افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                             یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱


اعتصاب کارگران پروژه‌ی لجینگ معدن سونگون ورزقان

امروز یکشنبه دوم ‌آبانماه، کارگران پروژه‌ی لجینگ معدن سونگون ورزقان، از نیروهای شرکت آهن آحین، در اعتراض به عدم پرداخت مزایا دست به اعتصاب و تجمع زدند.
مجتمع مس سونگون ورزقان به کارگران پروژه‌های در دست احداث که خارج از محدوده‌ی نگهبانی اصلی مجتمع هستند پاداش پرداخت نمی‌کند که این موضوع باعث اعتراض و تجمع کارگران ‌شده است

**********

کارگران شهرداری خرم‌آباد شش ماه است حقوق‌ دریافت‌ نکرده‌اند

کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد اعلام کرده‌اند که طی شش ماه گذشته حتی یک ریال بعنوان حقوق دریافت‌ نکرده‌اند. کارگران شهرداری های کشور با انباشت مطالبات و عدم پرداخت حقوق‌های چندماهه روبرو هستند.
مسئولین شهرداری‌ها این عدم پرداخت مطالبات را به پیمانکاران حواله می‌دهند اما اذعان می‌کنند که خود بخاطر عدم پرداخت دستگاه‌های اجرایی به شهرداری‌ها توان پرداخت حقوق را ندارند. مسئله اینجاست که اگر شهرداری بودجه ندارد و طلب‌های‌اش وصول نمی‌شود آیا خودِ شهرداران حاضرند که یک ماه حقوق‌شان عقب بیفتد؟

**********

عثمان اسماعیلی، فعال کارگری سقز را دستگیر کردند

عثمان اسماعیلی، کارگر نقاش و فعال کارگری، غروب چهارشنبه ۲۸ مهر به دست ماموران امنیتی سقز مقابل خانه‌اش بازداشت شد. ماموران امنیتی که تمام روز محل کار و خانه این فعال کارگری را زیر نظر داشتند، حدود ساعت هفت بعد از ظهر او را مقابل خانه‌اش دستگیر کرده و با خود بردند. ماموران که تعداد آن‌ها بیش از ۱۰ نفر عنوان شده است اسماعیلی را بدون ارائه حکم قضایی دستگیر کرده‌اند.
با گسترش اعتراضات کارگری اعمال فشار بر فعالان کارگری و احضار و بازداشت آن‌ها شدت گرفته است. روز سه شنبه ۲۷ مهر نیز ماموران وزارت اطلاعات طی تماس تلفنی تعدادی از فعالان کارگری و اجتماعی تهران را به «گفت‌وگوی دوستانه» برای روشن شدن «خط قرمزها» احضار کردند. این عمل واکنش جمعی فعالان کارگری و اجتماعی احضار شده را در پی داشت. آنان در بیانیه مشترکی اعلام کردند مرعوب نخواهند شد.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: بیانیه مشترک فعالان کارگری درباره‌ی تماس‌ها و تهدیدهای روز افزون

شرایط فاجعه‌بار اقتصادی و اجتماعی که طبقه حاکم به جامعه و به ویژه به طبقه کارگر تحمیل کرده است، اکثریت جامعه را در سرازیری فقر مطلق قرار داده و هیچ ترمزی برای آن در چشم‌انداز و برنامه ندارد. مبارزه طبقاتی در جامعه ایران در شرایطی پیش می‌رود که رکورد نرخ تورم شکسته شده، هیچ افقی برای بهبود وضعیت از طرف طبقه حاکم وجود ندارد و با این حال سرکوب فعالان اجتماعی و آزادی‌خواه شدت گرفته است. با این حال طبقه کارگر در همین شرایط اسفبار فقر و اختناق، با اتکا به خود و متحدینش اعتراضات و اعتصاباتی را برای بهبود شرایط سازمان می‌دهد. شعارها و سیاست‌های استثمارگرانه طبقه حاکم از جمله مانع زدایی و خصوصی سازی به وضوح معیشت و زندگی طبقه کارگر را هدف گرفته تا از طریق استثمار روزافزون این طبقه خود را از بحران‌های خود نجات دهد. به همین دلیل متحدان طبقه کارگر برای نهادهای امنیتی از جمله موانعی هستند که در برابر تعرض به طبقه کارگر ایستادگی می‌کنند و به همین دلیل باید از سر راه استثمارگران کنار بروند! در این میان علاوه بر بازداشت فعالان کارگری و چپ، تاکتیک‌های دیگری هم برای سرکوب آزادی‌خواهان در نظر گرفته شده که البته سیاست جدیدی نیست. شکست روش‌های اتخاذ شده نیروهای امنیتی در پرونده‌هایی مشابه هفت‌تپه که بلافاصله با فعالیت کمپینی باعث متشکل‌تر کردن صفوف طبقه‌ی کارگر و حامیانشان بوده است، باعث روی‌آوردن به روش‌های جدید و پیشگیرانه شده است که باز هم با ایستادگی و اتحاد طبقه‌ی کارگر و فعالین محکوم به شکست خواهد بود. سنت دفاع از خود و کار کمپینی در میان این فعالین جا افتاده است و با ارعاب چه مستقیم و چه در لفافه از پا نخواهد نشست.
روز گذشته (۲۷ مهرماه) ماموران اداره‌ی کل چپِ وزارت اطلاعات در یک فاصله‌ی کوتاه به چند نفر از فعالان و حامیان طبقه کارگر از جمله رهام یگانه، کامیار فکور، سروناز احمدی، عاطفه رنگریز، عسل محمدی و ‌هیراد پیربداقی تماس گرفتند و با لحن تهدید آمیز خواهان حضور در یک به اصطلاح «جلسه دوستانه» برای روشن شدن برخی از «ابهامات» و «خط قرمزها» شدند. لازم به ذکر است که این تماس‌ ها چند ساعت بعد از برگزاری دادگاه کامیار فکور انجام گرفته و همچنین رهام یگانه را علنا تهدید به «پله‌ی بعدی» روال امنیتی و بازداشت کردند. همین اتفاق نیز برای امیرعباس آذرم‌وند تنها چهار روز پس از آزادی‌ از سوی اطلاعات سپاه رخ داد. همچنین برخی از فعالان چپ، خانواده‌های کشته‌شدگان آبان، معترضان بهبهان و دیگر فعالان اجتماعی هم طی همین روند «احضار تلفنی» دعوت به «جلسه» شدند.
ماموران سازمان‌های اطلاعاتی با تماس تلفنی و سپس دعوت فعالان به «جلسه دوستانه» سعی در خط و نشان کشیدن و ارعاب فعالان دارند. ماموران هیچگونه تمایلی برای طی کردن «روال قانونی احضار کتبی» اشخاص ندارند، به این بهانه که پرونده جنبه‌ی قضایی پیدا می‌کند و پای قاضی هم به وسط می‌آید! به همین دلایل تاکید می‌کنند که به اصطلاح «دعوت تلفنی» بر مبنای دستورالعمل‌های اجرایی قانونی و در راستای صیانت از امنیت شهروندان است! گویا با تغییر نام «بازجویی» به «گفتگوی دوستانه» یا «برخورد امنیتی» به «صیانت از امنیت» افراد فریب می‌خورند و به همین شکل ماموران وزارت اطلاعات از عملیات «سرکوب پیشگیرانه» با سربلندی بیرون می‌آیند! این سیاست نخ‌نما به وضوح محکوم به شکست است، چراکه اگر قرار بود با احضار و تهدید چند فعال آزادی‌خواه، اعتراضات متحدانه کارگران و فرودستان خاموش شود که تا به امروز شاهد این میزان از رشد آگاهی طبقاتی کارگران و همبستگی وسیع‌تر آنان نسبت به گذشته نبودیم.
ما به عنوان امضا کنندگان این بیانه به هیچ وجه به سیاست‌های ارعاب، بازداشت و تهدید از طرف وزارت اطلاعات تن نخواهیم داد و در هیچ نوع جلسه‌ای در مکان نامعلوم یا معلوم شرکت نخواهیم کرد.
با آرزوی رهایی از قید و بند استثمار و تبعیض!
امضا کنندگان: رهام یگانه، کامیار فکور، سروناز احمدی، عسل محمدی، ‌هیراد پیربداقی، عاطفه رنگریز، امیرعباس آذرم‌وند

**********

اردوی کار: احضار تلفنی شماری از فعالین کارگری توسط نهادهای امنیتی

شماری از فعالین کارگری توسط نهادهای امنیتی به صورت تلفنی تحت عنوان روشن شدن برخی از «ابهامات» و «خط قرمزها» احضار شدند. کامیار فکور، امیرعباس آزرموند و رهام یگانه از جمله این شهروندان هستند. همزمان جمعی از فعالین کارگری با انتشار بیانیه‌ای نسبت به این فشارها اعتراض کرده و گفته‌اند که «به هیچ وجه به سیاست‌های ارعاب، بازداشت و تهدید از طرف وزارت اطلاعات تن نخواهیم داد.»
به گزارش منابع خبری حقوق بشری احضار چند نفر از فعالین کارگری در روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه تنها چند ساعت پس از برگزاری دادگاه کامیار فکور انجام گرفته، همچنین رهام یگانه را علنا تهدید به «پله‌ی بعدی» روال امنیتی و بازداشت کرده‌اند. به علاوه امیرعباس آذرم‌وند تنها چهار روز پس از آزادی‌ از سوی اطلاعات سپاه توسط وزارت اطلاعات احضار شده است. گفته می شود علاوه بر افراد نام برده چند نفر دیگر هم احضار شده اند.

احضار تلفنی جمعی از فعالین کارگری توسط نهادهای امنیتی
روز ۲۷ مهرماه مأموران وزارت اطلاعات در‌ فواصل کوتاهی با تعدادی از فعالین کارگری از جمله عسل محمدی، هیراد پیربداقی، عاطفی رنگریز، کامیار فکور، امیرعباس آزرم‌وند، رهام یگانه و سروناز احمدی تماس گرفتند ‌و با لحنی تهدیدآمیز آنها را احضار کرده‌اند.
لازم به یادآوری است که این تماس‌ها در روزهای اخیر به همین تعداد از فعالین ختم نشده و تعداد دیگری نیز تلفنی احضار و تهدید شده‌اند.

**********

شورای بازنشستگان ایران: بیانیه تشکل‌های کارگری

نگهداری خطوط ریلی خطاب به وزیر راه و مدیرعامل راه‌آهن

چند تشکل کارگری در نگهداری خطوط ریلی راه آهن در راستای مطالبات صنفی و رفع بی‌عدالتی در حوزه کار، خطاب به وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن بیانیه‌ای صادر کردند. در بخشی از این بیانیه که به امضای چهار تشکل‌ کارگری راه آهن در نواحی آذربایجان، تهران، زاگرس، لرستان و جمعی از کارگران رسیده، آمده است:
ما کارگران امور نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن جمهوری اسلامی ایران دوشادوش بقیه کارکنان و در تمام شرایط اقلیمی در حال خدمت می‌باشیم، و عینا کار و ماموریت مشابهی داریم چرا باید وقتی دو نفر ماموریت و کار یکسان دارند حقوق‌های با اختلاف ۲ برابری دریافت کنند. یکبار برای همیشه با قانون‌گذاری صحیح و تبدیل وضعیت کارکنان امور نگهداری وضعیت ایشان از لحاظ ارتقای سطح ایمنی، خدمات رفاهی، اجرای قانون در رابطه با نظام مزدی طبقه‌بندی مشاغل و امنیت شغلی کارگران که طبیعت مستمرو دائمی دارند را سر وسامان دهید. چرا که هیچ دلیل عقلی و شرعی وجود ندارد که نیروی انسانی امور نگهداری که بطور میانگین بیش از ۱۴ سال از عمر و جوانی خود را صرف خدمت به کشور نموده و ۱۶سال هم به او در دستگاه مربوطه نیاز است به صورت قراردادی یک ماهه الی سه ماه مشغول به کار باشد و حقوق خود را با واسطه و با تأخیر دریافت نماید.
این بیانیه افزوده است: متاسفانه هر گاه که خواستیم اعتراض و انتقادی داشته باشیم پاسخ‌هایی همچون ذیل طرح‌های عمرانی قرار داشتن، پرداخت صورت وضعیت شرکت‌های نگهداری به صورت اوراق، وضعیت نامطلوب بودجه عمرانی، به صورت ترجیع بند و مکرراً ازطرف مسئولین استانی و مقامات راه آهن به وفور شنیده‌ایم و ریشه آن‌ عدم درک درست مطالبات قانونی کارگران می‌باشد. معتقدیم تعارض در منافع کارگران و شرکت‌های نگهداری را می‌توان با اصلاح ساز و کارها و موازنه برطرف کرد شکستن ساختارهای ناکارآمد و کهنه و برهم زدن رویه‌ها و روش‌های نادرست لازمه دوره جدید مدیریت راه آهن می‌باشد و صاحبان تعارض منافع امکان خلق فرصت‌های جدید را از شایستگان، نخبگان، کارگران، کارمندان و مهندسان گرفته‌اند. انقلابی و جهادی حرکت کردن همراه با عقلانیت و اصلاحات واقعی یعنی زدن زیر میز ناکارآمدی و توجیه، لازمه دوره جدید مدیریت راه آهن است و به موازات آن می‌بایست زیر میز پنهان‌کاری و تبار سالاری و ناکارآمدی زده شود.
در ادامه این بیانیه در تشریح مشکلات مزدی نوشته شده: میزان حقوق دریافتی کارگران که در طول یکسال علاوه بر آنکه حداقل ۴۰ درصد کمتر از سایر کارگران واحدهای راه آهن است، دو ماه عقب ماندگی حقوق داریم یعنی آخرین دریافتی حقوق در پایان هر سال مربوط به کارکرد دی ماه همان سال می‌باشد.
نویسندگان این بیانیه در ادامه تاکید کرده‌اند: در جریان واگذاری امور نگهداری خطوط ریلی (با خانواده‌ای متشکل از ۱۲۰۰۰نفر نیروی انسانی) به بخش خصوصی نسبت به بسیاری از کارکنان ظلم و جفا شده و خواستار جبران توسط جنابعالی می‌باشیم. اجرای نادرست خصوصی‌سازی در کشور چوب لای چرخه تولید و خدمات گذاشته و زندگی بسیاری از کارگران را مختل نموده است.
نویسندگان این بیانیه در ادامه با انتقاد به مشکلات و روند واگذاری یکی از بزرگترین شرکت‌های پیمانکاری در مجموعه نگهداری از خطوط راه آهن، با مخاطب قرار دادن وزیر راه و مدیرعامل تازه منصوب شده شرکت راه آهن آورده‌اند: از زمان واگذاری تا هم اکنون هنوز پاسخ روشنی از نحوه واگذاری ووضعیت بلاتکلیفی که کارگران در آن گرفتارند دریافت نکرده ایم. بی‌صبرانه منتظراقدامی ملموس و ضابطه‌مند شما هستیم.
در پایان این نامه، آن‌ها به نیابت از کارگران درخواست رسیدگی به مشکلات خود را مطرح کرده و گفته‌اند: امیدواریم با درک همه مشکلات و بغرنج بودن وضعیت کارگران نگهداری کاری برای‌شان انجام دهید. تعیین تکلیف شرکت تراورس، اجرای عدالت و رفع بی‌عدالتی و تبعیضات ناروا، افزایش حقوق و اجرای طبقه‌بندی مشاغل، ارتقای سطح امنیت شغلی، ایمنی و رفاه کلیه کارگران امور نگهداری راه آهن مطالبه همه کارگران است.

