افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                       پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸ مارس ۲۰۲۱


کامیار فکور آزاد شد

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام سندیکای واحد اینجا مراجعه کنید.
کامیار فکور از حامیان طبقه کارگر که در تجمع ۱۷ اسفند در مقابل وزارت‌کار بازداشت شده بود آزاد شد
روز گذشته ۲۸ اسفند کامیار فکور از حامیان طبقه کارگر که در تجمع کارگران و بازنشستگان در مقابل وزارت کار بازداشت شده بود با وثیقه سیصد میلیون تومانی موقتا از زندان آزاد شد.
سندیکا خواهان مختومه شدن پرونده ایشان می‌باشد. اعتراض، تجمع و اعتصاب حق کارگران است و هیچ کس رای نباید از این حق محروم کرد.

***********

سالگرد زنده‌یاد دکتر فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان برجسته حامی طبقه کارگر را گرامی می‌داریم

دکتر فریبرز رئیس‌دانا اقتصاددان سرشناس سوسیالیست، حامی طبقه کارگر و یار و همراه و صدای کارگران و فرودستان، عضو کانون نویسندگان ایران و زندانی سیاسی در راه حق طلبی و حامی سندیکای کارگران شرکت واحد بود. مهمترین دغدغه اصلی شان وضعیت سخت معیشت کارگران بوده که دائما با صاحبان قدرت در این زمینه مشکل داشت و اطلاعات شفاف و درستی از وضعیت اسفبار اقتصادی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌داد.
زنده یاد تا آخرین لحظات عمرش صدایی پرتوان در دفاع از زحمت‌کشان بود و متاسفانه سال گذشته در چنین روزی به دلیل ابتلا به کرونا چشم از جهان فرو بست اما برای همیشه در یادها باقی خواهد ماند.

راهش پر رهرو باد

***********

تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی

۲۴ اسفند ساعت ۱۰:۳۰ صبح

تهران: روبروی سازمان تأمین اجتماعی

شهرستانهای نزدیک به تهران: اولویت به شرکت در تهران

سایر شهرستانها: مقابل اداره کل تأمین اجتماعی

۲۴ اسفند تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل سازمان تامین اجتماعی
شهرستانهای نزدیک تهران: اولویت به شرکت در تجمع تهران
سایر شهرستان‌ها: مقابل اداره کل تامین اجتماعی

***********

طوفان توییتری در محکومیت سرکوب تجمع بازنشستگان و مزدبگیران در مقابل وزارت‌کار

در مورد لزوم مبارزه متشکل و متحد برای مزد، محکومیت جلوگیری از تجمع زحمت‌کشان، محکومیت ضرب و شتم بازنشستگان و محکومیت بازداشت‌ مزدبگیران در تجمع بازنشستگان و مزدبگیران در مقابل وزارت کتر خواهیم نوشت.

زمان: چهارشنبه ۲۰ اسفند ساعت ۱۰ شب

***********

احضار پنج تن از کارگران نیشکر هفت تپه، به اتهام اخلال درنظم عمومی به دادگاه شوش.

پنج تن از کارگران معترض شرکت کشت صنعت نیشکر هفت تپه که در اعتراض به خصوصی سازی وحقوق عقب افتاده دراعتراضات و اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه شرکت داشتند برای آخرین دفاع به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش احضارشدند و پرونده شان برای صدور حکم به دادگاه رفت .
سندیکای کارگران شرکت واحد هرگونه پرونده سازی، تهدید ، بازداشت و زندانی کردن کارگران معترض و فعالین کارگری وصنفی را محکوم میکند و خواستار منع تعقیب کارگران معترض نیشکر هفت تپه میباشد
اسامی کارگران احضار شده عبارتند از: یوسف بهمئی - ابراهیم عباسی منجزی - حمید ممبینی - مسعود حیوری - حسین حمدانی

