افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


کانال منشور آزادی، رفاه برابری                                                                                                   سه شنبه ۲٨ آذر ۱۴۰۲ - ۱٩ دسامبر ۲۰۲٣


تداوم تجمعات کارگری، شاغل و بازنشسته

برای مشاهده و مطالعه مطالب کانال منشور آزادی، رفاه، برابری اینجا کلیک کنید.
امروز سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۲، کارکنان شرکت نفت فلات قاره شاغل در سکوی بهرگانسر برای مطالبات زیر تجمع اعتراضی برگزار کردند:
حذف سقف حقوق
اصلاح کف حقوق
حذف محدودیت پرداخت حق سنوات بازنشستگی
اجرای کامل ماده ۱۰
عدم دست درازی به صندوق بازنشستگی نفت
عودت کسورات مازاد مالیات
همچنین امروز بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی همچون هفته های گذشته در کرمانشاه در مقابل صندوق بازنشستگی کشوری تجمع اعتراضی برگزار کردند. در این تجمع شعارهایی علیه فقر و ستم روزافزون همچون معیشت، درمان بدتر از هر زمان، کارگر زندانی آزاد باید گردد، معلم زندانی آزاد باید گردد، سرداده شد.
در همدان نیز بازنشستگان کشوری در برابر سازمان برنامه و بودجه استان در اعتراض به اجرا نشدن همسان سازی، سختی گذران زندگی و پایمال شدن حقوق خود گردهم آیی برگزار کردند.
در اهواز نیز جمعی از بازنشستگان کشوری(فرهنگیان) و تأمین اجتماعی در مقابل استانداری خوزستان گردهم آمدند. این تجمع در ادامه پیگیری خواست های برحق و دادخواهانه بازنشستگان و در اعتراض به بی توجهی دولتمردان و حاکمان حکومت اسلامی به حقوق آنها برگزار شد.
فرهنگیان بازنشسته و سایر بازنشستگان استان کردستان نیز امروز در اعتراض به اجرا نشدن قانون همسان‌سازی، معیشت و زندگی سخت و اسفبار خود در مقابل صندوق بازنشستگی در سنندج تجمع اعتراضی برگزار کردند.
در شیراز نیز بازنشستگان فرهنگی و کشوری مطابق معمول هفته های گذشته در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته های برحق خود و وضعیت نامناسب معیشتی بازنشستگان گرد هم آمدند.
در قزوین نیز بازنشستگان کشوری در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و برای رسیدگی به خواسته هایشان از جمله همسان سازی حقوق بازنشستگان در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی تجمع کردند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۸ آذر ۱۴۰۲

*************

تجمع اعتراضیِ بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۲، بازنشستگان مخابرات در استان ها و شهرهای کرمانشاه، اصفهان، اردبیل، کردستان، رشت، هرمزگان، اراک، لرستان، مریوان، خراسان شمالی، زنجان، تبریز، آذربایجان شرقی و چهارمحال و بختیاری دست به تجمع و اعتراض زدند.
این تجمع ها در اعتراض به فساد حاکم بر این سازمان و غارت صندوق بازنشستگی مخابرات و وضعیت بد معیشتی حاکم بر زندگی بازنشستگان صورت گرفته است.
بعد از واگذاری شرکت مخابرات به سپاه پاسداران بسیاری از حقوق کارکنان و بازنشستگان مخابرات حذف شده و آنها با مشکلات بیمه تکمیلی، بیمه پایه، رفاه و حقوق معیشتی رو به رو هستند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۷ آذر ۱۴۰۲

*************

باز نشر

((هل من ناصرینصرنی آیاکسی هست که ما رایاری کند.))

باسلام خدمت همکاران عزیز دوستان الان هفت تپه ومجموعه کشاورزی باسرکردگی رفعت جو در بدترین موقعیت وسیاه ترین وضعیت قرار داردونیاز به یاری رساندن وکمک از هر کسی را دارد.این وضعیتی که می خواهم در مورد آن صحبت کنیم شاید دوستان کشاورزی از ان اگاه باشن اما بسیاری از دوستان که در قسمتهای دیگر مشغولند هیچ اطلاعی از این مرگ تدریجی ندارن همکاران عزیزاین روزا ما فقط درمورد امدن نی به کارخانه فکر می کنیم ودر مورد چطور وچگونه امدن ان هیچ بحث واطلاعی نداریم دوستان وعزیزانی که تعصب هفت تپه واینده شرکت برایتان مهم است اقایان بزرگترین خیانت از طرف رفعت‌ جو وباند بهربرداری ایشان دربرداشت داره به شرکت وارد می شودبه طوری که باتوجه به این برداشت بی برنامه وشلخته دیگر باید فاتحه زمین ها وداشت سال دیگر را خواند این اقایان بدون هیچگونه توجه به اصول رعایت برداشت چنان اسیبهای به زمینها وارد کردن که تا ده سال دیگر این اسیبها برطرف نمی شوند مثلا بدون رعایت رطوبت مزرعه وارد آن شده وآن رابه باتلاق تبدیل کرده اند ویا بدون رعایت ظرفیت تناژ ماشین های بالای ۴۰،۵۰ویا حتی ماشین ۶۰ تنی هم وارد مزرعه کرده وچنان اسیبی به مزرعه و داشت سال ایند زده اند که قابل توصیف نمی باشد وجدا از این اقای مروانی با دست بردن در تناژ مزارع خود را بهترین اعلام می کند دوستان وقتی اقای جودکی وخسروی می گفتند که هر کس واحد خود را بهر برداری کند برای همچین مسائلی بود.اقایان تورو به خدا این پیام دست به دست کنید شاید یکی به فریادمون رسید.باتشکر.
پیام همکار

سلام. اعتراضی دارم نسبت به پیام همکارمون که منتشر شده. در باره ش کلامی داشتم. ایشون نوشته: هل من ناصر ینصرنی (چه کسی هست مر ایاری کند)!؟ آخرش هم گفته پیامش دست به دست بشه که بلکه کسی به دادمون برسه. این پیام رو که خوندم با خودم گفتم این همکار ما در هفت تپه است؟ تازه وارد است؟ تا حالا ندیده که کسی ما رو یاری نمیکنه و نمیشه دست یاری به کسی دراز کرد. ندیده که خودمو نبا زور حقمون رو از حلقومشون بیرون کشیدیم؟ دست یاری به سمت چه کسی دراز میکنی؟ نماینده مجلس؟ اون طویله پر از موجودات نفهم و نادان؟ به سوی قوه قضاییه فاسد؟ به سوی ناصری که فکر میکنه ما خر هستیم و سوارمون شده و هر روز یک بلای جدیدی سر ما میاره؟ به سوی رئیسی بیسواد و جلاد؟ به سوی بیت رهبری که عین امار نصفشون در اختلاس هفت تپه سهم داشتن. دقیقا دست به سوی چه کسی دراز میکنی؟ از قدیم گفتن "کس نخوارد (نخارد) پشت من جز ناخن انگشت من". این رو قدیما گفتن اما ما جدیدا در هفت تپه امتحان کردیم. هر وقت تجمع و اعتراض کردیم موفق شدیم. باش نشستن و دست به ... داشتن و آرزو کردن و دعا کردن نه تنها برنده نمیشی بلکه بیشتر فرو میکنن تو آسینت.
پیام همکار

منبع: هفت تپه-کانال مستقل کارگران

*************

مبارزۀ اقتصادی کافی نیست؛ مبارزۀ سیاسی لازم است.

خیابان کافی نیست؛ سازمان‌یابی شورایی لازم است.

مسئله این است که کارگران ایران دهه‌ها است که مبارزۀ صنفی را پشت سر گذاشته‌اند و در صنایع مختلف جای گرفته‌اند، برای خواست‌های اقتصادیِ مشترک مبارزه کرده‌اند، و در مقاطعی حتی در راه مبارزه برای خواست‌های سیاسیِ مشترک جان خود را از دست داده‌اند.
به عبارت دیگر، سال‌های سال است که اصناف جای خود را به صنایع داده‌اند؛ سال‌های سال است که کارگاه‌ها و مانوفاکتورها جای خود را به صنایع بزرگ داده‌اند... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

برایِ بکتاش آبتین. - برایِ ۲۵ آذرماه

شهیدِ غمگین
و این پنجره
شهیدِ غمگینی ست
که پرنده می شود
هرصبح در موهایِ تو
در چشم هایِ تو
در خنده های تو
آواز می خواند!:
قسم خوردم بر تو من ای عشق
که
که جان
که جان بازم
در رهت ای عشق
که جان بازم در رهت ای عشق!

فرامرز سه دهی

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۵ آذر ۱۴۰۲

*************

به مناسبت ۲۵ آذر زاد روز بکتاش آبتین

خودکشی با مرگ
در همهمه‌ی بوق
کارخانه گم شد
ردِ سوت ممتد
از گوش‌هایش خالی شد
سکوت نهنگی تنها
بر پیشانی آسمان ماسیده بود
و کارگران چون ابر‌ها
پراکنده و بی‌حقوق
ناپدید می‌شدند.
هرگز اما کسی نپرسید
چگونه اندوه طناب‌ها
کفش‌هایی زابه‌راه را
یتیم می‌کند؟!

بکتاش آبتین

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۵ آذر ۱۴۰۲

*************

عباس دریس به ۱۴ سال حبس محکوم شد.

وکیل عباس دریس، کارگر و شاهد کشتار نیزار ماهشهر و زندانی سیاسی اعتراضات آبان ۱۳۹۸ اعلام کرد که شعبه سوم دادگاه کیفری استان خوزستان، موکلش را به اتهام قتل عمد و حمل و نگهداری اسلحه به ۱۴ سال زندان محکوم کرد.
فرشته تابانیان وکیل این کارگر گفته است "با اینکه هیچ گونه اقرار و ادله ای علیه موکلم وجود ندارد، علم قاضی را مستند حکم دانسته اند. و از این مقدار ۱۰ سال قابل اجرا است. به این حکم اعتراض کردم. ما همچنان معتقدیم که در شهادت آقای صیادی، عباس دریس هیچ دخالتی نداشته اند."
همچنین محسن دریس نیز بابت اتهام معاونت در قتل تبرئه و بابت اتهام نگهداری اسلحه به ۲ سال زندان محکوم شد. وکیل این زندانی سیاسی افزود که "محسن دریس از سال ۱۳۹۸ تا حدود یک ماه پیش در زندان بوده است."
عباس دریس، متولد سال ۱۳۵۲ در آبادان و دارای سه فرزند است. محسن برادر کوچک او نیز یک فرزند دارد. آنها ماه ها تحت شکنجه و بازجویی های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بودند و مجبور به اعترافات اجباری شدند. در جریان همین بازجویی ها بود که همسر عباس دریس، کفایه حزباوی و مادر سه فرزند پس از مطلع شدن از خبر اعدام همسر خود دچار سکته مغزی شد و جان خود را از دست داد.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۳ آذر ۱۴۰۲

*************

یاد آر!

مجید رضا رهنورد

تولد ٢٦ خرداد ۱٣٧٨ - قتل ۲۱ آذر ۱۴۰۱

*************

اعتراضات بازنشستگان ادامه دارد

امروز سه‌شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲، بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی با تجمع در مقابل ساختمان استانداری خوزستان اعتراض خود را به مشکلات و وضعیت بغرنج بازنشستگان اعلام کردند. آنها در این تجمع حاکمیت جمهوری اسلامی را مسئول پایمال شدن حق و حقوق، منزلت و کرامت انسانی خود دانستند.
در کرمانشاه نیز بازنشستگان صندوق‌های مختلف تجمع مشترکی را در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگان کشوری برگزار کردند. در این تجمع که بازنشستگان تامین اجتماعی، لشگری و کشوری حضور داشتند و با شعار اتحاد اتحاد مطالبات خود را فریاد زدند، مسئولان بی کفایت را علت اصلی مشکلات پیش آمده برای بازنشستگان دانستند. کرمانشاه اینجا، خوزستان اینجا کلیک کنید.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۱ آذر ۱۴۰۲

*************

ادامه اعتراضات کارگری، شاغل و بازنشسته

امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ بازنشستگان مخابرات در شهرهای مختلف کشور از جمله کرمانشاه، اردبیل، تهران، سنندج، زاهدان، اصفهان، آذربایجان، ارومیه، اهواز در اعتراض به وضعیت دستمزد و معیشت خود تجمعات اعتراضی برگزار کردند. بازنشستگان با سردادن شعارهایی اعتراض و مطالبات خود را بیان کردند:
- فقط کف خیابان بدست می آد حقمان
- یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل می شه
- ازبس دروغ شنیدیم ما دیگه رای نمیدیم
- اجرای آیین نامه حق مسلم ماست
- مخابرات و همراه ادغام باید گردد
- طلب بازنشسته پرداخت باید گردد
امروز همچنین کارگران پتروپالایش کنگان در استان بوشهر دست به اعتصاب زدند. یکی از دلایل این اعتصاب تعویق حقوق کارگران از مهرماه تا کنون است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۰ آذر ۱۴۰۲

*************

پوینده و آزادی بیان

صحبت های محسن حکیمی، نویسنده و مترجم متون مارکسیستی و عضو کانون نویسندگان ایران که در مراسم گرامیداشت محمد جعفر پوینده و محمد مختاری در شهر هانوفر آلمان به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد قتل های سیاسی پاییز ۱۳۷۷ پخش شد. اینجا کلیک کنید.

*************

تداوم اعتراضات کارگری اعم از شاغل و بازنشسته

روز جمعه ۱۷ آذر ماه، پرسنل عملیاتی شرکت نفت فلات قاره در بهرگان دست به اعتراض زدند. خلاصه مطالبات کارگران به شرح زیر است:
۱- حذف کامل سقف حقوق مناطق عملیاتی نفتی
۲- حذف تبعیض میان کارکنان عملیاتی در سقف پرداخت و برداشتن عناوین پشتیبانی و اصلی تخصصی
۳- استرداد مالیات مکسوره از کارکنان عملیاتی نفتی
۴- عدم ادغام صندوق بازنشستگی نفت با سایر صندوق های ورشکسته
۵- حذف سقف پاداش پایان خدمت و پرداخت کامل سنوات کارکنان
۶- اجرای کامل ماده ۱۰ و پرداخت معوقات
۷- اصلاح کف حقوق کارکنان تازه استخدام
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲، پنج نفر از کارگران تکنسین اهل اصفهان در جنوب غربی کوهدشت جان خود را از دست دادند.
این جان های عزیز و گرانمایه به نام های حسن لطفی، علی احمدجو، محمد احمد جو، امین طالبیان و علی‌اکبر جباری برای لایروبی گندابه ایستگاه پمپاژ مرکز نفت برداسپی رفته بودند که بر اثر گاز گرفتگی و نبود ایمنی کافی در محل کار و شرایط بد محیط کاری در حین انجام عملیات جان باختند و تاکنون جسد آنان پیدا نشده است. این در حالی است که مدیران و صاحب منصبان دولتی در شرکت های نفتی بهترین حقوق ها را دریافت می کنند و با کمترین بازدهی، خود و خانواده هایشان در رفاه کامل به سر می برند.
روز شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲، تعدادی از کارکنان شرکت نفت فلات قاره در لاوان استان هرمزگان در اعتراض به پرداخت نشدن حق سنوات بازنشستگی، سقف حقوق، اجرا نشدن ماده ۱۰ قانون اختیارات وزارت نفت و بی توجهی به وضعیت خود دست به تجمع زدند.
امروز یکشنبه ۱۹ آذر شمار زیادی از کارگران عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجری همچون روزها و هفته های گذشته در مقابل ساختمان مدیریت این شرکت دست به اعتراض و تجمع زدند.
-حذف کامل سقف‌ حقوق
-حذف محدودیت حق‌ سنوات بازنشستگی
-برکناری مدیران نالایق
-بازگرداندن کسورات مازاد مالیات
-اجرای کامل ماده ۱۰ و پرداخت بک-پی
از اصلی ترین خواسته ها و مطالبات کارگران و کارکنان است.
امروز همچنین، بازنشستگان شرکت فولاد در قائمشهر و البرز غربی در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در این شهرها تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها به اجرا نشدن کامل همسان سازی و تبعیض در پرداخت و میزان حقوق ها و وضعیت نامناسب معیشتی و بی کفایتی مقامات حکومتی اعتراض کردند.
امروز در کرمانشاه نیز بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری با تجمع و سر دادن شعارهایی نظیر:
- نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت
- دولت ورشکسته دشمن بازنشسته
- فقط کف خیابان بدست می آد حقمان
- این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی -کشوری لشگری تامین اجتماعی اتحاد اتحاد
مطالبات برحق خود را فریاد زدند و خواهان رسیدگی و توجه حاکمیت به شرایط بد و اسفناک بازنشستگان شدند.
امروز همچنین در اصفهان نیز بازنشستگان فولاد تجمع اعتراضی خود را با شعارهای محوریِ
- چای دبش رو جمع کنید مشکل ما رو حل کنید
- وعده وعید کافیه سفره ما خالیه
برگزار کردند.
بازنشستگان تامین اجتماعی در اراک نیز با تجمع در مقابل ساختمان این سازمان در این شهر اعتراض خود را به اختلاس و گرانی و وضعیت بد معیشتی اعلام کردند.
دراهواز- خوزستان نیز طبق روال هفته های گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی با تجمع خود در مقابل ساختمان اداره کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان و راه پیمایی اعتراضی تا میدان فرهنگ شهر (کارگر) مطالبات برحق خود را فریاد
تجمع کنندگان همچنین به پرونده سازی و صدور احکام ناعادلانه و فرا قانونی علیه وکیل کارگران و بازنشستگان "فرزانه زیلابی" اعتراض کردند و خواهان الغای احکام صادره شدند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۹ آذر ۱۴۰۲

*************

باز نشر

قتل های سیاسیِ زنجیره ای، کشتار آزادی خواهان و مخالفان سیاسی و عقیدتی

محسن حکیمی
بر اساس آنچه که در پرونده آمده است و در جریان تحقیقات از متهمان قتل های زنجیره ای در سال های ۷۷ تا ۷۹ به بیرون درز کرد، مهرداد عالیخانی (متهم ردیف دوم)، پس از امر به ربودن و خفه کردن جعفر پوینده در ۱۸ آذر ۷۷، چند ساعت بعد ضمن گزارش جنایت خود به مقام بالاترش (مصطفی کاظمی)، متن مصاحبۀ پوینده با نشریۀ «فرهنگ توسعه» را به او میدهد و می‌گوید: بخوان تا ببینی چه کسی را کشتیم!... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

۱۸ آذر، سالگرد قتل های سیاسی زنجیره ای


*************

بیست و پنجمین سالگرد قتل حمید و کارون حاجی زاده

بیست و پنجمین سالگرد قتل حمید و کارون حاجی زاده در جریان قتل های سیاسی زنجیره ای

دژخیم استبداد
زنجیرکو، تا برکشم دژخیم استبداد را
شمشیر کو، تا بردرم، من سینهٔ بیداد را
گر نور را درشهرِ شب دزدند، اما باز هم
در کوچه ها از لطفِ حق، روشن نمایم داد را
ای کوه‌سانان، دوستان، دریا دلان، آزادگان
رسوایِ عالم می‌کنم، سرگشتگان باد را
ای بی امید از هر جهش، برخیز، خود بینم کنون
آزاده زنجیری کند، عُمالِ استبداد را
برخیز همسنگر زجا، بردار زنجیرت ز پا
شاید که در شور آوریم، این مردمِ ناشاد را
یا رب سلیمانت کجاست؟ اکنون اگر آید رواست
باشد که از پا افکند، این دیوِ بی بنیاد را
شیرینِ من، ایرانِ من، ای در ره تو جانِ من
حمید حاجی زاده (سحر)

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۷ آذر ۱۴۰۲

*************

گریه‌ تر از لبخند (برای محمد مختاری)

بکتاش آبتین اینجا کلیک کنید.

