افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                               دوشنبه ۱٣ آذر ۱۴۰۲ - ۴ دسامبر ۲۰۲٣


ممانعت نیروهای امنیتی و انتظامی از تداوم اعتراض کارگران ذوب‌آهن اصفهان

بنا بر گزارش های منتشرشده، صبح امروز دوشنبه ۱۳ آذرماه ۱۴۰۲، جمع‌هایی از کارگران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان از بخش‌های مختلف شرکت تلاش کردند که در تداوم اعتراضات دو روز گذشته‌ی خود در محل ریل کارخانه تجمع برگزار کنند که با ممانعت نیروهای حراست شرکت و نیروهای انتظامی و گارد ویژه روبرو شدند و اجازه به هم پیوستن و تشکیل تجمع اعتراضی را نیافتند.
بنابر این گزارش، مدیریت و حراست شرکت با همدستی نهادهای اطلاعاتی و انتظامی اقدام به بازداشت، احضار و تهدید کارگران نموده‌اند.
چند نفر از کارگران بازداشت شده و تاکنون اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.
همچنین تعداد زیادی از کارگران از بخش‌های آگلومراسیون، راه‌آهن، فولادسازی، خرید تجهیزات، مکانیک و دیگر قسمتها امروز با محدودیت ورود به کارخانه روبرو شده و کارتهای ترددشان متوقف شده است.
مدیریت شرکت برای جلوگیری از اتحاد عمل و تداوم اعتراض کارگران طی امروز و‌ دیروز حتی برخی از کارگاه‌ها را تعطیل اعلام کردند.
کارگران ذوب‌آهن اصفهان ضمن اعتراض شدید به بازداشت چند نفر از کارگران و همچنین ایجاد مانع برای تردد برخی از همکارانشان اعلام کرده‌اند که بر خواسته‌هایشان تأکید داشته و در صورت عدم‌ پاسخگویی مسئولین مجدداً دست به اعتراض خواهند زد.

*************

تجمع و راهپیمائی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۱۳ آذرماه ۱۴۰۲ بازنشستگان مخابرات خوزستان، اصفهان، اردبیل، اراک، کرمانشاه، شیراز، تبریز، سیستان و بلوچستان، کردستان، گیلان، همدان، گلستان، لرستان ، زنجان، مریوان، در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان مجدداً مقابل شرکت مخابرات دست به تجمع و راهپیمائی زدند.

تهران: امروز دوشنبه ۱۳ آذرماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات منطقه خوزستان در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان مجدداً مقابل شرکت مخابرات دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صدا و سیما مقابل مسجد بلال صدا و سیما در اعتراض به بر زمین ماندن خواست هایی همچون همسانسازی حقوق، ۵۰ درصد فوق العاده ویژه دولت، بهبود وضعیت بهداشت و درمان و رفاه بازنشستگان.

*************

تجمع اعتراضی شهروندان و کارگران معدن سنگ کروم

تجمع اعتراضی شهروندان و کارگران معدن سنگ کروم روستای پشموکی فاریاب به سواستفاده پیمانکاران
مردم روستای پشموکی از توابع شهرستان فاریاب باشعار حق خواهی خود از معدن سنگ کروم این روستا که قریب به ۱۳ سال است درحال کار میباشد و توسط سه فرد که سالیان درازی حق مردم را پایمال کرده اند که در تاریخ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ جوانان این منطقه بدنبال حق خود مسیر رفت و برگشت به معدن را مسدود کرده اند که فرماندار و سرهنگ یوسفی و رئیس کلانتری و اطلاعات حضور پیدا کرده و قول و وعده رسیدن مردم به حق شان را دادند، اما همچنان مسیر معدن مسدود شده است.»
یکی از اهالی می گويد "جوانان ما همه سوخت بر شدن و جونشون رو هر روز از دست میدن تو هر خونواده ای یک شهید داریم تو این راه با اینکه معدنی داریم که حق مردمه ما هست و اگر بهشون بدن جوانان نیازی به سوخت کشی و کوله بری ندارن .. قرار بوده ۲۰% سود معدن سهمیه مردم بشود اما غیر از یک سال اول ک چیز کمی میدادن به مردم دیگه ندادن بخاطر این معدن جوانان ما کشته شدن تو راه گرفتن حقشون.»

*************

توماج به بند عمومی زندان اصفهان منتقل شد

توماج صالحی رپر معترض بازداشت شده از سلول انفرادی به بند عمومی زندان اصفهان منتقل شد حساب کاربری توماج صالحی در شبکه اجتماعی ایکس گزارش داد: "به گزارش منابع موثق ‎توماج صالحی از دیروز دوازدهم آذر ماه از سلول انفرادی به بند عمومی زندان دستگرد اصفهان منتقل شده است."

*************

دومین روز اعتصاب کارگران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

برگزاری دومین روز از اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران ذوب‌آهن اصفهان علیرغم فشارهای امنیتی
جمعیتی هزاران نفره از کارگران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در تداوم اعتراض روز گذشته‌ی خود نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان اعتصاب نموده و در محوطه کارخانه دست به تجمع زدند.
در دومین روز اعتصاب و برگزاری تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، نیروهای یگان‌ ویژه برای سرکوب کارگران وارد محوطه کارخانه شده‌اند. اینجا کلیک کنید.

*************

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز و فولادی خوزستان

بازنشستگان فولاد در خوزستان طبق روال هر یکشنبه، امروز هم تجمع اعتراضی خود را برای دستیابی به مطالباتشان بر پا کردند. تجمع بازنشستگان تا حصول مطالبات ادامه خواهد داشت.
امروز یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ بازنشستگان صنایع فولاد مازندران نیز در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست به تجمع زدند.
کارگران بازنشسته اهواز برای گرفتن حق و حقوق خود عرصه خیابان را به میدان مبارزه تبدیل کرده اند و هر یکشنبه در میدان کارگر حضور دارند. ۱۲ آذر میدان کارگر روبروی سازمان تامین اجتماعی اهواز
تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته شوش، کرخه و هفت تپه. استمرار حضور پرشور بازنشستگان در خیابان برای گرفتن حق و حقوق خود
یکشنبه ۱۲ آذر روبروی اداره کارشوش
تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل اداره کل این سازمان
شعار بازنشستگان که هر هفته در چنین روزی طنین انداز خیابانهای شهر کرمانشاه میشود اینجا کلیک کنید.

*************

بیخبری از وضعیت و محل نگهداری توماج صالحی

امیر رئیسیان وکیل توماج صالحی امروز اعلام کرد که علی‌رغم گذشت سه روز از دستگیری موکلش، او هیچ تماسی با خانواده نداشته و از محل نگهداری‌اش اطلاعی در دست نیست.
او همچنین با انتشار تصاویری از شکایت رسمی توماج صالحی علیه ضابطان پرونده، به دلیل شکنجه و ضرب‌و‌شتم در دوران بازداشت نوشت که ایراد اتهام «نشر اکاذیب» به توماج صالحی و سپس بازداشت او، غیرقانونی است چراکه او ادعای کذبی مطرح نکرده است.

*************

اعتراض کارگران پیمانکاری طرح آبیاری کارون بزرگ با پهن کردن سفره خالی

این کارگران خواسته‌های خود را تبدیل وضعیت و جذب در کشت وصنعت کارون می‌دانند و می‌گویند: حدود ۱۵۰ نفر از ما که در واحد‌های حراست، تعمیرات و بهره‌برداری مشغول کار هستیم از سال ۹۵ پیگیر تبدیل وضعیت شغلی خود شده‌ایم و علی رغم انجام مصاحبه استخدامی قرار بود سال قبل (۱۴۰۱) تبدیل وضعیت شویم که این اتفاق نیفتاد؛ اکنون هریک از ما با حداقل ۱۵ سال سابقه کار با حداقل حقوق و مزایا کار می‌کنیم و علیرغم سابقه کار و تخصص، همچنان امنیت شغلی نداریم.

*************

تجمع اعتراضی پرستاران مقابل ستاد دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان

تجمع اعتراضی پرستاران اینجا کلیک کنید.

*************

اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

امروز شنبه ۱۱ آذرماه ۱۴۰۲، هزاران نفر از کارگران بخش‌های مختلف کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در تداوم اعتراض خود نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان اعتصاب نموده و پس از راهپیمائی در محوطه‌ی کارخانه، مقابل ساختمان توحید (مدیریت) دست به تجمع زدند.
کارگران ذوب‌آهن اصفهان ضمن اعتراض به اوضاع نامناسب معیشتی و سطح نازل دستمزدها، خواستار اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی حقوق با دیگر شرکت‌های فولادی، افزایش دستمزد و دیگر آیتم‌های مزدی هستند.
تجمع بزرگ کارگران ذوب‌آهن مطابق فراخوان از پیش اعلام شده‌ی آنان صورت گرفت و تعداد زیادی از کارگران شیفت صبح، شب و عصرکار علیرغم کارشکنی و ممانعت‌های حراست و مدیریت شرکت، با حضور در محوطه‌ی کارخانه در این اعتراض حضور داشتند.
کارگران ذوب‌آهن روز یکشنبه هفته‌ی گذشته به تاریخ ۵ آذرماه نیز با اعلام اعتصاب غذای اعتراضی از دریافت غذای شرکت امتناع نموده بودند. اینجا و اینجا کلیک کنید.

*************

بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران در مورد افزایش سن بازنشستگی

تصمیمی یک جانبه برای تعرض به حقوق نیروی کار

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست روز یکشنبه ٢٨ آبانماه ۱۴۰۲ مجلس، بند الحاقی بند "خ" و بند "ز" ماده ٢٩ لایحه برنامه هفتم توسعه را به تصویب رساندند. نتیجه و خروجی نهایی این مصوبه افزایش ۵ سال به سابقه کاری برای بازنشستگی است. یعنی کارگران باید سال های بیشتری را کار کنند، حق بیمه بیشتری را بپردازند و در نهایت سال های کمتری را از حقوق بازنشستگی برخودار شوند.
سازمان تامین اجتماعی با پیشینه ای بیش از ۵۰ سال بزرگترین سازمان بیمه گر و ارایه دهنده خدمات اجتماعی و بازنشستگی به کارگران ایران است. دارایی های این سازمان سرمایه بین النسلی دست کم سه نسل از کارگران ایران است و آن ها مالکان اصلی سازمانی هستند که هم اکنون و با سیاست های جاری کوچکترین نقشی در مدیریت و نظارت بر آن ندارند.
بحران کنونی صندوق های بازنشستگی که به مرز انفجار رسیده است امری امروزی نیست و ریشه های تاریخی در سیاست گذاری های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور دارد. بسیاری از کسب و کارها کارگران خود را بیمه نمی کنند؛ کارفرمایان زیادی از معافیت های بیمه ای برخوردارند؛ قراردادهای موقت کار مانع از استمرار بیمه برای کارگران شده است؛ سیاست های اقتصادی سه دهه گذشته بیکاری گسترده و شغل های ناپایدار ایجاد کرده است؛ دستمزدهایی که پایه و اساس حق بیمه هستند طی دهه های اخیر متناسب با تورم افزایش نیافته است؛ برای فارغ التحصیلان دانشگاهی شغلی وجود ندارد و .... همه این ها مسبب بحرانی شده اند که با تقلیل گرایی مسئولان امر به «کمی سن و سابقه برای بازنشستگی» حل نخواهد شد.
اولین بار در دولت گذشته با مطرح شدنِ پرطمطراق «اصلاحات پارامتریک» زمزمه های یورش همه جانبه به زیست و معیشت نیروی کار و بازنشستگان شنیده شد و امروز دولت و مجلسی که متکی بر آرای حداقلی است تصمیم به اجرایی شدن آن گرفته است.
انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران با حمایت از بیانیه ١٢٧ تشکل کارگری کشور اعتراض خود را به این اقدام غیرمردمی و ضدکارگری اعلام کرده و معتقد است حل بحران بازنشستگی فقط از طریق ریشه یابی علل تاریخی آن و هر گونه تغییر در قوانین تامین اجتماعی و بازنشستگی فقط با مشارکت دموکراتیک نمایندگان واقعی مردم، کارگران و بازنشستگان ممکن خواهد شد.

انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران

جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲

*************

توماج صالحی بازداشت شد

حساب ایکس منتسب به توماج صالحی از بازداشت مجدد این هنرمند آزادیخواه خبر داد و نوشت:
امروز پنج‌شنبه نهم آذر ماه عده‌ای مامور لباس شخصی مسلح، توماج صالحی را در خیابانی در بابل با برخوردی خشونت‌آمیز همراه با ضرب و شتم بازداشت کرده و به مکانی نامعلوم منتقل کردند. مسئولیت جان و سلامت توماج صالحی با جمهوری اسلامی است.

وکیل توماج صالحی: اگر اتهام توماج نشر اکاذیب باشد، اول باید من را بازداشت کنند
وکیل توماج صالحی با تایید بازداشت مجدد این خواننده رپ، دلیل دستگیری را اتهام "نشر اکاذیب در زمینه طرح شکایت او از برخی مقامات استان اصفهان" اعلام کرده است.
امیر رئیسیان، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با شبکه شرق با اعلام اینکه همراه با توماج، دو نفر دیگر نیز دستگیر شده‌اند، گفت: «هنوز علت دقیق دستگیری را نمی‌دانیم اما در اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه آمده که نشر اکاذیب در زمینه اعلام خبر طرح شکایت توماج صالحی از برخی مقامات استان اصفهان، علت این بازداشت است.»
وکیل توماج در ادامه با بیان اینکه "اگر علت احتمالی دستگیری صحیح باشد، پیش از او باید من را هم به عنوان وکیل پرونده بازداشت کنند" ادامه داد: «پیش از توماج صالحی، من در گفت‌وگویی این خبر را اعلام کرده و گفته بودم که شکایتی از سوی موکلم در دادسرای کارکنان دولت به ثبت رسیده است.»
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرده است: «خبر شکایات توماج صالحی از مدیرکل اطلاعات استان اصفهان هرگز کذب نبوده و شماره پرونده‌ها موجود است.»

*************

رضا اقدسی به چهار سال و سه ماه حبس محکوم شد

رضا اقدسی، فعال کارگری ناشنوا و از کارگران اخراجی ایران خودرو به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به هشت ماه حبس و به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور" به سه سال و هفت ماه حبس تعزیری محکوم شده است.
رضا اقدسی روز سه‌شنبه نهم آبان ماه، در دادگاه انقلاب تهران بدون دسترسی به وکیل به اتهامات "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، حضور در تجمعات غیرقانونی کارگری و عضویت در گروه‌ها و دستجات معاند" متهم و سپس به بند چهار زندان اوین منتقل شد.
این فعال کارگری روز سه‌شنبه دوم آبان ماه، پس از احضار مجدد به شعبه سوم بازپرسی اوین ضمن صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
این فعال کارگری که ناشنوا و دارای محدودیت جسمی و تحت درمان پزشکان معالج است، پدر دو فرزند بیمار است.
او در جریان انقلاب "زن، زندگی، آزادی" در پاییز سال گذشته نیز با هجوم مأموران امنیتی به منزل شخصی اش به همراه همسرش بازداشت شد. رضا اقدسی در طول یکسال گذشته به همراه همسرش بارها توسط نهادهای اطلاعاتی نظام احضار و بازجویی شده‌اند.

*************

حکم دو سال حبس تعلیقی کامیار فکور به اجرا گذاشته شد

این حکم در حالی به اجرا درآمده است که دو روز پیش حکم هشت ماه زندان کامیار فکور به پایان رسیده بود و او باید مشمول آزادی می‌شد.
با پایان محکومیت هشت ماهه کامیار فکور، روزنامه‌نگار، هنرمند حامی کارگران و زندانی سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار، حکم دو سال زندان تعلیقی که پیش‌تر دریافت کرده بود، به اجرا گذاشته شد. به این ترتیب، این روزنامه‌نگار و فعال کارگری که قرار بود چهار آذرماه با پایان محکومیت از زندان آزاد شود، همچنان در زندان است.
عرفان کرم‌ویسی، وکیل مدافع کامیار فکور و سرونار احمدی نیز در ایکس (توییتر سابق) نوشت که شعبه نهم دیوان عالی کشور به دلیل منطبق ندانستن تقاضای اعاده دادرسی با هیچ‌کدام از بندهای ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری، این درخواست را رد کرده است.