***********

قطعنامه ‌ی تجمع اعتراضی تشکل‌های

مستقل کارگران، بازنشستگان، معلمان، برای افزایش مزد حداقل ۱۴۰۰

گسترش و ادامه مبارزه برای افزایش مزد سال ۱۴۰۰ ضرورت پافشاری بر خواست فوری و مبرمی است که حق حیات کارگران، بازنشستگان، معلمان، پرستاران و همه زحمتکشان شاغل و بیکار به آن وابسته است. ما در هر فرصتی در طول سال نارضایتی عمیق خود را از حداقل مزد مصوب اعلام کرده و می‌کنیم.
دهها سال است که شورای عالی کار به عنوان مرجع رسمی تعیین حداقل دستمزد، در آخرین روزهای پایانی هرسال، حداقل مزدی را تصویب می‌کند که معنای دیگری جز ارائه شاخص واقعیِ فقر و خالی‌تر شدن سفره‌‌ی خانوارهای کارگری ندارد. از نظر ما شورای عالی کار بنا به ساختار نابرابر و غیر دموکراتیک آن و به عنوان نهاد دست ساز دولتی، مرجع ظالمانه‌ای برای محاسبه و تعیین مزد حداقل طبقۀ کارگر ایران است.
در آستانه تعیین مزد سال ۱۴۰۰ ما کارگران شاغل و امضا کنندگان بیانیه مشترک مورخ ۲٦ بهمن ماه ۱۳٩٩ بار دیگر اعلام می‌کنیم: به علت تورم افسار گسیخته حاکم و عقب ماندگی مزمن چند ده ساله مزدها و افزایش شکاف بین مزد و هزینه زندگی، حداقل مزد در سال آینده نمی تواند از ۱۲ میلیون و پانصد هزار تومان در ماه کمتر باشد.
برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.

***********

هجوم وحشیانه پلیس به تجمع یکشنبه ۱۷ اسفند

در مقابل وزارت کار و ضرب و شتم و بازداشت تجمع کنندگان

با توجه به فراخوان چند تشکل مستقل بازنشستگان و سندیکای کارگران شرکت واحد برای تجمع در روز یکشنبه ۱۷ اسفند مقابل وزارت‌کار، از صبح ساعت هشت تعداد زیادی نیروی انتظامی در داخل و بیرون وزارت‌کار مستقر شدند و شماری پلیس زن نیز حضور داشت. پلیس به هیچ کسی اجازه ایستادن در مقابل وزارت‌کا و ساختمان تامین اجتماعی که مجاور وزارت کار است نمی‌داد.
از ساعت ۱۰:۱۵ هسته‌ای حدود چهل نفر در ضلع شمال‌غربی چهار‌راه بهبودی که در نزدیکی وزارت‌کار هست، شکل گرفت که تا ساعت ۱۰:۳۰ تعدادشان به حدود صد تن رسید. پس از آن پلیس به تجمع کنندگان در چهار‌راه حمله کرد و شماری از بازنشستگان و تعداد از جوانان را بازداشت کرد پلیس بازنشستگان را به شدت ضرب و جرح کرد. هسته‌هایی از تجمع نیز در مقابل مترو همچنین در ضلع جنوب‌غربی چهار‌راه بهبودی شکل گرفت که پلیس متفرق کرد. برای ساعتی درب مترو نزدیک وزارت‌کار نیز برای جلوگیری از تجمع بسته شد.
کامیار فکور روزنامه نگار اقصادی و اسعد مفتاحی که در اسنپ‌فود کار می‌کند و شمار دیگری از بازنشستگان و جوانان حاضر در تجمع بازداشت شده‌اند که اسامی آنها مشخص نیست.
سندیکای کارگران شرکت واحد یورش وحشیانه پلیس و جلوگیری از تجمع و بازداشت همراه با وحشی‌گری پلیس را محکوم می‌کند. تجمع اعتراضی و اعتصاب برای چانه‌زنی بر سر مزد حق کارگران و بازنشستگان است و از جوانان حامی طبقه کارگر که در تجمع امروز مشارکت داشتند قدردانی می‌کنیم. وحشی‌گری پلیس عامل سرمایه همیشه نمی‌تواند در برابر کارگران سد ایجاد کرده و مانع از اعتراضات کارگران، بازنشستگان و سایر مزدبگیران گردد. بازداشت‌شدگان امروز باید فوری آزاد گردند. سندیکا تشکل‌های مستقل کارگری و بازنشستگان و حامیان طبقه کارگر را به حمایت از بازداشت‌شدگان فرا‌می‌خواند.