*************

جست و جو

دستی به نیمه ی تن خود می کشم
چشم هایم را می مالم
اندامم را به دشواری به یاد می آورم
خَنجی درون حنجره ام لرزشی خفیف به لب هایم می دهد:
‏- نامم چه بود؟
‏ این جا کجاست؟
دستی به دور گردن خود می لغزانم
سیب گلویم را چیزی انگار می خواسته است له کند
‏له کرده است؟...
محمد مختاری

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۷ آذر ۱۴۰۲

*************

یاد آر!

محسن شکاری

تولد ۵ اسفند ۱۳٧٨ - قتل ۱۷ آذر ۱۴۰۱

*************

باز نشر

محمد جعفر پوینده

... تا موقعی که طبقات و دولت وجود داشته باشد اختلاف بین هنرمند و سیاستمدار و اختلاف بین هنر و حکومت که ذاتا با هم ناهمخوان هستند وجود دارد و این دعوا همیشه هست.
هنرمند مجموعه واقعیت را با تمام زشتی ها و زیبایی هایش توصیف می کند و آرمان گرایی است که به بیان رسای حافظ هوادار عالمی دیگر و آدمی نو است. او بدین ترتیب خواسته یا ناخواسته به فرارفتن از وضع موجود یاری می رساند. اما هر حکومتی خواستار حفظ و توجیه حاکمیت و وضع موجود است و این همواره به کشمکشی می انجامد که در تمام دوران ها شاهدش بوده ایم. ما هم این دعوای بزرگ را که از اول تاریخ که جامعه تقسیم شده تا آخر تاریخ که این تقسیم شاید به پایان برسد وجود داشته نمی توانیم نادیده بگیریم و جمعی از نویسندگان ایران به وجود بیاوریم که این دعوای بزرگ را نادیده بگیرد. ...
محمد جعفر پوینده، از متن مصاحبه با نشریه "فرهنگ توسعه"، مرداد ۱۳۷۷

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۶ آذر ۱۴۰۲

*************

١٦ آذر، روز دانشجو،

را به تمام دانشجویانی که تمام قد در برابر

سرمایه داری استبدادی حاکم ایستاده اند. شادباش می گوییم

*************

تخت پروکروستس سانسور

پروکروستس نام راهزنی در افسانه‌های یونانی است.
او عادت داشت رهگذران را به سرای خود دعوت کند، آنها را در تختخواب ویژۀ خود بخواباند، چنانچه قدشان کوتاه‌تر از تخت بود با کشیدن یا چکش‌کاری اندام‌‌شان، آنها را به قوارۀ تخت درآورد و اگر بلندتر از تخت بودند، با بریدن سر و پاهایشان... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

بیانیه

سرکوب اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان را محکوم می کنیم

برای مشاهده و مطالعه مطالب کانال منشور آزادی، رفاه، برابری اینجا کلیک کنید.
اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان پس از دو روز سرکوب شد و تا اطلاع ثانوی پایان یافت. خواسته های کارگران در این اعتصاب صرفا اقتصادی بود و برخورد سرکوبگرانه حاکمیت نشان داد که او حتی طلب خواسته های اقتصادی را نیز برنمی تابد. نیروهای گارد ویژه با حمایت دستگاه های امنیتی و همکاری حراست کارخانه همه دست به دست هم دادند تا از ادامه این حرکت اعتراضی برحق جلوگیری کنند.... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

تجمع بازنشستگان در خوزستان، کردستان، کرمانشاه و دیگر شهرهای کشور

امروز سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ و طبق روال هفته های گذشته، تعدادی از بازنشستگان تأمین اجتماعی با همراهی بازنشستگان فرهنگی در جلو ساختمان استانداری خوزستان تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند. در این تجمع که در حضور نیروهای انتظامی و امنیتی برگزار شد، شرکت کنندگان خواهان رسیدگی به مشکلات بازنشستگان و همچنین آزادی معلمان زندانی و دیگر فعالین در بند شدند.
در کردستان نیز بازنشستگان کشوری در مقابل صندوق بازنشستگی شهر سنندج تجمع کردند و حق و حقوق پایمال شده خود را مطالبه کردند.
در شهرهای ممسنی استان فارس، قزوین، همدان و کرمانشاه نیز بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی تجمعات خود را در اعتراض به وضعیت نابسامان صندوق های بازنشستگی برگزار کردند.
زمانی که اختلاس و فساد در تمام ارکان حکومت ریشه دوانده است بازنشستگان، کارگران، معلمان و پرستاران در بدترین شرایط معیشتی به سر می برند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۴ آذر ۱۴۰۲

*************

باز نشر

بیانیه کارگران ذوب‌آهن اصفهان

پس از حضور قدرتمند و متحدانه‌ی ما در روز شنبه ۱۱ آذر و طنین شعار “گارد ویژه و باتوم دیگه اثر ندارد”، کوهی مدیرعامل شرکت با هزار خواری و ذلت درصدد توجیه گسیل دادن یگان ویژه در سال گذشته برآمد. اما بلافاصله در روز یکشنبه و دوشنبه با وارد کردن نیروهای گارد ویژه و چماق به دستانِ حراستی به داخل شرکت و تهدید و احضار و بازداشت همکاران‌مان و همچنین ممانعت از ورود و ضبط کارت آنها، این مدیرعامل خائن و ضدکارگر به وضوح نشان داد که “توبه گرگ مرگ است”.
چند مسئله را با قطعیت روشن خواهیم کرد:
۱- اجرای کامل و اصلاح طرح طبقه‌بندی مشاغل که قریب به ۱۰ سال است از ما دزدی شده حق قانونی ما کارگران ذوب‌آهن است.
۲- خواست همسان‌سازی حقوق با سایر شرکت‌های فولادی، آن هم درحالی‌که شرکت ما از قدرتمندترین و سودآورترین و قطب صنعت فولادی کشور بوده و هست، خواستی به‌حق و قابل اجراست.
۳- مطالبه‌ی افزایش دستمزد و پاداش با توجه به تورم سرسام‌آور و ناکافی بودن حقوق کارگران، حق مسلم و بدیهی کارگران است.
۴- همه کارگران حق دارند تا آزادانه بتوانند تشکل مستقل خود را ایجاد کنند و از طریق آن به مطالبه‌ی حقوقشان بپردازند. با توجه به عدم وجود تشکل مستقل، اعتراض مسالمت‌آمیز ما در محوطه‌ی کارخانه که خانه کارگران است و بدون کوچکترین خشونت و قانون گریزی اتفاق افتاده است، قانونی‌ترین حق ماست.
اما درمقابل چه اعمالی ناحق و غیرقانونی است:
۱- به گرو گرفتن حق زندگی کارگران و خانواده‌های‌شان از طریق عدم اجرای طبقه‌بندی مشاغل طی ۱۰ سال گذشته و به طبعِ آن عدم پرداخت افزایش حقوق ناشی از اجرای این طرح، دزدی و غارت از کارگران، و غیرقانونی و غیرانسانی و جُرم است. شرم بر شما باد
۲- عدم پاسخگوئی به صدای حق‌خواهی و مطالبه‌گری کارگرانی که در یک قرارداد دو طرفه با شما قرار دارند و نان تلاش و زحمت خود را می‌خورند، غیرقانونی و غیر اخلاقی است.
۳- تحت فشار قرار دادن کارگران، تهدید و احضار، بازداشت و تنبیه آنان تنها بخاطر اینکه حق قانونی خود را می‌خواهند و در مقابلِ ظلم و دزدی‌های شما اعتراض و تظلم‌خواهی می‌کنند هم مغایر قوانین جاری و هم بر اساس هر نوع دین و مسلکی شنیع و ضد انسانی است.
۴- وارد کردن نیروهای نظامی و گارد ویژه به محیط کار، آنهم ذوب‌آهن که از قطب‌های اقتصادی کشور است قطعاً غیرقانونی و اتفاقاً اخلال در نظم کارخانه است و باید جُرم تلقی گردد. شرم بر شما که اعمالی را از سال گذشته تاکنون مرتکب شده‌اید که در هیچ تاریخی نمونه‌اش دیده نشده است.
سیاهه‌ی حق‌خواهی های قانونی ما و ظلم و ستم‌های غیرقانونی و جرائم شما بسیار سر دراز دارد و بیشتر از این نمی‌شود به آنها اشاره کرد.
حال که پس از اعتراض حق‌خواهانه‌ و قانونی ما، مدیریت و حراست در مقام دشمنان اصلی کارگران ذوب‌آهن دوباره ناجوانمردانه و خیانت‌بار دست به کار شده و با به زحمت انداختن و آزار چندین تن از همکاران ما قصد تداوم اِعمال ظلم و تضییع حقوق ما کارکنان ذوب‌آهن را دارند باید نکاتی را صریحاً اعلام کنیم:
- همکارانی را که بازداشت شده‌اند باید به فوریت و بدون هیچ قید و شرطی آزاد گردند.
- مشکل همکارانی که در روند ورود و خروجشان اخلال ایجاد شده و یا کارت‌های‌شان متوقف شده است باید سریعاً برطرف گردد.
- ما قاطعانه بر خواست‌های خود از جمله تصحیح و اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، افزایش مزد و پاداش و دیگر خواسته‌های خود تاکید داریم. فکرِ دور زدن و نادیده گرفتن مطالبات ما را از سر بیرون کنید. به فوریت باید اقداماتی در راستای تحقق خواسته‌های ما کارگران آغاز کرده و اِعلام نمائید.
در خاتمه قاطعانه اعلام می‌کنیم که قدرت و اراده‌ی ما کارگران را دوباره آزمایش نکنید!
فراموش نکنید که ۱۸۰۰۰ پرسنل در این شرکت مشغول به کار هستند و تجمعاتی که تاکنون برگزار کرده‌ایم همواره چند هزار نفره بوده است.
ما را وادار نکنید تا قدرت خود را در ابعاد بزرگتر و در سطوح بالاتری به شما نشان دهیم!
فراموش نکنید که چرخ‌های این صنعت با دستان ما می‌چرخد و با دستان ما نیز می‌تواند متوقف گردد.
شمارش معکوس برای شما آغاز شده است.

مجمع کارگران ذوب‌آهن اصفهان

*************

تجمع بازنشستگان مخابرات در سراسر کشور

امروز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ در بسیاری از شهرها و استان های کشور، بازنشستگان دست به تجمع اعتراضی زدند.
در تهران بازنشستگان سازمان مخابرات در مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند و شعارهایی نظیر "وزیر بی کفایت، استعفا استعفا" سر دادند.
در کردستان نیز جمعی از بازنشستگان مخابرات تجمعی اعتراضی برگزار کردند و شعار "معیشت، منزلت، حق مسلم ماست" را بر سر مسئولان بی کفایت فریاد زدند.
همچنین در سیستان و بلوچستان و در چهل و دومین تجمع بازنشستگان مخابرات شعارهایی نظیر "مخابرات رها شده، اسیر قلدرها شده" و "طلب بازنشسته، پرداخت باید گردد" سر داده شد و به عدم رسیدگی به وضعیت بازنشستگان و سوء مدیریت مسئولان این سازمان اعتراض هایی صورت گرفت.
در تبریز نیز بازنشستگان مخابرات همسو با دیگر شهرهای کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات به حقشان در مقابل ساختمان اداری این سازمان تجمع کردند.
همچنین در شهر شیراز با شعار "بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن" بازنشستگان مخابرات اعتراض خویش را به نابسامانی هایی که حکومت در این سازمان پر درآمد ایجاد کرده اعلام کردند.
کرمانشاه نیز امروز مانند بسیاری از شهرهای دیگر شاهد تجمع بازنشستگان مخابرات بود. در تجمع اعتراضی شهر کرمانشاه بازنشستگان مخابرات به عدم پرداخت مطالبات خود توسط ستاد اجرایی فرمان امام و تعاون سپاه پاسداران که از سهام داران اصلی شرکت مخابرات هستند اعتراض کردند.
در شهرهای اردبیل، ساری، ارومیه، رشت، اراک، اصفهان، لرستان، زنجان، گرگان، کرمان، همدان، مریوان و اهواز نیز بازنشستگان شرکت مخابرات تجمعات اعتراضی خود را برگزار کردند. "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل می شه" و "هزینه ها دلاریه، حقوق ما ریالیه" نمونه هایی از شعارهایی بود که معترضان به وضعیت حاکم بر مخابرات سر دادند.
در حالی که هر روز اخبار اختلاس های میلیارد دلاری از گوشه و کنار ارکان حکومت فاسد جمهوری اسلامی به گوش می رسد بخش های مختلف طبقه کارگر اعم از بازنشستگان لشگری و کشوری و تامین اجتماعی، کارگران کارخانه ها، معلمان، پرستاران و زنان سرپرست خانواده و کودکان کار در فقر و تنگدستی و مشکلات شدید معیشتی به سر می برند.
برخی از اقشار طبقه کارگر و به دلیل برخورداری از توانایی اندک مالی برای رفع نیازهای روزمره خود هنوز به صف اعتراضات دیگر کارگران نپیوسته اند و شاهد و نظاره گر این اعتراض ها و مطالبه گری ها هستند.
تنها راه پیروزی و دست یابی به حقوق پایمال شده کارگران همراهی و همبستگی همه آنان و تداوم اعتراض ها و پی گیری خواسته های بر حق شان است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۳ آذر ۱۴۰۲

*************

گسترش اعتصاب ها و تجمعات کارگری

امروز یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تعداد زیادی از کارگران، بازنشستگان و کارکنان شرکت های مختلف دولتی و نیمه دولتی دست به اعتصاب، تجمع و اعتراض زدند.
کارگران ذوب آهن اصفهان امروز نیز مثل روز گذشته در اعتصاب بودند و در حالی که در محوطه کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، نیروهای یگان ویژه برای سرکوب کارگران وارد کارخانه شدند.
کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری همچون هفته های قبل نسبت به وضعیت نابسامان خود اعتراض کردند. آنان خواهان عدم ادغام و دست اندازی به صندوق بازنشستگی کارکنان، عودت کسورات مازاد مالیات، حذف کامل سقف حقوق و حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی خود شدند.
بازنشستگان فولاد در اصفهان نیز با تجمع در مقابل اداره صندوق بازنشستگی این شهر اعتراض شان را نسبت به وضعیت بد معیشتی ابراز کردند. همچنین بازنشستگان صنایع فولاد در البرز غربی، مازندران، دامغان، تهران و خوزستان نیز دست به تجمع زدند.
بازنشستگان تأمین اجتماعی در کرمانشاه نیز با تجمع در مقابل اداره کل این سازمان خواسته های برحق خود را بار دیگر اعلام کردند. در این تجمع تعدادی از بازنشستگان کشوری از جمله فرهنگیان نیز آنان را همراهی کردند.
در خوزستان در شهرهای شوش، کرخه، هفت تپه و اهواز هم بازنشستگان تأمین اجتماعی همچون هفته های گذشته به دلیل عدم رسیدگی حاکمیت نسبت به وضعیت بد معیشتی خود و بی توجهی به مطالبات شان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
در اهواز بازنشستگان تامین اجتماعی در مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان تجمع کردند و از آنجا تا میدان کارگر اهواز راه پیمایی کردند.
امروز همچنین در اراک بازنشستگان تامین اجتماعی برای پیگیری مطالبات خود در مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند.
جمهوری اسلامی در حالی که بیشترین رانت های اقتصادی را در اختیار نیروها و وابستگان خود در داخل و خارج از کشور قرار می دهد و بودجه های میلیارد دلاری را صرف هزینه همین نیروها و ارگان ها می کند نسبت به وضعیت معیشتی و شغلی کارگران، معلمان، بازنشستگان و پرستاران کمترین توجهی ندارد. چپاول صندوق های بازنشستگی در سال های گذشته توسط حکومت و بذل و بخشش از پول و ثروت اندوخته مردم در این صندوق ها به نورچشمی ها در دولت های مختلف ضربه بزرگی بر وضعیت آینده این صندوق ها و معیشت بازنشستگان زده است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۲ آذر ۱۴۰۲

*************

اعتصاب و اعتراضات کارگری

صبح امروز ۱۱ آذر ۱۴۰۲ هزاران نفر از کارگران بخش های مختلف ذوب آهن اصفهان دست به اعتصاب زدند و پس از راه پیمایی در محوطه کارخانه در مقابل ساختمان مدیریت تجمع کردند. خواسته های کارگران اعتصابی اجرای درست طرح طبقه بندی مشاغل، همسان سازی حقوق با دیگر شرکت های فولادی و افزایش دستمزد است. کارگران ذوب آهن یکشنبه هفته گذشته با اعتصاب غذا و خودداری از دریافت غذای شرکت اعتراض خود را به عدم رسیدگی به خواسته هایشان ابراز کرده بودند.

