افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری

سندیکای کارگران واحد                                                                                    سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸ آگوست ۲۰۲۰


نگرانی و بی خبری خانواده جعفر عظیم زاده

از وضعیت بستری شدن این فعال کارگر زندانی دربیمارستان

برای مشاهدۀ تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام سندیکای واحد اینجا مراجعه کنید.
جعفر عظیم زاده فعال کارگری در حال گذراندن ۶ سال محکومیت زندان مبتلا به بیماری کرونا در زندان اوین شده است و به علت وخامت وضعیت جسمانی بطور اورژانسی به یکی از بیمارستان های تهران اعزام گردیده است متاسفانه حال ایشان به دلیل ابتلا به بیماری کرونا وخیم گزارش شده و خانواده وی در نگرانی و بی خبری از وضعیت ایشان هستند.
طی پیگیرهایی که خانواده این فعال کارگری انجام داده درابتدا گفتند بیمارستان طالقانی بستری می باشد. همسر ایشان وقتی به بیمارستان مراجعه میکند مسئولان بیمارستان اظهار بی اطلاعی میکنند.
متاسفانه در دو روز گذشته همسر آقای عظیم زاده به بیمارستان های مختلفی مراجعه کرده اند و تا کنون هیچ اطلاعی از محل بستری و وضعیت جسمانی این فعال کارگری بدست نیاورده اند و بشدت نگران سلامتی همسرشان میباشد .
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز تاسف و نگرانی از وضعیت جعفر عظیم زاده که در وضعیت ویژه و اورژانسی پزشکی قرار دارد. هرگونه تحت فشار گذاشتن خانواده فعالین کارگری و سیاسی را بشدت محکوم میکند و با توجه به وضعیت وخامت جعفر عظیم زاده به دلیل ابتلا به بیماری کرونا و بستری شدن وی دربیمارستان ، خواستار آزادی بی قید وشرط این فعال کارگری و تمامی فعالین صنفی و سیاسی دربند میباشد.

************

عدم آزادی معلم زندانی اسماعیل عبدی و جعفر عظیم‌زاده

فعال کارگری را با وجود ابتلا ایشان به کرونا محکوم می‌کنیم

متاسفانه معلم زندانی، اسماعیل عبدی و فعال کارگری، جعفر عظیم‌زاده به همراه ده زندانی دیگر بند ۸ زندان اوین به کرونا مبتلا شده و در بیمارستان زندان بستری می‌باشند. ایشان همانند دیگر زندانیان با جرایم عمومی از مرخصی برخودار نبوده‌اند و اکنون باوجوداینکه به کرونا مبتلا شده‌اند از مرخصی پزشکی محروم هستند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه عدم مرخصی پزشکی برای اسماعیل عبدی و جعفر عظیم‌زاده برای درمان عوارض مهلک ویروس کرونا را قویا محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری‌شان برای درمان می‌باشد. سندیکا همچنین دگربار احکام ظالمانه زندان برای کارگران، معلمان را محکوم می‌کند و خواهان لغو این احکام ظالمانه می‌باشد.

************

اعتصاب کارگران پترو پالایش بوشهر

سیزدهم‌ مرداد اعتصاب کارگران پترو پالایش بوشهر در اعتراض به وضعیت سخت معیشتی و ناچیز بودن دستمزد.
در روزهای گذشته شاهد بهم پیوستن اعتراضات کارگران بخش های صنعت ونفت و پتروشیمی بوده ایم که این اعتراضات بطور همزمان در ۴ استان کشور برگزار شده است.
خواسته های کارگران لغو قراردادهای سفید امضا وموقت، تامین امنیت شغلی، پرداخت حقوق معوقه و افزایش سطح دستمزد میباشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن حمایت از اعتراضات کارگران بخش های صنعت نفت و پتروشیمی، اعلام میدارد حق داشتن امنیت شغلی و پرداخت دستمزد بموقع و دریافت دستمزدی متناسب با هزینه های حداقلی زندگی از ابتدایی ترین حقوق کارگری در دنیا میباشد که بواسطه نبود سندیکاهای کارگری و تشکلات مستقل در کشور، تماما حقوق کارگران نادیده گرفته میشود.
اتحاد و همبستگی کارگران بخش های مختلف نفت وپتروشیمی در اعتراضات میتواند در پرداخت مطالبات عقب افتاده و شرایط اسفبار معیشت کارگران تاثیر بسزائی داشته باشد .

************

اعتصاب کارگران هپکو برای سومین روز متوالی امروز دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹ ادامه یافته است.

در سه سال گذشته کارگران هپکو اراک در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد و واگذاری شرکت به بخش خصوصی اعتصابات وسیعی داشته‌اند و اعتراضات خود را به خیابان‌های شهر برده‌اند و خط راه‌آهن را نیز بسته‌اند.

************

فرحناز شیری؛ اولین راننده زن شرکت واحد و ۱۳ سال تلاش برای رسیدن به حقوقش

«فرحناز شیری»، اولین زن راننده شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران است. متولد ۱۳۴۶ در شهر تهران و مادر دو پسر ۲۱ و ۲۷ ساله.
در ماجرای بازگشت به کار فرحناز شیری کارشکنی‌‌هایی دیده می‌شود که منشا روشنی ندارد اما او بر این باور است تنها دلیل اعمال این فشارها فعالیت صنفی او و عضویت در سندیکای کارگران اتوبوس‌رانی شرکت واحد است.
نام «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه» به اعتراضات کارگری و مطالبات صنفی کارگران گره خورده است. کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران از معدود تشکل‌های کارگری در ایران هستند که علیرغم همه فشارها و اعمال محدودیت‌ها برای انجام فعالیت‌های صنفی، سندیکا دارند.
یکی از اعضای این سندیکا زن مقاومی است که سیزده سال است از کاری که حق اوست اخراج شده و علیرغم آن‌که دیوان عدالت اداری حکم اخراج او را ملغی کرده و رای به بازگشت او به کار داده است با کارشکنی‌های متعدد مسئولان به دنبال حقوق تضییع‌شده خود می‌دود.
برای خواندن ادامه گزارش . اینجا کلیک کنید.

