افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                     چهارشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱٩ مه ۲۰۲۱


سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت‌های اخیر فعالین کارگری را محکوم می کند

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام سندیکای واحد اینجا مراجعه کنید.
در چند روز گذشته ابتدا هیراد پیربداغی در روندی غیرمعمول بازداشت شد. ایشان از حامیان حقوق کارگر می‌باشد و در روز کارگر سال جاری بازداشت شد و در همان شب آزاد شد چند روز بعد برای وسایل ضبط شده به پلیس امنیت مراجعه می‌کند که بابت حکم محکومیتی که پیش از این بخشوده شده بود بازداشت و به زندان اوین منتقل می‌شود.
عثمان اسماعیلی و محمود صالحی از فعالین کارگری سنندج نیز به دلیل انتشار عکس خودشان در گرامی‌داشت روز کارگر برایشان پرونده‌سازی و بر اساس ابلاغیه، به دادسرا مراجعه می‌کنند که بازداشت می‌شوند. با توجه به اینکه محمود صالحی می‌بایست هفته‌ای دوبار دیالیز شود نسبت به سلامت ایشان نگرانی جدی وجود دارد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه موجی دوباره از بازداشت فعالین کارگری و حامیان حقوق کارگر را محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط‌ آنان می‌باشد.

*************

پنج سندیکای فرانسوی دربیانیه ای مشترک خواستار آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی شدند.

آيت‌الله سید علی خامنه ای
رهبر جمهوری اسلامی ایران
دفتر رهبری
تهران، ایران
پاریس ۱۸ مه ۲۰۲۱

آقای رهبر،

سازمان های سندیکایی فرانسوی س اف د ت، س ژ ت، اف اس او. سولیدر، او ان اس آ، توجه شما را نسبت به وضعیت هشدار دهنده اسماعیل عبدی جلب می کند. بر طبق اطلاعاتی که به ما رسیده، اسماعیل عبدی، معلم ریاضیات و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در مجموع به شانزده سال و نیم حبس محکوم شده است.
ما بر این باوریم که این محکومیت غیر انسانی و غیر قابل توجیه است. در واقع فعالیت های نامبرده کاملا در چارچوب معیارهایی است که همه کشورهای عضو سازمان جهانی کار متعهد به مراعات آن ها هستند:
- حق ایجاد سندیکای مستقل از قدرت حاکم،
- رعایت آزادی بیان و احترام به کرامت انسانی،
در این چارچوب است که اسماعیل عبدی عمدتا برای آموزش رایگان و همگانی مبارزه می کرد. با توجه به اتهاماتی که به او زده می شود، هم چنین با با توجه به شرایط زندان، اسماعیل عبدی چندین بار در زندان در اعتراض به شرایط زندان و برای آزاد شدن، متوسل به اعتصاب غذا شده است.
ما سازمان های سندیکایی:
- با تمام قوا از خواست های او حمایت می کنیم. در نتیجه خواهان آزادی بدون قید و شرط و فوری و هم چنین لغو همه محکومیت ها او هستیم؛
- اعمال سرکوبگرایانه و اذیت و آزارهای علیه معلمان، سندیکالیست ها، فعالین مدافع حقوق کارگران و حقوق بشر، و هنرمندان در ایران را محکوم می کنیم؛
- خواهان لغو همه محکومیت های غیرعادلانه و خلاف آزادی های و حقوق بنیادی هستیم. هم چنین در دوران اپیدمی خواهان آزادی بدون قید و شرط و فوری همه سندیکالیست ها و فعالین مدافع حقوق کارگران زندانی شده به خاطر فعالیت های سندیکایی اشان هستیم؛
- از رژیم ایران می خواهیم که به پیمان های بین المللی که دولت ایران امضا کرده، از جمله حق ایجاد تشکل های مستقل، حق برگزاری تجمعات، حق اعتصاب، و حق قراردادهای جمعی، احترام بگذارد.
سلام های محترمانه ما را بپذیرید.
کنفدراسیون فرانسوی دموکراتیکِ کار (س اف دِ تِ)
کنفدراسیون عمومی کار (س ژِ تِ)
فدراسیون سندیکائی متحد (اِف اِس او - فرهنگیان)
اتحادیه سندیکائی برای همبستگی (سولیدر)
اتحادیه ملی سندیکاهای مستقل (اونسا)
رونوشت به:

آقای حسن روحانی، رئیس جمهور
آقای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه
آقای محسن حاج میرزایی، وزیر آموزش و پرورش
سفیر ایران در پاریس

*************

گزارش تکمیلی تجمع اعتراضی امروز ۲۸ اردیبهشت

تعدادی از رانندگان شرکت واحد در مقابل شورای شهر تهران.

حدود شصت تن از رانندگان خطوط بی آرتی در اعتراض به عدم اجرای طرح بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل درشرکت واحد مقابل شورای شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.
دردیدار سه تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با مسئولان شورای شهر گفتگوهایی را درجهت مطالبات معوقه مطرح کردند که مهمترین آن عدم اجرای بازنگری طرح طبقه مشاغل بوده، طبق دیدارهای انجام شده امروز قرار شد، دیداری مشترک بین مدیریت شرکت واحد و مسئولان شورای شهر و نمایندگان سندیکایی صورت بگیرد تا نحوه اجرای این طرح بررسی شود.
نمایندگان سندیکا اصرار بر نحوه اجرای طرح را دارند.
لذا نوع درست اجرای بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل میتواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش حقوق رانندگان وکارگران شرکت واحد بگذارد.
آخرین باری که طرح طبقه بندی مشاغل اجراشد، بعداز اعتصابات سندیکای کارگران شرکت واحد بود که رانندگان و کارگران تعمیرگاهها در۴ دی و ۸ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ دست ازکار کشیدند و طرح طبقه بندی مشاغل از فروردین سال ۸۵ درشرکت واحد برای تمام پرسنل به اجرا درآمد.

*************

پرونده سازی علیه فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت تپه را قویا محکوم می‌کنیم

خانم زیلابی طی چند سال گذشته در مقام وکیل کارگران نیشکر هفت تپه، دفاع قانونی جانانه‌ای از کارگران معترضی که توسط نهادهای امنیتی و قضایی برایشان پرونده‌سازی صورت گرفته، کرده است. ایشان به رغم تمامی تهدیدها و فشارها، از سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه و کارگران معترض جسورانه و سخت‌کوش دفاع کرده است.
جدیت خانم زیلابی در دفاع از کارگران نه تنها جرم نیست بلکه شایسته تقدیر است. ایشان برابر قوانین جاری، از موکلین خود دفاع کرده است. اما متاسقانه نهادهای امنیتی و قضایی برای سرکوب بیشتر کارگران، اینبار برای وکیل سخت‌کوش‌شان پرونده‌سازی نموده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هرگونه پرونده‌سازی علیه خانم زیلابی وکیل آگاه و شجاع را قویا محکوم می‌کند و با تمام توان از ایشان و حامیان طبقه کارگر دفاع خواهد کرد.

*************

خانم روح زاد همسر اسماعیل گرامی زندانی بازنشسته در یاداشتی کوتاه برای سندیکای کارگران شرکت واحد از تمامی تشکل های مستقل کارگری و صنفی و مدنی و دانشجویی درخواست کرد صدای دردمند اسماعیل وخانواده اش باشند.

