افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


شورای سازماندهی اعتراضات (ارکان ثالث)                                                                                 دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱ سپتامبر ۲۰۲٣

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای سازماندهی اعتراضات اینجا کلیک کنید.
شب گذشته نوزدهم شهریور ماه و در ادامه عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی در یکی از واحدهای فاز ۲ این مجموعه، نشت H2S منجر به فوت یک نفر و مصدومیت دو نفر از کارگران عملیات تعمیرات اساسی این مجموعه شد‌.
گزارش شده که سه نفر از همکاران پیمانکاری تعمیرات در حین انجام کار در یکی از واحدها (108) به دلیل سهل‌انگاری مستقیم شرکت پیمانکاری (لیدوما) و مسئول تعمیرات اساسی این شرکت پیمانکاری دچار حادثه شده اند.
در این حادثه متاسفانه همکار عزیزمان « فرزاد نیک روش » جان خود را از دست داد.
برای این سیستم و پیمانکاران مفتخور جان انسانها ارزش نداشته و کارگر میبایست تحت هر شرایطی در خدمت تولید باشد. بساط زورگویی پیمانکاران و مکیدن خون کارگر باید جمع شود. ما این کار را با اعتصاب های قدرتمند خود به سرانجام خواهیم رساند.

**********

اتحادیه صنفی کارگری، آخرین نسخه شکست خورده نظام ضد کارگری و سرمایه داری...!

پروژه تبدیل وضعیت استخدامی کارگران ارکان ثالث نفت، نقشه ای که طرح آن با هدف تبلیغات انتخاباتی نمایندگان مجلس در مقاطع زمانی مشخص برجسته می‌شود، در پیچ و خم قوانین ضد کارگری گیر کرد و آخرین ترفندهای سیاسی و تبلیغاتی از بالای آنها با هوشیاری کارگران نفت مهر باطل خورد...!
پیش از تجمع تشریفاتی تحت عنوان تجمع یکهزار نفری مقابل ساختمان ریاست جمهوری که همراه با تدابیر امنیتی فراوان و رایزنی های پشت پرده بین دولت و عوامل سازشکارشان در "انجمن صنفی کارگران" تدارک دیده شده بود، شورای سازماندهی کارگران غیر رسمی نفت طی بیانیه ای تلاش کرد دست این نهادهای ضد کارگری سازشکار و زد و بندهای پشت پرده آنها را افشا کند. ما اعلام کردیم که وعده تبدیل وضعیت استخدامی کارگران ارکان ثالث نفت، در شرایط فعلی بدون شک ترفندی است برای کشاندن کارگر پای صندوق های رأی و مشروعیت بخشیدن به شرایط موجود، آنهم در دل جنبش انقلابی زن، زندگی آزادی.
کارگر آگاه و فهیم نفت، آشنا به همه این سیاستهای تکراری و از کار افتاده این ساختار ناکارآمد، با عدم حمایت از این نمایش، اثبات نمود که طبقه کارگر و توده مردم، از مقطع اینگونه سیاستهای پیش پا افتاده عبور نموده، در تحقق مطالبات خود مسیری جز زدن زیر همه قوانین و سیاستهای ارتجاعی و چپاولگرانه و تکراری و اتکاء به عمل متحد خود، در پیش نخواهد داشت!
عدم استقبال از نمایش مهندسی شده آنها شکستی برای مدیران نفتی و مسئولان بود که قصد داشتند با به کارگیری عوامل معلوم الحال فرصتی برای خود بخرند و با این ترفند ما کارگران را به عقب برانند تا شرایط امن و تاکنونی چپاول و غارت و زورگویی شان ادامه دار باشد. بدین ترتیب همزمان با تحرکات مطالباتی جامعه، ما کارگران ارکان ثالث با اتکاء به تشکل خود و قدرت اتحادمان از این سیاستهای ترسیم شده و شکست خورده عبور کرده و اعلام کردیم که تنها راه رهایی ما برپایی اعتصابات قدرتمند ،متحد و تشکل ماست.