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری کرمانشاه، همدان، سنندج، اراک، شیراز، یزد، مقابل صندوق بازنشستگی
تجمع اعتراضی بازنشستگان استان کرمانشاه مقابل صندوق بازنشستگی کشوری با شعار کشور پر درآمد چه بر سر تو آمد / دولت ورشکسته دشمن بازنشسته / نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت / معلم زندانی آزاد باید گردد اینجا کلیک کنید.
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری شیراز در سه شنبه اعتراضی با فریادهای: معلم زندانی آزاد باید گردد! / یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل می شه! / عدالتی ندیدیم ما دیگه رای نمیدیم! / اتحاد اعتراض علیه فقر و فساد! / تا حقمون نگیریم آروم نمی نشینیم! / دولت ورشکسته دشمن بازنشسته! / سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

*************

تجمع اعتراضی پرستاران و ماماها

تجمع اعتراضی پرستاران فوریت های پزشکی مشهد
نه بزرگ پرستاران فوریت های پزشکی مشهد به اضافه کار اجباری با تکمیل فرم و مهر و امضا و تحویل به مسیولان دانشگاه و اورژانس
تجمع اعتراضی ماماهای سراسر کشور مقابل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهران برای پیگیری مطالبات خود. اینجا و اینجا کلیک کنید.
پرستاران معترض این بار جلو استانداری!
تصاویر دیگری از تجمع اعتراضی پرستاران اهواز در مقابل استانداری خوزستان. اینجا کلیک کنید.

*************

اعتراض نیروهای شرکتی شهرداری سرپل ذهاب

نیروهای شرکتی شهرداری هنگام دریافت حقوق شان با کسری پرداخت حقوق شان مواجه شدند و خواستار پیگیری کسری اعمال شده گردیدند به هر یک از این نیروها مبلغی مابین ۷۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و دویست هزار تومان کمتر پرداخت شده است.

تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز رفسنجان مقابل فرمانداری
اعتراض این کارگران به حقوق پایین و عدم تبدیل وضعیت از شرکتی به قرارداد مستقیم است.

*************

سنندج؛ کامران ساختمانگر جهت اجرای حکم بازداشت و به زندان منتقل شد

کامران ساختمانگر، فعال کارگری کُرد و زندانی سیاسی سابق، جهت تحمل دوره محکومیت حبس خود، بازداشت و به زندان مرکزی سنندج (سنه) منتقل شد. او در جنبش ژن، ژیان، ئازادی بازداشت شده بود.

*************

تجمع بازنشستگان مخابرات

دوشنبه ۶ آذر ۴۰۲ و تجمع بازنشستگان شرکت مخابرات، تبریز، اهواز، سنندج، مریوان، تهران، بندرعباس، زنجان، اصفهان، کرمانشاه، شیراز، زاهدان، ارومیه، اردبیل، بجنورد، شهرکرد، خرم آباد، ساری، همدان، اراک و ... در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و سایر مطالبات معیشتی و درمانی خود.

*************

درخواست اعاده دادرسی به پرونده سروناز احمدی و کامیار فکور رد شد.

روز شنبه ۴ آذر ماه ۱۴۰۲، درخواست اعاده دادرسی به پرونده سروناز احمدی و همسر وی کامیار فکور، زوج زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، توسط قضات شعبه ۹ دیوان عالی کشور، رد و به وکیل مدافع این زوج زندانی سیاسی، ابلاغ کرد. کامیار فکور در حال سپری کردن حبس تعزیری ۱ ساله خود و سروناز احمدی هم مشغول سپری کردن دوران محکومیت ۵ ساله خود است.
عرفان کرم ویسی، وکیل دادگستری، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود تشریح کرد:”درخواست اعاده دادرسی در خصوص پرونده موکلینم، سروناز احمدی و ‎کامیار فکور، توسط شعبه ۹ دیوان عالی کشور به دلیل منطبق ندانستن تقاضا با هیچ یک از بندهای ماده ۴٧۴ قانون آیین دادرسی کیفری رد شد.

*************

اطلاعیه جوانمیر مرادی فعال کارگری

به اطلاع افکار عمومی در داخل و سراسر دنیا می رسانم، من جوانمیر مرادی فعال کارگری اهل و ساکن کرمانشاه که طی سالیان گذشته به خاطر فعالیتهای کارگری و دفاع از حقوق کودکان بارها مورد تعقیب بوده و بازداشت شده ام، همچنان تحت فشار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی هستم.
روز ۲٣ شهریور ۱۴۰۲، دو روز قبل از سالروز قتل مهسا امینی با یک شماره به نام شماره شخصی و بدون مشخص بودن ارقام آن چند بار به گوشی من زنگ زدند و من چون می دانستم از طرف مأموران امنیتی است، پاسخ ندادم.
از ابتدای آبان ۱۴۰۲ چندین بار مأموران امنیتی به درب منزل آمده و اقدام به زدن زنگ خانه کرده اند. بارها با یک شماره ثابت زنگ زده اند و باز هم پاسخ نداده ام.
مأموران اطلاعاتی مدام در اطراف خانه ما در حال پرسه زدن هستند و مدام اعضاء خانواده ام را تعقیب می کنند و باعث ایجاد فضای ترس و وحشت برایشان شده اند. من مؤکداً اعلام می کنم که هر گونه اتفاقی برای هر یک از اعضای خانواده ام بیافتد، دستگاه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی و خود جمهوری اسلامی مسول خواهند بود. نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی باید بدانند بعد از ۴۴ سال سرکوب، شکنجه و اعدام و ایجاد فضای ترس و وحشت در جامعه نتوانسته اند مردمی که از هر نظر تحت فشار و تبعیض و فقر و بیکاری و نبود آزادی بوده اند را به سکوت بکشانند.
حالا که جامعه در یک موقعیت انفجاری و بنیان کن قرار دارد، به طریق اولی ایجاد فشار و تهدید، بازداشت و اعمال شکنجه های جسمی و روحی و روانی بر فعالین و تهدید و تعقیب و ایجاد ترس و اضطراب برای اعضای خانواده هایشان هیچ افاقه ای برای حاکمان در جهت برون رفت از بن بستشان نخواهد کرد.

جوانمیر مرادی - آذر ۱۴۰۲

*************

تجمع و راهپیمایی اعتراضی کارکنان شرکت نورد و لوله اهواز ادامه دار شد!

خواسته های این کارکنان، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت حقوق مناسب با شرایط اقتصادی می باشد! اینجا کلیک کنید.

*************

کارگران ذوب‌آهن اصفهان در اعتراض به عدم تحقق خواست‌های‌شان از دریافت غذای شرکت امتناع کردند

امروز یکشنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۲، کارگران ذوب‌آهن اصفهان در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان و طبق فراخوان از پیش اعلام شده، با اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی از دریافت نهار شرکت امتناع کردند.
کارگران شاغل در بخش‌های فولادسازی، کنورتور، ریخته‌گری و کوره بلند بطور کامل از رفتن به رستوران برای دریافت وعده‌ی غذا خودداری کردند.
کارگران ذوب‌آهن اصفهان به پائین بودن دستمزد‌ها به نسبت دیگر شرکت‌های فولادی و عدم اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل معترض هستند و تاکنون و در سال‌های اخیر چندین مرتبه تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.
کارگران ذوب‌آهن اصفهان اعلام کرده‌اند که در صورت عدم اجرای خواسته‌های‌شان در آینده مجدداً دست به اعتراض خواهند زد.

*************

تجمع اعتراضی دوباره کارگران مجتمع روی مقابل فرمانداری بندرعباس

کارگران مجتمع روی بندرعباس سفره خالی خود را جلو فرمانداری پهن کردند!
کارگران شرکت روی نسبت به عدم تعیین تکلیف مسائل شرکت و عدم پرداخت حقوق در روز دوشنبه، ۲۹ آبان ماه و چهارشنبه ۱ آذرماه، مقابل فرمانداری بندرعباس تجمع کردند. تنها خواسته تمامی ۲۱۰ کارگر شرکت این بوده که تکلیف کارگران را مشخص کنند. چهارشنبه یکم آذر وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه!

*************

تجمع ایثارگران، بازنشستگان و بازماندگان صندوق بازنشستگی صنعت نفت

ایثارگران، بازنشستگان و بازماندگان صندوق بازنشستگی صنعت نفت ساکن شاهین شهر اصفهان در تاریخ ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ در اعتراض به حرکت اخیر وزیر کار تجمع کردند و باشعار به پول ما دست نزنید صندوق ماخصوصیه از مسئولین مملکتی و دولت خواستند که بدون اجازه اعضاء صندوق به اموال آنها دست درازی نکنندو در آخر خواستار اصلاح اساسنامه صندوق طبق نظر حقوقدانان و روسای کانونهای سراسری نفت و خروج دو وزیر غیر نفتی از هیآت امناء صندوق نفت شدند.

*************

همصدا و متحد مانع تصویب قانون افزایش سن بازنشستگی شویم!

چرا ما کارگران شاغل و بازنشستگان باید تاوان فساد، دزدی و حرص و ولع غارت‌گران را بپردازیم؟ رفاه و آسایش و آزادی کارگران و زحمتکشان در گرو لغو قوانین ضد کارگری، دخالت مستقیم طبقۀ کارگر در تعیین سرنوشت خود است که از طریق ایجاد تشکل طبقاتی و تقویت برادری طبقاتی امکان پذیر است و کارگران نباید کوچکترین امیدی به بالائی‌ها داشته باشند. تلاش و مبارزه برای لغو قوانین اسارت‌بار کارگری، کاهش ساعات کار و افزایش دستمزد‌ها دست کم متناسب با سطح متوسط هزینه‌ی زندگی در جامعه و ترمیم چنین مزدی براساس نرخ تورم و افزایش بارآوری کار جزء حقوق حقِه‌ی کارگران است. کارگران و بازنشستگان و تشکل‌های مستقل کارگری باید از حق تشکیل نهادهای کارگری متشکل از نمایندگان منتخب و مستقل خود برای تعیین دستمزد و تصویب قانون کار و مشارکت در سرنوشت خود برخوردار باشند و هرگونه تصمیمی در امور کارگری و حتی سرنوشت بازنشستگان باید با مشارکت و قراردادهای جمعی کارگران تصویب شود.
آگاه باشیم، تلاش ها برای تدوین قوانین ضد کارگری و بازنشستگان را بشناسیم و مانع تصویب و اجرای آنها شویم. قانون افزایش سن بازنشستگی مصوبه اسارت باری است که مجلس و دولت سرمایه داران برای افزایش استثمار و بهره کشی بر مبنای افزایش سنوات کارگران شاغل به تصویب رسانده اند. افزایش سال های انتظار بازنشستگی یعنی بهره بردن از نیروی کار کارگران و کاهش پرداخت مستمری بازنشستگی نسبت به زمان زنده ماندن افراد بازنشسته. سال های بیشتری کار کن و سال های کمتری حقوق دریافت کن. این قانون اسارت بار و استثماری نظام ضد کارگری سرمایه داری است.

زنده باد همبستگی طبقاتی کارگران

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

اسماعیل گرامی در مقابل وزارت کار بازداشت شد!

بنا به گفته بازنشستگان حاضر در تجمع امروز ۳۰ آبان در تهران، اسماعیل گرامی، فعال و کارگر بازنشسته ای که به تازگی آزاد شده است مجدد ا بازداشت و گویا به زندان اوین منتقل شده است.

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان پیگیر اهواز مقابل استانداری خوزستان، کرمانشاه جلوی اداره کل تعاونی کار و رفاه اجتماعی، ایلام مقابل استانداری، تهران مقابل وزارت رفاه، ممسنی فارس و ...
طنین شعار معلم زندانی آزاد باید گردد در تجمع اعتراضی بازنشستگان کرمانشاه اینجا کلیک کنید. چهارشنبه ۲۴ آبان

*************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات کرمانشاه، اردبیل، اصفهان، تهران، فارس (شیراز)، گیلان، زاهدان، تبریز، ارومیه، زنجان، بیجار، مریوان، بروجرد، خرم آباد، ساری، بند عباس، یزد و ...

*************

خبات دهدار به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد

خبات دهدار، فعال کارگری اهل سنندج توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد.
براساس حکمی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج صادر و به وی ابلاغ شده، آقای دهدار از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده است.
خبات دهدار، فعال کارگری در تاریخ بیست و هشتم شهریورماه بازداشت و نهایتا در تاریخ هشتم مهرماه، با تودیع وثیقه آزاد شد.

*************

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان توحید سنندج

امروز تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۲، #پرستاران بیمارستان توحید سنندج با تجمع در محوطه بیمارستان دست به اعتراض زدند.
در این تجمع، پرستاران به وضعیت بد معیشتی و عدم پرداخت تعرفه سال ۱۴۰۱ اعتراض کردند. آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی اکثر بخش‌های بیمارستان (به جز بخش های مراقبت‌های ویژه) را خالی کرده و به سمت ساختمان مدیریت حرکت کردند.
صدیق جدیدالاسلام معاون توسعه دانشگاه به پرستاران معترض گفت که تا هفته های آینده از پرداختی خبری نیست چون دولت بودجه ندارد.

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد و معدن اصفهان فریاد بازنشستگان که طنین انداز خیابان نشاط شده است.
اعتراضی سراسری بازنشستگان فولاد تهران مقابل صندوق فولاد در خیابان وزرا.
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی با همراهی جمعی از بازنشستگان کشوری کرمانشاه
تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته اهواز یکشنبه ۲۸ آبان میدان کارگر روبروی سازمان تامین اجتماع
تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش

*************

تجمع اعتراضی پرستاران گیلان

تجمع اعتراضی پرستاران گیلان در جلوی ساختمان‌ معاونت توسعه دانشگاه. طی روزهای اخیر تجمعات اعتراضی سراسری پرستاران و کادر درمان در اعتراض به تعویق و تبعیض در پرداخت کارانه و تعرفه، وضعیت اسفبار معیشت و زندگی و شرایط طاقت فرسای کار، همچنان در شهرها و سایر مناطق در جریان است.

*************

توماج صالحی امروز از زندان اصفهان آزاد شد.

امیر رئیسان وکیل وی در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به آخرین وضعیت پرونده توماج صالحی اظهار کرد: «در پی فرجام خواهی صورت گرفته در پرونده توماج صالحی، این پرونده در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت، نظر به طرح ایرادات متعدد به دادنامه اولیه، برخی از این ایرادات مورد پذیرش دیوانعالی کشور قرار گرفت و پس از نقض حکم، این پرونده به شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان مسترد شد.»
او ادامه داد: «همچنین دیوانعالی کشور توماج صالحی را همچون دیگر افرادی که مشمول بخشنامه عفو اعلامی قرار گرفتند دانست و اعلام کرد که او نیز می‌تواند از عفو اعلامی استفاده کند.»
این وکیل دادگستری در خاتمه با بیان اینکه «توماج صالحی امروز به قید وثیقه از زندان آزاد شد»، گفت: «اگرچه توماج صالحی شامل بخشنامه عفو اعلامی است و باید بدون وثیقه پرونده مختومه می شد، اما با توجه به اینکه ایراداتی که از سوی شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور وارد دانسته شده باید رفع شود، شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان، تشخیص داد که فعلا قرار تامین توماج صالحی را به وثیقه تبدیل کند و در نتیجه، او امروز از زندان اصفهان آزاد شد.