متن یاداشت کوتاه خانم روح زاد همسر بازنشسته ۶۷ ساله زندانی به سندیکای واحد

این جانب همسر اسماعیل گرامی بازنشسته زندانی که ۴۳روز میباشد که دربازداشت بسر میبرد، بارها به دادسرای اوین مراجعه کردم ولی اجازه دیدار با بازپرس پرونده را ندادند وهر بار دست خالی برگشتم.دیروز (۱۴۰۰/۲/۲۶)طی تماس تلفنی همسرم اعلام کرد که قرار بازداشت به وثیقه ۵۰۰ میلیون تومان تبدیل شده وتاریخ این دستور بازپرس (۱۴۰۰/۲/۲۱) می باشد ! نمی دانم چرا برگه با ۵ روز تاخیر به ایشان ابلاغ می شود؟!
امروز با تهیه مدارک وسند لازم به دادسرای اوین مراجعه کردم تا مراحل اداری انجام شود، ولی با این پاسخ رو به رو شدم که پرونده به دادگاه ارسال شده وحدود دوهفته طول می کشد.
درطی ۴۳روز گذشته که همسرم زندانی است و از نظر جسمی هم شرایط خوبی ندارد رفتارهای نهادهای قضایی و امنیتی در دادسرای زندان اوین درپیگیری همسرم واقعا غیرمسئولانه بوده وتا کنون حتی یکبار هم پاسخ مناسبی درمورد وضعیت همسرم نشنیده ام.
همسر۶۷سال سن دارد و بجز پیگیری حقوق خودش وهمکاران بازنشسته اش هیچ جرمی مرتکب نشده است اما او را درزندان کرده اند و با اینگونه رفتارها، خانواده اش را هم مورد اذیت وآزار قرارمیدهند واقعا باید به کی دردمان را بگوییم.
ازتمام نهادها ی مدنی وتشکل های مستقل صنفی وکارگری ودانشجویی درخواست دارم صدای درد مرا به گوش مسئولین بیدرد برسانند

*************

بی‌توجهی مدیریت سامانه یک شرکت واحد به

ایجاد حداقل ملزومات اداری برای کارگران در توقفگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها

سامانه یک شامل چند توقفگاه و تعمیرگاه بعلاوه یک مرکز ستاد می‌باشد متاسفانه مدیریت ناکارآمد این سامانه هیچ امکانات اداری در توقفگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها که محل‌های پرتردد کارگری هستند ایجاد نکرده است و ارائه کوچک‌ترین خدمات اداری به کارگران فقط در ستاد که محل تردد رانندگان و کارگران نیست ایجاد شده است بطوریکه کارگران حتی برای دسترسی به فیش حقوقی و احکام کارگزینی با سختی و معطلی مواجه‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در رابطه به ارائه خدمات مطلوب به رانندگان و کارگران به مدیریت سامانه یک هشدار می‌دهد.

*************

چندتن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد۲۲ اردیبهشت،

درخواست نامه مطالبات عقب افتاده کارگران ورانندگان را درشورای شهر وشهرداری به ثبت رساندند.

