افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                     جمعه ٣۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲٣


ادامه اعتصاب کارگران شرکت رضوان درود ناحیه کرمان

پنجشنبه ۳۰ شهریور کارگران مجدد اعتصاب کردند و این درحالیست که شرکت پاسخگو نیست و این خلاف قانون کار هست و پیگیرد قانونی دارد درخواست از استانداری برای گرفتن معوقات ده سال گذشته از مثلا مسعود نقدی نژاد
ده سال سنوات رو نداده
طرح طبقه بندی رو هم اجرا نمیکنه
این دوتا درخواست رو داریم ازشون
امروز استاندار قول داده یه جلسه با ریس شرکت بزاره ولی تصمیم گرفتیم تا واریز نکنه سر کار نریم.
چون اوندفه اعتصاب کردیم مدیر کل گفت حقتونو میگیرم ولی زورش نرسید ایندفعه تا پای جون میایستیم تا حقمون رو بگیریم. به قول و وعده هیچ کس هم گوش نمیدیم ۳۵۰ کارگر هستیم حق همه رو داره میخوره هیچ مسئولی هم نمیتونه جلوشو بگیره.

************

نامۀ ناصر زرافشان خطاب به زندانیان سیاسی زندان قزل حصار

رفقا و دوستان عزیز، بندیان زندان قزل حصار
از روزی که این ماراتن مرگ را آغاز کردید، مبارزه و مقاومت شما را در بند دنبال کرده ایم. این را درک می کنیم که وقتی همه راه های مبارزه و مقاومت را بر آدمی بستند و او جز جان و هستی خود چیز دیگری نداشته باشد، ناگزیر است با همین وسیله ای که در اختیار دارد، به مقاومت ادامه دهد. اما راه مبارزه برای آزادی و برابری راهی بس طولانی ست و در پیچ و خم این راه های طولانی شما باید مشعل ها را حمل کنید. شما که به ضرورت دگرگونی این جهان پی برده اید، و ایمان به آینده، ایمان به قدرت انسان برای ساختن این آینده را در قلب انسان ها زنده نگاه می دارید و در میان بسیارانی که نسبت به رنج دیگران، نسبت به رنج انسان بی توجه شده اند، پرومته وار این “بار امانت” را به دوش می کشید، باید زنده بمانید. زیرا جان های عزیز شما پشتوانه تداوم این مبارزه است. و از این رو من به نام زندگی، از جانب خود و همه همرزمان، دوستان و رفقای شما، مصرانه از شما و سروناز عزیز که از شما جدا مانده درخواست می کنم که با پایان دادن به اعتصاب غذای خود، برای مراحل بعدی مبارزه خود آماده شوید.
پیش از این روز و روزگاری دیگر بود و پس از این نیز روز و روزگاری دیگر خواهد بود.

ناصر زرافشان

************

اانفجار یک کارخانه ذوب فلزات در قم ۲۱ مصدوم بر جای گذاشت

در پی وقوع حادثه‌ای که در کارخانه استیل ریزان ذوب فلزات در جاده قم- کاشان اتفاق افتاد متأسفانه ۲۱ نفر دچار درجات مختلف سوختگی شدند که حال یکی از مصدومان وخیم است.

************

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران ماشین‌سازی اصفهان

۲۹ و ۳۰ شهریور کارگران ماشین سازی اصفهان در زرین شهر به علت عدم دریافت حقوق و مزایا دست به اعتصاب و تجمع زدند.

************

وزارت کار حامی کارفرما

قزوین: چهارشنبه ۲۹ شهریور ۴۰۲ اعتصاب کارگران کارخانه ی قند قزوین در برابر ساختمان مدیریت، در اعتراض به بیحقوقی های مکرر.

************

وضعیت بد جسمانی توماج صالحی، در زندان

حساب رسمی توماج صالحی، در توئیتر از وضعیت جسمانی بد او در زندان و نیاز مبرم این هنرمند به درمان خبر داد. در این پیام آمده است که توماج صالحی در اثر ضرب و جرح در دوران بازجویی، از جمله دچار تورم و خون‌ریزی چشم و شکستگی دنده و انگشتان شده و نیاز به انتقال به بیمارستان دارد. حساب رسمی توماج صالحی نوشته است: «حالا که به اصطلاح دادگاه او به پایان رسیده و او ناعادلانه و بدون دلیل در حال سپری کردن روزهای طلایی عمر خود در پشت دیوارهای زندان و زیر فشارها و کنترل‌های شدید و بدون داشتن حقوق اولیه هر زندانی است، لازم است هر چه سریعتر اقدامات لازم برای مرخصی استعلاجی و انتقال توماج به بیمارستان برای پیگیری امور درمانی او صورت پذیرد و به بهانه‌های واهی در این امر خطیر و ضروری تاخیر صورت نپذیرد.»
توماج صالحی در مجموع، به شش سال و سه ماه حبس محکوم شده است

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری کرمانشاه، سنندج، قم، مقابل صندوق بازنشستگی ..
کلیپی از کرمانشاه با شعار معلم زندانی آزاد باید گردد و جعفر ابراهیمی آزاد باید گردد. اینجا کلیک کنید.
کلیپی از سنندج با شعار مرگ بر ستمگر اینجا کلیک کنید.

************

بازداشت دو فعال کارگری توسط نیروهای امنیتی سنندج

صبح روز سه‌شنبه ۲۸ شهریورماه ١۴٠٢، خبات دهدار به همراه برادرش رامیار دهدار دو فعال مدنی و کارگری شهر سنندج توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی شدند. بر اساس گزارش منتشرشده، نیروهای امنیتی با یورش به منزل شخصی این دو شهروند و با توسل به خشونت اقدام به بازداشت و ضبط وسایل شخصی آن‌ها کرده‌اند.
لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی اقدام به بازداشت این شهروندان کرده‌اند. تا لحظه انتشار این گزارش از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دسترس نمی‌باشد.
خبات دهدار فعال کارگری و زندانی سیاسی سابق روز پنج‌شنبه ٢٨ مهرماه ١۴٠١ در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز شنبه هفتم آبان‌ماه ۱۴۰۱ با تودیع قرار وثیقه از زندان سنندج آزاد شده بود.

************

بازداشت سه عضو خانه ادبیات گرگان توسط مزدوران حکومت

همزمان با اولین سالگرد قتل ژینا مهسا امینی و شروع اعتراضات سراسری، سه نویسنده و شاعر اهل گرگان بە نام‌های نیما صفارسفلایی، مانی صفارسفلایی و مجید کلاته‌عربی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدەاند.
منابع خبری می‌گویند کە این سه نفر پس از بازداشت بە بازداشتگاه اطلاعات سپاه گرگان منتقل شدەاند.
نیما صفارسفلایی پیشتر در تیرماه ۱۴۰۱ نیز به اتهام "تبلیغ علیه نظام" محاکمه و به حبس محکوم شده بود.
هر سه این بازداشت‌شدگان از اعضای سابق کانون نویسندگان ایران و از اعضای فعلی "خانە ادبیات گرگان" هستند.

************

بازداشت فریده قهرمانی‌فر معلم بازنشسته و فعال انجمن فرهنگیان

دوشنبه ٢٧ شهریورماه ١۴٠٢، فریده قهرمانی‌فر، معلم بازنشسته و فعال انجمن فرهنگیان بازنشسته کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی شهر کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
نیروهای امنیتی با یورش به منزل شخصی این فعال صنفی فرهنگیان اقدام به بازداشت او کرده‌اند. لازم به ذکر است که فریده قهرمانی‌فر طی چند سال گذشته بارها از سوی نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است.
نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی اقدام به بازداشت این شهروند کرده‌اند. از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دسترس نمی‌باشد

************

حقوق بازنشستگی ۹ میلیون تومان، هزینه ۳۰ میلیون تومان

براساس گزارشی از خبرگزاری ایلنا با عنوان "بازنشستگان در تکاپوی نان" اوضاع بازنشستگان کارگری همواره بدتر می‌شود.
در این گزارش به نقل از یک کارگر بازنشسته آمده، دریافتیِ او بعد از ۳۰ سال کار حدود ۹ میلیون تومان است.
ایلنا ضمن یادآوری اینکه هزینه‌ زندگی ۳۰ میلیون تومان است، می‌نویسد، این کارگر بازنشسته «شانس آورده‌ که مستاجر نیست.»
در ادامه گزارش آمده است که حدود ۵۰ درصد مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی فاقد خانه‌ شخصی و مستاجر هستند.
«آنچه بازنشستگان می‌خواهند، افزایش مستمری‌ها براساس هزینه‌های زندگی و مطابق موازین قانونی‌ست. مواد ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی سال‌هاست اجرا نمی‌شود و امسال به بدترین شیوه‌ ممکن نادیده گرفته شده است».

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه بیست هفتم شهریور بازنشستگان مخابرات در شهرهای اصفهان، تهران، خرم آباد، اراک، اهواز، گیلان، گلسار، رشت، سنندج و... دست به تجمع زدند. با توجه به لغو تجمع در ۲۷ شهریور در اصفهان تعدادی از همکاران بازنشسته مخابرات اصفهان در محل ساختمان مرکزی حضور یافتند.
سنندج:

بـــخاطر جـــو شـــدید امـــنیتی در مـنطقه مانع تجمع بازنشستگان در محوطه شدند ودر ســالن آمــفی تئـاتر شـرکت مـخــابرات اســتان با حضــور مـــدیریت اســـتان و بحث و تبادل نظر و تاکـــید بــر ادامــه تجــمعات تـــا رســیدن به مطالبات خود گردهمایی داشتند.
شعارها: شرکت پر در امد چه بر سرت درآمد / مخابرات جنایت میکنند / مسئولین حمایت میکنند / مخابرات حیا کن آیین نامه را اجرا کن

************

بیانیه کانون صنفی معلمان در حمایت از جعفر ابراهیمی

جعفر ابراهیمی نماد پافشاری بر اصول

در میانه اخبار هر روزه افزایش فشارهای اقتصادی، عمیق‌تر شدن شکاف‌های اجتماعی و در شرایطی که عقلانیت حکم می‌کند با انجام اقداماتی از طرف حکومت، التهاب موجود در جامعه کاهش یابد، در روندی کاملا وارونه شاهد افزایش فشار حکومت بر کنش‌گران و منتقدین از هر قشر و طبقه اجتماعی، هستیم.
حاکمانی که با توهم یک دست سازی حاکمیت از طریق دفع حداکثری حتی شرکای سیاسی و اقتصادی پیشین خود، حرص به انحصار قدرت و رانت‌های ناشی از آن برای باند خود را حتی با پرداخت هزینه‌هایی مانند ناامیدی ملی، افول اعتماد عمومی، ریزش شدید مشارکت انتخاباتی، و... را به جان خریده‌ بودند؛ اکنون هراسناک از جنبشی که بنیادهای مشروعیت و اقتدار آنان را به شدت سست نموده، بر سر شاخه نشسته و بُن می‌برند! چنان به جنگ روایت‌ها گرفتار شده‌اند که گویی در روایت‌های وارون‌نگرانه خود غرق شده و ارتباط خود با واقعیت‌های بدیهی جاری در جامعه را هم از دست داده‌اند. به‌طور مداوم در میان معلمان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری، خبرنگاران، وکلا، دانشجویان، نویسندگان و... جاسوس، معاند، برهم‌زننده امنیت‌ملی، ... می‌جویند و می‌یابند و محکومیت‌های سنگین می‌دهند؛ بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوق اجتماعی و فردی مصرح در قوانین جاری را زیرپا می‌گذارند و در مقابل دستوراتی را بخشنامه و اجرا می‌کنند که هیچ مبنای قانونی ندارند؛ با فرمان‌های فراقانونی، نهادهای حاکمیتی جدید در جهت تضعیف همین نهادهای تغییر ماهیت داده متکی به رای مردم می‌سازند و متقابلاً به‌شدت به سرکوب هرگونه نهاد مردمی که بخواهد خارج از حیطه انحصار حکومت، اقدامی گره‌گشا یا نقدی بر عملکرد حکمرانان داشته باشد، می‌پردازند.

اگر اسماعیل عبدی و رسول بداقی سال‌ها در زندان می‌مانند، اگر محمد حبیبی بارها به بدترین شکل بازداشت و زندانی شده و همراه با ده‌ها معلم دیگر حکم اخراج و انفصال و بازنشستگی پیش از موعد می‌گیرد و جعفر ابراهیمی به‌رغم تایید پزشک زندان به جای گرفتن مرخصی استعلاجی و معالجه، تبعید شده و مورد ضرب‌و‌شتم واقع می‌شود، نه به دلیل مجرم یا متخلف بودن آنان و صدها معلم دیگر که نام‌شان هم شاید در جایی نیامده باشد است؛ آنان جز برای تامین استانداردهای حداقلی برای آموزش و معیشت در این کشور تلاش نمی‌کنند. طنز تلخ رفتارهای در این‌ حد نامتعادل برای نشان دادن قدرت، اینجاست که جز به وحشت‌زدگی و ضعف حکومت در نزد افکار عمومی، تعبیر نمی‌شود.

جعفر ابراهیمی انسانی است عدالت‌خواه، معلمی است مسئول دربرابر سرنوشت تمامی کودکان محروم این کشور. او این احساس مسئولیت را نه در حرف که در عمل با کار داوطلبانه برای کودکان محروم در جای‌جای این سرزمین به اثبات رسانده است. اکنون نزدیک به دو سال است که به جرم نقدهای جدی و جسارت خود در مقابل روند عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی در جامعه و به دنبال آن در آموزش کشور، بی‌وقفه در زندان بوده، از ورود به مقطع دکترا به دلیل پایداری‌اش در عقاید، محروم شده است. جرم دیگرش این است که حتی در دوران زندان نیز از آگاهی‌بخشی و تلاش برای بهبود شرایط زندان و زندانی، دست برنداشته است؛ بیان حقایق را فدای مصلحت شخصی نمی‌کند. اما شاید بزرگترین جرمش تاکید بر حق تشکل‌یابی و استقلال تشکل‌هاست تا برخلاف خواست شیفتگان قدرت انحصاری که جامعه را توده وار می‌خواهند، با تشکل‌یابیِ بی‌قدرتان، موازنه‌ای به سود محرومان را در جامعه برقرار سازد.

او اکنون با وضعیت وخیم جسمی، حتی از دریافت ابتدایی‌ترین اقدامات درمانی، برای حفظ جان و سلامتش نیز محروم است. در اعتراض به اعزام نکردنش به بیمارستان و پزشکی قانونی برای ثبت آثار ضرب و شتم موجود در بدنش، از دریافت ضروری‌ترین داروهای مورد نیازش نیز خودداری کرده است که می‌تواند به شدت هرچه بیشتر بیماری‌ افزوده و به مرحله غیرقابل بازگشت برای سلامتی‌اش برسد.

کانون صنفی معلمان خواهان اعزام هرچه سریع‌تر جعفر ابراهیمی به بیمارستان برای معالجه فوری و ثبت آثار ضرب‌و‌شتم موجود بر بدنش می‌باشد. ما خواهان رسیدگی فوری و مجازات ماموران خاطی هستیم. تمامی مسئولان زندان، و نهادهای مرتبط با این پرونده در برابر هر نوع آسیب جسمی و روحی روانی به جعفر ابراهیمی مقصرند.

کانون صنفی معلمان ایران

۱۴۰۲/۶/۲۷

************

سقوط کارگر جوشکار از ساختمان چهار طبقه شهر کرمانشاه

روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کرمانشاه از سقوط جوشکار ۴۰ ساله از طبقه چهارم ساختمان در حال ساخت خبر داد.
احسان سهیلی اظهار کرد: ساعت ۱۴:۵۰ روز یکشنبه ۲۶ شهریورماه یک مورد حادثه سقوط از ارتفاع در میدان مرکزی به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد و به دنبال آن آتش‌نشانان ایستگاه‌های شماره یک و گروه نجات ایستگاه مرکزی به محل حادثه اعزام شدند.
وی افزود: با حضور آتش‌نشانان در محل مشخص شد که مرد جوان حین جوشکاری اسکلت ساختمان در طبقه چهارم دچار حادثه شده و به طبقه منفی یک سقوط و دچار مصدومیت شدید شده است.
روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کرمانشاه تصریح کرد: آتش‌نشانان با استفاده از تجهیزات مخصوص فرد را از طبقه منفی یک به سطح زمین منتقل و برای اعزام به مراکز درمانی در اختیار عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه قرار دادند.

************

کیوان مهتدی بعد از نه روز به بند عمومی بازگشت

کیوان مهتدی نویسنده و عضو کانون نویسندگان که نه روز پیش بخاطر یک فایل صوتی در حمایت از جعفر ابراهیمی و کامیار فکور به انفرادی زندان اوین منتقل شده بود، امروز به بند عمومی زندان بازگشت.
این زندانی سیاسی، اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت شد و در حال گذران پنج سال حبس خود می‌باشد.
انیشا اسدالهی، همسر کیوان مهتدی نیز در زندان اوین می باشد.

************

دادگاه فعال کارگری کامران ساختمانگر

امروز یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ برابر ابلاغیه قبلی جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه در متن کیفرخواست دادستان و اداره اطلاعات سنندج علیه اینجانب از جمله فراخوان دادن مردم به اعتراض و اعتصاب در اعتراض به قتل مهسا امینی از طریق رسانه آرین تی وی، حضور در تجمعات اعتراضی پاییز ۱۴۰۱ و جنبش ژن ژیان ئازادی، انتشار تصویر و پیام دایه شریفه در اعتراض به مرگ مهسا امینی، و حمایت علنی از خانواده رامین حسین پناهی، و تشویق مردم به اعتراض و حضور در خیابانها علیه نظام از طریق فضای مجازی و همکاری با احزاب سیاسی کردستان در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج و بدون داشتن وکیل برگزار شد. که در حد توان از خودم در قبال اتهامات مطرح شده دفاع نمودم.

یکشنبـــــه ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۲

************

آتش‌سوزی و شورش زنان زندانی در زندان قرچک ورامین

به گزارش زمانه، در نتیجه این آتش‌سوزی که هنوز منشا آن مشخص نیست، زندانیان دست به شورش زدند و بر اساس گفته‌های یک منبع آگاه گارد ویژه زندان به شدت زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داده است.
گزارش‌ها همچنین حاکی از اعزام نیروهای امنیتی بیشتر به زندان قرچک است. طبق اطلاعاتی که به زمانه رسیده، تعدادی از زندانیان زخمی شده‌اند.

************

اعتصاب غذا در حمایت از جنبش ژینا / مهسا

سیزده زندانی تبعید شده به زندان قزلحصار در همراهی جنبش ژینا / مهسا و حمایت از اعتراضات مردمی در ایران از امروز صبح به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا زدند .
این سیزده زندانی که از دوازدهم شهریور ماه از زندان اوین به قزلحصار تبعید شده اند در بند امن این زندان و در شرایط اسفناکی نگهداری می شوند ، بطوریکه از امکانات اولیه زندان هم محروم هستند. اسامی سیزده نفری که از امروز دست به اعتصاب زده اند به شرح زیر می باشد:
سعید ماسوری، جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌‌پور، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد

************

اعتصاب عمومی با وجود ارعاب نیروهای سرکوبگر در شهرهای ‌ سنندج، آبدانان، سقز، بانه، بوکان، کامیاران، اشنویه، دیواندره ... در سالگرد قتل وحشیانه ژینا امینی و خیزش مردمی زن، زندگی، آزادی

************

بازداشت غیر قانونی امجد امینی پدر ژینا امینی

امجد امینی، پدر ژینا امینی همزمان با سالگرد قتل حکومتی فرزندش، به محض خروج از منزل توسط نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
بر اساس اطلاع هه‌نگاو، روز شنبه ٢۵ شهریور ماه ١٤٠٢ (١٦ سپتامبر ٢٠٢٣)، امجد امینی مقابل منزل خود در خیابان ماموستا هَژار واقع در شهرک دانشگاه شهر سقز توسط نیروهای پرشمار سپاه پاسداران بازداشت شد.

خانواده ژینا امینی در حبس خانگی!
امجد امینی بعد از بازجویی و تهدید مبنی بر عدم برگزاری مراسم سالگرد مهسا آزاد شده است و خانواده‌ی امینی برای جلوگیری از حضور در مراسم سالگرد، در حبس خانگی هستند.

************

تحصن زنان زندان اوین در سالگرد جنبش مهسا

هفت زندانی سیاسی زن، در زندان اوین اعلام کردند کە در حمایت از مردم و اعتراض علیه حکومت از ۲۴ شهریور در حیاط زندان تحصن می‌کنیم.
در این تحصن هر یک از آزاده عابدینی، سپیده قلیان، شکیلا منفرد، گلرخ ایرایی، نرگس محمدی، محبوبه رضایی و ویدا ربانی حضور خواهند داشت.
در نامەای کە بە این مناسب منتشر شدە، از زنان زندانی گفتەاند: « یک سال از کشته شدن دختر ایران زمین، مهسا امینی(ژینا) به دست ماموران حکومت گذشت. بغض کشته شدن و اعدام مظلومانه دختران و پسران سرزمینمان در خیابان‌ها و زندان‌ها، کور کردن معترضان، بازداشت ، شکنجه و زندان به پا خاستگان، زخمی است بر جان و روانمان، اما شعله امید و انگیزه‌ای است برای تداوم مبارزه تا لحظه پیروزی‌مان».
در ادامە آمدە است: « ما زنان زندانی سیاسی اوین در کنار همه آزادیخواهان و برابری طلبان جهان، در حمایت از مردم ایران و اعتراض به سیاست های خشونت آمیز، سرکوبگرانه و بی‌رحمانه حکومت دینی استبدادی از روز ۲۴ شهریور در حیاط بند زنان اوین تحصن خواهیم کرد و با مردم ایران هم صدا خواهیم بود.»

************

آمدیم زغال سنگ بکنیم، جان کندیم

زینب مرزوقی، خبرنگار فرهیختگان به دامغان رفته و با برخی خانواده‌های جان‌باختگان و برخی مهندسان معدن طزره گفت‌وگو کرده است: اینجا کلیک کنید.
کارفرماها بیمه‌ را به‌شکلی رد نمی‌کنند که سختی کار به معدنکار تعلق بگیرد.
همین مالیات، یک کارگر معدن برای چه چیزی مالیات می‌دهد؟ پول خون‌مان را ما مالیات می‌دهیم؟
معدنکار زنده‌اش هم مرده است. مگر اینکه چند نفر بمیرند تا کسی بیاید و ببیند درد معدنکار چیست.
می‌گفت من رو ندارم به پسرمان بگویم پول ندارم برایش دوچرخه بخرم. خودت قانعش کن.
بعد از حادثه بچه‌های برادرشوهر و خواهرشوهرم هر روز صبح گریه می‌کنند. می‌گویند نکند بابای ما هم عین بابای هستی و آرسام بشود.
برادرم در ٧٠٠ متر زیر زمین جان باخت. آن هم به دلیل ناایمن بودن معدن رزمجاه غربی.
هیچ‌کدام از کپسول‌های اکسیژن حتی گاز نداشت. هر چه کپسول اکسیژن را می‌‌کشیدیم، همه یا خالی بودند یا تاریخ انقضایشان گذشته بود./ امتداد

************

تداوم اعتصاب کارگران پالایشگاه آدیش جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت معوقات

کارگران پالایشگاه آدیش جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت معوقات حقوق چهار ماه دست به اعتصاب زده و خواهان پاسخگویی مسئولان به معضلات معیشتی خود شده‌اند.
پالایشگاه آدیش جنوبی در منطقه کنگان و متعلق به سرداران سپاه پاسداران و آستان "قدس رضوی" است.
گفته شده، حدود ۲۰۰ کارگر شرکت ساختمانی‌ "علامرودشت کوه هوا" که در ایستگاه گاز کار می‌کنند، سه ماه حقوق معوقه دارند.
همچنین کارگران شرکت جهانپارس در سایت یک پتروشیمی بوشهر نیز چندین ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند.

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

امروز سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری استان کردستان، همدان، اردبیل، ایلام، لرستان، تهران، کرمانشاه، خوزستان و.... در مقابل صندوق های بازنشستگی کشوری تجمع اعتراضی برگزار کردند.
بازنشستگان کشوری امروز هم مثل سه شنبه های قبل در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای همسان سازی حقوق، تورم و گرانی و رفع مشکلات بیمه درمانی و تکمیلی به خیابانها آمده اند

************

تجمع اعتراضی بازنشسته مخابرات

تهران در برابر ساختمان سردار جنگل
باز نشستگان با سر دادن شعارهای،وزیر بی لیاقت،عامل این خیانت،سهامدار عمده حق ماها رو خورده ،نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت

اهواز مقابل شرکت مخابرات
تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان خوزستان در مقابل شرکت مخابرات اهواز اینجا کلیک کنید.

اصفهان
تجمع اعتراضی بازنشسته گان مخابرات اصفهان اینجا کلیک کنید.

هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، کردستان و لرستان، فارس، مشهد، زنجان و همدان
دوشنبه های اعتراضی ۲۰ شهریور ۴۰۲ بازنشستگان مخابرات همزمان در چندین شهر علیه شرایط نابسامان معیشت و درمان. بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن / بازنشسته بپا خیز علیه فقر و تبعیض

************

کارکران شرکت جهانپارس دست به اعتصاب زدند

بنابر خبر منتشرشده، روز یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲، کارگران شرکت جهان پارس شاغل در سایت یک پتروشیمی بوشهر واقع در عسلویه به دلیل پرداخت نشدن حقوق دست به اعتصاب و تجمع زدند.

