افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                       سه شنبه ۲٩ اسفند ۱۴۰۲ - ۱٩ مارس ۲۰۲۴


پیام نوروزی توماج صالحی از زندان دستگرد اصفهان

گرمای دستانی که به یادم نهال کاشتند و دستانی که یاد من را بر دیوار‌های شهر زنده نگه داشتند را بر سینه‌ام حس می‌کنم، صدای کسانی که شب یلدا و زادروزم را تبریک گفتند و یا برای آزادی‌ام فریاد کشیدند هنوز هر روز روحم را جلا می‌دهد. من اینجا تنها نیستم چرا که تنهایم نگذاشتید، من اینجا در کنار شما به یاد روزهای شادتر از امروزمان و به امید آینده‌های روشن‌تر از همه این سال‌هایمان، سال نو را با لبخند غرور و افتخار جشن می‌گیرم و همچنان همراه با شما مقاومت می‌کنم. نوروزتان فرخنده، زنده باد ۵۵۲ روز مقاومت شکوهمند انقلاب زن زندگی آزادی.

توماج‌ صالحی (زندان دستگرد اصفهان)

**************

کامیار فکور از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

امروز سه شنبه بیست و نهم اسفندماه، کامیار فکور، فعال کارگری که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری میکند، به مرخصی اعزام شد.
کامیار فکور با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی، به مدت هفت روز به مرخصی اعزام شده است.
او پیشتر در تاریخ هشتم اردیبهشت، در آستانه روز جهانی کارگر به همراه شماری از فعالین صنفی و کارگری توسط ماموران امنیتی در منزل محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان، بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند.
از سوی دیگر، اواخر مردادماه سال جاری، حکم تعلیقی محکومیت دو سال حبس کامیار فکور از بابت اتهام تشویش اذهان عمومی در پرونده سال ۱۴۰۰ صادره از شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به اجرا در آمد.
کامیار فکور، فعال کارگری پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و تحمل حبس را دارد.

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبە ٢٨ اسفند بازنشستگان مخابرات شهرهای رشت، تبریز، اردبیل، اراک، اصفهان، مریوان، بروجرد، همدان، خرم‌آباد، سنندج، کرمانشاه و ... در اعتراض بە وضعیت بد معیشیتی خود و عدم پاسخگویی بە خواستەهایشان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

**************

توماج صالحی از دو اتهام واهی در دادگاه کیفری اصفهان تبرئه شد

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری در حساب ایکس خود نوشت: "توماج صالحی توسط شعبه ۱۱۷ دادگاه کیفری ۲ اصفهان از اتهام نشر اکاذیب و تشویق به اعمال خشونت آمیز در رابطه با ویدیوی منتشره در آذر ماه ۱۴۰۲ تبرئه شد."
آقای رئیسیان پیشتر درباره جلسه دادگاه کیفری که ٢۶ اسفند ماه برگزار شده بود، تاکید کرد که توماج صالحی هیچ‌یک از اتهامات را نپذیرفته و توضیحات خود را ارائه داده است.
این اتهامات در حالی به توماج صالحی منتسب شد که در پرونده‌های قبلی نیز، علیه این هنرمند مطرح و در نهایت از آن‌ها تبرئه شده بود.
این هنرمند مردمی، در حالی که روز ۲۷ آبان ماه سال جاری پس از تحمل بیش از یک سال حبس آزاد شده بود، ۱۲ روز بعد در تاریخ ۹ آذر ماه توسط مزدوران جمهوری اسلامی در بابل بازداشت و به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد.

**************

جمهوری اسلامی به تجمع اعتراضی کارگران چابهار نیرو از کلانتری گسیل کرد

روز جاری، در حالی که کارگران فضای سبز منطقه آزاد چابهار به دلیل عدم پرداخت حقوقشان، دست به اعتراض و اعتصاب زده بودند، عوامل کلانتری این منطقه به محل تجمع آن‌ها اعزام شدند.
کارگران معترض نسبت به عدم پرداخت عیدی و دستمزد ماه‌های پایانی سال، ضمن اعتصاب دسته‌جمعی در مقابل ورودی ساختمان سازمان منطقه آزاد چابهار تجمع اعتراضی برگزار کردە بودند.

**************

امور نگهداری ناحیه قم (شرکت راهبر ریل)

امروز کارگران و کارکنان امور نگهداری قم جهت دریافت حقوق و عیدی و بن ها و مناسبتهای پرداخت نشده اعتصاب کردند و دست از کار کشیده و تا احقاق حقوق خود به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

**************

اعتصاب کارگران راه آهن کرج

امروز هم تو کرج بابت ارزاق و اینکه سختی کار تعدادی از کارگران پرداخت نشده بود اعتصاب شد که یه در گیری بین یکی از کارگران و مامورین رخ داد که تقصیر نیروی انتظامی بود.
برخورد نیروی انتظامی قابل انتقاد است و نمیدانیم به چه دلیل نیروی انتظامی در آنجا شرکت داشته که کارشان غیر قانونی و در قانون کار نیامده لطفا اقایان نیروی انتظامی شرکت را خالی بکنید.
کارگران کرج با شرکت تراورس قرار داد دارند و باید گفت این شرکت حاضر به پرداخت مطالبات بر حق کارگران نیست سابقا هم این کارگران اعتصاب و تجمع داشتند. / یکشنبه ۲۷ اسفند

**************

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان همچنان ادامه دارد

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش، استان مرکزی اراک، در اعتراض به فقر و نداری، در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی ، در اعتراض به غارت، فساد، گرانی، ،ستم، تبعیض و نابرابری ها.

تجمع و راهپیمائی اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی در اهواز
امروز یک‌شنبه ۲۷ اسفند‌ماه ۱۴۰۲، بازنشستگان تأمین‌اجتماعی اهواز نیز در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هایشان مقابل ساختمان سازمان تأمین اجتماعی اهواز دست به تجمع و راهپیمائی زدند. اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد تهران
امروز یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ بازنشستگان صنایع فولاد تهران در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مقابل ساختمان مرکزی صندوق بازنشستگی فولاد دست به تجمع زدند. اینجا کلیک کنید.

اصفهان: امروز یکشنبه ۲۷ اسفند، تجمع بازنشستگان فولاد خوزستان جهت اصلاح همسانسازی و مطالبات صنفی دیگر

**************

اعتصاب شبانه کارگرانه فولاد زرند ایرانیان مخففش زیسکو

حقوق اسفند ماه برخی از شرکت‌های صنعتی زرند واریز نشده است که دیگر زمانی تا عید نمانده است
زیسکو یک شرکت بزرگ فولاد سازی به دلیل سو مدیریت، کمتر از ۳ سال از زمان بهره برداری اکنون در مرز ورشکستگی و تعطیلی قرار دارد

**************

معیشت طبق استاندارد کنسرسیوم بین المللی،

حداقل برای افراد بالاتر از ۵۰ سال

۱- نان. ۲- گوشت. ۳- مرغ. ۴- ماهی. ۵- ماکارانی. ۶- خرما. ۷- گردو و پسته وبادام ۸- شیر ۹- پنیر. ۱۰- ماست ۱۱- کره ۱۲- روغن. ۱۳- برنج ۱۴- لوبیا. ۱۵- عدس. ۱۶- لپه. ۱۷- نخود ۱۸- قند. ۱۹- شکر. ۲۰- رب. ۲۱- سیب زمینی. ۲۲- پیاز. ۲۳- میوجات ۲۴- سبزی جات. ۲۵- لوازم بهداشتی مردانه و زنان ۲۶- لوازم شوینده و پاک کننده و پودر لباس شویی. ۲۷- خمیر دندان و مسواک. ۲۸- صابون و شامپو. ۲۹- تیغ و لوازم آرایش ۳۰- لباس زیرمردانه وزنانه ۳۱- لباس بیرون مردانه و زنان ۳۲- کفش مردانه و زنانه. ۳۳- مسافرت. ۳۴- هزینه حمل و نقل ۳۵- لوازم آموزشی ۳۶- هزینه حامل های انرژی آب و برق و تلفن و گاز. ۳۷- هزینه اینترنت ۳۸- هزینه مسکن ۳۹- هزینه های غیر مترغبه ۴۰- هزینه های دارو و درمان ۴۱- سایر هزینه های پیش بینی نشده

قیمت بند یک تا ۲۲ جمعا ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰۰ تومان
قیمت بند ۲۲ تا۳۰ جمعا ماهیانه ۴۰۰۰۰۰۰ تومان
قیمت اقلام از بند ۳۰ الی ۳۲ جمعا به مبلغ۲۵۰۰۰۰۰ تومان
قیمت اقلام از بند ۳۳الی۳۴ جمعا بمبلغ ۳۰۰۰۰۰۰تومان
قیمت اقلام بند ۳۵جمعا به مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰ تومان
قیمت اقلام از بند ۳۶ الی۳۷ جمعا به مبلغ ۲۵۰۰۰۰۰ تومان
قیمت اقلام بند ۳۸جمعا به مبلغ ۶۰۰۰۰۰۰ تومان
قیمت اقلام ۳۹ الی ۴۱ جمعا به مبلغ ۴۰۰۰۰۰۰

در نتیجه جمِع کل هزینه معیشت مبلغ ۳۴ میلیون تومان برای یک خانواده ۳/۳ برآورد می شود
سبد غذایی برای بالغین با سن ۱۸ تا۵۰ سال باید ۲۸۰۰ کالری انرژی و ۵۶ گرم پروتئین

سعید تبریزیان - ۱۴۰۲/۱۲/۲۵

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان شهر اراک

تجمع اعتراضی بازنشستگان شهر اراک مقابل کانون بازنشستگان شهر اراک درجهت حمایت از تصمیم کانونها واعضای کارگروه کارگری شورای عالی کار مبنی بر افزایش حقوقهای سال ۱۴۰۳ طبق ماده ۴۱ قانون کار( حد اقل حقوق ۱۵ میلیون تومان ) شعار بازنشستگان: این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی / حاصل کار دولت غارت جیب ملت

شنبه ۲۶ اسفند

**************

به ساعات کارمان اعتراض کردیم، در آستانه شب عید اخراجمان کردند!

کارگران گذرگاه مرزی پرویزخان قصرشیرین به دلیل اعتراض به ساعات طولانی کار اخراج شدند. آنها از ساعت ٧ صبح تا ۱۲ شب در گرما و سرما و گرد و غبار کار می کردند. اما حالا در آستانه نوروز اخراج شدند./ جمعه ۲۵ اسفند اینجا کلیک کنید.

**************

عملیاتی‌های معترض جنوب شرکت فلات‌قاره لاوان

آدینه ۲۵اسفندماه۴۰۲

اهم مطالبات:
برکناری مدیران نالایق و بی‌کفایت
- حذف سقف‌حقوق
- اصلاح کف‌حقوق
- حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی
- اجرای کامل ماده۱۰
- پرداخت بک-پی ماده۱۰
- عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی
- عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت
علی‌مددی، حسین‌نژاد، طبل توخالی

پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

عدم پرداخت حقوق و مزایای کارگران روزمزد و پیمانکاری شهرداری اندیمشک

**************

عدم پرداخت حقوق و مزایای کارگران روزمزد و پیمانکاری شهرداری اندیمشک

کارگران روزمزد و پیمانکاری شهرداری شهرستان اندیمشک در استان خوزستان حقوق و مزایای خود را دریافت ننموده اند.
عدم پرداخت حقوق و مطالبات، مشکلات بسیار زیادی را برای کارگران و خانواده های آنان در آستانه شب عید و ایام پایانی سال به وجود آورده است. تعدادی از کارگران و رانندگان از دی ماه حقوق دریافت نکرده‌اند در عین حال عیدی و پاداش پایان سال آن‌ها پرداخت نشده است.

**************

سیروس فتحی همسر شریفه محمدی در بارۀ وضعیت همسرش

در صفحه ی اینستاگرام خود نوشت:
«امروز توانستیم با وکیل تسخیری!!!! شريفه صحبت کنیم مجموعه ای از برخورد های خلاف قانون در پرونده او اتفاق افتاده که در نوع خود بی نظیر است . از اتهام هواداری از یکی از احزاب سیاسی که شریفه هیچ باوری به فعالیت های این جریان نداشته تا شکنجه و آسیب رساندن به او تا جایی که رییس زندان از پذیرش او خودداری کرده و گزارش آن را به مقامات بالاتر داده است و انتساب كميته هماهنگی به یک جریان سیاسی و در نهایت اتهامات سنگین به خاطر فعالیت های مدنی و ... نشان از عمق ترس و کینه شان از فعالان مستقل کارگری است. در حالی که در هیچ کجای پرونده او حتی یک خط مدرک و سند یا اقرار و اعترافی در این خصوص وجود ندارد شریفه مرتکب هیچ جرمی نشده است. در آینده بیشتر از پرونده او خواهم نوشت.»

**************

روز چهارم اعتصاب کارکنان پتروشیمی پتروناد آسیا

سه‌شنبه مدیرعامل شرکت پتروناد آسیا در اقدامی عجیب، حدود ۳۰ نفر از کارکنان این شرکت را اخراج کرد. تا این لحظه نامه اخراج ۳۱ نفر در آستانه سال جدید ابلاغ شده است. / پنجشنبه ۲۴ اسفند

**************

تجمع اعتراضی کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق

در پی تجمع اعتراضی کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق نسبت به عملکرد ضعیف مدیرعامل این شرکت، راه های ورودی به معدن چغارت با دامپتراک مسدود شد.
تجمع اعتراضی شورای کارگری و پرسنل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق جهت احقاق حقوق خود هم اکنون ورودی معدن چغارت:
مهمترین خواسته پرسنل شرکت سنگ آهن بورسی نشدن سنگ آهن تا زمان انجام دادن تمامی تعهدات صندوق بازنشستگی نسبت به شهر و پرسنل از جمله واگذاری سهام ترجیحی به پرسنل، واگذاری ۱۵ درصد سهام شرکت سنگ آهن به شهرستان، جلوگیری از تعدیل نیرو در شرکت، احداث کارخانه های جوار معدنی و... که در صورتجلسه ۱۶ بندی سال ۹۳ و صورتجلسه ۲ دی ماه ۱۴۰۰ به آن اشاره شده است. و توضیح خواستن از مدیر شرکت در رابطه با اینکه چرا به جای اینکه قرار بوده ۵۰ هزار میلیارد تومان در شرکت سرمایه گذاری کنید امروز شرکت ۱۶ هزار میلیارد تومان بدهکار است.

پنجشنبه۲۴ اسفند ۱۴۰۲

**************

توضیح یک فعال کارگری در ارتباط با مسئله‌ی سبد معیشت و حداقل دستمزد

روز گذشته خبری را تحت عنوان «نگرانی دولت و کارفرمایان برای چاقی کارگران در صورت افزایش دستمزد» منتشر کردیم. بعد از انتشار این خبر یکی از فعالان کارگری پیغام روشنگری به سرخط داده است که برخی نکات ابهام‌برانگیز آن خبر را اصلاح می‌کند.
متن پیغام از این قرار است: « سبد معیشتک یک استاندارد جهانی‌ست و شامل همه‌ی اقلام مورد نیاز هر خانواده‌ای است (و نه فقط کارگر و یا طبقه‌ی متوسط).
سبد معیشت شامل تفریح و مسافرت و رستوران و تئاتر و سینما و... هم می‌شود. سبد معیشت متضمن یک رفاه حداقلی‌ست و باید برای بیشتر از آن هم چانه‌زنی کرد. غیر از خوراک و پوشاک و دارو و... حتی هزینه‌ی مطالعه و اینترنت و ورزش را هم در بر می‌گیرد.
برای طبقه‌ی مزدبگیر (طبقه‌ی کارگر در مفهوم کلی) یک چالش بزرگ با کارفرمای دولتی و خصوصی بر سر تامین این سبد است و نقطه‌ی عزیمت بسیار بزرگی‌ست. تقلیل سبد معیشت به "نرخ تورم" خواسته‌ی کارفرماهاست و نه نیروهای پیشرو. برآورد سبد معیشت ۳۰ میلیونی و بر اساس آن تعیین حداقل دستمزد و سپس افزایش طبق نرخ تورم یک مطالبه‌ی درست در شرایط فعلی‌است و بیخود نیست که شورای دستمزد در حال تکاپوست که این سبد را کوچک و کوچکتر کند.
"سطح متوسط رفاه جامعه" باید قابل اندازه‌گیری باشد. حقوق عدد و رقم است. هر معیاری چه تورم یا سبد معیشت اعداد و رقم‌های قابل اندازه‌گیری‌ست.
کارگران و بازنشستگان با یک حساب سرانگشتی اعلام کرده‌اند که اگر صددرصد هم به حقوق‌ها اضافه شود باز هم به سبد معیشت نمی‌رسند.

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

اعتصاب کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن مقابل استانداری یزد

درخواست های کارگران:
۱- انجام دادن درست وصحیح طرح طبقه بندی بدون استفاده از زور و تهدید .چون اگه مشکل نداشت به صورت تک نفره امضا نمیگرفتن
۲- دادن بن های مناسبتی امسال
۳- به روز شدن حقوق
۴- ... امنیت شغلی که به خاطر خواسته ها مجبور به
۵- تعهد یا اخراج میباشد.
۶- بیمه تکمیلی کارگران که شرکت هیچ گونه کمک یا حمایتی نسبت به انجامش ندارد
بازم امروز پیگیر درخواست هامون شدیم چون وعده های توخالی دادن بهمون و نزدیک عید هستش و شرمنده جلوی زن و بچه هامون هستیم.

چهارشنبه ۲۳ اسفند

**************

توماج صاحی جایزه سالانه آزادی بیان خود در شاخه هنر را به سیل زدگان سیستان و بلوچستان اهدا کرد

به گزارش حال وش/ توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی و زندانی سیاسی مبحوس در زندان اصفهان جایزه سالانه آزادی بیان در شاخه هنر که در اکتبر ۲۰۲۳ برنده این جایزه از سوی سازمان index on censorship شده بود که به ارزش نقدی ۲۵۰۰ پوند است را به سیل زده‌گان سیستان و بلوچستان از زندان اهدا کرد.
سازمان index on censorship در اکتبر ۲۰۲۳ ضمن اهدای این جایزه به توماج نوشت:
«توماج صالحی خواننده رپ ایرانی‌ست که در مورد بی‌عدالتی و تجاوز مقامات ایرانی به حقوق جامعه مدنی ایران میخواند. در سال۲۰۲۲ در جریان اعتراضات، او به دلیل کارهای هنری‌اش دستگیر و متهم شد. او در سال۲۰۲۳ به بیش از ۶سال زندان محکوم شد. تلاش‌های هنری او در حمایت از اعتراضات ایران پس از مرگ مهسا امینی الهام بخش بود.»
گفتنی است در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲، «توماج صالحی» پس از تحمل ۲۵۲ روز زندان انفرادی و مجموعا یک سال و بیست‌ویک روز حبس سرانجام با قید وثیقه از زندان آزاد شده بود و پس از ۱۲ روز در ۹ آذر ماه ۱۴۰۲ بازداشت شد./ حال وش

**************

تجمع جمعی از بازنشستگان کشوری (فرهنگیان) و تامین اجتماعی

تجمع جمعی از بازنشستگان کشوری (فرهنگیان) و تامین اجتماعی در برابر استانداری خوزستان در اهواز با شعارهای: شورای‌عالی کار، خیانت نکن اینبار / یا مرگ یا زندگی، مرگ بر این بندگی اینجا کلیک کنید.
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر کشوری کرمانشاه با مشارکت بازنشستگان مخابرات مقابل صندوق بازنشستگی کشوری با شعار اتحاد، اتحاد، علیه فقر و فساد در سه شنبه اعتراض سه شنبه ۲۲ اسفند
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران: چهل و یکمین ‍ تجمع اعتراضی بازنشستگان مطالبه گر کرمانشاه و اهواز اینجا و اینجا کلیک کنید.

**************

اعتراضات سراسری پرستاران همچنان جاری در خیابان!

تجمع اعتراضی پرستاران و کادر درمان رفسنجان، در مقابل دانشگاه علوم پزشکی و سپس فرمانداری شهرستان رفسنجان: در اعتراض به اضافه کار اجباری و مفت و معوقات و مطالبات تعرفه گذاری و فوق العاده خاص و وعده های همیشگی محقق نشده. / سه‌شنبه ۲۲ اسفند

**************

کارگران شهرداری سنندج حقوق و مزایای سه ماه اخیر را دریافت نکرده‌اند

کارگران شهرداری سنندج، حقوق و مزایای سه ماه گذشته خود را دریافت نکرده‌اند و این مسئله، خانواده‌های آن‌ها را در آستانه سال نو در وضعیت معیشتی بسیار سختی قرار داده است.
شهرداری سنندج در حالی از پرداخت حقوق سه ماه گذشته و پاداش و عیدی امسال این کارگران امتناع می‌کند که طی یک سال گذشته، نیز هر دو ماه یک‌بار یا سه ماه یک‌بار حقوق آن‌ها را به حسابشان واریز کرده است.

**************

تمدید قرار بازداشت شریفه محمدی و نیاز فوری او به جراحی

شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، بعد از سه ماه و چهار روز از بازداشت، توانست با همسر و فرزندش «ملاقات حضوری» داشته باشد.
سیروس فتحی، همسر وی با اعلام این خبر گفت: «شریفه از ناحیه انگشت پا، دچار عفونت شدید شده است و نیاز به جراحی فوری دارد».
عدم وجود امکانات پزشکی در بند زنان زندان لاکان رشت، موجب تشدید عفونت پای این فعال کارگری شده است.
بعد از گذشت ۹۴ روز، قرار بازداشت شریفه محمدی، مجددا تمدید شده است و رجبی بازپرس شعبه ۴ دادگاه انقلاب رشت، همچنان با تودیع قرار وثیقه‌ی وی مخالفت کرده است. با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز، این تمدید قرار بازداشت، موجب نگرانی خانواده و دوستان وی شده است.
شریفه محمدی در دوران بازجویی در سنندج مورد ضرب و شتم بازجوها قرار گرفته است و اکنون نیز با وجود بیماری و نیاز به جراحی و رسیدگی پزشکی، همچنان در بند عمومی زندان لاکان رشت بلاتکلیف و بازداشت است.
وی در تاریخ ۱۴ آذر در منزل خود در شهر رشت بازداشت شد./ بیدارزنی

**************

دوشنبه های اعتراضی بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات تهران، اراک، اصفهان، اردبیل، کرمانشاه، اهواز، آذربایجان شرقی تبریز، مریوان، سنندج، مریوان، رشت، بندرعباس، ساری، زنجان، شهرکرد، بروجرد و خرم آباد و ... در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و پایمال شدن حقوق خود در دوشنبه های اعتراضی.
کرمانشاه اینجا و اینجا ، اردبیل اینجا ، تهران اینجا و اینجا کلیک کنید.

**************

پرستاران معترض شیرازی همچنان در خیابان!

پرستاران و کادر درمان شیراز با درخواست اصلاح تعرفه‌های پرستاری، افزایش کارانه، دستمزد و همچنین حذف اضافه‌کاری اجباری، برای چندمین روز متوالی تجمع اعتراضی برگزار کردند: / پرستار داد بزن، حقتو فریاد بزن! اینجا کلیک کنید.

دوشنبه ۲۱اسفند ۱۴۰۲

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان فولادی قائمشهر

سلام و درود به همکاران معدن و فولاد از تجمع امروز همکاران عزیز درب صندوق بازنشستگی فولاد قائمشهر خواسته‌های مان این است یک صورتجلسه ۱۵/۷ را چرا زیر پا گذاشتند با امضای چندین تن از کارشناسان رده بالای وزارت رفاه کار و امور اجتماعی و همچنین مدیر فنی صندوق بازنشستگی فولاد به امضا رسیده است چندین بار درخواست دادیم پیگیر نشدند.
همکاران عزیز در سال ۱۴۰۳ باز هم برای ما خواب بدی دیده دنبال همترازی شغل می گردن با توجه به اینکه همان طرحی که ۱۵ ۷ به امضای همه اون عزیزان رسیده است طرح که کارشناسان داده‌اند آن طرح کاملاً همه این شک و شبهات را بر طرف می‌کند چون مسئولین صندوق متوجه شدند که این طرح هزینه زیادی برای صندوق دارد زیر امضای خودشان را زدند
دوستان وهمکاران عزیز سلام هیچ راهی برای ما نمانده یا اجرا طرح کارشناسان یاصورت جلسه ۷/۱۵ را دیگر حمایت همه جانبه بازنشستگان درروزهای یکشبه کف میدان جلوی کانون بازنشستگان یا خانه بنشینیم تماشاگر باشیم تا مدیران صندوق حق و حقوق مارا پایمال کنن تنها راه کف میدان یکشنبه‌ها.