همچنین امروز کارگران پیمانکاری شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ وابسته به سازمان آب و برق استان خوزستان در اعتراض به وضعیت شغلی خود در محدوده محل کار سفره خالی پهن کردند. کارگران معترض اعلام کرده اند که از روز سه شنبه هفته گذشته اعتراضات خود را آغاز کرده اند، اما مسئولان شرکت حاضر به مذاکره و شنیدن خواسته هایشان نیستند. کارگران می گويند مسئولان شهرستانی و شورای تامین وعده رسیدگی به خواسته هایشان را می دهند، اما مدیران شرکت تمایلی به حل مشکلات کارگران ندارند.

امروز جمعی از پرستاران بیمارستان های خرم آباد در اعتراض به دستمزدها و تعرفه و کارانه پایین خود مقابل دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان دست به تجمع زدند.

امروز همچنین ۴۰۰ نفر از کارگران پتروشیمی آبادان که یک ماه حقوق و سه ماه بیمه طلبکارند در مجتمع پتروشیمی آبادان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۱ آذر ۱۴۰۲

*************

تداوم برده داری در کنار سرمایه‌داری

امروز ۲ دسامبر مصادف با ۱۱ آذر روز جهانی لغو برده‌داری است. سازمان ملل متحد پس از پذیرش «پیمان توقف قاچاق و بهره کشی از انسان ها» از سوی مجمع عمومی این سازمان در تاریخ ۲ دسامبر ۱۹۴۹ میلادی، روز دوم دسامبر را «روز جهانی لغو برده داری» اعلام کرد... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

ادامه تجمعات اعتراضی شاغلان و بازنشستگان

امروز سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲، بازنشستگان کشوری، فرهنگیان و تامین اجتماعی و پرستاران اهواز هم‌زمان در مقابل استانداری خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمع در اعتراض به بی توجهی و عدم رسیدگی جمهوری اسلامی به خواست های دادخواهانه و مشترک بازنشستگان در مورد درمان و آموزش رایگان، معیشت، منزلت، سلامت و رفاه و نیز طلب های متعدد و عقب افتاده بازنشستگان از دولت برگزار شد.
همچنین تجمع کنندگان با سردادن شعارهایی خواستار آزادی کارگران و معلمان زندانی شدند.
همچنین بازنشستگان در کرمانشاه، اراک، همدان و سنندج نیز برای پیگیری مطالبات خود تجمعات اعتراضی برگزار کردند.
هم زمان امروز ماماها از سراسر کشور مقابل ساختمان وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجمع و با سردادن شعارهایی مطالبات خود را مطرح کردند. ماماها خواستار حضور وزیر و پاسخگویی او شدند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۷ آذر ۱۴۰۲

*************

روند تخریب خاوران و نابودی آثار جنایت ادامه دارد

روز جمعه ۳ آذر ۱۴۰۲ خانواده های زندانیان اعدام شده در دهه ۶۰ که برای گرامی داشت یاد عزیزان خود به خاوران رفته بودند، با ردیفی جدید از گورهای کنده شده در محوطه گورهای دسته جمعی خاوران روبه رو شدند.
از دو سال پیش با وجود مخالفت جامعه بهایی دفن درگذشتگان بهایی در گورستان خاوران ادامه داشته است.
هدف جمهوری اسلامی نابودی سند جنایت کشتار دسته جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ است که در گورهای دسته جمعی در خاوران دفن شده اند. خانواده های خاوران بارها نسبت به این اقدام اعتراض کرده و آن را محکوم کرده اند.

آخرین بار در اردیبهشت ۱۴۰۲ جمعی از خانواده های خاوران در داخل با انتشار نامه ای این حرکت را محکوم کردند و خواستار توقف تلاش حکومت برای نابودی آثار جنایت در خاوران شدند.

آنان در نامه خود تاکید کردند:
"خاوران جایگاه پیکرهای پاک عزیزان ما است که فریاد آزادی خواهی شان را در گلو خفه کردند. خاوران سند تاریخی کشتار زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ و به ویژه قتل عام تابستان ۶۷ است که نباید به فراموشی سپرده شود. ما خانواده های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه ۶۰ و تابستان ۶۷ هر گونه بی حرمتی، تعرض، تخریب و تغییر در خاوران را محکوم می کنیم".

این خانواده ها در پایان نامه خود گفتند:
"ما دادخواه خون به ناحق ریخته شدۀ عزیزان مان هستیم و تا روشن شدن حقیقت در مورد همه اعدام های دهه ۶۰ و به ویژه کشتار دسته جمعی تابستان ۶۷ و محاکمه آمران و عاملان آن جنایت ها در دادگاه صالح از پا نخواهیم نشست".
در تابستان ۶۷ بیش از ۴ هزار زندانی سیاسی در زندان های ایران اعدام شدند. ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای هیئت موسوم به "هیئت مرگ" بود که در تابستان ۶۷ به دستور روح الله خمینی در دادگاه های چند دقیقه ای چند هزار زندانی سیاسی را محکوم به اعدام و حکم را بلافاصله اجرا کردند. جمهوری اسلامی در طی سه دهه گذشته هیچ اطلاعی در مورد این جنایت سازمان یافته حکومتی به خانواده های دادخواه نداده و حتی از گذاشتن سنگ قبر یا هرگونه نشانه و برگزاری مراسم بزرگداشت جلوگیری کرده است.
اکنون خانواده های خاوران نگران روند نابودی خاوران هستند‌. روندی که در گورستان های مشابه در شهرهای دیگر ایران مانند تبریز، مشهد، اهواز و آمل نیز صورت گرفته است. روندی که نه تنها خانواده های دادخواه خاوران بلکه تمام مردم آزادی خواه باید در برابر آن بایستند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۶ آذر ۱۴۰۲

*************

ادامه اعتراضات کارگران شاغل و بازنشسته

امروز یکشنبه ۵ آذر ۱۴۰۲ کارگران شاغل و بازنشسته در شهر های مختلف کشور تجمع های اعتراضی برگزار کردند.
بازنشستگان تامین اجتماعی در شهر های شوش، کرخه، هفت تپه، اهواز، کرمانشاه، اراک و اصفهان در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته های خود مقابل مراکز سازمان تامین اجتماعی در شهرهای محل سکونت خود دست به تجمع و راه پیمایی زدند.

در اصفهان کارگران ذوب آهن اصفهان در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته هایشان با اعتصاب غذای اعتراضی از دریافت ناهار شرکت خودداری کردند.
کارگران شاغل در بخش های فولاد سازی، ریخته گری و کوره بلند به طور کامل در این اعتصاب غذا شرکت کردند. کارگران ذوب آهن اصفهان به پایین بودن دستمزدها و عدم اجرای درست طرح طبقه بندی مشاغل معترض هستند.

همچنین در اصفهان کارگران بازنشسته صنایع فولاد در مقابل ساختمان موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد تجمع کردند و به مستمری بازنشستگی زیر خط فقر خود اعتراض کردند.
در تهران نیز بازنشستگان فولاد در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد تجمع کردند و خواستار پرداخت کامل معوقات سال ۱۴۰۰، تکمیل اجرای طرح همسان سازی بر مبنای کارگر شاغل فولادی و رفع مغایرت های قانونی در صندوق بازنشستگی فولاد شدند.

امروز کارگران شرکت نورد و لوله اهواز نیز در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود در مقابل ساختمان این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.
کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری نیز چون هفته های گذشته برای پیگیری خواسته های خود از جمله حذف کامل سقف حقوق، حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده ۱۰ و عدم ادغام و دست درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
همچنین کارکنان شرکت نفت فلات قاره سیری همچون یکشنبه های گذشته برای پیگیری مطالبات خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پرستاران دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با برگزاری تجمع اعتراضی با سردادن شعارهایی مطالبات خود را فریاد زدند.
اعتراضات پرستاران و کادر درمان در روزهای گذشته ادامه داشته است، از جمله پرستاران و کادر درمان در بیمارستان های شریعتی و خمینی تهران برای پیگیری مطالبات خود تجمع کردند و دست از کار کشیدند.
امروز همچنین در زاهدان کارگران قراردادی شهرداری زاهدان که مدت سه ماه است حقوق خود را دریافت نکرده اند تجمع اعتراضی برگزار کردند.
درحالی که اعتراضات کارگران شاغل و بازنشسته در سراسر کشور ادامه داشته است، مجلس سن بازنشستگی را افزایش داد و همسان سازی حقوق بازنشستگان را به سه سال اول اجرای برنامه هفتم توسعه موکول کرد.
این دهن کجی مقامات دولتی که خود با حقوق های نجومی زندگی می کنند و راه حل مشکلات اقتصادی را در سرقت از صندوق های بازنشستگی و استثمار بیشتر کارگران با افزایش سن بازنشستگی یافته اند از سوی کارگران شاغل و بازنشسته بی پاسخ نخواهد ماند. پاسخ کارگران اتحاد سراسری علیه تبعیض، ستم و استثمار است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۵ آذر ۱۴۰۲

*************

روز جهانی منع خشونت علیه زنان را گرامی می‌داریم

زنان در مبارزه برای رهایی از ستم و تبعیض همواره پیشرو بوده‌ و نقش فعال و تعیین کننده‌ای در جنبش‌های اعتراضی و آزادی‌خواهانه مردم ایران داشته‌اند. مطالبات زنان بخش مهمی از مطالبات همۀ این جنبش‌ها بوده است و باید از سوی همۀ بخش‌های طبقۀ کارگر مورد حمایت قرار گیرد.... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

اعدام یکی دیگر از بازداشت‌شدگان جنبش"زن، زندگی، آزادی"

براساس گزارش ها صبح پنجشنبه دوم آذر ۱۴۰۲ میلاد زهره وند، اهل ملایر بدون اطلاع خانواده اش در زندان همدان اعدام شد.
میلاد زهره وند، کارگر آسفالت کار، در ۴ آبان ۱۴۰۱ همزمان با چهلم مهسا(ژینا) امینی در جریان اعتراضات در شهر ملایر زخمی و بازداشت شده بود. گفته شده است که این بازداشت همزمان بوده با کشته شدن یک مامور امنیتی در جریان درگیری با معترضان. با وجود اینکه هیچ شواهدی از جمله فیلم یا عکس از نحوه کشته شدن این مامور از سوی نهادهای حکومتی منتشر نشده، قتل این مامور به میلاد زهره وند نسبت داده شده بود. این در حالی است که او در تمام مراحل بازداشت و در دادگاه از حق برخورداری از وکیل محروم بوده است.
با اعدام این جوان شمار اعدام شدگان جنبش"زن، زندگی، آزادی" به ۸ نفر می رسد. گفتنی است که دست کم ۴ نفر دیگر از دستگیر شدگان این جنبش به نام های منصور دهمرده، ابراهیم نارویی، رضا رسایی و مجاهد کورکور به اعدام محکوم شده اند.

نکانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲ آذر ۱۴۰۲

*************

گسترش اعتراضات بازنشستگان

دیروز سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران تجمعات زیادی برگزار کردند.
این تجمعات که در پی فراخوان مشترک بازنشستگان صندوق های تامین اجتماعی و کشوری صورت گرفت. تعداد زیادی از بازنشستگان در شهرهای کرمانشاه، اهواز، تهران و ... در مقابل ساختمان های اداری سازمان تامین اجتماعی شهرها و مراکز استان های خود تجمع کردند و اعتراض خود را نسبت به وضعیت نابسامان صندوق های بازنشستگی و تبعیض در نحوه پرداخت حقوق و عدم همسان سازی و مشکلات معیشتی اعلام کردند.
در کرمانشاه این تجمع مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد و بازنشستگان شعارهای مختلفی از جمله:
- معلم زندانی آزاد باید گردد
- کارگر زندانی آزاد باید گردد
- نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت
- ما دیگه رای نمیدیم، از بس دروغ شنیدیم
سر دادند و خواستار افزایش حقوق متناسب با سبد معیشت خانوار و تورم واقعی شدند.
در تهران نیز تجمعی در مقابل وزارت کار برگزار شد. بیش از ۴۰۰ نفر از بازنشستگان از شهرهای کرمانشاه، بهشهر، اراک، قزوین، کرج، بندرعباس، هرمزگان، ایلام، آذربایجان غربی، هشتگرد، کردستان و گیلان خود را به این تجمع رسانده بودند.
نیروهای امنیتی و لباس شخصی با حضور در محل و همچنین فیلم برداری از تجمع کنندگان فضای امنیتی سنگینی را بر تجمع بازنشستگان تحمیل کردند. اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته و فعال کارگری، که در این تجمع حضور داشت از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. طبق آخرین خبر ایشان آزاد شده است.
در خوزستان نیز همچون هفته های گذشته و این بار تجمع اعتراضی مشترک بازنشستگان کشوری (فرهنگیان) و تامین اجتماعی در مقابل ساختمان استانداری خوزستان در اهواز برگزار شد.
در این حرکت اعتراضی تجمع کنندگان به تهدید، ارعاب، دستگیری و احکام زندان بازنشستگان و معلمان اعتراض کردند.

نکانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱ آذر ۱۴۰۲

*************

نگاهی به جهنمی که کودکان را در آتش خود می‌سوزاند

(به‌مناسبت روز جهانی کودک)

۲۹ آبان مصادف است با ۲۰ نوامبر، روز جهانی کودک. امسال در شرایطی از این روز یاد می‌کنیم که جهان سرمایه‌داری بیش از هر زمان کودکان را قربانی سود و انباشت سرمایه می‌کند. سازمان بین‌المللی کار و یونیسف گزارش کردند که در سال ۲۰۲۳ شمار کودکان کار در جهان به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده است. ۶۳ میلیون دختر و ۹۷ میلیون پسر در زمرۀ کودکان کار در جهان هستند... متن کامل را اینجا کلیک کنید.