**********

اردوی کار: کارگران پالایشگاه کرمانشاه

خواستار خلع ید مالک پالایشگاه کرمانشاه هستند

اردوی کار: طوماری با هشتگِ من هم یک پالایشگاهی هستم، با چند هزار امضا به رئیس قوه قضاییه تحویل شده است. امضاکنندگان این طومار خواستار خلع ید از مالک فعلی پالایشگاه کرمانشاه هستند.
در این نامه به تخلفات محرز در حین و بعد از واگذاری اشاره شده است؛ از جمله، عدم اهلیت خریدار، شیوه و میزان قیمت‌گذاری، فروش اراضی وقفی پالایشگاه بعد از واگذاری و اخراج کارگران.
ترتیب دهندگان این طومار ابراز امیدواری می‌کنند قوه قضاییه با قدرت به این تخلفات ورود کرده و دستور رسمی خلع ید را صادر کند. آن‌ها اعلام کرده‌اند چهار سال تمام است در پی لغو واگذاری و رسیدگی به این تخلفات هستند.
پ.ن: هفت تپه نشان داد که خلع ید از کارفرمای خصوصی عملی است اما این اقدام هرگز با طومارنویسی، با ابتکار جناح های وابسته به حاکمیت اعم از باصطلاح جناح «عدالتخواه» یاخانه کارگر به دست نمی آید.مبارزه موثربرای خلع یدکارفرماهای خصوصی در واحدهایی چون پالایشگاه نیازمند تشکل مستقل وپیگیری مبارزاتی مبتنی بر هم اندیشی و ابتکارعمل کارگران، همچنین اتحادباتشکل های مستقل کارگری است

**********

احضار آرش گنجی برای اجرای حکم زندان

روز گذشته، ۲۴ مهر ماه آرش گنجی، مترجم و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، از احضار خود به دایره اجرای احکام مطلع شد. او باید خود را در تاریخ مقرر به شعبه یک اجرای احکام معرفی کند.
آرش گنجی در دادگاه بدوی که حکم آن دی ماه سال گذشته به وکلای او، ناصر زرافشان و راضیه زیدی ابلاغ شده بود، با اتهام‌هایی چون «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به ۵ سال، «تبلیغ علیه نظام» به یک سال، «عضویت و همکاری با گروهک مخالف نظام» به ۵ سال و جمعاً به ۱۱ سال زندان محکوم شد. مصداق این اتهام‌ها "ترجمه"ی کتابی درباره‌ی تحولات کردستان سوریه (کلید کوچک دروازه‌ای بزرگ) بود. این حکم در بهمن ماه سال گذشته در دادگاه تجدید نظر عیناً تأیید شد.
آرش گنجی در زمان گشوده شدن این پرونده و صدور حکم ۱۱ سال زندان، منشی کانون نویسندگان ایران بود.
گنجی دی ماه ۱۳۹۸ بازداشت و پس از چهار هفته با تأمین قرار وثیقه‌ی ۴۵۰ میلیون تومانی تا برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد. نخستین جلسه‌ی دادگاه او خرداد ۱۳۹۹ به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد که به دلیل مبهم بودن برخی موارد، دادگاه زمان دیگری را برای رسیدگی به پرونده تعیین کرد. با این همه محمد مقیسه وثیقه‌ی گنجی را به ۳ میلیارد تومان افزایش داد که منجر به بازداشت مجدد او شد. گنجی پس از تأمین وثیقه موقتاً و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اوین آزاد شد.

**********

کارگران معادن خصوصی زغال سنگ زرند

در سومین هفته اعتصاب همراه با خانواده مقابل استانداری کرمان

اعتصاب کارگران معدن‌های خصوصی زرند که از هفتم مهر ماه آغاز شده، ادامه دارد. کارگران که از مسئولان و نهادهای محلی ناامید شده‌اند، اکنون استانداری کرمان را خطاب قرار داه‌اند. روز پنجشنبه ۲۲ مهر تعدادی از کارگران و خانواده‌هایشان به کرمان سفر کردند و با تجمع مقابل استانداری خواستار پاسخگویی شدند.
حدود دو هزار کارگر معادن خصوصی شمال کرمان به افزایش شدت کار، کمی دستمزد، نابسامانی بیمه کارگری و قراردادهای موقت، و شرایط نامناسب کار اعتراض دارند.
طی سه هفته اعتصاب، مسئولان شهرستان، جلسات متعدد برگزار کرده‌اند. اما نتیجه‌ای دربرنداشته. بهره‌برداران معدن گفته‌اند توان افزایش حقوق کارگران را ندارند. وعده اداره کارمبنی بر افزایش موقت یک میلیون تومان به حقوق کارگران نیزبرای اعتصاب کنندگان قابل پذیرش نیست. کارفرمایان و مسئولان منطقه‌ای شیوه‌های مختلف را برای در هم شکستن اعتصاب کارگران به کار گرفته‌اند. کارگران اعتصابی به اخراج تهدید و یگان ویژه برای سرکوب کارگران در منطقه مستقر شده است.

شورای بازنشستگان ایران - ۲۳ مهر ۱۴۰۰

**********

اردوی کار: تجمع کارگران معادن خصوصی و پیمانی زغال سنگ

کارگران معادن خصوصی و پیمانی زغال سنگ در پی ۱۷ روز اعتصاب در شهرستان زرند امروز در مقابل استانداری کرمان تجمع کردند و خواستار اجرای طبقه بندی مشاغل، همسان سازی حقوق و رفع تبعیض استخدامی شدند

**********

اردوی کار: تجمع معلمان و فرهنگیان رشت مقابل اداره کل آموزش و پرورش

روز پنجشنبه ۲۲ مهرماه جمعی از معلمان و فرهنگیان رشت مقابل اداره کل آموزش و پرورش تجمع کردند.
معلمان شاغل و بازنشسته خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل، اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته و تحقق دیگر خواسته‌های خود هستند.

**********

اردوی کار: ضرب و شتم رادا مردانی توسط نیروهای امنیتی در تجمع معلمان تهران

رادا مردانی دانشجوی زندانی سابق با وجود اینکه از ۵ روز گذشته به شعبه یک بازپرسی دادسرای ناحیه ۱ کرج فراخوانده شده، پس از اتمام تجمع فرهنگیان تهران مورد حمله نیروهای امنیتی لباس شخصی قرار گرفت و ضمن ضرب و شتم جهت دستگیری وی اقدام نمودند که با تلاش و ممانعت سایر معلمان خصوصا زنان معلم این اقدام نیروهای امنیتی جهت دستگیری او ناکام ماند.

**********

سپیده قلیان با یورش مأمورین امنیتی به منزلش، مجدداً بازداشت شد!

شامگاه ۱۹ مهر / ۱۱ اکتبر، مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان در صفحه اینستگرامش خبر بازداشت مجدد خواهرش را منتشر کرد و نوشت: دقایقی پیش بیش از سی مأمور زن و مرد به جمع خانواده سپیده قلیان حمله کرده، او را از منزل ربوده و به مکان نامعلومی منتقل کردند. مهدی قلیان در ادامه نوشت که تمام تلفن‌های همراه خانواده قلیان هم در زمان بازداشت سپیده توسط مأمورین ضبط شده است. سپیده قلیان پیش از بازداشت اخیر، با یک پرونده‌سازی جدید به خاطر افشاگری‌هایش در رابطه با شرایط بد زنان زندانی در زندان بوشهر روبه‌رو شده و به دادسرای بوشهر فراخوانده شده بود. روز ۲۹ شهریور، شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر با ابلاغیه‌ای الکترونیکی سپیده قلیان را احضار کرد و نوشت که در مدت پنج روز باید برای دفاع از اتهامات انتسابی در این شعبه حاضر شود. این کنشگر مدنی پیش‌تر، بند نسوان زندان مرکزی بوشهر را که به آن تبعید شده بود، جهنمی توصیف کرد که در آن زنان زندانی را در شرایط غیرانسانی نگه می‌دارند و شکنجه می‌کنند. این دومین بار بود که سپیده قلیان در مورد شکنجه در زندان‌های ایران افشاگری کرد. در سال ۱۳۹۷، فیلمی به نام «طراحی سوخته»، حاوی اعترافات سپیده و برخی دیگر از فعالان کارگری از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد. سپیده قلیان پس از پخش این فیلم اعلام کرد که هم او و هم اسماعیل بخشی، فعال کارگری، شکنجه شده‌اند و اعترافات تحت فشار گرفته شده است.
یورش بمنازل و ضبط اموال شخصی و بازداشت فعالین، تجاوز بحریم خصوصی و شدیدا محکومست.

**********

فراخوان ۲۲ مهر ۱۴۰۰ شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

زمان: روزپنج شنبه ۲۲ مهر۱۴۰۰ ساعت ۱۰

مکان تجمعات: - تهران و کرج مقابل سازمان برنامه و بودجه

- استانها ادارات کل آموزش وپرورش

- شهرستانها ادارات آموزش و پرورش

**********

کانال صنفی معلمان ایران: عزیز قاسم زاده سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان آزاد شد

عزیز قاسم زاده فعال صنفی معلمان و سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان که در تاریخ ۴ مهرماه بازداشت شده بود ،ظهر امروز با قرار وثیقه از زندان رودسر آزاد شد .

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: مصاحبه با همسر اسماعیل گرامی

درمورد ضرب و شتم برخی از زندانیان در زندان تهران بزرگ

ژاله روح‌زاد، همسر اسماعیل گرامی، زندانی بازنشسته سازمان تامین اجتماعی که در روزهای اخیر، اخباری مبنی بر وضعیت نگران‌کننده او منتشر شده در گفتگویی با امتداد با اشاره به شرایط همسر خود، اظهار داشت: در روز چهاردهم فروردین ماه سال جاری، ماموران با حضور در منزل ما، همسرم را مجددا بازداشت کرده و پس از ۴ روز حبس در زندان انفرادی به بند ۲ تیپ ۱۰ زندان تهران بزرگ منتقل کردند.
در این مدت که تماس داشتیم، او مکررا می‌گفت که یک سری از زندانیان جرائم عمومی و خطرناک درگیری‌هایی را ایجاد کرده و شرایط تحمل حبس را برای ما سخت کرده‌اند. تا اینکه روز چهارشنبه هفته گذشته در تماس با همسرم متوجه شدم که درگیری دیگری به همین شکل ایجاد شده و جان زندانیان امنیتی به خطر افتاده است.
برخی از زندانیان جرائم عمومی با چاقو به همسرم و دیگر زندانیان امنیتی حمله کردند
ماجرا از این قرار بوده که برخی از زندانیان جرائم خطرناک با ایجاد درگیری در بند محل نگهداری همسرم و دیگر زندانیان، آن‌ها را با سلاح سرد(چاقو) مورد تهدید و آزار قرار داده و طی ضرب و شتم، تعدادی از آن‌ها را مصدوم می‌کنند. پس از این اتفاق هم زندانیان مجروح به بهداری زندان منتقل شده‌اند. اخیرا هم که با همسرم صحبت کردم، ظاهرا او را به همراه ۸ زندانی دیگر از تیپ دو منتقل کرده‌اند.
همسر ۶۶ ساله من به دلیل ابتلا به بیماری سرع از ۵۰ سال قبل تحت نظر پزشکان است
اسماعیل گرامی در حال حاضر ۶۶ سال سن داشته و حدود ۵۰ سال است که به دلیل ابتلا به بیماری سرع، تحت نظر پزشکان قرار دارد. در شرایط فعلی، داروهای همسرم در اختیار او گذاشته می‌شود، اما نگرانی ما این است که به دلیل وضعیت استرس‌زای پیش آمده، او دچار تشنج و تبعات بیماری شود. چرا که در صورت تشنج همسرم، روند درمان او به صورت جدی دچار اختلال خواهد شد.
اسماعیل، جرمی مرتکب نشده اما متاسفانه نه به عنوان فعال صنفی که تحت عناوین امنیتی و اقدام علیه امنیت کشور او را دستگیر و زندانی کرده‌اند. به دلیل فشارهایی که بر بازنشستگان وارد شده، بسیاری از آن‌ها سکوت پیشه کرده و مستاصل از این هستند که چه راهی برای پیگری مطالبات خود خواهند داشت.
چرا در مواجهه با اعتراضات و مطالبات صنفی، نگاه امنیتی را حاکم می‌کنند؟
همسر من، هیچ مسئله‌ای جز مطالبات بازنشستگان را دنبال نکرده و در تمامی شعارها و فعالیت‌های او، نکته‌ای جز این شاهد نبودیم. گلایه ما این است که چرا در مواجهه با اعتراضات و مطالبات صنفی، نگاه امنیتی را حاکم می‌کنند؟
آیا درست است که برای یک فرد ۶۶ ساله که تنها مطالبات صنفی بازنشستگان را دنبال کرده، چنین حکمی صادر کرده و او را در چنین محل و زندانی نگهداری کنند؟ حداقل خواسته من این است که همسرم را لاقل به زندان اوین منتقل کنند تا بتوانیم با شرایط ممکن‌تری به ملاقات او برویم.
خواسته ما از مسئولین زندان، تامین جان همسرم است
خواسته ما از مسئولین زندان، تامین جان همسرم است. شرایط نگهداری او و دیگر زندانیان در این زندان واقعا سخت است. به عنوان مثال، همین چند وقت پیش به دلیل اینکه حمام زندان آب گرم نداشته، همسرم تا ۳ روز برای آمارگیری مراجعه نکرده است. متاسفانه به واسطه کم کردن امکانات در حال شکنجه زندانیان هستند و این مسئله با توجه به بیماری همسرم، باعث نگرانی جدی ما شده است.
همین چند روز پیش که همسرم و دیگر زندانیان به کمبود بهداشت و وجود سوسک و حشرات در زندان اعتراض داشتند به آن‌ها گفته شده که مگر در خانه‌های شما سوسک پیدا نمی‌شود؟
اخیرا هم در پی ضرب و شتم از سوی زندانیان جرائم عمومی، کتف همسرم ضرب دیده و دچار مصدومیت از این ناحیه شده است. البته حال عمومی همسرم خوشبختانه در صحبتی که چند ساعت قبل با او داشتم، مساعد است.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تداوم یکشنبه‌های اعتراضی بازنشستگان فولاد!

یکشنبه ۱۸ مهرماه بازنشستگان فولاد در شهرهای اصفهان و اهواز بار دیگر به خیابان آمده‌اند و باز هم مطالبات خود را تکرار کردند؛ افزایش حقوق حدوداً دو میلیون تومانی با اجرای دقیق همسان‌سازی، انتقال به جدول ۷ قانون بودجه، برقراری خدمات درمانی و رفاهی فولاد مطابق تعهدات آیین‌نامه‌ای. هرچند اعتراضات بازنشستگان فولاد در سال‌های گذشته نیز وجود داشت، اما از ابتدای سال جاری کمتر یکشنبه‌ای است که تجمع آنان مقابل صندوق‌های مختلف فولاد دیده نشود.

**********

اردوی کار: حقوق بیش از 900 کارگر سد شفارود 5 ماه است که پرداخت نشده است

کارگران شاغل در پروژه ساخت سد شفارود رضوانشهر استان گیلان گفته اند: الان چند وقت است که منتظر پرداخت حقوق از طریق مسئولان هستیم که هنوز انجام نشده است
سال جاری فقط یک ماه حقوق گرفته‌ایم و ۵ ماه آن هنوز پرداخت نشده است. بعد از هر تجمع اعتراضی مسئولان وعده پرداخت حداقل بخشی از مطالباتمان را می‌دهند که متاسفانه عملی نمی‌شود.
چند ماهی است اجرای ساخت سد شفارود به دلیل نداشتن اعتبار مالی راکد مانده اما ما کارگران در محل کار خود حاضر هستیم
همه مقامات شهرستانی و استانی قول حمایت از کارگران سد شفارود و ادامه اجرای این پروژه عمرانی را می‌دهند و اظهار امیدواری می‌کنند که به زودی مشکلات مرتفع می‌شود اما ما شاهد هیچ اتفاق خاصی در این زمینه نیستیم.
چندین ماه‌ است کارفرما وعده پرداخت حقوق می‌دهد. در طول چند سال گذشته روند پرداخت حقوق کارگران با تاخیر انجام شده و هیچ تغییری نکرده است
تا روزی که واریزی‌ها انجام شود نمی‌توانیم به وعده‌ها دلخوش باشیم. از بس وعده‌ی بی‌نتیجه شنیدیم دیگر اعتماد نداریم.

