افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


شورای هماهنگی تشکل‌های ...                                                                                                         جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱ دسامبر ۲۰۲٣


بودجه ۱۴۰۳ عملا از جیب فرودستان تامین می‌شود

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای هماهنگی اینجا کلیک کنید.
تیم اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ درآمدهای مالیاتی را تحت عنوان «درآمدهای پایدار» دو برابر درآمدهای ناشی از صادرات نفت و گاز تنظیم کرده است.
دولت سیزدهم میزان درآمد مالیاتی را ۱۱۲۲ میلیارد تومان در نظر گرفته که حدود دو برابر درآمد ۶۱۴ هزار میلیارد تومانی نفت است و نسبت به درآمدهای مالیاتی بودجه امسال ۴۹/۸ درصد افزایش دارد. همچنین در مجموع ۴۶ درصد کل درآمد بودجه از محل مالیات‌های مستقیم تأمین می‌شود که در تاریخ بودجه‌نویسی کشور بی‌سابقه است. درآمدهای مالیاتی ردیف‌های متنوعی از مالیات بر درآمد تا مالیات بر دارایی را شامل می‌شود که در مجموع نشان می‌دهد دولت بار تأمین منابع بودجه را به دوش مردم انداخته است؛ اقدامی که پیامدهایی منفی در حوزه اقتصاد و معیشت اقشار حقوق‌بگیر و کم‌درآمد خواهد داشت.
مالیات حقوق‌بگیران در لایحه بودجه سال آینده با افزایش چشمگیری روبرو می‌شود چرا که دولت پیشنهاد داده مجموع درآمد افراد مشمول مالیات خواهد شد. همچنین مبلغ معافیت مالیاتی نسبت به سال جاری افزایش پیدا نمی‌کند. بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۳ سقف معافیت مالیاتی سالانه معادل ۱۲۰ میلیون تومان، یعنی ماهانه ۱۰ میلیون تومان پیشنهاد شده که تغییری نسبت به سال جاری ندارد.
مالیات بر درآمد در لایحه امسال به شکل پلکانی افزایش یافته و میزان مالیات برای افراد با درآمد ماهیانه ۱۰ تا ۱۶ میلیون تومان ۱۰ درصد، افراد با درآمد ماهیانه ۱۶/۸ تا ۱۷/۶ میلیون تومان ۱۵ درصد، افراد با درآمد ماهیانه بین ۲۷/۶ تا ۴۰/۸ میلیون تومان ۲۰ درصد تعیین شده و افرادی که بیش از ۴۸ میلیون تومان حقوق ماهیانه می‌گیرند،‌ باید ۳۰ درصد مالیات بدهند.
بر اساس تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳ هم سقف معافیت مالیاتی و نرخ مالیات بر «مجموع درآمد اشخاص حقیقی» اعمال می‌شود. به بیان دیگر اگر شخصی در سال جاری از دو کارگاه حقوق ۱۵ میلیون تومانی دریافت می‌کرد، درآمد او در هر کارگاه تا سقف ۱۰ میلیون تومان معاف از مالیات بود و باید برای ۵ میلیون باقی‌مانده به میزان ۱۰ درصد مالیات می‌پرداخت؛ اما از سال آینده، چنین شخصی برای کل درآمد ۳۰ میلیون تومانی خود در این دو کارگاه، فقط تا ۱۰ میلیون تومان معاف است و باید برای ۲۰ میلیون تومان باقی‌مانده به‌صورت پلکانی مالیات پرداخت کند.
بر اساس لایحه بودجه سال آینده، همه افرادی که در قبال ارائه خدمت در دستگاه‌ها تحت هر عنوان از جمله ساعتی، روزمزد، قراردادی حق‌التدریس، حق‌التحقیق، حق‌الزحمه، حق نظارت، حق‌التألیف و پاداش شورای حل اختلاف، دریافتی دارند مشمول مالیات بر درآمد خواهند بود.
فقط اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و آموزشی و قضات دادگستری از شمول این حکم مستثنا و مشمول ماده (۸۵) قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ هستند؛ طبق ماده ۸۵، درآمد این افراد تا ۱۲۰ میلیون تومان از مالیات معاف است و نسبت به ۱۲۰ میلیون تا ۷۴۰ میلیون تومان (۷ برابر معافیت مالیاتی) مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصدی و مازادی بر ۷۴۰ میلیون تومان مشمول مالیات ۲۰ درصدی است.
دولت کمی پیشتر نیز لایحه‌ «اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم» را به مجلس شورای اسلامی فرستاده بود که در آن بسیاری از معافیت‌های مالیاتی را حذف کرده یا کاهش داده بود. بر اساس این لایحه، اشخاص حقیقی واجد شرایط ملزم به ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات بر اساس مجموع درآمدشان خواهند بود. در بخش دیگری از درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده نیز صاحبان زمین‌های مسکونی، اداری و تجاری که ارزش آنها بیش از ۲۵ میلیارد تومان باشد، باید ۰.۲ درصد مالیات بدهند.
لایحه بودجه سال آینده همچنین وزارت راه و شهرسازی را مکلف می‌کند از «کلیه وسایل نقلیه» که در بزرگراه‌ها تردد می‌کنند، به‌ ازای هر کیلومتر حرکت و بر اساس نوع خودرو عوارض دریافت کند و به حساب سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.
بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۳، برای اتومبیل‌های بالای ۳ میلیارد تومان مالیات یک درصدی در نظر گرفته شده و مالکان این اتومبیل‌ها نسبت به مازاد این مبلغ (سه میلیارد تومان) باید یک درصد مالیات پرداخت کنند.
بر اساس این لایحه، معامله و نقل و انتقال سند اتومبیل‌هایی که بدهی مالیاتی دارند در دفاتر ثبت اسناد رسمی ممنوع است و مهلت پرداخت این مالیات «حداکثر» تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۳ اعلام شده است.
در لایحه بودجه سال آینده همچنین درآمد حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۶ درصد کاهش خواهد یافت.
در بخش واگذاری دارایی‌های مالی، درآمد حاصل از فروش فروش و واگذاری انواع اوراق مالی با ۳۶/۱ درصد افزایش به ۲۵۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته اما در بخش درآمد حاصل از فروش سهام شرکت‌های دولتی، رقم پیشنهادی در لایحه بودجه از ۱۰۶ هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۲ به ۶۰ هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده کاهش یافته است. کاهش این درآمدها که همگی تحت عنوان «طرح مولد‌سازی دارایی‌های دولت» در جریان بوده نشان می‌دهد این طرح که با هدف افزایش درآمد و جبران کسری بودجه دولت تصویب و اجرایی شده بود، با شکست همراه شده است.
دولت در لایحه بودجه سال آینده به سازمان امور مالیاتی اجازه دسترسی به سامانه‌های بانکی از طریق بانک مرکزی در راستای کنترل فرارهای مالیاتی را داده است. در بخش دیگری از لایحه نیز پیش‌بینی شده که با درخواست سازمان امور مالیاتی امکان توقیف و برداشت از حساب بدهکاران مالیاتی به صورت سیستمی امکان‌پذیر باشد. افزایش انواع درآمدهای مالیاتی به ویژه مالیات بر درآمدها در لایحه بودجه سال آینده قابل توجه است. روزنامه «اعتماد» در گزارشی افزایش مالیات‌ها در لایحه بودجه را «کمرشکن» توصیف کرده و نوشته دولت برای رسیدن به چنین عدد بسیار بزرگی، سازوکارهایی طراحی کرده که تعیین مالیات ۱۰ درصدی برای درآمد‌های ماهانه ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان از جمله آن‌هاست.
همانطور که در گزارش «اعتماد» اشاره شده مالیات برای درآمدهایی که زیر خط فقر قرار دارند، یکی از بخش‌های حیرت‌آور لایحه بودجه است که نشان می‌دهد دولت ابراهیم رئیسی برای دستبرد به جیب شهروندان هیچ ملاحظه‌ای ندارد.
بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان، رقم خط فقر در تهران بیش از ۳۰ میلیون تومان و برای دیگر شهرها بطور میانگین ۲۰ میلیون تومان است. این ارقام به این معناست که اگر یک خانوار سه تا چهار نفره در تهران درآمدی ماهانه کمتر از ۳۰ میلیون و در دیگر شهرها درآمدی کمتر از ۲۰ میلیون داشته باشند، توان تأمین «ضروری‌ترین» هزینه‌های زندگی شامل خوراک و پوشاک و آموزش فرزندان و درمان را نخواهند داشت. در چنین شرایطی دولت بی‌اعتنا به چنین ارقامی، برای درآمدهایی زیر ۳۰ میلیون تومان نیز مالیات پیش‌بینی کرده است.
از سوی دیگر هرچند دولت اعلام کرده درآمدهای زیر ۱۰ میلیون تومان مشمول مالیات نخواهند بود اما رقم حداقل دستمزد در سال جاری حدود ۸/۵ میلیون تومان بوده و پیش‌بینی می‌شود برای سال آینده به حدود ۱۰ میلیون تومان برسد.
با توجه به اینکه رقم حداقل دستمزد، مبنای پرداخت حقوق به کم‌درآمدترین اقشار از جمله کارگران، و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی است در نتیجه دولت در عمل برای همه اقشاری که در ایران درآمد، حتی درآمدهای بسیار ناچیز و حداقلی، دارند مالیات وضع کرده و هیچ حقوق‌بگیری و حداقل‌بگیری را مشمول معافیت مالیاتی نکرده است!
در مقابل اما همواره دریافت مالیات از اقشار پردرآمد موفق نبوده است. طرح‌های دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی برای گرفتن مالیات‌ از اقشاری چون پزشکان، وکلا و سرمایه‌دارانی که با اتکا به مافیاهای حکومتی درآمدهای نجومی دارند همواره با شکست روبرو شده است. بخش زیادی از بنگاه‌های اقتصادی که در دست مافیاهای بزرگ اقتصادی متصل به حکومت، مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هستند نیز با اتکا به رانت حکومتی به راحتی فرار مالیاتی می‌کنند. در چنین شرایطی، عملا سیاست‌های مالیات‌گیری از درآمد افراد نیز حقوق‌بگیران را هدف قرار داده است.
کارشناسان نسبت به این شیوه تدوین درآمدهای مالیاتی در بودجه هشدار داده و معتقدند نه تنها همه درآمدهای مالیاتی محقق نمی‌شود بلکه عوارض مختلفی در تشدید رکود و فقر در کشور خواهد داشت.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

