افق روشن
www.ofros.com

نكاتی پیرامون هوشیاری جنبش كارگری


شهناز نیكوروان                                                                                              پنجشنبه ١ دی ماه ١٣٩٠

فراخوان ودعوت لیبر استارت از بعضی فعالین کارگری برای شرکت در دومین کنفرانس لیبر استارت در استانبول بار دیگر چالشی را پیش روی فعالین کارگری در ایران گشود. نوع ارتباط با نهادهای كارگری سرمایه داری ،تشكل های این چنین و بین المللی و شركت در جلسات آنان موضوعی است كه باید به آن پرداخته شود.
در مدتی كه از كنفرانس می گذرد، بحث پیرامون ماهیت وضرورت وجودی لیبر استارت برای کارگران وتشکیل کنفرانس های به اصطلاح “اتحاد کارگری” از جانب وب سایت لیبر استارت بالا گرفته است. با توجه به فعالیت وامکانات گسترده لیبراستارت کاوشی پیرامون لیبر استارت وموسس آن و ضرورت وجود این نهاد به عنوان (باصطلاح بعضی از دوستان) "ابزاری برای کمک به مبارزات کارگران در ایران وجهان" بپردازیم. پس ابتدا باید پرسید:

لیبراستارت کیست؟ یا چیست؟
لیبراستارت سرویس خبری آنلاین برای انتشار اخبار جنبش بین المللی کارگری است که در مارس ١٩٩٨ تاسیس شده است. اخبار لیبر استارت، ازطریق وب سایت آن منتشر واز سوی بیش از ٧٣٠ وب سایت علاقمند مسائل کارگری در سراسر دنیا استفاده می شود. لیبراستارت خبرگزاری هایی برای کشورها، مناطق خاص و بعضی ایالت های امریکا و همه ایالت های کانادا دارد. خبرگزاریهای ویژه ای نیز برای مخابره اخبار کمپین های آنلاین، اخبارزنان کارگر و ایمنی و بهداشت دراختیار دارد. شبکه ای متشکل از٩٠٠ خبرنگار داوطلب لینک های خبری آن را جمع آوری می کنند. شبکه خبری به ٢٧ زبان:انگلیسی،اسپانیایی، اسپرانتو، فرانسه، ایتالیایی، دانمارکی، هلندی، نروژی، پرتقالی، فنلاندی، سوئدی، ترکی، اندونزیایی، لهستانی، چینی، روسی، عربی، یونانی، گرجی، صربی، تامیل، بلغاری، یهودی، چکسلواکی، كربول وفارسی....
علاوه بر این ، لیبراستارت مجموعه ای ازتصاویر ویدئویی مربوط به اخبار کارگری را به صورت آنلاین،عکس هفته ، مسابقه سالانه عکس کارگری به نمایش می گذارد.(ازطریق تلویزیون لیبراستارت)و همه ساله یک کنفرانس همبستگی جهانی سالانه برگزار می نماید. این كنفرانس های سالانه تا سال ٢٠١٠ به صورت خصوصی وغیر علنی برگزار می شد واز آن سال به بعد به صورت عمومی برگزار شده است. (سال ٢٠٠٩ در واشنگتن، سال ٢٠١٠ در کانادا و٢٠١١ در ترکیه) (١) لیبراستارت در مارس سال ١٩٩٨ به عنوان قسمتی از وب سایت اریک لی شروع به كار كرد که در سال ١٩٩٦ برای به روز کردن کتابش "جنبش کارگری واینترنت: بین الملل جدید " تاسیس شده بود. مجری وب سایت لیبراستارت ابتدا Solinet (وب سایت،CUPE اتحادیه کارکنان دولتی کانادا )(٢) بود و سردبیرآن در Kibbutz Ein Dor (مزرعه اشتراکی در اسرائیل ) مستقر بود. در سال ١٩٩٨ ، اریک لی به لندن نقل مکان کرد وازآن زمان تا بحال وب سایت در بریتانیا مستقر می باشد.
از سال ١٩٩٨ تا ٢٠٠٢ پروژه‌ای موسوم به "کارگر وجامعه بین الملل" (LSI )، مشترك با یک سازمان غیر دولتی که مستقر در لندن بود، را آغاز كرد كه به وسیله Stirling Smith ،Arthur LipowوDavid Clement سرپرستی می شد. درپایان سال ٢٠٠٢ ،LSI اساسا کار خودش را متوقف کرد و لیبراستارت به وب سایتی کاملا مستقل تبدیل شد. هم زمان تعدادی از خبرنگاران لیبراستارت همدیگر را برای اولین بار در لندن ملاقات کردند و از آن پس ارتباط آنان به صورت آنلاین ادامه دارد. تعدادی از این خبرنگاران، خبرنگاران ارشد نامیده می شوند كه آنان لی را به عنوان سردبیر انتخاب کردند و روزانه این طرح را اداره می کنند.
لیبراستارت مدعی است منابع مالی اش کمک و یاری وهدایایی است که از اشخاص وخرید های آنلاین فروش کتاب واسپانسرهای موسسه های اتحادیه ها وکمپین ها ، بدست می آورد. (٣)