**********

اردوی کار: حکم اخراج محمد حبیبی را نمی دهند

محمد حبیبی در توئیتر نوشته: رفتم اداره حکم اخراجم را بگیرم برای پیگیری شکایت در دیوان ، ندادند. انگاه که می کشند، جسد نمی دهند. وقتی زندانی می کنند، مرخصی نمی دهند. اخراجت هم که می کنند، نامه اخراجت را نمی دهند.

تجمع دوباره کارگران سد شفارود رضوانشهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه
کارگران سد شفارود رضوانشهر در پی بدقولی در پرداخت حقوق معوقه شان صبح امروز شنبه ۱۷ مهرماه دوباره مقابل این شرکت تجمع کردند. کارگران سد شفارود حدود ۶ ماه است که حقوق نگرفته اند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: خانواده کارگران شهرداری منطقه ۶ اهواز

حقوق ها داده نشه خیابان بسته میشه

حقوق ها داده نشه خیابان بسته میشه: خانواده کارگران شهرداری منطقه ۶ اهواز در اعتراض به عدم دریافت حقوق به خیابان آمدند!
شنبه ۱۷ مهر خانواده کارگران این شهرداری در اعتراض به عدم دریافت حقوق تجمع کرده اند و در اثر این تجمع راه بر خودروهای در حال عبور خیابان روبروی شهرداری بسته شده و ترافیک سنگینی ایجاد شده است.

**********

شورای بازنشستگان ایران: هر نوع تعرض به زندانی شدیدا محکوم ست!

این اولین باری نیست که افراد شرور با اعتماد به‌نفس و امنیت کامل! دست به چنین اعمالی می‌زنند دوهفته پیش هم اتفاقی مشابه بین خود این افراد رخ داده است اما هنوز هیچ‌اقدامی از سوی مسئولان در راستای اعمال قانون تفکیک جرایم و زندانیان صورت نگرفته‌است.
بر این اساس و از آنجاکه تأمین جان زندانیان برعهده متولیان و مسئولان زندان است و در این امر اهمال شده، وکیل آقای گرامی اعلام کرد که روز شنبه نسبت به طرح شکایت علیه (مهاجمان) کسانی‌که اقدام به رفتارهای غیرقانونی و غیرانسانی کرده‌اند و همچنین مسئولانی که اهمال ایشان موجب بروز چنین وقایعی است اقدام می‌کند.
و بی‌تردید تعقیب کیفری تمام افرادی که در این واقعه نقشی داشته یا حتی آگاه و عالم در بروز آن بوده‌اند (اعم از زندانی یا مسئول) از مقام قضائی تقاضا می‌شود.
قابل ذکر ست که در جریان ضرب و شتم زندانیان سیاسی و معیشتی ؛ اسماعیل گرامی، شاپور احسانی راد، پویا قبادی، اکبر باقری و اکبر شیرازی آسیب دیده و تعدادی از آنها جهت درمان به بهداری زندان منتقل شدند.

**********

خبر فوری، حمله اشرار به بند زندانیان سیاسی و درگیری خونین در زندان بزرگ تهران (فشافویه)‼️

«به گزارش خبرگزاری هرانا، امروز جمعه ۱۶ مهرماه ۱۴۰۰، شماری از زندانیان سیاسی محبوس در تیپ دو زندان تهران بزرگ، توسط تعدادی از زندانیان متهم به جرائم خشن مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
در جریان این رخداد شاپور احسانی راد، پویا قبادی، اسماعیل گرامی، اکبر باقری و اکبر شیرازی آسیب دیده و تعدادی از آنها جهت درمان به بهداری زندان منتقل شدند.
زندانیان سیاسی محبوس در تیپ دو زندان تهران بزرگ پیش از این، در دیدارهای صورت گرفته با مسولان زندان، از عدم اجرای اصل تفکیک جرائم انتقاد کرده و خواهان انتقال به بندهای دیگر شده بودند.»

**********

اسماعیل گرامی:بازنشستگان، از کارافتادگان ومستمری بگیران

چندین سال است که برای گرفتن خواسته های قانونی خود وهمکاران درتلاش هستم اما متاسفانه درفروردین ۱۴۰۰ دستگیرشده وبه زندان تهران بزرگ منتقل شدم.امروز ۶ ماه است که در بند (قسمت) زندانیان سیاسی بسر می برم.
گویا حاکمیت از محبوس کردن عده ای انسان بیگناه راضی نشده است وتعدادی از اراذل واوباش زندانی را به این بند منتقل کرده است تا بتواند غیرمستقیم این زندانیان را مورد آزار وشکنجه قرار دهد.
سرانجام امروز جمعه ۱۴۰۰/۷/۱۶ این اراذل واوباش با ایجاد تشنج ودرگیری ،ما زندانیان را مورد ضرب وشتم قراردادند وحتی باچاقو وشیشه ی شکسته تعدادی را به شدت زخمی کردند. دریک کلام باید گفته شود ما زندانیان امنیتی بند ۱۰ تیپ ۲ زندان تهران بزرگ هیچ گونه امنیت جانی نداریم.

اسماعیل گرامی بازنشسته سازمان تامین اجتماعی - زندان تهران بزرگ

۱۴۰۰/۷/۱۶

**********

اردوی کار: نیاز خسرو صادقی به درمان و امتناع مسئولان اوین

به گفته یکی از نزدیکان خسرو صادقی بروجنی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، او بیش از یک ماه است که در وضعیت جسمانی نامناسبی به سر می‌برد و علیرغم مراجعه مکرر به بهداری، با وجود بدن درد، بی‌خوابی، سرگیجه و حالت تهوع هنوز هیچ اقدامی برای تشخیص و درمان او صورت نگرفته است.
وی در ادامه تاکید کرد: خسرو برای تسکین درد ناشی از بیماری و دردهای بدن خود، بالاجبار به مصرف بلند مدت داروهایی که دارای کورتون هستند روی آورده است. به گفته پزشکان مصرف بلند مدت این نوع داروها، منجر به عوارض جانبی بسیاری برای سلامتی فرد می‌شود. وی از از مرداد ماه سال ۹۹ برای گذراندن ۷ سال حبس خود در زندان اوین به‌سر می‌برد.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: پایان اعتصاب کارگران شرکت‌های پیمانکاری معدن مس سونگون با وعده‌ی قبول خواسته‌های آنان

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب گروه اتحاد بازنشستگان اینجا کلیک کنید.
ساعت ۸ شب چهارشنبه ۱۴ مهرماه کارگران شرکت‌های پیمانکاری معدن مس سونگون ورزقان با قبول خواسته‌های‌شان از سوی کارفرما به اعتصاب دو روزه خود پایان دادند.
وکیل کارگران که در جلسه‌ی تهران حضور داشت به کارگران اعلام نمود که با خواسته‌های کارگران موافقت شده است و قرار است مزایای حقوقی کارگران شرکت‌های پیمانکاری، همسان با مزایای کارکنان شرکت ملی مس ایران در حقوق مهرماه به بعد لحاظ گردد.
در این جلسه که با حضور مسئولین شرکت ملی مس ایران و نمایندگان شرکتهای پیمانکاری شاغل در مجتمع مس سونگون برگزار شد، مصوب شد که مزایایی از جمله حق جذب، حق بدی آب و هوا، ایاب و ذهاب و دیگر آیتم‌های مزدی برای کارگران پیمانکاری نیز لحاظ گردیده و طرح طبقه بندی مشاغل نیز اجرا گردد.
با این تصمیم کارگران ساعت ۸ شب گذشته به اعتصاب خود پایان دادند.
کارگران اعتصابی همچنین اعلام کرده‌اند که چنانچه این وعده‌ها در حقوق‌های دریافتی‌شان اعمال نگردد مجدداً دست به اعتصاب خواهند زد.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: دهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه شوش

تجمع مقابل فرمانداری شوش
خواست ها:
🔘 پرداخت حقوق‌های معوقه
🔘 تعیین تکلیف فوری مدیریت شرکت
🔘 بازگشت به کار همکاران اخراجی
🔘تمدید قرارداد کارگران فصلی و‌ بخش دفع آفات
🔘 خاتمه دادن به پرونده قضایی وکیل کارگران هفت تپه خانم فرزانه زیلابی

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

**********

اردوی کار: جمعی از کارگران خدمات شهری کیش مقابل ساختمان سازمان منطقه آزاد کیش تجمع کردند

آنها نسبت به کم بودن دستمزد و مزایای خود اعتراض داشتند و موارد اعتراضی خود را در چند بند اعلام کردند.
از جمله نکات قابل توجه این موارد، گلایه از نبود نگهبان کافی در پارک‌ها و اماکن عمومی و “کسر خسارت وارده به این اماکن از حقوق کارگران خدمات شهری” بود.
این کارگران نسبت به کسر مالیات از حقوق زیر ۵میلیونی(با اضافه کاری و..) خود و بی‌تأثیر بودن سابقه کار در حقوق و… اعتراض داشتند.
آنها نداشتن امنیت شغلی را از دیگر موارد اعتراض خود عنوان کردند و گفتند: میزان ساعت اضافه‌کاری در ماه کمتر از میزان واقعی پرداخت می‌شود، پول بیمه در دوران مرخصی برای ما واریز نمی‌شود و بعد از بازگشت از مرخصی باید یک ماه منتظر بمانیم تا دوباره شروع به‌کار کنیم.
طی سال‌های اخیر این چندمین بار است که کارگران خدمات شهری کیش به‌دلیل وضعیت نامناسب حقوق و دستمزد دست از کار می‌کشند و جلوی سازمان منطقه آزاد کیش تجمع می‌کنند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع کارگران مبین آجین نوآوران ذحل

کار سخت و طاقت فرسای کارگران معدن و شرایط تحمیلی بیرحمانه کارفریان و پیمانکاران: اعتراضات معدنکاران ادامه دارد!
تجمع اعتراضی کارگران شرکت های مبین آجین نوآوران ذحل در ورودی معدن مس سونگون در اعتراض به مزدهای پایین و سایر خواست ها! سه شنبه ۱۳ مهر

**********

گروه اتحاد بازنشستگان:تجمع کارکنان شرکت های پیمانکاری معدن سونگون

فریادی از اعماق معادن: تجمع کارکنان شرکت های پیمانکاری معدن سونگون در اعتراض به مزدهای اندک!
کارگران شرکتهای پیمانکاری معدن سونگون با تجمع در ورودی معدن سونگون بزرگ ترین معدن مس خاورمیانه و نرفتن به محل کارشان خواستار یکسان سازی حقوق ها و افزایش آن شدند.
معدن سونگون بزرگ ترین معدن مس خاورمیانه در شهرستان ورزقان است. اعتصاب معدنکاران از چند روز اخیر ادامه دارد.

**********

محمد حبیبی مجدد بازخرید و اخراج شد

محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران در آستانه روز جهانی معلم مجددا از آموزش و پرورش اخراج شد.
هیات تجدید نظر بررسی تخلفات وزارت آموزش و پرورش با ارسال نامه ای به اداره اموزش و پرورش شهریار ، با اعلام حکم قطعی ،رای به بازخرید اجباری و اخراج این معلم از اموزش و پرورش داد‌‌‌.
لازم به ذکر است که در اردیبهشت ماه سال ۹۹ هیات تخلفات وزارت اموزش و پرورش در شرایطی که این فعال صنفی دوران حبس خود را می گذراند ، حکم بازخرید و اخراج را صادر کرده بود ، که با شکایت به دیوان عدالت اداری و بنا برحکم دیوان ، حکم اخراج و بازخرید به صورت موقت متوقف شده بود.
باحکم جدید هیات تجدید نظر این معلم و فعال صنفی برای بار دوم از اموزش و پرورش اخراج شد و امکان حضور در فضای آموزشی از ایشان سلب شد .

شورای هماهنگی تشکلهای فرهنگیان ایران

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: چند خبر کارگری

لشکرکشی و حمله نیروی انتظامی و یگان ویژه به کارگران اعتصابی معدن زرند کرمان و خانواده ها! پاشیدن آب برسر زن و بچه های کارگران! دوشنبه ۱۲ مهر

تجمع اعتراضی داروسازان به اجرا نشدن آيين نامه جديد تاسيس داروخانه!
دوشنبه ۱۲ مهر: در اين تجمع كه داروسازان جوان كشور در وزارت بهداشت جمع شدند خواستار اجرايي شدن سريع ايين نامه جديد داروخانه ها براي تاسيس داروخانه ها و خدمت رساني به مردم بودند، اين در حاليست كه پس از چندين سال راي ديوان عدالت اداري مبني بر رفع انحصار و رانت و جلسات كارشناسي در وزارت بهداشت و مجلس ايين نامه جديد نوشته شد به اميد بهبود نظام سلامت كشور كه متاسفانه اين ايين نامه به دليل لابي مافياي داروسازي اجرايي نشده است.

۴ میلیون نفر در تهران حاشیه شهر زندگی می‌کنند
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران: بیش از ۴ میلیون نفر از جمعیت این استان در سکونتگاه‌های غیررسمی، مناطق حاشیه‌ای شهرها و بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند و این میزان معادل با ۳۱ درصد جمعیت استان تهران است./ باشگاه خبرنگاران

**********

اردوی کار: تداوم اعتصاب کارگران معادن زرند کرمان

دهها کارگر از معادن پابدانای جنوبی، چشمه‌پودنه، گله‌توت ، ۱۲-۱۴ ، سراپرده، باب‌شکون و معدنجو در زرند کرمان از یک هفته گذشته در اعتراض به دستمزدهای پایین و تبعیض میان کارگران معادن نیمه دولتی و خصوصی، تولید را متوقف کرده‌اند و در اعتصاب به سر می‌برند.
حقوق اغلب این کارگران بین ۳ تا ۵ میلیون تومان است و سوابق کاری آنها بین ۵ تا ۱۵ سال است. با این حال این گروه از کارگران در مقایسه با همکاران خود در معادن بخش نیمه دولتی، حقوق به مراتب کمتری دریافت می‌کنند. این در حالیست که به گفته کارگران حق تونل، حق سختی کار و ضرر و زیان جسمی ناشی از کار در معدن به کارگران بخش نیمه دولتی تعلق می‌گیرد اما کارگران معادن خصوصی از آن بی‌بهره‌اند.
علاوه بر همسان‌سازیِ حقوق و مزایا؛ پرداخت به موقع بیمه‌ها و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل مطابق با شرکت معادن زغال سنگ کرمان از دیگر خواسته‌های کارگران است.

