افق روشن
www.ofros.com

شتاب در بازداشت فعالان کارگری


مهیندخت مصباح                                                                                                  شنبه ٢٢ خرداد ١٣٨٩

سعید ترابیان از جمله کارکنان شرکت واحد است که به دلیل اعتصاب و اعتراض در سال ۸۴، حکم اخراج از کار دریافت کرد. وی پس از چند سال بیکاری و پیگیری، در نیمه دوم سال ۸۸، با رای دیوان عدالت اداری به کار بازگشت.
صبح روز ۱۹ خرداد، سعید ترابیان هنگام خروج از خانه برای رفتن به سرکار با چند مامور اطلاعاتی روبرو می‌شود. ماموران پس از ورود به منزل او همه جا را تجسس می‌کنند و پس از برداشتن وسایل شخصی و کیس کامپیوتر، این فعال کارگری را با خود می‌برند.
اکبر پیرهادی، عضو سندیکای واحد، ضمن ارائه این اطلاعات به دویچه‌وله، از نامعلوم بودن اتهام و محل نگاهداری آقای ترابیان می‌گوید. ماموران اطلاعاتی زمان ترک خانه ترابیان به همسر وی گفته‌اند صبر کند تا چند روز دیگر خبری از شوهرش بگیرد. تفتیش خانه سعید ترابیان سه ساعت طول کشیده است.
آقای پیرهادی از دستگیری رضا شهابی، دیگر فعال سندیکایی واحد نیز خبر می‌دهد: « به رضا شهابی گفته بودند که امروز به اداره مرکزی شرکت مراجعه کند و کار خود را از این پس در آنجا انجام دهد. چند نفر دیده‌اند که چهار مامور در ساعت ده صبح، شهابی را با خود برده‌اند. بعد همگی به منزل او رفته‌اند و آنجا را به همان شکل خانه ترابیان تجسس کرده‌ و وسایلی مثل کیس کامپیوتر را برده‌اند.»
پیش از این دو دستگیری، رانندگان شرکت واحد به برنامه‌‌‌‌‌ جدید مدیریت برای تردد بیشتر در مسیر همیشگی اعتراض کرده بودند. آنها با امتناع از انجام برنامه جدید، مدیریت واحد را متقاعد کردند که مدت زمان تعیین‌شده برای آورد و برد مسافران کافی نیست. اکبر پیرهادی به دویچه‌وله می‌گوید که دو فعال سندیکایی نامبرده در زمان این اعتراض، سرکار بوده‌اند.

بازداشت یک فعال کارگری دیگر
علیرضا اخوان، فعال کارگری نیز نیمه شب ۱۴ خرداد در منزل خود بازداشت شده ‌است. ماموران امنیتی در ساعت دو بامداد و پس از دو ساعت و نیم تفتیش، آقای اخوان را به همراه کتاب‌ها و کیس کامپیوترش با خود برده‌اند.
آقای اخوان عصر ۱۴ خرداد از زندان اوین به همسرش تلفن کرده و خبر داده که در انفرادی بند ۲۰۹ است. بیتا طاهباز، همسر این فعال کارگری به دویچه‌وله می‌گوید:« من پس از تعطیلات چند بار به دادسرای اوین مراجعه کرده‌ و تاکنون جوابی نگرفته‌ام. تنها می‌دانم که این پرونده در شعبه ۳ بازپرسی است.»
تنها تماس تلفنی آقای اخوان با خانواده‌اش، همان روز دستگیری بوده است. وکلای آقای اخوان، مجتبی جعفری و ناصر زرافشان هستند که به دلیل گشایش پرونده در دادسرای مستقر در اوین، امکان دستیابی به جزییات این دستگیری و اتهام‌های وارده را ندارند. کانون مدافعان حقوق کارگران طی بیانیه‌ای، بازداشت آقای اخوان و بی‌خبری از شرایط او را محکوم کرده است.
علیرضا اخوان از مدافعان جنبش زنان نیز هست. بیتا طاهباز، همسر وی، پژوهشگر و فعال حقوق زنان است.

مهیندخت مصباح

رادیو آلمان - دویچه وله - ۱۲-۰٦-۲۰۱۰