افق روشن
www.ofros.com

اسنادی بر علیه "سندی در اثبات یک نقد" از علیرضا بیانی


افق روشن                                                                                                          یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۴ اکتبر ۲۰۱۵

نوشته ای در قسمت "دیدگاه ها"*ی سایت آزادی بیان تحت عنوان "سندی در اثبات یک نقد" از علیرضا بیانی در "انتقاد" به سایت افق روشن در تاریخ بیست چهارم سپتامبر دوهزار و پانزده درج شده است. این نوشته نه برای سایت افق روشن ارسال شده و نه در تیتر آن نشانی از اینکه "نقــــد" به کیست، قید شده است. باید روی آن کلیک کنید تا متوجه شوید برنده خوشبخت یک نقد "مارکسیستی" شده اید. و یک بدعت گذاری تازه، چرا؟ معمولاً رسم بر این است که، نسخه ای از نوشته را برای فرد و یا جریان "نقد" شده می فرستند، تا لااقل بدون اطلاع قبلی محاکمه، دادگاهی و محکوم نشود. اما انتظار این حداقل ازعلیرضا بیانی بیهوده است.
یا اینکه نامه ای خصوصی از طرف علیرضا بیانی به آزادی بیان است و ضرورتی ندارد که نقد شونده از آن اطلاع پیدا کند و یا مراجعه کنندگان به سایت ازعنوان نوشته متوجه شوند که این نقد به سایت افق روشن است.
در واقع اینطور به نظر می رسد که علیرضا بیانی با "نقــــد" افق روشن قصد دارد مسئول سایت آزادی بیان را مجاب کند که نوشتۀ « در ضرورت حزب انقلابی» را در جایگاه مورد علاقه علیرضا بیانی قرار دهد. توجه کنید: " شخصا از شما خواهش می کنم مطلب او را در ستون بالا سمت راست منعکس کنید که زمان بیشتری روی سایت باقی بماند."
از اینها که بگذریم، سند و نقد اساسی علیرضا بیانی در نوشته این است که: "مقالات شاهرخ زمانی، چه با نام خودش و چه با نام مستعار در این سایت منعکس نمی شد، و بدتر این که بحثی که مواضع شاهرخ را نقد کرده و هر نسبتی را که خواسته به او داده بود، در این سایت درج می شد، اما پاسخ به آن به کناری گذاشته می شد."
و بر اساس اینها کلمات "قصار" علیرضا بیانی ردیف می شود. توجه کنید: "... دررعایت دمکراسی حتی از ژورنالیسم بورژوایی هم عقب تر می ماند." و یا "...حتی از یک گرایش لیبرال دمکرات هم عقب تر می ماند." و یا "یک سایت منزوی و فرقه ای" همۀ اینها را به افق روشن نسبت می دهد. چرا؟ برای اینکه مقالات و نوشته های شاهرخ زمانی در سایت درج "نشده" است.
علیرضا بیانی یا اینقدر سهل انگار، بی دقت و بی مسئولیت است که مقالات، مصاحبه و دو مجموعه پر حجم از اطلاعیه ها و بیانیه های شاهرخ زمانی از زندان را در سایت افق روشن رویت نکرده، و یا بدون بررسی و تحقیق و تعمق بر آنچه می خواهد بر زبان بیاورد، فقط به خاطر: "... ادای دینِ به تعویق افتاده به شاهرخ عزیز..." حاضر است آشکار یا پنهانی، آگاهانه یا ناآگاهانه دروغ بگوید و اتهام بزند.
چرا که افق روشن از همان آغاز امکان و ظرفی برای آرائ مختلف و متضاد بوده و هنوز هم هست. کافی است که شما به قسمت های مختلف سایت با دقت اندکی توجه نمائید تا اخبار و گزارشات همۀ جریانات کارگری از کمیته ، سندیکا ، اتحادیه ، کانون، فعالین ضد سرمایه داری تا افراد مستقل را ملاحظه نمائید. درستون اطلاعیه و بیانیه میتوان همان تنوع جریانات کارگری، بعلاوه ی کمیته های مختلف دفاع، و حمایت و ....غیره را میتوان مشاهده کرد. در ستون مقالات، مصاحبه و کتاب تنوع نظرات، بحث های مختلف، متضاد و گوناگون در کنار یکدیگر انتشار یافته اند. ستون "مطالب انتخاب شده از قسمت های مختلف" همواره محلی برای درج دوباره مطالب نسبت به اهمیت شان بوده و همچنان هست.
در قسمت "تلاش تئوریک برای پاسخ گوئی به بحران" مهمترین بحث های تئوریک از نویسندگان مختلف جهت دسترسی فعالین کارگری، روشنفکران وعلاقه مندان انتشار یافته است. به صفحه اول ماه مه و زنان مراجعه کنید، تا حجمی ا ز نظرات و آراء گوناگون، متضاد و بعضی موارد ناسخ و منسوخ یکدیگر را مشاهده نمائید.
این روش کار افق روشن بوده و هست، و فهم آن محتاج کار و زحمت زیادی نیست. منتهی این کار سهل و ساده از علیرضا بیانی بر نمی آید، در عوض اتهام زدن و بد و بیراه گفتن های"سیاسی" به وفور نزد ایشان یافت می شود. و با "سند و نقد" بی پایه و اساسش به همگان ثابت می کند که آدم مسئولی هم نیست.
به همین خاطر و برای کم کردن زحمت علیرضا بیانی لینک های مقالات، مطالب، اطلاعیه ها و بیانیه های که از شاهرخ زمانی در سایت افق روشن درج شده در مقابل چشمان ایشان قرار می دهم. تا ببینیم این آدم سهل انگار، بی دقت و بی مسئولیت، حداقل، شهامت پس گرفتن اتهاماتش را دارد. یا نه!

