افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران شرکت سیمان دُرود، صیادان و لنج داران

بوشهر، کارگران مهر کام پارس و سرگردان به دنبال دستمزدهای معوق


خودروکار                                                                                                        یکشنبه ٨ خرداد ١٣٩٠


تجمع کارگران شرکت سیمان دُرود در مقابل کارخانه در اعتراض به کاهش حقوق و مزایا

بیش از سیصد نفر از کارگران پیمانکاری شرکت سیمان دورود صبح دیروز برای احقاق حقوق خود مقابل این کارخانه تجمع کردند. این کارگران خواستار تبدیل وضعیت خود از پیمانکاری به قراردادی شدند.
تجمع کنندگان در گفت وگو با خبرنگار کیهان ضمن تشریح اختلاف حقوق و مزایای خود با پرسنل رسمی و قراردادی گفتند؛ سخت ترین کارهای تولید بر دوش پرسنل پیمانکاری است در حالی که کمترین حقوق و مزایا را دریافت می کنند.
آنها افزودند؛ در سال گذشته نیز دو بار مقابل این کارخانه تجمع کرده ایم اما هر بار می گویند که در آینده این مشکل مرتفع خواهد شد.
قائم مقام شرکت سیمان دورود در این باره گفت؛ کارگران خواستار یکسان سازی در پرداخت ها هستند.
تقی حاجیوند افزود: مدیریت شرکت در حال بررسی مطالبات کارگران است و تلاش خواهیم کرد در حد توان بخشی از تفاوت‌ها را برطرف کنیم.
وی گفت: در سالهای گذشته نظر مدیریت کارخانه معطوف به رفع برخی تبعیض ها بوده است و همچنان بر این روند اصرار داریم.
حاجیوند با اشاره به طرح هدفمندسازی یارانه ها گفت: بخش اعظم درآمد شرکت صرف هزینه های انرژی می شود و قدیمی بودن کارخانه و تجهیزات آن میزان مصرف انرژی را افزایش داده و همین موضوع در دوره هدفمندسازی یارانه میزان سود را کاهش داده است.
وی در پاسخ به این سوال که با وجود مصوبه وزارت کار مبنی بر برچیده شدن بخش پیمانکاری و اخذ قرارداد مستقیم با کارگران چرا آن شرکت همچنان به حفظ نیروها در قالب پیمانکاری تاکید دارد گفت: شرکت سیمان وابسته به دولت نیست و مردم سهامدار آن هستند و طبیعتا از شمول قوانین دولت خارج است.
شرکت سیمان دورود قریب هزار نفر نیروی انسانی دارد که از این تعداد قریب ۶۰ درصد آن در قالب پیمانکاری مشغول کار هستند.

----------------------------

صیادان و لنج داران بوشهر تجمع اعتراضی نمودند

بیش از ۲۰۰ نفر از صیادان و لنج داران اسکله جلالی،, روز شنبه ۷ خرداد ماه در این اسکله تجمع اعتراضی نمودند. به گزارش خبرنگار ایران کارگر، صیدان به کمبود میزان سوخت وگرانی آن در اثر حذف یارانه ها و این که تنها ۱۴ روز از ۱۳ روز سهمیه سوخت را دریافت میکنند از ساعت ۹ دست به این تجمع اعتراضی زده اند. یکی از کارگران گفت که با کمبود میزان سهمیه و گرانی سوخت عملا جاره ای جز تعطیلی کار و تغییر شغل و یا بیکاری نداریم.

----------------------------

کارگران اخراجی شرکت رافاکو - سرگردان به دنبال دستمزدهای معوق

بنا به خبر دريافتى٬ از آغاز سال جدید تا امروز بیش از ٢ ماه است که بنا به تصمیم سودجویانه کارفرما ١٠ نفر از کارگران شرکت رافاکو از کار بیکار و اخراج شده اند. ابتدا کارفرما به کارگران گفته بود: فعلا نیازی به شماها نیست، کاری هم نداریم، به خانه هایتان بروید تا بعدا شما را دعوت به کار نماییم! این شگرد رذیلانه و این ترفند کارفرما چیزی جز اخراج محترمانه کارگران نبود. اخراج کارگران به این شیوه در حالی صورت گرفت که کارگران از شهریور تا اسفند ماه ١٣٨٩ به مدت ٧ ماه به دلیل کارشکنی کارفرما دستمزدی دریافت نکرده بودند. علاوه بر دستمزدهای ٧ ماهه معوق٬ کارفرما حتی از پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران خودداری نموده است و حالا پس از ٢ ماه اخراج از کار، کارگران سرگردان برای دریافت ٧ ماه دستمزد معوق و عیدی پایان سالشان هستند.
یکی از کارگران اخراجی میگفت: در حال حاضر بیکارم، به هر دری میزنم کار نیست، به هر کجا مراجعه میکنم با تمسخر میگویند ما خودمان کارگر اضافه هم داریم! مشکل بیکاری از یک طرف، بی پولی و فقر و محرومیت خانواده برای تهیه خوراک و نیازهای ابتدائی زندگی از طرف ديگر٬ عقب افتادن چند ماهه اجاره خانه٬ و از همه بدتر با همه این مشکلات پیگیری و دوندگی بی نتیجه به دنبال شرکت دزد رافاکو و اداره کار حکومت جنایتکار اسلامی که هم دست و پشتیبان سرمایه داران است٬ ما کارگران را به مرز جنون رسانده است. آخر مگر ما انسان نیستیم، آخر خانواده های ما چه جرمی مرتکب شده اند که باید این همه زجر بکشند؟
شرکت خدماتی رافاکو مجری و طراح ایجاد شبکه های کامپیوتری واقع در میدان ٧ تیر تهران است. با شروع سال جدید عوامل کارفرما ١٠ نفر کارگر شرکت را اخراج نموده و ظاهرا اعلام ورشکستگی و تعطیلی نموده اند. با اینحال ٧ ماه دستمزد و عیدی پایان سال کارگران همچنان پرداخت نشده به قوت خود باقیست و تا امروز اعتراض و پیگیری و شکایت کارگران اخراجی بعلت تبانی و زد و بند و پرداخت رشوه از جانب شرکت به پادوهای سرمایه داران و حکومت جانیان اسلامی در اداره کارعملا به هیچ نتیجه ای نرسیده است.