***********

بازداشت چند تن از تجمع کنندگان مقابل وزارت کار

اسماعیل گرامی بازنشسته، کامیار فکور خبرنگار اقتصاد، اسعد مفتاحی شاغل در اسنپ فود و چند تن دیگر در تجمع ۱۷ اسفنند مقابل وزارت‌کار بازداشت شدند
صبح امروز ۱۷ اسفند در تجمع مقابل وزارت‌کار که با فراخوان سندیکاها و تشکلات مستقل بازنشستگان و کارگران برگزار شد چند تن از شرکت کنندگان در تجمع با خشونت و کشان‌کشان بر روی زمین بازداشت شدند. اسماعیل گرامی بازنشسته، کامیار فکور خبرنگار اقتصادی و اسعد مفتاحی شاغل در اسنپ‌فود بازداشت شدند. بنابر گزارش‌ها افراد بیشتری بازداشت شده‌اند که اسامی‌شان مشخص نیست.
در این تجمع پلیس وحشیانه زن‌ها و مردهای بازنشسته که سن بالایی هم دارند ضرب و شتم کرد و نیروهایی زیادی را برای جلوگیری از تجمع امروز در مقابل وزارت کار مستقر کرده بود.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، اقدامات وحشیانه پلیس برای جلوگیری از تجمع، ضرب و شتم بازنشستگان و بازداشت شرکت کنندگان در تجمع را قویا محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط ایشان می‌باشد. سندیکا تشکلات مستقل کارگری و بازنشستگان را به حمایت از بازداشت شدگان فرامی‌خواند.

***********

فداکاری رحیم پورعلی مردانی

رحیم پورعلی مردانی از رانندگان زحمتکش بی آرتی خط ۵ و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با فداکاری از آتش گرفتن و سوختن پرایدی صفر کیلومتر جلوگیری کرد .
آقای رحیم پور علی مردانی راننده خط ۵ بی آرتی دیروز شانزدهم اسفند هنگامی که درمسیر خط مشغول جابجایی مسافران بوده است، متوجه آتش گرفتن موتور پراید صفر کیلومتری میشود که بلافاصله اقدام به آماده کردن کپسول آتش نشانی اتوبوس میکند و در یک اقدام شجاعانه و بموقع با همکاری یکی از مسافرین از سوختن کامل سواری پراید جلوگیری بعمل میآورد و آتش را بموقع خاموش میکند و از خسارت بیشتر برای یک شهروند جلوگیری بعمل می آورد.
سندیکای کارگران شرکت واحد از این اقدام شجاعانه و مسئولانه راننده زحمت کش آقای رحیم پورعلیمردانی، کمال سپاسگزاری و قدردانی را دارد.

***********

تجمّع

کارگران، بازنشستگان و معلمان

برای مزد شایسته

یکشنبه ۱٧ اسفند ساعت ١٠/٣٠

محل: مقابل وزارت کار در تهران

فراخوان مشترک تشکل های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان

سندیکای کارگران شرکت واحد از

فراخوان تجمع روز یکشنبه ۱۷ اسفند ساعت ۱۰:۳۰ در مقابل وزارت کار حمایت می‌کند.

از آنجا که نرخ تعیین دستمزد کارگران همه ساله درکشور ما توسط کارفرما، دولت و تشکل های فرمایشی و انتصابی دولت تعیین میشود، دستمزد کارگران فاصله بسیار زیادی با یک زندگی شایسته دارد و سفره کارگران و بازنشستگان همه ساله کوچک و کوچکتر میشود بطوری که اکثریت کارگران همین دستمزد ناچیز را برای زنده مانی گاها با تاخیر چند ماهه دریافت میکنند
بنابر این دستمزد شایسته باید متناسب با هزینه های خوراک و پوشاک، مسکن، بهداشت، درمان و آموزش که از پایه ترین زندگی شرافتمندانه برای کارگران است، باشد.
با توجه به شرایط اسفبار و افسار گسیخته معیشیت، همکاران و کارگران را به حضور در تجمع یکشنبه ۱۷ اسفند ساعت ۱۰/۳۰ مقابل وزارت کار دعوت می کنیم.

***********

تجمع اعتراضی مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی

تجمع اعتراضی مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی امروز دهم اسفند درمقابل وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی درتهران و همزمان درشهرهای کرج ،رشت ، اراک ، ایلام ، کرمانشاه، زنجان ،مشهد ، شاهرود، سنندج ،و خراسان شمالی دراعتراض به وضعیت اسفبار معیشتی و عدم اجرای همسانسازی و افزایش دستمزد براساس نرخ تورم واقعی .
بازنشستگان درسال جاری بطور مستمر برای تحقق یافتن مطالباتشان دست به تجمعات اعتراضی درتهران ودهها شهر درکشور زده اندو تا رسیدن به خواسته هایشان ، تجمعات اعتراضی بازنشستگان ادامه خواهد داشت .