************

حکم سنگین برای محمد داوری فعال کارگری

حکم سنگین حبس، تبعید، ابطال پاسپورت و ممنوعیت از حضور در فضای مجازی برای محمد داوری
دادگاه انقلاب شیراز محمد داوری فعال کارگری را به اتهام توهین به رهبری به سه سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به بردسیر کرمان و دو سال ممنوعیت از فعالیت رسانه ای و ابطال گذرنامه محکوم کرده‌است.
همچنین بیدادگاه شیراز این فعال کارگری را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال و شش ماه زندان تعزیری نیز محکوم کرده است. اتهام نشر اکاذیب داوری به دادگاه کیفری گلسرخ شیراز ارجاع شده است که هنوز در حال بررسی است.

************

شعبه ۲۱ اجرای احکام مشهد عاتکه رجبی را برای اجرای حکم زندان فراخواند

عاتکه رجبی فعال صنفی معلمان که پیش از این با رای هیات تخلفات از کار اخراج شده بود برای اجرای حکم زندان تعزیری فراخوانده شد.
رجبی پیش تر در قیام زن زندگی آزادی با انتشار ویدیوهایی از اعتراضات مردم و خصوصا زنان و کودکان حمایت کرده‌بود و از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده بود این فعال صنفی معلمان در زمان بازداشت با اعتصاب غذا نسبت به رویکرد دستگاههای امنیتی با بازداشت شدگان اعتراض کرده بود.
بر اساس اطلاعات رسیده به شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، عاتکه رجبی روز شنبه ۴ آذر ماه خود را به دادگاه اجرای حکم معرفی می‌کند.

************

عماد شاملو، دانش‌آموز مینودشتی مصدوم شده در اردوی مدرسه جان باخت

رئیس بیمارستان شهید مطهری گنبدکاووس عصر پنج شنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۲ از جان باختن دانش‌آموز مینودشتی که در جریان اردوی دانش‌آموزی دچار حادثه شده بود، خبر داد و اظهار کرد: از نیمه شب گذشته علائم حیاتی وی افت کرد و علیرغم تمام تلاش‌های صورت گرفته توسط کادر درمان و مشاوره‌های لازم پزشکی، به علت صدمات شدید وارده، متأسفانه دقایقی قبل این دانش‌آموز جان خود را از دست داد.
رسول صلاحی با اشاره به اینکه «عماد شاملو» دانش‌آموز مقطع سوم ابتدایی دبستان شاهد مینودشت بود، ادامه داد: «عماد» در جریان اردوی تفریحی به یکی از جنگل‌های شهرستان مینودشت، در اثر شکستگی درخت و ضربه به سر دچار سانحه شده و به بیمارستان شهید مطهری گنبدکاووس منتقل گردیده بود.

************

رسول بداقی به زندان بازگشت

رسول بداقی ،فعال صنفی معلمان و از اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران امروز عصر با پایان مرخصی سه روز خود به زندان بازگشت .

************

بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در حمایت از تجمع ۳۰ آبان بازنشستگان

سال‌هاست که بازنشستگان سراسر کشور در اعتراض به وضعیت فلاکت‌بار معیشتی خود خیابان‌ها را تسخیر می‌کنند و تلاش می‌کنند تا صدای خود را به گوش نامسئولان و آحاد جامعه برسانند.
شوربختانه تاکنون، موهای سپید و دست‌های لرزان این سرفرازان که با وجود تمامی مرارت‌ها هنوز دست از مطالبه‌گری برنداشته‌اند و هر هفته در مقابل یکی از نهادها، حقوق مسلم خود را فریاد می‌کنند نه تنها نامسئولان را وادار به پاسخگویی نکرده بلکه هر بار و هر سال با ادعایی جدید و فریبی تازه پاسخگویی به خواسته‌های قانونی این عزیزان به تاخیر افتاده است تا جایی که اجرای قوانین مربوط به همترازی و همسان‌سازی که سال‌ها از تصویب آن‌ها می گذرد نیز هر روز و هر سال به بهانه و فریبی تازه به تاخیر می‌افتد.
تشکل‌های عضو شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن اعتراض به ظلمی که در حق این قشر مظلوم روا داشته شده است وظیفه‌ی خود می‌دانند که حمایت خود را از اعتراضات برحق این عزیزان سرافراز اعلام نموده و یادآوری می‌نمایند که:
تجمع مسالمت‌آمیز در اعتراض به عدم اجرای مواد ۶۴ ، ۸۵ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که نزدیک به دو دهه از تصویب آن‌ها می‌گذرد در راستای اصول مصرح قانون اساسی به ویژه اصل ۲۷ همین قانون است و حفظ امنیت تجمع کنندگان بر عهده‌ی مقامات انتظامی و امنیتی ست.
وعده‌گاه عزیزان بازنشسته (سه‌شنبه ۳۰ آبان، راس ساعت ۱۰ صبح، مقابل وزارت رفاه و تعاون)