**********

بیانیه جمعی از کارگران فصلی و ساختمانی سنندج

بنا به خبرهای منتشره، انجمن صنفی کارگران و استادکاران سنندج، در یک اقدام غیر قانونی و با دستور اداره کار، و همکاری برخی از اعضای هیئت مدیره حال حاضر این انجمن و به بهانه عدم شرایط بهداشتی ناشی از بیماری کرونا طی فراخوانی از کارگران ساختمانی عضو این انجمن درخواست کرده است که در روز دوشنبه ۱۲ مهر از ساعت ۸ صبح تا هشت غروب، در دفتر این انجمن برای به اصطلاح انتخابات هیئت مدیره حضور بهم رسانند. این در حالی است که این انجمن که بیش از ۱۶ هزار عضو دارد، از سال ۹۶ هیچگونه مجمعی را برگزاره نکرده است و این حرکت بر خلاف اساسنامه انجمنهای صنفی ساختمان می باشد چرا که هر ۳ سال باید مجمع انجمنها برگزار شود. لذا ما جمعی از کارگران و استادکاران فصلی و ساختمانی سنندج این اقدام غیر قانونی را محکوم می کنیم و چنین سیاستهایی را در راستای پراکنده کردن کارگران ساختمانی و عدم انسجام آنها برای هر چه به حاشیه بردن حجم مطالبات منجمد شده خود طی سالیان گذشته، از جمله عدم برخورداری از بیمه بیکاری و سخت و زیان آور بودن کارگران صنعت ساختمان میدانیم و بر این باوریم که در این شرایط با استفاده از مکانهای باز از جمله در ورزشگاهای سطح شهر که ظرفیت قابل قبولی دارند، با رعایت نکات بهداشتی، می توان مجمع کارگران را بر گزار نمود. ما همچنین اعلام میداریم تنها نمایندگانی را به رسمیت میشناسیم که در مجامع عمومی و با مشارکت خود کارگران و بدون دخالت گری کارفرماها و دولت انتخاب شده باشند.

جمعی از کارگران فصلی و ساختمانی سنندج

۱۱ مهر ماه ۱۴۰۰

**********

ششمین روز اعتصاب کارگران هفت تپه

یکشنبه - ۱۱ مهر ۱۴۰۰
تجمع مقابل فرمانداری و سپس راهپیمایی داخل شهر شوش
اهم مطالبات کارگران اعتصابی:
- تعیین تکلیف فوری مدیریت شرکت و شفاف سازی نحوه و قیمت واگذاری شرکت به دولت-بانک
- پرداخت فوری حقوق های معوقه و سایر مطالبات عرفی و قانونی
- تسریع در انجام عملیات کشت و اُورهال-تعمیر کارخانه
- بازگشت به کار اخراجی های مطالبه گر
- تمدید قرارداد فصلی ها
- اعلام و اجرای حکم صادر شده علیه اسدبیگی-رستمی در پرونده اختلاس
- مختومه شدن پرونده خانم فرزانه زیلابی (وکیل کارگران هفت تپه)

**********

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر

در اعتراض به عدم دریافت حقوق ۵ ماهه خود مقابل فرمانداری این شهر تجمع گردند.
فریاد کارگران خدمات شهری در شهرداری ها در جای جای این مملکت بلند است. اینهمه ظلم و ستم به زحمتکش ترین لایه های اجتماعی طبقه کارگر که امر مهم بهداشت و سلامت عمومی کف شهرها را بعهده دارند باورنکردنی ست. کارگرانی که بواسطه شغلشان باید از بیشترین مزایا و شرایط و امتیازات ویژه برخوردار باشند، حقوق و دستمزد ناچیز توافق شده را هم نمی گیرند.
مقدرات زندگی هزاران خانواده کارگری در چنبره توافقات مقامات شهری با پیمانکاران واسطه ای افتاده است.
کارگران خدمات شهری با فعالیتهای مستمر اما قراردادهای موقت با پیمانکاران ریز و درشت و شانه خالی کردن های این پیمانکاران از زیر توافقاتشان با پشتگرمی مسئولین شهرداری ها. این چه وضعیتی ست!!

شورای بازنشستگان ایران

**********

تازه ترین خبر از عزیز قاسم زاده

امروز شنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۰ چند تن از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان به همراه اعضای خانواده آقای عزیز قاسم زاده در دادگستری رودسر حضور پیدا کرده ، دو تن از اعضای هیئت مدیره به نمایندگی از کانون صنفی فرهنگیان گیلان با مراجعه به دفتر دادستان پس از مذاکراتی و درخواست ملاقات موفق به دیدار با آقای قاسم زاده در دفتر رییس زندان شدند.
روحیه شان بسیار خوب و از برخورد های محترمانه زندان بان های خود راضی بودند. ایشان در کمال سلامت در بخش قرنطینه زندان عمومی و ممنوع الملاقات می باشند.
به امیداینکه در روزهای آینده شاهدرهایی عزیز انمان باشیم.
اخبار بعدی متعاقباً به اطلاع می رسد.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان

**********

شورای بازنشستگان ایران: برگزاری سومین روز اعتصاب کارگران هفت تپه!

تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه برگزار شد. پنج شنبه - ۸ مهر ۱۴۰۰
اهم مطالبات کارگران اعتصابی:
- تعیین تکلیف فوری مدیریت شرکت و شفاف سازی نحوه و قیمت واگذاری شرکت به دولت-بانک
-پرداخت فوری حقوق های معوقه و سایر مطالبات عرفی و قانونی
- تسریع در انجام عملیات کشت و ترمیم کارخانه
- بازگشت به کار اخراجی های مطالبه گر
- تمدید قرارداد فصلی ها
- اعلام و اجرای حکم صادر شده علیه اسدبیگی-رستمی در پرونده اختلاس
- مختومه شدن پرونده خانم فرزانه زیلابی (وکیل کارگران هفت تپه)
تا رسیدن به مطالبات، اعتصاب در هفت تپه ادامه دارد. / کانال مستقل کارگران هفت تپه

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: معلم زندانی آزاد باید گردد!

۱. اسماعیل عبدی / تهران ۲. ناهید فتحعلیان / تهران ۳. مصطفی نیلی « وکیل افتخاری معلمان» / تهران ۴. زینب همرنگ / تهران ۵. حسن حسینخانی / مهاباد ۶. محمد ارکیان / البرز ۷. مهدی فتحی / فارس ۸. غلامرضا غلامی/ فارس ٩. عزیز قاسم زاده / گیلان ۱۰. نصرت بهشتی / خراسان رضوی ۱۱. محمدرضا رمضان زاده / خراسان شمالی ۱۲. یعقوب یزدانی/ خراسان شمالی

**********

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران معادن زغال سنگ کرمان

جمعی از کارگران معادن شرکت زغال‌سنگ کرمان در اعتراض به پایین بودن میزان حقوق و مزایا، مقابل مسجد ابوالفضل در سه‌راهی دشتخاک روز سه‌شنبه ۶ مهرماه تجمع کردند.
اکثر این کارگران از معادن خصوصی پابدانای جنوبی، چشمه پونه، سراپرده، باب شکون، گله توت و ۱۲-۱۴ بودند.
آن‌ها می‌گویند در حالی که تولید معادن خصوصی دو برابر معادن دولتی است؛ اما حقوق آن‌ها نصف دولتی‌هاست.
حقوق بیشتر این کارگران بین ۴ تا ۵ میلیون است. فیش حقوقی یکی از آن‌ها خالص پرداختی چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را نشان می‌دهد. کارگرانی که بین ۱۰ تا ۱۵ سال کار سابقه دارند.
یکی دیگر از کارگران می‌گوید: «مگر کارگر زغال سنگ چه فرقی با هم دارند که باید این همه تبعیض وجود داشته باشد.». آن طور که او ادامه می‌دهد این اعتراضات تاکنون جوابی از طرف مسولان در پی نداشته در روزهای آینده نیز ادامه دارد.
علاوه بر حقوق، مواردی مانند ضریب شغلی ۱.۵ و موقت بودن قراردادها در شغل دائمی مانند معدن‌کاری از مشکلات کارگران زغال‌سنگ است.

**********

اردوی کار: ۲۰۰ کارگر پروژه تونل آزاد راه منجیل به رشت، ۴ ماه مزد طلب دارند

شرکت «کاریز» که پیمانکار اجرای تونل محور منجیل به رشت در آزادراه قزوین به رشت است، از ۴ ماه پیش معوقات مزدی بیش از ۲۰۰ کارگر خود را پرداخت نکرده است. به گفته این کارگران؛ علبرغم به تاخیر افتادن چهارماه دستمزد، سختی کار کارگران شاغل در این مجموعه پرداخت نمی‌شود و در زمینه بیمه تامین اجتماعی هم کارگران دچار مشکل هستند.
بر اساس گزارش کارگران این پروژه عمرانی؛ آخرین حقوقی که کارگران دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد اردیبهشت ماه سال جاری بوده که با فشار و اعتراض‌ کارگران با دو ماه تاخیر (تیر ماه) به حسابشان واریز شده است.
این کارگران در ادامه گفتند: تاخیرهایی که در پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها ایجاد شده است به هیچ وجه با کار سخت و دشواری که کارگران هر روز انجام می‌دهد همخوانی ندارد چراکه این کارگران که از شهر‌های مختلف کشور برای کار به آزادراه منجیل به رشت آمده‌اند، فرسنگ‌ها دور از خانوادهای خود در استراحتگاهای فاقد امکانات به صورت شبانه‌روزی زندگی می‌کنند.
کارگران آزادراه منجیل به رشت درباره سایر مشکلات صنفی خود گفتند: به غیر بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی آن‌ها وجود دارد، کارگران از وضعیت غذا و بهداشت در استراحتگاه خود ناراضی هستند.
در همین زمینه علیزاده (روابط عمومی شرکت کاریز)، مطالبات مزدی ۴ ماهه کارگران را تایید کرد.
او گفت: کارفرمای اصلی پروژه آزادراه قزوین به رشت، وزارت راه است که اجرای ساخت این پروژه عمرانی را به یک شرکت پیمانکاری بزرگ بنام «عطاردیان» واگذار کرده است. در واقع شرکت «کاریز» پیمانکار دسته دو محسوب می‌شود که اجرای ساخت تونل شماره سه و چهار محور منجیل به رشت در محدوده رودبار را برعهده دارد.
علیزاده گفت: اگر صورت وضعیت‌های مالی پیمانکاران به موقع از سوی کارفرمایان اصلی پرداخت شود دیگر حقوق کارگران با تاخیر پرداخت نمی‌شود.

**********

تشکل مستقل کارگری موجود در هفت تپه (مجمع نمایندگان کارگری) مورد حمایت همه ماست

ما ضمن اینکه بارها اعلام کردیم که شورای اسلامی کار را قبول نداریم اعلام میکنیم که در طی این چند سال، تشکل مستقل کارگری هفت تپه فقط یعنی مجمع نمایندگان کارگری با روش خرد جمعی و شورایی.
ما کارگران هفت تپه در سال ٩٧ (یعنی سه سال قبل)، انتخابات انجام دادیم و به این عزیزان رای دادیم. منتها تشکل ما اینطور نیست که کسی که سال ٩٧ رای آورد برای همیشه به عنوان نماینده ما باقی بماند. یک تعداد که خیانت کردند یا حتی به انتخاب خودشان سکوت اختیار کردند به صورت کارگری و با خرد جمعی از نمایندگی کارگری کنار گذاشته شدند و دیگر نماینده ما نیستند.
تشکل مستقل کارگری شاخ و دم ندارد و چیز عجیبی نیست که کارگران بلد نباشند ایجاد کنند و لازم باشد یک فیلسوف از یک جایی بیاید و به ما اموزش بدهد. البته که این نوع تشکل کارگری که در هفت تپه داریم بر اساس شرایط هفت تپه و نیازهای خود ما ابداع شده و پاسخگوی نیازهای خود ماست. اگر چه همیشه تجارب جدید و ابداعات تازه، از زمینه های قبلی و تجارب دیگر هم استفاده میکند و یک شبه از آسمان نمی آید و زاییده ذهن نیست. ما در این راه از تجارب و نقاط قوت و ضعف تجارب قبل از خودمان و از تجارب جاهای دیگر استفاده کردیم و کارگران همیشه نیاز دارند با هم تبادل تجربه کنند.
ما تشکلی درست کردیم که نماینده و هیات مدیره اش همین فعالین دلسوز هستند. اما قرار نیست برای چهار سال و هشت سال و ده سال فقط همین ها باشند. این جمع نمایندگان، تغییر کردند و افراد جدیدی به جمع فعالین و نمایندگان ما اضافه شدند. چطور این اتفاق افتاد؟ افرادی که دلسوز هستند و ما در مبارزه روزمره متوجه میشویم که توان نمایندگی از مطالبات ما را دارند و مثلا اجازه دارند سخنرانی کنند، روی سنگر بروند (و برای دفعات بعدی هم شایستگی دارند که باز بتوانند روی سنگر بروند)، در جلسات مختلف با مقامات شرکت کنند. حتی برای شرکت کردن یا شرکت نکردن این فعالین و نماینده های کارگری در جلسه با مقامات و مسئولین، باز خود ما در تجمع و مجمع عمومی روزانه خود نظر میدهیم که این عزیزان به جلسه بروند یا نروند. اگر شخصی خارج از خواسته جمعی کارگران حرکت کند اول به او تذکر میدهیم و برایش توضیح میدهیم که چرا کارش اشتباه است. اگر ادامه داد به طور اتوماتیک از نمایندگی کارگری کنارش میگذاریم.
این روش که از سال ٩٧ به بعد در هفت تپه ایجاد کردیم یعنی روش خرد جمعی و شورایی که یک لازمه اش یعنی مجمع عمومی و تجمعات پر تعداد کارگران است. جمع عمومی، به تنهایی تشکل ما نیست. کما اینکه تشکل ما بدون مجامع عمومی و بدون داشتن روش شورایی و بدون دخالت دادن نظرات همه ما، بدون فایده خواهد بود.
ما از نمایندگان خود و از تشکل خود یعنی مجمع نمایندگان کارگری دفاع میکنیم اما ضمنا در مجامع عمومی خود تعیین میکنیم که این عزیران مجاز به انجام چه کاری هستند یا نیستند. اگر هم در این راه کم و کسری هست و بالا و پایینی میشود مثل همه کارهای جمعی قطعا ما هم نیاز داریم به مرور زمان، نقد بکنیم و نقد بشویم و روشمان را پخته تر و بهتر بکنیم. اما ما با این نوع تشکل و به روش خرد جمعی، موفق شده ایم در این چند سال مبارزه مان را به پیش ببریم و این روش را روشی کارامد میدانیم. برخلاف روشهای دیگر که در آن فقط چند نفر منتخب در طی سال های متمادی، به جای همه تصمیم میگیرند انگار که گویی یک ظرف، تشکل، حق امضا و ...به صورت موروثی در اختیار یک یا دو یا سه نفر محدود و ثابت گذاشته شده باشد که ما این را قبول نداریم. بلکه با روش جمعی که خودمان در پیش گرفته ایم، در تعیین سرنوشت خودمان مشارکت داریم و به عنوان کارگر در مسائل ریز و درشت مربوط به خودمان دخالت میکنیم.
خرد جمعی و روش شورایی، روشی است که ما مثل روح اصلی کار در بدن تشکل خود یعنی مجمع نمایندگان دمیده ایم. هر کدام بدون دیگری ناقص خواهد بود.
ضمنا ما برای تقویت و ترمیم مجمع نمایندگان کارگری، همیشه حواسمان هست که افراد جدید و تازه نفس و تلاشگر به این تشکل اضافه شوند.
در نهایت و باز هم اعلام میکنیم که شورای اسلامی کار، مدت اعتبارش منقضی شده ضمنا قبل از اینکه منقضی شود هم مورد قبول ما کارگران هفت تپه نبود و ما طی دو هزار امضا اعلام کردیم که در خدمت کارفرما و ضد منافع کارگران هفت تپه است. همچنین اعلام میکنیم که تنها تشکل مورد قبول ما در هفت تپه، همان مجمع نمایندگان کارگری و تنها روش مورد قبول ما برای پیشبرد مطالبات و اهدافمان، روش خرد جمعی و شورایی است که در زمان برگزاری مجامع عمومی کارگری ما تصمیم گیری میکند. نمایندگان واقعی ما هم همین فعالین مستقل کارگری هستند.