************

بهاره هدایت ۸ کیلو وزن کم کرده و با کمک مامور زندان به سالن ملاقات رفته است

وکیل بهاره هدایت در توییتی آخرین وضعیت سلامتی او را که دست به اعتصاب غذا زده است؛ تشریح کرد:
دوستان زیادی از وضعیت جسمی و سلامت موکلم ‌بهاره هدایت⁩ سوال می پرسند، در ملاقات امروز خانواده با بهاره هدایت مشخص شد که ایشان بعد از ده روز اعتصاب غذا ۸ کیلو وزن کم کرده و در حال حاضردچار، ضعف شدید و تپش قلب است به گونه‌ای که با کمک یک مامور زندان توانسته به محل ملاقات بیاید. امیدوارم با اطلاعی که از پیام‌ها و واکنش‌ها به اعتصابش پیدا کرده، هرچه زودتر اعتصاب را بشکند. یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲

************

عاطفه رنگریز، نویسنده و فعال حقوق زنان را بازداشت و به زندان سمنان منتقل کردند

عاطفه رنگریز، نویسنده و فعال حقوق زنان و از زندانیان سیاسی سابق، یک‌شنبه ۱۹ شهریور بازداشت شد. رنگریز یکشنبه در یک تماس تلفنی کوتاه از بازداشت و حضور خود در زندان سمنان خبر داد. از دلیل بازداشت و وضعیت پرونده او اطلاعی در دست نیست.
رنگریز ۱۱ اردیبهشت ۹۸ همزمان با روز جهانی کارگر در جریان تجمع اعتراضی در مقابل مجلس شورای اسلامی به همراه چند فعال دیگر بازداشت شد و ابتدا شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه، عاطفه رنگریز را به ۱۱ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. رنگریز ۴ آبان ۱۳۹۸ از زندان آزاد شد و حکم او و حکم برخی از فعالان کارگری و بازداشت‌شدگان روز کارگر، خرداد سال بعدش تحت عنوان «عفو» شکست. از عاطفه رنگریز مقاله‌های متعددی منتشر شده است. حکومت در آستانه سالگرد قیام ژینا موجی از بازداشت‌ و سرکوب فعالان را به راه انداخته است.

************

بازداشت ٣۵ عضو انجمن زیست‌محیطی "سبز چیا" توسط نیروی حکومتی

نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی طی یورشی گسترده ٣۵ عضو فعال انجمن زیست‌محیطی سبز چیا را در روستای "نجی" از توابع شهر مریوان بازداشت کردند که اواخر شب گذشته بیشتر آنها آزاد شده و سه نفر هنوز در بازداشت به سر می‌برند. تاکنون هویت ۱۷ نفر برای هه‌نگاو احراز شده است.

************

یکشنبه اعتراضی بازنشستگان

تجمع هفتگی بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه در مقابل اداره کل این سازمان در استان در اعتراض به ادامه بی توجهی و مقاومت وزارت کار و مدیریت صندوق تامین اجتماعی در مقابل ترمیم و افزایش حقوق و پایمال شدن حق و حقوق بازنشستگان این سازمان. اینجا کلیک کنید.
همچنین بازنشستگان و مستمری بگیران در برابر سازمان تأمین اجتماعی شهرستان شوشتر و دزفول در اعتراض به معیشت و درمان نابسامان و سایر مطالبات دست به تجمع و دادن شعار زدند..

بازنشستگان فولاد اصفهان
به روال هر هفته امروز هم یکشنبه بازنشستگان فولاد در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و مطالبات خود در خیابان نشاط اصفهان تجمع برگزار کردند.

************

یک کارگر پارس جنوبی به دلیل گازگرفتگی فوت کرد

در ادامه فعالیت‌های تعمیرات اساسی پالایشگاه دوم پارس جنوبی، شب گذشته (۱۹ شهریور ماه) ساعت ۲:۴۵ بامداد، سه نفر از کارگران پیمانکاری تعمیرات در حین انجام کار در یکی از واحدها به دلیل سهل‌انگاری شرکت پیمانکاری (لیدوما) و مسئول تعمیرات اساسی این شرکت دچار حادثه شدند. در این حادثه که در پالایشگاه رخ داد یک نفر فوت و ۲ نفر مصدوم شدند.

************

اسماعیل گرامی: کارگران و بازنشستگان و حسن صادقی دموکرات!

حسن صادقی رئیس "اتحادیه (زرد) پیشکسوتان جامعه کارگری" با اشاره به اهمیت انتخابات این دوره مجلس، مطالبی گفته است که خبرگزاری ایلنا آن را گزارش داده است(۱۴۰۲/۶/۱۳).
حسن صادقی در رابطه با انتخابات پیش رو، رهنمودهایی! به مسئولین میدهد. او میگوید «انتخابات باید منتج به حضور مردم شده و نباید به‌ سمت وضعیتی در انتخابات برویم که قبل از انقلاب وجود داشت. پیش از انقلاب همه به وضوح دیدیم که با تصمیمات غلط مدیران سیاسی رژیم گذشته اوضاع کشور به چه نقطه‌ای کشیده شد و فقدان نمایندگان واقعی مردم در قدرت، کار را به خروش و قیام عمومی کشاند». او آنچنان سخن میگوید که گویا خروش و قیام مهسا امینی در یک سال گذشته رخ نداده است و رضایتمندی در این کشور موج میزند و فقط لازم میداند حکومتیان را از یک آینده وخیم در صورت "تصمیمات غلط گرفتن" مطلع سازد. او عواقب انحصارطلبی رژیم گذشته را به مسئولین نشان میدهد «کارهایی که حزب رستاخیز قبل از انقلاب کرد را مطالعه کنند و بفهمند نتیجه انتخابات نمایشی چیست». او همچنین میگوید«انتخابات را نباید یک مناسک نمایشی و به رخ کشیدن قدرت سیاسی به کشورهای همسایه و دیگر قدرت‌ها صرفا دید». ظاهر گفته های صادقی چنین است که میخواهد عواقب "عملکردهای غلطی" که امکان دارد انجام شوند را به مسئولین گوش زد کند ولی واقعیت این است که او میخواهد به شنونده چنین القا کند که چنین "عملکردهای غلطی" وجود ندارند و انتخابات این حکومت، فرمایشی و نمایشی نیستند.

او خود را طرفدار یک انتخابات دموکراتیک! معرفی میکند «شایسته‌سالاری، آزادی و آزادی بیان و انتخاب و عقیده، همه و همه با انتخاباتی استاندارد و دموکراتیک محقق خواهد شد».و ادامه میدهد «بدون داشتن احزاب رهبری کننده جامعه که جای کار پوپولیستی را بگیرند، قطعا انتخابات‌های درستی نخواهیم داشت». حسن صادقی کسی میباشد که در سال ۸۴ همراه با هم قماش های خود به محل "سندیکای شرکت واحد" حمله کردند که چند نفر از فعالان این سندیکا زخمی شدند وهرچه در محل سندیکا بود را به یغما بردند. او که تحمل دیدن یک "تشکل صنفی" را نداشت، حال چه پیش آمده که به یکباره "دموکرات" شده است و خواهان آزادی "احزاب سیاسی" میباشد؟! واقعیت این است که امروزه تمامی کارگران و بازنشستگان (به جز تعدادی اندک) به ماهیت غیر دموکراتیک این انتخابات پی برده و حاضر نیستند در این انتخابات شرکت کنند، و حالا حسن صادقی میخواهد با سخنانی دموکراتیک و دلچسب خود را، هم نظر(هم رنگ) با کارگران و بازنشستگان نشان دهد و آنها را به پای صندوقهای رای بکشاند!

او برای اهداف خود، از علیرضا محجوب بت میسازد و میگوید «این چهار سال که علیرضا محجوب نبود، ما احساس بی‌پناهی و مظلومیت کردیم»! محجوب نماینده ۶ دوره مجلس بود که رکورد دار نمایندگی در پایتخت پس از انقلاب مشروطه می‌باشد. گویا در طول این ۲۴ سال نمایندگی محجوب، زندگی ما گل و بلبل بود! که در نبود او ما "احساس بی‌پناهی و مظلومیت می کردیم"!

او میگوید کمسیون اصل ۹۰ مجلس کنونی، شکایت کارگران در رابطه با غیر قانونی بودن مصوبه شورای عالی کار را رد کرد و «اگر در مجلس فرد قوی‌ای داشتیم نمی‌گذاشتیم با تورم ۴۷ درصدی افزایش حقوق ۲۰ درصدی داشته باشیم» که از نظر ایشان آن فرد قوی محجوب میباشد! باید از صادقی سوال کرد، کمسیون اصل ۹۰ به کارگران اجحاف کرد، مگر شما به "دیوان عدالت اداری" هم شکایت نکردید؟ چرا این دیوان هم شکایت شما را رد کرد؟ آیا غیر از این است که تمامی نهادهای حکومت شبیه به یکدیگر و ضد کارگر هستند؟ و تمامی آنها کاملا از یک سیاست پیروی میکنند؟ در طول این ۴۴ سال مشخص شده است چه محجوب و چه هر کس دیگری وارد مجلس شود همین آش است و همین کاسه!

اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

۱۸ شهریور ۱۴۰۲

************

نازیلا معروفیان آزاد شد

نازیلا معروفیان، خبرنگار کُرد اهل سقز و ساکن تهران که برای چهارمین بار طی چند ماه اخیر توسط مزدوران خامنه‌ای بازداشت شده بود، با تودیع قرار کفالت به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت فولاد پارس هفت تپه مقابل این شرکت

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در فضای رسانه‌ای: این تجمع در اعتراض به حقوق، به موقع پرداخت نمی‌شود و میزان پاداش تولید نیز ناچیز است؛ همچنین پرداخت بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی گاهی با تاخیر انجام می‌شود که باعث اختلال در استفاده از بیمه در مراکز درمانی و بهداشتی می‌شود.

************

سیزده زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج دست به اعتصاب غذا زده اند

لقمان امین‌ پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌ جمعه، زرتشت احمدی راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، کامیار فکور، احمدرضا حائری، رضا سلمان زاده، جعفر ابراهیمی و مسعود رضا ابراهیمی نژاد، زندانیان سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج کماکان در اعتصاب بسر میبرند.

************

تجمع اعتراضی کادر درمان بیمارستان الزهرا اصفهان

کادر درمان بیمارستان الزهرا اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت معوقات تعرفه و حقوق با برپایی تجمع شعار سردادند: پرستار داد بزن، حقت را فریاد بزن. نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم. گفته می شود، تعرفه پرستاری از سال گذشته تاکنون فقط یکبار پرداخت شده است و پرستاران با برپایی تجمع خواهان رسیدگی مسئولان به مطالبات خود هستند.

************

پیام صوتی کیوان مهتدی از زندان اوین در حمایت از جعفر‌ابراهیمی و کامیار فکور

پیام صوتی کیوان مهتدی از زندان اوین در حمایت از جعفر‌ابراهیمی و کامیار فکور که اخیرا به زندان قزل حصار تبعید شده‌اند. اینجا کلیک کنید.

************

دو کارگر ساختمانی در مشهد و تهران کُشته شدند

بنابه گزارش‌های منتشرشده، دو کارگر ساختمانی در شهرهای مشهد و تهران حین انجام کار جانشان را از دست دادند. در مشهد یک کارگر ساختمانی ۴۴ ساله هنگام جوشکاری در یک ساختمان در حال ساخت از چاه آسانسور سقوط کرد. رئیس فرمانده انتظامی مشهد علت سقوط این کارگر را «نامعلوم» عنوان کرد و گفت که او به‌دلیل «شدت جراحات» جانش را از دست داد.
در تهران نیز ریزش مصالح ساختمانی از جرثقیل موجب مرگ یک کارگر در یک ساختمان در دست ساخت شد. بنابر گزارش‌ها رها شدن یک‌باره مصالح از قلاب جرثقیل و سقوط آن بر روی کارگر موجب مرگ او شد. هویت هیچ یک از کارگران اعلام نشده است.

************

فایل صوتی نازیلا معروفیان از زندان اوین

نازیلا معروفیان روزنامه‌نگار اهل سقز و ساکن تهران که روز چهارشنبه هفته پیش با یورش نیروهای سرکوبگر به خانه‌اش به شکل وحشیانه‌ای دستگیر شد در یک فایل صوتی که از زندان اوین منتشر کرده است از تعرض جنسی به خود هنگام بازداشت و اعتصاب غذای خود خبر داد. او در این فایل صوتی می‌گوید: «در شرایطی که بدترین حال ممکن را داشتم به من تعرض کردند»
او در این فایل صوتی اعتصاب غذای خود را برای تمام زنانی میداند که از حکومت جمهوری اسلامی در رنج هستند.
نازیلا معروفیان که در سال گذشته به خاطر مصاحبه با پدر مهسا امینی و مواضع خود بارها دستگیر و روانه زندان شده بود، یک روز قبل از بازداشت اخیر خود در یک پست توئیتری به خبر بازداشت مهدی یراحی، واکنش نشان داده و از او حمایت کرده بود.
برای گوش کردن به فایل صوتی اینجا کلیک کنید.

************

کارگران معترض بازداشتی آقدره با اتهامات امنیتی مواجه هستند

از نهم مردادماه ۱۴۰۲، ۳۲ کارگر معادن روستای آقدره وسطی از توابع تکاب (آذربایجان غربی) در پی تجمعی که با مطالبه “اشتغال افراد بومیِ” این منطقه در مقابل معدن سنگ تراورتن شکل گرفت و در نهایت با مداخله نیروی انتظامی به درگیری، تیراندازی و زخمی شدن دو نفر از اهالی منجر شد، بازداشت و روانه زندان شدند. با وجود آزادی ۲۶ تن از این کارگران با تامین قرار وثیقه‌ ۶۰۰ میلیون تومانی در هفته‌های اخیر، هنوز ۶ نفر از آنها در زندان ارومیه در بازداشت به سر می‌برند. افراد بازداشت‌شده از کارگران دو معدن طلا و سنگ آقدره هستند.
نکته قابل توجه این که اغلب کارگران بازداشت‌شده با اتهاماتی چون «اخلال در نظم عمومی»، «اقدام علیه امنیت داخلی کشور» و همچنین «آدم‌ربایی» مواجه شده‌اند. اتهاماتی که تنها در نتیجه درخواست کار از سوی اهالی و درگیری‌های ناشی از مداخله نیروهای انتظامی متوجه کارگران شده است.
منابع کارگری می‌گویند، حقوق تیر و مرداد کارگران اهل آقدره وسطی که در جریان تجمع اعتراضی یک ماه گذشته حضور داشتند، پرداخت نشده و تعدادی از کارگرانی که با قید وثیقه از زندان آزاد شده‌اند نیز اجازه کار ندارند.
اعتراضات کارگری در روستای آقدره در سالهای گذشته با مطالبه محوری “اشتغال دائم” در جریان بوده و در خبرسازترین آنها با شکایت کارفرما به محکومیت کارگران معترض؛ پرداخت جریمه و همچنین اجرای کم‌سابقه حکم شلاق منجر شده است.
با توجه به تداوم مدت بازداشت‌ها و مفتوح بودن پرونده قضایی و روند دادرسی در جریان وقایع یک ماه گذشته، منابع کارگری نسبت به روند رسیدگی به پرونده‌ها، تشدید برخوردها و اتهامات عجیب امنیتی که متوجه کارگران است، ابراز نگرانی کرده‌اند. منبع: شرق

************

تجمع بازنشستگان کشوری

تجمع بازنشستگان کشوری در برابر صندوق بازنشستگی کشوری تبریز، اردبیل، تهران، کرج، قزوین، سنندج، اهواز، کرمانشاه، یزد، رشت، همدان، ساری ...در اعتراض به سختی معیشت و پایمان شدن حقوق خود از جمله: همسانسازی، افزایش حقوق سالیانه طبق مواد ۶۴ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، تهیه و تنظیم آیین نامه اجرایی ماده ۸۵ این قانون در موضوع درمان و آزادی معلمان زندانی است.

************

تشکیل پرونده جدید برای کامیار فکور و جعفر ابراهیمی

عرفان کرم ویسی وکیل کامیار فکور از فعالان کارگری از تشکیل پرونده جدید برای این زندانی سیاسی خبر داد.
‏امروز در خصوص موکل دیگرم ‎کامیار فکور نیز طی شکایت اداره کل زندان‌های استان تهران علیه ایشان پرونده‌ای جدید با اتهامات ١- اخلال در نظم و آسایش عمومی و ٢- توهین به مقامات و مامورین زندان در شعبه ٣ بازپرسی دادسرای اوین ثبت شده است.

پرونده سازی جدید برای جعفر ابراهیمی معلم زندانی
عرفان کرم ویسی وکیل جعفر ابراهیمی در توییتی از ثبت پرونده ای جدید برای جعفر ابراهیمی خبر داد:
با شکایت اداره کل زندان های استان تهران علیه موکلم جعفر ابراهیمی پرونده ای جدید با اتهامات ١- اخلال در نظم و آسایش عمومی و ٢- توهین به مقامات و مامورین زندان در شعبه ٣ بازپرسی دادسرای اوین ثبت شده است.

توییت عرفان کرم ویسی در بارۀ انتقال زندانیان امده است:
‏١- امروز دوازدهم شهریور ماه موکلینم ‎ جعفر ابراهیمی و کامیار فکور همراه تعدادی دیگر از زندانیان طبق تصمیم شورای طبقه‌بندی زندان اوین از بند ۴ زندان اوین به زندان قزلحصار کرج منتقل گردیدند.
این در حالی است که دلیل خروج از زندان در زمان انتقال، حضور در جلسه‌ی دادگاه عنوان شده است.
‌‏٢- این تصمیم در حالی گرفته شده است که رسیدگی به وضعیت جسمانی جعفر حسب قول مساعد مسئولین زندان اوین و نامه‌نگاری‌های انجام شده بایستی به فوریت انجام می‌شد و در خصوص کامیار فکور نیز باتوجه به اینکه همسر ایشان ‎ سروناز احمدی در بند زنان این زندان است، این انتقال غیرقانونی بوده است.

************

ادامه اعتصاب غذای خشک ۷ روزه نازیلا معروفیان در زندان اوین

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار كرد اهل سقز و ساکن تهران که چهارمین مرتبه است به‌ دنبال خیزش انقلابی زن ، زندگى ، آزادى بازداشت می‌شود در اعتراض به بازداشت خود از روز ۸ شهریور ۱۴۰۲ دست به اعتصاب غذای خشک زده و تاکنون در اعتصاب غذاست.

************

اعتصاب غذای چهار معترض محبوس در بازداشتگاە مرکزی ایلام

چهار معترض محبوس در بازداشتگاە مرکزی ایلام از روز یک‌شنبه ۱۲ اعتصاب غذا کردند و از روز دوشنبه لب‌های خود را دوختند
هویت این چهار معترض را وحید چاوران، ناصر رضایی، محمدحسین حاصلی و بختیار محمدزادە اعلام کرده و آورده است که آن‌ها در اعتراض به وضعیت نگهداری خود و وخامت حال وحید چاوران، دست به این اقدام اعتراضی زده‌اند.
وضع سلامت عمومی وحید چاوران به‌دلیل آن چه «خوراندن مستمر داروی اعصاب» در بازداشتگاه عنوان شده، «بسیار وخیم» اعلام شده است. بر اساس خبرهای منتشر شده چهار معترض نامبرده در یکی دو ماه گذشته بازداشت شده‌اند

************

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه سیزدهم شهریور بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، اصفهان، کرمانشاه، خراسان رضوی، تهران، لرستان، هرمزگان، فارس، کهگیلویه، بویراحمد، گیلان و ...در راستای احقاق مطالبات صنفی، اجرای آیین نامه استخدامی، پرداخت هزینه های درمانی، بیمه تکمیلی و….به خیابان آمدند و خواسته و مطالبات خود را با تجمع و راهپیمایی فریاد زدند. برای دیدن اعتراض و راهپیمایی کرمانشاه اینجا کلیک کنید.

************

اعتصاب کارگران ماشین‌سازی تبریز

امروز کارگران کارخانه ماشین سازی تبریز در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولین دست از کار کشیدند.
به گفته کارکنان، دلیل این اعتصاب، عدم تحقق وعده‌های مسئولین در راستای تقاضای کارکنان برای افزایش حقوق و طبقه بندی مشاغل و افزایش بهره وری و همچنین حذف پیمانکار می باشد.
گفتنی است؛ تاکنون موضع رسمی از طرف مدیریت ماشین سازی تبریز در خصوص اعتصاب کارگران این مجموعه انجام نشده است.

************

۶ کارگر در حادثه معدن زغالسنگ طزره دامغان کشته شدند

اسامی کارگران درگذشته در حادثه معدن طزره عبارتنداز: بهروز افروز، قربانعلی کمال، حسین غزائیان، حمید ایزدی، ابوالفضل غنایی و محمد نعیمی صفت. حادثه انفجار در تونل رزمجای غربی معدن زغالسنگ طزره در شمال شرقی شهرستان دامغان، شب گذشته ۱۲ شهریور ماه اتفاق افتاد که در نتیجه آن ۶ کارگر جان خود را از دست دادند.
گفته می‌شود عمق تونلی که انفجار در آن رخ داده ۷۰۰ متر است و حادثه در عمق ۴۰۰ متری آن رخ داده است. انفجار در معدن ذغالسنگ البرز شرقی طزره دامغان براثر تجمع گاز رخ داده است.
این اولين بار نیست حادثه معدن به دلیل‌ تجمع گاز رخ می دهد. در معادن کرمان بارها این اتفاق افتاده و کارگران جان خود را از دست داده اند و این در حالی ست که از طریق نصب دستگاهی که فشار گاز را اندازه می گیرد و سایر تمهیدات ایمنی این حوادث کاملا قابل پیشگیری است و به علاوه چرا ایستگاه ایمنی در معدن وجود نداشته که بتواند کارگران محبوس را نجات دهد . در اکثر کشورهای دنیا کارگران محبوس را حتا بعد از چند روز توسط این امکانات ایمن سازی نجات می دهند . در همین رابطه یک منبع کارگری به خبرگزاری ایلنا گفته است در چند سالی که این واحد معدنی تحت نظارت معادن زغالسنگ شرکت البرز شرقی فعالیت دارد ، نظارت بر فعالیت معدن بسیار کم بوده و پیش از این حوادث مشابهی در این معدن رخ داده است

************

حمله گارد به بند ۸ زندان اوین؛ ۹ زندانی سیاسی با دستبند و پابند به محل نامعلومی برده شدند

گارد زندان اوین با حمله وحشیانه به بند هشت زندان اوین، زندانی سیاسی سعید ماسوری و ۸ زندانی دیگر را دستبند و پابند زده و به محل نامعلوم منتقل کرد.
به گزارش منابع حقوق بشری ، روز یکشنبه ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۲، گارد زندان اوین ساعت ۹ صبح با حمله وحشیانه به بند هشت زندان اوین، زندانیان سیاسی سعید ماسوری، افشین بایمانی، حمزه سواری، حسین گچلو، مسعودرضا ابراهیمی نژاد، لقمان امین پور، سامان یاسین (صیدی)، محمد شافعی و مطلب احمدیان را با ضرب و شتم و خشونت دستبند و پابند زده و از بند خارج کرد.
به گزارش منبع مطلع، «این یورش وحشیانه به دستور فرزادی رئیس زندان اوین انجام شده است. به زندانیان سیاسی اجازه جمع آوری وسایل داده نشده و در این ضرب و شتم نیمی از وسایل ایشان تخریب و غارت شده است.» از محل نگهداری این ۹ زندانی سیاسی اطلاعی در دست نیست

************

اعتصاب در ماشین‌سازی اراک ادامه دارد

سومین هفته اعتصاب کارگران ماشین‌سازی اراک با شدت بیشتری نسبت به گذشته در جریان است و کارگران اعلام کرده‌اند تا دریافت مطالبات خود از پا نمی‌نشینند.
اعتصابات در بخش‌های مونتاژ ساخت و تجهیزات دیگ بخار متالوژی ادامه دارد و کارگران تاکید کرده‌اند تا مطالبات آنها تحقق پیدا نکند، همچنان به اعتصاب و اعتراض خود ادامه می‌دهند..

************

کارگران مزدهای معوقه خود را مطالبه کردند، همگی اخراج شدند!

تمامی ٣٨ کارگر استخدامی شرکت نفت ‌و گاز بانکول ایوانغرب از توابع استان ایلام، پس از مطالبه دستمزد معوقه خود از کار اخراج شدند. به گزارش هه‌نگاو، اخیراً ٣٨ کارگر کُرد و اهل ایوانغرب که در پروژه نفت ‌و گاز بانکول مشغول به کار بودند، به دلیل مطالبه دستمزد معوقه خرداد ماه سال جاری، از کار اخراج شدند.
بر طبق اسناد، کارفرمای شرکت نفت‌ و گاز بانکول ایوانغرب، ضمن صدور دستور اخراج ٣٨ کارگر استخدام‌شده، علیه آن‌ها اقدام به طرح دعوی کرده است. قابل ذکر است که این افراد پیشتر به نشانه اعتراض به مطالبات معوقه خردادماه خود دست به اعتصاب زده بودند.
این پروژه به سپاه پاسداران واگذار شده و این نهاد امنیتی نیز افراد وابسته و نزدیک به خود را به جای کارگران اخراج شده به کار گرفته است.
در همین رابطه، روز ۴ مرداد ماه ١۴٠٢، حیدر محسنی، پدر دو فرزند و کارگر پتروشمی شهر چوار استان ایلام، پس از اخراج با اقدام به خودکشی جانباخت. پیشتر نیز، علی‌محمد کریمی و محمد منصوری، دو تن از پرسنل این شرکت به دلیل اخراج با اقدام به خودکشی به زندگی خود پایان دادند.

