افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                       سه شنبه ٣١ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲


شورای بازنشستگان ایران: اهواز چهارشنبه اول تیرماه ۱۴۰۱

پس از دو هفته تجمعات اعتراضی با حضور مستمر در خیابان ها، بالاخره کمیسیون تطبیق مصوبات با قوانین، تخلف دولت در میزان افزایش غیرقانونی بازنشستگان تامین اجتماعی را تایید کرد.
گرچه این اقدام قدم بزرگی در راه احقاق حق بازنشستگان است اما از آنجائیکه هنوز گام اول است و تا اجرایی شدن آن مشخص نیست دولت غیرقابل اعتماد چه ترفندی را پیش میگیرد کما اینکه دیروز با ایستادن در مقابل کمیسیون تطبیق شروع به مانع تراشی کرد، و از طرفی چون اجرای مصوبه شورای عالی کار همه مطالبات نیست، بازنشستگان در اهواز همچنان برای اطمینان از لغو مصوبه دولت و تحقق ادامه مطالبات خود به خیابان آمدند.

اعتصاب نیروهای شرکت آتی سازان پرشیا در فاز نوزده
بنا بر اخبار دریافتی، نیروهای شرکت آتی سازان پرشیا در فاز نوزده هم از روز پنجشنبه دست به اعتصاب زده اند.
این شرکت پیمانکاری هم شرایط دستمزدهای پیشنهادی جدید را نپذیرفته و ایام نوبت کاری ها را بیست و دو روز کار و هشت روز استراحت اعلام کرده است.
بیش از پنجاه نفر از همکاران در اعتراض به این وضعیت دست از کار کشیده و پیمانکار بلافاصله تسویه حساب همگی را صادر کرده است. به گفته نیروهای آتی سازان شرکت علی الحساب مبلغ دو میلیون تومان برایشان واریز کرده است و تعدادی از همکاران همچنان خوابگاه را تخلیه نکرده اند تا واریز مطالبات کامل و برای همه نیروها انجام گیرد.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: بازداشت و زندانی کردن رضا شهابی، حسن سعیدی، ریحانه انصاری نژاد،

کیوان مهتدی و آنیشا اسدالهی و معلمان آزاده نشانه عجز حاکمیت سرمایه داری است!

این وصله های ناجور به کارگران و معلمان نمی چسبد.
بیش از یک ماه است که رضا شهابی، حسن سعیدی، ریحانه انصاری، آنیشا اسدالهی، کیوان مهتدی، جعفر ابراهیمی، رسول بداغی، محمد حبیبی، اسکندر لطفی،مژگان باقری، محمد علی زحمتکش، عزیز قاسم زاده، محسن عمرانی و ده ها کارگر و معلم زحمتکش به بند کشیده شده اند و به جرم دادخواهی و حق طلبی در زندان هستند. قوه قضائیه و نیروهای امنیتی برای خفه کردن فریادهای حق طلبی مردم زحمتکش طبق معمول به ترفند دروغ متوسل شده اند و با جرم تراشی و پرونده سازی های دروغین، به کارگران فعال و معلمان آگاه و آزادیخواه اتهام های واهی و ناچسب وارد کرده اند. کیست که نداند که از نگاه مسئولان حکومتی همه چیز جرم است جز دزدی، فساد و آدم کشی. اگر به شرایط فقر و نابرابری در جامعه معترض باشی، همه اتهامات به تو وارد می گردد و با زور و تهدید زندانی می شوی. در سیستمی که مهم ترین اسناد طبقه بندی شده امنیتی و فوق محرمانه توسط افراد و مهره های حکومت افشا می شود و در اختیار سازمان های جاسوسی بین المللی قرار می گیرد، فرزندان دلیر مردم را به اتهام ملاقات آشکار با نمایندگان اتحادیه های جهانی که حمایت از افراد تلاشگر و ظلم ستیز و تشکل های کارگری از وظایف اساسنامه ای و اخلاقی آنهاست، مجرم محسوب می کنند. کیست که پس از چهار دهه با این حربه ها و فریب کاری ها آشنا نباشد. اگر این ترفند ها کارساز می بود هنوز دیکتاتور ها و مستبدان منفور تاریخ در قدرت بودند و تاج و تخت و منابر و مناصب شان محفوظ مانده بود. گروگان گرفتن کارگران و معلمان و زندانی کردن آنها نمی تواند روند تاریخ را تغییر دهد. سیاست مدارانی که برای بقای خود درد و رنج و فقر را به مردم زحمتکش تحمیل می کنند و فعالان اجتماعی در بند را در شرایط سخت و زیر بدترین شرایط و بازجویی های سنگین نگه می دارند، از این سیاست ها طرفی نخواهند بست و فقط چهره واقعی خود را نشان می دهند. اکنون رضا شهابی و تعدادی از معلمان که معترض به زندان و اتهام خود هستند، در حال اعتصاب غذا بسر می برند و شرایط غیر قابل تحمل زندان سلامتی آنها را به مخاطره انداخته است. مسئولان زندان، قوه قضائیه، نیروهای امنیتی، دولت و همه کسانی که این فعالان حق طلب را به زندان انداخته اند مسئول حفظ سلامتی و جان آنها هستند. همه کارگران و معلمان و مدافعان طبقه کارگر باید فوری و بدون قید و شرط آزاد شوند.

۳۰ خرداد ۱۴۰۱

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران داربست‌بند فاز‌های ۹ و ۱۰ عسلویه دست به اعتصاب زدند

امروز شنبه ۲۸ خردادماه ۱۴۰۱ کارگران داربست‌بند روزمزد شاغل در فازهای ۹ و ۱۰ عسلویه در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌های‌شان دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
کارگران پروژه‌ای داربست‌بند شاغل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواستار افزایش دستمزد به میزان لیست پیشنهادی خودشان و اجرای نوبت‌کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت هستند.
کارگران داربست‌بند شاغل در پروژه‌های نفت در تلاش‌اند تا از روز اول تیرماه به یک اعتصاب سراسری دست بزنند.

*************

فیلمی دیگر از تجمع و راهپیمایی اهواز

فیلمی دیگر از تجمع و راهپیمایی متوالی دوهفته اخیر بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز با شعار: مخبر بی لیاقت (معاون اول رئیس جمهور) استعفا، استعفا
بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در مقابل سماجت دولت و اصرار بر اجرای تخلف غیر قانونی در افزایش حقوق شان همچنان اعتراض و مقاومت می‌کنند. دولت نه برمبنای قوانین موجود، بلکه با تکیه به سرکوب بر این سماجت غیرقانونی اصرار میکند.

بازنشستگان ازپای نخواهند نشست تا احقاق حق!
کرمان: شنبه ۲۸ خرداد ماه، یازدهمین روز از راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی با وجود هوای گرم ، اما همچنان ایستاده و خستگی ناپذیر در مقابل تبعیض و اجحاف دولت با شعار: عزا، عزاست امروز، روز عزاست امروز حقوق بازنشسته به زیر پاست امروز

*************

تجمع اعتراضی کارگران شرکت‌های تولی پرس و بسته‌بندی

امروز پنجشنبه ۲۶ خردادماه ۱۴۰۱ کارگران شرکت‌های تولی‌پرس و بسته‌بندی البرز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌ها مقابل فرمانداری شهر الوند در استان قزوین تجمع کردند.
این کارگران چند روز پیش نیز در محوطه شرکت تجمع کرده بودند و کارفرما وعده پرداخت حقوق تا روز چهارشنبه را اعلام‌ کرده بود که با خُلف وعده مدیریت، امروز تجمع خود را به مقابل فرمانداری کشاندند.
شرکت‌های تولی پرس و بسته‌بندی البرز زیرمجموعه هلدینگ داروگر با مالکیت شخصی به اسم بیژن اسماعیلی است و در شهرک صنعتی البرز استان قزوین واقع شده است ‌و در مجموع حدود ۳۵۰ کارگر دارد. این کارگران سه و چهار ماه حقوق معوقه پرداخت نشده دارند.

*************

نیروهای امنیتی عزیز قاسم‌زاده را بازداشت کردند

صبح امروز پنجشنبه ۲۶ خرداد ماه، عزیز قاسم‌زاده، معلم و سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان، قبل از آغاز تجمعات اعتراضی معلمان در رشت، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
طبق گزارش منتشرشده، چندین تن از ماموران لباس شخصی پس از ضرب و شتم شدید آقای قاسم‌زاده، با کشاندن وی بر روی زمین، او را به داخل یک دستگاه آمبولانس منتقل کرده‌اند.
این فعال صنفی معلمان پیشتر نیز سابقه احضار، بازداشت و پرونده‌سازی توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی را در کارنامه خود داشته است.

*************

شورای بازنشستگان ایران: تا تبعیض هست، اعتراضات خاموش شدنی نیست!

امروز چهارشنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۱، اعتراضات سراسری بازنشستگان ایران در شهرهای مختلفی از جمله تهران ادامه دارد. از جمله ویدیوهایی روی شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است تجمع بازنشستگان در میدان ونک تهران، روبروی صندوق بازنشستگی بانک‌ها را نشان می‌دهد. در این ویدیو بازنشستگان خشمگین از دخالت یگان ویژه برای پراکنده کردن معترضان، شعار می‌دهند: «بی شرف، بی شرف»

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: بازداشت واله زما نی در ارومیه

بنا به خبرهای دریافتی واله زمانی. روز ۹ خرداد بدست نیروهای اطلاعاتی. در شهر ارومیه دستگیر و بعد از چند روز او را به زندان اوین بند ۲۴۰ منقل کردند. واله قبل از دستگیری عمل جراحی داشته و به هپاتیت س داره.

*************

خطاب به کارگران و سازمان های جهانی کارگری

هیجدهمین کنگره فدراسیون اتحادیه های کارگری جهان ( WFTU) به میزبانی اتحادیه کارگران ایتالیا از ششم تا هشتم ماه مه در رم بر گزار گردید در این کنگره، علیرضا محجوب ( دبیرکل خانه کارگر ) با رأی اعضای هیجدهمین کنگره فدراسیون اتحادیه کارگران جهان ( WFTU) به عنوان نایب رئیس این فدراسیون انتخاب شد.
کارگران آگاه و تشکل های کارگری ایران انتخاب علیرضا محجوب را به عنوان نایب رئیس این فدراسیون محکوم می کنند. واقعیت این است که خانۀ کارگر که نام و عنوان جعلی و تقلبی «کنفدراسیون عالی کارگران» ایران بر خود نهاده و با این عنوان قلابی در مجامع جهانی شرکت می کند یک نهاد امنیتی، سیاسی وابسته به دولت بیش نیست و مانند اغلب نهادهای سیاسی و امنیتی یک بنگاه اقتصادی و سهم بر و جیره خوار رانت های ناشی از قدرت است. علیرضا محجوب سال هاست در جایگاه دبیرکل خانه کارگر قرار دارد و علاوه براین با استفاده از موقعیت ممتازی که به خاطر وابستگی به نهاهای سیاسی و امنیتی داشته چهار دوره نیز به نمایندگی مجلس شورای اسلامی منصوب شده است. خانه کارگر امکانات، قدرت و ثروتی که در اختیار دارد از راه سر سپردگی به حکومت و به بهای سرکوب و مهار زدن به جنبش کارگری و منحرف کردن مبارزه کارگران به دست آورده است. خانه کارگر که خود را به عنوان سازمانی کارگری در مجامع بین المللی جا می زند، در ادارۀ مستغلات و خانه سازی، خرید و فروش کالا و ادارۀ شرکت‌ ها فعال است. برای مشاهدۀ و مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: فریاد مربیان پیش دبستانی بر آسفالت داغ خیابان های اهواز!

جمعی از مربیان پیش دبستانی استان خوزستان برای تبدیل وضعیت خود درب اداره کل تجمع کردند.
این مربیان ٩١ تا ٩٩ می گویند که با پرداخت هزینه بیمه و ایاب و ذهاب از جیب خود تا کنون بلاتکلیف هستند و استان با وجود کمبود نیرو از این نیروها استفاده نمی کند.

*************

اتحاد بازنشستگان: ۲۲ خرداد روز جهانی علیه کار کودکان

یک کودک کار به نام فرزاد نوردهی ۱۵ ساله ساکن زاهدان پنجشنبه به علت تماس با کابل برق فشار قوی بدون عایق جان خود را از دست داد. گذشته از این که یک کودک ۱۵ ساله چگونه می‌تواند قادر به نگهبانی شب یک ساختمانِ در حال ساخت باشد، در ایران عدم آموزش کارگران از خطرات حین کار و نبود وسایل ایمنی، هر سال باعث مرگ تعداد زیادی از کارگران می‌شود و معمولا نظارتی در مورد رعایت ایمنی کار وجود ندارد.
خبرگزاری‌های رسمی این‌گونه مرگ‌ها را مخابره نمی‌کنند و اگر هم انعکاس دهند، صرفا آن را "حوادث حین کار " می‌نامند تا چنین مرگ‌هایی را عادی جلوه دهند.

جان انسان‌ها ارزش دارد


*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی

کرج یکشنبه ۲۲ خرداد
فیلمی از تجمع اعتراضی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در کرج با شعار: نه غزه نه لبنان، ستم دیگه همینجان / منادی عدالت، خجالت، خجالت
بازنشستگان تامین اجتماعی برای ششمین روز متوالی علیه مداخله غیرقانونی دولت در افزایش حقوق سایر سطوح مزدی بازنشستگان دست به تجمعات اعتراضی زدند.
آنها به این مداخله بی‌سابقه معترضند و میگویند دولتی که هیچ بودجه ای برای این سازمان اختصاص نمی‌دهد و بعنوان یک ابر بدهکار صدها هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و افزایش حقوق بازنشستگان آن ربطی به دولت ندارد، چرا باید برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مداخله کرده و حکم صادر کند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در ادامه اعتراضات خود امروز یکشنبه ۲۲ خرداد فراخوان تجمع سراسری برای بازپس گیری مصوبه دولت داده اند.
«مزدور، برو گم شو!»
هجوم مزدوران «حراست» به گردهمایی بازنشستگان کرج و واکنش محکم بازنشستگان به آنها.
گردهمایی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر سازمان تأمین اجتماعی استان البرز، در اعتراض به تخلف دولت در مداخله غیر قانونی به روند افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

همدان یکشنبه ۲۲ خرداد
بدنبال تخلف دولت در مداخله غیرقانونی در روند افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، این بازنشستگان در ششمین روز متوالی امروز یکشنبه ۲۲ خردادماه را فراخوان برای اعتراض سراسری خود اعلام کرده اند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در شهرستان همدان با شعارهایی همچون: ظلم و ستم کافیه سفره ما خالیه / ننگ ما ننگ ما وزیر الدنگ ما تجمع اعتراضی خودر برپا کردند

اردبیل یکشنبه ۲۲ خرداد
بدنبال تخلف دولت در مداخله غیرقانونی در روند افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، این بازنشستگان در ششمین روز متوالی امروز یکشنبه ۲۲ خردادماه را فراخوان برای اعتراض سراسری خود اعلام کرده اند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در شهرستان اردبیل با شعارهای: فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون / وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه / بازنشسته میمیرد، ذلت نمی‌پذیرد / تجمع اعتراضی خودرا برپا کردند

ساری یکشنبه ۲۲ خرداد
بدنبال تخلف دولت در مداخله غیرقانونی در روند افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، این بازنشستگان در ششمین روز متوالی امروز یکشنبه ۲۲ خردادماه را فراخوان برای اعتراض سراسری خود اعلام کرده اند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در شهرستان ساری تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند

اراک یکشنبه ۲۲ خرداد
بدنبال تخلف دولت در مداخله غیرقانونی در روند افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، این بازنشستگان در ششمین روز متوالی امروز یکشنبه ۲۲ خردادماه را فراخوان برای اعتراض سراسری خود اعلام کرده اند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در شهرستان اراک تجمع اعتراضی همراه با راهپیمایی خود را برگزار کردند

