افق روشن
www.ofros.com

کمیته هماهنگی یک تشکل مستقل است


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                  پنجشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٠

کارگران، تشکل‌ها و فعالین کارگری!
همان‌طوری که می‌دانید در آستانه‌ی اول ماه مه امسال، به منظور جلوگیری از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر، دور تازه‌ای از احضار، بازداشت و زندانی کردن کارگران و فعالین کارگری در برخی از شهرها آغاز گردید. ما چگونگی احضار و بازداشت و آزادی این کارگران را پیشتر به اطلاع عموم رسانده‌‌ایم و لازم نیست که به آن بپردازیم. آنچه که جای تعمق دارد، این نکته است که یکی از فشارهایی که هنگام بازجویی، بر دوستان ما وارد شده، این مسئله بوده که گویا کمیته هماهنگی زیر مجموعه و وابسته به احزاب اپوزیسیون دولت ایران می‌باشد و غیر قانونی است.
علاوه بر این، هر از چندی تحلیل‌هایی از سوی محافلی که خود را منتسب به طبقه‌ی کارگر می‌دانند، در برخی سایت‌ها انتشار می‌یابد که اتهام‌هایی مشابه را به تشکل‌های کارگری موجود و کمیته هماهنگی وارد می‌کنند. کسانی که خود را تنها گرایش " جنبشی " و تشکل‌های کارگری موجود را " فرقه‌ای و ایدئولوژیک " می‌نامند، در تفسیر خود از اول ماه مه دهه ٨٠ و قطعنامه‌های آن، نوشته‌اند که تشکل‌های کارگری " می کوشند این مراسم را به قالب ایدئولوژی این یا آن جریان سیاسی درآورند . "
اما تنها این محافل نیستند که انفعال و بی عملی خود را چنین توجیه کرده و تشکل‌های جدی و فعال در جامعه را نشانه گرفته‌اند، بلکه آن‌سوی­تر نیز کسانی که فاصله فراوانی از جنبش کارگری ایران دارند و در دنیای مریخی و تخیلی خود سیر می‌کنند، همواره تشکل‌های کارگری را به عناوین مختلف مورد هجوم قرار داده‌اند. حضور گسترده و واقعی طبقه‌ی کارگر و پیشروان آن در کردستان، افرادی را واداشته که در چهارچوب‌های بسته‌ی ذهنی خود، این تحلیل مغرضانه را ارائه دهند که تشکل‌های کارگری موجود، " آیینه بالا نمایی از تحرکات و سیاست‌های احزاب چپ در کردستان هستند و طبقه کارگر و جنبش کارگری در کردستان برای آنها ابزاری است برای دست یابی این احزاب به سیاست‌های‌شان."
بر این اساس ما به عنوان کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و یکی از تشکل‌های موجود در جنبش کارگری، لازم می‌دانیم که بار دیگر در باره عملکرد خود و اتهام‌های وارده، توضیحاتی را به همه‌ی کارگران و فعالین کارگری ارائه دهیم:
یک - کمیته هماهنگی تشکلی مستقل و علنی در جنبش کارگری ایران است که دارای اساس‌نامه مشخص و معینی است که همه‌ی اعضای آن فعالیت و کارکرد خود را بر اساس آن انجام می‌دهند. این اساس‌نامه بر مبنای نظر و رای عالی‌ترین مرجع، یعنی مجمع عمومی اعضای کمیته هماهنگی به تصویب رسیده است. ما تاکنون تصمیم به فعالیت خود در جنبش کارگری را از هیچ فرد، گروه و یا نهادی نگرفته و نخواهیم گرفت، بلکه بنا به اراده­ی جمعی اعضای کمیته هماهنگی حرکت می‌کنیم. بنابراین شرح وظایف کمیته هماهنگی برگرفته از مفاد مندرج در اساس‌نامه­ی این تشکل است و نه مواضع نیروهای اپوزیسیون دولت ایران!
هم چنین کمیته هماهنگی با درک ضرورت تشکل­یابی، فعالیت خود را بر سازمان‌یابی کارگران توسط نیروی خودشان متمرکز کرده و با وجود به رسمیت شناخته شدن این حق در قوانین موجود و قوانین بین المللی کار، خود را غیر قانونی نمی‌داند. چگونه است که سرمایه‌داران آزادانه این حق را دارند که انواع تشکل‌های خود را در مقابله با کارگران ایجاد کرده وسازمان دهند و حتی در این زمینه از حمایت­های گوناگون نیز بهره می‌برند، اما طبقه‌ی کارگر که تولید کننده‌ی تمام ثروت جامعه می‌باشد از این حق محروم است؟
دو - نقطه عزیمت عملکرد "کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری"، در راستای امر تشکل‌یابی و سازمان‌یابی کارگران و مصائب و مسائل عینی آنهاست. ما به دنبال امتیاز ویژه‌ای برای خود نیستیم و منافعی جدا از خواسته‌ها و مطالبات بر حق کارگران نداریم. ما اعتقاد داریم که طبقه‌ی کارگر در صورت باور به نیروی خود این ظرفیت و پتانسیل را دارد که نه تنها به خواسته‌های خود برسد، بلکه قادر است که به یک نیروی قدرتمند در معادلات اجتماعی تبدیل شود. کمیته هماهنگی به عنوان بخش کوچکی از طبقه کارگر تلاش می‌کند که روحیه خودباوری را در بین آحاد کارگران تقویت کرده، تا آنان بتوانند هر چه بیشتر به سمت سازمان‌یابی و ایجاد تشکل‌های طبقاتی خویش گام بردارند.
کمیته هماهنگی همان‌طوری که در اساس‌نامه مصوب مجمع عمومی آن قید شده، از ایجاد تشکل‌های کارگری به نیروی خود کارگران پشتیبانی می‌کند. ما بر خلاف مدعیان مبارزه ضد سرمایه‌داری که با رواج تفکر عامیانه و سطحی" انتخاب بین بد و بدتر " کارگران را تشویق به ایجاد تشکل‌های زرد و کارفرمایی می‌کنند، از تشکل‌های خودساخته توسط خود کارگران و بدون دخالت صاحبان سرمایه حمایت می‌کنیم.
سه - کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری قاطعانه هر گونه ارتباط و یا وابستگی خود را به سازمان‌ها و احزاب اپوزیسیون داخلی و خارجی دولت ایران رد کرده و هر گونه فشار پلیسی بر اعضای بازداشتی خود و انتشار مطالب مغرضانه علیه ما و دیگر تشکل‌های کارگری را در این رابطه به شدت محکوم می‌کند. بدون شک چنین اقدام‌ها و برخوردهایی، فقط در راستای کارشکنی در امر فعالیت آگاه‌گرانه در میان کارگران و بوجود آوردن فضای تخریب در بین فعالین کارگری است. برای نهادینه کردن اتحاد و همبستگی کارگری، لازم است که با تلاش و کوشش فراوان از چنین فضای مسموم و آلوده‌ای، فاصله بگیریم.

زنده باد اتحاد و همبستگی کارگری

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - خرداد ١٣٩٠

________________________________

افق روشن:
مطلب "نگاهی تحلیلی به برگزاری مراسم اول ماه مه..." کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری را اینجا مطالعه نمائید.