*************

تجمع شماری از پرستاران یزد، کرمانشاه و اسلام آباد غرب

امروز شنبه بیست و هفتم آبان، شماری از پرستاران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، مقابل ساختمان استانداری یزد دست به تجمع زدند. پرستاران معترض خواستار "اصلاح تعرفه های پرستاری و افزایش کارانه و دستمزد خود" شدند.

تجمع اعتراضی پرستاران کرمانشاه به تعویق بیش از یکسال تعرفه و کارانه در آستانه روز پرستار! درخواست تعرفه و اضافه کار ۱۷ ماه! مقابل درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی.

تجمع اعتراضی پرسنل بیمارستان اسلام آباد غرب به عدم پرداخت کارانه و اضافه کاری سال گذشته و عدم پرداخت تعرفه ۱۶ماه گذشته (از تیرماه ۱۴۰۱)

*************

اعتراض صنفی کارکنان شرکت نفت فلات قاره منطقه عملیاتی لاوان

صبح امروز جمعه ۲۶ آبان جمع کثیری از کارکنان شریف شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیات لاوان با تجمع خود خواستار رسیدگی عاجل به مطالبات به حق خود شدند. که در ذیل به اختصار می آید.
حذف محدودیت حق سنوات
سقف حقوق و تفکیک اقماری برابر است با بی انگیزگی و نام امیدی کارکنان
کار در مناطق عملیاتی سقف ندارد
تفکیک مشاغل به تخصصی و پشتیبانی مساوی است با ایجاد تفرقه، تحقیر کارکنان و توهین به آنها
پرداخت کامل سنوات بازنشستگی مطابق با سالهای خدمت
سقف حقوق، بی منطق و ناعادلانه است.
اصلی ترین سختی کار در مناطق عملیاتی دوری از خانواده و زندگی عادی است.
عدم ادغام صندوق بازنشستگی صنعت نفت با سایر صندوق های ورشکسته بازنشستگی
حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی
عودت کسورات مازاد مالیات
استقلال کامل صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت
اجرای کامل مفاد ماده ۱۰

پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

تجمع اعتراضی کارکنان آب و فاضلاب خوزستان

تجمع اعتراضی کارکنان آب و فاضلاب خوزستان در مقابل ساختمان این شرکت در اهواز به فروش املاک و سرمایه‌های شرکت جهت پرداخت بدهی پیمانکاران اعتراض کردند. ‌
«چه دلیلی دارد که املاک و سرمایه‌های شرکت آبفا را به بهانه پرداخت بدهی به یکی از پیمانکاران، به فروش بگذارند؟‌»
نیروی انتظامی برای متفرق کردن کارکنان معترض شرکت آب و فاضلاب (آبفای) خوزستان با اسلحه کمری خود چند بار شلیک هوایی می‌کند. ‌‌ اینجا کلیک کنید. چهارشنبه ۲۴ آبان

*************

اعتصاب کارگران شرکت بستاب بنا پتروشیمی

پلی الفین سینا بدلیل پرداخت نکردن حقوق پنج ماه کارگران

کارگرانی که پنج ماه حقوق نگرفته آند!! این حکومت دزد و فاسد حق زندگی را از خانواده های کارگری ربوده است ،خانواده هایی که برای تامین هزینه های ابتدایی زندگی مستأصل و درمانده هستند کودکانی که آرزوهای کوچکشان در نبود امنیت اقتصادی خانواده رنگ می‌بازد زندگی هایی که دچار بحران میشود از هم می‌پاشد. اینجا کلیک کنید.

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری خوزستان در مقابل صندوق بازنشستگی در سه شنبه اعتراض برگزار گردید.
معلم زندانی آزاد باید گردد!

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری استان کردستان در مقابل صندوق بازنشستگی در شهر سنندج برگزار گردید. در اعتراض به اجرا نشدن قانون "همسان سازی"، معیشت و زندگی سخت و اسفبار بازنشستگان، پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۴۰۱ و دیگر مطالبات خود

تجمع اعتراضی بازنشستگان استان کرمانشاه مقابل صندوق بازنشستگی اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی به عدم همسان‌سازی حقوق و عدم برقراری حق مناطق جنگی در حال برگزاری است؛ تجمع اعتراض آمیز جمع زیادی از بازنشستگان کشوری در مقابل صندوق بازنشستگی ایلام.

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری در برابر صندوق بازنشستگی کشوری استان، در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، سختی گذران زندگی و پایمال شدن حقوق خود

*************

کارگران شهرداری ایلام حاضر در تجمع اعتراضی امروز می‌گویند:

چهار ماه است بیمه تامین اجتماعی و اضافه کار ما پرداخت نشده است، الان مشکل داریم، مغازه دار از ما طلبش را می خواهد، بانک‌ها حسابمان را بسته و پول قسط می‌خواهد.
همه متاهل و مشکل اجاره داریم.
همه حقوق ما در سال ۱۲۰ میلیون است، یک خانواده چند نفره با ماهی ۱۰ میلیون چطور زندگی کند؟
سه ماه است اضافه کار نداده است و اگر ندهد سر کار نمی رویم، گوشت کیلویی ۵۰۰ هزارتومان است ما مگر چقدر می گیریم؟
الان سه ماه است بیمه هم پرداخت نکرده، من بچه مریضم را با چی ببرم دکتر؟ حقوق ما برای زندگیمان کافی نیست؛ در طول ماه کلی قرض می‌کنیم. تا الان مسئولی اینجا نیامده؟ چرا این همه بی تفاوتی به قشر زحمت کش؟ حقوق ما کفایت نمی‌کند، ما اضافه کاری و مطالباتمان را می‌خواهیم.

تجمع و راهپیمایی اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات

تجمع و راهپیمایی اعتراضی سراسری بازنشستگان منطقه مخابراتی خوزستان، کرمانشاه، فارس (شیراز)، گیلان، اصفهان، تهران، زاهدان، تبریز، اردبیل، اراک، ارومیه، کردستان، همدان، هرمزگان، لرستان، چهار محال بختیاری، و ... در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و در راستای احقاق مطالبات صنفی، اجرای آیین نامه استخدامی، پرداخت هزینه های درمانی ، بیمه تکمیلی و.../ دوشنبه ۲۲ آبان

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز-خوزستان

تجمع بازنشستگان درب اداره کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان-اهواز، و راهپیمایی تا میدان کارگر (فرهنگ-شهر)
پیگیری دادخواهانه بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان-اهواز، برای خواست های به حق انسانی خود و در اعتراض به عدم توجه و پایمال کردن حقِ پایه ای معیشت،منزلت و سلامت. / یکشنبه ۲۱ آبان

*************

تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمت در رفسنجان

معلمان خرید خدمت در اعتراض به عدم پرداخت حقوق قانونیشان مدت هاست که به فرمانداری، اداره کل آموزش و پرورش استان و اداره آموزش و پرورش رفسنجان مراجعه می کنند اما به نتیجه نمی رسند و در تازه ترین اعتراض خود امروز مقابل فرمانداری حضور یافته اما همچنان قول مکاتبه و نامه نگاری گرفتند و دست خالی برگشتند.
یکی از این معلمان در توضیحاتی گفت: همکاران از هشت تا ۱۰ سال سابقه کار دارند و همپای معلمان رسمی در مدارس خدمت می کنند اما پای حقوق و مزایا و بیمه که میرسد ما را نادیده می گیرند و میگویند خرید خدمت هستید.
وی ادامه داد: سه ماه از سال ۱۴۰۰-۱۴۰۱ طلب داریم و یک ماه از سال ۱۴۰۱-۱۴۰۲ و امسال که هنوز یک ریال حقوق دریافت نکرده ایم.

*************

ادامه محرومیت ها و فشار به توماج صالحی در زندان دستگرد اصفهان

توماج صالحی، چهره نام آشنای هنر مردمی و وجدان بیدار جامعه ، که دوران محکومیت خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان دستگرد اصفهان سپری میکند، طی روزهای اخیرا ممنوع الملاقات و تماس تلفنی شده است. وی همچنین علیرغم حال نامساعد جسمی، از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.
یک منبع نزدیک به خانواده این هنرمند زندانی در این خصوص گفت: “از حدود سه روز پیش تاکنون توماج صالحی به دستور مسئولان زندان از تماس تلفنی و ملاقات با اعضای خانواده و وکیل خود محروم مانده است. وی حق دریافت هیچگونه وسیله ای را از خارج از زندان ندارد. او همچنین از انجام فعالیت های ورزشی در زندان محروم مانده است.”

*************

تجمع اعتراضی کارکنان شاغل در کارخانجات

گروه ملی صنعتی فولاد و حمله حراستی ها!

تجمع اعتراضی کارکنان شاغل در کارخانجات گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز، اعتراض به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت نشدن حقوق‌ها دست از کار کشیده و تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند. طی روزهای گذشته نیز اعتراضات کارکنان ادامه داشته است.

حمله حراستی ها به کارکنان معترض فولاد!
در پی برگزاری تجمع اعتراضی کارکنان شاغل در کارخانجات گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز و یورش نیروهای حراست به این تجمع، کارکنان رو به سوی حراست فریاد «بی‌شرف بی‌شرف» سر داده اند!

*************

تجمع اعتراضی پرستاران اراک و تجریش

گردهمایی پرستاران و کارکنان درمانی در برابر استانداری مرکزی، در اعتراض به پرداخت نشدن عادلانه ی تعرفه و پایمال شدن حقوق خود. معیشت مناسب و رضایتمندی پرستار بخشی از سیستم درمان کارآمد است.
تجمع پرسنل بیمارستان شهدای تجریش در خصوص مطالبات و اضافه کاری اجباری.

*************

تجمع اعتراضی کارکنان شاغل و بازنشسته صنعت نفت در جلو مجلس

در اعتراض به ادغام صندوقهای بازنشستگی صنعت نفت در صندوقهای تآمین اجتماعی و پرداخت نشدن حق و حقوق قانونی گذشته. / شنبه ۲۰ آبان

*************

فراخوان تجمع بازنشستگان صنعت نفت

روز شنبه ۲۰ آبان ماه تهران مقابل مجلس

در شهرستان‌ها شنبه ۲۰ آبان ساعت ده صبح درب نمایندگی صندوق بازنشستگی صنعت نفت

*************

احضار عرفان کرم‌ویسی و جعفر براهیمی به شبعه سوم بازپرسی دادسرای اوین

بنابر توئیت منتشر شده در حساب عرفان کرم‌ویسی، وی اعلام نموده که بنابر ابلاغیه‌ای که به دستش رسیده با اتهام " تبلیغ علیه نظام" و " نشر اکاذیب " به شعبه سوم بازپرسی دادسرای مقدس به عنوان متهم احضار شده‌است.
در ابلاغیه دیگری جعفر ابراهیمی موکل آقای کرم‌ویسی نیز به عنوان مطلع به این شعبه احضار شده‌است.
عرفان کرم‌ویسی، وکیل جمعی از زندانیان سیاسی و معلمان است که به صورت مستمر وضعیت موکلان خود را پیگیری و اطلاع‌رسانی می‌نماید.
در همین راستا و با تبعید جمعی از زندانیان سیاسی به قزلحصار، وی برای پیگیری پرونده موکلان خود بارها به دادیاری ناظر بر زندان و زندان قزلحصار مراجعه نمود و نسبت به اطلاع‌رسانی آخرین وضعیت موکلان خود فعال بود.

*************

اعتراض کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران با نرفتن به سالن غذاخوری و نخوردن غذا، اعتراض خود را نشان دادند!
به گزارش کارگر نیوز روز چهارشنبه هفده آبان ۱۴۰۲، کارگران بخش های مختلف گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اقدامی اعتراضی در هر دو شیفت صبح و عصر، از رفتن به سالن های غذاخوری محل کار و خوردن غذای روزانه خود اجتناب کردند.
این اقدام در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل صورت گرفته است.
ماههاست که مدیریت شرکت، وعده اجرای این طرح را داده اما به بهانه های مختلف از تحقق آن جلوگیری کرده است.
به گفته کارگران معترض طرح طبقه بندی مشاغل باید به فوریت اجرا شود و در غیر این صورت دامنه و سطح اعتراض کارگران با تجمعات در داخل و خارج از شرکت گسترش خواهد یافت.

پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲

*************

بیش از ۴۰۰ دکتر داروساز از داروخانه‌های خراسان رضوی، مقابل استانداری تجمع و تحصن کردند

دلایل این تجمع:
- بزرگترین کمبود دارویی کشور در ۴۰ سال اخیر
- کمبود شدید شیرخشک نوزادان و اقلام ضروری کشور
- بدهی سازمان‌های بیمه به داروخانه‌ها که منجر به ورشکستگی بیش از ۷۰ درصد آنان شده
- کارمزد غیرقانونی بر تعداد تراکنش‌های پوز بانکی و برداشت از جیب مردم
- شروع پلتفرم‌های نرم‌افزاری برای فروش آنلاین دارو (مثل اسنپ دارو) و...
-درخواست اصلاح قانون ۱۳۳۴ و جلوگیری از تاسیس داروخانه دولتی و غیرقانونی که منجر به بیکاری بیش از ۱ میلیون نفر در کشور شده

پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲

*************

حکم بدوی سیامک ابراهیمی و شاهرخ احمدی، عینا تایید شد

سیامک ابراهیمی و شاهرخ احمدی، فعالان کارگری ساکن تهران، در دادگاه تجدید نظر، به ترتیب به ۵ سال و ۸ ماه و ۴ سال حبس محکوم شدند. حکم بدوی این دو زندانی سیاسی در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد. ابراهیمی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به‌ قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به تحمل پنج سال حبس و در خصوص اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به هشت ماه حبس محکوم شده است. احمدی نیز به اتهام “اجتماع و تبانی به‌ قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به چهار سال زندان محکوم شده است. این دو فعال کارگری در روز ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ در نزدیکی منزلشان در تهران دستگیر شدند و در نهایت با تودیع وثیقه هفتصد میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند.

*************

تجمع بازنشستگان کشوری کرمانشاه و سنندج

کرمانشاه: تجمع بازنشستگان کشوری و همراهی بازنشستگان تامین اجتماعی امروز سه شنبه ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۲ جلوی صندوق بازنشستگی با فریاد: معلم زندانی آزاد باید گردد اینجا کلیک کنید.
سنندج: بازنشستگان بار دیگر فریاد حق‌خواهی سر دادند:
امروز سه‌شنبه ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان سنندج، در اعتراض به اجرا نشدن "همسان‌سازی"، معیشت و زندگی سخت و اسف‌بار بازنشستگان، پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۴۰۱ و دیگر مطالبات خود، مجددا تجمع اعتراضی برگزار کردند.

*************

تجمع کارکنان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری

و تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت نفت ماهشهر

آغاجاری (استان خوزستان): سه شنبه ۱۶ آبانماه ۴۰۲ تجمع کارکنان شرکت «بهره برداری نفت و گاز»، در ادامه ی تجمعات پیشین، در برابر ساختمان اداری شرکت،با مطالبات:
- حذف کامل سقف‌حقوق - حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی - عودت کسورات مازاد مالیات - اجرای کامل ماده۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و اپریزال - عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت

ماهشهر (استان خوزستان): سه شنبه ۱۶ ابانماه ۴۰۲ تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت نفت در برابر سازمان «منطقه ویژه اقتصادی»، با مطالبات:
- حذف کامل سقف‌حقوق - حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی - عودت کسورات مازاد مالیات - عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت

*************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات

اردوی کار: برگزاری ۲۶ تجمع اعتراضی

امروز دوشنبه پانزدهم آبان ماه، شماری از بازنشستگان مخابرات در شهرهای سنندج، مریوان، کرمانشاه، اهواز، شهرکرد، زاهدان، زنجان، قزوین، ایلام، ساری، رشت، اردبیل، ارومیه، بندرعباس، شیراز، خرم آباد، اراک، تبریز، تهران و اصفهان، جمعی از کارکنان رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در محل کار خود، تعدادی از بازنشستگان صنعت نفت اهواز در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت در این شهر، شماری از بازنشستگان کشوری در مقابل ساختمان برنامه و بودجه در تهران و شماری از فرهنگیان بازنشسته در شهرهای تهران و اراک با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. همچنین شماری از کارگران شرکت آرمه نو پتروشیمی چابهار در اعتراض به معوقات مزدی پنج ماهه خود دست به اعتصاب زدند. از سوی دیگر گروهی از ساکنان روستای سرای شهرستان هریس در اعتراض به احداث نیروگاه خورشیدی در این منطقه روز گذشته تجمع اعتراضی برگزار کردند..