----------------------------

اعتراض کارگران شرکت مهر کام پارس علیه ٢ شیفت کاری!

بدستور کيانمهر مدير شرکت مهر کام پارس از یک سال و نیم پیش ٣ شیفت ٨ ساعته کاری کارگران حذف و دو شیفت ١٢ ساعته را جایگزین آن نمودند. در همان ابتدا اجرای این طرح ضد کارگری٬ که ساعت کاری کارگران را از ٨ ساعت به ١٢ ساعت یعنی افزایش ۴ ساعت کار اضافی و بدون دستمزد افزایش میداد٬ با اعتراض و مخالتهای گسترده کارگران روبرو شد.
اما کیانمهر مدیر مهر کام و همدستانش با اخراج و سرکوب کارگران پیشرو و معترض، با تهدید مداوم کارگران قرار دادی و روز مزد به اخراج از کار، با ایجاد و تشدید فضای پلیسی و تفتیش و ارعاب در محیط کار٬ و با سواستفاده از فقر مالی روز افزونی که حکومت اسلامی به زندگی کارگران تحمیل نموده٬ و همينطور با دادن وعده های دروغ مبنی بر پرداخت و افزایش حق بهره وری و آکورد و دیگر مزایای جانبی - که البته تا امروز هیچیک از این وعده های دروغ اجرا نشده - بدلیل فشار بیش از حد کار تعداد زیادی از کارگران مبتلا به انواع بیماری ناشی از شرایط بد کار و دچار از کار افتادگی زودرس شده اند. اوضاع زندگی کارگران نسبت به گذشته بدتر هم شده است.
این روزها اعتراض کارگران برای بازگشت به ٣ شیفت ٨ ساعته کاری در اشکال مختلف گسترش یافته است. تعدادی از کارگران با اعتراضات جمعی، تعدادی با نوشتن طومار و نامه های اعتراضی٬ و با افزایش ضایعات از جانب کارگران به نشانه اعتراض علیه شرایط ناعادلانه کار و زندگی و دستمزدهایشان٬ موجبات وحشت در میان عوامل کارفرما و کیانمهر را دامن زده است. بعلت شرایط بحرانی و در ترس از هرگونه اعتراض و اعتصاب کارگری، طی روزهای گذشته کیانمهر و همدستانش گفته اند: میخواهیم ٢٠٠ کارگر جدید استخدام کنیم تا شاید! اگر بتوانیم برای رفاه حال کارگران کار را به ٣ شیفت ٨ ساعته سابق برگردانیم.
یکی از کارگران میگفت: با ١٢ ساعت کار بسیار سنگین و فرساینده و بعلاوه ساعتی که اضافه بر این هم بعنوان اضافه کاری یا به اجبار ما را نگه میدارند و یا به دلیل فقر و هزینه های بسیار بالای زندگی مجبوریم بمانیم و بیشتر کار کنیم، انسان آنقدر غرق کار و خستگی میشود که خودش، خانواده و همه چیز را فراموش میکند. یک هفته شب کار، یک هفته روز کار، اگر شیفت شب باشی باید تمام روز را با خستگی و خواب آلودگی بگذرانی و اگر شیفت روز باشی آخر شب عین جنازه با جیب خالی به خانه میایی. وقتی به خانه میرسی اعضاى خانواده همه خوابند و وقتی صبح زود دوباره با عجله از خانه بیرون میزنی همينطور. میدانی کسی از اهل خانواده را نمی بینی! در شرایط سخت و طولانی کار اسیرمان کرده اند، هیچ وقتی برایمان باقی نگذاشته اند. زندگی ما شده یا کار یا خستگی و خواب. البته همیشه جیبمان هم خالیست، برای کرایه خانه و نان و خوراک شبمان هم محتاجیم. من به کیانمهر و امثال این جانور اعتمادی ندارم. یک دستشان تو سپاه پاسداران و حکومته و یک دست دیگرشان برای دزدی توی ایران خودرو. احتمالا میخواهند خطوط تولید را گسترش دهند. فعلا هیچ چیز معلوم نیست، اینها مدتی است با فشار کاری که به ما کارگران تحمیل نموده اند بخشهایی از نیازهای پارس خودرو و سایپا را هم تامین میکنند و سود بیشتری هم به جیب میزنند.
شرکت مهر کام پارس ایران خودرو واقع در جاده مخصوص کرج٬ با بیش از ٣۵٠٠ نفر کارگر قراردادی و روز مزد با قراردادهای سفید امضا و یکطرفه و دستمزدهای ٣٣٠ هزار تومانی در ٢ شیفت ١٢ ساعته کاری٬ سازنده انواع سپر و داشبرد و لوازم جانبی خودرو و عمدتا طرف قرارداد شرکت ایران خودرو میباشد.

خودروکار - ٨/٣/١٣٩٠