افق روشن
www.ofros.com

«حکم اعدام کارگر زمانی است که از کار اخراج شود»

دویچه وله                                                                                          سه شنبه ۲٨ مهر ۱٣٨٨

احکام حبس قطعی و تعلیقی پنج تن از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه توسط دادگاه تجدیدنظر اهواز تایید شد. رضا رخشان مسئول روابط عمومی سندیکای کارگران هفت‌تپه می‌گوید نگرانی ما از اخراج احتمالی این افراد پس از زندان است.
علی نجاتی رئیس هیأت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، فریدون نیکوفرد نایب رئیس، جلیل احمدی عضو هیأت مدیره و قربان علی‌پور منشی سندیکا هریک به ۶ ماه حبس تعلیقی و ۶ ماه حبس تعزیری از سوی دادگاه تجدیدنظر شهرستان اهواز محکوم شده‌اند. همچنین محمد حیدری‌مهر عضو دیگر هیأت مدیره سندیکای کارگران هفت‌تپه به ۴ ماه حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

جرم: مصاحبه
رضا رخشان مسئول روابط عمومی سندیکای کارگران هفت‌تپه ضمن تایید این خبر به دویچه‌وله می‌گویدکه این حکم به دایره اجرای احکام شهرستان اهواز داده شده و هر لحظه امکان دارد که این افراد بازداشت و روانه زندان شوند.
وی اتهام این افراد را «اقدام علیه امنیت ملی از طریق انجام مصاحبه با رسانه‌های بیگانه» اعلام می‌کند. در مورد تشکیل سندیکای کارگری و فعالیت در این سندیکا و اینکه آیا این هم از موارد اتهام این کارگران بوده یا نه، رخشان چنین می‌گوید: «لزوما به مسئله سندیکا به طور مشخص اشاره نمی‌شود. سیستم قضایی و امنیتی کشور ما گاهی به نعل می‌زند و گاهی به میخ. بعضی‌وقتها می‌گویند سندیکا غیرقانونی است و وقتی ما می‌گوییم پس مقاوله‌نامه‌های ۹۸ و ۸۷ چیست، می‌گویند قانونی است ولی مجوز می‌خواهد. اما آن چیزی که در مورد پرونده دوستان ما مطرح شده همان بحث مصاحبه با شبکه‌های بیگانه هست». عضو هیأت مدیره و مسئول روابط عمومی سندیکای کارگران هفت‌تپه می‌گوید وی و دوستانش نگران زندان نیستند چون می‌دانند زندان بالاخره تمام می‌شود. به گفته‌ی وی آن چیزی که این کارگران را نگران کرده احتمال اخراج آنان پس از زندان است. رخشان می‌گوید: «ما می‌دانیم آن چیزی که مد نظر آقایان است اخراج ماست. برای کارگر، حکم اعدام زمانی است که از کار اخراج شود و الان کارگران نگران این مسئله هستند و خانواده‌ها اوضاع خیلی ملتهبی دارند».

وضع نابسامان کارخانه
کارخانه نیشکر هفت‌تپه از سال ۱۳۸۶ مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی برای خصوصی‌سازی شد و از آن زمان مدیریت این کارخانه به بهانه واگذاری آن به بخش خصوصی از دادن حقوق و مطالبات کارگران خودداری کرد. البته واردات بی‌رویه شکر نیز از جمله عواملی است که این کارخانه را به ورشکستگی کشانده است. در آبان ماه سال ۸۶ بیش از دوهزار و پانصد کارگر این کارخانه در نامه‌ای به مدیر کل کار استان خوزستان، خواستار بازگشایی سندیکائی که در سال ۱۳۵۳ تشکیل شده‌بود، شدند. چند روز پس از ارسال این نامه، افرادی که نامشان به عنوان اعضای هیات بازگشایی ذکر شده بود بازداشت شدند.

اعتراضات کارگران در سال ۱۳۸۷ با بستن جاده اهواز- اندیمشک به اوج خود رسید.
علی نجاتی و دیگر اعضای هیأت رئیسه سندیکا از آن زمان تا کنون چندین بار بازداشت شده‌اند. ولی وضعیت کارخانه نیشکر هفت‌تپه همچنان نابسامان است. رضا رخشان عضو هیأت مدیره سندیکای این کارخانه می‌گوید کم شدن نرخ تولید کارخانه به میزان یک دهم سال‌های گذشته، خشکسالی و کمبود آب و نیز پرداخت نامنظم حقوق کارگران که با تاخیری دوماهه صورت می‌گیرد از عمده مشکلات کنونی این کارخانه است.

مصاحبه‌گر: میترا شجاعی

دویچه وله - ٢٠٠٩.١٠.١٩