**************

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری کرمانشاه

تجمع اعتراضی سراسری مشترک بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری کرمانشاه مقابل کانون بازنشستگان و اعتراض به خرید پرسپولیس در حالی که معیشت و درمان بازنشستگان وضعیت فلاکتباری دارد.. یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع اعتراضی پرستاران و کادر درمان بوشهر

امروز یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ پرستاران و کادر درمان بوشهر در اعتراض به اضافه‌کار اجباری و شرایط سخت کاری‌شان اقدام به تجمع کردند. آنان شعار می‌دادند: اضافه کار اجباری نمی‌خواهیم، نمی آییم / تعرفه ی چندرغاز نمی‌خواهیم! / با کرونا جنگیدیم حمایتی ندیدیم! اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان
امروز یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد این شهر دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته خوزستان- اهواز
روبروی سازمان تامین اجتماعی، بلوار گلستان، میدان کارگر

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش یکشنبه مقابل اداره کار شوش
اعتراض به وضعیت بد و نامساعد معیشتی، اعتراض به فقر و نداری، اعتراض به تبعیص، فساد و نابرابری ها.

اراک:
یکشنبه ۲۰ اسفند ۴۰۲ ، تجمع و اعتراض بازنشستگان استان مرکزی مقابل اداره کل تأمین اجتماعی استان با شعار؛ - انگل‌زاده آمریکاست تورمش مال ماست - وزیر بی‌لیاقت استعفاء استعفاء - پرسپولیس رو رها کن، فکری به حال ما کن اینجا کلیک کنید.

**************

اعتصاب کارگران ابنیه فنی ناحیه زاگرس، لرستان و آذربایجان شرقی

کارگران ابنیه فنی ناحیه زاگرس و لرستان دیروز (شنبه ۱۹ اسفندماه )اعتصاب را شروع کردند و تا زمانی که۴ تا اعیاد و باقی عیدی و بن رمضان و بن عید و حقوق اسفند واریز نشه هیچکس سرکار نمیره و اعتصاب ادامه پیدا خواهد کرد.
این فیلم اعتصاب روز شنبه ۱۹ اسفند ناحیه زاگرس ایستگاه اندیمشک جلوی قطار مسافری گرفته شد تا رسیدن به خواسته هایمان اعتصاب ادامه دارد اینجا کلیک کنید.

اعتصاب و اعتراض همزمان کارگران ابنیه فنی آذربایجان شرقی
شماری از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه آذربایجان در چند روز گذشته به نشانه اعتراض به وضعیت حقوقی و شغلی خود، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
به گفته کارگران معترض، قراردادهای عمرانی آن‌ها به عملیاتی تغییر داده شده و برخی مفاد قرارداد تازه تنظیم شده، کاملا به ضرر کارگران است و باید اصلاح شود.
شماری از این کارگران، در محدوده ایستگاه تبریز تجمع کرده و به نمایندگی از سایرین به صورت حضوری به استانداری و فرمانداری آذربایجان شرقی مراجعه کرده‌اند که تاکنون پیگیری صورت نگرفته است.

**************

اعتراض کارگران آبفای شوش وارد پنجمین روز شد

بعد از گذشت پنج روز اعتراض صنفی برای وصول مطالبات مزدی وبیمه ای، هیج مسئولی پاسخگوی نیست.
حدود ۳۷ کارگر قرارداد مستقیم و ۵۰ کارگر پیمانکاری اداره آب و فاضلاب شهرستان شوش با عناوین شغلی مختلف دو تا سه ماه از مطالبات مزدی مربوط به دی، بهمن واسفند ماه سال جاری خود را به همراه عیدی وپاداش طلبکارند و پاسخی به آنان داده نمی شود

شنبه ۱۹اسفند ۱۴۰۲

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع و اعتراض در کلیه بیمارستان های شیراز

پرستاران و کادر درمان معترض، خواستار «اصلاح تعرفه‌های پرستاری، افزایش کارانه و دستمزد و همچنین حذف اضافه‌کاری اجباری» هستند.

مسئول بی لیاقت استعفا استعفا!

۱۹ اسفند ۱۴۰۲

**************

اعتصاب کارگران پتروشیمی مارون!

۴۰۰ کارگر شرکت پترو نیرو صبا PNS رامشیر خوزستان در پتروشیمی مارون 5، مجددا از دو روز دست به اعتصاب زدند. این کارگران که 4 ماه است دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند و بیمه های آنان از آذرماه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است از ۱۷ اسفند دست به اعتصاب زدند. با آنکه این کارگران مشکلات خود را به فرماندار و نماینده مجلس شهر و ریاست پتروشیمی گفته اند در اول اسفند و هنگام بازدید این افراد به آنان بازگو نمودند اما مثل همیشه همگی این مسئولان کر و کور و لال شده اند.
کارگران اول اسفند جلوی این مسئولان را گرفته و فریاد زدند که گرسنه هستند و هم زمان از سوی حراست تهدید و بازداشت شدند!

**************

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی پروژه زمزم ۳ مجتمع فولاد خوزستان

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی پروژه زمزم ۳ مجتمع فولاد خوزستان
گروهی از کارگران اخراجی پروژه زمزم ۳ مجتمع فولاد خوزستان، امروز جمعه هجدهم اسفندماه، مقابل ورودی اصلی این شرکت تجمع کردند. بیش از ۱۰۰ نفر از کارگرانی که از سال ۱۳۹۸ تحت پوشش شرکتهای پیمانکاری در احداث این پروژه مشغول بکار بوده اند، اکنون و در آستانه افتتاح طرح از کار اخراج شده اند.
طرح زمزم ۳ بزرگترین پروژه احیا مستقیم مگامادول تولید آهن اسفنجی در خاورمیانه است که قرار است امروز افتتاح و آغاز بکار کند.

**************

مرخصی یک ماهه برای پیمان فرهنگیان به قید وثیقه!

پیمان فرهنگیان شاعر و فعال کارگری روز چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ با قید وثیقه ۱۰۰ میلیونی از زندان ازبرم لاهیجان به مرخصی آمد. ندا فرهنگیان، خواهر پیمان فرهنگیان در صفحه اینستاگرامی خود اینگونه مینویسد:
“و خبر جدید اینکه؛ امروز شانزدهم اسفند پیمان، بعد از گذشت دو ماه و سه روز از حبس، به قید کفالت صد میلیونی به مرخصی یک ماهه آمد.

**************

پرداخت نشدن حقوق و عیدی کارگران تعمیرات ناوگان ریلی

کارگران برخی شرکت‌های پیمانکاری که در زمینه تعمیرات ناوگان ریلی فعالیت دارند، جدا از تاخیر در دریافت حقوق، هنوز عیدی دریافت نکرده‌اند.
یکی از این کارگران با بیان اینکه چندین شرکت پیمانکار در زمینه تعمیرات ناوگان ریلی فعالیت دارند، در تشریح وضعیت پرداخت مطالبات خود و همکارانش گفت: برای دریافت حقوق بهمن ماه و عیدی و پاداش پایان سال هنوز با مشکل روبرو هستیم و این مسئله باعث ایجاد دغدغه روحی و گرفتاری‌های روزمره برای کارگران شده است. یکی از کارگران با بیان اینکه پرداخت حق و حقوق کارگران، دیده نشدن زحمات آن‌ها و مشکلات پیش‌رویشان همیشه جای بحث و بررسی داشته و حال با افزایش قیمت‌ها، کرایه خانه، هزینه‌های درمان و مشکلات متعدد برای تأمین هزینه‌های معیشت دارند، گفت: کارگران راه آهن بخشی هستند که از سوی مدیران بالا دستی دیده نشده‌اند و همیشه در مضیقه هستند.

جمعه ۱۸ اسفند

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

تجمع اعتراضی مشترک معیشتی-اجتماعی و دادخواهانه بازنشستگان کشوری(فرهنگیان) و تامین اجتماعی. درب استانداری خوزستان اهواز
تجمع اعتراضی مشترک بازنشستگان کشوری(فرهنگیان) و تامین اجتماعی یزد مقابل درب سازمان بازنشستگان کشوری
تجمع زنان مطالبه گر استان کرمانشاه مقابل صندوق بازنشستگی کشوری

سه شنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۲

**************

اعتراض پرسنل بیمارستانی در کهنوج

اعتراض پرسنل بیمارستانی در کهنوج به عدم واریز مطالبات مزدی پرستاران کهنوجی از عدم دریافت مزایای مزدی و معوقات خود اعتراض کردن و اعلام نمودند با شرایط فعلی، ادامه کار خدمت‌رسانی به بیماران ممکن نیست

**************

اعتصاب کارگران و کارکنان نگهداری خط و انبیه فنی راه آهن

کارگران ناحیه شمال ۲ از آبیک تا رشت بابت واریز نشدن حقوق و سنوات و مناسبتی ها دست به اعتصاب زدند. سه شنبه ۱۵ اسفند

**************

تجمع اعتراضی پرستاران

تجمع اعتراضی پرستاران شیراز
در شیراز قرار بود امروز در سالن به سوالات و مطالبات پرستاران شیرازی پاسخ داده شود
پس از اینکه پرستاران جواب قانع کننده ای از رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز دریافت نکردند و رئیس دانشگاه با پرستاران با لحن مناسبی صحبت نکرد پرستاران مجدد جلو دانشگاه تجمع کردند و شعار اعتراض اعتراض تبدیل میشه به اعتصاب سر دادند. اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی پرستاران علوم پزشکی کرمانشاه اینجا کلیک کنید.

دوشنبه ۱۴ اسفند

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر مخابرات کرمانشاه، آذربایجان شرقی تبریز، آذربایجان غربی شهر ارومیه، اردبیل، کردستان سنندج، بیجار، قروه، مریوان، بروجرد، خرم آباد، خوزستان اهواز، گیلان رشت، فارس شیراز، زنجان، بندرعباس، همدان و ...
اینجا سنندج و اینجا تبریز و اینجا کرمانشاه اینجا اهواز کلیک کنید.
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات فارس شیراز در دوشنبه اعتراض با دستگیری چهار نفر از بازنشستگان مخابرات به اسامی مهندس اولیایی، علیپور، رحیمی و یکنفر دیگر توسط نیروهای امنیتی همراه شد!

**************

یکشنبه‌های اعتراضی جنوب

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری، یکشنبه ۱۳اسفندماه۴۰۲
اهم مطالبات:
برکناری مدیران نالایق
- حذف کامل سقف‌حقوق
- حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی
- عودت کسورات مازاد مالیات
- اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت بک-پی
- عدم ادغام و دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان

پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته خوزستان - اهواز. اینجا کلیک کنید.
کارگران بازنشسته با راهپیمایی و سردادن شعار علیه سازمان تامین اجتماعی و حاکمیت. دولت را مسئول گسترش فقر و گرانی موجود دانستند و شعار می دادند تا تحقق خواست هایشان به اعتراض و راهپیمایی در خیابان ادامه می دهند. اهواز بلوار گلستان، میدان کارگر روبروی سازمان تامین اجتماعی

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعي پیگیر کرمانشاه با همراهی بازنشستگان کشوری در یکشنبه اعتراض و با فریادهای: اتحاد، اتحاد، علیه فقر و فساد! / شورای عالی کار، علیه نیروی کار! / دولت فرمایشی، حقوق فرسایشی!

۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۲

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع کارگران بازنشسته سهام دار ایران پوپلین رشت

کارگران بازنشسته سهامدار کارخانه ایران پوپلین رشت صبح امروز (۱۳ اسفند ماه) همزمان با ورود مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی به کارخانه و هیات همراه با تجمع مقابل درب ورودی این واحد صنعتی خواستار روشن شدن وضعیت سهام خود شدند. / یکشنبه ۱۳ اسفند

**************

اعتراض پرستاران در مشهد

اعتراض پرستاران در مشهد به اضافه‌کار اجباری و حق‌الزحمه ناچیز آن!
شماری از پرستاران مشهدی با تنظیم طوماری به اضافه کار اجباری و حق‌الزحمه‌ی ناچیز آن اعتراض کردند. اضافه‌کار اجباری و شیفت های طاقت فرسا همچنان در مراکز درمانی برقرار است.

گروه اتحاد بازنشستگان

شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

**************

عملیاتی‌های معترض جنوب شرکت فلات‌قاره لاوان

آدینه۱۱اسفندماه۴۰۲

اهم مطالبات:
برکناری نفوذی‌ها و مدیران نالایق
- حذف سقف‌حقوق
- اصلاح کف‌حقوق
- حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی
- اجرای کامل ماده۱۰
- پرداخت بک-پی ماده۱۰
- عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی
همکاران محترم فلات‌قاره شاغل در جزیره لاوان، امروز و مصادف با انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری با تجمع صنفی، مطالبات بی‌پاسخ خود را طلب کردند.

پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

اعتصاب کارگران پتروشیمی مارون ۵ رامشیر!

روز ۹ اسفند ۱۴۰۲ ۴۰۰ کارگر پتروشیمی مارون ۵ رامشیر دست به اعتصاب زدند. این کارگران که در بازدید هفته گذشته فرماندار و نماینده مجلس و کاندید فعلی که به این پتروشیمی رفته بودند، کارگران با سد کردن محل عبور این مسوولین به آنان در مورد وضعیت عقب افتادن حقوق ها و گرسنگی خانواده هایشان گفتند، ولی گوش شنوایی نبود.
کارگران که از آذرماه دستمزدی دریافت نکرده و بیمه هایشان هم به تامین اجتماعی واریز نشده است، امروز تصمیم به اعتصاب دوباره گرفتند.

گرسنه، گرسنه! آقای نماینده مگه رای نمی خوای؟ بیا بیرون!!
رامشیر(استان خوزستان): اعتصاب و تجمع کارگران کارخانه پتروشیمی"مارون" در روز گذشته، اعتراض کارگران به ۸ ماه محرومیت از دریافت حقوق و فلاکت خانوارهای خود می باشد. اما فرماندار و نماینده مجلس باز هم در پی دادن وعده وعید به کارگران هستند تا آنان را به سر کار بکشانند. اینجا کلیک کنید.

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

دومین روز اعتصاب کارگران ماشین سازی تبریز

کارگران شرکت ماشین‌سازی تبریز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود و بی‌تفاوتی مسئولان دست به اعتصاب زدند.
بنابر گزارش‌های منتشر شده، مسئولین کارخانه ماشین‌سازی با هدف ممانعت از برگزاری تجمعات اعتراضی، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه را تعطیل اعلام کرده‌اند. گفته می‌شود این کارخانه در جریان سیاست خصوصی‌سازی با رانت‌های حکومتی به شرکتهای وابسته به سپاه تروریستی پاسداران واگذار شده است.

**************

کادر درمان بیمارستان رجایی شیراز امروز چهارشنبه ۹ اسفند تجمع کردند

تنها چند روز پس از تجمع گسترده پرستاران و کادر درمان در شیراز، پرسنل درمان بیمارستان رجایی این شهر در اعتراض به عدم تغییر وضعیت کار خود در بیمارستان تجمع کردند.

**************

اعتصاب کارگران ماشین سازی تبریز: معوقه سازی حقوق و مزایای کارگران!

کارگران شرکت ماشین سازی تبریز یکی قدیمی ترین کارخانه‌های منطقه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود دست به اعتصاب زدند.
مسئولین کارخانه ماشین سازی به جای رسیدگی به مشکلات کارگران و از ترس برگزاری تجمع اعتراضی، در اطلاعیه‌ای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه را تعطیل اعلام کردند تا از برگزاری تجمع اعتراضی کارگران جلوگیری کنند.
کارخانه ماشین سازی تبریز یکی از کارخانه‌های قدیمی منطقه بود که در جریان سیاست خصوصی سازی جمهوری با رانت‌های حکومتی به شرکت های پوششی سپاه واگذار شد.

**************

با جان بیماران بازی نکنید!

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲

تجمع اعتراضی خانواده های بیماران « اس ام آ SMA» مقابل وزارت بهداشت:
خانواده‌های بیماران SMA امروز در هوای بسیار سرد و زیر بارش برف سنگین مقابل وزارت بهداشت تجمع اعتراضی برگزار کردند تا بتوانند مسئولان را متقاعد کنند که برای بقاء عزیزان و جگرگوشه‌های خود داروی مورد نیاز را تامین کنند، اما دریغ از حضور یک مسئول!

تجمع اعتراضی بازنشستگان

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲

در اعتراض به اجرا نشدن قانون "همسان‌سازی و مبهم بودن آن"، معیشت و زندگی سخت و اسفبار بازنشستگان، حق منطقه جنگی و دیگر مطالبات خود تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر کشوری کرمانشاه با همراهی بازنشستگان مخابرات..

نه گرما، نه سرما نیست جلودارمان!

تجمع مشترک جمعی از بازنشستگان کشوری(فرهنگیان) و تامین اجتماعی مقابل درب استانداری خوزستان اهواز.

احکام وکیل با شرافت فرزانه زیلایی ملغی باید گردد

**************

دادگاه رسیدگی به اتهامات فعالان زنان در گیلان ۱۰ اسفند برگزار خواهد شد

فروغ سمیع نیا - سارا جهانی - جلوه جواهری - هومن طاهری - یاسمین حشدری - شیوا شاه‌سیاه - نگین رضایی - واحده خوش‌سیرت - متین یزدانی - آزاده چاوشیان زهره دادرس و - زهرا دادرس
این ۱۲ بازداشتی‌ پنجشنبه دهم اسفند ۱۴۰۲ در شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی مهدی راسخی محاکمه خواهند شد. این فعالین گیلان در ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ با یورش ماموران اطلاعات سپاه در منزل شخصی‌شان در شهرهای رشت، فومن، لاهیجان و بندرانزلی بازداشت شده و پس از گذراندن حدود ۲ ماه بازداشت به صورت موقت با‌ وثیقه از زندان لاکان رشت آزاد شده بودند.

**************

«کنفدراسیون کار ایران - خارج از کشور»

عسل محمدی - هیراد پیربداقی

«کنفدراسیون کار ایران-خارج از کشور» با اخذ تاییدیه از DGB، فاندهای بنیاد ایبرت و رپرتاژ تجاری صدای آمریکا و اسرائیل اعلام موجودیت کرده و افراد موسس آن ماه هاست در تدارک مقدمات نفوذ به ارگان های مطرح خارجی و از طریق واسطه های پنهانی اند، که گواهی از تکرار سناریوهای قبلی و آشنای جریانی خاص با قیم مآبی متورم‌ شده است. کنفدراسیونی که هیچ فدراسیون و بدنه ای نداشته و دور از چشم کارگران از زیر بته به عمل آمده، ریاستی دارد که با حفظ سمت از هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران(که نه اتحادیه است نه آزاد نه کارگری) قبول زحمت کرده تا در یک اقدام واحد هم نماینده معتمد و صدای واقعی کارگران باشد و هم مبارزان اروپا را تجمیع نیرو کند. سالهاست که امثال این تشکیلات موهوم، با تشکل‌سازی‌های جعلی انواع و اقسام اتحادیه ها و کانون ها و شوراهای نامتعارف و ضداجتماعی را در لیست ها و بیانیه ها به جنبش کارگری قالب کرده‌اند تا در بزنگاه خاص، تشکل های کاغذی را ضامن جهانی سازی رهبران پوشالی کنند.
تیغ نقد ما متوجه روابط پشت پرده برای به میان کشیدن چنین نهادی و هدف گذاری های آن است که امروز با سربازهای پروغربی پیاده می شود و سالهاست که در ایران و افغانستان و ونزوئلا و الجزایر و بلاروس و.. توطئه سازی می کنند. جناح رادیکال جنبش کارگری در برابر مراکز کنترل و هدایت پروژه بگیرهای آمریکایی ضروریست ساحتی از مبارزه را تعریف کند که در این راستا، شناختNED مشهور به CIA دوم و SC که اهرم کارگری آن است به عنوان معماران اصلی سیاستهای خارجی ایالات متحده نکته مهمی برای کاهش آسیب پذیری هاست. ویترین دست چین شده آنان با ارائه هدفمند از چهره‌های کارگری و حقوق بشری مورد وثوق غرب که پتانسیل ایجاد مقبولیت عمومی هم دارند، همان برنامه‌ای است که اتاق فکرها و کارتل‌های استراتژیک با موسسات و کنفرانس‌هایشان دهه‌هاست دنبال می‌کنند. دور از انتظار نیست که در آینده ای نزدیک و در بزنگاه خاص چنین کنفدراسیونی بدل به تریبون بین المللی چهره های منتخب برای رهبری طبقه کارگر گردد. رفقا مواجه منفعلانه با این تشکیلات موهومی چه از سر عافیت نشینی و تنزه طلبی باشد چه از ملاحظات سازشکارانه، باعث مغفول ماندن و خاک پاشیدن بر کانون اصلی طراحان چنین پروژه هایی است که سوابق موثر و موفقی در آسیب به جنبش و سازمان دهندگان آن دارند.
باید یکبار برای حفظ دستاوردها و استقلال طبقه کارگر نسبت به تمام تحرکات و تشکیلات آلوده موضع قطعی و صریح اتخاذ نمود. مماشات و سکوت هر نیرویی می تواند منجر به رواج آزادانه دلالی و در هم شکستن جنبش کارگری و تکرار تراژیک تجربه تلخ دهه هشتاد گردد. بازوهای قدرتمندی که از سرکوب های آن دهه تاکنون اضافه شده نقش مهمی در تضعیف تشکل های واقعی و حقنه کردن مناسبات ضدکارگری داشت. اکنون که این تخاصم به حداکثر رسیده، نیروهای چپ و سوسیالیست را موظف می کند تا در قبال آن صف بندی کرده و برای شکست سیاست قدرت ربایی از طبقه کارگر قاطعانه تر از قبل به میدان بیایند.

عسل محمدی - هیراد پیربداقی

**************

مزدهایمان کو؟!

مشکل‌ عدم پرداخت ۳ تا ۴ ماه دستمزد معوقه نزدیک به ۲ هزار کارگر پیمانکاری و ۶۸۰ کارگر قرارداد مستقیم شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در استان بوشهر هنوز ادامه دارد.
«کارگران پیمانکاری شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) از آبان ماه و کارگران قرارداد مستقیم این شرکت از آذر ماه سال جاری حقوق خود را طلبکارند.» این را یکی از کارگران این شرکت گفت و اضافه کرد: مهمترین موضوع در صدرا تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان و کارگران است. در حال حاضر معوقات حقوقی نیروی کار پیمانکاری این واحد صنعتی در ماه‌های، آبان، آذر دی و بهمن به تعویق افتاده و کارگران قرارداد مستقیم این مجموعه پرداخت حقوقشان از آذر ماه به تاخیر افتاده، در عین حال از پرداخت عیدی و سنوات پایان سال کارگران هم خبری نیست.

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

انتقال شریفه محمدی از زندان سنندج به لاکان رشت

برخی گزارش‌ها حاکی از انتقال شریفه محمدی، فعال کارگری از زندان سنندج به زندان لاکان رشت بعد از ۸۳ روز بازداشت است.

اخباروگزارش های کارگری ۷ اسفند ماه ۱۴۰۲

«نه گرما نه سرما نیست جلودارما»

دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرهوای سرد وبرفی نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی (شهرتبریز)، آذربایجان غربی (شهر ارومیه)، اردبیل(شهراردبیل)، أصفهان(شهراصفهان)، خوزستان(شهر اهواز)، کردستان(شهرهای قروه، سنندج ومریوان)، گیلان(شهررشت)، لرستان(شهرخرم آباد)، مرکزی(شهراراک)، هرمزگان(شهربندرعباس) و استان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل

**************

"سهامدار عمده، حق ماها رو خورده!"

"از بس دروغ شنیدیم، یک روز خوش ندیدیم!"

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان شرکت مخابرات در برابر شرکت مخابرات استان خوزستان، در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و پایمال شدن حقوق خود.
سهامداران عمده ی شرکت مخابرات، که هدف شعارهای بازنشستگان هستند، «ستاد اجرایی فرمان امام» و نیز «بنیاد تعاون سپاه پاسداران»، هستند!

۷ اسفند ۱۴۰۲

**************

ادامه اعتصاب در گروه ملی فولاد اهواز

کارگران گروه ملی فولاد در اعتراض به تعلیق از کار و ممنوع الورودی شماری از همکاران معترض و اجرای ناقص طرح طبقه بندی مشاغل، همچنان در اعتصاب بسر می برند.
امروز دوشنبه هفتم اسفندماه، کارگران گروه ملی از ورود علی محمدی مدیرعامل فاسد به محوطه شرکت جلوگیری کردند.
رفع تعلیق از کار و ممنوعیت ورود کارگران، اصلاح آیتم های طرح طبقه بندی، همسان سازی دستمزدها با شرکت های فولادی مشابه، قراردادی شدن نیروهای پیمانکاری و استعفای مدیر عامل از خواسته های اصلی کارگران گروه ملی فولاد است.

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع اعتراضی پرستاران و کادر درمان شیراز

دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲، در اعتراض به تعرفه های پایین و غیر واقعی و اضافه کار اجباری و مفت پرستاری و وعده های بی عمل و تو خالی مسئولان این دومین تجمع اعتراضی پرستاران کادر درمان شیراز است.
مسئول بی کفایت استعفا استعفا / مسئول بی کفایت کجایی کجایی! اینجا کلیک کنید.

