افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                           سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲


پست اینستاگرامی ابوالفضل حسین‌زاده، برادر لیلا حسین‌زاده:

اعتصاب داروی خواهرم لیلا حسین زاده در اعتراض به فریبکاری پزشکی علیه او در زندان

پس از اعزام خواهرم به دکتر، قبل از انجام هرگونه آزمایش تشخیصی و بدون اجازه و اطلاع او، دز بالای کورتون به او دادند. زندان پس از این کار، خواهرم را تحت فشار قرار داده تا در انجام آزمایشات تشخیصی آن هم با امکانات زندان تن دهد، این در حالیست که دز بالای کورتون علائم بیمارش را می‌پوشاند و نتایج آزمایش را کاملا متاثر می‌کند.
خواهرم گفت: علیه او فریبکاری پزشکی کرده اند تا رنجش را انکار کنند، روند درمانش را مختل کرده اند و حتی به دلیل شرایط زندان امکان استفاده از یکی از داروهای حیاتی اش از او سلب شده، تشخیص و درمان بیماریش کاملا تحت تاثیر خواست دستگاه امنیتی قرار گرفته و چنان هر بار آسیبی جدید ی برای او رقم می‌زنند که دیگر در هیچ روند اصطلاحاً درمانی، اما در عمل امنیتی مشارکت نخواهد کرد و از مصرف هرگونه دارو سر باز می‌زند. / اردوی کار - ۱۴۰۱/۰۹/۲۹

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: عزای عمومی در بروجن: شمار زنان کارگر جان‌باخته به پنج نفر رسید

یک هفته پس از آتش‌سوزی در خودروی حامل کارگران سردخانه بهار، شمار قربانیان این حادثه به پنج نفر رسید. فرماندار بروجن تاخیر در امدادرسانی به کارگران حادثه‌دیده را تایید کرد.
دو زن کارگر دیگر که در آتش‌سوزی خودرو حامل کارگران سردخانه بهار بروجن مصدوم شده بودند جانشان را از دست دادند تا شمار قربانیان این حادثه مرگبار به پنج نفر برسد.
حادثه مرگباری که تا به حال جان پنج زن کارگر را گرفته است، صبح ۲۱ آذر رخ داد. کارگران برای گرم شدن یک پیک‌نیکی را روشن کردند و همین سبب شد خودروی حامل آنها دچار آتش‌سوزی بشود. بنا به گفته کارگران، نیروهای امداد و نجات با تاخیر به محل حادثه رسیدند و همین سبب شد یک تن از کارگران به نام مقدس میرخانی در روز حادثه جانش را از دست بدهد و هشت کارگر دیگر به بیمارستان منتقل شوند.
سرپرست فرمانداری بروجن هم به صورت تلویحی تاخیر در امدادرسانی به مصدومان را تایید کرد. او ۲۹ آذر گفت: «سرعت عمل بعد از وقوع حادثه قابل قبول نبوده و به جد پیگیر هستیم تا چنانچه قصوری صورت گرفته است برخورد جدی شود.»
دو کارگر دیگر به نام‌های میترا بخشی‌زاده و خاطره رضایی که مادر و دختر بودند طی روزهای ۲۴ و ۲۵ آذر در بیمارستان جان باختند. شهلا فرهادی هم که به بیمارستان منتقل شده بود، روز ۲۷ آذر به دلیل شدت جراحت فوت کرد و یک روز بعد از آن رسانه‌های داخلی از جان باختن زهرا چراغی در بیمارستان خبر دادند. خبرگزاری دولتی کار ایران، ایلنا به نقل از منابع کارگری وضعیت جسمانی کارگرانی که همچنان در بیمارستان بستری هستند را نامساعد گزارش کرد و نوشت احتمال افزایش شمار قربانیان وجود دارد.
فرماندار بروجن، نماینده این حوزه انتخابیه در مجلس و امام جمعه این شهر در یک اطلاعیه مشترک روز پنجشنبه یکم دی را در بروجن عزای عمومی اعلام کرده‌اند. مهدی حاجی‌آقا‌معمار دادستان عمومی و انقلاب بروجن هم از تشکیل پرونده قضایی و بازداشت راننده مینی‌بوس حامل کارگران سردخانه بهاران خبر داده است. بر بنیاد گزارش رسانه‌های داخلی زنان کارگر در سردخانه بهار بروجن روزمزد و بدون قرارداد کار و بیمه، با حداقل دستمزد مشغول به کار هستند.
ایران به لحاظ حوادث کاری یکی از ناامن‌ترین کشورها برای کارگران به شمار می‌رود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شمار کارگرانی که بر اثر حوادث کاری جانشان را از دست دادند، در سال ۱۴۰۰ کمتر از ۸۰۰ نفر گزارش کرد. این آمار به دلیل اینکه کارگران خارج از شمول قانون کار را در بر نمی‌گیرد غیرواقعی است. سازمان پزشکی قانونی بیش از ۲۸ هزار حادثه کاری در سال ۱۴۰۰ ثبت کرده است.

***********

شورای بازنشستگان ایران: باز هم حادثه مرگبار برای کارگران!!

عزای عمومی در بروجن ( استان چهارمحال و بختیاری)

"ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح روز دوشنبه ۲۱ آذرماه مینی بوس حامل زنان کارگران سردخانه بهار در محور نقنه_ دهاقان دچار حریق شد. علت این حادثه، آتش سوزی پیک نیکی گزارش شد که به عنوان وسیله گرمایشی داخل مینی بوس استفاده شده بود.
شمار قربانیان آتشسوزی در سرویس #کارگران_زن شاغل در سردخانه بهار #بروجن به ۵ نفر رسیده که ۳ نفر هم با مصدومیت شدید در بیمارستان بستری اند که احتمال مرگ آنان هم وجود دارد." / رکنا
ساختار گرمایش در ماشینها از ساده ترین و اولیه ترین تجهیزات فنی طراحی موتور است. وسیله ای که از منبع گرمایش خود موتور بهره میگیرد. این کارگران با چه سرویسی رفت و آمد داشتند که حتی این امکان اولیه را هم نداشته و مجبور شدند از وسیله خطرناک گاز پیک نیکی برای گرم کردن فضای بسته استفاده کنند؟؟!!
این حادثه دلخراش که نمونه آن قبلاً هم تکرار شده، یکبار دیگر عمق بی توجهی کارفرما و سیستم سود و بهره کشی را نسبت به نیروی کار نشان میدهد. استفاده از سرویسی که حتی یک سیستم گرمایش ساده هم ندارد ارابه مرگی ست که فقط باید کارگران را هر صبح به کارخانه برای فروش نیروی کارشان و تولید سود برساند.
صدای کف خیابانها که در این ماه ها صحنه سیاسی ایران را تحت تاثیر قرار داده و حمایت های جهانی را برانگیخته، برای رها شدن از همه مصائبی ست که گریبان مردم را گرفته است. این شرایط و مناسبات باید دگرگون شود.

