افق روشن
www.ofros.com

تجمع در نیشابور در اعتراض به گرانی و کمبود مرغ


یوتیوب - دویچه وله - بی بی سی...                                                                         چهارشنبه ۴ مرداد ١٣٩١

 

 

تجمع در نیشابور در اعتراض به گرانی و کمبود مرغ

گروهی از مردم نیشابور در اعتراض به افزایش قیمت مرغ و کاهش توزیع آن در این شهر تجمع کردند. این تجمع اعتراضی حضور مقام‌های قضایی و انتظامی شهر را در پی داشت. مسئولان با انتقاد از تجمع مردم وعده توزیع کافی مرغ را دادند.
روز دوشنبه (۲ مرداد/۲۳ ژوئیه) گروهی از مردم نیشابور در اعتراض به افزایش قیمت مواد غذایی و کمبود برخی از اقلام اساسی از جمله مرغ در بازار، دست به تجمع اعتراضی زدند.
ویدئوهایی که در همین ارتباط در سایت یوتیوب منتشر شده است، نشان می‌دهد مردم معترض در جریان این راهپیمایی به سردادن شعارهایی علیه دولت پرداخته‌اند.
به گفته شاهدان عینی، تجمع اعتراضی به صورت خودجوش و ابتدا از مقابل یک مرغ فروشی آغاز شده که به علت عدم دریافت سهمیه گوشت مرغ از فروش آن خودداری کرده است.

وعده‌های مقام‌های دولتی
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد نماز جمعه نیشابور، در پی تجمع اعتراضی مردم شهر، معاون فرماندار، دادستان و فرمانده نیروی انتظامی در محل حاضر شده و با معترضان گفت‌و‌گو کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت نیشابور با حضور در جمع معترضان در میدان امام خمینی این شهر گفت: «مشکل کمبود مرغ مربوط به نیشابور نبوده و در کل استان همین وضعیت است.» وی همچنین در توضیح دلیل کمبود گوشت مرغ به کاهش جوجه ریزی در سال جاری اشاره کرده که کمبود تولید را به همراه داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد نماز جمعه نیشابور، دادستان عمومی و انقلاب شهر نیز با حضور در میان معترضان و انتقاد از تجمع آنان گفته است: «آقایان و خانم‌هایی که از گوشه و کنار آمدند و به این غائله پیوستند و شعار‌ها و حرف‌هایی را زدند همه این‌ها ثبت شده است و شناسایی شده است...»
دادستان عمومی و انقلاب نیشابور همچنین خطاب به معترضان، تجمع آنان را "مصیب" خواند و گفت: «شان نیشابوریان بیش از آن است که برای یک یا دو عدد مرغ در خیابان‌ها شعار دهند.»
وب سایت ستاد نماز جمعه نیشابور همچنین از قول حسین اسداللهی، معاون فرماندار نیشابور آورده است که علت کمبود مرغ و افزایش قیمت آن "عدم کشتار کافی مرغ" در شب پیش از اعتراضات بوده است. معاون فرماندار نیشابور وعده داده که به زودی مرغ با قیمت دولتی به مصرف کنندگان عرضه شود.

افزایش قیمت مواد غذایی و واکنش مسئولان
خبرگزاری‌های داخلی ایران در روزهای گذشته از کمبود عرضه مرغ و افزایش پی در پی قیمت آن گزارش داده بودند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، قیمت مرغ در برخی نقاط تهران به ۸ هزار تومان رسیده است. خبرگزاری‌های داخلی ایران همچنین از تشکیل صف‌های طولانی مردم در برخی اماکن عرضه‌کننده مرغ به قیمت دولتی خبر داده‌اند. براساس این گزارش‌ها خریداران مرغ دولتی که قیمت آن ۴ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده، باید ساعت‌ها در صف انتظار بکشند.
افزایش قیمت مواد غذایی در ایران واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشته است. از جمله آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید در قم روز شنبه (۳۱ تیر) با توصیه به مردم به عدم اصرار در خرید مرغ گفت: «من بدون اینکه تحریم کنم، تصمیم گرفتم مرغ نخورم. مردم هم می‌توانند با جمع و جور کردن اطراف کار در مقابله با گرانی سهیم باشند.»
پیش‌تر علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز در توضیح دلیل افزایش قیمت مواد غذایی به "نبود مدیریت صحیح" و "اجرای نادرست طرح هدفمند کردن یارانه‌ها" اشاره کرده بود.
این در حالی است که به اعتقاد کار‌شناسان اقتصادی تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران که در ماه‌های گذشته ابعاد تازه‌ای یافته است، در افزایش قیمت‌ها در ایران موثر بوده است.