کرمانشاه یکشنبه ۲۲ خرداد
فیلمی از تجمع اعتراضی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی کرمانشاه در مقابل فرمانداری
بازنشستگان تامین اجتماعی برای ششمین روز متوالی علیه مداخله غیرقانونی دولت در افزایش حقوق سایر سطوح مزدی بازنشستگان دست به تجمعات اعتراضی زدند.
آنها به این مداخله بی‌سابقه معترضند و میگویند دولتی که هیچ بودجه ای برای این سازمان اختصاص نمی‌دهد و بعنوان یک ابر بدهکار صدها هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و افزایش حقوق بازنشستگان آن ربطی به دولت ندارد، چرا باید برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مداخله کرده و حکم صادر کند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در ادامه اعتراضات خود امروز یکشنبه ۲۲ خرداد فراخوان تجمع سراسری برای بازپس گیری مصوبه دولت داده اند.
راهپیمایی بازنشستگان و مستمری بگیران خشمگین تأمین اجتماعی در اعتراض به هزینه های دلاری و حقوقهای ریالی از مقابل تامین اجتماعی بسوی فرمانداری با شعار : «مرگ بر رئیسی»

بندرعباس یکشنبه ۲۲ خرداد
بدنبال تخلف دولت در مداخله غیرقانونی در روند افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، این بازنشستگان در ششمین روز متوالی امروز یکشنبه ۲۲ خردادماه را فراخوان برای اعتراض سراسری خود اعلام کرده اند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در شهرستان بندر عباس مقابل استانداری استان هرمزگان تجمع اعتراضی خود را با شعار: مرگ بر دولت بی کفایت، برپا کردند

مشهد یکشنبه ۲۲ خرداد
ادامه اعتراضات بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در مشهد مقابل سازمان تامین اجتماعی خراسان رضوی.
بازنشستگان تامین اجتماعی برای ششمین روز متوالی علیه مداخله غیرقانونی دولت در افزایش حقوق سایر سطوح مزدی بازنشستگان دست به تجمعات اعتراضی زدند.
آنها به این مداخله بی‌سابقه معترضند و میگویند دولتی که هیچ بودجه ای برای این سازمان اختصاص نمی‌دهد و بعنوان یک ابر بدهکار صدها هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و افزایش حقوق بازنشستگان آن ربطی به دولت ندارد، چرا باید برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مداخله کرده و حکم صادر کند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در ادامه اعتراضات خود امروز یکشنبه ۲۲ خرداد فراخوان تجمع سراسری برای بازپس گیری مصوبه دولت داده اند.

تهران ۲۲ خرداد
جلوگیری از تجمع بازنشستگان در تهران.
از ساعات اولیه صبح امروز نیروهای امنیتی انتظامی با استقرار تجهیزات و ادوات و ماشینهای ون، فضای شدید امنیتی را اطراف مجلس بوجود آورده و مانع از شکل‌گیری تجمع بازنشستگان میشوند.
شاهدان عینی از انتقال تعدادی افراد به درون ون ها خبر داده اند. مقاومت ها برای تجمع ادامه دارد.
بدنبال تخلف دولت در مداخله غیرقانونی در روند افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، این بازنشستگان در ششمین روز متوالی امروز یکشنبه ۲۲ خردادماه را فراخوان برای اعتراض سراسری خود اعلام کرده اند.

اهواز یکشنبه ۲۲ خرداد
ادامه اعتراضات بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در مقابل استانداری اهواز با شعار: وزیر بی لیاقت، استعفاء، استعفاء br> بازنشستگان تامین اجتماعی برای ششمین روز متوالی علیه مداخله غیرقانونی دولت در افزایش حقوق سایر سطوح مزدی بازنشستگان دست به اعتراضی زدند. br> آنها به این مداخله بی‌سابقه معترضند و میگویند دولتی که هیچ بودجه ای برای این سازمان اختصاص نمی‌دهد و بعنوان یک ابر بدهکار صدها هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و افزایش حقوق بازنشستگان آن ربطی به دولت ندارد، چرا باید برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مداخله کرده و حکم صادر کند. br> بدین منظور بازنشستگان این سازمان در ادامه اعتراضات خود امروز یکشنبه 22 خرداد فراخوان تجمع سراسری برای بازپس گیری مصوبه دولت داده اند.

*************

شورای بازنشستگان ایران: سجاد شکری فعال کارگری بازداشت شد

دیروز سجاد شکری مقابل در منزلش بازداشت شده است. از دلایل و نهاد بازداشت‌کننده‌ی او خبری در دسترس نیست. او پیشتر در مرداد سال ۹۹ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و محکومیت ۴ ساله گرفت . وی در آذرماه سال گذشته به صورت مشروط از زندان آزاد شده بود.

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع همزمان کارگران کارخانه‌های داروگر تهران و تولی پرس قزوین

صبح دیروز شنبه ۲۱ خرداد، بیش از ۲۵۰ نفر از کارگران کارخانه‌ی داروگر تهران و بیش از ۳۰۰ نفر از کارگران شرکت تولیدی تولی پرس قزوین که هردو از زیرمجموعه‌های هلدینگ داروگر محسوب می‌شوند، در محوطه‌ی این دو کارخانه دست به تجمع زدند. اعتراض آنان به معوقات مزدی خود است که سه ماه تاخیر افتاده. کارگران کارخانه داروگر تهران پیشتر در ۷ خرداد نیز تجمعی با همین مطالبه مقابل ورودی شرکت برگزار کرده بودند. طبق گزارشات در تجمع کارخانه‌ی تولی پرس قزوین نیروهای پلیس نیز در محوطه‌ی کارخانه حضور پیدا کردند. این کارگران می‌گویند روند تولید در این دو کارخانه‌ی از ابتدای سال جاری از سوی کارفرما متوقف شده و آنان نگران تعطیلی این کارخانه‌ها نیز هستند.

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع بزرگ و پرشور بازنشستگان تامین اجتماعی

فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون

زمان: یکشنبه ۲۲ خرداد     ساعت: ۱۰:٣۰ صبح

مکان: تهران جلوی سازمان برنامه و بودجه    شهرستان ها: جلوی ادارات تامین اجتماعی

خواسته بازنشستگان تامین اجتماعی مسالمت امیز و کاملا صنفی و مدنی بوده و اعتراض انها نسبت به عدم اجرای مصوبه شورای عالی کار و هیئت امنای تامین اجتماعی می باشد (اجرای ٢۵% مانده ازمتناسب سازی سال ١۴٠٠ واجرای مصوبه شورای عالی کاربرای سایرسطوح ٣٨% به اضافه ۵١۵ هزارتومان واجرای ماده ٦٩ برای همه بازنشستگان تامین اجتماعی الزامی است)

*************

شورای بازنشستگان ایران: اقدام به خودسوزی دو کارگر اخراجی پتروشیمی فارابی بندر ماهشهر

بنابر گزارش‌های منتشرشده، دو تن از پرسنل شرکت پتروشیمی فارابی بندر ماهشهر مقابل دفتر مدیر عامل اقدام به خودسوزی کرده‌اند.
این اقدام در اعتراض به اخراج آنان از کار پس از سه سال سابقه فعالیت در این شرکت صورت گرفته است. گفته می‌شود، این دو شخص در پی مداخله به موقع همکاران این مجموعه، متحمل آسیب جدی نشده‌اند. اخراج و بیکار شدن کارگران یعنی قطع معیشت و در نتیجه قطع زندگی ست.
برای انسانی که بجز نیروی کار چیزی برای فروش ندارد، با اخراج شدن در شرایطی که جامعه چتر حمایتی جایگزین و جبرانی نداشته باشد، آغاز پروسه ساقط شدن از زندگی است. و این حقیقت تلخ کارگر را به خودسوزی برای رها شدن از این شرایط می‌کشاند.
بهمین دلیل هر انسانی با شغل و یا بدون شغل باید از حداقل معیشت مناسب با زندگی امروزی برخوردار باشد.

*************

شورای بازنشستگان ایران: ادامه اعتراضات بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی

بازنشستگان تامین اجتماعی برای چهارمین روز متوالی علیه مداخله غیرقانونی دولت در افزایش حقوق سایر سطوح مزدی بازنشستگان دست به تجمعات اعتراضی زدند.
بازنشستگان تامین اجتماعی به این مداخله بی‌سابقه معترضند و میگویند دولتی که هیچ بودجه ای برای این سازمان اختصاص نمی‌دهد و بعنوان یک ابر بدهکار صدها هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و افزایش حقوق بازنشستگان آن ربطی به دولت ندارد، چرا باید برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مداخله کرده و حکم صادر کند.
بدین منظور بازنشستگان این سازمان در ادامه اعتراضات خود روز یکشنبه 22 خرداد فراخوان تجمع سراسری برای بازپس گیری مصوبه دولت داده اند.

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

کرج: امروز چهارشنبه ۱۸ خرداد، تجمع پرشور بازنشستگان تامین اجتماعی،‌ علیه افزایش ۱۰ درصدی
فریاد فریاد از اینهمه بیداد

خرمآباد:
امروز چهارشنبه ۱۸ خرداد، تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل استانداری ،‌علیه افزایش ۱۰ درصدی حقوق(افزایش) ۳۸ درصد حق مسلم ماست.

کرمان
تجمع اعتراض‌آمیز بازنشستگان خشمگین امروز ۱۸ خرداد
امنیت معیشت حق مسلم ماست / تا حق خود نگیریم ارام نمی گیریم / تامین اجتماعی چه نام اشتباهی

مشهد چهارشنبه ۱۸ خرداد
جمع آوری طومار اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی علیه مداخله غیرقانونی دولت و زیرپا گذاشتن مصوبات شورای عالی کار بازنشستگان تامین اجتماعی از روز دوشنبه برای سومین روز متوالی علیه اقدام کودتاگرانه دولت در اعلام افزایش حقوق خود دست به تجمع و راهپیمایی در خیابانها زده اند.

کرمانشاه چهارشنبه ۱۸ خرداد
کرمانشاه، امروز چهارشنبه ۱۸ خرداد ماه، بازنشستگان تجمع اعتراضی خود را از تامین اجتماعی تا مقابل فرمانداری ادامه دادند با شعار «مرگ بر رییسی»
هنگام تجمع مقابل فرمانداری ، فرماندار به میان بازنشستگان میآید و درخواست میکند:
«صبور باشید و با برخی شعارها، امنیت را بخطر نیندازین که همه با هم آسیب می بینیم!!! »
ولی جناب فرماندار ما با برعکس شما چیزی برای از دست دادن نداریم و خود را از جنس ما ندانید، جریانی که بازنشستگان خشمگین را در این هوای گرم به کف خیابان هول داده ست، دولت مردم فریب و ایادیش هستند که به عناوین گوناگون عرصه را بر ما تنگ و تنگتر کرده و هیچ توجهی به معیشت مردم ندارید، خود را بی تقصیر جلوه ندهید این نیز دروغی دیگر ست!
تجمع و راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی کرمانشاه از مقابل اداره کل این سازمان در استان تا فرمانداری با شعار: بازنشسته میمیرد، ذلت نمی پذیرد
اعتراض بازنشستگان سایر سطوح مزدی به مداخله غیرقانونی دولت علیه بازنشستگان تامین اجتماعی در زیرپا گذاشتن مصوبه شورای عالی مزد.
بعد از اعلام این مصوبه دولت موجی از اعتراضات گسترده بازنشستگان تامین اجتماعی از روز دوشنبه در سراسر ایران برگزار شد.

اراک، چهارشنبه ۱۸ خرداد
راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی اراک
اعتراض بازنشستگان سایر سطوح مزدی به مداخله غیرقانونی دولت علیه بازنشستگان تامین اجتماعی در زیرپا گذاشتن مصوبه شورای عالی مزد.
بعد از اعلام این مصوبه دولت موجی از اعتراضات گسترده بازنشستگان تامین اجتماعی از روز دوشنبه تا کنون در سراسر ایران برگزار شد.

یزد چهارشنبه ۱۸ خرداد
تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی یزد در مقابل اداره کل این سازمان در استان با شعار: مرگ بر رئیسی
اعتراض بازنشستگان سایر سطوح مزدی به مداخله غیرقانونی دولت علیه بازنشستگان تامین اجتماعی در زیرپا گذاشتن مصوبه شورای عالی مزد. بعد از اعلام این مصوبه دولت موجی از اعتراضات گسترده بازنشستگان تامین اجتماعی از روز دوشنبه در سراسر ایران برگزار شد.

اهواز:
ا تجمع اعتراضی بازنشستگان خشمگین تامین اجتماعی چهارشنبه ۱۸ خرداد در اعتراض به افزایش ده درصدی و تورم صد درصدی در کنار سایر مطالبات بر زمین مانده نه مجلس نه دولت نیستن بفکر ملت
فیلمی دیگر از تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز در گرمای ۵۰ درجه و آفتاب شدید اعتراض به مداخله غیر قانونی دولت در افزایش تحقیرآمیز ده درصدی در مقابل تورم صد در صدی.

تهران: مقابل خانه کارگر امروز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
کانونها و خانه کارگر زیر فشار جنبش بازنشستگان تسلیم میشوند.
اعتراض بازنشستگان سایر سطوح مزدی به اقدام ناگهانی و غیرقانونی دولت علیه بازنشستگان تامین اجتماعی در زیرپا گذاشتن مصوبه شورای عالی مزد.
بعد از اعلام این مصوبه دولت موجی از اعتراضات گسترده بازنشستگان تامین اجتماعی از دیروز دوشنبه در سراسر ایران برگزار شد.
تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم / تورم گرانی بلای جان مردم

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: درد دل کارگران متروپل آبادان!

محرومیت و بی حقوقی مطلق کارگرانی که سالها در «متروپل» جان کندند و تلی از خاک و آوار خانه ابدی شان شد: درد دل کارگران متروپل آبادان!
کارگران متروپل بدون برخورداری از قوانین بیمه ای و در نبود هیچگونه نظارت نهادهای مسئول اداره کار و بیمه به کار گرفته شدند: «۹ سال اینجا کار کردم کسی نیامد بگی آقا تو اصلاً خونه داری .... هیچ کسی و هیچ چیزی اینجا بیمه نبود ....»

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران آذرآب دفتر مدیریت را تخته کردند

کارگران کارخانه آذرآب اراک که از اوایل اردیبهشت ماه در اعتراض به دریافت نکردن حقوق اسفند و فروردین دست به تجمع و اعتصاب زده بودند، روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد، در دفتر مدیریت را مسدود کردند و اجازه ورود مدیر به دفترش را ندادند. در پی این اقدام، حقوق یک ماه به حساب کارگران واریز شد.

*************

اردوی کار: تجمع کارکنان صنایع شیشه آذر در اعتراض به معوقات حقوق

بنابر گزارش منتشرشده کارکنان شرکت صنایع شیشه آذر تبریز با توقف فعالیت‌های شغلی خود، اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کردند.
پرسنل معترض، نسبت به عدم پرداخت به موقع دستمزد و معوقات حقوق چندین ماه گذشته اعتراض دارند.
کارکنان در حالی که به دلیل خلف وعده مسئولان و عدم پرداخت حقوق معوقه دچار مشکلات اقتصادی عدیده‌ای شده‌اند، خواهان رسیدگی به معضلات شغلی و معیشتی خود هستند.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: یک کارگر ۳۹ ساله در حادثه ریزش معدن زغال سنگ در طبس جان باخت

بامداد سه شنبه ۱۰ خرداد، یکی از کارگران معدن زغال سنگ پرورده شرقی حین کار بر اثر ریزش معدن زیر آوار سنگ مدفون شد و جان باخت. کارگر قربانی میثم شهمرادی نام داشت و ۳۹ ساله بود. میثم شهمرادی اهل و ساکن شهر مینودشت استان گلستان بود و برای کار به طبس رفته بود. او به واسطه شرکت پیمانکاری «ممرادکو» با قرارداد موقت در معدن کار می‌کرد.
حوادث کار در معادن ایران بالاست. فرسودگی و به‌روز نشدن تجهیزات بهره‌برداری از معادن و عدم وجود حداقل استانداردهای ایمنی کار سبب می‌شود که سالانه صدها کارگر معدن در اثر استنشاق گازهای سمی دچار خفگی شده و یا زیر آوار بمانند. بیشترین قربانیان حوادث کار منجر به مرگ، پس از کارگران ساختمانی، کارگران معادن هستند.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع بازنشستگان زنجان

امروز سه‌شنبه ۱۰ خرداد جمعی از بازنشستگان تأمین اجتماعی زنجان در اعتراض به عدم تعیین تکلیف افزایش حقوق ‌‌و مستمری سال ۱۴۰۱ و بی‌توجهی مسئولین به دیگر خواست و مطالباتشان دست به تجمع زدند.
بازنشستگان خستگی ناپذیرند و لحظه‌ای از اعتراض دست برنخواهند داشت. نباید اجازه دهیم این اخبار اعتراضی برایمان عادی شود و به آنان به چشم سرگرمی نگاه کنیم. همین بازنشستگان بودند که سکوت گورستانی ناشی از کرونا را شکستند و بار دیگر در کف خیابان به مطالبه‌گری پرداختند.