***********

بیانیه پایانی اعتصاب و تجمع سراسری کارکنان رسمی نفت

با یاد و نام خدا
و با درود فراوان بر قهرمانان خستگی ناپذیر صنعت نفت

آغاز می‌کنیم با نام آنکه افریدگار جهانیان با همه رنگها و نژادهاست ،اما پرهیزکاران را برترین میداند.
هر ملتی سرنوشت خویشتن را بر بنیان تلاش، کوشش و پاسداشتی که برای خود و جامعه خویشتن دارد، برمی‌گزیند و در راه‌ شکوفایی آن، برنامه‌ریزی درست اندیشمندان و دولتمردان است که این تلاش‌ها را به سرانجام میرساند.
اما دیریست که زحمتکشان عرصه تولید به ویژه کارکنان صنعت نفت فراموش شده‌اند. آنچنان که کارمند نفت از اینکه ایشان را قهرمان تولید بنامند حس شرمساری دارند زیرا برای کسی که نتواند قهرمان زندگی خود و برآورنده هزینه‌های زندگی خود باشد، این نام به جز شرمندگی هیچ سودی برای خود و خانواده ندارد و نخواهد داشت.
سالهاست که چشمهای دولتمردان کور و گوشهایشان کر شده است. زبانشان به جز برای وعده‌های توخالی و دروغ در کامشان نچرخیده، و هیچگاه صدای ناله و فغان کارکنان نفت و خانواده هایشان را نشنیده‌اند. خانواده‌هایی که نیمی از سال را به دلیل مشکلات کاری کارکنان مجبورند بدون از حضور پدر خانواده سر کنند و صورت خود را با سیلی سرخ نگهدارند و برای حفط آبروی مجموعه نفت و نظام اخم در هم نکشند.
و آنگاه که برای رسیدن به حقوق از دست رفته شان فریاد دادخواهی سر دادن با باتوم ستم فریادشان را خاموش کردند، هیچ گاه ۱۲ شهریور سیاه را از خاطر نخواهیم برد.
اکنون پس از سالها بی مهری دولتمردان زمان آن رسیده است که خاموش نمانیم، دولتمردان باید بدانند که اگر، کارکنان صنعت نفت تاکنون از قدرت همبستگی خویش برای گرفتن حق خود استفاده نکرده است، ناشی از نجابت این زحمتکشان بوده و نه هیچ چیز دیگر.
گردهمایی ۲۶ آذر آغازیست بر دادخواهی همه حقوقی که باید میگرفتیم و تاکنون از دستیابی از آن بازمانده ایم، و این آغاز راهست، تا دیگر هیچ دولتمردی بر آن نباشد که از حتی یک حق کوچک برای خانواده نفت چشم پوشی کند، ما با تمام توان در برابر ستمگران خواهیم ایستاد.
دولتمردان خوب میدانند که بهترین استعدادها و نخبگان جامعه و دانشگاها را برای صنعت نفت جذب کرده اند، پس یک نخبه به اندازه استعدادش برای گرفتن حقش تلاش خواهد کرد و همه راه ها را یکی پس از دیگری خواهد آزمود، پس برآن نباشید که ما در پی آزمون های دیگر بفرستید، زیرا سخت پشیمان خواهید شد. بنابراین نیاز است وزارت نفت بجای بکار گماشتن دستگاه زیان رسان مشاوران ناآگاه، که جایگاه اندیشمندان را اشغال کرده اند و در اجرای قانون سنگ اندازی میکنند، در اندیشه برطرف کردن نگرانی های کارکنان نفت باشند، زیرا یک سازمان بهره‌ور زمانی به راندمان درست خود میرسد که کارکنان آن نگران گذران زندگی خود نباشند.
نگرانی های ما را دریابید پیش از انکه نگرانی های ما باعث پشیمانی شما گردد.
۱- اجرای درست قانون و ظایف و اختیارات صنعت نفت موسوم به ماده ده، بصورت کمال به گونه ای که همه کارکنان از آن سود ببرند، با پرداخت کامل بک پی و همچنین اصلاح حقوق پایه بر اساس تورم افسار گسیخته.
۲- بررسی وضعیت صندوق بازنشستگی نفت و کوتاه کردن دستهای پیدا و پنهانی که نه برای آینده کارکنان که فقط برای پرکردن جیب‌های خود مشغول زد و بند می‌باشند .
۳- پیشگیری از بکارگیری مدیران وارداتی و سفارشی و رانتی که از مجموعه های دیگر به صنعت نفت وارد شده و بعلت نداشتن شناخت از صنعت نفت بزرگترین عاملان وضع موجود می‌باشند .
۴- افزایش چشمگیر سطح کیفی و ارائه خدمات مناسب در بخش بهداشت و درمان نفت به نحوی که شایسته کارکنان فرهیخته نفت باشد،
۵- اصلاح مالیات نجومی و بازگرداندن آنچه تاکنون به ناحق و بر اساس سلیقه‌ای شخصی از کارکنان کسر شده است.
۶- مخالفت شدید با قرار گرفتن وزارت نفت در زیر چتر خدمات کشوری، زیرا صنعت نفت موتور اقتصاد کشور است، و برای توسعه و سرعت گرفتن نیاز به انرژی بهینه دارد، کارمند نفت باید مزد تلاش بالای خود را دریافت نماید.
بنابراین از تاریخ ۲۶ آذر ۱۴۰۱ به مدت یک هفته چنانچه موارد یاد شده به صورت کامل انجام نگیرد، به گونه ای که موارد مالی در کارت حقوق مشاهده نگردد و در سایر موارد نشست نامه وزارتی ارایه نگردد، سومین گام از اعتراضات مدنی و صنفی را در پی خواهد داشت.
از تریبون دادخواهی کارکنان صنعت نفت، از همه کارکنان دادخواه صنعت نفت سپاسگزاریم، و تلاش انها را برای دریافت حقوق از دست رفته را ستایش میکنیم. باز هم می آییم

با سپاس فراوان

شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان و بازنشستگان رسمی صنعت نفت ایران

دوشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۱

باز نشر گروه اتحاد بازنشستگان

***********

بیانیه‌ی ۵ گروه صنفی و اجتماعی در رابطه با مطالبات جنبش «زن، زندگی، آزادی»

«از آغاز اعتراضات اخیر ۹۰ روز می‌گذرد، اعتراضاتی که تنها به تبعیض‌های جنسیتی محدود نشده و تبعیض‌های طبقاتی، قومیتی را نباید نادیده گرفت. خیزش اخیر در نتیجه فقر، گرانی، فساد، بیکاری، تبعیض‌های عقیدتی، مذهبی، اختناق، ارتجاع، سانسور، زندان، شکنجه، اعدام و... هر روز گسترده‌تر می‌شود. با توجه به این‌که برخی جریانات - مانند رهبرتراشان و سلطنت ‌طلبان - جهت تقلیل مطالبات جنبش عمومی به موضوعات زنان هستند تا انتقال قدرت را با حداقل تغییرات انجام دهند، پرداختن به تمامی مطالبات جنبش بیش از پیش ضروری و فوری است.
در این مدت برخی از جریان‌های درگیر در جنبش مطالبات خود را بیان کرده‌اند و شعار «زن، زندگی، آزادی» تمامی مطالبات آنان را در بر می‌گیرد. آنچه که در ادامه آمده است، تجمیعی از این مطالبات مطرح شده است:

«زن»
برداشتن موانع رشد و شکوفایی زنان در جامعه و برقراری برابری زن و مرد در کل ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از ابتدایی‌ترین خواسته‌های این اعتراضات است. از دیگر مطالبات این جنبش دستمزد برابر در ازای کار برابر، حق انتخاب پوشش‌ و حق اختیار بر بدن خود، داشتن حق طلاق و حضانت کودک، داشتن حق اشتغال و تحصیل، داشتن حق خروج از کشور و... همچنین منع کودک‌همسری، منع اخراج زنان باردار و در مجموع لغو قوانین زن‌ستیز و تبعیض‌آمیز که منجر به خشونت علیه زنان می‌شوند.

«زندگی»
شعار زندگی به عنوان سیستم اقتصادی تعریف می‌شود که در مقابل سود و سرمایه و منافع یک درصدی‌ها ایستاده و آن را واژگون خواهد کرد تا از غارت منابع طبیعی جلوگیری کند؛ منابع طبیعی متعلق به مردم ایران است و درآمد حاصل از آن باید صرف بهروزی عموم مردم و منافع ۹۹درصدی‌ها شود. همچنین از محیط زیست و حق حیات سایر موجودات زنده حفاظت شود.
در این شعار برابری حقوق مدنی تمامی انسان‌ها در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی فارغ از جنسیت، عقیده، قومیت، زادگاه، گرایش جنسی، توانایی‌های متفاوت جسمی و ذهنی و... محو هرگونه ستم طبقاتی، جنسیتی، قومی و... وجود آموزش رایگان، بهداشت و درمان رایگان، حقوق بیکاری، رعایت کرامت و حقوق مناسب در دوران بازنشستگی، تحصیل به زبان مادری، داشتن حق مسکن و حق کار. شناسنامه‌دار شدن تمامی کسانی که در ایران به دنیا آمده‌اند یا یکی از والدین‌شان ایرانی هستند. برخورداری مردم در سراسر کشور از آب، برق، گاز، مخابرات و اینترنت بدون تبعیض یا محدودیت و... مورد نظر است.

