افق روشن
www.ofros.com

جان باختن سه کارگر، اعتراض کارگران

تخلیه و بارگیری و تجمع كارگر لوله سازی خوزستان


واحد مرکزی خبر- هرانا                                                                                  سه شنبه ١٩ مهرماه ١٣٩٠

جان باختن سه کارگرجوشکار در انفجار مخزن سوخت کارخانه ای در پاکدشت

٣ کارگرکه در حال جوشکاری مخزن حاوی مازوت سوخت کارخانه آسفالتی در پاکدشت بودند به دلیل انفجار مخزن جان سپردند.
به گزارش واحد مرکزی خبر ، این کارخانه ۵ مخزن سوخت اشتعال آور مازوت با ظرفیت هرکدام ٢٠ هزار لیتر دارد.
مسئول عملیات آتش نشانی پاکدشت گفت: صبح امروز در پی نشت سوخت در یکی از مخازن کارگران و کارفرما بدون توجه به قابلیت اشتعال آن مشغول جوشکاری شدند آقای تاجیک افزود : در پی آن یکی از مخازن منفجر می شود و ٣ جوشکار روی آن کشته می شوند.
سرهنگ نیک جو فرمانده انتظامی پاکدشت با حضور درمحل و با حکم دادستان، رئیس کارخانه وکارفرما را به سبب رعایت نکردن مسائل ایمنی روانه بازداشتگاه کرد.

--------------

کارگران تخلیه و بارگیری ادارهٔ بنادر و دریانوردی، دست به اعتراض زدند

کارگران تخلیه و بارگیری ادارهٔ بنادر و دریانوردی خوزستان، در اعتراض به تصمیم این اداره مبنی بر واگذاری بخشی از عملیات تخلیه و بارگیری به تعاونی‌های خصوصی، دست به اعتراض زده‌اند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کارگران تخلیه و بارگیری در استراحتگاه فصلی تجمع نموده و با نوشتن طومار و اعتراضیه، نارضایتی خود را از شرایط بوجود آمده اعلام نمودند.
سرکارگران مذکور طی نامه‌ای به مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان خوزستان اعلام نمودند، با توجه به موارد ذیل حاضر به کارکردن تحت پوشش شرکت‌های تعاونی نمی‌باشیم:
۱- شرکت‌های تعاونی خصوصی می‌باشند که ماهیت آن‌ها سود آوری برای اعضای هیئت مدیره است و ممکن است در آینده جهت دریافت مطالبات خود از شرکت‌های مذکور دچار مشکل خواهیم شد.
۲- تعاونی‌ها تعداد محدودی از کارگران را به شیوه سال‌های قبل از تاسیس انجمن وبطور سلیقه‌ای تحت پوشش قرار می‌دهند و در نتیجه تعدادی زیادی از کارگرانی که بالای ده‌ها سال در این بندر زحمت کشیده‌اند بیکار خواهند شد.
۳- بسیاری از شرکت‌ها از اینکه ما کارگران از طریق انجمن صنفی به حق و حقوق خود می‌رسیم ناراضی می‌باشند.
۳ کشته در انفجار مخزن سوخت کارخانه‌ای در پاکدشت
کارگر که در حال جوشکاری مخزن حاوی مازوت سوخت کارخانه آسفالتی در پاکدشت بودند به دلیل انفجار مخزن جان سپردند. به گزارش واحد مرکزی خبر، این کارخانه ۵ مخزن سوخت اشتعال‌آور مازوت با ظرفیت هرکدام ۲۰ هزار لیتر دارد.

--------------

ماموران انتظامی با كارگران معترض اهوازی درگیر شدند

روز یكشنبه ٩٠.٧.١٧ بیش از ١۵٠ كارگر لوله سازی خوزستان كه بخاطر ٢۴ ماه حقوق معوقه خود مقابل استانداری در خیابان فلسطین اهواز تجمع كرده بودند با فحاشی و مزاحمت های مامورین نیروی انتظامی مواجه شدند.
كارگران, زیر فشار مشكلات و فشارهای زندگی به خواسته های مامورین برای دست برداشتن از اعتراض شان گوش نكردند. آنچه كه در نهایت به درگیری بین آنها و ماموران انتظامی منجر شد.