*************

خبر فوری: اعتصاب خشک اسکندر لطفی

اسکندر لطفی به علت تحت فشار قرار گرفتن برای اعتراف اجباری و ادامه غیرقانونی بازداشت به اعتصاب غذای خشک دست زد!
به اطلاع میرساند که اسکندر لطفی امروز ۹ خرداد ساعتی پیش در تماسی تلفنی با خانواده اش اعلام کرد که در اعتراض به ادامه ی بازداشت غیرقانونی (بیشتر از مهلت سی روزه بازداشت) و تحت فشار قرار گرفتن توسط بازجویان برای اعتراف اجباری دست به اعتصاب غذای خشک زده است. قابل ذکر است که اسکندر لطفی وقتی میخواست موضوع مهم دیگری را بگوید تماس تلفنی او را قطع کردند. جان اسکندر لطفی در خطر است. بازداشت غیرقانونی اسکندر لطفی باید سریعا پایان یابد.

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع بازنشستگان امروز یکشنبه هشتم خرداد

بازنشستگان تامین اجتماعی وارد ماه سوم سال شدند ولی هنوز خبری از افزایش چندرغازی حقوق در این شرایط اسفناک تورمی نیست و کماکان در دستان بی ربط دولت (ابر برهکار) افزایش حقوق طلبکاران به گروگان گرفته شده ست !!! با این حقوق ناچیز جانها به لب رسیده

امروز یکشنبه هشتم خرداد ماه ، تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهرستان مشهد مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی این شهر بر گزار شد.
بازنشستگان در ادامه تجمعات یکشنبه های هر هفته، اعتراض خود را علیه بی توجهی دولت و حکومت به مطالبات و مشکلات معیشتی مخصوصا تاخیر و تعلل در اعمال افزایش مستمری های خود اعلام داشتند. صدای ما شنیده خواهد شد!

امروز یکشنبه هشتم خرداد ماه ، تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهرستان اهواز مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی این شهر بر گزار شد. بازنشستگان در ادامه تجمعات یکشنبه های هر هفته، اعتراض خود را علیه بی توجهی دولت و حکومت به مطالبات و مشکلات معیشتی مخصوصا تاخیر و تعلل در اعمال افزایش مستمری های خود اعلام داشتند.

تجمع پرستاران تامین اجتماعی
تجمع پرستاران تامین اجتماعی در اعتراض به اجرا نشدن قانون مشاغل سخت و زیان‌آور در برابر این سازمان پرستاران تامین اجتماعی در برابر این سازمان تجمع کردند. اعتراض آنها به اجرا نشدن قانون مشاغل سخت و زیان‌آور عنوان شده است. این پرستاران می‌گویند اگر این قانون اجرا نشود با حقوق‌های بازنشستگی امکان گذران زندگی بسیار سخت می‌شود. این پرستاران بارها برای اجرای خواسته‌هایشان دست به تجمع زده‌اند؛ اما این سازمان از اجرای این قانون سر باز می‌زند.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض به سبک مترو

کاهش سرعت قطار در اعتراض به عدم افزایش حقوق

کارکنان راهبر متروی تهران در اعتراض به عدم افزایش حقوق، سرعت قطارهای خود را کاهش دادند.
کارکنان راهبر متروی تهران در انتقاد به نادیده گرفتنِ مصوبه‌ی شورای عالی کار برای افزایش حقوق، صبح روز شنبه (هفتم خرداد ماه) به نشانه اعتراض سرعت قطارهای خود را کاهش دادند.
منابع کارگری در شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران گفتند: کارکنان راهبر متروی تهران که حدود دوهزار نفر هستند طی چند ماه گذشته به‌ عدم اجرای مصوبه شورای عالی کار از سوی مسئولان شهری معترض هستند.

تجمع اعتراضی بازنشستگاه اهواز
تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز. یکشنبه ۱۴۰۱/۳/۸ روبروی سازمان تامین اجتماعی

*************

آوار برج متروپل یا ریزش باروی قدرت سیاسی حاکم!

برج متروپل آبادان به دلیل غیر استاندارد بودن، تقلب در کاربرد مصالح ساختمانی و آن چنان که گفته می شود بی توجهی به هشدار کارشناسان و برخی کارکنان آن مجتمع، بر سر تعداد زیادی از شهروندان آبادانی آوار شد و موجب مرگ ده ها نفر و زخمی شدن شماری دیگر گردید. سود پرستی و چپاول منابع عمومی از سوی مسئولان، وابستگان به حاکمیت و نهادهای سهیم در قدرت و نیز سرمایه دارانی که در راه انباشتن سرمایه و ثروت خود به تنها چیزی که توجه ندارند وجدان و اصول اخلاقی، ضوابط ایمنی و سلامت کارگران، مراجعان و مصرف کنندگان است، فجایع جبران ناپذیری را به مردم محروم تحمیل می کند.
فرو ریختن برج متروپل و تلفات و خسارات عظیم آن نه اولین فاجعۀ ناشی از سودپرستی، دزدی و رشوه خواری و اعمال نفوذ برای انباشت دارائی غارتگران به زیان جان و مال مردم است و نه تا زمانی که سرنوشت و زندگی مردم در دست مشتی سرمایه دار و مسئولان فاسد است، آخرین فاجعه خواهد بود. در حاکمیت و ساختاری که فساد در تار و پود آن ریشه دوانده، هیچ امیدی به اصلاح یا حداقل بهبود اوضاع سیاسی و اقتصادی و کاهش رنج و درد توده های زحمتکش و توقف مصیبت های اجتماعی نمی رود.
ساختار قدرت سیاسی مبتنی بر غارت، سرکوب و حفظ قدرت به بهای فقر و سیه روزی برای مردم و اشاعه فساد و وقیح ترین عملکرد ها از سوی سیستم حاکم می باشد. در این سیستم حکومتی اعمال بی حقی، ستم طبقاتی و ظلم عریان، عین واقعیتی است که قانون سرمایه داری زیر نام شریعت بر رواج و ادامۀ آن تاکید دارند. در این نظام مردم ابزار هایی هستند برای افزایش ثروت سرمایه داران و شکوه و منزلت و راحت مقاماتی که تسلط آنها بر جامعه موهبت الهی تلقی می شود. در این ساختار همه چیز در پرده ای پوشیده شده که آشکار نگشتن آن برای حفظ نظام و « حفظ آبروی خدمتگزاران آن» و حریم امن آنها و مصونیت شان از مجازات لازم است. این راز های سر به مهر ضرورت دارند تا استثمارگران، آدم کشان، تجاوزگران به حقوق مردم و حتی ناموس کودکان در زیر چتر حکومتی آسوده خاطر باشند و مورد دفاع قرار گیرند. این واقعیت امروز جامعه ماست.
حسین عبدالباقی سرمایه دار صاحب برج متروپل در کارش تقلب کرده است. اقدام به ساخت بنایی کرده که زمینش را با رانت ناشی از رابطه و نزدیکی به مسئولان به تصرف درآورده، از پی ریزی ساختمان تا پایان کار خلاف های آشکار معماری و مهندسی مرتکب شده و بیش از حد مجاز تراکم و طبقات ساخته است. همین خلاف های او و چشم پوشی مسئولان دولتی و شهری و مساعدتشان به او موجب ریزش آوار و کشتار عده ای از مردم شده اند. اکنون نیز چون در حریم امن حکومتی قرار دارد نه تنها مورد هیچ استنطاقی قرار نمی گیرد بلکه از حمایت بی چون و چرای سیستم برخوردار می شود و در عوض آسیب دیدگان از خلاف کاری های قانونی و غیر قانونی، مورد تهاجم و سرکوب نیروهای انتظامی و امنیتی قرار می گیرند و حتی به روی آنها گلوله شلیک می شود. این واقعیت هاست که مردم زحمتکش را به اعتراض و مخالفت واداشته است. از دست دادن عزیزان و داغدار شدن مردم به علاوه انبوهی از خواست ها و مشکلاتی که هیچ چشم اندازی برای حل آن متصور نمی شود، خشم عمومی مردم را برانگیخته است. برافروخته شدن محرومان و ستمدیدگان آبادان، خرمشهر، ماهشهر، جراحی، اهواز، بهبهان، شادگان، سوسنگرد، امیدیه، شوش، ایذه، بندرعباس، شاهین شهر و کل خوزستان واکنشی منطقی بر علیه ظلمی است که ریشه چندین ساله دارد. تاریخ گواه جنایات تراژدیک دیگری است که به ویژه بر مردم آبادان گذشته است. آتش زدن سینما رکس و سوزانده شدن تعمدی و برنامه ریزی شده چهار صد تا هفتصد نفر، نمونه غیر قابل اغماضی است که به رغم تحصن نزدیک به سه ماهه خانواده های قربانیان و اعتراض مردم آبادان برای افشای واقعیات این جنایت، از سوی حاکمیت و دستگاه قضایی بر آن سر پوش گذاشته شد. راهی جز اعتراض و مخالفت با این سیاست های ضد مردمی وجود ندارد. همچنانکه کارگران فولاد، نیشکر هفت تپه و صنایع نفت و پتروشیمی، رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، معلمان، بازنشستگان، زنان و جوانان حق دارند در مقابل بی حقوقی و نابرابری ها معترض باشند. کارگران خوزستان و دیگر مناطق کشور همان گونه که از حقوق خود دفاع می کنند و با حق کشی ها به مبارزه بر می خیزند ضرورت دارد که در اعتراصات مردم فاجعه دیدۀ آبادان همدل و در کنار مردم و در صف نخست مبارزه برای احقاق حق مردم، افشای همۀ مسئولان و واسطه ها و دست اندرکارانی که این فاجعه را آفریدند، حرکت کنند.
اکثریت جامعه در آتش این بی عدالتی ها می سوزند و راهی جز مبارزۀ متحد و قاطع علیه کسانی که زندگی و امیدهای مردم را تباه کرده اند، ندارند. این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی شود .

۷ خرداد ۱۴۰۱

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

نامه سرگشاده معلمان و کارگران ایران به شرکت کنندگان

در یکصد و دهمین اجلاس سالانه سازمان جهانی کار، ژنو، ۲۷ ماه مه الی ۱۱ ژوئن ۲۰۲۲

سازمان جهانی کار، به‌خصوص هیات‌های نمایندگی کارگری-صنفی را مورد خطاب قرار می‌دهیم و توجه آن‌ها را به سرکوب‌های اخیر علیه معلمان و نمایندگان آن‌ها در کانون‌های صنفی و فعالان کارگری_صنفی در ایران جلب می‌کنیم.
طی سالیان گذشته، به‌خصوص در ماه‌های اخیر سیاست‌های اقتصادی دولت ایران، فقر و فلاکت گسترده‌ای را برای عموم مردم، به‌ویژه برای مزدبگیران و کارگران ایجاد کرده‌است. این‌مساله باعث ایجاد فاصله‌ی طبقاتی گسترده و کوچک شدن سفره‌ی معیشتی عموم مردم شده و نهایتاً منجر به اعتراضات عمومی شده‌است. جای تاسف‌است که آن‌ها، به‌جای پاسخ مناسب و حل مشکلات، به این اعتراضات قانونی، واکنش‌های تند نشان داده و پاسخ‌ آن‌ها چیزی جز سرکوب گسترده نبوده است. یکی از وجوه مختلف این سرکوب ها حمله و بازداشت علیه فعالین شناخته شده صنفی، معلمان، کارگران و بسیاری از زحمتکشان معترض بوده است. اخیرا نیز طی یک سناریوی کاذب و پوشالی از صدا و سیمای دولتی "شبه گزارشی" علیه فعالین شناخته شده معلمی و کارگری که نمایندگان قانونی و مورد قبول اصناف خود هستند منتشر شد. دراین "شبه گزارش" طی تلاشی مذبوحانه و نخ نما، تلاش شد فعالین صنفی ایران را به همکاری با "جاسوسان" خارجی متهم کنند. انتشاراین سناریوسازی حکومتی علیه فعالین صنفی بلافاصله با موجی از اعتراض و انزجار در سراسر ایران مواجه شد.
برای مشاهدۀ تصاویر و مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

اردوی کار: کارگران پروژه‌ای شرکت ناورود مجدداً دست به اعتصاب زدند

روز پنجشنبه ۵ خردادماه کارگران پروژه‌ای شرکت ناورود شاغل در پتروپالایش کنگان در اعتراض به عدم افزایش دستمزد سال جدید، عدم اجرای نوبت‌کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت و وضعیت نامناسب غذا و خوابگاه‌های غیربهداشتی مجدداً دست به اعتصاب و تجمع زدند.
کارگران شرکت ناورود پیشتر نیز با خواست تحقق مطالباتشان اعتصاب کرده بودند که پیمانکار و کارفرما وعده اجرای خواسته‌های کارگران را عنوان کردند اما اکنون حاضر نیستند که این وعده‌ها را اجرا کنند.

*************

رسول بداقی زیر بار هیچ یک از اتهامات بازجویان نرفته است

در روزهای اخیر رسول بداقی و شعبان محمدی با خانواده خود تماس داشتند هر دو معلم زندانی با روحیه بالا برای همه فعالان صنفی و معلمان ایران سلام گرم رسانده اند. رسول بداقی گفته که با ژاک پاریس که معلم ابتدایی در پاریس است در یک بند به سر می برند. بداقی در این تماس گفته که شوی تلویزیونی صدا و سیما را از زندان دیده و به محض آزادی از صدا و سیما به خاطر افترا و اتهامات بی اساس شکایت خواهد کرد.
او گفته دیدار با دو معلم فرانسوی امری بسیار عادی و متعارف بوده و در دیدار مدعی آقایان، هیچ چیز خاصی جز گفتگو در زمینه نظام آموزشی انجام نشده است و اساسا معلمان جز تبادل درباره مسائل آموزشی به هیچ امری سری دسترسی ندارند‌. از همین رو بداقی تاکید کرده که زیر بار هیچ یک از بازجویی ها نرفته است.
شورای هماهنگی ضمن محکوم کردن دوباره اقدام غیر قانونی صدا و سیما تاکید می کند این رسانه بر خلاف اصل ۳۷ قانون اساسی در رابطه با معلمان بازداشتی عمل نموده است: «اصل ،برائت است و هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی شود، مگر این که جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد.»
بر طبق این اصل جرم صدا و سیما محرز بوده و این حق برای معلمانی که اسم و تصویر آنها پخش شده و بدون ارائه هیچ مدرکی اتهاماتی علیه آنها مطرح شده، محفوظ است که از صدا و سیما شکایت کنند.

*************

نیروهای امنیتی قضایی اجازه ورود وکیل به پرونده رسول بداقی را نمی دهند

امروز سه شنبه ۳ خرداد برای پیگیری پرونده #رسول_بداقی، وکیل این معلم زندانی رامین صفر نیا به همراه همسر آقای بداقی به دادسرای ناحیه ۳۳ اوین شعبه دوم بازپرسی مراجعه نمودند اما اجازه ورود به پرونده به وکیل داده نشد. شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن این رویه غیر حقوقی انتظار دارد که دستگاه قضایی با رعایت حقوق متهم مندرج در قوانین، شرایط برگزاری دادگاه عادلانه و بی طرفانه کنشگران صنفی را فراهم آورد.