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۴۰۲/۰۸/۲۹

************

خبر فوری در مورد دستگیری معلمان

امروز دوشنبه ٢٩ آبان ماه، بدون اطلاع قبلی و اطلاع رسانی جهت حضور و معرفی برای اجرای احکام، احکام ۵ سال حبس آقایان محمدعلی زحمتکش و افشین رزمجویی و ۲ سال حبس تعزیری خانم مژگان باقری اجرا و هر سه نفر در منزلشان دستگیر شدند.
همچنین اجرای حکم ۲ سال پابند آقای عبدالرزاق امیری و خانم زهرا اسفندیاری نیز اجرا گردید.
این در حالی است که در ١٣ مهر ماه آقایان ایرج رهنما و غلامرضا غلامی کندازی در فرمانداری شیراز و آقای اصغر امیرزادگان در فیروز آباد دستگیر و برای اجرای حکم ۵ سال حبس روانه زندان شدند.
خبرهای تکمیلی منتشر خواهد شد

************

مسعود زینال زاده از زندان اوین آزاد شد

صبح امروز آقای زینال زاده فعال صنفی معلمان و از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران از زندان اوین آزاد شد.
این فعال صنفی پیش‌تر همراه جمعی از فعالین مدنی در مراسم آرمیتا گراوند بازداشت شده بود و به زندان اوین منتقل شده بود.
شورای هماهنگی آزادی آقای زینال زاده را به خانواده محترم و جامعه معلمان تبریک می‌گوید و خواهان لغو پرونده سازی‌های بی‌شرمانه نهادهای امنیتی علیه فعالین صنفی است.

************

خبر فوری

ساعتی پیش رسول بداقی با تودیع وثیقه برای مدت سه روز به مرخصی آمد.

************

موج دیگری از بازداشت زنان در رشت

روز شنبه، ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۲، در تداوم موج خشونت علیه فعالین رشت، نیروهای امنیتی به منزل نینا گلستانی و رزیتا رجایی، از نویسندگان ساکن رشت و آناهیتا حجازی، مدیرخانه امن آنا، حمایت از حیوانات آسیب‌دیده، یورش برده و این فعالین را بازداشت کردند. از نهاد بازداشت‌کننده و اتهامات مطروحه علیه این فعالین هیچ اطلاعی در دست نیست.

************

سه‌شنبه‌های اعتراضی بازنشستگان

بازنشستگان اهواز با فریاد معلم زندانی آزاد باید گردد
امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان اهواز، در اعتراض به اجرا نشدن "همسان‌سازی"، معیشت و زندگی سخت و اسف‌بار بازنشستگان، پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۴۰۱ و دیگر مطالبات خود، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

استان کردستان
بیست و چهارمین هفته تجمع بازنشستگان کشوری استان کردستان در سه‌شنبه‌های اعتراضی مقابل صندوق بازنشستگی در شهر سنندج برگزار گردید.
در اعتراض به اجرا نشدن قانون "همسان‌سازی"، معیشت و زندگی سخت و اسفبار بازنشستگان، پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۴۰۱ و دیگر مطالبات خود، امروز سه‌شنبه ۱۴۰۲/۸/۲۳ جمعی از بازنشستگان استان کردستان در مقابل صندوق بازنشستگی در سنندج تجمع اعتراضی برگزار کردند.

استان کرمانشاه
بیست و چهارمین هفته تجمع بازنشستگان کشوری استان کرمانشاه در سه‌شنبه‌های اعتراضی مقابل صندوق بازنشستگی در شهر کرمانشاه برگزار گردید.
در اعتراض به اجرا نشدن قانون "همسان‌سازی"، معیشت و زندگی سخت و اسفبار بازنشستگان، پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۴۰۱ و دیگر مطالبات خود، امروز سه‌شنبه ۱۴۰۲/۸/۲۳ جمعی از بازنشستگان استان کرمانشاه در مقابل صندوق بازنشستگی در کرمانشاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

************

صدور قرار آزادی با قید وثیقه برای اسماعیل عبدی پس از هشت سال و نیم زندان

حسین تاج و رامین صفرنیا وکلای اسماعیل عبدی اعلام کردند، پس از گذشت حدود هشت سال و نیم از اجرای دو حکم پیاپی زندان ( ۵ سال حکم قبلی و ۳.۵ سال از حکم دوم) برای اسماعیل عبدی، امروز ۲۲ آبان ۱۴۰۲ قاضی مظلوم ریاست شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران با آزادی او با تودیع وثیقه تا پایان زمان دادرسی و صدور رای موافقت کرد.
حسین تاج افزود پس از تجویز اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور، شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب به عنوان شعبه هم‌عرض تعیین شد.
روز گذشته ۲۱ آبان جلسه دادگاه با ریاست قاضی مظلوم، اسماعیل عبدی و دو وکیل او تشکیل شد و امروز حکم تودیع وثیقه صادر شد.

************

عرفان کرم‌ویسی و جعفر ابراهیمی در شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین حاضر شدند

در پی صدور ابلاغیه برای عرفان کرم‌ویسی و جعفر ابراهیمی توسط شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین، امروز دوشنبه، ۲۲ آبان، آقای کرم‌ویسی به همراه موکلش در دادسرا حاضر شدند.
بازپرس اتهام نشر اکاذیب رایانه‌ای را به این وکیل تفهیم نمود و اظهارات ایشان اخذ شد.
مصداق این اتهام پیگیری پرونده آقای ایراهیمی و اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت درمانی این زندانی سیاسی بود.
آقای کرم‌ویسی در دفاعیات خود ضمن رد اتهام ،تاکید نمود پیگیری و اطلاع‌رسانی وضعیت موکلان بخشی از وظایف حرفه‌ای وی است و آنچه که به نقل از او انتشار داده شده، واقعیات موجود بوده است.

************

اصغر امیرزادگان برای اجرای حکم پنج سال زندان دستگیر و روانه زندان شده‌است

خبرهای رسیده به شورای هماهنگی معلمان ایران حاکی از آنست که آقای اصغر امیرزادگان عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان فارس، به دفتر زندان فیروزآباد احضار و همانجا دستگیر و برای تحمل حبس پنج ساله تحویل زندان شده‌است.
این در حالیست که این فعال صنفی معلمان در حال تحمل حبس یکساله به اتهام تبلیغ علیه نظام بوده به شیوه جهادی بوده‌است و بدون آن‌که ابلاغیه شعبه‌ی اجرای احکام برای ایشان ارسال شود بار دیگر دستگیر شده و به زندان منتقل شده‌است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران احکام قضایی صادر شده علیه این فعال و دیگر فعالین استان فارس را محکوم می‌نماید و تاکید می‌کند جامعه معلمان شجاع و آگاه این رویه نهادهای امنیتی برنمی‌تابد و بیش از هر زمانی دیگر در کف خیابان به مبارزه علیه ساختار ناموزون آموزشی و حاکمیتی حاضر خواهند شد

ما به کف خیابان برخواهیم گشت

************

تشکیل پرونده جدید و صدور کیفرخواست برای محمد حبیبی

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، برای پرونده‌ای جدید به دادگاه فراخوانده شد.
این فعال صنفی در تاریخ ۲۰ دیماه در شعبه دوم دادگاه انقلاب شهریار با اتهام اجتماع و تبانی محاکمه خواهد شد.
این پرونده مربوط به بازداشت این فعال صنفی در تاریخ ۱۶ فروردین سال جاری است و مصادیق درج شده در پرونده مربوط به تجمعات معلمان در اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان مدارس دخترانه در تاریخ ۱۶ اسفندماه سال ۱۴۰۱ است.
محمد حبیبی، یکم خرداد ماه بعد از ۴۵ روز با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از بازداشتگاه ۲۰۹ ازاد شد.
این فعال صنفی در طی سال‌های گذشته، در اسفندماه ۹۶ ، اردیبهشت ۹۷ و فروردین ۱۴۰۱ نیز بخاطر فعالیت‌های صنفی بازداشت شده و این سومین بار است که در طی این سالها به دادگاه فراخوانده می‌شود.