*************

۵ ماه کار و زندگی مشقت بار بدون دریافت مزد!

اعتصاب کارگران شرکت ارمه نو پتروشیمی چوار چابهار بخاطر عدم پرداخت معوقات پنج ماهه.
کارگران شرکت ارمه نو پتروشیمی چابهار با حاضر نشدن در محل کار و جلوگیری از ورود مهندسین به داخل شرکت بدلیل عدم پرداخت معوقات پنج ماهه‌ خود دست به اعتصاب زدند.
ده‌ها کارگر این شرکت با حضور در مقابل درب ضلع غربی ورودی شرکت پتروشیمی در مکان کارفرما دست به اعتصاب زده و از ورود مهندسین این شرکت ممانعت کرده‌اند.
تعداد ۱۵۰ کارگر این شرکت ساختمانی مهندسی زیر شعبه پتروشیمی از خرداد سال جاری حقوق و معوقات دریافت نکرده و صبح روز جاری پس از ماه‌ها درخواست و عدم رسیدگی دست به اعتصاب زده‌ و خواستار پرداخت حقوق ۵ ماه خود شده‌اند. / دوشنبه ۱۵ آبان

*************

مطالبات مندرج در قطعنامه پایانی تجمع صنفی بازنشستگان عضو صندوق بازنشستگی کشوری

مهم ترین خواسته های ما بازنشستگان:
۱- بازگشت لایحه دائمی نمودن همسانسازی از طرف دولت به مجلس و تصویب آن توسط نمایندگان و اجرای همسان‌سازی توسط دولت و تأمین بودجه لازم آن به طور سالانه
۲- افزایش حقوق های سالیانه طبق مواد ۶۴ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بر اساس میزان تورم واقعی درجامعه.
۳- تسریع در پرداخت پاداش بازنشستگان ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ بر اساس احکام رتبه بندی و اجراو پرداخت ۱۴ هزار میلیارد تومان بابت متناسب سازی حقوق ها ، جزء ۳و ۴ بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه ۱۴۰۱ به صندوقهای بازنشستگی کشوری و لشکری .
۴- رعایت حق وحقوق بازنشستگان در بررسی قانون برنامه هفتم توسعه‌ توسط کمیسیون تلفیق مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و گنجاندن بندها یا موادی که کلیه حقوق قانونی( میزان دریافتی ، هزینه های درمانی و امکانات رفاهی و منزلتی) بازنشستگان را طبق عدالت و رفع تبعیض و براساس قانون اساسی در نظر گرفته باشد.
۵- تهیه و تنظیم آیین نامه اجرایی ماده ٨۵ قانون مدیریت خدمات کشوری با موضوع بیمه پایه و تکمیلی جامع ، کامل بازنشستگان ،بطوریکه تمام هزینه های درمانی را پوشش دهد .
۶- تهیه لایحه متمم بودجه ۱۴۰۲برای افزایش حقوقها متناسب با نرخ تورم وارسال آن به مجلس بر اساس ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری
۷- پرداخت رفاهیات قانونی نقدی و غیرنقدی همچون شاغلین هر دستگاه به بازنشستگان، مطالبات و دیون ناشی از صدور احکام مهر ۹۹ بابت گروه های ارفاقی، رزمندگی، هزینه های فوت و ازدواج و دیگر معوقات از خواسته های به حق ما بازنشستگان است .

۱۵ آبان ۱۴۰۲

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری خوزستان که از روز شنبه ۱۳ آبان تا امروز دوشنبه ۱۵آبان این تجمع اعتراضی ادامه دارد. تجمعات روزانه کارکنان عملیاتی نفت و سکوها نیز همچنان در جریان است. / دوشنبه ۱۵ آبان

یکشنبه‌های اعتراضی جنوب
شرکت نفت فلات‌قاره منطقه‌ی عملیاتی جزیره‌خارک یکشنبه ۱۴ آبان
مطالبات اصلی این همکاران:
- حذف کامل سقف‌حقوق
- حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی و پرداخت مطابق سابقه‌ی خدمت
- و همچنین عدم تفکیک نابجای مشاغل عملیاتی است.
سقف‌حقوق مناطق عملیاتی = دزدی از جیب پرسنل در روز روشن تفکیک مشاغل عملیاتی = تبعیض و بی عدالتی
پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

بیانیه تشکلها در حمایت از اعتراضات کارگران رسمی نفت

کارگران رسمی نفت به دنبال اعتراضات پراکنده خود نسبت به وضعیت معیشت، سطح پائین دستمزد و دست درازیهایی که توسط دولت به حقوق و مزایایشان می شود، حدوداً از دو ماه پیش در یکی از تجمعات خود اعلام کردند تا تحقق خواسته‌هایشان روزهای دوشنبه تجمع برگزار خواهند کرد و دوشنبه‌های هر هفته را به عنوان روز اعتراضی کارگران رسمی نفت تعیین کردند.
بیش از یک سال است که بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری شامل معلمان و مخابرات روزهای معینی در هفته را به عنوان روزهای اعتراضی خود تعیین کرده و به طور همزمان در شهرهای مختلفی تجمعات برگزار می کنند. این شیوه از مبارزه و اعتراص تاکنون نقش بسزائی در ایجاد اتحاد میان بازنشستگان و تقویت جنبش بازنشستگی داشته و به یک سنت تبدیل شده است.
کارگران نفت نیز امروز با الگوپذیری از این سنت پیشرو و مدرن، در حال انسجام بخشیدن و سازماندهی اعتراضاتشان هستند. تردیدی نیست که بکارگیری این شیوه از اعتراض، مبارزات کارگران رسمی نفت را قدرت خواهد بخشید.
سازمان یافتن کارگران رسمی نفت نه تنها مبارزات در بخش نفت را قدرتمند خواهد کرد، بلکه در قدرت گیری اعتراض و متحد شدن همه کارگران در همه بخشهای تولیدی، پروژه ای، خدماتی و غیره در مقابل کارفرمایان و سیستم حکومتی حامی آنان هم تأثیر فراوان خواهد داشت.
بخش تولیدی در صنعت نفت شاهرگ کسب درآمد دولت و حکومت است و علاوه بر این کارفرمای این صنعت خود دولت است که مستقیماً در برابر کارگران قرار دارد. دولت برای تأمین هزینه‌های گزاف دم و دستگاه خود و برای تأمین هزینه‌های حکومت داری به طور کلی، نیاز حیاتی به فعال بودن بخش تولیدی نفت دارد. از اینرو کارگران رسمی و ارکان ثالث نفت جایگاه ویژه ای در کل جنبش کارگری دارند. گسترش اعتراضات کارگران رسمی نفت، فشار اساسی و تعیین کننده بر دولت وارد خواهد آورد و آن را مجبور به پاسخگویی خواهد کرد و پی آمد هر پیروزی و موفقیت کارگران نفت زمینه ساز پیروزیها و موفقیتهای کارگران در همه بخشهای دیگر خواهد شد.
وظیفه همه ما کارگران، معلمان، بازنشستگان، بیکاران و همه انسانهای خواهان رفاه و آسایش است که از مبارزات کارگران رسمی نفت حمایت کنیم.

امضاء

۱- اتحاد بازنشستگان

۲- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

٣- سندیکای نقاشان البرز

۴- شورای بازنشستگان ایران

۵- کمیته پیگیری ایجادتشکلهای کارگری

٦- ندای زنان ایران

٧- صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد

۱۴/٠٨/۱۴۰۲

*************

احضار عثمان اسماعیلی جهت اجرای حکم حبس

عثمان اسماعیلی، فعال کارگری اهل سقز که پیشتر بە شانزده ماە حبس تعزیری محکوم شده بود، با دریافت ابلاغیەایی از سوی شعبە دوم اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان جهت اجرای حکم فراخوانده شده است.
این فعال کارگری که پیشتر بە اتهام "عضویت در یکی از احزاب کُردستانی" بە حبس محکوم شده است، باید در مدت ده روز خود را به شعبه مذکور معرفی کند.
این در حالی است که عثمان اسماعیلی از بیماری قلبی و آسم شدید رنج می‌برد و پیش‌تر نیز بارها سابقه احضار، بازداشت و محکومیت توسط دستگاه قضایی را داشته است.

*************

ادامه تجمع اعتراضی نیروهای شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری

امروز شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲, نیروهای شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به محقق نشدن مطالبات خود همچون روزها و هفته های گذشته تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند. اهم مطالبات: حذف کامل سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، پرداخت بک-پی ماده ده و اعتراض به دست درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت. این گروه از کارکنان‌، گفته اند مسئولین وزارت نفت بدانند درخصوص صندوق بازنشستگی، کارکنان نفت سکوت نخواهند کرد.

*************

یازدهمین سال جانباختن ستار بهشتی کارگر و وبلاگ‌نویس زیر شکنجه

در چنین‌ روزی ۱۳ آبان ۱۳۹۱، ستار بهشتی کارگر و وبلاگ‌نویس که در تاریخ ۹ آبان به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه‌ی اجتماعی و فیس‌بوک» بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده بود زیر شکنجه کشته شد. گوهر عشقی، مادر جانباخته ستار بهشتی از جانباختگان راه آزادی و برابری اینجا کلیک کنید.

*************

هشدار "شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت"

و قرار تجمع سراسری در روز ۲۰ آبان مقابل مجلس

جناب آقای مرتضوی، این ره که میروی به ترکستان است
بی هیچ زمینه ای، رک و پوست کنده میگوئیم،

هیچ دست الوده ای نمیتواند درب صندوق بازنشستگی نفت را بگشاید، چرا که هر دستی که قصد تاراج اموال کارکنان نفت داشته باشد قطع می شود. صندوق نفت برایند رنج چندین ساله کارکنانی بوده که در سرما و گرما و چه قبل و بعد از انقلاب بدون آنکه دولتها ریالی از بودجه عمومی به آن اختصاص دهند همچون نهالی با خون و تلاش و سالها تنهایی هر کدام از کارکنان نفت است که از شکم زن و فرزندانشان زده اند تا در پایان بازنشستگی ، نانی برای خود و فرزندانشان فراهم کنند.
ما هرآنکس را که چشم طمع به صندوق بازنشستگی نفت داشته باشد، به چشم لاشخور و کفتار میبینیم، خواه وزیر باشد یا مدیر کل، هر آنکس که چون لاشخوران پیرامون صندوق بازنشستگی نفت پرسه بزند در چشم ما خوار خواهد بود، لاشخوران بدانند ما کارکنان صنعت نفت، بجای چشم امید داشتن به وازرتخانه و وزیر نفت خویش آماده ایم تا پاسخ دندان شکنی به آنان بدهیم که چشم طمع به صندوق بازنشستگی نفت دوخته اند.
و فاش میگوییم که: مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست، عرض خود میبری و زحمت ما میداری،
و باز فاش میگوییم وزیر گرامی نفت! دیوار خویش انگونه کوتاه مدار که هر کدخدای خود خوانده ای از روی دیوارت بپرند، ما برای رالو، راله صندوق بازنشستگی نفت جان کنده ایم، اگر زبان گویا داری، به این خان و کدخدایان خودخوانده بگو، ما را به امید تو خیری نیست شر مرسان. همچنین از جناب بیات بعنوان رئیس هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی درخواست داریم باید از اموالی که بعنوان امانت چند صباحی به شما سپرده شده رسم امانتداری بجا آورده و از سرمایه کارکنان محافظت و پاسداری نمائید.
بنابراین با توجه به عدم کفایت وزیر نفت در پیگیری و تأمین منافع کارکنان همچنین با توجه به دست درازی وزیر تعاون و دخالت در امور وزارت نفت همه کارکنان در روز ۲۰ آبان در مقابل مجلس شوارای اسلامی دعوت به گردهمایی آمده تا از شرافت و منافع و دست رنج خود پاسداری بعمل آیید.
ما یک زمستان سخت دیگر هم در پیش داریم.

۱۱/٠٨/۱۴۰۲

شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت

*************

ادامه اعتراضات کارکنان رسمی نفت و گاز آغاجاری

ادامه اعتراضات کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری
امروز چهارشنبه ۱۰ آبان‌ماه ۱۴۰۲، کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان مجدداً دست به تجمع زدند . خواسته های آنان بشرح زیر است:
- حذف کامل سقف‌حقوق
- حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی
- عودت کسورات مازاد مالیات
- اجرای کامل ماده۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و اپریزال
- عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

تجمع اعتراضی بازنشستگان کرمانشاه، همدان، ایلام، اهواز، سنندج، قزوین، جلوی صندوق بازنشستگی در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، سختی گذران زندگی و پایمال شدن سایر مطالبات خود.

*************

ضرورت مبارزه پیروز مند، تشکل یابی و وحدت جنبش های اجتماعی است!

جنبش های اجتماعی در مسیر تکامل خود از مراحل گوناگون عبور می کنند. سرکوب سیستماتیک و سرکوب آزادی ها از سوی حاکمیت سرمایه داری راه بجایی نخواهد برد. پاسخ حکومت ها برای بسته نگه داشتن جامعه در این مرحله که روند افزایش اعتراض ها و مطالبه گری رو به گسترش می باشد کارساز نیست.
بهمین دلیل گرایش نیروهای معترض علاوه بر مخاطب قرار دادن کل حاکمیت و مورد تهاجم قراردادن سیاست های دولت و نهاد های سرمایه داری، تمایل به همگرایی و متحد شدن همه بخش های تحت ستم و به ویژه جنبش های پیشرو نیز افزایش پیدا کرده است. برهمین اساس است که باید ضریب تاثیر گذاری این اعتراض ها با همبستگی و مشارکت در دادخواهی مردمی افزایش داده شود. یکی از اصول مهم و اساسی برای سراسری کردن این جنبش ها اتحاد آگاهانه و تشکل یابی آنها می باشد. اگر پاسخ سرمایه داری برای تخفیف بحران های مرگ بار خود سرکوب ، زندان، اعدام و فلاکت مضاعف می باشد، پاسخ توده ها نیز وحدت آگاهانه، سازمان یابی و مبارزه می باشد.

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان تهران، فارس و اردبیل
امروز دوشنبه ۸ آبان‌ماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات در استان تهران، فارس و اردبیل در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های اعتراضی، مجدداً مقابل شرکت مخابرات دست به تجمع زدند.

تجمع و راهپیمائی اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان خوزستان
امروز دوشنبه ۸ آبان‌ماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات منطقه خوزستان در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های اعتراضی، مجدداً مقابل شرکت مخابرات اهواز دست به تجمع و راهپیمائی زدند.
بازنشستگان با فریاد: فقط کف خیابون بدست میاد حقمون! / بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن!

‏تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان ایلام
امروز دوشنبه ۸ آبان‌ماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات منطقه ایلام نیز در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های اعتراضی، مجدداً مقابل شرکت مخابرات دست به تجمع زدند.