************

ضرب و شتم ماموران امنیتی نازیلا معروفیان را روانه بیمارستان کرده است

در بازداشت مجدد نازیلا معروفیان، روزنامەنگار و در پی ضرب‌وشتم شدید نیروهای امنیتی بر اثر شدت جراحات معروفیان بە بیمارستان منتقل شدە است.
این روزنگار جوان اهل سقز هشتم شهریور که فقط دو هفته از آزادی موقت او می‌گذشت بار دیگر توسط نیروهای امنیتی با یورش نیروهای امنیتی، مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.
این چهارمین بار ظرف یک سال اخیر است که این روزنامه‌نگار زن مخالف حجاب اجباری بازداشت می‌شود.
این روزنامه‌نگار منتقد حکومت روز سه‌شنبه در یک پست توئیتری ضمن حمایت از مهدی یراحی، خواننده معترضی که اخیرا بازداشت شد، نوشته بود: «مهدی یراحی عزیزم حرف مسیر من همون نوشته ابتدای آهنگ باشکوه روسریتو شماست.»
نازیلا از جمله روزنامه‌نگارانی بود که اخبار فعالیت های صنفی معلمان را پوشش خبری می‌داده است

************

برگی از تقویم تاریخ

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

(زاده ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز -- درگذشته ۹ شهریور ۱۳۴۷ ارسباران)

نویسنده و مترجم

صمد در خانواده‌ای تهیدست زاده شد و پس از تحصیلات دبیرستان، در سال ۱۳۳۶ از دانشسرای مقدماتی پسران تبریز فارغ‌التحصیل شد. وی از مهر همان سال آموزگار شد و تا پایان عمرکوتاهش، در آذرشهر، ماماغان، قندجهان، گوگان و آخیرجان در استان آذربایجان شرقی که آن زمان روستا بودند تدریس کرد.
در مهر ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به دوره شبانه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم‌زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی‌نامه ادامه داد.
در ۱۹ سالگی اولین داستانش با نام عادت را نوشت و یک سال بعد داستان تلخون که برگرفته از داستان‌های آذربایجان بود با نام مستعار «ص. قارانقوش» در کتاب هفته منتشر شد و این روند "بی‌نام" تا ۱۳۴۲ و داستان‌های دیگر ادامه یافت.
بعدها از او مقالاتی در روزنامه «مهد آزادی» توفیق و ... با امضاهای متعدد و نامهای مستعار فراوان از جمله داریوش نواب مرغی، چنگیز مرآتی، بابک، افشین پرویزی و باتمیش و ... به چاپ رسید.‌
وی ترجمه‌هایی نیز از انگلیسی و ترکی استانبولی به‌فارسی و از فارسی به آذری (از جمله ترجمه شعرهایی از اخوان ثالث، شاملو، فروغ فرخزاد و نیمایوشیج) انجام داد. تحقیقاتی نیز در جمع‌آوری فولکلور آذربایجان و نیز در مسائل تربیتی از او منتشر شده‌است.
او در سال ۱۳۴۱ به‌جرم بیان سخن‌های ناخوشایند در دفتر دبیرستان و بین دبیران، اخراج و به دبستان انتقال یافت.
در سال ۱۳۴۲ کتاب الفبای آذری برای مدارس آذربایجان را نوشت که این کتاب به پیشنهاد جلال آل‌‌‎احمد برای چاپ به کمیته‌‌‎ پیکار جهانی با بیسوادی فرستاده شد، اما او با تغییراتی که قرار بود آن کمیته در کتاب ایجاد کند با قاطعیت مخالفت کرد و کتاب را پس گرفت.
سال ۱۳۴۳ به‌خاطر چاپ کتاب «پاره پاره» به‌مدت ۶ ماه از کار تعلیق شد و در این سال با نام مستعار افشین پرویزی کتاب انشاء ساده را برای کودکان دبستانی نوشت. در آبان همین سال حکم تعلیق وی لغو شد و به‌سر کلاس بازگشت. سال‌های میانی دهه ۴۰ مصادف بود با دستگیری تعدادی از نزدیکانش که موجب شرکت او در اعتصابات دانشجویی شد.
او در شیوه آموزشی و مضمون قصه‌های خود تلاش می‌کرد روح اعتراض به‌حکومت را در دانش آموزان پرورش دهد.
صمد بهرنگی در ۹ شهریور سال ۱۳۴۷ در رود ارس و در ساحل روستای شام‌گوالیک غرق شد و پیکرش را ۱۲ شهریور در چند کیلومتری محل غرق شدنش از آب گرفتند.
جلال آل‌احمد اين مرگ را به ساواك نسبت داد كه بعد آن را شايعه‌سازى دانست. صمد را در گورستان امامیه تبریز به‌خاک سپردند.
حدود یک ماه قبل از مرگش، کتاب ماهی سیاه کوچولو از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چاپ شد و مورد اقبال مردم ایران و جهان قرارگرفت.

گروه اتحاد بازنشستگان

************

تداوم پیروزمند جنبش های انقلابی در گرو اتحاد و سازمان یابی است!

از متن بیانیه مشترک:
در شهریور ماه ۱۴۰۱ حماسه بزرگی برای مردم زحمتکش ایران رقم خورد. ما آن روزهای بزرگ را گرامی می داریم. زنده می داریم یاد دختران و پسران جوان، زنان و مردانی که برای خواست ها و حقوق سرکوب شده خود، مبارزه با ستم سرمایه داری و استبداد دینی را استمرار بخشیدند. همچنین یاد و خاطره مهسا (ژینا امینی) و خیزش انقلابی زن زندگی آزادی را فراموش نمی کنیم.
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

اعتصاب کارگران ماشین سازی اراک ادامه دارد!

تصاویری از هفدهمین روز اعتراضات کارگران ماشین سازی اراک در بخش های مونتاژ ساخت و تجهیزات دیگ بخار متالوژی ادامه دارد. در واقع کل کارگران کارخانه بدلیل عدم پرداخت حقوق ها در اعتصاب بسر می برند.
چنانچه کارگران حقوق شان پرداخت نشود اعتصاب ادامه خواهد یافت و ادامه اعتراض به تهران کشیده خواهد شد.

************

کارگران شرکتی معدن زغال سنگ طبس باخانوادهایشان مقابل ساختمان استانداری خراسان جنوبی آمدند!

طی روز‌های گذشته کارگران شرکتی معدن زغال سنگ طبس (معدن شماره یک) برای مشخص شدن وضعیت شغلی خود در محوطه معدن وفرمانداری طبس تجمع و دست به اعتراض زده بودند. / چهار شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۲

************

اخبار و گزارش های کارگری: سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری

سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های
آذربایجان غربی(شهر ارومیه) - اردبیل(شهراردبیل) استان تهران(شهرتهران) - فارس (شهرشیراز) - قزوین(شهرقزوین) - کردستان(شهرسنندج) - کرمانشاه(شهر کرمانشاه) - گیلان(شهر رشت) -´ و ایلام ویزد(مقابل استانداری) - و لرستان (شهرستان های پلدختر و کوهدشت مقابل فرمانداری)
شعارها:
«رئیسی قالیباف این آخرین پیام است جنبش بازنشسته آماده قیام است» / «نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت» / «معلم زندانی آزادباید گردد» / «غلامرضا اصغری آزاد باید گردد» / «ما همه همبسته ایم از وعده ها خسته ایم» / «وزیر بی‌کفایت استعفا استعفا» / «تورم، گرانی بلای جان مردم » / «تاحق خود نگیریم ازپا نمی نشینیم» / «بازنشسته بیداراست از تبعیض بیزار است» / «این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی» / «یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه» / «اجرای همسان سازی حق مسلم ماست» / « همسان سازی حق ماست حق مسلم ماست»

بازداشت غلامرضا اصغری، از اعضای کانون صنفی معلمان اردبیل
نیروهای امنیتی، صبح امروز سه‌شنبه ۷ شهریور ۱۴۰۲، وارد منزل این فعال صنفی شده‌اند و ایشان را بازداشت کرده و موجب نگرانی و ترس و وحشت اعضای خانواده ایشان شده‌اند.
بهرام نعمتی، معلم و عضو کانون صنفی فرهنگیان اردبیل در این باره می‌گوید که جناب آقای غلامرضا اصغری؛ معلم بازنشسته و از فعالان صنفی فرهنگیان اردبیل و کشور و جانباز جنگ تحمیلی هستند و طبق معمول هر سه‌شنبه، در حال اماده شدن برای شرکت در تجمع صنفی سه‌شنبه‌های بازنشستگان بوده‌اند که در منزلشان بازداشت شده‌اند. و پیگیری‌ها خانواده و معلمان اردبیل برای آزادی ایشان هنوز به نتیجه نرسیده است

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

************

حمایت مردم از تجمع اعتراضی و اعتصاب کادر درمان بیمارستان میلاد

حمایت مردم از تجمع اعتراضی و اعتصاب کادر درمان بیمارستان میلاد، صحنه پرشور و زیبایی از همبستگی که این روزها مردم می آفرینند.
مردم مراجعه کننده به بیمارستان میلاد در حمایت از پرستارانی که تجمع اعتراضی برگزار کرده اند ، میگویند پرستار عزیزم حمایتت می کنيم و کف زدن‌ها ی ممتد و سوت زدن‌ها فضای سالن را پر می کند. اینجا کلیک کنید.
تجمع اعتراضی روز گذشته، یکشنبه ۵ شهریور صورت گرفته که پرستاران بیمارستان میلاد تهران، نسبت به عدم پرداخت دستمزد، عدم پرداخت حق بیمه کارکنان و مختل شدن مزایای درمان کارکنان تجمع اعتراضی برگزار کرده اند.

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان خوزستان
امروز دوشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات منطقه خوزستان در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مقابل شرکت مخابرات اهواز دست به تجمع و راهپیمائی زدند.

کردستان
تجمع اعتراضی بازنشستگان منطقه مخابراتی کردستان در راستای احقاق مطالبات.

اصفهان:
«مخبر! حیا کن! آیین نامه را اجرا کن!»

گردهمایی بازنشستگان شرکت مخابرات در برابر شرکت مخابرات استان اصفهان، در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و پایمال شدن حقوق خود
همایشگران، «محمد مُخبر»، معاون فاسد رئیس جمهور، را هدف شعارهای خود می سازند.

کرمانشاه:
«تا حق خود نگیریم، دوشنبه ها می آییم!»

گردهمایی بازنشستگان شرکت مخابرات در برابر شرکت مخابرات استان، در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و پایمال شدن حقوق خود.

اهواز:
«وعده وعید کافیه، سفره ی ما خالیه!»

گردهمایی بازنشستگان شرکت مخابرات در برابر شرکت مخابرات استان خوزستان، در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و پایمال شدن حقوق خود.
تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان های گیلان، مازندران، فارس و کردستان، خوزستان، مشهد، تبریز، ایلام و ... در دوشنبه اعتراضی.

************

تجمع اعتراضی جمعی از کارگران پروژه‌ای موسسه رایانه شهر شهرداری تهران

یکروز تاخیر هم جرمست
◽️صبح امروز در ساختمان اصلی شرکت کنترل ترافیک تهران در خیابان فاطمی جمعی از کارکنان موسسه رایانه شهر که در پروژه های مرتبط با نگهداری تجهیزات شهری مشغول فعالیت هستند هم زمان با برگزاری جلسه هیئت مدیره موسسه رایانه شهر در این ساختمان، در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماهه مطالبات معوقه شان و همچنین شرایط کاری و عدم پاسخگویی مدیران این موسسه، دست به تجمع اعتراضی زدند.

************

تجمع اعتراضی معلولان

همه باید در حق استفاده از بهترین امکانات زندگی برابر باشند.
تهران تجمع اعتراضی معلولان در اعتراض به عدم اجرای ماده ۲۷ قانون معلولان مقابل نهاد ریاست جمهوری در پاستور، اینجا کلیک کنید.

************

اعتصاب کادر درمان بیمارستان میلاد و تجمع اعتراضی کادر درمان بیمارستان‌های اصفهان

پرستاران و پزشکان بیمارستان میلاد در اعتراض به عدم پرداخت معوقات، فعالیت‌های شغلی را متوقف کرده و خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.
اصفهان

تجمع اعتراضی کادر درمان بیمارستان‌های اصفهان مقابل استانداری جهت پیگیری وعده‌های پوشالی که در دوران کرونا دادند الان حقوق و اضافه کاری حتی کفاف زندگی روزمره‌مون رو هم نمیده اینجا کلیک کنید.

************

اسماعیل گرامی: بازنشستگان و پرداخت حقوق های با تاخیر

زمانی قرار بود پول نفت مان را سر سفره مان بیاورند، اما این روزها کارمان به آنجا کشیده شده است که بخش ناچیزی از پول خودمان را هم که طی سی سال پس انداز کرده ایم، حاضر نیستند بعنوان حقوق به خودمان بدهند. پول نفت را بر سر سفره مان نیاوردند، که هیچ! همان نانی را هم که بر سر سفره مان بود دارند تکه تکه از سر سفره مان بر میدارند.
چند ماهی است که حقوقهای بازنشستگان تامین اجتماعی با تاخیر پرداخت میگردد، این عملِ غیر معمولِ سازمان تامین اجتماعی از طرف فعالان کارگری کاملا قابل پیش بینی بود، هرچند این عمل برای بعضی از همکاران؛ غیر مترقبه و سوال برانگیز است.
پرداختهای با تاخیر حقوقها، دیوار خراب شده ای میباشد بر سر سازمان تامین اجتماعی که توسط حکومت صورت گرفته است! چرا که امروزه، سازمان دیگر حیاط خلوت حکومت نیست که همچون گذشته؛ هر از گاهی به این حیاط خلوت سَرک بکشد بلکه این سازمان به یکی از جیبهای حکومت تبدیل شده است، جیبهایی همانند بانک مرکزی، بنیاد مستضعفان، وزارت نفت، صندوق توسعه ملی، ستاد اجرایی فرمان امام، آستان قدس رضوی! و دیگر نهادهای اقتصادی. این جیبها همچون ظروف مرتبطه ای هستند که هرگاه حکومت در بخشی از تشکیلات خود با مشکلی برخورد کرد، سرمایه ای را از این جیب به آن جیب سرازیر میکند(هرچند قدرت مافیاهای حکومتی بر گلوگاه های این ظروف مرتبطه اثر گذارند). این عمل جابجاییِ سرمایه؛ یا طبق قوانین موجود انجام میگیرد و یا برای سهولت امر، قانونی برای آن تراشیده میشود. بنابراین؛ سرمایه (نقدینگی) لازمه جهت پرداخت حقوق بازنشستگان بی ارتباط با مخارج و هزینه های دیگر بخشهای این تشکیلات عریض و طویل حکومت نیست.
هنگامیکه حکومت در تدارک مراسم پر هزینه اربعین برای زائران ایرانی و خارجی میباشد و هزینه "کمیته مراسم ستاد فرهنگی اربعین" بالا میرود، طبیعی میباشد که باید هزینه ی جای دیگری (جیب دیگری) را کاهش دهد! بعنوان مثال "هزینه سازمان غله کشور" را باید کاهش دهد (که در نتیجه؛ قیمت نان؛ این قوت اصلی کارگران و زحمتکشان بالا میرود!) و یا حقوق بازنشستگان باید با تاخیر پرداخت گردد!
سمت و سوی حرکت سرمایه؛ در این ظروف مرتبطه میتواند به شکلهای دیگری نیز صورت بگیرد. بعنوان مثال هم اکنون که حکومت قادر به افزایش قیمت بنزین نیست، جهت کمک به وزارت نفت برای خرید بنزین؛ لازم است از سرمایه جیب های دیگر استفاده نماید.
در یک کلام باید گفت که این تاخیر در پرداخت حقوقها نتیجه سیاستهای مستقلانه وزارت کار و یا سازمان تامین اجتماعی نیست، بلکه نتیجه بحرانی است که دامنگیر حکومت گردیده، این بحران به آن شدتی رسیده است که فقط "خلق پول" (چاپ اسکناس) جهت پر کردن نقدینگی این ظروف مرتبطه جوابگوی مشکلات این حکومت نیست و کارش به آنجا رسیده است که حقوقهای بازنشستگان تامین اجتماعی را با چند روز تاخیر، پرداخت نماید. این تاخیر به مرور دامنگیر دیگر بازنشستگان نیز خواهد شد و دیر یا زود این تاخیر روزانه به تاخیر ماهانه تبدیل میگردد!
عکس العمل های معترضانه بازنشستگان در دنیای مجازی نسبت به تاخیر در پرداخت حقوقها، هرگز در همین حد باقی نخواهد ماند. در شرایط کنونی، گرانی و تورم بطور سرسام آوری در حال اوج گرفتن است و حکومت قادر به مهار کردن آن نیست و از طرف دیگر حقوقها متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته اند؛ در این اوضاع وانفسا تاخیر در پرداخت حقوقها زندگی بازنشستگان را مختل کرده است. بزودی کارد به استخوانها خواهد رسید و سکوت بازنشستگان شکسته خواهد شد و همچون آتشی نهفته در زیر خاکستر فوران خواهد کرد و راه حلی نخواهد بود جز آمدن به کف خیابان.

اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان شرکت سایپا

تجمع اعتراضی بازنشستگان شرکت سایپا در اعتراض به عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری سمیکو در مقابل این صندوق سمیکو سال‌هاست که ۴ درصد از حقوق کارکنان کسر می‌کند اما عملکرد این صندوق و گزارش‌دهی‌های آن شفاف نیست
ما می‌خواهیم روشن و شفاف بدانیم در پانزده سال گذشته پول ما کجا رفته و سود سرمایه‌گذاری چه شده؛ چرا سودها به موقع به سهامداران پرداخت نمی‌شود؟ / شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲

اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

************

بزرگداشت جان باختگان محیط زیست مریوان با حضور مردم

پنجمین سالگرد جان باختن کنشگران محیط زیست در مریوان با حضور جمعیت زیادی از مردم برگزار شد .
مردم یاد کنشگران محیط زیست: شریف باجور، محمد پژوهی، رحمت حکیمی‌نیا و امید کهنه‌پوشی را گرامی داشتند.
این کوشندگان برای جهانی بهتر و زیباتر در ۳ شهریور سال ۱۳۹۷ در جریان کوشش برای فرونشاندن آتش سوزی جنگل‌‌های دهستان «سرکل» به مرگی مشکوک جان عزیز خود را از دست‌ دادند. مراسم گرامیداشت و خاکسپاری آن‌ها به یکی دیگر از برگ‌های باشکوه مبارزات مردمی در کردستان تبدیل شد. اینجا و اینجا کلیک کنید. برای دیدن گوشه کوچکی از مراسم امسال اینجا کلیک کنید.

یاد تمامی جان‌باختگان گرامی باد!

************

حبس، تبعید و شلاق برای سیوان ابراهیمی

سیوان ابراهیمی، مدرس آموزش زبان کوردی به اتهام «اخلال در نظم عمومی» از سوی شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری سنندج به یک سال حبس تعزیری، تبعید به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده است.
همچنین پرونده دیگری نیز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» علیه این فعال مدنی در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج تشکیل شده و قرار است روز ۶ شهریور جلسه دادگاه وی برگزار شود.
سیوان ابراهیمی، پیش‌تر در دیماه ۲۷ روز بازداشت شده بود که با قرار وثیقه به صورت موقت از زندان سنندج آزاد شده بود

************

عثمان اسماعیلی به ۳۹ ماه حبس محکوم شد

عثمان اسماعیلی، فعال کارگری اهل سقز و زندانی سیاسی پیشین، از بابت اتهامات «عضویت در حزب کومه‌له» و «تبلیغ علیه نظام از طریق شرکت و سخنرانی در مراسم خاکسپاری ژینا امینی» به ۳۹ ماه حبس محکوم شد که با توجه به وضعیت سنی عثمان اسماعیلی، ۱۶ ماه از آن اجرایی خواهد بود.
عثمان اسماعیلی پیش از این بارها سابقه‌ی بازداشت داشته ولی در آخرین مورد در اواخر بهمن سال گذشته بازداشت و پس از گذشت ۷۰ روز، با قرار وثیفه موقتا آزاد شده بود.

************

مرگ و مصدومیت هفت کارگر در پالایشگاه گاز سرخس

امروز پنجشنبه دوم شهریورماه ۱۴۰۲، وقوع حادثه‌ای در پالایشگاه گاز سرخس، مرگ و مصدومیت هشت کارگر را در پی داشت.
سرپرست معاونت امنیتی استانداری خراسان رضوی در این خصوص گفت: “نشت گاز محصور شده در یکی از شیرهای بخشی از پالایشگاه هاشمی نژاد سرخس که در دست تعمیر بوده است، منجر به انفجار شد.”
محمد زهدی افزود:‌ “دو نفر از کارکنان پالایشگاه بر اثر این انفجار جان باختند و پنج مجروح این حادثه به بیمارستان سرخس منتقل شدند که حال عمومی آنان مساعد است.”

************

تجمع اعتراضی وکلای دادگستری

تداوم تجمعات وکلای دادگستری در اعتراض به مصوبات اخیر مجلس درخصوص نهاد وکالت. بعد از وکلای کانون چهارمحال‌وبختیاری، وکلای دادگستری عضو کانون‌های خراسان، کرمانشاه و یزد، آذربایجان غربی نیز اعتراض خود را نسبت به مصوبات ناقض استقلال کانون‌ها اعلام کردند.

************

فراخوان جمعی از زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین

به تحریم شرکت آسیاتک در اعتراض به سازمان زندان‌ها و واکنش به اختلال مداوم تلفن زندان

متن بیانیه به شرح زیر است:
مردم شریف ایران

ما جمعی از زندانیان در بند سیاسی زندان زنان اوین اعلام می‌کنیم از زمان عقد قرارداد سازمان زندان‌ها با شرکت آسیاتک برای تلفن زندانیان (یعنی تنها راه تماس زندانیان با بیرون از زندان)، نه‌تنها هزینه‌ی تلفن برای زندانیان تا چهار برابر گران‌تر شده، بلکه کیفیت تماس‌ها بسیار افت کرده است، به‌طوری‌که مداوم با قطعی و اختلال تماس روبروییم و درعمل امکان ارتباطی ما بسیار محدودتر از قبل و با ادیت و آزار همراه شده است. این مشکل بدون شک محدود به بند زنان زندان اوین نیست و زندانیان بی‌صدای دیگر استان‌ها و زندان‌های جرائم عادی نیز از آن رنج می‌برند. ما و همچنین زندانیان مرد زندان اوین اقدامات اعتراضی متعددی در اعتراض به این شرایط انجام داده‌ایم اما نه سازمان زندان‌ها و نه شرکت آساتک به‌عنوان طرف قرارداد هیچ اقدامی برای بهبود وضعیت تماس ما نکرده‌اند. ما این وضعیت را حاصل همدستی امنیتی در جهت کاهش امکان ارتباط زندانیان تلقی می‌کنیم و از هر فرد آگاه می‌خواهیم با اعتراض به سازمان زندان‌ها به هر نحوی و همچنین تحریم شریک تجاری‌اش شرکت آسیاتک به بلند کردن صدای اعتراض ما در مقابل این وضعیت کمک کند. قدردان شماییم، دستانمان در اعتراض به ظلم در پیوند و صدایمان خاموش نشدنی‌ست.

************

کارگران معترض پتروشیمی چوار ایلام را توبیخ و ممنوع الورود کردند

کارگران شرکتی پتروشیمی چوار ایلام می گویند: طرح طبقه‌بندی مشاغل و ساماندهی قراردادها قرار بود ماه قبل انجام شود ولی هنوز خبری از عمل به وعده‌ها نیست و همچنان صدها کارگر شرکتی بلاتکلیف مانده‌اند.
کارگران پتروشیمی چوار ایلام می‌گویند: نه تنها به وعده‌ها عمل نکردند بلکه بعد از خودکشی یک کارگر در ماه گذشته، تعدادی از کارگران معترض ممنوع‌الورود و توبیخ شدند؛ این در حالیست که قرار شده بود به دلایل خودکشی کارگر رسیدگی شود.
ماه گذشته «حیدر محسنی» از کارگران شرکتی پتروشیمی چوار خود را حلق آویز کرد.

************

سه ماه از بلاتکلیفی کارگران تعدیلی «داروگر تهران» گذشت

روند پی‌گیری پرونده کارگران طولانی شده است.
حدود سه ماه از بلاتکلیفی شغلی نزدیک به ۵۰ کارگر تعدیلی کارخانه داروگر تهران می‌گذرد و طبق گزارش کارگران؛ فعالیت این کارخانه با ۳۳ کارگر همچنان ادامه دارد. کارگران تعدیلی نیز در خارج از کارخانه پیگیر وصول مطالبات خود هستند.
کارگران اظهار کردند: کارخانه داروگر تهران که در کیلومتر ۱۷جاده قدیم تهران به کرج واقع شده است، از روزهای نخست خرداد ماه سال جاری به دلیل مشکلات مالی برای چندمین بار به حالت تعطیلی موقت درآمد، بنابراین کارگران شاغل در آن؛ قبل و بعد از تعطیلی؛ طی چند مرحله تعدیل و بیکار شدند که در نهایت حدود ۵۰ کارگر با سوابق حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۵ سال با ثبت شکایت در سامانه جامع روابط کار پیگیر مطالبات خود هستند.