«آزادی»
شعار و خواست آزادی شامل کلیه‌ی آزادی‌های جمعی و فردی در تمامی عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی و... می‌شود. اهم این خواست‌ها شامل: آزادی اندیشه و عقیده، آزادی بیان، آزادی نشر، آزادی رسانه، آزادی اینترنت، آزادی تشکل، آزادی اعتصاب، برگزاری تجمعات و تظاهرات بدون نیاز به مجوز، پرهیز از مرکزگرایی و تجمیع قدرت در مرکز، پرهیز از ناسیونالیسم، شوونیسم و افکار نژادپرستانه. حذف دین و مذهب از کلیه قوانین حاکم بر جامعه از جمله قانون اساسی؛ قوانین حقوقی، مدنی و قضایی، و تبدیل آن به امری شخصی، ممنوعیت تبلیغات مذهبی در اماکن غیرمذهبی و عمومی و... است.
بنابراین شعار «زن، زندگی، آزادی» در اصل با خلع ید از نظام سرمایه‌سالار- مردسالار- دین‌سالار که همه چیز را به کالا تبدیل کرده و به انحصار خود درآورده و آزادی‌های فردی و اجتماعی را به بند کشیده، عینیت می‌یابد. تبیین شعار "زن زندگی آزادی" توسط اقشار، طبقات و گروه‌های فعال در این جنبش و طرح مطالباتی که به‌زعم آنان در متن و بطن این شعار وجود دارد، راه سوءاستفاده از این شعار را بر فرصت‌طلبان و کسانی که قصد دارند این شعار را به نفع مطامع و خواست‌های حقیر خود و گروهشان مصادره کنند می‌بندد. حضور طبقات، اقشار و گروه‌های مختلف در خیزش سه ماهه‌ی اخیر تحت شعار «زن، زندگی، آزادی» بیانگر این است که تمامی این گروه‌ها این شعار را مصداق مطالبات خود می‌دانند اما قطعا تبیین این مصداق‌ها راه نفوذ دشمنان را سد کرده و فریبکاری آنان را آشکار خواهد نمود».

۱۴۰۱/۹/۲۴

۱) جمعی از جوانان حامی شعار زن زندگی آزادی

۲) کانون گفتگوی بازنشستگان

۳) اتحاد بازنشستگان

۴) ندای زنان ایران

۵) جمعی از فعالان حقوق زنان

***********

حمایت پزشکان و کادر درمان از فراخوان روزهای ۲۸ تا ۳۰ آذر!

پزشکان در کانال‌های خبری مستقل خود نوشتند:
با توجه به قتل حکومتی آیدا رستمی، پزشکی که جرمش فقط کمک کردن به مجروحان و آسیب دیدگان انقلاب ۱۴۰۱ بوده، تمامی پزشکان، پرستاران و کادر درمان نه تنها به اعتصاب در تاریخ ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر دعوت میشوند بلکه مسئولیت انسانی تک تک ما اینست که دست به اعتصاب بزنیم. اعتصابات به شرح زیر میباشند:
تمامی مطب ها به مانند روزهای تعطیل فعالیتی نخواهند داشت.
تمامی پرسنل درمانی بخش‌های غیر اورژانس و غیرحیاتی بیمارستان‌ها به مانند روزهای تعطیل عمل خواهند کرد و با حداقل تعداد.
تمامی کلینیک‌های سرپایی و جراحی‌های الکتیو به مانند روزهای تعطیل فعالیت نخواهند داشت.
تمامی اینترن‌های تمامی بخش‌ها به علت عدم مسئولیت قانونی ترک راند و کشیک خواهند کرد.
تمامی رزیدنت‌های بخشهای غیراورژانس و غیر حیاتی ترک راند و کشیک خواهند کرد.
تمامی اتندها و اساتید درمانگاه‌های سرپایی را تعطیل نمایند.

روزهای ۲۸ ۲۹ ۳۰ آذر


***********

عسلویه: اعلام خواسته‌های کارکنان رسمی نفت

اعتصاب و تجمع سراسری کارکنان رسمی صنعت نفت مطابق فراخوانی که کمیته هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی نفت در ۲۲ آذر انتشار داد و در روزهای بعد ازجمله در اطلاعیه روز ۲۵ اذر نیز بر آن تأکید نمود، امروز شنبه از ساعت ده صبح کارکنان رسمی صنعت نفت برای دست یابی به خواست های خود به ویژه خواست محوری اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت تجمعات متعددی را برپا کردند. این تجمعات در مراکز نفت و گاز و به طور همزمان در چند شهر از جمله اهواز، ماهشهر، گچساران، جزیره خارک، منطقع نفتخیز جنوب و منطقه عسلویه برگزارشد.خبر های انتشار یافته حاکی از آن است که بخش های بیشتری از مراکز نفت و گاز در حال پیوستن به این اعتصاب و تجمع هستند.

شنبه بیست و ششم آذر ۱۴۰۱

***********

فراخوان اعتصاب و تجمع پرسنل رسمی نفت

شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت (بازنشستگان و شاغلین) در اطلاعیه مورخ ۲۲ آذر بار دیگر از عموم کارکنان رسمی خواست تا در روز ۲۶ آذر دست به اعتصاب و تجمع بزنند. در زیر بخش هایی ازاین اطلاعیه را آمده است:
قریب به ده سال تصمیمات قانونی(ماده - ده) برای ایجاد و افزایش انگیزه پرسنل رسمی گرفته شده در صورتی که با وعده و وعید مختلف کنار گذاشته شده است.
گردهمایی صنفی همکاران رسمی صنعت نفت اعم از ستاد، عملیات، شمال، جنوب برای نشان‌دادن این همه کم لطفی است. بلکه مسولین دلسوز را وارد گود کرده و جلوی ضرر و زیان بیشتر را بگیرد.
لذا خیلی واضح و شفاف از همکاران عزیز رسمی در واحد‌های ستادی و عملیاتی می خواهیم که در شهرهای اهواز، عسلویه و ماهشهر حضور به هم برسانیم.
یادمان نرود که این آخرین سنگر و خاکریز دفاع از حیثیت پرسنل رسمی صنعت عظیم نفت و گاز کشور است. هیچ بهانه ای نمی‌تواند شما همکار رسمی را در این ظلم آشکار به سکوت وا دارد. قطعا بعد از ۲۶ آذر ماه به خواست و عملکرد شما نحوه مطالبه گری تغییر خواهد کرد.

شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت (بازنشستگان و شاغلین)

۲۲ آذر ۱۴۰۱

***********

اعتصاب ۲ روزه کارگران متروی تهران در هفته جاری

بنا بر گزارش‌های منتشرشده، کارگران فروش بلیت متروی تهران ۲۳ آذر ماه به دلیل عدم پرداخت دستمزد آبان سال و عدم امنیت شغلی خود اقدام به اعتصاب و برگزاری تجمع مقابل ساختمان شرکت بهره‌برداری مترو کردند.
به گفته یکی از کارگران معترض، "از اواخر سال قبل قراردادهایمان یک ماهه شده و هر ماه که کارفرما اراده کند می‌تواند عذر ما را بخواهد. در حالی که خیلی از این نیروها بالای ۱۰ سال سابقه‌ی کار دارند".
علاوه بر این، ۲۲ آذر نیز کارگران شرکت بهره برداری در تجمعی اعتراضی خواهان تعیین تکلیف وضعیت بیمه تکمیلی، پرداخت مطالبات معوقه، تحویل لباس کار و به رسمیت شناختن شغل کارکنان به عنوان کار سخت و زیان‌آور شدند.

***********

خبرگزاری هرانا: لیلا حسین زاده از زندان عادل آباد شیراز به بیمارستان اعزام شد

لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، در پی حال نامساعد جسمی از زندان عادل آباد شیراز به بیمارستان اعزام شد. وی پس از انجام معاینات پزشکی به زندان بازگردانده شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ آذرماه ۱۴۰۱، لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، از زندان عادل آباد شیراز به بیمارستان اعزام و پس از انجام معاینات پزشکی به زندان بازگردانده شد.
ابوالفضل حسین زاده، برادر وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اظهار داشت: “بالاخره بعد از گذشت حدود یک ماه و نیم از درخواست لیلا برای اعزام به بیمارستان و معاینات تخصصی، او را به بیمارستان اعزام کردند و مورد معاینات پزشکان متخصص چشم، پوست و گوارش قرار گرفت”.

***********

گروه ه اتحاد بازنشستگان: توسل به اعدام، نمایش عجز حاکمیت در پوشش اقتدار است!