استان آذربایجان شرقی تبریز
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان منطقه مخابراتی استان آذربایجان شرقی تبریز، در راستای احقاق مطالبات خود، اجرای آیین نامه استخدامی، پرداخت هزینه های درمانی، بیمه تکمیلی و سایر خواست های برحق در دوشنبه اعتراضی امروز. / دوشنبه ۸ آبان

*************

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت نفت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری

اعتراض به بی‌عدالتی‌ها، بی‌عملی‌ها و سکوتِ مسئولینِ مبهوت، متحیر و کارنابلد وزارتخانه
حذف کامل سقف‌حقوق
حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی
عودت کسورات مازاد مالیات

یکشنبه ۷ آبان

*************

تجمع پرستاران و کادر درمان ساری

امروز ۶ آبان، پرستاران و کادر درمان نظام سلامت ساری در اعتراض به عدم پرداخت فوق‌العاده ویژه، عدم تخصیص خدمات رفاهی و عدم تحقق دیگر مطالباتشان در مقابل دانشگاه علوم پزشکی مازندران دست به تجمع زدند. رضایت معیشتی پرستاران، بخشی از سیستم درمانی کارآمد است.

*************

اعتصاب کارگران کارخانه شونیز

کارگران کارخانه داداش برادر شونیز تبریز امروز در اعتراض به عدم افزایش حقوق و معیشت نامناسب، اعتصاب کردند. / شنبه ۶ آبان

*************

رضا اقدسی فعال کارگری به زندان اوین منتقل شد

دیروز سه‌شنبه ۲ آبانماه ۱۴۰۲ رضا اقدسی فعال کارگری و از کارگران قدیمی و اخراجی ایران خودرو پس از احضار مجدد به شعبه سوم بازپرسی اوین با قرار ۵۰۰ میلیون تومانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
این فعال کارگری که ناشنوا و دارای محدودیت جسمی و تحت درمان پزشکان معالج و دارای دو فرزند مریض میباشد روز شنبه ۲۳ مهرماه نیز به بازپرسی اوین احضار شده بود و در جریان جنبش زن زندگی آزادی نیز در پاییز ۱۴۰۱ نیز با هجوم نیروهای امنیتی به منزل وی به همراه همسرش بازداشت شد. نامبرده در طول یکسال گذشته خود و همسرش بارها توسط نهادهای امنیتی احضار و بازجویی شده اند و گوشی و اکانت های مجازی وی و همسرش همچنان در اختیار نیروهای امنیتی میباشد.

*************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری پیگیر در سنندج، اهواز، کرمانشاه، همدان مقابل صندوق کشوری، در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، سختی گذران زندگی و پایمال شدن مطالبات بحق خود.
تجمع اعتراضی سراسری مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی اهواز با فریاد: اینجا کلیک کنید.
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری پیگیر استان کردستان اینجا کلیک کنید.

*************

مرگ یک کارگر ساختمانی اهل بانه

کارگر ساختمانی اهل بانه که حدود یک ماه پیش بر اثر سقوط از ارتفاع ساختمان به شدت زخمی شده بود، روز گذشته در بیمارستان جان باخت.
یک کارگر ساختمانی به نام «جمال مولودی» که حدود یک ماه پیش حین انجام کار با بالابر از ارتفاع ساختمانی در شهر بانه استان کردستان سقوط کرده بود، روز گذشته (دوشنبه یکم آبان) بعد از گذشت حدود یک ماه در بیمارستانی در تبریز جان باخت.

*************

تجمع و راهپیمائی اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه اول آبان ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان مخابرات هم چون دوشنبه های پیش در استان‌های مختلف اصفهان، خوزستان، کردستان، لرستان، تهران، سیستان و بلوچستان، گیلان، ایلام و اردبیل، تبریز، اراک، قزوین، ارومیه و.... دست به راهپیمایی و تجمعات اعتراضی در مقابل ادارات مخابرات زدند . این تجمعات در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آیین نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و هم چنین رسیدگی به مشکلات بیمه درمانی صورت می گيرد.

*************

نیلوفر حامدی و الهه محمدی به ۲۵ سال حبس محکوم شدند

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب پس از رسیدگی به پرونده الهه محمدی و نیلوفر حامدی، هر ۲ را برای ۳ عنوان اتهامی در مجموع به ۱۳ سال و ۱۲ سال حبس محکوم کرده است. مطابق این حکم، مجازات اشد ۷ سال زندان برای نیلوفر حامدی و ۶ سال زندان برای الهه محمدی قابل اجراست.
مرکز رسانه ای قوه قضاییه اعلام کرد خانم الهه محمدی به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا، به تحمل ۶ سال حبس، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور ۵ سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به تحمل یک سال حبس محکوم شد.
خانم نیلوفر حامدی نیز به اتهام همکاری با دولت آمریکا به تحمل ۷ سال حبس، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور ۵ سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به تحمل یک سال حبس محکوم گردید

*************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مجتمع فولاد خوزستان در اعتراض به مشکلات زندگی و عدم رسیدگی به مطالبات‌شان، مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی این شرکت در اهواز.
تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد و معدن تهران درب صندوق فولاد کشور در خیابان وزرا.
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی شوش، اهواز، اصفهان، البرز غربی، اراک... همزمان با دیگر شهرها و مناطق.

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۲

*************

آزادی موقت عاطفه رنگریز از زندان شاهرود

عاطفه رنگریز، نویسنده، مترجم و فعال حقوق زنان با اتمام مراحل بازجویی با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی موقتاً و تا پایان مراحل دادرسی از زندان شاهرود آزاد شد.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز شنبه ۲۹ مهرماه ۱۴۰۲، عاطفه رنگریز، نویسنده، مترجم و فعال حقوق زنان با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی موقتاً و تا زمان پایان مراحل دادرسی از زندان شاهرود آزاد شد.
روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه ۱۴۰۲، عاطفه رنگریز در اعتراض به تداوم غیر قانونی بازداشت، عدم پذیرش وثیقه و ضرب و جرح خود در زندان شاهرود، دست به اعتصاب غذای تَر زده بود.

*************

درخواست فوری اتحادیه‌های کارگری فلسطینی:

به همه همدستی‌ها پایان دهید، تسلیح اسرائیل را متوقف کنید!

وضعیت اضطراری و نسل‌کشی، تنها با افزایش همبستگی جهانی با مردم فلسطین قابل پیشگیری است. امری که می‌تواند ماشین جنگی اسرائیل را مهار کند. ما به شما در هر جای دنیا که هستید نیاز داریم که برای جلوگیری از تسلیح دولت اسرائیل و شرکت‌های درگیر در زیرساخت‌های محاصره، فوری اقدام بکنید.
اتحادیه‌های کارگری فلسطینی با صدور یک فراخوان جهانی برای اقدام فوری، از کارگران در همه جا می‌خواهند تا فروش و تأمین مالی اسلحه به اسرائیل و تحقیقات نظامی مرتبط با آن را متوقف کنند.
اسرائیل از ۱.۱ میلیون فلسطینی خواسته است که نیمه شمالی غزه را تخلیه کنند و در همین حال آن‌ها را در معرض بمباران مداوم قرار می‌دهد. این اقدام بی‌رحمانه، بخشی از نقشه اسرائیل با حمایت تزلزل ناپذیر و مشارکت فعال آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی، برای پیشبرد قتل‌عام بی‌سابقه و شنیع ۲.۳ میلیون فلسطینی در غزه و پاکسازی قومی آن می‌باشد. اسرائیل از روز شنبه غزه را به شدت بمباران کرده و سوخت، برق، آب، غذا و تجهیزات پزشکی را بر روی آن‌ها قطع کرده است. اسرائیل بیش از ۲۷۰۰ فلسطینی (از جمله ۶۱۴ کودک) را به قتل رسانده و تمام محله‌ها را با خاک یکسان نموده، خانواده‌ها را نابود و بیش از ۱۰۰۰۰ نفر را زخمی کرده است. برخی از کارشناسان حقوق بین‌الملل نسبت به اقدامات نسل‌کشی اسرائیل هشدار داده‌اند.
دولت راست افراطی اسرائیل در برخی نقاط دیگر بیش از ۱۰۰۰۰ تفنگ بین شهرک‌نشینان افراطی در فلسطین ۴۸ و کرانه باختری اشغالی توزیع کرده است تا حملات و کشتار آن‌ها علیه فلسطینیان را تسهیل نماید. اقدامات اسرائیل، قتل عام و لفاظی آن‌ها، قصد اسرائیل در اجرای نکبت دوم که مدتهاست وعده‌اش را داده است، اخراج هر چه بیشتر فلسطینی‌ها و ایجاد "خاورمیانه جدید"ی که در آن فلسطینی‌ها در انقیاد دائمی زندگی کنند را آشکار می‌سازد.
پاسخ دولت‌های غربی، حمایت‌های کامل از حکومت اسرائیل بوده است، و آن‌هم حتی بدون هیچ توجهی به قوانین بین‌المللی. امری که مصونیت اسرائیل را تشدید کرده و به آن اجازه می‌دهد تا جنگ نسل‌کشی خود را بدون هیچ محدودیتی به پیش ببرد. کشورهای غربی علاوه بر حمایت دیپلماتیک، به اسرائیل تسلیحات داده و فعالیت شرکت‌های اسلحه‌سازی آن را در درون مرزهای خود، تأیید می‌نمایند.
همزمان با این که اسرائیل کارزار نظامی خود را تشدید می‌کند، اتحادیه‌های کارگری فلسطینی از همتایان خود در سطح بین‌المللی و همه افراد با وجدان می‌خواهند که به همه‌گونه همدستی با جنایات اسرائیل پایان دهند. فوری‌ترین آن متوقف ساختن تجارت تسلیحاتی با اسرائیل، و هم‌چنین توقف کلیه کمک‌های مالی و تحقیقات نظامی می‌باشد. اکنون زمان اقدام است. زندگی فلسطینی‌ها در مخاطره است.
این وضعیت اضطراری و نسل‌کشی، تنها با افزایش همبستگی جهانی با مردم فلسطین قابل پیشگیری است. امری که می‌تواند ماشین جنگی اسرائیل را مهار کند. ما به شما در هر جای دنیا که هستید نیاز داریم که برای جلوگیری از تسلیح دولت اسرائیل و شرکت‌های درگیر در زیرساخت‌های محاصره، فوری اقدام بکنید. ما از نمونه بسیج‌های عمومی پیشین اتحادیه‌های کارگری در ایتالیا، آفریقای جنوبی و ایالات متحده و بسیج‌های عمومی بین‌المللی مشابه علیه تهاجم ایتالیا به اتیوپی در دهه ۱۹۳۰، دیکتاتوری فاشیستی در شیلی در دهه ۱۹۷۰ و بسیج های عمومی درمناطق دیگر الهام می‌گیریم که در آن‌ها همبستگی جهانی، دامنه وسعت وحشیگری استعماری را محدود نمود.
ما اتحادیه‌های صنایع مربوطه را به اقدامات ذیل دعوت می‌کنیم:
۱- امتناع از ساخت سلاح به مقصد اسرائیل
۲- امتناع از حمل سلاح به اسرائیل
۳- تصویب طرح‌هایی در این خصوص در اتحادیه صنفی خود
۴- اقدام علیه شرکت‌های همدستی که در اجرای محاصره وحشیانه و غیرقانونی اسرائیل دخیل هستند، به خصوص اگر با موسسه شما قرارداد داشته باشند،
۵- فشار بر دولت‌ها برای توقف کلیه تجارت نظامی با اسرائیل، و در مورد ایالات متحده نیز توقف تأمین مالی آن‌ها
ما این فراخوان را در حالی می‌دهیم که شاهد تلاش‌هایی برای ممنوعیت و خاموش کردن همه اشکال همبستگی با مردم فلسطین می‌باشیم. ما از شما می‌خواهیم همان‌گونه که اتحادیه‌های کارگری در طول تاریخ انجام داده‌اند، در برابر بی‌عدالتی صدایتان را بلند کنید. ما این فراخوان را با این باور طرح می‌کنیم که مبارزه برای عدالت و آزادی فلسطین، نه تنها یک مبارزه متعین منطقه‌ای و جهانی است، بلکه اهرمی است برای آزادی تمام افراد محروم و استثمار شده در جهان.
فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری فلسطین، غزه:
اتحادیه عمومی کارگران خدمات عمومی و صنفی - اتحادیه عمومی کارگران شهرداری - اتحادیه عمومی کارگران مهدکودک - اتحادیه عمومی کارگران پتروشیمی - اتحادیه عمومی کارگران کشاورزی - اتحادیه کمیته های زنان فلسطین - اتحادیه نسل کارگران رسانه و چاپ - فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری فلسطینی (PGFTU) - اتحادیه عمومی معلمان فلسطینی - اتحادیه عمومی زنان فلسطینی - اتحادیه عمومی مهندسان فلسطین - انجمن حسابداران فلسطینی - فدراسیون انجمن‌های حرفه‌ای: - انجمن دندانپزشکی فلسطین - مرکز اورشلیم - انجمن داروسازان فلسطین - مرکز اورشلیم - انجمن پزشکی - مرکز اورشلیم - انجمن مهندسین - مرکز اورشلیم - انجمن مهندسین کشاورزی - مرکز بیت المقدس - سندیکای دامپزشکان - مرکز اورشلیم - سندیکای روزنامه‌نگاران فلسطینی - کانون وکلای فلسطین - انجمن پرستاری و مامایی فلسطین - اتحادیه کارگران مهدکودک - اتحادیه کارگران خدمات پستی فلسطین - فدراسیون اتحادیه‌های اساتید و کارمندان دانشگاه‌های فلسطین - فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری مستقل فلسطین - فدراسیون جدید اتحادیه‌های کارگری فلسطین - اتحادیه عمومی نویسندگان فلسطین - اتحادیه پیمانکاران فلسطینی - فدراسیون سندیکاهای متخصصان بهداشت - اتحادیه روانشناسان و مددکاران اجتماعی فلسطین

ترجمه: پروین اشرفی - ۱۶ اکتبر ۲۰۲۳

منبع: اینجا کلیک کنید.

*************

عاطفه رنگریز اعتصاب غذا کرد

عاطفه رنگریز در اعتراض به بلاتکلیفی و صدور و فسخ چندباره قرار وثیقه در پرونده خود، از امروز صبح اعتصاب غذا کرده است.
عاطفه رنگریز، پژوهشگر و فعال حقوق زنان از روز ۱۹ شهریورماه ۱۴۰۱ در بازداشت موقت به سر می‌برد. تاکنون سه بار به خانواده او وعده داده شده که با تامین وثیقه فرزندشان آزاد خواهد شد، اما او همچنان در زندان شاهرود محبوس است.
عاطفه مهرماه سال ۹۸ نیز در اعتراض به روند غیرقانونی پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود. او از جمله ۳۵ نفری بود که در تجمع روز جهانی کارگر سال ۹۸ در برابر مجلس شورای اسلامی دستگیر شدند. عاطفه در نامه اعلام اعتصاب غذای خود نوشته بود:
«بدن خود را سلاحی می‌کنم در برابر این همه بی‌عدالتی که بر ما گذشت و می‌گذرد و اعتصاب غذای خود را در اعتراض به عدم پذیرش غیرقانونی وثیقه‌ای که تاکنون پنج بار با در بسته و دیوارها روبرو شد و همچنین صدور احکام ناعادلانه و نگهداری غیرقانونی در زندان قرچک اعلام می‌کنم. نیک آگاهم که جان من برای آنان‌که به بازی‌اش گرفته‌اند ارزش محافظت ندارد، و این رنج را برای شکستن این دیوار سکوت که قتل خاموش جامعه‌ مدنی و صدای حق‌طلبی ما است، تحمل می‌کنم. از این رو، نوشته‌ام را با دو کلمه تمام می‌کنم که پژواک آن در سرتاسر تاریخ ما فرودستان پیچیده است: "یا مرگ یا آزادی".»