************

تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات در محل سخنرانی وزیر آموزش و پرورش

معلمان خرید خدمات در محل سخنرانی وزیر آموزش و پرورش در اصفهان دست به تجمع اعتراضی زدند.
معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به وضعیت معلمان خرید خدمت اظهار داشت: قانون اجازه نمی‌دهد در مسیری غیر از آزمون، معلمی را جذب کنیم اما این مساله را در مجلس با اعتقاد عرض کردم که ما آمادگی داریم تا معلمانی را که گزینش شده و عملکرد آنها به تایید رسیده است، جذب کنیم

************

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان امام در ارومیه

امروز شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲، پرستاران و کارکنان درمانی بیمارستان امام ارومیه در اعتراض به پرداخت نشدن بستانکاری‌ها و سایر مطالبات و همچنین تعرفه‌گذاریها در حقوق دریافتی و عدم رسیدگی به مشکلات معیشتی‌شان دست به تجمع زدند. اینجا کلیک کنید.

************

یکصد و ‌چهل ضربه شلاق برای اعضای کانون صنفی معلمان استان بوشهر

بنا به رویت رای شعبه چهار دادگاه کیفری بوشهر، اعضای هیات مدیره این کانون برای دومین بار طی پنجاه روز اخیر با اتهامات اخلال در نظم عمومی به مصداق تجمع غیر قانونی معلمان به حبس و شلاق محکوم گردیدند.
آقایان محمود ملاکی، اصغر حاجب، عبدالرضا امانی فر و محسن عمرانی هر کدام به سه ماه حبس و ۳۵ ضربه شلاق محکوم شدند که قاضی حبس ایشان را به هفت میلیون تومان و شلاق را به پنج میلیون تومان جریمه نقدی به نفع دولت تبدیل نموده است
بنا به اخبار منتشر شده از کانون صنفی معلمان استان بوشهر، هر چهار نفر متفق‌القول اعلام نمودند علاوه بر نداشتن تمکن مالی در پرداخت این جریمه، ترجیح می‌دهند حبس و شلاق را تحمل نموده اما اندک نان مانده در سفره فرزندان خود را به حلق دزدان و اختلاس‌گران ردای دولتمرد پوشیده نریزند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن ابراز انزجار از فضای امنیتی حاکم بر ساختار آموزش و پرورش و اعلام حمایت از همکاران استان بوشهر، صدور این حکم و سایر احکام مشابه را محکوم می‌کند.

************

برگزاری دادگاه محسن عمرانی

محسن عمرانی، عضو هیات مدیره‌ی کانون صنفی معلمان استان بوشهر، برای سومین بار در دو ماه اخیر، نهم آبان در دادگاه انقلاب بوشهر با اتهام تبلیغ علیه نظام حاضر شد.
پیش‌تر این فعال صنفی معلمان به دو سال حبس و مصادره اموال توقیفی در یک پرونده و سه ماه حبس و ۳۵ ضربه شلاق در پرونده دیگری محکوم شده‌ است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، ضمن محکومیت پرونده‌سازی علیه فعالین صنفی و حمایت از آقای محسن عمرانی بر ادامه فعالیت‌های صنفی تا حصول نتیجه پای می‌فشارد و بر آن تاکید دارد.

************

جعفر ابراهیمی به مرخصی درمانی آمد

جعفر ابراهیمی معلم زندانی که از اردیبهشت ۱۴۰۱ در زندان است، امروز سه شنبه (لحظاتی پیش) به مرخصی آمد.
این معلم زندانی که به صورت تبعید در زندان قزلحصار، دوران محکومیت خود را می‌گذراند، به خاطر بیماری و نیاز به درمان خارج از زندان، با توجه به نامه پزشکی قانونی به مرخصی درمانی آمده است.

************

بیانیه در اعتراض به قتل حکومتی آرمیتا گراوند

مهرماه امسال هم با قتل یک دانش آموز دختر دیگر آغاز شد .غم و اندوه از دست دادن دختران و پسران نوجوان و جوانان مان کافی نبود که باز باید در اندوه یکی دیگر از فرزندان شریف این سرزمین می نشستیم.
دختری که جانش را برای دفاع از حق مشروع حجاب اختیاری داد تا بار دیگر به ما ثابت شود که در این سرزمین و با چنین حکومتی، رسیدن به مطالبه برحق جز از راه پرداخت هزینه های گزاف ممکن نیست.
البته که ما به عنوان جزیی از جنبش معلمان در این سالها با هزینه و سرکوب دمخور و آشناییم.
با این همه پرسش اساسی ما از حاکمیت این است که واقعا جرم آرمیتا گراوند و دیگر دختران این سرزمین چیست ! که باید هر دم شاهد به زیر خاک کشیده شدن یکی از آنها باشیم؟
اگر واقعا آنگونه که می گویید، آرمیتا درگذشته است و کشته نشده است، باید پاسخی صریح به این سوالات بدهید ، اگر چه ما می دانیم شما هر گز پاسخگو نیستید؟!
چرا اجازه بررسی دقیق موضوع از طرف رسانه های داخلی بی طرف را ندادی؟
هراس شما از چه بود که در همان ساعات اولیه با بازداشت خبرنگار شرق مانع از اطلاع رسانی صحیح ماجرا شدید؟
چرا اجازه ورود هیچکدام از نهادهای مدنی مستقل و بی طرف از جامعه پزشکان و پرستاران و متخصصان امر را برای ارایه اطلاعات دقیق به مردم در مورد حادثه پیش آمده برای آرمیتا داده نشد؟
ترس شما از چه بود که در طول ۲۸ روز از وقوع حادثه و حتی تا لحظه خاکسپاری، به صورت دایم خانواده این دانش آموز بیگناه را مورد کنترل و تهدید قرار دادید؟
از چه چیز نگران بودید که معلمان و همکلاسی های آرمیتا را تهدید کردید که درصورت هر گونه اطلاع رسانی مورد برخورد انضباطی قرار خواهند گرفت؟
شما که برای نظارت بر موی دختران این سرزمین هر روز در حال قانون گذاری و به رخ کشیدن تکنولوژی های مدرن تصویر برداری هستید، چگونه است که نتوانستید یک فیلم کامل از لحظه ورود آرمیتا به مترو تا لحظه وقوع حادثه ارایه کنید؟ آیا انتظار دارید ما باور کنیم که در داخل واگن های مترو دوربین نداشته آید؟
شما به هیچکدام از این سوالات پاسخ ندادید و البته که در گذشته نیز در مقابل حوادثی چون مسمومیت سازی مدارس و مرگ دیگر دانش آموزان در طول جنبش زن زندگی آزادی و قتل دلخراش ژینا مهسا امینی هرگز نتوانستید، افکار عمومی را قانع کنید.
ما به عنوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران وظیفه خود می دانیم که از دانش آموزان و فرزندان این سرزمین دفاع کنیم .وظیفه ما است که در مقابل مرگ دلخراش دخترانمان به شما اعتراض کنیم و هشدار دهیم که در مقابل سیل خروشان مطالبات مردم ایران، بویژه جوانان و نوجوانان نمی توانید ایستادگی کنید و مردم ایران مطالبات خود را به چنگ خواهند آورد. مطالبه حجاب اختیاری یکی از مهمترین این مطالبات است و هر بار که شما مانعی ایجاد کنید، گامی به پیش برداشته خواهد شد.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، مرگ جانسوز آرمیتا گراوند را به خانواده ایشان و همه مردم شریف ایران تسلیت عرض نموده و تاکید می نماید که برای ما ارمیتا، ژینا مهسا، نیکا، سارینا و ... قهرمانان شجاع مطالبه گری برای دست یابی به دمکراسی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی برای مردمان این سرزمین هستند

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

************

تایید حکم زندان عاتکه رجبی

دادگاه شعبه ۳۵ تجدید نظر خراسان حکم شش ماه زندان عاتکه رجبی فعال صنفی معلمان را تایید کرد. این فعال صنفی پیش تر طی حکمی از سوی تخلفات آموزش و پرورش اخراج شده بود. در حکم شش ماه زندان عاتکه رجبی دوماه آن تعزیری است و چهار ماه آن به مدت ۵ سال تعلیق شده است.