دستگاه قضایی رژیم در اقدامی هیستریک و ضد انسانی جوان آزاده معترض #محسن_شکاری را با حکم شنیع اعدام به پای چوبه دار فرستاد!
قتل دولتی محسن شکاری و احکام اعدام دیگری که قوه قضائیه تبهکارانه به آن متوسل شده است، تاوان رشادت جوانان و مردم معترض و آزادیخواهی است که در مقابل بی عدالتی، فقر، اختناق، تبعیض و ستم سرمایه داری حاکم قدعلم کرده و خواهان به پایان رسیدن تمامی این مظاهر ضدانسانی در جامعه می باشند. کشتار در خیابان یا اجرای احکام اعدام برعلیه فرزندان ما، اگرچه بر داغ و عذاب توده های معترض می افزاید، اما رژیم ازاین شقاوت و سرکوب گری طرفی نخواهد بست بلکه شعله های خشم مردم بپا خاسته بیشتر و از همه جا زبانه خواهد کشید و در تداوم و گسترش خود بنیان ستم و سرکوب را زیر و رو خواهد نمود.
حاکمان که به بند کشیدن آزادی و امنیتی نمودن سراپای زندگی اجتماعی و سلب حق حیات شایسته توده های زحمتکش را وثیقه بقا و استمرار حاکمیت خویش قرار داده اند و هیچ پاسخ و قانونی جز گلوله، باتوم، حبس و اعدام نمی شناسند، نمی توانند تا ابد در وحشت از اعتراضات مردم با اعمال ننگین خود بر مصدر امور حکم برانند. این حکم تاریخ است. همانگونه که خیزش اعتراضی ماههای اخیر صحت این واقعیت تاریخی را نشان داد که سرکوب خواست های برحق کارگران، معلمان، زنان، جوانان و دانشجویان، بازنشستگان و سایر اقشار زحمتکش، راهی جز ادامه اعتراضات خیابانی، تجمعات، اعتصابات و سایر اشکال مبارزه را در پی نخواهد داشت. علیرغم وسعت کشتار و قتل معترضان در خیابان ها به ویژه کودکان و جوانان بیدفاع، گستردگی بازداشت ها و صدور احکام بیرحمانه، لگدکوب نمودن حریم شخصی و یورش به منازل شهروندان و غارت اموال شخصی شان، تخریب منازل، قطع و محدودسازی اینترنت و آزادی دسترسی به اطلاعات و ارتباطات، همچنان مردم در خیابان ها با سرکوبگران حاکم تعیین تکلیف نموده و به عقب بر نمی گردند. «گروه اتحاد بازنشستگان» تشدید تالانگری و احکام ظالمانه اعدام و قتل های دولتی معترضان جنبش مردمی را توسط قوه قضاییه و نهادهای امنیتی-انتظامی وابسته، قاطعانه محکوم نموده و با خیزش مردم بپاخاسته و اتحاد و همبستگی علیه ستم و سرکوب حاکم همراه و همدل می باشد.

اعدام قتل عمد دولتی محکوم است

زن   زندگی   آزادی

۲۰ آذر ۱۴۰۱

گروه ه اتحاد بازنشستگان

***********

اردوی کار: تجمع کارگران داروگر تهران در برابر ساختمان وزارت کار

بنابر اخبار منتشرشده، بیش از ۱۰۰ کارگر کارخانه داروگر تهران در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان دولتی و مدیران کارخانه در خصوص وضعیت محل کارشان و پرداخت مطالبات و معوقات حقوقی‌شان، صبح امروز شنبه ۱۹ آذرماه ۱۴۰۱ در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند.
یکی از کارگران داروگر تهران در مورد دلایل اعتراض کارگران گفت: ۵ماه از حقوق و بیمه معوقه کارگران داروگر تهران با احتساب ماه آذر هنوز پرداخت نشده است.
به گفته وی؛ در آخرین تجمعی که کارگران مقابل وزارت کار که در تاریخ هشتم تیر ماه سال جاری انجام دادند، وعده بهبود وضعیت کارخانه و پرداخت معوقات کارگران داده شد که عملی نشد.
او با بیان اینکه هر چند وقت یکبار تولید در کارخانه داروگر تهران متوقف می‌شود، افرود: در حال حاضر حدود ده روز است که به دلیل تامین نشدن مواد اولیه، هیچ تولیدی در کارخانه داروگر تهران انجام نمی‌شود و به همین دلیل کارگران در محل کار خود بیکار هستند.
یکی دیگر از کارگران اضافه کرد: از ابتدای هفته جاری کارگران در انتقاد به وضعیت بلاتکلیف کارخانه در اعتراض هستند و هنوز مسئولان علارغم اطلاع از وضعیت این واحد تولیدی اقدامی انجام نداده‌اند.
او گفت: ما کارگران داروگر تهران به دلیل داشتن قراردادهای یک ماهه فاقد امنیت شغلی هستیم این در حالی است که در آذر ماه جاری کارفرما هنوز با کارگران قرارداد کاری امضا نشده است.
این کارگر گفت: در آخرین تجمع کارگران که روز ۱۵ آذر ماه در مقابل کارخانه انجام شد، برخی مسئولان وعده پیگیری دادند که آنهم به جایی نرسید. این کارگر افزود: امروز به وزارت کار آمده‌ایم تا همانند گذشته مسئولان وزارت کار به خواسته ما کارگران داروگر رسیدگی کنند.

***********

افق روشن:    پیام صوتی لیلا حسین زاده   از زندان عادل‌آباد در پاسخ به کذابان قوه قضاییه!

لیلا حسین‌زاده: هیاهوهای پوچ و دروغ کذب!

«پس از آن که روز گذشته رئیس کل دادگستری فارس اعلام کرد لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی زندانی در زندان عادل‌آباد شیراز، ظرف دو روز اخیر توسط «دو پزشک عمومی و متخصص» معاینه شده، خانم حسین‌زاده با ارسال پیامی صوتی از زندان می‌گوید رئیس دادگستری فارس در مورد وضعیت سلامتی‌اش «دروغ می‌گوید».
کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری فارس روز ۱۶ آذر گفته بود خانم حسین‌زاده برای اعزام به پزشک همکاری نمی‌کند و «وضعیت عمومی این زندانی خوب بوده و مشکل حادی وجود ندارد.»
لیلا حسین‌زاده در این پیام صوتی که در صفحه اینستاگرام برادرش منتشر شده، می‌گوید: «شرم دارم حتی اگر برای لحظه‌ای بیماری ناگریزم تصویر یک قربانی مخابره کند، یا تداعی‌گر هیاهوهای پوچ جلب توجه رسانه‌ای شود. با همه این‌ها خود را موظف می‌دانم برای حفاظت از زندگی‌ام تلاش کنم و در مقابل دستگاه کذاب قضایی - امنیتی بایستم.»
لیلا حسین‌زاده در این پیام می‌گوید با وجود بارها درخواست اعزام به پزشک، تاکنون هیچ‌گونه اعزام پزشکی نداشته است. او می‌گوید تنها یک بار در زندان توسط پزشک ویزیت شده که آن‌هم منجر به هیچ گونه درمان و پیگیری پزشکی نشده است.»

***********

توییت اسماعیل بخشی

‏میگن دست محسن شکاری چاقو بود که هیچ کس رو هم «نکشت» و این تنها دلیلشان برای اعدام کردنش بود ولی، اما و هزار اما، دست بسیجیان و نیروهای امنیتی چه بود که صدها جوان و نوجوان را «کشتند.»؟؟ جنایتکار کیست؟
تمام فیلم های جنایت شان هم موجود است.

اعدام قتل عمد حکومتیست

زن زندگی آزادی


***********

اعتراض پزشکان

تهران: گردهمایی پزشکان در برابر زندان اوین، در اعتراض به حکم اعدام «حمید قره حسنلو»، پزشک رادیولوژیست «حمید قره حسنلو»، پزشکی است که به خاطر شرکت در خیزش سراسری، در شهر «کرج» به دست عوامل جمهوری اسلامی دستگیر، شکنجه و به اعدام محکوم شده و همسر وی، «فرزانه قره حسنلو»، نیز در همین رابطه محکوم به ۲۵ سال زندان گردیده است. / ۱۴۰۱.۹.۱۷

***********

اعتراض کارگران داروگر تهران

کارگران شاغل در کارخانه داروگر تهران صبح امروز سه‌شنبه ۱۵ آذرماه نسبت به پرداخت نشدن حدود ۴ ماه حقوق و ۵ ماه حق بیمه پرداخت نشده اعتراض کردند.
کارگران این کارخانه می‌گویند: طی یک سال گذشته همواره دستمزد آن‌ها با چند ماه تاخیر پرداخت شده است.
به گفته این کارگران؛ حق بیمه آن‌ها از ۴ ماه پیش پرداخت نشده و علاوه بر آن مزایای اضافه‌کاری و سرویس حمل و نقل نیز به کارگران داده نشده است.