در ادامه این کشاکش و در این برهه از تاریخ که جامعه مشت اعتراضش بر آسمان است و مشخصاً خواستار پایان بخشیدن به هرگونه اعمال قدرتی از بالا است و با زدن زیر همه قوانین ارتجاعی و سیاستهای ضد انسانی موجود به مبارزه ای آشکار و علنی برخاسته است، ما کارگران ارکان ثالث و غیر رسمی نفت نیز مطالبه گریم و دیگر حاضر به تن دادن به این شرایط برده وار کاری و معیشتی نیستیم. ما اعلام میکنیم که در کنار توده مردم ستمدیده و محروم جامعه با تکیه بر شوراها و تشکل‌های صنفی و مدنی خود، همچون شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت (ارکان ثالث) با برپایی اعتصابات قدرتمند برای تحقق مطالبات فوری خود مصر هستیم. هم اکنون که همکاران ما در همه بخش های نفت مطالبه گر هستند، برچیده شدن بساط پیمانکاران یک خواست فوری ماست.

ما کارگران نفت، ما کارگران ارکان ثالث در کنار جامعه معترض ایستاده ایم و با آگاهی کامل از قدرت متحول کننده طبقه کارگر بویژه در حوزه های نفتی بر علیه همه آنچه که شرایط موجود را در استثمار کارگر مزدی و طبقات تحت ستم جامعه رقم زده است به میدان می آییم تا مهر پایانی بر این توحش و بربریت باشد.

این جنبش سر باز ایستادن ندارد

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

دوشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۲

**********

تجمع اعتراض‌آمیز کارگران اورهالی پالایشگاه نفت آبادان مقابل فرمانداری، یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

حذف کامل پیمانکاران، تبدیل وضعیت استخدامی و برخورداری از امنیت شغلی، پایین بودن سطح دستمزد و... از جمله مشکلات و مطالبات صنفی این کارگران است. این همکاران عنوان نمودند؛ هرچند با وجود نامه نگاری های قبلی پاسخ مناسبی دریافت نکرده اند، اما با اراده خود کارگران به خواسته امروز مسؤلین فرمانداری آبادان پاسخ مثبت داده، به تجمع امروز پایان دادند.
ما با حمایت کامل خود از این همکاران اعلام میکنیم، مشکل ما کارگران در عدم تحقق مطالباتمان، قوانین جاری برده داری از نوع مزدی آن است که معیشت و منزلت ما را هدف قرار داده ،موجودیت پیمانکاران، این پدیده انگلی سیستم سرمایه داری بویژه در نفت تأمین کننده منافع قانونگذارانی است که زیاده خواهی شان، فقر و بی‌حقوقی ما را سبب گردیده است و بی شک عزم، اراده و اعتراض ما کارگران تعیین کننده خواسته های صنفی ما و متحول کننده شرایط موجود خواهد بود!

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

**********

تلفات هرروزه کارگران ارکان ثالث و اورهالی در هوای گرم

و کشنده و سکوت و بی تفاوتی مسؤلین. ظلم و تبعیض پایانی ندارد!