***

حالا در بخش دوم باید پرسید این سایت خبری توسط چه کسانی با چه اهدافی تاسیس شد. موسس لیبراستارت اریک لی می باشد. پس باید پرسید:
اریک لی کیست؟(۴)

اریک لی در سال ١٩۵۵ در نیویورک به دنیا آمد. لی حدود چهل سال برای جناح چپ دموکرات ها فعالیت کرد. وی در جنبش ضد جنگ ویتنام شرکت داشت و در سال ١٩٧١ به شاخه جوانان حزب سوسیالیست پیوست. در سال ١٩٧۵به ریاست (دانشگاه Cornell ) انتخاب شد وبه عنوان مدیر در کمیته اجرایی سازمان جوانان سوسیالیست خدمت کرد.
اولین فعالیت او با جنبش های کارگری، اتحادیه بین المللی فدراسیون اتحادیه معلمان جوان پروژه رای در١٩٧٢بود. وی در سال ١٩٧۴ وارد اتحادیه کارکنان نساجی امریکا شد، سپس برای مدت کوتاهی برای بخش جوانان سوسیال دموکرات های امریکا فعالیت كرد. کمی بعد دراواخر ١٩٧۵، به ارگان سازمان سوسیال دمکرات ها که ریاست آن با مایکل هارینگتون بود، پیوست ویک سال بعد در دفتر کارخودش کارمستقل را آغاز كرد.
در سال ١٩٧٦ برای کار و زندگی به اسرائیل به Kibbutz Beit Hashita رفت. درآنجا زبان عبری (یهودی) را یاد گرفت و فصلنامه The New International Review را منتشر کرد که تجزیه وتحلیل های تئوری پردازان سوسیال دمکرات در آن ارائه می شد. این نشریه تا ١٩٨٩ چاپ شد. او در این زمان عضو هیئت ملی کمیته ی سازماندهی سوسیال دموکرات ها در شهر نیویورک هم بود و به سازماندهی مخالفت هایی که در سال ١٩٨٠ بین کمیته سازماندهی سوسیال دموکراتها وجنبش New America وجود داشت، کمک کرد که در نتیجه به شکل گیری سوسیال دموکراتها منتهی شد.
در زمان هایی كه در نیویورک زندگی می کرد با دفتر شهرداری SRO همکاری می کرد. در سال ١٩٨٠ با دیدبان حقوق بشر نیز کار می کرد وهمچنین برای شماری از نشریه های مانند تایمز و...مطلب می نوشت.
در سال ١٩٨١ بار دیگر به اسرائیل رفت و به عضویتKibbutz Ein Dor درآمد و برنامه ریزی کامپیوتر را یاد گرفت وبطور مرتب در مرکزآموزشی Givat Haviva وابسته به مزرعه جمعی اسرائیل در باره مسائل سیاسی سخنرانی می کرد و برای بسیاری از نشریات و روزنامه ها به زبان عبری وانگلیسی مقاله می نوشت.(داور،هاآرتض، جروزالم پست )
در سال ١٩٩٠ به عضویت کمیته مرکزی حزب کارگران متحد انتخاب شد و در این سال کتاب از سایگون تا جروزالم (قدس) را در امریکا منتشر کرد که گفتگوهایی با سربازان اسرائیلی در ویتنام بود که با انتقادهای زیادی مواجه شد.
در سال ١٩٩٣ شروع به فعالیت برای فدراسیون بین المللی اتحادیه های آموزش کارگران کرد ودر این فدراسیون به عنوان سردبیر فصلنامه "آموزش کارگران" انتخاب شد. از سال 1996 بلافاصله بعد از پیروزی بنیامین نتانیاهو در اسرائیل وب سایت محبوب خود BibiWATCH (بنیامین نتانیاهو) را راه اندازی کرد و به تبلیغ برای رهبری نتانیاهو پرداخت.
در سال ١٩٩٨ به عنوان هماهنگ کننده سازمان کارگری وجامعه بین الملل شروع به کار کرد و وب سایت لیبراستارت را راه اندازی نمود. در سال ٢٠٠٠ به عنوان نامزد مستقل کارگران در اولین انتخابات هیئت مدیره ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ) شرکت کرد وانتخاب شد. مطالعه بخشی از سخنرانی اریک لی در دومین کنفرانس استانبول گویای بسیاری مطالب است:
"عصر همگی بخیر. به دومین کنفرانس سالیانه اتحاد بین المللی لیبراستارت خوش آمدید، اسم من اریک لی است وسردبیر لیبر استارت هستم. در شروع دوست دارم از دوستانمان در ترکیه تشکر کنم بخاطر کار حیرت آور آنان برای سازماندهی این کنفرانس، تشکرویژه می کنم از Gokhan و مردم TAREM و دیگر کسانی که در سازماندهی کمیته کمک کردند، از نفت- ایش برای اجازه استفاده از این ساختمان شگفت انگیز، Eyup Ozer وMolly Mcgroth کسانی که خستگی ناپذیر هفته ها روی این کنفرانس کارکردند.