************

حدود ۳۵۰ اتوبوس ناوگان اتوبوسران ارومیه دست به اعتصاب زده اند

رانندگان ناوگان اتوبوسرانی شهرداری ارومیه، امروز دوشنبه ۱۳ مرداد در خیابان عطایی ارومیه و مقابل پارک تخم مرغی اعتصاب کرده اند.
یکی از رانندگان اعتصابی گفته: متاسفانه شهرداری بیمه رانندگان را پرداخت نکرده و از طرفی درآمد ما هشتاد درصد بعد از شیوع کرونا کاهش یافته ولی هیچگونه حمایتی از سوی نهادی صورت نگرفته و تنها کمک آنان توزیع روغن موتور برای یکبار بوده است.

منبع: اردوی کار

************

هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده ی عالم دوام ما

رضا (محمد) کنگرانی فراهانی بدلیل سکته قلبی، چشم از جهان فروبست

رضا فراهانی در سال ۱۳۶۰ - ۱۳۶۱ عضو هیات مدیره سندیکای کارگران خیاط تهران و حومه و در سال ۱۳۸۰ یکی از بنیانگذاران هیات موسسان سندیکاهای کارگری ایران بود. ایشان از کوشندکان سندیکای خیاط بود که سال‌ها برای بهبود شرایط کار و معیشت هم‌صنفی‌هایش تلاش کرد. این کوشنده سندیکایی دلسوخته همیشه برای آگاهی‌رسانی و تشکیل سندیکاهای مستقل کارگری آرام و قرار نداشت.
رضا فراهانی دلسوز کارگران بود و همیشه در نشست‌ها، محافل کارگری، دیدارها و مصاحبه‌ها تاکید می کرد که کارگران اگر امنیت شغلی، قدرت چانه زنی، رفاه و سلامتی می خواهند باید سندیکاهای کارگری مستقل را تشکیل بدهند، چرا که راه نجات و برون رفت از این استثمار خانمان سوز توسط صاحبان سرمایه اتحاد و همبستگی است و شعار معروف چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است سر می داد.
مبارزات، فعالیت‌ها، نوشته‌ها و مصاحبه‌های این کارگر زحمتکش و حق‌طلب سندیکایی در تاریخ جنبش کارگری ایران ماندگار خواهد بود و نام ایشان در کنار پیشروان سندیکایی همچون علی رضا فرهادی و حسین سمنانی و... در تاریخ جنبش کارکری ایران به نیکی ثبت خواهد شد.
سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه درگذشت کوشنده‌ی سندیکایی آقای رضا (محمد) کنگرانی فراهانی را به عموم زحمتکشان سندیکایی، فعالین سندیکای و کارگری تسلیت می‌گوید.

یادش گرامی     راهش پر رهرو

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۱ مرداد ۹۹

************

درگذشت فرهاد محمودی

با‌ ابراز تاسف درگذشت فرهاد محمودی از همکاران زحمت کش سامانه ۶ را به خانواده ایشان و همکاران شرکت واحد تسلیت میگوییم و برای بازماندگان آنمرحوم طلب صبر و سلامتی داریم.

************

تایید حکم سه سال زندان برای کیوان صمیمی

تایید حکم سه سال زندان برای کیوان صمیمی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر ازسوی شعبه ۳۶دادگاه تجدیدنظر انقلاب را محکوم می‌کنیم
کیوان صمیمی از فعالان روزنامه نگار و سیاسی است که هم در رژیم گذشته و هم در جمهوری اسلامی در زندان بوده و همیشه درجهت دفاع از فعالان کارگری و دانشجویی و معلمان و مدافعین جامعه مدنی در کنار حق‌خواهان و حق‌طلبان بوده و از هیچ کمکی در تقویت جامعه مدنی دریغ نکرده است، صمیمی ۷۲ سال سن دارد اما میان‌سالی هم نتوانست روحیه مبارزه طلبی و حق خواهی را در ایشان خاموش کند، بطوری که در آخرین اظهار نظر در مورد تائید حکم سه سال زندان گفته است. هیچ وقت از گفتن حق منصرف نشده ام و پس از تحمل این سه سال زندان هم چنانچه زنده بمانم ، منصرف نخواهم شد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تایید حکم سه سال زندان کیوان صمیمی و همچنین تمامی احکام دادگاههای انقلاب که علیه کارگران، معلمان، دانشجویان، بازنشستگان و فعالان صنفی و مدنی محکوم می‌کند. از نظر این سندیکا احکامی که علیه تلاشگران جامعه مدنی صادر می‌شود در واقع چراغ سبزی برای ادامه روند ناکارآمدی مدیریتی در کشور و گسترش فقر وفساد در جامعه می‌باشد و برای داشتن جامعه‌ای عاری از فساد و رانت مافیای، اتحاد و همبستگی تمامی تشکل‌های مستقل کارگری و صنفی (معلمان ودانشجویان و روزنامه نگاران و پرستاران و....) لازم می‌باشد.