افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای هفت تپه                                                                                                                          دوشنبه ۲٨ تیر۱۴۰۰ - ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۱


اعتراضات خیابانی و دور جدید اعتصاب در بخشهای مختلف هفت تپه نیز آغاز شده است!

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
پیروزی از آن ماست!

مدتی پیش تر کارگران بخش دفع آفات در نیشکر هفت تپه اعتصاب خود را شروع و در ادامه دیگر بخشهای هفت تپه نیز به اعتصاب پیوستند.
اهم مطالبات کارگران‌ به قرار زیر است:
- پرداخت حقوق معوق کارگران
- بازگشت به کار تمام همکاران اخراجی
- تمدید قرارداد تمام همکاران از جمله کارگران بخش دفع
- خروج فوری اسد بیگی از شرکت
و دریافت کامل مزد های عقب افتاده.
پروسه کامل خلع ید از بخش خصوصی.
- واکسیناسیون
کارگران هفت تپه در کنار دیگر کارگران در بخش های مختلف کار و تولید از کارگران پروژه ای و پیمانی تا دیگر مراکز کار و کارگاهی و کارخانه ها در مناطق مختلف که دست به اعتراض، تجمع و اعتصاب زده و محل کار را ترک کرده اند پشتیبانی و حمایت می کنند.

هم سرنوشتان؛
طبقه میلیونی ما در حال تدارک و خود سازماندهی است و خوشبختانه هر روز بیشتر از گذشته دارد متحد تر می شود و در راستای کسب مطالبات کامل خود، از پای نخواهند نشست.
فراموش نکنید که زمین به لرزه افتاده است، کارگران پوتین های خود را بسته اند، نیروی کار محکمتر و منسجم تر مارش خود را سر داده است، قدرت متحد ما تمام سرنیزه ها را شکست خواهد داد.
طبقه ما، طبقه کار هر اندازه که بیشترو بیشتر متحد و متشکل شود، چنان فضای سرکوب را در هم خواهد کوبید که دیگر خودفروختگان، اعتصاب شکنان، نفوذی ها، شوراهای اسلامی کارها، خانه کارگری ها و دیگر نهاد های دست ساخت و وابسته به دستگاه و نیروهای امنیتی و نظامی نمیتوانند این توفان براه افتاده را کند و یا متوقف کنند.
پیروزی ما در گرو اتحاد و همبستگی هرچه بیشتر ما کارگران و مزدبگیران است.
ما در کنار اعتصابات و اعتراضات کارگری، از خروش خیابانی فرودستان و مردمی که به شرایط بد معیشتی، بی آبی و بی برقی و نبود دیگر امکانات مورد نیاز زندگی به ستوه آمده و دست به اعتراضات خیابانی زده اند و می رود که این اعتراضات وسیعی تر و گسترده شود، هم صدا هستیم چرا که ما خود اعتراض هستیم، چرا که ما تنها در محیط کار مورد استثمار، تبعیض و بی حقوقی قرار نداریم ،بلکه در محل زیست هم با هزاران مشکل حل نشده، با تبعیض و نابرابری ها دست و پنجه نرم می کنیم.

هم سرنوشتان؛
از همین حالا باید متشکل شد، در محل کار در محل زندگی، در کوچه و خیابان باید تشکل های مستقل خود را به نیروی خود ایجاد کنیم، باید شورای همکاری محلات و محل کار را ایجاد کرد، راهی نمانده است خود باید بر سرنوشت خود حاکم شویم. پیروزی از آن ماست!

جمعه ۲۵/ تیر/۱۴۰۰

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

************

ادامه اعتصاب بخش‌های مختلف در هفت تپه

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
کارگران هفت تپه از بخش های مختلف از جمله بخش دفع آفات، برای کسب مطالبات از جمله بازگشت به کار کارگران‌اخراجی، تمدید قرار داد ها، دریافت حقوق‌های معوق، تعیین تکلیف وضعیت شرکت بعد از خلع ید، امروز جمعه به اعتصاب و تجمع خود، ادامه دادند.

دوستان کارگر،
مطالبه ما کارگران در بخش های مختلف شرکت نیشکر هفت تپه گره خورده به مطالبات دیگر کارگران در بخش های دیگر کار و تولید است.
▫️مطالبات کارگران هفت تپه با خواست دیگر کارگران اعتصابی از جمله کارگران شهر داری ها، کارگران پروژه ای نفت و پتروشیمی و دیگر مراکز کار و تولید و خدمات پیوند ناگسستنی دارد. ما کارگران باید بتوانیم درد های مشترک را به هم گِره بزنیم.

