افق روشن
www.ofros.com

مصاحبه با علی، کارگر اخراجی سد خاکی زیویه


مهرداد صبوری                                                                                                   یکشنبه ۱۵ مرداد ١٣٩١

سلام علی آقا، خسته نباشی.
علی: ممنون.

امکان داره در مورد محلی که در آن کار می‌‌کردید توضیحاتی برای ما بیان کنید.
بله. من در سال ٨۶ با ٢٠میلیون تومان سفته و کارت پایان‌خدمت و شرایط دیگری به عنوان نگهبان در سد خاکی زیویه در ٢٠ کیلومتری کامیاران که تحت پیمان‌کاری «جهاد نصر» بود مشغول به کار شدم.

آیا می‌دانید که این سد در چه سالی احداث شده، چه تعداد کارگر در آن مشغول بودند و بعد از گذشت چند سال اکنون چه تعداد کارگر در آن کار می‌کنند؟
بله. این سد در سال ٨۴ احداث شد و اوایل حدود ٨٧٢ نفر در آن مشغول به کار بودند که بعد از حدود ٧ سال تقریبن ١٢٠ کارگر در بخشهای مختلف باقی مانده است.

حقوق ماهیانه شما چقدر بود و چگونه پرداخت می شد؟
مثل همه کارگران شاغل طبق قانون کار پرداخت می شد. پرداخت حقوق 3ماه یک بار و بعضی مواقع 6 ماه یک بار بود و همیشه یک ماه از حقوق به بهانه های مختلف بایستی نزد کار فرما می ماند.

قرارداد کارگران در این شرکت به چه صورت است؟
نود درصد کارگران با قرارداد موقت ٣ ماهه و ٢ ماهه که در موقع پرداخت حقوق امضا می شد در این شرکت مشغول به کار بودند و همیشه کارفرما، کارگران را تهدید به اخراج می کرد.

آیا در طی این ۴ سال که مشغول به کار بودید بیمه شده بودید؟
بله. ماهانه مقداری از دستمزدمان را بابت حق بیمه در فیشهای حقوقی کسر می کردند.

ساعت کار شما چگونه بود؟
از ٧ صبح تا ٦ غروب یا ٦ غروب تا ٨ صبح.

شرایط کاری شما به عنوان نگهبان در طی این دوران چگونه بود؟
در شرایط نابسامانی قرار داشتیم. برای مثال هیچ گونه امکاناتی برای محافظت در اختیارمان قرار نمی دادند. زمستان را با چادری خراب شب تا صبح زیرِ باران و برف به سر می بردیم و صبح مستقیم راه بیمارستان را در پیش می گرفتیم. این روال اکثر روزها ادامه داشت به صورتی که تمامی دکترها و پرستارها ما را در بیمارستان می شناختند.

در این مدت که شما در این سد مشغول بودید آیا اعتراض یا اعتصابی به وضع نابسامان شرایط کار توسط کارگران صورت گرفت؟
بله در سال ٨٦ و٨٨ دو بار کارگران دست از کار کشیدند به دلیل کم بودن دست مزد و به تعویق افتادن آن. که هر دو بار این اعتصابها به نتیجه نرسید، زیرا کارفرما با اخراج چند نفر از کارگران و اعلام این که این روال ادامه دارد اگر می‌خواهید کار کنید در غیر اینصورت می توانید بروید، چیزی که زیاد است کارگر است و گفتن این حرفها باعث پایان یافتن اعتصاب می شد.

آیا در این چند سال که شما مشغول کار در این پروژه بودید حادثه ای اتفاق اتفاد که کارگری جان خود را از دست بدهد یا منجر به نقص عضو شود؟
بله در سالهای ٨٧ و٨٨ یک راننده به علتِ خرابی کومپرس تریلی زیر آن له شد. همچنین یک کارگر هم که در حین تمیز کردن سنگ شکن، به دلیل نبود شرایط ایمن، دستگاه روشن و منجر به پودر شدن کارگر بیچاره شد.

تاثیرات طرح هدفمند کردن یارانه ها بر زندگی شما و کارگران چه بوده است؟
به قیمت خانه خرابی ما تمام شد. هر چند ماه مقداری از دستمزدمان را کاهش دادند. در اکثر موارد پرداخت دستمزدمان از ٣ ماه به ۴ وحتی ٦ ماه به تعویق می افتاد، به صورتی که تمامی کارگران به صاحب خانه، مغازه سر کوچه،‌ همسایه، فامیل و ... بدهکار بودند و وقتی هم که مقداری از دستمزد پرداخت می شد همه آن بابت پرداخت بدهی ها خرج می شد و دوباره روز از روز و روزی از نو. تهدید به اخراج ها زیاد شده بود و کارگران دسته دسته اخراج می شدند. قراردادهای ٦ ماهه تبدیل به قراردادهای ٢ ماهه شد و ساعات کار از ٨ ساعت به ١٠و١٢ ساعت افزایش یافت.

دلیل اخراج شما چه بود؟
فشار کار زیاد شده بود به طوری که چند روز بیمار بودم و کمرم به علت سرما خوردن در حین ساعات نگهبانی درد می کرد به طوری که مجبور به استراحت در منزل شدم، زمانی که به سرکار باز گشتم، کارفرما گفت که داریم شرکت را تعطیل می کنیم و دیگر به نگهبان احتیاج نداریم.

مهرداد صبوری (از اعضای کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری)

مرداد ماه ١٣٩١