*************

تجمع بازنشستگان اهواز- خوزستان

امروز یکشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۲ و طبق روال هفته های گذشته جمعی از بازنشستگان تأمین اجتماعی اهواز-خوزستان با تجمع در مقابل ساختمان اداره کل این سازمان و راهپیمایی تا میدان کارگر اعتراض خود را نسبت به وضعیت و شرایط نابسامان حاکم بر این سازمان اعلام کردند.
در حالی که بسیاری از مدیران سازمان تأمین اجتماعی حقوق های نجومی دریافت می کنند و صندوق های این سازمان که ذخیره مالی مردم بوده به تاراج رفته است تبعیض، بی عدالتی و عدم همسان سازی در پرداخت ها همچنان ادامه دارد. این در حالی است که حقوق پرداختی بازنشستگان هیچ تناسبی با نرخ تورم واقعی موجود در سطح جامعه ندارد و کفاف ده روز از هزینه های متوسط جاری آنها را نمی دهد.
اتحاد کارگران اعم از بازنشسته و شاغل به ویژه سازمان یابی شورایی آنان می تواند روند دست یابی به خواسته های بر حق شان را تسریع کند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۸ آبان ۱۴۰۲

*************

گسترش اعتراضات کارگری

در روز شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲ تعدادی از پرستاران و کادر درمانی در شهرهای کرمانشاه، یزد و اسلام آباد غرب به دلیل عدم رسیدگی حاکمیت و وزارت بهداشت به خواسته های بر حقشان دست به تجمع و اعتراض زدند.
پرستاران خواهان اصلاح تعرفه های پرستاری و افزایش کارانه و همچنین دستمزد خود هستند.
در یزد پرستاران مقابل ساختمان استانداری این شهر تجمع کردند و شعارهایی نظیر "استاندار خجالت، خجالت!" سر دادند.
در کرمانشاه نیز فریاد "پرستار داد بزن حقتو فریاد بزن!" سر داده شد. تعویق بیش از یک سال تعرفه و کارانه از مشکلات پرستاران کرمانشاه است.
پرسنل بیمارستان اسلام آباد غرب نیز به دلیل عدم پرداخت اضافه کاری و کارانه سال ۱۴۰۱ و همچنین پرداخت نشدن تعرفه ۱۶ ماه گذشته دست به اعتراض زدند.
هم زمان با اعتراضات پرستاران، کارکنان موقت وزارت نفت در اهواز در اعتراض به تحقق نیافتن مطالباتشان بار دیگر تجمع کردند. اجرای کامل مصوبات ۱۴۰۰، اصلاح فرمول پاداش مطابق پرسنل رسمی و قرارداد کار معین، اصلاح نرخ اضافه کاری، بهره مندی از عیدی طبق رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری از جمله مطالبات معترضان بود.
همچنین روز جمعه کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره منطقه عملیاتی لاوان با تجمع نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات اعلام شده خود اعتراض کردند. کارکنان بازنشسته شرکت نفت نیز در اعتراض به دستبرد دولت به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت به تجمعات شنبه های اعتراضی خود ادامه داده و با شعار "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد" خواهان هم صدایی همه کارگران در اعتراضات معیشتی شده اند.
از بدو تاسیس جمهوری اسلامی، ظلم و تبعیض طبقاتی و سیاسی بر بخش های مختلف طبقه کارگر از جمله پرستاران و کارگران نفت اعم از شاغل و بازنشسته بیش از پیش افزایش یافته است و این کارگران علاوه بر کمترین حقوق و مزایا از آزادی های سیاسی نیز محروم بوده اند. بدون شک، روند تشدید استثمار و استبداد در نظام سرمایه داری ایران و ایدئولوژی دینی آن ریشه دارد و تنها راه مبارزه برای برچیدن این نظام اتحاد تمام بخش های طبقه کارگر در مقابل سرمایه داری استبدادی حاکم است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۸ آبان ۱۴۰۲

*************

تداوم مبارزه مردم زاهدان در گرو پیوند آن با مبارزه مردم در شهرهای دیگر است

جمعه های اعتراضی زاهدان همچنان به قوت خود باقی است و مردم بلوچ و زاهدان با تمام فشارها و تهدیدها و کشته هایی که داده اند کماکان با دلیری و شجاعت مثال زدنی خود در مقابل نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایستادگی می کنند تا صدای جنبش "زن، زندگی، آزادی" خاموش نشود، آن هم در شرایطی که این جنبش در دیگر نقاط کشور تقریبا دچار آفت شده است.
اخیرا خودروهای زرهی ضد گلوله و نظامی در مسیر زاهدان به خاش در روزهای نزدیک به آخر هفته شروع به گشت زنی در آن مسیرها می کنند. این خودروهای زرهی ضد گلوله به گفته فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان برای مبارزه با اخلال گران امنیت مستقر شده اند.
همچنین در هر جمعه و زمان برگزاری نماز جمعه تک تیراندازهای جمهوری اسلامی روی کوه مجاور مصلای زاهدان مستقر می شوند.
ادوات سنگین نظامی مانند ۳ تانک جنگی که توسط ۳ دستگاه تریلر از استان کرمان به بلوچستان منتقل شده نشان از این دارد که حاکمیت در آینده قصد قلع و قمع وسیع و سرکوب شدید هر گونه اعتراضی را در زاهدان و شهرهای اطراف آن دارد.
بدیهی است که اگر جنبش مردم زاهدان مورد حمایت مردم شهرهای دیگر قرار نگیرد، این جنبش نیز افت خواهد کرد و راه سرکوب آن از سوی جمهوری اسلامی هموارتر خواهد شد.
دریغ است در شرایطی که مردمان محروم و سختی کشیده و حاشیه نشین بلوچستان پرچم جنبش "زن، زندگی، آزادی" را همچنان برافراشته نگه داشته اند، این مردمان از حمایت مردم آزادی خواه شهرهای دیگر محروم بمانند. البته اکنون در شهرهای بزرگ مبارزه کارگران و بازنشستگان همچنان ادامه دارد، اما این مبارزه کافی نیست و باید به سطح مبارزه سیاسی علیه جمهوری اسلامی ارتقا یابد و بدین سان با مبارزه مردم سیستان و بلوچستان پیوند بخورد.
از سوی دیگر، در مبارزه سیاسی مردم این استان نیز جای شعارهای طبقاتی و اقتصادی و حمایت از مبارزه کارگران و بازنشستگان تقریبا خالی است.
در صورت پر شدن این جای خالی راه پیوند این مبارزه با مبارزات کارگران شاغل و بازنشسته شهرهای بزرگ هموار می شود و در آن صورت جمهوری اسلامی به سختی خواهد توانست آن را سرکوب کند. به سوی پیوند این دو شکل از مبارزه پیش رویم.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۷ آبان ۱۴۰۲

*************

گرامی باد یاد و نام جان‌باختگان قیام باشکوه آبان ۹۸

اعتراضات آبان ۹۸ از چند جنبه با اعتراضات گذشته تفاوت داشت. برخلاف اعتراضات سال‌های گذشته محرومان و ستمدیدگان بودند که نه تنها در حاشیۀ شهرهای بزرگ بلکه در شهرها و شهرستان‌های کوچک و دوردست و در محروم ترین مناطق کشور به خیابان آمدند و صدای خود را بلند کردند.
این اعتراضات در واقع رویارویی طبقۀ کارگر با کل سرمایه‌داری استبدادیِ حاکم بود، هم در وجه سرمایه‌داری‌اش و هم در بُعد استبدادیِ آن. و همین رویارویی به‌روشنی نشان داد که در ایران سرمایه‌داری... برای مطالعه متن کامل و مشاهدۀ تصاویر اینجا کلیک کنید.

*************

بازداشت اصغر امیرزادگان فعال معلمان استان فارس

اصغر امیرزادگان از اعضای هیئت مدیره شورای هماهنگی فرهنگیان استان فارس در پی احضاریه جهت انجام برخی مراحل اداری بازداشت و روانه زندان شد.
بازداشت او بدون ابلاغ قبلی از سوی شعبه اجرای احکام صورت گرفته و با انجام این کار تحمل ۵ سال حبس تعزیری که اخیرا برای او صادر شده بود لازم الاجرا گردیده است.
این فعال معلمان در مرخصی درمانی یک سال حبس تعزیری خود به اتهام تبلیغ علیه نظام به سر می برد.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۴ آبان ۱۴۰۲

*************

تجمع متحد بازنشستگان اهواز- خوزستان

امروز سه شنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی و فرهنگیان در جلوی ساختمان استانداری خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
در این تجمع همانند هفته های گذشته بازنشستگان خواسته های بر حق معیشتی خود را اعلام کردند و همچنین به تهدیدات و پرونده سازی های نیروهای امنیتی علیه دادخواهان و فعالان اعتراض کردند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۳ آبان ۱۴۰۲

*************

محسن حکیمی: چرا دموکراسی شوراییِ سرمایه‌ستیز؟

چنان‌که در «منشور آزادی، رفاه، برابری» آمده است، امضاکنندگان این منشور «دست‌یابی جامعه به آزادی، رفاه، برابری و هموارشدن راه مبارزه با سرمایه‌داری» را در گرو تحقق خواست‌های بیست‌گانۀ منشور به نیروی «دموکراسی شورایی و سرمایه‌ستیز طبقۀ کارگر» دانسته‌اند.
پرسش این است: چرا دموکراسی شوراییِ سرمایه‌ستیز؟... متن کامل را اینجا کلیک کنید.

*************

امروز شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ تجمعاتی در شهرهای مختلف کشور برگزار شد.

پرستاران بیمارستان شهدای تجریش تهران در اعتراض به شرایط غیر عادلانه تعرفه دریافتی ها و اضافه کار اجباری دست به تجمع زدند.
همچنین کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به‌ وضعیت نابسامان و اسفناک شغلی و معیشتی و شرایط وخیم دستمزدها تظاهرات اعتراضی برگزار کردند. این کارگران چندین ماه است که خواهان رسیدگی به نحوه اجرای طرح طبقه‌ بندی مشاغل، عدم افزایش حقوق و وضعیت نامساعد معیشتی خود هستند.
تعدادی از پرستاران و کادر درمانی شهر اراک نیز به دلیل مشکلات دستمزد و پرداختی های حقوقی و عدم توجه و رسیدگی به مشکلات آنها در مقابل ساختمان استانداری استان مرکزی دست به تجمع زدند.
شاغلان و بازنشستگان صنعت نفت نیز امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواهان رسیدگی به مطالبات بر حق خود شدند. این کارگران دست درازی و چپاول و غارت صندوق بازنشستگی نفت از سوی دولت را محکوم کردند و به شدت به آن اعتراض کردند.
در همین راستا بازنشستگان صنعت نفت استان البرز نیز در مقابل دفتر صندوق بازنشستگی این استان تجمع کردند و در اعتراض به ادغام صندوق های بازنشستگی شعارهایی سردادند.
جوانان شهر انابد‌ نیز مقابل ساختمان شرکت کشت و صنعت آستان قدس رضوی انابد دست به تجمع و اعتراض زدند. این برای دومین بار در ده روز گذشته است که به علت بی توجهی مسئولان شرکت کشت و صنعت آستان قدس رضوی انابد به وعده های خود تجمعات اعتراضی در مقابل ساختمان این شرکت صورت می گیرد.

*************

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۰ آبان ۱۴۰۲

برنامۀ وزارت ارشاد برای تبدیل مردم به عوامل سانسور و خفقان

به گزارش خبرگزاری مهر در ۱۷ آبان ۱۴۰۲ «دفتر توسعۀ کتاب و کتاب‌خوانی» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای از راه‌اندازی «سامانۀ نظارت مردمی بر آثار منتشره» خبر داد.
این دفتر هدف از راه‌اندازی این سامانه را «ارتقا و توسعۀ سطح نظارت پسینی بر آثار منتشره»، «نقش‌آفرینی بیشتر مخاطبان در پالایش و سالم سازی فضای محتوی کشور» و «رصد، شناسایی و برخورد با متخلفان در حوزۀ نشر» اعلام کرده است.
در این اطلاعیه آمده: «دفتر توسعۀ کتاب و کتاب‌خوانی از عموم اهالی کتاب، پژوهشگران، کتاب‌فروشان، کتاب‌خوانان، والدین و گروه‌های ترویجی کتاب دعوت می‌کند موارد مغایر با ضوابط نشر را برای بررسی دقیق‌تر، برخورد و جبران در سامانۀ نظارت مردمی گزارش کنند».
به گزارش ایسنا محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در صفحۀ ایکس (توییتر سابق) دربارۀ ایجاد «سامانۀ نظارت مردمی بر آثار منتشر شده» نوشته است: «مشارکت‌دهی مردم عزیزمان در حکمرانی فرهنگی، جزو دغدغه‌های اصلی ماست. «سامانۀ نظارت مردمی» بستری است برای مشارکت در امر نظارت بر کتاب‌های منتشره. از طریق این سامانه می‌توانید گزارش‌هایتان از آثار مغایر با ضوابط نشر را برای بررسی به ما اعلام کنید».
به این ترتیب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستگاه عریض و طویل سانسور خود را برای سلاخی آزادی بیان ناکافی دانسته و سامانه‌ای ایجاد کرده که اگر هر نکتۀ احتمالی خارج از چهارچوب و قالب تفکر، ایدئولوژی، ارزش‌ها و فرهنگ و سیاست و اقتصاد دستوری حاکم در اثری از دید لشکر سانسورچیانش در آن اداره پنهان مانده و احیانا از زیر تیغ سانسور جان سالم به در برده باشد، با «مشارکت مردم عزیزمان در حکمرانی فرهنگی» «رصد و شناسایی» و «گزارش» شود تا بلافاصله دستگاه سانسور با آن برخورد کرده و آن کلمات و عبارت یا کل آن اثر منتشره را از صحنۀ روزگار محو و با متخلفان حوزۀ نشر، یعنی نویسنده و مترجم و هنرمند و ناشر، برخورد شود.

این درحالی است که همان «نظارت» پیشینی، یعنی سانسور پیش از چاپ، بیش از چهار دهه است که از سوی این وزارت بر آثار ادبی و فرهنگی و هنری اعمال شده، تیراژ کتاب را در جمعیت ۸۵ میلیونی ایران به ۳۰۰ نسخه رسانده، بسیاری از ناشران را ورشکست و خانه نشین کرده، و با همراهی دستگاه های امنیتی و قضایی نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان آزادی‌خواه را خفه کرده و به گورستان یا زندان فرستاده است تا جلو بیان آزاد آنان را بگیرد. حاکمیتی که بیش از نیمی از مردم را به زیر خط مطلق فقر کشانده و در مقابل اقلیتی از سرمایه‌داران و اعوان و انصار و وابستگان خود را به ثروت‌های افسانه‌ایِ بیرون کشیده از جسم و جان کارگران رسانده، و تنها پاسخش به دادخواهی مردم گرسنه و معترض گلوله است، از آزادی بیان می‌ترسد. اینجاست که کارمندان و کارگزاران رسمی خود برای محدود کردن آزادی بیان و اعمال سانسور و خفقان را کافی نمی‌داند و از لباس شخصی‌ها، از «مردم عزیزی» که «مملکت مال آنهاست» و «سر سفرۀ انقلاب نشسته» مشغول لفت و لیس هستند دعوت می‌کند که با رصد و گزارش‌دهی به کمک سانسورچیان دولتی بیایند، چرا که بیان حقیقت کابوس دیکتاتورهاست.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۹ آبان ۱۴۰۲

**************

اعتراضات کارکنان صنعت نفت

در چند روز گذشته بسیاری از کارکنان رسمی وزارت نفت که در شرکت بهره برداری نفت و گاز "آغاجری" مشغول به کار هستند به دلیل عدم رسیدگی به مطالبات بر حقشان دست به اعتراض و تجمع زدند.
خواسته های این کارکنان رسمی مراکز عملیاتی وزارت نفت به شرح زیر است:
۱- اجرای کامل ماده ۱۰ و پرداخت بک پی
۲- عودت کسورات مازاد مالیات
۳- حذف کامل سقف حقوق
۴- عدم دست درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان شرکت نفت
۵- حذف محدودیت حق‌ سنوات بازنشستگی
از طرف دیگر وزیر کار جمهوری اسلامی اعلام کرده که حاکمیت قصد دارد با دولتی کردن صندوق بازنشستگی نفت آن را به زیر مجموعه ای در صندوق بازنشستگی کشوری تبدیل کند که این امر موجب اعتراض شدید کارکنان صنعت نفت شده است.
تغییر در اساسنامه صندوق و اضافه کردن دو وزیر اقتصاد و رفاه به هیئت امنای این صندوق از اولین اقدامات حاکمیت در اجرای این طرح ضد کارگری است.
در همین راستا برخی از بازنشستگان و کارکنان سابق شرکت نفت در اهواز و شوش با تجمع و اعتراض، خواهان لغو اساسنامه مذکور شدند و شعارهایی چون "شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد!" و "صندوق رو غارت کردن ما رو بیچاره کردن" سر دادند.
نظام جمهوری اسلامی و دولت های گوناگون آن که در چند دهه اخیر ثروت های ذخیره شده مردم در صندوق های بازنشستگی را به تاراج برده است، اینک قصد دارد تمام صندوق ها را به طور کامل در اختیار خود بگیرد تا بتواند آسان تر و بدون دغدغه، تامین کسری بودجه خود برای هزینه در ارگان های مختلف حکومتی را از این منابع جبران کند. و این در حالی است که برخی از وابستگان حاکمیت در صدا و سیمای جمهوری اسلامی به صورت آشکار خود را صاحب تمام مملکت و کشور می دانند و با بیان اینکه "کشور مال حزب اللهی ها است" با وقاحت و بی شرمی سعی در چنگ اندازی بیشتر به مال و ثروت و جان مردم دارند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۸ آبان ۱۴۰۲

**************

حکم دادگاه تجدید نظر پیمان فرهنگیان

روز ۱۴ آبان ۱۴۰۲ شعبه یازده دادگاه تجدید نظر استان گیلان رای خود را در مورد پرونده پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری و از امضا کنندگان منشور آزادی، رفاه، برابری، صادر کرد.
این دادگاه پیمان فرهنگیان را به یک سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و بسته شدن حساب اینستاگرامی او محکوم کرده و حکم دو سال تبعید به شهرستان زابل را که در دادگاه بدوی صادر شده بود لغو کرده است.
پیمان فرهنگیان پیشتر اعلام کرده بود که احتمال به جریان افتادن حکم ۷ سال تعلیقی او وجود دارد، که در این صورت او مجبور به تحمل ۸ سال زندان خواهد شد.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۸ آبان ۱۴۰۲

**************

چه کسی آزادی‌خواه است؟

نوشته رضا خندان (مهابادی)، از کتاب «یادداشت‌های زندان پیرامون سانسور و آزادی بیان»
هر نویسنده و روشنفکری که خود را آزادی‌خواه می‌داند و می‌نامد تنها زمانی شایسته این صفت است که آزادی‌خواهی‌اش همگان را در برگیرد؛ مستقل از آنکه «همگان» چه افکار، احساس، عقاید، و موضع و رویکردی دارند.
آن روشنفکر و نویسنده که دامنه دفاعش از آزادی بیان به «اما» و «اگر» ختم می‌شود و حوزۀ بیان را محدود می‌کند، نمی‌تواند آزادی‌خواه باشد. چنین کسی ... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