**************

اسماعیل گرامی: علی خدایی مهره سوخته

علی خدایی چندین سال در شورای عالی کار؛ به اصطلاح نماینده کارگران بود. او در پای میز مذاکره هیچگاه از قدرت کارگران که بیرون از اتاق مذاکره منتظر نتیجه بودند استفاده نمیکرد؛ بلکه همچون رابینهود با استعداد و توان خود پای میز مذاکره می نشست! این کارمند "انتصابی"، کاملا آگاهانه این روش چانه زنی را قبول داشت و دارد؛ چرا که از آمدن کارگران و بازنشستگان به کف خیابان میترسد. او در یک سخنرانی میگوید 《ما وظیفه داریم به دشمنان خارجی اعلام کنیم که ما برای شکم انقلاب نکردیم که امروز بخاطر از دست رفتنِ مزایای رفاهی و کوچک شدنِ سفره خود در مقابل نظام خود بایستیم》(ایلنا ۱۶ بهمن ۱۴۰۰). در حقیقت او حاضر است دستمزد کارگران نه تنها برابر با سبد معیشت بلکه متناسب با نرخ تورم هم افزایش نیابد؛ چرا که "نظام" میگوید《قادر به پرداخت آن نیست》 و کارگران و بازنشستگان نباید "بخاطر از دست رفتنِ مزایای رفاهی و کوچک شدنِ سفره خود" به کف خیابان بیایند!
با تصویب افزایش حقوقهای ظالمانه ۲۷٪ و ۲۱٪ برای سال ۱۴۰۲ علی خدایی گفت "اگر چه افزایش حقوقها پایین تصویب شده اند ولی وزیر کار وعده داده است که سال آینده تورم کنترل خواهد شد و در غیر این صورت با بالا رفتن قیمتها، حقوقها نیز افزایش مییابند". این گفته مضحک او بقدری فریبکارانه بود که حتی بسیاری از طرفداران او اعتراضشان در آمد. در سال ۱۴۰۲، کمر کارگران و بازنشستگان بیشتر از پیش زیر بار گرانی و تورم خم شد ولی از افزایش حقوق خبری نشد!!! و علی خدایی هر روز و هر ماه (طبق گفته منابع خبری) پیگیر عدم انجام تعهد وزیر کار بود! اما اکنون شاهدیم که وزیر کار برای تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۳ این نماینده انتصابی خود را به جلسات شورا دعوت نکرده است.
علی خدایی در سوم اسفند ۱۴۰۲ در یک‌ مناظره تلویزیونی با فردی با نام شهرایینی (به نمایندگی از طرف دولت) شرکت کرد. شهرایینی با شیوه شارلاتانیسم کاملا از سرمایه داران و "نظام" دفاع نمود که نقد گفته های او خارج از این مقوله است.
در این مناظره، خدایی که میدانست که دیگر آب از سرش گذشته معضلات جامعه و ناعدالتی ها را که عامل آنها "نظام" میباشد (البته بدون اشاره به نظام) به نقد کشید. علی خدایی که در هیچ سالی نتوانست (و نخواست) در شورای عالی کار حداقل دستمزد را "متناسب با نرخ تورم" به کرسی بنشاند، حال که از این شورا به بیرون پرتاب شده، برای کسب وجه در بین کارگران و بازنشستگان، خواهان افزایش حداقل دستمزد برابر با "سبد معیشت" شده است. در حقیقت او میگوید حداقل دستمزد باید از ۸ میلیون تومان به ۲۰ میلیون و دویست هزار تومان (سبد معیشتی که کمیته دستمزد محاسبه کرده) برسد یعنی حداقل دستمزد دو و نیم برابر شود.
خدایی بعد از سالها؛ تازه حرف دل ما را میزند. اما او یک جامعه شناس نیست که فقط بگوید: "حداقل دستمزد باید برابر با سبد معیشت باشد"، او بعنوان یک فعال کارگری باید مشخص کند که این مبلغ ۲۰ میلیون و دویست هزار تومان چگونه به دست کارگران و بالتبع بازنشستگان میرسد؟ آیا با مناظره های تلویزیونی؛ "نظام" حداقل دستمزد را به این مبلغ میرساند؟ "نظامی" که حداقل دستمزد را متناسب با نرخ تورم افزایش نمیدهد، آیا آنرا برابر با سبد معیشت افزایش میدهد؟ سخن گفتن از چنین مبالغ بالا (نسبت به حداقل دستمزد کنونی) و چرب و چیلی و ندادن رهنمود برای کسب آنها؛ فقط عوامفریبی میباشد.
حکومت هر ساله فقط برای فریبکاری؛ مبلغ ناچیزی را به حداقل دستمزد و حقوق بازنشستگان اضافه میکند. تجربه نشان داده است نه مناظره های پر هیاهوی تلویزیونی، نه نامه نگاری و نه ملاقات با مسئولین، هیچکدام نمیتوانند حقوقها را متناسب با نرخ تورم و یا برابر با سبد معیشت افزایش دهند. کارگران و بازنشستگان تنها با اعتصابات و یا با حضور در کف خیابان میتوانند به افزایش حقوقهای مورد نظر خود برسند (همچون بازنشستگان تامین اجتماعی که در سال ۱۴۰۱ به کف خیابان آمدند تا توانستند افزایش حقوق ۳۸٪ شیرینی را به چنگ آورند). علی خدایی این مهره سوخته شورای عالی کار باید بداند که با حرف زدن کارگران و بازنشستگان به خواسته خود نمیرسند، آنها سالهاست که سخنرانان شیرین سخن و دلسوز دیده اند.
او (بقول خودش در این مناظره) نماینده کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی است ضمن اینکه نماینده حقوق بگیران نیز میباشد!! او هرگاه (بعنوان نماینده) فراخوان یک تجمع برای کارگران و بازنشستگان را داد، در حقیقت پذیرفت که در کف خیابان خواسته ها بدست میآیند، آنگاه میتوان قبول کرد که او یک فریبکار نیست بلکه براستی همراه، دلسوز و نماینده واقعی کارگران و بازنشستگان است.

اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

هفتم اسفند ۱۴۰۲

**************

تجمع اعتراضی کارگران « ام دی اف » هفت تپه برای دومین روز متوالی!

کارگران این واحد صنعتی که از عملکرد ظالمانه مدیریت این واحد به ستوه آمده و در جهت احقاق حقوق خود دست به تحصن زده بودند در دومین روز جهت حضور در شرکت با درب بسته مواجه شده که مدیر این شرکت (طاهرخانی) و دست نشانده‌اش (هرمز کاهکش) بدون هیچ پیش زمینه و اطلاع رسانی و در جهت سرکوب و ایجاد رعب و اخلال، دست به این اقدام زده و مانع از ورود پرسنل به شرکت شده‌اند.
ما کارگران این واحدصنعتی که در این چندسال در اینجا مشغول بوده و از روز اول ساخت تا امروز که شرکت به بهره‌برداری و تولید رسیده حضور پررنگ داشته‌ایم، از تمام اداره‌جات مربوطه و مسئولین خواستار رسیدگی و حل این مشکلات هستیم. یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۲

**************

تجمع اعتراضی کارگران «ام دی اف» هفت تپه

تجمع اعتراضی کارگران «ام دی اف» هفت تپه در عدم پاسخگویی مدیران شرکت به خواسته های کارگران.

**************

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت نفت فلات قاره منطقه لاوان

جمعه ۴ اسفند ۴۰۲، کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیاتی لاوان با تجمع خود خواستار رسیدگی عاجل به مطالبات به حق خود شدند.
اهم مطالبات:
برکناری مدیران نالایق
- حذف سقف‌حقوق
- اصلاح کف‌حقوق
- حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی
- اجرای کامل ماده۱۰
- پرداخت بک-پی ماده۱۰
- عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی
- عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت

**************

انتشار گاز دی اکسید کربن منجر به مرگ و مسمومیت دو معدنچی شد

امروز جمعه چهارم اسفندماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط نامناسب کار، کارگری با سن ۲۸ سال به دلیل مسمومیت با گاز دی اکسید کربن در معدن سنگ شجر شهرستان زیرکوه، جان خود را از دست داده است. در این حادثه، یک کارگر دیگر نیز مسموم شده و به بیمارستان کوثر حاجی آباد منتقل شده است.
معاون فنی و عملیات اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث خراسان جنوبی در این خصوص گفت: این حادثه صبح امروز در پی انتشار گاز co۲ در معدن سنگ شجر روی داد. کارگر ۲۸ ساله ای جان خود را از دست داد و یک جوان ۲۲ ساله نیز مسموم شده و به بیمارستان کوثر حاجی آباد منتقل شده است. شهر حاجی آباد مرکز شهرستان مرزی زیرکوه در ۱۶۰ کیلومتری بیرجند است.

**************

اعتصاب نیروهای شرکت «پتروشیمی نگین مکران » بدلیل عدم پرداخت معوقات دستمزد

به گزارش حال وش/ امروز پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲، نیروهای شرکت «پتروشیمی نگین مکران» در اعتراض به عدم پرداخت معوقات حقوق و دستمزد خود دست به اعتصاب زدند.
به گفته یکی از کارکنان شرکت پتروشیمی به گزارشگر حال وش:« پتروشیمی نگین مکران چابهار «شرکت سازه پیمانکاری»، «شرکت آوای جهان بین» سه ماه هست که به ما حقوق ندادند، فقط قول های الکی میدن، امروز هم اعتصاب کردیم اصلا کسی جوابگو نیست رئیس پروژه با رئیس کارگاه داخل اتاق خودشون هستند نمی آیند بیرون از بس قول های الکی دادند، ما کارگر ها در وضعیت معیشتی بدی قرار داریم (پول دکتر، پول مدرسه بچه ها، پول خورد و خوراک) نداریم هیچکس پاسخگو نیست.»/ حال وش

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان و بازماندگان صنعت نفت اهواز

تجمع اعتراضی بازنشستگان و بازماندگان صنعت نفت اهواز در رابطه با مطالبات به حق‌شان به ویژه اجرای اساسنامه ویرایش ۱۰۲ منطبق با مقررات ۷۲ ساله صندوق بازنشستگی.

چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲

**************

چهارمین روز اعتصاب نیروهای بخش های مختلف اداره آب و فاضلاب بهبهان

نیروهای بخش های مختلف اداره آب و فاضلاب بهبهان که شامل حدود دویست نفر می شوند برای چهارمین روز متوالی دست به اعتصاب زدند. که تاکنون هیچگونه پاسخی دریافت نکرده اند.
چهار ماه حقوق معوقه؛آبان،آذر،دی،بهمن و همچنین مطالبات نیروهای اداره ی آب و فاضلاب بهبهان:
عدم پاسخگویی و شفاف سازی هزینه های اداره از سوی مدیر اداره
حقوق معوق ۳ ماه
عدم پرداخت عیدی
عدم پرداخت مطالبات چند ساله پرسنل رسمی
عدم تسویه حساب نیروهای تبدیل وضعیت شده از نیروی انسانی به رسمی
پرداخت های بسیار نامنظم حقوق و به صورت تکه تکه کردن و در چند مرحله
تبعیض شدید در پرداختی ها و علی الخصوص به نورچشمی ها
سفارشات و دخالت های مکرر و غیر فنی نماینده شهر در مجلس در امورات اداره و عزل و نصب ها
عدم بی برنامه گی در روزهای پایانی سال و عدم پرداخت مالتفاوت حقوق فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱
توجه: تاریخ ویدئو سه شنبه ۱ اسفندماه است اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع بازنشستگان کشوری اهواز و کرمانشاه

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر کشوری خوزستان اهواز با همگامی متحدانه بازنشستگان سایر صندوق ها، مقابل استانداری در سه شنبه عتراضی اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر کشوری کرمانشاه با همگامی متحدانه بازنشستگان تامین اجتماعی و مخابرات، مقابل صندوق بازنشستگی کشوری استان کرمانشاه

سه شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲

**************

فیلم های از اعتصاب در گروه ملی صنعتی فولاد

سه شنبه اول اسفند ماه ۱۴۰۲, کارگران همه بخشهای گروه ملی صنعتی فولاد ایران - اهواز، دست به اعتصاب زدند.
دولت انقلابی، گند زده حسابی! / از بس دروغ شنیدیم، ما دیگه رای نمی دیم!
تصاویر دیگری از تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر کشوری خوزستان اهواز با همگامی متحدانه بازنشستگان سایر صندوق ها، و پیوستن مردم شهرک غدیر کیانمهر اهواز که از زیرساخت های ضروری زندگی شهری محروم می باشند، مقابل استانداری. اینجا کلیک کنید.
این دور از اعتصاب در اعتراض به دستور مدیریت مبنی بر اخراج شماری از کارگران صورت گرفته است.
در چند روزه گذشته و به دنبال اعتراضات کارگران به نحوه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، تعدادی از کارگران به دستور مدیرعامل و مدیرحراست شرکت، ممنوع الورود و دستور اخراج آنها صادر شده است.
کارگران اخراجی نیز از روز گذشته با برپایی چادر، مقابل ورودی شرکت تحصن کرده اند.
برای دیدن فیلم ها اینجا و اینجا و اینجا کلیک کنید.

**************

حضور کارگران گروه ملی در کنار همکاران تعلیقی

با سلام خدمت همکاران محترم
امروز کارگران گروه ملی با حضور در کنار همکاران تعلیقی از کار خود ثابت کردند که در این شرکت اگر لازم باشد همه برای یک نفر و یک نفر برای همه خود را فدا کرده و هرگز در مقابل حرف زور سر تعظیم فرود نخواهند آورد. متاسفانه افراط در حسن نیت به خرج دادن برخی همکاران این پیام ترسیدن کارگر به محمدی را مخابره کرده بود. بارها اعلام کرده بودیم که ترس در قاموس کارگر جایگاهی ندارد و محمدی اینبار مطمئن باشد درسی را دریافت خواهد کرد که در تاریخ ثبت شود و تا آخر عمر کابوس این درس خواب شب را بر وی حرام کند.
نیامدیم که شعار دهیم، برای عمل آمدیم. ظرف همین امروز و فردا تمام همکاران باید رفع تعلیق شوند و طرح طبقه بندی و همسان سازی به درستی اجرا شود در غیر این صورت جواب باد، طوفانی خواهد بود که ریشه های ظلم را از این شرکت برای همیشه خواهد کند.
محمدی،نصیر نیا، بنی نغمه و حاجتی پور، جای شما دیگر در این شرکت نیست.

کارگران گروه ملی فولاد

سه شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

۱۹۰۰ کارگر فوت شده سر کار در سال گذشته فاقد بیمه تامین اجتماعی بودند!

سازمان تامین اجتماعی کشور در حالی آمار کارگران جانباخته بر اثر حوادث ناشی از کار در سال گذشته را ۴۵۵ تن عنوان میکند که سازمان پزشکی قانونی پیشتر تعداد کارگران جانباخته در این بازه زمانی را ۱۹۰۰ نفر اعلام کرده بود. این آمار نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد از کارگران فوت شده در حوادث ناشی از کار، از بیمه تامین اجتماعی محروم بوده‌اند.
به نقل از روزنامه کار و کارگر، در سال ۱۴۰۱، هفتاد و شش درصد از کارگرانی که بر اثر حوادث ناشی از کار جان باختند، از بیمه تامین اجتماعی محروم بوده‌اند.
در آمار ارائه شده توسط سازمان تامین اجتماعی آمده است که در سال ۱۴۰۱ بر اثر حوادث ناشی از کار ۴۵۵ کارگر جان خود را از دست دادند و ۳۶ مورد نیز منجر به ازکار افتادگی کامل این کارگران شده است. این در حالی است که سازمان پزشکی قانونی در این بازه زمانی تعداد کارگران جان باخته بر اثر حوادث ناشی از کار را ۱۹۰۰ نفر اعلام کرده است.
بنابر گزارش آماری سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱، حدود ۳۸ هزار و ۷۳۴ کارگر در حین انجام کار دچار حادثه شدند. از کل تلفات حوادث کار ۳۶ هزار و ۷۱۹ نفر مرد و ۲ هزار و ۱۵ نفر زن عنوان شده است.
همچنین بیشترین تعداد آسیب دیدگان در بین گروه‌های سنی ۳۹-۳۵ و ۳۴-۳۰ سال با سهم به ترتیب ۲۲ و ۲۰.۳ درصد رخ داده است. زمان وقوع حوادث نیز عمدتاً در ساعات صبح با ۶۶.۶ درصد، عصر با ۱۵.۸ درصد و شب با ۱۷.۶ درصد گزارش شده است.

**************

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان مخابرات

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان تهران مخابرات در برابر ساختمان مرکزی شرکت مخابرات (خیابان سردار جنگل)، تجمع و راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان مخابرات کرمانشاه و کردستان و همچنین تجمع بازنشستگان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، هرمزگان بندرعباس، لرستان، اراک، استان مرکزی، خوزستان، مریوان، رشت، اردبیل، قروه، بروجرد و ... در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و پایمال شدن حقوق خود.

**************

تجمع اعتراضی کارگران کک سازی طبس

کارگران کارخانه کک‌سازی طبس امروز شنبه ۲۸ بهمن به محقق نشدن وعده‌ها برای افزایش حقوق اعتراض کردند.
هفته گذشته نیز شماری از کارگران کارخانه کک‌سازی طبس از زیرمجموعه شرکت توسعه معادن و فلزات، به محقق نشدن وعده‌های مدیران برای افزایش حقوق اعتراض کردند.

**************

اعتراض ادامه دار پرستاران

تحصن و اعتراض ادامه دار پرستاران اهواز، قم، البرز، بوشهر، مشهد، شیراز و ... در اعتراض به تعرفه های پرستاری.

شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

**************

تجمع کارگران ذوب آهن فولاد خزر گیلان

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ذوب آهن فولاد خزر گیلان مقابل در ورودی کارخانه در اعتراض به تعطیلی آن. اینجا کلیک کنید.

**************

نصراله فلاحی و فرزندش ارغوان فلاحی هنوز در زندانند

نصراله فلاحی و فرزندش ارغوان فلاحی، دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، علیرغم گذشت بیش از پانزده ماه از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین بسر میبرند.

**************

احضار کادر درمان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سنندج

بیش از ٧۰ تن از کادر درمان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سنندج به بخش تخلفات اداری، حراست و اطلاعات سپاه سنندج احضار شدند.
به گزارش رسانه های خبری کردستان، در یک هفته گذشته از روز ١٧ بهمن‌ماه ١۴۰۲ تاکنون بیش از ۶۰ تن از پرستاران و کادر درمانی به حراست دانشگاه علوم‌پزشکی و بیش از ١۰ تن نیز به بخش تخلفات اداری یا اطلاعات سپاه سنندج احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته اند.

**************

اعتراض توماج صالحی به حکم یک سال حبس رد شد

وکیل توماج صالحی، خواننده معترض زندانی، از قطعی شدن حکم یک سال حبس برای او در دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان خبر داده است.
امیر رئیسیان در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه ۲۵ بهمن گفت: «اعتراض ما به حکم بدوی یک سال حبس در تجدیدنظرخواهی شعبه ۱۷ اصفهان رد شده و حکم ایشان قطعی محسوب می‌شود.»
وکیل صالحی افزود، این محکومیت جدید مربوط به پرونده دومی است که پس از بازداشت مجدد این خواننده رپ زندانی برای او گشوده شده است.
رئیسیان همچنین گفت: «مساله اصلی پرونده قبلی ایشان است که مربوط به سال ۱۴۰۱ می‌شود، حکم اخیر مربوط به پرونده ۱۴۰۲ و فایل تصویری است که ایشان منتشر کرد. بازداشت قبلی ایشان بازداشت موقت بود و در واقع قرار وثیقه ایشان در جریان بازداشت دوم مجددا تبدیل به قرار بازداشت شده است.»
بازداشت مجدد صالحی در پی انتشار ویدئویی در فضای مجازی صورت گرفت که در آن گفته بود، از افرادی شکایت کرده است که او را در آبان ۱۴۰۱ با خشونت بازداشت و در زندان شکنجه کرده‌اند.

**************

توماج صالحی مجددا محکوم شد!

حساب کاربری توماج صالحی با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: اعتراض توماج به حکم یک سال حبس برای ویدئو اخیر رد شد.
حکم یک سال حبس ناعادلانه توماج صالحی که در دادگاهی مخفیانه بدون حضور وکیل و اطلاع قبلی صادر شده‌بود عیناً تایید شد.
تایید این حکم در حالی صورت گرفته‌است که همچنان پس از گذشت بیش از دو ماه از حمله، ضرب و شتم و ربایش خیابانی، برای تفهیم اتهام و همچنین در دادگاه فرمایشی/دستوری هیچگونه مستندات قانونی توسط قضات ارائه نشده و صرفاً بر طبق دستور نهادهای امنیتی در حالیکه غیرقانونی بودن اتهامات وارده بر آنها محرز بوده، حکم صادر کردند!

**************

تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی

تجمع اعتراضی مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی در اهواز
امروز سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲، بازنشستگان تأمین‌اجتماعی، کشوری و فرهنگیان بازنشسته اهواز در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هایشان مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع زدند. اینجا و اینجا کلیک کنید.

مقابل صندوق بازنشستگی کشوری استان کرمانشاه تجمع مشترک بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و پایمال شدن حق و حقوق شان. اینجا کلیک کنید.

فریاد بازنشسته: «اتحاد! علیه ظلم و فساد!»
یزد: تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان بازنشسته در برابر کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان، در اعتراض به وضعیت اسفبار حقوق‌ و سطح نازل معیشت و سایر خواست های بر زمین مانده، در سه شنبه اعتراض. اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع و اعتصاب کارگران شرکت پتروشیمی فارابی

بندر ماهشهر - تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران شرکت پتروشیمی فارابی در بندر ماهشهر. / سه‌شنبه ۲۴ بهمن اینجا کلیک کنید.

**************

پرسنل «داروسازی شهید قاضی» دست به اعتصاب زدند

پرسنل «داروسازی شهید قاضی» تبریز بزرگترین تولید کننده سرم در اعتراض به وضعیت معیشتی و عدم رسیدگی مدیر عامل دست به اعتصاب زده‌ و دست از کار کشیدند.
گفتنی است، شرکت داروسازی شهید قاضی در سال ۱۳۶۳ تاسیس گردید و از خرداد ماه ۱۳۷۰ با هدف تولید انواع محلول‌های تزریقی، شستشو و آمپول آب مقطر تزریقی کار تولیدی خود را آغاز نموده است.

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

تجمع و راهپیمایی اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات تهران، آذربايجان غربي، اصفهان، گیلان، کرمانشاه، اراک، قروه، مــــــــریـــــــوان، اردبیل، سنندج و ... در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و سایر حق و حقوق بر زمین مانده.

**************

تجمع اعتراضی کارگران ذوب آهن فولاد خزر گیلان و اصفهان

مدتی است کارخانه فولاد خزر به دلیلِ آنچه کارفرما بحران مالی دانسته، تعطیل شده است.
کارگران این کارخانه پیش‌تر از قطعی برق کارخانه به دلیل بدهی ۱۶۰ میلیاردی این کارخانه به اداره برق خبر داده بودند.
همچنین موضوع تعیین تکلیف مالکیت این کارخانه به دلیل اختلافات بوجود آمده بین سهامداران مشخص نشده و حدود ۴۰۰ کارگر شاغل در‌ این کارخانه نگران از دست دادن شغل خود هستند. / دوشنبه ۲۳ بهمن اینجا کلیک کنید.

بازنشستگان فولاد اصفهان
تجمع و راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان فولاد اصفهان با فریاد: تا کی سر افکندگی، مرگ بر این زندگی!/ ما دیگه رای نمیدیم! اینجا کلیک کنید.

**************

وکیل توماج صالحی: قرار بازداشت موقت «مازاد بر یک سال» غیرقانونی است

امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، روز چهارشنبه ۱۸بهمن، گفت که هنوز برای پرونده نخست موکلش که در سال ۱۴۰۱ تشکیل شده بود، «قرار بازداشت موقت در جریان است.»
وکیل توماج صالحی در این پیام که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، اقدام قوه قضاییه مبنی بر صدور قرار بازداشت موقت «مازاد بر یک سال» را «بر خلاف قانون» دانست.
امیر رئیسیان که از دی ماه سال ۱۴۰۱ وکالت پرونده توماج را بر عهده دارد، یادآور شد که در مجموع، سه پرونده برای موکلش تشکیل شده که برای دو پرونده دیگر، «قرار وثیقه صادر شده و وثیقه هم سپرده شده است».
پیش از آن هم حساب کاربری توماج صالحی در شبکه اجتماعی ایکس، روز ۱۶ بهمن اعلام کرده بود که دادگستری اصفهان سعی دارد «با طرح اتهامات بی اساس» بر شکنجه و ضرب و شتم این هنرمند سرپوش بگذارد.
در صفحه توماج صالحی که توسط نزدیکان او اداره می‌شود، هدف «پرونده‌سازان»، طولانی کردن حبس توماج صالحی و «تامین رضایت برخی بدون هیچ سند قانونی و مستدل» ذکر شده است.
به گفته وکیل توماج صالحی، موکل او در پرونده مربوط به بازداشت آبان ١۴٠١، از مجموع هشت اتهام واردشده بابت شش اتهام محکوم شد و از دو اتهام «همکاری با دولت متخاصم» و «توهین به رهبری» تبرئه شده بود.
امیر رئیسیان دو اتهام جدید علیه توماج صالحی را «معاونت در بغی (قیام مسلحانه و گروهی علیه نظام)» و «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرایم علیه امنیت» ذکر کرده و افزوده است: «در پرونده، اولا متهم دیگری وجود ندارد که حتی همدست تلقی شود؛ چه رسد به گروه و در ثانی حتی یک چاقوی آشپزخانه از توماج کشف نشده است؛ چه رسد به سلاح!!»
صفحه کاربری توماج صالحی، اتهامات جدید علیه این رپر معترض را «حاصل سناریوهای متوهمانه بازجویان» خواند و تاکید کرد که «هیچ‌کدام تناسب عقلی با فعالیت‌های یک هنرمند مردمی که دغدغه‌اش صدای مظلوم و کودکان کار بوده است؛ ندارد»
در ادامه این یادداشت آمده است: «ادامه حبس توماج صالحی با وجود دریافت وثیقه‌ها هیچگونه توجیه قانونی ندارد. توماج باید فورا آزاد شود تا به روند درمانی خود ادامه دهد.»