زنده باد اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

جمعه ۲۵ تیرماه ۱۴۰۰

************

ادامه اعتصاب کارگران هفت تپه

چهارشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۰
صحبتهای یوسف بهمنی در جمع کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه در باره کاسه لیسی و حمایت های رضا رخشان از اسد بیگی فاسد.
لازم به توضیح است که از آغاز سال ۱۴۰۰ تا کنون، کارگران هفت تپه تنهاحقوق یک ماه را دریافت کرده اند.

اعتصاب همچنان ادامه دارد
اعتصاب کارگران دفع آفات وارد بیستمین روز شد.
۲۰ مین روز اعتراض و اعتصاب کارگران دفع آفات نسبت به عدم تمدید قرارداد ها.

پنج شنبه ۲۴ تیرماه

************

دور جدید اعتصاب کارگران هفت تپه

چهارشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۰
سخنرانی ابراهیم عباسی منجزی در رابطه با مطالبات فوری کارگران نیشکر هفت تپه

************

ادامه اعتصاب در هفت تپه

پانزدهمین روز اعتراض و اعتصاب کارگران دفع آفات در نیشکر هفت تپه نسبت به عدم تمدید قرارداد.

************

بعد از اعلام خلع ید از بخش خصوصی کارگران هفت تپه همچنان در بلاتکلیفی

رئیسی خرش از پل گذشت! حالا نوبت اژه ای است.!! کارگران تجربه گذشته را تجربه نکنید.
( مبلغین و مدافعان سرمایه داری و دروغ گویان این سیستم، برای بازارگرمی خود از خلع ید در هفت تپه گفتند و مدعی شدند همه چیز را گل و بلبل می کنند!!؟ اما نه تنها هیچ چیز تغییر نکرده است بلکه همچون گذشته، گرسنگی، اخراج و ناامنی شغلی و ... همچنان در هفت تپه ادامه دارد)

کارگران اعتصابی دفع آفات بر سر سفره خالی نشستند!
امروز کارگران بخش دفع آفات شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، با پهن کردن سفره های خالی برای سیزدهمین روز متوالی دست به اعتصاب زده و در‌ محوطه این شرکت تجمع کردند. تجمع کارگران در اعتراض به تداوم بلاتکلیفی و عدم تمدید قراردادهایشان صورت گرفته است.

#نان_من_کو

پنجشنبه ۱۷. تیر. ۱۴۰۰

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

************

بهمنی، فعال کارگری هفت‌تپه در گفتگو با امتداد:

ما کارگران به حال خود رها شده‌ایم/ متاسفانه، باز به تیزر تبلیغاتی و خبری آقای رئیسی تبدیل شدیم/ خبرنگار صدا و سیما گفت که شما فعالین کارگری با شبکه‌های معاند در ارتباط هستید!/ ما یک شبکه معاند داخلی داریم و آن هم، ۲۰:۳۰ خودمان است/ تعدادی از کارگران بازنشسته را به زور قطع برق مجبور به تخلیه منازل سازمانی کرده‌اند
امتداد-گروه خبر: به رغم گذشت چندین هفته از اعلام رسمی حکم خلع ید بخش خصوص از شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، کارگران این کارخانه کهنسال، همچنان با بلاتکلیفی و مشکلات ریز و درشت دست و پنجه نرم می‌کنند و ظاهرا کماکان، خبری از تعیین وضعیت این شرکت نیست که نیست!
یوسف بهمنی، فعال کارگری و از سخنرانان تجمعات کارگران هفت‌تپه در گفتگو با امتداد، ضمن گلایه از وضعیت کنونی در این شرکت، اظهار داشت: از بیست و یکم اردیبهشت ماه امسال که حکم خلع ید مالک خصوصی در آستانه انتخابات از هفت تپه اعلام شد، هنوز هیچ خبری از تعیین وضعیت شرکت نبوده و به نظر می‌رسد که ما کارگران به حال خود رها شده‌ایم.
وضعیتی که در این چند وقت اخیر برای اختصاص حق آبه در هفت‌تپه شاهد آن بودیم به نوعی، نیشکر این کارخانه را نابود کرد. هرچقدر هم نمایندگان کارگران و فعالین کارگری برای حق آبه نیشکر به این طرف و آن طرف مراجعه کردیم، راه به جایی نبرد.
الان هم که بالغ بر ۱۸ متر حق آبه به هفت تپه داده‌اند، تصور نمی‌کنم که بتوانیم کشت مناسب داشته باشیم و این میزان آب، تنها برای سرپا نگه داشتن بخشی از مزارع نیشکر کافی خواهد بود.
آقایان صدور حکم خلع ید را در آستانه انتخابات اعلام کردند
تمام تلاش ما این بود که اگر حکم خلع ید صادر شده، هرچه زودتر اعلام شود تا کارگران بتوانند، ظرفیت شرکت را حفظ کرده و خود را به بهره‌برداری سالانه برسانند. اما متاسفانه صدای ما به گوش هیچکس نرسید و آقایان صدور حکم خلع ید را در آستانه انتخابات اعلام کردند.
متاسفانه، باز به تیزر تبلیغاتی و خبری آقای رئیسی تبدیل شدیم
این فعال کارگری تاکید داشت: ما بارها اعلام کردیم که نشست صمیمانه‌ای با هیچکس نداریم و تنها مطالبه ما، حقوق قانونی و صنفی کارگران است. اما متاسفانه، باز به تیزر تبلیغاتی و خبری آقای رئیسی تبدیل شدیم. مدام هم در این طرف و آن طرف در بنرها و تبلیغات زدند که هفت تپه آزاد شد و فلان شد و بهمان!
خبرنگار صدا و سیما گفت که شما فعالین کارگری با شبکه‌های معاند در ارتباط هستید!
روز گذشته من تماسی با خبرنگار صدا و سیما برای پیگیری وضعیت کارگران گرفتم که او در پاسخ به من با ادبیات پوپولیستی گفت که شما فعالین کارگری با شبکه‌های معاند در ارتباط هستید و ما با شما کاری نداریم! من هم در پاسخ گفتم که ما یک شبکه معاند داخلی داریم و آن هم، بخش خبری ۲۰:۳۰ خودمان است.
این در حالی است که نه من، نه ابراهیم عباسی، محمد خنیفر، اسماعیل بخشی و نه هیچ یک از فعالین کارگری، یک کلمه هم با هیچ رسانه خارج از کشور حرف نزده‌اند.
این خبرنگار صدا و سیما در ادامه هم با بردن اسم چندتن از کارگران، گفت که این‌ها ضدنظام هستند و در پاسخ، گفتم که آن کسی که یک و نیم میلیارددلار سرمایه مملکت را برد و معلوم نیست در کجا هزینه‌اش کرده، شده کارفرما و حامی تولید و ضد نظام نیست، آن وقت کارگری که پول نان شب ندارد، ضد نظام است؟
تعدادی از کارگران بازنشسته را به زور قطع برق مجبور به تخلیه منازل سازمانی کرده‌اند
همین آقایان اسدبیگی در زمان بازنشستگی کارگران، تعهد غیرقانونی از آن‌ها گرفته بودند که تا ۱۶ تا ۱۸ ماه سنوات خود را مطالبه نکنند. این در حالی بوده که هنوز هم بسیاری از این کارگران، همچنان سنوات خود را دریافت نکرده‌اند.
برخی از این کارگران در منازل سازمانی ساکن بودند که متاسفانه یکی از افراد منتسب در شورای کارگری که از سوی شورای تامین در آن عضویت دارد، نامه‌ای به دادستانی نوشته و در این وضعیت کرونا و شرایط خاص، برق منازل‌شان را قطع و درخواست تخلیه واحدها را کرده است.
سرنوشت پرونده تخلف ارزی اسدبیگی‌ها چه شد؟
در حالی که بالغ بر یک سال و هشت ماه از آغاز کارشناسی بر پرونده تخلف ارزی آقایان اسدبیگی گذشته، هنوز هیچ خبری از نتیجه این کارشناسی نیست و حکم این آقایان همچنان اعلام نمی‌شود.
به هر حال، باید روشن شود که پرونده ارزی هفت‌تپه با چه سرانجامی مواجه شده و تا کی باید این روند کارشناسی طول بکشد؟ پایان

لازم به یاد اوریست که دستمزد اردیبهشت کارگران نیشکر هفت تپه که قرار بود دهم هر ماه به حساب کارگران واریز بشود.
امروز که (۱۵) تیر ماه است هنوز خبری از واریز حقوق اردیبهشت نمی باشد.
عدم پرداخت حقوق کارگران در این شرایط که کرنا در کنار گرانی و تورم بیداد میکند خانوادهای کارگران در چه شرایطی گذران زندگی میکنند.