تجمعات اعتراضی بازنشستگان در برخی از شهرهای ایران

امروز دوشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۲ بسیاری از بازنشستگان در سطوح مختلف در شهرهای کرمانشاه، تهران و اهواز دست به تجمع و راه‌پیمایی زدند. برخی از بازنشستگان کشوری و معلمان بازنشسته از شهرهای مختلف ایران در تهران و در مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه تجمع خود را برگزار کردند که در این میان نیروهای امنیتی تعدادی از تجمع کنندگان از جمله آقایان چهرازی، انصاری و موسویان از معلمان اهل خوزستان را بازداشت کردند.
بازنشستگان و کارکنان صنعت نفت اهواز نیز در مقابل ساختمان صندوق امانیه تجمع کردند و اعتراض خود را به دست‌ درازی و چپاول صندوق بازنشستگی نفت اعلام کردند.
همچنین در کرمانشاه بازنشستگان فرهنگی با تجمع و حضور در خیابان خواهان رسیدگی به خواسته ها و مطالبات بر حق خود شدند.
بازنشستگان عضو صندوق بازنشستگی کشوری در قطعنامه ای ۷ ماده ای مطالبات و خواسته های خود را به شرح زیر اعلام کردند:
۱- تهیه لایحه متمم بودجه سال ۱۴۰۲ برای افزایش حقوق ها متناسب با نرخ تورم و ارسال آن به مجلس بر اساس ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری
۲- رعایت حق و حقوق بازنشستگان در بررسی قانون برنامه هفتم توسعه‌ توسط کمیسیون تلفیق مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و گنجاندن بندها یا موادی که کلیه حقوق قانونی اعم از میزان دریافتی، هزینه های درمانی و امکانات رفاهی و منزلتی بازنشستگان را طبق عدالت و رفع تبعیض و براساس قانون اساسی در نظر گرفته باشد
۳- پرداخت رفاهیات قانونی نقدی و غیر نقدی همچون شاغلین هر دستگاه به بازنشستگان، مطالبات و دیون ناشی از صدور احکام مهر ماه سال ۱۳۹۹ بابت گروه های ارفاقی، رزمندگی، هزینه های فوت و ازدواج و دیگر معوقات از خواسته های بر حق ما بازنشستگان است.
۴- بازگشت لایحه دائمی نمودن همسان سازی از طرف دولت به مجلس و تصویب آن توسط نمایندگان مجلس و اجرای همسان‌ سازی توسط دولت و تأمین بودجه لازم آن به طور سالانه.
۵- تسریع در پرداخت پاداش بازنشستگان سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بر اساس احکام رتبه بندی و اجرا و همچنین پرداخت ۱۴ هزار میلیارد تومان بابت متناسب سازی حقوق ها، جزء ۳ و ۴ بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری.
۶- تهیه و تنظیم آیین نامه اجرایی ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری با موضوع بیمه پایه و تکمیلی جامع و کامل بازنشستگان به صورتی که تمام هزینه های درمانی را پوشش دهد.
۷- افزایش حقوق های سالیانه طبق مواد ۶۴ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بر اساس میزان تورم واقعی در سطح کشور و جامعه.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۵ آبان ۱۴۰۲

**************

بازداشت فواد فتحی فعال کارگری در تهران

فواد (سیروس) فتحی فعال کارگری اهل سنندج عصر روز شنبه ۱۳ آبان در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
این فعال کارگری کُرد در حال حاضر در زندان اوین به سر می برد و توسط بازپرس شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم اتهام شده است.
روز یکشنبه خانواده آقای فتحی جهت پیگیری وضعیت او به دادسرای اوین مراجعه می کنند اما مقامات زندان به آنها اعلام می کنند که نام این ایشان در سامانه ثبت نشده است. به عبارت دیگر مسئولان زندان اوین منکر وجود وی در زندان شده اند.
این در حالی است که در همان ساعات اولیه بازداشت فواد فتحی با خانواده اش تماس گرفته و از نگهداری خود در زندان اوین و تفهیم اتهام خبر داده است.
این فعال کارگری در روز جمعه ۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ و در آستانه روز جهانی کارگر نیز بازداشت و به زندان منتقل شده بود.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۵ آبان ۱۴۰۲

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان در خوزستان

امروز یکشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان در مقابل ساختمان اداره کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان در اهواز و همچنین ساختمان اداری این سازمان (شعبه ۱) در دزفول تجمع اعتراضی برگزار کردند.
در اهواز این تجمع با راهپیمایی تا میدان "فرهنگ شهر" ادامه یافت.
در این تجمع اعتراضی بازنشستگان بار دیگر خواهان رسیدگی به مطالبات و خواسته های برحق معیشتی، رفاهی و درمانی خود شدند و مسئولان حکومت جمهوری اسلامی را مسبب لگدمال شدن حقوق انسانی خود و دیگر بازنشستگان در سراسر کشور دانستند.
آنها همچنین به پرونده سازی علیه "فرزانه زیلابی" وکيل کارگران نیشکر هفت تپه و وکیل بازنشستگان، اعتراض کردند و با سر دادن شعارهایی به دفاع از او پرداختند و خواهان ملغی شدن احکام صادره علیه وی شدند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۴ آبان ۱۴۰۲

**************

اعتراض پرستاران به نحوه پرداخت تعرفه پرستاری

تعدادی از پرستاران در اعتراض به نحوه پرداخت تعرفه پرستاری در مقابل بیمارستان امام خمینی شهر ارومیه تجمع کردند.
این تجمع که دیروز ۱۳ آبان انجام شد به دلیل تغییراتی بود که در نحوه پرداخت تعرفه ها در اردیبهشت ۱۴۰۲ اعمال شده است. در شرایط فعلی حقوق پرستاران حدود ۱۰ میلیون تومان است که این مبلغ شرم آور مانند پرداختی بسیاری از معلمان و بازنشستگان و کارگران بسیار پایین تر از میزان خط فقر است که باعث شده این اقشار برای تامین هزینه های اولیه زندگی به شغل دوم و سوم روی بیاورند.
در طول دو سال اخیر بسیاری از پرستاران به دلیل شرایط بد کاری و اختلاف درآمد با پزشکان و دیگر کادرهای درمان مجبور به ترک کشور شدند تا بتوانند یک زندگی حداقلی را برای خود در خارج از ایران رقم بزنند.
همچنین این وضعیت اسفناک برای کارگران ایرانی نیز در حال رخ دادن است و بسیاری از آنها کار کردن در کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق را به ماندن در کشور ترجیح می دهند.
کادر پرستاری ایران که در زمان شیوع ویروس کرونا بیشترین زحمت و فداکاری را برای معالجه و پرستاری از مردم در بیمارستان ها و مراکز درمانی انجام داده و حتی بسیاری از اعضای آن جان خود را در این راه از دست دادند مانند دیگر اقشار جامعه همچون معلمان، کارگران و بازنشستگان سزاوار زندگی بهتر و رفع فاصله عمیق در پرداخت دستمزدها و حقوق هستند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۴ آبان ۱۴۰۲

**************

در سیزدهم آبان یاد دانش‌آموزان جان باخته به دست سرکوبگران آزادی را گرامی می‌داریم

صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ جمعی از دانش‌آموزان در ادامۀ اعتراضات مردمی به سرمایه‌داری استبدادی پهلوی در محوطۀ دانشگاه تهران تجمع کردند. مأموران نظامی دولت شریف امامی به این تجمع مسالمت‌آمیز حمله کردند و دانش‌آموزان را به خاک و خون کشیدند. در جریان این سرکوب ده‌ها دانش‌آموز کشته و زخمی شدند. روز ۱۶ بهمن همان سال دانش‌آموزان مدارس تهران با انتشار بیانیه‌ای ۱۳ آبان را روز دانش‌آموز اعلام کردند. جمهوری اسلامی پس از به قدرت رسیدن این روز را به رسمیت شناخت و طی ۴۵ سال گذشته ضمن سرکوب دانش‌آموزان از مبارزات آزادی‌خواهانۀ آنان در این روز تاریخی به نفع اهداف خود بهره‌برداری کرده است.
رژیم جمهوری اسلامی نظام آموزشی را بر اساس آموزه‌های دینی، باورهای ایدئولوژیک، تبعیض‌های جنسیتی و با هدف حفظ و تحکیم نظام سرمایه داری استبدادی و قدرت سیاسی خود پایه‌گذاری کرد و طی بیش از ۴ دهۀ گذشته تلاش کرده نوع تفکر، ایدئولوژی و سبک زندگی مورد نظر خود از جمله حجاب اجباری را با ضرب و زور و فشار به نوجوانان تحمیل کند. کتاب‌های درسی هر چه بیشتر از آثار با ارزش ادبی خالی شده و جای آن را مطالب دینی، ایدئولوژیک، سیاسی، تقدس جنگ و دفاع از جنگ افروزان گرفته است....
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

احکام ننگین و شرم آور شلاق باید متوقف شود

"کانون صنفی معلمان استان بوشهر" اعلام کرد که چهار نفر از اعضایش آقایان محمود ملاکی، اصغر حاجب، عبدالرضا امانی فر و محسن عمرانی به اتهام "اخلال در نظم عمومی به مصداق تجمع غیر قانونی" هر یک به سه ماه حبس و ۳۵ ضربه شلاق محکوم شده اند.
قاضی پرونده احکام حبس ایشان را به هفت میلیون تومان و شلاق را به پنج میلیون تومان جزای نقدی به نفع دولت تبدیل کرده است.
هر چهار نفر فعال معلمان اعلام کرده اند که حبس و شلاق را تحمل می کنند اما اندک نان مانده در سفره فرزندان خود را به حلق دولتمردان دزد و اختلاس گر نخواهند ریخت.
شلاق حتی اگر به جزای نقدی تبدیل شود یکی از شرم آورترین اقدامات حکومت های قرون وسطایی همچون جمهوری اسلامی برای سرکوب و مرعوب کردن آزادی خواهان است.

شلاق در شان هیچ انسانی نیست. به این اقدام ننگ آور پایان دهید!

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۳ آبان ۱۴۰۲

**************

فعالان زنان و مادران دادخواه در معرض سرکوب نیرو های امنیتی

در چند روز اخیر تعدادی از مادران دادخواه و همچنین برخی از فعالان زن در عرصه های مختلف مبارزه با استبداد دینی بازداشت و به زندان محکوم شدند.
مهسا یزدانی مادر محمد جواد زاهدی ساروی از کشته شدگان جنبش "زن، زندگی، آزادی" در روز ۳۱ شهریور ۱۴۰۱، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب ساری به اتهام "توهین به مقدسات و تحریک مردم علیه امنیت ملی" به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.
منظر ضرابی از دیگر مادران دادخواه که چهار نفر از اعضای خانواده خود را در سقوط هواپیمای اوکراینی از دست داده است، در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند با ضرب و شتم و خشونت ماموران امنیتی مستقر در مراسم بازداشت شد، اما به دلیل تشنج و وخامت حال وی در حین انتقال به بازداشتگاه آزاد شد.
در سنندج نیز دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی کرمی، سروه پورمحمدی، عضو انجمن فرهنگی-اجتماعی "نوژین" را به اتهام "تشکیل گروه و دسته جات" به ١٠ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.
مژگان باقری، معلم و فعال معلمان استان فارس نیز طی حکم صادره از سوی شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر این استان به ۲ سال زندان، منع خروج از کشور به مدت ۲ سال و ابطال گذرنامه و منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است.
همچنین زهرا اسفندیاری، دیگر معلم و فعال معلمان استان فارس نیز طی حکم صادره از سوی شعبه ۳۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس به منع خروج از کشور به مدت ۲ سال و ابطال گذرنامه، ۲ سال حبس تحت نظارت سامانه‌ الکترونیکی پابند در محدوده ۱۰۰۰ متری از محل سکونت و منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شد.
از طرف دیگر برای برخی از دانشجویان نیز در طول روزهای اخیر احکامی صادر شده است.
هستی امیری دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی به دلیل حضور در تجمع روز ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ و در اعتراض به مسمومیت‌های گسترده دانش آموزان در سراسر کشور، که در داخل دانشگاه برگزار شده بود، به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.
نیلوفر میرزایی، دانشجوی گرافیک دانشگاه الزهرا و فعال دانشجویی که در مراسم تشییع پیکر آرمیتا گراوند در بهشت زهرا تهران حاضر شده بود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان قرچک تهران منتقل شد.
همچنین نسرین ستوده، حقوق دان و فعال حقوق بشر در این مراسم با ضرب و جرح دستگیر و به همان زندان منتقل شد.
این بازداشت های گسترده و صدور احکام سنگین علیه زنان از تاثیر و نقش آفرینی ویژه زنان در اعتراض ها و خیزش های چند سال اخیر نشان دارد و بیانگر وحشت روز افزون حاکمیت زن ستیز و استبدادی جمهوری اسلامی از نقش پیشرو زنان در این اعتراض ها و خیزش هاست.
ما این بازداشت ها و احکام صادره علیه زنان فعال و مبارز و دادخواه را به شدت محکوم می کنیم و به تلاش ها و ایستادگی آنان در مقابل نظام سرمایه داری استبدادی درود می فرستیم.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۰ آبان ۱۴۰۲

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان خوزستان

امروز سه‌شنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در مقابل ساختمان استانداری خوزستان-اهواز تجمع اعتراضی دیگری برگزار کردند.
در این تجمع اعتراضی این بازنشستگان خواهان آزادی بی قید و شرط معلمان زندانی، رسیدگی به مطالبات و خواسته های به حق معیشتی، رفاهی و سلامتی خود شدند.
همچنین بازنشستگان در تجمع امروز پرونده سازی و فشار دستگاه های امنیتی بر فعالین مطالبه گر در عرصه های مختلف را محکوم کردند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۹ آبان ۱۴۰۲

**************

کودک‌کشی در هر جای دنیا و به هر بهانه‌ای شنیع و غیرانسانی است

طی ۲۱ روز جنگ بین رژیم آپارتاید و اشغالگر اسرائیل و دولت ارتجاعی حماس، ۲۱۰۰ کودک فلسطینی در غزه کشته شده‌اند. این قتل عام در سراسر غزه همچنان ادامه‌دارد. هیچ جای غزه امن نیست. مردم در این باریکه بدون آب، غذا، سوخت و امکانات بهداشتی و درمانی در تله جنگ دو نیروی ارتجاعی گیر کرده‌اند و تا زمانی که این جنگ خانمان‌سوز ادامه دارد هیچ راه رهایی و نجاتی ندارند. حتی مدرسه‌ها، بیمارستان‌ها، مساجد و کلیسا‌ها که هزاران نفر در آن پناه گرفته‌اند زیر آتش بمباران آتش بار اشغالگران اسرائیلی قرار دارد.
برای مطالعه متن کامل و مشاهدۀ تصاویر اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان خوزستان

امروز یکشنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۲، طبق روال هفته های گذشته، بازنشستگان تأمین اجتماعی خوزستان در مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی تجمع کرده و تا میدان فرهنگ شهر (فلکه کارگر) راه پیمایی کردند.
در این تجمع اعتراضی پلاکاردهایی با شعارهای زیر در دست بازنشستگان بود:
- ماده ۹۶ و ۱۱۱ اجرا باید گردد
- درمان رایگان حق مسلم ماست
- زندگی بالای خط فقر حق مسلم ماست
- شاغل، بازنشسته اتحاد، اتحاد
- حذف ۲ درصد ماده ۸۹
آنان همچنین خواهان اتحاد و همبستگی بین تمام بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری، لشگری و فولاد در سراسر کشور جهت مقابله با وضعیت نامناسب معیشتی و حفظ منزلت و جایگاه واقعی خود شدند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۷ آبان ۱۴۰۲

**************

آرمیتا گراوند تولد ۱٣ فروردین ۱٣٨۵ - قتل ٦ آبان ۱۴۰۲

"حتی تاریک ترین شب نیز پایان خواهد یافت و خورشید خواهد درخشید" آرمیتا گراوند

آرمیتای نوجوان چون سلحشوری کوچک و بی سلاح در تاریک ترین شب این دیار با گیسوان باز و روحی آزاد به رویارویی سیاه پوشان آزادی ستیز رفت و به خورشید فرداها پیوست. او هم فرزند ما بود، یکی از زیباترین فرزندان ما. نامش را، رویایش را فریاد کنیم.