**************

شریفه محمدی در محرومیت کامل از ملاقات و سایر حقوق اساسی خود است

شصت‌وپنج روز از بازداشت شریفه محمدی، فعال کارگری ساکن رشت می‌گذرد. او پس از بازداشت و انتقال چند روزه به اداره‌ی اطلاعات رشت، به زندان سنندج منتقل شد.
طی این مدت، این فعال کارگری با عدم دسترسی به تلفن، محرومیت از ملاقات با فرزند و خانواده و ضرب‌وشتم در زمان بازجویی مواجه بوده است.
برشماری تمامی این موارد، نگرانی‌ها پیرامون جان و سلامت شریفه محمدی را افزایش داده است. وضعیتی که مسئولیت آن با مقامات قضایی استان گیلان، نهاد امنیتی اطلاعات و سازمان امور زندان‌ها است.

**************

رضا اقدسی با وجود بیماری از حق درمان محروم است

رضا (غلامرضا) اقدسی، فعال کارگری و از کارگران اخراجی شرکت ایران خودرو، بیش از یک ماه است که با وجود پارگی پرده گوش، از دسترس به درمان و رسیدگی پزشکی محروم است.
این فعال کارگری که دوره محکومیت حبس خود را در زندان اوین سپری می‌کند، از هفته دوم دی ماه سال جاری دچار پارگی پرده گوش شد و در این مدت، گوش وی دچار التهاب شدید شده است.
رضا اقدسی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی" به هشت ماه حبس و بابت اتهام "اجتماع و تبانی" به سه سال و هفت ماه زندان و در مجموع، به چهار سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شد.
این زندانی سیاسی روز سه‌شنبه دوم آبان ماه سال جاری، پس از احضار و مراجعه به بازپرسی اوین، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
رضا اقدسی در جریان جنبش زن، زندگی، آزادی، در پاییز سال گذشته نیز، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود به همراه همسرش، بازداشت شده بود.

چهارشنبه هیجده بهمن ۱۴۰۲

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

اعدام می‌کنیم؛ جنازه را هم نمی‌دهیم!

۸ روز پس از اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد، پژمان فاتحی، محسن مظلوم، وفا آذربار، محمد فرامرزی، جمهوری اسلامی جنازه‌ها را به خانواده‌ها نداده، مانع از برگزاری هرگونه مراسم عزاداری شده و حتی از تجمع آشنایان خانواده‌ اعدام‌شدگان در منزل خودشان نیز جلوگیری کرده است.
بیان عظیمی، همسر پژمان فتاحی، می‌گوید تمام این روزها تلاش کرده‌ایم که بتوانیم پیکرها را برای خاکسپاری تحویل بگیریم و به سازمان‌‌های حقوق‌بشر نامه نوشتیم. او می‌گوید دزدیدن پیکر عزیزان ما خلاف قانون،‌ شرع و حقوق‌بشر است.
ماریا محمودی، همسر محمد (هژیر) فرامرزی، با تاکید بر اینکه گرفتن پیکر عزیزان ما تلاش هر روزه خانواده‌ها بوده است می‌گوید: «وقتی خانواده همسرم برای تحویل گرفتن پیکر هژير رفتند، یعنی روزی که اعدام شدند، به آن‌ها گفته بودند نه جنازه‌ را به شما نشان می‌دهیم و نه برای خاکسپاری تحویل می‌دهیم. ۳-۴ ماه دیگر خودمان صدایتان می‌زنیم و قبر آن‌ها را نشان‌ شما می‌دهیم.» به گفته ماریا محمودی، معلوم نیست مزاری که به خانواده‌ها نشان خواهند داد آیا مزار این ۴ اعدامی باشد یا خیر، معلوم نیست کجا آن‌ها را دفن ‌ان خواهند کرد.
افسانه یوسفی، مادر پژمان فتاحی از ملاقات با پسرش پس از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی می‌گوید: «من امروز گریه نمی‌کنم، چون خوشحالم پژمان دیگر شکنجه نمی‌شود… در ملاقات آخر می‌خواستم به ماموران زندان التماس کنم که پسرم با دستان‌ خود من را محکم گرفت و گفت التماس نکن مادر، روی خودت را خرج نکن. به این‌ها التماس نکن، محکم و سربلند، بشین و زندگی‌ات را بکن. مواظب خواهرم و خودت باش. پشتیبان بیان و صباح پسرم باش. مرتب تکرار می‌کرد مادر گریه نکن.» خانم یوسفی می‌گوید: «من اولین و آخرین مادری نیستم که عزادار شده‌ام و جگرم را پاره پاره کرده‌اند. این راه ادامه دارد.»

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع پرسنل بیمارستان‌های خوزستان در اعتراض به اخراج از کار

شماری از پرسنل بیمارستان‌های شهرستانهای شادگان، آبادان و خرمشهر که در آستانه تبدیل وضعیت اخراج شده‌اند، با برپایی تجمع مقابل دانشگاه علوم پزشکی آبادان خواهان رسیدگی مسئولان به مطالبات خود شده‌اند.
حدود ۱۵۰ نفر از کادر درمان این شهرستانها بعد از هشت سال سابقه خدمت و چند سال نبرد با کرونا از کار اخراج شده‌اند در حالی که منتظر تبدیل وضعیت قراردادهای شغلی خود بودند.
به گفته یکی از معترضان، اخراج کادر درمان در حالی به بهانه مشکلات مالی بیمارستانها صورت می‌گیرد، که هر ماه میلیاردها تومان اختلاس در دانشکده علوم پزشکی آبادان اتفاق می‌افتد.

**************

هوای پاک حق اراک

ششمین تجمع اعتراضی مردم اراک در اعتراض به آلودگی هوا و مازوت سوزی نیروگاه شازند. / اراک هوا ندارد / پاک حق اراک /سه‌شنبه ۱۷ بهمن راهپیمایی مردم اراک اینجا کلیک کنید.

**************

شریفه محمدی،‌ ۶۳ روز است که بدون ملاقات در زندان سنندج حبس شده است

شریفه محمدی،‌ فعال کارگری ساکن رشت ۶۳ روز است که بدون ملاقات در زندان سنندج حبس شده است
شریفه محمدی، فعال کارگری سه‌شنبه ۱۴ آذرماه بدون ارائه حکم قضایی در خانه‌اش در رشت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. شنبه ۹ دی‌، سه هفته پس از بازداشت، او در تماسی کوتاه به خانواده‌اش خبر داد که از زندان لاکان رشت به زندان سنندج منتقل شده است. در طی سه هفته ابتدایی بازداشت، او تنها دو بار با خانواده تماس گرفته بود. پنج‌شنبه ۲۱ دی‌ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان گزارش داد که در حال بازگشت از بازجویی، آثار ضرب و شتم و کبودی بر چهره او مشاهده شده و برای «اعتراف اجباری» تحت فشار است. به گزارش «بیدارزنی»، علی‌رغم پیگیری‌های بسیار و مراجعه‌های مکرر خانواده‌ی این زندانی به بازپرسی و زندان، کماکان از موارد اتهامی، مدت زمان تمدید قرار بازداشت و روند پرونده‌ی او اطلاعی در دست نیست.
شریفه محمدی در طی دو ماه گذشته از حق ملاقات با خانواده محروم بوده و نتوانسته است با همسر و فرزندش دیدار کند. در چنین وضعیتی، برای سیروس فتحی، همسر او نیز پرونده‌ای تشکیل شده که دلیل آن، پیگیری وضعیت همسرش و تلاش جهت آگاهی از روند بازداشت و پرونده‌سازی امنیتی علیه او بوده است. بیش از دوماه بلاتکلیفی شریفه محمدی، خانواده و اطرافیان را نگران وضعیت او کرده است. دسترسی به حق ملاقات، خدمات پزشکی و اطلاع از وضعیت پرونده از ابتدایی‌ترین حقوق متهم است که او ۶۳ روز از آنها محروم مانده است.

رادیو زمانه

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع و راهپیمایی اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات

تجمع و راهپیمایی اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات تهران، اهواز، ارومیه، کرمانشاه، تبریز، گیلان، اصفهان، سنندج، بیجار، سقز، قروه، مریوان، زنجان، زاهدان، کرمان، بندرعباس، ساری، رشت و ... در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و سایر حق و حقوق بر زمین مانده.
راهپیمایی بازنشستگان مخابرات اهواز اینجا کلیک کنید.

**************

هشتمین روز تجمع کارگران بومی و روز مزد اخراج شده از نیروگاه سد دز

هشتمین روز تجمع اعتراضی کارگران بومی و روز مزد اخراج شده از نیروگاه سد دز در خوزستان در اعتراض به اخراج، وضعیت شغلی و معیشتی خود. اینجا کلیک کنید.

**************

عیسی ابراهیم زاده بازداشت شد

عیسی ابراهیم زاده کشاورز، فعال کارگری و برادرفعال کارگری و زندانی سیاسی سابق بهنام ابراهیم زاده صبح امروز با یورش نیروهای لباس شخصی به منزلش در اشنویه بازداشت شد.
روز یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۶ بامداد در یک اقدام غافلگیرانه تعدادی مامور لباس شخصی وزارت اطلاعات شهرستان اشنویه به منزل شخصی عیسی ابراهیم زاده یورش برده و وی را با تهدید و زور مقابل چشمان همسر و فرزندانش بازداشت کردند.
عیسی ابراهیم زاده قبلا به دلیل شرکت در خیزش ژینا در اشنویه بازداشت و در یک محاکمه ی کاملا غیرقانونی و ناعادلانه به پنج سال حبس و جریمه نقدی محکوم گردید. وی بعد از چند ماه با قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی از زندان آزاد شد.
عیسی ابراهیم زاده در دو روز گذشته برای پیگیری مطالبات صنفی خود و دیگر کشاورزان منطقه به تهران سفر کرده بود که بعد از بازگشت از تهران و به محض رسیدن به منزل خود بازداشت شد.

**************

تجمع اعتراضی پرستاران لرستان در مقابل استانداری

روز شنبه ۱۴ بهمن‌ماه، پرستاران به دلیل مشکلات معیشتی، تاخیر در پرداخت حقوق و بی‌عدالتی در پرداخت تعرفه‌های پرستاری و کارانه، شیفت های طاقت فرسا و... در مقابل استانداری لرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. اینجا کلیک کنید.
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه!
تعرفه ما کجاست توی جیب شماهاس!»

**************

تجمع‌ اعتراضی کارگران‌ کارخانه‌ «سبلان‌ خودرو‌» مقابل‌ استانداری‌ اردبیل

کارگران‌ کارخانه سبلان‌ خودرو‌ (مایوان‌) اردبیل شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲، به‌ دلیل عدم‌ پرداخت‌ حقوق‌ بیش‌ از ۴ ماه‌ و‌ قطع‌ بیمه تامین‌ اجتماعی‌ مقابل استانداری‌ اردبیل تجمع کردند.
کارگران‌ کارخانه‌ سبلان خودرو‌ (مایوان‌) واقع‌ در‌ شهرک‌ صنعتی‌ شماره‌ ۲ تولید‌ کننده‌ اتوبوس ‌ و مینی‌ بوس‌های‌ درون شهری اردبیل به‌ دلیل‌ عدم‌ پرداخت‌ حقوق‌ بیش‌ از‌ ۴ ماه، حقوق های‌ معوقه‌، عدم‌ پرداخت‌ بیمه تامین‌ اجتماعی‌ کارگران‌ این‌ شرکت دست به تجمع‌ اعتراضی مقابل استانداری اردبیل زده‌اند.

**************

تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری مجتمع‌های گاز پارس جنوبی

کارگران مقابل پالایشگاه‌های مجتمع گاز نسبت به وعده های دروغ مسئولین دست به اعتراض زدند.
این پنجمین تجمعِ کارگران، به روالِ هفته‌های گذشته است. بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان استیجاری از جمله مهم‌ترین مطالبات این کارگران است. شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲

**************

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نوش آباد (استان اصفهان)

کارگران شهرداری نوش‌آباد به دلیل معوقات مزدی تجمع کردند مشکلِ معوقاتِ مزدی کارگران همچنان ادامه دارد. دریافتِ با تاخیرِ حقوق نه تنها معیشتِ آنها را با مشکل مواجه کرده که دریافتِ خدماتِ بیمه تکمیلی را نیز برای کارگران سخت کرده است.
نوش‌آباد شهری از توابع شهرستان آران و بیدگل است که در شمال استان اصفهان ایران قرار دارد. از جنوب با شهر کاشان و از شمال به کویر مرکزی ایران ارتباط دارد.

**************

اعتصاب کارگران ایران تایر

کارگران شرکت ایران تایر (در روز ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ )به دلیل اعتراض به حق و حقوقشان دست به اعتصاب زدند. بعد از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در شرکت ایران‌ تایر و پایین آمدن حقوق و مزایای کارگران، کارگران دست به اعتصاب زدند و اعتصاب این کارگران وارد روز سوم شد.

جمعه سیزدهم بهمن ۱۴۰۲

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

دایه شریفه بازداشت شد

شرافت زرینی که در کردستان به نام دایه شریفه شناخته می‌شود، مادر رامین حسین‌پناهی (که در سال ۹۷ بهمراه زانیار و لقمان مرادی اعدام شد) روز گذشته در کامیاران بازداشت شده است. او بهمراه دختران و دامادش برای دیدار با مادر پژمان فاتحی، یکی از چهار فعال کرد که اخیرا اعدام شدند، به کامیاران رفته بود. هر ۴ نفر توسط ماموران به اطلاعات سنندج منتقل شدند. این دومین بار در یک روز است که مأموران اطلاعاتی دایه شریفه را بازداشت کرده‌اند. او را در همان روز پنج‌شنبه ساعاتی بازداشت کردند تا از شرکت‌کردنش در مراسم ختم پژمان فاتحی جلوگیری کنند. ماموران دایه شریفه را تهدید کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی نباید از مکان سکوت خود خارج شود اگرنه بازداشت و زندانی خواهد شد.» او روز چهلم ژینا امینی نیز به سمت گورستان آیچی و مزار ژینا در حرکت بود که ماموران جلویش را گرفتند، تهدیدش کردند و اجازه عبور ندادند‌.
دایه شریفه، بیش از ۵ سال است که تمام گورستان‌های تهران و کردستان را به ‌دنبال مزار پسرش که در مکانی نامعلوم دفن شده گشته است: «به جان خودت رامین عزیزم، تمام گورستان‌ها را گشتم.» او که در اعتراض به حکم اعدام پسرش، طناب دار به‌‌صورت نمادین آتش زد، همواره صدایش را علیه اعدام و کشتار بلند کرده است. قاضی پرونده‌ پسرش به او گفته بود: «آیا برای نجات رامین یا لغو مجازات اعدام در ایران تلاش می‌کنید؟» دایه شریفه پاسخ داده بود: «رامین را هم نجات دهیم فرقی نخواهد کرد چراکە این طناب را فردا گردنِ جوانِ دیگری خواهید انداخت. بە همین دلیل ما ضد چوبەدار و طناب اعدامیم‌»
دایه شریفه چندی پیش پیامی ویدئویی منتشر کرد و علیه اعدام چهار زندانی کرد موضع‌گیری کرد و پیشتر در اعتراض به حکم اعدام محمد قبادلو بنری در دستش گرفت که رویش نوشته شده بود: «جوانان ما را اعدام نکنید. اعدام این حکم غیرانسانی باید در ایران برچیده شود.»
او ‌در واکنش به جان‌باختن آرمیتا گراوند نیز عکسی از خود منتشر کرد با پلاکاردی به دست: «تا کی سکوت کنیم؟ تمام گل‌هایمان پرپر شدند. دیروز ژینا و هزاران و امروز آرمیتا. برای نجات بچە‌هایمان سکوت نمی‌کنیم. من سکوت نخواهم کرد. من، مادر رامین، درد از‌دست‌ دادن بچەهایتان را می‌دانم، در کنار شما خواهم ایستاد.»‌ / دیدبان آزار

>**************

حکومت باید هرنوع اعدام، بازداشت و آدم ربایی را متوقف کند.

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

خانواده صالح نیکبخت خبر منتشر شده در مورد صالح نیکبخت و همچنین بستری شدن ایشان در بیمارستان را تکذیب کردند.

سوءقصد به جان دکتر صالح نیکبخت در زندان اوین

صالح نیکبخت، وکیل شرافتمند خانواده جاویدنام ژینا (مهسا) امینی در زندان مورد سوءقصد و ضرب‌وشتم شدید قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شده است.
بر اساس گزارش های منتشره، صالح نیکبخت از ناحیه صورت دچار جراحت شدید شده به گونه‌ای که پزشکان برای جراحی ترمیم فک بالا مجبور به پیوند استخوان لگن به فک شده‌اند.
نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی با سناریوی از پیش تعیین شده، صالح نیکبخت را به بند زندانیان جرائم خطرناک زندان اوین منتقل کرده‌اند و با تطمیع مزدوران خود در داخل زندان اقدام به سوءقصد به جان این وکیل کرده‌اند.
صالح نیکبخت، حقوقدان و وکیل خانوادە ژینا مهسا امینی، از سوی شعبە ٢٨ دادگاە انقلاب اسلامی تهران بە ریاست عموزاد بە اتهام "فعالیت تبلیغی علیە نظام" به یک سال حبس تعزیری و "منع فعالیت در فضای مجازی به عنوان مجازات تکمیلی به مدت دو سال" محکوم شد.

**************

بیانیه مشترک سازمان‌های بین‌المللی در محکومیت بازداشت مجدد توماج صالحی

سازمان‌های بین‌المللی (freemuse) فعال در زمینه آزادی هنر ، (safemuse)، حامی هنرمندان در معرض خطر ، (FIM)، فدراسیون بین‌المللی موسیقیدانان و (ECSA)، اتحادیه آهنگسازان و ترانه‌سرایان اروپا، در بیانیه مشترکی بازداشت مجدد توماج صالحی را محکوم کردند.
این سازمان‌های بین‌المللی فعال در حوزه هنر و موسیقی، در بیانیه خود خواستار آزادی فوری و بدون قیدوشرط توماج صالحی شدند.

متن کامل بیانیه؛
بیانیه مشترک جامعه مدنی در مورد بازدشت مجدد توماج صالحی، موسیقیدان ایرانی
ما سازمان‌های جامعه مدنی زیر، بازداشت مجدد خواننده رپ ایرانی، توماج صالحی در روز ٣٠ نوامبر ۲۰۲۳ در شهر بابل را به شدت محکوم می‌کنیم.
مطلع شده‌ایم که توماج صالحی در حین بازداشت دچار جراحات شدید شده است. توماج روز شنبه، ۲۷ آبان سال جاری، پس از ۳۸۶ روز حبس و تحمل ۲۵۲ روز سلول انفرادی، با قرار وثیقه آزاد شده بود.
بر اساس گزارش خبرگزاری فارس (خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران)، توماج صالحی به دلیل "اظهارنظرهای کذب در فضای مجازی" و با اتهام بی‌اساس "نشر اکاذیب" و "تشویش اذهان عمومی" بازداشت شده است.
این خبرگزاری مدعی ادعا کرده بود توماج صالحی در سخنان خود پس از آزادی، درباره طرح شکایت از برخی افراد صحبت کرده و بررسی‌ها نشان داده است نه او و نه وکیلش هیچ شکایتی ثبت نکرده‌اند.
اسدالله جعفری رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان گفته است قطعا رسیدگی به پرونده‌های قضایی بدون توجه به حاشیه‌سازی‌ها انجام خواهد شد و روند رسیدگی به تمامی پرونده‌ها مطابق قانون انجام خواهند شد.
امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، پس از بازداشت مجدد موکلش در شبکه اجتماعی (ایکس)، نوشت: "اگر توماج در ویدئوی اخیر کذب گفته است چرا آنان که امروز همراهش بودند نیز بازداشت شده‌اند؟ و اگر اتهام او نشر اکاذیب است، چرا برای چنین اتهامی قرار بازداشت موقت صادر شده است."
در پی بازداشت توماج صالحی، وکیل وی در ایکس (توئیتر) نوشت: "اگر اعلام خبر شکایت، موجب اتهام نشر اکاذیب و بازداشت توماج صالحی شده باشد، پیش از او باید من را هم به عنوان وکیل پرونده بازداشت کنند، چرا که پیش از آقای توماج صالحی، در گفت‌وگویی با شبکه شرق این خبر را اعلام کرده و گفته بودم که شکایتی از سوی توماج صالحی در دادسرای کارکنان دولت به ثبت رسیده است."
ما اعتقاد داریم که بازداشت مجدد توماج مربوط به ویدئویی است که او چهار روز پیش پیش از باداشت در کانال یوتیوب خود آپلود کرده بود. توماج در آن ویدئوی کمی بیش از ١۴ دقیقه، هوادارانش را درباره وضعیت خود، دوره حبس و حقایقی از آنچه در آن‌جا رخ داده، در جریان گذاشت.
وی با انتقاد از سلطه (فراقانونی) دستگاه‌های اطلاعاتی و کنترل آن‌ها بر قانون، تصریح می‌کند که این مردم هستند که باید فراتر از قانون باشند، زیرا این کشور، متعلق به آنها است.
ما می‌خواهیم تعهدات بین‌المللی را در مورد احترام به کنوانسیون‌های جهانی به دولت و حکومت جمهوری اسلامی یادآوری کنیم و در این ارتباط، به محکومیت قبلی جمهوری اسلامی از سوی گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد و همچنین یونسکو در مورد نقض حقوق هنرمندان در آزادی بیان، اشاره می‌کنیم.
بیان هنری که تحت قوانین بین‌المللی تضمین شده است، فضایی را برای شهروندان فراهم می‌کند تا "در جامعه خود تأمل کنند، ترس‌ها و نارضایتی‌های خود را به صورت خشونت‌پرهیز ابراز کنند و پس از تجربه‌ رفتار خشونت‌آمیز یا آسیب‌زا، از جمله نقض حقوق بشر، انعطاف‌پذیری نشان دهند و آینده‌ای را که برای خود می‌خواهند، مجسم کنند."
جمهوری اسلامی موظف است به آزادی بیان احترام بگذارد که شامل حق جست‌وجو، دریافت و انتشار اطلاعات و ایده‌ها، از راه‌هایی شامل هنر و فرهنگ است.
حکومت جمهوری اسلامی نیز، تعهد دارد با تمام بازوهای اجرایی دولتی و قوانین ملی، این حق محفوظ بدارد. بنابراین ما از مقامات می‌خواهیم که آقای صالحی را به صورت فوری و بدون قیدوشرط آزاد کنند.
همچنین، لازم است دسترسی توماج صالحی به وکلا و خانواده‌اش تضمین شود. ما همچنین از دولت ایران می‌خواهیم که فوراً تمام احکام اعدام را متوقف و این تصمیم به توقف را برای همیشه تضمین کند. همه شهروندان دارای حق آزادی مذهب، بیان و ابراز نظر از طریق هنر و فرهنگ هستند.

**************

دومین روز اعتصاب مردم سمیرم علیرغم تهدیدات و دستگیری‌ها

مردم سمیرم علیرغم تهدیدات و دستگیری‌ها امروز نیز دست به اعتصاب عمومی زدند و کلیه فروشگاه‌های شهر تعطیل شد. این اعتصاب دو روزه در اعتراض به احکام اعدام فاضل بهرامیان و مهران بهرامیان و خواست آزادی داریوش ساعدی و یونس بهرامیان از دستگیرشدگان انقلاب زن زندگی آزادی و همچین لغو حکم غیابی ۸ سال زندان برای بهار شیرین مادر علی عباسی است که سال قبل در جریان انقلاب زن زندگی آزادی توسط نیروهای سرکوب به قتل رسید. اعتصاب دیروز در سمیرم همزمان با اعتصاب عمومی در شهرهای کردستان انجام شد.

**************

اعتصاب کارگران صنایع غذایی بستنی اطمینان تبریز

در اعتراض به مزدهای پایین: اعتصاب کارگران صنایع غذایی بستنی اطمینان تبریز!
کارگران در اعتراض به پایین بودن حقوق شان سه روز است که دست از کار کشیده و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشت شان هستند.

**************

مروری بر مهمترین اعتراضات کارگری برگزار شده در دی ماه ۱۴۰۲:

استفاده از ابزار «اعتصاب» به عنوان اهرم فشار.