همچنین مایلم تشکر کنم از ITUC برای حمایتش و Sharan Burrow ، کسی که نتوانست اینجا باشد، اما یک پیام خیلی مهم ویدئویی برای ما فرستاد به همراه خوشامد ویژه به چهار فدراسیون (ICEM,IMF,ITF,IUF)که در این آخر هفته را با ماهستند. وسپاس مان را از سولیداریتی سنتر ابراز می كنم که نقش بسیار حیاتی در برگزاری این کنفرانس وهمچنین در متقاعد کردن نمایندگان جدید اتحادیه های مستقل دنیای عرب به استانبول داشتند..." وچند روز بعد طی سخنانی اعلام می كند: (۵)
"...هفته گذشته، کنفرانس اتحاد جهانی لیبراستارت در استانبول نشان دهنده یک اتفاق فوق العاده بود. فعالان اتحادیه های جدید مستقل کشورهای " بهار عربی " با همکارانشان ازاتحادیه های تاسیس شده در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ملاقات کردند.
اما، دراینجا سوءقصدی به وسیله فعالین ضداسرائیلی به منظور تخریب و منحل کردن اتحاد بوجود آمده، صورت گرفت.
به رغم این گونه ریسك هایی که پیش بینی می شد و اتفاق افتاد، تصمیم گرفته شد که کنفرانس در استانبول برگزار شود. همه اتحادیه های عمده ترکیه حمایت کردند و یک کمیته فراگیر سازماندهی تشکیل دادند.
اما، اولین نشانه زمانی مشاهده شد که چند نفر از نمایندگان شمال آفریقا، در حین سخنرانی من و نام بردن از اسرائیل، جلسه را به اعتراض ترک کردند. این حركت به شدت اشتباه بود.
من توجه شما را به پیام ویدئویی شان برو (Sharan Burrow )، منشی عمومی کنفدراسیون اتحادیه بین المللی جلب می كنم ، کسی که مستقیم در باره درگیری فلسطین واسرائیل حرف زد، ITUC بر راه حلی تاکید دارد كه مورد قبول دو کشور باشد.
اولین وركشاپ (Workshop) کنفرانس با عنوان " لیبراستارت چیست؟" بهم خورد و منشا آن درابتدا مداخله یکی از اعضا اتحادیه فلسطینی بود که می خواست در مورد مقاله 2006 من بحث کند كه در مورد حمایت حق دفاع اسرائیل از خود بود، وقتی توسط حزب الله به نمایندگی از ایران مورد حمله قرار گرفت. (٦) و در ادامه تکراراین اتهام مشابه بود كه: لیبراستارت یک پروژه صهیونیستی است وبه این دلیل بدنام است...این اشخاص با نشان دادن عکس من با لباس نظامی مدعی بودند که من در اشغال كرانه غربی شرکت داشتم.
کمپین بایکوت کشور یهودی نیز بود که اعلام کرد: اگر سخنران اسرائیلی عضوHistadrut (General Federation of Labour in Israel)باشد جلسه را ترك خواهند كرد. من سعی كردم جلسه را كوتاه كنم و به این ترتیب از خراب شدن آن جلوگیری کردم. من به آنها گفتم وقتی من هم در اسرائیل زندگی می کردم، عضو Histadrut بودم وبه اعضای آن برای آمدن به اینجا (کنفرانس) خوش می گویم.
آنان با جنجال به پاكردن، ترک اتاق وبهم کوبیدن در، بحث را خراب کردند ، حتی یک عرب هم اتاق را ترک کرد و گفت وگوی بسیار مفیدی متوقف شد. زمانی که ما در باره جنبش اشغال وال استریت ،اعتراضات اجتماعی در اسرائیل وشورش های طولانی ٦٢ روزه کردستان عراق گفتگو می کردیم ، منزجران از اسرائیل مشغول چسباندن دست نوشته هایی در تمام ساختمان بودند ومی گفتند Histadrut صهیونیست نژاد پرست خوش نیامدی. مخصوصا این فعالیت هاعلیه فعالین معروف اسرائیل وهمچنین علیه من هم بود. زمان كه تعدادی از یهودیان شرکت کننده سعی کردند یکی از آن نوشته ها را بکنند و پاره کنند، شرایط سختی ایجاد شد، اما از خشونت جلوگیری شد.