*************

شورای بازنشستگان ایران: امروز یکشنبه یکم خرداد، تجمع اعتراضی بازنشستگان

قزوین:
بازنشستگان تامین اجتماعی وارد ماه سوم سال شدند ولی هنوز خبری از افزایش چندرغازی حقوق در این شرایط اسفناک تورمی نیست و کماکان در دستان بی ربط دولت (ابر برهکار) افزایش حقوق طلبکاران به گروگان گرفته شده ست !!!

کرمانشاه:
امروز یکشنبه یکم خرداد ، شکل گیری تجمع بازنشستگان مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی

اهواز:
امروز یکشنبه یکم خرداد ماه ، تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهرستان اهواز مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی این شهر بر گزار شد.
بازنشستگان در ادامه تجمعات یکشنبه های هر هفته، اعتراض خود را علیه بی توجهی دولت و حکومت به مطالبات و مشکلات معیشتی مخصوصا تاخیر و تعلل در اعمال افزایش مستمری های خود اعلام داشتند.

تهران:
سلام دوستان گرامی ظهر بخیر

الان از جلوی سازمان برنامه وبودجه برمیگردم تجمعی تقریبا بالغ بر شا ید ۱۰۰ نفر ولی واقعا این رسمش نیست.
البته آنقدر مامور زن ،یگان ویژه ، لباس شخصی ونیروی انتظامی ریخته بودند که اجازه ایستادن حتی درب مترو را نمیدادند چند نفر را گرفتند یک مامور لباس شخصی جوان قدبلند الهی که خیر نبینه یک پیرمرد را انچنان هول میداد که من داد زدم سرش و به یورش ماموران اعتراض کردیم ، ماموران تا نزدیکی ایستگاهی که ماشینهای مولوی وشوش می ایستند ما را کنترل کردند. ضمنا گوشی یک خانم را یک لباس شخصی گرفت، به بقیه گفت دویدند وگرفتند چون فیلم از مامورها گرفته بود.
گفتیم ازچه میترسید از رفتار ناشایستتان، باید گفت میرکاظمی بی وجدان اگر از اتحاد بازنشسته میترسی حقش را بده تا تجمع نکند مردم فشار معیشتی کمرشان را شکسته و از خوشی بااین سن وسال که تجمع نمیکنند.
واقعا همه را نسبت به این نیروها متنفر کردند که بجای حفاظت از مردم ، تنها چماقی بر سر معترضین علیه شرایط فلاکتبار موجود شده اند.

تبریز:
امروز یکشنبه یکم خرداد ماه ، تجمع اعتراضی بازنشستگان در مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی این شهر بر گزار شد.
بازنشستگان در ادامه تجمعات یکشنبه های هر هفته، اعتراض خود را علیه بی توجهی دولت و حکومت به مطالبات و مشکلات معیشتی مخصوصا تاخیر و تعلل در اعمال افزایش مستمری های خود اعلام داشتند.

*************

كانون مدافعان حقوق كارگر: مهدي فراهاني شانديز بعد از سپري كردن ١٠ سال محكوميت خود آزاد شد

مهدي فراهاني شانديز بعد از سپري كردن ١٠ سال محكوميت خود آزاد شد مهدي فراهاني شانديز در زندان بسيار مورد ظلم و ستم قرار گرفت و بارها براي خواسته هاي اوليه انساني خود، شرايط زندان، سركوب و در حمايت از همبنديهاي خود دست به اعتصاب غذا زد او در طي اين ١٠ سال هرگز سر تسليم در مقابل ظالمان و دشمنان سر فرود نياورد. آزاديش را به او تبريك مي گوييم و به اميد آزادی همه زندانيان در بند ستم و استبداد

*************

بیانیه مشترک چند تشکل مستقل بازنشستگان

«رها کردن قیمتها، تعلل در پرداخت افزایش حقوقها، پرونده سازی و سرکوب مردم محکومست»!

سرکوب، بازداشت و پرونده سازی، سیاست شکست خورده ای در برابر مطالبات برحق کارگران، معلمان، بازنشستگان و اعتراضات گسترده و فزاینده‌ی مردم جان به لب رسيده است.
بازنشستگان یک سوم از دستمزد ماهیانه دوران اشتغال خود را در صندوق های بازنشستگی سرمایه گذاری کرده اند. در نتیجه معیشت مناسب مطابق با هزینه های زندگی امروزی از منابع صندوقها از ابتدایی ترین حقوق آن‌هاست.
در شرایطی که هنوز زیر بار تورم بیش از ۵۰ درصدی سال گذشته هستیم دولت عامدانه و بطور سیستماتیک سونامی افزایش قیمت ها را بر سرمان آوار کرده ست.
دوماه از سال گذشته و بازنشستگان همراه با کارگران و عموم مردم ناباورانه شاهد شوک نفس گیر افزایش قیمت ها بدون افزایش حقوق مطابق با هزینه های واقعی زندگی هستند.
جراحی اقتصادی اعلام شده با حذف آخرین سوبسیدها، زندگی‌ مزدبگیران شاغل و بازنشسته و توده‌های وسیع مردم را با افزایش فقر و فلاکت و تشدید شکاف طبقاتی بیسابقه ویران کرده است. برای مشاهدۀ و مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تلاش مذبوحانۀ حاکمیت در تعقیب،

دستگیری و زندانی کردن کارگران و معلمان حق طلب، محکوم به شکست است!

حاکمیت در نوشاندن جام زهر اقتصادی به مردم به کمک وعده و وعیدهای دروغین و بی پایه عاجز مانده است. توده های میلیونی مردم هروز بیش از پیش به سرشت فاجعه بار به اصطلاح جراحی اقتصادی دولت که چیزی جز فرو راندن بیشتر مردم به اعماق فقر و سیه روزی نیست پی می برند و مقاومت و اعتراض خود را به گرانی و کمبود کالاها و خدمات مورد نیاز، که نتیجۀ مستقیم سیاست دولت است، ادامه می دهند. اعتراضات عمومی توده های مردم در بسیاری از شهرهای کشور نشان می دهد که مردم فهمیده اند سیاست دولت در خلاف جهت منافع مردم است و مردم اعتمادی به گفته های حاکمان ندارند.
دستگاه حاکم به شیوۀ مرسوم خود از یک سو به سرکوب، ضرب و شتم، شلیک گلوله به سمت مردم و دستگیری وسیع تظاهرات کنندگان روی آورده و از سوی دیگر کارگران و معلمان حق طلب را به بهادنه های دروغین با هجوم به خانه هایشان و یا به هنگام اعتصاب و مطالبۀ خواست های بحق شان به شیوه های خشن و ضد انسانی دستگیر و زندانی می کند. در این روند شاهد دستگیری آقایان حبیبی، ابراهیمی، باغانی، بداغی، لطفی، عمرانی، محمدی، نیکخواه، ملاکی، امانی فر، صادق زاده و بسیاری دیگر به جرم دفاع از حقوق معلمان و منافع دانش اموزان، آقایان وحید فریدونی، محمد رمضانی، خانم اسدی، محسن اکبری، علی شایقی، عباس تاجیک، اکبر رزمی و چند تن دیگر از کارگران شرکت واحد به جرم مطالبۀ افزایش مزد کارگران این شرکت، دستگیری کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی، ریحانۀ انصاری و رضا شهابی به بهانه های واهی، شاهد حملۀ شبانه و وحشیانه به منزل داود رضوی و دستگیری حسن سعیدی کارگران شرکت واحد و فعالان سندیکای مستقل این شرکت هستیم و متأسفانه این وضعیت ارعاب و خشونت پراکنی و دروغ پردازی های دستگاه حاکم ادامه دارد. اما این ارعاب و خشونت دستگاه حاکم نشان دهندۀ ترس و وحشتی است که حاکمان از بیداری مردم پیدا کرده اند زیرا: بیداری مردم کابوس ستمگران حاکم است.
تاریخ نشان داده است که سرکوب توده های مردم به نتیجۀ مطلوب سرکوب کنندگان نخواهد رسید. ما همۀ کارگران، معلمان، زنان مبارز، دانشجویان و روشنفکران و همۀ مردم حق طلب را به ادامۀ مبارزه و پافشاری بر خواست ها و حقوق انسانی شان دعوت می کنیم. ما از همه می خواهیم برای آزادی بی قید و شرط همۀ دستگیر شدگان اخیر و همۀ زندانیان سیاسی دست از تلاش بر ندارند. ما اطمینان داریم که حق پیروز خواهد شد و سرکوب و حق کشی محکوم به شکست و ننگ ابدی هستند.

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: درخواست از افراد، تشکل ها و رسانه ها

امروز چهارشنبه همسر و دختر رضا شهابی به همراه وکیل رضا به دادسرای اوین مراجعه کردند که هیچ پاسخی درباره وضعیت جسمی رضا که رو به وخامت گذاشته شده به ایشان داده نشد. به وکیل شهابی گفته شده که اجازه خواهند داد رضا تماس بگیرد و درباره وضعیت جسمی اش خبر بدهد که این تماس هرگز انجام نشده است. خانواده و دوستان رضا شهابی شدیدا در شک هستند که رضا که در تماس قبلی از وخامت اوضاع جسمی گفته بود، ممکن است اکنون در حالت اورژانسی در جایی بستری شده باشد اما بازجویان نمیخواهند خانواده و جامعه از این اتفاق با خبر شوند.
هیج خبری از تغییر وضعیت جسمی رضا شهابی که بدنش در روزهای قبل دچار بی حسی و درد شده بود در دست نیست. رضا شهابی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود. از تمامی افراد، تشکل ها، جریانات و رسانه ها میخواهیم که در پوشش دادن خبر وضعیت جسمی وخیم شهابی و بی خبری مشکوک درباره او اطلاع رسانی کنند.

کمپین دفاع از رضا شهابی

چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

*************

"هیاهوی بسیار برای هیچ"

بر طبق اصل سی و هفت قانون اساسی جمهوری اسلامی «تا زمانی که جرم یک فرد در یک دادگاه صالحه به اثبات نرسد‌، نمی توان فرد را مجرم شناخت»
چند روزی است صدا و سیما هم صدا با تعدادی از سایت‌ها و روزنامه های به اصطلاح امنیتی، در اقدامی غیر قانونی و به دور از هرگونه اخلاق حرفه ای و با لگدمال کردن حقوق شهروندی، بدون توجه و ملاحظه، با هدف توجیه دستگیری بی دلیل معلمین فعال صنفی، اقدام به پخش فیلم و عکس عزیزانمان نموده و با خواندن آنان تحت عنوان محکومین امنیتی و همکاری در جاسوسی، قبل از برگزاری هر گونه دادگاه و یا حتی حق انتخاب وکیل، اقدام به تحت تاثیر قرار دادن قضات، و زیر سوال بردن استقلال قوه قضائیه نموده و در دنیای کوچک عقل و فکر خود حکم محکومیت آنان را صادر نموده اند.
دیدار با افراد غیر ایرانی در هیچ جای قانون عملی مجرمانه محسوب نگردیده و تعریف جاسوسی که همانا قرار دادن اطلاعات مهم کشور در زمینه های نظامي، سیاسی و یا امنیتی در اختیار بیگانگان باشد، توسط چند معلم فعال صنفی، باور پذیر نیست. چون نه معلم دسترسی به اطلاعات سری و حیاتی کشور دارد و نه صرفا دیدار با دو معلم هم صنف خارجی (خانم سیسیل کوهلر معلم و عضو اتحادیه معلمان فرانسه و همسرش آقای ژاک پاریس که او هم یک معلم بیش نیست) می تواند مصداق جاسوسی تلقی شود.
نمونه اینگونه تیترهای جنجالی و هیاهو و سر و صدا برای اخبار ناموثق و بی پشتوانه از این رسانه ها مسبوق به سابقه است و نیازی به توضیح ندارد. نیازی به اشراف پیچیده اطلاعاتی نیست کافیست حساب‌های خالی معلمان دستگیر شده و قسط های معوقه و شغل های دومشان را خوب ببینید تا بدانید هیچ جاسوسی در راه خدا جاسوسی نمی کند و کافیست سابقه بیش از بیست سال فعالیت صنفی و آموزشی و تدریس عزیزانمان در دور افتاده ترین روستاها را با چشمانی بی غرض دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید آنها از فردای دیدار با یک به اصطلاح شما جاسوس مزدور بیگانه وارد کار صنفی نشده اند.
ما خانواده معلمین بازداشت شده اصلا تعجب نمی کنیم که امروز هم هنوز با حروف الفبا نام و مشخصات اختلاسگران و مفسدان اقتصادی و ابر بدهکاران بانکی در رسانه های عمومی درج می شود ولی صدا و سیما و کیهان بدون هیچگونه محکومیتی، اجازه هتاکی و جاسوس نامیدن عزیزانمان را فقط به حکم معلم و البته معترض بودن، به خود می دهند. ما خانواده معلمان بازداشتی، حق اعاده حیثیت و شکایت از تمام عوامل پخش این چنین گزارش‌های مغرضانه را برای خود محفوظ می دانیم و تا حصول نتیجه نهایی از کلیه عوامل ذیربط شکایت خواهیم کرد.

خانواده های معلمان بازداشتی: اسکندر لطفی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه و رسول بداقی

*************

کیوان صمیمی بازداشت شد و به زندان سمنان منتقل شد

مصطفی نیلی، وکیل مدافع کیوان صمیمی از بازداشت او خبر داد و در توئیتر خود نوشت که صمیمی روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه پس از مراجعه به اجرای احکام دادسرای مقدس برای دریافت نظریه پزشکی قانونی بازداشت و شبانه به زندان سمنان منتقل شده است.