گزارش تحقیقی .
پوشش خبری اعتراضات و تجمعات کارگری دی ماه ۱۴۰۲ نشان ‌می‌دهد در نخستین ماه فصل زمستان، دست کم ۱۲۳ اعتراض و اعتصاب صنفی و کارگری در سراسر کشور به ثبت رسیده است. اعتراضاتی که در حدود ۳۰ شهر کشور در جریان بوده و گروههایی چون بازنشستگان مخابرات با دست کم ۴۷ تجمع سراسری و بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی و بازنشستگان فولاد مجموعا با ۳۶ تجمع اعتراضی سهم بیشتری در برگزاری آنها دارند. این در حالیست که بی‌توجهی به مطالبات صنفی کارگران فولاد اهواز منجر به تداوم اعتراضات این گروه از کارگران و برگزاری اعتصابات و اعتراضات حدودا ۸ روزه در این کارخانه شد. اعتراضاتی که دامنه آن به خیابان‌های اهواز هم رسید. اطلاعات دریافتی همچنین نشان دهنده تجمعات گروههایی مختلفی از مزدبگیران در سکوهای نفتی و پالایشگاههای نفت، گاز و پتروشیمی است که به رویه‌ای متناوب و هفتگی در این مناطق تبدیل شده است.
محل برگزاری اعتراضات کارگری ، عمدتا در محوطه شرکت‌ها و مقابل دفاتر مرکزی آنها و یا در مقابل فرمانداری، استانداری، وزارت ارتباطات، صندوق بازنشستگی کشوری،صندوق بازنشستگی فولاد، صندوق بازنشستگی نفت و اداره‌های تامین اجتماعی است. در عین حال مروری بر اعتراضات کارگری برگزار شده در دی ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که «اعتصاب» به عنوان یکی از ظرفیت‌های بالقوه کنش‌های اعتراضی به ابزاری برای پیشبرد برخی مطالبات کارگران تبدیل شده است.
همچنین از جمله مهمترین دلایل اعتراضات در میان کارگران و بازنشستگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- مطالبات عقب افتاده شامل بیمه و مزایا
- اعتراض به تعیین سقف حقوق( در خصوص کارگان مناطق نفتی)
- اعتراض به تداوم فعالیت پیمانکاران
- اعتراض به دستمزدها و مستمری‌های زیر خط فقر و فقدان خدمات درمانی و رفاهی
- اعتراض به عدم اجرا و بازنگری طرح طبقه‌‎بندی مشاغل
- اعتراض به تعلیق، تنبیه و اخراج فعالان کارگری از محیط‌های کار
آنچه در دی ماه گذشت؛
گروههای معترض و مطالبات آنها
اعتراضات کارگری در دی ماه ۱۴۰۲ در میان دو گروه بازنشستگان و کارگران شاغل ادامه یافت و در برخی موارد سروصدای زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به پا کرد. از جمله این اعتراضات می‌توان به اعتراضات کارگران ذوب‌آهن اصفهان، کارکنان سکوهای نفتی و پالایشگاهها، لنجداران و بازنشستگان از گروههای مختلف اشاره کرد که به طور خلاصه به روند شکل‌گیری این اعتراضات نگاهی خواهیم داشت.
اعتراض کارگران فولاد اهواز اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز از اواخر آذر ماه با توقف کار و اعتصاب دهها کارگر از بخش‌های مختلف این کارخانه بزرگ صنعتی آغاز شد و با وعده تحقق مطالبات پس از حدود 8 روز خاتمه یافت. این اعتراضات که با حمایت گروههای مختلفی از بازنشستگان و گروههای صنفی کارگری مواجه شد، یکی از بزرگترین اعتراضات کارگری برگزار شده در ماههای اخیر بود که از محوطه کارخانه خارج شد و به راهپیمایی خیابانی کارگران کشیده شد. کارگران در ابتدا به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و ناکارآمدی مدیریتی اعتراض داشتند، اما در همان روزهای نخست اعتصاب، مدیرعامل از ورود ۲۱ کارگر معترض جلوگیری کرد تا اعتراضات وارد فاز پیچیده‌تری شود. در روزهای بعد، کارگران معترض فشار بر مدیرعامل این شرکت را بیشتر کردند و حتی در یک مرحله با ورود به دفتر مدیرعامل، او را از شرکت بیرون کردند. رفته رفته اعتراضات کارگران با ورود شورای تامین استان و نهادهای نظارتی صورت دیگری به خود گرفت. مذاکرات میان نمایندگان کارگران و مسئولین استانی منوط به تحقق مطالبات کارگران شده بود و نمایندگان کارگری در این جلسات اذعان داشتند که تنها در صورتی دست از اعتصاب خواهند کشید که مطالبات محقق شود. در نهایت با واریز مبالغی تحت عنوان طبقه‌بندی مشاغل کارگران پس از ۸ روز اعتصاب را متوقف کردند و به کارفرما هشدار دادند که شکایت خود را از کارگران معترضی که ممنوع‌الوورد شده‌اند پس بگیرد چرا که در غیر اینصورت مجددا اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت.

اعتراض کارگران نفت، گاز و پتروشیمی
اعتراض این گروه از کارگران در یک سال گذشته پیرامون عدم اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت به صورت پراکنده در جریان بوده، اما با اجرای نه چندان مناسب این قانون و تعیین سقف حقوق برای کارکنان نفت وارد فاز تازه‌ای شد. معترضان که عمدتا کارکنان رسمی واحدهای نفتی هستند، خواستار حذف کامل سقف‌حقوق و پرداخت دستمزد و بر اساس قوانین استخدامی هستند. اعتراض آنها به تقسیم‌بندی صورت گرفته از سوی وزارت نفت برای پرداخت حقوق و دستمزد بر اساس سطوح مختلف شغلی است. معترضان می‌گویند، عواقب این تعیین سقف بیشتر متوجه کارکنان با درآمد متوسط یا پایین‌تر می‌شود که دلخوش به افزایش حقوق در سالهای پایانی خدمت خود هستند. تجمعات این گروه از کارگران اغلب در مقابل شرکت‌های نفتی و سکوها برگزار شده و همچنان نیز ادامه دارد.
علاوه بر کارگران رسمی نفت، کارگران ارکان ثالث پالایشگاههای نفت و گاز پارس جنوبی نیز در هفته‌های اخیر تجمعاتی را در اعتراض به بی‌توجهی مسولان پالایشگاهها به مطالباتی چون بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل برگزار کرده‌اند. سازماندهی این اعتراضات را عمدتا انجمن صنفی پالایشگاههای گاز پارس جنوبی برعهده دارد و «شنبه‌» را به عنوان روز اعتراض کارگران این پالایشگاهها در نظر گرفته است. از جمله دلایل اعتراض این کارگران شیوه بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل است که از سال ۹۹ در سطح وزارت نفت به صورت یکپارچه برای مجموعه پیمانکاری وزارت نفت اجرایی شده اما ارزیابی و کاربینی شغل در محل کار صورت نگرفته است. نمایندگان کارگران می‌گویند؛در طرحِ اجرا شده شرح وظایف به صورت کلی و بدون جزئیات است که این سبب می‌شود برداشتهای مختلفی از آن صورت بگیرد و عملا شرح وظایفی که می‌تواند از بهره‌کشیِ نیروی کار جلوگیری کند، در این طرح ناکارآمد است. علاوه بر این کارگران معترض دو مطالبه مهم دیگر نیز دارند و آن اجرای بدون تبعیض طرح اقماری دو هفته کار و دو هفته استراحت برای تمام کارگران مجتمع گاز پارس جنوبی و بیمه تکمیلی برای رانندگان خوردوهای استیجاریست. اعتراضات این گروه از کارگران که با حمایت تشکل‌های صنفی صورت می‌گیرد در حالی ادامه دارد که در روزهای اولیه برگزاری این تجمعات، پیامک تهدیدآمیزی از سوی مرکز مبارزه با جرائم سازمان‌یافته برای کارگران این پالایشگاهها ارسال شد که به آنها هشدار می‌داد در تجمعات و اعتصاباتی که توسط معاندین سازماندهی می‌شود؛ شرکت نکنند. فعالان کارگری با انتشار این پیامک‌ها در فضای مجازی، بر صنفی بودن اعتراضات خود تاکید کردند.
اعتراضات کارگران و کارکنان نفت اما با طرح موضوع ادغام صندوق بازنشستگی نفت با صندوق بازنشستگی کشوری همچنان ادامه دارد. از حدود 6 ماه پیش و پس از مطرح شدن کلیات برنامه هفتم توسعه، حرف و حدیث‌ها پیرامون موضوع ادغام صندوق‌های بازنشستگی شروع شد.برخی گزارش‌ها بیانگر آن است که این تصمیم درپی توافق مجلس و دولت اتفاق افتاده است و در کارگروه مشترکی که برای هماهنگی و تصمیم‌گیری درخصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان تشکیل شده، تصمیم به ادغام دو صندوق بازنشستگی در زمان اجرای برنامه هفتم توسعه گرفته شده است. از قضا صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد ادغام این صندوق را در شورایعالی رفاه و تامین اجتماعی مطرح کرده است.از همان زمان کارزار اینترنتی با جمع‌آوری نزدیک به ۱۶ هزار امضا برای جلوگیری از ادغام یا اصلاح اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت براه افتاد و جواد اوجی وزیر نفت با استناد به فتوای برخی مراجع در خصوص عدم دست درازی به صندوق نفت این تصمیم را «غیرقانونی» و «غیرشرعی» خواند.

اعتراضات بازنشستگان
با گسترده شدن بحران اقتصادی و شکاف روزافزون درآمد از معیشت همه روزه گروههای زیادی از مزدبگیران به صف معترضان به سیاست‌های حکومت می‌پیوندند. در این میان سهم بازنشستگان و مستمری‌بگیران در برگزاری اعتراضات از سایر گروهها بیشتر است. گستردگی اعتراضات در سطح مستمری‌بگیران اکنون تنها منحصر به بازنشستگان کارگری نیست و گروههای دیگر بازنشستگان نیز به صف معترضان پیوسته‌اند. از جمله مطالبات گروههای مختلف بازنشستگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
بازنشستگان مخابرات: عدم اجرای آیین نامه ۸۹، افزایش سهم بیمه تکمیلی از ۲۰ به ۵۰ درصدِ و عدم پرداختِ رفاهیات و سهم خواروبار بازنشستگان کشوری: اعتراض به پایین بودن مستمری‌ها، عدم اجرای همسان‌سازی و کمبود مزایا و خدمات رفاهی و درمانی برای بازنشستگان بازنشستگان تامین اجتماعی: عدم افزایش مستمری‌ها براساس خط فقر،عدم بهبود وضعیت بیمه پایه، عدم ارائه خدمات درمانی رایگان و باکیفیت و اصلاحات ضد تامین اجتماعی در برنامه هفتم توسعه بازنشستگان فولاد: اعتراض به مستمری زیر خط فقر، عدم اجرای آیین نامه و قوانین خاص فولادی، انتقاد نسبت به عدم اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین‌نامه فولاد

جمع‌بندی
روند مطالبه‌گری کارگران و بازنشستگان در حالی با پراکندگی و گستردگی تجمعات اعتراضی در جریان است که همچنان در اغلب موارد پاسخ قانع‌کننده‌ای به مطالبات آنها داده نشده است. در عین حال بسیاری از این تجمعات بویژه در میان بازنشستگان به دلیل فقدان سازوکاری برای سازماندهی و ایجاد توازن قدرت در مذاکرات از اثربخشی لازم برخوردار نیستند و در خطر فرسایشی شدن قرار دارند. در میان شاغلان اما سیگنال‌هایی مبنی بر استفاده بیشتر از ابزار «اعتصاب» به عنوان اهرم فشاری برای تحقق مطالبات دیده می‌شود. گرچه استفاده از این ابزار در شرایطی که سازماندهی صنفی به شدت متزلزل است، به دستاوردهای کوتاه‌مدت منجر شده اما می‌توان خوشبین بود که تجمیع این امتیازات حداقلی و تداوم روند مطالبه‌گری با استفاده از همه ظرفیت‌ها به قدرتیابی کارگران در آینده نزدیک منتهی شود.
با این توضیحات، در جدول پیش رو، مهمترین اعتراضات کارگری و صنفی برگزار شده در دی ماه ۱۴۰۲ را مرور خواهیم کرد. با ذکر این نکته که ممکن است بدلیل محدودیت‌های ناشی از اطلاع‌رسانی، بسیاری از موارد در لیست اعتراضات کارگری برگزار شده قرار نگرفته باشند.

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

اعتصاب مردم سمیرم در اعتراض به صدور احکام اعدام دو جوان آزادیخواه این شهر

مردم شجاع سمیرم در استان اصفهان در پاسخ به فراخوان از پیش انتشار یافته در اعتراض به احکام صادره توسط دستگاه قضایی علیه دو تن از جوانان این شهر اعتصاب کردند.
مردم سمیرم با هدف لغو احکام اعدام فاضل بهرامیان و مهران بهرامیان امروز سه‌شنبه دهم بهمن ماه با تعطیل کردن مغازه‌ها و بازار اعتصاب کرده و هشدار داده‌اند که اگر جوانان سمیرم اعدام شوند سراسر استان اصفهان آتش اعتراضات خواهد شد.
مهران بهرامیان و فاضل بهرامیان (برادر زنده‌یاد مراد بهرامیان) از بازداشت‌شدگان انقلاب در سمیرم به اتهام‌های واهی "محاربه" و "اقدام علیه امنیت ملی" به اعدام محکوم شده‌اند.

**************

اعتصاب عمومی یکپارچه در شهرهای کردستان

آغاز اعتصاب عمومی یکپارچه در شهرهای سنندج، سقز، بوکان، دیواندره، بانه، مهاباد، مریوان، دهگلان، سروآباد، روانسر، کامیاران، قروه و ... در اعتراض به قتل عمد دولتی و به دار کشیدن ۴ جوان زندانی سیاسی کورد در زندان قزلحصار کرج و اجرای احکام اعدام های ظالمانه بی وقفه در زندان ها.

نامشان را فریاد می زنیم...!

سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

**************

اسماعیل گرامی: این عروسکهای خیمه شب بازی برای بازنشستگان چه کردند؟!

گفته میشود که ۱۷۰ همت رد دیون دولت به ‌سازمان تامین اجتماعی توسط "نمایندگان" در صحن علنی مجلس تصویب گردیده. بارها از این پولها از طرف دولت به سازمان داده شده است که در حقیقت پول ریختن‌ حکومت از این جیب به آن جیب است و این مجلس بی خاصیت هیچ نقشی در انتقال این پولها نداشته و ندارد.
اگر واقعا این نمایندگان؛ دلسوز بازنشستگان بودند، مقدار "ارزش افزوده" را از نه درصد به ده درصد افزایش نمیدادند، در حقیقت آنها یک دزدی مخملی و غیر محسوس و در عین حال بسیار بزرگ را برای حکومت تصویب کردند که نتیجه چنین عمل ظالمانه ای تورم و گرانی است که دود آن به چشم تمامی کارگران، بازنشستگان و دیگر اقشار زحمتکش این جامعه میرود. این نمایندگان همان کسانی هستند که سن بازنشستگی را افزایش دادند! این نمایندگان اگر دلسوز بازنشستگان بودند در مقابل مافیای اینترنتی حکومت می ایستادند و اجازه نمیدادند تعرفه های اینترنتی ۳۴ درصد افزایش یابد. این عروسکهای کوکی با یک دستور رئیس دیکتاتور مجلس(بازوی اجرایی سیاست کلی حاکمیت در مجلس) حرف خود را ۱۸۰ درجه تغییر میدهند و در نهایت "سیاستی در مجلس پیش میرود که از پیش تعیین شده است"! در این مجلس اگر کسی دست از پا خطا کند دچار سرنوشت احمد علیرضابیگی، افشا کننده ماشین های شاسی بلند میشود. او در روزنامه "شرق" (۲۷ تير ۱۴۰۲) میگوید «رأی دادگاه بدوی او مبنی بر صدور یک سال حبس صادر شده است» و ادامه میدهد« نامه ای که فرمانداری تبریز در رد صلاحیت اینجانب ابلاغ کرده است حکایت از این می کند که من به واسطه "ارتکاب به جرم علیه امنیت ملی" رد صلاحیت شده ام». کم نیستند نمایندگانی که بخاطر کوچکترین انتقاد؛ هم اکنون رد صلاحیت شده اند! در چنین مجلس خفقان آوری؛ آیا نمایندگانِ آن از خود اراده و استقلال رای دارند؟
در چنین شرایطی وقتی "بازوی اجرایی سیاست کلی حاکمیت در مجلس" یعنی (رئیس دیکتاتور مجلس)، مبلغ از پیش تعیین شده ای را بعنوان رد دیون(که منطبق بر سیاست کلی حاکمیت میباشد) عنوان میکند آیا این عروسکهای خیمه شب بازی میتوانند این مبلغ را تغییر دهند و یا مبلغی را خود تعیین نمایند؟ چنین نمایندگان مطیعی مگر میتوانند و یا میخواهند دلسوز بازنشستگان باشند؟ این فرصت طلبان جیره خوار هرگز پشیزی برای گفته های کارگران، بازنشستگان و دیگر اقشار جامعه ارزش قائل نیستند (و نمیتوانند باشند). این نمایندگان حتی اگر در پشت تریبون مجلس همچون یک دلقک داد و فریاد کنند، همچنان همان غلام حلقه بگوش ارباب هستند، تمامی مجالس فرمایشی همیشه به چند دلقک معترض نیازمندند!
حال عده ای برای کشاندن بازنشستگان به پای صندوقهای رای در بوق و کرنا کرده اند که این انتقال بدهی (۱۷۰ همت) نتیجه پیگیری اعضای کانونها، پیامکها و تلفنهای بازنشستگان به این نمایندگان و سرانجام نتیجه زحمات دلسوزانه این نمایندگان عزیز، مستقل و با اراده میباشد!
در سالهای گذشته نیز بخشهایی از دیون دولت (۹۰ همت در سال ۱۴۰۱ و ۷۰ همت در سال ۱۴۰۲) به سازمان داده شده است و اگر مجلس براستی نقشی تاثیر گذار در سرنوشت بازنشستگان داشت و یا دارد پس چرا تا کنون سازمان را مجبور نکرده است با گرفتن این بدهی های خود، متناسب سازی را پیاده نماید! چه تضمینی وجود دارد که این ۱۷۰ همت نیز به سرنوشت آن ۹۰ همت و ۷۰ همت دچار نشود!
بازنشستگان خوب بخاطر دارند که همین متناسب سازی نیم بند را هم "در کف خیابان" بدست آوردیم! نه مجلسیان در این رابطه نقشی داشتند و نه کانونهای بی خاصیت که تنها راه مطالبه گری را یا نامه نگاری میدانند و یا ملاقات کردن با مسئولین!
از همان سال ۱۳۹۹ که مسئله متناسب سازی بطور حاد مطرح گردید، حکومتیان و عناصر آنها در بین بازنشستگان (گرگهای در لباس میش) بقدری این خواسته را بزرگ کرده اند که خواسته اصلی ما یعنی "افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم" را تحت الشعاع آن قرار داده اند؛ متاسفانه تعدادی از دوستان و همکاران نیز به گرداب آنها افتاده اند. اگر حقوقها متناسب با نرخ تورم افزایش نیابند؛ هر ساله مبلغی پول بر متناسب سازی افزوده میشود و این مسئله همواره پیچیده و لاینحل باقی میماند! دل بستن به این مسئله که این مجلسِ پر شده از عروسکهای کوکی؛ میتواند پیگیر اجرا شدن ماده ۹۶ تامین اجتماعی گردد یک امید واهی میباشد! کدام سال پیگیر این مسئله بوده است که امسال باشد؟؟!! با قطع امید از مجلس و کانونها! فقط در کف خیابان میتوان متناسب سازی را بطور کامل پیاده کرد و حقوقها را متناسب با نرخ تورم افزایش داد!

اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

۹ بهمن ۱۴۰۲

**************

فراخوان اعتصاب عمومی مردم کوردستان

فراخوان اعتصاب عمومی مردم کوردستان برای فردا سە شنبە ۱۰ بهمن ماە ۱۴۰۲ جهت محکوم کردن اعدام چهار زندانی سیاسی کورد کە توسط جمهوری اسلامی اعدام شدند.
احزاب، سازمانها و نهادهای حقوق بشری کردستان در اعتراض به اعدامها و بخصوص اعدام چهار زندانی سیاسی کردستان اعلام اعتصاب عمومی کردند.

فردا ۱۰ بهمن. اعتصاب و اعتراض علیه اعدام.

**************

تجمع و راهپیمایی اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات

تجمع و راهپیمایی اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات تهران، اهواز، ارومیه، کرمانشاه، اردبیل، اراک، زنجان، لرستان، هرمزگان و فارس، سنندج در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و سایر حق و حقوق بر زمین مانده.
بازنشستگان مخابرات در برابر شرکت مخابرات استان خوزستان اینجا کلیک کنید.
تجمع و راهپیمایی اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات تهران در برابر ساختمان مرکزی شرکت مخابرات خیابان سردار جنگل اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان شرکت نیرپارس مقابل مپنا مقابل دفتر مرکزی شرکت مپنا

در سال ۸۶ شرکت نیرپارس که شرکتی دولتی و تحت پوششِ سازمان گسترش بود، در راستای سیاستهای خصوصی‌سازی به شرکت مپنا فروخته شد، که طبق قانون باید ۵ درصد از سهام شرکت به کارگران شرکت تعلق می‌گرفت. در آن زمان حدود ۳۰۰ نفر از کارگران، این سهام را خریدند و مبلغ را نقد پرداخت کردند.
در طول این ۱۶ سال شرکتِ مپنا به غیر از پرداختِ دو مرتبه سود به کارگرانِ سهام‌دار، اقدام دیگری نکرده است. مپنا دائم اعلام می‌کند که شرکت، زیان‌ده است و اجازه‌ی عرضه‌ی سهام به بورس و افزایشِ ارزش سهام را نمی‌دهد.
در این ۱۶ سال هر شرکت و سازمانی افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی سهام داده، اما شرکتِ مپنا این کار را انجام نداده است.

گروه اتحاد بازنشستگان

یکشنبه ۸ بهمن ۱۴۰۲

**************

اعتصاب نیروهای پروژه آب شیرین مکران بدلیل عدم پرداخت معوقات دستمزد

به گزارش حال وش/ امروز ۸ بهمن ماه ۱۴۰۲، نیروهای پروژه آب شیرین مکران در اعتراض به عدم پرداخت معوقات حقوق و دستمزد خود از سوی کارفرما دست به اعتصاب جمعی زدند.
به گفته یکی از کارگران آب شیرین مکران با گزارشگر حال وش:« نیروها شرکت مکران از مهر ماه تاکنون حقوق دریافت نکرده اند و کارفرما هم به رغم اعتراض و مشکلات زندگی کارگران اقدامی انجام نداده‌اند و با تماس به اداره کار پاسخ دادند که از دست ما کاری ساخته نیست و خود شرکت باید اقدام کنند.»
لازم به ذکر است روز ۱۸ دیماه ۱۴۰۲، نیروهای شرکت دلتا پیمانکار آب شیرین کن سایت آب نیرو پتروشیمی نگین مکران در اعتراض به عدم پرداخت معوقات حقوق خود از سوی کارفرما دست به اعتصاب زده بودند.
و همچنین قابل یادآوری است در روز ۱۰ دی‌ماه ۱۴۰۲، یکی از نیروهای آب شیرین کن مکران وابسته به پتروشیمی مکران چابهار به دلیل عدم پرداخت حقوق ماهانه از سوی این شرکت با بالای رفتن به ساختمان نیم‌کاره در محوطه این شرکت اقدام به خودکشی کرده است./حال وش اینجا کلیک کنید.

**************

فولادیان پرشور به خیابان امدند!

امروز شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲ کارگران فولاد پس از گردهمایی و مجمع عمومی کارگران برای تصمیم گیری به ادامه مبارزه علیه علی محمدی مدیر عامل وبرکناری او ، خلع مالکیت از بانک ملی، اجرای کامل طبقه بندی مشاغل ، همسان سازی با فولاد اکسین، بازگشت به کار همکار شریف کریم سیاحی و قرار دادی شدن کارگران شفق، دست از کار کشیده و اعتصاب و راهپیمایی خود را آغاز کردند. اینجا کلیک کنید.

**************

تداوم بازداشت توماج صالحی غیرقانونی است

حساب کاربری توماج صالحی در شبکه اجتماعی ایکس درباره تداوم روند غیرقانونی بازداشت و اتهامات انتسابی علیه این هنرمند آزادیخواه نوشت:
اقدام غیرقانونی دستگاه قضایی در پرونده ‎توماج صالحی، خالی بودن دست‌های پرونده‌سازان را بیش از پیش آشکار می‌کند. آنها بعد از یک سال تلاش بیهوده برای وارد کردن اتهامات دروغین، حالا در یک اقدام غیرقانونی دیگر اتهامات تبرئه شده را نیز به پرونده بازگرداندند تا شاید بتوانند برای تامین رضایت برخی بدون هیچ سند قانونی و مستدلی، توماج را بیشتر در زندان نگه دارند.
همچنین اتهامات جدید وارد شده به توماج که حاصل سناریوهای متوهمانه بازجویان است، هیچ‌کدام تناسب عقلی با فعالیت‌های یک هنرمند مردمی که دغدغه‌اش صدای مظلوم و کودکان کار بودن است؛ ندارد. ادامه حبس توماج باوجود دریافت وثیقه‌ها هیچگونه توجیه قانونی ندارد. توماج باید فورا آزاد شود تا به روند درمانی خود ادامه دهد.