در طی پنل آخر فعالین طرفدار حماس قصد داشتند به جایی که نمایندگی کمیته سازماندهی کنفرانس بود حمله و برنامه را قطع کنند. ومدت طولانی به یاوه گویی علیه صهیونیست پرداختند، یک نفر به نمایندگی از شمال افریقا خواستار اجازه صحبت ضد اسرائیل شد ... یک روز بعد از پایان کنفرانس، نمایندگان عرب از فلسطین، اردن، عراق، بحرین وافریقای شمالی با لیبراستارت و(AFL-CIO)ی سولیداریتی سنتر برای یک بخش خیلی ثمر بخش با هم جلسه داشتند.
نهایتا ، کنفرانس موفقی بود. یک کمک وهمکاری واقعی برای ایجاد یک شبکه جدیدهمبستگی جهانی برای اتحادیه های کار بود.
فعالان ضد اسرائیلی نمی توانستند بی تاثیرباشند. تنها هدف آنها رساندن پیغام تنفر و عدم استقبال از اسرائیلی ها بود.
اما در پایان، آنها در تلاش خود برای از بین بردن این تلاش تاریخی برای گرد هم آوردن اعضای اتحادیه های کارگری بسیاری از کشورها با شکست روبرو شدند. تلاش آنها برای انجام این کار نشان داد، فعالان BDS(تحریم، بایكوت و عدم سرمایه گذاری در اسرائیل) هیچ علاقه ای به عدالت اجتماعی یا همبستگی جهانی ندارند، انها صرفا به عنوان كسانی كار می كنند كه از یهودیان متنفرند..."
این گونه استدلال راجع به فعالینی که با اسرائیل و صهیونیست مخالفند ،از طرف بنیان گذار لیبراستارت غیرعادی نمی باشد. "اریك لی یكی از مخالفان سرسخت کمپین "تحریم، بایکوت وعدم سرمایه‌گذاری اسرائیل" است. وی اعمال اسرائیل را، حق طبیعی‌اش برای دفاع از کشور اسرائیل می‌داند و به هیچ وجه مسأله اشغال فلسطین را مطرح نمی‌کند و حتی فراتر از سایت و وبلاگ شخصی‌اش، در نشریات غربی نیز به مخالفت با این کمپین می‌پردازد. زمانی که کنفدراسیون کارگران انگلیس، قطعنامه "بایکوت، تحریم" را در کنگره‌شان به تصویب رساند، وی در مقاله‌ای در گاردین، به نمایندگان اتحادیه های کارگری یاد آور شد که باید از مبارزات کارگران ایران دفاع کنند نه آنکه اسرائیل را تحریم کنند!؟ وی در حقیقت، این دو را در برابر هم قرار می‌دهد." (٧)
اكنون این قضاوت با فعالین كارگری است.... ، فردی که کشتار بیرحمانه مردم بی دفاع فلسطین را امری عادی تلقی کرده و در مصاحبه های متعدد رسما حمایت خود از دولت اسرائیل با افتخاراعلام می کند. از طرفی آموزش های لازم برای راه اندازی سایت لیبر استارت را در اسرائیل فرا گرفته، می تواند چه كار به جنبش کارگری و احقاق حق آنان داشته باشد؟ کسی که مدعی است عضو Histadrut بوده، اتحادیه ای که كارگران فلسطینی را صاحب هیچ حق وحقوقی نمی داند، واز طرفی در کنفرانس های اتحاد بین الملل کارگران از سولیداریتی سنتر برای برگزاری و برنامه ریزی این کنفرانس ها سپاس گزاری های ویژه می كند كه همواره در صدر اخبار این كنفرانس هاست، طرفداری چنین فردی از جنبش كارگری چه معنایی می تواند داشته باشد؟
و اینكه اصولا نقش "بسیار حیاتی" سولیداریته سنتر برای برگزاری چنین كنفرانس هایی چیست؟ آیا جز منابع مالی وامكانات است؟ آیا می توان از امكانات چنین گروه هایی به نفع جنبش كارگری مستقل استفاده كرد؟ آیا با حساسیت های ِموسسان و سردمداران این گونه كنفرانس ها می توان در جریان آن دست به افشاگری موثر در باره ی شركت كنندگان و گروه های ضدكارگری مانند سولیداریته سنتر پرداخت كه در برگزاری همان كنفرانس "نقش بسیار حیاتی" داشته اند؟ و آیا افشاگری های فلسطینیان و طرفداران بایكوت اسرائیل، در محل خود كنفرانس نقش روشنگرانه ای برای اتحادیه های شركت كننده داشته است ؟