جمعی از کارگران هفت تپه - چهارشنبه - ۷ مهر ۱۴۰۰

**********

شورای بازنشستگان ایران: کارگران کارخانه پارس پامچال بیش از ۵ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند

کارگران کارخانه پارس پامچال چندین سال است که نگران پرداخت نشدن دستمزد و عقب افتادن بیمه خود هستند. کارخانه پارس پامچال تولیدکننده انواع رنگ و رزین در شهر صنعتی البرز واقع در استان قزوین است.
یک کارگر کارخانه پارس پامچال از تاخیر در پرداخت بیش از ۵ ماه دستمزد و ۷ماه بیمه کارگران خبر داد.این کارگر افزود: «علاوه بر تاخیر بیش از ۵ ماهه‌ای که در پرداخت حقوق کارگران پارس پامچال ایجاد شده، در ‌حال حاضر سازمان تامین اجتماعی بابت بیمه کارگران مبالغ زیادی از کارفرما طلبکار است. به همین دلیل در حال حاضر تمامی کارگران پارس پامچال برای تمدید دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی خود دچار مشکل هستند.»
به گفته این کارگر هم اکنون کسی پاسخگوی این وضعیت به کارگران کـارخانه پارس پامچال نیست.
این کارگران از اردیبهشت ماه تاکنون نتوانسته‌اند حقوق خود را دریافت کنند. مسئولین برای ساکت کردن کارگران هر بار به آنها وعده حل مشکلات را می‌دهند. اما این وعده‌ها هیچگاه عملی نشده است.
کارگران کـارخانه پارس پامچال تنها راه چاره را تجمع اعتراضی برای رسیدن به حقوق خود می‌دانند. تنها با اعتراض و گسترش آن است که کارگران می‌توانند به حقوق خود دست یابند. / سایت ایران کارگر
حقوق های معوقه، پرداخت نشدن ساده دستمزد نیست. بلکه ویرانی و تخریب روند عادی زندگی ست. باعث و بانی مصائب و مشکلات پیش بینی نشده ای ست که میتواند تبعات زیانبار غیر قابل بازگشت از جمله خودکشی داشته باشد. عدم پرداخت بموقع حقوق باید جرم تلقی شود.

**********

خانواده ی عزیز قاسم زاده با فرزندشان ملاقات کردند.

امروز سه شنبه ۶ مهرماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۳ پس از پیگیریهای فراوان خواهران و مادر عزیز قاسم زاده توانستند در بازداشتگاه اداره ی اطلاعات رودسر با ایشان ملاقات حضوری داشته باشند.
نزذیکان عزیز قاسم زاده امیدوار هستند ، این معلم هنرمند و خواننده ی شناخته شده به زودی به قید وثیقه آزاد شود.
شورای هماهنگی خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط همه ی معلمان زندانی و بازداشت شده ، از جمله غلامرضا غلامی و مهدی فتحی از کانون فارس می باشد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

**********

فراخوان تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

برای پیگیری خواست های به حق شان.
از نظر ما وعده های انتخاباتی بدون پشتوانه عملی و متحقق نساختن آنها فریبی بیش نیست.

زمان تجمع ۱۰:۳۰ صبح یکشنبه۱۱ مهر ماه

مکان: تهران میدان بهارستان مقابل مجلس

شهرستانها مقابل اداره کل تامین اجتماعی

خواسته های برحق بازنشستگان:
۱- رسیدن به حق و حقوق تمام سطوح بازنشستگان (از کار افتادگان و بازماندگان و حداقل بگیران و میانه بگیران رو به پایین). مزایای حقوق باید جدا از پایه حقوق محاسبه گردد و سپس در فیش حقوقی اِعمال شود!
۲- ۲۵ درصد باقی مانده از صددرصد متناسب سازی به علاوه ۷۵ درصد باید مشخص و پرداخت شود.
۳- برگشت دادن از کار افتادگان و بازماندگان همانند قبل در گروه حداقل بگیران برابر با ماده ۱۱۱
۴- درنظر گرفتن حق عائله مندی برای خانم‌های بازنشسته و از کار افتادگان و کسانی که به هر دلیل از همسرخود طلاق گرفته و یا فوت کرده است.
۵- دائمی شدن همسان سازی حقوق و مستمری بازنشستگان بر اساس هزینه خانوار در سطح متوسط جامعه. ( حداقل هزینه سبد معیشت خانوار در ابتدای سال ۱۴۰۰ دوازده میلیون و پانصد هزار تومان تعیین شده است).
۶- اِعمال حق منطقه جنگی در فیش حقوقی و پرداخت آن به بازنشستگان مشمول این ماده قانونی.
۷- اجرای کامل قانون خدمات مدیریت کشوری مصوب سال ۸۶ و به روز رسانی آن .
۸ - بازگرداندن تمام سرمایه های اختلاس شده و منابع مالی و اقتصادی برداشت شده از سازمان از جمله شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی(شستا).
۷- حق نظارت نمایندگان منتخب بازنشستگان بر سازمان و صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی.
بار دیگر همراه با خانواده هایمان برای به دست آوردن حقوق مسلم و قانونی خود، یکصدا و متحد، پشتیبان هم باشیم.

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

اردوی کار: تجمع کارگران پیمانکاری شرکت ملی صنایع مس در کرمان

کارگران پیمانکاری شرکت ملی صنایع مس در کرمان، در اعتراض به اخراج برخی از کارگران، دست به تجمع زدند.
کارگران «شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین»، از پیمانکاران دست اول شرکت ملی صنایع مس ایران، در اعتراض به وضعیت خود و بازداشت ۴ کارگر مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک تجمع کردند.
به گفته این کارگران: «شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین»، مسئولیت معدن «میدوک» شهر بابک استان #کرمان را برعهده دارد. اختلاف میان کارفرمای مادر و شرکت پیمانکاری سبب بروز مشکلاتی برای #کارگران شده است.
کارگران ادامه دادند: پیش از این، کارگران نسبت به وضعیت خود معترض بودند و پیمانکار تصمیم به اخراج آن‌ها داشت اما در نهایت تصمیم بر این شد تا کارگران با همان شرایط به کار خود ادامه دهند و کارفرما هیچ کارگری را اخراج نکند. اگرچه تصمیم بر عدم اخراج کارگران بود اما شرکت پیمانکار ۷ نفر از کارگران را روز اول مهرماه اخراج می‌کند.

بیست‌و‌دومین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها
قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال۹۹ آموزش و پرورش برای بیست و دومین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش رژیم تجمع

تجمع اعتراضی کارگران مستغلات شهرک پردیس
کارگران مستغلات شهرک پردیس جم دست از فعالیت کشیدند و در محل کار تحصن کردند. تنظیم قرارداد مانند سایر بخش های مانند فضای سبز،خدماتی، آتش‌نشانی و حراست از مطالبات اصلی این کارگران است

**********

گزارش کوتاهی از تجمعات شنبه ، سوم مهر ۱۴۰۰ فرهنگیان کشور

اختصاصی شورای هماهنگی
شنبه سوم مهرماه با فراخوان شورای هماهنگی به صورت هماهنگ و همزمان فرهنگیان ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند. فرهنگیان شاغل و بازنشسته با مطالبات اصلی همسان‌سازی‌بازنشستگان مبتنی‌برق‌م‌خ‌ک و رتبه‌بندی‌ شاغلان هشتاد درصد حقوق ‌هیات ‌علمی در بیش از ۴۰ شهر دست به تجمع زدند. این حرکات اعتراضی در استان‌های اردبیل ، آذربایجان‌شرقی، کردستان، لرستان، قزوین، تهران و البرز، خوزستان، فارس، کهگیلویه‌ و‌بویراحمد، هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، خراسان‌شمالی ، خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، گیلان، مازندران، بوشهر، کرمانشاه برگزار گردید.
در تجمع امروز معلمان پلاکاردهایی به همراه داشتند که خواستار #توقف‌پولی‌سازی‌آموزش و #آزادی‌معلمان‌زندانی بودند. لازم به ذکر است شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه ۲۱ شهریور خود از اعتراضات متشکل و خودجوش فرهنگیان حمایت کرده‌بود و به دولت و مجلس فرصت داده‌بود تا #پایان_شهریور به مطالبات بر حق فرهنگیان پاسخ مثبت دهد و اعلام کرده‌بود در صورت بی‌توجهی فراخوان اعتراضی صادر خواهد نمود فراخوان امروز در همین راستا صادر شده‌بود که خوشبختانه با استقبال جمع زیادی از فرهنگیان روبرو گردید. امروز همزمان با تجمع مشروح لایحه #رتبه‌بندی منتشر شد در لایحه جدید به جای اجرای کامل رتبه‌بندی بخش‌هایی از آن از جمله ماده ۷ آن به ضرر معلمان تغییر کرده‌است و در بدو انتشار ، معلمان به آن واکنش منفی و اعتراضی در فضای مجازی نشان دادند. بدیهی است تا زمان تحقق کامل مطالبات ، شورای هماهنگی و کانون‌های‌صنفی و انجمن‌های صنفی عضو شورا ، چون گذشته در کنار معلمان و همراه با آنان خواهد بود..

**********

کارگران شهرداری ایرانشهر: پنج ماه است حقوق نگرفته ایم

عدم پرداخت منظم دستمزد در مجموعه شهرداری ایرانشهر مشکلات خانوادگی و معیشتی زیادی برای کارگران به وجود آورده است.
هر یک از کارگران از بدو استخدام عیدی و سنوات خود را دریافت نکرده‌اند. در عین حال شهرداری از پرداخت کامل حق اضافه‌کاری‌ها و تعطیل‌کاری‌ها خوداری می‌کند.
ما کارگران هیچ حامی نداریم و اعتراضات ما به جایی نمی‌رسد. آخرین باری که اعتراض کردیم هیج مسئولی به اعتراض ما اهمیت نداد. در عین حال از مسئولان در شهرستان گله‌مندیم که سکوت اختیار کرده و در پیگیری مطالباتمان هیچ واکنشی جدی از خود نشان نمی‌دهند./ایلنا
پ.ن / پیمانکاران واسطه در شهرداریها با تحمیل بیحقوقی ترین شرایط، جهنمی برای کارگران خدمات شهری بوجود آورده اند.
کارفرمای اصلی(شهرداری و شورای شهر)، دست در دست پیمانکاران در بوجود آوردن این شرایط شریکند.
اگر چه شهرها را این زحمتکشان تمیز میکنند اما بوی گند بخش خصوصی و پیمانکاران ریز ودرشت بر زندگی این کارگران در سراسر جامعه آزاردهنده ست.

**********

زنگ اول ماه مهر: اعتصاب سراسری معلمان

در این مطلب توضیح خواهیم داد که چطور فریبکاریِ دو دولت روحانی و رئیسی در ازای مطالبات مزدی معلمان، جرقه اعتصابات سراسری را در آغازین روزهای مهرماه روشن کرد که آخرین رد اثر چنین اعتصابی در تاریخ به سال ۱۳۵۷ بازمی‌گردد. همچنین از نقش تشکل‌های مستقل، سیاستِ سرکوب سخت و نرم و در نهایت اهمیت نقش پیشتاز در پیشروی جنبش‌ها گفته‌ایم.

فصل جدید نزاع مزدی: رتبه‌بندی
روی کار آمدن دولت رئیسی همزمان شد با بنیانگذاری فصل جدیدی از سیاست‌های ریاضتی. یادمان هست که بعد از قیام آبان ۹۸ حکومت برای «جمع کردن بازنشستگان از کف خیابان» بالأخره بعد از ۱۵ سال در برابر اجرای طرح همسان‌سازی بازنشستگان آموزش و پرورش یک عقب‌نشینی موقت و تاکتیکی کرد که منجر به افزایش یکی دو میلیون تومانی حقوق آن‌ها شد. اجرای این طرح گرچه به شکل ناقص[۱] و ناپایدار، اما برای این بازنشستگان دستاورد مهمی بود. برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

فراخوان‌سراسری تجمع شورای‌هماهنگی

🔹 مراکز استان‌ها: اداره کل آپ استان
🔹 شهرستان: مقابل ادارات آپ شهرستان
🔸 استان تهران و البرز: مقابل سازمان برنامه و بودجه
تاریخ: شنبه سوم مهر ، ساعت ۱۰ صبح
رتبه‌بندی‌شاغلان هشتاددرصد حقوق‌هیات‌علمی
همسان‌سازی‌بازنشستگان مبتنی ‌بر ق‌م‌خ‌ک

**********

حکم زندان، شلاق و جزای نقدی علیه «اسماعیل گرامی» ظالمانه است، آزادش کنید!

مردمی که اسماعیل گرامی را می‌شناسند، به‌خوبی می‌دانند که او یک بازنشسته و معترض به شرایط ناگوار و سخت زندگی بازنشستگان است که نتیجه و ناشی از سیاست‌های نادرست اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که رنج آن بر‌ همه‌ی مردم تحمیل شده است!
همه‌ی مردم دریافته‌اند که برای بستن دهان‌ها و واداشتن آنها به سکوت و عدم مطالبه‌ی خواسته‌های برحق، احکام ظالمانه به استناد اتهامات ساختگی و رنگ‌باخته مانند «تبلیغ علیه نظام» و یا «اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، دستگیر و محاکمه می‌شوند و ناروا به زندان و شکنجه محکوم می‌گردند. ... برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض معلمان

زنگ ها به صدا در آمد: اول مهر با طنین فریاد اعتراضی معلمان در تجمعات سراسری و همزمان در بسیاری از شهرها آغاز شد!
معلمان شاغل و بازنشسته برای مطالبات معیشتی-زیستی خود به خیابان أمدند:
« تا رتبه‌بندی نشه، کلاسا تعطیل می‌شه!»
«گوشی و تبلت ما، حریم شخصی ما!»
«۸۰% حل نشه، کلاسا منحل می‌شه!»
«نه تسلیم، نه سازش! رتبه بدون خواهش!»
«معلم به پا خیز! برای رفع تبعیض!»

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: امیرعباس آذرم‌وند به قید وثیقه آزاد شد

دقایقی قبل امیرعباس آذرم‌وند روزنامه اقتصادی که دهم شهریور ماه بازداشت شده بود، به قید وثیقه آزاد شد. روزنامه‌نگاران مستقل ایران با تبریک آزادی امیر عباس آزرم وند عزیز و به امید رهایی تمامی فعالان و زندانیان سیاسی در بند!🌷

امیرعباس آذرم‌وند، امروز پنج شنبه - ۱ مهر ۱۴۰۰ از زندان اوین و با قید وثیقه سنگین و ظالمانه پانصد میلیونی آزاد شد. با تبریک به امیر عباس اذرم وند و خانواده و دوستان او و تمام کسانی که در مدت بازداشت او، صدای او بودند، اعلام میکنیم که تحمیل کردن وثیقه و کفالت که خود از ابزار سرکوب و اعمال فشار است باید از روند آزادی فعالین اجتماعی و سیاسی برچیده شود و همچنین تمامی فعالین دربند نیز باید آزاد شوند. پایتان را از گلوی فعالین اجتماعی و سیاسی بردارید. مردم حق دارند اعتراض کنند. پیام همکار - هفت تپه

**********

اردوی کار: پرونده‌سازی مجدد علیه سپیده قلیان

سپیده قلیان در پی افشای آزار زنان زندانی در بوشهر به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد
سپیده قلیان، زندانی سیاسی که در مرخصی بود و به تازگی گزارشی از آزار زنان در زندان بوشهر منتشر کرد، احضاریه‌ای با شکایت ادار‌ه کل زندان‌های بوشهر دریافت کرد.
در این احضاریه که از سوی شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بوشهر صادر شده و قلیان آن را در توییترش منتشر کرده، اتهام «نشر اکاذیب رایانه‌ای» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به قلیان منسوب شده است.
این احضاریه که به تاریخ دوشنبه ۲۹ شهریور صادر شده، به قلیان پنج روز فرصت داده تا در این شعبه حضور یابد و در غیر این صورت، «جلب» خواهد شد.
قلیان روز چهارشنبه ۳۱ شهریور در حساب توییتر خود نوشت: «جمهوری اسلامی یه بار دیگه ثابت کرد که جواب دادخواهی و حقیقت، سرکوب و انتقامه.»
این فعال مدنی زندانی که اکنون در مرخصی است، اضافه کرد که زندان بوشهر۱۰ روز پیش در تماسی از او خواسته به زندان بازگردد.