*************

مرگ و مصدومیت ۳ کارگر بر اثر ریزش آوار در تهران

روز گذشته ریزش آوار در باقرشهر تهران، منجر به مرگ یک کارگر ساختمانی و مصدومیت دو کارگر دیگر شد.
روز گذشته (۲۵ مهر ماه)، به علت تخریب غیراصولی در منطقه باقرشهر تهران، سه نفر از کارگران که در محل حادثه مشغول کار بودند، بر اثر ریزش آوار در زیر تلی از خاک مدفون شدند.
در این حادثه یکی از کارگران بر اثر مدفون شدن زیر آوار و وارد شدن ضربه به سر، جان خود را از دست داد.
نیروهای امداد و نجات با حضور در محل حادثه توانستند جان دو نفر از کارگران را نجات و بلافاصله مصدومان را به نزدیک‌ترین بیمارستان (هفت تیر) منتقل کنند.

*************

اخباروگزارش های کارگری ٢۵ مهر

سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری

سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان (اجرا نشدن ماده ٣۰ قانون برنامه ششم توسعه) با تجمع مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های
خوزستان(شهراهواز)، قزوین(شهرقزوین)، کردستان(شهرسنندج) ، کرمانشاه(شهر کرمانشاه) و همدان(شهر همدان)

*************

تجمع بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان مخابرات هم چون دوشنبه های پیش در استان‌های مختلف اصفهان، خوزستان، کردستان، لرستان، تهران و.... دست به راهپیمایی و تجمعات اعتراضی در مقابل ادارات مخابرات زدند . این تجمعات در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آیین نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و هم چنین رسیدگی به مشکلات بیمه درمانی صورت می گيرد.

*************

تشکیل پرونده جدید برای لیلا حسین‌زاده در دادسرای اوین

لیلا حسین‌زاده، زندانی سیاسی سابق و فعال دانشجویی با گشایش پرونده جدید در دادسرای اوین مواجه شده است. پرونده وی به شعبه چهارم بازپرسی این مرجع قضایی ارجاع داده شد.
وقت نظارت جهت رسیدگی به پرونده لیلا حسین‌زاده در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای اوین، برای تاریخ ششم آبان ماه تعیین شده است. وی با اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی” در این پرونده مواجه است.
لیلا حسین‌زاده دانشجوی دانشگاه تهران، که با وجود برگزاری رسمی جلسه پایان نامه، به‌خاطر حواشی ایجاد شده پس از برگزاری جلسه و انتشار ویدیو هایی مربوط به این جلسه، با حکم اخراج از دانشگاه مواجه است. تشکیل پرونده جدید نیز در راستای حواشی ایجاد شده برای جلسه دفاع از پایان نامه این فعال دانشجویی است.

*************

تجمع بازنشستگان فولاد و تأمین اجتماعی

بازنشستگان فولاد طبق روال یکشنبه های هر هفته امروز نیز در خیابان نشاط اصفهان مقابل صندوق بازنشستگی فولاد در اعتراض به وضعیت بسیار بد معیشت و پایمال شده حقوق خود تجمع بر پا کردند. / فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون
بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی البرز غربی و کرمانشاه، مشهد، شوش امروز در اعتراض به وضعیت بسیار بد معیشت و پایمال شده حقوق خود تجمع بر پا کردند.

تجمع و راهپیمائی اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی در اهواز. / حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشون / زیر بار ستم نمیکنیم زندگی جان فدا میکنیم در ره آزادگی....

*************

بیانیه اتحاد بازنشستگان

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری.

مطالبات معیشتی کارکنان مناطق نفتی همچنان به امروز و فردا پاس داده میشود. / یکشنبه ۲۳ مهر

*************

بیانیه اتحاد بازنشستگان

نه به صهیونیسم، نه به حماس، صلح برای خاورمیانه

جنگی دیگر خاورمیانه را دربرگرفته؛ جنگی ويرانگر و مملو از مرگ انسان‌ها و کودکانی که هنوز زندگی نکرده‌اند.
۷۰ سال است که رژیم اشغالگر اسرائیل با تصاحب سرزمین فلسطین و تخریب و جنایت، روزگار مردم را تباه کرده است. اما اکنون حماس که سال‌هاست در فلسطین فعالیت دارد و حکومت ایران همه‌گونه پشتیبانی را از این گروه به‌عمل آورده در همدستی با عناصر ایدئولوژیک اسلام‌گرا و یهودی آتش جنگ را در خاورمیانه شعله‌ور کرده‌اند.
ما بازنشستگان، کارگران، معلمان‌ و... و به عبارتی فرودستان مخالف هرگونه جنگ گسترش طلبانه و ستمگرانه هستیم؛ زیرا به تجربه دریافته‌ایم که جنگ ماشین کشتاری است که قربانیان خود را همواره از بی‌دفاع‌ترین و فرودست‌ترین انسان‌ها می‌گیرد چه در جبهه‌های جنگ و چه به صورت قربانیان غیرنظامی.
برخورد خشن و تبعیض‌آمیز رژیم اسرائیل بر ما پوشیده نبوده و نیست و ما هرگز آرمان صلح فلسطین را نادیده نمی‌گیریم و زیر پانمی‌گذاریم، اما زندگی سرشار از خشونت و تبعیض و سرکوب در طی ۴۴ سال تحت حکومتی که هیچ حقی برای اعتراض و مطالبه‌گری و دگراندیشی جز حذف و طرد قائل نیست به ما با رنج و درد آموخته است که به ماهیت ارتجاعی حماس هم به بهانه‌ی آرمان فلسطین سرپوش نگذاریم. ما هرگز مقاومت مردم فلسطین را در برابر رژیم آپارتاید با حماس یکی نمی‌پنداریم. حماس گروهی شبه‌فاشیستی، اسلام‌گرا و یهودی‌ستیز است و همسان کردن آن با مقاومت فلسطین برای ما به یک طنز مرگبار شبیه است.
انقلاب سال ۵۷ به ما به قیمت خون جان‌های عزیز آموخت که در بزنگاه‌های تاریخی با دقت به رفتار گروه‌های سیاسی بنگریم و هرگز تنها مخالفت و تضاد مشترک را نشان هم‌سویی نپنداریم.
معیارهای ما امروز برای خودمان بسی روشن‌تر است:
ما فقط در کنار کسانی می‌ایستیم که به آزادی، عدالت، آرمان‌های دموکراتیک، برابری کامل شهروندان با هر عقیده و گرایش و جنسیتی باور داشته باشند و این باور را در کنش سیاسی و اجتماعی خود نشان داده باشند.
بین ما و حماس و رژیم آپارتاید دریایی از خون ِ بهترین جان‌ها فاصله می‌اندازد.
ما برای خاور میانه و فلسطین آرمان صلح در سر می‌پروریم. برای ما میان هیچ انسانی تفاوت وجود ندارد و حق زندگی کرامت‌آمیز را برای همه‌ی انسان‌ها صرف‌نظر از دین، ملیت، جنسیت و هر ویژگی دیگری ارج می‌نهیم و پاس می‌داریم.
مابا رشا حلوة، نویسنده فلسطینی و امضا کننده بیانیه‌ فلسطینیان در حمایت از زن زندگی آزادی هم صدا اعلام می‌کنیم؛ رنج ما به‌عنوان یک ایرانی به مثابه قطب‌نمایی، ما را به سوی همبستگی با رنجِ دیگر مردم جهان هدایت کرده؛ مردمانی که خواستار زندگی تحت آزادی و کرامت انسانی هستند.

*************

اعتصاب کارگران کارخانه رویا پلاستیک کردستان

بر اساس گزارشات منتشره، امروز سه شنبه ۱۸ مهرماه، کارگران کارخانه " رویا پلاستیک کردستان" واقع در شهرک صنعتی شماره یک سنندج دست به اعتصاب زدند.
این کارگران که حدود ۱۵۰ نفر می باشند حدود ۲۰ سال است که با ۱۲ ساعت در روز با دستمزد کمتر از حداقل مصوب قانون کار و بدون دریافت هیچ مزایایی کار می کنند.
علی رغم تذکر کارگران ، کارفرمای این کارخانه هیچ توجهی به خواسته های آنها نکرده و گفته است که: حقتان را نمی دهیم هر کاری که دلتان می خواهد انجام دهید.

*************

احضار کارگر اخراجی ایران خودرو به دادسرای اوین

رضا اقدسی کارگر اخراجی ایران خودرو به شعبه‌ی سوم دادسرای اوین احضار شده و به او ۵ روز مهلت داده‌اند که خودش را به این شعبه معرفی کند.
رضا اقدسی، که از مبارزین جنبش کارگری بوده و به همین دلیل از ایران خودرو اخراج شده است، در اوایل آذرماه سال ۱۴۰۱ و همچنین در سال ۱۴۰۲ نیز ۳ بار توسط نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود.
گوشی همراه و سیم‌کارت اقدسی از آذر ماه سال گذشته در توقیف نهاد امنیتی است. / سه شنبه هجدهم مهر

*************

سه‌شنبه‌های اعتراضی بازنشستگان

امروز سه‌شنبه ۱۸ مهرماه ۱۴۰۲ بازنشستگان اهواز، کرمانشاه، کردستان، قزوین، همدان، در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای همسان سازی حقوق، تورم و گرانی و رفع مشکلات بیمه درمانی و تکمیلی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی سه‌شنبه‌های اعتراضی، مجدداً در این شهر دست به تجمع زدند.

*************

‏اعتصاب پرسنل آبفای شوشتر

اعتصاب پرسنل آبفای شوشتر خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و بیمه(پنج ماه حقوق و دو ماه بیمه).

*************

‏تجمع بازنشستگان مخــابرات

تجمع بازنشـستگان مخــابرات زنجان، رشت، اردبیل، خرم آباد، مازندران، اراک، تهران، ایلام، اصفهان، کرمانشاه، اهواز، سیستان و بلوچستان، سنندج... دوشنبه ۱۷ مهرماه ۴۰۲ دراعتـراض به عـدم پرداخت مطـالـبات وعــدم اجــرای کامــل آیــین نــامه و وضــعیت نابـسامـان بیــمه تکــمــیلی توسـط سـهامداران حـقوقی شـرکت یعنی ستـاداجرایی فـرمان امـام وتـعاون سـپاه کلیپی از راهپیمایی بازنشستگان مخابرات تهران اینجا کلیک کنید.

*************

‏تجمع بازنشستگان فولاد و تأمین اجتماعی

امروز یکشنبه ۱۶ مهرماه طبق فراخوان قبلی، بازنشستگان فولاد در مقابل صندوق بازنشستگی فولاد کشور تجمع اعتراضی خود را بر پا کردند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری کرمانشاه اینجا کلیک کنید.

تصاویر دیگری از تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی اراک مقابل اداره کل سازمان استان مرکزی. اینجا کلیک کنید.

*************

‏تجمع اعتراضی معلولان

تجمع اعتراضی معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه استان تهران
معلولان امروز و در ششمین تجمع سراسری خود، در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی، مقابل سازمان برنامه و بودجه استان تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند

تجمع اعتراضی معلولان مقابل بهزیستی استان خوزستان اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی معلولان مقابل بهزیستی شهر سنندج

*************

‏نامه ۲۲ زندانی سیاسی هم‌بند نرگس محمدی

نامه ۲۲ زندانی سیاسی هم‌بند نرگس محمدی: جایزه نوبل صلح نرگس محمدی گامی به سوی روشنایی بیشتر خواهد بود

متن کامل نامه:
نرگس محمدی، هم‌بند، دوست، هم‌رزم و خواهرمان برنده جایزه نوبل صلح شد. ما خواهران نرگس و شاهدان سال‌ها تلاش مستمر و سخت‌جانی او در مسیر مبارزه برای آزادی و برابری، از داشتن او دل‌شاد هستیم و از شنیدن این خبر غرق در شادی شده‌ایم. این شادی مبارک باد بر نرگس، خانواده او، علی و کیانا و مبارک باد بر همه‌مان گرچه نام نرگس و حضور سیاسی اجتماعی او و هر مبارز دیگری در راه آزادی و برابری را نمی‌توان در یک جایزه خلاصه کرد؛ اما دریافت جایزه نوبل صلح توسط او، ارج نهادن به سال‌ها فعالیتش برای تحقق آزادی و برابری و رساندن صدای دادخواهی و حق‌طلبی جامعه ایران است به جهان و گامی خواهد بود به سوی روشنایی بیشتر.
نرگس که همت بی‌دریغ خود را صرف برملا کردن نقض سیستماتیک حقوق انسانی در ایران کرده است؛ اکنون مسئولیتی بس خطیر بر عهده دارد. مسئولیتی که متضمن حفاظت از حقوق بشر، نه‌تنها برای امروز، که در مسیر پیش رو برای ایجاد تفسیر در جامعه ایران است.
در طول تاریخ مبارزه علیه ستم و تبعیض، کنشگران و مبارزان بوده‌اند که به جوایز و تندیس‌ها رنگ داده‌اند و امروز ما افتخار می‌کنیم به خواهر و هم‌رزم‌مان نرگس، که در یک‌سالگی جنبش ژینا (مهسا امینی) به جایزه نوبل صلح رنگ داد. رنگ سرخ خون‌های ریخته شده که داغ مادران دادخواه را بر نشان جایزه نوبل صلح ۲۰۲۳ حک نموده است.

زنده‌ باد همبستگی برای آزادی و برابری

ناهید تقوی - سپیده قلیان - گلرخ ایرایی - سپیده کاشانی - زهرا توحیدی - هدی توحیدی - فائزه هاشمی - بهاره هدایت - مهوش ثابت - فریبا کمال‌آبادی - زهره سرو - شکیلا منفرد - محبوبه رضایی - نیلوفر حامدی - نسرین جوادی - آنیشا اسداللهی - نیلوفر بیانی - الهه محمدی - سپیده کشاور - مریم حاجی‌حسینی - سروناز احمدی - مهوش عدالتی

بند زنان زندان اوین

*************

‏تجمع اعتراضی کارکنان شرکت مخابرات

امروز شنبه ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲ نیروهای شرکت مخابرات ایران در چند شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.
کارکنان شرکتی و‌ قراردادی مخابرات ایران در استان‌های گیلان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان‌ سقز در استان کردستان، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌هایشان و سطح نازل حقوق و شرایط نامناسب کاری دست به برگزاری تجمع زدند.
کارکنان معترض از نیروهای شسکام و پرسنل خدمات اول (TCT) هستند. به گفته‌ی این نیروها، بیمه‌های آنان نیز یا ناقص رد شده و یا اصلا پرداخت نشده است که این موضوع مشکلاتی برای پرداخت هزینه‌های درمان آنان ایجاد کرده است.

*************

‏سوختن یک کارگر بر اثر آتش‌گرفتن یک تریلی در پتروشیمی شازند

ویدئویی در رسانه‌ها از آتش‌گرفتن ناگهانی یک تریلر در پتروشیمی شازند منتشر شده که در جریان این آتش‌سوزی یک کارگر جوان که در کنار تریلر حضور داشته است دچار سوختگی شدید شده است. بنابه گزارش منتشرشده این کارگر بر اثر جراحات جان‌باخته است. تا زمان تنظیم این گزارش دلیل این آتش‌سوزی مشخص نشده است.

