افق روشن
www.ofros.com

۸۷کشته در انفجار یک معدن ذغال سنگ در چین

دویچه وله                                                                                               یکشنبه ۱ آبان ۱٣٨٨

معدن شین‌ژینگ در شمال شرقی کشور در شمال شرقی چین بر اثر انفجار یک معدن ذغال‌سنگ ده‌ها معدنچی جان خود را از دست دادند. از سرنوشت ۲۱ نفر محبوس در اعماق زمین خبری نیست. سالانه بیش از ۳ هزار معدنچی جان خود را در معادن چین از دست می‌دهند.
این انفجار روز شنبه (۲۱ نوامبر) در یکی از قدیمی‌‌ترین و بزرگترین معدن‌های چین در استان هیلونگ‌ژیانگ رخ داد که در مناطق مرزی با روسیه واقع است. در پی انفجار گاز متان، حدود ۴۰۰ کارگر معدنچی توانستند جان خود را نجات دهند. به گفته‌ی کارگران معدنچی که خود را نجات داده بودند، حجم گاز به تراکم بالایی رسیده بود. این رویداد، مرگبارترین فاجعه‌ی ملی چین طی دو سال گذشته بوده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسدود شدن ورودی معدن امکان ورود به نیروهای گروه‌های امداد مجهز به کپسول‌های اکسیژن را نمی‌داده است. گروه‌های نجات می‌کوشند با وجود تراکم بالای گاز، از طریق ورودی یک دالان عمودی همجوار، به سمت معدنچیانی که در اعماق زمین مدفون شده‌اند، راه یابند.

نیروهای امداد در پی یافتن قربانیان ۲۱ معدنچی مدفون در عمق ۴۰۰ متری
انفجار گاز متان در شامگاه روز شنبه (۲۱ نوامبر) در عمق ۵۰۰ متری رخ داد. در زمان انفجار ۵۲۸ کارگر معدنچی مشغول به کار بودند. اکثر این کارگران توانستند با هشداری که از پیش در مورد افزایش تراکم گاز داده شده بود، خود را به محلی امن برسانند. در آخرین خبرها، از دست‌کم ۸۷ نفر قربانی گزارش می‌شود. بیش از ۶۰ نفر مجروح شده‌اند و ۲۱ نفر دیگر هنوز در اعماق زمین مدفون هستند و از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.
به گزارش رسانه‌‌های چینی، در نخستین واکنش به این فاجعه، مدیر کل معدن، معاون او و یک مهندس مسئول، از کار برکنار شده‌اند. رسیدگی به این حادثه به اداره‌ی نظارت بر ایمنی مشاغل در چین سپرده شده است. دادستانی چین نیز تحقیقات خود را در مورد ارتکاب جنایت بر اثر سهل‌انگاری در اداره‌ی این قدیمی‌ترین و بزرگترین معدن چین آغاز کرده است.

معدنچی مجروح در بیمارستان
در این معدن سالانه یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن زغال سنگ تولید می‌شود. این معدن در میان ۱۰۰ شرکت چینی در جایگاه ۱۲ و از نظر سطح تولید در جایگاه هفتم است.

در چین سالانه ۳۵۰۰ معدنچی قربانی می‌شوند
معدن‌های چین جزو خطرناک‌ترین معدن‌ها در سطح جهان محسوب می‌شوند. بسیاری معدن‌های کوچک به دلیل هزینه‌ی بالای تأمین ایمنی کارگران، مقررات را نادیده می‌گیرند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع رسمی چینی اعلام کرده‌اند که فقط در سال ۲۰۰۷ حدود ۳۸۰۰ کارگر معدن در چین جان خود را از دست داده‌اند. این رقم در سال ۲۰۰۸ به ۳۲۰۰ نفر تقلیل یافته است. بر اساس ارزیابی سازمان‌های مستقل، شمار قربانیان بیش از این‌ها است.
یکی از دلایل عمده‌ی سوانح در معدن‌ها انفجار گاز متان است. سال‌هاست که مقام‌های چینی می‌کوشند معدن‌های کشور را مدرنیزه کنند. هدف اصلی آنها کنترل خروج گاز متان است. پکن سالانه حدود ۲۰۰ میلیون یورو یارانه برای کاربست فن‌آوری مدرن در اختیار شرکت‌های معدن می‌گذارد.

دویچه وله

٢٠٠٩.١١.٢٢ - DK/BB