************

اعتصاب كارگران شركت نفت حويزه

۳۱ مرداد ۱۴۰۲ کارگران شرکت IGC در جفیر شهر حويزه در اعتراض به عدم پرداخت چندماهه حقوق خود و شرایط سخت معیشتی از كار دست كشيده و دست به اعتصاب زدند.
جفیر، روستایی از توابع شهر حويزه در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اهواز واقع است. در زمينهای اطراف روستاى جفير میدان بزرگ نفتی كه ذخیره اين میدان برابر ۲.۱ میلیارد بشکه برآورد شده است و میزان تولید نفت خام آن، معادل ۵۰ هزار بشکه در روز، می‌باشد. زمينهای اطراف اين روستا علاوه بر نفت دارای چند مخزن لایه‌ای گاز بوده، که تولید گاز طبیعی آن معادل ٦.۳ میلیون فوت مکعب در روز می‌باشد اما با وجود اين همه ثروت جوانان اين منطقه از حقوق اوليه خود محروم هستند.

************

تجمع سراسری بازنشستگان کشوری

امروز سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری استان کردستان، استان یزد، همدان، اردبیل، ایلام، کرج، شیراز، سمنان، پلدختر، شهرکرد، خرم آباد، البرز و.... در مقابل صندوق های بازنشستگی کشوری تجمع اعتراضی برگزار کردند.
بازنشستگان کشوری امروز هم مثل سه شنبه های قبل در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای همسان سازی حقوق، تورم و گرانی و رفع مشکلات بیمه درمانی و تکمیلی به خیابانها آمده اند .

کرمانشاه:
شورای عالی بازنشستگان کشوری برای تجمع امروز سه شنبه ۳۱ مرداد ماه ۴۰۲ قطعنامه ای صادر نموده بود که مورد اعتراض جمعی از بازنشستگان کرمانشاه قرار گرفت به این دلیل که بندی از آن به "آزادی معلمان زندانی" اختصاص نگرفته بود.
در پی این اعتراض در بین جمعیت بازنشستگان پرشور شعار معلم زندانی آزاد باید گردد طنین انداز شد. اینجا و اینجا کلیک کنید.

************

عرفان کرم‌ویسی، وکیل دادگستری:

در بارۀ وضعیت سروناز احمدی و کامیار فکور

در خصوص آخرین وضعیت موکلینم سروناز احمدی و کامیار فکور باید گفت که پس از پیگیری‌های انجام‌شده و استعلامات صورت گرفته، بند ج از بخش اول بخشنامه عفو ( عدم عضویت و وابستگی در گروه های معاند و برانداز ) دلیل عدم عفو ایشان اعلام گردید.
در این حین حکم تعلیقی محکومیت ٢ سال حبس کامیار بابت اتهام تشویش اذهان عمومی در پرونده سال ١۴٠٠ صادره از شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به اجرا در آمده است و به میزان حبس فعلی ایشان ( ٨ ماه ) اضافه شده است.
همچنین با درخواست مرخصی سروناز جهت انجام پروژه های مربوط به پایان نامۀ رشته دانشگاهی نیز مخالفت شده است.
لازم به ذکر است که پرونده ی سروناز و کامیار به دیوان عالی کشور ارجاع شده است و باید منتظر اتخاذ تصمیم نهایی دیوان در خصوص پرونده بود.

************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات در مشهد، اراک، کرمانشاه، خوزستان، تهران، گیلان، هرمزگان، اردبیلريا، خراسان رضوی، زنجان، آذربایجان غربی، کردستان، چهارمحال و بختیاری، تبریز و.... جهت عدم اجرای کامل ایین نامه ۸۹/۲۴ توسط مسئولین بی کفایت مخابرات. / دوشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۴۰۲

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان

تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد اصفهان
بازنشستگان صندوق فولاد اصفهان در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مجدداً مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد این شهر دست به تجمع زدند.

از بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان شوشتر
بازنشستگان تامین اجتماعی شوشتر امروز هم همچون هفته های قبل در اعتراض به وضعیت غیرقابل تحمل معیشتی و زیرپا گذاشته شدن حقوق خود مقابل اداره این سازمان دست به تجمع زدند و شعار دادند:
حقوق نصفه نیمه، ساکت بشیم همینه / تا کی سرافکندگی، یا مرگ یا زندگی / نه مجلس، نه دولت، نیستند بفکر ملت / تنها کف خیابون، بدست میاد حقمون

************

نامه سرگشاده سامان یاسین هنرمند و زندانی سیاسی کُرد خطاب به وکلا و عموم مردم

سامان یاسین، خواننده و ترانه‌ساز بازداشت ‌شده اهل کرمانشاه (کرماشان)، در نامه‌ای سرگشاده که رو به عموم مردم و به ویژه وکلا منتشر کرده، از داخل زندان به تشریح وضعیت وخیم روانی و جسمانی خود پرداخته و خواهان برگزاری جلسه دادگاه خود به صورت علنی شده است.
این هنرمند کُرد، نخستین خواسته خود را در نامه سرگشاده‌اش که قبل از انتقال به زندان اوین نوشته شده چنین توضیح داده: "تقاضا دارم فوراً و در فرصتی کافی قبل این دادگاه، وکیلی که انتخاب کردم، جناب امیر رئیسیان و گروهشان قانوناً به پرونده ورود کنند و این تقاضا را کتباً به مسئولین ذیربط ارسال کرده و شرایط دیدار با من را قبل از فرارسیدن روز دادگاه ایجاد کنند."

************

نسرین جوادی (اعظم خضری) هنوز در زندان است

یادی کنیم از نسرین جوادی (اعظم خضری) بازنشسته و فعال کارگری که روز جهانی کارگر سال ٩٨ بازداشت شد و در روز ٢٨ مرداد ٩٨ طی صدور حکمی ناعادلانه به ٧ سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق و نیز محرومیت استفاده از گوشی هوشمند و اقلام مشابه و ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.
صدور احکامی مانند شلاق زدن زنده کردن نظام برده داری و ممنوعیت استفاده از تلفن همراه هوشمند و اقلام مشابه، تعرض به زندگی خصوصی افراد و سرکوب حق آزادی تبادل ارتباط است!!!.
سرکوب فعالینِ معترض به فساد و تبعیض با افشای اینهمه مفسدین ریز و درشت ظالمانه و محکوم است. این کارگر بازنشسته همچنان در بند است.

************

بازجویی‌های شبانه و عدم حق تماس تلفنی، ابزار فشار نیروهای امنیتی

سه روز از بازداشت گسترده‌ی جمعی از فعالان حقوق زنان و‌‌ فعالان سیاسی استان گیلان می‌گذرد. طی این مدت، خانواده‌های بازداشت‌شدگان‌ با حضور در دادسرای عمومی و انقلاب رشت، خواهان پیگیری وضعیت آنان بودند؛ اما با عدم پاسخ‌گویی و بی‌توجهی، تنها به حضور مجدد در روزهای آتی، سوق داده شدند.
از میان بازداشت‌شدگان، تنها تعدادی موفق به برقراری تماس تلفنی با خانواده‌های خود بودند که همگی آنان از محل بازداشت و نگهداری خود بی‌اطلاع هستد. از طرفی، «اعمال بازجویی‌های شبانه» و حضور یک مامور پشت‌سر فرد بازداشتی و بازجوییِ خانواده‌های آنان بر سر دسترسی به پسووردهای تلفن‌های همراه بازداشت‌شدگان، مخرج مشترک اکثر این تماس‌ها بوده است.
از سوی دیگر، فعالینی نظیر «جلوه جواهری» و‌ «فروغ سمیع‌نیا» تا کنون از حق تماس تلفنی محروم بودند. این محرومیت از حق تماس و عدم اطلاع از ضابطین پرونده و محل نگهداری بازداشت‌شدگان، نگرانی‌ها پیرامون وضعیت سلامت و امنیت جانی آنان را دوچندان کرده است‌.
صبح روز ۲۵ مردادماه، جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا، متین یزدانی، یاسمین حشدری، نگین رضایی، زهرا دادرس، زهره دادرس، واحده خوش‌سیرت، شیوا شاه‌سیاه، آزاده چاوشیان و سارا جهانی، همراه با هومن طاهری از فعالان سیاسی ساکن استان گیلان در منازل شخصی خود در شهرهای رشت، انزلی، لاهیجان و فومن بازداشت شدند. بازداشت‌هایی گسترده که همگی با تضییع حقوق اساسی آنان همراه بوده است.

************

زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهامات فرهاد شیخی تعیین شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فرهاد شیخی، فعال کارگری دهم مهرماه در شعبه یکم دادگاه انقلاب شهرستان کرج برگزار خواهد شد.
بر اساس احضاریه‌ای که روز چهارشنبه بیست و پنجم مردادماه، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب کرج صادر و به فرهاد شیخی ابلاغ شده است، از وی خواسته شده تا در تاریخ دهم مهرماه ۱۴۰۲، از بابت دفاع از اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی” در این شعبه حاضر شود.

************

کارگران و بازنشستگان رای بدهند؟؟!!

اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

جو سیاسی جامعه شکل خاصی بخود گرفته است، انتخابات مجلس پیش رو میباشد و مسئولین و عناصر حکومتی تبلیغات این انتخابات را در دستور کار خود قرار داده اند، آنها چهره ای دلسوزانه برای کارگران و زحمتکشان گرفته اند و نمایندگان مجلس، سخنرانی های غرّا و رادیکال میکنند و تمام این تلاش ها برای کشاندن کارگران و زحمتکشان به پای صندوق های رای میباشد!
در همین رابطه نصرالله دریابیگی "رئیس کانون کارگران بازنشسته استان مازندران" برای انجام وظیفه، سخنانی را گفته است که بقول خودش کاملا در ارتباط با "جامعه کارگری" میباشد. بررسی سخنان او در حقیقت بررسی سخنان بسیاری از مسئولین و عناصر حکومتی میباشد. او میگوید "گلوگاه حل مشکلات جامعه به خصوص مسایل اقتصادی، مجلس شورای اسلامی است". او سخن از "جامعه" میکند ولی مشخص نمیکند که این مجلس، مشکلات کدام بخش از "جامعه" را حل میکند. کارگران و بازنشستگان که بخش اعظم این "جامعه" میباشند، چهل و چهار سال است که هر سال بر مشکلات آنها افزوده میشود. گرانی و تورم، بالا رفتن اجاره خانه، افزایش هزینه درمان و افزایش هزینه تحصیل فرزندان، عدم افزایش حقوقهای متناسب با نرخ تورم و نداشتن معیشت، بیکاری و قرار دادهای موقت و عدم امنیت شغلی و موجی جدید از عدم امنیت برای زنان، اینها معضلاتی هستند که هر روز کارگران و بازنشستگان با آنها دست و پنجه نرم میکنند.
باید از دریابیگی سوال کرد، حال که مجلس شورای اسلامی "گلوگاه حل مشکلات" این بخش از "جامعه" یعنی کارگران و بازنشستگان نبوده است، پس "گلوگاه حل مشکلات" کدام بخش از "جامعه" بوده است؟ کدام بخش از "جامعه" هر روز فربه تر شده و در رفاه بیشتری قرار گرفته است؟ با نگاهی به اطراف زندگی خود و اخباری که هر روز میرسد بخوبی به این مسئله پی میبریم که یک درصد این "جامعه" یعنی سرمایه داران و مافیای حکومتی هستند که هر روز بر ثروتشان افزوده میشود و اگر با مشکلی روبرو شوند با اِعمال قدرت در اراده نمایندگان و یا دادن رانت به این نمایندگان مجلس "مشکلاتشان" حل میشود! نمایندگان مجلس با ماشین های شاسی بلندی که از این بخش یک درصدی "جامعه" میگیرند، بخوبی میتوانند بخش اعظم "جامعه" را دور بزنند! ماشین شاسی بلند را از بخش یک درصدی "جامعه" میگیرند تا بتوانند در گوش سرباز متعلق به بخش نود و نه درصدی "جامعه" سیلی بزنند!
دریابیگی بیش از حد تنور انتخابات را شعله ور میکند و میگوید "اگر تمامی صندلی های مجلس در اختیار نمایندگان جامعه کارگری باشد؛ رویا بافی نیست و اگر همت کنیم می‌توانیم این مهم را محقق کنیم". شعله ای را که او بر پا میکند بقدری داغ و غیر واقعی است که تلاش میکند که کارگران و بازنشستگان آنرا باور کنند و میگوید که چنین گفته ای "رویا بافی نیست"!! معلوم نیست بر روی پیشانی کارگران و بازنشستگان چه نوشته شده است که عده ای، تا این اندازه ما را نادان فرض میکنند؟! تا دیروز یکی میگفت دولت وعده داده است در سال ۱۴۰۲ تورم را کنترل خواهد کرد و تلاش میکرد ما این لاطائلات را باور کنیم و امروز هم این یکی میخواهد ۲۷۰ (و شاید بیشتر) کارگر را بر روی صندلی های مجلس بنشاند!!! "نشستن بر روی صندلی های مجلس" که هیچ! کارگران و بازنشستگان برای نشان دادن اعتراض خود حتی نمیتوانند در مقابل "درب مجلس بایستند"، چرا که با گاز فلفل نیروهای انتظامی روبرو میشوند! در این چهل و چهار سال فقط چند نفری توانستند با نام کارگر وارد مجلس شوند که بعد معلوم شد که آنها هم بساز بفروش بودند!! و از منافع خود یعنی آن یک درصد جامعه دفاع میکردند!
دریابیگی میگوید "مجلس خوب و مقتدر می تواند کمک حال دولت بوده ونقشی موثر دربهبود اوضاع اقتصادی کشور ایفاظ نماید". گویا او شعار "دولت خیانت میکند، مجلس حمایت میکند" را نشنیده است که زحمتکشان ناراضی از لایه های مختلف جامعه در تجمعات اعتراضی خود فریاد میزنند، این جماعت زحمتکش نه به این دولتها امیدی دارند و نه به این مجلسها.
بروید، بروید و این صندوقهای سیاه را به جاهایی ببرید که این مجلس از منافع آنها دفاع میکند! از این مجلس، آبی برای ما کارگران و بازنشستگان گرم نخواهد شد.

۲۳ مرداد ۱۴۰۲

************

نازیلا معروفیان از زندان قرچک ورامین آزاد شد

امروز چهارشنبه بیست و پنجم مردادماه، نازیلا معروفیان، روزنامه‌ نگار بازداشتی از زندان قرچک ورامین آزاد شد.
این روزنامه نگار در تاریخ بیست و سوم مردادماه، یک روز پس از آزادی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

************

کارگران شرکت کارتن ایران برای سومین روز متوالی دست به تجمع اعتراضی زدند

کارگران شرکت کارتن ایران سه‌شنبه ۲۴ مرداد برای سومین روز متوالی در داخل این کارخانه تجمع اعتراضی برپا کردند. اعتراض این کارگران به تأخیر در پرداخت حقوق و سختی کار آن‌هاست. بنا به این گزارش کارگران می‌گویند سال‌ها مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بوده‌اند اما کارفرمای جدید بدون آن‌که تغییری در شرایط کارخانه ایجاد کند، با سختی کار کارگران مخالفت می‌کند. آن‌ها همچنین می‌گویند کافرما حقوق ماه قبل را با تأخیر و به صورت علی‌الحساب پرداخت کرده است. همچنین نیمی از عیدی کارگران که معمولاً پیش از تعطیلات تابستانی به حسابشان واریز می‌شود، هنوز پرداخت نشده است. مدیریت کارخانه حتی به کارگران گفته که این ماه نیز برای پرداخت حقوق مشکل دارند. ساعات کار قانونی کارگران نیز تغییر کرده و آن‌ها در حال حاضر یک روز در میان به سر کار می‌روند.

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

این سه شنبه هم آمدیم با صلابت و پایدار

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری دراستان های قزوین، کرمانشاه، سنندج، مازندران، شهرکرد، پلدختر، خرم آباد، تبریز، همدان، اردبیل، ایلام، مازندران و ... در اعتراض به اجرا نشدن طرح همسان‌سازی حقوق، بیمه ناکار آمد و همچنین تورم و گرانی مقابل صندوق بازنشستگی برگزار شد.
بازنشستگان در این تجمع، خواستار توجه مسئولان به وضعیت اسفبار بیمه درمانی، تکمیلی و معیشت شان شدند.
بازنشستگان در سالهای اخیر با همه پرداخت های منظم سی ساله شان با پایمال کردن آشکار حقوقشان روزگار سختی را میگذرانند، این وضعیت آنان را به خیابان کشانده و تا حصول نتیجه در خیابان میمانند.

************

تجمع اعتراضی کارگران ابنیه فنی راه آهن رضوان درود کرمان

شماری از کارگران شاغل در ابنیه فنی راه آهن رضوان درود ناحیه ریلی استان کرمان در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولان تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها نسبت به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده‌های پوچ مسئولان در این مورد معترض هستند و خواهان رسیدگی به مطالبات صنفی و شغلی خود شدند.

************

نازیلا معروفیان دوباره بازداشت شد!

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگاری که روز یکشنبه با قید وثیقه آزاد شده بود، ساعاتی قبل هنگام مراجعه به کلانتری برای بازپس گرفتن گوشی موبایل، پس از ضرب‌وشتم شدید از سوی ماموران کلانتری، به همراه مادرش بازداشت و به زندان قرچک منتقل شد.
مادر او از زندان آزاد شده، اما این روزنامه‌نگار با حکم بازداشت موقت به بند قرنطینه زندان منتقل شده است.
به گفته یکی از شاهدان در کلانتری، یکی از افسران کلانتری با مشت به پشت سر معروفیان کوبیده است و در پاسخ به فریاد مادرش که گفته دخترم را می‌خواهید مثل مهسا ژینا امینی بکشید، گفته است: «بله همچنان که او را کشتیم این را هم می‌کشیم.»

************

تجمع اعتراضی ناشنوایان و معلولان جسمی حرکتی مقابل استانداری خراسان رضوی

جمع کثیری از ناشنوایان و تعدادی از معلولان جسمی حرکتی صبح امروز در اعتراض به عدم اجرای پنج‌ساله ماده ۲۷ #قانون_معلولان مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع اعتراضی برگزار کرده و در پی این تجمع با معاون استاندار دیدار و مطالبات خود را بیان کردند
در این تجمع فیروزی مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی ناشنوایان و معلولان جسمی حرکتی را همراهی کرد.
طبق ماده ۲۷ قانون معلولان دولت مکلفه به معلولان شدید و خیلی شدید فاقد شغل و درآمد و نیازمند، کمک‌هزینه معیشتی به میزان حداقل دستمزد سالانه پرداخت کنه. اما با گذشت بیش از پنج سال، دولت این قانون رو اجرا نمی‌کنه!

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

تهران:
امروز دوشنبه ۲۳ مردادماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات همزمان با سایر شهرها در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های اعتراضی، مجدداً در محل شرکت مخابرات دست به تجمع زدند.

استان اصفهان
بازنشستگان مخابرات استان اصفهان در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های_اعتراضی دوباره در برابر شرکت مخابرات دست به تجمع زدند.
معترضین شعار دادند: یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه / مخبر حیا کن آیین نامه را اجرا کن / وزیر بی لیاقت استعفا استعفا / نه مجلس نه دولت، نیستند به فکر ملت اینجا کلیک کنید.

گیلان، تبریز، فارس و ایلام
تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات منطقه فارس، گیلان، ایلام در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، در دوشنبه‌های اعتراض این هفته نیز، مجدداً مقابل شرکت مخابرات برگزار شد.

تجمع اعتراضی مخابرات کرمانشاه
اعتراض به عملکرد مدیران ومالکان مخابرات وبدقولی دراجرای آیین نامه های رفاهی ودرمانی اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات خراسان رضوی
امروز دوشنبه ۲۳ مردادماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات خراسان رضوی در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان با شعارهایی مثل بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن و اجرای آیین نامه حق مسلم ماست و ....دست به اعتراض زدند. اینجا کلیک کنید.

استان خوزستان
اهواز: دوشنبه ۲۳ مرداد ماه ۴۰۲، راهپیمایی بازنشستگان شرکت مخابرات در برابر شرکت مخابرات استان خوزستان، در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و سایر مطالبات

************

تجمع اعتراضی پرسنل مترو تهران

امروز دوشنبه ۲۳ مردادماه ۱۴۰۲، جمعی از کارکنان و پرسنل مترو تهران در اعتراض به بندهای ضدکارگری لایحه برنامه هفتم توسعه و نیز عدم رسیدگی به دیگر مشکلاتشان در محل مترو بهارستان دست به تجمع زدند.
لازم به ذکر است که این تجمع قرار بود در مقابل مجلس صورت گیرد که با ممانعت نیروهای امنیتی روبرو شد.
اعتراض کارگران مترو خصوصاً به ماده ۲۹ فصل پنجم از لایحه برنامه هفتم توسعه است که سن بازنشستگی را در مشاغل سخت و زیان‌آور افزایش می‌دهد.

************

نازیلا معروفیان با تودیع قرار وثیقە از زندان اوین آزاد شد

نازیلا معروفیان، روزنامەنگاری کە در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ پس از احضار و مراجعه به شعبه اول دادسرای اوین، بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شدە بود، امروز یکشنبە ٢٢ مردادماه ١٤٠٢، با تودیع قرار وثیقە از زندان اوین آزاد شد. این روزنامەنگار، پس از آزادی در تویتر شخصی خود از کسانی کە در دوران بازداشت همراه او و خانوادەاش بودەاند تشکر کرد. او در ادامە نوشتە است:
یک جمله در یکی از کتاب‌هایی که در بند ۲۰۹ زندان اوین خواندم این بود که «تو لایق بهترین اتفاقاتی، پس بردگی را نپذیر». لازم بە ذکر است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نازیلا معروفیان، روز یک‌شنبه ۱۵ مردادماه ١۴٠٢ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. در جریان این جلسه که در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد، نازیلا معروفیان از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دفاع جانانه از خود پرداخت.

************

لایحه حجاب و عفاف، ابزاری برای سرکوب و به عقب راندن جامعه

حکومت ناتوان از پاسخگویی به مطالبات مردم در مقابل اعتراضات هر روزه اقشار مختلف جامعه قرار گرفته و تجمعات مردمی بی وقفه ادامه دارد.
در چنین شرایطی حکومت به رویکرد همیشگی‌اش یعنی سرکوب متوسل شده است. میخواهد جامعه ملتهب و تعرضی را به عقب براند" جامعه باید تمکین کند" ، اما تمکین چنین جامعه معترض و مطالبه گری که شش سال قبل موضع خود را با شعار : «دیگه تمومه ماجرا» در خیابان اعلام کرده و دو سال بعد، از آبان خونین عبور کرده و از سال گذشته وارد خیزش سراسری زن، زندگی آزادی شده بسیار سخت و مشکل و حتی غیر ممکن است.
حکومت رویکرد خود در ساکت کردن و به عقب راندن جامعه را از مسیر تعرض و عقب راندن زنان میبیند. مصاف اصلی نبرد برای خلاصی را در این جبهه دیده و میپندارد که اگر نیمی از جامعه را به تمکین وادار کند فضای ایجاد شده به کل جامعه تسری یافته و در پی آن با توسل به قدرقدرتی بوجود آمده، کل جامعه متلاطم را بعقب می‌کشاند.
موج جدید هجوم برنامه ریزی شده علیه زنان با طرح حجاب و عفافی که هیچ دستگاهی از حاکمیت مسئولیت رسمی آنرا نمی‌پذیرد ، سناریوی هجوم به همه مردم مطالبه گر معترض است. مبارزه با بی حجابی فرصتی برای تعرض به کل جامعه است.
حکومتی که بشدت از طرف مردم تحت فشار است و موجودیت خود را در خطر میبیند با توسل به سرکوب زنان در زمینه "حجاب و عفاف" و تعرض به حقوق زنان دنبال عقب راندن این فشار خردکننده بر خود و جلوگیری از شکاف بیشتر درون صفوفش می‌باشد. مقاومت و مقابله با این سیاست نه فقط برعهده زنان بلکه وظیفه کل جامعه است زیرا این "هجوم" تمام جنبش های اجتماعی مطالبه گر را تحت تاثیر قرار میدهد.
حکومت به فضای تمکین جامعه بشدت نیاز دارد و به زعم خود از حلقه ضعیف یعنی جنبش زنان شروع کرده است. غافل از اینکه زنان در بیش از چهار دهه بصورت عینی و عملی حجاب اجباری را از موضوعیت انداخته اند و با شروع انقلاب زن، زندگی، آزادی کل جامعه در مقابل تعرض به زنان ایستاده است. سالهاست زنان به پیشگامان هر جنبش مطالباتی در سطح جامعه بدل شده و حضورشان نقطه قوت هر حرکت اعتراضی است. از جنبش دادخواهی گرفته تا جنبش‌های معیشتی و اجتماعی.
جنبش زنان انتظارات و مطالبات جامعه را بالا برده و بازگشت به گذشته دیگر ممکن نیست.

شورای بازنشستگان ایران

************

مرگ دو کارگر کارخانه فولاد شادگان بر اثر حادثه

روز گذشته (۱۷ مردادماه) حادثه‌ای در کارخانه فولاد شادگان واقع در استان خوزستان منجر به کشته شدن دو کارگر شد.
در این‌گزارش در مورد جزئیات حادثه آمده است: حوالی ساعت ۱۳ و ۲۰ دقیقه روز گذشته (سه شنبه ۱۷ مردادماه) دو کارگر شاغل در کارخانه فولاد شادگان حین انجام کار به دلیل نقص فنی جرثقیل با سقوط از ارتفاع ۵۰ متری دچار حادثه می‌شوند.
هویت کارگران کشته شده «عادل آلبوغبیش» و «منصور غبیشی‌وند» اعلام شده است. این دو کارگر حین انجام کار به دلیل نقص فنی جرثقیل از ارتفاع حدود ۵۰ متری به پایین سقوط کرده و با برخورد به بدنه جرثقیل و سطح زمین یک نفر بلافاصله جان خود را از دست داد و دیگری حین انتقال به بیمارستان جان سپرد.
«عادل آلبوغبیش» از اهالی روستای محروگی از توابع بخش مرکزی شادگان و «منصور غبیشی‌وند» ساکن شهرک طالقانی بندرماهشهر در استان خوزستان بودند.