**********

اردوی کار: پرداخت سه میلیون تومان علل الحساب به جای دستمزد بعد از چند ماه اعتراض کارگران

اردوی کار: پیمانکاران که بسیاری از آنها از وابستگان دستگاههای حاکمیتی هستند، در بسیاری از موارد که قدرت چانه زنی کارگران را ناچیز و کم اهمیت می دانند، علل الحساب را جایگزین حقوق کارگران می کنند. کارگران شهرداری رودبار زیتون یک نمونه از این گروهها هستند. این کارگران از یک الی دو سال پیش هر ماه بخشی از مطالباتشان را به صورت علی‌الحساب با تاخیر سه تا چهار ماهه دریافت می‌کنند.
امروز صبح پس از چندروز تجمع مبلغ سه میلیون تومان به حساب کارگران پیمانکاری واریز شده است این در حالیست شهرداری برای نیروی کار رسمی شش میلیون تومان واریز کرده است.

**********

کارگران شهرداری کوت عبدالله در اعتراض به‌ عدم پرداخت معوقات مزدی خود مقابل شورای شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از این کارگران می‌گوید: در روزهای گذشته هرچه از فرمانداری کارون پیگیری کردیم، نتیجه‌ای نگرفتیم به همین دلیل، مقابل شورای شهر آمدیم؛ چهار ماه است که بدون حقوق و بیمه به سر می‌بریم و می‌خواهیم بدانیم پاسخ مسئولان به این وضعیت ناراحت کننده چیست؟
این کارگران با تاکید بر اینکه مشکلات شهرداری به ما مربوط نمی‌شود و مدیران حقوق‌هایشان را به موقع می‌گیرند؛ می‌گویند: یک سوال از شهردار یا شورای شهر داریم؛ آیا خودشان می‌توانند چهار ماه بدون حقوق زندگی کنند؟!
به گفته این کارگران، پیگیری مشکلات از طریق استانداری خوزستان نیز ادامه دارد و تمام مقامات می‌دانند که اوضاع زندگی کارگران شهرداری کوت عبدالله چقدر سخت است اما عجیب است که کاری صورت نمی‌دهند. این کارگران حدود چهارصد نفر هستند که در دو شیفت کار می‌کنند.

**********

تهدید به اخراج کارگران پیمانکاری در پایانه نفتی خارک

کارگران پیمانکاری پایانه‌ی نفتی خارک می‌گویند نه یک روز مرخصی دارند نه خوابگاه و نه حتی غذا و با این وجود در صورت کوچکترین اعتراضی ما را تهدید می‌کنند که برایتان پرونده می‌سازیم که می‌خواهید شورش کنید و بعد اخراجتان می‌کنیم. حتی اگر اخراج نکنند تعلیق‌مان می‌کنند؛ اگر تعلیق شویم، مجبوریم مدت‌ها در اتاق بخوابیم و بعد هم التماس کنیم تا ما را به کار برگردانند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران پتروشیمی بندرامام باز هم دست به تجمع و راهپیمایی زدند!

صبح امروز ۳۰ شهریور به مانند روزهای گذشته، بالغ بر ۳۰۰ تن از کارگران معترض شرکت پتروشیمی بندر امام در اعتراض به وضعیت خود با حضور در محل این شرکت دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. کارگران در اعتصاب هستند و خواهان انتقال به پتروشیمی به جای زیر نظر شرکت عملیات غیر صنعتی بندر ماهشهر هستند: بندر ما تو خوابه کارگرش بی جوابه!/ اینجا میام همیشه این انتقال نمی شه!

**********

اردوی کار: تجمع معلمان در چند شهر

تجمع معلمان خرم‌آباد مقابل اداره کل آموزش و‌ پرورش
روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور جمعی از معلمان استان لرستان مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان در خرم‌آباد تجمع کردند.
معلمان شاغل و بازنشسته خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل، اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته و تحقق دیگر خواسته‌های خود هستند. این تجمع در پی فراخوان برگزاری سراسری معلمان کشور صورت گرفته است.

تجمع معلمان کرمانشاه مقابل اداره کل آموزش و‌ پرورش
این تجمع در پی فراخوان برگزاری سراسری معلمان کشور صورت گرفته است.

معلمان معترض امروز در آبادان و مشهد هم دست به تجمع زدند

تجمع معلمان خوزستان مقابل اداره کل آموزش و‌ پرورش
معلمان شاغل و بازنشسته خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل، اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته و تحقق دیگر
گوشی و تبلت ما/ حریم شخصی ماست/ مشکل ما حل نشه/کلاسها تعطیل میشه/ رتبه هشتاد درصد اجرا باید گردد

تجمع اعتراضی پرسنل آموزش و پرورش ایذه
تجمع اعتراضی پرسنل آموزش و پرورش ایذه جلوی درب ورودی اداره آموزش و پرورش شهرستان ایذه برای دفاع از اجرای طرح رتبه بندی، عدم حذف طرح معلم تمام وقت و دیگر مطالباتی که دارند.
مشهد: امروز ۳۰ شهریور تجمع اعتراضی فرهنگیان مقابل آموزش و پرورش ،در پاسخ به فراخوان سراسری قبلی بمنظور اجرای فوری رتبه بندی و سایر مطالبات بر زمین مانده! رتبه بندی اجرا نشه / کلاس ها تعطیل میشه
سبزوار:
امروز ۳۰ شهریور تجمع اعتراضی فرهنگیان مقابل آموزش و پرورش ،در پاسخ به فراخوان سراسری قبلی بمنظور اجرای فوری رتبه بندی و سایر مطالبات بر زمین مانده!

**********

هجدهمین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش

روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحاً کارنامه سبز نامیده میشوند برای هجدهمین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند.
جمع‌هایی از این تجمع‌کنندگان که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند.
این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند. کارنامه سبزها در اعتراض به عدم تحقق‌ مطالبات‌شان از سال گذشته تاکنون تجمع‌های اعتراضی متعددی را برگزار کرده‌اند اما تاکنون به مشکلات‌شان رسیدگی نشده است.

فرهنگیان شریف، خانواده های ارجمند و دانش آموزان عزیز سراسر کشور

با درود بر اراده ی پولادین شما در راه رسیدن به خواسته ها و حقوق قانونی خود ، به آگاهی می رساند ، شورای هماهنگی با اعلام پشتیبانی از اعتراضات اخیر و قانونی همه ی فرهنگیان، دانش آموزان وخانواده ها وبه حق دانستن همه ی تجمعات، وبه خاطر بی توجهی حاکمیت به اعتراضات به حق فرهنگیان و عطف به هشدارهای قبلی، به زودی سلسله برنامه های اعتراضی را در دستور کار قرار داده و فراخوان تجمع سراسری وهماهنگی را اعلام خواهد نمود وتا رسیدن به خواسته های به حق فرهنگیان و دانش آموزان ازجمله:
اجرای نظام رتبه بندی/ اجرای نظام همسان سازی حقوق بازنشستگان /تهیه ی گوشی، سیمکارت واینترنت رایگان برای همه ی معلمان ودانش آموزان کشورباحضور درمدرسه و خودداری از رفتن به کلاس درس و تدریس درفضای مجازی وخود داری ازفعالیت درسامانه ی شاد، به یاری شما جنبش سراسری فرهنگیان را ادامه خواهیم داد.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

۲٨ شهریور ۱۴۰۰

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمعات برگزار شده روز یکشنبه ۲۸ شهریور

البرز: تجمع اعتراضی مالباختگان پروژه البرز در اعتراض به بی عدالتی و رشوه گیری قضات و سران نیروی انتظامی که کلاهبرداران را تبرئه کرده اند، در مقابل قوه قضاییه تجمع کردند
تهران: تجمع اعتراضی کارکنان بانک سپه مقابل بانک مرکزی
تهران: شانزدهمین روز تجمع اعتراضی و تحصن کارنامه سبزهای۹۹ مقابل وزارت آموزش وپرورش
اهواز: تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در خوزستان
اصفهان: تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد اصفهان
مشهد: تجمع اعتراضی معلمان مقابل آموزش و پرورش
تهران: تجمع اعتراضی مال‌باختگان مجتمع تجاری قائم در تهران: سکوت دولت شریک با کلاهبرداران!
کرمانشاه: در میدان آزادی بیش از ۱۰۰ نفر از کارکنان بانک سپه مقابل بانک سپه جنب فروشگاه ارتش ( اتکا) دست به تجمع اعتراضی زدند
اصفهان: تجمع اعتراضی جایگاه‌داران سوخت
رامهرمز: اعتراض کارگران کارخانه سیمان به اخراج ۵۰ نفر از همکارانشان

**********

اردوی کار: دو تجمع کارگری

تجمع کارگران شهرداری دهدشت مقابل فرمانداری
روز یکشنبه ۲۸ شهریور کارگران خدمات شهری شهرداری دهدشت در اعتراض به محقق نشدن وعده‌های مسوولان در وصول مطالباتشان جلوی فرمانداری کهگیلویه تجمع کردند.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی واحد اجرائیات شهرداری اهواز
کارگران اخراجی واحد اجرائیات شهرداری اهواز برای چندمین بار در ‌اعتراض به اخراج خود مقابل ساختمان شورای شهر اهواز دست به تجمع زدند. این کارگران خواستار بازگشت به کار خود هستند.

**********

حکم ظالمانه زندان، شلاق و جریمه علیه کارگر بازنشسته «اسماعیل گرامی»، ضربه بر پیکر تمامی بازنشستگان معترض!

حکم ظالمانه ۶ سال زندان به «اسماعیل گرامی» کارگر بازنشسته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تایید گردید. علاوه بر این به شیوه ای قرون وسطایی، ۷۴ ضربه شلاق را نیز این بازنشسته باید متحمل گردد. دادگاه انقلاب شعبه ۲۴ حکم بدوی صادر نموده و دادگاه تجدید نظر شعبه ۳۶ آن حکم را عینا تایید می نماید! این در حالی است که میلیون ها بازنشسته و شاغل حداقل بگیر زحمتکش پیش از آن که به «جرم» اعتراض به شرایط فلاکتبار زیست و معیشت خود از سوی بیدادگاه ها با احکام فرمایشی به شلاق و بند کشیده شوند، پیشاپیش به مرگی تدریجی محکوم شده اند و چرخ های خردکننده این ساختار ضد انسانی استثمارگر بر مدار فقر ،محرومیت و تبعیض به گردش در می آید و زندگی زحمتکشان شاغل و بازنشستگان را به تباهی کشانده است.بازنشستگانی که حتی از ابتدایی ترین حقوق اجتماعی- اقتصادی خود مانند زندگی بی دغدغه نان (در شرایط سال ها کار کردن، کهولت و نیاز به آرامش) ، خدمات درمانی رایگان و بیمه جامع، اداره و مدیریت صندوق های بازنشستگی متعلق به خود با نمایندگان واقعی مستقل و منتخب، و ... محروم می باشند، و راهی جز اعتراض، برگزاری تجمع و سایر شیوه های آزادانه پیگیری خواست های برحق خود ندارند. «اسماعیل گرامی» کارگر فعال بازنشسته تامین اجتماعی همصدا با تمامی هم سرنوشتان، فریادگر این مطالبات برحق در تجمعات مستمر می باشد.
سیستم قضایی حاکم که اعتراض به مزدهای حداقلی چندین برابر زیر خط فقر ، گرانی، تورم، فلاکت فزاینده و ...، را با زدن اتهامات واهی و پرونده سازی امنیتی برای فعالان جرم انگاری نموده و پاسخی جز سرکوب، زندان، شلاق، و انواع آزارها را مقابل شهروندان قرار نمینهد، هرگز قادر به سد کردن مبارزات جاری جامعه و تضغیف اراده بازنشستگان نخواهد بود. ما بازنشستگان صدور این حکم غیر انسانی علیه «اسماعیل گرامی» که از بیماری جسمی نیز در زندان رنج می برد را شدیدا محکوم نموده و می کوشیم تا لغو این احکام ظالمانه و سرکوبگرانه، همچنان فریادگر مطالبات و خواست منع تعقیب و آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی فعالان و سایر زندانیان سیاسی باشیم.

اعتراض، اعتصاب، تجمع، تشکل جرم نیست، حق مسلم ماست!

اسماعیل گرامی آزاد باید گردد!

۲۸ شهریور۱۴۰۰

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

اردوی کار: قتل سیروان نسلی پرستار خوشنام بیمارستان فجر مریوان

جسد سیروان نسلی ۳۶ ساله، کادر درمانی بیمارستان فجر مریوان در داخل اتاق کارش پیدا شده است.
وی چندی پیش، به چند نفر از اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود گفته بود: «توسط نیروهای اداره اطلاعات به مرگ تهدید شده‌ام و اگر اتفاقی برایم رخ بدهد کار ماموران اطلاعاتی است و شاید برای انحراف افکار عمومی آن را خودکشی یا مرگ طبیعی اعلام کنند.»
یکی از همکاران سیروان نسلی که توانسته‌است جسد را مشاهده کند، گفته است که «وی از ناحیه پیشانی، سر، گرد، فک و دست‌هایش دچار شکستگی شده است و دو تا چشمش کاملاً فرو رفته‌اند».
خانواده نسلی و همکاران وی نیز در بیمارستان فجر توسط نهادهای امنیتی به شدت تهدید شده‌اند که نباید در اینباره با هیچ رسانه‌ای حرف بزنند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی فرهنگیان

«وقتی معلم نتواند انتقاد کند، نباید انتظار داشت دانش آموزان آزاد اندیش باشند»!

شنبه ۲۷شهریور کهگیلویه و بویراحمد تجمع اعتراضی فرهنگیان شهرستان دهدشت: «بحث ما اینه که چرا ما حق مون را باید با التماس بخواهیم، چرا باید التماس کنیم. خواستار اجرای رتبه بندی و همسان سازی بازنشستگان هستیم.»

کرج: امروز شنبه ۲۷ شهریور همچون همکاران در سایر شهرستانها ، تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل اداره ی کل آموزش و پرورش البرز در اعتراض به دریافتی کم، نابرابری و اجرا نشدن رتبه بندی آموزگاران برپا شد!

تجمع معلمان بازنشسته و شاغل مقابل اداره آموزش و پرورش کرمانشاه.

**********

اردوی کار: «مافیای استخدام مشکل اصلی ماست»!

روز چهارشنبه ۲۴ شهریور کارنامه سبزها برای دوازدهمین روز متوالی، در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت استخدامی و شغلی خود، در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. شماری از کارنامه سبزها پیگیرانه با تحصن شبانه چندین شبانه روز را نیز در همان محل سپری کرده‌اند.

**********

رای صادر شده علیه خانم فرزانه زیلابی باید لغو شود!