**************

کارگران شهرداری سی‌سخت ۱۳ ماه حقوق نگرفته‌اند

اعتراض‌های پیاپی کارگران شهرداری سی‌سخت هم برای دریافت دستمزد معوقه کارساز نبود و آنها همچنان ۱۳ ماه دستمزد معوقه از شهرداری طلب دارند.
یکی از کارگران گفته: «تأخیر ۱۳ماهه‌ی حقوق در سنوات گذشته، کارگران شهرداری سی سخت را به تنگنا گشانده و باعث شده که آنها در شرایط سخت معیشتی قرار بگیرند، به‌طوری‌که هر یک از کارگران در تأمین مایحتاج روزانه خود ناتوان شده‌اند.»
به گفته او مسئولان استان کهکیلویه و بویراحمد از وضعیت معیشتی کارگران باخبرند اما پیگیر حقوق معوقه آنها نیستند.
یک کارگر دیگر هم در انتقاد از اعضای شورای اسلامی شهر از مسئولان شهرداری خواست حداقل چاره‌ای برای پرداخت بخشی از دستمزد معوقه کارگران در ماه‌های پایانی سال بیاندیشند. او گفت که شهرداری سی‌سخت به دلیل عدم حمایت مسئولان استانی برای تامین مالی با مشکل روبرو است. ۸۰ کارگر با قرارداد مستقیم در شهرداری سی‌سخت مشغول به کارند.

**************

تجمع کارگران کک‌سازی طبس در اعتراض به کاهش مزایای قانونی

امروز، چهارشنبه ۴ بهمن، کارگران کارخانه‌ی کک‌سازی طبس در اعتراض به کاهش مزایای مزدی و قانونی‌ای که برخورداری از آنها جزو حقوق قانونی کارگران است، در مقابل دفتر مدیریت این کارخانه تجمع کردند.
در حالی که به گفته‌ی کارگران تولید کارخانه در سال جاری تقریبا به دو برابر افزایش یافته و کارگران تحت فشار کاری بیشتری قرار گرفته‌اند، کارفرما به بهانه‌ی کمبود منابع مالی برخی مزایای مربوط به حق افزایش تولید، حق پاداش و بهره‌برداری و همچنین کمک‌های غیرنقدی، رفاهی و مناسبتی را کاهش داده یا در بعضی موارد به کلی قطع کرده است.
روشن است که البته سود کارفرما در این میان دست‌نخورده باقی می‌ماند و تاوان بحران‌های مالی جعلی یا واقعی کارفرمایان را مانند همیشه کارگران می‌پردازند و دستمزد و مزایای اندک آن اندکتر می‌شود.

**************

مرگ دو کارگر و ۲۵ زخمی بر اثر واژگونی اتوبوس حامل کارگران

صبح امروز در اثر واژگونی یک دستگاه اتوبوس حامل کارگران کارخانه «کفش بهمن» در شهرک صنعتی مهدی شهر سمنان، دو کارگر جان خود را از دست داده و ۲۵ نفر دیگر مصدوم شدند.
حوالی ساعت ۵:۳۰ صبح امروز چهارشنبه (۴ بهمن ماه) در اثر واژگونی یک دستگاه اتوبوس حامل کارگران کارخانه «کفش بهمن» در ۱۰ کیلومتری محور سمنان به مهدی‌شهر، دو کارگر جان خود را از دست داده و ۲۵ نفر دیگر مصدوم شدند.
از قرار معلوم؛ جدا از دو کارگر جان باخته، وضعیت جسمی یکی دیگر از حادثه دیدگان خوب نیست و همه مجروحان به بیمارستان کوثر سمنان منتقل شده‌اند. گفته شده خودرو مینی‌بوس در حال انتقال کارگران به محل کار در شیفت صبح بودند که در محور سمنان به مهدیشهر مقابل کارخانه کاشی، بر اثر لغزندگی جاده واژگون می‌شود.

**************

وکیل محمد قبادلو: اعدام موکل من «قتل» است،

در حضور رسانه‌ها با اسناد و احکام پرونده، مناظره می‌کنم.

در پی اعتراض حقوقدانان به «اعدام غیرقانونی» محمد قبادلو از معترضان زندانی که سحرگاه امروز اجرا شد خبرگزاری قوه قضاییه اعلام کرد: «ادعای وکیل محمد قبادلو در رابطه با اینکه پرونده اعاده دادرسی در دیوان‌عالی کشور تعیین تکلیف نشده بود، صحت ندارد».
امیر رئیسیان وکیل این پرونده هم در پاسخ به ادعای قوه قضائیه نوشت که آماده است «در حضور رسانه‌ها با اسناد و احکام پرونده، مناظره» کند. امیر رئیسیان پیش‌تر گفته بود که محمد قبادلو در این مرحله از حق اعاده دادرسی برخودار است و در نتیجه اجرای حکم اعدام او «هیچ مجوز قانونی ندارد و بی‌تردید قتل محسوب می‌شود».
محسن برهانی نیز از جمله حقوقدانانی بود که در اعتراض به اجرای حکم اعدام نوشت: «اجرای حکم قصاص قبادلو در حالیکه اعاده دادرسی توسط دیوان عالی کشور پذیرفته شده و هنوز دادگاه همعرض در این مورد اظهارنظر نکرده است، یا ناشی از یک اشتباه است یا ناشی از یک شیطنت. اگر عقلای دستگاه قضا در این چند ساعت ورود نکنند، برخلاف قانون خونی بر زمین ریخته خواهد شد».

**************

مزد توافقی به جای افزایش دستمزد:

تضعیف بیش از پیش کارگران در غیاب اتحادیه‌های مستقل کارگری

روزی نیست که خبر اعتصاب و اعتراض کارگران در یک گوشه کشور شنیده نشود که به گسترش فقر و پایین بودن سطح مزدها و عقب‌افتادن همین دستمزدهای اندک معترض هستند. اخیرا شنیده می شود که بازهم دولت مترصد آن است که با به روز کردن دستور العمل ضد کارگری مزد های توافقی، باز هم نمک به زخم کارگران بپاشد. مزدهای توافقی ترفند دولت، کارفرما و سرمایه داران برای سرکوب بیشتر مزدها، ارزان تر نمودن نیروی کار و قانونی تر کردن حمایت از کارفرما و دادن حق مطلق استثمار و اعمال فشار به کارگران توسط دولت و طبقه سرمایه دار است. مزد توافقی حتی در حوزه قانون کار جمهوری اسلامی عملی غیر قانونی است. زیرا طبق قانون کار جمهوری اسلامی، مزد حداقل باید بر اساس قانون تعیین گردد. گرچه کارگران به این امر واقف هستند که جمهوری اسلامی به هیچ قانونی حتی قوانینی که خود تصویب کرده است نیز وقعی نمی گذارد.
پیش از این معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیرو درخواست طرف کارفرمایی، به مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده است، در صورتی که قرارداد موقت کارگران در پایان سال تسویه شود، الزامی برای افزایش مزد کارگران بر اساس مزد سال قبل وجود ندارد. یعنی کارفرما می‌تواند حقوق سال قبل یا حتی کمتر را به همان کارگر بپردازد!
کارگران می‌گویند «مزد توافقی» عملی غیر قانونی و ضد کارگری است. این عمل ضد کارگری در حالی به یک قانون زور و بهره کشی مضاعف تبدیل می شود که در این معادله نابرابر که کارگر هیچ محلی برای چانه زنی و توافق برایش قائل نمی شوند، از همان ابتدا خلع سلاح می گردد. مهمتر از آن، این است که در این معادله نابرابر هیچ تشکل مستقل کارگری مانند سندیکا یا اتحادیه وجود ندارد که زیر عنوان نماینده کارگران از حق آنها دفاع نماید. زیرا حاکمیت اجازه تشکیل یک تشکل مستقل کارگری نمی دهد و هنگامی که کارگران با ابتکار عمل خود به ضرورت ایجاد اتحادیه مستقل واقف شوند تحت پیگرد و زندان و اخراج قرار می گیرند و تشکل آنها نیز توسط نیروهای امنیتی و دولت سرکوب و منحل می شود. همانطور که سندیکای کارگران هفت‌تپه و سندیکای رانندگان شرکت واحد سرکوب و اعضا آنها نیز اخراج و زندان شده اند.

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع کارکنان اخیرالاستخدام شرکت نفت مناطق نفتخیز

طبق برنامه ازپیش تعیین شده، امروز دوشنبه ۲بهمن ۴۰۲ تعدادی از همکاران استخدامی آزمون۹۲ شاغل در شرکت مناطق نفت‌خیز جهت مطالبات خود تجمع کردند.
این عده از همکاران که بعنوان مسافران آخرین واگن قطار کارکنان رسمی از طریق ریلِ آزمون(نه مسیر میانبر و هوایی!) ۹سال پیش با هزاران امید و آرزو به جمع سایر خدمتگزاران صنعت نفت کشور پیوستند، مشکلات زیادی دارند که امیدواریم باتوجه به ظرفیت‌های قانونی هرچه زودتر مرتفع گردد.

پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات اصفهان در خیابان چهارباغ شهر اصفهان و مقابل ساختمان مدیریت استان، استان اردبیل،.استان مرکزی اراک، استان آذربایجان شرقی تبریز، استان کرمانشاه، خوزستان، استان گیلان، استان تهران، سنندج و ...
راهپیمایی تهران اینجا ، تجمع اصفهان اینجا ، تجمع اردبیل اینجا کلیک کنید.

دوشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۲

**************

تداوم اعتصاب کارگران شیرین عسل تبریز!

دوشنبه، دوم بهمن ماه، کارگران شاغل در صنایع غذایی شیرین عسل برای دومین روز پیاپی در اعتراض به وضعیت حقوقی خود، تجمع اعتراضی برگزار کردند.
کارگران معترض، خواستار رفع تبعیض در خصوص حقوق دریافتی خود از شرکت شیرین عسل و حذف بی‌عدالتی‌ها هستند.
مجموعه صنایع غذایی شیرین عسل، متعلق به یونس ژائله رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز است.

این تجمع که از ظهر یکشنبه اول بهمن آغاز شده همچنان ادامه دارد و کارگران خواستار رسیدگی به تبعیض در خصوص حقوق دریافتی از شرکت و حذف بی عدالتی‌ها هستند. شایان ذکر است مجموعه صنایع غذایی شیرین عسل متعلق به یونس ژائله رئیس اتاق بازرگانی تبریز است.

**************

تجمع اعتراضی کارگران شرکت نوین صنعت در ایستگاه راه‌آهن تهران

می گوییم حقوقمان کم است، مدیریت تهدید به اخراج کرده است!
ششصد نفر از کارگران پرسنل تعمیرات واگن‌ شرکت نوین صنت تحت نظر راه‌آهن جمهوری اسلامی، در اعتراض به وضعیت شغلی خود در ایستگاه راه‌آهن تهران، تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این کارگران می‌گویند با وجود اینکه پایه حقوق ماهیانه آن‌ها یازده میلیون تومان تعیین شده، اما مجموع دستمزد آن‌ها در نهایت حدود ده میلیون تومان است.
به گفته یکی از معترضان، کارگران معترض از سوی مدیریت شرکت به صورت جدی تهدید به اخراج شده‌اند.
کارگران معترض خواستار دریافت حداقل دستمزد و تحقق سایر مطالبات خود شامل اجراشدن طبقه‌بندی مشاغل هستند.

**************

راهپیمایی و تجمع بازنشستگان

تصاویر دیگری از راهپیمایی و تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد اصفهان، بازنشستگان فولاد مازندران و تجمع اعتراضی بازنشستگان فولادی در تهران، این بازنشستگان هم چون هفته های گذشته در خیابان وزرا برای احقاق حق خود تجمع میکنند. راهپیمایی بازنشستگان فولاد اصفهان اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی اهواز. روبروی سازمان تامین اجتماعی میدان کارگر بلوار گلستان. یکشنبه ۱ بهمن

**************

فوری: معلولان در خطرند!

هم اکنون جو شدید امنیتی بی سابقه برای مقابله با تجمع معلولان در محدوده سازمان برنامه و بودجه در تهران حاکم است.
مدیرکمپین معلولان تهدید شده در صورت حضور دستگیر خواهد شد: مسئولیت هر اتفاق و حادثه ای برای هر معلولی به عهده دولت و نظام است و باید پاسخگو باشند. اینجا کلیک کنید.

یکشنبه ۱ بهمن ۱۴۰۲

**************

تجمع اعتراضی کارکنان قراردادی مناطق نفتخیز جنوب

صبح امروز سی دیماه ۱۴۰۲ صدها تن از کارگران قرارداد موقت صنعت نفت شاغل در شرکت های مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری برطبق فراخوان قبلی، مقابل درب ورودی شرکت مناطق نفت خیز جنوب در شهر اهواز، تجمع اعتراضی بزرگی برپا کردند.
انبوهی از مزدوران امنیتی و نیروهای حراست به محل اعزام شده بودند که از ورود کارگران به محوطه داخل شرکت ممانعت کردند.اما کارگران به سه گروه تقسیم شده و از در های فرعی خود را به داخل شرکت رسانده و درب اصلی را گشودند و وارد شرکت شدند. کارگران متحد و یکپارچه شعار می دادند اگر به خواست هایشان رسیدگی نشود تولید را متوقف خواهند کرد.تجمع در داخل شرکت ادامه دارد.
شایان ذکر است که کارگران شرکت پیرا حفاری نیز با اعلام همبستگی به این تجمع پیوستند.
افزون بر این، همزمان با تجمع گسترده کارگران در اهواز، بسیاری از نیروهای قرارداد موقت در محل کار خود نیز تجمعاتی برپا کردند. کارگران در داخل ساختمان منتظر جوابگویی مدیران هستند.

**************

تجمع اعتراضی کارگران پالایشگاه های...

تجمع اعتراضی کارگران پالایشگاه های اول، سوم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم و دوازدهم پارس جنوبی
این کارگران در پیامهایی اعلام نمودند تا رسیدن به خواسته های خود و پاسخگویی مسؤلین و مدیران بر ساعات و روزهای تجمعات خود خواهند افزود.
طبق گزارش های منتشره ، تلاشهای مدیران داخلی و حراست پالایشگاه ها برای متفرق نمودن کارگران با شکست مواجه شده و کارگران در برابر آن ایستادگی نمودند.
خواسته های این کارگران علاوه بر حذف شرکتهای پیمانکاری، اجرای کامل طرح طبقه مشاغل، بهره مندی از نفت - گاز کارت، بن کارت و اعمال مرخصی ۲ به ۲ برای کارگران پشتیبانی و...می‌باشد.

**************

تجمع اعتراضی کارکنان قراردادی در اهواز

اجرای کامل مصوبه قانونی شورای اداری و استخدامی صنعت نفت در دی ماه ۱۴۰۰ (فوق العاده تخصصی و مخصوص)
اصلاح فرمول محاسبه پاداش بهره وری مشابه کارکنان مدت معین.
اصلاح فرمول اضافه کاری بر اساس تبصره یک ماده ۳۶ قانون کار.
برای مشاهدۀ تجمع اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع بازنشستگان استان کرمانشاه

سه شنبه ٣ بهمن ۱۴۰۲ - ساعت ۱۰ صبح

مقابل استانداری کرمانشاه

**************

دومین روز از تحصن تک‌نفره‌ی کریم سیاحی در مقابل شرکت فولاد اهواز

امروز، چهارشنبه ۲۷ دی، دومین روز از تحصن تک نفره‌ی کریم سیاحی، کارگر گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مقابل در این شرکت است. کریم سیاحی به دلیل دفاع از حقوق تمامی کارگران و به عنوان یکی از سازمانگران مبارزات کارگران فولاد از تابستان ۱۴۰۱ به همراه پنج نماینده‌ی دیگر کارگران از کار اخراج شد. با توجه به اعتراض و خواست کارگران این شرکت پنج نماینده به کار بازگشتند اما کریم سیاحی با وجود طی تمامی مراحل لازم اداری برای بازگشت به کار در اسفند سال گذشته به دلیل آنچه مدیران شرکت «فشارهای خارج از مجموعه گروه ملی فولاد» می‌خوانند، از بازگشت به کار منع شده است. اکنون نیز با وجود وعده‌های مدیران شرکت و مسئولان استانی در مورد بازگشت به کار تمامی ۳۸ کارگری که کارت ورود آنها به شرکت ضبط شده بود، از جمله کریم سیاحی در جریان اعتصاب اخیر این شرکت، همچنان از ورود این کارگر مبارز به شرکت فولاد جلوگیری می‌کنند و اقدامی جهت بازگرداندن او انجام نگرفته است. به همین دلیل کریم سیاحی از روز گذشته به تنهایی در مقابل این شرکت تحصن کرده تا حق طبیعی و بدیهی خودش را به دست بیاورد.

**************

تجمع کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری

ماه‌های متوالی ادامه‌ی تجمع همکاران استوار آغاجاری؛ و همچنان نهضت پیگیری و مطالبه‌ی حق و حقوق توسط کارکنان آغاجاری ادامه دارد... همان همیشگی
اهم مطالبات:
- برکناری مدیران نالایق
- حذف کامل سقف‌حقوق
- حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی
- عودت کسورات مازاد مالیات
- اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت بک-پی
- عدم ادغام و دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان

**************

تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات تهران

تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات مقابل وزارت آموزش وپرورش تهران، دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی پس از ده سال تدریس در مناطق محروم و عملی نشدن وعده ی وزیر برای تبدیل وضعیت به قرارداد معین! اینجا کلیک کنید.

وزیر بی کفایت استعفا، استعفا!

**************

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان در سه شنبه های اعتراضی

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری با همراهی بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان مقابل استانداری اهواز، یزد مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی، کرمانشاه و قزوین مقابل صندوق کشوری، همدان در برابر صندوق بازنشستگی کشوری، سنندج مقابل صندوق کشوری. بازنشستگان فرهنگی و تامین اجتماعی مقابل استانداری خوزستان اینجا کلیک کنید.

**************

مصطفی زمانی، کارگر‌ جوشکار و از فعالین اعتصابات کارگران پروژه‌ای نفت و گاز بازداشت شد

بنابر خبرهای منتشر شده روز یکشنبه ۲۴ دیماه ۱۴۰۲، مصطفی زمانی، کارگر جوشکار و از فعالین مؤثر اعتصابات سراسری پروژه‌های نفت و گاز توسط مأموران امنیتی در اصفهان بازداشت شد.
مصطفی زمانی روز یکشنبه و‌ متعاقب تماس نیروهای امنیتی که خود را پیمانکار معرفی کرده و وی را به پالایشگاه اصفهان برای مذاکره و‌ عقد قرارداد کاری دعوت کرده بودند، پس ازمراجعه توسط نیروهای لباس شخصی ربوده شده و تاکنون هیچیک از اعضای خانواده و نزدیکانش از سرنوشت او اطلاعی در دست ندارند.
مصطفی زمانی کارگر جوشکار اهل شهرستان ایذه، اخیراً در پروژه‌ی پالایشگاه آبادان واقع در عسلویه مشغول به کار بود. سخنرانی های همبستگی مصطفی زمانی در جمع کارگران اینجا کلیک کنید.

**************

طی روزهای ۲۴ و ۲۵ دی دست‌کم شش کارگر

بر اثر حوادث کاری جانشان را از دست دادند و ۱۵ کارگر هم مصدوم شدند

دو کارگر کارخانه نساجی کویر سمنان به دلیل گازگرفتگی در واحد تصفیه خانه کشته شدند. یکی از آتش‌نشانانی که برای نجات کارگران به کارخانه رفت بود هم مصدوم و به بیمارستان منتقل شد. با گذشت دو روز از وقوع این حادثه هنوز جزئیات بیشتری از آن فاش نشده است.
در همدان نیز یک سیمبان اداره برق به دلیل برق‌گرفتگی و سقوط از ارتفاع جان باخت.
همچنین در یک حادثه کاری در فاز چهاردهم عسلویه، یک تکنسین به علت تماس با برق فشار قوی ۶ هزار ولت کشته شد. خبرگزاری دولتی کار ایران، ایلنا، ادعا کرد علت این حادثه عدم اجرای هماهنگی‌های مربوط به بحث «مجوزهای کار» بوده است.
آتش‌سوزی کارخانه «صنایع فلزی کوشا نوین پارس» در شهرک صنعتی مامونیه ساوه نیز موجب مصدومیت هشت کارگر شد. به گفته فعالان کارگری، وضعیت جسمی دو تن از کارگران مصدوم وخیم است.
در یک حادثه دیگر در استان سمنان، دو کارگر کارخانه آرمان صنعت پویش کیمیا گرمسار به دلیل انفجار مخزن شیمایی جان باختند. حداقل سه کارگر دیگر این کارخانه نیز مصدوم شدند.
در مشهد نیز سه کارگر ساختمانی که مشغول تخریب دیوارهای یک ساختمان قدیمی بودند، به علت ریزش دیوار زیر آوار ماندند. هر سه این کارگران به دست ماموران امداد و نجات از زیر آوار بیرون آورده شده و به بیمارستان منتقل شدند.

**************

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان مخابرات

دوشنبه ۲۵ دیماه ۴۰۲ تجمع و راهپیمایی بازنشستگان مخابرات اهواز، خرم آباد، زنجان، کرمانشاه، اراک، مــریـــوان، آذربايجان غربي، تهران و هرمزگان در راستای احقاق مطالبات اقتصادی، اجرای آیین نامه استخدامی، پرداخت هزینه های درمانی، بیمه تکمیلی و…. اینجا کلیک کنید.

**************

رضا اقدسی فعال کارگری به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

رضا اقدسی فعال کارگری و از کارگران اخراج‌شده ایران خودرو بااتهامات واهی به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.
این فعال کارگری سال گذشته همراه با همسرش در اعتراضات ۱۴۰۱ چندین بار احضار و تهدید و بازداشت شدند و از ۲ آبان ۱۴۰۲ با احضار به دادسرا قرار بازداشتش را صادر کردند.
رضا اقدسی باوجود بیماری‌هایی که دارد در بند ۴ اوین نگهداری می‌شود و از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی خود محروم است. وی متاهل و دارای سه فرزند می‌باشد.

**************

تجمع اعتراضی کارکنان صنایع پتروشیمی ماهشهر

کارکنان صنایع پتروشیمی ماهشهر در اعتراض به ‌کاهش حقوق و مزایا ، روز یکشنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۲ مقابل درب مدیریت سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تجمع اعتراضی برگزار کردند.
صدها نفر از کارکنان رسمی صنایع پتروشیمی بندرماهشهر هستیم،که از سال ۹۲ با اجرای طرح خصوصی‌ سازی زیر نظر هلدینگ خلیج‌فارس قرار گرفتیم اما متأسفانه با گذشت حدود ۱۰ سال، کارفرمایان صنایع پتروشیمی منطقه و هلدینگ خلیج‌ فارس حاضر به اصلاح اشل حقوق و پرداخت عادلانه دستمزد مجموعه‌ی پرسنل رسمی طبق قانون مصوب نیستند و از پرداخت معوقات مالی پرسنل علیرغم شکایت در دیوان عدالت اداری و گرفتن حکم قانونی، خودداری می کنند.

**************

طی ۹ ماه اخیر بیش از ۵۰۰ کارگر در استان کرمانشاه مصدوم شده‌اند و ۳۲ کارگر دیگر جان باخته‌اند

در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط نامناسب کار طی ۹ ماه اخیر دست‌کم ۵۲۰ کارگر در استان کرمانشاه مصدوم شده‌اند و ۳۲ تن دیگر در حوادث کاری جان خود را از دست دادند.
سلیم خانی، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه با بیان این‌که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است، گفت: «۲۳ نفر از قربانیان حوادث کار بر اثر سقوط از بلندی، ۶ نفر به دلیل اصابت جسم سخت و دو نفر بر اثر سوختگی و یک نفر با انفجار مین جان خود را از دست داده‌اند.» به گفته خانی، سقوط از ارتفاع همچنان سبب بیشترین تلفات در حوادث کار است. بخش قابل توجهی از حوادث کاری منجر به مرگ کارگران مربوط به پروژه‌های ساختمانی بوده و علت اصلی آن‌ها سقوط از ارتفاع یا استفاده از بالابرهای غیرمجاز است.
بر اساس گزارش‌های منتشرشده سالانه بیش از ۲۶ هزار حادثه کاری در ایران رخ می‌دهد. رعایت‌نکردن استانداردهای ایمنی کار از سوی کارفرمایان، استفاده از لباس کار بی‌کیفیت در محیط‌های کاری، ساعت‌ کار طولانی که موجب خستگی کارگران می‌شود، دستمزد اندک و تاخیر در پرداخت دستمزدها که کارگران را با فشار روانی روبه‌رو می‌کند از جمله عامل‌های افزایش نرخ حوادث کارند.

