افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران مخابرات مقابل مجلس و كارگران همچنان زیر خط فقر


فارس - ایلنا                                                                                                 یکشنبه ٢٦ اردیبهشت ١٣٨٩


کارگران مخابرات صبح امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند

به گزارش فارس، شماری از کارگران مخابرات به نمایندگی ازهم همکاران خود در سراسر کشور صبح روز یکشنبه ٢٦ اردیبهشت ماه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع و خواستاردریافت حق و حقوق خود برپایه حقوق وزارت کار شده است.
براساس این گزارش این معترضین اعلام کرده‌اند که سال‌هاست از سوی پیمانکار مخابرات به صورت قراردادی برای پست‌بانک، مخابرات و پست کار می‌کنند اما هنوز حقوق آنان به میزان قانون کار نیست و باید این رویه اصلاح شود.
بر اساس گزارش مجلس شورای اسلامی، تجمع کنندگان عده ای از کارگزاران مرکز مخابرات روستایی کل کشور و تعدادی از کارگزاران دفاتر ICT از استان های کشور از جمله کردستان، اصفهان، آذربایجان شرقی و لرستان بودند.

----------------------

كارگران همچنان زیر خط فقر باقیمانده‌اند

افزایش دستمزد كارگران به حدی نبود كه زندگی كارگران را به روز كند/ زندگی هر انسانی یك سری هزینه‌های اساسی دارد و نمیشود به هیچ وجه از تامین آنها شانه خالی كرد. ایلنا: نماینده اردستان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ناهماهنگی میان دستمزد با تورم و خط فقر، گفت: افزایش دستمزد كارگران به حدی نبود كه زندگی كارگران را به روز كند.
سید مصطفی طباطبایی نژاد در گفت‌و با خبرنگار ایلنا، با تاكید بر اینكه دستمزد باید رابطه‌ای مستقیم با شرایط زندگی نیروی كار داشته باشد؛ گفت: زندگی هر انسانی یك سری هزینه‌های اساسی دارد و نمیشود به هیچ وجه از تامین آنها شانه خالی كرد.
وی هزینه‌های جاری معمول از قبیل خوراك، پوشاك و حمل‌ونقل را هزینه‌های معمولی دانست و گفت:‌ شاید بشود در خوراك با نان خالی ساخت و یا پوشاك ساده پوشید و از وسایل نقلیه ارزان استفاده كرد اما آیا میشود هزینه‌های تحصیل فرزندان را پرداخت نكرد، آیا میتوان در بحث ازدواج فرزندان نسبت به تامین هزینه‌های بیتفاوت بود. عضو كمسیون قضایی مجلس با اشاره به بالا بودن هزینه‌های پزشكی، گفت: كارگری كه ٣٠٠ هزار تومان در ماه حقوق میگیرد اگر با به یك بیماری نه چندان سخت مبتلا شود باید قید زندگیاش را بزند.
وی درخصوص قیمت‌های سرسام‌آور مسكن، گفت: با دستمزد ٣٠٠ هزار تومانی خرید خانه رویایی بیش نیست چنانچه هزینه اجاره‌خانه‌ هر ماهه بخش قابل توجهی از دستمزد كارگران را به خود اختصاص میدهد.
طباطبایی نژاد تاكید كرد: انتظار میرود در تعیین حداقل دستمزد آنچنان تصمیم‌گیری شود كه كارگران بتوانند یك زندگی ساده را بچرخانند اما با دستمزد فعلی گمان میكنم كه كارگران همچنان زیر خط فقر باقی مانده‌اند.
وی با تاكید بر پایین بودن دستمزدهای فعلی كارگران گفت: این در حالیاست كه اسلام به تامین نیا‌ز‌های انسان تاكید دارد.
نماینده اردستان از مسئولان خواست تا به فكر رشد جامعه از لحاظ فكری و فرهنگی باشند.
طباطبایی نژاد گفت: فكر سالم در بدن سالم است و با این دستمزد نمیشود نیازهای غذایی كارگران را برای حفظ سالمتی تامین كرد. وی با یادآوری بحث هدفمند كردن یارانه‌ها گفت: نگرانیها از آن است كه این قانون تورم ایجاد كند و زندگی برای حقوق‌بگیران سخت شود اما امیدواریم دولت چنان مدیریت كند كه برای كارگران مشكل‌ساز نشود.