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

تجمع اعتراضی شماری از بازنشستگان استان‌‌های ایلام و البرز، شیراز، کرمانشاه، کردستان، استان آذربایجان غربی، کرج، استان گیلان و ... در اعتراض به مشکلات معیشتی خود و عدم رسیدگی به مطالبات‌شان در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کشوری.
برخی از شعارها: اجرای همسان سازی، حق مسلم ماست./ معلم زندانی، آزاد باید گردد./ دولت خیانت می کند، مجلس حمایت می کند. / تا حق خود نگیریم، آرام نمی نشینیم./ این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی / تورم گرانی، ننگ بر این زندگی / مسئول بی لیاقت، حیا کن صندلی رو رها کن / حقوق ما ریالیه ، هزینه ها دلاریه / بازنشسته بیدار است، از تبعیض بیزار است /. نه مجلس نه دولت، نیستند به فکر ملت / مجلس بی کفایت، خجالت خجالت

************

تجمع اعتراضی پرستاران و کارکنان درمانگاه گلستان اهواز

تجمع اعتراضی پرستاران و کارکنان درمانگاه "گلستان" اهواز در برابر ساختمان اداری، در اعتراض به پرداخت نشدن عادلانه تعرفه و پایمال شدن حقوق خود.

************

اعتصاب کارگران نساجی بروجرد در پی اخراج پرسنل

به دنبال اخراج ۲۵ نفر از کارگران کارخانه نساجی بروجرد، صدها تن از پرسنل در اعتراض به اخراج همکاران خود توسط کارفرما، دست به اعتصاب زده و در محوطه شرکت تجمع کردند.
گفته می‌شود، کارگران اخراجی کارخانه نساجی بروجرد دارای سوابق کاری ۱۸ تا ۲۵ سال هستند و اجازه ورود به محل کار خود را ندارند.
معترضان خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه و بازگشت به کار همکاران خود هستند. با این وجود تاکنون مسئولان شهری و مدیریت کارخانه پاسخ شفافی به معترضان نداده‌اند.
به دنبال توقف چندین باره فعالیت خطوط تولید کارخانه، نگرانی کارگران از وضعیت اشتغال و معیشت آنها افزایش یافته است، اما مسئولان حاضر به پاسخگویی به کارگران نیستند.

************

دادگاه سپیده قلیان برگزار شد

وکیل سپیده قلیان اعلام کرد آمنه‌سادات ذبیح‌‌پور به عنوان شاکی پرونده موکل خود باید در جلسه بعدی دادگاه او شرکت کند. امیر رئیسیان امروز دوشنبه گفت که دومین جلسه دادگاه این زندانی سیاسی روز ۱۵ مرداد با شکایت آمنه ذبیح‌پور در شعبه ۱۲۰۷ مجتمع قضایی شهید کچویی برگزار شد.
این وکیل پایه‌یک دادگستری با اشاره به «غیر علنی» بودن جلسه دوم گفت در این جلسه «خبری از امکانات آموزشی مجازی و پخش آنلاین نبوده است». جلسه اول دادگاه سپیده قلیان که قرار بود روز ۲۸ تیر به صورت علنی برگزار شود، به دلیل آن که او «حاضر نشد» با حجاب اجباری در جلسه محاکمه حاضر شود، لغو شد. این فعال مدنی زندانی از تمام خبرنگاران دعوت کرده بود تا در جلسه حاضر شوند و دفاعیات او را بشنوند.

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۱۶ مردادماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان خوزستان نیز در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان مقابل شرکت مخابرات منطقه خوزستان دست به تجمع زدند.

بد‌حال شدن یکی از بازنشستگان مخابرات تهران در تجمع و جلسه‌ در دفتر مدیر منطقه
امروز جمعی از بازنشستگان مخابرات تهران نیز در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان هم چون هفته های گذشته تجمع داشتند. آنها در دفتر ملک جعفریان، مدیر منطقه تهران بودند که یکی از بازنشستگان در هنگام صحبت و ابراز اعتراض دچار تشنج و بدحالی شد.

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات ایلام مقابل شرکت مخابرات اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات در اصفهان مقابل شرکت مخابرات اینجا کلیک کنید.

تجمع و راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان مخابرات کرمانشاه مقابل تأمین اجتماعی اینجا کلیک کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات آذربایجان شرقی
در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی.

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات گیلان در دوشنبه اعتراضی!

تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی دزفول
امروز یکشنبه ۱۵ مردادماه ۱۴۰۲ بازنشستگان تأمین اجتماعی دزفول نیز در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی شوشتر

************

‍تجمع اعتراضی مالباختگان بهنام خودرو

تجمع اعتراضی مالباختگان بهنام خودرو در بندرعباس مقابل دادگستری مسئول بی‌لیاقت نمیخوایم، نمیخوایم اینجا کلیک کنید.

************

‍ تجمع اعتراضی مردم تبریز در اعتراض به بی‌ آبی

اهالی شهرک باغمیشه تبریز در اعتراض به قطعی یک هفته ای آب در این شهرک با برپایی تجمع اعتراضی در میدان ونک شعار دادند: « بیز ایشماغا سو ایستیروخ وسلام» ما برای نوشیدن آب می‌خواهیم

************

‍تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی شوشتر و کرمانشاه

امروز یکشنبه ۱۵ مردادماه ۱۴۰۲ بازنشستگان تأمین اجتماعی شوشتر در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان و همچنین با خواست شفاف سازی ۲۵درصد متناسب سازی و پرداخت معوقه‌ی آن ازسال ۹۹ تاکنون در گرمای شدید خوزستان مجدداً مقابل سازمان تأمین اجتماعی این شهر دست به تجمع زدند.

کرمانشاه:
یکشنبه ۱۵ مرداد ۴۰۲ ، تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی با همراهی جمعی از بازنشستگان کشوری
اعتراض، اتحاد، علیه فقر و فساد / لشگری، کشوری، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد

************

‍ علی دریس: پدرم را فراموش نکنید!

«به یاری شما و کمک وکلا،حکم پدرم فعلا متوقف شد و ما نفسی کشیدیم. در این مدت یکبار به دیدن بابا رفتیم. خیلی تلاش کردیم که مادر بزرگ ملاقات حضوری بگیرد، چون از پشت شیشه هیچ چیز نمی بیند. چند اداره رفتیم و هر جا این را گفتند، تنی شود. با وجود این همه رفتیم ملاقات. پدرم آرام بود و از پشت شیشه به ما نگاه می کرد. محمد بی تابی می کرد و می خواست بابا اونو بغل کنه. پدرم از پشت شیشه گفت محمد دستت رو بذار رو شیشه کابین و خودش هم آنور دستش را گذاشت رو شیشه، گفت الان فکر کن بغلم هستی و محمد آرام اشک میریخت… این هفته همه با هم اهواز رفتیم و مامان را هم دیدیم و سر خاک مامان هر سه کمی گریه کردیم. من امروز برای محمد اسباب بازی خریدم، و می خوام از همه تشکر کنم و بگویم حمایت تان را از ما ادامه دهید».

************

‍ کارگران حجمی حراست شرکت نفت و گاز کارون خواستار تبدیل وضعیت شدند

تعدادی از کارکنان حفاظتی و حراستی شرکت نفت و گاز کارون صبح امروز در تجمعی، خواستار توجه مسئولان برای تبدیل وضعیت و ورود به ساختار سازمانی بعد از ۱۵ سال شدند.
یکی از کارکنان حجمی شرکت نفت و گاز کارون درباره مطالبات همکاران خود گفت: ۲۲۴ نفر از پرسنل حراستی شرکت نفت و گاز کارون و ۱۴۴ نفر از پرسنل در قالب پیمان امنیتی خطوط لوله نفت و گاز به مدت ۱۵ سال به صورت حجمی مستمر در حال فعالیت بوده‌اند و تاکنون مجاز به تعیین ساختار سازمانی و ورود به سامانه نیروهای ارکان ثالث شرکت نفت نشده‌اند.
وی افزود: به‌رغم صدور مجوزهای لازم از تهران هنوز خبری از تعیین ساختار و تبدیل وضعیت این کارکنان نیست . وی افزود: فعالیت در این حوزه پرخطر بوده و حتی تعدادی از کارکنان در درگیری با خرابکاران، اشرار و دزدان خطوط لوله در تیراندازی مستقیم؛ زخمی شده‌اند.
او عنوان کرد: روز گذشته نیز تعدادی از پرسنل در مقابل ورودی ستاد ساختمان پنج طبقه برای پیگیری مطالبات خود و تبدیل وضعیت تجمع مسالمت‌آمیز برگزار کردند.

************

مرگ چهار عضو یک خانواده‌ی کارگری افغانستانی حین کار

چهار کارگر افغانستانی عضو یک خانواده به دلیل نبود ایمنی کار در یک کارگاه بازیافت زباله در روستای گچی شیراز حین کار به قتل رسیدند.
یک پدر ۶۴ ساله و سه فرزند او که ۳۴، ۲۷ و ۲۵ سال سن داشتند به قصد نجات یکدیگر وارد چاه شدند اما از پنج کارگری که وارد چاه جمع‌آوری پساب زباله شدند تنها یک نفر زنده بیرون آورده شد و چهار تن دیگر به دلیل گاز سمی خفه شدند.
به گفته رییس سازمان آتش‌نشانی شیراز، نداشتن تهویه مناسب در کارگاه جمع‌آوری زباله موجب تراکم گاز سمی مرگ‌بار شده است.

************

قابل توجه بازنشستگان عزیز صندوق فولاد

همه‌ باهم در تجمع اعتراضی در

روز یکشنبه، مورخ ۱۵مردادماه ۱۴۰۲ از ساعت ۹:٣۰ تا ساعت ۱۱:٣۰

در مقابل دفاتر صندوق (امور بازنشستگی) در سراسر کشور

گرد هم می‌آییم.........
اهم خواسته‌های بازنشستگان
- پرداخت فوری و کامل معوقات سال ۱۴۰۰ پس از بروزرسانی مطالبات
- تکمیل همسان‌سازی بر مبنای ویژگی‌های شاغل فولادی
- رفع اشکالات اساس‌نامه صندوق فولاد
- بازگشت جایگاه واقعی صندوق فولاد در برنامه هفتم توسعه

************

بیانیه‌ در حمایت از تجمعات مسالمت‌آمیز بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی

(یکشنبه‌ها و سه شنبه‌های اعتراضی)

به‌نام خداوند جان و خرد
با تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری در سال ۱۳۸۶ بارقه‌ی امیدی در دل بازنشستگان کشوری و به‌تبع آن فرهنگیان بازنشسته به‌بار نشست و انتظار می‌رفت که با اجرای این قانون، بی‌عدالتی در پرداخت‌ها و تبعیضات گسترده از بین رفته و مطالبات سالیان طولانی بازنشستگان محقق گردد، به ویژه در مواد ۶۴، ۸۵ و ۱۲۵ این قانون که در صورت اجرایی شدن آن حل بعضی از معضلات، مشکلات و مطالبات معیشتی بازنشستگان به سرانجام می‌رسید.
اما متاسفانه، علی‌رغم شعارهای پر طمطراق دولت‌های قبلی و فعلی در هنگامه‌ی انتخابات، نه تنها این مواد قانونی اجرایی نشد که به‌دلیل تورم افسار گسیخته‌ی سال‌های اخیر، بازنشستگان دچار فلاکتی مضاعف گردیده‌اند که لاجرم راهی جز برگزاری تجمعات و دیده و شنیده شدن فریاد مطالبات خود نداشته، عزم خود را برای تجمعات اعتراضی جزم کرده‌اند و هر سه‌شنبه روبروی صندوق بازنشستگی تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند تا شاید بعد از ۱۶ سال بتوانند مسئولان بی‌درد را وادار به اجرای قانون و اجابت مطالبات خود نمایند.
امید که گوش شنوایی در دولت و مجلس وجود داشته و هم‌چنان به دنبال فریب بازنشستگان و احاله مطالبات آن‌ها به برنامه هفتم توسعه!!! نباشند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، حمایت قاطع خود را از اعتراضات صنفی تمامی بازنشستگان اعم از کشوری و تامین اجتماعی اعلام نموده، از تمامی فرهنگیان شاغل و بازنشسته دعوت می‌نماید که در سه‌شنبه‌های اعتراضی در کنار دیگر همکاران بازنشسته اعتراض خود را به روند موجود اعلام دارند تا ضمن حمایت از همکاران خود، مانع از ادامه این وضعیت آزار دهنده و ظلم آشکار شوند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۳ مرداد ۱۴۰۲

************

اعتصاب کارگران قرارداد موقت پالایشگاه آبادان در اعتراض به بی‌ثبات‌کاری و عدم امنیت شغلی

دیروز و امروز کارگران قرارداد موقت پالایشگاه آبادان دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند.
این اعتصاب در شرایطی رخ داده که پالایشگاه به دلیل ورود به فصل گرما در وضعیت اورهال به سر می‌برد.
لازم به ذکر است کارگران پروژه‌ای و کارگران موسوم به اورهال (تعمیرات اساسیِ دوره‌ای) وضعیت بدتری را به دلیل مقطعی بودن کار تجربه می‌کنند. دستمزدهای ناچیز و پرداخت نامنظم، بلاتکلیفی، بی‌ثبات‌کاری، عدم امنیتی شغلی و اخراج عده‌ای از کارگران از اصلی‌ترین دلایل اعتصاب آن‌هاست.

پنجشنبه ۱۲ مردادماه

************

شرکت های پیمانکاری به نحوی از کارگران کار می کشند که دیگر فردایی وجود ندارد

کارگران فنی در خطوط ابنیه فنی راه آهن به وضعیت دستمزد و شرایط کاری دشوارشان اعتراض کرده و به یکی از خبرگزاری های دولتی می گویند : هر روز در خطوط ریلی بدون امکانات و ابزار مناسب ساعت‌ها مشغول کار هستیم. در طول این ساعات به دلیل فشار زیاد کار دچار انواع مشکلات جسمی، درد عضلات و ستون فقرات هستیم و با این حداقل حقوق که مزایای آن هم به ما داده نمی‌شود، شرایط بسیار سخت است..
این کارگران می گویند شرکت‌های پیمانکاری به نحوی از کارگران کار می‌کشند که دیگر فردایی وجود ندارد. فشار کار باعث شده تعدادی از همکارانمان به دلیل مشکلاتی که از نواحی مختلف بدن همانند کمر، زانو، چشم برایشان بوجود آمده هم اکنون در بیمارستان بستری هستند. در عین حال همکارانی داریم که به دلیل مشکلات جدی که حین کار برایشان بوجود آمده، از کار افتاده و خانه‌نشین شده‌اند و توان مالی هزینه‌هایی درمان خود را ندارند.

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری استان کردستان در مقابل صندوق بازنشستگی در شهر سنندج برگزار شد.
بازنشستگان کشوری شهرسنندج در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای همسان سازی حقوق، تورم و گرانی و رفع مشکلات بیمه درمانی و تکمیلی و منطقه جنگی همزمان با سایر استانها در سه‌شنبه های اعتراضی مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در شهر سنندج دست به تجمع زدند. گرانی، تورم، بلای جان مردم

اردبیل: امروز سه شنبه ۱۰ مرداد ۴۰۲ تجمع معلمان بازنشسته طبق فراخوان سراسری سه شنبه ها در اعتراض به وضعیت اسفناک موجود. معلم زندانی، آزاد باید گردد

یزد: امروز سه شنبه ۱۰ مرداد ۴۰۲ تجمع بازنشستگان کشوری مقابل استانداری در اعتراض به وضعیت اسفناک موجود اعتراض، اتحاد، علیه فقر و فساد

کرمانشاه : سه شنبه دهم مرداد ۴۰۲ ، تجمع پرشور و اعتراضی زنان و مردان بازنشسته، مقابل صندوق بازنشستگان کشوری استان، طبق فراخوان سراسری سه شنبه های اعتراضی علیه فقر و فساد افسارگسیخته. تا حق خود نگیریم از پای نمی نشینیم

چهارمحال - بختیاری: امروز سه شنبه ۱۰ مرداد ۴۰۲ تجمع معلمان بازنشسته طبق فراخوان سراسری سه شنبه ها در اعتراض به وضعیت و شرایط سخت معیشتی موجود.

************

تجمع خانواده معترضین بازداشتی آق‌دره

پس از یورش نیروهای سرکوب به تجمع اعتراضی ساکنین آق‌دره و ربوده‌شدن بیش از ۵٠ شهروند کُرد در این روستا، خانواده‌های معترضین بازداشتی در مقابل کلانتری تکاب تجمع کرده‌اند.
روز گذشته ساکنین روستای آق‌دره، در اعتراض به عدم تأمین شغل در معدن آق‌دره برای ساکنین این روستا، دست به تجمع اعتراضی زده بودند. این تجمع با سرکوب شدید ماموران جمهوری اسلامی روبه‌رو شد.

************

آزادی دو فعال کارگری با قید وثیقه از زندان سنندج

صدیق ریحانی و ریبوار عبداللهی، دو فعال کارگری پس از پایان مراحل بازجویی به قید وثیقه به صورت موقت تا اتمام روند دادرسی از زندان سنندج آزاد شدند.
آزادی آقای ریحانی با تودیع وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی و آقای عبداللهی با قرار وثیقه به‌ مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان صورت گرفته است.
ریبوار عبداللهی در بامداد روز چهارشنبه بیست و یکم تیرماه در نزدیکی "حسین‌آباد" از توابع دیواندره توسط نیروهای امنیتی نظام بازداشت شد. صدیق ریحانی نیز در تاریخ بیست و پنجم تیر ماه توسط مزدوران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شد.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

************

اخراج ۶۰۰ کارگر طی چهل روز

طی چهل روز گذشته، حدود ۶۰۰ نفر از کارگران شرکت تکنو انرژی سپهر (تسکو)، از محل کار خود اخراج شده‌اند.
این کارکنان که نیروهای متخصص فنی در حوزه برق، مخابرات و تجهیزات ابزار دقیق صنایع نفت و گاز جنوب هستند، اعلام کردند که حدود ۶۰۰ نفر از همکارانشان را در مجموعه تسکو در جریان تعدیل نیروها از دست دادند.
برخی از کارگران مجموعه می‌گویند: «شرکت تسکو کار تجهیزات برق و مخابرات و کنترل و ابزار دقیق برخی پروژه‌ها را تامین می‌کرد که گویا در سال جاری نتوانسته پروژه بگیرد و اعلام کرده است که تا مدت‌ها امکان ادامه کار به دلیل فقدان سفارش پروژه را ندارد»

************

سه‌شنبه‌های اعتراضی بازنشستگان کشوری

خواسته‌ها: اجرای ق م خ ک مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورا به ویژه اصول ۶۴ ، ۸۵ و ۱۲۵

زمان: سه‌شنبه ۱۰ مرداد، ساعت ۱۰ صبح

مکان: صندوق بازنشستگی کشوری، میدان فاطمی تهران

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۹ مردادماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان منطقه مخابراتی کرمانشاه، استان فارس(شیراز)، استان، چهار محال بختیاری، خوزستان (اهواز)، اصفهان، خراسان رضوی، اردبیل، رشت، آذربایجان شرقی (تبریز)، هرمزگان و لرستان(خرم آباد)، تهران ... در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان هم چون هفته های گذشته مقابل شرکت مخابرات دست به تجمع زدند.

************

تجمع اعتراضی کارگران خزر پلاستیک مقابل ساختمان اداره کل کار گیلان!

شماری از کارگران کارخانه خزر پلاستیک رشت به ممانعت از ورود دو نفر از همکاران‌شان به محل کارشان اعتراض کردند.

************

همکاران گرامی، بازنشستگان فولادی!

با تشکر فراوان از دوستان عزیزی که امروز با حضور گرمشان به گردهمایی خیابان نشاط، نشاطی مضاعف بخشیدند.
به اطلاع می رسانند به علت اینکه روز سه شنبه جلسه کانون های یازده گانه در صندوق تهران جلسه ای در مورد همسان سازی برگزار می گردد، درحمایت این دوستان روز سه شنبه این هفته استثنا گردهمایی دیگری ۱۰مرداد درنشاط برگزار می گردد.

وعده ما سه شنبه ۱۰ مرداد ۹/۳۰ صبح خیابان نشاط دفتر صندوق ملی فولاد

************

تجمع اعتراضی پرستاران و کادر بهداشت و درمان شاغل در بیمارستان (امام خمینی) تهران

جمعی از پرستاران و کادر بهداشت و درمان شاغل در بیمارستان (امام خمینی) تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این شهروندان، نسبت به پرداخت نشدن فوق العاده خاص و متناسب نبودن هزینه تعرفه پرستاری و اضافه کاری در قیاس با تورم جاری در کشور، معترض هستند.
بنا بر اعلام این شهروندان:"در دوران شیوع ویروس کرونا چون به ما نیاز بود مسئولان کلی وعده دادند اما تا به امروز به هیچ یک از آن وعده ها عمل نکردند." / یکشنبه ۸ مرداد

************

اعتراض جمعی از کارگران صنعت نفت واحد بهره برداری نفت وگاز گچساران

امروز یکشنبه ۸ مرداد ۴۰۲ جمعی از کارگران صنعت نفت واحد بهره برداری نفت وگاز گچساران در اعتراض به عدم اجرای ماده ۱۰، عدم بهره‌مندی جمعی از پرسنل بخصوص نیروهای استخدامی ۹۳ و پرسنل دیپلم و فوق دیپلم، اعتراض به سطح مالیات‌ها و سقف حقوق مقابل ساختمان مرکزی نفت گچساران تجمع کردند.

اعتصاب، اعتراض، علیه فقر و فساد حق مسلم ماست

************

انجمن‌های حامی حقوق کودکان: سروناز احمدی را آزاد کنید

انجمن‌های حامی حقوق کودکان در بیانیه‌ای خواستار آزادی سروناز احمدی، زندانی سیاسی و فعال حقوق کودک شدند. در این بیانیه که با عنوان «سروناز احمدی را به کودکان بازگردانید» منتشر شده، آمده است که این فعال حقوق کودک با فعالیت‌های بی‌دریغ خود «برای دفاع و مراقبت از کودکان کار و مهاجر و خانواده‌های آنها» شناخته می‌شود.
سروناز احمدی را به کودکان بازگردانید ما سروناز را به فعالیت‌های بی‌دریغش برای دفاع و مراقبت از کودکان کار و مهاجر و خانواده‌های آنها می‌شناسیم.
سروناز همچنان باوجود عفو عمومی، همراه دیگر کسانی که هنوز مشمول این عفو نشده‌اند، بهترین روزهای جوانی‌اش را در زندان سپری می‌کند. سروناز دانش و توان مددکاری را در کنار تجربه میدانی و دغدغه‌های اجتماعی خود قرار داده و این ویژگی منحصر‌به‌فرد اوست. ما در این سال‌ها شاهد فعالیت‌های خالصانه‌ی او، چه به‌صورت داوطلبانه و چه به‌عنوان نیروی متخصص، در انجمن‌های حامی کودکان در مناطق و محله‌های مختلف بوده‌ایم. کودکان و زنانی که سروناز توان خود را برایشان به‌کار گرفته نیز به او اعتماد داشتند و او را امین خود می‌دانستند. جای کسی که هم به حقوق کودکان آگاه است و هم در حوزه‌های اجرایی، حمایتی و آموزشی توانمند است، پشت دیوارهای زندان نیست. سروناز احمدی باید در کنار کودکان و کسانی باشد که به او نیاز دارند. ما جمعی از انجمن‌های حامی کودکان خواستار آزادی سروناز احمدی هستیم و از همه کسانی که دغدغه رفاه و شادی و حیات کودکان این سرزمین را دارند می‌خواهیم صدای او باشند.

انجمن حمایت از حقوق کودکان - انجمن حمایت از کودکان کار - انجمن فرهنگی اجتماعی کیانا - انجمن فرهنگی- پژوهشی پرنده درخت کوچک - انجمن یاری کودکان در معرض خطر - انجمن یاری گران کودکان کار پویا تاک - سرزمین من گروه تلاشگران یاری همدل موسسه توانمند سازی مهر و ماه- موسسه توانمندسازی ندای ماندگار دروازه غار

جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان

************

احضار مجدد میکائیل صدیقی به اداره اطلاعات مریوان

طی چند ماه گذشته میکائیل صدیقی دبیر کانون انجمن‌های کارگران ساختمانی ایران و رئیس کانون انجمن‌های کارگران ساختمانی کردستان برای چندمین بار از سوی اداره اطلاعات احضار شده است. تاکنون از دلایل احضار این فعال کارگری و اتهامات انتسابی علیه او اطلاعی در دسترس نمی‌باشد. بر اساس این گزارش احتمال می‌رود علت احضار او رابطه با برگزاری مراسم روز جهانی کارگر و بیانیه دفاع از اعتراضات مردمی باشد. میکائیل صدیقی پیش از این نیز از بابت فعالیت‌های خود سابقه احضار به نهادهای امنیتی را داشته است.

************

پایان اعتصاب کارگران چادرملو

روز گذشته سه‌شنبه سوم مردادماه ۱۴۰۲، طی جلسه‌ی سه‌جانبه‌ای که مابین مسئولین مجتمع چادرملو، مدیران آسفالت‌طوس و نمایندگان کارگران برگزار گردید برای بهبود وضعیت دستمزد و تسهیلات رفاهی کارگران توافقاتی حاصل شد.
پس از این جلسه ۵ ساعته بنابر توافق ایجاد شده، کارگران به اعتصاب پایان داده و به سر کار بازگشتند.