***********

اعتصاب کارکنان شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی در ماهشهر

کارکنان ارکان‌ثالث شاغل در پایانه‌های صادراتی و مخازن پتروشیمی در ماهشهر برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب و تجمع زدند.

***********

بیانیه مشترک سه تشکل مستقل کارگری به مناسبت شانزده آذر روز دانشجو

زنده باد اتحاد دانشجویان و کارگران و زحمتکشان
در آستانه ۱۶ آذر، روز دانشجو، قرار داریم. این روز بزرگ که تجلی رشادت و حق طلبی دانشجویان بوده است، در روندی طولانی، قریب به هفتاد سال به نماد مبارزه آزادی‌خواهانه دانشجویان تبدیل گشته است. روزی که به رغم سرکوبگری رژیم های مستبد و ضد آزادی، همواره پرچم مبارزه در سنگر دانشگاه و جامعه بر دوش جوانان پر شور، آگاه و مبارز برافراشته نگه داشته شده است.
۱۶ آذر، طی چندین دهه روز ویژۀ واکنش بخش وسیعی از دانشجویان و دانش آموزان آزادی‌خواه و جوانان آگاه، در عرصۀ مبارزه برای دموکراسی و استقلال در سراسر کشور بوده است. ویژگی برجستۀ این روز در رژیم گذشته، اعتراض به خودکامگی رژیم ستمگر، غارتگر و دست نشاندۀ پهلوی بود که حامی نابرابری، تبعیض، ستمگری و استثمار در جامعه بود. ادامۀ مبارزات دانشجویان در سالگرد این روز پس از سقوط سلطنت در ایران، نشانۀ ادامه و تشدید نابرابری، افزایش ستم جنسی و تحقیر زنان و شکنجه و ضرب و شتم و زندانی کردن و کشتن زنان و دختران آزادیخواه و حق طلب، تشدید تبعیض های شدید مذهبی، ملی، قومی و طبقاتی، سرکوب ابتدائی ترین خواست های مردم و استبداد دینی و نظامی در نظام جمهوری اسلامی است. متن کامل را اینجا کلیک کنید.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتصاب در پتروشیمی ماهشهر

بنا بر خبرهای انتشار یافته حدود پانصد نفر از نیروهای پیمانکار شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی ماهشهر امروز یکشنبه سیزده آذرماه دست از کار کشیدند. این همکاران که کار تخلیه و بارگیری برای صادرات و واردات محصولات تولیدی و خوراک مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی، فازهای گازی پارس جنوبی و سایر پتروشیمی ها را انجام می دهند خواسته هایی از جمله افزایش دستمزد، حق بهره‌برداری و پاداش،رفع تبعیض؛اجرای طبقه‌بندی مشاغلو دریافت آیتم هایی مزدی مانند همکاران رسمی را دارند. / یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: اخراج تعدادی از کارگران کارخانه فولاد آریا

حدود ۳۰ نفر از کارگران کارخانه فولاد آریا واقع در اردستان استان اصفهان به سبب محدود شدن فعالیت شغلی‌ از کار اخراج شدند. کارخانه کاوه فولاد آریا با ۳۵۰ کارگر ابتدای جاده در باغ- شهرک صنعتی جدید واقع شده است و از قرار معلوم هرکدام از کارگر بیکار شده حدود ۱۰ سال سابقه کاری داشته‌اند. / شنبه ۱۲ آذرماه

***********

اعتصاب کامیونداران تا ۱۶ آذرماه ادامه دارد!

اتحادیه تشکل‌های کامیون‌داران و رانندگان سراسر ایران اعلام کرد که اعتصاب رانندگان روز شنبه ۱۲ آذر در نقاط مختلف ایران ادامه یافته است.
اعتصاب سراسری رانندگان کامیون ایران از روز پنجم آذرماه آغاز شد و گفته شده است که هدف از این اعتصاب نه فقط طرح خواسته‌های صنفی، بلکه همچنین حمایت از معترضان سراسر ایران است.

***********

پیوستن اتحادیه کامیون‌داران به اعتصاب‌ها؛ افزایش فراخوان‌ها

همزمان با ادامه خیزش انقلابی مردم ایران ، فراخوان‌های اقشار مختلف برای پیوستن به اعتصابات سراسری در روز‌های ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذرماه در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد. در این فراخوان‌ها فعالان مدنی، رانندگان اتوس‌های شهری، مترو تا کارگران معادن و صنایع و کامیون‌داران را به اعتصاب دعوت کرده‌اند.
بر اساس منابع کارگری، اتحادیه کامیون‌داران ایران در اطلاعیه جدیدی اعلام کرده در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر ماه با اعتصابات سراسری در ایران همراه خواهد شد. این اتحادیه در بیانیه خود هرگونه ایجاد مزاحمت، ناامنی و سنگ‌پراکنی به سوی رانندگان خود را محکوم نموده است.

***********

جان لیلا حسین‌زاده در خطر است

برادر لیلا حسین‌زاده در صفحه‌ی اینستاگرام خود به همراه انتشار فایل صوتی خواهرش، از وخیم‌تر شدن وضعیت سلامتی ایشان خبر داده است. او نوشته:
«اعلام وضعیت اورژانسی SOS برای خواهرم لیلا حسین زاده
بروز علائم جدید بیماری خودایمن برای خواهرم لیلا حسین‌زاده
خواهرم در روزهای اخیر علاوه بر مشکلات پیشینی با دردها و علایم جدیدی مواجه شده است. پزشک متخصصی که با او مشورت کردیم باتوجه به علایم جدید ورم دست‌ها، ضایعات کبودی متعدد پوستی و تاری دید، حمله‌ی سیستم ایمنی به عروق بدن (واسکولیت) و حمله‌ی چشمی (یووئیت) را محتمل دانسته که هر دو بسیار خطرناک هستند و خطر كوری و مرگ را به دنبال دارند. تکمیل تشخیص و شروع درمان این بیماری نیاز به بستری اورژانسی و انجام آزمایش‌های تشخیصی تخصصی و پیچیده دارد که در زندان ممکن نیست. در زندان به لیلا در جواب درخواست آزمایش گفته‌اند: «همین‌جا خون بده، می‌دهیم سرباز ببرد آزمایشگاه». رسیدگی زندان به وضعیت وخیم جسمانی خواهرم در همین حد است. یک ماه و نیم است که او درگیر حمله‌ی چشمی است و تاکنون از اعزام او به چشم‌پزشک ممانعت کرده‌اند. او در زندان به بيمارى لاعلاج كرون مبتلا شده و هر بار فشارهاى روحى و جسمى دچار عارضه‌هاى وخيم و حاد جديدى از اين بيماری غير قابل درمان شده است. در صورت صحت تشخیص اولیه‌ی پزشک، سلامت و جان لیلا در معرض تهدید جدی خواهد بود. او را با وجود دو بار حکم عدم تحمل کیفر قطعی و دائمی بلاتکلیف در زندان نگه داشته‌اند. خواهرم دارد تدریجی و خاموش کشته می‌شود.
ما به‌شدت نگران وضعیت خواهرم هستیم. لیلا باید در اسرع وقت به بیمارستان اعزام شده و زیر نظر پزشک متخصص برای انجام آزمایش‌های مورد نیاز و تشخیص علت علایم جدید بیماری قرار گیرد. مسئولیت هرگونه تهدیدی برای سلامتی خواهرم متوجه مسئولین زندان و بازپرس شعبه‌ی ۱۴ دادسرای شیراز است که از آزادی لیلا ممانعت می‌کند.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: فراخوان برای آزادی توماج صالحی

جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور "به مناسبت شنبه ۱۲ آذر، زادروز توماج صالحی و به پاسِ همراهی توماج با دانشجویان در این انقلاب" فراخوان دادند. دانشجویان خواستار آزادی رپر مشهور ایرانی شدند.
در شبکه‌های اجتماعی بر این نکته تاکید شده است که جرم این رپر ایرانی "بیان درد مردم در سروده‌هایش" است. برخی از کاربران توماج صالحی را به عنوان "پدر رپ اعتراضی ایران" و "صدای مردم" توصیف کردند.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: فراخوان اعتصاب سراسری

پزشکان و کادر درمان در تاریخ چهاردهم تا شانزدهم آذر ماه

به نام خداوند رنگین کمان
با گذشت بیش از هفتاد روز از اعتراضات مردمی همچنان شاهد پرپر شدن هموطنانمان ، نابینا شدن جوانانمان و بازداشت و شکنجه شدن همکارانمان و مردم شریف ایران با اتهامات بی اساس و اعترافات اجباری میباشیم ، از این رو جامعه درمانی ایران اعم از پزشکان ، پرستاران ،فیزیوتراپها ، رادیولوژیست ها ،ماماها ،بهیارها، گفتاردرمان ها و شنوایی سنج ها و... در کنار مردم به اعتصابات سراسری میپیوندیم.
گفتنیست با توجه به حساسیت عملکردی کادر درمان کانال اتحاد پزشکان (فراخوان سابق) با برگزاری نظرسنجی هایی نحوه ی اعتصاب را با رای و نظر کادر درمان و پزشکان اعلام میدارد.
مجددا تاکید میداریم عملکرد این اعتصاب و اعلام اسامی شکنندگان اعتصاب تماما بر اساس نظر سنجی های چند هزار نفری صورت گرفته از کادر درمان انجام میشود و کانال اتحاد پزشکان(فراخوان سابق) هیچ دخل و تصرفی در این مورد ندارد.
اعتصابات به شرح زیر میباشند:
●تمامی مطب ها به مانند روزهای تعطیل فعالیتی نخواهند داشت
● تمامی پرسنل درمانی بخشهای غیر اورژانس و غیر حیاتی بیمارستانها به مانند روزهای تعطیل عمل خواهند کرد خواهند کرد و با حداقل تعداد به بیماران بستری خدمت رسانی
● تمامی کلینیک های سرپایی به مانند روزهای تعطیل فعالیت نخواهند داشت
●تمامی اینترن های تمامی بخش ها اعم از اورژانس و غیر اورژانس به علت عدم مسئولیت قانونی ترک راند وکشیک خواهند کرد
●تمامی رزیدنت های بخشهای غیراورژانس و غیر حیاتی ترک راند و کشیک خواهند کرد
● تمامی اتندها و اساتید درمانگاه های سرپایی را تعطیل نمایند
● در شهرهایی که موقعیت جنگی دارند وتعداد مجروحین بالا است تمامی همکاران اینترن ها و رزیدنت ها و پرستاران و باقی کادر درمان به کمک مصدومین ومجروحین در اورژانس ها بشتابند
برای آیلار حقی دانشجوی پزشکی کشته شده
برای مائده جوانفر همکار پرستار کشته شد
برای چشم نیلوفر آقایی همکار مامایی که در تجمع پزشکان به آن شلیک شد
برای حمید و فرزانه قره حسنلو و ابراهیم ریگی پزشکان بازداشت شده با اتهامات بی اساس افساد فی الارض
و برای صدها کادر درمان بازداشت شده و کشته شده ی دیگر

کانال اتحاد پزشکان رسانه ی اختصاصی اعتراضات کادر درمان

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتصاب کارگران

شرکت نوین صنعت رجا وابسته به راه آهن در اعتراض به سختی کار و تبعیض

چهارشنبه ۹ آذر، کلیپی از تجمع اعتراضی کارگران شرکت نوین صنعت رجا منتشر شده است. اعتصاب‌کنندگان در محوطه شرکت تجمع کرده‌اند. یکی از کارگران درباره مشکلات و خواست‌های اعتصاب می‌گوید موضوع اصلی اعتراض سختی کار، اجحاف در حق کارگران و تبعیض است. او می‌افزاید پاداش‌هایی که در دیگر شرکت‌ها به کارکنان داده می‌شود، به کارگران نوین صنعت پرداخت نمی‌شود.
سخنگو همچنین از تحقیر کارگران می‌گوید و به‌عنوان نمونه، به توزیع برنج کِرم‌زده میان کارکنان اشاره می‌کند و می‌افزاید: «برنج دو سال مونده‌ای که به ما دادن، تیر خلاص بود. برنجی که این‌جا بود کِرم‌زده بود، بردم خونه».
شرکت نوین صنعت رجا پیش‌تر جزیی از شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا بود و سال ۱۳۹۷ به‌عنوان یک شرکت مستقل در زمینه خدمات نگهداری و تعمیرات واگن‌های قطار آغاز به کار کرد و اکنون یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا وابسته به راه‌آهن است.

***********

در همبستگی با اعتصابات رانندگان کامیون در ایران!

ما جمعی از رانندگان بخش ترانسپورت GSL شعبه هلند، پشتیبانی خود را از اعتصاب رانندگان کامیون در ایران اعلام می داریم . رانندگان GSL در هلند، ضمن آرزوی پایداری و استقامت برای همکاران خویش در ایران، با اقدامات جمعی , اخبار اعتصابات بر حق شما را در حد توان برای جامعه هلندی بازنشر خواهیم داد ! ما کارکنان GSL میدانیم که هزینه اعتصابات شما بالاست، اما با اتحاد و همبستگی دیگر بخشهای جامعه، شما پیروز خواهید شد!

زنده باد همبستگی جهانی رانندگان کامیون و حمل و نقل!

***********

حمایت گوهر عشقی از کارگران اعتصابی

گوهر عشقی مادر ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویسی که در زندان‌ حکومت کشته شد در ویدئویی از تمام کارگرانی که این روزها در اعتصابات سراسری هستند حمایت کرد و گفت: «تا پای جون باهاشون هستم، همشون ستارهای من هستند.»/ چهارشنبه ۹ آذر

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: صدها هزار توییت در حمایت از توماج صالحی

هشتک #توماج_صالحی، طی چند ساعت گذشته به حدود ۳۰۰ هزار توییت در فضای مجازی فارسی‌زبان رسید. کاربران می‌گویند که توماج «صدای اعتراضات ایران بوده» و حالا هر فرد باید صدای او باشد. این در حالی است که توماج صالحی خواننده رپ با اتهام «محاربه» روبرو است؛ اتهامی که در چارچوب قضایی جمهوری اسلامی می‌تواند به اعدام بیانجامد. توماج صالحی، حدود یک ماه قبل توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر شد.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: مریم وحیدیان، روزنامه‌نگار کارگری توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شد

مریم وحیدیان، روزنامه‌نگار کارگری یکشنبه ‌شب ۶ آذر با یورش نیروهای اطلاعات سپاه در حالی که تولد او بود، بازداشت شد.
مأموران ضمن تفتیش و بازرسی خانه تمام وسایل الکترونیک مریم وحیدیان و همه مهمان‌ها را ضبط کردند و پس از بازجویی از مهمان‌ها تنها موبایل سه نفر را پس دادند و باقی لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه را ضبط کرده و با خود بردند. مریم وحیدیان سابقه همکاری با اقتصاد۲۴ و ایلنا را دارد.