*************

‏بیانیه سندیکا و انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سروآباد

در سالهای پایانی دهه ۶۰ و در بحبوحه جنگ ایران و عراق تمام شهرهای کردستان و مناطق غربی ایران مملو از مهاجرین عراقی و غالبا کردهایی بود که بیشتر به کارگری مشغول بودند. در آن مقطع در افکار جمعی و عموما توسط رسانه های دست راستی و ناسیونالیست چنین تبلیغ میشد که عامل فقر و گرانی و بیکاری و فساد روز افزون دامن گیر مردم ، مهاجرهای عراقی و نیروی کار ارزانی می‌باشد که تمام شهرها را در برگرفته است و اگر اینها نبودند ما وضعیت بهتری داشتیم. دیدیم که با پایان جنگ و تحولات بعد از آن و همچین تشکیل حکومت کردی، تمامی مهاجرین به کشور خود بازگشتند. دیدیم که نه وضعیت کار و نه وضعیت معیشت، و نه فشار زندگی و فقر هیچکدام نه تنها بهتر که نشد، بدتر هم شد!
امروز دیگر باید برای هر کسی محرز باشد که بوجود آورنده فقر نه نیروی کار بلکه سرمایه داریست. دولتهای حامی سرمایه و همچنین احزاب و جریانات راست و فاشیستی با منحرف کردن اذهان عمومی و پیله کردن به مهاجر قصد دارند توپ را از زمین خود دور کرده و به انواع مختلف خود ما کارگران و زحمت‌کشان را عامل بدبختی و فلاکت روز افزونمان بدانند. میخواهند از طریق باد زدن احساسات ناسیونالیستی و مذهبی کارگران و زحمتکشان را به جان هم بندازند و دشمنی طبقاتی با سرمایه را که مسبب جنگ و آوارگی و فقر و فلاکت می‌باشد حاشیه ای کنند و بجایش دشمنی کرد و ترک و عرب و فارس و ایرانی و افغان و غیره را برجسته نمایند. این سیاست کثیف سرمایه داری است و از جانب کارگران آگاه و مترقی در ایران مورد تعرض قرار میگیرد.
مردم شریف و انساندوست ایران و طبقه کارگر آگاه به منافع خودش، فریب تبلیغات آزاردهنده و ضد انسانی میدیای راست را نمی‌خورند. ما کارگران اجازه نمی‌دهیم که دولتها و جریانات پشت پرده، فقر و فلاکت و فشار معیشتی تحمیل شده به ما را دست آویز باد زدن ناسیونالیسم و سیاست های کثیف مهاجرستیزانه قرار دهند. ما متحدانه تمامی قدرت و ابزارهای طبقاتی خود را برای دفاع از کارگران مهاجر بکار خواهیم بست و با برادران و خواهران هم طبقه ای خود مستقل از اینکه چه ملیت و جنسیت و نژاد و مذهبی دارند اعلام همبستگی میکنیم و خیلی واضح و روشن هرگونه تعرض را با تعرض جواب خواهیم داد. دامن زدن به فضای مهاجر ستیزی تحت هر عنوان و به هر بهانه ای، مستقیما در خدمت منافع ارتجاع و سرمایه و علیه آزادگی و شرافت انسانی می‌باشد.

‏۱۴۰۲/۷/۱۲

*************

‏نامه توماج صالحی از زندان

توماج صالحی، زندانی سیاسی محبوس در زندان دستگرد اصفهان، در نامه‌ای که خطاب به وکلایش نوشت، تاکید کرد که «زندان اگر بر فرض محال تمام خدمات یک هتلِ هفت ستاره را هم فراهم کند باز هم زندان است و من فکر نمی‌کنم حقم حتی یک روز اسارت باشد. به مرگ گرفتند، اما به تب راضی نخواهیم شد.»
او در این نامه همچنین اشاره کرد که در دوران بازجویی‌های ۱۲ ساعته، در سلول‌هایی نگهداری می‌شد که بیست و چهار ساعته چراغ در آن‌ها روشن بوده است.
توماج که اخیرا یکی از وکلایش را از پرونده خارج کرده، علت این امر را اختلاف نظر در رویکرد رسانه‌ای این وکیل اعلام کرده است.

متن کامل نامه به شرح زیر است:
«عرض ادب و احترام خدمت آقای رئیسیان و خانم اعتماد، ده ماه پیش که شما آقای رئیسیان درخواست من برای وکالت من و شما خانم اعتماد درخواست پدرم برای وکالت من را پذیرفتید، با علم به این بود که مرکز توجه ارگان‌های اطلاعاتی و ارتش سایبری خواهید شد و سیبل حملاتی چون پرونده‌سازی‌ها و سناریوسازی‌هایی که حیثیت شما را هدف قرار خواهند داد که البته همینطور هم شد، من بابت این ازخودگذشتگی از شما متشکرم.
زمانی که مدت‌ها با همان چیزی که شعارمان بود شکنجه روانی می‌شدم، یعنی نور، زمانی که هرشب بعد از بازجویی‌های ده دوازده ساعته تلاش می‌کردم روحیه‌‌ی آسیب دیده خودم را بازسازی کنم و برای حکم ناعادلانه اعدام آماده می‌شدم، چیزی که به عنوان شکنجه روانی هر روز در ابتدای بازجویی‌ها با آن تهدید می‌شدم و تلاش می‌کردم مرگ با افتخاری داشته باشم، ملاقات شما آقای رئیسیان و در آغوش گرفتنم بعد از آن همه انزوا در سلولی هشت متری و حمایت همه‌جانبه‌تان قدرت دوباره‌ای به من داد، همانطور که رسیدن خبر حمایت جانانه‌ طرفدارهایم. در آن روشنیِ ۲۴ ساعته عصبی و تاریکیِ شبانه‌روزیِ دل، ملاقات شما خانم اعتماد و دیدن غلبه‌تان بر ترس و در نهایت آن لبخند امیدبخشتان در قعر ظلمت تداعی سپیده‌ای بود پس از سال‌ها تحمل شبِ بی ماه و ستاره‌ی این وطن، مثل ایستادگیِ رشنو‌ها، یادآورِ آن شوق بی‌مهابا بین من و طرفدارهایم.
کسانی که شما را تهدید کرده‌اند از طرفدارهای من نیستند، فحاشی و تهدید در مسلک این خانواده نیست. جدایی من از خانم اعتماد در این پرونده‌ منشأ شخصی ندارد و زیر سوال بردن توانایی‌های ایشان در حرفه‌شان هم نیست تنها از بابت اختلاف نظر ما در برخورد رسانه‌ای است.
زندان اگر بر فرض محال تمام خدمات یک هتلِ هفت ستاره را هم فراهم کند باز هم زندان است و من فکر نمی‌کنم حقم حتی یک روز اسارت باشد. به مرگ گرفتند، اما به تب راضی نخواهیم شد. بابت تمام زحمات شما متشکرم، شما برای من جنگیدید و مطمئنم که با تمام توانتان هم جنگیدید اما خط قرمز من هوادارهای واقعی‌ام هستند و احساساتشان، کسانی که در این سال‌ها فریب تهمت‌هایی که روزنامه‌ها و تلویزیون و ارتش سایبریِ حکومت به من زدند را نخوردند و همچنان پشتیبانم بودند. با سپاس مجدد از شما، زحمات بی‌دریغتان و آرزوی سربلندی.»

‏ زندان دستگرد - توماج ۱۴۰۲/۷/۱۱

*************

‏تجمع کارگران معدن رزمجای غربی

روز دوشنبه 10 مهرماه،جمعی از کارگران پیمانکاری معدن زغال سنگ رزمجای البرز شرقی در اعتراض به عقد قراردادهای موقت یک ماهه در این واحد معدنی که باعث شده امنیت شغلی آنها با تهدید مواجه شود،تجمع کردند.
تعدادی از کارگران معدن زغال سنگ رزمجای غربی گفتند:از اواخر ماه قبل قراردادهایشان یکماهه شده و هر ماه که کارفرما اراده کند می‌تواند عذر آنها را بخواهد،درحالیکه بسیاری از کارگران بیش از ۱۵ سال سابقه‌ی کار دارند.کارگران معدن زغال سنگ رزمجای غربی در توجیه علت نگرانی خود گفتند: پیش از این،قرارداد کارگران به صورت سفید امضا تنظیم می‌شد اما بعد از حادثه انفجار اخیر معدن رزمجای غربی که موجب کشته شدن 6 نفر از همکاران شد به یکباره پیمانکار تغییر کرد و همزمان کارفرما قرارداد همه کارگران را یکماهه کرد.آنان با بیان اینکه قرارداد سفید امضا و حتی یک ماهه کاملا غیرقانونی است و دست کارفرما را برای اخراج و پایمال کردن حقوق کارگران بازمی‌کند،در ادامه افزودند: یکماهه کردن قراردادها،احتمالاً سیاست کارفرمای جدید است تا بدون دردسر در ادارات کار و مراجع حل اختلاف و حتی نهادهای قضایی بتوانند حق و حقوق کارگران را ضایع کنند.این کارگران با بیان اینکه نزدیک به 120 کارگر در معدن زغال سنگ رزمجای غربی مشغول کارند،گفتند: تمامی این کارگران که تحت مسئولیت پیمانکار مشغول کارند،خواستار حدف پیمانکار و تامین امنیت شغلی و جانی خود هستند.

*************

‏تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

سه‌شنبه‌های اعتراضی بازنشستگان؛ تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری استان خوزستان
بازنشستگان خوزستان فریاد عدالت‌خواهی سر دادند
امروز سه‌شنبه ۱۱ مهرماه ۱۴۰۲، جمعی از بازنشستگان اهواز، در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای همسان سازی حقوق، تورم و گرانی و رفع مشکلات بیمه درمانی و تکمیلی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی سه‌شنبه‌های اعتراضی، مجدداً در این شهر دست به تجمع زدند.

همچنان کف خیابان می مانیم!
تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری در برابر صندوق بازنشستگی کشوری استان کردستان سنندج، در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، معیشت و زندگی سخت و اسفبار بازنشستگان در سه شنبه اعتراض.

*************

‏اعتراض کارگران رسمی نفت به سقف غیر قانونی حقوق

به گزارش شبکه ها و رسانه های کارکنان و کارگران رسمی نفت، در ادامه‌ی هفته گذشته، امروز دهم مهر ماه نیز کارکنان سکوهای دریایی در ۲شرکت فلات‌قاره ایران و نفت‌و‌گاز پارس با تجمع و ارسال تصاویر حاوی دست‌نوشته‌هایی در اعتراض به سقف‌ غیرقانونی حقوق اقدام کردند.
بنابر اظهارات کارگران و کارکنان شاغل در این ۲شرکت، دوشنبه‌های اعتراضی تا پاسخگویی مسئولین و رفع این محدودیت ادامه خواهد داشت و دوشنبه‌ی هرهفته نسبت به کسر غیرقانونی حقوق خود معترض خواهند شد.
در این گزارشات همچنان آمده است:
چندروز گذشته شاهد اتفاقاتی نظیر پیشنهاد حذف سقف‌حقوق برای کلیه‌ی کارکنان دولت، موافقت و مخالفت نمایندگان و البته مخالفت بشدت جدی دولت بودیم، حال باید دید نتیجه‌ی این فعالیت‌ها در آخرین روزهای مجلس چه خواهد بود اما فارغ از نتیجه، کارکنان عملیاتی نفت حق قانونی خود را می‌خواهند.

*************

‏تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۱۰ مهرماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات منطقه گیلان، آذربایجان غربی، اهواز، کرمانشاه، اصفهان، تهران، اردیل، لرستان، مازندران، زنجان، آبداران، شنندج، مخابرات فارس، کهگیلویه و بویراحمد ... نیز در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های اعتراضی، مجدداً مقابل شرکت مخابرات دست به تجمع زدند.

*************

وضعیت بحرانی ۱۲ زندانی سیاسی تبعید شده به زندان قزلحصار

امتناع ۱۲ زندانی سیاسی تبعید شده به زندان قزلحصار از دریافت جیره غذای زندان در اعتراض به شرایط غیرانسانی حاکم در بند
روز چهارشنبه ۲۹ شهریورماه، زندانیان تبعید شده به زندان قزلحصار، پس از هفته‌ها حضور در بند امن این زندان به واحد چهار منتقل شدند. این انتقال در محرومیت از حق تماس و‌ ملاقات آنان صورت گرفت.
واحد چهار مستقر در زندان قزلحصار، فاقد شرایط مشابه سایر بندهای عمومی و متشکل از سلول‌هایی بسیار کوچک و‌ تک نفره است.
سعید ماسوری، جعفر ابراهیمی، لقمان امین‌‌پور، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد، در شرایطی بحرانی و غیرانسانی به این سلول‌ها منتقل شدند.
به دلیل شرایط موجود سلول‌ها و نظارت شدید امنیتی بر آنان، این زندانیان، عملا از هرگونه ارتباط با محیط پیرامون خود محروم هستند و در شرایطی ایزوله و امنیتی به شکنجه‌گاه‌هایی تک نفره تبعید شدند.
در این بین، عدم دسترسی به امکانات پزشکی و محرومیت از حق دسترسی به مراکز مجهز درمانی، جان آنان را در خطر قرار داده است.
جعفر ابراهیمی، معلم زندانی، علی‌رغم وجود گزارشات متعدد سازمان پزشکی قانونی مبنی بر عدم تحمل حبس، کماکان از آزادی و حق دسترسی به درمان، محروم است و افشین بایمانی، دیگر زندانی تبعید شده به قزلحصار، پس از گذشت ساعت‌ها از وقوع حمله قلبی، تنها به بهداری زندان منتقل شده است.

این شرایط، با تداوم محرومیت از حق ملاقات و حق تماس تلفنی، اسف‌بارتر شده است. طی این مدت، بهره‌مندی از کارت تلفن و برقراری تماس، کاملا بی‌برنامه و بدون یک رویه‌ی ثابت بوده است و قطع تماس‌های تلفنی به عنوان یک اهرم فشار امنیتی مضاعف، علیه این زندانیان اعمال شده است. در واقعیت امر، از آنجا که تبعید این زندانیان به قزلحصار با دستور و فشار نیروهای امنیتی صورت پذیرفته است، عملا سازمان امور زندان‌ها و خاصه مسئولان زندان قزلحصار، هر نوع برقراری حق تماس، اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان، حق ملاقات با وکیل و … را در گرو کسب دستور از نهادهای امنیتی می‌دانند و با توسل به این رانه‌ی امنیتی، سلب مسئولیت خود را توجیه می‌کنند.
تمامی این شرایط، موجب شده تا زندانیان، با عدم دریافت جیره غذای زندان، کماکان اعتراض خود را به تبعید و سرکوب مضاعف در زندان قزلحصار اعلام کنند و مطالبه‌ی بازگشت به زندان اوین و متوقف‌سازی رویه‌ی پرونده‌سازی امنیتی در زندان را با صدایی رساتر، اعلام کنند.

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه، اهواز، شوش و ... در یکشنبه های اعتراضی.
فیلمی از تجمع کرمانشاه، اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد در برابر «صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد» استان اصفهان با فریاد: «تکمیل همسان سازی، بدون حقه بازی!» / «حقوق نصفه نیمه! سکوت کنی همینه!» اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در مازندارن
بازنشستگان فولاد مازندران امروز، ۹ مهر، در مقابل دفتر «صندوق بازنشستگی» به دلیل شرایط سخت معیشتی و مطالبات خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

*************

کامران ساختمانگر به ۳۴ میلیون جریمه‌ی نقدی محکوم شد

در حکم بدوی شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج کامران ساختمانگر، فعال کارگری را به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق فضای مجازی و مصاحبه با شبکه‌های تلویزیونی به ۳ ماه حبس تعزیری و جریمه‌ی نقدی محکوم کرد. نظر به شرایط جسمی و پزشکی و گواهی پزشکی قانونی مجازات حبس این فعال کارگری نیز به جزای نقدی بدل شده و او اکنون باید جمعا ۳۴ میلیون جریمه‌ی نقدی بپردازد. گفتنی ساختمانگر در این دادگاه از اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی تبرئه شده است.