************

حکم اعدام عباس دریس و محمد قبادلو فعلا متوقف شد!

فرشته تابانیان وکیل عباس دریس نوشت:
«اعاده دادرسی موکلم عباس دریس در شعبه نهم دیوان عالی کشور ثبت شد. دستور توقف اجرای حکم به شعبه اول اجرای احکام ماهشهر ارسال شد. از همکاران و اساتیدم دکتر بهزادی و آقای نیلی که در اعاده دادرسی وکیل آقای دریس شدند و‌ با پیگیری فراوان دستور توقف را گرفتند سپاسگزارم.»
امیر رییسیان، وکیل محمد قبادلو نیز گفته است حکم قصاص ‎محمد قبادلو نقض و پرونده شعبه هم‌عرض ارجاع خواهد شد.

************

اسماعیل گرامی: بازنشستگان باز هم به کف خیابان باز میگردند، اما ....

روز یکشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۲ طبق معمول هر هفته، تجمع بازنشستگان، از کار افتادگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، جلو اداره کل تامین اجتماعی چند استان از جمله استان گیلان با شعارهای صنفی برگزار شد. اما نیروهای امنیتی به همکاران در تجمع گیلان یورش برده و پس از ضرب و شتم، آنها را متفرق کردند. حکومت نمیداند که با ضرب و شتم بازنشستگان، با بازداشت و زندانی کردن آنها در شهرهای مختلف، هرگز نمیتواند آنها را ساکت کند، چرا که بازنشستگان در سرما و گرما، در زیر برف و بوران به تجمع نمیروند که تفریح کنند! آنها نه برای کیک و ساندیس به تجمع میروند و نه برای پاداش های پنهانی! آنها به کف خیابان میروند تا اعتراض خود را نسبت به فقر و فلاکت و ظلم و ستمی که بر آنها روا شده است، نشان دهند. هم اکنون تعداد بسیاری از کارگران و معلمان تنها به صرف اینکه از حق و حقوق خود و همکارانشان دفاع کرده اند در زندان بسر میبرند، با چنین اعمال غیر قانونی و غیر انسانی آیا اعتراضات کارگران و معلمان فروکش کرده است؟ هرگز!! هر نوع سکوت و کاهش اعتراضات هم در این رابطه، مقطعی بوده و آتشی میباشد در زیر خاکستر! حال بجای آنکه خواسته های بازنشستگان را برآورده کنند، آنها را مورد ضرب و شتم قرار میدهند!
بازنشستگانی که باید یک لقمه نان بیشتر برای فرزندان خود به خانه ببرند، حالا خبر کتک خوردن خود از نیروهای امنیتی را برای آنها میبرند!! خبری که آتش خشم و کینه جوانان را نسبت به حکومت شعله ورتر میکند! بازنشستگان باز هم به کف خیابان باز میگردند، اما این بار با تمامی اعضای خانواده میآیند! گرانی و تورم، اجاره مسکن های سر به فلک کشیده، هزینه های بالای درمان و تحصیل، بیکاری فرزندان، عدم توانایی مالیِ جوانان برای ازدواج و بدتر از همه حقوقهای پایین، جو خانواده ها را تا حد دعوا و مشاجره بالا برده است و در این میان استرس های روزانه چون به تاخیر افتادن حقوقها، سر در گمی در ادارات (بخصوص بیمه های تکمیلی)، قطعی آب و برق، اصطکاک با دیگر شهروندان، ترافیک سرسام آور و.......، همچون شکنجه ای سفید اعضای خانواده را زجر میدهد! امروزه ۹۹٪ افراد جامعه در زیر خط فقر زندگی میکنند و ۱٪ مابقی (مسئولین حکومتی و خانواده های آنها) در ناز و نعمت بسر میبرند، شاهد بودن بر چنین اختلاف طبقاتی و معضلات اجتماعی و سیاسی، اعضای خانواده را به ستوه آورده است، کدام یک از اعضای خانواده است که نداند که عامل این تلخی و فلاکتِ زندگی، حکومت است! بله، دیر یا زود بازنشستگان باز هم به کف خیابان باز میگردند، اما این بار با تمامی اعضای خانواده میآیند!

اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته

۳ مرداد ۱۴۰۲

************

سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری

کرمانشاه
فیلم دیگری از تجمع اعتراضی بازنشستگان فرهنگی کرمانشاه با همراهی بازنشستگان تامین اجتماعی برای دیدن ویدئو کلیپ اینجا کلیک کنید.

یزد
برای دیدن ویدئو کلیپ اینجا کلیک کنید.

تجمع بازنشستگان فرهنگی یزد، اردبیل، سنندج، شیراز، قزوین، البرز ...در سه شنبه های اعتراضی.
بازنشسته به پاخیز برای رفع تبعیض / مسئول بی‌لیاقت خجالت، خجالت / دولت انقلابی خجالت، خجالت / همسان‌سازی حق ماست حق مسلم ماست / «معلم زندانی آزاد باید گردد»!

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۲ مردادماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابراتی خوزستان، ایلام، اصفهان، تهران، تبریز، زنجان، کــردسـتان، کرمانشاه، گیلان مازندران، خراسان رضوی مشهد، هرمزگان، استان فارس و ... در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های اعتراضی، مجدداً مقابل شرکت مخابرات دست به تجمع و راهپیمایی می زنند.

************

جلوگیری از گردهمایی مردم برای گرامی‌داشت بیست و سومین سالگرد درگذشت احـمد شـامـلو

ساعت پنج عصر دوشنبه دوم مرداد، جمعی از دوستداران احمد شاملو (الف. بامداد) به دعوت کانون نویسندگان ایران برای گرامیداشت بیست و سومین سالگرد درگذشت او در گورستان امامزاده طاهر گرد آمدند تا با نثار گل بر مزار شاعر بزرگ آزادی یاد او را گرامی بدارند. اما این بار نیز همچون سال‌های گذشته نیروهای امنیتی و انتظامی از حضور مردم بر مزار شاعر جلوگیری کردند.

************

مرگ ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ کارگر بر اثر سوانح کاری در سال گذشته

حسین مشیری تبریزی، مدیرکل امور بین‌الملل سازمان تأمین ‌اجتماعی اعلام کرد: سال گذشته بیش از ۷۰۰ کارگر در کشور به دلیل حوادث ناشی از کار، جان باختند. این آمار به معنی فوت دو نفر در هر روز کاری است. این حوادث را نباید بدشانسی دانست چرا که به گفته او، “همه این حوادث قابل پیشگیری هستند. ” این همه در حالی است که آمارهای ارائه شده از سوی برخی از نهادهای مستقل در خصوص حوادث در هنگام کار و آسیب‌ها و تلفات ناشی از آن، بسیار فراتر از این ارقام است. از جمله، انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای ایران با بررسی آمارهای مربوط به سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۴۰۰ اعلام کرد که هر سال به طور متوسط حدود ۱۳ هزار حادثه کاری در ایران رخ می‌دهد و بر اثر آن ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر جان خود را از دست

************

تداوم اعتصاب کارگران معدن سنگ‌آهن چادرملو برای دومین روز متوالی

امروز دوشنبه دوم مردادماه ۱۴۰۲ کارگران شرکت‌های پیمانکاری شاغل در معدن سنگ‌آهن چادرملو یزد برای دومین روز‌ متوالی در اعتصاب به سر می‌برند. این اعتصاب از صبح روز گذشته آغاز شده و فعالیت‌های معدن از سنگ‌شکن تا بارگیری تماماً تعطیل شده است.
به گفته‌ی کارگران اعتصابی، مسئولین نسبت به خواسته‌های کارگران بی‌اعتنا بوده و جلسه‌ی شب گذشته‌ی مدیران معدن و شرکت‌های پیمانکاری با اعضای انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس که شرکت اصلی استخراج در معدن است بی‌نتیجه مانده و مدیران تنها وعده‌هایی بی‌پایه را اعلام‌ کرده و حاضر به انجام هیچگونه اقدام عملی در راستای برآورده کردن خواست‌های کارگران نشده‌اند.
مهمترین درخواست‌های کارگران افزایش و ثابت شدن حقوق‌ها، پرداخت کامل سود سهام شرکت سها، همسان‌سازی حقوق ها و تعلق بیمه تکمیلی می‌باشد.

************

اعتصاب کارگران و تعطیلی کامل چادرملو؛ کارگران منتظر حضور مسئولین چادرملو هستند

صبح امروز یکشنبه اول مردادماه ۱۴۰۲، کارگران چادرملو در اعتراض به عدم توجه به خواسته‌هایشان که قبلاً بارها به مسئولین معدن چادرملو متذکر شده بودند اعتصاب خود را آغاز کردند.
این اعتصاب از ساعت هفت و سی دقیقه صبح آغاز شده است و باعث تعطیلی تمامی کارهای تولیدی چادرملو از جمله تعطیلی سنگ‌شکن، ریکلایمر، خطوط تولید و بارگیری شده است.
همچنین هم‌اکنون خط کوه نیز در اعتصاب به سر میبرد و فعالیت تراک‌ها متوقف است.
مهمترین درخواست‌های کارگران افزایش و ثابت شدن حقوق‌ها، پرداخت کامل سود سهام شرکت سها، همسان‌سازی حقوق ها و تعلق بیمه تکمیلی می‌باشد. هم‌اکنون کارگران در محل تجمع خود، منتظر حضور مسئولین ارشد چادرملو جهت اعلام خواسته‌های خود و پاسخ آنها می‌باشند. اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام می‌گردد.

حق و حقوق هایی که داده نمی شود
پیام کارگران شاغل در شرکت‌های زیرمجموعه چادرملو

اینجانب و حدود ۱۵۰ نفر از همکاران، شاغل در پیمانکاری نسیم‌آوران پیمان حاتمی هستیم. از وضع حقوقی خودمان نسبت به ساعت کاری دیگر همکاران هم‌رده در سایت معدنی دچار تبعیض زیاد و بهمین دلیل ناراضی هستیم. ما ۲۰ شب شیفت هستیم و اوضاع ما خیلی داغونه. ما شرکت پیمانکاری تامین نیرو هستیم. اینجا از شرکت‌های متفاوتی تشکیل شده که قبلاً مجتمع معدنی مستقیم نیرو جذب می‌کرده و ما بعنوان مامور به مجتمع همان کارهای نیروهای مجتمع را انجام میدهیم با حقوق تقریبا نصف و کمتر و شاید یک سوم حقوق نیروهای خود مجتمع.

************

پنجمین روز از اعتصاب کارگران فولاد پارس هفت تپه در اعتراض به وضعیت شغلی

کارگران شرکت فولاد پارس هفت تپه به دلیل‌ عدم طبقه‌بندی مشاغل، سختی کار، تبعیض حقوقی میان بخش‌های مختلف این کارخانه و خواستار دستمزد بیشتر و حجم كارى كمتر در محوطه شرکت اعتصاب کردند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته

حضور فعال و متحدانه بازنشستگان تامین و معلمان کرمانشاه در تجمع یکشنبه اعتراضی امروز و سر دادن فریادهای کوبنده علیه شرایط غیرقابل تحمل معیشت، زندگی، بهداشت و درمان و سایر مطالبات بر زمین مانده خود. / یکشنبه ۱ مرداد

************

درد مشترک، درمان مشترک!

در پشتیبانی از خواست آزادی معلمان دربند و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی

و ضرورت عمل مشترک نیروهای پیشرو برای مبارزات آینده!

به درستی گفته شده که درد مشترک به صورت جداگانه و فردی درمان نمی شود. براساس چنین درکی،راه علاج دردهای مشترک یا دردهای اجتماعیِ کارگران شاغل و بیکار، معلمان، بازنشستگان، زنان زحمتکش و آزادیخواه، دانشجویان و جوانان و روشنفکران مردمی، چیزی جز مبارزۀ مشترک برای تحقق خواست های مشترک و مطالبات برحق هر بخش از این تودۀ عظیم چندین میلیونی نیست. این خواست ها اساساً در زمینه های اقتصادی- اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نمودار می شوند.
خواست های اقتصادی بخش هائی که بر شمردیم، اساسا خواست های کارگران و مزدبگیران و یا لایه های نزدیک به آنها یعنی به طور کلی کارگران و زحمتکشان شهر و روستا در مقابل استثمار، دزدی، فساد و اجحافات سرمایه داران و زمینداران و دولت سرکوبگر و واپسگرای حاکم است که مدافع استثمارگران و خود یکی از بزرگترین استثمارگران کشور است. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

تداوم اعتراض کارگران پتروشیمی دهلران

امروز پنجشنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۲ جمعی از کارگران پروژه‌ی پتروشیمی دهلران در اعتراض به تعطیلی این پروژه و بیکاری کارگران در مسیر ورودی این پروژه مجدداً دست به تجمع زدند. این کارگران پیشتر نیز مقابل فرمانداری شهرستان دهلران تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

************

تهدید به اخراج جای پرداخت ۴ ماه حقوق معوقه:

پرسنل بیمارستان خاتم و بیمارستان ایران در شهرستان ایرانشهر اعتصاب کردند!

از روز دوشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲، پرسنل بیمارستان خاتم و بیمارستان ایران در شهرستان ایرانشهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و رد نشدن بیمه ها اعتصاب کرده و سرکار نرفتند.
بسیاری از پرسنل بیمارستان خاتم و بیمارستان ایران به دلیل عدم پرداخت حقوق و رد نشدن بیمه ها اعتصاب کردند و سرکار نرفتند اما مسئولین به جای حل مشکل پرسنل را تهدید کرده و میگویند اگر سرکار نیایید اخراج میشوید.
گفته میشود، مدت چهار ماه است که پرسنل حقوق دریافت نکرده اند و مسئولین از دادن حقوق امتناع کرده و به جای حل مشکل آنها را تهدید به اخراج کرده اند. / چهارشنبه ۲۸ تیر

************

اقبال شبانی، فعال کارگری اهل سنندج به ۳۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شد

امروز چهارشنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۲ حکم ۳۰ ماه حبس تعلیقی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اقبال شبانی کارگر خباز و از فعالین کارگری شهر سنندج ابلاغ شد.
این فعال کارگری روز شنبه ۲۴ تیرماه به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون محاکمه شده بود.
اقبال شبانی بازرس سندیکای خبازان شهر سنندج است که روز ۳۰ اردیبهشت سال جاری توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت، و در تاریخ ۱۰ خرداد با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیونی موقتاً از زندان آزاد شد.

چهارشنبه ۲۸ تیرماه

************

دادگاه سپیده قلیان به دلیل «عدم رعایت حجاب» تشکیل نشد

سپیده قلیان، حاضر نشد حجاب داشته باشد، دادگاه برگزار نشد!
مسئولین دادگاه امروز سپیده قلیان، زندانی سیاسی و آمنه‌سادات ذبیح‌پور، خبرنگار صداوسیما اعلام کردند: «علیرغم حضور ریاست دادگاه و نماینده دادستان و نماینده شاکی و انتظار کافی و طولانی مدت دادگاه و نظر به اینکه متهم سپیده قلیان با عنایت به توصیه‌های فراوان حاضر به رعایت حجاب نشد؛ لذا جهت تشکیل جلسه به دادگاه اعزام نشد.»
شاکی این پرونده آمنه سادات ذبیح پور بازجو- خبرنگار است. سپیده قلیان پس از آزادی در فضای مجازی خود اعلام کرد که آمنه سادات ذبیح پور در مراحل بازجویی او حضور داشته است.
مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان: خواهرم در دادگاه حاضر شد اما روسری و چادر به سر نکرد
مهدی قلیان برادر فعال مدنی زندانی، سپیده قلیان، در پستی در شبکه اجتماعی اینستاگرام ادعای عدم حضور خواهرش در دادگاه امروز را رد کرد. مهدی قلیان تصریح کرده است که خواهرش «در دادگاه حاضر شد، اما روسری و چادر به سر نکرد». بنابر توضیح وی، سپیده قلیان «از ساعت هشت صبح در دادگاه حضور داشت».
مهدی قلیان افزوده است که به این دلیل که خواهرش حاضر نشد با روسری و چادر در جلسه دادگاه حضور پیدا کند، «جلسه دادگاه امروز از طرف مسئولین قوه قضائیه لغو شد و سپیده را دوباره به زندان اوین برگرداندند.

************

یادداشت گلرخ ایرایی از زندان اوین در حمایت از عباس دریس!

یکبار جنگ زدگی کافی‌ست تا کل زندگی انسان تباه شود و خواب‌هایش بوی باروت بگیرد. آثار جنگ هنوز در شهرهای مرزی باقی‌ست و پیکر مردمان آن نواحی هنوز از ترکش‌های جنگ تیر می‌کشد. برای برخی‌مان شاید همین جنگ خاطره‌ای باشد از روایت‌هایی که شنیده‌ایم یا آنچه در قاب تصویری دیده‌ بودیم.
عباس دریس مردی که جنگ کودکی‌اش را تباه کرده بود، از پشت دیوارهای زندان شاهد تباه شدن کودکی فرزندانش است. عباس با لبخندی بر لب، با رنجی بر پیشانی و شرافتی در نگاه.
جرم عباس دریس این است که شاهد جنایات رژیم در ماهشهر بود. جنایاتی که عاملان و آمرانش ترفیع می‌گیرند و شاهدانش حکم مرگ.
اندوه این سالهای مادر عباس، مرگ هولناک همسرش، تلخیِ بی‌مادریِ فرزندانش و حالا قریب‌الوقوع بودن اجرای حکمش.
کشتن عباس دریس قتل حکومتی‌ست و جنایتی دیگر بر جنایات پیشین رژیم خواهد بود.

گلرخ ایرایی زندان اوین تیر ۱۴۰۲

************

نامه سپیده قلیان: فردا در بیدادگاه علنی شرکت خواهم کرد

مردم شریف ایران،
چنانچه می‌دانید اعلام کرده بودم، که در دادگاه‌ نمایشی جمهوری اسلامی در پی شکایت بازجوخبرنگار آمنه سادات ذبیح‌پور شرکت نمی‌کنم. امروز به من ابلاغ کردند که دادگاه من فردا علنی برگزار خواهد شد.
از آنجایی که هیچ ترسی از بازگویی حقیقت در ملا عام ندارم، تصمیم گرفتم در این بیدادگاه شرکت کرده و از خودم دفاع کنم. امیدوارم در میان خیل امنیتی‌کاران خبری و فرهنگی‌شان، خبرنگاران و‌ فعالانی را در این بی‌دادگاه ببینم که به سراغ حقیقت آمده‌اند.
دادگاه من فردا (چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۲) در ساعت ۹:۳۰ صبح در آدرس «تهران، اوین، درکه، هزار سنگ، خیابان اعرابی- درب ورودی ملاقات اوین- مجتمع کچویی» برگزار می‌شود.

************

سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان

بدنبال فراخوان «کانون عالی بازنشستگان» امروز سه شنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۲، بازنشستگان در شهرهای کرمانشاه، البرز، همدان، سنندج، شیراز، یزد، همدان، اردبیل و ... عمدتا در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی این شهرها و مواردی در مقابل استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند. بازنشستگان کشوری به شرایط بد اقتصادی، گرانی، تورم و فقر اعتراض دارند. ویدئو مربوط به کرمانشاه است. اینجا و اینجا کلیک کنید.

************

تجمع اعتراضی معلمان در شیراز با شعار:

«معلم زندانی آزاد باید گردد»!

امروز سه‌شنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۲، جمعی از معلمان شیراز در اعتراض به زندانی کردن فعالین صنفی معلمان و عدم رسیدگی به مشکلاتشان دست به تجمع زدند. اینجا کلیک کنید.

************

تجمع سراسری بازنشستگان مخابرات

بازنشستگان مخابرات، نسبت به اجرا نشدن طرح همسان‌سازی حقوق، اعتراض به اجرا نشدن مفاد آئین نامه استخدامی مصوب ۱۳۸۹ و همچنین محرومیت از حق استفاده از بیمه تکمیلی معترض هستند.
بازنشستگان همچنین، خواستار توجه مسئولان این شرکت به وضعیت اسفبار بیمه درمانی و معیشت شان می باشند.
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات مشهد مرکز استان خراسان رضوی، کرمانشاه مقابل شرکت مخابرات، تجمع و راهپیمایی بازنشستگان مخابرات آذربایجان غربی، تجمع و راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان منطقه مخابراتی خوزستان، تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات در کردستان و مازندران، تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات اهواز ... / دوشنبه ۲۶ تیر

************

۳ ماه مزد و مزایای ناچیز پرداخت نشده، اما اخراج مقابل اعتصاب:

اخراج ۴ نفر از کارگران شرکت "پویا پلیمر" سنندج!

به گزارش کارگر نیوز امروز شنبه ساعت ۱۱صبح ۴ نفر از کارگران شرکت" پویا پلیمر " #سنندج واقع در شهرک صنعتی شماره ۱ سنندج توسط مدیر داخله رحمان رضایی اخراج شدند وعلت اخراج آنها را برهم زدن نظم عمومی سالن تولید مبنی بر تحریک کارگران برای اعتصاب عنوان کرده اند که اسامی کارگران اخراجی عبارتند از: رضا محمدی - رزگار صمدی - شیلان عبدی - نوشین قاسمی
شرکت پویا پلیمر سازنده لوله واتصالات پلیمری است که داری ۹۶ نفر کارگر است در دوشیفت ۱۲ ساعتی که اکثر بدون بیمه تامین اجتماعی کار می کنند و نزدیک به ۳ ماه است حقوق و مزایای ناچیز و غیر قانونی شان داده نشده است که با اعتراض کارگران این شرکت روبه رو شده است./ شنبــــــه ۲۴ تیر ماه

************

مرگ و مصدومیت هفت کارگر به علت فقدان ایمنی کار

روز پنجشنبه ۲۲ تیرماه به علت محدودیت ایمنی و شرایط نامناسب کار، هفت کارگر در ایلام و نظرآباد حین کار دچار حادثه شدند.
طی دو حوادث جداگانه،دو کارگر جان خود را از دست دادند و پنج کارگر دیگر مصدوم شدند.در اثر وقوع حادثه نشت و انفجار کمپرس سیستم خنک کننده در طبقه زیر زمین در درمانگاه شهر ایلام یک کارگر نیروی مسئول فنی این درمانگاه جان خود را از دست داد و دو کارگر دیگر به شدت زخمی شدند.همچنین در پی آتش سوزی یکی از مخازن پتروشیمی ایلام، سه تن از کارگران این بخش نیز دچار مصدومیت شدند.یکی از کارگران به نام “میثم آزادی” دچار سوختگی از ناحیه دست و پا شده که با تشخیص مراکز درمانی استان و پیگیری‌ های صورت گرفته، این مصدوم برای مداوای تخصصی به بیمارستان اهواز یا اصفهان اعزام می‌ شود.طبق این گزارش دو نفر دیگر نیز از نیرو‌های این مجتمع که پس از وقوع حادثه دچار سوختگی جزئی در ناحیه دست شده بودند.در این گزارش به هویت دو کارگر دیگر اشاره ای نشده است.در حادثه دیگری یک کارگر ۴۳ ساله شاغل در شرکت تولید کود و سموم شیمیایی در شهرستان نظرآباد در حین کار با دستگاه مخلوط کن،دچار حادثه شده و دست وی قطع شده و به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

************

ثبت اعاده دادرسی عباس دریس/ حکم اعدام عباس دریس زندانى عرب باید لغو شود

فرشته تابانیان، وکیل عباس دریس یکی از بازداشت شدگان قیام خونین آبان ٩٨ در بندر معشور(ماهشهر) که با اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است، از ثبت اعاده دادرسی موکل خود خبر داد و بر لزوم صدور دستور توقف اجرای حکم با ثبت درخواست اعاده دادرسی تاکید کرد.
فرشته تابانیان در گفتگو با یکی از رسانه‌های داخلی درباره آخرین وضعیت پرونده «عباس دریس» گفت: زمانی که پرونده به دادگاه انقلاب ماهشهر(معشور) ارجاع شده بود، من به عنوان وکیل وارد پرونده شدم. آن زمان به نظریه کارشناسان اسلحه، هیات سه نفره اولیه، اعتراض کردم اما به این اعتراض اهمیتی داده نشد و موضوع به هیات پنج نفره ارجاع داده نشد. در این پرونده، گزارش پزشکی قانونی هم حاکی از آن است که مشخص نشده گلوله شلیک شده متعلق به اسلحه آقای دریس است یا خیر. پزشکی قانونی صرفا اعلام کرده که گلوله از اسلحه کلاشینکف شلیک شده ولی مشخص نیست اسلحه مدنظر، همان اسلحه آقای دریس است یا خیر.
خانم تابانیان افزود: در نهایت با تمام این موارد، دادگاه بدوی، انقلاب ماهشهر(معشور)، برای آقای دریس به اتهام محاربه حکم اعدام صادر کرد. ما به حکم صادره اعتراض کردیم ولی حکم در دیوان عالی کشور تایید شد. پس از تایید حکم، ما با خانواده شهید صیادی صحبت کردیم. این خانواده از همان ابتدا اعلام کرده بودند که شکایتی از آقای دریس ندارند و شاکی این پرونده نیستند. با این حال ما از این خانواده درخواست کردیم تا رضایت خود را به صورت رسمی و ثبتی هم اعلام کنند که این کار را کردند. این رضایتنامه به دیوان هم تقدیم شده است اما با توجه به محاربه بودن اتهام، به این رضایتنامه توجهی نشد.
وی همچنین از ثبت درخواست اعاده دادرسی برای موکل خود تا پایان وقت اداری در تاریخ بیست و چهارم تیر ماه خبر داد و گفت: این هفته در تهران پیگیر پرونده بودیم. با دو تن از وکلای ساکن تهران پرونده را پیگیری کردیم و لایحه دفاعیه جدیدی تهیه شد و امروز درخواست اعاده دادرسی برای پرونده عباس دریس در دیوان عالی کشور ثبت خواهد شد. براساس تبصره ماده ۴٧٨ قانون آیین دادرسی کیفری، با وصول درخواست اعاده دادرسی در جرائم سالب حیات، باید دستور توقف اجرای حکم صادر شود بر این مبنا، ما تلاش می‌کنیم تا دو سه روز آینده، ابتدا دستور توقف اجرای حکم را با توجه به ثبت درخواست اعاده دادرسی از دیوان عالی کشور بگیریم و سپس مراحل قانونی لازم برای پیگیری موضوع را طی کنیم./ موج

گروه اتحاد بازنشستگان

************

تجمع کارگران مجتمع فولاد گیلان در پی قتل یک کارگر در حین کار

امروز یکشنبه، ۲۵ تیر، کارگران مجتمع فولاد گیلان در اعتراض به قتل یکی از همکارانشان در حین کار و مصدوم شدن یک همکار دیگر در محوطه‌ی این شرکت تجمع و اعلام کردند در صورتی که به وضعیت اسفناک کارگران این شرکت رسیدگی نشود به سمت استانداری گیلان حرکت خواهند کرد.
در کارخانه فولاد گیلان، که از ۲۰ روز پیش خط تولید کارخانه فولاد گیلان برای بازسازی موقتا متوقف شده و کارگران روزانه ۱۲ ساعت کار سنگین بدون تعطیلی انجام می‌دهند، روز شنبه ۲۴ تیر، حوالی ۸ صبح دو کارگر شاغل در بخش عمران این کارخانه، در حین کار بتن روی سرشان می‌ریزد و به داخل مخزن شش متری روغن سقوط می‌کنند که یکی از آنها با وضعیت وخیم به بیمارستان پورسینای رشت منتقل شده اما «رحمان قربان‌زاده» جان خود را از دست داده است. / سرخط

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی

امروز یکشنبه ۲۵ تیرماه ۱۴۰۲ بازنشستگان تأمین اجتماعی شوش، اهواز، کرمانشاه، اصفهان، تهران... در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مقابل سازمان تأمین اجتماعی این شهر دست به تجمع زدند.

************

مدیر شرکت پویا پلیمر سنندج چهار کارگر معترض را اخراج کرد

روز شنبه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲، چهار نفر از کارگران شرکت پویا پلیمر سنندج از سوی رحمان رضایی، مدیر داخلی این شرکت از کار خود اخراج شدند. بنا بر این گزارش، مدیر این شرکت علت اخراج این کارگران را برهم‌زدن نظم عمومی سالن تولید برای تحریک کارگران برای اعتصاب عنوان کرده است. در این گزارش، اسامی کارگران اخراج شده، رضا محمدی، رزگار صمدی، شیلان عبدی و نوشین قاسمی اعلام شده است. شرکت پویا پلیمر سنندج، سازنده لوله و اتصالات پلیمری با ۹۶ کارگر است که در دو شیفت ۱۲ ساعته و عمدتاً بدون داشتن بیمه تأمین اجتماعی مشغول به کار هستند. کارگران این شرکت از حدود سه ماه پیش حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده و در واکنش به این وضعیت دست به اعتراض زده بودند.

************

پاره نامۀ دیگری از علی دریس

زندان جای خوبی نیست نیایید!

درد دلهایم؛ شنیدم که زحمت کشیدید و نامه مرا پخش کردید. گفتم کمی بیشتر آشنایتان کنم با زندگیمان. راستش من تا کلاس یازده درس خواندم و الان مدرسه نمیروم، دو برادر کوچکم سواد ندارند، اصلا مدرسه نرفتند. من کار هم نمیکنم چون اگر سرکار بروم برادر کوچکترم تو خونه تنها میمونه. مادر بزرگم پیر است و متاسفانه نابینا. بعد از مرگ مادرم زندگیمان سخت شد. الان یکسال هست سر خاک مادرم نرفتیم، چون او را در اهواز خاک کردند و اهواز از ماهشهر خیلی دوره. من از وقتی پدرم زندان رفته او را ندیدم ، الان که زندان سپیدار اهوازه ما ملاقات نرفتیم ، از برج یازده او را بردند اهواز و هیچکس نتونست ملاقات بره، وقتی هم اینجا بود قبول نمیکرد بریم ملاقاتش، میگفت جای خوبی نیست ، نیائید. سعی میکنم هر وقت تونستم بیشتر بنویسم. ممنون از محبت شما. علی فرزند عباس دریس.

************

سه‌شنبه‌های اعتراضی

این هفته نیز با قدرت خواهیم آمد

همکاران محترم با اتحاد و همبستگی عهد ببندیم که برای تحقق و اجرای کامل همسان‌سازی و بیمه کارآمد و تمامی مطالبات دیگر کنار هم هستیم. حضور حداکثری افراد فعال فرهیختگان و اتحاد و پیگیری مداوم رمز موفقیت است.
بیاید تا تحقق کامل مطالباتمان، از حق و حقوق خود دفاع کرده و خسته نشویم و اعلام کنیم که بازنشسته حضور دارد و نمی‌توانید آنها را نادیده بگیرید.
فرهیختگان عزیز… درود بر همت والایتان     وعده دیدار ما در تجمع

هر هفته روزهای سه‌شنبه ساعت ۱۰ صبح

مقابل درب صندوق بازنشستگی کشوری در سراسر کشور

منتظر حضور گرمتان هستیم. معیشت منزلت حق مسلم ماست / تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم

************

ما بازنشستگان با حکومت طرف هستیم نه با سازمان تامین اجتماعی!

ثروت سازمان تامین اجتماعی در طی سالها و توسط چند نسل با پس انداز کارگران بدست آمده و این سازمان بعنوان یک سازمان بیمه گر فعالیت نموده است. از وظایف اصلی این سازمان "درمان کارگران و بازنشستگان" و "پرداخت حقوق دوران بازنشستگی" میباشد. در ابتدای انقلاب، سرمایه این سازمان به قدری زیاد بود که در ردیف چند نهاد اقتصادیِ ثروتمند همچون بانک مرکزی محسوب میگردید. اگرچه سرمایه این سازمان از اندوخته کارگران بدست آمده، ولی هیچگاه نمایندگان واقعی کارگران در مدیریت آن نقشی نداشته اند و این مدیریت کاملا در دست حکومتها بوده است. پس از انقلاب که گه گاه گفته میشد نمایندگان کارگران نیز در تصمیم گیری ها شرکت داشته اند، این به اصطلاح نمایندگان کارگران کسانی نبودند جز اعضای "خانه کارگر" که به دلیل وابستگی شان به حکومت، بجای آنکه منافع کارگران را در نظر بگیرند، منافع حکومت را در نظر میگرفتند.

قبل از انقلاب، حکومت مرکزی بقدری ثروت برای خود و اطرافیان خود داشت که نیازی نمیدید به سرمایه این سازمان دست درازی کند و در نتیجه، این سازمان میتوانست بعنوان یک "سازمان بیمه گر" انجام وظیفه نماید. اما بعد از انقلاب، این سازمان همچون نهاد های اقتصادی دیگر مورد دستبرد مافیای ریز و درشت حکومتی قرار گرفت. حکومتی با چنین ماهیت مافیایی(ماهیتی نه از روی نفرت بلکه یک واقعیت) نه میتوانست و نه میخواست چرخ اقتصاد سرمایه داری را به حرکت در آورد. سیاستهای حکومت که باعث ورشکستگی صنایع و شرکتها گردیده، همچنین باعث گردیده نهادهای اقتصادی و پول ساز سازمان تامین اجتماعی(شستا) نیز ورشکست گردند و قدرت پول سازی خود را از دست بدهند! به علت بحران اقتصادی و عدم جذب کارگر، دیگر "حق بیمه ای" بعنوان پس انداز به صندوق سازمان همچون گذشته ریخته نمیشود! در طول این چهل و چهار سال، دولت ها (حکومت) سهم خود از حق بیمه را به سازمان پرداخت نکرده اند! لایه های مختلف جامعه را در این سازمان بیمه کرده اند بشرط آنکه حق بیمه آنها را پرداخت نمایند ولی چنین نکرده اند! بجای پرداخت بدهی خود بصورت نقدی به سازمان، شرکتها و کارخانجات ورشکسته را به سازمان داده اند! مستقیم و غیر مستقیم دست در جیب سازمان کرده اند و امروزه دیگر، صندوق سازمان یکی از جیب های حکومت شده است! و حتی با وقاحت تمام فردی چون قاضی مرتضوی را در راس این سازمان به عنوان مدیرعامل قرار دادند که او هم با خیال راحت دست به اختلاس زد!

وقتی مدیریت سازمان در دست چنین حکومتی میباشد که مانند اختاپوس بر روی ثروت آن افتاده، تمام نکبت هایی که بر آن وارد شده یک امر طبیعی میباشد!! همین نکبتها بر دیگر نهادهای حکومتی (چون شهرداری، اداره مالیات، بانکها، وزارتخانه ها و ....) نیز وارد شده است!! حال در چنین شرایطی عده ای از دوستان از روی سادگی و عده ای از عناصر حکومتی از روی فریبکاری چنین میگویند که اگر نمایندگان کارگران در مدیریت این سازمان وارد شوند میتوانند آنرا اصلاح نمایند!! اولاً حکومت مگر اجازه میدهد "نمایندگان واقعی کارگران" انتخاب شوند؟! ثانیاً "نمایندگان واقعی کارگران" در این اتاق تاریک در میان یک عده مافیا مگر میتوانند کار مثبتی انجام دهند؟ هیچ کدام از نهادهای این حکومت اصلاح شدنی نیستند. کسانی که چنین ایده هایی را میدهند در حقیقت سازمان را جدا از حکومت میدانند، در صورتیکه اینچنین نیست. ما بازنشستگان با حکومت طرف هستیم نه با یک "اداره دولتی" بنام "سازمان تامین اجتماعی". "حقوق و افزایش حقوق" ما را حکومت متناسب با بودجه نوشته و یا نانوشته خود تعیین میکند و هرگز کم و یا زیاد بودن "سرمایه سازمان" در این پرداختها و یا افزایشها نقشی ندارد و "سازمان تامین اجتماعی" فقط بعنوان یک "اداره دولتی" پرداخت کننده آنها میباشد.

هر از گاهی گفته میشود "سازمان در حال ورشکسته شدن است" و ادامه میدهند که در چنین شرایط بحرانیِ سازمان، "حقوق بازنشستگان پرداخت نمیشود". این گفته ها از آن جهت مطرح میگردند که بازنشستگان اعتراضی به تاخیر در پرداخت حقوقها که در ماه های آینده روی خواهد داد، نکنند! و همچنین سخنی از گرانی ها و تورم ها به زبان نیاورده و خواهان افزایش حقوق نباشند!

با در نظر گرفتن این مسئله که نیمی از جمعیت این کشور با حقوقهای سازمان تامین اجتماعی زندگی میکنند، "ورشکسته شدن سازمان تامین اجتماعی" یعنی پایان عمر حکومت. گفته هایی چون "سازمان در حال ورشکسته شدن است"، برای مدت کوتاهی میتوانند جلو اعتراضات برای پرداخت های با تاخیر و یا افزایش حقوقهای پایین را بگیرند، اما هنگامیکه کارد به استخوان برسد، بازنشستگان در کف خیابان نشان خواهند داد: ما بازنشستگان با حکومت طرف هستیم نه با سازمان تامین اجتماعی.

اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته

۲۲ تیر ۱۴۰۲

************

نامه علی دریس فرزند عباس دریس به مردم دنیا.

مردم مهربان دنیا، من علی دریس بزرگترین فرزند عباس وکفایه هستم. متاسفانه مادرم با شنیدن خبر احتمال محکوم شدن پدرم به اعدام ، سکته کرد و ما را تنها گذاشت. اکنون پدرم در خطر اعدام شدن هست، من و برادرانم مهدی دوازده ساله و محمد که هشت سال دارد، میپرسیم آیا این دنیا آنقدر بیرحم است که نگاه کند ما پدرمان را هم از دست بدهیم. ما سه کودک از همه سازمانها، دولتها ومردم مهربان دنیا و حتی کودکان در دنیا میخواهیم کمک کنند پدرم اعدام نشود. این خیلی وحشتناک است، کمک کنید پدرم به خانه برگردد.

علی دریس ١٦ ساله .

************

عسل محمدی جهت تحمل محکومیت یک سال حبس، راهی زندان اوین شد

عسل محمدی فعال کارگری جهت اجرای حکم یک سال حبس راهی زندان اوین شد. او پیش‌تر توسط دادگاه انقلاب به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور » محاکمه شده بود. به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۲، عسل محمدی جهت تحمل محکومیت حبس راهی زندان اوین شد.
این فعال کارگری، جهت تحمل دوران محکومیت یک سال حبس خود، راهی زندان اوین شد. او پیش‌تر توسط دادگاه انقلاب تهران به حبس و محرومیت از عضویت در دسته جات سیاسی محکوم شده بود.

************

تعیین تاریخ برگزاری دادگاه فعال کارگری رفیق سلیمی

بنابر خبر منتشرشده، جلسه دادگاه رفیق سلیمی روز یکشنبه ۲۵ تیر۱۴۰۲ برگزار میشود.
رفیق سلیمی فعال کارگری از هفتم آذرماه ۱۴۰۱ بازداشت شد و در زندان مرکزی سنندج زندانی شد. در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ به دادگاه احضار شد و توسط دادستان نقی زاده به اتهام ،ایجاد گروه های غیر قانونی و اقدام علیه امنیت ملی کشور به مفسد فی الارض تفهیم اتهام شد. تمامی اتهامات ذکر شده را رفیق سلیمی رد کرده است.

************

۷ ماه کار در شرایط طاقت فرسا اما بدون دریافت مزد!

پای سخنان پرسنل شرکت آریاساسول:
اعتصاب مهندسها و کارگرهای شرکت آریاساسول بعد از ۱۵روز همچنان ادامه دارد و وارد هفتمین ماهی شدیم که حقوق ما رو ندادند وهیچکس هم جوابگوی ما نیست. از مهندسین پروژه تا کارگران ۷ماهه حقوق نگرفتیم آیا این درسته توی دمای بالای ۵۰ درجه و دور از خانواده و زن و بچه کار کنی وهیچ کس جوابگوی ما وخانواده هامون نباشه؟! / چهارشنبه ۲۱ تیر

************

انجمن قلم آمریکا خواستار آزادی فوری توماج صالحی شد.

انجمن قلم آمریکا حکم شش سال زندان علیه توماج صالحی را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری او شد. این انجمن با اشاره به زندانی بودن این هنرمند در سلول انفرادی از آبان گذشته و تحت شکنجه بودن او، ایران را یکی از بدترین جاهای جهان برای آزادی بیان خواند.

************

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران خواستار آزادی

«بی‌قید و شرط» نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار تحقیقی شد

در پی بازداشت نازیلا معروفیان، خبرنگار منتقد توسط نیروهای امنیتی، «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت این اقدام، خواستار آزادی «بی‌قید و شرط» این روزنامه‌نگار شد.
کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» می‌گوید یکی از آشنایان نازیلا معروفیان ـ که به شرط ناشناس ماندن با این کمیته صحبت کرد ـ گفته است که او از زمان بازداشت در روز شنبه ۱۷ تیر ماه با خانواده، دوستان یا همکارانش تماسی نداشته است.
همزمان، «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» ضمن «محکوم کردن» این اقدامات، خواستار آزادی فوری نازیلا معروفیان و رفع تمامی اتهامات علیه وی شده است.

************

بازداشت و بی‌خبری از سرنوشت صدیق ریحانی فعال کارگری در سنندج

صدیق ریحانی، کارگر نانوایی و‌ فعال کارگری اهل سنندج از هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده و اطلاعی از سرنوشتش در دست نیست.

************

بازداشت فعال کارگری ریبوار عبداللهی توسط نیروهای امنیتی در سنندج

بامداد امروز چهارشنبه ۲۱ تیرماه ١۴٠٢، ریبوار عبداللهی فعال کارگری شهر سنندج در نزدیکی "حسین‌آباد" از توابع دیواندره توسط نیروهای امنیتی شهر سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. بر اساس خبرهای منتشرشده نیروهای امنیتی با ارائه حکم قضایی این فعال کارگری را بازداشت کرده‌اند. تاکنون از دلایل بازداشت، محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دسترس نیست.

************

کردستان؛ ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی فاقد بیمه هستند

کانون کارگران ساختمانی استان کردستان با نگارش نامه‌ای به شورای نگهبان، از فاقد بیمه بودن ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی در این استان انتقاد کرد.
کانون کارگران ساختمانی استان کردستان با نگارش نامه‌ای به شورای نگهبان، ضمن اشاره به فاقد بیمه بودن ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی در این استان نسبت به توقف اصلاحیه ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی اعتراض کرد.
در این نامه اقدام اخیر نمایندگان مجلس در رابطه با کارگران ساختمانی را مخالف منافع کارگران دانسته شده است. کانون کارگران ساختمانی استان کردستان گفته است که در این شرایط، سازمان تامین اجتماعی نمی‌‌تواند کارگران ساختمانی را بیمه کند.
لازم به ذکر است نمایندگان مجلس، اصلاحیه ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی را برای دو سال متوقف کردند؛ این توقف موجب کاستی گرفتن منابع بیمه‌‌ای سازمان تامین اجتماعی شده است./ سه شنبــــــه ۲۰ تیر

************

سپیده قلیان به ۲ سال زندان همراه با محدودیت های خاص محکوم شد!

سپیده قلیان، فعال کارگری که در اسفندماه برای چند ساعت آزاد و سپس بعلت شعار علیه رهبر ج.ا بازداشت شد هم اینک در حکمی جدید به ۲ سال حبس و همچنین منع عضویت در گروه‌های سیاسی-اجتماعی، منع استفاده از تلفن هوشمند و منع اقامت در تهران و استان‌های همسایه به مدت ۲ سال قطعی محکوم شده است.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری

امروز سه‌شنبه ۲۰ تیرماه ۱۴۰۲، جمعی از بازنشستگان کشوری کرج، شهرستان ممسنی استان فارس، کرمانشاه، سنندج، اردبیل در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هایشان دست به تجمع زدند.

************

تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی دهلران

بنابر گزارش‌های منتشرشده، جمعی از کارگران پروژه‌ی پتروشیمی دهلران در اعتراض به تعطیلی این پروژه و بیکاری حدود ۲۰۰۰ کارگر مقابل فرمانداری ویژه شهرستان دهلران دست به تجمع زدند. فریاد،فریاد از اینهمه بیداد

************

فراخوان سومین تجمع سراسری معلولان

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست در پی عدم حصول نتیجه مطلوب از دو تجمع سراسری قبلی، فراخوان سومین تجمع سراسری معلولان منتشر می‌شود.
لذا بدین‌وسیله از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان و همچنین فعالان واقعی این حوزه درخواست می‌شود در تجمعات سراسری معلولان مشارکت حداکثری نموده و حق خود را از حاکمیت مطالبه نمایند.
در هر شهری به صورت تکی یا گروهی به نشانه اعتراض ساعاتی با شعارهای تجمعات سراسری در مقابل اداره بهزیستی شهر خود حاضر شده و سپس عکس اعتراض خود را برای کمپین ارسال کنید.

تاریخ؛ یکشنبه ۲۵ تیر ساعت ۹ - ۱۲ همزمان با اولین روز از هفته بهزیستی

مکان تجمع؛ در تهران مقابل مجلس به آدرس؛ خیابان مجاهدین اسلام

مقابل بیمارستانن معیری و شهرهای دیگر مقابل ادارات بهزیستی سراسر کشور

ای معلول بپا خیز، برای رفع تبعیض
ای معلول داد بزن، حقتو فریاد بزن

************

نیروهای شرکتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر چهار ماه است حقوق نگرفته ‌اند!

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از یک منبع : «مدت چهار ماه است که نیروهای شرکتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر حقوقی دریافت نکرده اند و به هر دری میزنند جوابی نمیگیرند.»
این منبع می افزاید: «کارمندان به فرمانداری، اطلاعات سپاه مراجعه کرده اند و به وزارتخانه نامه نوشته اند اما مسئولان پاسخگو نیستند.»
این منبع بیان کرد: «مسئولان میگویند ما از بیمه طلبکار هستیم هر وقت بیمه پول بدهد ما حقوق شما را پرداخت میکنیم.»
گفته میشود، با افزایش تورم و گرانی کارمندان با شرایط سختی دست و‌ پنجه نرم میکنند و بعضی از آنان برای تامین هزینه های زندگی مجبور به کار با تاکسی یا فروش بنزین شده اند.

************

اردوی کار: حکم توماج صالحی به اتهام «افساد فی الارض» به ۶ سال و ۳ ماه حبس!

تلاشهای ایرانیان در داخل و خارج کشور که شاهد تظاهرات های وسیع در شهرهای مختلف جهان بودیم و شعار نویسی های گسترده در شهر ها ی مختلف کشور از سوی شهروندان داخل کشور موجب شد حکم توماج صالحی به اتهام «افساد فی الارض» به ۶ سال و ۳ ماه حبس تبدیل شود . البته این تلاش‌ها تا آزادی توماج صالحی و همه زندانیان سیاسی باید ادامه داشته باشد.
رزا اعتماد انصاری، وکیل توماج صالحی در گفت‌وگو با «شبکه شرق» به آخرین وضعیت پرونده توماج صالحی، خواننده بازداشتی در جریان اعتراضات ایران اشاره و اظهار کرد: «امروز رای پرونده دادگاه بدوی توماج صالحی به ما به عنوان وکیل پرونده ابلاغ شد. ... همچنین توماج صالحی از امروز به بند عمومی زندان منتقل شد. او پیش از این در انفرادی بود.»

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

************

فرهاد نوایی، دانش‌آموز ۱۶سالهٔ بازداشت‌شده در اعتراضات، به دو سال زندان محکوم شد

شبکه حقوق بشر کردستان از محکومیت یک دانش‌آموز ۱۶ ساله به نام فرهاد نوایی، که در جریان سرکوب اعتراضات سراسری پارسال در مهاباد بازداشت شده بود، به دو سال حبس تعزیری خبر داد.
بر اساس این گزارش، ‌این نوجوان اهل روستای «ترشکان» مهاباد آبان ۱۴۰۱ بازداشت شد و حالا دادگاه کیفری یک این شهر او را به‌اتهام «اجتماع و تباتی برای ارتکاب جرایم بر ضد امنیت داخلی کشور» به حبس محکوم کرده است.
فرهاد نوایی از اتهام «محاربه» که به آن هم متهم شده بود، تبرئه شده است.

************

اعتراض بازنشستگان مخابرات

خراسان رضوی
امروز دوشنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات خراسان رضوی، استان فارس (شیراز)، تهران، کرمانشاه، خوزستان در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی مقابل ساختمان شرکت مخابرات این شهر دست به تجمع زدند.

************

مرگ دلخراش کارگر باسابقه شرکت رجا

سیاست های مدیریت شرکت رجا مرگ دلخراش کارگر باسابقه را رقم زد: خودکشی یکی از کارگران پیمانکاری شرکت قطارهای مسافری رجا
یکی از کارگران پیمانکاری شرکت قطارهای مسافری رجا پس از اخراج از سوی مدیریت شرکت با پریدن روی ریل قطار و اصابت با لوکوموتیو به زندگی خود پایان داد.
هویت این کارگر ۵۸ ساله آقای صدیقی عنوان شده است که با بیش از دو دهه سابقه‌ی کار و در پی سیاست‌های مدیریت شرکت رجا خصوصاً بختیاری مدیرعامل شرکت به بهانه عدم نیاز به نیرو از کار اخراج شده بود. لازم به ذکر است که با توجه به ماهیت سخت و زیان‌آور بودن کار در راه‌آهن، آقای صدیقی می‌بایست بازنشسته می‌شد اما به گفته‌ی دیگر کارگران، مدیران راه‌آهن با تبانی با بیمه مانع از محاسبه‌ی طرح مشاغل سخت و زیان‌آور برای این‌ کارگران شده‌اند. / دوشنبه ۱۹ تیر

************

اخراج کارگران تراکتور سازی تبریز با رای دیوان عدالت اداری

بر اساس رای دیوان عدالت اداری در مورد ابهام قرار دادن تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار، برخی از کارگران باسابقه تراکتورسازی تبریز اخراج شده و در این وضعیت اقتصادی وخیم، بیکار شده‌اند.
کارگران اخراج شده کارخانه تراکتورسازی تبریز در اقدامی با امضای طومار اینترنتی، خواستار ابطال دادنامه ۱۷۹ برای بازگشت به کار خود شدند.
در این طومار خطاب به رئیس دیوان عدالت اداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان مجلس آمده است: از شما درخواست حمایت از بازگشت به کار کارگران اخراج شده تراکتورسازی تبریز که با سابقه بالای ۱۸ سال کار سخت و زیان آور، به علت نداشتن امنیت شغلی و رای دیوان عدالت اداری در مورد ابهام قرار دادن تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار، از کار بیکار شده‌اند را داریم.

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی با همراهی جمعی از فرهنگیان بازنشسته، مقابل کانون بازنشستگان کارگری و فریاد مطالبه گران علیه فقر و فساد و تبعیض سرسام آور با شعار: بازنشسته بیدارست، از تبعیض بیزارست / اعتراض، اتحاد، علیه فقر و فساد

************

تجمع اعتراضی کارگران کشتارگاه صنعتی

روزیکشنبه ۱٨ تیر، کارگران کشتارگاه صنعتی برای اعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه حقوق و ٢ سال حق بیمه مقابل استانداری این استان درشهر ایلام تجمع کردند.

