهران بازداشت شدند.

کارگران زندانی، زندانیان سیاسی و‌ کلیه معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

************

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
نماینده کمیسیونهای کارگران اسپانیا:

سرکوب سندیکاهای کارگری در ایران ادامه دارد. رضوی از سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران بازداشت شده و در زندان اوین به سر میبرد. ما خواهان آزادی او و دیگر فعالین کارگری، معلمان، دانش‌آموزان، زنان و بازداشتیاناعتراضاتسراسرىدر ایران هستیم.

شاران بارو
شاران بارو دبیر کل کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری، با ۲۰۰ میلیون عضو در بیش از ۱۶۰ کشور در جهان: «تمامی فعالان کارگری زندانی، معلمان، دانشجویان، فعالان جنبش زنان و معترضان بازداشت شده در جریان اعتراضات گسترده اخیر در سراسر ایران باید فورا آزاد شوند.»

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۸ مهر ۱۴۰۱

************

حسن سعیدی، از اعضای سرشناس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که در ۲۸ اردیبهشت ماه بدنبال یورش نیروهای امنیتی بازداشت و در زندان اوین در حبس به سر‌میبرد، روز گذشته، چهارشنبه ۶ مهر ماه، با پوشیدن لباس زندانی جهت اعزام خود به دادگاه مخالفت نمود و در نتیجه اعزام ایشان به دادگاه صورت نگرفت.
اعضای زندانی سندیکا، حسن سعیدی، رضا شهابی، داود رضوی، و‌ کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی و‌معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۷ مهر ۱۴۰۱

************

بازداشت داود رضوی بشدت محکوم است

سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت داود رضوی را بشدت محکوم میکند. اعضای زندانی سندیکا و‌ کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی و‌معترضین بازداشتی آزاد باید گردند
داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، سه شنبه شب، ۵ مهر ۱۴۰۱, بدنبال یورش ماموران سرکوبگر امنیتی، بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین‌منتقل شد. برای ایشان قرار موقت یک‌ماه بازداشت تعیین کردند و‌ در حال حاضر در انفرادی و‌ تحت بازجویی به سر میبرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت داود رضوی را بشدت محکوم میکند و خواهان آزادی فوری ایشان و دیگر نمایندگان و‌ فعالین زندانی سندیکا، رضا شهابی و‌ حسن سعیدی، میباشد.

کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، فعالین جنبش زنان و ‌معترضین بازداشتی آزاد باید گردند.

۷ مهر ۱۴۰۱

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

************

خبر فوری: داود رضوی بازداشت و به بند انفرادی ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید

خبر فوری: داود رضوی، عضو‌هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، سه شنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۱، بازداشت و به بند انفرادی ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید.
اطلاعات تکمیلی در خصوص بازداشت آقای رضوی را متعاقبا به اطلاع عموم خواهیم رساند.
سندیکای کارگران شرکت واحد بشدت بازداشت داود رضوی را محکوم میکند و خواهان آزادی ایشان و نیز دیگر اعضای زندانی سندیکا، رضا شهابی و‌ حسن سعیدی، میباشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

************

امروز چهارم مهر رضا شهابی، رسول بداقی و جعفر ابراهیمی

به علت خودداری از پوشیدن لباس زندان از اعزامشان به دادگاه جلوگیری شد

امروز چهارم شهریور رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، و رسول بداقی و جعفر ابراهیمی از اعضای کانون های صنفی معلمان در استان تهران و نیز شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، را جهت تعیین وقت شعبه برای دادگاه احضار کردند که آنها از پوشیدن لباس زندانی جهت اعزام به دادگاه خوداری کردند و به همین جهت مسئولین زندان از اعزامشان به دادگاه جلوگیری بعمل آوردند.
پوشیدن لباس زندانی جهت انتقال به خارج از زندان فشار مضاعفی بر زندانیان سیاسی است و به هیچ عنوان وجه قانونی ندارد و براساس ماده ۷۳ آئین نامه سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، زندانبان نمیتواند زندانیان سیاسی را مجبور به پوشیدن لباس زندان جهت انتقال به خارج از زندان کند و این اجبار زندانبان غیرقانونی است و امروز چهارم شهریور آقایان شهابی و بداقی و ابراهیمی از حق قانونی خودشان در نپوشیدن لباس زندان برای اعزام به دادگاه استفاده کرده اند.
اینک پنج ماه از بازداشت این فعالین کارگری و معلمی و نیز بازداشت حسن سعیدی، از فعالین سندیکای کارگران شرکت واحد، محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، و نیز کیوان مهتدی، نویسنده، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران میگذرد و از آزادی آنها حتی به صورت مشروط جلوگیری کرده اند.
در همین زمینه حال جسمانی آقایان رضا شهابی و جعفر ابراهیمی وخیم میباشد ونیاز فوری به درمان در بیمارستان خارج از زندان دارند که تا کنون مقامات امنیتی و قضایی با رسیدگی پزشکی در خارج از زندان علیرغم وخامت جسمانی آنها و تاکید پزشکان خوداری کرده اند.

کارگر و ‌معلم زندانی آزاد باید گردد

کلیه زندانیان سیاسی و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

************

همبستگی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا با جنبش های اجتماعی ایران

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا در همبستگی با معترضان شجاع در ‌ایران که قتل وحشیانه ‌ مهسا امینی را محکوم کرده اند، ایستاده و خواهان دادخواهی و نیز پایان هرگونه سرکوب زنان در ایران میباشد.
مهسا امینی، زن ۲۲ ساله کرد، در ۱۳ سپتامبر توسط گشت ارشاد ایران به اتهام عدم رعایت حجاب مناسب دستگیر شد. او سه روز بعد از بازداشت توسط پلیس، بنا به گزارش ها پس از ضرب و شتم و شکنجه درگذشت.
اعتراضات در سراسر کشور به راه افتاده است و ما از امنیت معترضان نگرانیم. گزارش هایی مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی از خشونت وحشیانه در حال اطلاع رسانی است. چندین نفر بر اثر شلیک گلوله کشته شده اند و اعتراضات همچنان ادامه دارد.
جنبش کارگری و تشکل های مستقل کارگری ایران مدافعان سرسخت برابری هستند و با تحمیل هرگونه حجاب اجباری و سایر بی عدالتی ها و تبعیض ها علیه زنان و دیگر مردم تحت ستم ایران مخالفند.
ما از خواسته‌های معترضان، جنبش‌های اجتماعی و اتحادیه‌های کارگری مستقل برای لغو همه قوانین ناعادلانه و سرکوبگرانه که حقوق اساسی زنان را نقض می‌کنند و نیز از برقراری عدالت برای همه قربانیان سیاست‌های زن‌ستیزانه و تبعیض‌‌گرایانه و خشونت آمیز حکومت ایران حمایت می‌کنیم.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه