افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                            سه شنبه ٣١ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲


رضا شهابی را فراموش نکنیم

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
امروز سی و یکم خرداد ماه نهمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی فعال سندیکایی در زندان میباشد ، شرایط جسمانی این کارگر زندانی رو به وخامت است و ادامه اعتصاب غذای ایشان میتواند صدمات جبران ناپذیری به وی بزند.
سندیکای کارگران شرکت واحد عواقب هرگونه وخامت جسمانی را برای این فعال سندیکایی متوجه قوه قضاییه و زندانبان میداند.

***********

قرار بازداشت یکماهه حسن سعیدی رسما به وی ابلاغ گردید

امروز ۳۱خرداد تمدید مجدد از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد رسما به وی ابلاغ گردید.
حسن سعیدی از اعضای فعال و شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد طی تماسی تلفنی از بند ۲۰۹ زندان اوین با خانواده اش تایید کرد که امروز سی ویکم خرداد ماه مجددا یک ماه دیگر قرار بازداشتش را تمدید کردند و بازجویی ها را میخواهند دوباره شروع کنند، سعیدی ادامه میدهد که دیگر بازجویی پس نخواهد داد لذا قبلا بازجویی اش بپایان رسیده بود و حتی بازجو در حضور ایشان و بازپرس هم قبلا اعلام کرده بود.
حسن سعیدی از فعالین سندیکایی و کارگری است که علیرغم تمام تهدیدها و فشارها و اخراج از کار همچنان دست از فعالیت های کارگری و سندیکایی برنداشته و امروز سی و سه روز است که در بدترین شرایط بند ۲۰۹ زندان اوین، زیر بازجویی های شدید قرار گرفته است.
سندیکای کارگران شرکت واحد ادامه بازداشت حسن سعیدی و رضا شهابی را قویا محکوم میکند وخواستار آزادی بی قید وشرط دوعضو سندیکا میباشد.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

***********

رضا شهابی را فراموش نکنیم

امروز سی ام خرداد ماه هشتمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی از اعضای هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد است.
این فعال سندیکایی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت با هجوم پنج مامور اطلاعات به منزلش بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید.
شهابی تمام فعالیت هایش کارگری وسندیکایی است و هیچ جرمی مرتکب نشده، به همین دلیل در اعتراض به بازداشت و پرونده سازی و اتهامات واهی، علیرغم داشتن بیمارهای زمینه ای دست به اعتصاب غذا زده و هشتمین روز اعتصاب غذایش هم رو بپایان است.

صدای این کارگر زندانی باشیم.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

***********

امروز سی ام خرداد ماه خانم نسرین رحیمی همسر کارگر زندانی حسن سعیدی

از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد به دادسرای زندان اوین مراجعه کردند.

خانم رحیمی درخواست ملاقات با بازپرس را در خصوص پرونده همسرشان داشتند که مامور دادسرا به ایشان گفتند بازپرسی به هیچ عنوان ملاقات نمی دهند و دیروز هم به شما گفتم ،همسر این فعال سندیکایی با اصرار درخواستی کتبی برای بازپرسی نوشتند که مامور گفت باید یک ساعت منتظر بمانی، لذا بازپرسی سرش خیلی شلوغ است. بعد از یک ساعت مامور آمد و اعلام کرد بازپرسی گفته به هیچ وجه با شما ملاقات نخواهم کرد و اصلا برای چه هر روز این جا میآیید تحقیقات هنوز ادامه دارد و باز هم بیایید همین را خواهیم گفت.
این صحبت ها در صورتی از سوی بازپرس گفته میشود که خانم سعیدی با داشتن فرزندی کوچک بسیار برایش مشکل است که هر روز به دادسرا بیاید و از صبح اول وقت در دادسرا بنشنید و آخر وقت هم با عدم پاسخگویی دادسرا را ترک کند، از طرفی هم آقای سعیدی ۲۸خرداد از طریق تلفن به همسرش اعلام کرد که تحقیقات بپایان رسیده و دوهفته از پایان بازجویی هایش میگذرد.
متاسفانه عدم پاسخگویی شعبه امنیت دادسرای زندان اوین روالی عادی است و چه وکلا وچه خانواده ها ی زندانیان معمولا پاسخ مناسبی دریافت نمیکنند ومجبور هستند بطور مرتب از طریق دادسرا پیگیر باشند.
حسن سعیدی در شب ۲۸ اردیبهشت با هجوم ۹تن از عوامل اطلاعاتی به محل اقامتش دستگیر شد وهمان شب به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید و برایش قرار بازداشت یکماهه صادر گردید که پس از پایان دوره یکماهه باز هم این قرار بازداشت برای یک ماه دیگر تمدید شد.
متاسفانه درپرونده های امنیتی معمولا ضابط قوه قضاییه(وزارت اطلاعات) تعیین کننده در تمام موارد بازداشت و ادامه آن و تعیین قرار و حتی نوع محکومیت و رسیدگی به پرونده متهم را با اختیار کامل دارد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکومیت ادامه بازداشت حسن سعیدی و رضاشهابی دو عضو این سندیکا، خواستار آزادی بی قید وشرط این دو فعال سندیکایی و دیگر فعالین مدنی واجتماعی در بند میباشد.

***********

جان‌رضا شهابی درخطر است

تماس رضا شهابی کارگر زندانی ساعاتی قبل از بند ۲۰۹ زندان اوین.

هشت وسی دقیقه شب ۲۹ خرداد رضا شهابی فعال سندیکایی که مدت هفت روز است در اعتصاب غذا میباشد از بند ۲۰۹ زندان اوین در تماسی تلفنی در حالی که شدت ضعف در صدایش کاملا مشهود بود، اعلام کرد بازجویی ها همچنان ادامه دارد و در دوروز گذشته بشدت تحت فشار بازجو بوده، این فعال سندیکایی در مورد دیدار با دو معلم فرانسوی اعلام کرده که یه دیدار بسیار معمولی بوده و صحبت خاصی هم جز مسائل سندیکایی نبوده، مگر ما به اسناد طبقه بندی شده محرمانه دسترسی داریم که اینقدر مرا تحت فشار میگذارید، اگر شما میگویید مدارک و استنادهای دیگری دارید خوب بفرستید دادگاه، آنچه که من کرده ام، چیزی جز فعالیت های کارگری و سندیکایی نبوده است.
این کارگر زندانی اعلام کرد دچار ضعف بسیار شدید و درد بدن میباشد که با کمک‌ کارگر زندانی واله زمانی سرپا ایستاده است.
با توجه به اینکه حالش از نظر جسمانی بسیار بد و وخیم است اما به دلیل افزایش فشار بازجو به اعتصاب غذایش ادامه میدهد.
در ادامه شهابی گفت بازپرس حاج مردای چند روز پیش به دیدنش آمده و دلیل اعتصاب را جویا شده که شهابی مجددا اعلام کرده تهدیدها و توهین های بازجو و عدم رسیدگی پزشکی و شرایط بد اتاق ها و اتهامات واهی دلیل اعتصاب غذایش میباشد.
خانم ربابه رضایی همسر رضا شهابی صدای رضا شهابی را بسیار متفاوت با روزهای قبل از اعتصاب شنیده و بسیار نگران شرایط جسمانی همسرشان میباشند .
این فعال سندیکایی بجز جراحی های مهره های گردن و کمر در اثر ضرب و شتم زندان قبلی در حین دستگیری، دارای نوسانات فشار خون میباشد که دائما فشارش از شانزده تا هجده نوسان دارد ونیمه چپ بدن از جمله صورتش دچار بی حسی میشود.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی شدید از شرایط وخیم جسمانی این کارگر زندانی، هرگونه تبعات جسمانی ناشی از فشار بازجو برای رضا شهابی را متوجه قوه قضاییه میداند و اعلام میدارد تا شرایط این فعال سندیکایی حاد تر نشده او را برای مدوا به بیمارستان اعزام کنید که اینکار از ابتدایی ترین حقوق زندانی است.

***********

نامه ی دبیر کل اتحادیه ی معلمان انگلیس به رهبر ایران

دبیرکل مرکز آموزشی هیلسکورت، رز هیل دکتر پاتریک راوچ، ردنال بیرمنگام

آیت لله سیدعلی خامنه ای، دفترمقام معظم رهبری تهران، منطقه ۱۱ استان تهران، ایران
مقام معظم رهبری گرامی

من به نمایندگی از طرف NASUWT اتحادیه‌ی معلمان انگلیس، در خصوص سرکوب فعالین تشکل های صنفی معلمان، با شما مکاتبه می‌کنم.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، به شکل فعالی در رابطه با موضوعاتی که اعضای آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از جمله حقوق کم، شرایط بازنشستگی بسیار نامناسب، خصوصی سازی و کالایی سازی آموزش اعتراض و اطلاع رسانی کرده است.
حکومت ایران به جای پاسخ دادن به این خواسته‌های مشروع و قانونی، به تعقیب و بازداشت معلمان فعال می‌پرازد. تعداد زیادی از معلمان فعال در زندان هستند؛ از جمله #اسماعیل_عبدی که به شکل ظالمانه‌ی بیش از ۷ سال است در زندان به سر می‌برد. ما خواهان آزادی بی قید و شرط همه‌ی معلمان زندانی، به ویژه #اسماعیل_عبدی، هستیم.
در طول شش ماه پیش صدها معلم دیگر در سرتاسر کشور توسط نهادهای امنیتی احضار و بازجویی شده‌اند و تعداد زیادی از آن‌ها به شکل غیرقانونی و حتی بدون تفهیم اتهام بازداشت و زندانی شده‌اند. این معلمین مرتکب هیچ جرمی نشده‌اند و تداوم بازداشت آن‌ها، معنا و هدف دیگری بجز ارعاب و ترساندن دیگر معلمین برای دست کشیدن از تدوام اعتراضات قانونی و برحق خود در راستای تشکل یابی و مطالبه حقوق قانونی آنها، ندارد.
من مصرانه از شما می‌خواهم که به برخوردهای سرکوبگرانه با معلمان و فعالین اتحادیه‌های کارگری پایان دهید و شرایط آزادی بی قید و شرط همه‌ی معلمین زندانی را فراهم سازید.
من منتظر پاسخ شما هستم.
با احترام
دبیر کل، دکتر پاتریک راوچ

بازنشر: شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

۲۹ خرداد ۱۴۰۱

***********

رضا شهابی را فراموش نکنیم

هفتمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی

امروز ۲۹ خرداد هفتمین روز اعتصاب غذا رضاشهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد میباشد .
درپایان پنجاهمین کنگره سندیکای س اف د ت، دبیر کل این سندیکا از رضاشهابی فعال سندیکایی که به این کنگره دعوت شده بود، یاد کرد و از اعضای زندانی سندیکا و معلمان زندانی هم حمایت کرد.
بخش کوتاهی از سخنان دبیر کل پنجاهمین کنگره سندیکای س اف د ت:
ما مراقبیم که کسانی را که به خاطر مبارزه سندیکائی خود بهای سنگینی می پردازند، هرگز فراموش نکنیم، همچون در مصر، هنگ کنگ، بلاروسیه، ایران و افسوس که بسیاری دیگر اجازه می خواهم در این جا به یاد و فکرِ دوست مان رضا شهابی، فعال سندیکائی ایرانی باشیم. او در کنگره ی شهرِ رِن با ما سحن گفت و قرار بود در این مکان در لیون مهمان ما باشد، اما در ۱۲ مه همراه با فعالان سندیکائی ایرانی، منحصراً به دلیل تعهدات شان نسبت به کارگران زندانی شده است.
ما خواهان آزادی فوری آنان و نیز رفقای عضو سندیکای اِف او هستیم که اخیراً در ایران دستگیر شده اند. ما در مورد تعرض های فراوان علیه زنان در سراسر جهان بیکار نخواهیم نشست.

***********

فعالین سندیکایی، کارگری و معلمان دربند را بی قید و شرط آزاد کنید

هر روز که می گذرد دامنه اعتراضات مردمی و مطالبه گری گسترش می یابد. تشدید همین اعتراضات نشان می دهد که سناریوی ساخته شده برای توجیه بازداشت فعالین سندیکایی، کارگری و معلمان بکلی بی پایه و ساختگی بوده است. راستی اگر بزعم سناریوسازان دو فعال سندیکایی فرانسوی عامل تحریک اعتراضات بوده اند چرا با دستگیری آنان به جای فروکش دامنه اعتراضات شاهد گسترش هر چه بیشتر مطالبه گری هستیم؟ اگر مطالبه گران بازداشتی عوامل محرک حرکت های خیابانی بوده اند، چرا با وجود حضورشان در زندان، کارگران، معلمان و بازنشستگان علیرغم تهدید و ضرب و شتم و بازداشت های جمعی همچنان در خیابان مطالبات خود را پیگیری می کنند؟
مزد، حقوق و مستمری بگیران معترضند و اعتراض خیابانی را با اعتصاب درهم می آمیزند زیرا پس از نزدیک به چهار دهه اجرای سیاست سرکوب مستمر دستمزدها، چاقوی جراحی بر گلویشان گذاشته و با تشدید تبعیض می خواهند آخرین لقمه نان گرسنگان و فرودستان را به خون شان آلوده کنند.
معیشت ویران شده آحاد جامعه کارگری که از جمله در شعار «یا مرگ یا زندگی» بازتاب یافته، محرک جنبش مطالباتی فعلی است؛ نه توطئه های خارجی؛ و نه فعالین کارگری و سندیکایی زندانی.
افزایش دامنه اعتراضات در عین حال بیان صریح شکست برخوردهای امنیتی است. با پرونده سازی و زندانی کردن فعالین جنبش مطالباتی، این جنبش را نمی توان متوقف کرد. رویکرد امنیتی و اذیت و آزار فعالین، فقط همبستگی درونی گروههای مختلف مطالبه گران بر پایه فصل مشترک های آنان را تقویت می کند و همبستگی جهانی همسرنوشتان را قوام و دوام بیشتری می دهد. در شرایطی که توجیه ادامه زندان و پرونده سازی فعالان سندیکایی حتی برای سناریوسازان هم دیگر امکان ندارد، سندیکای کارگران شرکت واحد باردیگر مصرانه بر مطالبه خود در آزادی همه بازداشت شده گان تاکید می کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد، بویژه، تداوم بازداشت و اذیت و آزار ریحانه انصاری نژاد، آنیشا اسداللهی و‌ کیوان مهتدی را قویا محکوم میکند و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان است.
آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی، نویسنده، مترجم، مدرس و از مدافعین حقوق کارگران، از تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در زندان اوین در بازداشت به سر میبرند و از کمترین حق ملاقات برخوردار بوده اند. این در حالی است که آنان کوچک ترین جرمی مرتکب نشده اند.
ریحانه انصاری نژاد، فعال خوشنام کارگری، از تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در بازداشت است، و‌ با وجود تعیین و تودیع وثیقه‌، نه تنها آزاد نشده، بلکه قرار بازداشت موقتش برای بار دوم تمدید شده است.
کوچکترین دلیلی نه برای بازداشت و ‌نه برای تداوم حبس غیر قانونی ریحانه انصاری نژاد، آنیشا اسداللهی و‌کیوان مهتدی وجود ندارد. تداوم بازداشت این فعالین شناخته شده و‌ انسانهای شریف که هیچ‌جرمی مرتکب نشده اند مصداق بارز آزار و شکنجه روحی و روانی آنها و‌ خانواده های دلنگرانشان است.
سندیکای کارگران شرکت واحد تداوم بازداشت و اذیت و آزار این فعالین، و پرونده سازی های کاذب و بی پایه و‌اساس علیه آنان و‌ کلیه معلمان و کارگران بازداشتی، از جمله اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، رضا شهابی و‌ حسن سعیدی، همچنین محمد حبیبی، رسول بداقی و جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی و مسعود نیکخواه را قویا محکوم می کند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط همه آنان است.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

رضا شهابی را فراموش نکنیم

ششمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی

امروز ۲۸خردادماه در ششمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، خانم ربابه رضایی همسر رضا شهابی براساس بی خبری از وضعیت جسمانی همسرش مجددا به بازپرسی شعبه دوم دادسرای اوین مراجعه کردند که مانند پیگیری های روزهای گذشته اجازه ورود به داخل دادسرا و دیدن بازپرس را به وی ندادند و فقط از طریق تلفن مامور پاسخگو در اتاق ارباب رجوع ها با بازپرسی تماس گرفتند و از پشت خط به خانم شهابی که نگران وضعیت همسرزندانیش میباشد گفتند به هیچ وجه اجازه ملاقات با بازپرس را ندارید و تا الان هم با همسرتان به اندازه کافی ملاقات داشته اید.
عدم پاسخگویی مسئولین قضایی دادسرای زندان اوین به خانم شهابی برای چندمین بار در حالی تکرار میشود که خانواده زندانی بر اساس قانون حق دارد از وضعیت جسمانی و شرایط زندایش باخبر باشد.
رضا شهابی علیرغم وخامت شدید جسمانی و تحت فشار قرار گرفتن از طریق بازجویی های مکرر و طولانی دست به اعتصاب غذا زده و در شش روز گذشته هم هیچ تماسی از زندان نداشته و خانواده اش از شرایط جسمانی اش بی خبر و دل نگران هستند.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمانی این فعال سندیکایی که ششمین روز اعتصاب غذایش را پشت سرمیگذارد هرگونه عدم پاسخگویی و پنهان کردن وضعیت سلامت زندانی، از سوی مسئولین قضایی و زندانبان را نه تنها مصداق اذیت وآزار خانواده زندانی میداند بلکه قویا اینگونه رفتارها را با خانواده زندانی محکوم میکند.

***********

قرار بازداشت حسن سعیدی یک ماه دیگر تمدید گردید

قرار بازداشت حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد یک ماه دیگر از سوی بازپرسی دادسرای زندان اوین تمدید گردید.
طی مراجعه امروز ۲۸ اردیبهشت ماه خانم نسرین رحیمی همسر حسن سعیدی از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد به دادسرای زندان اوین، به ایشان اعلام کرده اند که قرار بازداشت این فعال سندیکایی یک ماه دیگر تمدید گردیده است.
درحالی قرار بازداشت آقای سعیدی مجددا از سوی بازپرسی تمدید گردیده که مراحل پایان بازجویی هایش دومین هفته خود را میگذراند. این کارگر زندانی همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس است.
درهمین زمینیه حسن سعیدی در حالی که همسرش درمسیر بازگشت به خانه بود تماس تلفنی میگیرد و فکر میکند که همسرش برای سپردن وثیقه به دادسرا مراجعه کرده است، چرا که در هفته قبل وقتی سعیدی را به دادسرا آورده بودند بازجو پرونده اش را به بازپرسی آورده بود و در حضور بازپرس و سعیدی اعلام کرده بود که تحقیقات بپایان رسیده و قراربوده برای چهارشنبه گذشته وثیقه این فعال سندیکایی را قبول کنند که متاسفانه امروز به خانواده ایشان اعلام کرده اند که قرار بازداشت ایشان یک ماه دیگر تمدید گردیده است.
البته این برخوردها از سوی شعبات امنیتی امری رایج برای اذیت و آزار خانواده های زندانیان است و متاسفانه از هیچ رسیدگی و دادرسی قانونی هم تبعییت نمیکنند و معمولا فراقانونی عمل میکنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اینگونه پرونده سازی برای فعالین سندیکایی و معلمان را بشدت محکوم میکند وخواستار آزادی بی قید و شرط رضا شهابی و حسن سعیدی و دیگر معلمان فعال در بند میباشد.

***********

بیانیه حمایتی سندیکای کارگران نیشکر هفت از دو عضو زندانی

سندیکای کارگران شرکت واحد، رضا شهابی و حسن سعیدی.

متن‌بیانیه:
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام می دارد:
جان هم طبقه ای ما رضا شهابی در خطر است و ما قویا نگران حال او می باشیم! ازاردیبهشت ماه و پیش ازروز جهانی کارگرامسال، ما شاهد بازداشت فعالان فرهنگیان و فعالان کارگری می باشیم.
رضا شهابی وحسن سعیدی دوعضو سندیکای واحد به ترتیب در تاریخ های ۲۲ و ۲۸اردیبهشت ماه بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردیدند. برای مشاهدۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

رضا شهابی را فراموش نکنیم

پنجمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی

امروز جمعه ۲۷خرداد ماه، پنجمین روز اعتصاب غذا رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد میباشد، این کارگر زندانی در اعتراض به پرونده سازی، بازجویی های پی در پی و طولانی و تهدید های بازجو ، و شرایط بد اتاق های ۲۰۹ وعدم رسیدگی پزشکی، علیرغم وخامت جسمانی، دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرده با توجه به احترامی که برای وکلایم آقایان رئیسیان وتاج و تمامی همکاران ودوستان دارم. عمودی به زندان آمده ام افقی هم به بهشت زهرا خواهم رفت.
رضا شهابی وحسن سعیدی دوعضو سندیکای واحد به ترتیب در تاریخ های ۲۲ و ۲۸اردیبهشت ماه بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردیدند.
سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت این دوعضو سندیکا را بشدت محکوم میکند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و حسن سعیدی میباشد.

***********

رضا شهابی را فراموش نکنیم

امروز بیست وششم خرداد چهارمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی کارگر زندانی و فعال سندیکایی است.
شرایط جسمانی شهابی بسیار وخیم است و اعتصاب غذا میتواند صدمات جبران ناپذیری برای این فعال کارگری سندیکایی داشته باشد.

***********

دستگیری دهها معلم و بازنشسته فرهنگی در دوروز اخیر

مانع از شکل گیری تجمعات سراسری امروز ۲۶خرداد ماه نگردید.

با فراخوان #شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، برای تجمع سراسری معلمان .
امروز ۲۶خرداد ماه علیرغم تمام احضارها و بازداشت و پیامک های تهدید آمیز از سوی عوامل امنیتی برای معلمان، این تجمعات اعتراضی بصورت همزمان و سراسری در دهها شهر کشور ، با حضور صدها معلم در خیابان ها شکل گرفت.
معلمان معترض خواستار آزادی معلمان زندانی و پایان دادن به پرونده سازی برای فعالین معلمان و اجرای کامل رتبه بندی و همسان سازی حقوق شدند .
در روزهای ۲۵ و۲۶ تا مخابره این خبر حدود چهل تن از معلمان معترض توسط عوامل امنیتی برای جلوگیری از این اعتراضات دستگیر شده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن حمایت از تمامی مطالبات و خواسته های بحق معلمان ، حق تجمع و حق اعتراض را از ابتدایی ترین حقوق کارگران ومعلمان و بازنشستگان میداند و خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی معلمان و کارگران در بند میباشد.

***********

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه از فراخوان تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ حمایت می کند و حق اعتراض و اعتصاب را از حقوق مسلم کارگران، معلمان، بازنشستگان و دیگر مزدبگیران میداند.
پیش به سوی تجمع سراسری معلمان ایران
شاغل و بازنشسته: ما میآییم، باشکوه میآییم، همه میآییم، معلمان ایران متحد شوید
وعده ما:    پنجشنبه ۲٦ ۱۴۰۱    ساعت ۱۰ صبح
تهران مقابل مجلس     مراکز استان ها: مقابل ادارات کل     شهرستان ها مقابل ادارات آموزش و پرورش شهرستان

***********

سومین روز اعتصاب غذای رضا شهابی

امروز ۲۵ خرداد سومین روز اعتصاب غذای رضا شهابی کارگر زندانی محبوس در بند۲۰۹ زندان اوین است است . این فعال سندیکایی در بدترین وضعیت وخامت جسمانی دست به اعتصاب غذا زده تا صدای دادخواهی وحق طلبی اش شنیده شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام میدارد ، بازجویی و تحت فشار گذاشتن فعالین سندیکایی و معلمان و دیگر فعالین اجتماعی نه عامل توقف همگرایی کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر گروههای مطالبه گر مردمی است؛ نه پایان اعتراضات کارگران و فرودستان است و نه فروکش همبستگی جهانی با مبارزات کارگران و معلمان درکشور.

لوران برژه ( در تصویر) ، دبیر کل سندیکای س اف د ت در کنگره در حال انجام این اتحادیه ، در تریبون ، خاطر نشان کرد که رضا شهابی مهمان این کنگره بوده اما درزندان است. او خواستار آزادی بی قید و شرط او، حسن سعیدی و دیگر کارگران و معلمان زندانی ایران شد.

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات


***********

تجمع اعتراضی و راهپیمایی بزرگ بازنشستگان

تامین اجتماعی مقابل استانداری این شهر امروز ۲۵خرداد ماه.

در ادامه تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به عدم محاسبه افزایش دستمزد ۱۴۰۱ مصوب شورایعالی دستمزد، و عدم همسانسازی حقوق، صدهها تن از بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز امروز مقابل استانداری اهواز دست به راهپیمایی و تجمع اعتراضی زدند که هم اکنون این اعتراضات ادامه دارد.
با وجود گذشت حدود سه ماه از سال جاری، افزایش دستمزد سال ۱۴۰۱ مصوب شورایعالی کار هنوز برای بازنشستگان تامین اجتماعی تعیین ومحاسبه نگردیده است که بازنشستگان در سراسر کشور از ابتدای سال جاری بارها دست به تجمعات اعتراضی زده اند اما گویا گوش شنوایی وجود ندارد. بازنشستگان اعلام کرده اند تا تحقق تمامی خواسته ها ومطالباتشان دست از این اعتراضات برنخواهند داشت.

***********

پیام همبستگی سندیکای راه آهن و حمل و نقل آلمان EVG

با فعالین صنفی و سندیکالیست‌های زن و مرد که در زندان بسر میبرند.‏

‏در روز دهم ژوئن ۲۰۲۲ و بمناسبت صدو دهمین اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در شهر ژنو، در اعتراض به دستگیری با فعالان سندیکایی زندانی در ایران و ابراز همبستگی با زنان و مردان دربند، تجمعی برگزار شد. سندیکای راه‌آهن و حمل و نقل آلمان نیز در این اقدام اعتراضی شرکت نمود و در پیامی همبستگی خود را اعلام نمودند.
‏در هفته‌های اخیر فعالین زن و مرد سندیکالیست باردیگر قربانی موج دستگیری‌های گسترده از جانب دستگاه‌های امنیتی قرارگرفته‌اند. اعتراضات مزدبگیران در سراسر ایران بخاطر تورم فزاینده، فساد و زیر پا گذاشتن حقوق اولیه انسانی، علیرغم سرکوب و اختناق لجام گسیخته و موج وسیع دستگیری‌ها و به قتل رساندن معترضین همچنان ادامه دارد. نیروهای امنیتی، قضایی و ارگان‌های دولتی که قادر به برآورده کردن خواسته های معترضین و مزدبگیران نیستند، هر چه بیشتر به روشهای سرکوب و پیگرد و دستگیری متوسل می‌شوند وفعالین زن و مرد سندیکالیست را با اتهامات واهی چون اقدام علیه امنیت ملی و سایر اتهامات ساختگی و بی پایه و اساس به زندان می اندازند.
‏رضا شهابی و حسن سعیدی دو عضو سندیکای شرکت واحد در این بین بخاطر فعالیت‌های سندیکایی خود دستگیر شده‌اند. وزارت اطلاعات ایران، این دو فعال سندیکایی را که چهره‌های بین‌المللی شناخته شده‌ای نیز میباشند را با پخش دو فیلم ساختگی، متهم به جاسوسی نموده است. این دو سندیکالیست بیش از یک ماه در زندان به سر میبرند و در این مدت تحت بازجویی‌های شدید و بیرحمانه فرار گرفته‌اند.
‏سندیکای راه‌آهن و حمل و نقل آلمان EVG به شدت هرگونه اتهام جعلی و ساختگی بر علیه فعالین سندیکایی را محکوم نموده و خواهان آزادی بی‌درنگ آن‌ها میباشد.
‏حق تشکل یابی، حق آزادی بیان، حق تجمع، اعتراض و اعتصاب و همچنین همبستگی بین‌المللی از حقوق به رسمیت شناخته سندیکاها و اتحادیه‌های صنفی میباشند. ‏این آزادی‌های بنیادی که در عهدنامه‌های سازمان جهانی کار ILO بر آن تأکید شده است، برای جمهوری اسلامی بعنوان یکی از اعضا این پیمان جهانی، لازم‌الاجرا میباشد.

‏ما خواستار:
‏ • آزادی بی‌درنگ زندانیان دربند سندیکای شرکت واحد و سایر زنان و مردان فعال صنفی و سندیکایی
‏ • حق آزادی اجتماعات برای تشکل‌های صنفی و سندیکاها و اعضای آن‌ها باید تأمین شود.
‏ • در صورت زیر پا گذاشتن و پایمال کردن پیمان‌های مندرج در سازمان جهانی کار، جمهوری اسلامی ایران باید از هیئت مدیره این سازمان کنار گذاشته شود.
‏با درودهای همبستگی
‏مارتین بورکرت
‏جانشین دبیر اول سندیکای EVG

***********

فوری

مراجعه خانم ربابه رضایی همسر رضا شهابی کارگر زندانی به دادسرای زندان اوین جهت درخواست ملاقات، امروز ۲۴ خرداد ماه.

طی مراجعه ای که ربابه رضایی همسر رضا شهابی، امروز ۲۴ خرداد به دادسرا زندان اوین داشتند. از بازپرسی درخواست ملاقات کردند تا بتوانند همسرشان را بنابر شرایط وخیم جسمانی اش راضی کنند تا اعتصاب غذایش را بشکند.
ماموری که مسئول پاسخگویی بود از خانم شهابی درخواست کردند منتظر باشند تا نزد بازپرس بروند و پاسخ بگیرند، بعد از اینکه مامور برگشت، گفت بازپرس اجازه ملاقات به شما نمیدهد و گفتند ما خودمان اعتصاب غذای شهابی را میشکنیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اینگونه پاسخگویی به خانواده رضا شهابی کارگر زندانی را مصداق اذیت و آزار و شکنجه خانواده زندانی میداند و هرگونه تهدید و فشار از سوی مسئولین قضایی را بشدت محکوم میکند و خواستار آزادی بی قید و شرط رضا شهابی و حسن سعیدی دو عضو در بند سندیکا میباشد.

***********

رضا شهابی را فراموش نکنیم.

دومین روز اعتصاب غذای رضا شهابی

دومین روز اعتصاب غذای رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد امروز ۲۴ خرداد ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین، این کارگر زندانی سالها با مقاومت و ایستادگی از حقوق همکاران خود و کارگران دفاع کرده و علیرغم تمام فشارها و تهدیدها و اخراج از کار، تسلیم ظلم و بی عدالتی نشده است.

اولین روز اعتصاب غذای رضا شهابی
اولین روز اعتصاب غذای رضا شهابی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد امروز ۲۳خرداد در اعتراض به پرونده سازی و بازداشت غیر قانونی، بازجویی های متعدد و طولانی، تهدیدهای بازجو و عدم رسیدگی پزشکی و شرایط نامناسب بند ۲۰۹ زندان اوین که تعداد زندانیان چندین برابر ظرفیت اتاق میباشد.

رضا شهابی کارگر زندانی آزاد باید گردد


***********

مراجعه خانم نسرین رحیمی همسر حسن سعیدی، امروز ۲۳خرداد ماه به دادسرای زندان اوین.

خانم‌ نسرین رحیمی همسر حسن سعیدی در مراجعه امروز به دادسرای زندان اوین، مسئولین دادسرا به ایشان گفتند تا هفته دیگر اگر خبری از آقای سعیدی نشد قراربازداشت اش مجددا تمدید گردیده است.
حسن سعیدی از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد است که از تاریخ ۲۸ اردیبهشت در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت بسر میبرد و قرار یکماهه برایش صادر گردیده است.
این فعال سندیکایی نزدیک به دو دهه، فعالیت های سندیکایی و کارگری کرده و برهمین اساس، با دستور مقامات امنیتی از بازگشت بکارش جلوگیری کردند و سالهاست که از کار اخراج گردیده، اما همچنان دست از فعالیت های سندیکایی برنداشته و اخراج و تهدید و زندان و بازداشت هم نتوانسته خللی در اراده حق خواهی وحق طلبی وی وارد کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط حسن سعیدی و رضا شهابی دو عضو این سندیکا میباشد.

***********

رانندگان‌خط ۷بی آرتی دیروز ۲۲خرداد دراعتراض به

پارک موتور سیکلت ها واخلال درتردد، اتوبوس ها یشان را ساعتی متوقف کردند.

ورود موتور سوارها و پارک موتورسیکلت ها در مسیر خط هفت بی آرتی، مشکلات جدی در تردد اتوبوس های این خطوط برای رانندگان بوجود آورده است. بطوری که دیروز ۲۲ خرداد حد فاصل چهاراه جمهوری و چهاراه ولیعصر بعلت پارک موتور سیکلت ها در کنار خط ویژه، دو اتوبوس دوکابین با مشکلات و خساراتی روبرو شدند که باتوجه به حضور همیشگی پلیس در آن منطقه هیچ اقدامی برای جلوگیری از پارک این موتورسیکلت ها صورت نگرفت و این مسئله باعث خشم رانندگان گردید.
رانندگان برای ساعتی اتوبوس ها را متوقف کردند که این حرکت باعث بوجود آمدن صفی از اتوبوس ها از چهاراه جمهموری تا چهاراه ولیعصر بوجود آمد ، تا اینکه پلیس موتورها را جمع کرد وراه اتوبوس ها هم باز گردید.
مشکلات ورود موتور سوارها و پارک این موتور سیکلت ها درمسیر خطوط بی آرتی از مشکلات جدی رانندگان و مسافران این خطوط میباشد ، بطوری که بیشترین تصادفات خطوط بی آرتی به دلیل ورود موتور سوارها به خط ویژه میباشد.
ازآنجایی که طول اتوبوس های بی آرتی تا نزدیک به هفده متر میرست سبقت گرفتن موتور سوارها بیشترین عامل تصادف میباشد که گاهی رانندگان اتوبوس برای عدم برخورد با موتور سوارها مجبور میشود از ترمزهای ناگهانی استفاده کند که این مسئله باعث آسیب دیدن مسافرین و مشکلات جدی برای رانندگان میشود.
متاسفانه مسئولین راهنمایی و رانندگی تا کنون نتوانسته راهکاری مناسب برای جلوگیری از ورود موتور سوارها به خطوط بی آرتی ارائه دهند و این مشکل همچنان برای رانندگان خطوط بی آرتی باقی است.

***********

همکاران، دوستان و ‌یاران‌گرامی: اکانت جدید سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در توئیتر از امروز ، ۲۳ خرداد ۱۴۰۱، شروع به کار کرده است. از شما دعوت می کنیم که از طریق لینک زیر اکانت توییتری سندیکای واحد را دنبال بگیرید و آنرا به اشتراک بزارید. با سپاس فراوان. https://twitter.com/VahedSyndicate

***********

مدیریت ناکارآمد سامانه یک بی آر تی کمبود

تامین نیروی شبکار را با فشار به رانندگان خطوط میخواهد جبران کند

از آنجا که طبق سنوات گذشته همیشه تامین سوخت اتوبوس ها به عهده پرسنل شبکاری توقفگاه بوده و رانندگان خطوط در این زمینه هیچ گونه وظایفه ای تاکنون نداشته اند و از آنجا که در ساعات پایانی کار ازدحام اتوبوس ها در توقفگاه بحدی است که کوچتکرین تاخیر درحرکت میتواند ترافیک سنگینی در توقفگاه بوجود آورد و رانندگان از سرویس جا میمانند و آن موقع شب هم به اجبار متحمل هزینه زیادی برای بازگشت به منزل میشوند .
با توجه به ورود اتوبوس های جدید که طول آن بسیار بزرگ‌ است، سوخت زنی توسط رانندگان خطوط باعث ترافیک سنگینی در سطح توقفگاه میشود و بعلت لغزنده بودن سطح توقفگاه( اطراف جایگاه سوخت) خسارات زیادی به اتوبوس ها درهنگام سوخت زنی وارد میشود. بنابر همین دلایل رانندگان شب کار در طول ساعات نیمه شب اتوبوس ها را در فرصت مناسب سوخت زنی میکنند .
وظایف اصلی رانندگان خطوط بی آرتی همان جابجایی مسافران و شهروندان میباشد که خوشبختانه این رانندگان در انجام وظایفشان بسیار موفق بوده اند . اما هنگام بازگشت به توقفگاه دیگر نه تنها رمقی برایشان باقی نمانده ، بلکه نگرانی از رسیدن به سرویس ها هم تمرکز رانندگان را ازبین میبرد و عجله در زدن سوخت باعث حوادث وخسارات زیادی میگردد که قبلا تمام این مشکلات تجربه شده است .
متاسفانه مدیریت سامانه یک در اقدامی تعجب انگیز وپرهزینه جدیدا برای صرفه جویی در هزینه ها، اقدام به اجبار کردن رانندگان خطوط برای زدن سوخت کرده است که این برنامه ریزی اشتباه، نه تنها هزینه را کم نخواهد کرد بلکه باعث خسارات هم به اتوبوس ها و هم به رانندگان میشود که تاثیرات منفی آن بسیار بیشتر از جبران هزینه می باشد.
مدیریت سامانه یک رانندگان را با تهدید به کسر کار وادار می‌کنند که هنگام ورود به توقفگاه سوخت گیری را هم انجام بدهند و اگر راننده‌ای به این خواسته تن ندهد تعرفه اش در همان لحظه ورود به توقفگاه پایان کار میزنند و پایان ساعت کاری تعرفه اش درنظر گرفته نمی شود وکسر کار محسوب میشود ، که درواقع باعث میشود راننده ساعتی را که اتوبوس را متوقف میکند و تحویل میدهد محاسبه نشود .
سندیکای کارگران شرکت واحد به رانندگان تاکید می‌کند که هرگز تسلیم خواسته های غیره قانونی مدیریت نگردند و مدیریت بهتر است از ریخت وپاش هایش برای جبران هزینه بکاهد نه از جیب رانندگان.
رانندگان آگاه باشند تا ساعاتی که شما اتوبوس هایتان را تحویل مسئول ردیف نداده اید از ساعات قانونی کارتان محسوب میباشد و کسر این ساعت از حقوق شما از سوی مدیریت، تخلف محسوب میشود و طبق قانون کار در ادارات کار قابل پیگیری میباشد.

***********

فوری    فوری

اعلام اعتصاب غذای رضا شهابی

رضا شهابی ساعاتی پیش درتماسی تلفنی با خانواده اش اعلام کرد که از صبح دوشنبه ۲۳خرداد دست به اعتصاب غذا خواهد زد.
رضا شهابی در تماس تلفنی ساعاتی پیش اعلام کرد از فردا دست به اعتصاب غذا خواهد زد. وی گفت «عمودی به زندان آمده ام، افقی هم از زندان به بهشت زهرا میروم». شهابی همچنین تاکید کرد که با تمام احترامی که برای خانواده و وکلای محترم و همکاران و دوستان قائل است از فردا ۲۳خرداد دست به اعتصاب غذا خواهد زد.
این فعال سندیکایی در ادامه میگوید: «شرایط جسمانی ام بقدری حاد و وخیم شده که در بازجویی های روز گذشته از حال رفتم و دکتر بالا سرم آوردم….اینکه نمیشود امروز به دلایل شرایط اسفباری که در جامعه وجود دارد من این جا باید پاسخگوی اعتراضات بازنشستگان و معلمان و کارگران باشم.»
رضا شهابی همچنین اظهار کرد که ما براساس روال ارتباطات متعارف بین المللی که در سندیکاها در همه جای دنیا رایج است با دومعلم سندیکایی فرانسوی دیدار کرده ایم. آنهم در یک فضای عمومی و تمام صحبت ها که کلا دوساعت بیشتر نبوده در خصوص سندیکا و مسائل سندیکایی بوده که قبلا هم سفرهایی به دعوت سندیکاهای فرانسوی به ژنو و اجلاس سازمان جهانی کار به نمایندگی سندیکای کارگران شرکت واحد داشته ایم.
تاکنون چهار عضو سندیکای کارگران شرکت واحد به نمایندگی و با رای مستقیم اعضا در این سفرها شرکت کرده اند.
«حال من دائما تحت بازجویی های پی درپی قرار گرفته ام و باید پاسخگوی تمام مسائل کارگری و سندیکایی باشم و مرتبا بازجو میگوید سندیکای غیرقانونی که اصلا چنین حرفی را هرگز قبول نداشته و ندارم و طی سالها هم به بازجویان و بازپرس ها اعلام کرده ام که فعالیت سندیکایی به هیچ عنوان غیر قانونی نیست و ایران یکی از اعضای سازمان جهانی کار است.»
«قرار بازداشت جدید را بدون اطلاع من دارند اجرا می کنند . این به معنی همان حرف بازجو است که میگوید حرف اول وآخر را من میزنم.»
«تهدیدها وفشارهای بازجو و عدم رسیدگی پزشکی و شرایط سخت سلول در اتاق های کوچک ۲۰۹ که بقدری پر و شلوغ است که هرروز باعث وخیم تر شدن شرایط جسمانی ام میشود و شرایط روز بروز برایم از نظر جسمی سخت تر میشود به همین دلایل با اعلام اعتصاب غذا از فردا ۲۳ خرداد میگویم که عمودی به زندان آمده ام افقی هم از زندان خواهم رفت.»
سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام میدارد با تحت فشار گذاشتن رضا شهابی، جان این فعال سندیکایی را بخطر میاندازید. لذا ما از تمامی نهادهای مستقل کارگری و معلمان و نهادهای بین الملی کارگری، از جمله فدراسیون‌جهانی کارگران‌حمل و‌نقل که سندیکای واحد عضو آن می باشد، درخواست میکنیم که از این فعال سندیکایی دربند به هر شکلی که ممکن است حمایت کنید.
جان رضا شهابی درخطر است. رضا شهابی را فوری و بی قید و شرط آزاد کنید!

***********

فوری: قرار بازداشت رضاشهابی یک ماه دیگر تمدید شد.

قرار بازداشت رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه که ۲۲ اردیبهشت ماه توسط عوامل اطلاعاتی درمنزلش بازداشت شده بود برای یک ماه دیگر تمدید گردید.
درپیگیری امروز ۲۲خرداد ماه ربابه رضایی همسر رضا شهابی که به دادسرای اوین مراجعه کرده است، به ایشان گفته اند تحقیقات تمام نشده است و قرار بازداشت یک ماه دیگر تمدید شده است.
رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد میباشد که تمامی فعالیت هایش در دو دهه اخیر مربوط به حقوق کارگران و رانندگان شرکت واحد بوده و به دلیل این فعالیت های سندیکایی، سالهاست از کارش اخراج گردیده و همچنان علیرغم تمام فشارها و تهدیدها و تحمل سالها زندان، همچنان دست از فعالیت و دفاع از حقوق کارگران وهمکارانش برنداشته است و مورد خشم وغضب عوامل امنیتی قرار گرفته است.
با پرونده سازی جدیدی که از سوی وزرات اطلاعات به اتهامات واهی انجام گرفته، مجددا بازداشت و همچنان با تمدید قراربازداشت یکماهه از سوی بازپرسی دادسرای زندان اوین دربند ۲۰۹ زندان اوین محبوس میباشد.
رضا شهابی از نظر جسمانی دارای بیماری های زمینیه میباشد و فشارخونش دائما بروی شانزده تا هجده نوسان دارد و بطور مرتب نیمه چپ بدنش وصورتش بی حس میشود. مشکل حاد کلیه دارد و شرایط زندان برایش بسیار خطرناک میباشد .
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت بد جسمانی این فعال سندیکایی، خواستار آزادی بی قید وشرط رضا شهابی و حسن سعیدی دیگر عضو زندانی سندیکا میباشد.

***********

تجمع اعتراضی رانندگان بازنشسته شرکت واحد

امروز ۲۲خردادماه ، تجمع اعتراضی رانندگان بازنشسته شرکت واحد (خطوط بی آرتی) مقابل سامانه ۳ اتوبوسرانی شرکت واحد اداره مرکزی واقع در خیابان هنگام
امروز ۲۲خرداد ماه ۱۴۰۱ تعدادی از رانندگان بازنشسته خطوط بی آرتی در اعتراض به عدم واریزی حق بیمه سخت وزیان آور( چهار درصد) و پرداخت کامل حق سنوات دست به تجمع اعتراضی زدند.
این رانندگان ماههاست بازنشسته شده اند و دیگر از مزایای شاغلین بهرمند نمیباشند اما به دلیل عدم واریزی چهار درصد حق بیمه کارهای سخت وزیان آور از سوی کارفرما ، سازمان بیمه تامین اجتماعی شرایط بازنشستگی این رانندگان را فراهم نمیکند وهمچنان رانندگان بلاتکلیف وسردرگم مانده اند.
درواقع نه شاغل محسوب میشوند و نه بازنشسته و دفترچه های بیمه تامین اجتماعی شان هم بی اعتبار است و نه تنها در این چندماه حقوقی دریافت نمیکنند بلکه از امکانات درمانی با دفترچه بیمه تامین اجتماعی هم محروم هستند. این تجمع هم اکنون ادامه دارد، گزارشات بعدی متعاقبا اعلام خواهد گردید

***********

دیدار تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالان کارگری

و کنشگران مدنی با خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی جمعه بیستم خردادماه ۱۴۰۱.

جمعه بیستم خردادماه تعدادی از اعضای سندیکا و چندتن از فعالان کارگری و کنشگران مدنی با خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی دوعضو زندانی سندیکا دیدار داشته اند.
دراین دیدار خانم منیره عبدی ، همسر اسماعیل عبدی معلم زندانی و خانم ژاله روح زاد همسر اسماعیل گرامی از کارگران بازنشسته زندانی نیز حضور داشتند.
رضا شهابی وحسن سعیدی به ترتیب در تاریخ ۲۲ و ۲۸ اردیبهشت توسط هجوم ماموران اطلاعات به منازلشان دستگیر و همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس میباشند.

***********

نگرانی شدید از وخامت بد جسمانی رضا شهابی

نگرانی شدید سندیکای کارگران شرکت واحد از وخامت بد جسمانی رضا شهابی، که همچنان در بند ۲۰۹ زیر بازجویی های شدید بازجویان وزرات اطلاعات قراردارد.
امروز نوزدهم خرداد ماه خانواده رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکا با این کارگر دربند ملاقاتی کابینی داشتند.
آقای شهابی از شرایط وخیم جسمانی ابراز ناراحتی شدید داشتند بطوری که سمت چپ بدنشان بطور مرتب یا خواب میرود و یا گزگز میکند و سمت چپ صورتشان هم بی حس میشود. کمردرد و گردن درد هم از تبعات جراحی مهره های گردن و کمر در زندان قبلی ایشان است حدود سه ماه پیش این کارگر زندانی به دلیل سنگ کلیه چند بار مورد عمل جراحی قرار گرفته است که مدارک پزشکی اش هم موجود است با توجه به شرایط وخیم جسمانی ایشان بارها درخواست دکتر داشته اند، اما متاسفانه مسئولین ۲۰۹ گفته اند که در حال حاضر دکتر ندارند و سرشان شلوغ است و فقط به دادن داروهایش بسنده کرده اند.
رضا شهابی درملاقات امروز اعلام داشته که دائما تحت بازجویی بسر میبرد و تا کنون ۱۸۰ برگه بازجویی تحویل داده است و بازجو دائما قصد دارد مسائلی که هیچ ارتباطی به ایشان ندارد را به این فعال سندیکایی مرتبط کند و با تحت فشار گذاشتن قصد دارد، شهابی علیه خودش دست به اقرار کذب بزند.
طبق گفته های شهابی به خانواده اش درملاقات بازجو با تهدید به ایشان گفته این جا قدرت مطلق من هستم و نه تنها آزاد نمیشوی بلکه از همین جا محکومیتی طولانی خواهی گرفت و مستقیم به زندان خواهی رفت و به هیچ عنوان به فکر قرار وثیقه و آزادی نباش، و هرکاری هم میخواهی بکن.
این فعال سندیکایی تصمیم داشته بعد از پایان قرار بازداشت یک ماهه دست با اعتصاب غذا بزند و مصرف داروهایش را هم قطع کند که با درخواست های مکرر همسر و فرزندانش قرار شد فعلا به مصرف داروهایش ادامه دهد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن نگرانی عمیق شرایط وخیم جسمانی آقای شهابی، به زندانبان و قوه قضائیه اعلام میدارد، عواقب هرگونه شرایط وخامت جسمانی این کارگر زندانی بعهده زندانبان و مسئولین قضایی است.
سندیکای کارگران شرکت واحد رسیدگی پزشکی به زندانیان را از وظایف زندانبان میداند و خواستار رسیدگی سریع و اورژانسی به وضعیت جسمانی شهابی و آزادی بی قید وشرط ایشان میباشد.

***********

ملاقات حسن سعیدی با خانواده اش

امروز نوزدهم خرداد حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با خانواده اش ملاقات داشته است.
حسن سعیدی از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد که از ۲۸ اردیبهشت ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت بسر میبرد با خانواده اش ملاقات تلفنی داشته است.
این فعال سندیکایی که با پرونده سازی واتهامات واهی همچنان در بازداشت وزرات اطلاعات میباشد به خانواده اش اعلام کرده بطور مرتب از بدن درد و سردردهای شدید رنج میبرد و از مسئولین بند ۲۰۹ درخواست کرده که ایشان را اعزام به بهداری کنند که متاسفانه مسئولین زندان تنها به دادن یه قرص اکتفا کرده اند. آقای سعیدی از هفته گذشته بازجویی اش بپایان رسیده اما همچنان در بلاتکلیفی و دربند ۲۰۹ بسر میبرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی برای سلامتی این کارگر زندانی، خواستار آزادی بی قید وشرط ایشان میباشد.

***********

ادامه اعتراضات سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی

امروز هفدهم خرداد ماه، ادامه اعتراضات سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به عدم مصوب دستمزد تعیین شده ازسوی شورایعالی کار در حقوق بازنشستگان ازسوی دولت.
در دومین روز بعد از تعطیلات امروز ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۱ برای دومین بار بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به نادیده گرفتن دولت به افزایش دستمزد ۱۴۰۱ مصوب شورایعالی کار، دولت تصمیم گرفته حقوق بازنشستگان را تا سقف ده درصد به اضافه ششصدهزارتومان فقط برای بازنشستگانی که تا سقف ده میلیون حقوق دریافت میکنند اضافه کند و بازنشستگانی که بیشتر از ده میلیون دریافت دارند فقط ده درصد افزایش حقوق خواهند داشت. حداقل بگیران تنها میتوانند از مزایای مصوب شورایعالی کار بهره ببرند.
دولت تصمیم دارد در این شرایط گرانی وتورم افسارگسیخته قدرت خرید بازنشستگان را تا سقف ۷۰ درصد ازبین ببرد و مصوب شورایعالی کار را نادیده بگیرد و با یک چهارم تورم فعلی حقوق بازنشستگان را افزایش دهد.
این اعتراضات امروز ۱۷خرداد ماه در شهرهای کرج اهواز یزد قزوین ایلام مشهد درود بروجرد بندرعباس تا مخابره این خبر ادامه داشته است.

***********

همکاران گرامی، ملت شریف ایران!

برای امضای طومار اعتراضی تنها چهل و هشت ساعت فرصت دارید، پس از این بازه‌ی زمانی، طومار اعتراضی با اسامی امضا کنندگان به سازمان جهانی کار (ILO) تحویل داده خواهد شد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، از همه همکاران، مخاطبان و مردم شریف دعوت می‌نماید که تا قبل از اتمام فرصت چهل و هشت ساعت باقی مانده، نسبت به حمایت از همکاران زندانی و امضای این طومار اقدام کنند.
هم‌چنین به اطلاع می‌رسانیم، که طومار که به چند هزار امضا رسیده است، چهل و هشت ساعت دیگر در محل اجلاس بین المللی و سالانه سازمان جهانی کار توزیع خواهد شد و به رویت تمام هیات‌های نمایندگی اعزامی از همه کشورهای جهان خواهد رسید.
حمایت و همدلی هزاران امضا کننده این طومار اعتراضی و پاسخ‌شان به فراخوان شورا برای پیوستن به این کنش حمایتی، اقدامی تاریخی، تحسین برانگیز و قابل تقدیر است.
قابل ذکر است که افرادی که امضا کردن طومار از طریق لینک برایشان مقدور نیست می توانند نام خود را به آی دی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران @kashowranews ارسال کنند.
عزیزانی هم که تمایل دارند از طریق وبسایت طومار را ملاحظه و امضا کنند می توانند به این لینک مراجعه نمایید.
لطفا این پیام را برای سایر گروه ها و کانال ها ارسال کنید و آن را با دیگران اشتراک بگذارید.

***********

ملاقات حضوری حسن سعیدی با خانواده

امروز شانزدهم خرداد ماه حسن سعیدی از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد که در حال حاضر در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت است با خانواده اش ملاقات حضوری داشته است.
حسن سعیدی از اعضای فعال سندیکاست که بارها به دلیل فعالیت های سندیکایی وکارگری توسط عوامل امنیتی بازداشت گردیده و بنابر همین فعالیت ها سالهاست که از کارش اخراج گردیده است ، با وجود بیرون بودن این فعال سندیکایی از محل کار، اما همچنان وکالت صدو بیست تن از همکاران خود را در خصوص، فساد تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد بعهده گرفته است و پیگیر مطالبات همکارانش بوده است.
حسن سعیدی در شامگاه ۲۸ اردیبهشت ماه توسط ۹ مامور امنیتی به محل اقامتش دستگیر شد و تا هفته گذشته بطور مرتب و متعدد تحت بازجویی قرار داشت که در حال حاضر بازجویی هایش،بپایان رسیده ، اما قرار بازداشت نامبرده از سوی بازپرسی یک ماه تعیین گردیده است.

***********

رضا شهابی در صورت عدم آزادی تا ۲۲ خرداد دست به اعتصاب غذا خواهد زد

ادامه تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی امروز شانزدهم خرداد در اعتراض به عدم افزایش دستمزد مصوب شورایعالی کار و مطالبات معوقه ، بطور همزمان در تهران وچندین شهر کشور.
بازنشستگان تامین اجتماعی امروز ۱۶ خرداد ماه در اعتراض به عدم افزایش دستمزد مصوب شورایعالی کار ۱۴۰۱ و مطالبات معوقه بار دیگر در شهرهای اهواز خرم آباد تبریز اصفهان بجنورد کرمانشاه ، کرمان و چندین شهر دیگر دست به تجمع وراهپیمایی زدند.
درتهران جو امنیتی بسیار شدید مانع از شکل گیری تجمع شد و براساس اظهارات شاهدان عینی تعدادی از بازنشستگان بازداشت شدند.

***********

رضا شهابی در صورت عدم آزادی تا ۲۲ خرداد دست به اعتصاب غذا خواهد زد

رضا شهابی امروز پانزدهم خرداد ماه در تماسی تلفنی به خانواده اش اعلام کرده، ادامه بازداشت خودش را غیرقانونی میداند و تا ۲۲خرداد آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد
رضا شهابی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد که درتاریخ ۲۲اردیبهشت توسط هجوم عوامل امنیتی در منزلش بازداشت شده است.
طی تماس تلفنی که امروز پانزدهم خرداد ۱۴۰۱ با خانواده اش داشته اعلام کرده، اگر تا ۲۲خرداد ماه که پایان قرار بازداشت یکماهه اش میباشد از زندان آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد لذا روند بازجویی از سه شنبه گذشته دیگر ادامه پیدا نکرده است و بیشتر سوالات بازجویی ها مربوط به فعالیت های سندیکایی و حمایت از کارگران، علی الخصوص همکاران شرکت واحد بوده است. بطوری که حتی بازجو ایشان را به دلیل گرفتن وکالت محضری از ۱۲۰ راننده شرکت واحد در خصوص فساد تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد زیر سوال برده و گفته به شما چه ربطی داشته که وکالت این تعداد از رانندگان و کارگران شرکت واحد را بعهده گرفته اید .
شهابی اعلام داشته نحوه بازجویی ها اکثرا به اتفاقات سالهای گذشته سندیکا بوده، که قبلا در سالهای گذشته بارها درخصوص آن بازجویی شده بود و حتی در محکومیتی ناعادلانه از سوی دادگاه انقلاب متحمل شش سال زندان هم شده است و تماما قبلا درمورد سوالات پاسخ داده است .
این فعال سندیکایی بازداشت خودش را غیر قانونی میداند و اعلام کرده تا پایان قرار بازداشت یک ماهه اش که ۲۲خرداد میباشد اگر آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

***********

یک ماه از بازداشت رضا شهابی و حسن سعیدی گذشت

رضا شهابی و حسن سعیدی دو عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه نزدیک به یک ماه است در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی های طولانی و متعدد بازجویان وزارت اطلاعات قرار دارند و شرایط جسمانی خوبی ندارند .
این دو فعال سندیکایی بارها به دلیل فعالیت های سندیکایی وکارگری توسط عوامل امنیتی بازداشت شده اند .
رضا شهابی درسال ۸۹ درحین اینکه مشغول جابجایی مسافرین بود توسط عوامل امنیتی با ضرب وشتم بازداشت گردید و سپس ازسوی دادگاه انقلاب به شش سال زندان محکوم‌ گردید که در گذراندن محکومیت قبلی دچار بیماری های متعدد گردید.
شهابی به دلیل بیماری های زمینیه ای دائما فشارخونش روی شانزده تا هجده نوسان دارد این شرایط میتواند برایش خطر ات جسمانی جبران ناپذیری داشته باشد .
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آقای شهابی هرگونه پرونده سازی و اتهامات واهی را برای این دوعضو سندیکا بشدت محکوم میکند وخواستار آزادی این دوکارگر زندانی و تمامی دیگر فعالین دربند میباشد.

***********

با پیوستن به طومار اعتراضی فعالان صنفی معلمان و کارگران

که خطاب به سازمان جهانی کار است، از کارگران و معلمان زندانی حمایت کنیم:

متن طومار اعتراضی:
طومار اعتراضی فعالان صنفی معلمان و کارگران ایران، خطاب به سازمان جهانی کار (ILO)
معلمان ایران طبق اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، تجمعاتی را در چارچوب موازین صنفی طی دو دهه شکل داده اند.
یکی از خواسته‌های مهم معلمان در این تجمعات، احیای اصل ۳۰ قانون اساسی و دستمزد شایسته و... بوده است.
متاسفانه در سال‌های اخیر و به‌ویژه در تجمعات ۱۱ و ۲۲ اردیبهشت امسال، تعدادی زیادی از معلمان و کارگران دستگیر شده‌اند.
با توجه به این‌که دولت جمهوری اسلامی ایران، عضو هیئت اجرایی سازمان جهانی کار (ILO)است، به‌طبع، موظف به رعایت مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی منجمله در مورد حق تشکل و تجمع است. در متن پیش رو از این نهاد خواسته شده، از معلمان و کارگران و همکاران بازداشت شده حمایت نماید.      برای خواندن و امضای متن به این: لینک مراجعه نمایید.
لازم به ذکر است، چنانچه در امضای طومار مشکل داشتید، می‌توانید مشخصات خود را به آی‌دی شورا بفرستید: kashowranews@

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

***********

رضا شهابی تحت بازجویی های طولانی و متعدد قراردارد.

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تحت بازجویی های طولانی و متعدد قراردارد.
رضا شهابی از اعضای بازداشتی سندیکا که در ۲۲ اردیبهشت در منزل شخصی اش توسط هجوم پنج مامور امنیتی بازداشت شده است، طی تماس تلفنی اعلام داشته که روزانه دوبار بازجویی میشود و طولانی بودن و تعدد بازجویی باعث گردیده تا فشارخونش تا ۱۷درجه بالا بیاید و شرایط جسمانی اش به خطر بیافتد.
این فعال سندیکایی دارای بیماری های زمینه ای از جمله فشار خون و مشکلات بی حسی یکطرف بدن به دلیل جراحی های متعدد گردن و کمر در دوران قبلی زندان میباشد و نه تنها شرایط زندان به تنهایی میتواند مشکلات جسمانی اش را به خطر بیاندازد، بلکه بازجویی های مداوم و طولانی مدت هم این شرایط را تشدید میکند. رضا شهابی وحسن سعیدی دوعضو فعال سندیکای اتوبوسرانی هستند که با اتهامات واهی هر دو در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت موقت هستند.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی برای سلامتی رضا شهابی، اعلام میدارد تحت فشار گذاشتن این فعال سندیکایی علیرغم مشکلات حاد جسمانی که دارد میتواند خطرات جدی جسمانی جبران ناپذیری برای ایشان داشته باشد که عواقب آن قطعا متوجه عوامل امنیتی وقوه قضائیه میباشد

***********

ابراز همدردی و حمایت سندیکای کارگران شرکت واحد از خانواده های

جانباختگان فروریزی متروپل و مردم معترض خوزستان و دیگر شهرهای کشور.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، تاسف عمیق خود را از مرگ مظلومانه شهروندان در جریان ریزش ساختمان متروپل و همچنین مراتب همدردی با خانواده های جانباختگان و آسیب دیدگان را اعلام می دارد.
ما از اعتراضات برحق مردم خوزستان و دیگر شهرهای کشور علیه بی تدبیری و بی کفایتی مسئولان و مجریان دولتی و حکومتی حمایت می کنیم‌
این اولین مورد از ناکارآمدی مدیران فاسد و رانتی دولتی وحکومتی نیست و متاسفانه آخرین آن هم نخواهد بود. محصول اجتناب ناپذیر فساد ساختاری، رانت خواری و سفله پروری، گروههای مفسدان ریاکار و نابکار و بی تخصص است.
دستگاه مدیریتی در بستر فساد ساختاری، عامل ویرانی محیط زیست، تخریب و فرو ریزی پل ها، ساختمان ها و سدها و غارت منابع پروژه های عمرانی است.
در شرایط رکود شدید اقتصادی، مشکلات اسفبار معیشتی، گرانی های کمرشکن و عدم پاسخگویی به مطالبات مردم، که به اعتراضات مستمر کارگران، معلمان، بازنشستگان و فرودستان در دهها شهر کشور منجر شده، تبعیض، رانت وفساد گسترده عوامل دولتی و حکومتی و ناتوانی در اداره کشور هم زندگی مردم را سیاه تر و تباه تر کرده است.
در تمام ناکارآمدی ها و پیشامدهای بحران زا که منجر به مرگ دهها تن از شهروندان وهموطنان میشود تاکنون نه تنها محکومیت مسئولی را ندیده ایم بلکه حتی یک عذرخواهی ساده هم نشنیده ایم؛ درعوض توصیه و سفارش در جهت پنهان کاری و عدم شناسایی مقصرین و صرف هزینه های سنگین برای تبلیغات دروغ بسیار شنیده ایم.
مردم‌ خوزستان با وجود داشتن منابع سرشار از محروم ترین استان های کشور بحساب می آیند. خوزستان آب ندارد! هوا ندارد! کشاورزی اش را نابود کرده اند، و ضربات سنگین به اشتغال وارد نموده اند.
شهرها اسیر مدیریت فاسد و مدیران غارتگر رانتی در چنبره مشکلات پیچیده گرفتار آمده اند. از میوه های تلخ همین فساد ورانت گسترده درکشور ، ساخت برج های دوقلو متروپل آبادان به دست کسانی است که تنها گزینه اعتبار و کارنامه کاریشان داشتن روابط قوی با مسئولین حکومتی و دولتی است و بنابر همین دلایل استانداری و شهرداری و تمام مسئولین ذیربط شهر آبادان چشمشان را بروی غیراستاندارد بودن ساخت این برج ها بسته بودند و امروز هم با تمام امکانات و ابزار سرکوب در صدد خاموش کردن صدای خانواده های جانباخته ومردم بپا خواسته آبادان و دیگر شهرهای خوزستان و کشور هستند. و طبق روال همیشگی پاسخ هر اعتراضی را با گلوله و باتوم و گاز اشک آور میدهند .
صدا وسیما هم فقط وفقط با سانسور و یا با برنامه های تحقیر آمیز درصدد کم‌ رنگ تر کردن عمق فاجعه و ناکارآمدی دستگاه مدیریت و فرافکنی مشکلات است.
در همین هفته های گذشته صداوسیما باز هم با روش های فریب کارانه، اسامی و تصاویر تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالان معلمان و حامیان کارگران را بدون اینکه در دادگاهی محکوم شده باشند با اتهامات واهی (جاسوسی ) و ارتباط با بیگانگان از شبکه های مختلف سیما پخش و در واقع اقدام به انتشار اخبار کذب و دروغ کرده است. فراگیری نظام دروغ و سانسور گزارشات مربوط به فرو ریزی برج متروپل و جان باختن عده ای از شهروندان و اعتراضات بحق مردم آبادان و حمایت گسترده مردم درشهرهای مختلف کشور را هم شامل شده و این خبرها قربانی همان سیاست سانسور و تحریف اخبار و پنهانکاری شده است. شاهدیم که در شعارهای مردم معترض هم انزجار از این سناریو سازی های صداوسیما کاملا به چشم میخورد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز همدری با خانواده های جانباخته و مردم ستم دیده آبادان اعلام میدارد با فریب کاری و پنهان کاری هرگز نمیتوانید صدای دردمندان و ستم دیدگان را خاموش کنید.

***********

قابل توجه همکارانی که در روزهای ۲۶و ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱

در ارتباط با اعتصاب رانندگان خطوط بی آرتی بازداشت شده اند

قابل توجه همکارانی که در روزهای ۲۶و ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در ارتباط با اعتصاب رانندگان خطوط بی آرتی بازداشت شده اند و مدتی را در زندان اوین بوده اند وسپس به کار برگشته اند و یا احتمالا هنوز موفق به بازگشت به کار نشده اند .
طبق ماده ۱۸قانون کار چنانچه کارگری با شکایت کارفرما بازداشت شود وبه زندان برود درصورت عدم محکومیت کارفرما نه تنها موظف است تمام حق وحقوق دوران بازداشت وی را محاسبه وپرداخت کند حتی براساس تبصره ماده ۱۸ اگر بازداشت کارگر طولانی شود کارفرما موظف است پنجاه درصد از حقوق کارگر را بطور علی الحساب به خانواده وی پرداخت کند .
متن کامل ماده ۱۸قانون کار
ماده ۱۸ قانون کار
چنانچه توقیف کارگر به سبب شکایت کارفرما باشد و این توقیف در مراجع حل اختلاف منتهی به حکم محکومیت نگردد، مدت آن جزء سابقه خدمت کارگر محسوب می‌شود و کارفرما مکلف است علاوه بر جبران ضرر و زیان وارده که مطابق حکم دادگاه به کارگر می‌پردازد، مزد و مزایای‌وی را نیز پرداخت نماید. ‌تبصره - کارفرما مکلف است تا زمانی که تکلیف کارگر از طرف مراجع مذکور مشخص نشده باشد، برای رفع احتیاجات خانواده وی، حداقل پنجاه درصد از حقوق ماهیانه او را به طور علی‌الحساب به خانواده‌اش پرداخت نماید.
همکاران با پیوستن به سندیکای کارگران شرکت واحد وپرداخت حق عضویت از همکاران اخراجی وزندانی مان حمایت کنیم

***********

ادامۀ بازداشت ها جهت سرکوب اعتراضات معلمان و کارگران

ادامه بازداشت رضا شهابی و حسن سعیدی دوتن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و آنیشا اسدالهی و کیوان مهتدی از حامیان طبقه کارگر درپی سناریو سازی ها و اتهامات واهی جهت سرکوب اعتراضات معلمان و کارگران.

***********

وحید فریدونی آخرین بازداشتی اعتصاب رانندگان خطوط بی آر تی امروز هفتم خرداد از زندان اوین آزاد شد

وحید فریدونی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه که دراعتصاب رانندگان خطوط بی آرتی در۲۶ اردیبهشت توسط عوامل امنیتی بازداشت شده بود بعدازگذشت دوازده روزبازداشت امروزهفتم خردادماه از زندان اوین با قرار کفالت آزاد شد.
فریدونی از رانندگان حق خوا وحق طلبی است که در تجمع اعتصابیون مقابل سامانه سه سخنرانی کرده بود و اعلام داشته بود تا افزایش دستمزد مصوبه ۱۴۰۱ و اجرای مجدد بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل اجرا نشود دست از اعتصاب نخواهیم کشید که در دومین روز اعتصاب از سوی شهرداری اعلام گردید که بطور الحساب چهل درصد از افزایش مصوبه شورایعالی کار در فیش رانندگان محاسبه گردید.
رضا شهابی عضو هییت مدیره سندیکا و حسن سعیدی ازدیگر اعضای این سندیکا که با پرونده سازی وزرات اطلاعات بازداشت شده اند، همچنان در بند۲۰۹زندان اوین دربازداشت موقت بسر میبرند.

***********

اعلام همبستگی کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا

با فعالین کارگری، معلمان، و مدافعان حقوق شهروندی در ایران

بزرگترین کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا موسوم به "کمیسیون های کارگران" با بیش از یک میلیون عضو با انتشار بیانیه ای همبستگی خود را با معلمان و کارگران و فعالین بازداشت شده در روزهای اخیر در ایران اعلام کرد:
در این بیانیه به تاریخ ۶ خرداد ۱۴۰۱ آمده است:
کمیسیون های کارگری خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان کارگری و معلمان زندانی در ایران در روزهای اخیر شد.

مبارزات طبقه کارگر در ایران برای زندگی انسانی، حق آزادی بیان و دستیابی به ابتدایی ترین حقوق پایمال شده، نه تنها در طول همه گیری کووید-۱۹ کاهش نیافته است، بلکه ابعاد گسترده تری پیدا کرده است. اعتراضات سراسری معلمان برای حق آموزش عمومی رایگان و حق تشکل، دستمزد بالای خط فقر و آزادی معلمان زندانی در سراسر کشور با حمایت دانش آموزان و کل جامعه هرگز متوقف نشده است.
برای مشاهدۀ و مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

ملاقات رضا شهابی با همسر و فرزندش

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت با هجوم پنج ماموراطلاعات به منزلش بازداشت شده بود ، امروز پنجم خرداد در محل زندان اوین برای اولین بار در طی بازداشت با خانواده اش ملاقات حضوری داشته است .
خانواده آقای شهابی امروز جهت تحویل لباس،های ایشان به زندان رفته بودند که با تقاضای ملاقات ربابه رضایی همسر و دختر شان موافقت گردید .
طی این ملاقات رضاشهابی اعلام کرد که تاکنون ۱۲ بار بازجویی در خصوص سفرهایی که درگذشته به نماینگی سندیکا کرده و دیدار اخیر با دو معلم فرانسوی، داشته است. این دیدار برخلاف ادعای صداوسیما و سناریوی ساختگی وزارت اطلاعات در یک مکان عمومی (رستوران) انجام پذیرفته است. اساسا این دعوت صرف ادب و مهمانوازی صورت گرفته است و کاملا با آنچه سناریو تهیه شده از سوی وزرات اطلاعات به نمایش گذاشته شده ، مغایرت دارد .
سندیکای کارگران شرکت واحد از اعضای آی تی اف (فدراسیون جهانی کارگران حمل ونقل) میباشد و این دیدارها درسطح سندیکاها بسیار رایج است.

***********

حسن سعیدی و انتقال به بند عمومی

حسن سعیدی از اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد که در ۲۸ اردیبهشت در محل اقامتش توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود امروز پنجم خرداد ماه در چهارمین روز اعتصاب غذا، طی تماسی از بند ۲۰۹ زندان اوین با خانواده اش اعلام کرد به دلیل موافقت با بخشی از خواسته هایشان و انتقال به بند عمومی به اعتصاب غذای خود پایان خواهد داد.
آقای سعیدی درحال حاضر با آقای محمد حبیبی و چند تن از معلمان در یک اتاق میباشند.

***********

چهارم خرداد، آزادی ۱۰ تن از راننده خطوط بی آرتی که

در اعتصاب ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت ماه توسط عوامل امنیتی بازداشت شده بودند

امروز چهارم خرداد ده تن از رانندگان خطوط بی آرتی که در اعتصاب روزهای ۲۶و ۲۷ اردیبهشت ماه دراعتراض به عدم اجرای مصوبه شورایعالی کار برای رانندگان وکارگران شرکت واحد، افزایش دستمزد (۱۴۰۱) دستگیر شده بودند با قرار کفالت دویست میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند .
در اعتصاب رانندگان شرکت واحد حدود سی نفر توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند که در طی ده روز گذشته به مرور همگی آزاد شدند به جز آقای وحید فریدونی که با توجه به اینکه برای ایشان قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی صادر شده اما همچنان در زندان اوین میباشند.
آقای فریدونی از رانندگان حق خواه وحق طلبی است که قبل از این هم بازداشت شده بود، رضا شهابی و حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد هم به اتهامات واهی توسط عوامل امنیتی در منازلشان بازداشت شده اند که همچنان در بند ۲۰۹زندان اوین بازداشت موقت میباشند، حسن سعیدی از یکم خرداد در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است.
اسامی رانندگان خطوط بی آرتی شرکت واحد که امروز چهارم خرداد از زندان آزاد شده اند به شرح زیر میباشد:
#محسن قرایی    #حامداصغری    #علی صمع خانی    #جواد صادقی    #محمدعلی عبادداری    #علی اصغر ابشناس    #محسن کبیری دور    #احدصالح پور    #فریبرز سجادپور    #ابراهیم گورانی
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی بی قید وشرط وحید فریدونی تنها بازداشتی اعتصاب رانندگان خطوط بی آرتی و همچنین رضا شهابی و حسن سعیدی ودیگر فعالین دربند میباشد

***********

حسن سعیدی از اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

که در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس میباشد از شب گذشته یکم خرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده است.

حسن سعیدی ازاعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد که چهارشنبه شب ۲۸اردیبهشت ماه با حمله ۹ تن از عوامل اطلاعاتی به محل اقامتش بازداشت شده بود، بعد از چند روز بازجویی های پی درپی در بند ۲۰۹ زندان اوین به نشانه اعتراض از یکشنبه یکم خرداد ماه دست به اعتصاب غذای تر زده است .
این فعال سندیکایی بارها بدلیل فعالیت های سندیکایی ودفاع از حقوق همکارانش توسط مامورین امنیتی بازداشت و مورد ضرب وشتم قرار گرفته و سالهاست که به دلیل فعالیت های حق طلبانه از کارش اخراج گردیده و با توصیه های امنیتی از بازگشت بکارش جلوگیری بعمل آمده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه بازداشت و زندانی کردن سعیدی و شهابی و بازداشتی های اعتصاب اخیر رانندگان خطوط بی آر تی را، شدیدا محکوم میکند و

خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان میباشد.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات


***********

سندیکای کارگران شرکت واحد سناریوسازی های وزرات اطلاعات

علیه اعضای این سندیکا و کانون صنفی معلمان ودیگر فعالین را قویا محکوم میکند

با بحرانی تر شدن وضعیت اقتصادی کشور و افزایش بی رویه قیمت ها و اسفبارتر شدن وضعییت معیشتی مردم، الخصوص کارگران، مزدبگیران نه تنها شاهد شدت گرفتن اعتراضات اقشار مختلف مردم اعم از کارگران و بازنشستگان و معلمان هستیم، بلکه این اعتراضات گسترده تر و سراسری هم شده است.
بنابر همین شرایط، فشار سرکوب هم بیشتر شده است و اعتراضات نیز بطور مستمر افزایش یافته است.
مسئولین حکومتی و دولتی هم به دلیل ناکارآمدی و بی تدبیری و اقتصاد رانتی هیچ برنامه و راهکاری برای برون رفت از این معضل لاینحل ندارند. میتوان به اعتراضات اخیرمردم درشهرهای مختلف کشور بخصوص در حاشیه شهرها و اعتصاب اخیر (۲۶اردیبهشت) رانندگان شرکت واحد اشاره کرد.
از آنجایی که وزارت اطلاعات درمبارزه با فساد و جلوگیری از رانت حکومتی بسیار ناتوان است، یکبار دیگر دست به ساخت سریال ها و سناریوهای تکراری و نخ نمایی زده که قبل از این هم برای همگان روشن بوده و هست. با ساخت این کلیپ ها در صدا وسیمای بی مخاطب، قصد نشان دادن اقتدار و ایجاد رعب و وحشت برای ساکت کردن فعالین و معترضین، با بالا بردن هزینه اعتراض برای مردم را دارد.
درمورد سندیکای کارگران شرکت واحد باید بگوییم فقط در مورد همین سه عضو سندیکا رضا شهابی و داوود رضوی و حسن سعیدی که تاکنون در دو کلیپ ساختگی از سوی وزارت اطلاعات اتهامات جاسوسی به آنها زده شده، باید بگوییم در حال حاضر این سه عضو سندیکا وکالت محضری ۱۲۰ راننده زحمت کش شرکت واحد را بطور قانونی در اختیار دارند که با همکاری وکلای شناخته شده، امیر رئیسیان و حسین تاج تا کنون توانسته اند رئیس هئیت مدیره تعاونی مسکن شرکت واحد که منصوب حاصل رانت قالیباف است به همراه تعدادی از اعضای تعاونی مسکن که حاصل دسترنج کارگران را بلعیده اند، بعد از یک سال پیگیری مستمر به دادسرا بکشانند و مجبورشان کنند در بازپرسی پاسخگو باشند. که همچنان پرونده در دادسرا مفتوح میباشد.
البته میتوان گفت یکی از دلایل این پرونده سازی ها و سناریوهای جدید برای سه تن از اعضای سندیکای شرکت واحد داشتن حق وکالت از ۱۲۰ رانندگان مالباخته شرکت واحد است تا بلکه بازداشت این نمایندگان سندیکایی فرصت بیشتری برای مال اندوزی مدیران تعاونی مسکن را فراهم کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام میدارد، مبارزات کارگران و معلمان و بازنشستگان و اعتراضات فرودستان، متکی به اشخاص و افراد نیست که با پرونده سازی و دستگیری تعدادی از چهره های شناخته شده این تشکل ها بشود اعتراضات کارگران و معلمان و بازنشستگان و جنبش های اعتراضی مردمی را سرکوب کرد، چرا که در چندسال گذشته بیشترین فشار سرکوب ، تهدیدو اذیت وآزار نسبت به فعالین کارگری و معلمان و بازنشستگان، نویسندگان، دانشجویان و روزنامه نگاران و .....از سوی عوامل امنیتی و سیستم قضایی صورت گرفته و همچنان شاهد گسترش اعتراضات و افزایش نارضایتی های عمومی در اکثر شهرهای کشور هستیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت و پرونده سازی برای اعضای این سندیکا و فعالان کانون صنفی معلمان را شدیدا محکوم میکند و خواستار آزادی تمامی بازداشت شدگان اخیر همچنین رضا شهابی و حسن سعیدی و دیگر فعالین دربند میباشد.

چاره زحمت کشان وحدت و تشکیلات

***********

ادامه بازداشت رانندگان اعتصابی خطوط بی آرتی شرکت واحد،

بلاتکلیفی و سردرگمی خانواده های بازداشتی و عدم پاسخگویی مسئولین دادسرای اوین.

بیش از یک هفته از بازداشت ۱۲راننده زحمت کش خطوط بی آرتی توسط عوامل امنیتی میگذرد اما با وجود صدور قرارهای وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و ۵۰ میلیون تومانی, همچنان این رانندگان در زندان اوین زندانی هستند و خانواده هایشان همه روزه با وعده وعید مسئولین دادسرا از صبح تا عصر درمقابل زندان در سردرگمی وبلاتکلیفی بسر میبرند وبدون اینکه پاسخی جز وعده فردا بگیرند، به منزل برمیگردند .
براساس گزارشات ارسالی به سندیکای کارگران شرکت واحد رانندگان خطوط بی آرتی اعلام کرده اند درصورت عدم پاسخگویی مسئولین قضایی رانندگان حق اعتراضات را برای خودشان محفوظ میدانند
رضا شهابی و حسن سعیدی دوعضو سندیکای کارگران شرکت واحد هم همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس میباشند امروز یکم خرداد آقای شهابی بعد از یک هفته با خانواده اش تماس گرفت و اعلام کرده دربند ۲۰۹ میباشد و فشار خونش بروی ۱۶ میباشد و بخشی از صورتش گز گز میکند که مسئول بهداری زندان دارو برای ایشان تجویز کرده اند. اسامی رانندگان بازداشتی خطوط بی آرتی بشرح زیر میباشد.
#وحید فریدونی    #محسن قرایی    #حامداصغری    #علی صمع خانی    #جواد صادقی    #محمدعلی عبادداری    #علی اصغر ابشناس    #محسن کبیری دور    #احدصالح پور    #فریبرز سجادپور    #ابراهیم گورانی

***********

بی خبری از حال رضا شهابی، کارگر زندانی محبوس دربند ۲۰۹زندان اوین

خانواده رضا شهابی یک هفته است که هیچگونه تماسی با رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نداشته اند. با وجود بیماری های متعدد شهابی، نگرانی های خانواده ایشان بسیار جدی میباشد.
متاسفانه رضا شهابی حتی از اجازه تماس تلفنی با همسر و فرزندانش برخوردار نیست و خانواده اش نسبت به سلامت بودن ایشان ابراز تردید دارند.
بی خبر نگاه داشتن خانواده شهابی و دیگر فعالین کارگری بازداشت شده، از جمله ریحانه انصاری نژاد، آنیشا اسداللهی، و کیوان مهتدی، مصداق اذیت و آزار روحی و شکنجه روانی است و باید فورا متوقف شود.
همسر و فرزندان شهابی و دیگر فعالین بازداشت شده باید بتوانند به راحتی تماس تلفنی و ملاقات حضوری با عزیزان به بند کشیده شده اشان داشته باشند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمانی این فعال سندیکایی، بازداشت رضا شهابی، حسن سعیدی، ریحانه انصاری نژاد، آنیشا اسداللهی، کیوان مهتدی، و معلمان بازداشتی و پرونده سازی کاذب علیه آنان را قویا محکوم میکند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان و کلیه بازداشتیهای اعتصاب کارگران شرکت واحد از جمله۱- وحید فریدونی ۲- فریبرز سجادپور ۳- محسن قرایی ۴- حامد اصغری ۵- علی صمع خانی ۶- جوادصادقی ۷- محمد علی عبادداری ۸- علی اصغر آبشناس۹- محسن کبیری دور ۱۰- احد صالح پور ۱۱- ابراهیم گورانی، میباشد.

***********

یک صدا و متحدانه خواهان آزادی و بازگشت بکار تمامی همکاران در بندمان باشیم

رانندگان خطوط بی آرتی با اعتصاب متحدانه و با شکوه و بی نظیر و حمایت کارگران تعمیرگاهها و توقفگاهها،و تعدادی ازبخش اداری توانستند شهردار و مدیریت شرکت واحد را که با آگاهی کامل دست درجیب کارگران کرده بودند و قصد داشتند مصوبه شورایعالی کار را دور بزنند، را به عقب نشینی و پذیرفتن مطالبات وابدارند.
رانندگان هم آنقدر منسجم و یکپارچه اقدام به برگرداندن اتوبوس ها به توقف گاهها کردند و با ابتکار جمع شدن مقابل سامانه سه، فرصت سرکوب نیروی های امنیتی را از بین بردند. در عرض چند ساعت صدهها راننده از سامانه های دیگر خودشان را به محل تجمع سامانه ۳ مقابل دفتر مدیرعامل رساندند. شهردار و مدیرعامل مجبور شدند در محل تجمع رانندگان در مقام پاسخگو بایستند.
این اتحاد وهمبستگی، فرصت هر نوع فریب کاری و وعده های دروغین را از زاکانی و نکاحی گرفت و به اجبار چهل درصد بطور موقت وعلی الحساب درفیش حقوقی رانندگان منظور گردید و این موفقیت یادآور اتحاد و یکپارچگی اعتصابات دی وبهمن ۸۴ است.
هرچند که عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و مسئله مسکن که سالهاست علیرغم تمامی پیگیری های اعضای سندیکا همچنان برزمین مانده و نیاز به یک انسجام و همبستگی متحدانه دیگر دارد، چرا که تمام منابع مسکن واعتبارات آن دراختیار فردی بنام کشاورزیان است که از افسران بازنشسته نیروی انتظامی است که نه تنها هیچ سمتی در شرکت واحد ندارد، بلکه هیچ دغدغه و دلسوزی هم نسبت به کارگران و کارکنان اتوبوسرانی ندارد.
البته اعتصاب روزهای ۲۶و۲۷ اردیبهشت هم مانند اعتصابات دی وبهمن ۸۴ یکبار دیگر نشان داد تا اعتراض واعتصاب نباشد نه تنها مسئولین پاسخگو نیستند بلکه دست خود را تا آرنج درجیب کارگران میبرند و هرگز درمورد سرکوب و تفرقه انداختن بین کارگران کوتاهی نخواهند کرد، بطوری که تا امروز هنوز یازده تن از رانندگان معترض درزندان اوین هستند.
همچنین دوتن از اعضای فعال و تاثیر گذار رضا شهابی و حسن سعیدی به اتهامات واهی در بند انفرادی ۲۰۹ زندان اوین محبوس هستند. بی تفاوتی مسئولین و مدیران در پاسخگویی به رانندگان شرکت واحد فقط با عدم اعتراضات رانندگان میسر خواهد بود و میتواند امکان سرکوب را به کارفرما وعوامل امنیتی بدهد.
همکاران حق طلب وحق خواه، امروز به دلیل اعتصاب باشکوه و منسجم چندروز گذشته کارفرما را مجبور به عقب نشینی کردید بطوری که موقتا با خواست بحق شما موافقت کردند، اما درکنارش عوامل حراست و امنیتی هم تعدادی از همکاران را بازداشت کردند که هم اکنون یازده نفر از رانندگان معترض همچنان در زندان اوین زندانی هستند و برای تعدادی هم پرونده سازی کردند.
بطوری که قرار وثیقه های ۵۰۰ میلیون تومانی از سوی دادسرای اوین برایشان صادر کرده اند.
تاکید داریم نه تنها باید بازداشتی های اعتصابی را دریابیم و به فکر آزادیشان باشیم، بلکه باید به فکر دوتن از اعضای سندیکا رضا شهابی و حسن سعیدی هم که همچنان در بند انفرادی ۲۰۹ زندان اوین میباشند، باشیم
امروز اتحاد و همبستگی شما موقعیت خوبی ایجاد کرده است که توجهی هم به اخراجی های چند ین ساله گذشته سندیکا ی کارگران شرکت واحد هم بکنیم که سالهاست به دلیل دفاع از همین مطالبات بحق همکارانشان اخراج شده اند و تا کنون با اقدامات فراقانونی عوامل امنیتی از بازگشت بکارشان جلوگیری کرده اند و نباید با گذشت زمان و فرسایشی کردن اخراج همکاران رضاشهابی، حسن سعیدی و ناصرمحرم زاده و خانم فرحناز شیری وحسین کریمی سبزوار را هم از یاد ببریم چرا که در آنزمان هم مانند همین همکاران بازداشتی اعتصاب چند روز گذشته، این اعضای اخراجی سندیکا به دلیل شرکت در اعتراضات جمعی از کار اخراج شده اند.
اسامی بازداشتی های اعتصاب: ۱- وحید فریدونی ۲- فریبرز سجادپور ۳- محسن قرایی ۴- حامد اصغری ۵- علی صمع خانی ۶- جوادصادقی۷- محمد علی عبادداری ۸- علی اصغر آبشناس۹- محسن کبیری دور ۱۰- احد صالح پور ۱۱- ابراهیم گورانی
سندیکای کارگران شرکت واحد با تمام توان و امکانات از مطالبات بحق رانندگان و کارگران شرکت واحد پشتیبانی میکند و بازداشت تمامی رانندگان اعتصابی اخیر و بازداشت رضا شهابی و حسن سعیدی و حمله وحشیانه عوامل امنیتی وشکستن درب ساختمان و درب ورودی منزل داود رضوی دیگر عضو سندیکا را به قصد دستگیری قویا محکوم می کنیم و خواستار آزادی تمامی بازداشت شدگان هستیم و همچنین خواستار بازگشت بکار همه ی رانندگان حق طلب وحق خواه اخراجی میباشیم.

***********

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او- نروژ)

در اعتراض به دستگیری فعالان سندیکایی کارگری و معلمان در ایران

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
آیت الله سید علی حسینی خامنه ای،
رهبر جمهوری اسلامی ایران
اسلو، ۱۸ مه ۲۰۲۲
موضوع: دستگیری فعالان سندیکایی کارگری و معلمان در ایران

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او- نروژ)، به نمایندگی از بیش از ۹۷۰ هزار کارگران در نروژ در اعتراض به نقض حقوق اتحادیه های کارگری و کارگران در کشور شما این نامه را می نویسند.
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ همچنین به شدت نگران اخباری است که نشان می دهد چندین نفر از کارگران و فعالین جنبش مستقل کارگری در ایران به دلیل شرکت در فعالیت مشروع و قانونی سندیکایی مورد آزار و اذیت قرار گرفته و یا بازداشت شده اند.
کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ نسبت به واکنش اخیر دولت ایران به فعالیتهای بر حق اتحادیه‌های مستقل کارگری، کارگران و فعالان حقوق بشر ایرانی ابراز نگرانی می‌کند. کارگران و اتحادیه های آنها، و نیز فعالان مدافق حقوق بشر، در مورد دستمزدهای کم و پرداخت نشده، افزایش هزینه ها در شرایط وخیم وضعیت اقتصادی در سطح کشور، و عدم آزادی تشکل، بیان، تجمع، اعتراض و اعتصاب که در مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار و سایر کنوانسیون های بین المللی به ثبت رسیده است، اعتراض کرده اند.
برای مشاهدۀ و مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.
متن اصلی به زبان انگلیسی در تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه موجود است: اینجا کلیک کنید.

***********

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا

خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان کارگری ایران شد

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا عمیقاً نگران دستگیری‌های اخیر فعالان کارگری، معلمان، مدافعان حقوق مدنی و هنرمندان در ایران است. در تاریخ اول ماه مه، روز جهانی کارگر، مقامات ایران تظاهرات مسالمت آمیز اتحادیه‌های کارگری را که به دلیل دستمزدهای پایین، نرخ بالای تورم، فساد، غارت دارایی‌های عمومی، بی‌عدالتی‌های فراگیر و نقض حقوق انسانی برگزار شده بودند، سرکوب کردند.
برای مشاهدۀ و مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.
لینک متن اصلی به زبان انگلیسی: اینجا کلیک کنید.

***********

حسن سعیدی با هجوم ماموران امنیتی بازداشت شد

حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با هجوم ۹ تن از مامورین اطلاعات، چهارشنبه شب، ۲۸ اردیبهشت ماه بازداشت شد.
چهارشنبه شب ۲۸ اردیبهشت حدود ساعت ۱۰ شب ۹ تن از ماموران وزارت اطلاعات از طریق پشت بام به محل اقامت حسن سعیدی و‌ همسر و ‌پسر کوچکشان‌در خارج از تهران یورش آورده و پس از تفتیش خانه، حسن سعیدی، عضو شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد، را بازداشت کرده و تا ساعت ۱۱ شب پس از بازرسی محل اقامت ایشان و ضبط گوشی همراه آقای سعیدی و‌ تلفن همراه همسر و فرزند ایشان، این فعال سندیکایی را به زندان اوین بند ۲۰۹ منتقل کردند.
طبق تماس کوتاهی آقای سعیدی اطلاع دادند که به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده اند.

***********

خبر فوری: هجوم ماموران امنیتی به منزل داود رضوی

ساعت یک بامداد ۲۹ اردیبهشت، هجوم چهار مامور وزرات اطلاعات به منزل داود رضوی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد.
چهار نفر لباس شخصی که از مامورین وزارت اطلاعات بوده اند درساعت یک بامداد درحالی که دختر آقای رضوی درمنزل تنها بود با شکستن درب منزل بزور وارد خانه شدند ویکی از آنها درحالی که اسحله بدست داشت، ازدختر آقای رضوی که در واقع شوکه شده بود سراغ ایشان را گرفتند و البته حکم ورود به منزل وبازرسی منزل را بصورت سطحی به دختر ایشان نشان دادند و وقتی زهرا رضوی به رفتار مامورین اعتراض کرد و گفت چرا به پدرم ابلاغ نمیکنید تا خودش را معرفی کند گفتند گوشی اش خاموش بوده است.
در بازرسی منزل آقای رضوی مقداری لوازم شخصی از قبیل دفاتر و سه عدد گوشی و تلفن همراه دخترش را ضبط کردند.

***********

اخبار اعتصاب شماره ۶

براساس پیگیری های انجام شده تعداد یازده تن از همکاران معترض به عدم مصوبه دستمزد سال ۱۴۰۱ همچنان در زندان اوین میباشند که وحید فریدونی یکی از چهره های شناخته شده این بازداشت ها میباشد که درمحل تجمع مقابل اداره مرکزی شرکت واحد در بین تجمع کنندگان سخنرانی کرد و ساعاتی بعد توسط عوامل لباس شخصی بازداشت شد و به همراه دیگر بازداشتی ها به زندان اوین منتقل شدند.
برای آقای وحید فریدونی قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی صادر شده که خانواده ایشان تا حدود ساعت ۳ بعدازظهر در دادسرای زندان اوین بودند برای سپردن وثیقه، که ازسوی دادسرا اعلام گردید درمورد کلیه بازداشتی ها فردا ۲۹ اردیبهشت تصمیم گیری شود.
اسامی تعدادی از بازداشتی های اعتصاب رانندگان بی آرتی عبارتند از ۱-وحید فریدونی ۲- علیرضا زارعی ۳- جواد صادقی پور۴- محمد عباس دایی ۵- احدصاحی پور
سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان دو روز اخیر و همچنین آزادی رضا شهابی عضوهیئت مدیره این سندیکا میباشد.

***********

تداوم بازداشت رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

رضا شهابی از رانندگان اخراجی شرکت واحد و از اعضای سندیکا که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه درمنزل شخصی اش توسط مامورین وزرات اطلاعات بازداشت شده، بعد از گذشت شش روز همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت موقت بسر میبرد.
شهابی از فعالین سندیکای اتوبوس رانی تهران و فعال کارگری میباشد و تمام فعالیت هایش در راستای منافع کارگری است.
رضا شهابی دارای بیماری های زمینیه ای است و از نظر جسمانی تحمل زندان برایش دشوار میباشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت این عضو سندیکا را قویا محکوم میکند و خواستار آزادی بی قید وشرط ایشان میباشد

***********

سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، ادامه اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

ادامه اعتصاب رانندگان شرکت واحد از اولین ساعات بامداد امروز ۲۷اردیبهشت در سامانه های خطوط بی آرتی ، کارگران واحدهای تعمیرگاه و پنجری وتوقفگاهها هم به اعتصاب پیوستند , باوجود اینکه تمامی مدارس و دانشگاهها وادارات را درتهران تعطیل کرده اند اما تاثیرات اعتصاب رانندگان شرکت واحد خطوط بی آرتی در سطح شهرتهران کاملا مشهود میباشد . رانندگان اعلام کرده اند تا آزادی کامل بازداشتی ها و تحقق مطالبات به این اعتصاب ادامه خواهند داد.
اعزام ۳۰ راننده از اتوبوسرانی کرج به توقفگاه غرب سامانه یک بی‌آرتی (پارکینگ استادیوم آزادی) برای شکستن اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد
امروز سه شنبه۲۷ اردیبهشت، دومین روز اعتصاب رانندگان شرکت واحد خطوط بی آرتی ، کارفرما با آموزش یک شبه تعدادی از رانندگان شهرداری و بخش خصوصی، به قصد مقابله با اعتصاب کارگران ورانندگان بکار گمارده، که نه تنها موفق نبوده است بلکه براساس گزارش ها از سامانه ها رانندگان آموزشی باعث خسارات زیادی به دلیل عدم مهارات به اتوبوس ها وارد کرده اند . اعتصاب رانندگان در تمامی سامانه هاهمچنان ادامه دارد

اخبار اعتصاب شماره یک:
رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند.
رانندگان سامانه چهار حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.
رانندگان سامانه پنج شاغل نشدند.
پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.
رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند.
تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.
عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند. در شماره‌های بعدی اخبار اعتصاب تکمیل می‌گردد.
رانندگان و کارگران شرکت واحد تا زمانی که شهرداری حقوق کارگران را مطابق مصوبه شورایعالی کار پرداخت نکند به اعتصاب ادامه می‌دهند.

اخبار اعتصاب شماره دو:
رانندگان سامانه دو با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.
رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند.
رانندگان سامانه چهار حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.
رانندگان سامانه پنج با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.
پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.
رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند.
تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.
عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند. در شماره‌های بعدی اخبار اعتصاب تکمیل می‌گردد.
با توجه باینکه عدم افزایش حقوق کارگران شهرداری مطابق مصوبه شورای‌عالی کار شامل حال همه کارگران شهرداری از جمله مترو و آتش نشانی و سایر بخش‌ها می‌شود، همچنین بخش خصوصی شرکت واحد به دلیل مشکلات فراوان‌شان، ضرورت دارد تا کارگران این مجموعه‌ها در همبستگی، از اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد حمایت کنند.

اخبار اعتصاب شماره سه:
صبح امروز ۱۲ تن از رانندگان سامانه ۶ بازداشت شدند محمد رمضانی در میان بازداشت شدگان بوده است. دیروز پلیس حین متفرق کردن کارگران از مقابل اداره مرکزی وحید فریدونی و خانم اسدی و چند تن دیگر از کارگران را بازداشت کرده است.
رانندگان سامانه دو با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.
رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند.
رانندگان سامانه چهار حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.
رانندگان سامانه پنج با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.
پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.
رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند.
تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.
عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند.
در شماره‌های بعدی اخبار اعتصاب تکمیل می‌گردد.

اخبار اعتصاب شماره چهار:
رانندگان عصر کار سامانه یک با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.
صبح امروز ۱۲ تن از رانندگان سامانه ۶ بازداشت شدند محمد رمضانی در میان بازداشت شدگان بوده است. دیروز پلیس حین متفرق کردن کارگران از مقابل اداره مرکزی وحید فریدونی و خانم اسدی و چند تن دیگر از کارگران را بازداشت کرده است.
رانندگان سامانه دو با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.
رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند.
رانندگان سامانه چهار حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.
رانندگان سامانه پنج با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.
پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.
رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند.
تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.
عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند.
در شماره‌های بعدی اخبار اعتصاب تکمیل می‌گردد.

اخبار اعتصاب شماره پنج:
تعدادی از رانندگان روز گذشته مقابل اداره مرکزی بازداشت شده‌اند که اسامی همه آنان مشحص نیست. اسامی برخی از آنان عبارت است از: وحید فریدونی(شاغل در سامانه جانبازان)، خانم اسدی(شاغل در سامانه جانبازان)، محسن اکبری (شاغل در تعمیرگاه زرند سامانه یک) و علی شایقی، از میان بازداشت شدگان دیروز علی شایقی امروز آزاد شد. برای وحید فریدونی وثیقه پانصد میلیون تومانی صادر شده و در زندان اوین می‌باشد. از دیگر بازداشتی‌های دیروز خبری در دست نیست.
امروز صبح نیز حدود ده تن در سامانه شش بازداشت شده‌اند. ممد رمضانی، عباس تاجیک و اکبر رزمی در میان بازداشت شدگان هستند. شایان ذکر هست همسر آقای رزمی پس از بازداشت شوهرش به سامانه شش مراجعه و شدیدا اعتراض می‌کند و ایشان را تم نیز بازداشت می‌کنند. بازداشت شدگان امروز ابتدا به پایگاه نهم پلیس امنیت شهر ری منتقل می‌شوند و پس از آن هر دو نفر را تحویل بازذاشت‌گاه یکی از کلانتری‌های اطراف می‌دهند.

چاره زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات است!


***********

اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد در بخش‌های مختلف تهران شکل‌ گرفت

شکل‌گیری هسته اولیه تحصن رانندگان و کارگران شرکت واحد در درب توقفگاه شرق سامانه یک بی‌آرتی در اعتراض به نادیده گرفتن مصوبه مزد شورایعالی کار و اعمال ده درصد افزایش حقوق برای کارگران شرکت واحد
بنابر گزارش‌ها رانندگان و کارگران سامانه سه بی‌آرتی نیز تحصن مشابهی برگزار کرده‌اند.
بنابر گزارش یک اتوبوس از کارگران تعمیرگاه زرند سامانه یک برای محلق شدن به این اعتراض در حرکت هستند.
رانندگان شاغل در پایانه آزادی در اعتراض به عدم رعایت مصوبه مزد شورایعالی کار و افزایش ده درصدی برای سال ۱۴۰۱ مسافر سوار نمی‌کنند و برای عدم برخورد پلیس اتوبوس‌ها را رها کرده و رفته‌اند.
رانندگان شاغل در پایانه آزادی در اعتراض به عدم رعایت مصوبه مزد شورایعالی کار و افزایش ده درصدی برای سال ۱۴۰۱ مسافر سوار نمی‌کنند و برای عدم برخورد پلیس اتوبوس‌ها را رها کرده و رفته‌اند.
رانندگان و کارگران دیگر سامانه‌های شرکت واحد در حال پیوستن به این تحصن هستند.
صحبت مدیر عامل شرکت واحد در جمع رانندگان و کارگران تحصن کننده در درب سامانه سه بی‌آرتی.
۲۶ اردیبهشت رانندگان و کارگران سامانه پنج بی‌آرتی در حال حرکت بسمت اداره مرکزی شرکت واحد و پیوستن به تحصن.
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت بازگشت تعداد زیادی از رانندگان سامانه چهار به توقفگاه برای پیوستن به تحصن.
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، حضور پرشمار نیروی انتظامی در توقفگاه سامانه چهار شرکت واحد برای فشار بر رانندگان و کارگران و شکستن اعتصاب
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دخالت پلیس براس شکستن اعتصاب و دخالت در مطالبه گری کارگران را قویا محکوم می‌کند.
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، اعتصاب رانندگان کارگران شرکت واحد تا این لحظه همچنان در جریان هست.
زاکانی، شهردار تهران وارد ساختمان اداره مرکزی شرکت واحد شده ولی هنوز به میان اعتصاب کارکران نیامده است.
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، تعداد زیاد مسافران در ایستگاه‌های بزرگراه آیت‌اله سعیدی در پی اعتصاب رانندگان شرکت واحد. در این وقت روز در این ایستگاه همیشه سه چهار مسافر منتظر اتوبوس بود.
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد تا این لحظه(ساعت ۱۹:۳۰) ادامه دارد.
کارگران بدرستی فریاد می‌زنند که حقوق مسلم خود را می‌خواهند و حاضر نیستند نماینده برای دیدار با شهردار به داخل ساختمان بفرستند و فریاد می‌زنند شهردار بیا اینجا اما تا این لحظه زاکانی به میان اعتصاب کنندگان نیامده است و به تعداد تحصن کنندگان مقابل اداره مرکزی شرکت واحد افزوده شده است.
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، به دلیل اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد جابجایی مسافران با اتوبوس‌های نظامی انجام می‌شود.
زاکانی، شهردار تهران به میان اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد آمده است.
بازداشت چند تن از رانندگان و کارگران در پی حضور شهردار تهران در میان اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد وحید فریدونی در میان بازداشت شدگان است.
امشب ۲۶ اردیبهشت، افرادی از سپاه در سامانه چهار در حال آموزش رانندگی هستند تا فردا بجای رانندگان شرکت واحد مسافران را جابجا کنند
به دلیل هراس مدیریت شهر تهران و نیروهای امنیتی از ادامه اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد در روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، افرادی از سپاه را به سامانه چهار بی‌آرتی واقع در نازی آباد آورده‌اند و در حال آموزش رانندگی به این افراد با اتوبوس‌های شرکت واحد هستند. و در حین آموزش چندین تصاذف روی داده است که برخی از عکس‌ها را مشاهده می‌کنید.
سندیکای کارگراو شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، عدم توجه مسئولان به خواسته‌های بحق کارگران شرکت واحد و تلاش مذبوحانه‌شان برای اخلال در اعتصاب کارگران را محکوم می‌کند. سندیکا نسبت به تداوم رانندگان و کارکران بازداشت شده در جریان اعتصاب هشدار می‌دهد و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط کارگران بازداشت شده می‌باشد.

***********

پرونده سازی، بازداشت و نشر و پخش اکاذیب

از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب، محکوم است!

مبارزات طبقه کارگر ایران برای یک زندگی انسانی و حق ابراز وجود و دستیابی به ابتدایی‌ترین حقوق پایمال شده‌شان نه تنها در دوران کرونا کاهش نیافته بلکه ابعادی گسترده تر پیدا کرده است. اعتراضات سراسری معلمان برای حق آموزش رایگان و همگانی، برای دستمزد بالای خط فقر و برای حق تشکل و آزادی معلمان زندانی در سراسر کشور با حمایت دانش آموزان و جامعه لحظه‌ای متوقف نشده است.
در روزهای اخیر یک بار دیگر شاهد گسترش موج دستگیری فعالین کارگری، معلمین و فعالین مدنی و هنری بوده‌ایم. همچنین اعتراضات سراسری مردم کارگر، زحمتکش و ستم دیده ایران علیه گرانی، فساد، غارت اموال عمومی، بی‌عدالتی‌های لجام گسیخته و نقض ابتدایی‌ترین حقوق انسانی با وجود سرکوب‌های گسترده کماکان ادامه دارند و تعداد زیادی بازداشت شده و اخبار مربوط به قتل رساندن مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی گزارش شده است.
مقامات امنیتی، قضایی و اجرایی حکومت از آنجا که از هرگونه پاسخ انسانی و مسئولانه نسبت به مطالبات بر حق طبقه کارگر و مردم محروم و ستم دیده ایران ناتوان بوده و هستند، بیش از پیش به راه حل همیشگی شان، یعنی سرکوب، پرونده سازی، بازداشت، سناریو سازی و نشر و پخش اکاذیب و اتهامات نخ نمای امنیتی، متوسل شده‌اند.
با وجود اینکه وزارت اطلاعات هنوز رسما اسامی بازداشتی‌های اخیر همراه با اتهامات آنان را به روشنی به اطلاع عموم نرسانده است، اما عوامل وزارت اطلاعات از طریق پخش اخبار و شایعات دروغین و کاملا بی‌پایه و اساس در شبکه‌های مجازی در حال پرونده سازی علیه فعالان کارگری و معلمین بازداشت شده در روزهای اخیر می‌باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد، به عنوان بخشی از جنبش مستقل کارگری در ایران، حق کامل و وظیفه خود می‌داند که با تمامی بخش‌های طبقه کارگر در ایران و سراسر جهان در ارتباط باشد و در همبستگی بین‌المللی با کارگران، از ارتباطات خود با کارگران سایر نقاط دنیا دفاع کرده و آنرا حق بدیهی خود می‌داند.
سندیکای کارگران شرکت واحد، هر گونه اتهام وارده و پخش اکاذیب علیه اعضای خود از جمله رضا شهابی که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت بازداشت شده است، و دیگر بازداشت‌های کارگری و فرهنگی را محکوم می‌کند. کلیه فعالین کارگری و اجتماعی در روزهای اخیر از جمله آنیشا اسدالهی، ریحانه انصاری‌نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشتی از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی.... باید بدون هر گونه قید و شرط آزاد شوند. آزادی انجمن، تشکل، بیان، تجمع، اعتراض، اعتصاب و همبستگی طبقاتی و بین‌المللی از ابتدایی‌ترین حقوق شناخته شده جهانی تشکلات کارگری است و تداوم سرکوب این آزادی‌های بنیادی، که در مقاوله نامه‌های سازمان جهانی کار و دیگر مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی که جمهوری اسلامی موظف به رعایت آنها است به صراحت لحاظ شده‌اند، تنها به گسترش هر چه بیشتر انزجار عمومی از سرکوب‌گران منتج خواهد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد به عنوان عضو فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، بخشی از جنبش جهانی کارگران در بخش عمومی است و همینجا از تمامی کارگران در جهان و از نهادهای بین‌المللی کارگری می‌خواهد که مقامات جمهوری سلامی ایران را در نشست آتی سازمان جهانی کار، از ۲۷ مه تا ۱۱ جون ۲۰۲۲، و در سطوح دیگر به دلیل سرکوب، بازداشت و پخش اکاذیب علیه فعالین کارگری و معلمان تحت شدیدترین فشارها قرار دهند. اتهامات امنیتی علیه فعالین کارگری و معلمان و فعالین جنبشهای دانشجویی و جنبشهای برابری طلب و آزادیخواه در ایران سابقه دیرینه دارد و به هیچ عنوان در اراده ما و جنبش مستقل کارگری در ایران تاثیری نداشته است. بنابراین به مقامات یادآور می شویم که بیش از این صبر و حوصله طبقه کارگر و مردم محروم ایران را آزمایش نکنید. کلیه فعالین کارگری و معلمین را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید!
سندیکای کارگران شرکت واحد بدین وسیله کارزار داخلی و بین‌المللی خود برای آزادی رضا شهابی و دیگر بازداشتی‌های روزهای اخیر را اعلام می‌کند و تا لغو هر گونه اتهام و پرونده سازی دروغین علیه آنان و آزادی بدون قید و شرط‌شان این کارزار را ادامه خواهد داد. از عموم تشکل‌های کارگری و مدافعان حقوق کارگران و فعالین صنفی و اجتماعی می‌خواهیم که آگاهانه حربه‌های عوامل امنیتی را افشا کنند و با درایت و هماهنگی کامل مهر پایانی بر این طرح‌ها و سناریو سازی های ورشکسته بزنند.

اخبار مربوط به سندیکای کارگران شرکت واحد و این کارزار از طریق کانال تلگرامی، اینستاگرام و ایمیل رسمی سندیکا به اطلاع عموم خواهد رسید. در درج و باز انتشار آنها با ما همراهی کنید.

دوشنبه۲۶اردیبهشت۱۴۰۱

https://t.me/vahedsyndica
https://instagram.com
www.vahedsyndica.com


***********

تجمع رانندگان و کارگران بازنشسته شرکت واحد مقابل اداره مرکزی

تجمع رانندگان و کارگران بازنشسته شرکت واحد مقابل اداره مرکزی در اعتراض به عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور و عدم پرداخت سنوات خدمت
امروز ۲۵ اردیبهشت رانندگان و کارگران شرکت واحد که در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ بازنشسته شده‌اند اما با گذشت بیش از دو ماه، چهار درصد حق بیمه آنان مربوط به مشاغل سخت و زیان آور پرداخت نشده است و همچنین سنوات خدمت‌شان پرداخت نشده است، تجمع اعتراضی‌ برگزار کرده‌اند.
به دلیل عدم پرداخت چهاردرصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور، سازمان تامین اجتماعی اقدامی برای برقراری مستمری بازنشستگی این رانندگان وکارگران انجام نمی‌دهد. متاسفانه این رانندگان و کارگران زحمت‌کش در حال حاضر نه شاغل محسوب می‌شوند و نه بازنشسته و با مشکلات جدی از نظر معیشت و استفاده از بیمه درمانی مواجه هستند.
مدیریت شرکت واحد به بهانه عدم اعتبار و مشکلات مالی پرداخت حق بیمه صدها کارگر همچنین حق سنوات خدمت‌شان را بیش از دو ماه پرداخت نکرده است و کارگران بارها به مدیریت مراجعه کرده‌اند اما بی نتیجه بوده است.
این تجمع اعتراضی تا مخابره این خبر همچنان ادامه دارد.

***********

تجمع اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد

تجمع اعتراضی تعدادی از رانندگان شرکت واحد خطوط بی آرتی مقابل اداره مرکزی شرکت واحد هم اکنون ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

***********

رضا شهابی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه که در روز گذشته ۲۲ اردیبهشت ماه توسط ماموران اطلاعاتی در منزلش بازداشت شده بود طی تماس تلفنی کوتاه امروز ۲۳ اردیبهشت با خانواده اش اعلام کرده در بند ۲۰۹ زندان اوین میباشد.

***********

سندیکای کارگران شرکت واحد

بازداشت فعال کارگری ریحانه انصاری‌نژاد را محکوم می‌کند

روز گذشته ۲۲ اردیبهشت ساعت ۲ بامداد ماموران وزارت اطلاعات به منزل فعال کارگری ریحانه انصاری‌نژاد یورش می‌برند و تا ساعت ۴ صبح منزل ایشان را تفتیش و بهم می‌ریزند و ضمن بازداشت ایشان، گوشی تلفن همراه، لب‌تاب، لوازم الکترونیکی و برخی کتاب‌های وی را نیز ضبط می‌کنند. از محل نگهداری ایشان تا این لحظه هیچ اطلاعی وجود ندارد.
هجوم نیروهای اطلاعاتی در ساعات ۲ بامداد به منزل ریحانه انصاری نژاد در حالی صورت گرفته ، که ایشان با دختر جوانش به تنهایی در منزل سکونت داشته اند و این رفتار خشونت آمیز نیروهای اطلاعاتی باعث رعب و وحشت دختر جوان این فعال کارگری شده است ، بطوری که تبعات این برخوردها میتواند تاثیرات بسیار منفی در روحیه دختر جوان این فعال کارگری بگذارد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت فعال کارگری ریحانه انصاری‌نژاد و دیگر بازداشت‌های زنجیره‌ای فعالین کارگری و معلمان را قویا محکوم می‌کند و ضمن نگرانی عمیق از بی‌خبری از وضعیت ایشان خواهان آزادی وی و همه فعالین کارگری و معلمان زندانی و مختومه شدن پرونده‌های قضایی علیه آنان می‌باشد.

***********

بیانیه سندیکاها و تشکلات کارگری و بازنشستگان مستقل

پیرامون تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف نسبت به گرانی‌ها

اعلام پشتیبانی از اعتراض های دلیرانۀ مردم ایذه، اهواز، سوسنگرد، شیراز، شادگان و دزفول علیه افزایش سرسام آور قیمت کالاهای اساسی.
گرانی مداوم و کمر شکن ارزاق عمومی و دیگر کالاهای اساسی و جهش سرسام آور قیمت ها به دنبال حذف یارانه های این اقلام، زنگ های خطر را در سرتاسر کشور به صدا درآورده است:
خطر فرو رفتن هرچه بیشتر کارگران و توده های میلیونی مردم در باتلاق فقر و درماندگی و افزایش محرومیت آن ها، در اثر سیاست های مخرب و خانمان برانداز حکومت - که تماما در خدمت سرمایه داران و باندهای قدرت قرار دارد - بیش از پیش بار بحران های داخلی و خارجی را بر دوش کارگران و توده های مردم محروم و به جان آمده گذاشته و بخش های هرچه وسیع تری از آنان را به زیر خط فقر و فلاکت پرتاب می کند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

تجمع سراسری معلمان در اعتراض به بازداشت و زندانی کردن معلمان

امروز پنج شنبه۲۲ اردیبهشت در تهران و همزمان در شهرهای مریوان، سنندج، سقز، بیجار، دهگلان، کرمانشاه، آمل، شیراز، نورآباد، ممسنی، گیلان، اهواز، اردبیل، سردشت، شهرضا، رشت، کرج، فسا، قزوین، خراسان‌شمالی، آبدانان، هرسین، اراک، لنگرود، ساری، رضوانشهر، اسلام آباد و دیگر شهرهای کشور همچنان ادامه دارد . معلمان خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی معلمان در بند می باشند.

***********

رضا شهابی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت شد

رضا شهابی از اعضای هییت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد امروز صبح ۲۲ اردیبهشت توسط ماموران وزرات اطلاعات درمنزل شخصی اش بازداشت شد . اخبار تکمیلی بازداشت متعاقبا اعلام خواهد شد

اخبار تکمیلی
امروز پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت ساعت ۹ صبح پنج مامور وزرات اطلاعات به منزل رضا شهابی مراجعه و نگهبان ساختمان را مجبور کردند درب آپارتمان را بزند و به محض اینکه لای درب باز شد، ماموران با وجود اینکه همسر و دختر آقای شهابی لباس مناسب نداشتند درب را هل داده و به زور وارد خانه ایشان شدند. مامورین بلافاصله با دو دوربین شروع به فیلمبرداری کرده و بدون توجه به اعتراضات دختر ایشان شروع به تفتیش منزل کرده‌اند و تلفن آقای شهابی را ضبط کرده‌اند.
مامورین پس از بازداشت شهابی به محل کار ایشان مراجعه می‌کنند و کل کارگاه را بهم ریخته‌اند و تا مخابره این خبر هنوز مشخص نیست که ایشان را به کجا برده اند.
شهابی در طول محکومیت شش ساله زندان قبلی در پی اعتصابات غذا دچار مشکلات عدیده جسمی مانند فشار خون و قند شده است و به دلیل ضرب و شتم بازداشت سال ۸۹ جراحی کمر و گردن کرده است. ایشان همچنین بیماری حاد کلیه و کبد دارد که دو مرتبه سنگ شکن کلیه کرده است. درزمان بازداشت امروز فشار خون شهابی از حد طبیعی خارج شده بطوری که مجبور شده از قرص فشار استفاده کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن محکوم کردن بازداشت رضا شهابی، نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت این عضو سندیکا اعلام می‌دارد و مسئولیت هرگونه مخاطره جانی برای ایشان را متوجه قوه قضاییه و زندانبان می‌داند. سندیکای کارگران شرکت واحد، خواستار آزادی بی قید وشرط ایشان می‌باشد.

***********

گفتگوی محمد اصلاغی راننده خط یک بی آرتی،

از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با سایت خبری معاصردر خصوص مشکلات رانندگان

راننده شرکت‌واحد تهران در گفت‌گو با معاصر:
از وعده‌های مسوولان شهرداری خسته شده‌ایم/تا رسیدن به‌خواسته‌های صنفی اعتراض می‌کنیم

نادیده‌گیری خواسته‌های رانندگان اتوبوس شرکت واحد به سال‌های گذشته باز می‌گردد و باتوجه بله حساسیت شغل این کارگران که جابه‌جایی شهروندان تهران است و روزانه میلیون‌ها نفر را در پایتخت جابه‌جا می‌کنند جا دارد مسوولان به خواسته‌های صنفی آنها رسیدگی کنند.

محمدعلی اِصلاغی، یکی از رانندگان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران با انتقاد از بی‌پاسخ ماندن درخواست‌های صنفی‌شان از شرکت واحد و همچنین شهرداری تهران به خبرنگار معاصر می‌گوید: «باتوجه به اعتراضاتی که همواره رانندگان اتوبوس تهران انجام می‎دهند خواسته‌های ما کاملا مشخص است ولی در مقابل می‌بینیم که نه تنها حقوق ما نادیده گرفته می‌شود بلکه مسوولان شهرداری و شرکت واحد هیچ اهمیتی برای احقاق حقوق از دست رفته ما نمی‌دهند ولی این باعث نمی‌شود که ما خواسته‌های صنفی خود را رها کنیم.»

این فعال صنفی با اشاره به عدم به‌روزرسانی طرح طبقه‌بندی رانندگان شرکت واحد ادامه می‌دهد: «یکی از خواسته‌های اصلی ما رسیدگی به طرح طبقه‌بندی مشاغل است که مربوط به رانندگان اتوبوس تهران می‌شود که باید بگویم از ۱۵ سال پیش به‌روزرسانی نشده است و هر بار با وعده و وعید و جواب‌های دست و پا شکسته از سوی مسوولان روبه‌رو می‌شویم.»

او در همین زمینه ادامه می‌دهد: «پس از اعتراضات سریالی در سال ۱۴۰۰ که از سوی فعالان صنفی در زمینه صادر شدن احکام جدید با توجه به طرح طبقه‌بندی مشاغل شد قرار بود جلسه‌ای را با حضور نمایندگانی از شورای شهر، شهرداری، شرکت واحد و دو تن از نمایندگان رانندگان معترض برگزار کنند ولی به‌جای دونفر یک نفر دعوت شده بود و آن یک نفر هم در مسافرت بود. در نهایت ما یک‌نفر دیگر را به‌عنوان جایگزین انتخاب کردیم و به این جلسه فرستادیم که متاسفانه با مخالفت محمود ترفیع، مدیر عامل شرکت واحد روبه‌رو شد و ایشان اصرار بر این داشتند که این نماینده نباید در جلسه حضور داشته باشد و در نهایت این جلسه بدون حضور نمایندگان کارگران معترض برگزار شد. در هر صورت در جلسه‌ای که ما نماینده‌ای نداشتیم مصوب شد که با احکام جدید علی‌الحساب ۲۰ درصد از طرح طبقه‌بندی مشاغل تا اجرای کامل این طرح که قرار بود شهریور ۱۴۰۰ به روز‌رسانی کنند، اعمال شود.»

اِصلاغی با اشاره به سرنوشت این مصوبه اضافه می‌کند: «حالا که با شما صحبت می‌کنم چندین ماه از این مصوبه گذشته است ولی هیچ تغییری در پرداختی‌ها به ما رخ نداده است که باز هم بنا بر مصوبه خودشان با مسوولان نیروی انسانی شهرداری تهران نامه‌نگاری کردیم ولی همچنان با سردی و بی‌تفاوتی به ما جواب می‌دهند. ما به مسوولان گفتیم که از وعده‌های شما خسته شده‌ایم ولی با این حال باز هم برای احقاق حقوق صنفی خود پا پس نمی‌گذاریم.»

این راننده اتوبوس‌رانی تهران با اشاره به دیگر مطالبات صنفی همکاران‌ش می‌گوید: «بی‌تفاوتی مسوولان به شرایط صنفی ما تنها به عدم رسیدگی طرح طبقه‌بندی مشاغل باز نمی‌گردد. همکاران ما از آبان ماه سال گذشته سهمیه شیر و کیک روزانه خود را دریافت نمی‌کنند و هنگامی که از مسوولان شرکت واحد درخواست رسیدگی می‌کنیم هیچ جوابی نمی‌شنویم. ما اتفاقات را با خون‌سردی دنبال می‌کنیم و تلاش می‌کنیم با نامه‌نگاری و تجمعات صنفی بتوانیم به خواسته‌های برحق خودمان دست پیدا کنیم و امیدواریم مسوولان با توجه به حساسیت شغل ما و هم چنین وضعیت اقتصادی به‌موضوعات رسیدگی کنند.»

***********

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

بازداشت آنیشا اسدالهی و کیوان مهتدی را محکوم می‌کند

امروز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ساعت ۲ بعد از ظهر، آنیشا اسدالهی و کیوان مهتدی معلمین زبان و از حامیان طبقه کارگر با یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل‌شان بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ اوین منتقل شدند. ماموران لب‌‌تاب، گوشی تلفن همراه و سایر لوازم‌شان را در حین بازداشت ضبط کردند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت آنیشا اسدالهی و کیوان مهتدی از معلمان دلسوز و حامی طبقه کارگر را قویا محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنان می‌باشد.

***********

نوزدهم اردیبهشت، هجدهمین سالگرد حمله چماقدارهای

شورای اسلامی کار و عوامل خانه کارگر به محل سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه.

هجده سال از یورش وحشیانه چماقدارهای شوراهای اسلامی کار ده گانه شرکت واحد و کانون شورای های اسلامی کار استان تهران با حمایت اعضای خانه کارگر و سازماندهی عوامل امنیتی و نیروهای انتظامی صورت گرفته بود، می‌گذرد.
عوامل شوراهای اسلامی کار و خانه کارگر با طراحی و هماهنگی قبلی‌ با عوامل امنیتی برای سرکوب و متوقف کردن حرکت سندیکای کارگران شرکت واحد، در نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۴، پیش از اینکه اولین مجمع سندیکا برگزار شود ساعت ۱۰ صبح با حمله به محل سندیکا درب و شیشه‌های ساختمان را شکستند. (ساختمان سندیکای خبازان) اعضاء سندیکارا بشدت مورد ضرب و شتم و جرح قرار دادند و تمامی اموال موجود در دفتر سندیکا را به سرقت بردند.
حتی چند روز بعد از این حمله وحشیانه اقداماتی نظیر آتش زدن ساختمان سندیکا با مواد آتش‌زا قوی کردند که خوشبختانه رانندگان و کارگران با آگاهی و مقاومت و ایستادگی مرعوب نشدند و فقط یک برگ ننگین دیگری برای آنان رقم خورد و ماهیت ضد کارگری عوامل خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار بیشتر از گذشته برای جامعه کارگری روشن شد.
ناگفته نماند عوامل این حمله که اعضای اصلی خانه کارگر و کانون عالی شوراهای اسلامی کار بودند همچنان در تمامی دو دهه اخیر برای حفظ قدرت و منافع شخصی‌شان در کانون‌های بازنشستگی و شورایعالی کار و کمیته دستمزد و ... صاحب پست و مقام هستند و همه ساله با امکانات رسانه‌ای دولتی و حکومتی که در اختیار دارند سعی می‌کنند همچنان همسو با کارفرما‌ها و عوامل امنیتی از شکل گرفتن تجمعات اعتراضی کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی جلوگیری کنند و با مصاحبه‌های ریاکارانه‌ی انتقادی سعی در فریب کارگران و بازنشستگان دارند و سوپاپ اطمینانی هستند برای عدم شکل‌گیری تشکلات مستقل کارگران و بازنشستگان و اعتراضات مستقل‌شان.
ماهیت ضدکارگری خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار را برای کارگران و جامعه کارگری بارها اعلام کرده‌ایم و عملکرد آنها در چهار دهه‌ی گذشته بر هیچ کس پوشیده نیست و بخوبی نمایان و روشن است.
سندیکای کارگران شرکت واحد از کارگران سراسر کشور می‌خواهد برای اتحاد و همبستگی و پیگیری مستمر مطالبات خود، با ایجاد سندیکاها و تشکلات کارگری مستقل درمحیط کار خط بطلانی به اعتبار پایان یافته تشکلات ضدکارگری و فرمایشی خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار بکشند. چرا که بهترین راه برون رفت از این وضعیت اسفبار معیشتی و پیگیری مطالبات ایجاد تشکلات مستقل کارگری از کارفرما و دولت است و مطابق مقاوله نامه‌های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار، کارگران برای این مهم نیاز به اجازه هیچ مقام و یا مسئولی ندارند.
سندیکای کارگران شرکت واحد نه تنها حق داشتن سندیکاها و تشکل‌های کارگری مستقل و حق اعتراض و اعتصاب را برای کارگران برسمیت می‌شناسد، بلکه آمادگی خود را برای انتقال تجربیات و آگاهی‌های لازم برای ایجاد تشکیلات کارگری درمحیط کار به کارگران اعلام می‌دارد.

***********

حذف شیر و کیک روزانه کارگران شرکت واحد از سوی مدیریت و مقاومت کارگران

شیر و کیک روزانه، یکی از مزایای کارگران است که مدیریت شرکت واحد در سال‌های گذشته مداوم تلاش کرده است که آنرا قطع کند. در حالی که مدیریت ریخت و پاش‌های فراوان دارد اما در پی صرفه‌جویی از طریق دست کردن در جیب رانندگان است.
در سه سال‌ گذشته مدیریت با تاخیر انداختن در پرداخت شیر و کیک روزانه همواره در پی قطع این مزایای کارگران بوده هست تا جایی که در حال حاضر پرداخت شیر و کیک روزانه هشت ماه است که به تاخیر افتاده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد از کارگران می‌خواهد تا در برابر قطع مزایا از سوی مدیریت با همبستگی و بکارگیری قدرت جمعی مقاومت کنند. کارگران در این راستا باید بیش از پیش به همبستگی خود در سندیکا همت گمارند همچنین باید روزانه در جمع‌های کوچک و بزرگ خود راه‌های مقابله با مدیریت برای جلوگیری از قطع مزایا را بررسی و اعتراضات خود را سامان دهند.

***********

حمایت پنج سندیکای فرانسوی در بیانیه اول ماه مه، در دفاع از معلمان و کارگران زندانی در ایران.

پیام سندیکاهای فرانسه به کارگران ایران به مناسبت ۱ مه ۲۰۲۲
ما سازمان های سندیکایی فرانسوی س اف د ت، س ژ ت، اف اس او، سولیدر، او ان اس آ، چندین سال است که مشترکاً از مبارزات شما برای دفاع از حقوق و آزادی هایتان حمایت می کنیم. ما به خوبی واقفیم که شما تحت چه شرایطی این مبارزه را به پیش می برید: سرکوب بسیار شدیدی که توسط مقامات ایرانی اعمال می شود و شرایط بسیار دشوار کار و زندگی برای مردم ایران. حق تشکیل آزادانه اتحادیه‌های کارگری و عضویت در سازمان‌هایی که کارگران را نمایندگی کنند و واقعاً مستقل هستند، از آرمان‌های مشروع و کاملاً به رسمیت شناخته شده در حقوق بین‌الملل است. ما از خواسته های شما حمایت می کنیم تا این که سرانجام دولت ایران به این حقوق بین المللی گردن نهد، حقوقی که دولت ایران به عنوان یک عضو سازمان جهانی کار ملزم به رعایت آن ها است!
ما اخراج‌های ناعادلانه، حبس ها و فشارهای قضایی علیه کسانی که از حقوق اساسی خود دفاع می‌کنند و خواستار آزادی سندیکا هستند را محکوم می‌کنیم. ما برای آزادی بی قید و شرط همه سندکالیست های زندانی تلاش می کنیم و در جهت کمک به پایان دادن به این شرایط غیرقابل قبول، به افشای هر چه بیشتر موارد سرکوب ادامه خواهیم داد.
به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی همبستگی، ما بار دیگر حمایت بی دریغ خود را از شما در نبرد سختی که برای آزادی همه زنان و مردان، برای کرامت زنان و مردان زحمتکش، برای رعایت حقوق بشر به پیش می برید، تجدید می کنیم.
در ۳۰ آوریل ۲۰۲۲، در آستانه روز جهانی کارگر، رسول بداغی به همراه جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و علی اکبر باغانی با خشونت در منازل خود بازداشت شدند. آن ها همه اعضای انجمن معلمان هستند. آن ها را به مکان های نامعلومی منتقل کردند و کامپیوتر و تلفن آن ها را ضبط کردند.
در ۱ مه ۲۰۲۲، وضعیت حکومت نظامی اعلام نشده در تهران و سایر شهرهای بزرگ حاکم شد. در این روز چندین استان شاهد درگیری بسیار خشن پلیس بوده و ده ها معلم دستگیر شدند. آزادی معلمان زندانی، بیمه درمانی و علیه خصوصی سازی آموزش عمومی از جمله خواسته های معلمان بود.
ما سازمان های سندیکایی فرانسوی بار دگر بر همبستگی خود با قربانیان سرکوب رژیم ایران به ویژه سندیکالیست ها تاکید می ورزیم. ما این سرکوب های غیرقابل تحمل را به شدت محکوم می کنیم.
ما خواستار خواهان لغو همه محکومیت های غیرعادلانه و خلاف آزادی های و حقوق بنیادی هستیم. هم چنین خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه مبارزین زندانی شده به خاطر فعالیت های سندیکایی اشان هستیم و نیز آزادی تمامی زندانیان عقیدتی و نویسندگان.
ما هم چنین از رژیم ایران می خواهیم که به پیمان های بین المللی که دولت ایران امضا کرده، از جمله حق ایجاد تشکل های مستقل، حق برگزاری تجمعات، حق اعتصاب، و حق قراردادهای جمعی، احترام بگذارد..

پاریس، ۵ مه ۲۰۲۲

کنفدراسیون دموکراتیک فرانسوی کار (س اف د ت) CFDT : dszliwka@cfdt.fr

کنفدراسیون عمومی کار (س ژ ت) CGT : n.ferouse@cgt.fr

کنفدراسیون متحده سندیکایی (اف. اس. او) FSU : michelle.olivier@snuipp.fr

اتحاد سندیکایی همبستگی (سولیدر) Solidaires : contact@solidaires.org

اتحاد ملی سندیکاهای مستقل (او ان اس آ) UNSA : rachel.brishoual@unsa.o

***********

حذف شارژ کارت اعتباری کارگران شرکت واحد ویژه روز جهانی کارگر، از سوی مدیریت

در ادامه حذف سازمان یافته و زنجیره‌ای مزایای نقدی و غیرنقدی کارگران شرکت واحد، مدیریت شرکت واحد اینبار با سوء استفاده از نزدیکی روز عید فطر و روز جهانی کارگر، شارژ کارت اعتباری کارگران ویژه روز جهانی کارگر را حذف کرده است. سال گذشته کارت اعتباری کارگران بمناسبت روز جهانی کارگر پانصد هزار تومان شارژ شد که این مبلغ برلی امسال می‌بایست افزایش هم می‌یافت.
سندیکای کارگران شرکت واحد خطاب به کارگران اعلام می‌کند، برای جلوگیری از روند حذف مزایا توسط مدیریت، تنها راه اتحاد و همبستگی حداکثری کارگران در سندیکا و برگزاری مداوم اعتراضات جمعی می‌باشد. همچنان که اتحاد و همبستگی کارکران و پیوستن به سندیکا در سال ۱۳۸۴ و برگزاری اعتراضات و اعتصابات، با قدرت جمعی خود افزایش حقوق و پرداخت مزایای متعدد را رقم زدیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نسبت به حذف مزایای نقدی و غیرنقدی کارگران، به مدیریت شرکت واحد هشدار می‌دهد و خواهان تغییر روند فعلی و برقراری تمامی مزایای کارگران می‌باشد.

***********

تجمع اعتراضی معلمان و کارگران در روز جهانی کارگر

با وجود سرکوب بسیار شدید پلیسی - امنیتی، در بیش از پنجاه شهر کشور شکل گرفت.

یکشنبه اول ماه مه (۱۱اردیبهشت) روز جهانی کارگر، با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان به تجمع اعتراضی و حمایت‌های صورت گرفته از سوی تشکل‌های کارگران و بازنشستگان در بیانیه‌های متعدد، بمناسبت روز جهانی کارگر و روز معلم با همبستگی در بیش از پنجاه شهر تجمعات اعتراضی برگزار شد.
در روزهای منتهی به روز جهانی کارگر، تعدادی از فعالین کانون صنفی معلمان و فعالین کارگری با هجوم عوامل امنیتی بازداشت زندانی شدند. عوامل اطلاعاتی امنیتی با تمام امکاناتی که از صاحبان سرمایه و قدرت در دست دارند تمام قد مقابل اعتراضات بحق کارگران و معلمان ایستادند و سعی در سرکوب این اعتراضات با ابزارهای سرکوب نظیر ارسال پیامک‌های تهدید آمیز وسیع به فعال صنفی معلمان و کارگران و تهدیدهای تلفنی و ارسال ابلاغیه حضور در مراکز امنیتی و هجوم به منازل این فعالین و ضبط موبایل و کامپیوتر و کتاب و نشریات و لوازم شخصی این افراد کردند. در تهران و اطراف میدان بهارستان و خیابان‌های منتهی به آن و مترو بهارستان، مملو از حضور نیروهای انتظامی و یگان‌های ویژه سرکوب و موتور سوارها و لباس شخصی‌ها بود و ایستادن افراد ممنوع بود و اگر کسی می‌خواست بایستد با برخوردهای زشت و زننده عوامل امنیتی و نیروهای لباس شخصی مواجه و یا بازداشت می‌شد. البته این امکانات و ابزار سرکوب در شهرهای دیگر الخصوص منطقه جنوب کشور و کردستان هم به همین شکل بود.
اما علیرغم تمام امکانات و ابزارهای سرکوب، اعتراضات معلمان در بیش از پنجاه شهر شکل گرفت و کارگران هم درتعدادی از شهرها با وجود جو امنیتی توانستند روز جهانی کارگر را با حضور در خیابان برگزار کنند.
بازداشت‌های صورت گرفته در ارتباط با اعتراضات روز جهانی کارگر که اطلاع یافته‌ایم به قرار زیر است:
معلمان
رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، علی‌اکبر باغانی، رضا مسلمی، صفررمضانی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، اسکندر (سوران) لطفی، دکتراسدی، محمد خواجه، یوسف صیادی، حمید خجسته، اردشیر صیادی، فریدون شفیعی، محمود ملاکی، محسن عمرانی، دکتر امانی‌فر ، صلاح سرخی، منصوره عرفانیان، علی حاجی، فاطمه بهمنی، دکتر محمودی، جدای این اسامی گروهی از افراد که عمده آنها از بازنشستگان هستند در محل تجمع بازداشت شدند که اسامی آنها در دست نیست. همچنین ماموران امنیتی به منازل بسیاری از کارگران و حامیان حقوق کارگر یورش بردند و وسایل ارتباطی و الکترونیکی و وسائل شخصی‌شان را ضبط کردند و افرادی نیز برای بازجویی احضار شدند.
سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت فعالین کانون صنفی معلمان را قویا محکوم می‌کند و همچنین یورش ماموران اطلاعاتی را به منازل اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد حسن سعیدی و داود رضوی و دیگر موارد را بشدت محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی قید وشرط تمامی بازداشت شدگان معلمان و بازنشستگان و کارگران می‌باشد.

***********

هجوم ماموران وزارت اطلاعات یک روز مانده به روز جهانی کارگر

به منزل حسن سعیدی و داود رضوی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد

شنبه ۱۰ اردیبهشت ماموران وزارت اطلاعات یک روز مانده به روز جهانی کارگر به منزل حسن سعیدی و داود رضوی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد هجوم بردند. در ساعت ۱۸ ماموران به منزل حسن سعیدی مراجعه کرده و در حالی که همسر و فرزند کوچک ایشان تنها در منزل بودند با تهدید وارد منزل شدند و با تفتیش منزل گوشی تلفن همراه، فلش مموری، دو هارد کامپیوتر، سی‌‌دی، کتاب و پرونده‌های کارگران را با خود بردند. در مراجعه به منزل ایشان همچنین کتبا به همسرشان ابلاغ کردند که ظرف پنج روز آینده به دادسرای اوین مراجعه نماید اما مامورین با تلفن به حسن سعیدی اطلاع دادند که ۹ صبح ۱۱ اردیبهشت به کمیته پیگیری وزارت اطلاعات مراجعه نماید در غیر اینصورت تحت پیگرد خواهد بود. همزمان ماموران وزارت اطلاعات به منزل داود رضوی دیگر عضو سندیکا مراجعه کردند که ایشان و خانواده در منزل نبودند با این وجود ماموران اهالی ساختمان را تحت فشار قرار دادند و بنابر اطلاع، ماموران تا ساعت‌ها جلو منزل ایشان ایستاده بودند.
در روزهای منتهی به روز جهانی کارگر نهادهای امنیتی با بسیاری از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تماس تهدید آمیز گرفته‌اند و پیامک‌های تهدید آمیز ارسال کرده‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تهاجم ماموران وزارت اطلاعات منزل اعضای خود حسن سعیدی و داود رضوی همچنین تماس‌های تهدید آمیز و ارسال پیامک تهدید آمیز به بسیاری از اعضای خود را محکوم می‌کند و خواهان رفع آزار و اذیت و تهدید نهادهای امنیتی از اعضای سندیکا و مختومه شدن پرونده‌های قضایی علیه اعضا سندیکا می‌باشد.

***********

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکلات مستقل کارگران و معلمان و بازنشستگان

به مناسبت روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت)

بیانیه اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت ۱٤٠۱) روز اتحاد و همبستگی بین‌المللی طبقۀ کارگر در سراسر جهان.

اول ماه مه، روز تحکیم همبستگی و اتحاد کارگران همۀ کشورها، علیه استثمار و ستم سرمایه‌داری در سرتاسر گیتی است. این روز بزرگ، یک پیام فراموش نشدنی برای طبقۀ کارگر جهانی در بر دارد و آن اینکه: آزادی طبقۀ کارگر تنها به دست خود و با اتحاد و همبستگی و مبارزه‌ای سازمان یافته و متشکل محقق می‌شود.
واقعیت این است که نظام سرمایه‌داری وضعیت اقتصادی و سیاسی خطرناک و راه حل‌های فاجعه باری را برای کارگران و توده‌های زحمتکش در سرتاسر جهان به وجود آورده است که آشکارا آنان را به ورطه فقر و فلاکت می‌کشاند. «راه حل‌های اقتصادی» ای همچون: توسل به رویکرد «بازار آزاد»؛ توسعۀ لجام گسیخته خصوصی‌سازی و مقررات زدائی؛ حذف یا کاهش خدمات عمومی، کالائی کردن هرچه بیش‌تر همه چیز که بازپس گرفتن دستاوردهای کارگران، انداختن بار بحران اقتصادی بر دوش آنان و توده‌های زحمتکش و تخریب همه جانبه محیط زیست از پیامدهای مخرب و بلافصل آن می‌باشد. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

احضار و تهدید تلفنی اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد از سوی وزارت اطلاعات در آستانه روز جهانی کارگر

امروز سه‌شنبه ششم اردیبهشت‌ بسیاری از فعالین سندیکای کارگران شرکت واحد تلفنی از سوی وزارت اطلاعات احضار و تهدید شدند. از احضار شوندگان خواسته شده تا فردا به مقر وزارت اطلاعات مراجعه کنند. از سوی دیگر تعدادی از حامیان طبقه کارگر نیز تلفنی از سوی وزارت اطلاعات احضار و تهدید شده‌اند.
همچنین امروز ساعت چهار بعد از ظهر ماموران وزارت اطلاعات به منزل رهام یگانه از حامیان طبقه کارگر مراجعه کرده‌اند و دستگاه‌های تلفن همراه، هارد، کتاب و دیگر لوازم شخصی ایشان را ضبط کرده‌اند و به ایشان گفته شده که در ماه آینده احضار و از شما بازجویی خواهد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه احضار و تهدید تلفنی اعضای سندیکا و حامیان طبقه کارگر و ورود ماموران به منازل آنان را قویا محکوم می‌کند. قطعا فشارهای صورت گرفته بر کارگران و حامیان طبقه کارگر در آستانه روز جهانی کارگر برای جلوگیری از حق بدیهی کارگران در برگزاری مراسم روز جهانی کارگر با هر شکل آن است و سندیکا فشارهای فراقانونی نهادهای امنیتی برای جلوگیری از مراسم روز جهانی کارگر را قویا محکوم و خواهان توقف این روند فراقانونی می‌باشد.

***********

ادامه تجمعات اعتراضی معلمان امروز یکم اردیبهشت

تجمع اعتراضی و سراسری معلمان و فرهنگیان بازنشسته، امروز اول اردیبهشت در اعتراض به عدم اجرای کامل رتبه بندی و همسانسازی در تهران و همزمان درشهرهای کرج، قزوین، قم، تاکستان، اراک، اصفهان، شهرضا همدان، سقز و زیویه، مریوان، هرسین، بوشهر، سنندج، بوکان کوهدشت، بیجار، الیگودرز، شهرکرد، لرستان، نیشابور، مشهد شیراز، اسلام آباد غرب، و دهها شهر دیگر همچنان ادامه دارد.
درتهران جو امنیتی بسارشدیدی وجود دارد و از میدان فردوسی تا کریمخان حضور پررنگ نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی و نیروهای انتظامی به چشم میخورد و اجازه حتی ایستادن در سراسر خیابان ازسوی عوامل امنیتی به عابران داده نمیشود اما معلمان معترض تهرانی با وجود جو شدید امنیتی در این تجمع شرکت کرده اند.
تعدادی از شعارهای معلمان: معلم زندانی آزاد باید گردد./ وزیر بی کفایت شرمت باد شرمت باد / معلم بپا خیز برای رفع تبعیض
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن حمایت از تمامی مطالبات معلمان و برسمیت شناختن حق اعتراض و تجمع برای معلمان خواستار آزادی بی قید وشرط تمامی معلمان دربند میباشد.

***********

صدور حکم پنج سال زندان برای معلم حق طلب و مبارز رسول بداغی را قویا محکوم می‌کنیم

رسول بداغی از فعالین شناخته شده معلمان که سال‌هاست برای احقاق حقوق معلمان فعالیت می‌کند، در پرونده‌ای جدیدی از سوی شعبه بدوی ۲۶ دادگاه انقلاب به پنج سال زندان و دو سال تبعید به خارج از تهران و استان‌های همجوار محکوم گردیده است.
بداقی پیش از این هم به دلیل فعالیت‌های صنفی هفت سال زندانی بوده است. ایشان پس از زندان نیز مداوم از سوی عوامل امنیتی تحت فشار بوده تا دست از فعالیت صنفی و حق‌طلبانه بردارد، اما زندان، اخراج از کار، تهدیدهای پلیسی امنیتی و اذیت و آزار هرگز نتوانست اراده ایستادگی، مقاومت در مقابل ظلم و فساد را در این معلم مبارز و فداکار، متزلزل کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن حمایت از تمامی مطالبات معلمان، تعقیب و مراقبت پلیسی - امنیتی معلمان و پرونده سازی و صدور احکام زندان برای آنان را محکوم می‌کند و خواهان لغو حکم ظالمانه علیه رسول بداقی و آزادی بی‌قید و شرط تمامی معلمان و فعالان کارگری محبوس می‌باشد.

***********

ادغام کردن سرویس های ایاب و ذهاب رانندگان خطوط بی آرتی مشکلاتی را برای رانندگان این خطوط بوجود آورده است.

عدم پرداخت مطالبات بازنشستگان و اقدام عوامل امنیتی با ارسال پیامک‌های تهدید آمیز درجهت سرکوب اعتراضات سراسری بازنشستگان
با گسترش اعتراضات بازنشستگان، کارگران، معلمان و دیگر اقشار فرودست و سراسری شدن این اعتراضات، با توجه به اینکه دولت مردان برنامه و قصدی برای پرداخت مطالبات ندارند، بنابراین عوامل دولتی، حکومتی و امنیتی تمام قد با همه امکانات اقدام به سرکوب معترضین می‌کنند و این بار هم با ارسال پیامک در سطح انبوه از طریق تلفن همراه و فضای مجازی به کاربران گروههای تلگرامی، درصدد خاموش کردن این اعتراضات هستند.
متن ارسال پیامک‌تهدید آمیز عوامل امنیتی:
"هشدار:
جریانهای معاند و سرویس های جاسوسی قصد بهره برداری از تجمعات صنفی را دارد و در این راستا اقدام به بازنشر فراخوان های متعددی می نماید. بدین جهت اخطار می گردد از بازنشر فراخوان های آنها و شرکت در تجمعات به طور جد اجتناب فرمائید. بدیهی است درصورت مشاهده جنابعالی در تجمعات برخورد قانونی با شما صورت خواهد گرفت."
رفتار خشونت بار عوامل امنیتی در روزهای ۲۱ و ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ با بازنشتگان تامین اجتماعی مقابل مجلس و بازنشستگان مخابرات در میدان آراژنتین نشانگر بی‌توجهی دولت در پرداخت مطالبات و استفاده همه جانبه از ابزار سرکوب می‌باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد با توجه به نزدیک شدن اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) که روز جهانی کارگر می‌باشد، را فرصتی برای ایستادگی متحدانه‌ی کارگران، معلمان، بازنشستگان، مزد بگیران و تمام فرودستان در مقابل ظلم وفساد و تبعیض در کشور می‌داند.

متحد شویم که چاره زحمت‌کشان اتحاد است و تشکیلات

***********

ادغام کردن سرویس های ایاب و ذهاب رانندگان خطوط بی آرتی مشکلاتی را برای رانندگان این خطوط بوجود آورده است.

متاسفانه در شرکت واحد هرجا که بودجه و هزینه های ریخت وپاش مدیران کسر میآید، نزدیک ترین منبع تامین این کسری ها جیب رانندگان و کارگران است.
مدیران سامانه ها الخصوص سامانه یک و سامانه پنج در جدیدترین ترفندی با ادغام کردن سرویس های این دو سامانه، شرایط سخت و زمانبری را به رانندگان زحمت کش خطوط بی آرتی سامانه یک و پنج تحمیل کرده اند، بطوری که تعدادی از این رانندگان بعلت کم کردن سرویس های ایاب و ذهاب، باید تا حدود یک ساعت نه تنها صبح ها زودتر از قبل ادغام کردن سرویس ها از خواب بیدارشوند، بلکه رانندگانی که صبح کار هستند و منزلشان اندیشه جاده کرج میباشد بایستی صبح ها تا وسط اتوبان با یک سرویس بیایند و ساعت ۵ صبح مجددا در کنار اتوبان همچنان منتظر سرویس بعدی در خطرناکترین بخش جاده منتظر بایستند ، تا به محل کارشان برسند.
از آنجایی که رانندگان خطوط بی آرتی برای جابجایی شهروندان بیشترین فشار و استرس و آلودگی را تحمل میکنند برایشان سوال است که چطور درزمان شروع بکار و پایان کار از حداقل ترین امکانات ایاب وذهاب برخوردار نیستند و مشکلات ادغام سرویس های سامانه یک و پنج، مشکلات این رانندگان را که به دلیل بالا بودن هزینه های اجاره مسکن در حاشیه های شهر تهران سکونت دارند را بسیار افزایش داده است وموجب نارضایتی شدید این زحمت کشان شده است .
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه به مدیریت شرکت واحد توصیه میکند اگر نگران کسری بودجه در شرکت واحد هستید بجای درست کردن مشکلات جدید برای رانندگان زحمت کش شرکت واحد بهتر است کمی از ریخت و پاش های مدیران زیر دست کم کنید قطعا مشکلات کسری حل خواهد شد.

***********

گفتگوی رادیو پیام آزادی با داوود رضوی

گفتگوی رادیو پیام آزادی با داوود رضوی از اعضای هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیرامون فعالیت های سندیکایی
سندیکا درشرایطی به مبارزه ادامه می دهد که حاکمیت نه تنها به هیچ عنوان با سندیکا و تشکل های مستقل کارگری موافق نیست بلکه تا هم اکنون سندیکا به شدت زیر انواع فشار و سرکوب عوامل امنیت و حکومتی مانند احضار، زندان و اخراج قرار دارد. عوامل امنیتی، به طور روشن و آشکار از فعالین احضار شده می خواهند با سندیکا همکاری نکنند.
اعتراضات درسال جدید تداوم خواهند داشت. اعتراضات کارگران به سمت سراسری شدن می روند. حالا کارگر، معلم، بازنشسته، می داند چاره ای جز وحدت و تشکیلات ندارد. روشن است که حاکمیت و دولت هیچ برنامه ای برای بهبود شرایط زندگی فرودستان و مزدبگیران ندارد!        گفتگوی رادیو پیام آزادی با داوود رضوی

***********

احضار، تهدید، زندان و فشار بر فعالین کانون‌های صنفی معلمان را شدیدا محکوم می‌کنیم

درسالی که گذشت، شاهد اعتراضات مستمر و سراسری معلمان و فرهنگیان بازنشسته در بیش از دویست شهر کشور در اعتراض به عدم اجرای رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بوده‌ایم که متاسفانه عوامل امنیتی و نیروهای انتظامی با توسل به خشونت و پرونده‌سازی قضایی فشار بر معلمان و بازنشستگان فرهنگی را افزایش داده‌اند.
مسئولان قضایی - امنیتی با بازداشت‌ها و احضارهای فله‌ای معلمان و فرهنگیان بازنشسته اقدام به پرونده سازی برای این فعالین و تعیین تاریخ دادگاه بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز برای خانم ژاله روحزاد از معلمان و فعال بازنشسته و آقایان رسول بداقی و حمید قندی از اعضای کانون صنفی معلمان (اسلامشهر) در روزهای پانزدهم و شانزدهم فروردین ماه کرده‌اند.
هم اکنون دهها تن از فعالین معلمان به دلیل فعالیت های صنفی با احکام سنگین ، همچنان درزندان، دوران محکومیتشان را سپری میکنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با تاکید بر حق اعتراض و اعتصاب، از تمامی مطالبات معلمان و فرهنگیان بازنشسته حمایت می‌کند و خواستار آزادی تمامی معلمان دربند میباشد و هرگونه پرونده‌سازی، احضار ،فشار و تهدید آنان را قویا محکوم می‌کند و تاکید دارد که با فشار و تهدید و زندان نمی‌توان صدای بحق مزدبگیران و فرودستان که در سخت‌ترین شرایط معیشتی قرار دارند را خاموش کرد.

***********

شادباش فرارسیدن بهاری دیگر و نوروز

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه فرارسیدن بهاری دیگر و نوروز را به کارگران و عموم مردم شادباش می‌گوید و امید دارد در سال جدید همبستگی و اتحاد جنبش‌های مطالباتی کارگران، بازنشستگان، معلمان و سایر جنبش‌های مطالباتی جامعه تحقق یابد و با پیروزی منجر به رفاه عمومی برای همگان شود تا به شرایطی برسیم که فاصله طبقاتی وجود نداشته باشد.
برای تغییر وضعیت اسفبار و سخت معیشتی، راهی جز اتحاد و همبستگی سراسری تمامی مزد بگیران، اعم از کارگران و معلمان و بازنشستگان و پرستاران و فرودستان نیست.
سالی که گذشت متاسفانه شاهد فشار، تهدید و زندان برای معلمان و کارگران و بازنشستگان و دگر اندیشان بوده ایم. همچنان دهها معلم، کارگر، بازنشسته، دانشجو، روزنامه نگار، نویسنده و دگر اندیش با احکام ناعادلانه و ظالمانه همچنان در زندان هستند و درشرایط سخت همراه با خطرات جانی ناشی از ابتلا به کرونا را میگذرانند.
سندیکا امید دارد در سال آتی پنج کارگر اخراجی‌اش رضا شهابی، حسن سعیدی، ناصر محرم‌زاده، حسین کریمی سبزوار و فرحناز شیری بازگشت بکار شوند و پایانی برای سال‌ها شرایط سخت معیشتی این افراد باشد.

پیش بسوی همبستگی سراسری