**************

اعتراض گسترده شماری از مردم به ویژه کارگران بخش های مختلف صنعت نفت

با اعتراض گسترده شماری از مردم به ویژه کارگران بخش های مختلف صنعت نفت و همینطور جوانان بیکار و معترض منطقه غیزانیه و هویزه، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مجبور به فرار از نمایشگاه صنعت نفت در اهواز شد. اینجا کلیک کنید.
امروز یکشنبه ۲۴ دی، همزمان با برگزاری نمایشگاه ساخت تجهیزات نفتی در اهواز، جمعی از کارگران قرارداد معین، شهروندان اهوازی و جوانان بیکار مناطق نفتی غیزانیه و هویزه با تجمع در ورودی سالن افتتاحیه ضمن طرح مطالبات خود به عملکرد شرکت های نفتی در موضوع استخدام ها و گسترش آلایندگی اعتراض کردند که در نهایت با درگیری شدید عوامل امنیتی و حراست نفت با مردم معترض، خجسته مهر مدیرعامل نفت، از نمایشگاه فرار و به تهران بازگشت‌.

**************

تجمع اعتراضی معلولان مقابل برنامه و بودجه

اسلحه ات را روی شقیقه من بگذار، بزن منو از این زندگی فلاکت بار خلاص شوم اینجا کلیک کنید.
نیروی انتظامی یکی از ما را ضرب و شتم کردن توهین کرد الان میخوام بریم جلوی برنامه و بودجه نمی گذارید من الان جانم دست خودم هست اسلحه ات را روی شقیقه من بگذار، بزن منو از این زندگی فلاکت بار خلاص شوم . ما چکار میتونیم انجام بدیم از یک داد زدن هم میخواهید جلوی حق ما را بگیرید.
آقای نیروی انتظامی شما هم مثل ما ماهانه ۶۰۰ هزارتومان میگیرید؟ نمی شه که دولت حق ما را نده بعدش بیایم اینجا حق مان را میخواهیم بگیریم شما جلوی ما را سد کرده اید!

نیلوفرحامدی و الهه محمدی به قید وثیقه آزاد شدند

الهه محمدی و نیلوفر حامدی دو روزنامه‌نگاری که پس از تهیه گزارش از خاکسپاری مهسا امینی بازداشت شده بودند، پس از گذشت بیش از یک سال با قرار وثیقه آزاد شدند.
دادگاه تجدید نظر استان تهران با تبدیل قرار ۲ متهم امنیتی به مبلغ هر کدام ۱۰ میلیارد تومان موافقت کرد و در پی این اتفاق هر دو روزنامه‌نگار پس از ۱۷ ماه از زندان آزاد شدند.
همچنین هر ۲ روزنامه‌نگار علاوه بر احکام زندان که برایشان صادر شده بود ، مدت ۲ سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات محروم شده اند.
هر ۲ زندانی آزاد شده ، ممنوع‌الخروج بوده و تا زمان صدور رای دادگاه تجدیدنظر هر کدام با سپردن قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی بیرون از زندان خواهند بود.

**************

از تجمع اعتراضی مادران دادخواه و خانواده‌های زندانیان سیاسی محکوم به اعدام در مقابل اوین حمایت کنیم

از لحظاتی پیش، مادران دادخواه چهار زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، به همراه سایر اعضای خانواده و وکلای این زندانیان، در‌ مقابل زندان اوین تجمع اعتراضی برگزار کردند.
خانواده‌های پژمان فاتحی، وفا آذربار، محسن مظلوم و‌ محمد فرامرزی برای توقف اجرای حکم ظالمانه اعدام فرزندانشان، مقابل اوین تجمع کردند.
این خانواده‌ها از عموم مردم برای حمایت و پشتیبانی آن‌ها در اعتراض به صدور احکام ظالمانه اعدام توسط حکومت ، طلب استمداد و همراهی دارند.

**************

تظاهرات و راهپیمایی کارگران بازنشسته

فیلم های دیگری از تظاهرات و راهپیمایی کارگران بازنشسته خوزستان در اتوبان گلستان اهواز میدان کارگر اینجا کلیک کنید.

تجمع بازنشستگان فولاد در اصفهان. ۲۴ دیماه اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد مازندران
امروز یکشنبه ۲۴ دی ۱۴۰۲ بازنشستگان صنایع فولاد مازندران نیز در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان از جمله همسان‌سازی حقوق‌ها ‌و بیمه تکمیلی درمان و مطابق تجمعات مستمر یکشنبه‌های اعتراضی هم چون هفته های گذشته مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد مازندران واقع در شهرستان قائمشهر دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان
امروز یکشنبه بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان

**************

پیام های تهدید آمیز نهادهای امنیتی برای کارگران پالایشگاه های پارس جنوبی!

برای کارگران گروههایی از کارگران ارکان ثالث مجتمع‌های گاز پارس جنوبی از جمله پالایشگاههای ششم، دهم و دوازدهم، صبح امروز شنبه ۲۳ دی ماه در اعتراض به عدم تحقق مطالبات خود تجمعاتی برگزار کرده اند.
مهمترین خواسته این کارگران، بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان است.
شنبه گذشته و پس از تجمعات گسترده این کارگران، پیام های تهدیدآمیز متعددی از سوی نهادهای امنیتی برای شمار زیادی از کارگران پالایشگاههای پارس جنوبی ارسال شده است.

**************

تجمع کارکنان استخدامی ۹۳ به بعد در اهواز

امروز شنبه ۲۳دیماه۴۰۲ تعدادی از پرسنل استخدامی ۹۳به بعد با تجمع در ستاد مناطق نفت‌خیز، به تصمیم مسئولین مبنی بر حذف ریالی یک گرید اعتراض کردند.
علیرغم شیفت بودن عده‌ای از این همکاران و عدم امکان حضور در این تجمع، اما انتظار می‌رفت استقبال بیشتری شده و تعداد قابل ملاحظه‌ای شرکت کنند!
حتی انتظار داشتیم سایر مناطق نیز در همراهی همکاران خود، حرکتی بروز دهند که متأسفانه تا این لحظه خبری نیست. هیچ‌کسی نمی‌تواند دایه‌ی دلسوزتر از مادر باشد؛ صلاح خویش، خود دانید...حرفی نیست.

**************

تداوم بازداشت شریفه محمدی در زندان مرکزی سنندج

شریفه محمدی، فعال کارگری اهل شهر رشت، از ٣٧ روز پیش بازداشت شده و همچنان با بلاتکلیفی در زندان مرکزی سنندج نگهداری می‌شود.
به گفته سیروس فتاحی، همسر شریفه محمدی، این شهروند پس از تحمل بیش از یک ماه بازداشت، روز سه‌شنبه هفته جاری تماس بسیار کوتاهی با فرزندش داشته است
این فعال کارگری با هدف اعمال فشار روانی بیشتر، روز نهم دی ماه از زندان لاکان رشت به زندان مرکزی سنندج منتقل شد و کماکان با بلاتکلیفی در این زندان به سر می‌برد.

**************

تجمع اعتراضی افراد دارای معلولیت در مشهد

امروز پنجشنبه بیست و یکم دی ماه، جمعی از افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی واقع در مشهد، دست به تجمع زدند.

**************

فواد فتحی از زندان اوین به بیمارستان منتقل شد

فواد (سیروس) فتحی، فعال کارگری کُرد اهل سنندج در پی وخامت حال جسمانی برای دومین بار طی هفته گذشته از زندان اوین به بیمارستان طالقانی اعزام شد.
این زندانی از درد شدید در ناحیه گوش رنج می‌برد و طبق گفته پزشکان متخصص، عصب گوش او دچار آسیب شده که منجر به کاهش شنوایی وی شده است.
او پیشتر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست افشاری بابت اتهامات "اقدام علیه امنیت ملی" و "عضویت در احزاب مخالف نظام" به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده است.
فواد فتحي همچنین به ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال، منع عضویت در گروه‌ها و تشکلات سیاسی و اجتماعی به مدت دو سال و عدم سکونت در تهران و حومه آن به مدت دو سال محکوم شده است.
این فعال کارگری اهل سنندج و ساکن تهران عصر روز شنبه سیزدهم آبان‌ ماه، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

**************

بیانیه مشترک تشکل های مستقل

جنبش کارگران و نرخ گذاری کاسبان!

کارگران گروه ملی فولاد در تداوم اعتراضات چندین ساله خود در آخرین اعتصاب و اعتراضشان که با حضور نزدیک به سه هزار نفر به وقوع پیوست، هشت روز به طول انجامید؛ مبارزه ای دشوار و در همان حال امیدآفرین را به پیش بردند. این اعتصاب بزرگ با حضور یکپارچه و قدرتمندانه کارگران به دلیل گام های موفق آنها که موجب دست یابی به برخی از خواست هایشان گردید، درسی دیگر به آموخته های خود افزودند. کارگران در این اعتصاب توانستند همکاران اخراجی از کارخانه را که تعدادشان به ۳۸ نفر می رسید به سرکارشان بازگردانند. پس از دومین روز اعتصاب، خواست باز گرداندن کارگران اخراجی به سر کار، به اولین خواسته آنها تبدیل شد. پرداخت ۱۰ میلیون تومان به حساب کارگران تا پایان سال زیر عنوان علی الحساب حق طرح طبقه بندی مشاغل و قول مدیریت و کارفرما مبنی بر به جریان افتادن پرداخت حق طرح طبقه بندی و محاسبه آن در حقوق ماه های بعد نیز از موفقیت بعدی کارگران بود....
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

اعتصاب کارگران معدن زغال‌سنگ طزره در اعتراض به بی‌عدالتی

کارگران معدن زغال سنگ طزره در سومین روز از اعتصاب خود به شهرستان شاهرود سفر کرده و اقدام به برپایی تجمع مقابل ساختمان شرکت زغال سنگ البرز شرقی کردند.
معترضان خواستار اجرای عدالت و بازنگری در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت حقوق خود مطابق با دیگر شرکت‌های معدنی شدند.

**************

تجمع شهروندان دارای معلولیت در اعتراض به عدم اجرای قانون حمایتی معلولان در قم

شهروندان دارای معلولیت در قم با برگزاری تجمع مقابل سایت مجتمع ادارات استان با اعتراض به پایمال شدن حقوق خود توسط حاکمیت خواستار اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از معلولان شدند.
طبق ماده ۲۷ قانون معلولان دولت باید کمک‌هزینه معیشت افراد دارای معلولیت شدید و بسیار شدید که فاقد شغل و درآمد هستند را به میزان حداقل دستمزد سالانه پرداخت کند.

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری تهران، قزوین، ایلام، کرمانشاه، مقابل صندوق بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی.
کلیپی از تجمع بازنشستگان کرمانشاه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران اینجا کلیک کنید.
کلیپی دیگری از تجمع بازنشستگان کرمانشاه شورای بازنشستگان ایران اینجا کلیک کنید.
تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری اهواز، سنندج و همدان در برابر استانداری ها در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، و حقوقهای سه برابر زیر خط فقر!

**************

کارگران معدن زغال سنگ طزره دست به تجمع زدند

صبح امروز دوشنبه ۱۸ دی کارگران معادن زغال سنگ طزره از زیرمجموعه واحد زغالسنگ البرز شرقی در اعتراض به محقق نشدن وعده‌های مدیران برای افزایش حقوق دست به تجمع زدند. مدیران شرکت زغال سنگ البرز شرقی وعده داده بودند همراه با حقوق آذرماه، افزایش حقوق برای همه کارگران اعمال می‌شود اما روز گذشته کارگران پس از دریافت حقوق آذر متوجه شدند که افزایش حقوقی برای کارگران صورت نگرفته است.
کارگران خواستار بازنگری در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و نزدیک کردن حقوق خود به کارگران دیگر شرکت‌های معدنی هستند. در معدن زغال سنگ طرزه حدود ده سال پیش طرح طبقه‌بندی مشاغل انجام شد و ضریب افزایش حقوق کارگران نسبت به سایر معادن زغال سنگ قابل مقایسه نیست و در سطح پایینی قرار دارد.

**************

ممانعت ماموران لباس شخصی از برگزاری سالگرد قتل حکومتی بکتاش آبتین

دومین سالگرد قتل حکومتی زنده‌یاد بکتاش آبتین، شاعر و مستندساز که بر اساس بیانیه کانون نویسندگان ایران قرار بود امروز دوشنبه هجدهم دی‌ماه بر مزار او برپا شود، با مداخله ماموران لباس شخصی برگزار نشد

**************

تداوم اعتصاب کارگران مجتمع پارس جنوبی

کارگران مجتمع پارس جنوبی که از معضلات معیشتی و وعده‌های پوچ مسئولان به ستوه آمده‌اند، طبق فراخوان از پیش انتشار یافته با توقف فعالیت‌های شغلی دور جدید تجمعات اعتراضی و اعتصابات را آغاز کردند.
کارگران پیمانی پالایشگاه پارس جنوبی که بارها نسبت به ظلم و بی‌عدالتی اعتراض کرده و با بی‌تفاوتی مسئولان مواجه شده‌اند، تاکید کرده‌اند که اعتراضات خود را تا تحقق مطالباتشان ادامه خواهند داد.
کارگران ارکان ثالث و پیمانکاری نسبت به دستمزد پایین و شرایط فاجعه‌بار شغلی نیروها معترض هستند و خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروها به ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت پرسنل هستند.

یکشنبه ۱۷ دی

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه با همراهی بازنشستگان کشوری

در شرایطی که با تورم حدودا ۵۰ درصدی مواجه هستیم، دستمزد در ابتدای سال ۱۴۰۲ حدود ۲۷ درصد افزایش یافت، درحالی که جامعه کارگری و بازنشستگی با انبوه مشکلات در حوزه هزینه درمان، آموزش و مسکن مواجه هستند.
این میزان افزایش حقوق که در حدود ۸میلیون تومان درآمد را برای کارگران فراهم می‌کند، در نهایت پوشش دهنده اجاره یک ماه مسکن کارگران نیز نخواهد بود. اینجا کلیک کنید.

اجاره های سنگین دراین دولت ننگین!

گروه اتحاد بازنشستگان

یکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲

**************

مرگ یک کارگر بر اثر سقوط در کوره زغال‌سازی

روز گذشته یک کارگر بر اثر سقوط در کوره زغال‌سازی درحوالی روستای «بید راویز» رفسنجان جان خود را از دست داد.
حوالی ساعت ۱۶ روز گذشته (سه‌شنبه ۱۲ دی ماه) یک کارگر حین کار در یک کارگاه زغال‌سازی در اطراف روستای «بید راویز» شهرستان رفسنجان بر اثر سقوط در کوره زغال دچار حادثه کار شد.
از قرار معلوم؛ گروه‌های امداد و نجات موفق شدند پس از چند ساعت تلاش، پیکر فرد متوفی را از درون کوره خارج کرده و به عوامل مربوطه تحویل دهند. گفته می‌شود طی سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی اخیر برخی کشاورزان و باغداران باغات پسته منطقه رفسنجان به تولید زغال روی آورده‌اند.

**************

بیانیه علیه اعدام ها و سرکوبگری های حکومت!

بدنبال اعتراضات قدرتمند ما کارگران، ما معلمان، ما بازنشستگان، ما زنان، ما دادخواهان و ما همه مردم تحت انواع ستم که با شعار زن زندگی آزادی ، معیشت، منزلت و داشتن زندگی انسانی را حق مسلم خود اعلام کردیم، حکومت با تشدید سرکوبگریهایش میخواهد ما مردم را به عقب براند. اعدام ابزار خطرناک پیشبرد این سیاست برای مرعوب کردن جامعه است. در کنار آن پرونده سازی های امنیتی، اعتراف گیری های اجباری در زیر شکنجه، صدور احکام زندان و تبعید و اخراج و انفصال از کار اجزای دیگر سیاست سرکوبگرانه حکومت است. متحد و سراسری سدی در برابر این سرکوبگریها باشیم.... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی

اهواز
امروز سه‌شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲، بازنشستگان تأمین‌اجتماعی و کشوری اهواز هم چون هفته های گذشته، و در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هایشان مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع زدند. زیلابی، زیلابی، وکیل با شرافت حمایتت می کنیم!

سنندج
گردهمایی بازنشستگان کشوری در برابر صندوق بازنشستگی کشوری استان کردستان، در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، سختی گذران زندگی و پایمال شدن حقوق خود.
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری قزوین، یزد، کرمانشاه، مقابل صندوق کشوری.

**************

اطلاعیه کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی

کارگران، مردم آزادی‌خواه!
همان‌گونه که مطلع هستید روز یکشنبه سوم دی‌ماه ۱۴۰۲، پزشکی‌قانونی شهر سقز، تایید کرد که عثمان اسماعیلی به بیماری فتق اینگوینال مبتلا شده و باید در سریع‌ترین زمان ممکن تحت عمل جراحی قرار گیرد. پس از پیگیری‌های خانواده عثمان اسماعیلی و تامین وثیقه یک میلیارد تومانی، مسئولین قضایی سقز اظهار داشتند که کارهای اداری مربوطه تا روز دوشنبه یازدهم دی‌ماه به طول می‌انجامد و در روز دوشنبه ایشان به مرخصی استعلاجی فرستاده می‌شود.
صبح امروز دوشنبه یازدهم دی‌ماه، خانواده و اعضای کمیته دفاع برای استقبال از ایشان به زندان مرکزی سقز مراجعه می‌کنند. اما پس از حدود دو ساعت انتظار، مسئولین زندان، آن‌ها را مطلع می‌سازند که بیش از دو ساعت است که ما عثمان اسماعیلی را آزاد کرده‌ایم. حاضرین با شنیدن این خبر شوکه شده و پس از اعتراض به شرایط پیش آمده؛ با قاضی پرونده ایشان، در شعبه دوم اجرای احکام کیفری سقز دیدار می‌کنند؛ قاضی پرونده به خانواده اطلاع می‌دهد که برای رسیدگی بهتر به بیماری آقای اسماعیلی، تصمیم گرفتیم که نامبرده به زندان اوین تهران انتقال یابد.
انتقال عثمان اسماعیلی به زندان اوین در حالی صورت می‌پذیرد که برخی از وب‌سایت‌های وابسته به نهادهای امنیتی در کوردستان با انتشار اخبار و اتهام‌زنی نسبت به این فعال کارگری و کمیته دفاع از ایشان؛ فضا را چهار روز قبل از مرخصی استعلاجی نامبرده؛ غبارآلود کرده و ملزومات انتقال ایشان به اوین را فراهم کردند. ما اعضای کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی، ضمن این‌که اعلام می‌داریم فضای زندان با توجه به وضعیت بد جسمانی ایشان؛ مکان مناسبی نیست. یک بار دیگر تاکید می‌کنیم مسئولیت جانی آقای عثمان اسماعیلی مستقیماً متوجه مسئولین امنیتی، قضای و زندان‌ها می‌باشد.

کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی

دوشنبه یازدهم دی‌ماه ۱۴۰۲

**************

عثمان اسماعیلی فعال کارگری سقز به زندان اوین منتقل شد

در حالی که دادسرای سقز با مرخصی درمانی عثمان اسماعیلی موافقت کرده و قرار وثیقه صادر کرده بود امروز در مراجعه خانواده و اطرافیان به زندان سقز مطلع می‌شوند این فعال کارگری به زندان اوین تهران منتقل شده است

**************

توماج صالحی، یک سال حبس و دو سال ابطال گذرنامه و ...

امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، از محکومیت موکلش به یک سال حبس و دو سال ابطال گذرنامه و شرکت در دوره مدیریت رفتار و مهارت دانش خبر داد.
آقای رئیسیان در شبکه اجتماعی ایکس، توئیتر سابق، نوشته است که این محکومیت به اتهام تبلیغ علیه نظام و در ارتباط با اطلاع‌رسانی این رپر زندانی دربارهٔ شکایت از ضابطین پرونده‌اش، صورت گرفته است.
توماج صالحی که ۲۷ آبان ۱۴۰۲ با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود ۱۲ روز بعد در ۹ آذر بار دیگر بازداشت شد. او در ویدئویی از شکنجه و شکستگی‌های استخوان بر اثر این شکنجه‌ها در دوران بازداشت خود خبر داده و گفته بود که علیه ضابط پرونده‌اش شکایت کرده است.
امیر رئیسیان در نامه‌ای سرگشاده به محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، روند رسیدگی به پرونده توماج صالحی را غیرعادی‌ترین روند خوانده و نوشته است که به‌رغم محرز شدن صحت اظهارات موکلش، پرونده جدید علیه او تشکیل شد و هیچ مرجعی پاسخگوی خانواده او نیست.

**************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات اصفهان، شیراز، سنندج، شیراز، تبریز، اراک، کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، خرمآباد، قروه، مریوان، بیجار و ... برای اجرای بدون تنازل بند ۶ و ۹ مصوبه اسفند ماه سال ۸۵ هیئت وزیران آیین نامه ۸۹/۲۴ مرداد ماه سال ۸۹ هیئت مدیره وقت شرکت مخابرات ایران و دیگر مطالبات معیشتی...

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی
درب اداره کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان - اهواز در اعتراض به عدم پاسخگویی و بی توجهی مسئولین حکومت اسلامی و پیگیری خواستهای معیشتی به حق و دادخواهانه خود

**************

اطلاعیه همبستگی بازنشستگان مطالبه گر کرمانشاه با کارگران فولاد

درود بیکران به کارگران شجاع و آگاه فولاد خوزستان ، که با اتحاد و همبستگی خود نشان دادید که راه مبارزه با وضعیت فلاکت بار موجود را که همبستگی و اتحاد یکپارجه علیه سیستمی است که بالاترین نرخ استثمار را به کارگران و سایر اقشار دستمزد بگیر تحمیل نموده، بخوبی می شناسید.
همانطور که همگی آگاهیم، در شرایطی که نیروی کار ایرانی به عنوان ارزانترین نیروی کار در منطقه شناخته می شود و سایر هموطنان ما هم با شرایط بد معیشتی غیر قابل تحمل دست بگریبانند، متاسفانه هیج برنامه ای برای خروج از این وضعیت فلاکت بار در دستور کار حکومتگران و نهادهای قانونگذار و برنامه ریزان سیاست های کلان اقتصادی کشور در دستور کار قرار ندارد.
لذا تنها راه پیش روی ما کارگران و بازنشستگان به عنوان کل جامعه مزد بگیر ایران و در تمامیت خود، ایستادگی یکپارجه و متحدانه در برابر این ظلم پایدار و کم سابقه است.
شما با ایستادگی در برابر اخراج همکارانتان، برای بازگشت آنها به سر کارهایشان نهایت تلاش‌تان را بکار گرفتید که خود این امر بیانگر آگاهی و درک درست شما از آسیبهایی است که بر سر راه مبارزات کارگران قرار دارد.
علیرغم هر نتیجه ای که از حرکت متحدانه اخیر شما در محیط کار و زیست تان بدست آمده باشد، اینکه نشان دادید تنها راه مقابله با وضع موجود، مبارزه متحدانه و همبستگی است، خود در شرایط فعلی یک قدم به پیش و دستاوردی ارزشمند و الگویی خواهد بود برای سایر دستمزد بگیران در تمامی عرصه های تلاش و مبارزه اعم از کارخانه و مدرسه و دیگر محیط های کار که در گوشه گوشه کشور بصورت روزانه در جریان است .
ما بعنوان اتحاد جمعی از بازنشستگان کرمانشاه در تمام رشته های کار و تولید، اعمال هر گونه فشار در محیط های کار و زندگی بر کارگران و معلمان و سایر اقشار را محکوم می کنیم و از مبارزه شما در راه مطالبه گری وتلاش تا رسیدن به خواسته های عدالت خواهانه تان پشتیبانی وحمایت خود را اعلام می‌داریم . و تا اخر در کنار شما و با شما خواهیم بود.

اتحاد بازنشستگان مطالبه گر کرمانشاه

۴۰۲/۱۰/۱۰

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان

یک‌شنبه ۱۰ دیماه ۱۴۰۲، جمعی از بازنشستگان تأمین‌اجتماعی اهواز هم مقابل ساختمان سازمان تأمین اجتماعی اهواز دست به تجمع و راهپیمائی زدند.
کرمانشاه: بازنشستگان تامین اجتماعی و همراهی جمعی از بازنشستگان کشوری در حمایت از کارگران فولاد اهواز و سایر مطالبات
چای دبش عالیه، حساب ما خالیه / اینترنت افتضاح، قیمت چرا رفت بالا؟ / دولت سرمایه دار، علیه نیروی کار / فولادی، نوردی، حمایتت میکنیم
سخنرانی یکی از مطالبه گران پیرامون شرایط فاجعه بار معیشتی و انتخابات پیش رو. اینجا کلیک کنید.
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش مقابل فرمانداری شهرستان شوش در اعتراض به تبعیض، فقر و نداری، به فساد، دزدی و غارت، در اعتراض به وضعیت بد و نامساعد معیشتی.
تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی اراک مقابل اداره کل تامین اجتماعی.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان
امروز یکشنبه ۱۰ دی ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد اصفهان تجمع کردند.

**************

اخراج دست‌کم ۱۱۰ کارگر کارخانه نساجی بروجرد

در ادامه فشار به کارگران در ایران، یک منبع کارگری از اخراج دست‌کم ۱۱۰ کارگر کارخانه نساجی بروجرد در استان لرستان، به دلیل «حضور و رهبری» در اعتراضات سال جاری کارگران این کارخانه خبر داد.!!
در این واحد تولیدی حدود ۱۴۰۰ کارگر مشغول به کارند، اما از ابتدای دی‌ماه دست‌کم ۱۱۰ کارگر پس از خاتمه قرار داد اخراج شدند.
او گفت این کارگران به صورت میانگین بین دو تا سه سال سابقه کار دارند و از تیر ماه سال جاری نیز ۲۵ نفر از کارگران قدیمی کارخانه از کار بیکار شده‌اند.
این کارگر با بیان اینکه از ابتدای سال حدود ۵۰۰ کارگر در این واحد تولیدی شغل خود را از دست داده‌اند، درباره کارگران اخراج‌شده، افزود: «ظاهرا بهانه کارفرما برای تعدیل این تعداد کارگر، مخالفت کارگران برای جابجایی از واحد دوزندگی به واحد بافندگی بوده که تاکنون نیز دچار کمبود نیروست و دیگری مشکل تامین مواد اولیه تولید که کارفرما را وادار به تعدیل شمار دیگری از کارگران کرده است.»
تمامی کارگران بیکار شده به همراه کارگران شاغل بابت یک ماه مزد و دو ماه حق بیمه طلبکارند.

**************

سعید یوزی از فعالین کارگری بازداشت شده است

روز سه‌شنبه ۵ دی ۱۴۰۲ مأموران اداره اطلاعات به منزل سعید یوزی، فعال کارگری و اجتماعی رفته و وی را بازداشت کرده‌اند.
از وضعیت وی تاکنون اطلاعی در دست نیست و حانواده‌‌ی آقای یوزی بشدت نگران هستند. او کارگر بیکار است.

**************

تجمع اعتراضی کارگران شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر

کارگران شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر به‌ عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل اعتراض کردند.
«ما کارگران پیمانکاری که شمارمان به ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر می‌رسد، از مسئولان شرکت پیگیر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم و آخرین بار بهمن ماه سال گذشته مدیرعامل وقت وعده اجرا آن را تا پاییز سال جاری را داد که متاسفانه تاکنون بعد از گذشت نزدیک به یکسال هنوز عملی نشده است».

گروه اتحاد بازنشستگان

شنبه ۹ دی ۱۴۰۲

**************

۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در صف بیمه

رییس انجمن‌ صنفی کارگران ساختمانی:
کارگران ساختمانی تنها ۶ درصد شاغلین کشور را تشکیل می دهند، اما حدود ۵۰درصد حوادث کار متعلق به همین کارگران است. در طول ۳ سال گذشته بیمه حدود ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی قطع شده و در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار کارگر در صف انتظار بیمه هستند.

**************

بیانیه‌ی همکاران فلات‌قاره منطقه‌ی عملیاتی بهرگان در تجمع امروز ۱۴۰۲/۱۰/۰۸:

نظر به اینکه متاسفانه بخشی از حقوق و مزایای کارکنان صنعت نفت که منبعث از سالها جهاد و تلاش و ناشی از افزایش های قانونی سالیانه مبتنی بر مصوبات هیات وزیران بوده و بر خلاف مفاد قرارداد استخدامی به آنها پرداخت نمی گردد، کارکنان منطقه نفتی بهرگان صبح امروز جمعه هشتم دیماه، بار دیگر یادآور حقوق قانونی خود در این زمینه گردیده و از تمامی مسئولان تقاضا داشته تا مجدانه و به دور از هیاهوی رسانه ای ایجاد شده در سال ۱۳۹۵ که مرتبط با پرداخت حقوق های غیر قانونی ناشی از اقلام حقوقی موهوم به مدیران ارشد ستادی نشین غیر نفتی و شاغل در نهاد های نه تولیدی و بلکه نهادهای متولی گردش سرمایه بوده و متاسفانه به جهت درک ناصحیح مجریان قانون نسبت به تسری غیر قانونی موضوع سقف پرداخت به کارکنان جهادی و شاغل در مناطق عملیاتی نفت گردید، نسبت به احیای حقوق قانونی کارکنان نفت و گاز اقدام نمایند و با برداشتن سقف غیر قانونی حقوق کارکنان مناطق عملیاتی بخشی از آلام و رنج‌های شغل اقماری از قبیل دوری از خانواده (در تمامی مناسبت های ملی و مذهبی و خانوادگی)، کار در شرایط سخت و دشوار آب و هوایی و جغرافیایی ، خطرات ناشی از کار با تاسیسات و تجهیزات نفتی و .....را جبران نمایند، قابل ذکر اینکه همین کارکنان عملیاتی چنانچه به محیط های غیر عملیاتی و شهری منتقل گردند با حذف آیتم های حقوقی ناشی از سختی کار به یقین حقوقشان از سایر کارمندان بالاتر نخواهد بود.
اهم خواسته‌های ایشان به شرح ذیل می‌باشد:
۱- برکناری مدیران نالایق و آفت منابع انسانی
۲- حذف سقف حقوق کارکنان مناطق عملیاتی نفت
۳- اصلاح و افزایش حد اقل حقوق کارکنان جدید الاستخدام
۴- برداشتن عناوین اصلی تخصصی و پشتیبانی عمومی و منع تفکیک کارکنان شاغل در یک نقطه مشترک جغرافیایی
۵- حذف سقف پاداش سنوات بازنشستگی کارکنان مناطق عملیاتی نفت
۶- فراهم کردن زمینه های قانونی معافیت مالیاتی کارکنان شاغل در مناطق عملیاتی نفت
۷- پرداخت معوقات اجرای ماده ۱۰
۸- ضرورت رعایت صحیح مفاد ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزیر نفت در خصوص استقلال اداری کارکنان عملیاتی نفت از قانون مدیریت خدمات کشوری

پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

از اعتصاب و اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز حمایت می کنیم

کارگران گروه ملی فولاد اهواز دوباره دست به اعتراض زدند و با اعلام مجدد خواست های برآورده نشدۀ خود از طرف کارفرما و مدیریت، خشم و نفرت خود را از مدیریت و کارفرما و دولت حامی آن ها به نمایش گذاشتند. کارگران از ابتدای اعتراضات، در محیط کارخانه و جاده خرمشهر که در جنوب غربی شرکت است و همچنین از سمت میدان بقایی که در امتداد اتوبان گلستان است، با گام های استوار راهپیمایی اعتراضی برگزار می کنند. در این رژه اعتراضی شعار می دهند: «ما کارگران آهنیم ریشه ظلم را می کنیم» ای بیان حق و حقوق خود انتخاب کرده اند.
مهمترین خواست های کارگران عبارتند از: .... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

۷ دی ماه ۱۴۰۲

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

گروه اتحاد بازنشستگان

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

کارگران بازنشسته خوزستان

**************

تجمع بازنشستگان در سه شنبه های اعتراضی

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر کردستان مقابل صندوق کشوری سنندج اینجا کلیک کنید.
درکرمانشاه: گردهمایی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر صندوق بازنشستگی کشوری استان، در اعتراض به سختی گذران زندگی و پایمال شدن حقوق خود. اینجا کلیک کنید.
تجمع بازنشستگان فرهنگی در قزوین
معلمان بازنشسته امروز چهارم دی ماه در اعتراض به عدم اجرای قانون همسان سازی و وضعیت معیشتی بازنشستگان تجمع کردند

**************

تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شهرداری تهران

تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شهرداری مقابل شورای شهر تهران با شعار" شهردار بی پایین" معترضان خواهان پرداخت حقوق و معوقات خود هستند اینجا کلیک کنید.

**************

اعتصاب کارگران بلبرینگ‌سازی تبریز

کارگران شرکت بلبرینگ سازی ایران در تبریز در اعتراض نسبت به میزان حقوق شان دست به اعتصاب زدند و دست از کار کشیدند. اینجا کلیک کنید.

**************

تظاهرات مردم اردکان یزد در اعتراض به آلودگی هوا

تظاهرات اعتراضی مردم اردکان یزد در اعتراض به آلودگی هوا و توسعه صنایع آلاینده گسترش اعتراضات در اردکان به میدان اصلی شهر. اینجا و اینجا کلیک کنید.

**************

چهارمین روز اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

امروز سه شنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۲، چهارمین روز اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز با راهپیمایی و شعاردهی اعتراضی آغاز شد. همانند روزهای گذشته این راهپیمایی از محل اصلی تجمع تا میدان بقایی ادامه یافت.
اهم مطالبات:
- رفع ممنوعیت ورود به شرکت کارگران تعلیق شده و بازگشت به کار کارگران اخراج شده قبلی.
- همسان‌سازی دستمزد ها برابر دریافتی کارگران شرکت های فولادی همجوار.
- اجرای کامل و فوری طبقه‌بندی مشاغل.
- قراردادی شدن کلیه کارگران شفق.
- برکناری مدیرعامل فاسد و خلع مالکیت از بانک ملی.
- مشارکت کارگران در امر مدیریت شرکتی که متعلق به خود ما است.
سخنرانی یکی از کارگران گروه ملی اینجا کلیک کنید.
دولت حامی منافع کارفرما و سرمایه داران است و هیچ التزامی بر اجرای خواست های کارگران ندارد. کارگران معترض گروه ملی فولاد باید در اعتراضات خود دولت را مورد خطاب قرار دهند که دست از حمایت از کارفرما و مدیریت بردارد و آن را مجبور به تحقق خواست های خود بکنند.
کارگران مبارز و جسور گروه ملی امروز نیز در صفی متحد کنار هم قرار گرفته اند تا فریاد حق خواهی خود را بلند کنند و مصمم و استوار بر خواست های خود اصرار ورزند. نیروی های انتظامی و امنیتی بر اساس خصلت و وظیفه سرکوب گرانه خود در مقابل کارگران گارد گرفته اند و قصد دارند کارگران را که جز حق و حقوق خود نمی خواهند سرکوب کنند. اما کارگران بدون هیچ واهمه ای کارفرما، دولت و نیروهای سرکوبگر را مورد خطاب قرار می دهند و ثابت قدمی خود را در این مبارزه نشان می دهند. به صحبت های آنها گوش کنید تا روحیات حق طلبی آنها را ببینید. این کارگران در مقابل زور و ظلم سرخم نخواهند کرد و تا رسیدن به خواست هایشان به اعتراض و اعتصاب ادامه می دهند. اعتراض، اعتصاب، تشکل حق مسلم ماست.

گروه اتحاد بازنشستگان

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات تهران، کرمانشاه، سنندج، دزفول،اصفهان، مازندران، گیلان، تبریز و ...
مطالبات بازنشستگان مخابرات: اجرای بدون تنازل بند ۶ و ۹ مصوبه اسفند ماه سال ۸۵ هیئت وزیران آیین نامه ۸۹/۲۴ مرداد ماه سال ۸۹ هیئت مدیره وقت شرکت مخابرات ایران و دیگر مطالبات معیشتی.

تجمع بازنشستگان فرهنگی در قزوین
معلمان بازنشسته امروز چهارم دی ماه در اعتراض به عدم اجرای قانون همسان سازی و وضعیت معیشتی بازنشستگان تجمع کردند.

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان مهدیه ی تهران دانشگاه بهشتی
اعتراض به کارانه های ناچیز و عدم اجرای صحیح قانون تعرفه گذاری و فوق العاده خاص و اضافه کاری اجباری و ارزان.

**************

مدیریت شرکت پتروشیمی چوار ۱۳ کارگر دیگر را اخراج کرد

در حالی که ۶ کارگر شرکت پتروشیمی چوار تا کنون به دلیل‌ اخراج خودکشی کرده اند، در کمال بی وجدانی و بی مسئوليتي مدیریت این شرکت ۱۳ کارگر دیگر را اخراج کرد.
کارگران کارخانه پتروشیمیِ چوار ایلام در پی خودکشی دو کارگر پیمانکاری این شرکت که روز پنجشنبه ۳۰ آذر در اعتراض به اخراج، در داخل کارخانه خود به دار کشیدند؛ می‌گویند که مدیر کارخانه دست به یک اخراج دسته‌جمعی زده و به ۱۳ کارگر گفته‌ است که دیگر به آنها نیازی نیست.

**************

قطعنامه پایانی تجمع مشترک بازنشستگان کرمانشاه سوم دیماه ۴۰۲

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر کشوری کرمانشاه با مشارکت و همراهی بازنشستگان تامین و سایر صندوق ها، در زیر باران اما استوار و پرشور در یکشنبه اعتراض امروز نیز برگزار گردید. بازنشستگان با خواندن قطعنامه پایانی همچنان از خواست ها و حقوق مسلم خود دفاع نمودند. سخنرانی یکی از بازنشستگان اینجا کلیک کنید.

قطعنامه پایانی:
ما بازنشستگان بدنبال فشارهای معیشتی و تورم افسار گسیخته ناشی از ناکارامدی سیاستهای اقتصادی دولتها، مدتهاست که برای بیان مطالبات خود و از سر ناچاری به تجمعات خیابانی روی اورده ایم، اما با وجود فریادهای مکرر جهت رساندن مطالبات قانونی و برحقمان به گوش مجلس و دولت، تا کنون نه تنها واکنش در خوری از طرف مسئولین مرفه و بی درد که بسیاری از شماها دغدغه اصلی تان ثروت اندوزی از راه فشار بر اقشار آسیب پذیر است، دریافت نکرده ایم، بلکه روز به روز با اعمال سیاستهای خانمان براندازتان عرصه زندگی رل بر ما تنگتر نموده اید!
تورم افسارگسیخته و زندگی به مراتب زیر خط فقر که جامعه با آن دست به گریبان است، نه تنها مشکل امروز بازنشستگان و حقوق بگیران، بلکه درد مشترک تمام اقشار آسیب پذیر جامعه ایران است!
طرحها و قوانین تحمیلی شما در برنامه هفتم توسعه و بودجه ۱۴۰۳ نیز به جز ریاضت کشی، زندگی زیر خط فقر، استرس و نگرانی و یاس و ناامیدی بیشتر از قبل، برای اکثریت مردم دستاوردی نخواهد داشت .
ما بازنشستگان مطالبه گر چون به امید برخورداری از منزلت و معیشت و درمان مناسب و ارامش در کنار خانواده در دوران میانسالی و کهولت، به مدت ۳۰ سال، ۳۰٪ حاصل تلاشمان را به صندوق های بازنشستگی سپرده ایم، تا آخر ایستاده و بارها اعلام کرده ایم که این شرایط خفت‌بار و توهین آمیز را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت.
ما بر پیمان خود که همانا ادامه تجمعات سراسری در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه های اعتراضی است، متحدانه و گسترده تر از همیشه ایستاده ایم و همواره بر این باوریم که:

فقط کف خیابان، بدست میاد حقمان!
خواست های ما که در واقع مطالبات اکثریت جامعه ایران است در شرایط فعلی بدین شرح میباشد:
۱- تامین معیشت برای همه، مطابق با استانداردهای روز دنیا که از ضروریات مسلم یک جامعه ی سالم است، اما دولت و نهادهای ذیربط ، با طرح لوایحی مانند افزایش ۱۸ و ۲۰ درصدی حقوقها علیرغم تورم سرسام آور ، به زندگی مردم بشکل تمسخر امیزی تعرض نموده و ماوعلیه این سیاست تبعیض آمیز و ستمگرانه تا دستیابی به مطالبه ی خود، ساکت نخواهیم نشست.
۲-اجرای با کیفیت آموزش و درمان کار آمد و رایگان که مطابق اصول ۳۰،۲۹،۳ و ۴۳ قانون اساسی حقی همگانی است، ما خواستار خارج نمودن این دو نیاز اساسی جامعه، از معادلات پولی و بازار می باشیم.
۳- ما خواهان اجرای بی کم و کاست ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۹۶ تامین اجتماعی، مبنی بر افزایش حقوق ها مطابق با نرخ واقعی تورم و نه نرخ غیر غیر واقعی تورم اعلام شده توسط دستگاهای ذیربط و همچنین اجرای آیین نامه استخدامی و رفاهی ۸۹ مخابرات می باشیم.
۴-افزایش غیر معقول و کارشناسی نشده مالیات های آشکار و پنهان که نام دیگرش غارت بیشتر از جیب مردم است، حاصلی بغیر از ناکارآمدی و فساد ندارد و تورم زا دانستن افزایش حقوقِ ما مزدبگیران اعم از شاغل و بازنشسته، توهین به شعور جامعه است و به هیچوجه قابل قبول نمی باشد،
۵- هر گونه پرونده سازی و تهدید علیه کنشگران و فعالین مستقل، محکوم بوده و خواست ما خاتمه ی پرونده سازی ها و آزادی بی قید وشرط تمامی فعالین دغدغه مند زندانی از جمله معلمان و کارگران زندانی است .
۶- بر اساس اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی؛ تشکل یابی مستقل و آزادی تجمعات اعتراضی حق مسلم ماست و اعلام میداریم که اعضای تشکلات زرد و وابسته که با بی تفاوتی خود عملا در راستای منافع ما بازنشستگان، سکوت کرده و حامی این وضعیت فلاکت بارند، نمایندگان واقعی ما نمی باشند. زیرا اگر غیر از این بود، ما در کف خیابان نبودیم.
در خاتمه ما بازنشستگان، تا محقق شدن تمامی مطالبات بر زمین مانده مان، به تجمعات خود که به عنوان تنها ابزار اعتراضی از طرف دولت به ما تحمیل شده و جز آن هیچ چاره ای نداریم، ادامه داده و هم چنان فرباد می زنیم:

"تا حق خود نگیریم، آرام نمی نشینیم‌".

بازنشستگان مطالبه گر کرمانشاه

**************

تجمع کارکنان شرکت نفت فلات‌قاره سیری یکشنبه سوم دیماه

کارکنان تلاشگر منطقه‌ی سیری شرکت نفت فلات‌قاره روز سوم دی‌ماه همچون قبل مجددا تجمع نموده تا فریاد دادخواهی خود را به گوش مسئولین برسانند؛ تجمعی در اعتراض به بی‌عدالتی‌ها و سکوت مسئولین امر
خواسته‌های کارکنان: برکناری مدیران نالایق - حذف کامل سقف‌حقوق - حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی - عودت کسورات مازاد مالیات - اجرای کامل ماده۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و اپریزال - عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی

**************

تجمع کارگران شرکت کاغذسازی دیبا

تجمع کارگران شرکت کاغذسازی دیبا به دلیل تعطیلی این شرکت تنها سه سال پس از بازگشایی
کارگران شرکت کاغذسازی دیبا در شهرستان شوشتر در اعتراض به تعطیلی این شرکت دست به برگزاری تجمع اعتراضی زدند و خواهان پاسخگویی به مطالبات خود شدند.
کارخانه کاغذسازی دیبای شوشتر (کاغذ سازی کارون) در سال ۱۳۹۹ پس از ۲۳ سال توقف با سرمایه‌گذار خصوصی دوباره راه‌اندازی شده بود و روزنامه‌ها نوید می‌دادند که ۵۰۰ نفر اشتغال بومی را بصورت مستقیم ایجاد خواهد کرد.

شنبه ۲ دی‌ماه ۱۴۰۲

**************

فردا روز دیگری است همه با هم، یکدل و یکصدا علیه معیشت زیرخط فقر و نابسامانی درمان

زمان: یک شنبه ۳ دیماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۰ صبح

مکان: کرمانشاه، نرسیده به سه راه ۲۲ بهمن مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی

معیشت، منزلت، حق مسلم ماست.

لشکری، کشوری، تامین اجتماعی، بهداشت، مخابرات و سایر صندوقهای بازنشستگی. همه با هم می آییم.

**************

همه می آییم تا فریادی شویم علیه بیداد!

با درود به تمامی بازنشستگان
فردا سوم دیماه ، تداوم بخش تجمع پُر شور ۳۰ آبان و نقطه ی عطفی در تاریخ حق طلبانه ی بازنشستگانی است که به کرات و به گونه ای اهانت بار، حق و حقوق و جایگاه ارزشمندشان مورد سهل انگاری و هتک حرمت واقع شده است.
فردا برآیند اجتماعی کلیه ی خواست‌ها و مطالبات به حقی است که عامدانه و براساس یک برنامه ریزی خاص، توسط دولتهای گوناگون و بر مبنای یک بوروکراسی ولنگار و فاسد زیر پا گذاشته شده است.
فردا ، روز اتحاد و همگرایی و حضور همدلانه ی بازنشستگانی است که خواهان برچیده شدن تمامی اشکال و فرامین ریاکارانه ای است که به پایمال شدن و تضیع حقوق اجتماعی و اقتصادی آنها منجر شده است.
ما می خواهیم به همه ی مسئولین و دست اندرکاران دولتی اعلام نمائیم، که با هیچگونه ترفند و حقه بازی و دسیسه های سیاسی نمی توانند ما را از دستیابی به حقوق حقه ی خود باز دارند. مطالبات و اندوخته های مالی کارگران، کارمندان و معلمان که در طی ۳۰ سال با دستان اختلاسگر و نابکار دولتی و در اوج اعتماد و اطمینان کامل به یغما رفت و اینک آنان بی هیچ پاسخ شفاف و روشنی و بی هیچ احساس شرمساری کلیه ی موجودیت صندوقها را غارت نموده اند.
فردا ما بازنشستگان با اتحاد همه جانبه و باحضور حداکثری خود در خیابان، اسناد پایمال شده ی زندگی و دارایی‌های خویش را در انظار همه ی مردم، با فریادی رسا و فراگیر امضاء خواهیم نمود. فریادی که حق خواهانه است نه مظلومانه !!

یک شنبه سوم دی ماه

کرمانشاه، مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی، نرسیده به سه راه ۲۲ بهمن

همبستگی بازنشستگان کرمانشاه

**************

کارگران کارخانه گروه ملی فولاد ایران (اهواز) دست به تجمع اعتراضی زدند

فصل تازه ای از اتحاد و همبستگی ما کارگران گروه ملی فولاد برای پیگیری خواسته هایمان.
در پی اقدام شب گذشته مدیرعامل فاسد گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در ممنوعیت ورود به شرکت ۲۱ نفر از همکاران و عدم تحقق اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، صبح امروز شنبه دوم دی ماه کارگران گروه ملی فولاد در همه بخشها با توقف خطوط تولید دست به اعتصاب زدند.
امروز و پس از اعتصاب، تجمعی مقابل دفتر مدیریت شکل گرفت و پس از آن راهپیمایی تا میدان بقایی انجام شد. تجمع اعتراضی کارگران هم اکنون مقابل معاونت فنی شرکت ادامه دارد. اینجا کلیک کنید.

گروه اتحاد بازنشستگان

شنبه ۲ دی

**************

فوت ۳ کارگر مقنی حین لایروبی قنات در همدان

سه کارگر مقنی پروژه لایروبی قنات روستای «بابا حصاری» همدان بر اثر ریزش قنات جان سپردند.
یکی از فعالان صنفی کارگری در شهر همدان گفت: حادثه ریزش قنات در روستای «باباحصاری» شهرستان «فامنین» استان همدان منجر به مرگ سه کارگر مقنی شد. به گفته وی؛ این اتفاق روز پنجشنبه هفته گذشته (۳۰ آذر ماه) زمانی افتاد که سه کارگر مقنی به اسامی «حسین غلامی»، «سید منصور هاشمی» و «محمد خانچرلی» در روستای «بابا حصاری« مشغول بازسازی و مرمت قنات بودند که بر اثر ریزش ناگهانی دیواره قنات زیر خاک مدفون می‌شوند.
او گفت: امدادگران پس از اطلاع از این موضوع و با حضور در محل حادثه بعد از چندین ساعت تلاش پیکر این سه کارگر را از زیر خروارها خاک بیرون کشیدند. گفتنی است؛ پروژه لایروبی و بازسازی ۱۳ رشته قنات در روستاهای قزلحصار، دهلق، آجرلو، باباحصاری، کنیزان، صادقلو، گل‌خندان، معدن کوه، قلقل‌آباد، صیدآباد، قشلاق و قموشانه با نظارت جهاد کشاورزی با مشارکت پیمانکاران و با بکارگیری نیروهای بومی در حال انجام است.
کارگران ساختمانی در معرض بیشترین خطر حادثه ناشی از کار قرار دارند

**************

اعتراض صنفی کارکنان شرکت نفت فلات قاره منطقه عملیاتی لاوان

صبح امروز جمعه یکم دیماه بمانند جمعه‌های گذشته، جمعی از کارکنان شریف شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیاتی لاوان با تجمع خود خواستار رسیدگی عاجل به مطالبات به حق خود شدند.
اهم مطالبات:
حذف سقف حقوق و تفکیک اقماری برابر است با بی انگیزگی و ناامیدی کارکنان(کار در مناطق عملیاتی سقف ندارد)
تفکیک مشاغل به تخصصی و پشتیبانی مساوی است با ایجاد تفرقه، تحقیر کارکنان و توهین به آنها
پرداخت کامل سنوات بازنشستگی مطابق با سال‌های خدمت
عدم ادغام صندوق بازنشستگی صنعت نفت با سایر صندوق های ورشکسته بازنشستگی
حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی
عودت کسورات مازاد مالیات
استقلال کامل صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت
اجرای کامل مفاد ماده۱۰
اصلاح کف‌حقوق و جدول بدواستخدام
پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

گروه اتحاد بازنشستگان

۱ دی ۱۴۰۲


___________________________

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب پائیز ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب تابستان ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب بهار ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب سال گذشته اینجا کلیک کنید.