شهناز نیكوروان

کانون مدافعان حقوق کارگر

زیرنویس:

۱- http://blog.aflcio.org/2009/08/19/labourstart-and-the-us-union-movement-making-connections
٢- SOLINET is a software and hardware development
company based in Stuttgart, Germany and specializing in ready-to-run solutions for telecoms signaling and test requirements.
٣- http://en.wikipedia.org/wiki/LabourStart
در افتتاح دومین کنفرانس كه در ده جولای ٢٠١٠ در شهر همیلتون کانادا برگذار شد، که دی ریک بلک ادر، مسئول آن بود، نیز از سولیدریتی سنتر تشکر کرد به خاطر حمایت مالی آن‌ها كه امكان برگزاری کنفرانس هامیلتون را فراهم كرده است.
۴- http://www.labourstart.org/docs/en/000004.html) Frequently Asked Questions ((FAQ)
۵- http://www.workersliberty.org/story/2011/11/23/global-labour-conference-harmed-pro-bds
٦- اریک لی در مقاله‌ای در زمان جنگ اسرائیل و لبنان، می نویسد چپ باید از اسرائیل در این جنگ دفاع کند
http://www.ericlee.info/2006/07/the_left_should_be_supporting.html
٧- جنبش استقلال مردم فلسطین، كانون مدافعان حقوق كارگر، ۲۱ اوت ۲۰۱۰
http://kanoonmodafean1.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2009/sep/23/israel-trade-unions-tuc-iran