************

تجمع اعتراضی کارگران غیررسمی پتروشیمی گچساران

روزیکشنبه ۱٨ تیر، کارگران غیررسمی پتروشیمی گچساران برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت و جذب نیروهای غیربومی از شهرستان‌های دیگر مقابل فرمانداری این شهرستان در استان کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

************

احضار فعال کارگری رضا اقدسی به دادسرای امنیت اوین

روز شنبه ۱۷ تیرماه رضا اقدسی از کارگران قدیمی و اخراجی ایران خودرو به شعبه سوم دادسرای اوین احضار شد. طی این ابلاغیه به وی ۵ روز فرصت داده شده تا جهت ادای توضیحات و مراحل دادرسی پرونده به شعبه سوم بازپرسی دادسرای امنیتی اوین خود را معرفی نماید.
لازم به ذکر است که با توجه به اینکه نامبرده دارای محدودیت شنوایی میباشد منزل نامبرده در ساعت ۷ صبح تاریخ ۵ آذرماه ۱۴۰۱ و در اوج اعتراضات جنبش زن زندگی آزادی مورد هجوم نیروهای اطلاعات سپاه تهران قرار گرفت و ضمن تفتیش کامل منزل مسکونی وی تلفن های همراه خود و همسرش توسط مامورین توقیف شده و کماکان سیم کارت و گوشی و شبکه های اجتماعی وی و همسرش در اختیار نیروهای امنیتی میباشد.

************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان منطقه مخابرات

تجمع اعتراضی کارکنان نظام بانکی کشور مقابل مجلس که این تجمع در میدان بهارستان با حضور پلیس به آشوب کشیده شد. عملکرد مدیران باعث شده کارد به استخوان کارکنان برسه و کار به جایی بکشه که کارمند بانک مجبور شده برای حقش فریاد بزنه! نیروی انتظامی تلاش می کند تجمع شکل نگیرد و متفرق میکنه.

تجمع بازنشستگان کشوری
تجمع اعتراضی سه شنبه های بازنشستگان کشوری کرمانشاه، اردبیل، یزد... در کرمانشاه بازنشستگان کشوری مورد حمایت و همراهی جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی، قرار گرفتند.

************

برگزاری دادگاه سپیده قلیان

سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی هنزکی، نسیم سلطان بیگی و تشکیل پرونده جدید برای مریم اکبری منفرد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان، فعال مدنی محبوس در زندان اوین در تاریخ بیست و هشتم تیرماه، در شعبه ۱۲۰۷ کیفری دو مجتمع قضایی شهید کچویی تهران برگزار خواهد شد.
احضار سپیده قلیان به این مرجع قضایی در پی شکایت آمنه سادات ذبیح پور، بازجو خبرنگار صدا و سیما صورت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، بر اساس احضاریه‌ای که اخیرا توسط شعبه ۱۲۰۷ کیفری دو مجتمع قضایی شهید کچویی تهران صادر شده است، از سپیده قلیان خواسته شده تا در تاریخ بیست و هشتم تیرماه ۱۴۰۲، درخصوص شکایت آمنه سادات ذبیح پور احمدی، بازجو خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی” و اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی در فضای مجازی” در این شعبه حاضر شود.
تشکیل دو پرونده برای مریم اکبری منفرد با شش عنوان اتهامی جدید
برگزاری جلسات دادگاه سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی هنزکی و نسیم سلطان بیگی

************

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان منطقه مخابرات

تجمع و راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان منطقه مخابراتی خوزستان، هرمزگان، خراسان رضوی...علیرغم گرمای نفسگیر تابستانی در خیابان بازهم در دوشنبه اعتراض برگزار شد.

************

اعتراض راهبران مترو به بندهای برنامه هفتم توسعه!

در پی تجمع امروز دوشنبه ۱۲ تیرماه ۱۴۰۲، جمعی از راهبران خط ۵ مترو تهران در اعتراض به بندهای ضدکارگری برنامه هفتم توسعه درمورد بندهای مربوط به مشاغل سخت و زیان‌آور ، معترضان خواستار حذف بندهای »د»، «ذ« و «ژ» ماده ۲۹ فصل ۵ لایحه هفتم توسعه شدند.
معترضان می گویند: با توجه به نظر کارشناسان HSE و کمیته استانی، شغل راهبری قطارهای مترو جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب گردیده است. قرار گرفتن در معرض برق فشار قوی، آلاینده های محیطی، آلودگی صوتی، ارتعاشات و کار در تونل آسیب های متعددی به بینایی، شنوایی، ریه، پوست و ستون فقرات راهبران وارد می کند؛ علاوه بر این آسیب ها استرس ناشی از پوشش به موقع حرکت ها و بعضاً تجاوز به حریم ریلی(خودکشی) روح و روان راهبران را آسیب پذیر نموده است. بر اساس بند (ب) تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی افرادی که ۲۰ سال متوالی در کارهای سخت و زیان آور اشتغال داشته باشند؛ با احتساب هر سال سابقه معادل ۱/۵ سال بازنشسته خواهند شد.
متاسفانه طبق بندهای (د) و (ذ) ماده ۲۹ فصل ۵ لایحه برنامه هفتم توسعه سنوات ارفاقی در مشاغل سخت و زیان آور برای هر سال ۱/۲ برابر و حداکثر هفت سال خواهد بود از طرفی حداقل سن لازم برای بازنشستگی در این مشاغل برای مردان پنجاه سال است؛ لذا اکثر راهبران بجای ۲۰ سال ۲۶ سال و کسانی که از ۲۰ سالگی مشغول به کار شده اند ۳۰ سال باید کار کنند. این مورد فرسایش جسمی و روحی راهبران را افزایش داده و باعث کاهش ایمنی در حمل و نقل مسافران خواهد شد. از طرفی بند (ژ) لایحه مذکور، متوسط حقوق ۵ سال آخر بیمه پردازی را به عنوان مستمری بازنشستگی تعیین نموده که برخلاف قانون کنونی (میانگین ۲ سال آخر) می باشد و باعث کاهش مستمری بازنشستگی خواهد شد.
لذا ما راهبران قطارهای مترو به همراه سایر کارگرانی که در مشاغل سخت و زیان آور اشتغال دارند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخصوص اعضای کمسیون تلفیق، درخواست حذف بندهای (د) (ذ) و (ژ) ماده ۲۹ فصل ۵ لایحه هفتم توسعه را داریم.

************

اعتصاب پرستاران ۸۹ روزه در ایرانشهر

تصویر نامه معاون دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر برای اخراج پرستاران ۸۹ روزه
افشای یک نامه منسوب به عبدالعزیز جمشیدزهی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر که در آن به کلیه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دستور داده بود با «نیروهای ۸۹ روزه» و ساعتی تسویه حساب کنند، با اعتراض گسترده پرستاران روبه‌رو شد.
پرسنل ۸۹ روزه ساعتی ایرانشهر، راسک، فنوج، چابهار و نیکشهر اعتصاب کردند و خواستار تعیین تکلیف وضعیت شغلی خود هستند.
پرستاران ۸۹ روزه قرار است در روز ۱۲ تیر هم مقابل دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تجمع کنند.
پرستاران قرارداد موقت در حالی به اخراج از کار تهدید شده‌اند که هنوز بخش زیادی از مطالبات مزدی سال ۱۴۰۱ را دریافت نکرده‌اند و می‌گویند دستمزد ۹ ماه اضافه کاری در سال ۱۴۰۰ را هم طلب دارند.

************

کامیار فکور و سروناز احمدی عرفان مشمول عفو نمی شوند

کرم‌ویسی، وکیل سروناز احمدی، فعال حقوق کودک و کامیار فکوری، روزنامه‌نگار بازداشتی می‌گوید: «دو سری دفتر دادستانی نامه زده که سروناز و کامیار مشمول عفو می‌شوند و اگر مقدمات لازم فراهم شود آزاد می‌شوند، اما متأسفانه سرپرست دادسرای اوین با این مسئله مخالفت کردند و گفتند در رأی آنها قیدشده که این دو نفر مشمول عفو نمی‌شوند.»
این وکیل به شرق گفت، «سری دومی که دفتر دادستانی نامه زد و خواستار اطلاع از دلیل عدم عفو این دو نفر شد، به بنده گفتند دلیلی ندارد بخواهیم به شما بابت این موضوع جوابی بدهیم و دلیل عدم عفو سروناز و کامیار را به شما یا هر مرجع دیگری اعلام کنیم!»
عرفان کرم‌ویسی، وکیل پایه‌یک دادگستری، می‌گوید: «سروناز احمدی و کامیار فکور سه هفته بعد از ازدواجشان در تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۱ در منزلشان بازداشت شدند. نهاد بازداشت‌کننده آنها وزارت اطلاعات بود.»
بر اساس حکم شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران کامیار فکور و همسرش سروناز احمدی به ترتیب به ۸ ماه و سه سال و شش ماه حبس محکوم شده اند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی بازنشستگان پیگیر تامین اجتماعی

اعتراض در خیابان به معنی اعلام نارضایتی و حضور در میدان مبارزه و صف آرایی در مقابل سیاست هایی است که فقر و فلاکت را برای ما رقم زده است. پس از چند سال اعتراض در خیابان و پاسخگو نبودن دولت و مسئولان نسبت به خواست های ما. مجبوریم اشکال مبارزه خود را تغییر دهیم. ما به این نتیجه رسیده ایم که اعتراض سراسری را سازمان دهیم و حقوق خود را از کسانی که باعث فلاکت و نابسامانی زندگیمان شده بگیریم. کارگران بازنشسته تامین اجتماعی شوش و هفت تپه.

کرمانشاه
تجمع اعتراضی بازنشستگان پیگیر تامین اجتماعی کرمانشاه در یکشنبه اعتراضی!/

رشت:
"مرگ بر این بردگی!"
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر سازمان تأمین اجتماعی استان گیلان، در اعتراض به سختی گذران زندگی، وضعیت بد معیشتی و پایمال شدن حقوق خود

‏تجمع اعتراضی باز نشستگان تامین اجتماعی شوش، کرخه و هفت تپه
دستهایمان در اتحاد و همبستگی گره خورده تا در مقابل ستم سرمایه داری ،فریاد بزنیم " ظلم و ستم کافیه، سفریه ما خالیه"
"تا حق خود نگیریم از پای نمی نشینیم "
ما را نگاه کنید صاحبان پول و ثروت، و خجالت بکشید(!؟؟) که به جای پول، دارو در دست داریم این حق ما نیست، اما می دانیم که حق گرفتنی است!/ یکشنبه ۱۱ تیر

تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی اهواز
امروز یکشنبه ۱۱ تیرماه ۱۴۰۲ بازنشستگان تأمین اجتماعی اهواز در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مقابل سازمان تأمین اجتماعی این شهر دست به تجمع زدند.

************

فرزانه ناظران پور، معلم زندانی، با قید پابند آزاد شد

امروز یکشنبه ۱۱ تیر ۴۰۲ معلم زندانی فرزانه ناظران‌پور، پس از گذراندن ۶۲ روز در بند زنان زندان اوین، برای تحمل ادامه حکم، به حبس خانگی منتقل شد. جابه‌جایی با پایند فقط در شعاع ١٠٠ متر مجاز است و ایشان عملا امکان خروج از منزل را ندارد.

************

کارگران «کارخانه شرکت کمباین‌سازی سهند تبریز» ۴ ماه از معوقات مزدی را دریافت نکرده‌اند

جمعی از کارگران کارخانه شرکت کمباین‌سازی سهند تبریز اعلام کرده‌اند؛ از اسفند ماه سال گذشته (۱۴۰۱) دستمزد نگرفته‌اند.
یکی از کارگران این کارخانه گفت: جدا از ۴ ماه مزد معوقه، این واحد تولیدی پیش از سال ۱۳۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت اما از این تاریخ به بعد با افزایش تدریجی مشکلات مالی کارخانه از تعداد کارگران کاسته شد به طوری که اکنون تنها حدود ۵۰ تا ۵۵ نفر در این واحد صنعتی مشغول کارند.
به گفته این کارگر، در حال حاضر این کارخانه بزرگ که سال‌ها به تولید انواع کمباین کشاورزی، ساندویچ‌های پانل و انواع کانکس مشغول بود، به بلبرینگ‌سازی مبدل شده است.

************

نارضایتی کارگران پیمانکاری پایانه‌های خارک و عسلویه به کیفیتِ پایین غذا!

جمعی از کارگراران پیمانکاری بخش عملیات دریایی، کشتیرانی و صادرات پایانه‌های نفتی خارک و عسلویه از تداوم مشکلات خود خبر دادند.
این کارگران که مدتهاست به کیفیتِ بدِ غذای خود معترض هستند، می‌گویند: بعد از اعتراض‌های بسیار به کیفیتِ بد غذا، مدتی مسئله حل شد و همان غذایی که برای کارگران رسمی و قراردادی تهیه می‌شد، در اختیار کارگران پیمانکاری نیز قرار می‌گرفت؛ اواسط سال گذشته اما با تغییر پیمانکار به همان روال سابق برگشتیم. این کارگران می‌گویند: بودجه‌ای که برای سه وعده‌ی غذای کارگرِ پیمانکاری در پیمان نوشته شده بسیار ناچیز است و پیمانکار راضی به بالا بردنِ کیفیتِ غذای کارگران نمی‌شود.
آن‌ها می‌گویند: شرکتِ پایانه‌ها در دو منطقه‌ی خارک و عسلویه دارای رستوران برای تأمین غذای کارگران رسمی و قراردادی است اما غذای این رستوران به کارگران پیمانکاری تعلق نمی‌گیرد.
کارگران می‌گویند: تقاضای بالا بردنِ کیفیتِ غذا، خواسته‌ی زیادی نیست. چرا کارگران باید برای این کمترین خواسته، بارها نامه‌نگاری کنند و در نهایت هم به خواسته‌ی خود نرسند؟

************

گروه اتحاد بازنشستگان: بازنشستگان مجتمع مس سرچشمه تجمع و اعتراض کردند

هم‌زمان با سفر رئیسی به استان کرمان بار دیگر برخی بازنشستگان و کارکنان مس در اعتراض به واگذاری صندوق بازنشستگان مس به وزارت رفاه، در مقابل درب ورودی مجتمع مس سرچشمه تجمع اعتراضی برگزار کردند.
بازنشستگان صندوق مس بارها با برگزاری تجمع اعتراضی خواهان ابطال مصوبه شورای‌عالی رفاه درخصوص الحاق مؤسسه صندوق بازنشستگان مس به وزارت رفاه، توسط دیوان عدالت اداری شده‌اند./ جمعه ۹ خرداد
تصاویر دیگری از تجمع و اعتراض بازنشستگان مجتمع مس سرچشمه! هم‌زمان با سفر رئیسی به استان کرمان بازنشستگان و کارکنان مس در اعتراض به واگذاری صندوق بازنشستگان مس به وزارت رفاه، در مقابل درب ورودی مجتمع مس سرچشمه تجمع اعتراضی برگزار کردند. برای دیدن ویدئو کلیپ اینجا کلیک کنید.

************

کارگران «کارخانه شرکت کمباین‌سازی سهند تبریز» ۴ ماه از معوقات مزدی را دریافت نکرده‌اند.

جمعی از کارگران کارخانه شرکت کمباین‌سازی سهند تبریز اعلام کرده‌اند؛ از اسفند ماه سال گذشته (۱۴۰۱) دستمزد نگرفته‌اند.
یکی از کارگران این کارخانه گفت: جدا از ۴ ماه مزد معوقه، این واحد تولیدی پیش از سال ۱۳۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت اما از این تاریخ به بعد با افزایش تدریجی مشکلات مالی کارخانه از تعداد کارگران کاسته شد به طوری که اکنون تنها حدود ۵۰ تا ۵۵ نفر در این واحد صنعتی مشغول کارند.
به گفته این کارگر، در حال حاضر این کارخانه بزرگ که سال‌ها به تولید انواع کمباین کشاورزی، ساندویچ‌های پانل و انواع کانکس مشغول بود، به بلبرینگ‌سازی مبدل شده است.

************

جان باختن ۴ کارگر یک کارگاه مبل سازی تهران در حادثه آتش سوزی

بامداد روز پنج شنبه ٨ تیر،براثر آتش سوزی یک کارگاه مبل سازی تهران واقع در محله مرتضی گرد ۴ کارگر که درطبقه فوقانی در خواب بودند جان خود را ازدست دادند.

************

تجمع کارگران صنایع غذایی کیوان

روز پنجشبنه ٨ تیر ماه گروهی از کارگران صنایع غذایی کیوان با برپایی تجمعی از محل کار خود خواستار پرداخت حقوق معوقه و مشخص شدن وضعیت کارخانه شدند.
به گفته نماینده کارگران معترض، چند سالی است «صنایع غذایی کیوان» که تحت مسئولیت «هلدینگ داروگر» در کیلومتر ۴ جاده همدان به تهران فعالیت تولیدی دارد، دچار مشکلات اساسی شده به نحوی که تولیدات آن از چندین ماه پیش متوقف شده است به همین دلیل مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران ۳ تا ۴ ماه به تاخیر افتاده است با این حال علیرغم برپای چندین تجمع اعتراضی هیچ ارگان دولتی تاکنون جوابگوی کارگران نبوده است. وی همچنین می افزاید، حدود ۵۸ کارگر شاغل در کارخانه صنایع غذایی کیوان خواستار برطرف شدن مشکلات خود هستند. آن‌ها به دلیل تامین نشدن مواد اولیه و توقف تولید در کارخانه، هم اکنون بیکار هستند. پنجشنبــــــه ۸ تیر

************

تجمع اعتراضی کارکنان استانداری کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج

امروز چهارشنبه هفتم تیرماه ۱۴۰۲، جمعی از کارکنان استانداری کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در محوطه ساختمان استانداری این استان واقع در یاسوج دست به تجمع اعتراضی زدند.

************

تجمع اعتراضی متقاضیان شرکت تعاونی مسکن خبازان ساوه

امروز چهارشنبه هفتم تیر، شماری از متقاضیان شرکت تعاونی مسکن "خبازان" ساوه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان شهرداری تجمع اعتراضی برگزار کردند.

************

مصدومیت شانزده کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

روز چهارشنبه هفتم تیرماه، در سایه فقدان ایمنی و شرایط نامناسب کار، شانزده کارگر در اصفهان دچار مصدومیت شدند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه انبار عمومی شرکت «حایر پلاست» طعمه حریق شده بود، از دودگرفتگی و مصدومیت ۱۶ نفر خبر داد. منصور شیشه فروش در این خصوص گفت: “ظهر امروز انبار عمومی شرکت «حایر پلاست» واقع در محدوده شهرک صنعتی مورچه‌خورت که دارای پنج هزار متر مربع وسعت است، طعمه حریق شد.”
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: “۱۳ نفر در پی این حادثه دچار دودگرفتگی، سه نفر دچار سوختگی سطحی و یک نفر به بیمارستان منتقل شد.”

************

اهداف تاکتیکی و استراتژیک بازنشستگان

اکثریت عظیم بازنشستگان جزء طبقۀ کارگرند و مبارزات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آنان برای دستیابی به حقوق خود جزء جدائی ناپذیری از مبارزات طبقۀ کارگر است. کمک به ایجاد تشکل های مستقل بازنشستگان در یک شهر، یک منطقه و یا سراسر کشور جزء وظایف نیروهای آگاه و پیشرو در درون جنبش کارگری و بخش های مختلف طبقۀ کارگر و جنبش بازنشستگان است. مبارزه برای افزایش سطح مستمری ها هماهنگ با افزایش سطح مزد کارگران شاغل و دیگر خواست های بازنشستگان مانند مسکن، بیمه های اجتماعی و نیز خواست آنها در زمینۀ نظارت بر و شرکت در ادارۀ صندوق های بازنشستگی، بهبود خانه های سالمندان و دیگر مؤسسات و خدمات مربوط به بهداشت، درمان و مراقبت از سالمندان و نیز مطالبات مربوط به حداقل مستمری برای تأمین وسایل و زمینه های یک زندگی توأم با آسایش، اطمینان و رفاه بازنشستگان بخشی از مبارزات طبقۀ کارگر را تشکیل می دهد. پیشبرد مبارزات بازنشستگان جزء وظایف تشکل های مستقل بازنشستگی است. همکاری، هماهنگی و پشتیبانی کارگران شاغل از بازنشستگان و تشکل های مستقل آنان (مانند پشتیبانی کارگران شاغل از کارگران بیکار و جویندگان کار و تشکل های مستقل آنان) از شرایط تقویت، پیشرفت و وحدت جنبش کارگری است. تشکل های مستقل بازنشستگان جزء تشکل های توده ای طبقۀ کارگر است و کارگران و بازنشستگان آگاه و پیشرو و نیروهای آگاه مدافع رهایی طبقه کارگر، موظفند در راه تحقق اهداف بحق بازنشستگان از این تشکل ها حمایت کنند و به ایجاد و تقویت تشکل های مستقل بازنشستگان یاری رسانند.

گروه اتحاد بازنشستگان

************

کامران ساختمانگر به دادسرای سنندج احضار شد

کامران ساختمانگر، از فعالین کارگری با دریافت ابلاغیه ای به شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب سنندج احضار شد. براساس این ابلاغیه وی باید ظرف مدت پنج روز در این شعبه حاضر شود.
براساس این احضاریه که در تاریخ پنجم تیرماه، توسط شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج صادر و به آقای ساختمانگر ابلاغ شده، وی باید جهت دفاع از اتهامات انتسابی “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” ظرف مدت پنج روز در این شعبه حاضر شود. کامران ساختمانگر در تاریخ هفتم مهرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در سنندج بازداشت و نهایتا در تاریخ هفدهم اسفندماه سال گذشته آزاد شد. آقای ساختمانگر پیشتر به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت را دارد.

************

در پی ریزش معدن یک کارگر معدنچی جان خود را از دست داد

یک کارگر شاغل در معدن کرومیت شهرستان ارزوئیه واقع در استان کرمان، حین انجام کار، به دلیل ریزش معدن جان خود را از دست داد. به گزارش ایلنا یک کارگر معدن کرومیت در شهرستان ارزوئیه جان خود را از دست داد.
رضا اسماعیل‌ کاخ، فرماندار ارزوئیه در شرح این رخداد گفت: «این حادثه در یکی از معادن متروکه اتفاق افتاد. متاسفانه عده‌ ای به صورت غیر مجاز در داخل این معدن بدنبال استخراج و بهره‌ برداری بودند که متاسفانه به دلیل رعایت نشدن اصول ایمنی، بخش‌ هایی از این معدن روی تعدادی کارگر ریزش کرد که در نتیجه یکی از کارگران زیر آوار جا ماند و شب گذشته گروه های امدادی به دنبال رهاسازی وی بودند».
در این گزارش به هویت این کارگر اشاره ای نشده است.
ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

************

این دوشنبه باز هم به خیابان آمدیم!

تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات این دوشنبه نیز در ایلام، هرمزگان، لرستان، مرکزی، مازندران، سنندج، اصفهان و چهارمحال ‌و‌بختیاری برگزار شد.
بازنشستگان مخابرات در دوشنبه اعتراض اعلام کردند:
«ما بازنشستگان تا به حق و حقوق قانونی طبق آیین نامه نرسیم به تجمعات هفتگی ادامه خواهیم داد»!

************

تاخراج سازی وسیع در فروشگاه رفاه: اخراج دسته‌جمعی کارکنان فروشگاه رفاه تبریز!

حدود ۲۰۰ نفر از پرسنل باسابقه‌ی مجموعه فروشگاه‌های رفاه تبریز از سوی مدیریت منطقه این فروشگاه از کار برکنار شدند. این برکناری موجب تنش و اعتراض در فروشگاه‌های رفاه سطح شهر تبریز شد.

************

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

فقط کف خیابون به دست میاد حقمون
تجمع کارگران بازنشسته شوش و هفت تپه، کارگران بازنشسته اهواز، بازنشستگان فولاد اصفهان، کرمانشاه، شوشتر... در اعتراض به وضعیت بد معیشتی، در اعتراض به تبعیض و نابرابری ها.
بازنشستگان شوش ضمن تجمع اعتراضی دست به راهپیمای به طرف اداره کار زدند. این در حالی است که دمای هوا امروز بالای ۴۵ درجه بود./ یکشنبه ۴ تیر

زنده با اتحاد و همبستگی تمامی زحمت کشان تحت ستم، علیه نظام سرمایه داری

************

تجمع اعتراضی سرایداران و خدمتگزاران آموزش و پرورش

دیروز شنبه ۳ تیرماه ۱۴۰۲ سرایداران و خدمتگزاران آموزش و پرورش از سراسر کشور با برپایی تجمعاتی مقابل سازمان استخدامی کشور و آموزش و پرورش، خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

************

اعتصاب کارگران شرکت کشت و صنعت شوشتر

کارگران شرکت کشت و صنعت شوشتر در اعتراض به نحوه برخورد شرکت پیمانکاری با پرسنل و عدم رسیدگی به مطالبات شغلی و معیشتی دست به اعتصاب زدند. آنها خواهان تبدیل وضعیت قراردادهای شغلی از پیمانکاری به قراردادی هستند، اما تاکنون مسئولان هیچ پاسخی به کارگران معترض ارایه نداده‌اند. برای مشاهدۀ ویدئو کلیپ اینجا کلیک کنید.___________________________

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب بهار ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب سال گذشته اینجا کلیک کنید.