***********

بیانیه بازنشستگان مستقل در باره اعتراضات سراسری

"نه به شرایط موجود"

بیش از دو ماه از اعتراضات مردمی در سال ۱۴۰۱ وچند سال از اعتراضات کارگران و معلمان شاغل و بازنشسته می گذرد ونه تنها پاسخ شایسته داده نشده بلکه تعدادی از آنان بازداشت و زندانی ویا با وثیقه آزاد شده اند.
تداوم بی توجهی به مطالبات اجتماعی واقتصادی انباشته شده، به خیزش سراسری مردم انجامید و حاکمیت هم بی مهابا پاسخش سرکوب و اینبار خونین تر از همیشه بوده ، بدون پذیرش هیچ مسئولیتی دست به سرکوبی بیرحمانه و خونین زده و با سناریو سازی های مختلف و تهدید و گروگانگیری ، خانواده ها را برای پذیرش سناریو های حکومتی تحت فشار گذاشته و مسئول همه این وقایع هولناک را به نفوذ دشمن نسبت می دهد
بازنشستگان مستقل ، مقابله ، سرکوب ، بازداشت و قتل مردم حق طلب را بشدت محکوم میکنند و حکومت را برای تک تک جنایاتش مسئول میدانند. به یمن شبکه های ارتباطی و امکانات دنیای امروز ، تمام خشونت های بیرحمانه ای که دنیا را به شگفتی واداشته جلوی چشم مردم ایران و جهان است. نه میبخشیم و نه فراموش میکنیم.
اعتراضات و مقاومت گسترده ، بینظیر و تاریخی مردم ایران ،جامعه را در موقعیت قدرت دوگانه ای قرار داده است . در نتیجه اکنون این کارگران ، معلمان ، پرستاران ، بازنشستگان، دانشجویان ودانش آموزان هستند که تعیین تکلیف می کنند:
۱- توقف فوری سرکوب درهر شکلش و آزادی تمام زندانیان سیاسی وبازداشتی های اعتراضات اخیر
۲- جمع آوری تمام نیروهای سرکوب اونیفورم پوش و لباس شخصی از سطح شهرها، دانشگاهها و مدارس ، ادارات و بیمارستانها
۳- بازداشت ومحاکمه آمران وعاملان کشتار مردم بویژه در سیستان و بلوچستان و کردستان
۴ - حق آزادانه و بدون مداخله مراسم خاکسپاری و سوگواری جانباختگان و محکومیت هر گونه جسد ربایی و گروگانگیری آن بمنظور اعتراف گیری از خانواده ها و ساختن سناریوهای حکومتی برای پنهان سازی حقیقت.
۵ - حق انتخاب نوع پوشش وتامین آزادی های فردی واجتماعی
۶ - به رسمیت شناختن تشکل های مستقل و حق تجمع و اعتراض مردم
٧ - پاسخ به مطالبات اقتصادی ومعیشتی وتامین رفاه برای عموم
ما بازنشستگان تشکلهای مستقل با جدیت تمام از خیزش سراسری طبقات و اقشار مختلف مردم حمایت کرده و هشدار می دهیم که اگر حکومت به خواسته ها و اراده مردم برای تغییرات بنیادی و اساسی وضعیت موجود تمکین نکند و نیروهای سرکوب اعم از اونیفورم پوشش و لباس شخصی ها و امنیتی های آتش به اختیار را ازسطح جامعه جمع نکند، کف خیابان پاسخ خواهیم داد.

- اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

- شورای بازنشستگان ایران

- گروه بازنشستگان مستقل ایران

. جمعی از بازنشستگان فولادی

زن     زندگی     آزادی

***********

اعتصاب گستردۀ رانندگان و کامیون‌داران

اعتصاب رانندگان و کامیون‌داران استان قزوین
در پی فراخوان اعلام شده اتحادیه کامیون‌داران و رانندگان پیرامون اعتصاب سراسری در ایران، بخشی از رانندگان قزوین دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند.
اعتصابات سراسری؛ کشنده‌ترین و کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین راهکار برای سرنگونی جمهوری شیطانی و هر حکومتی است. این اسلحهٔ مهم را جدی بگیریم که می‌تواند جلوی بسیاری از اقدامات شرورانه رژیم را بگیرد...

کامیون داران شاپور اصفهان
کامیون داران شاپور اصفهان اعتصاب کردند. ما منتظریم دیگر اعضای خانواده ایران به ‎اعتصابات سراسری بپیوندند تا دیگر سهم فرزندان ما گلوله، باتوم، تجاوز، حبس و شکنجه نباشد.

استان آذربایجان - اعتصاب رانندگان و کامیون‌داران مرند و حومه
«ما کامیونداران مرند و حومه نسبت به پایین بودن کرایه و احترام به همکاران در شهرهای دیگر و تا حل مشکلات از بارگیری خودداری نموده»
راننده گان کامیون

"ما نمیریم بار بیاریم، بچه‌های تیم ملی و نماینده‌های مجلس رو بفرستین براتون بار بیارن"!/ نون و پنیر و پونه ما همه گشنمونه!

***********

اعتصاب چند روزه کارکنان شرکت صنعتی تولیدی «مرتب» کرج:

۹ ماه است حقوق دریافت نکردیم/ نون و پنیر و پونه ما همه گشنمونه!/ وعده‌وعید نمی‌خوایم، ما حقمونو میخوایم!/ یکشنبه ۶ آذر ۱۴

***********

پرونده‌سازی برای سپیده قلیان

با شکایت اداره کل زندان‌های استان بوشهر برای سپیده قلیان فعال مدنی و کارگری محبوس در زندان اوین پرونده جدید گشوده و توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۳ تهران به صورت تلفنی تفهیم اتهام شد.
بر اساس ابلاغیه‌ای که در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه ١۴٠١، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۳ تهران صادر شده، سپیده قلیان از بابت "نشر اکاذیب، توهین به مقدسات و مامورین و انتشار تهمت، افترا و الفاظ رکیک با نسبت‌های توهین‌آمیز" مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.
برادر سپیده قلیان با انتشار مطلبی در این خصوص در صفحه شخصی خود افزود: از شنبه ۲۸ آبان‌ماه ممنوعِ تماس شده‌ و مطلقاً تماسی با خانواده برقرار نکرده است. پیگیری‌های حضوری پدر و مادر، باوجود فاصله‌ی زیاد محل سکونت تا تهران راه به جایی نبرده است.

***********

اعتصاب کارگران ذوب‌آهن اصفهان

امروز شنبه پنجم آذرماه ۱۴۰۱ کارگران شرکت ذوب‌آهن اصفهان شاغل در شیفت صبح تمامی بخش‌ها در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولین مجدداً دست به اعتصاب زده و در محوطه شرکت تجمع کرده‌اند.
کارگران ذوب‌آهن اصفهان خواستار افزایش دستمزد و تحقق دیگر مطالباتشان هستند. به گفته‌ای این کارگران، دستمزدهای آنان نسبت به دیگر همکاران در سایر شرکت‌های فولاد پائین‌تر است.

***********

گردهمائی اعتراضی کارگران سوئد مقابل سفارت ایران در استکهلم

گردهمائی اعتراضی کارگران سوئد علیه کشتار، دستگیری و زندانی کردن و اعدام و نیز در حمایت و همبستگی کارگری با مبارزات جاری در ایران.
روز جمعه ۲۵ نوامبر روز جهانی منع خشونت علیه زنان. در این تجمع در مقابل سفارت ایران در استکهلم.
همبستگی کارگری مرزی نمی‌شناسد.
زندانی سیاسی آزاد باید گردد،
در کنار مبارزان در ایران‌هستیم و شعار زن زندگی آزادی را با شما فریاد میزنیم و برای کسب حق و حقوق انسانی با شما همراه هستیم.
گردهمائی از طرف اتحادیه کارگری سوئد، استکهلم سازمان داده شده است.

***********

کارگران شرکت صنعتی تولیدی مرتب دست به اعتصاب زدند!

امروز شنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۱ کارگران شاغل در شرکت صنعتی تولیدی مرتب در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه حقوق دست به اعتصاب زده و مقابل شرکت تجمع برپا کردند.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: بیانیه مشترک:

حمایت از مردم تحت ستم و محکوم کردن کشتار مردم در شهرهای کردستان!

مردم شریف و آزادیخواه
بیش از هفتاد روز از دور جدید خیزش سراسری در اکثر شهرهای ایران می گذرد.
حضور گسترده زنان و مردان در کف خیابان ها، نشان از آن دارد که مردم ستمدیده و محروم در ایران تصمیم گرفته اند برای به دست آوردن مطالبات خود ایستادگی کنند.
داشتن آزادی در عرصه های مختلف، آزادی بیان، داشتن حق تشکل و تحزب، داشتن معیشت و مزدهای مناسب برای یک زندگی شایسته و انسانی، تامین رفاه اجتماعی، لغو هرگونه حجاب و پوشش اجباری برای زنان و مردان، دسترسی به آموزش مناسب و رایگان، داشتن بیمه های رفاهی و دسترسی به درمان و بهداشت مناسب و رایگان و دهها خواست و مطالبه انسانی، جزء حقوق بنیادی و خواست مسلم کسانی است که در چهار دهه گذشته تا به امروز در عرصه های مختلف مبارزاتی قدم برداشته و در این راه تلاش کرده اند. متن کامل را اینجا کلیک کنید.