**************

آرمیتا گراوند قربانی دیگر حجاب اجباری

صبح امروز ۶ آبان ۱۴۰۲ ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران خبر مرگ آرمیتا گراوند را اعلام کرد. آرمیتا دختر نوجوان و دانش آموز ۱۶ ساله کرمانشاهی بود که صبح ۹ مهر ماه ۱۴۰۲ در راه مدرسه بدون حجاب اجباری وارد مترو شهدای تهران شد و پس از لحظاتی جسم بیهوش او از واگن مترو بیرون کشیده و توسط عوامل دولتی به بیمارستان نظامی فجر منتقل شد.
جمهوری اسلامی مدعی است که او دچار افت فشار خون و بیهوشی شده است. اما روایت اکثریت مردم چیز کاملا متفاوتی است. با توجه به‌ اینکه او حجاب اجباری نداشته حادثه ای شبیه قتل مهسا (ژینا) امینی برای او رخ داده است. شنیده ها حاکی است که ماموران حجاب بان در داخل واگن با او درگیر شده و سرش را به میله آهنی در واگن کوبیده اند. تا کنون جمهوری اسلامی هیچ سندی برای تایید روایت خود ارائه نداده است. در مقابل، بازداشت خبرنگاری که برای تهیه خبر به بیمارستان رفته بود، محاصره امنیتی بیمارستان، منع خانواده از ملاقات با فرزندشان، تهدید دوستان و همکلاسی های آرمیتا در مدرسه و بازداشتن آنها از انتشار حقیقت آنچه در واگن رخ داده بود همگی دال بر تایید روایت مردم است. در این صورت مرگ او به قتل حکومتی تبدیل می شود. و بدین سان قربانی دیگری به انبوه قربانیان حجاب اجباری افزوده می شود.
آرمیتا دختر نوجوان و شجاعی بود که مخالفت خود با حجاب اجباری را آشکارا نشان داد. ما ضمن همدردی با خانواده داغ دیده آرمیتا گراوند، همچون اکثریت مردم ایران قتل این نوجوان دانش آموز را محکوم می کنیم و نظام استبدادی جمهوری اسلامی را مسئول قتل او می دانیم.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۶ آبان ۱۴۰۲

**************

پاداش های میلیاردی و دهن کجی بازیکنان فوتبال به مردم عزادار

سال گذشته بازی‌های جام جهانی فوتبال با جنبش «زن، زندگی، آزادی» و کشته‌شدن شدن صدها زن و کودک و نوجوان در سرکوب خونین اعتراضات سراسری مردم ایران همزمان شد.
بسیاری از مردم خواهان حمایت بازیکنان تیم ملی فوتبال از حرکت آزادی‌خواهانۀ مردم و نشان دادن همدردی خود با خانواده‌های کشته‌شدگان بودند. به رغم این خواست عمومی، بازیکنان تیم جمهوری اسلامی قبل از بازی‌ها به دیدار رئیسی رفتند. دست به سینه جلو او به صف ایستادند، با وجود قراردادهای میلیاردی از او درخواست کمک مالی کردند، قول و قرارهایی گذاشتند و با او عکس یادگاری گرفتند.
همچنین پیش از بازی‎ها در حالی که مردم ایران داغدار خون بهترین جوانان و عزیزترین فرزندان خود و غرق در عزا و خشم بودند، اعضای تیم با ژست‌هایی شاد و خندان درحالی که از سرو کول هم بالا می‌رفتند، عکس گرفتند و رسانه های دولتی در نشر و بازنشر این تصاویر چیزی کم نگذاشتند.
نتیجۀ آن بازی‌ها دو باخت و یک برد و نتیجۀ آن خوش رقصی‌ها و نوکرمآبی‌ها مجوز واردات خودرو خارجی بی محدودیت بود. حالا این خودرو ها یکی یکی وارد می‌شود و برای هر یک از این بازیکنان ۱۰۰ میلیارد تومان سود دارد. در حالی که هنوز خون جوانان کشته شده بر کف خیابان ها می‌جوشد و می‌تپد، خانواده‌های داغدارشان در سالگرد کشته شدن عزیزانشان نه تنها از برگزاری مراسم بزرگداشت محروم شدند، بلکه به شدت سرکوب دستگیر و زندانی یا درخانه هایشان حبس شدند، بازیکنان تیم جمهوری اسلامی با جایزه های میلیاردی‌شان عکس می‌گیرند و رو به دوربین در چشم میلیون ها مردم داغدیده و عزادار لبخند می‌زنند.
در شرایطی که سفره‌های کارگران و زحمتکشان روزبه‌روز خالی‌تر می‌شود و اعتراض‌های معلمان، بازنشسته‌ها و کارگران صنعتی به سرمایه‌داری استبدادی حاکم ادامه ‌دارد، بدیهی است که کسانی که از چنین رانت‌هایی برخوردار می‌شوند خواهان تداوم وضع کنونی باشند، و حتی اگر برخی از آنان خواهان تغییراتی هم باشند، آن تغییرات را در جهت روی کار آمدن رژیمی پیش ببرند که علاوه بر میدان دادن بیشتر به آنان رانت‌هایشان را نیز بیش از پیش افزایش دهد.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۵ آبان ۱۴۰۲

**************

یادآوری مانیفست جوانان غزه در سال ۲۰۱۰

در سال ۲۰۱۰ و در پی یکی از حملات اسراییل به غزه گروهی از دانشجویان غزه در اعتراض به زندگیِ جهنمی خود و برای تغییر آن متنی را با عنوان «مانیفست جوانان غزه برای تغییر وضع موجود» منتشر کردند که ما در زیر آن را - که پیش‌تر در سال ۱۳۸۹ از سوی «کمیتۀ هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری» منتشر شده است - به مناسبت جنگ کنونیِ اسراییل و حماس بازنشر می‌کنیم. این مانیفست در آن زمان توجه بسیاری از مردم جهان را به واقعیت زندگی مردم فلسطین و مطالبات آزادی‌خواهانۀ جوانان غزه معطوف کرد و نشان داد که مردم غزه علاوه بر جهنمی که دولت اسراییل برای آنها ساخته است از ستمگری و سرکوب دولت ارتجاعی حماس نیز رنج‌ می‌برند. ...
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع اعتراضی بازنشستگان خوزستان

دیروز سه شنبه ۲ آبان ماه ۱۴۰۲ تعدادی از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی تجمعی اعتراضی در جلوی استانداری خوزستان-اهواز برگزار کردند.
این بازنشستگان مسبب وضعیت نابسامان کنونی خود و دیگر بازنشستگان کشور را حکومت اسلامی دانستند و پشتیبانی خویش را از دیگر بازنشستگان کشوری، لشگری، فولاد، مخابرات و تامین اجتماعی اعلام کردند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۳ آبان ۱۴۰۲

**************

تلاش جمهوری اسلامی برای امحای آثار جنایت های دهه ۶۰

حاکمیت جمهوری اسلامی همواره در سال های گذشته سعی در نابودی و از بین بردن آثار جنایات خود داشته است. تخریب، ساخت و ساز و تغییر بافت گورهای زندانیان سیاسی اعدام شده دهه شصت در سراسر ایران از دیرباز در دستور کار نهادهای امنیتی بوده و متاسفانه در برخی شهرستان ها موفق به انجام آن شده اند.
در روزهای گذشته نیروهای امنیتی بخشی از آرامستان بهشت رضا در مشهد را، که محل خاک سپاری زندانیان سیاسی اعدام‌ شده دهه شصت است، با بولدوز با خاک یکسان کردند. تخریب های اخیر در مشهد از اوایل مهر ماه شروع شده و کماکان ادامه دارد. گرچه از سال ۱۳۹۵ نابودی آثار جنایت در آرامستان بهشت رضا و تپه سلام مشهد که محل دفن زندانیان سیاسی است در دستور کار نهادهای امنیتی بوده اما در روزهای گذشته این اقدام شدت بیشتری به خود گرفته است.
در گذشته مشابه همین اقدام در شهرهای اهواز، تبریز و بابل نیز صورت گرفته است.
در اهواز گورهای جمعی ۴۴ نفر از زندانیان سیاسی، که در یک تکه زمین بایر در سه کیلومتری شرق گورستان بهشت‌ آباداین شهر مدفون شده اند، تخریب شد و ساخت و سازهایی در آنجا برای از بین بردن آثار جرم و جنایت صورت گرفت. در جریان خاک برداری از زمین های انتهای فاز ۲ پاداد شهر و بلوار بنکدار اجساد تلنبار شده در یک گور دسته جمعی كه با سیمان پوشیده شده بودند آشکار شد که در نهایت نیروهای امنیتی آنها را با خاک پوشاندند و پروژه تعریض خیابان را جهت پنهان سازی این گورها ادامه دادند.
همچنین در گذشته و در آرامستان وادی رحمت شهر تبریز نیز بیش از ۷۵ مزار از قبرهای اعدام شدگان سال ۶۷ و به طور کلی دهه شصت تخریب شد. نیروهای وزارت اطلاعات با ریختن بتون و سیمان به ضخامت بیش از ۱۰ سانتیمتر و صاف كردن زمینهای این بخش از گورستان آثار کشتار و قتل عام خود را از بین بردند.
همچنین در شهر بابل مزار بسیاری از زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه شصت و بویژه سال ۶۷ که در قبرستان بهائیان و آرامستان یهودیان شهر مدفون شده بودند توسط عوامل وزارت اطلاعات و سپاه از بین رفت. بر روی بخشی از گورهای زندانیان سیاسی ساختمان های چندطبقه بصورت واحدهای آپارتمانی به نام کوثر ۱ الی ... ساخته شد و تمام آن واحدهای مسکونی به عوامل نیروهای سپاه و انتظامی واگذار شدند. به عبارت دیگر قاتلان بر روی مزار مقتولان خویش خانه ساخته اند و در آنها زندگی می کنند تا به این ترتیب هیچ اثری از جنایاتشان باقی نماند.
گورستان خاوران نیز در چند سال اخیر با اجبار نیروهای وزارت اطلاعات محل دفن درگذشتگان بهائی شده که این امر با مخالفت خانواده های دادخواه و جامعه بهائیت رو به رو شده است. تغییر بافت گورستان خاوران بوسیله ایجاد قبرهای جدید از روش های متداول حاکمیت برای نابود سازی آثار جنایت خود است.
بسیاری از مردان و زنان جوان در دهه شصت به ویژه تابستان ۶۷ به دلیل عضویت در گروه ها و سازمان های سیاسی توسط وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران اعدام شدند و به قتل رسیدند. کشتار تابستان ۶۷ با فتوا و تایید روح الله خمینی از طریق کمیته مرگ صورت گرفت که اعضای آن را او منصوب کرده بود. بسیاری از افراد دخیل در آن کشتارها بعدها در رأس قوه قضاییه و مجریه قرار گرفتند. رئیس جمهور فعلی کشور نیز یکی از اعضای کمیته کشتار تابستان ۶۷ است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱ آبان ۱۴۰۲

**************

تجمعات اعتراضی بازنشستگان در دزفول، اهواز، شوش، کرخه و هفت تپه

امروز یکشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان تأمین اجتماعی در اعتراض به وضعیت معیشتی ناگوار و نابسامانی های حاکم بر سازمان تأمین اجتماعی در پرداخت مستمری ها دست به تجمع زدند.
این تجمع در شهر اهواز در جلوی سازمان تامین اجتماعی و همچنین راهپیمایی تا میدان فرهنگ شهر (میدان کارگر) ادامه یافت.
بازنشستگان شوش، کرخه و هفت تپه نیز با حضور در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش خواهان تامین حق و حقوق خود از این سازمان شدند.
بازنشستگان دزفول نیز در اعتراض به مدیران و مسئولان، در جلوی در ساختمان سازمان تامین اجتماعی و دفتر رئیس سازمان تجمع کردند و خواهان پیگیری وضعیت اسفناک تمام بازنشستگان شدند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۳۰ مهر ۱۴۰۲

**************

الهه محمدی و نیلوفر حامدی به ۲۵ سال زندان محکوم شدند

الهه محمدی و نیلوفر حامدی دو خبرنگاری که اخبار کشته شدن مهسا (ژینا) امینی را در سال گذشته و در ابتدای خیزش مهسا پیگیری و منتشر کردند و بیش از یک سال است که در زندان اوین محبوس هستند به ترتیب به ۱۲ و ۱۳ سال زندان محکوم شدند.
شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی این دو خبرنگار را در هر ۳ عنوان اتهامی مجرم شناخت و بر مبنای آن خانم محمدی را به تحمل ۶ سال حبس به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا، ۵ سال حبس به دلیل اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور و همچنین به تحمل یک سال زندان به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران مجرم شناخت.
خانم نیلوفر حامدی نیز به تحمل ۷ سال حبس به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا، ۵ سال حبس به دلیل اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور و همچنین به یک سال زندان به علت فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران محکوم شد.
این دو روزنامه‌نگار به مدت دو سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات نیز محروم شدند.
در صورت تایید احکام صادره در دادگاه تجدیدنظر ۶ سال از حکم ۱۲ سال زندان خانم محمدی و ۷ سال از حکم ۱۳ سال زندان خانم حامدی قابل اجرا خواهد بود.
این احکام سرکوبگرانه و وحشیانه که صرفا درپی انتشار یک خبر و انجام وظیفه روزنامه نگاری صادر شده، نشان دهنده هراس جمهوری اسلامی از گردش آزاد اطلاعات و به ویژه انتشار اخبار مربوط به سرکوب و کشتار، و دشمنی ریشه دار این نظام استبدادی با آزادی بیان است.
ما این احکام ناعادلانه را محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری الهه محمدی و نیلوفر حامدی و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۳۰ مهر ۱۴۰۲

**************

پاسخ به یک نقد

آقای امیرعباس آذرم‌وند، از امضاکنندگان منشور آزادی، رفاه، برابری، متنی را دربارۀ یکی از پست‌های کانال با عنوان «جنگ کنونی را باید به جنگ کارگران فلسطین و اسراییل علیه سرمایه‌داری تبدیل کرد» برای کانال فرستاده است.
ضمن سپاس از احساس مسئولیت و همدلی ایشان با منشور آزادی، رفاه، برابری، و نیز استقبال از نقدهای مخاطبانِ کانال، متن ایشان را همراه با پاسخ خود در اینجا منتشر می‌کنیم... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

کودکان زاهدان و غزه قربانیان حاکمان و نظام سرمایه داری

برای مشاهده و مطالعه مطالب کانال منشور آزادی، رفاه، برابری اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده تصاویر اینجا کلیک کنید.
در میان سیل اخبار جنگ و کشتار در غزه، نیروهای امنیتی و نظامی با سوءاستفاده از این وضعیت، دیروز جمعه ۲۸ مهر ماه ۱۴۰۲ مسجد مکی را محاصره و به مردم معترض زاهدان حمله کردند.
در این حمله وحشیانه به نمازگزاران بلوچ، بسیاری از آنها بازداشت و مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.
افراد بازداشت شده با اتوبوس به مکان های نامعلومی منتقل و تعداد زیادی هم در این میان زخمی شدند که در میان آنها کودکان نیز دیده می شوند.
نیروهای نظامی که قصد ورود به مسجد مکی را داشتند با مقاومت مردم رو به رو شدند. از این رو با پرتاب سنگ به تخریب و شکستن شیشه های مسجد دست زدند.
هویت ۱۹ تن از بازداشت شدگان که تا اکنون مشخص شده به شرح زیر است:

۱- یاسر بلوچ ۲- محمد رخشانی ۳- عامر شیروزهی ۴- محمدامین محمدزهی ۵- بلال رخشانی ۶- امین الله عالیزهی ۷- یاسر عالی زهی ۸- عبدالملک کمال‌خانزهی ۱۰- امین مینگل براهویی ۱۱- یاسین عیسی‌زهی‌ریگی ۱۲- عبدالله بیلورانی ۱۳- احمد کبدانی ۱۴- ارسلان رخشانی ۱۵- آریان نوتی زهی ۱۶- سعید کبدانی ۱۷- عرفان شاهوزهی ۱۸- احسان کرمزهی ۱۹- محمد اویس نارویی

مردم زاهدان و بلوچ بعد از قتل ژینا (مهسا) امینی تا به امروز نقش اصلی و پر رنگی در زنده نگه داشتن شعله اعتراضات داشته اند. مردمی که همواره در محرومیت، تبعیض و فقر مطلق و سیستماتیک به سر برده اند و در طول تمام این سالها توسط بسیاری از هموطنان مرکز نشین خود با بی تفاوتی مواجه شده اند، در بیش از یک سال گذشته در کنار مردم کردستان پیشگام مبارزه مردم محروم و ستم دیده ایران برای آزادی، رفاه و برابری بوده اند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۹ مهر ۱۴۰۲

**************

فضای جنگی فضای اعدام و سرکوب بیشتر است

در شرایطی که فقر و فلاکت روز افزون و تورم ۵۰ درصدی بیش از ۳۰ میلیون نفر از مردم ایران را به زیر خط فقر کشانده به طوری که خانواده ها برای تأمین نان خوردن، پوشاک و سرپناه دچار مشکلات اساسی هستند، یک میلیون کودک مجبور به ترک تحصیل شده و برای لقمه ای نان راهی خیابان ها شده اند، در صف مقابل تعداد میلیونرها (بر اساس دلار) در ایران به رقم ۲۴۶ هزار نفر رسیده که این آمار ۴ برابر ترکیه و ۳ برابر مصر برآورد شده است... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

چند خبر

- طبق اعلام مرکز آمار ایران ۹۲۸ هزار کودک در مقاطع مختلف مجبور به ترک تحصیل شده اند. این مرکز در گزارش جدیدی با عنوان «گزارش وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران بهار ۱۴۰۲» که اخیرا منتشر شده به این مسئله اشاره دارد که در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، بیش از ٩٢٨ هزار کودک در مقاطع مختلف تحصیلی از تحصیل بازمانده اند، که شامل ١٧۵ هزار دانش‌آموز ابتدایی، ١٩٧ هزار دانش‌آموز متوسطه‌ی اول و ۵۵۶ هزار کودک ۱۵ تا ۱۷ ساله هستند. طبق این آمار ترک تحصیل کودکان شش تا ١١ سال ۲ درصد، نوجوانان ١٢ تا ۱۴ سال ۱۰ درصد و دانش‌آموزان ١۵ تا ١٧ سال ۲۰ درصد ترک تحصیل در سال تحصیلی گذشته بوده است. فقر اقتصادی و کالایی کردن آموزش از دلایل اصلی رها کردن تحصیل در بین دانش آموزان است.