بر اساس اخبار منتشر شده، خانم فرزاته زیلابی وکیل شجاع و آگاه کارگران هفت تپه، محکوم به یک سال حبس تغزیری و ... شده است.
خانم زیلابی افتخار کارگران هفت تپه و کل کشور است و این حکم صادر شده علیه ایشان که به علت دفاعش از کارگران هفت تپه و وکالت داوطلبانه در پرونده های قضایی همکاران بوده، تنها و تنها نشان دهنده این است که دستگاه فاسد قضایی از کارگران و مدافعان کارگران انتقام میکشد و میخواهد ما را به سکوت بکشاند.
دستگاه فاسد قضایی بعد از دو سال هنوز رای صادر شده علیه بزرگترین اختلاس کننده ارزی در تاریخ مملکت را اعلام نمیکند زیرا دادستان فاسد کل کشور با آنها همدست است. اما در عوض برای وکیلی که از کارگران دفاع کرده است حکم زندان صادر کرده است.
ما به دستگاه قضایی اعلام میکنیم که حکم صادر شده باید فورا و بدون قید و شرط لغو شود و در عوض دزدان و فاسدانی چون اسدبیگی باید محاکمه شوند. تمامی مسئولین حکومتی که در اختلاس و فساد با اسدبیگی همراه بوده اند باید محاکمه شوند.
مجرم انان هستند که دستور میدهند که مردم را به گلوله ببندند و سرکوب کنند. مجرم آنها هستند که فقر و فلاکت را به ما تحمیل کرده اند. مجرم سیستمی است که کارگر و فعالین حامی کارگر را سرکوب میکند.
کارگران، فعالین کارگری و وکلای باشرفی که مدافع حقوق ما بوده اند باعث افتخار تاریخ بشریت هستند. حکم صادر شده علیه خانم فرزانه زیلابی، وکیل باشرف، شجاع و توانمند کارگران هفت تپه باید فورا لغو شود.

جمعی از کارگران هفت تپه از بخشهای مختلف- دوشنبه - ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

انتشار: کانال مستقل کارگران هفت تپه

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارنامه سبزها شبها نیز از اعتراض و تحصن کوتاه نمی آیند!

تحصن شبانه کارنامه سبزها مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش همانند روز ادامه دارد‌.
جمع زیادی از کارنامه سبزها که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند، تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند.
«کارنامه سبز می میره ذلت نمی پذیره» : دهمین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش!
روز دوشنبه ۲۲ شهریور قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحاً کارنامه سبز نامیده میشوند برای دهمین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند.
جمع‌هایی از این تجمع‌کنندگان که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند.
این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند.
کارنامه سبزها در اعتراض به عدم تحقق‌ مطالبات‌شان از سال گذشته تاکنون تجمع‌های اعتراضی متعددی را برگزار کرده‌اند اما تاکنون به مشکلات‌شان رسیدگی نشده است.

**********

صدای اعتراض کارگران شهرداریهای کشور همچنان بلند است

«تجمع کارگران پیمانی شهرداری آبادان، منطقه آزاد اروند به‌دلیل پرداخت نشدن حقوق و وضعیت بد معیشتی روز شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۰، کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری شاغل در مناطق ۱، ۲ و ۳ آبادان و منطقه آزاد اروند همزمان مقابل ساختمان شهرداری مرکزی و دفتر شورای شهر آبادان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
کارگران فضای سبز شهرداری آبادان؛ پس از هر بار پیگیری، فقط حقوق‌های عقب‌افتاده یک ماه خود را دریافت می‌کنند.
به گفته کارگران معترض، مسئولان شهرداری هر بار فقط یک ماه از حقوق‌های عقب افتاده آنها را آن هم به صورت پایه حقوق به حساب کارگران واریز می‌کنند. آنها می‌گویند پرداخت این حقوق بدون محاسبه اضافه‌کاری و سایر مزایا پرداخت می‌شود.»
وضعیت بسیار نامساعد کارگران شهرداریهای سراسر کشور که درچنگ شرکتهای پیمانکاری واسطه ای اسیرند به اعتراض سراسری این کارگران در سالهای اخیر تبدیل شده است.
زندگی کارگرانی که کارشان مستقیماً به بهداشت و خدمات عمومی شهر مربوط است، اینچنین دستخوش نابسامانی و تنگناهای اقتصادی و عدم امنیت شغلی ست.
نگرانی و دغدغه این بخش از کارگران با این شرایط معیشتی، نشانه بی توجهی و کم اهمیت دادن مسئولین در برآوردن نیازهای عمومی خدمات شهری است.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: نهمین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش

روز یکشنبه ۲۱ شهریور قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحاً کارنامه سبز نامیده میشوند برای نهمین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند.
عده ای از این تجمع‌کنندگان که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند. این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند.
کارنامه سبزها در اعتراض به عدم تحقق‌ مطالبات‌شان از سال گذشته تاکنون تجمع‌های اعتراضی متعددی را برگزار کرده‌اند اما تاکنون به مشکلات‌شان رسیدگی نشده است.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع و راهپیمایی اعتراضی کارکنان پتروشیمی بندر امام

خواهان برگشت از عملیات غیر صنعتی به پتروشیمی بندر هستیم.
کارکنان پتروشیمی بندر که سال گذشته پس از کش و قوس‌های فراوان زیر نظر شرکت عملیات غیر صنعتی بندر ماهشهر قرار گرفتند، امروز شنبه ۲۰ شهریور بار دیگر در اعتراض به این موضوع دست به تجمع اعتراضی و راهپیمایی زدند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران شهرداری آبادان

هم برای معوقات خود، به اعتراضات سایر همکاران در مناطق دیگر پیوستند!

کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری مناطق یک، دو و سه آبادان و منطقه آزاد اروند همزمان روز شنبه ۲۰ شهریور مقابل ساختمان شهرداری مرکزی و دفتر شورای شهر آبادان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
مسئولان شهری پس از هر بار پیگیری کارگران فضای سبز شهرداری آبادان؛ یک ماه از معوقات مزدی آن‌ها را آنهم به صورت پایه حقوق به حساب کارگران واریز می‌کنند و بدین صورت کارگران را همیشه منتظر مزدشان نگه می دارند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: اخبار اعتراضات معلمان

"بدون رتبه بندی/ مدرسه بی مدرسه"!
تجمع اعتراضی معلمان در شیراز همزمان با تهران و اهواز امروز برگزار شد.

شورای بازنشستگان ایران: اهواز: روز شنبه ۲۰ شهریور ماه تجمع اعتراضی معلمان
علاوه بر تهران و شیراز معلمان اهوازی نیز امروز در اعتراض به عدم تحقق مطالبات‌شان ، خواهان اجرای رتبه‌بندی و رسیدگی به وضعیت نامناسب معیشتی و کاری خود شدند و بدین منظور مقابل اداره آموزش و‌ پرورش این شهر دست به تجمع زدند.

تجمعات اعتراضی همزمان معلمان در مقابل وزارت و ادارت آموزش و پرورش!
امروز شنبه ۲۰ شهریور معلمان در شهرهای تهران، اهواز و شیراز مقابل آموزش و پرورش دست به تجمع زدند. دور جدید اعتراضات معلمان با خواست رتبه بندی بر مبنای هشتاد درصد حقوق هیات علمی و رسیدگی به شرایط ناگوار معیشت، طی روزهای گذشته تاکنون ادامه دارد.

مشکل ما حل نشه مدرسه تعطیل میشه!
شنبه ۲۰ شهریور تجمع امروز معلمان تهران و تاکید بر پیگیری حقوق مسلم خود!

**********

پیمانکاران شهرداری عدم پرداخت مزدهای معوقه و حق بیمه کارگران را عادی سازی می کنند!

کارگران خدمات و فضای سبز شهرداری هویزه خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت حق بیمه و مطالبات معوقه حقوقی خود در محوطه شهرداری تجمع و خواهان رسیدگی مسئولان مربوطه شدند. این در حالی است که این وضعیت در مورد قریب به اتفاق کارگران شهرداری دیگر مناطق نیز اعمال گردیده و به روندی عادی از سوی پیمانکاران شهرداری تبدیل شده است. در مقابل اعتراضات و تجمعات کارگران شهرداری ها نیز همچنان روزانه جریان دارد. معیشت و زندگی خانوارهای کارگری بدون حقوق و بیمه و سایر مطالبات، جهنمی است که کارگران شهرداری به آن تن نمی دهند.

**********

بند زنان زندانی در زندان مرکزی بوشهر جایی است نزدیک به آخر دنیا

روایت سپیده قلیان از وضعیت زندانیان زن «بند نسوان» زندان مرکزی بوشهر

سال گذشته و هنگامی که به این زندان تبعید شدم، می‌دانستم که با جهنمی فراموش‌شده مواجه خواهم شد،اما سبعیت جاری در این زندان حتی در خیالاتم هم نمی‌گنجید. زنان زندانی این بند به جرم زن بودن و زندانی بودن تحت وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها و ضدانسانی‌ترین شرایط ممکن نگهداری می‌شوند. هر طور که می‌توانستم و به هر جا که می‌شناختم از وحشت و توحش این زندان نوشتم و گفتم؛ شبیه ایستادن در میان چهاردیوار از جنس سنگ و فریاد زدن، اما این‌بار می‌خواهم رو به کسانی از رنج‌های زنان زندانی در بوشهر حرف بزنم که گوشی برای شنیدن دارند، جانشان از ظلم به لب آمده و در مقابل خشونت بی‌تفاوت نیستند. این گزارش (با اسامی مستعار)، صحنه‌هایی کوتاه از شرایطی است که زنان زندانی بوشهر در آن زیست می‌کنند.
یک: زهرا زن افغانستانی با فرزندش از دست طالبان و مرگ گریخته و حالا در مراسم تدفين نمادينی که زندان‌بانان ترتیب داده‌اند، در هواخوری زندان مركزی بوشهر ایستاده است. از ديد زندان‌بانان احمد که در آغوش مادر راهی زندان شده، حرام‌زاده است. کودکِ زهرا در هواخوری بند نسوان، به دستور مسئول اندزرگاه كفن‌پيچ شده؛ تنها برای اینكه احمد بترسد و شب زودتر بخوابد زهرا بهت زده است و به محض درآوردن فرزندش از كفن به سويش حمله می‌كند، پسر را كتك مي‌زند و می‌گويد خودم ادبش مي‌كنم. لطفا شما كاری با او نداشته باشيد.
دو: مسئول بند تشخیص داده که پوشیدن لباس زیر باید اجباری باشد. مائده امتناع می‌کند و نمی‌خواهد روز و شب سوتین تنش باشد. مددكار فعلی بند برای تنبیه او همه زنان زندانی را مجبور به تحویل لباس زیرشان می‌کند. او زنان زندانی را فاحشه‌های شهر خطاب می‌کند و تهدید می‌کند که اگر لباس‌های زیرشان را تحویل ندهند، آنها را به زور از تنشان درمی‌آورد. در صف آمار و در مقابل چشمان وحشت‌زده‌ی سایر زنان زندانی لباس‌های مائده را (تنها به جرم درنیاوردن لباس زیر) پاره کردند. تاوان امتناع مائده همچنان ادامه داشت. در صف آمار همه را مجبور کردند، لباس‌های زیر را در آورند و سوتین و شورت را در كیسه زباله‌ای كه در دست مددكار بود بگذارند. بعد از آن روز هفته‌ها پوشیدن لباس زیر ممنوع شد، حتی در زمان عادت ماهیانه.
سه: حمام رفتن زندانیان در زندان بوشهر ساعت‌های مشخصی دارد. سحر خارج از ساعت مقرر حمام كرده و حالا به همین جرم باید در وسط هواخوری به دست مسئول بند «پاک شود». مسئول بند سحر را در هواخوری لخت می‌كند، با همكاری مدد كار بند با شیر و آب معدنی غسل می‌دهد و بقیه‌ی زندانیان را وادار می‌كنند كه صحنه را تماشا كنند و او را هو كنند. اگر کسی نگاهش را بدزدد از حق تلفن محروم خواهد شد. ده‌ها چشم، خشمگین و حیرت‌زده به تن عریان و لرزان زن خیره شده‌ایم. هر کدام فکر می‌کنیم چقدر تنها و بی‌پناهیم.
چهار: قانون حجاب اجباری برای زنان زندانی بوشهر، در سطحی فراتر از آنچه‌که در برخی زندان‌ها مرسوم است، اجرا می‌شود. چادر و پوشش کامل در صف آمار و راهرو و هواخوری اجباری‌ است. زن زندانی در هر جایی جز تخت خواب باید حجاب داشته باشد
پنج: آمنه از بازداشتگاه برمی‌گردد. چند باری است باوجود تمام‌شدن مراحل تحقيق و بازجويي به مراكز تحقيق منتقل مي‌شود اما نه براي سوال و جواب. او را با هماهنگی مسئول بند برای ارائه خدمات جنسی به ماموران تحویل می‌دهند. اینجا با هماهنگی مسئول بند خيلی كارها انجام می‌شود، مثل فرستادن زنانی که از طرف خانواده حمایت مالی نمی‌شوند، نزد زندانی‌های مرد بند مالی و صيغه موقت آنها.
اين فقط پنج مورد از ٢٠ موردی است كه تاكنون در رابطه با بند نسوان زندان بوشهر، کتبی و شفاهی به مسئولان اعلام کرده‌ام و پاسخی جز سکوت گورستانی نگرفته‌ام. هرکسی هم که اعتراض کند، تشدید شکنجه‌ها کَمینش را می‌کشد؛ تهديد به معاینه‌ی آلت تناسلی در برابر تمام پرنسل و زندانی‌ها، ضرب و شتم زندانی، قرنطینه‌ی زندانی، آوردن گارد و شكنجه و تعرض، قطعی تلفن، ملاقات و لغو مرخصی در سیاه‌چال بوشهر هرگونه سرپیچی و سرکشی از اوامر خشن و غیرانسانی اداره‌کنندگان زندان برابر است با مچاله‌شدن بیشتر و بیشتر در این برزخ که نه صدایی به بیرون دارد و نه چهره‌ای.
#حقیقت_زندان
از: همراه کارگران
نقاشی: سودابه اردوان

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارنامه سبزها جمعه را هم تعطیل نکردند!

امروز جمعه ۱۹ شهریور ساعت۱۰:۲۰صبح جمعی از قبول شدگان آزمون معلمی موسوم به کارنامه سبز در مقابل وزارت آموزش و پرورش برای چندمین روز متوالی با شعارهای زیر دست به تجمع اعتراضی زدند:
نه مجلس نه دولت نیستن به فکر ملت/ مسول بی کفایت عامل خوار و خفت/ تا حقمو نگیرم از اینجا نمیرم

کارنامه سبزها در ششمین روز تجمع
کارنامه سبزها در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. کارنامه سبزها نفرات اول تا سوم پذیرفته شده آزمون استخدامی ماده ۲۸ هستند که به گفته این شهروندان آموزش و پرورش علیرغم کمبود نیروی شدید، از جذب آن‌ها سرباز زده و همچنان از نیروهای بازنشسته استفاده می کند.

**********

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران پروژه‌ای نفت مقابل مجلس

روز چهارشنبه ۱۷ شهریور جمعی از کارگران پروژه‌ای نفت همزمان با هشتاد و‌ یکمین روز از اعتصاب سراسری خود مقابل مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند.
کارگران پروژه‌ای نفت از روز ۲۹ خردادماه وارد اعتصاب سراسری شده‌اند و خواهان افزایش دستمزد بر مبنای لیست پیشنهادی کارگران، تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت، حذف شرکت‌های پیمانکاری، بهبود وضعیت محیط کار و خوابگاه‌ها و دیگر خواسته‌های خود هستند.
کارگران پروژه‌ای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در ادامه اعتصاب سراسری خود چندین تجمع و مجمع عمومی در شهرهای مختلف برگزار کرده‌اند و اینبار جمعی از آنان مقابل مجلس دست به تجمع زدند.
تاکنون حدود ۳۰ شرکت پیمانکاری حاضر به قبول خواسته‌های کارگران شده‌اند و ضمن افزایش دستمزد و تغییر نوبت کاری با جوشکاران و فیترها قرارداد منعقد‌ کرده‌اند. اما هنوز بخش بیشتر کارگران پروژه‌ای در اعتصاب هستند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: خوزستان تجمع اعتراضی کارگران مخابرات روستایی

«اداره کل حیا کن حق ما را ادا کن»
کارگران امروز دراعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود و نادیده گرفته شدن مطالبات‌شان مقابل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

**********

اردوی کار: ادامه بازجویی در عین اعلام وثیقه برای امیر عباس آذرم وند

براساس یک گزارش موثق باوجود تعیین وثیقه، #امیرعباس_آذرم_وند هنوز زیر بازجویی است و به خانواده‌اش هم گفته اند که فعلا نیایند.
امروز در ششمین روز بازداشت امیرعباس آذرم‌وند، پدرش به شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین مراجعه کرده و از قاضی پرونده درخواست پایین آوردن وثیقه سنگین پانصد میلیونی را که به هیچ عنوان از عهده تامینش برنمی‌آیند کرده که این درخواست با مخالفت رد شده و از او خواسته‌اند دیگر مراجعه نکند. همچنین به اتهام اولیه امیرعباس که تبلیغ علیه نظام بود اتهامات دیگری نیز اضافه شده است. صدور چنین مقدار سنگین وثیقه‌ای شکنجه ای مضاعف هم برای امیرعباس و هم برای خانواده و رفقای اوست.