به نام خدا
ریاست محترم شورای شهر تهران:
جناب آقای مهندس محسن هاشمی
با سلام و احترام
به استحضار می رساند ما رانندگان و کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه در چند سال اخیر بارها نسبت به:
۱_ بی عدالتی و تبعیض بین کارکنان شهرداری با پرسنل شرکت واحد از طرف مسولین شهری و مدیران شرکت واحد، مانند « افزایش حق جذب ۶۰ درصد و ۴۵ درصدی شرایط محیط کار که در سال گذشته به کارکنان شهرداری پرداخت گردید ولی کارگران شرکت واحد را از آن محروم نمودند» یا« عدم اختصاص تسهیلات در بخش درمان همچون دیگر کارکنان شهرداری بخصوص در بخش دندان پزشکی ، با توجه به اینکه درمانگاه شرکت واحد را هم شهرداری قبضه نموده است، همچنین « شارژ بن کارت به مناسبت روز کارگر ۱۴۰۰ که به تمام کارگران زیر مجموعه شهرداری غیر از کارگران شرکت واحد پرداخت گردید» « توقف تسهیلات بلاعوض مسکن»
۲_تعویق مطالبات قانونی که از حقوق مکتسبه کارگران بوده، توسط مدیریت محترم؛ میتوان به « بی توجهی ایشان به بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل که در سال گذشته مجوز آن از طرف شهرداری صادر گردید »یا اینکه « به تعویق افتادن لباس کار برای سه سال اخیر یعنی سالهای ۱۳۹۸،۱۳۹۹و ۱۴۰۰ » یا « تعویق هشت ماهه شیر و کیک » و « همچنین عدم استمرار در پخش اقلام پیشگیری از شیوع ویروس کوید۱۹ مانند ماسک و مواد ضد عفونی»؛ توضیح اینکه از شروع شیوع بیماری تا کنون دو مرتبه برای تهیه اقلام بن کارت مبلغی شارژ گردید که با توجه به ادامه دار بودن شیوع بیماری کافی نمی باشد؛ با جمع آوری طومار، اعتراض قانونی خود را به محضرتان رسانیده انیم که میتوان به شماره نامه های ۳۱۱۹۵ مورخ ۲۴/۹/۱۳۹۹ ، ۳۰۱۵۳/۱۶٫ مورخ ۱۷/۱۰/۱۳۹۷ ثبت شده در دبیرخانه شورای شهر و نامه های ثبتی در دبیر خانه شهرداری به شماره های ۹۳۶۹۵۲ مورخ ۲۴/۹/۱۳۹۹، ۱۴۸۴۵۴۷ مورخ ۲۴/۱۲/۱۳۹۸ اشاره نمود. متاسفانه تا به امروز هیچگونه پاسخی به نامه ها از طرف شهرداری داده نشده است حتا در چند مورد مراجعه حضوری به دبیرخانه شهرداری و بازرسی شهرداری با پاسخ های بی ربط مانند اینکه شهرداری پاسخگو نیست، شهرداری منتظر پاسخ مدیریت شرکت اتوبوسرانی می باشد و در آخر با کمال بی تفاوتی اعلام داشتند، پاسخ محرمانه است، یا اینکه شهرداری هیچگونه پاسخی به اینچنین درخواست هایی نمی دهد. آیا اینگونه رفتارها تکریم ارباب رجوع است؟
در حالی که پرسنل زحمت کش شرکت واحد مسولیت خطیر حمل و نقل عمومی را بعهده دارند و با مشقات فراوانی روبرو هستند بخصوص در دوران شیوع مرگبار ویروس کوید۱۹ همچنان در خط مقدم خدمت رسانی به شهروندان محترم تهرانی حضور مستمر داشته واین درحالی است که از ابتدای شیوع ویروس، شهرداری تهران براساس دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا بخش نامه هایی بجهت دورکاری یا کاهش ساعت کاری کارکنان مجموعه شهرداری صادر نموده درصورتی که رانندگان و کارگران شرکت واحد از این امر مستثنی و محروم شده اند،با توجه به مورد فوق به نظر شما آیا پرسنل شرکت واحد در خور پاداش نیستند!؟ در راستای ایمن نمودن بخش حمل و نقل عمومی ازحضرتعالی درخواست داریم که دستورات لازم به جهت اولویت بندی تزریق واکسن کوید۱۹ همچون پاکبان های شریف را مبذول فرمایید، لازم به ذکر است که در این دوران شیوع عالم گیر ویروس چندین تن از رانندگان براثر ابتلا به آن به رحمت الهی پیوسته اند.
ما رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تقاضای رسیدگی و دستورات لازم برای اجرای درخواست های خود را داریم و اعلام می نماییم که برای احقاق حق قانونی از تمام ظرفیت قانونی برای هر گونه اعتراض مانند روشن کردن چراغ اتوبوس ها در خطوط، پیگیری دسته جمعی در مقابل ساختمان شورای شهر و شهرداری و همچنین اصل ۲۷ قانون اساسی را برای خود محفوظ می داریم.
در پایان صمیمانه از کسانی که در راستای احقاق حق رانندگان و کارگران قدم برخواهند داشت و تلاش برای مرتفع کردن مشکلات کارگران می نمایند کمال سپاسگزاری و تشکر را داریم