************

صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا امینی به یک سال حبس

و مجازات تکمیلی به عنوان حداکثر مجازات محکوم شده است

صالح نیکبخت که وکالت بسیاری از فعالین صنفی معلمان را در کارنامه خود دارد با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران حضور یافته بود به حداکثر مجازات این اتهام، یعنی یک سال حبس و نیز مجازات تکمیلی محکوم شده‌است.
دادگاه در حکم صادره، تمامی ۹ فقره مصاحبه استنادی وزارت اطلاعات در پرونده شامل؛ بررسی وضعیت کولبران در ایران و کشته شدن آن‌ها، واکنش حقوقی موکل به ادعای غرق شدن مهاجران افغانی، انتقاد از پخش اعترافات متهمان سیاسی(امنیتی) از صدا و سیما و بیان وظایف مسئولان در حفظ جان بازداشت‌شدگان در شبکه ایران اینترنشنال و همچنین مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی را به عنوان ادله انتساب این اتهام ذکر کرده است.
شورای هماهنگی با اعلام حمایت از این وکیل توانمند و شرافتمند خواستار ایستادگی مردم در برابر استبداد حاکمیت است.

************

پرونده سازی جدید برای محسن عمرانی

محسن عمرانی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی بوشهر بار دیگر به دادگاه انقلاب احضار شد.
طی ابلاغیه دادگاه انقلاب بوشهر، این فعال صنفی معلمان باید در نهم آبانماه برای دفاع از اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه حاضر شود.
محسن عمرانی در حالی برای بار سوم در دو ماه اخیر در دادگاه حاضر می‌شود که پیش‌تر دادگاه به همین اتهام هم ایشان را دادگاهی کرده است سال‌هاست حاکمیت بدون توجه به مطالبات فرهنگیان و ارائه راه‌حلی مناسب، تنها به سرکوب بی‌شرمانه فعالین صنفی مبادرت می‌کند. شورای هماهنگی تاکید می‌کند سرکوب فعالین هرگز مانع تداوم اعتراضات معلمان نخواهد بود.

************

بازداشت دو عضو انجمن صنفی معلمان استان فارس در روز جهانی معلم

ایرج رهنما و غلامرضا غلامی دو عضو انجمن صنفی معلمان استان فارس در روز جهانی معلم بازداشت شدند. این دوفعال صنفی در سال گذشته نیز بخاطر فعالیت های صنفی و شرکت در تجمعات صنفی بازداشت شده و دارای پرونده قضایی می باشند.
هنوز از محل نگهداری و نهاد بازداشت کننده این دو فعال صنفی اطلاعی در دست نیست. روز گذشته، در تماس های کوتاهی غلامرضا غلامی و ایرج رهنما، خبر از سلامتی خود داده اند.
این دو فعال صنفی در روز جهانی معلم درحالی بازداشت شدند که برای پیگیری، برگزاری مجمع عمومی سالانه این تشکل صنفی به فرمانداری شیراز مراجعه کرده بودند .

************

نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل شد

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و عضو کانون مدافعان حقوق بشر، صبح امروز از طرف، اکادمی جایزه نوبل، به عنوان برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۲۳ شد.
این فعال حقوق بشر که هم اکنون در زندان اوین، در حال گذران دوران محکومیت خود می‌باشد، در طی دو دهه گوی گذشته، به‌دلیل فعالیت‌های سیاسی و حقوق بشری بارها بازداشت شده و سالهای طولانی را در حبس گذرانده است. نرگس محمدی در طی سالیان گذشته، همواره از حامیان جنبش معلمان ایران بوده است.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، دریافت این جایزه ارزشمند حقوق بشری را به نرگس محمدی و همه هموطنان و عدالت‌خواهان در سراسر جهان تبریک می‌گوید.

************

اسماعیل عبدی به زندان بازگشت

عصر امروز اسماعیل عبدی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران پس از پایان زمان مرخصی به زندان کچویی کرج بازگشت.
در حالیکه با قبول اعاده دادرسی و نقض حکم از طرف دیوان عالی می‌بایست این فعال صنفی معلمان تا صدور حکم با قید وثیقه آزاد می بود قوه قضاییه و نهاد امنیتی با ادامه مرخصی ایشان موافقت نکرده ‌است

************

اختصاصی در بارۀ آرمیتا گراوند

بنابر خبرهای رسیده به کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، امروز رییس حراست وزارت آموزش و پرورش با حضور در محل مدرسه محل تحصیل آرمیتا گراوند با تهدید معلمان این دانش آموز، تاکید کرده است که انتشار هرگونه خبر یا حتی عکسی از آرمیتا گراوند از طریق صفحات مجازی و بوسیله معلمان این دانش آموز می تواند، جریمه سنگینی خواهد داشت و معلم خاطی، مستقیم اخراج خواهد شد.
بر اساس اخبار منابع موثق، دیروز هم رییس حراست اداره کل آموزش و پرورش تهران، با حضور در مدرسه این دانش آموز علاوه بر تهدید معلمان، همکلاسی های آرمیتا را از هر گونه خبر رسانی درباره وضعیت این دانش آموز برحذر داشته است.
بر اساس اخبار این منبع موثق، دوستان همراه آرمیتا در روز حادثه ، به شدت تحت فشار هستند که نه تنها از هر گونه اطلاع رسانی پیرامون وضعیت آرمیتا در روز حادثه خودداری کنند، که علاوه بر آن با قرار گرفتن در مقابل دوربین های خبرگزاری های رسمی، بروز هر گونه حادثه ای برای آرمیتا گراوند را منکر شوند.

************

هر شب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز این آسمان غمزده غرق ستاره‌هاست

هیات تخلفات آموزش و پرورش گیلان حکم‌ اخراج حسن نظریان را صادر کرد
در ادامه سرکوبگری هیات تخلفات استان گیلان، هیات بدوی تخلفات حکم اخراج آقای حسن نظریان از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان کیلان را صادر کرد.
حسن نظریان معلم جوان و خوشنام آموزش و پرورش لاهیجان با اتهاماتی چون حضور در تجمعات اعتراضی و حمایت از معلمان زندانی در هیات تخلفات حاضر شده بود .در حکم صادر شده این هیات آمده است که ایشان فاقد هرگونه سابقه است اما با این وجود هیات تخلفات در اولین اقدام حکم اخراج این فعال صنفی را صادر کرده است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان_ایران، ضمن ابراز انزجار از فضای امنیتی حاکم بر ساختار آموزش و پرورش و اعلام حمایت از آقای نظریان صدور این حکم و سایر احکام مشابه را محکوم می‌کند

************

سه‌شنبه‌های اعتراضی بازنشستگان؛ تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری استان خوزستان