**********

شورای بازنشستگان ایران: تجمع اعتراضی فرهنگیان ورامین در مقابل شهرداری ورامین در اعتراض به پایمال شدن اموالشان.

واگذاری زمین برای ساخت مسکن توسط مسئولان نادیده گرفته میشود. چرا؟؟؟؟
بیش از ۲۵ سال است به معلمان و فرهنگیان زمین واگذار کردند و با وعده های دروغین و فریب، هر بار اقدام به کاهش متراژ زمین های واگذاری به بهانه های مختلف کردند.
تمام مسئولین شهر از این زمین ها بهره برده و تعاونی مسکن فرهنگیان، با همدستی مقامات شهر اقدام به زمین خواری از معلمینی کردند که اندوخته اندکشان را به امید صاحب خانه شدن در این راه هزینه کردند. به جای تامین مسکن رایگان برای همه؛ مافیای زمینخوار دست در دست تعاونیهای مسکن یکه تازی میکند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: سومین روز اعتراض کارنامه سبزها

تهران: سومین روز پی در پی گردهمایی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش (کارنامه سبز ها) در برابر وزارت آموزش و پرورش، در اعتراض به استخدام نشدن

**********

اردوی کار: تجمع تعدادی از مربیان پیش دبستانی شهرستان ایذه مقابل استانداری خوزستان در اهواز

امروز یکشنبه ۱۴ شهریورماه تعدادی از مربیان پیش دبستانی ایذه برای پیگیری بازگشت به کار خود مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
این مربیان می گویند: سال ۹۷ از طریق اداره کل آموزش و پرورش و طی ابلاغیه‌ای در مدارس دولتی مشغول بکار شدیم و ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان از جیب خودمان بابت بیمه پرداخت می‌کردیم.
به گفته آن‌ها در سال ۹۹ و با روی کار آمدن رئیس جدید اداره آموزش و پرورش ایذه تمامی مربیان بیکار شده و بعد از گذشت یکسال و طی کردن مراحل قانونی و تجمعات پی در پی و حتی حضور در وزارت آموزش و پرورش منبع مشکل در شهرستان ایذه عنوان شد.

**********

تداوم اعتراض کارگران خدمات شهری شهرداری میاندوآب در استان آذربایجان غربی

اعتراضات کارگران خدمات شهری میاندوآب در استان آذربایجان غربی در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق‌هایشان مقابل ساختمان شهرداری وارد هشتمین روز خود شده است. شش ماه حقوق و مزایای این کارگران پرداخت نشده است

**********

تجمع اعتراضی فرهنگیان

گروه اتحاد بازنشستگان: «معلم بیدار است از تبعیض بیزار است»!

امروز یکشنبه ۱۴ شهریور فرهنگیان با تجمع در مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه به عدم اجرای رتبه‌بندی، تاخیر در اعمال فوق العاده ویژه ، سطح نازل حقوق و تبعیض بین حقوق ها، اعتراض کردند.
جمع اعتراضی معلمان مقابل مجلس با فریاد: معلم داد بزن حقتو فریاد بزن!/ حقوق ما سه میلیون خط فقر ده میلیون!/ صدا و سیما کجاست حقق ما رو هواست!/ تا حق خود نگیریم جای دیگر نمی رویم!/ ریاست سازمان حق ما را ادا کن!/ خواسته معلم اجرای حکم دیوان!

**********

اردوی کار: دومین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش

روز یکشنبه ۱۴ شهریور جمع زیادی از قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحاً کارنامه سبز نامیده میشوند در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند. این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی پرسنل شهرداری خرمشهر

خرمشهر محروم، کارگران خرمشهری محرومتر!
تجمع اعتراضی پرسنل شهرداری خرمشهر درب فرمانداری شهرستان در خصوص عدم دریافت ۶ ماه حقوق معوقه. پرسنل شهرداری خرمشهر، از حقوق ماه های سال ۱۴۰۰ تاکنون دریافتی نداشتند و از مبلغ حقوق خود نیز بی خبرند.

**********

حاضر به عقد قرارداد با پیمانکار نیستیم

حدود ۷۰ کارگر خدماتی قرارداد پیمانی شهرداری قروه در استان کردستان خواستار حذف شرکت پیمانکار و عقد قرارداد مستقیم با شهرداری شدند. آن‌ها مدعی‌اند که در نتیجه حضور پیمانکار مطالباتشان به صورت حداقلی پرداخت می‌شود و این موضوع آن‌ها را در شرایط بد مالی قرار داده است. با وجود آنکه مدیریت شهرداری قروه با سرپرستی اداره می‌شود اما ما کارگران خواستار رفع تبعیض با عقد قرارداد مستقیم با شهرداری هستیم که یک خواسته قانونی است./ایلنا

پانوشت:
عقد قراردادهای مستقیم و حذف پیمانکاران یکی از مطالبات محوری کارگران بخش خصوصی ست.
رویکرد خصوصی سازی با برون سپاری فعالیتها به پیمانکاران ریز و درشتی که عمدتا ارتباط رانتی و معامله گرانه با کارفرمای اصلی دارند، زندگی حقوق بگیران را به ورطه نابودی کشانده است. شدیدترین درجه استثمار، بالاترین بیحقوقی در روابط کار و عدم امنیت شغلی توسط سیستم پیمانکاری و محول کردن فعالیتها به بازار آزاد صورت میگیرد.

شورای بازنشستگان ایران

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: پنجمین روز متوالی اعتراض کارگران شهرداری امیدیه

ماهها مزدهای پرداخت نشده و حق بیمه، کارگران شهرداری شهرها را در خیابان نگه داشته است!چهارشنبه ۱۰ شهریور۱۴۰۰
پنجمین روز متوالی اعتراض کارگران شهرداری امیدیه.
کارگران شهرداری امیدیه بار دیگر مقابل ساختمان استانداری خوزستان ، تجمع اعتراضی برگزار کردند. حتی بدون یک روز حقوق نمی توان زندگی کرد، اما پیمانکاران زالو صفت و متولیان نسبت به عدم پرداخت ماهها مزد کارگران پاسخگو نیستند.

**********

تجمع نیروهای پروژه ای شهرستان ایذه مقابل درب فرمانداری.

جمعی از جوانان صنعتی ایذه که حدود سه ماه دست به اعتصاب زدند درب فرمانداری شهرستان جمع شدند و خواستار پیگیری حق و حقوق شان از طرف مسئولین شهرستان شدند.
خواست کارگران معترض «حذف پیمان‌کاران، برقراری برابری مزدی، بالا رفتن سطح دستمزدها، تامین امنیت شغلی، و برخورداری از حق تشکل‌یابی» است.

**********

«انگار که ما وجود نداریم»!

چهارمین روز تجمع اعتراضی کارگران شهرداری «امیدیه»سه شنبه ۹ شهریور۱۴۰۰
چهارمین روز تجمع پرسنل شهرداری امیدیه درب فرمانداری در اعتراض به حضور نیافتن اعضای شورای شهر امیدیه در جلسات شورا و بلاتکلیف ماندن حقوق پرسنل زحمتکش شهرداری.

**********

برای چندمین روز متوالی:

۶ ماه حقوق عقب افتاده کارگران شهرداری میاندوآب را به خیابان کشاند!

**********

بیش از یکسال مزد و بیمه کارگران شهرداری «بستان» نیز پرداخت نشده است

همزمان با کارگران شهرداری های اهواز، امیدیه و میاندوآب: بیش از یکسال مزد و بیمه کارگران شهرداری «بستان» نیز پرداخت نشده است!
کارگران شهرداری بستان در اعتراض به حقوق و بیمه عقب مانده و مشکلات به وجود آمده ناشی از آن دست به تجمع زدند.
کارگران شهرداری بستان بیش از یکسال است که حقوق و بیمه خود را دریافت نکرده اند همچنین ۳ سال نیز بیمه اشان معوقه مانده است! حتی تصور یک روز بی درآمدی خانوارهای کارگری با هزینه های کمرشکن و نیازهای ضروری زندگی، فلاکتبار است چه رسد به عدم پرداخت بیش از یکسال حقوق! یکشنبه ۷ شهریور۱۴۰۰

**********

"معلم داد بزن حقتو فریاد بزن": تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل دیوان عدالت اداری کشور!

امروز شنبه ۶ شهریورماه، فرهنگیان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان دیوان عدالت اداری در تهران تجمع برگزار کردند.
در پی واریز حقوق مردادماه معلمان، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان از آنها کسر شده است و فرهنگیان با سر دادن شعارهایی چون؛ معلم داد بزن، حقت را فریاد بزن، خواستار پاسخگویی مسئولان به مشکلات و مطالباتشان شدند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراضات کارگران شهرداری ادامه دارد!

تجمع کارگران شهرداری امیدیه خوزستان
امروز شماری از کارگران شهرداری مقابل ساختمان فرمانداری، دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران شهرداری شهرهای خوزستان ماه ها با مزدهای معوقه و بیمه های پرداخت نشده از سوی پیمانکاران مواجه اند. تجمعات، اعتراضات و راهپیمایی خیابانی مکرر آنان هنوز ادامه دارد. فریاد اعتراض کارگران بدون مزدی که شرمنده خانواده شده اند!!
اعتراض کارگر شهرداری «امیدیه» که توانایی پرداخت هزینه درمان فرزندش را ندارد.
یکی از کارگران شهرداری امیدیه در تجمع امروز مقابل ساختمان فرمانداری این شهر، با نشان دادن بدن فرزند بیمارش گفت؛ از ابتدای امسال حقوقی دریافت نکرده و توانایی پرداخت هزینه درمان فرزندش را ندارد.

**********

سپیده قلیان درباره احضارش به زندان: به زندان اوین نمی روم

چند روزیست که از طریق پیامک متوجه شدم پرونده‌ مربوط به اعتراضات هفت‌تپه به شعبه ۱۱ اجرای احکام ارسال شده است. من حالا به بستن ساک، خداحافظی با جان‌های خسته‌ام و رفتن به زندان فکر می‌کنم. اینجا اما چند کلام با مسئولین و مسببین این حکم حرف دارم:
هرگز نفهمیدم چرا و چطور پرونده از اهواز به تهران ارسال شد؟ چرا به جای رسیدگی به شکایت‌مان از شکنجه‌گاه اطلاعات خوزستان و تخته کردن درب آن خراب شده، ما را شبانه و به سیاق آنچه که در فیلم‌های مافیایی نشان می‌دهند، به تهران منتقل کردید؟! با انتقال ما به تهران روی چه چیزی خط کشیدید؟! زادگاه من دزفول است و ساکن خوزستانم. خوزستانِ جنگ و سیل و مصیبت. خوزستان نفت و خون!
پنج سال حبس قطعی برای یک پرونده، مرا به این وا داشت که بگویم: شما مرا بازداشت و مصیبت دادید. دیگر چرا به تهران منتقل کردید؟! از بودن من در سپیدار چرا هراس دارید؟! خون من از خون مکیه ‌و صهبا و زهرا رنگین‌تر نیست. چرا جای پاک کردن گه و کثافت‌تان در زندان‌ها، زندان مرا عوض کردید؟!
من زاده و ساکن خوزستان‌ام و پایم را به زندان اوین نخواهم گذاشت. بنابر آیین‌نامه‌ی خودتان موظف هستید مرا به سپیدار منتقل کنید. من به زندان سپیدار خواهم رفت ‌و شما هم موظف هستید پاسخگوی ستم سیاهی باشید که در آن زندان حاکم است.
خانواده‌ام جان و مالِ سفر هفته‌ای به تهران را ندارند. هفته‌ای ۱۷ ساعت طی کردن مسیر ناممکن است. از همین رو اگر به زندان اوین منتقل شوم به هیچ عنوان داخل بند نخواهم رفت و درب دفتر ریاست نسوان خواهم ماند تا به مطالبه‌ی بر حق‌ام برسم. شما ظالمانه گرفتید و شکنجه کردید و حبس بریدید. این چه ستمی‌ست که من حتی حق ندارم در سرزمینی که شاهد رنج‌هایش بوده‌ام محبوس باشم.

**********

عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است!

مردم را فورا واکسینه کنید!
اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیر مسئول و ناکارآمد به قتلگاهی تبدیل شده است که طبق آمار رسمی روزانه بیش از ٧٠٠ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت های وارد شده بر خانواده ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می نشینند. این کشتار کرونایی شهروندان در کنار ده ها معضل دیگر از جمله کمبود دارو و مراکز درمان، ضعف مالی بیماران و عدم توانایی خرید داروها، هزینه بالای تست کرونا و سی تی اسکن، گرانی ویزیت پزشکان بویژه مراکز درمانی خصوصی و ... مهم تر از آن اعمال تبعیض و شکاف طبقاتی در درمان و بهداشت و امر واکسیناسیون مردم محروم، نشان دهنده ابعاد دیگر سیاست های حاکم می باشد. ... برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی پزشکان و پرستاران بیمارستان روحانی بابل

روز دوشنبه اول شهریور، پزشکان و پرستاران بیمارستان روحانی بابل مقابل درب بیمارستان به دلیل پرداخت نشدن معوقات حقوق ماهیانه تجمع کردند.

**********

وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست.

محاکمه فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت تپه را محکوم می‌کنیم

مردم آزاده ایران!
چنانکه می دانید شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به استناد اتهاماتی بی اساس فرزانه زیلابی را به دادگاه فراخوانده است.خانم زیلایی در مردادماه ۱۴۰۰ برای دومین باراست که محاکمه می گردد. پنجم مرداد در شعبه ۱۱۳و .-۳۱ مرداد به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «عضویت در گروههای معاند» و «توهین به رهبری» اتهاماتی است که قوه قضایی سالهای طولانی برای خفه کردن صدای حق خواهی معترضان، مطالبه گران و کنشگران به کار بسته اند‌‌. ما حصل این اتهامات خفه کردن صدای اعتراض به فقر و بیکاری، بهره کشی، زورگویی، فساد، غارتگری و نقض آشکار حقوق شهروندی و استقلال رای وکیل می باشد. وارد کردن این اتهامات به فرزانه زیلابی با هدف هر چه دشوارتر کردن پیگیری حقوقی حق خواهی کارگران و انتقام جویی از کارگران نیشکر هفت تپه صورت می گیرد.
ما اعلام می کنیم که وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست. اتهامات دستگاه قضایی به فرزانه زیلابی را اتهامی نخ نما و بی پایه می دانیم و همراه با کارگران هفت تپه حمایت خود را از این وکیل مردمی اعلام می داریم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران ‌وحومه

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

گروه اتحاد بازنشستگان

اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

اتحاد بازنشستگان

سه شنبه دوم شهریور ۱۴۰۰