*************

سندیکای کارگران شرکت واحد ایستادگی و همبستگی

کارگران نیشکر هفت‌تپه در خلع ید کارخانه از بخش خصوصی را شادباش می‌گوید

با اتحاد و مبارزات چند ساله کارگران شریف نیشکر هفت‌تپه که با اعتصابات بلند مدت و تجمعات اعتراضی خیابانی کارگران همراه بود، شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه از بخش خصوصی خلع ید شد. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه این پیشروی جانانه کارگران را شادباش می‌گوید.
در این مبارزه چند ساله کارگران بسیاری زندانی، ضرب و جرح، شکنجه و اخراج از کار شدند. در این راه پر مشقت شماری از حامیان طبقه کارگر و دانشجویان با اتهام ارتباط با کارگران هفت‌تپه بازجویی و زندانی شدند که از خودگذشتگی فداکاری این عزیزان شایسته تقدیر است.
متشکل شدن کارگران نیشکر هفت‌تپه در تشکلی مستقل بسیار ضروری است و در غیاب آن، در اوج مبارزات کارگران، مشاهده شد که نمایندگان جناح‌های سیاسی درون حاکمیت نظیر بسیج دانشجویی، طلاب، دانشجویان عدالت‌خواه، کانون‌های شورای اسلامی کار، هر یک در پی سوء‌استفاده از مبارزه کارگران برآمدند که این رویه همچنان ادامه دارد.
حفظ شرایط موجود و پیشروی‌های بیشتر بی‌شک با تشکل کارگری منسجم و پویا هموارتر خواهد بود. سندیکای کارگران شرکت واحد از برادران و خواهران خود در نیشکر هفت‌تپه صمیمانه می‌خواهد تا ایجاد چنین تشکلی را در اولویت قرار دهند و از شرایط مساعد بوجود آمده از خلع ید از بخش خصوصی نهایت بهره را برده و تشکل مستقل کارگری خود را بنا کنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد پیروزی روز افزون کارگران هفت‌تپه و دیگر مبارزات کارگران را آرزو دارد.

*************

بازداشت موقت اسماعیل گرامی بازنشسته زندانی بعد از ۳۸روز زندان ، همچنان ادامه دارد.

اسماعیل گرامی از بازنشستگان معترض به وضعیت سخت معیشتی است که درتاریخ ۱۴ فروردین توسط عوامل امنیتی درمنزلش بازداشت گردید و همچنان بعد از ۳۸روز بازداشت و بلاتکلیفی در زندان تهران بزرگ بسر میبرد .
با وجود پیگیری های مکرر همسر آقای گرامی از طریق شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین ، متاسفانه هیچگونه اطلاعی از وضعیت پرونده آقای گرامی ندارند و این زحمت کش بازنشسته ۶۷ ساله با وجود بیماری های زمینه ای همچنان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد .
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه ، اینگونه برخوردهای پلیسی امنیتی با فعالان بازنشسته را بشدت محکوم میکند و ادامه بازداشت آقای گرامی را تحت فشار گذاشتن خانواده این بازنشسته زندانی میداند و خواستار آزادی بدون قید وشرط ایشان میباشد.

*************

قطع حق عائله‌مندی فرزندان دانشجو کارگران

سامانه یک شرکت واحد به بهانه عدم ارائه نامه جدید اشتغال به تحصیل

مدیریت سامانه یک شرکت واحد بدون اینکه از پیش به کارگران جهت ارائه نامه اشتغال به تحصیل فرزندانشان اعلام کند عائله مندی این کارگران را قطع کرده است.
باید در نظر داشت که با توجه به شرایط کرونایی انجام امور اداری و دریافت نامه‌ اشتغال به تحصیل برای دانشجویان به راحتی صورت نمی‌گیرد. از طرفی در شرایطی که گرانی و تورم بیداد می‌کند به هر مقدار که از حقوق دریافتی کارگران کسر گردد بیش از پیش به معیشت‌شان لطمه وارد می‌کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد در مورد سخت‌گیری‌های اداری برای کارگران بخصوص در شرایط کرونایی فعلی به مدیریت سامانه یک شرکت واحد هشدار می‌دهد و خواهان برقرای حق عائله‌مندی فرزندان دانشجو کارگران می‌باشد.