سه شنبه ۱۵ تیر ماه ۱۴۰۰

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

************

از اعتصاب و همبستگی سراسری کارگران

پروژه‌ای و پیمانکاری‌های صنایع نفت، نیروگاه‌ها و پتروشیمی حمایت می‌کنیم

اعتصاب سراسری، متحد و نیرومند کارگران پروژه ای‌ و پیمانکاری‌ صنایع نفت و پتروشیمی محصول مطالبات و ارادۀ مشترک آنها برای دستیابی به خواست‌هایشان، همچنین به میدان آمدن کارگران رسمی و اعلام پشتیبانی از خواست‌های مشترک همدیگر، همچون سیل خروشانی به راه افتاده و پرتوان ادامه دارد.
این اعتصاب بزرگ کارگری ناشی از شرایط بسیار بد محیط های کار در صنایع نفت و گاز و همچنین حقوق و دستمزد ناچیز می‌باشد که شرایط را برای کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری نفت و پتروشیمی در سراسر کشور بسیار غیرقابل تحمل کرده است، در عین حال بیانگر اتحاد و همبستگی این کارگران و نوید بخش اتحاد وسیع‌تر کارگران مزدی در کارخانه‌ها، معادن، کارگاه‌های ساختمانی، حمل و نقل، بندرها، کارکنان بخش‌های مختلف آموزش و بهداشت، کارگران شرکت‌های کشت و صنعت و غیره در دیگر مناطق است. این اتحاد و همبستگی الگوئی برای همۀ کارگران است و در این نبرد طبقاتی، همه کارگران باید از حرکت وسیع، مستقل و ارادۀ راسخ کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری درس بگیرند.
بخشی از خواست‌های کارگران شاغل درصنایع نفت و پتروشیمی مربوط به شرایط شغلی ویژۀ آنها و همچنین اعتراض به شرکتهای پیمانکاری ای است که استثمار کارگران را در این صنایع مضاعف کرده اند اما دیگر خواسته های کارگران اعتصابی خواست مشترک همۀ کارگران در سراسر کشور است مانند اینکه حداقل دستمزد نباید از ۱۲ میلیون تومان کمتر باشد، حق ایجاد تشکل های مستقل کارگری، منع اخراج، حق اعتراض و اعتصاب ، پرداخت بموقع مزدها، بهبود شرایط کار و محیط کار، برقراری استانداردهای لازم بهداشتی، ایمنی و غیره، و.

کارگران اعتصابی پروژه‌ای و پیمانکاری‌ صنایع نفت و پتروشیمی!
......... برای مطالعه متن کامل همبستگی با کارگران اعتصابی اینجا کلیک کنید.

************

جمع آوری امضاء در حمایت از اسماعیل گرامی، بازنشسته‌ی زندانی

اسماعیل گرامی، فعال بازنشسته زندانی را بی قید و شرط آزاد کنید

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
نزدیک به یک سال است که بازنشستگان برای دستیابی به مطالبات برحق خود، از جمله همسان‌سازی حقوق‌ها، سلسله تجمعاتی مسالمت‌آمیز را برگزار کرده‌اند. با این حال، طبق روال همیشگی، نهادهای امنیتی با بازداشت، احضار و پرونده‌سازی تلاش کرده‌اند تا مانع از برگزاری این تجمعات و حق خواهی و مطالبه گری بازنشستگان شوند.
اسماعیل گرامی یکی از بازنشستگانی است که در کنار دیگر همتایان خود خواهان احقاق حقوق بازنشستگان بوده و ۱۴ فروردین‌ماه توسط اطلاعات سپاه در خانه‌اش بازداشت شد. او به مدت ۴ روز مورد بازجویی اطلاعات سپاه قرار گرفت و پس از آن به زندان تهران بزرگ منتقل شد. این فعال بازنشسته پس از دو ماه بازداشت به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی وشرکت در تجمعات قانونی اعتراضی بازنشستگان به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و حدود دو میلیون تومان جریمه‌ی نقدی محکوم شد که درصورت تأیید در دادگاه تجدید نظر ۴ سال آن قابل اجرا خواهد بود. همه‌ی این بی‌عدالتی‌ها در حالی است که وی در این مدت بازداشت از حقوق قانونی خود بی‌بهره بوده و دادگاه وی بدون دسترسی به وکیل برگزار شده است.
ما امضاکنندگان این نامه با محکوم‌ نمودن روند غیرقانونی بازداشت و دادگاه اسماعیل گرامی، خواهان آزادی بی‌قیدوشرط ایشان و تمامی بازنشستگان بازداشت‌شده هستیم.
با کلیک در لینک زیر متن را امضاء و از آزادی بی‌قید و شرط اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته زندانی حمایت کنید اینجا کلیک کنید.

************

کارگر نفت ما رهبر سر سخت ما

پیام پشتیبانی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه از کارگران شرکت نفت

کارگران شرکت نفت در سال ۱۳۵۷ با بستن لوله های نفت یک نقش تاریخی را در ایران رقم زدند.

کارگران و هم زنحیران؛
همانطور که اطلاع دارید هم سرنوشتان ما در بخش هایی از صنعت نفت، دست به اعتصاب زده اند.
این کارگران با بیان خواست افزایش دستمزد و کاهش ساعت کار و دیگر مطالبات، دست از کار کشیده و بخش های زیادی از صنعت نفت در اعتصاب می باشد.
اعتصاب بخش های مختلف مربوط به صنعت نفت، می تواند سر آغاز گامی در راستای مطالبات سراسری کارگران در ایران باشد.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه حمایت خودراازخواست و مطالبه کارگران اعتصابی اعلام میدارد.

زنده باد اتحاد و همبستگی کارگران در ایران

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

زنده باد اتحاد، زنده باد اعتصاب سراسری کارگران