--------------------------

تجمع در نیشابور در اعتراض به گرانی و کمبود مرغ

گروه هایی از مردم نیشابور در شمال شرق ایران در اعتراض به افزایش قیمت و کمبود مواد غذایی از جمله مرغ در خیابان اصلی این شهر دست به تجمع و راهپیمایی زدند.
ویدئوهای منتشر شده از این تجمع نشان می دهد که مردم معترض نیشابور شعارهایی علیه دولت سر داده اند.
برخی از گزارش ها حاکی از حضور نیروهای پلیس و گارد ضد شورش در نزدیکی محل تجمع مردم نیشابور بوده اما تجمع بدون درگیری و دخالت پلیس پایان یافته است.
بر اساس گزارش های رسمی از پایگاه اطلاع رسانی ستاد نماز جمعه نیشابور، معاون فرماندار، دادستان و فرمانده نیروی انتظامی در محل حضور یافته اند و دادستان این شهر به تجمع مردم اعتراض کرده است.
دادستان نیشابور گفته "شان نیشابوریان بیشتر از این است که برای یک یا دو عدد تخم مرغ در خیابان ها شعار بدهند."
این مقام قضایی نیشابور تجمع اعتراضی را "غائله" خوانده و گفته "آقایان و خانم هایی که از گوشه و کنار آمدند و به این غائله پیوستند و شعارها و حرف هایی را زدند همه این ها ثبت شده است و شناسایی شده است . . . خدا نکند روزی برسد که در شعار و عمل بخواهید حرکاتی را انجام دهید که در مقابل نظام و مسئولین عالی نظام قرار بگیرد."
حسین اسداللهی، معاون فرماندار نیشابور هم علت کمبود عرضه و گرانی مرغ را "کشتار نشدن مرغ" در شب پیش از تجمع خوانده و گفته که عده ای مرغ با قیمت دولتی را می خرند و با قیمت بالاتری می فروشند.
این مقام محلی نیشابور وعده داده که به زودی مرغ با قیمت دولتی در شهر توزیع خواهد شد.
معاون فرماندار نیشابور از مردم این شهر عذرخواهی کرده و از آنها خواسته تا فرصت دهند "طی چند روز آینده شرایط بازار سامان" پیدا کند.
طی روزهای اخیر کمبود عرضه مرغ و افزایش قیمت پی در پی آن به یکی از موضوعات اصلی شهروندان ایرانی بدل شده است.
گوشت مرغ یکی از اقلام اساسی تامین پروتئین در ایران محسوب می شود. قیمت این کالا در هفته های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.
دولت اخیرا اقدام به توزیع مرغ با قیمت دولتی کرده که این عمل باعث ایجاد صف‌های طولانی در برابر فروشگاه های عرضه کننده مرغ دولتی شده است.
کاهش تولید مرغ در داخل ایران، افزایش قیمت و کمبود خوراک طیور و محدودیت واردات مرغ به ایران از عوامل گرانی مرغ در هفته های گذشته در ایران شناخته می شود.
پیشتر علی لاریجانی رئیس مجلس ایران "نبود مدیریت صحیح" را موجب گرانی ها دانسته اما گروه هایی از شهروندان هم می گویند که تحریم های پی در پی اروپا و آمریکا علیه ایران به گرانی‌ها دامن زده است.

--------------------------

نخستین اعتراض های خیابانی به گرانی در شهر نیشابور

العربیه : اخبار رسیده از ایران حاکی از آن است که نخستین اعتراض های خیابانی به گرانی در شهر نیشابور واقع در استان خراسان رضوی شکل گرفته است. فعالان هم تصاویری ویدویی از تجمع روز دوشنبه ۲۳-۷-۲۰۱۲ در خیابان ها و میادین اصلی شهر نیشابور منتشر کردند که علیه گرانی شعار می دهند. گزارش ها حاکی از این است که اعتراض های نیشابور به طور خود جوش و در مقابل یکی از مرغ فروشی ها در یکی از میدان های اصلی شهر شکل گرفت و رفته رفته بر شمار معترضان افزوده شد.
موجی از گرانی در ماه های اخیر ایران را فرا گرفته است. مرغ هم یکی از کالاهایی است که در آستانه ماه رمضان با وجود چند برابر شدن قیمتش، کمیاب شده است. معترضان نیشابوری در تجمع خود شعار می دادند “ننگ بر گرانی” و “دولت حیا کن این مردمو رها کن”.
شاهدان عینی می گویند که نیروهای امنیتی و پلیش ضد شورش در کوچه های اطراف محل اعتراض ها مستقر شدند اما به دلیل زیادبودن جمعیت از هرگونه مداخله ای پرهیز کردند.

بررسی گرانی در مجلس
از سوی دیگر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران قرار است روز چهارشنبه در جلسه‌ غیرعلنی با حضور وزرای اقتصاد،‌ صنعت و معدن و تجارت و جهاد کشاورزی این کشور موضوع گرانی را بررسی کنند.
شریف حسینی عضو هیات رییسه مجلس شورای ایران ، با اعلام این خبر به خبرگزاری “ایسنا” گفت: “قرار است در این جلسه مشکلات اقتصادی با حضور وزرای مربوطه مورد بررسی قرار گیرد و وزرا در این رابطه به مجلس گزارش دهند.”
وی همچنین گفت که در صورت پایان مباحث در جلسه غیرعلنی و باقی بودن زمان جلسه ادامه کار مجلس در جلسه علنی دنبال خواهد شد. حسینی اضافه کرد که پیش از این قرار بوده وزرای اقتصادی در جلسه‌ای با حضور روسای کمیسیون‌ها و اعضای هیات رییسه گزارش دهند که مقرر شده این گزارش در حضورتمامی نمایندگان مجلس ارائه شود.
این عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه کمیته‌ جداگانه‌ای در مجلس برای مبارزه با گرانی تشکیل نشده است، خاطر نشان کرد: “قرار است دو نفر از نمایندگان مجلس به ترکیب کمیته مشترک دولت و مجلس که در همین ارتباط فعالیت می‌کنند اضافه شود.”