*************

از اعتصاب رانندگان و کارگران حق طلب شرکت واحد حمایت کنیم

نارضایتی رانندگان بی آر تی در سامانه های مختلف شهر تهران و بی اعتنائی مداوم مقامات شرکت واحد و شهرداری تهران به خواست های آنها منجر به تحصن و اعتراض به عدم افزایش مزدهایشان گردید. در تاریخ ۲۶ اردیبهشت، کارگران با روی آوردن به اعتصاب در اکثر سامانه ها و خطوط بی آر تی خواهان افزایش مزد به میزان ۵۷درصد شدند.
در حالی که شورای عالی کار حداقل مزد تحقیر آمیز را در سال ۱۴۰۱ تا سقف ۵۷ درصد به کارگران تحمیل کرد، و افزایش دیگر سطوح مزدی نیز در همین حدود تعیین شده، اما مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه فقط با افزایش ۱۰ درصد موافقت کرده است. این اقدام ضد کارگری مدیریت شرکت واحد با مخالفت رانندگان و دیگر کارگران شرکت روبرو گشته است. اعتصاب رانندگان برای افزایش مزد تا سقف حداقل ۵۷ درصد موجب اختلال در حمل و نقل درون شهری و تجمع مسافران در ایستگاه های سطح شهر شده است. ایجاد تجمع مسافران در ایستگاه ها و اعتصاب رانندگان، مسئولان شهرداری و شرکت واحد و نیروهای امنیتی را به وحشت انداخته است.
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

پرونده سازی بر مبنای دروغ، توطئه ای نخ نما علیه فعالان کارگری و معلمان

نه تنها قافیه دستگاه سیاسی در مقابله با مشکلات اقتصادی و اجتماعی تنگ شده است؛ بلکه واقعیت نشان می دهد که دولت در حل همه بحران های درگیر ناتوانی و بی کفایتی خود را به اثبات رسانده است. به همین دلیل سیاست مداران حاکم از سایه خود هم می ترسند و برای آنکه سلطۀ خود را که هروز بیشتر زیر سئوال می رود حفظ کنند، به کثیف ترین حقه های غیر اخلاقی توسل می جویند.
در جدید ترین حقه بازی های سیاسی، مجبور شده اند از روش های حقیرانه و نخ نما استفاده کنند. نیروهای امنیتی برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی دولت در پاسخ گویی به مشکلات عدیده، راحت ترین راه را انتخاب کرده اند. در حالی که جامعه در تب بی عدالتی و فقر فزاینده می سوزد و هیچ چشم اندازی برای رفع کم ترین مشکل و محرومیت مردم وجود ندارد، فعالان کارگری و معلمان زحمتکش را زیر عنوان « تماس با نیروهای خارجی و تشکیل هسته های اعتراضی خیابانی»، دستگیر و با تبلیغ گسترده چنان وانمود می گردد که گویی به کشف «کانون شورش در شهرها » دست یافته اند. حبیبی، ابراهیمی، باغانی و بداغی را با غیر انسانی ترین روش دستگیر و به اتهام تماس با عوامل بیگانه به زندان می اندازند. در تکمیل این پروژه مضحک رضا شهابی، کیوان مهتدی، آنیشا اسدالهی و ریحانه انصاری را با عنوان شریک جرم در این «توطئه بزرگ » بازداشت می کنند و اطلاعیه صادر می شود که «کانون فرماندهی» اعتصابات معلمان و اعتراضات کارگران و مردم شهرهای مختلف را کشف کرده اند. بانیان چنین تفکراتی تاریک اندیشی و حقیقت کُشی خود را به همه تعمیم می دهند و ترفند دائمی خود را که دروغ پراکنی، فریبکاری و پایمال کردن حقوق مردم است برای هزارمین بار تکرار می کنند. غافل از آنکه مردم برای همیشه فریب نخواهند خورد و میلیون ها و میلیون ها مردمی که همه روزه شاهد عملکرد قدرتمندان و افزایش فقر و سیه روزی و حق کشی هستند با پخش چنین اباطیلی گمراه نخواهند شد و اگر حاکمیت تصور می کند که با افزایش سرکوب و فشار از یک سو و سیل فریب و دروغ از سوی دیگر توده های حق طلب را از مبارزه و تلاش باز خواهد داشت تا بتواند مقاصد ناروای خود را عملی کند دچار خطای بزرگی شده است. تلاش های ظالمانۀ مسئولان قضایی و امنیتی گوش به فرمان آنها با وارد کردن اتهام های دروغین به فعالان کارگری و معلمان حق طلب، به نتیجۀ دلخواه حاکمیت نخواهد رسید و نقشه هایشان نقش بر آب خواهد شد.
همه نیرو های آگاه و آزادیخواه و توده های زحمتکش جامعه با این روش های غیر انسانی آشنا هستند و فرزندان و برادران و خواهران خود را تنها نخواهند گذاشت. ما این بازداشت ها را محکوم می کنیم و خواهان آزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی و فعالان کارگری و معلمان و زنان مبارز و دانشجویان دربند هستیم و از هر تلاشی برای آزادی این دوستان فرو گذار نخواهیم کرد.

گروه اتحاد بازنشستگان

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

*************

بیانیه سندیکاها و تشکلات کارگری و بازنشستگان مستقل

پیرامون تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف نسبت به گرانی‌ها

اعلام پشتیبانی از اعتراض های دلیرانۀ مردم ایذه، اهواز، سوسنگرد، شیراز، شادگان و دزفول علیه افزایش سرسام آور قیمت کالاهای اساسی.
گرانی مداوم و کمر شکن ارزاق عمومی و دیگر کالاهای اساسی و جهش سرسام آور قیمت ها به دنبال حذف یارانه های این اقلام، زنگ های خطر را در سرتاسر کشور به صدا درآورده است:
خطر فرو رفتن هرچه بیشتر کارگران و توده های میلیونی مردم در باتلاق فقر و درماندگی و افزایش محرومیت آن ها، در اثر سیاست های مخرب و خانمان برانداز حکومت - که تماما در خدمت سرمایه داران و باندهای قدرت قرار دارد - بیش از پیش بار بحران های داخلی و خارجی را بر دوش کارگران و توده های مردم محروم و به جان آمده گذاشته و بخش های هرچه وسیع تری از آنان را به زیر خط فقر و فلاکت پرتاب می کند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

اردوی کار: آخرین وضعیت چهار معلمی بازداشتی در تهران: بازجویی شدید برای تسلیم در برابر اتهامات امنیتی و غیر صنفی

بنا بر آخرین خبرها رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و علی‌اکبر باغانی، طی روزهای گذشته، تحت بازجویی‌های شدید برای القای اتهامات غیر صنفی قرار گرفته اند. نیروهای امنیتی به سیاق همیشگی برای این کنشگران صادق صنفی اتهامات ساختگی و دروغین را در دستور کار قرار داده اند‌ و در مسیر پروژه‌سازی و پرونده‌سازی‌های واهی پیش رفته و درصدند این فعالان صنفی خوشنام را به شکلی ناجوانمردانه، به مسائل غیر صنفی ارتباط دهند اما بازداشت شده گان از مواضع صنفی خود محکم دفاع کرده اند.
آمران و دست‌اندرکاران این روشِ کثیف، باید بدانند که این روش نخ‌نما شده و چنین وصله‌های ناجور هیچ‌گاه مورد پذیرش مردم ایران، به‌خصوص فرهنگیان نبوده و نیست.
معلمان ایران در تجمع روز پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت این بار نیز با حمایت حداکثری از معلمان بازداشتی هیئت منصفه واقعی را پیرامون پرونده معلمان بازداشتی به منصه ظهور می گذارند.

*************

اردوی کار: اعتصاب کارورزان دانشگاه پزشکی شیراز در اعتراض به معوقات

معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی، نسبت به عدم پرداخت معوقات ۱۴ ماه اخیر اعتراض کرده و خواهان پیگیری مسئولان در این زمینه شدند.
کارورزان پزشکی دانشگاه‌های مختلف کشور، پیشتر نیز با برگزاری تجمعات متعدد، نسبت به عدم پرداخت معوقات و عدم اجرای افزایش کمک هزینه تحصیلی ۲۵ درصدی مصوب وزارت بهداشت اعتراض کرده‌ بودند، اما مسئولان تاکنون هیچ اقدامی جهت پیگیری معضلات آنان انجام نداده‌اند.

*************

اردوی کار: تجمع اعتراضى كارگران اخراجى نیروگاه رامین ویس در شمال شهر اهواز

شمارى از كارگران نیروگاه رامین ویس پس از اخراج در مقابل درب شرکت نیروگاه تجمع اعتراضى برپا كردند. امروز یکشنبه ۱٨ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱،جمعى از نیروهای اخراج شده بخش اورهال شرکت نیروگاه رامین (ویس) در شمال شهر اهواز در اعتراض به تصمیم مدیریت و حراست مقابل درب ورودی این شرکت تجمع کرده اند‌.
یکی از کارگران اخراجی می گوید:اعتراض ما نسبت به اخراج از سوی شرکت نیست چون تسویه حساب نیروهای اورهال پس از مدتی از سوی هر شرکتی طبیعی است اما ما نسبت به تبعیض مدیران شرکت که اکثرا غیر بومی و درحال جا دادن نزدیکان و اقوام خود و نيروهاى غيربومى در این شرکت هستند، اعتراض داریم.
این کارگر در ادامه افزود :تعدادی از افراد با توجه اینکه سفارش شده یا از آشنایان بعضی از مدیران شرکت بوده اند اخراج نشده اند و ما از نهادهای نظارتی بویژه فرماندار شهرستان باوی انتظار رسیدگی به این موضوع را داریم .

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی در پتروشیمی تبریز

کارگران شرکتی پتروشیمی تبریز امروز یکشنبه هجدهم اردیبهشت در اعتراض به پایین بودن دستمزدها و اختلاف فاحش و بسیار زیاد حقوق خود با کارکنان رسمی مقابل ورودی این پتروشیمی دست به تجمع زده اند.
در حالی که دستمزد کارگران شرکتی با همه مزایا به ده میلیون تومان هم نمی رسد اما پرسنل رسمی حتی تا ۴۷ میلیون تومان هم دریافت می کنند.
علاوه بر این کارانه کارگران ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده در صورتی که رقم کارانه برای پرسنل رسمی پتروشیمی تبریز ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
دست این فاسدان رانت خور که کاری جز استثمار ما و پایین نگه داشتن دستمزدهای ما را ندارند از سفره خود کوتاه می کنیم.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع بازنشستگان در یکشنبه های اعتراضی

امروز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در شهرهای اردبیل، رشت و اراک در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی استان خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی نسبت به سطح نازل حقوق و مستمری‌ها، مشکلات بیمه تکمیلی و وضعیت بد معیشتی خود معترض هستند.

شهرستان تبریز
امروز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ، تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهرستان تبریز مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی این شهر بر گزار شد.
بازنشستگان در ادامه تجمعات یکشنبه های هر هفته، اعتراض خود را علیه بی توجهی دولت و حکومت به مطالبات و مشکلات معیشتی مخصوصا تاخیر و تعلل در اعمال افزایش مستمری های خود اعلام داشتند.

*************

اعتصاب غذای معلمان زندانی!

اسماعیل عبدی در اعتراض به پرونده سازی و صدور احکام سنگین امنیتی برای معلمان و اعمال فشار بر خانواده معلمان و کارگران زندانی از یازدهم اردیبهشت در اعتصاب غذاست. عبدی از زندان هم صدای حق خواهی ماست. علی رغم عوارض ناشی از اعتصاب غذاهای گذشته، با به خطر انداختن جانش، اعتراض خود را به ظلم گسترده فریاد زده است. منوچهر_بختیاری پدر زنده یاد پویا بختیاری از هم بندیان اسماعیل عبدی در حمایت از اعتصاب عبدی از امروز ۱۴ اردیبهشت در زندان دست به اعتصاب غذا زده است. از دیروز مهدی فراحی شاندیز دیگر هم بندی اسماعیل عبدی در همراهی با او دست به اعتصاب زده است.
معلم ابوالفضل رحیمی شاد هم در پیامی پس از اعتصاب غذای عبدی در همراهی با اسماعیل عبدی دست به اعتصاب غذا زده است.
اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه نیز دو تن از فعالین صنفی معلمان مریوان که در ساعت ۴ صبح روز ۱۱ اردیبهشت در منزل بازداشت شدند از همان ابتدای لحظه، اعتراض خود را با اعتصاب غذا اعلام نموده اند.

مسئولیت جان اعتصاب کنندگان غذا به عهده حکومت ست!

شورای بازنشستگان ایران

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تداوم بازداشت و بلاتکلیفی معلمان بازداشت شده در روزهای ۱۰ و ۱۱ اردیبهشت

۱- رسول بداقی (تهران) ۲- محمد حبیبی (تهران) ۳- جعفر ابراهیمی ( تهران) ۴- علی اکبر باغانی (تهران) ۵- محسن عمرانی (بوشهر) ۶- محمود ملاکی (بوشهر) ۷-رضا امانی فر (بوشهر) ۸- اصغر حاجب (بوشهر) ۹- اسکندرلطفی (مریوان) ۱۰- مسعود نیکخواه ( مریوان) ۱۱- منصوره عرفانیان (مشهد) ۱۲- هادی صادق زاده (مشهد) ۱۳- لطیف روزیخواه (جلفا) ۱۴- حسین سلامی (مازندران) ۱۵- سیاوش رضایی (خرم آباد) ۱۶- ناصرشاکرمی (خرم آباد) ۱۷- دکتر ابراهیم محمودی (الیگودرز)

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: گزارش تجمع اعتراضی انجمن فرهنگیان هرسین

فرهنگیان ارجمند، اولیای محترم، دانش‌آموزان عزیز
امروز ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ انجمن فرهنگیان هرسین، همزمان با گرامیداشت مقام معلم و بزرگداشت روز جهانی کارگر، علی رغم بازداشت ها، احضارها، و تهدیدات مذبوحانه ی دشمنان عقلانیت، برابری خواهی و رهایی بخشی و ایجاد ترس و ارعاب در بدنه‌ی آموزش و پرورش و تهدید همکاران شاغل خصوصاً بانوان آگاه و دلیر شهرمان به اخراج و زندان از طریق مدیران نابخرد آموزش و پرورش. تجمع اعتراضی به وضعیت بحرانی آموزش، ناکارآمدی وزیر آموزش و پرورش و گمارده های وی در رأس ادارات آموزش و پرورش همچنین جلوگیری از کالایی شدن آموزش، اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و همسان سازی حقوق بازنشستگان، امنیت شغلی نیروهای آموزشی، بازگرداندن سرمایه غارت شده ی صندوق ذخیره بازنشستگان، بازگشت به کار معلمان اخراجی، آزادی بی قید و شرط معلمان شریف زندانی و بازداشت شده، توقف پرونده سازی ها و احضار فعالان صنفی، حق تشکل یابی مستقل و اجرای کامل قانون رتبه‌بندی، برگزار نمودند .
ما فرهنگیان، قاطعانه و از روی آگاهی اعلام می داریم تا رسیدن به مطالبات قانونی و منطقی خود خیابان را رها نخواهیم کرد.

انجمن صنفی فرهنگیان هرسین.

یازدهم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: گزارش تجمع امروز استان البرز طبق فراخوان شوای هماهنگی تشکل های صنفی

تجمع راس ساعت ۱۰ صبح برگزار شد؟ معلمان به تدریج اضافه شدند، متاسفانه تعداد نیروی انتظامی بسیار پررنگ بود وافراد لباس شخص چه آقا و چه خانم تعداشان آنقدر زیاد بود که کاملا می شد آنها را تشخیص داد متاسفانه بدترین حرکت مربوط به خود مدیر کل آموزش وپرورش بود که در زمان سخنرانی پیشکسوت محترم وبازرس کانون صنفی البرز آقای #ایرانژاد صدای بلند گوهای اداره را آنقدر زیاد کردند تا تجمع را برهم بزنند جالب اینجا بود، آنها زمانی که از بیانات رهبری صحبت می شد دقیقا چنان بلندگو را زیاد می کردند که کاملا توهین به نظر می آمد ومعلم های فرهیخته متوجه آن بودند.
فردی به نام #حجرگشت که مثلا ریاست اداره کل البرز رادارند و فردی دیگر به نام #حسینی ریاست حراست را یدک می کشند، با این رفتارشان توهین هم به معلمان بود و هم به مقدساتی که خودشان مثلا قبول دارند.
بنابراین معلم ها مجبورشدند به شکل راهپیمایی به سمت بالای اداره بروند تا بتوانند بیانیه را بخوانند تا شنیده شود.
روی سخن ما به این افراد است روزی خواهد رسید که باید در محکمه عدالت جوابگوی این رفتارهای مشمئز کننده خودشان باشند.

۱۴۰۱/۲/۱۱

*************

اردوی کار: بازداشت معلمان در آستانه روز معلم و تجمع سراسری معلمان

رسول بداقی و سه فعال دیگر معلمان بازداشت شد
امروز شنبه دهم اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۶ و نیم صبح پنج نفر از مأموران پلیس امنیت با اقدام به زور و پس از شکستن شیشه‌ها وارد منزل رسول بداقی شده و او را بازداشت کرده‌اند. در وحشت از برگزاری تجمعات گسترده معلمان، کارگران و بازنشستگان در روز جهانی کارگر در روزهای اخیر تعداد زیادی از فعالین را در سراسر کشور بازداشت، احضار و تهدید نموده‌اند.

صبح امروز ساعت ۷؛ ماموران امنیتی با یورش به منزل فعالان صنفی و شکستن در؛ محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، علی اکبر باغانی و رسول بداقی را دستگیر کردند.

احضار چهار نفر دیگر از معلمان سنندج
امروز شنبه ۱۰ اردیبهشت مجید کریمی، فاطمه زندکریمی، مختار اسدی و رضا مرادی از معلمان و فعالین صنفی سنندج توسط اداره اطلاعات احضار شدند.
این معلمان در محل اداره آموزش و پرورش سنندج توسط مأموران وزارت اطلاعات در رابطه با تجمع روز ۱۱ اردیبهشت مورد بازجویی قرار گرفتند.