بخشی از مقالات، مصاحبه و اطلاعیه های که از شاهرخ زمانی در سایت درج شده است عبارتند از:

حزب طبقه کارگر محصول پیوند ارگانیک آگاهی سوسیالیستی ...  دومقاله از شاهرخ زمانی با نام مستعار اسداله غفارزاده
  در ضرورت حزب انقلابی در ایران ... مقاله بالا و این مقاله در یک فایل ادیت شده است.
از قدرت برنامه ریزی و سازماندهی تشکل سراسری معلمان درس بگیریم !!!   شاهرخ زمانی
حکیمی خدمت گذار سرمایه داری را خوب بشناسیم   شاهرخ زمانی
مجموعه ای از مطالب پیرامون تشکل سراسری کارگران سه نوشته از شاهرخ زمانی در این مجموعه درج شده است.
مصاحبه‌ای با شاهرخ زمانی‌ پیرامون حزب سیاسی طبقه کارگر و ویژگی‌‌های آن!   تیکا کلاکی
مجموعه ای از اطلاعیه و بیانیه ها (۱) نوشته های شاهرخ از زندان و کمیته حمایت از ایشان
مجموعه ای از اطلاعیه و بیانیه ها (۲) نوشته های شاهرخ از زندان و کمیته حمایت از ایشان
دستنوشته ای از شاهرخ زمانی   تیکا کلاکی
مرگ ناگهانی شاهرخ زمانی در زندان   (مجموعه)
و چند نوشته دیگر .....* تمامی تأکیدات زیر کلمه ها و جملات از افق روشن می باشد.

این نوشته برای علیرضا بیانی، سایت آزادی بیان، کمیته دفاع از شاهرخ زمانی، گرایش مارکسیستهای انقلابی و کمیته اقدام کارگری ارسال شده است.
ardeshir.poorsani@gmil.com
info@azadi-b.com
freeshahrookh@gmail.com
contact@militaant.com
marxism.enghelabi@gmail.com
komite.eghdam2@gmail.com**************


* منبع: سایت آزادی بیان

سندی در اثبات یک نقد

علیرضا بیانی

September 24, 2015


در سند زیر مشخص می شود که سایت افق روشن از انتشار مقالاتی که نقدی به گرایش مورد حمایت خود دارد، امتناع کرده و آن ها را حذف می کند. دامنه این حذف گرایی از این هم فراتر است و شامل همه افرادی هم می شود که با گرایش مورد حمایت این سایت مخالفت نظری داشته باشند. مقالات شاهرخ زمانی، چه با نام خودش و چه با نام مستعار در این سایت منعکس نمی شد، و بدتر این که بحثی که مواضع شاهرخ را نقد کرده و هر نسبتی را که خواسته به او داده بود، در این سایت درج می شد، اما پاسخ به آن به کناری گذاشته می شد. شاهرخ چندین بار از من خواست که نقدی به این رفتار بنویسم و متاسفانه هر بار این موضوع به تعویق افتاد، البته به او توضیح می دادم که این سایت چندان شناحته شده نیست و بازدیدکنندگان زیادی هم ندارد، از این رو بود که سایت آزادی بیان را به عنوان بدیل معرفی کردم که در این جا جا دارد صرف نظر از عدم حساسیت هایش در قبال برخی مقالات و درج آن ها در ستونی که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر ستون های سایت دارد، مراتب تشکر خود و رضایت رفیق شاهرخ زمانی از ظرفیت دمکراتیک این سایت را به جا آورم. اما واقعاً سایت افق روشن از اهداف خود چه تعریفی کرده که در رعایت دمکراسی حتی از ژورنالیسم بورژوایی هم عقب تر می ماند. اگر این سایت ارگان یک حزب و جریان سیاسی مشخص بود، لابد می توانست توضیح دهد ما وظیفه نداریم هر مطلبی که برای سایت ارسال می شود را درج کنیم، اما کار چنین سایت هایی درج هر مطلب سیاسی که در ردیف موضوعی چپ قرار می گیرد است و به جز این بی معنا می شود. احساس تملک خرده بورژوایی که بنا بر آن به سلیقه خود مطالب را در شعبه ممیزی از یکدیگر متمایز کرده و آن چه که دوست دارد را منعکس می کند و بقیه را کنار می گذارد، کمترین ربطی به دمکراسی کارگری نداشته و حتی از یک گرایش لیبرال دمکرات هم عقب تر می ماند. این توضیحات را بیشتر از هرچیز ادای دینِ به تعویق افتاده به شاهرخ عزیز می دانم تا واکنش به کارکرد یک سایت منزوی و فرقه ای.

۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵

با درود به شما

مطلبی تحت عنوان « در ضرورت حزب انقلابی» برای سایت شما ارسال شده که شما نیز لطف کرده و آن را درج کردید، به طور خصوصی به شما عرض می کنم که نویسنده این مطلب در زندان است و دارای امکانات بسیار محدود، از این گذشته برخی از سایت ها مثل افق روشن نیز از انعکاس مطالب او به دلیل برخی دفاع های فرقه گرایانه از رقبای سیاسی ایشان، که در نقد به آنها نیز در همین نوشته اسم آورده شده امتناع می ورزند. صرفنظر از توافق یا عدم توافق با همه محتوی این نوشته؛ شخصا از شما خواهش می کنم مطلب او را در ستون بالا سمت راست منعکس کنید که زمان بیشتری روی سایت باقی بماند.

با تشکر از لطف و توجه شما

علیرضا بیانی

https://eghdamkargaari.wordpress.com/2015/09/22/%D8%B3%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AB%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D9%82%D8%AF/

https://eghdamkargaari.files.wordpress.com/2015/09/document1.jpg