افق روشن
www.ofros.com

تشدید فشار بر کارکنان شرکت واحد


مهیندخت مصباح                                                                                                     یکشنبه ٢٠ تیر ١٣٨٩

فعالان حقوق بشر و دمکراسی از خطر بیکاری ده‌ها کارگر کنترل مسافر در شرکت واحد خبر می‌دهند. این در حالی است که شرکت واحد به رانندگان خود پیشنهاد بازخرید داده‌ است. دو فعال سندیکایی واحد نیز بدون اعلام اتهام در زندان هستند.
به گزارش فعالان حقوق بشر و دمکراسی در ایران، شرکت واحد از کارکنان بخش کنترل مسافر خود خواسته که ضمن معرفی ضامن معتبر، یک سفته امضا شده ۲میلیون تومانی نیز ارائه دهند. شرکت واحد با اعلام این شرایط به ۹۰ کارگر شاغل در خطوط تند رو (بی.آر.تی) دو هفته به آنها مهلت داده است. کارکنانی که قادر به انجام این شروط نباشند، کار خود را از دست خواهند داد.
میانگین سنی کارکنان کنترل مسافر شرکت واحد، ۱۸ تا ۲۵ سال است و عموم آنها به دلیل آن‌که از قشرهای کم درآمد جامعه هستند، امکان برآورده کردن این شروط را ندارند. این کارکنان نخست از طریق پیمانکار در شرکت واحد مشغول به کار شده‌اند و از ۲ ماه قبل مستقیما در استخدام شرکت واحد هستند. به نقل از فعالان حقوق بشر و دمکراسی در ایران، این گروه پس از پیوستن به شرکت واحد، حقوقی دریافت نکرده‌اند.
اکبر پیرهادی، عضو سندیکای شرکت واحد، در گفتگو با دویچه‌وله از جزییات این خبر اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، اما در مقابل، از تشویق رانندگان شرکت واحد به بازخریدی و آگهی دادن در این زمینه می‌گوید: «ماه‌هاست که پیشنهاد بازخریدی روی تابلوی اعلانات شرکت هست. اعلام کرده‌اند که هرکس می‌تواند با هر سابقه، سالی چهارماه و نیم حقوق دریافت کند و از شرکت برود.»
آقای پیرهادی می‌گوید که مبلغ بازخریدی یک راننده‌ی شرکت واحد با ۵ سال سابقه کار، هشت الی ده میلیون تومان خواهد بود و این پولی نیست که بتوان با آن اقدام به کار دیگری کرد: «این راه منطقی نیست و ما به دوستانی که با ما مشورت کردند، گفتیم که موافق این اقدام نیستیم. مبلغ بازخریدی پس از چند ماه خرج هزینه‌های خانوادگی و بدهی‌های کارکنان می‌شود و در نهایت فرد بازخرید شده بیکار می‌شود و بدون حقوق می‌ماند.»

ادامه بازداشت سعید ترابیان و رضا شهابی
سعید ترابیان، مسئول روابط عمومی سندیکای واحد، از روز ۱۹ خرداد تاکنون در بازداشت به‌سر می‌برد و هیچ تماسی نیز با خانواده خود نگرفته است. رضا شهابی که روز ۲۲خرداد دستگیر شده، در دو تماس تلفنی کوتاه از احوال خود خبر داده است. اکبر پیرهادی در باره همکاران خود می‌گوید: «ترابیان در سال‌های گذشته بیکار بود و تازگی با رای دیوان‌عدالت اداری به کار برگشته بود. او از فرط فشار عصبی، دو بار سکته قلبی کرد. آقای شهابی نیز از قرار معلوم در بند ۲۰۹ اوین است. هیچکس هم چیزی در باره اتهام‌های این دو نفر نگفته است.»
آقای پیرهادی با ابراز نگرانی از خطر بیکاری این دو همکار در آینده، می‌گوید که طبق قوانین کار، هیچ حق و حقوقی به آنها در غیاب‌شان تعلق نمی‌گیرد. اکبرپیرهادی با اشاره به فشارهای مالی و روانی به فعالان سندیکایی و خانواده‌هایشان می‌گوید که در حال حاضر، تنها همکاران و دوستان از خانواده‌های افراد زندانی و بیکار دستگیری می‌کنند و این در حالی است که خود وضعیت بهتری از نظر امنیتی، اقتصادی و شغلی ندارند.

مهیندخت مصباح

تحریریه: کیواندخت قهاری

رادیو آلمان(دویچه وله) - ٢٠١٠.٠٧.١٠