امروز شنبه ۱۰ اردیبهشت هاجر سعیدی و عبدالله خیر آبادی فعالین کارگری به اطلاعات سنندج احضار و مورد بازجویی وتهدید قرار گرفتند

*************

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکلات مستقل کارگران و معلمان و بازنشستگان

به مناسبت روز جهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت)

بیانیه اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت ۱٤٠۱) روز اتحاد و همبستگی بین‌المللی طبقۀ کارگر در سراسر جهان.

اول ماه مه، روز تحکیم همبستگی و اتحاد کارگران همۀ کشورها، علیه استثمار و ستم سرمایه‌داری در سرتاسر گیتی است. این روز بزرگ، یک پیام فراموش نشدنی برای طبقۀ کارگر جهانی در بر دارد و آن اینکه: آزادی طبقۀ کارگر تنها به دست خود و با اتحاد و همبستگی و مبارزه‌ای سازمان یافته و متشکل محقق می‌شود.
واقعیت این است که نظام سرمایه‌داری وضعیت اقتصادی و سیاسی خطرناک و راه حل‌های فاجعه باری را برای کارگران و توده‌های زحمتکش در سرتاسر جهان به وجود آورده است که آشکارا آنان را به ورطه فقر و فلاکت می‌کشاند. «راه حل‌های اقتصادی» ای همچون: توسل به رویکرد «بازار آزاد»؛ توسعۀ لجام گسیخته خصوصی‌سازی و مقررات زدائی؛ حذف یا کاهش خدمات عمومی، کالائی کردن هرچه بیش‌تر همه چیز که بازپس گرفتن دستاوردهای کارگران، انداختن بار بحران اقتصادی بر دوش آنان و توده‌های زحمتکش و تخریب همه جانبه محیط زیست از پیامدهای مخرب و بلافصل آن می‌باشد. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

به پیشواز اول ماه می میرویم!

سنت، پرستش خاکسترها نیست بلکه حفظ آتش است. (گوستاو مالر)
اول ماه می ، روز اعلام کیفرخواست عمومی علیه مناسبات سرمایه داری ست.
تسلط اقتصادی - اجتماعی چنین نظامی، همه هستی بشر را نه تنها با ایجاد شرایط فقر وفلاکت عمومی و تنگناهای شدید معیشتی، تحت تاثیر قرار داده، بلکه با هدر دادن منابع زیست بشر و تخریب امکانات محیط زندگی همه موجودات، منابع‌ حیات در کره زمین را بشکلی بی سابقه تخریب کرده است.
در ایران با گستردگی اعتصابات و اعتراضات کارگران، معلمان، بازنشستگان و زنان برای تغییر شرایط موجود، جامعه در یک رویاروئی قطبی برای تعیین تکلیف قرار گرفته است.

اول ماه‌ می فرصت اعلام نه به شرایط موجود است

شورای بازنشستگان ایران

*************

اردوی کار: دو خبر اعترض کارگری

تجمع اعتراضی کارکنان سازمان فنی و حرفه‌ای مقابل وزارت رفاه
کارکنان سازمان فنی و حرفه‌ای کشور غالبا قراردادی هستند و با مشکلات سخت معیشتی دست به گریبانند.

تجمع و اعتراض کارکنان شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان
متعاقب خبر تغییر مدیریت صنایع پتروشیمی، صبح امروز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ کارکنان شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان در اعتراض به این تغییر دست به اعتصاب زده و جاده‌های دسترسی به این شرکت را بستند و خواستار لغو این تغییر شده‌اند!

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع بازنشستگان شركت هما

امروز سه شنبه ٦ ارديبهشت بازنشستگان شركت هما در اعتراض به انتقال صندوق بازنشستگي هما به صندوق بازنشستگي كشور دست به تجمع واعتراض زدند. اين بازنشستگان مي گويند صندوق بازنشستگي هما منابعش از حقوق ما كاركنان پرداخت شده و ما درصدي بيشتر براي بازنشستگي خود پرداخت كرده ايم و اكنون با اين انتقال مخالف هستيم.

*************

اردوی کار: اعتصاب کارگران پروژه‌ای شاغل در پتروشیمی بوشهر

امروز دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ تعداد زیادی از کارگران پروژه‌ای شاغل در سایت ۱ پتروشیمی بوشهر دست به اعتصاب زدند.
کارگران پروژه‌ای نفت اعلام کرده بودند که چنانچه خواسته‌های‌شان مبنی بر افزایش دستمزد و نوبت‌کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت محقق نشود از روز پنجم دست به اعتصاب گسترده‌ای خواهند زد.
حدود یکصدهزار نفر از کارگران پروژه‌ای نفت تابستان گذشته دست به اعتصابی ۳ ماهه زدند. برخی از شرکت‌ها خواسته‌های کارگران را بی‌جواب گذاشتند و برخی نیز بخشی از مطالبات را اجر کرده بودند.

*************

باز نشر گروه اتحاد بازنشستگان: بیانیه قرائت شده درتجمع دانشجویان

علم و صنعت در اعتراض به فضای پلیسی و دانشگاه رفتارها واقدامات حراست پس از بازگشایی

دانشجویان! همکلاسی‌ها!
امروز دو هفته از بازگشایی دانشگاه، بعد از دو سال تعطیلی میگذرد.
امروز شاهد اولین تجمع دانشجویی، در دفاع از حق دانشجویان هستیم.
با اینکه مدت کوتاهی است که از بازگشایی دانشگاه می‌گذرد اما در همین مدت کوتاه شاهد شدت گرفتن تلاش‌هایی برای استقرار نظم پلیسی در دانشگاه هستیم. گویا تعطیلی دو ساله دانشگاه و شکاف نسلی ایجادشده میان دانشجويان، به اقتدارگرایان فرصتی برای از بین بردن دستاوردهای مبارزات دانشجویی داده. آن ها فکر می کردند که می توانند نبض دانشجو را خاموش کنند. اما این گمان، خیال خامی بیشتر نیست.
دو هفته از بازگشایی دانشگاه ها می گذرد و ما چیزی جز اذیت و آزار ندیده‌ایم. حراست دانشگاهی که وظیفه حفاظت از دانشجو را دارد، امروزه بیش از هر نهاد دیگری مخل آسایش اوست. روندی که تنها منحصر به علم و صنعت نیست و در سایر دانشگاه‌ها نیز به شکل های مختلف دیده می‌شود. پروژه‌ای که برای سرکوب و خنثی کردن پتانسیل سیاسی دانشگاه در جریان است نه فقط با تشدید فشارها بر فعالان و تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی بلکه همراه با فشارهایی روزانه بر عموم دانشجویان. فشارهایی همچون گسترش حوزه دخالت در پوشش دانشجویان حتی خارج از دانشگاه و ایجاد رعب و وحشت و تهدید دانشجویانی که تا پیش از این رنگ دانشگاه حضوری را به چشم ندیده بودند و برای تحصیل، کیلومترها از شهرهای خود دور شده‌اند.
در این میان عملکرد حراست و حفاظت فیزیکی دانشگاه‌ علم و صنعت جان‌هایمان را به لب رسانده. این نهاد قدرت تا بدان جا پیش رفته که هفته گذشته وقتی تشکلی علیه این عملکرد آن‌ها دست به صدور بیانیه‌ای زد، به جمع‌آوری بیانیه‌های یک تشکل از سطح دانشگاه پرداخت و یکی از دانشجویان را مضروب و به همراه تعدادی دیگر به کمیته انضباطی احضار کرد و پای نیروهای نظامی را به صحن دانشگاه باز کرد.
امروز دهه شصت نیست! که بتوان با اجبار، سلایق و عقاید عصر حجری خود را با زور و چماق به خورد دانشجو داد. امروزه باید حق آزادی انتخاب را پذیرفت. چاره‌ای هم جز پذیرش آن نیست. حق انتخاب، مهم‌ترین حق هر انسانی بعد از حق زندگی ست.
ما دانشجویان، حضور نیرو های امنیتی در دانشگاه و ایجاد رعب و وحشت را به شدت محکوم می کنیم.
امروز ما دانشجویان خواستار موارد زیر هستیم:
۱. تشکیل شورای نظارت بر حراست
۲. توقف دخالت در امور شخصی دانشجویان و زیست دانشجویی و به رسمیت شناختن حق آزادی انتخاب
۳. شفاف شدن عملکرد حراست، انتشار آیین نامه‌ها و مصوبه‌ها به صورت علنی
۴. مشخص شدن هویت نیروهای حفاظت فیزیکی! (افراد باید اتیکت اسمشان را روی بیرونی‌ترین لباسشان نصب کنند.)
۵. توقف گشت زنی در سطح دانشگاه، و حذف و عدم استعمال موتورسیکلت و وسایل نقلیه موتوری توسط حفاظت فیزیکی
۶. برخورد با عاملان ضرب و شتم یک دانشجو
۷. توقف ممانعت از فعالیت‌های دانشجوییِ سیاسی، مدنی، صنفی و فرهنگی
۸. توقف پیگرد کمیته انضباطی دانشجویانی که اخیرا احضار شده‌اند
۹. رفع محدودیت رفت و آمد خوابگاه‌ها
۱۰. حدف سرشماری شبانه خوابگاه‌ها
و در آخر:
۱۱. توقف امنیتی سازی دانشگاه و عدم حضور دوباره نیروهای نظامی

*************

اردوی کار: تجمع امروز دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در اعتراض به افزایش محدودیت و سرکوبهای دانشگاهی

در پی رفتار ناشایست هفته گذشته مسئولین حراست دانشگاه‌ها برای سرکوب دانشجویان و تلاش برای امنیتی کردن بیش‌از پیش دانشگاه، امروز دانشجویان دانشگاه علم و صنعت برای صیانت از حریم دانشگاه، در تجمعی اعتراض خود را به گسترش سرکوب و محدودیت اعلام کردند.
گفتنی است یکی از موارد خشونت امیز هفته گذشته تعقیب و یورش به یکی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و ضرب و شتم این دانشجو به گونه ای که آثار جرح و کبودی بر صورت و بدن وی باقی مانده، کشیدن این دانشجو بر روی زمین و فشردن گردن ایشان بود.

*************

اطلاعیه حمایتی گروه های مستقل بازنشستگان از فراخوان تجمع

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت روز معلم و روز جهانی کارگر( ۱۱ اردیبهشت).

اول ماه می در ماهیت خود پیام همبستگی و اتحاد دارد.

عمل متحدانه در مقابله با تحمیل سیاستهای ریاضت کشانه و چپاول و سرکوبگری بساط سرمایه در افق و همبستگی روزجهانی کارگر (در مفهوم وسیع طبقه بزرگ نیروی کار مزدی ) نهفته است!
جنبش بازنشستگان در ادامه مبارزه همبسته خود برای تامین رفاه و معیشت و درمان رایگان، حضورخود را به عنوان بخشی از تنه پرشور مطالبه گر جامعه تعین میبخشد.
پیش بسوی همبستگی کارگران، معلمان؛ پرستاران ، بازنشستگان ، بیکاران، زنان و سایر جنبش‌های مطالباتی در برپایی جشنی چنین معترضانه و مطالبه گرانه!
"شورای هماهنگی ضمن تبریک اول ماه می به کارگران شریف جهان و ایران و دفاع از مطالبات و حق اعتراض کارگران، از والدین دانش‌آموزان خود می‌خواهیم برای تحقق مطالبات خود و دفاع از اصل آموزش رایگان و باکیفیت از مطالبات معلمان که بخشی از مطالبات اکثریت جامعه است حمایت نمایند و صحنه‌ واقعی از اتحاد فرهنگیان و سایر اقشار اجتماعی را رقم بزنند.
امیدواریم که سایه اتحاد عمل زمینه همبستگی بیشتر بین تمام اقشار جامعه برای تحقق حاکمیت مردم ، دموکراسی، آزادی، برابری، رفاه و شادی فراهم گردد.

وعده ما: یکشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰ تهران : مقابل مجلس

مراکز استان‌ها: ادارات کل آموزش و پرورش      شهرستان‌ها: اداره آموزش و پرورش"

(از متن فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان)

- گروه اتحاد بازنشستگان

- گروه بازنشستگان مستقل

- اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

- شورای بازنشستگان ایران

*************

اردوی کار: ۷۰ معلم معترض در تهران بازداشت شده اند

طبق مشاهدات شخصی در شهر تهران نیروهای امنیتی و انتظامی از ساعات اولیه صبح با بستن خیابان های منتهی به وزراتخانه آموزش و پرورش از طالقانی تا سپهبد قرنی اجازه ورود و حضور احدی از همکاران جهت شرکت در تجمع را نداده اند.
حضور گسترده نیروهای امنیتی در مقابل خروجی متروها و خیابان‌های اطراف نشانه بارز حضور گسترده همکاران در تجمع امروز و هراس آقایان از آن بوده است.
سکوت تهران امروز نشان قدرت بی بدیل و آشکار معلمان تهرانی است.
براساس خبر منتشره از سوی سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران در تهران ۷۰ نفر بازداشت شده ان که ۳۰ نفر مرد و ۴۰ نفر زن بودند. مردان را به بازداشت گاه گیشا و زنان را به بازداشتگاه وزرا منتقل کرده اند.

*************

اردوی کار: کارگران فولاد اهواز برای دومین روز متوالی مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند

امروز یکشنبه ۲۸ فروردین جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای دومین روز متوالی مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

*************

شورای بازنشستگان ایران: هجوم ماموران امنیتی و یگان ویژه به تجمع بازنشستگان مخابرات

تهران: امروز یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱، تجمع بازنشستگان شرکت مخابرات در برابر «ستاد اجرایی فرمان امام» در میدان «آرژانتین» در اعتراض به شرایط غیر قابل تحمل معیشتی توسط ماموران یگان ویژه و لباس شخصی ها بخشونت کشیده شد،
شرمتان باد که چنین وقیحانه بازنشستگان با سفره ی خالی را بر روی زمین میکشید!

حاصل کار دولت، غارت جیب ملت!