***********

خرابی دستشویی توقفگاه غرب سامانه یک بی‌آرتی

پخش آب دستشویی در محوطه و انتشار بوی نامطبوع

بنابر گزارش تصویری رسیده به سندیکا دستشویی توقفگاه غرب سامانه یک بی‌آرتی خراب شده است و آب دستشویی در محوطه اطراف پخش می‌شود. بوی نامتبوع در فضا پراکنده شده است و موجب آزار کارگران است.
متاسفانه مدیریت تاکارآمد شرکت واحد حتی از رفع مشکلات پیش پا افتاده کارگران عاجز است و کارگران از امکانات اولیه نظیر سرویس بهداشتی مطلوب محروم هستند.

***********

صدور حکم پنج سال حبس برای لیلا حسین زاده، از فعالان صنفی دانشجویی را محکوم می‌‌کنیم

لیلا حسین‌زاده از حامیان طبقه کارگر و فعال صنفی دانشجویی دانشگاه تهران، محکوم به پنج سال زندان شد. خانم حسین‌زاده در سال ۹۶ نیز بازداشت و به ۲/۵ سال زندان محکوم شده بود که پس از هشت ماه حبس، به دلیل بیماری ناعلاج "خود ایمن" و تایید عدم تحمل کیفر از سوی پزشکی قانونی در اسفند ماه سال ۹۸ از زندان آزاد شد.
لیلا حسین‌زاده نیاز مبرم به دسترسی مستمر به پزشک و درمان دارد و با توجه به اینکه پزشکی قانونی تایید کرده است که ایشان توان تحمل کیفر ندارد، صدور حکم زندان برای ایشان، فاقد هیچ توجیه قانونی می‌باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه صدور حکم زندان برای لیلا حسین‌زاده و زندانی کردن دیگر دانشجویان حامی طبقه کارگر را قویا محکوم می‌کند. فشار بر کارگران، معلمان و حامیان طبقه کارگر و صدور احکام زندان برای تضمین تداوم استثمار طبقه کارگر است و فوری باید متوقف گردد. سندیکا خواهان آزادی کارگران، معلمان و دانشجویان و دیگر حامیان زندانی طبقه کارگر و توقف فشار و لغو تمامی احکام زندان برای آنان می‌باشد.

***********

بیانیه‌ی تشکل‌های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان پیرامون حداقل مزد سال ۱۴۰۰

مزد کارگران در سال ۱۴۰۰ نباید از دوازده‌ و‌‌‌ نیم میلیون تومان کمتر باشد

سال‌هاست که نظام سرمایه‌داری و دولت‌های حامی آن، با استثمار هرچه شدیدتر و غیرانسانی‌ترِ کارگران آنان را به روز سیاه نشانده و از بسیاری از حقوق اجتماعی خود محروم کرده‌اند. تا جایی که طبقه‌ی کارگر ایران امروز در شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسایی زندگی می‌کند. براساس داده‌های آماری و تحقیقات برخی مراکز و موسسات اقتصادی، در شرایط کنونی بیش از ۴۰ درصد از مردم ایران که بخش قابل توجهی از آن را کارگران تشکیل می‌دهند در زیر خط فقرِ مطلق زندگی می‌کنند.
گرانی و تورم بیداد می‌کند و قیمت کالاها و مایحتاج روزمره و مورد نیاز مردم، هفتگی و گاه روزانه گران می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به قیمت خوراکی‌ها اشاره کرد که در کم‌تر از یک سال بنا به گفته مقامات رسمی بیش از ۵۷ درصد رشد داشته که در واقعیت بیش از این است. اختلاس و دزدی در بین برخی از مسئولین و مقامات متداول شده و بخش وسیعی از ثروت اجتماعی در کشور را به تاراج می‌برد. همه‌گیری ویروس کرونا بر بسیاری از مشاغل تاثیر منفی گذاشته و بخش‌های قابل توجهی از فرصت‌های شغلی را از بین برده است. قیمت دلار سیرصعودی داشته و به نوبه خود به رشدِ تورم در کشور دامن زده است. افزایش نرخ بیکاری، همراه با افزایش نرخ تورم، شاخص فلاکت در کشور را به میزان زیادی بالا برده است. تا آن جا که در شرایط کنونی یک شکاف ۳٦٠ درصدی بین دهک‌های اول و دهم وجود دارد که موجب شده است فاصله بین غنی و فقیر در جامعه به مرزِ انفجار برسد. برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.