***********

کلکتیو: زنان کارگر در شرکت کروز دست به اعتصاب زدند!

روز پنج‌شنبه ۳ آذرماه ۱۴۰۱ کارگران شرکت قطعه‌سازی خودرو کروز، که ۷۰ درصد آن را زنان تشکیل می دهند، در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما به خواسته‌هایشان مجدداً دست به اعتصاب زده و در محوطه کارخانه تجمع کردند. آنها پیشتر هم در ٢٨ آبان ۱۴۰۱ به مدت سه روز دست به اعتصاب زده بودند و خواستار افزایش دستمزد، الغای تعویق دستمزد، و تغییر در نوبت‌های اضافه‌کاری هستند.
شرایطی کاری برای زنان کارگر شرکت کروز چیزی شبیه به برده‌داری مدرن و جدید است: ۱۰ ساعت در روز در حالت ایستاده کار می‌کنند. هنگام کار حق استفاده از تلفن همراه ندارند. مدیریت شرکت تنها زنان مجرد را استخدام می‌کند و کارگرانی که ازدواج کنند، در معرض اخراج قرار می‌گیرند.
جمهوری اسلامی نه فقط زنان را از عرصه‌های عمومی حذف کرد و هستی اجتماعی آنان را به ماشین بازتولید اجتماعی و ناموس پدر و برادر و پارتنر‌ها تقلیل داد، بلکه همینطور از آنها نیروی کار مطیع و بی‌ثبات کاری ساخت. تحت این شرایط اجتماعی ست که زنان پیش‌قراولان انقلاب زن زندگی آزادی اند، هم در خانه، هم در خیابان و کارخانه.

***********

بیانیه جمعی از کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج

مردم شریف و مبارز سنندج،
همگی می دانیم کوشش و مبارزه برای آزادی پس از کشته شدن ژینا امینی به قیامی رادیکال و فراگیر بدل شده است؛ این قیام با تداوم بیش از دو ماه و پشتیبانی قشرها و طبقات مختلف جامعه موجب شعله ور تر شدن امید به آزادی در دل ها و داشتن زندگی و جامعه‌ای انسانی شده است.
ما کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج در رده ها و بخش های مختلف ضمن همدلی و همراهی با این جنبش آزادی خواهی با بیشترین آمادگی در محل کار به تولید برق و نیاز مردم اهتمام ورزیده ایم.
متاسفانه سیاست های ناصحیح نهادهای امنیتی موجب استقرار نیروهای نظامی و شبه نظامی در داخل نیروگاه و فراهم کردن فضایی امنیتی, ایجاد مزاحمت و تشویش برای کارکردن و نیز ایجاد شبهه و حساسیت برای روستاهای قلیان و ننله در همجواری نیروگاه شده است.
ما اعتقاد داریم نیروگاه سنندج و هر مرکز تولیدی به مثابه بخشی از ثروت مردم نیازی به حضور نیروهای غیر همکار ندارد و تامین امنیت محل کار به عهده خود کارگران آن محل کار و مردم همجوار است.
ما کارگران ضمن اعلام لزوم خروج سریع نیروهای امنیتی از نیروگاه و عادی سازی وضعیت به مدیر نیروگاه و نهادی امنیتی هشدار می دهیم نتایج زیانبار سیاست های امنیتی متوجه آنها خواهد بود.

جمعی از کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج

٣٠ آبان ١٤٠١

***********

بیانیه‌ی انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان

تعرض به مطالبات مردم و قابل قبول نیست
کارگران و استادکاران گرانقدر همچنان که مستحضرید حدود سه سال است از ارجاع ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی به مجلس جهت اصلاح می‌گذرد. در این مدت صدها هزار نفر از کارگران ساختمانی در نوبت و صف انتظار بیمه به سر می‌برند. ما کارگران ساختمانی اعلام می‌داریم که بازیچه گرفتن و به حاشیه راندن خواسته‌های طبقه کارگری غیرقابل قبول و کاسه صبر کارگران لبریز شده است و خواستاریم در اسرع وقت تمامی کارگران ساختمانی واجد شرایط بیمه شوند.
در این مدت در کشور شاهد رخ دادن حوادث ناگوار بوده‌ایم. جمعی از کارگران که به شرایط اقتصادی، تبعیض و بیکاری و کوچک شدن سفره خود معترض بودند مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند و کشته شدند. ما انجمن‌های کارگران ساختمانی استان کردستان ضمن همدردی با خانواده جانباختگان، جامعه کارگری و بقیه کشته‌شدگان کشور خواستار توضیح شفاف مراجع ذیربط در مورد کشته‌شدگان کارگری و همچنین دادگاهی و محاکمه عاملین و آمرین این قتل‌ها می‌باشیم. همچنین ما انجمن صنفی کارگران ساختمانی هرگونه خشونت را علیه مردم معترض محکوم می‌نماییم و خواستار توقف سریع کشتار مردم مطالبه‌گر در خیابان‌ها و به رسمیت شناختن حق تحصن و اعتراض و اعتصاب طبق ماده ۲۷ قانون اساسی می‌باشیم.
بار دیگر اعلام می‌داریم انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی و طبقه کارگر ایران ضمن همراهی با خواسته‌ها و مطالبات مدتی برحق مردم ایران خود را در کنار آنها و حامی قاطع آنها می‌دانیم.
همچنین ما امضاکنندگان ذیل اعلام می‌داریم تا اطلاع ثانوی انجمن صنفی کارگران ساختمانی در هیچ نوع جلسه و یا گردهمایی و سمینار دولتی شرکت نخواهیم کرد.

انجمن کارگران ساختمانی سنندج

انجمن کارگران ساختمانی بانه

انجمن کارگران ساختمانی دیواندره

انجمن کارگران ساختمانی دهگلان

انجمن کارگران ساختمانی سقز

انجمن کارگران ساختمانی مریوان

انجمن کارگران ساختمانی قروه

***********

ادامه اعتصاب کارگران در پتروشیمی

اعتصاب کارگران قراردادی و شرکتی شاغل در مجتمع پتروشیمی در مسجد سلیمان همچنان ادامه دارد. پایین بودن دستمزدها،مشکلات معیشتی و سوءمدیریت ، محرومیت از برخی آیتم‌های حقوق از جمله بدی آب و هوا و همینطور خواست اجرای طرح طبقه بندی از دلایل ادامه اعتصاب است

***********

اعتراض کارگران در شهرک صنعتی البرز قزوین

بر اساس تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی، تعداد زیادی از کارگران کارخانه بهمن‌دیزل در شهرک صنعتی البرز قزوین، با برپایی تجمعی به وضعیت صنفی خود اعتراض کردند.
تصاویر نشان می‌دهند کە گروهی از کارگران ابتدا دست به تحصن زده و سپس بخشی دیگر با راهپیمایی و شعار "نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم" به جمع آنها پیوستند.
در روزهای گذشتە فراخوان‌های زیادی منتشر شدە و از کارگران، کامیون‌دارها، راننده‌های تهران خواستە شدە کە بە اعتراضات جاری بپیوندند و اعتصاب کنند.

***********

کارکنان آتش‌نشانی مشهد دست به تجمع زدند

امروز چهارشنبه ۲ آذرماه ۱۴۰۱ کارکنان آتش‌نشانی مشهد در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی دست به تجمع زدند.
آتش‌نشانان مشهد در این تجمع شعارهایی در اعتراض به بی‌توجهی مسئولین نسبت به مطالباتشان سر می‌دادند. این کارکنان مدتهاست که نسبت به وضعیت نامناسب معیشتی و سطح پائین حقوقشان معترض هستند.
روز ۲ آذر، کارگران شاغل در مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (سالکو)، بزرگ‌ترین کارخانه‌ی آلومینیوم کشور که در لامرد استان فارس واقع شده، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست به اعتصاب و تجمع زدند.

_______________________

برای مطالعه اخبار اول تیر تا ۲٧ آبان اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و یا رجوع به اخبار پیشین اینجا کلیک کنید.