- با افزایش هزینه های زندگی و نرخ تورم در سال های گذشته و بویژه در ماه های اخیر زنان کارگر و زحمتکش در فشار و سختی های مضاعفی قرار گرفته اند. پرداخت دستمزد پایین به زنان کارگر بویژه در کارگاه ها و کارخانه ها و سوق دادن آنان به شغل های خدماتی طاقت فرسا و تبعیض در محیط های کار از مشکلاتی است که بسياری از زنان ایران با آن دست و پنجه نرم می کنند. این مشکلات در شهرهای حاشیه ای و محروم بیشتر بوده و خشونت های خانوادگی را نیز می توان به آن اضافه کرد. زنان بسیاری به عنوان سرپرست خانوار باید با پرداخت انواع هزینه ها شامل اجاره بهای مسکن، مواد خوراکی و بهداشتی، تحصیل فرزندان، دارو و ... دست و پنجه نرم کنند و این در حالی است که حاکمیت هیچ گونه توجهی به مشکلات و معضلات آنها ندارد و تمام هم و غم خود را صرف سرکوب زنان و حجاب اجباری و تحمیلی کرده است.

- پرونده عباس دریس تنها شاهد جنایت و کشتار مردم معترض در نیزارهای ماهشهر در خیزش مردمی سال ۹۸ در تاریخ ۳۰ مهر ۱۴۰۲ دوباره بررسی می شود. به گفته وکیل این کارگر، حکم اعدام وی به دلیل اعاده دادرسی از سوی شعبه نهم دیوان عالی کشور متوقف شده تا به درخواست او رسیدگی شود. همچنین برای عباس دریس وثیقه ای به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان و برای برادرش محسن دریس وثیقه ۴ میلیارد تومانی صادر شده است که مسلما آنها توانایی تامین این وثیقه ها را ندارند و این در حالی است که دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی به خوبی به این امر واقف اند و با صادر کردن وثیقه های سنگین برای این دو برادر می کوشند فشار جدیدی بر آنها اعمال کنند.

- آرمیتا گراوند همچنان در بیمارستان و تحت تدابیر شدید امنیتی و در کما به سر می برد و وضعیت او در چند روز اخیر مناسب نبوده است. حکومت همچنان در مورد اتفاق بوجود آمده برای این دانش آموز در مترو توضیح قانع کننده نمی دهد. بر عکس با پافشاری در روایت خود از این حادثه سعی در پنهان کردن بخش زیادی از حقایق ماجرا دارد. در همین راستا دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و خواجه نصیر با نصب تصاویری از آرمیتا گراوند با شعار «جمهوری اسلامی کودک‌کش» به وضعیت او واکنش نشان دادند.

- در روز سه شنبه ۲۵ مهر ماه ۱۴۰۲ تعدادی از کارکنان رسمی شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز (آغاجاری) در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌ بر حق خود دست به تجمع زدند. این اعتراضات در هفته های اخیر از طرف کارگران و کارکنان شرکت نفت و گاز به صورت مداوم جریان داشته است. آنها مطالبات خود را اعلام کرده اند که شامل حذف محدودیت حق‌ سنوات بازنشستگی، بازگرداندن کسورات مازاد مالیات و حذف سقف حقوق می شود.

- بازنشستگان نیز طبق معمول هفته های گذشته در چندین شهر و نقاط مختلف کشور دست به تجمع و اعتراض زدند. تداوم اعتراض ها و تجمعات بازنشستگان در پیگیری وضعیت خود و عدم رسیدگی نهادها و سازمان‌های مربوطه به مطالبات آنان از بی توجهی حکومت به خواست بازنشستگان و اصرار بر ادامه رویه تبعیض آمیز خود نشان دارد.

- داریوش مهرجویی فیلمساز، مترجم و هنرمند ایرانی و از بنیان گذاران و پیشگامان موج نو سینمای ایران در دهه ۴۰ همراه همسرش وحیده محمدی فر به طور فجیع و مشکوکی به قتل رسیدند. برای بسیاری از مردم قتل داریوش مهرجویی و همسرش که همواره از منتقدان سانسور حکومتی و مدافع آزادی بیان و نشر آزادانه آثار ادبی و هنری بوده اند، یادآور خاطره جانگداز قتل روشنفکران در جریان قتل های حکومتی موسوم به"زنجیره ای" است. همچنین در مراسم تشییع مهرجویی و همسرش مردم شعار زن، زندگی، آزادی سر دادند و خواهان شناسایی و مجازات آمران و عاملان قتل ها شدند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۷ مهر ۱۴۰۲

**************

بمباران بیمارستان غزه، از هر طرف که باشد، محکوم است

دیشب بیمارستان (المعمدانی) در غزه بمباران شد و بسیاری از بیماران، زنان و کودکانی که از چند روز قبل به دلیل حمله های دولت اسرائیل در آنجا پناه گرفته بودند و کادر پزشکی و امداد قتل عام شدند. برای مطالعه متن و دیدن تصاویر اینجا کلیک کنید.

**************

تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث پالایشگاه آبادان

روز جمعه ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۲ تعدادی از کارگران ارکان ثالث پالایشگاه آبادان در محل نماز جمعه این شهر تجمع کرده و خواسته های بر حق خود را به شرح زیر اعلام کردند:
- حذف شرکت های پیمانکاری که مسئولیت تامین نیروی انسانی را بر عهده دارند
- اعطای وام کم بهره به کارگران ارکان ثالث توسط وزارت نفت
- اجرای طرح دقیق طبقه بندی مشاغل و محاسبه آن از ابتدای سال ۱۴۰۲
- یکسان سازی دستمزدها برای تمام کارگران رسمی و غیر رسمی و عدم تبعیض در ارائه امکانات رفاهی در واحدها
پیمانکاران و قرارگاه خاتم سپاه که هر دو از باندهای مافیایی در اداره، جذب نیرو و بستن قراردادها با کارگران و همچنین پرداخت دستمزدها در شرکت نفت هستند از عاملان اصلی وضعیت نامطلوب کارگران در پالایشگاه ها و واحدهای کاری زیر مجموعه آن می باشند.
کارگران خواهان کوتاه شدن دست این دو باند مافیایی و بستن قراردادها به صورت مستقیم با شرکت نفت هستند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۲ مهر ۱۴۰۲

**************

حکم پیمان فرهنگیان از امضاکنندگان منشور آزادی، رفاه، برابری در دادگاه تجدید نظر صادر شد

رای دادگاه تجدید نظر پیمان فرهنگیان شاعر، فعال کارگری و از امضاکنندگان منشور آزادی، رفاه، برابری روز جمعه ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۲ از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو آستانه اشرفیه صادر شد.
احکام صادره قبلی شامل یکسال حبس تعزیری، دو سال تبعید به شهرستان زابل و دو سال ممنوعیت خروج از کشور بر اساس اتهام «تبلیغ علیه نظام» که در تاریخ ۲۹ شهریور امسال بر علیه این فعال کارگری تایید شده بود در دادگاه تجدید نظر به او اعلام شد.
همچنین احتمال به اجرا درآمدن حکم سابق پیمان فرهنگیان که ۷ سال حبس تعلیقی می باشد کماکان وجود دارد.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۲ مهر ۱۴۰۲

**************

باز نشر

بیانیه جنبش دمکراتیک زنان در اسرائیل درباره جنگ غزه

یورش خونینی که از ۷ اکتبر آغاز شد، خود واکنشی به تداوم محاصره‌ی نوار غزه توسط دولت اسرائیل و اشغال سرزمین‌های فلسطین بود. در اقدامی برنامه‌ریزی شده، حماس یک حمله بزرگ را آغاز کرده و هزاران راکت را به سمت اسرائیل پرتاب کرد و از طرفی دیگر نیز شبه‌نظامیان آن، به حومه‌ی شهرها و روستاهای اسرائیل نفوذ کردند. پیامدهای اولیه‌ی این حمله کشته شدن بیش از ۹۰۰ اسرائیلی از جمله بیش از ۷۰ سرباز و مجروح شدن بیش از ۲۴٠٠ تن از شهروندان مدنی دیگر را در پی داشت. همزمان بیش از ۷٠٠ فلسطینی کشته و بیش از ٢٩٠٠ نفر نیز بر اثر بمباران اسرائیل در غزه زخمی شده‌اند.
خشونت وحشتناک علیه غیرنظامیان اسرائیلی از جمله زنان، کودکان و افراد سالمند، که تصاویر آن را در شبکه‌های مختلف رسانه‌ای مشاهده کردیم، عمیقاً نگران کننده است. اعضای بسیاری از خانواده‌ها بصورت دسته‌جمعی در خانه‌های خود کشته یا اسیر شدند. جنبش دموکراتیک زنان، به ویژه نگران وضعیت اسفبار زنان و کودکانی هست که در حال حاضر در اسارت هستند. ما از جامعه‌ی بین‌المللی می‌خواهیم که بر طرفین درگیر فشار بیاورد تا فوراً تمامی غیرنظامیان، اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و بویژه کودکان و زنانی که در اسارت به سر می‌برند، آزاد شوند.
ما همچنین، حمله به غیرنظامیان بی‌گناه را به شدت محکوم می‌کنیم. با این‌حال، ما بر این مسئلە تأکید می‌ورزیم که این محکومیت شامل غیرنظامیان فلسطینی نیز می‌شود، موضعی که دولت اسرائیل با آن همسو و موافق نیست. برای بررسی این وقایع غم‌انگیز، در نظر گرفتن زمینه و علل آن‌ها بسیار مهم است از جمله: اشغال مداوم و محاصره‌ی غزه، نقض روزانه و تعرض شهرک‌نشینان در کرانه‌ی باختری و بیت‌المقدس شرقی به حقوق اولیه‌ی فلسطینیان.
ما پیش از این بارها در این مورد هشدار داده بودیم که تشدید این اوضاع بهای سنگینی برای تمام طرفین، عمدتاً غیرنظامیان بی‌گناه، بویژه زنان و کودکان، از هر دو طرف را در برخواهد داشت. دولت اسرائیل که ما آن را یک رژیم پرو-فاشیست توصیف می‌کنیم، نه تنها از حملات خشونت‌آمیز علیه فلسطینی‌ها حمایت می‌کند، بلکه خشونت‌هایی که به پاک‌سازی قومی منجر می‌شود را نیز هدایت می‌کند. نشانه‌های آشکاری که در خشونت و کشتار علیه فلسطینی‌ها به چشم می‌خورد، اکنون به طرز غم‌انگیزی، دامن اسرائیلی‌ها را نیز گرفته است.
توسعه و تداوم مستمر خشونت‌های جاری خطر جدی یک درگیری بزرگتر در منطقه را با پیامدهای ویرانگر به همراه دارد. ما معتقد هستیم که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در خطوط آتش‌بس قبل از ١٩۶٧ در کرانه‌ی باختری و نوارغزه و بیت‌المقدس شرقی، تنها راه‌حل عادلانه و پایدار برای جلوگیری از ادامه‌ی خونریزی است.

منبع: https://maki.org.il/en/?p=31254

ترجمه: حیدر جهانگیری

**************

با مردم زلزله زده افغانستان همدردی می کنيم و از نفرت پراکنی علیه آنان بیزاریم

شامگاه سه شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ زلزله ای به بزرگی ۶.۳ ریشتر در ۴۰ کیلومتری غرب شهر هرات افغانستان به وقوع پیوست. این زلزله مرگبارترین زمین لرزه ای است که از سال ۱۹۹۸ به این سو در افغانستان رخ داده است. بر اثر این زلزله تا کنون دست کم ۲۵۰۰ نفر جان باخته و بیش از ۲۰۰۰ نفر زخمی شده اند. زلزله در افغانستان و بویژه در ولایت هرات ویرانی های بسیاری بر جای گذاشته است از جمله ۱۳۲۰ خانه خراب و ساکنان به جای مانده در سرمای پاییز بی خانمان شده اند و در بدترین شرایط با کمترین امکانات به سر می‌برند.

تحمل و دست و پنجه نرم کردن با بلایای طبیعی، از جمله زلزله بدون شک برای مردم رنج دیده و مظلوم افغانستان بسیار سخت تر و دشوار تر از مناطق دیگر دنیا است. زیرا نزدیک به چهل سال جنگ موجب ویرانی تمام امکانات و زیرساخت های لازم برای مقاومت دربرابر چنین بلایایی در افغانستان شده است. مردم افغانستان چند دهه گذشته را با تجاوزهای نظامی پی در پی کشورهایی چون شوروی و آمریکا و همچنین نیروهای تروریستی مورد حمایت ارتش پاکستان مانند القاعده، و جریانات ارتجاعی و زن ستیز اسلامی مانند طالبان سپری کرده اند و همچنان زیر سلطه استبداد دینی طالبانی در فقر، بیکاری، بی حقوقی، تبعیض جنسیتی، نابسامانی و وحشت از حاکمان خون ریز تا دندان مسلح به سر می برند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

به مناسبت روز جهانی مبارزه برای الغای مجازات اعدام*

برای مشاهده و مطالعه مطالب کانال منشور آزادی، رفاه، برابری اینجا کلیک کنید.
جامعۀ سرمایه‌داری از یک سو به «تمدن» خود افتخار می‌کند و، از سوی دیگر، عمل وحشیانه‌ای به اسم «اعدام» را در حق انسان‌ها روا می‌دارد. نظریه‌پردازان این جامعه از مجازات اعدام همچون وسیله‌ای برای اصلاح یا ارعاب جامعه دفاع می‌کنند. اما فردی که به اعدام محکوم می‌شود حق دارد اگر از دولت بپرسد: به چه حقی من را برای اصلاح یا ارعاب دیگران اعدام می‌کنید؟ از این گذشته، به گواهی تاریخ و آمار، اعدام نه توانسته مردم دنیا را اصلاح کند و نه قادر بوده آنان را مرعوب سازد. برعکس، تاریخ و آمار به ما می‌گویند اعدام اثر معکوس بر جامعه داشته و دامنۀ جرم را افزایش داده است. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**************

به‌ این توحش هرچه زودتر باید پایان داد!

جنگ حماس و اسرائیل دامنۀ گسترده‌ای گرفته است و ساعت به ساعت مردمِ هر دو طرف به خاک و خون کشیده می‌شوند. یک طرف بر اجساد انسان‌ها شادی و پایکوبی می‌کند و طرف دیگر این شادی و پایکوبی را با کشتار و آواره کردن صدها هزار انسان پاسخ می‌دهد. آنچه در همین دو سه روز به چشم آمده نمایش توحش عریان و افسارگسیختۀ هر دو سوی این جنگ انسان‌ستیز بوده است.
حماس کشتار انسان‌ها را به داخل شهرهای اسرائیل کشانده و اسرائیل هزاران تن بمب روی غزه ریخته و تازه هنوز حملۀ گسترده‌ای را که وعده داده آغاز نکرده است. در همین حال، آمریکا نیز ناوهای هواپیمابر خود را به منطقه فرستاده است.
احتمال این‌که جمهوری اسلامی به‌طور مستقیم وارد جنگ شود بسیار ضعیف است. اما روشن است که سرایت فضای جنگی به داخل کشور به سود این رژیم جنگ‌افروز است، زیرا شدت سرکوب را سنگین‌تر از پیش می‌کند و جنبش آزادی‌خواهانۀ مردم را تحت شعاع خود قرار می‌دهد. برای نمونه، پس از انتشار اخبار جنگ و جشن و شادی اعوان و انصار حکومت برای پیروزی اولیۀ حماس، وضع آرمیتا گراوند، دختری که در بیمارستان در کُما به سر می‌برد، تقریباً به دست فراموشی سپرده شده است. از سوی دیگر، بدیهی است که در شرایط کنونی دمیدن جمهوری اسلامی در آتش جنگ، مخالفان حماس را تحریک کند، که به‌نوبۀ خود می‌تواند آتش جنگ را به سود اسرائیل شعله‌ور کند. واکنش هواداران باشگاه پرسپولیس به برافراشتن پرچم فلسطین در ورزشگاه آزادی را می‌توان کنش تحریک‌آمیزی از این دست تلقی کرد.
فراموش نکنیم که یکی از شعارهای مخالفان جمهوری اسلامی در اعتراض‌های سال‌های اخیر شعار ناسیونالیستی «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» بوده، که البته در جنبش «زن، زندگی، آزادی» شنیده نشد. هیچ بعید نیست که در صورت گسترش دامنۀ جنگ به داخل کشور، شعارهای ناسیونالیستی از این دست دوباره مطرح شوند، که به نوبۀ خود آتش جنگ را به سود جریان‌های راست افراطی و فاشیستی شعله‌ورتر خواهند کرد.
بدین‌سان، اگرچه بی‌تردید جمهوری اسلامی است که در تنور جنگ ارتجاعی حماس و اسرائیل می‌دمد، اما همین امر می‌تواند مخالفان جنگ‌افروزِ سلطنت‌طلبِ او را تحریک ‌کند تا بیش از پیش در آتش جنگ بدمند. روشن است که در این میان آن که متضرر می شود توده مردم تحت‌ستم و جان به لب رسیده‌ای است که مسئلۀ اصلی‌اش نه جنگ بلکه آزادی، رفاه، و برابری است، خواستی که در صورت سرایت فضای جنگی به داخل کشور زیر خروارها آوار جنگ مدفون خواهد شد، همان‌گونه که در دهۀ ۶۰ اعتراض‌های مردم زیر آوار سنگین جنگ ایران و عراق مدفون شد. از سوی دیگر، صرف نظر از پیامد جنگ اسرائیل و حماس در ایران، چنان‌که اشاره شد، این جنگ اکنون به مرحله‌ای رسیده است که دم به دم از مردم دو طرف قربانی می‌گیرد، مردمی که هیچ نقشی در برپایی این جنگ نداشته‌اند و می‌خواهند در صلح و آرامش زندگی کنند. بنابراین، نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان سکوت در مورد این جنگ ارتجاعی دون شأن انسان است و مردم صلح‌طلب دنیا باید به هر طریق ممکن خواهان پایان این جنگ خانمان‌سوز شوند.
جنگ افروزان را بگو شلیک نکنند
کودکی می‌خواهد بخوابد.
دیکتاتورها را بگو خاموش باشند
شاعری می‌خواهد شعر بخواند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۷ مهر ۱۴۰۲

جنگ اسرائیل و حماس توحش عریان و افسار گسیخته

هر دو سوی جنگ علیه مردم بی دفاعِ هردو طرف است.

