افق روشن
www.ofros.com

پرهیز میلیون‌ها ایرانی از پرداخت قبض گاز


دویچه وله                                                                                                     یكشنبه ۲۴ مهرماه ١٣٩٠

عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفته که ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار ایرانی به شرکت ملی گاز بدهکارند و از پرداخت بهای گاز مصرفی خود خودداری می‌کنند. حسینی افزوده که دولت برای پرداخت یارانه‌ها با کمبود منابع روبروست.
عماد حسینی در گفتگو با خبرگزاری مجلس اعلام کرده که دولت بیش از پنج ماه کسری بودجه برای پرداخت یارانه مستقیم به مردم دارد. او دلیل این کسری را عدم تحقق بخشی از درآمدهای پیش‌بینی شده دولت و بدهی یک میلیون و ششصد هزار خانوار ایرانی به شرکت ملی گاز دانسته و افزوده است: « وقتی این تعداد خانوار، بدهی خود به شرکت ملی گاز را پرداخت نمی‌کنند، به صورت طبیعی درآمدهای پیش بینی شده برای دولت تحقق نخواهند یافت.»
به گفته عماد حسینی، دولت در حال حاضر ماهانه "سه هزار میلیارد" تومان یارانه نقدی به مردم می پردازد. او با اشاره به خودداری برخی خانوارها از پرداخت گازبها پرسیده است: « وقتی درآمدهای دولت تحقق نیافته، چگونه می‌توان از سه برابر کردن یارانه نقدی سخن گفت؟»
روی سخن عماد حسینی به وعده دولت در مورد افزایش مبلغ یارانه نقدی ماهانه از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۳۰ هزار تومان است.
بهای گاز مصرفی برخی خانوارها ده برابر شده است محمود احمدی‌نژاد شهریورماه امسال در همایش ملی جامعه اسلامی کارگران سراسر کشور، از سه برابر شدن مبلغ یارانه و توزیع ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در آینده خبر داده بود.

شوک قبض‌های جدید
حذف یارانه حامل‌های انرژی از ابتدا بحث آفرین بود و بسیاری کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که مصرف‌کنندگان، تنها با دیدن نخستین قبض‌های برق و گاز پی به شرایط جدید خواهند برد. درستی این پیش‌بینی کمی بعد روشن شد: بسیاری از مردم با دیدن قبض‌های جدید شوکه شدند. زن سالخورده‌ای در غرب کشور با دیدن مبلغ هنگفت قبض برق، سکته کرد و راهی بیمارستان شد. در برخی شهرستان‌ها چون کرمانشاه مردم در اعتراض به افزایش بهای گاز در برابر شرکت گاز استان تجمع کردند.
احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در زمان تصویب لایحه حدف یارانه‌ها از وزیر نیرو پرسیده بود: «اگر مردم مناطق فقیرنشین تصمیم بگیرند قبض‌های خود را پرداخت نکنند، آیا شما کاری می‌توانید بکنید؟»
صدها هزار خانواده ایرانی در حالی از پرداخت بدهی خود به شرکت گاز امتناع می‌کنند که مدیر عامل این شرکت، در بهار سال ۱۳۹۰ هشدار داده بود که گاز مشترکان بد حساب، در نوبت اول ۲۴ ساعت و در نوبت دوم ۴۸ ساعت قطع خواهد شد.

MDM/JT