بازنشستگان خوزستان فریاد عدالت‌خواهی سر دادند
امروز سه‌شنبه ۱۱ مهرماه ۱۴۰۲، جمعی از بازنشستگان اهواز، در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای همسان سازی حقوق، تورم و گرانی و رفع مشکلات بیمه درمانی و تکمیلی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی سه‌شنبه‌های اعتراضی، مجدداً در این شهر دست به تجمع زدند.
در ویدیو صحبت‌های آقای سیامک چهرازی از فعالین خوزستان دیده می‌شود

************

روز جهاني معلم؛ فرصتی برای بازتعريف مسئوليت‌ها و حقوق معلمان

جعفر ابراهیمی
روز جهانی معلم یک رویداد سالانه است که در ۵ اکتبر، برگزار می‌شود. این روز توسط یونسکو نامگذاری شده است.
در چهل و چهارمين اجلاس وزراي آموزش‌وپرورش كه در سال ١٩٩٤ و در شهر ژنو برگزار شد، فدريكو مايور مديركل وقت سازمان علمی ـ فرهنگی جهان «يونسکو » پيشنهاد كرد كه مجمع روزي را به نام روز معلم اعلام كند. اين پيشنهاد از سوي مجمع تصويب شد. از سال ۱۹۹۴ به بعد، پنج اکتبر (۱۳ مهرماه) از سوي يونسکو براي ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان، «روز جهاني معلم» اعلام شده است.
يونسکو هر ساله به منظور گرامي داشت روز جهاني معلم پيامي منتشر می‌کند. تاملي در پيام‌های منتشر شده يونسکو در سال‌های اخير به‌درستی اين نکته را آشکار می‌کند که هدف اصلي از اعلام روز جهاني معلم، معطوف کردن توجه‌ها به جايگاه و نقش بنيادين معلمان در مقوله آموزش است.
همه‌ساله در پنجم اکتبر به پاس خدمات معلمان در راه رشد و اعتلاي دانش‌آموزان در بيش از يک صد کشور جهان جشن گرفته می‌شود تا دانش‌آموزان، والدين آنها و جامعه قدردان معلمان و تاثيرات مثبت و سازنده آنان در ارتقا دانش و آگاهي همگاني باشند. روز جهاني معلم يادآور تلاش‌هاي معلمان در تربيت نسل آينده است، نسلي که به مدد آنان جهان هرروز جايي بهتر براي زندگي کردن خواهد شد. از آن جايی که آموزش، فرهنگ و ارتباطات پايه گذار صلح جهاني است می‌توان اميد داشت آموزش کارآمد کليد حل بسياري از مشکلات جامعه کنوني باشد.
هدف اصلي از اعلام روز جهاني معلم بها دادن به معلمان، قدرداني از آنها و بررسي مشکلاتشان در سراسر دنيا است. روز جهاني معلم می‌تواند نقطه آغاز اصلاح منزلت و جايگاه معلمان باشد. دولت‌ها بايد با بازتعريف مسئوليت‌ها و حقوق معلمان در راستاي ارتقای شأن و منزلت آنان تلاش کنند، چراکه پيشرفت هر کشوري از نظام آموزش آن کشور گذر می‌کند.
اگرچه روز معلم در ايران و بسياري از کشورهاي عضو يونسکو در روز ديگري گرامي داشته می‌شود، گرامي داشت اين روز منافاتي با روز ملي معلم ندارد. سکوت مقامات و ناديده گرفتن روز جهاني معلم کمکي به فراموش کردن کاستی‌ها، کمبود‌ها و مشکلات معلمان نمی‌کند. نگاهي دقيق به ابعاد حرفه معلمي و ضرورت‌هاي اين حرفه، ضرورت تلاش مديران و مسوولان براي ارتقای شرايط کار و زندگي معلمان را دوچندان می‌کند چراکه افزايش کيفيت آموزش در گرو ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان است.
در سال‌های اخير به‌سبب غفلت‌ها و بی‌تدبيری در برنامه‌ريزی‌هاي کلان سطح زندگي و رفاه معلمان و به تبع آن جايگاه اجتماعي آنان سال به سال کاهش يافته است. بايد به اهميت و ضرورت نقش معلمان در فرآيند تعليم و تربيت توجه بيشتري كرده و براي جبران کاستی‌ها و بهبود وضعيت معيشت و ميزان حقوق معلمان گام‌هايي اساسی برداشت.
مطمئناً عدم تلاش براي ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان می‌تواند خطري جدي براي نظام آموزش‌ و پرورش بوده و در بلند‌مدت اثرات مخربي بر جامعه معلمان و انگيزه آنان در پي خواهد داشت.
و اکنون آموزش‌ و پرورش نيازمند تحولي کارساز است. تحولي که بتواند کميت و کيفيت نظام فعلي آموزش‌ و پرورش را متحول کند چراکه آموزش‌ و پرورش يکي از مهم‌ترين و شايد تنهاترين عامل توسعه اجتماعي است.
براي بالا بردن کيفيت آموزش‌ و پرورش بايد ابتدا کيفيت کار و زندگي معلمان ارتقا يابد و معلمان از جايگاه اجتماعي مناسب‌تری در جامعه برخوردار شوند.

************

برگزاری دومین جلسه دادگاه صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا امینی برگزار شد

دادگاه آقای صالح نیکبخت، حقوقدان و وکیل خانواده ژینا امینی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» امروز دوشنبه ۱۰ مهرماه ۱۴۰۲، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموزاد برگزار شد.
آقای نیکبخت وکالت بسیاری از فعالین صنفی معلمان را عهده‌دار بوده است و در سالیان گذشته شورای هماهنگی به جهت تلاش‌های ارزشمندشان از ایشان تقدیر بعمل آورده است

************

تبرئه‌ی محمود بهشتی لنگرودی از تمامی اتهامات

به گفته‌ی آقای محمد رضا سروری، وکیل آقای محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان از هر دو اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری و مقامات تبرئه شده است
این پرونده اواسط سال ۱۴۰۰ و در اعتراض به نارسایی‌های ایجاد شده در رابطه با واکسن کرونا تشکیل شده بود و در نهایت بعد از چندین نوبت رفت و برگشت از بازپرسی به دادگاه و بالعکس به دلیل نبود مستندات حقوقی شاکیان پرونده (حراست بهداشت و اطلاعات لنگرود) حکم تبرئه به وکیل پرونده ابلاغ شد.

************

صدور احکام اعضای کانون صنفی معلمان استان بوشهر

صدور احکام اعضای کانون صنفی معلمان استان بوشهر
بنا به ابلاغیه دادگاه، احکام اعضای کانون صنفی بوشهر که در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ بازداشت شده بودند، به شرح زیر صادر گردید:
محمود ملاکی: دو سال حبس تعزیری، مصادره اموال توقیفی به نفع دولت، سه سال ممنوعیت فعالیت آموزشی در محیط‌های علمی؛
محسن عمرانی: دو سال حبس تعزیری، مصادره اموال توقیفی به نفع دولت، سه سال ممنوعیت هرگونه فعالیت آموزشی در محیط‌های علمی؛
عبدالرضا امانی‌فر: چهار ماه حبس تعزیری، مصادره اموال توقیفی به نفع دولت؛
اصغر حاجب: چهار ماه حبس تعزیری، مصادره اموال توقیفی به نفع دولت
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم کردن این حکم ظالمانه و اعلام حمایت قاطع از اعضای کانون صنفی معلمان بوشهر، و دیگر فعالین صنفی، به آمرین و عاملین چنین احکامی هشدار می‌دهد که صدور این احکام نه تنها مانع مطالبه‌گری معلمان نخواهد شد بلکه این سرکوب‌ها خشم نهفته معلمان را شعله‌ورتر از هر زمانی خواهد کرد.