*************

خطاب به رفقای کنفدراسیون عمومی کار س ژ ت

رفقای گرامی
ما با تاسف بسیار از حمله به صف تظاهرات و کامیونهای سندیکای شما در جریان تظاهرات باشکوه اول ماه مه در پاریس با خبر شدیم . بر اساس این اخبار عده ای ناشناس که برخی از آنان لباس سیاه یا جلیقه زرد پوشیده بودند، با شعارهای ضد اتحادیه ای، در پایان تظاهرات در میدان " ناسیون" پاریس، به رفقای شما حمله کرده و ۲۱ نفر را زخمی کرده اند.
توجیه این حمله به هر دلیلی که باشد، بر اساس هر اختلافی که باشد، غیر ممکن است. حمله به رفقای س ژ ت ، حمله به کل جنبش کارگری فرانسه هست. سابقه درخشان تاریخی اتحادیه شما در کسب دستاوردهای مهم طبقه کارگر و حقوق بگیران فرانسه به حد کافی روشن و گویا هست و احتیاجی به تاکید و یا یادآوری ما، رفقای ایرانی شما، ندارد.
ما ضمن محکوم کردن این حمله، این تعرض نابخشودنی را، آنهم در روز اول ماه مه، روز جهانی همبستگی کارگران کشورها، از طرف هر کس یا گروهی که باشد و با هر " توجیهی" که باشد، حمله به خود و کل طبقه کارگر جهانی تلقی کرده و با شدت تمام محکوم میکنیم.
اتحادیه شما، همراه با دیگر اتحادیه های عضو کلکتیو حمایت از کارگران ایران در فرانسه ، همواره یار و یاور خستگی ناپذیر مبارزات کارگران و حقوق بگیران در ایران بوده است. ما هرگز این را فراموش نکرده و به همبستگی بین المللی ای که شما رفقا در سازمان دادن آن نقش مهمی داشته و دارید، درود می فرستیم. در پایان برای همه رفقای مجروح س ژ ت آرزوی بهبودی سریع میکنیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

*************

یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ادامه تجمعات اعتراضی

بازنشستگان‌ تامین اجتماعی در تهران و همزمان در تعدادی از شهرهای کشور.

در ادامه تجمعات اعتراضی بازنشستگان در روزهای یکشنبه امروز نوزدهم اردیبهشت ماه تجمعات اعتراضی بازنشستگان درتهران وهمزمان درکرج و اصفهان ، خرم آباد ، سنندج و شوش دراعتراض به وضعیت سخت معیشتی برگزار گردید.
براساس گزارشات رسیده حضور نیروی های پلیس و لباس شخصی ها مانع از شکل گیری این اعتراضات درتهران واصفهان شدند .
تجمع کنندگان در شعارهایشان خواستار آزادی اسماعیل گرامی بازنشسته زندانی شدند، اسماعیل گرامی از بازنشستگان معترض از چهارده فروردین درزندان تهران بزرگ دربازداشت موقت بسر میبرد.

*************

۱۹ اردیبهشت یادآور هجوم وحشیانه چماقدارهای خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار

۱۹اردیبهشت یادآور هجوم وحشیانه چماقدارهای خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار به محل سندیکای نوپای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران وحومه.
یاد آوری همه ساله ۱۹اردیبهشت ۱۳٨۴ یکی از ضروریاتی است که جنبش کارگری باید همواره آنرا را به جامعه کارگری یادآوری کند.
با توجه به گسترش اعتراضات کارگران و بازنشستگان در سالهای اخیر و امروز باز هم عوامل خانه کارگر با حمایت عوامل امنیتی دست بکار شده اند و از آنجا که تعدادی از این نمایندگان فرمایشی و کارفرمایی بازنشسته شده اند همچنان با القاب پیشکسوتان و نام های خاص و شعارهای فریبنده درصدد منحرف کردن اعتراضات کارگران و بازنشستگان در راستای منافع کارفرمایان وعوامل امنیتی هستند.
بطوری که در اعتراضات دوساله و مستمر بازنشستگان تامین اجتماعی و کارگران هفت تپه رد پای این تشکل های دست ساز و مطیح حاکمیتی کاملا مشهود میباشد .
در سال گذشته و دو ماه اول سال جاری، بازنشستگان با ادامه اعتراضات مستمر خود در تهران وهمزمان در دهها شهر کشور توانستند به حداقل هایی از خواسته ها و مطالباتشان دست پیدا کنند که البته تا مطالبات واقعی و در سطح تورم امروز، فاصله زیادی دارد و همچنان حقوق دریافتی اکثریت این زحمت کشان، فاصله زیادی با خط فقر و هزینه های حداقلی امروز زندگی دارد. اما این نمایندگان به اصطلاح پیشکسوت از تریبونها و منابع دولتی که در اختیار دارند چنان بوق وکرنایی راه انداخته اند که گویا تمامی مشکلات بازنشستگان حل شده و طوری در کانال هایشان و رسانه های دراختیار دولتی شان اعلام میکنند که در واقع بازنشستگان باید برای تشکر ودست بوسی و پایان اعتراضات نزد مسئولین بی درد بیایند.
در حمله سازماندهی شد ه عوامل خانه کارگر و شوراهای اسلامی ضدکارگر دهگانه شرکت واحد که درنوزدهم اردیبهشت سال ۱۳٨۴ به محل دفتر سندیکای کارگران شرکت واحد صورت گرفته است. این چماقدارها درحالی که حمایت پلیس و عوامل لباس شخصی ها را داشتند ، درب محل دفتر سندیکا را شکستند و اعضای حاضر در دفتر را بشدت مورد ضرب وشتم قرار دادند و هرچه را که توانستند بردند و باقی وسایل سندیکا را هم شکستند وخورد کردند، پلیس و عوامل امنیتی هم فقط فیلم میگرفتند و نظارگر بودند.
این حمله وحشیانه ساعت ده صبح با حضور اکثریت اعضای مسئول خانه کارگر و اعضای دهگانه شوراهای فرمایشی کار شرکت واحد وقت با کمک مدیرعامل و عوامل امنیتی در جهت جلوگیری از شکل گیری واحیای مجدد سندیکای کارگران شرکت واحد صورت گرفت که خوشبختانه با آگاهی و مقاومت رانندگان و کارگران شرکت واحد این توظئه ضد کارگری که درواقع استقلال جنبش کارگری را نشانه گرفته بود به شکست انجامید.
این تشکل های تحمیلی به کارگران تا کنون بطور مرتب با همراهی عوامل امنیتی و قضایی با انواع فشارها از قبیل اخراج و تهدید و احکام سنگین برای فعالین سندیکایی تلاش کرده اند که این فعالین آگاه و پیشرو را از صحنه حق خواهی وحق طلبی حذف کنند .
جنبش کارگری باید آ گاه باشد یکی از موانعی که بسیار در سرکوب کارگران و استقلال تشکل های کارگری و از بهم پیوستن اعتراضات امروز بازنشستگان جلوگیری کرده و نقش بسزایی داشته است ، همین عناصر و عوامل خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار و کانونهای هماهنگی شوراها بوده اند که رد پایشان در تمام سالهای گذشته وامروز بطور مشهود به چشم میخورد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام میدارد تنها راه برون رفت از این وضعیت اسفناک حاکم درجامعه ایجاد یک شورای متحد و یکپارچه ما بین تمامی زحمت کشان و مزد بگیران و ایجاد تشکل های سندیکایی و مستقل کارگری درمحیط های کار برای سازماند هی کردن اعتراضات کارگران تا رسیدن به مطالبات واقعی فرودستان ومزدبگیران در جامعه میباشد.

*************

تجمع اعتراضی امروز یازده اردیبهشت

توسط حضور چشمگیر پلیس و لباس شخصی ها ونیروهای ضدشورش به خشونت کشیده شد

تجمع اعتراضی امروز یازده اردیبهشت کارگران و بازنشستگان که به مناسبت روزجهانی کارگر براساس فراخوان قراربود مقابل وزارت کار برگزار شود توسط حضور چشمگیر پلیس و لباس شخصی ها ونیروهای ضدشورش به خشونت کشیده شد در ابتدای تجمع تعدادی از کارگران وبازنشستگان‌ توسط این نیروها بازداشت شدند.
با توجه به جو امنیتی و جلوگیری پلیس برای هرگونه تجمع، تعدادی از اعضای سندیکا بهمراه تعدادی از زنان بازنشسته درپایانه آزادی با سردادن شعارهای اعتراضی راهپیمایی کردند