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: یکشنبه های اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی

بازنشستگان تامین اجتماعی امروز ۲۸ فروردین در یکشنبه های اعتراضی خود در شهرهای رشت، اراک، اردبیل، ایلام، کرمانشاه، مشهد و بجنورد، مقابل سازمان تامین اجتماعی به خیابان آمدند. بازنشستگان تامین علاوه بر خواست های قبلی خود نسبت به ابهام و سکوت دولت در سال جاری در رابطه با میزان افزایش حقوق نیز معترض می باشند. با وجود گذشت یکماه از سال جدید و در حالیکه سرعت افزایش هزینه های زندگی به صورت لحظه ای، امان بازنشستگان و سایر مزدبگیران را بریده و زندگی میلیون ها بازنشسته حداقل بگیر و رانده شده به زیر خط فقر را به جهنمی از محرومیت ها تبدیل نموده است، میزان افزایش حقوق امسال هنوز از سوی متولیان اعلام نگردیده است. سیاست در انتظار نگه داشتن و سرگردان سازی حقوق و معیشت بازنشستگان و سپس اعلام درصدهای افزایش حداقلی و تحقیرآمیز مانند ۱۰ درصد فعلی برای بازنشستگان کشوری، راهی جز فریاد در خیابان را باقی نگذاشته است. قطعا بازنشستگان و سایر مزدبگیران شاغل به تداوم این شرایط غیرانسانی خفت بار تن نخواهند داد و همچنان از اینهمه بیداد، با تجمعات اعتراضی پیگیرانه و همبسته خود باز هم خیابان ها را با طنین فریادها پر خواهند

یکشنبه روز ماست خیابان از آن ماست

گروه اتحاد بازنشستگان

*************

شورای بازنشستگان ایران: فولاد اهواز؛ فراخوان تجمع مجدد

کارگران فولاد اهواز روز شنبه ۲۷ فروردین طی فراخوان قبلی در برابر استانداری اهواز برای پیگیری مطالبات خود تجمع اعتراضی کردند که طبق گزارش کارگران فولاد در کانال تلگرامی شان با برخورد قهری نیروی انتظامی مواجه شده اند. کارگران معترض برای پیگیری مطالبات خود که در پنج بند عنوان کرده اند برای فردا یکشنبه ۲۸ فروردین فراخوان تجمع مجدد مقابل استاندای اهواز را داده اند. در زیر متن کامل این گزارش و فراخوان آمده است:
باز هم تکرار قصه پر غصه گروه ملی که گویا پایانی در این قصه نیست و همچنان داستان کارگران متجمع در خیابان برای مطالبه پیش پا افتاده ترین حقوق یک کارگر ادامه دارد.
متاسفانه باز هم برگشتیم به دوران استانداری شریعتی که گویا هیچکس زبانمان را نمیفهمد.
در تجمع امروز متاسفانه نیروی انتظامی بعنوان مجری قانون بجای اینکه واقعا قانون را اجرا کرده و دستبند بر دست اختلاسگر و مخل تولید و نظم بزند ، دستبند بر دستان زحمتکش ترین قشر جامعه و کسانی میزند که مطالبه گر استمرار تولید و حداقل حقوق یک کارگر هستند. نیروی انتظامی امروز نه یاریگر مظلوم که در شکل چماق ظالم ظاهر شده و در صف مافیای بانک ملی و نماینده سهم خواه آقای سید کریم حسینی ایستاد.
پس از تجمع امروز و برخورد قهری نیروی انتظامی با کارگران به همکاران گفته شد که جلسه ای در اداره کار برای رفع مشکل پرسنلی که کارتشان بسته شده است تدارک دیده اند. پس از حضور همکاران در اداره کار به آنها گفته شد که شما مانع تولید هستید و باید طی یک تعهد کتبی متعهد شوید مانع تولید نشوید.
متاسفانه گزارش های وارونه ای که از درون شرکت به گوش مسئولین استانی رسیده باعث شده که این عزیزان یکطرفه به قاضی رفته و باز هم مثل همیشه دیواری کوتاه تر از دیوار کارگر نیافته و تمام کاسه کوزه ها بر سر کارگر بینوا بشکند.
یکبار دیگر و به زبان بسیار ساده و فارسی میگوییم تا باز هم داستان دوران شریعتی استاندار سابق تکرار نشود . آقایان مسئولین استان و شورای تامین که نیروی انتظامی را به جان کارگر انداخته اید ، دلیل و خواسته بسیار ساده کارگر که باعث شده به خیابان آمده و مطالبه گری نماید به شرح ذیل می باشد :
۱. استمرار تولید ، باز هم تاکید میکنیم استمرار تولید ، اگر معنی آن را متوجه نمیشوید ، منظور از استمرار تولید یعنی اینکه مواد اولیه به خط تولید تزریق شده و محصول تولید کنیم. یعنی اینکه کارگر میخواهد کار کند و تولید دهد.
۲. ورود مواد اولیه ، یعنی اینکه ما میخواهیم مواد اولیه وارد شرکت شود تا بتوانیم تولید کنیم.
پس از دو ماه از وعده ورود ۱۰۰هزار تن شمش توسط شورای تامین هنوز خبری از آن نشده است.
۳. ترمیم و تامین قطعات یدکی خطوط تولید ، یعنی اینکه خطوط تولید نیازمند یکسری قطعات و تعمیرات میباشد تا بتوان با آن تولید انجام دهد.
۴. اجرای طرح طبقه بندی مشاغل که در قانون نیز آمده و حق کارگر گروه ملی نیز میباشد
۵. تعیین تکلیف گروه ملی و خروج از سیطره بانک ملی و بازگشت به بدنه دولت یا یک زنجیره فولادی و عدم دخالت آقای سید کریم حسینی نماینده عده ای خواص در مجلس شورای اسلامی که اینروزها بواسطه افراد ستاد انتخاباتیش که به لطف ایشان به پست و مقامی رسیده اند در تمام امور شرکت دخالت میکند.
تولید و اموال شرکت خط قرمز کارگر میباشد و تا زمانی که کسی از این خطوط قرمز تعدی نکرده باشد کارگر به خیابان نمی آید.
گمان نکنیم دیگر بتوان از این هم ساده تر نوشت تا مسئولین محترم متوجه منظور و خواسته کارگران شرکت گروه ملی اهواز شوند.
اگر بازهم صعوبتی در فهم متن بالا دارید در جمع کارگران حاضر شده و با زبانی ساده تر ، دردشان را از زبان خودشان بشنوید.

*************

وعده ما فردا یکشنبه ۲۸ فروردین ساعت ۹ صبح درب استانداری خوزستان.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: اخراج ۳۰ کارگر شرکت فولاد نطنز در ماه جاری.

مسئولان شرکت فولاد نطنز، طی فروردین ماه امسال اقدام به اخراج ۳۰ تن از کارگران این واحد تولیدی کرده‌اند.
اکثر این کارگران از اهالی شهر بادرود در ۲۵ کیلومتری نطنز و دارای چندین سال سوابق کاری هستند و خانواده آنها در پی اخراج از کار با معضلات معیشتی و اقتصادی مواجه شده‌اند.
گفته می‌شود، در حالی که جواد توکلی مدیرعامل مجتمع فولاد نطنز ادعا کرده؛ "کارگران اخراج نشده‌اند بلکه به واحد دیگری انتقال یافته‌اند"، اما پرسنل اخراج شده، همچنان در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برند.

*************

اردوی کار: یورش نیروهای انتظامی با تجمع بازنشستگان مخابرات تهران.

تجمع بازنشستگان مخابرات که مقابل ساختمان ستاد اجرایی خمینی امروز سه‌شنبه ۲۳ فروردین برگزار شد با شعارهای زیر همراه بود
جنبش بازنشسته چرا ساکت نشسته / این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی
نیروهای انتظامی درتهران به سمت بازنشستگان مخابرات که مطالبات خود را کف خیابان فریاد میزدند یورش بردند وهیچ حرمتی را نگه نداشتند.

*************

شاپور احسانی‌راد، فعال کارگری زندانی لحظاتی پس از آزادی

امروز سه‌شنبه ۲۳ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ شاپور احسانی‌راد، فعال کارگری زندانی تحت عنوان مرخصی درمانی و با تودیع وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از زندان تهران بزرگ آزاد شد. آزادی این فعال کارگری را به شاپور و خانواده محترم ایشان تبریک می گوییم

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: حکم تبرئه برای خانم روح زاد

امروز سه شنبه ۱۴۰۱/۱/۲۳ رای دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ مبنی بر تبرئه بنده (ژاله روح زاد) به وکیل محترم آقای حسین تاج ابلاغ شد.رای براساس دفاعیات وکیل محترم ونبود مستندات وردتمام اتهامات توسط متهم صادر شده است.
رای صادره توسط شعبه ۲۶ را گشایشی در جهت نگاه منصفانه به پرونده فعالین مطالبه گر ارزیابی میکنیم وبه امید پایان یافتن محاکمات فعالین صنفی وآزادی همه همکاران.
از آقای تاج وکیل محترم برای پیگیری پرونده وپایان دادرسی نهایت تشکر را دارم.همچنین ازتمام همکاران ودوستان که همراه وحامی بودند سپاسگزارم.

معلم بازنشسته ژاله روح زاد

با امید به آزادی آقای اسماعیل گرامی ،همسر محترم خانم ژاله روح زاد

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع اعتراضی پرستاران در لرستان دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۱

این پرستاران بسیاری اخراج شده و یا در معرض اخراج قرار دارند. آنها می‌‌گویند تاکنون بسیاری از همکاران ما در دوران کرونا جان خود را در حین پرستاری و درمان بیماران کرونایی از دست داده‌اند. اما اکنون با فروکش موقتی کرونا به راحتی ما را اخراج می‌کنند.
پرستاران و کادر درمان خواستار اجرای وعده مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر تبدیل وضعیت و استخدام رسمی شدند.
این پرستاران به‌صورت قراردادی، شرکتی و طرحی در حال خدمت هستند. نبود امنیت شغلی و حقوق‌های ناچیز آن هم در دروان کرونا، آنها را در شرایط سخت سلامتی و معیشتی قرار داده است.
پرستاران می‌گویند وزارت بهداشت باید به دو وعده‌ای که بارها داده است، یعنی برقراری فوق‌العاده خاص و #تبدیل وضعیت نیروی انسانی بهداشت، وفا کند.
روز شنبه ۲۰ فروردین‌ماه نیز پرستاران طرحی بدون سهمیه وزارت بهداشت، در شهرهای سنندج، کرمانشاه و سبزوار در اعتراض به اخراج تجمع کردند

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: در خواست کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری جهان از

سازمان جهانی کار برای آزادی نمایندگان کانون مدافعان حقوق کارگر در ایران

۱۷فروردین ۱۴۰۱:
دبیرکل کنفدراسیون اتحادیه جهانی کارگری در خواست نامه اش با ذکر موارد نقض حقوق کارگری نمایندگان کانون مدافعان حقوق کارگر خواهان مداخله فوری دبیر کل سازمان جهانی کار برای آزادی فوری و بی قید و شرط هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی از حکومت ایران است.
در این درخواست نامه اعلام شده است که خانم صفرزاده وآقای ثقفی در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۸ به اتهام واهی «تبلیغ علیه نظام» در دادگاه انقلاب کرج محاکمه وبه یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.
هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی و دیگران در یک تجمع خصوصی در محل کار آقای ثقفی بازداشت شدند. در حالی که دیگر فعالان در همان روز آزاد شدند، هاله صفر زاده و علیرضا ثقفی همچنان در یکی از خشن ترین زندان های ایران (کچویی) جاییکه زندانیان به دلیل جرایم سنگین جنایی در حبس هستند به سر می برند.
کنفدراسیون یادآور می‌شود که کمیته آزادی تشکل‌ها و کمیته کاربرد استانداردها بارها توجه حکومت ایران را به عدم رعایت حقوق اساسی و کنوانسیون‌های اصلی سازمان بین‌المللی کار جلب کرده‌اند.
کنفدراسیون درخواست مداخله عاجل از سازمان جهانی کار را اعلام داشته و خواسته تا از حکومت ایران بخواهند، هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی فورا و بدون قید و شرط را آزاد کند، هرگونه اموال مصادره شده آنها را بازگرداند، و همه اتهامات علیه آنها را لغو کند و از هرگونه دستگیری، آزار و اذیت و ارعاب بیشتر دست بردارد.

*************

شورای بازنشستگان ایران: گزارشی از نشست بازنشستگان با مدیران کانون تهران

در جلسه بازنشستگان یکی از مدیران کانون اظهار کرد:
افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان تا یک هفته دیگر می بایست انجام شود در غیر اینصورت هفته آینده در تمامی کشور، بازنشستگان تجمعات سراسری برگزار می کنند. در جلسۀ حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ که با مدیران کانون امروز یکشنبه ٢۱ فروردین بصورت چالشی برگزار شد، ضرورت اقدامات عملی و واقعی کانون و استفاده از قدرت اجتماعی بازنشستگان که با خانواده های خود ١٢ میلیون نفرند مطرح شد. ابتدا بازنشستگان به نوبت مطالب زیر را مطرح کرده و خواستار اقدامات واقعی و جدّی کانون برای افزایش حقوقش بازنشستگان بالاتر از خط فقر و همچنین اجرای همسان سازی در سال ۱۴۰۱ شدند:
١-. مطالبات شامل: الف) پرداخت ٢۵% همسان سازی سال ١۴٠٠ ب) افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بالاتر از خط فقر و ج) اجرای همسان سازی سال ۱۴۰۱. ضمنا مطرح شد که تورم سالیانه برای دهک دهم و بازنشستگان در سال ١۴٠٠ برابر ٦٦% بوده و حتی افزایش این مقدار باعث گسترش فقر و گرسنگی می شود. مبلغ ۴٠٠٠ تومان در سال ۵٩ قدرت خریدش امروزه ٠٠٠/٦٦٨/١٦ می شود.. خط فقر هم حداقل ١۵ میلیون تومان است. ۴٠% تورم برابر ٦ میلیون تومان افزایش سطح هزینه ها می شود در حالیکه ٦٠% حقوق ۴ میلیونی ٠٠٠/۴٠٠/٢ می شود و افزایش اختلاف حقوق و سبد هزینه معیشت فقر و گرسنگی بیشتر را بدنبال خواهد داشت. یکی از بازماندگان اظهار کرد که کجای کارم اشکال داشت که همسرم زود فوت کرد و اکنون با این حقوق اندک باید زندگی کنم؟ ٢- همانطور که بودجۀ بخش های زیادی از ارکان حکومتی در سال ۱۴۰۱ بین ۵٠ تا ۱٨٠% افزایش داشته، دولت حقوق بازنشستگان را نیز باید بمیزان بالای خط فقر افزایش دهد. اقای رئیسی هم گفته که همانند قدیم نفت فروخته و پولش هم کامل بر می گردد، پس مشکلی از نظر منابع مالی وجود ندارد. پس چرا بازنشستگان باید محرومیت بکشند.
٣- کسب ثروت و حقوق به تناسب قدرت اجتماعی هر قشر و طبقه است و کانو های صنفی معلمان کاملا به بدنۀ معلمان تکیه داشته و مطالبات صنفی معلمان و همچنین بنفع کلّ جامعه در استاندارد سازی مدارس و همیچنین آموزش رایگان و ... اقدام می کنند و لذا چند دبیر کانون هم اکنون در زندان هستند، در حالیکه مدیران کانون از بازنشستگان دفاع جدی و اساسی نمی کنند و لذا نه تنها هیچگونه تضییق و فشاری متوجه آنان نیست بلکه پاداش هم می گیرند. و در مقابل اظهار یکی از مدیران کانون که گفت در بازنشستگان انتخابات مجلس شرکت نکرده و از نمایندگان طرفدار خود حمایت نمی کنند، یکی از بازنشستگان پاسخ داد، که بازنشستگان باید بتوانند تشکل پذیری را همواره اجرا و تمرین کرده و ضمنا به این اطمینان و اعتماد برسند که از حقوقشان دفاع می شود، در اینصورت بازنشستگان همه جا متشکل حضور خواهند یافت.
۴- یکی از مدیران کانون ضمن تأیید و صحّه گذاری ارقام فقر و سطح هزینه های معیشت اظهار کرد که در چارچوب ماده ١١١ قانون تأمین اجتماعی حقوق بازنشستگان نباید کمتر از حداقل مزد پایه کارگران باشد که به اینترتیب ۵٧ % حقوق بازنشستگان و ٣٨% سایر سطوح از وزارت کار شده است
۵- یکی از بازنشستگان اظهار کرد وقتی ارکان قدرت تمامی قوانین و حتی اصول قانون اساسی در تأمین حقوق، رفاه و مسکن و درمان و آموزش را زیر پا می گذارند اشکال ادبی از بودجه در واقع سر دواندنِ بازنشستگان برای نپرداختن حقوقشان است، لذا کانون نباید بدنبال حل بهانه گیری ها باشد و باید از نیرو و تشکل سراسری بازنشستگان استفاده شود، در این راستا کانون های سراسر کشور لازمست ضمن تشکیل جلسه ای مشترک در تهران به ١٢ میلیون بازنشسته و خانواده آنها فراخوان تجمع سراسری بدهند تا قدرت اجتماعی بازنشستگان افزایش یابد.
٦- بودجه همسان سازی برای سال ١۴٠٠ برابر ٣٣٠٠٠ میلیارد تومان بوده در حالیکه بودجه برای همسان سازی در سال ۱۴۰۱ برابر ۹۵٠٠٠ میلیارد تومان است و لذا همسان سازی امسال بودجه اش کاملا تأمین و می بایست انجام شود.
٧- در انتها یکی از مدیران کانون اظهار کرد که افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان می بایست تا یک هفته دیگر انجام شود در غیر اینصورت هفته آینده در تمامی کشور بازنشستگان تجمعات سراسری برگزار می کنند.
پس از اتمام جلسه، بازنشستگان در پارک دانشجو طی جمع بندی گفتگو نتیجه گیری کردند: این جلسه در جهت شفافیت منافع و مطالبات بازنشستگان مفید بود و لازمست یکشنبه آینده بازنشستگان همّت کرده و ضمن دفاع از حقوق خود جلوی مجلس تجمع گسترده تری برگزار کنند. جلسه که از ساعت ١٢:٣٠ دقیقه شروع شده بود در ساعت ۱۳:۵٠ دقیقه پایان یافت.