************

عبدالله عبدالملکی با قید وثیقه آزاد شد

عبدالملکی از معلمان بازنشسته قروه‌ کردستان کە در سالگرد ژینا امینی با اتهام اقدام علیە امنیت ملی دستگیر شدە بود با قرار وثیقە ٤٠٠ میلیونی موقتا آزاد شد.

************

جعفر ابراهیمی، معلم زندانی بازخرید و اخراج شد

عرفان کرم ویسی، وکیل جعفر ابراهیمی از صدور رای بدوی هیات تخلفات اداری اموزش و پروش استان تهران برای این معلم زندانی خبر داد.
بر اساس رای این هیات که بدوی و قابل اعتراض می‌باشد. جعفر ابراهیمی بخاطر شرکت در تحصن‌های صنفی، با ۲۳ سال سابقه کار رسمی اخراج و بازخرید شده است.
عرفان کرم‌ویسی در توییت خود نوشته است:
در ادامۀ فشارها بر موکلم جعفر ابراهیمی رای هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری اداره کل آموزش پرورش استان تهران مبنی بر بازخرید خدمت ایشان پس از ٢٣سال سابقۀ کار صادر و ابلاغ گردید که مبنای رای نیز شرکت در تحصن غیر قانونی عنوان شده است. این رای بدوی بوده و قابل پژوهش (تجدیدنظر) است.

************

تداوم بازداشت فروغ سمیع‌نیا، سارا جهانی و‌ زهره دادرس

به گزارش بیدار زنی در حالیکه چهل روز از بازداشت گسترده‌ی فعالان حقوق زنان و دیگر فعالان سیاسی ساکن گیلان می‌گذرد. طی این مدت با آزادی متکی بر قرار وثیقه‌ی دیگر بازداشت‌شدگان، کماکان سه فعال حقوق زنان شامل فروغ سمیع‌نیا، سارا جهانی و زهره دادرس در بازداشت و بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.
با مراجعه و پیگیری خانواده‌ها و مطابق با صحبت‌های بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب رشت، دلیل این تداوم بازداشت، عدم نهایی‌سازی و ارسال گزارش کار از سوی وزارت اطلاعات بوده است.
این در حالی است که از تاریخ ۲۵ شهریورماه، قرار بازداشت یک‌ماهه‌ی این سه فعال حقوق زنان، به اتمام رسیده است و علی‌رغم حضور آنان در بندهای مختلف زندان لاکان رشت، هنوز قرار بازداشت ماه دوم برای آنان صادر نشده و ۱۰ روز گذشته را بدون تمدید قرار، در وضعیت بلاتکلیفی مضاعفی به‌سر می‌برند.

************

پیام کانون صنفی معلمان ایران (تهران) به مناسبت آغاز سال تحصیلی

سال نو تحصیلی را در شرایطی آغاز می‌کنیم که آموزش، معلمان و اساتید، دانش‌آموزان و دانشجویان، به‌عنوان محورهای اصلی فعالیت‌های آموزشی، و مدرسه‌ و دانشگاه، به عنوان مکان‌های آموزش، بیش از هر زمان دیگری در معرض آسیب‌های ناشی از تهاجم تمامیت خواهانند؛ آنان که ایدئولوژی خود را حقیقت مطلق انگاشته یا دستکم چنین وانمود می‌کنند، معلم و استاد را ابزار منفعل انتقال پیام‌های خود می‌خواهند و ذهن دانش‌آموز و دانشجو را ظرفی خالی برای پر شدن با القائات ضد آزادی و آزاد‌اندیشی، برابری و نگاه انسان‌مدار می دانند.
با همین نگاهِ آگاهی‌ستیز است که معلمان و اساتیدی که حتی اندکی استقلال اندیشه یا گفتاری اعتراض‌آمیز یا کنشی بیرون از چارچوب تعیین شده‌ی حاکمیت نشان می‌دهند، با شدتی کم‌نظیر و با توسل به بهانه‌های شبه قانونی، مورد هجوم و هجمه قرار می‌گیرند؛ و همچنین دانش‌آموزان و دانشجویانی که خارج از چارچوب‌های نابهنگام و آمرانه حکومت گام برمی‌دارند، بر همین سیاق.
هرچند آن‌چه ما را به آینده امیدوار نگاه می‌دارد، همین نسلی است که دشمن ستیزی‌های دن‌کیشوت وار حاکمان را به سخره گرفته و در پیوند با جهان امروز از واپس‌گرایان عبور کرده و خواهد کرد.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

۱۴۰۲/۷/۱

************

گزارشی از اخرین وضغیت زندانیان سیاسی تبعید شده به زندان قزلحصار

سیزده زندانی تبعیدی به زندان قزلحصار، روز چهار شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۲، به دستور ریس سازمان زندان‌های استان تهران از بند امن این زندان، به واحد چهار منتقل شده‌اند .
این انتقال در حالی صورت گرفته است که از آن زمان هیچ کدام از این زندانیان، با خانواده های خود تماس یا ملاقاتی نداشته‌اند.
شرایط خاص این زندانیان و عدم اطلاع از شرایط آنها موجبات نگرانی خانواده‌های انها را فراهم کرده است.
بویژه شرایط خاص جعفر ابراهیمی، با توجه به بیماری مزمن و تشدید ایشان در روزهای پس از تبعید، موجبات نگرانی بیشتری خانواده این معلم زندانی شده است.
اسامی زندانیان تبعیدی به زندان قزل حصار به شرح زیر است:
سعید ماسوری، جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌‌پور، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد

************

فعالین صنفی معلمان را که مطالبات برحق کارگران را بیان می‌کنند، آزاد کنید!