این جنگ ارتجاعی را محکوم می کنیم و خواهان پایان هر چه سریع تر آن هستیم.

**************

پاسخ به یک اظهار نظر

برای مشاهده و مطالعه مطالب کانال منشور آزادی، رفاه، برابری اینجا کلیک کنید.
یکی از دوستان عضو کانال نوشته است:

«با درود دوست گرامی. از اعضای کانال شما هستم. ملاحظه‌ای بر شعار آزادی، رفاه، برابری هست. اگر نان نباشد آزادی بی‌معنی‌ست. در نتیجه اولویت اول رفاه میباشد نه آزادی. منشور رفاه برابری آزادی گویاترست. مانا و پیروز باشید.»

درود بر شما دوست عزیز
اگر به متن منشور آزادی، رفاه، برابری مراجعه کنید خواهید دید که از نظر این منشور هدف از طرح خواست‌های بیست گانۀ منشور (که همه را می‌توان تحت عنوان سه خواست کلی «آزادی، رفاه، برابری» خلاصه کرد)، که باید در یک حکومت شوراییِ ضدسرمایه‌‌داری متحقق شوند، افزایش توان مادی، فکری، و فرهنگی طبقۀ کارگر برای مبارزه با سرمایه‌داری است. بنابراین، این سه خواست یک هدف واحد را دنبال می‌کنند، در راستای یکدیگرند و به عنوان قانون، همزمان و همراه هم متحقق خواهند شد. پس نسبت به یکدیگر تقدم و تأخر ندارند. اگر بحث تقدم و تأخر مطرح باشد، با همان منطقی که شما طرح کرده‌اید می‌توان گفت اگر آزادی بیان نباشد خواست نان هم نمی‌تواند مطرح شود.
پس، تا آنجا که به هدف واحدِ فوق مربوط می‌شود، این خواست‌ها می توانند فارغ از تقدم و تأخر به همان ترتیبی نیز که شما طرح کرده‌اید ردیف شوند. اما در اینجا نکتۀ ظریفی وجود دارد که جدا از مبحث تقدم و تأخرِ مورد نظر شماست. آن نکته این است که آزادی همچون یک خواست سیاسی ارادۀ امضاکنندگان منشور برای جایگزینیِ اجتناب‌ناپذیر استبداد دینیِ حاکم با یک دموکراسی شوراییِ سرمایه‌ستیز را بهتر منعکس می‌کند تا رفاه، که بیشتر جنبۀ اقتصادی دارد. پیروز باشید.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۳ مهر ۱۴۰۲

**************

روز جهانی معلم را گرامی می‌داریم

۱۳ مهر مصادف است با ۵ اکتبر روز جهانی معلم. در ایران در حالی این روز را گرامی می‌داریم که شماری از معلمان معترض و آزادی‌خواه در بدترین شرایط در زندان به‌سر می‌برند. همچنین در ماه‌ها و روزهای پیش از شروع سال تحصیلی جدید، ده‌ها معلم و استاد دانشگاه به علت فعالیت‌های آزادی‌خواهانه خود و دفاع از دانش‌آموزان و دانشجویان معترض بازخرید یا اخراج شده‌اند تا مداحان و طلبه‌های حوزۀ علمیه و سرسپردگان رژیم آزادی‌ستیز جای آنان را در مدارس و دانشگاه‌ها بگیرند.
معلمان آزادی‌خواه نه تنها برای مطالبات اقتصادی و سیاسی خود مبارزه کرده‌اند، بلکه همواره به کالایی و ایدئولوژیک شدن نظام آموزشی اعتراض کرده‌ و از حق دانش‌آموزان و دانشجویان برای رشد و بالندگی در جامعه‌ای آزاد دفاع کرده‌اند.
معلمان به عنوان بخش پیشرو، مهم، و تأثیرگذار طبقۀ کارگر نه تنها برای خود و هم‌طبقه‌ای هایشان، برای دانش‌آموزان خود و خانواده‌هایشان، برای رهایی انسان‌های تحت ستم و سلطۀ سرمایه‌داری استبدادی، برای آزادی، رفاه، برابری و یک زندگی شاد و انسانی مبارزه می‌کنند و به همین دلیل است که به شدیدترین شیوه‌های کینه‌توزانه سرکوب و با احکام زندان و تبعید و اخراج و بازخرید روبه‌رو می‌شوند.
با این همه، رژیم سرکوب‌گر هرگز نتوانسته، نه تنها با چنین احکام ظالمانه‌ای، بلکه حتی با ریختن خون عزیزترین کودکان و فرزندان این مردم، به‌ویژه دانش‌آموزانی که امروز به جای اینکه سرکلاس باشند زیر خاک سرد خفته‌اند، صدای آزادی‌خواهی این مردم ستم‌دیده، به‌ویژه معلمان آگاه و ستم‌ستیز، را خاموش کند.
روز جهانی معلم را به همۀ معلمان زحمتکش و آزادی‌خواه، به آموزگارانی که به هم طبقه‌ای‌های خود درس آزادگی و مقاومت در برابر ستم می‌دهند شادباش می‌گوییم.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۳ مهر ۱۴۰۲

**************

یک قربانی دیگر حجاب اجباری؟

در ساعت ۷ صبح روز یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ آرمیتا گراوند، دانش آموز ۱۶ ساله هنرستان عروة‌الوثقی منطقه ۱۱ تهران و اهل کرمانشاه در ایستگاه مترو میدان شهدا بیهوش و به بیمارستان فجر نیروی هوایی منتقل شده و اکنون در کما به سر می برد.
بنا بر گزارش ها، ماموران حجاب بان به دلیل نداشتن مقنعه چندین بار به آرمیتا تذکر دادند و با هُل دادن او و برخورد سرش به میله واگن در نهایت این دانش آموز زمین خورده و بی هوش شده است.
طی روزهای گذشته صدا و سیمای جمهوری اسلامی با پخش مصاحبه هایی از پدر و مادر این دانش آموز کوشیده اند حقیقت حادثه روی داده برای این نوجوان آسیب دیده را کتمان و لاپوشانی کنند.
همچنین تدابیر شدید امنیتی در بیمارستان فجر نیروی هوایی تهران بر قرار شده و از ملاقات و اطلاع رسانی درباره وضعیت آرمیتا گراوند جلوگیری می شود. خبرنگار روزنامه شرق نیز که برای تهیه گزارش به این بیمارستان رفته بود برای ساعاتی بازداشت شد.

**************

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۲ مهر ۱۴۰۲

رد درخواست آزادی مشروط آرش جوهری

آرش جوهری، فعال کارگری و زندانی سیاسی که دوران محکومیت ۷ ساله خود را در زندان اوین سپری می کند با فشار و اعمال نظر بازجو برای دومین بار پیاپی درخواست آزادی مشروط اش رد شده است.
این فعال کارگری و از امضا کنندگان "منشور آزادی، رفاه، برابری" که در سال ۱۳۹۹ بازداشت شده تاکنون بدون حتی یک روز مرخصی در حال سپری کردن حبس طولانی مدت خود است و نهادهای امنیتی با اعمال نفوذ در روند پرونده او می کوشند روحیه مقاوم اش را در هم شکنند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۰ مهر ۱۴۰۲

**************

چند خبر کارگری

در روزها و هفته های اخیر فشارها بر کارگران در نقاط مختلف کشور افزایش داشته است و بی تفاوتی نسبت به وضعیت آنان در بین مسئولان و بخش زیادی از مردم جامعه کماکان به چشم می خورد. در این بین می توان به وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز اشاره کرد. ۱۷ کارگر معترض گروه ملی فولاد اهواز که توسط شعبه دوازدهم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر به علت اعتراضاتشان علیه فساد در مدیریت این مجموعه، سطح نازل حقوق ها و عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، به جزای نقدی، زندان و شلاق محکوم شدند. اتهام منتسب به این کارگران معترض “اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال” اعلام شد و این در حالی است که کارگران این مجموعه تنها به دنبال مطالبات بر حق خود بودند.

از طرف دیگر کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن نیز اعلام کردند که شرکت "فلق" حقوق و دستمزد کارگران این شرکت در مرداد و شهریور را پرداخت نکرده است و این در حالی است که بسیاری از کارگران مجبور به تامین هزینه های سرسام آور تحصیل فرزندان خود در آستانه بازگشایی مدارس هستند.

کارگران کارخانه فولاد خزر در شهرک‌صنعتی رشت نیز در تاریخ ۵ شهریور نسبت به وضعیت بلاتکلیف کارخانه و مشخص شدن وضعیت شغلی خود دست به اعتراض زدند. ۴۰۰ کارگر این کارخانه در وضعیت نامعلمومی از نظر شغلی به سر می برند. تولیدات این کارخانه از ابتدای شهریور به دلیل آنچه مشکلات مالی ذکر شده متوقف شده است و بسیاری از کارگران این کارخانه معتقدند که کارفرما با ایجاد این زمینه سازی ها قصد فروش کارخانه را دارد.

کارگران کارخانه شستشوی طلای قلقله نیز که در شهر سقز واقع است بیش از ۳ ماه است که دستمزد خود را دریافت نکرده اند. و در اعتراض به وضع نابسامان خود دست به اعتصاب زدند.

همچنین تعدادی از کارگران معادن آق‌دره وسطی در آذربایجان غربی که در اوایل مرداد ماه به علت اعتراضات بر حق شان با مطالبه "اشتغال افراد بومی" بازداشت شده بودند اینک با اتهاماتی نظیر «مشارکت در آدم ربایی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، ممانعت از حق فعالیت معدن، اخلال در نظم و آسایش عمومی، ایجاد هیاهو، جنجال و درگیری و تمرد نسبت به ماموران حین انجام وظیفه از طریق حمله و مقاومت» در شعبه‌ی ۱۰۲ دادگاه کیفری دو تکاب محاکمه شدند.

نزدیک به ۱۰ ماه از پرداخت نشدن دستمزد کارگران شرکت آب و فاضلاب شوش می گذرد و این کارگران همچنان در پی دریافت حقوق اندک خویش هستند.

در ۳۱ شهریور نیز به دلیل نشتی گاز و آتش سوزی در یکی از واحدهای فرآیندی پالایشگاه نفت بندرعباس چندین کارگر مصدوم و تعدادی دیگر جان خود را از دست دادند. و وضعیت بسیاری از مصدومان وخیم اعلام شده است.

این شرایط در حالی بر کارگران و خانواده های آنان تحمیل می شود که معاون وزیر کار جمهوری اسلامی اعلام کرده است که دستمزد کارگران در نیمه دوم سال تغییری نخواهد کرد. بسیاری از تشکل ها ی کارگری مورد تایید حاکمیت که بدون شک نماینده کارگران و خانواده هایشان نبوده و نیستند کماکان در حال التماس و درخواست برای لطف و مرحمت جمهوری اسلامی نسبت به وضعیت خود هستند. این تشکل های دروغین که در شورای عالی کار هستند بدون شک هدفی جز منفعل کردن کارگران ندارند و شریک جمهوری اسلامی در تمام ظلم و ستم روا داشته شده بر کارگران هستند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۸ مهر ۱۴۰۲

**************

گزارش

در سالگرد "جمعه خونین زاهدان" تظاهرات مردم بلوچ باز هم به خون کشیده شد

جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ جمع کثیری از مردم زاهدان در سالگرد "جمعه خونین زاهدان" به خیابان آمدند و با سردادن شعارهایی علیه حکومت استبدادی جمهوری اسلامی راهپیمایی کردند.
مردم برای گرامی داشت یاد جان باختگان "جمعه خونین زاهدان" و دادخواهی عزیزان شان تصاویر آنها را بالا گرفته و شعار می‌دادند.
اخبار، گزارش ها و تصاویر نشان می دهند ماموران نظامی و امنیتی و افراد لباس شخصی (با لباس بلوچی) با انواع سلاح های سبک و سنگین از جمله با دوشکا به سوی مردم معترض و بی دفاع تیراندازی کرده و تعدادی از معترضان از جمله کودکان، زخمی شده اند و زخمی ها بر روی دست مردم در حال انتقال به بهداری مسجد مکی هستند. همچنین ماموران با پرتاب گاز اشک آور به سمت مردم متحصن در مسجد مکی یورش برده اند.
امروز علاوه‌ بر زاهدان، در شهرهای دیگر سیستان و بلوچستان از جمله خاش، راسک، تفتان، سرباز و سوران نیز تظاهرات اعتراضی برگزار شده و نیروهای نظامی و امنیتی با تیراندازی و گاز اشک آور با مردم معترض برخورد کرده اند.
آشکار است که تکرار فاجعه "جمعه خونین زاهدان" و سرکوب خشونت بار مردم محروم تنها پاسخی است که از سرمایه داری استبدادی بر می آید تا به اعتراض مسالمت آمیز مردم نسبت به سال ها ستم و تبعیض و محرومیت و خواست برحق آنان برای آزادی، رفاه و برابری بدهد. اما مقاومت مردمی که سینه های لخت و دست های خالي خود را در برابر گلوله گرفته اند نیز نشان می‌دهد که دیگر چیزی برای ترسیدن و از دست دادن نمانده و تیغ سرکوب تا ابد برایی ندارد.

**************

در سالگرد «جمعه خونین زاهدان» یاد جانباختگان راه آزادی را گرامی می‌داریم

۸ مهر ۱۴۰۱ با دست کم ۱۰۳ کشته شده از جمله ۱۷ کودک زیر هیجده سال و ۴ زن و بیش از ۳۰۰ مجروح و شمار زیادی معلول و افراد نقص‌عضوشده یکی از مرگبارترین و خونبارترین روز سرکوب آزادی‌خواهان به دست نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی در جریان جنبش «زن، زندگی، آزادی» بوده است.

مردم سیستان و بلوچستان که سالیان سال فقر و محرومیت و نابرابری را تحمل کرده‌اند، با شنیدن خبر تجاوز ابراهیم کوچک‌زایی، فرمانده نیروی انتظامی چابهار، به دختر ۱۵ ساله بلوچ و فشار و تهدید خانواده دختر از سوی نیروهای نظامی و امنیتی غرق در خشم و نفرت شدند. ۴ مهر امام جمعه موقت راسک در استان سیستان و بلوچستان با انتشار بیانیه‌ای این خبر را تایید کرد و خواستار رسیدگی به شکایت خانوادۀ دختر شد. روز جمعه ۸ مهر پس از نماز جمعه تظاهراتی اعتراضی در زاهدان شکل گرفت. ...
برای مشاهده و مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۷ مهر ۱۴۰۲

**************

گرامی باد سالروز بنیانگذاری انترناسیونال اول

نخستین سازمان سرمایه ستیز کارگران جهان

دربارۀ بنیان‌گذاری انترناسیونال اول

(از نامۀ مارکس به انگلس به‌ تاریخ ۴ نوامبر ۱۸۶۴)

«آدجر (کارگر کفاش و رئیس شورای تمام اتحادیه های کارگریِ اینجا در لندن و نیز رئیس «جامعۀ تبلیغ حق رأی برای اتحادیه های کارگری» ...) و کِرِمر، سنگ تراش و دبیر اتحادیۀ سنگ تراشان، کارگران را به همایشی عمومی در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۱۸۶۴ در تالار سنت مارتین لندن فراخواندند. (این دو نفر همایش بزرگ اتحادیه های کارگری در دفاع از شمال آمریکا [برای الغای برده‌داری]، که به ‌رهبری «برایت» در تالار سنت‌جیمز برگزار شد، و نیز تظاهرات استقبال از گاریبالدی را سازمان داده بودند). کسی را به اسم «لو لوبز» فرستاده بودند که از من بپرسد آیا حاضرم از طرف کارگران آلمانی در این همایش شرکت کنم یا نه، و به‌ویژه این‌که آیا کارگری آلمانی را می شناسم که بتواند در این همایش سخنرانی کند، و از این دست پرسش ها. من اِکاریوس را به آنها معرفی کردم، که سخنرانی شایان تحسینی ارائه کرد، و خود نیز به عنوان شنونده در فضای ورودی تالار حضور یافتم. می دانستم که این بار هم در لندن و هم در پاریس «قدرت های» واقعی به میدان آمده اند و، از همین رو، تصمیم گرفتم که قاعدۀ معمول و همیشگی خود مبنی بر رد چنین دعوت هایی را نادیده بگیرم....

در این همایش، که چنان شلوغ بود (زیرا اکنون طبقات کارگر آشکارا دارند تجدید قوا می کنند) که آدم احساس خفگی می کرد ،... کارگران تصمیم گرفتند «انجمن بین‌المللی کارگران» [انترناسیونال اول] را بنیان‌گذارند، سازمانی که «شورای عمومی» آن در لندن خواهد بود و به عنوان «حلقۀ رابط» تشکل های کارگری در آلمان، ایتالیا، فرانسه و انگلستان عمل خواهد کرد.»

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۵ شهریور ۱۴۰۲


_____________________________

برای مطالعه و مراجعه به اخبار، گزارشات و مطالب کانال تا سی شهریور ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.