*************

اعتراض کارگران فولاد خزر نسبت به بلاتکلیفی شغلی

بنابر گزارش منتشرشده، صبح روز (۵ شهریور ماه) کارگران کارخانه فولاد خزر واقع در شهرک‌صنعتی رشت نسبت به وضعیت بلاتکلیف کارخانه و مشخص شدن وضعیت شغلی خود دست به اعتراض زدند.
به گفته کارگران: از ابتدای شهریورماه سال جاری تولید در این واحد تولیدی کننده انواع شمش‌های فولادی به بهانه مشکلات مالی متوقف شده و حدود ۴۰۰ کارگر این کارخانه وضعیت شغلی بلاتکلیفی دارند.
به گفته این کارگران؛ دلیل برپایی این اعتراض، بی‌تفاوتی مدیران کارخانه و مسئولان استانی در قبال درخواست کارگران برای ادامه فعالیت کارخانه و پرداخت مطالبات مزدی کارگران است.
این کارگران که سابقه کار چندین‌ساله در فولاد خزر را دارند، در تشریح مشکلات محل کار خود گفتند: کارفرمای کارخانه فولاد خزر به بهانه مشکلات مالی قصد فروش کارخانه را دارد بنابراین از شهریور ماه تولید در کارخانه را متوقف کرده و بدنبال توافق با یکی از متقاضیان خرید کارخانه است. کارگران فولاد خزر با بیان اینکه ما کارگران صرفا برای حضور و غیاب وارد محل کار خود می‌شویم در ارتباط با مطالبات مزدی پرداخت نشده‌ی خود گفتند؛ یک ماه حقوق و یک ماه بیمه کارگران به همراه برخی مزایای حقوقی خودرا از کارفرما طلبکاریم اما نگرانی ما کارگران امنیت شغلی و وضعیت بلاتکلیف کارخانه است.
کارگران این واحد تولیدی در خاتمه تاکید کردند: با روند تعطیلی کارخانه هیچ تضمین برای اشتغال دوباره آن‌ها وجود ندارد. / پنجشنبه ۶ مهر

حکم حبس، شلاق و جزای نقدی برای ۱٧ کارگر حق طلب گروه ملی صنعتی فولاد ایران

دادگاه انقلاب اهواز متعاقب گزارش مرجع انتظامی و شکایت شاکی پرونده کیفری «شرکت صنعتی و بازرگانی شفق راهیان اکسین» کارگران گروه ملی فولاد را محکوم کرد.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 5 مهر،در پی شکایت کارفرمای شرکت گروه ملی فولاد ایران از تعدادی کارگر معترض این شرکت در اهواز، دادگاه برای این کارگران حکم شلاق و جریمه صادر کرده است.
بنابر این گزارش، دادگاه انقلاب اهواز متعاقب گزارش مرجع انتظامی و شکایت شاکی پرونده کیفری «شرکت صنعتی و بازرگانی شفق راهیان اکسین» از جانب شعبه دوازدهم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز پرونده، مبادرت به صدور رای بدوی درباره کارگران معترضی کرده است که سال گذشته به وضعیت مدیریتی شرکت و وضعیت حقوقی خود از جمله بحث‌عدم اجرای طبقه‌بندی اعتراض کرده بودند.
پیش از این شکایت شرکت از کارگران در سال گذشته در پی تجدیدنظر دادگاه به قرار منع تعقیب ختم شده بود که شرکت مزبور دوباره در فقره دیگری اقدام به شکایت از کارگران معترض کرد..
براساس این رای: آقایان ۱) مهدی ولی‌پور فرزند ۲) خالد شریفی ۳) رعید عبیداوی ۴) طارق خلفی ۵) سیدرسول حراگ ۶) نادر حردانی ۷) علی نادری ۸) مهدی نگراوی ۹) مسعود حیدری ۱۰) عبدالحسین حمیدی‌پور ۱۱) مصطفی عبیات ۱۲) عبدالکریم سیاحی ۱۳) کاظم حیدری ۱۴) علی الهی فر ۱۵) هادی وائلی زاده ۱۶) حسن جاوید حمودی ۱۷) غریب حویزاری، جملگی به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال» در جریان اعتراضات سال گذشته گروه ملی فولاد، با شکایت شرکت صنعتی و بازرگانی شفق راهیان اکسین و گزارش حراست شرکت گروه ملی فولاد ایران اتهام انتسابی به متهمین را محرز تشخیص داده و مستندا به ماده ۶۱۸ قانون تعزیرات و مواد ۸۶.۶۷، ۷۰.۷۵، ۸۱.۸۳، ۶۴ قانون مجازات اسلامی هر یک از نامبردگان را به پرداخت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت بدل از سه ماه حبس تعزیری، و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم کرده است.
در پایان این حکم آمده است: باتوجه به وضعیت خاص متهمین کارگر به لحاظ فقدان سابقه محکومیت کیفری، با احراز شرایط مقرر در ماده ۴۰ قانون مجازات اسلامی مجازات شلاق تعیینی هر یک از کارگران را به مدت سه سال به حالت تعلیق درآمده تا در صورت‌عدم ارتکاب جرائم، مجازات تعلیقی نیز نسبت به ایشان اجرا می‌شود.
این رای ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ واقعی قابل واخواهی در این مرجع و پس از انقضا ظرف مدت بیست روز قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدید نظر استان خوزستان است.

*************

اعتراض کارگران شاغل در کارخانه شستشوی طلا

کارگران شاغل در کارخانه شستشوی طلای قلقله واقع در محدوده روستای "مازواره" سقز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود روز چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ دست به اعتصاب زدند.
پرسنل این کارخانه که در خط استحصال طلای معدن قلقه کار می‌کنند، حقوق سه ماه گذشته خود را تاکنون دریافت نکرده‌اند.

*************

کامیار فکور به زندان اوین برگردانده شد

سروناز احمدی در تماس تلفنی با خانواده‌اش خبر داده که همسرش کامیار فکور را به زندان اوین برگردانده‌اند.
امروز بعد از بازگشت کامیار فکور به زندان اوین، ملاقات کوتاهی میان وی و همسرش، سروناز احمدی انجام شده است. کامیار فکور، هم اکنون در قرنطینه زندان اوین می‌باشد.
از دیگر زندانیان تبعید شده به زندان قزل حصار خبری در دست نیست و این زندانیان کماکان از تلفن و ملاقات با خانواده‌هایشان به دستور رییس زندان قزل حصار محروم هستند.

*************

اعتصاب کارگران کارخانجات مهر اصل در تبریز

کارگران واحد لوله مسی کارخانجات مهر اصل تبریز در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به مطالبات خود از روز گذشته فعالیت‌های شغلی را متوقف کرده و دست به اعتصاب زدند.
بر اساس گزارش منابع آگاه، امیر سیاوش مقیمی اصل، کارفرمای این مجموعه از مهره‌های سپاه پاسداران است که مدام کارگران را با وعده‌های دروغین فریب می‌دهد.
گفته شده از موعدی که کارفرما جهت پرداخت معوقات و مزایا به کارگران ارائه داده، حدود ده ماه گذشته است، اما تاکنون هیچ اقدام موثری جهت پرداخت مطالبات صورت نگرفته است.
کارگران واحد لوله مسی کارخانجات مهر اصل تبریز تاکید کرده‌اند که تا تحقق مطالبات و دریافت معوقات و مزایا به اعتصابات خود ادامه می‌دهند.

*************

تجمعات اعتراضی کارکنان رسمی شاغل در سکوهای نفتی

روز دوشنبه سوم مهرماه۱۴۰۲ کارکنان رسمی شاغل در سکوهای شرکت فلات‌قاره و پایانه‌های نفتی در اعتراض به سقف‌ حقوق تعیین شده دست به تجمع زدند. تجمع‌کنندگان خواستار حذف کامل سقف‌حقوق و پرداخت دستمزد وفق قوانین استخدامی شدند.

*************

تجمع بازنشستگان کشوری

تجمع اعتراضی بازنشستگان مقابل صندوق بازنشستگی کرمانشاه با سخنرانی یکی از بازنشستگان: اینجا و اینجا کلیک کنید.
نه دولت نه مجلس نیستند به فکر ملت / مرگ بر مسئول بی کفایت / رذالت و خباثت و جنایت چقدر! مجلسی که عرضه این را نداره لایحه ای که یک هفته بایستی عملیاتی و اجرایی و مصوب کنه چطور باید دو دستی تسلیم کند که هنوز هیات دولتش تشکیل نشده؟! بنابراین سومین دشمن بیسواد بی کفایت بی لیاقت ما رییس جمهور و هیات
رییسی جمهوری که نداند لایحه ۵ ساله برنامه هفتم چه جور تدوین شده ...این رییس جمهوری بیسواد چه جوری بررسی کرده از رییس برنامه بودجه خائن بخواهد و ... تو امانت دار مردم نیستی تو خائن به قشر ضعیف هستی ...
ایلام:
سه شنبه ۴ مهرماه ۴۰۲ ، تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری مقابل صندوق، در سه شنبه های اعتراض و حضور فعالانه زنان بازنشسته در تجمع. / «جسم داده ایم، جان داده ایم، با مشکلات ایستاده ایم»! اینجا کلیک کنید.
سنندج و ایلام‌

تجمع بازنشستگان کشوری در برابر صندوق بازنشستگی کشوری در سنندج در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، سختی گذران زندگی و پایمال شدن حقوق خود.‌ / همش وعده شنیدیم، عدالتی ندیدیم
همدان و قزوین

تجمع بازنشستگان کشوری در برابر صندوق بازنشستگی کشوری در شهرهای همدان و قزوین در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، سختی گذران زندگی و پایمال شدن حقوق خود.‌
اهواز و قم:‌
تجمع بازنشستگان کشوری در برابر صندوق بازنشستگی کشوری استان های خوزستان و قم ، در اعتراض به اجرا نشدن "همسان سازی"، وضعیت و شرایط بسیار بد معیشتی و پایمال شدن حقوق خود. / "معلم زندانی، آزاد باید گردد!"

*************

مسدودکردن جاده پتروشیمی دهلران توسط کارگران در اعتراض به اخراج و عدم پرداخت معوقات

کارکنان شرکت EIED پتروشیمی دهلران، صبح امروز سه‌شنبه چهارم مهر ماه نسبت به عدم دریافت حقوق از خرداد ماه و همچنین اخراج نیروهای بومی توسط این شرکت اعتراض کردند.
معترضان با مسدود کردن جاده منتهی به پتروشیمی دست به اعتصاب و اعتراض زده و خواهان پیگیری مطالبات خود توسط مسئولان شدند.

آنها اعلام کرده‌اند تا تحقق مطالبات خود به اعتراضات ادامه خواهند داد.

*************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

گیلان:
تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات گیلان با شعار شرکت پر درآمد چه بر سرت درآمد / تاحق خود نگیریم از ما نمی نشینیم / اجرای آئین نامه حق مسلم ماست / مخابرات خیانت و جنایت میکنند / دولت و مجلس حمایت میکنند

خوزستان:
تجمع و راهپیمایی بازنشستگان مخابرات همراه با خانواده خوزستان با شعار: ظلم و ستم کافیه ما عمر نوح نداریم / عدالتی ندیدیم فقط کلک شنیدیم / نه سازش نه تسلیم مرگ بر این ظالمین / فریاد رسی نداریم فقط خدا را داریم / وعده وعید کافیه سفره ما خالیه / یخچال بازنشسته خالی تر از گذشته اینجا کلیک کنید.

کرمانشاه:
تجمع و راهپیمابی اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات کرمانشاه در دوشنبه های اعتراض. / «تا حق خود نگیریم، دوشنبه ها می آییم»! اینجا کلیک کنید.

اردبیل، فارس، اصفهان، سیستان و بلوچستان، لرستان و اراک، کردستان:
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات اردبیل، فارس، اصفهان، لرستان و اراک، سیستان و بلوچستان، کردستان، زنجان در دوشنبه های اعتراضی و در اعتراض به عدم اجرای آیین نامه استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و سایر خواست ها.

تهران:
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات تهران، به دلیل این که نیروی انتظامی مانع برگزاری تجمع بازنشستگان مقابل ساختمان مخابرات شد، بازنشستگان مقاوم تجمع خود را به داخل یکی از پارک های اطراف محل منتقل کردند و خواست های برحق خود را فریاد زدند.

*************

انتقال سروناز احمدی به بهداری پس از حمله عصبی

بنا به گزارش منابع آگاه و به نقل از زمانه: «سروناز احمدی، زندانی سیاسی، پس از حمله عصبی با وجود درخواست دیگر زندانی‌ها به بهداری زندان اوین منتقل نمی‌شود. پس از دو ساعت او را به بهداری می‌برند.
سروناز احمدی، زندانی سیاسی در اول مهر در زندان اوین دچار حمله پانیک شد. با وجود درخواست‌های هم‌بندی‌هایش در بند زنان برای انتقال احمدی به بهداری، مسئولان زندان به مدت دو ساعت - بین ساعت ۱۹ تا ۲۱ - خدمات درمانی را از او دریغ می‌کنند. سرانجام با بدتر شدن حال احمدی، و از حال رفتن او، در ساعت ۲۱ او را به بهداری زندان منتقل می‌کنند.
فشار عصبی به سروناز احمدی با انتقال همسرش کامیار فکور و ۱۳ زندانی دیگر در ۱۲ شهریور ماه از زندان اوین به زندان قزلحصار کرج افزایش یافت.
کامیار فکور، روزنامه‌نگار حوزه کارگری و محیط زیست است. پیش از انتقال به قزلحصار او در حال گذراندن حکم در اوین بود. سروناز احمدی برای بازگرداندن همسرش و ۱۳ زندانی دیگر به اوین مدتی اعتصاب غذا و تحصن کرد.»

*************

کارگران راه آهن کل استان مقابل استانداری کرمان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

امروز کارگران راه آهن کل استان جلوی استانداری کرمان تجمع کردند. کارگران که طی چند ماه گذشته دست به اعتصاب زدند هنوز شرکت رضوان درود کرمان حاضر نیست معوقه حقوقی یعنی ۱۰ سال سنوات را پرداخت بکند و این منجر به اعتصاب چند روزه کارگران شده است .

*************

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان ارومیه

صبح امروز شنبه ۱ مهرماه ۱۴۰۲، کارگران کارخانه سیمان ارومیه با مطالبه افزایش دستمزد دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند. آن‌ها می‌گویند درحالی که مدیران کارخانه بیش از ۶۰ میلیون حقوق دریافتی دارند، کارگران با حقوق ۱۲ میلیون تومانی نمی‌توانند امرار معاش کنند. این در حالی است که کارگران پیمانی تا ۲۵ سال سابقه کار تنها ۷ میلیون حقوق دریافت می‌کنند.

*************

ییک جانباخته و ۱۸ زخمی بر اثر برخورد مینی بوس حامل کارگران با اتوبوس

در اثر برخورد یک دستگاه اتوبوس با مینی‌بوس حامل کارگران کارخانه کاشی گوهرفام در مهریز، یک نفرکشته و ۱۸ نفر دیگر مصدوم شدند.

*************

یاد و خاطر نعمت احمدی وکیل و استاد دانشگاه فراموش نمی شود

فقدان وکیل شریف، دکتر نعمت احمدی را به مدافعان حق و وکلای مستقل صمیمانه تسلیت میگویم.
دکتر نعمت احمدی وکیل و استاد دانشگاهی بود که با اخراج از دانشگاه و ابطال پروانه وکالت، هزینه خود را برای دفاع از حقوق موکلین و شهروندان پرداخت کرده بود.
وکیل نام آشنایی که در پرونده کارگران و زحمتکشان هفت تپه نیز از جمله وکلای فعالان اجتماعی و کارگری بود.
دکتر نعمت احمدی وکیلی دانا،توانمند،آداب دان و خوش برخورد بود.
در جریان پرونده هفت تپه و پرونده سازی امنیتی علیه من ،در آن دوران سخت و دشوار، افزون براعلام آمادگی برای پذیرش وکالتم و اعلام حمایت رسمی،در راستای پرونده خودم و موکلین، همراهی داشت و راجع به مدافعات همفکری داشتیم. و به هر روی عافیت نشین نبود.
در کمال تأسف این اواخر هم، آقایان از سر استیصال، پروانه وکالت این وکیل مستقل را ابطال کردند.

یاد و خاطرشان فراموش نمی شود. نامشان جاودان می ماند.

مرده آنست که نامش به نکویی نبرند»

فرزانه زیلابی


___________________________

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب تابستان ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب بهار ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب سال گذشته اینجا کلیک کنید.