آموزش بین‌الملل (EI) با انتشار نامه‌ای در خصوص وضعیت معلمان، از اتحادیه‌های آموزشی عضو خود در سراسر جهان خواست که از مقامات جمهوری اسلامی ایران بخواهند که بلافاصله و بدون قید و شرط معلمان زندانی تشکل‌های صنفی، اتحادیه‌های کارگری، را آزاد کنند و به حقوق اتحادیه‌ها احترام بگذارند.
معلمان در ایران سال‌هاست که خواسته‌های برحق خود را برای شرایط کاری مناسب، به رسمیت شناختن حقوق و آزادی‌های اساسی خود به عنوان معلم و شهروند بیان می‌کنند. از اول ماه مه ۲۰۲۲، چندین نفر از رهبران اتحادیه معلمان به دلیل انجام فعالیت‌های مسالمت‌آمیز اتحادیه‌های کارگری مجاز توسط قوانین ملی و بین‌المللی، به‌طور غیرقانونی دستگیر، بازداشت و شکنجه شده‌اند.
در هفته‌های اخیر، مقامات ایرانی بار دیگر به سرکوب معلمان و نمایندگان تشکل‌های صنفی، به منظور کنترل تظاهرات اولین سالگرد قتل ژینا امینی در ۱۶ سپتامبر، دست زدند.
آموزش بین‌الملل‌به ویژه در مورد وضعیت افراد مذکور، از اعضای انجمن‌های صنفی معلمان، که به صورت منطقه‌ای فهرست شده‌، ابراز نگران کرده است. کلیه انجمن‌های معلمان استان و شهرستان زیر عضویت شورای هماهنگی تشکل­های صنفی فرهنگیان ایران است که این شورا زیر مجموعه‌ی EI است:
- انجمن صنفی معلمان استان البرز: مسعود فرهیخته
- انجمن صنفی معلمان تهران (شامل شهرستان اسلامشهر): اسماعیل عبدی، رسول بداقی، محمد دارکش، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی، زینب همرنگ، فرزانه ناظران پور، فاطمه تدریسی، محمدتقی فلاحی و سارا سیاه‌پور.
- انجمن صنفی معلمان استان کوردستان:
- انجمن صنفی معلمان دیواندره: امید شاه‌محمدی
- انجمن صنفی معلمان مریوان: شیوا عاملی‌راد، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، تحسین مصطفی، مسعود نیک‌خواه و سیوان سلیمانی.
- انجمن صنفی معلمان سنندج: لقمان افضلی، مختار اسدی و مجید کریمی
- انجمن صنفی معلمان سقز: سلیمان عبدی
کانون صنفی معلمان بوشهر: محمود ملاکی
انجمن صنفی معلمان خراسان رضوی: هاشم خواستار و عاتکه رجبی
انجمن صنفی معلمان استان خوزستان: پیروز نامی
انجمن صنفی معلمان شهرستان شهرضا، استان اصفهان: حمید رحمتی
انجمن صنفی معلمان استان گیلان: انوش عادلی، فریبا انامی، عزیز قاسم‌زاده، حسن نظریان و محمود صدیقی‌پور
انجمن صنفی معلمان استان فارس: محمدعلی زحمتکش، عبدالرضاق امیری، اصغر امیرزادگان، مژگان باقری، زهرا اسفندیاری، مهدی فتحی، ابوالفضل خوران، غلامرضا غلامی‌کندازی، ایرج رهنما و افشین رزمجو.
فعال صنفی معلمان استان چهار محال و بختیاری و شهرکرد: محمد سعیدی ابوالشقاقی
فعال صنفی معلمان استان خراسان شمالی، شهرستان اسفراین: سعید مطهری
این اعضای تشکلات صنفی معلمان، از ماه می ۲۰۲۲ با یک سری موارد نقض شدید حقوق خود مواجه شده‌اند، از جمله:·
· اخراج؛
· تنزل رتبه و کاهش حقوق
· دستگیری و بازداشت؛ اغلب در سلول انفرادی برای مدت طولانی؛
· شکنجه برای گرفتن اعترافات دروغین و اجبار به انصراف از کار صنفی؛
· بازداشت طولانی‌مدت فراتر از مجازات‌های اولیه زندان؛
· مبالغ گزاف وثیقه، برخی به ۵۰٫۰۰۰ دلار آمریکا برای آزادی موقت؛
· دسترسی ناکافی به درمان پزشکی؛
· دسترسی محدود به مشاور حقوقی؛
· محدودیت در حقوق ملاقات با خانواده؛
· انتشار اطلاعات نادرست و اتهام به آنان در شبکه‌های اجتماعی؛
· مواجه شدن با اتهامات غیرمنطقی؛
انتقال پرونده‌های قضایی به شعبه‌هایی از دادگاه انقلاب اسلامی که معمولاً به پرونده‌های سیاسی اختصاص دارد؛ این اقدامات بیانگر اشکال مختلف آزار و اذیت غیرقانونی علیه اعضای این تشکلات است.
آموزش بین‌الملل از اتحادیه‌های آموزشی اعضای خود دعوت کرده است که در حمایت از همکاران ایرانی اقدام کنند و با ارسال نامه‌ی‌ اعتراضی به رهبر جمهوری اسلامی ایران، آزادی معلمان زندانی صنفی، رعایت حقوق آنان و آزادی‌های اساسی در کشور را خواستار شوند.
لینک خبر در سایت آموزش‌بین‌الملل: اینجا کلیک کنید.

************

بیانیه کمپین یکصدهزار امضا به مناسبت شروع سال تحصیلی

و دعوت از همکاران برای پیشبرد سریعتر کمپین تا نتیجه مطلوب

با درود
سال تحصیلی اگرچه بر روی تقویم روز آغازین دارد اما تعلیم و تربیت حقیقی یعنی تداوم تلاش برای تغییر، دگرگونی و بهبود انسان و جامعه که هیچگاه نه تعطیل می‌شود و نه آغاز و پایان دارد.
این دگرگونی به دست معلمانی صورت می پذیرد که علاوه بر برخورداری لازم از دانش و مهارت‌های تخصصی نوین در حوزه تعلیم و تربیت، درک عمیقی از وضعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایران و جهان داشته باشند و همچنین از نظر شخصیتی آراسته به صفات نیکوی اخلاقی چون شجاعت و ازخودگذشتگی باشند.
سال تحصیلی جدید در حالی آغاز می شود که برخی از معلمان فهیم،مسئولیت پذیر و دلسوز که هر کدام مصداق عینی صفات بیان شده هستند به جرم مطالبه گری و حق طلبی و یا نقد و اظهار نظرهای مسئولانه در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی تربیتی گرفتار زندان، اخراج، بازخریدی و بازنشستگی اجباری، تبعید، انفصال از خدمت و دیگر مجازاتهای سراسر ناعادلانه شده اند. همچنین بسیاری از دانشجویان و برخی دانش آموزان که تربیت یافتگان حقیقی مکتب این معلمان در مدارس و دانشگاه بوده اند با روش‌های ناشی از رویکردهای فراقانونی و یا حتی دوران ماقبل قانون یا گرفتار زندان شده اند و یا از حضور در دانشگاه و مدرسه محروم گردیده اند.
اعضای کمپین یکصدهزار امضا ضمن تبریک شروع سال تحصیلی، نخست به همه دانش آموزان و دانشجویان آگاه و بیدار و آینده سازان ایران و سپس به همکارانمان در مدارس و دانشگاه ها، اعلام میداریم که برای بهره بردن دانش آموزان و دانشجویان از کلاسهای درس این معلمان نمونه، متخصص، متعهد و کم نظیر و همچنین دفاع از حقوق انسانی، شهروندی، صنفی و قانونی دانش آموزان، دانشجویان و همکارانمان از طریق تداوم و سرعت بخشیدن به کمپین با تلاش بیشتر شما همکاران محترم پس از به پایان رساندن این مرحله از کمپین تا ۱۳ مهرماه (روز جهانی معلم) گام بعدی را به کمک معلمان مدارس و دانشگاه ها، دانشجویان، خانواده این عزیزان و سایر اقشار جامعه برای فراهم ساختن زمینه رهایی همه آنها از بند و پایان دادن به پرونده سازی های مغرضانه و بازگشت افتخار آمیز تمامی دانشجویان،معلمین و احیانا دانش آموزانی که گرفتار برخی محدودیت ها شده اند به کلاسهای درس در مدرسه و دانشگاه محکمتر، استوارتر و موثرتر از قبل برخواهیم داشت.
به امید استقرار شرایطی که هر کس برای آزادی و برابری، حفظ کرامت انسانی و توسعه همه جانبه و پایدار ایران تلاش می‌کند در جایگاهی که شایسته آن است قرار بگیرد و آبادی و سربلندی را برای ایران و ایرانیان به ارمغان آورد.

یکم مهرماه هزار و چهارصد و دو خورشیدی

اعضای کمپین یکصدهزار امضا

*************

محمد حبیبی از آموزش و پرورش بازخرید و اخراج شد

محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران برای بار سوم با حکم بازخرید و اخراج برای همیشه امکان حضور در شغل معلمی را از دست داد.
این فعال صنفی معلمان که در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ نیز از اموزش و پروش اخراج شده بود ، با حکم دیوان عدالت اداری به صورت موقت به سر کار باز گشته بود ، با حکم جدید هیات تخلفات اداری وزارت اموزش و پرورش و تایید این حکم بوسیله دیوان عدالت اداری از اموزش و پرورش اخراج شد .
در حکم هیات تخلفات اداری ، اتهامات سخنگوی کانون صنفی معلمان که دارای ۲۱ سال سابقه کاری بوده است ، شرکت و راه اندازی تجمعات صنفی و عضویت در کانون صنفی معلمان ذکر شده است .

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱/٩/۱۴۰۲


___________________________

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب تابستان ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب بهار ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب سال گذشته اینجا کلیک کنید.