فقط کف خیابون بدست میادحقمون

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی تبریز

حقوق ما ریالیه هزینه‌ها دلاریه
بازنشستگان و مستمری‌بگیران ادارات و نهاده‌ای مختلف در تبریز دست به تجمع اعتراضی زدند.
صبح امروز بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به عدم رعایت عدالت در حقوق و مزایای خود مقابل سازمان تامین اجتماعی شعبه ۵ تبریز اعتراض کردند
تجمع کنندگان شعارهایی در جهت احقاق حقوق خود سردادند و اعلام کردند که مسئولان برخلاف وعده‌هایشان هیچ اقدامی برای حل مشکل معیشتی آنها انجام نمی‌دهند.
آن‌ها با اشاره به گرانی و تورم افسار گسیخته، خواهان تناسب حقوق پرداختی با حداقل معیشت خود شدند. مشکلات بیمه تکمیلی هم از دیگر مطالبات تظاهرکنندگان بود.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: بلاتکلیفی کارگران بیکار شده بخش عمران شهرداری ایلام ادامه دارد

پس از گذشت ۲۲ روز از اعلام پایان فعالیت پیمانکار بخش عمران شهرداری ایلام هنوز وضعیت نزدیک به ۹۰ کارگر بیکار شده این واحد خدمات شهری نامعلوم است به همین دلیل آن‌ها بارها اعتراض برگزار کرده‌اند.
کارگران اظهار کردند: وضعیت پیش آمده در حالی ادامه دارد که با اتمام قرارداد پیمانکار، مسئولان وعده عقد قرارداد با پیمانکار جدید را می‌دهند. در عین حال با اطلاع‌رسانی رسانه‌ای برخی مسئولان شهری مقرر کرده‌اند به زودی فعالیت‌ این بخش از شهرداری با تغییر پیمانکار از سر گرفته می‌شود اما انتشار این اخبار ازسوی برخی از این مسئولان نه تنها موجب خوشحالی کارگران نمی‌شود بلکه اعتمادی به این وعده‌ها احساس نمی‌شود. بر این اساس، قول بازگشت به کار کارگران بعد از گذشت ۲۲ روز فقط در حد حرف باقی مانده است.
کارگران بیکار شده شهرداری ایلام که بخش خدمات شهر داری مشغول کارند، در تشریح مشکلات خود گفتند: از سالها قبل تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری به عنوان کارگر واحد عمران (برای کارهای عمرانی و رفت روب شهر) مشغول به کار بوده‌ایم اما از زمان خاتمه قرارداد آخرین پیمانکار، وضعیت شغلی مشخصی نداریم و تاکنون هنوز نتوانسته‌ایم مطالبات معوقه خود را از پیمانکار دریافت کنیم.
به نقل از این کارگران گفته می‌شود که در حال حاضر شهرداری با این بهانه که بعد از خروج پیمانکار قبلی، بدنبال قرارداد کار با پیمانکار جدید برای ادامه کار است، کارگران را در انتظار نگه داشته است.
کارگران شهرداری ایلام همچنین گفتند: شرایط فوق باعث نگرانی و برهم خوردن آرامش ما شده است. به همین دلیل از مسئولان درخواست داریم نظارت خود را بر رفتار مسئولان و عملکرد پیمانکار شهرداری ایلام بیشتر کنند.

کارگرنیوز - یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۱

با این مستمری ناچیز، جان‌ها به لب رسیده!
در ادامه‌ی روند مطالبه‌گری‌های قبلی و با توجه به عدم دستیابی به اهداف، بازنشستگان تامین اجتماعی، روز یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ گرد همه می‌آییم تا فریاد خود را بعد از سی سال کار و زحمت فراوانِ در سراسر شهرهای ایران طنین اندازیم. خواسته‌ها:
۱. همسان سازی حقوق‌ها برای سال ۱۴۰۰ و برای همیشه.
۲. اجرای مواد ۹۶ و ۱۱۱ تامین اجتماعی (حداقل حقوق برابر سبد معیشت).
۳. حذف یا اجرای ماده ۶۹ برای همه بازنشستگان تامین اجتماعی ولاغیر.
۴. اجرای ۲۵ درصد مانده از سال ۱۳۹۹ بابت همسانسازی سال جدید
۵. خدمات درمانی و بهداشتی رایگان (ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی)
و ...

زمان دیدار ما

یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۴‌۰۱      ساعت ۱۰ صبح

مکان: تهران جلوی مجلس شورای اسلامی      شهرستان‌ها: جلوی ادارات تأمین اجتماعی


*************

گروه اتحاد بازنشستگان: تداوم بازداشت «عالیه اقدام دوست»

در بند زنان زندان اوین به دلیل عدم توانایی در تامین وثیقه

عالیه اقدام دوست، فعال زنان و فعال کارگری علیرغم گذشت دو ماه از زمان دستگیری، در پی عدم تامین قرار وثیقه در بند زنان زندان اوین بسر میبرد.
رامین صفر نیا وکیل دادگستری ماه گذشته با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از صدور قرار وثیقه صد میلیون تومانی برای این فعال کارگری خبر داده بود.
اتهام عالیه اقدام دوست تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.
عالیه اقدام دوست ۶۹ ساله پیش از این نیز سابقه بازداشت و تحمل حبس را دارد.
عالیه اقدام دوست؛معلم_تاریخ و تاریخ ساز در زندان گفته است :«در هر تجمعی که مربوط به حقوق_زنان، معلمان و کارگران باشد، حق دارم شرکت کنم؛ چون اولا زن هستم، دوم این که در دوره ای معلم و نماینده فرهنگیان بوده‌ام و مدتی هم در کارخانه "مزدا" کار کرده‌¬ام. هم زن هستم، هم معلم و هم کارگر

*************

اردوی کار: اعتصاب و تجمع کارگران کشت و صنعت لرستان در اعتراض به اعلام شرایط جدید کارفرما برای تمدید قراردادها

ظهر امروز تعدادی از کارگران مجتمع کشت و صنعت لرستان در اعتراض تغییر قراردادهای خود تجمع کردند.
به گفته کارگران معترض، ماجرا از این قرار است که بر خلاف مصوبات اخیر شورای عالی کار مبنی بر افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱، دست اندرکاران کشت و صنعت لرستان در قراردادهایی متفاوت با قوانین موجود که خودش یک شندغازافزایش است تمدید قراردادهای کارگران را مشروط به موافقت با شرایط جدیدی از جمله کار حجمی، برون سپاری به پیمانکاری و ... کرده و به کارگران اطلاع داده اند که در صورت مخالفت با شروط جدید می توانند تسویه حساب کنند.
کارگران این را یک ظلم افزوده می دانند وبا تجمع واعتراض خواهان رفع آن هستند.

*************

اردوی کار: تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهامات ژاله روحزاد معلم بازنشسته

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ژاله روحزاد معلم بازنشسته، روز سه شنبه ۱۶ فروردین ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. طرح سرکوبگرانه محاکمه همسر اسماعیل گرامی در دادگاه اسلامی خشم و انزجار گسترده بازنشستگان مطالبه گر و اعتراض آنان را برانگیخته است.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: حذف شرکت‌های پیمانکاری؛ مهم‌ترین خواسته کارگران پیمانکاری نفت آبادان است

تامین امنیت شغلی با حذف شرکتهای تامین نیرو، همچنان از مطالبات اصلی کارگران ارکان ثالث نفت آبادان است.
کارگران پیمانکاری ارکان ثالث شاغل در نفت آبادان گفتند: خواسته اصلی همه آن‌ها از دولت در سال جدید خروج همه شرکت‌های پیمانکاری و همه دلالان از صنعت نفت است تا امنیت شغلی آنها تضمین گردد.
به گفته این کارگران، با شرایطی که در حال حاضر برخی پیمانکاران در صنعت نفت و به ویژه در پالایشگاه‌ها ایجاد کرده‌اند جدا از نارضایتی کارگران از شرایط نامناسب شغلی، ادامه کار آن‌ها در صنعت نفت و پتروشیمی به زیان سرمایه ملی است.

*************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران «پارس پامچال» پنج ماه است که حقوق نگرفته‌اند

کارگران کارخانه پارس پامچال می‌گویند: «با وجود بازگشایی کارخانه، نگران آینده شغلی خود هستند.»
آنها گفتند: فعالیت روزمره شرکت رنگ‌سازی پارس پامچال، در حالی از حدود دوسال پیش به کندی ادامه دارد که کارگران به‌رغم دریافت نکردن پنج ماه حقوق و ۸ ماه بیمه پرداخت نشده، از امنیت شغلی خود رضایت ندارند.
در کارخانه پارس پامچال نزدیک به ۳۵ کارگر مشغول کارند که به دلیل مشکلات مالی محل کارشان شرایط شغلی مناسبی ندارند.

*************

اعتصاب بیش از ۲۰۰ میلیون کارگر در هندوستان!

میلیون ها کارگر در هند امروز در اعتراض به خصوصی سازی های وسیع دست به یک اعتصاب عمومی دو روزه زده و به خیابان ها آمدند. این اعتصاب که بخش های وسیعی از کشور را تعطیل کرده است، در مخالفت با دولت نارندرا مودی، یک ملی‌گرای هندو جناح راست افراطی که در حال حاضر تلاش می‌کند بسیاری از دارایی‌های عمومی هند را خصوصی کند، برگزار شد. این اعتصاب که قرار است تا فردا ادامه یابد، شامل کارگران بانک های دولتی هند، کارگران حمل و نقل و سایر صنایع خصوصی و دولتی می باشد و توسط یک مجمع مشترک، که شامل دوازده فدراسیون اتحادیه‌های کارگری کشور است، از جمله کنگره اتحادیه‌های کارگری سراسر هند (AITUC) و کنگره ملی اتحادیه کارگری هند (INTUC) که نماینده بخش‌های مختلف از جمله زغال سنگ، فولاد، حمل‌ونقل و بانکداری است، فراخوان داده شد.
خواسته های اصلی اعتصاب کنندگان شامل لغو طرح های خصوصی سازی و افزایش حداقل دستمزد می باشد. اعتصاب‌کنندگان همچنین به قانون جدیدی اعتراض می‌کنند که به روسا قدرت بیشتری در مورد کنترل دستمزدها و ساعات کاری می‌دهد و کار قراردادی را مجاز میشمارد.
دلایل دیگری که کارگران را به حضور در خیابان ها ترغیب می کند عبارتند از افزایش قیمت سوخت (تا حد زیادی نتیجه جنگ در اوکراین) و فقر رو به رشد می باشد. تخمین زده شده است که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در سال ۲۰۲۱ در هند به فقر رسیده باشند. اعتصاب کنندگان همچنین خواهان دریافت کمک های رفاهی از دولت هستند.
این اولین بار نیست که کارگران هندوستان علیه دولت مودی قیام می کنند. در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نیز اعتصاب‌های عمومی برگزار شد که صدها میلیون کارگر در آن شرکت کردند. در طول سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ ، کشاورزان در سراسر هند علیه «اصلاحات» کشاورزی جدید دولت مودی دست به اعتصاب زده بودند که پس از تقریبا یک سال اعتصاب، در خواسته های اصلی خود پیروز شدند.
کارگران اعتصابی امروز در هند، هم سطح مخالفت عمومی با رژیم راست افراطی مودی و هم قدرت طبقه کارگر متحد را نشان می دهند. تمام مناطق هند، از جمله شهرهای جنوب و شرق این کشور، به ویژه به دلیل اختلال در راه آهن، حمل و نقل عمومی و خدمات بانکی، متوقف شده اند.
در طول دو سال همه‌گیری کووید، تعدادی از مشاغل به طور کامل ناپدید شده‌اند و نرخ بیکاری در دسامبر از ۸ درصد فراتر رفته است که با توجه به جمعیت ۱/۴ میلیاردی این کشور، این رقم بزرگ است. با این حال، بیماری همه گیر، بحران کنونی را به وجود نیاورده است. این شرایط رو به زوال ناشی از سیاست های نئولیبرال دولت مودی و تشدید حمله به خدمات عمومی بوده است. آنها به عنوان خدمتگزار سرمایه، از این موقعیت دوران کرونا به عنوان فرصتی برای خصوصی سازی صنایع ملی و مقررات زدایی استفاده کرده اند تا سود و رفاه سرمایه داران بزرگ را تضمین کنند.
این اعتصاب در هند الهام بخش بوده و بار دیگر نشان می‌دهد که کارگران قادرند چرخ‌های سرمایه‌داری را متوقف کنند و اعتصاب را تا زمانی که موفقیت هایی کسب کنند، میتوانند بطور نامحدود تمدید کنند. مبارزه آنها میتواند روحیه کارگران سراسر جهان را بالا ببرد.

پروین اشرفی - ۲۹ مارس ۲۰۲۲

*************

اردوی کار: اعتراض کارگران ابنیه فنی راه آهن به پرداخت نشدن به موقع دستمزد

کارگران واحد نگهداری ابنیه فنی راه آهن خواستار پرداخت به موقع دستمزد و بیمه خود در سال آینده شدند. آنها همچنین نسبت به پرداخت نشدن معوقات مزدی خود اعتراض داشتند. بیش از یک هفته از شروع سال ۱۴۰۱ گذشته، اما کارگران پیمانکاری واحد نگهداری ابنیه فنی راه آهن یک تا ۲ ماه از مطالبات سال۱۴۰۰ خود را دریافت نکرده‌اند. این کارگران از مدیران راه‌ آهن به عنوان پیمانکار مادر می‌خواهند، مسئولیت قانونی خود در قبال کارگران را انجام دهند.

*************

اردوی کار: اعتراض کارگردان فضای سبز شهرداری چابهار نسبت به تبعیضات علیه خود توسط مسئولین

کارگران فضای سبز و خدمات شهری شهرداری شهرستان چابهار نسبت به تبعیضات علیه خود توسط مسئولین ذیربط اعتراض دارند.
گفته می شود شهرداری شهرستان چابهار با پارتی حقوق شماری از نیروها را که از نزدیکان مسئولین هستند افزایش داده و دیگر نیروهای شهرداری همچنان با کمترین دستمزد و عدم دریافت مطالبات مزدی به موقع در وضعیت بدی قرار دارند.
براساس این گزارش، کارگران شهرداری چابهار با وضعیت بد معیشتی و اقتصادی و کمترین حقوق در شرایط بسیار سختی بسر می برند و از افزایش حقوق و دیگر مزایای اداره کار محروم هستند.
یکی از کارگران شهرداری چابهار گفت: “ما با کمترین امکانات و دستمزد مشغول به کار هستیم و با وجود این از مزایای اداره کار، عیدی و سنوات و پرداخت حقوق به موقع محروم هستیم.”

*************

اردوی کار: اعتراض کارکنان رسمی سکوهای گازی پارس جنوبی

کارکنان رسمی شاغل در سکوهای دریایی میدان‌های گازی پارس جنوبی نسبت به مغایرت بند ۵ تبصره ۱۲ بودجه ۱۴۰۱ با مجموعه قوانین مالیات‌های مستقیم “ماده ۸۲، ۸۳،۸۴” و همچنین “ حکم ۶۰۱ دیوان عدالت اداری” با در دست داشتن کاغذنوشته‌هایی و انتشار تصاویر آن اقدام به اعتراض نمودند.
حدود ۳۷ سکوی عملیاتی در بخش فراساحلی میدان گازی پارس جنوبی فعالیت دارند که تصاویر فوق مربوط به اعتراض کارکنان این سکوهاست که شب گذشته و امروز صورت گرفته است.