گرمای کشنده مناطق عملیاتی نفت جنوب بویژه در خوزستان و پارس جنوبی در شرایطی تهدید کننده هرروزه جان کارگران است که مراکز اورژانس و درمانگاه های پیرامون این مناطق بخشی از فضای درمانی خود را اختصاص داده اند به وضعیت اورژانسی کارگرانی که با حمله های قلبی، مشکلات تنفسی و گرما زدگی ،به این مراکز اعزام می‌شوند.
اتفاقی که هرروزه در جریان است و ظاهراً روال معمول کار و تولید در تصمیمات مدیران نفتی و دولتی بیشتر از جان انسانها ارزش داشته، کارگر میبایست تحت هر شرایطی در خدمت تولید باشد.
واقعیت این است که کارگر تحت این عنوان عاملی است که میبایست برای تأمین سود و سرمایه صاحبان قدرت علاوه بر عرضه توان جسمی خود، جانش را نیز تقدیم کند تا در شرایط معمول زیاده خواهی سرمایه دار و چپاولهای بی حد و حصر وقفه ایجاد نگردد. تعبیری واقعی و موجود از بردگی مزدی!
اما سکوت مسؤلان و رسانه های در خدمتشان در چنین شرایطی از آنجا تبدیل به شاخص تضاد با خواست توده مردم میگردد که فضای مجازی بیان کننده واقعیات جامعه و مشخصاً مصائب کارگر است. بدین شکل که در بخشهای مختلف عملیاتی کارگران اقدام به انعکاس وضعیت کار و مشقات آن در مناطق نفتی نموده، پرده از واقعیات نا گفته بر میدارند. با همه شواهد موجود، این حقیقت غیر قابل کتمان است که همه عوامل در خدمت به نظام سرمایه داری موجود، صاحبان قدرت و سرمایه و در نهایت منافع مدیریت نفت، مسؤلان و عوامل سود اندونزی شان یعنی پیمانکاران مفتخور است و تمامی امکانات در خدمت به معمول بودن شرایط است و تداوم استثمار ما کارگران.
از این بابت ما کارگران ارکان ثالث اعلام میکنیم، علیرغم همه امکانات به کار گرفته شده در سکوت خبری و امنیتی داخلی، از بابت وضعیت کاری مان در شرایط گرمای طاقت فرسا که آنچنان آشکار و بدیهی است که از دید محافل خبری سراسر جهان پنهان نمانده، مورد نقد و بررسی قرار گرفته است، در بیان واقعیات و مطالبات از هیچ تلاشی فروگذار نکرده با توجه به عزم عوامل سازشکار دولتی در کتمان واقعیت ها و تلاششان در عقب نگه داشتن صدای اعتراضات کارگران، از جایگاه ویژه تشکل‌های کارگری همچون شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) اتحاد و همبستگی خود را بیشتر از پیش استحکام بخشیده در پی تحقق مطالبات خود از طریق این تشکل های مستقل کارگری قطعاً مسیر اعتراضی را پیش خواهیم گرفت.
در ازای برخورد غیر انسانی قوانین و مجریان آن، صاحبان قدرت و سرمایه و پیمانکاران مفتخور، بدون هیچ تردیدی اعتصابات کارگری در به رخ کشیدن قدرت متحول کننده طبقه کارگر، تعیین کننده و قریب الوقوع بوده، این خط و نشان ما است در جمع و جور کردن بساط زورگویی و بردگی از نوع مزدی آن!

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

۲۱ مردادماه ۱۴۰۲

**********

پیام مرتبط با کانون انجمن‌های صنفی کارگران پالایشگاه های گاز استان بوشهر:

کانون انجمنهای صنفی کارگران پالایشگاه های گاز استان بوشهر مینویسد:
وعده‌هایی را که به ما دادند اجرا نکردند در حالیکه اسفندماه به ما قول پیگیری دادند و جلسه‌ای برای رسیدگی به مسائل کارگران تشکیل شد. در زمان صدور فراخوان برای یکم اسفند ما را به عجول بودن متهم می‌کردند. باید بگوییم که مسئولیت‌ عدم اجرای مطالبات کارگران پالایشگاه‌های پارس جنوبی به هیچ عنوان بر عهده نمایندگان کارگران نیست و مسئولین مربوطه باید پاسخگو باشند!
پاسخ شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی(ارکان ثالث) به این نهادهای معلوم الحال، این است:
شما و دوستان جیره خوارتان، آویزان بر ستونهای فرسوده کاخ ریاست جمهوری، در همدستی و تبانی، در انتظار لطف و مرحمت از بالا، با عقب نگه داشتن قدرت تعیین کننده طبقه کارگر، در فساد و استثمار کارگر مزدی شریک هستید!
تشکل‌هایی دست سازی چون شما، جاده صاف کن سرمایه داران مفتخورید برای چپاول بیشتر کارگر!
شما با امکانات و تریبونِ در اختیارتان، بهمراه همان مسؤلینی که دستمایه لطف آنها هستید، مجموعه عواملی هستید در خدمت استثمار بیشتر کارگر ،سودبری کلان طبقه سرمایه دار, صاحبان قدرت و پیمانکاران مفتخور!
شما با عنوان انجمن صنفی کارگری، به این مسؤلین و روال معمول و در امنیتِ چپاولشان اعتبار داده، با ترمز زدن به مبارزه کارگر، برای آنها زمان میخرید. شما قطعاً بخشی از همان فساد سیستماتیک هستید در تضاد با مطالبات ما کارگران!
در حالی که جامعه از اعتراض میجوشد، بر کسی پوشیده نیست که اراده ای برای تحقق مطالبات مردمی وجود ندارد و این مسؤلین که امثال شما ضامن اعتبارشان هستید، از پاسخگویی به فقر، فلاکت و محرومیت توده مردم طفره میروند و اساساً سیاستهایشان تماما ضد کارگری، ضد مردمی و در خدمت چپاول و غارت اخرین لقمه های نان مردم است.
طبقه کارگر و توده تحت ستم جامعه مدتهاست با درک شرایط موجود، کل بساط توحش و بردگی حاکم بر جامعه را هدف قرار داده، به آن معترض است.این شما هستید که در تقابل با خواست عمومی جامعه، با امنیتی کردن مبارزات مردمی تحت عنوان "اغتشاش و اقدام علیه امینت" با کوبیدن بر طبل اینکه اعتراض "سیاسی" است در همدستی با حراست و نهادهای امنیتی شرایط سرکوب طبقه کارگر را فراهم نموده اید. اما بدانید که در این جامعه مبارزه برای نان هم سیاست است. چون ربودن آن از سفره ما مردم اساس و پایه سیاستهای جاریست. "اقدام علیه امنیت" نیز معنایی جز اقدام علیه سرمایه داران ندارد، که همه شما حامی آن هستید!
بدایند که دیگر دوره این یکه تازی ها تمام شده است،عواملی چون شما با عنوان "انجمن صنفی کارگری" ترمز مبارزات کارگران و در تضاد با تحقق مطالبات برحقشان هستید. سکوت شما در برابر تعرضات هر روزه به معیشت کارگر فقط و فقط وقت خریدن است برای کارفرمایان مفتخور و ایجاد شرایطی است امن برای عوامل فساد و تداوم زیاده خواهی های پایان ناپذیر آنان!
شما عوامل پیمانکاران مفتخور و صاحبان سرمایه بر علیه طبقه کارگرید.
البته ما میدانیم که خدمات شما در پشت درهای بسته با مدیریت نفت و پیمانکاران مفتخور با جوایز و سکه های ناچیز پاسخ داده میشود.
شما حتی حاضر به دیدن مصائب کارگر عسلویه در آن شرایط سخت کاری و آب و هوایی نبوده، حقی بر کارگر تحت ستم و استثمار قائل نیستید ،او را در خدمت به روال معمول تولید و سرمایه تحت هر شرایطی قربانی نموده اید!
دست شما برای ما کارگران رو شده است و پاسخ محکم ما به شما و سرمایه داران مفتخور قطعاً گسترش اعتراضات کارگری است. ما کارگران بر این باوریم که تنها با اتکای نیروی مبارزه خودمان، با اتحاد و همبستگی مبارزاتی میتوانیم حق و حقوق مان را بگیریم. بقول هم طبقه ای های بازنشسته مان: فقط کف خیابون بدست میاد حقمون
اعتراض کارگر نفتی، تاخیر در اورهال صنایع و اخلال در بازگشت به شرایط تولید، اعتصابات سراسری کارگری در حوزه های نفت و سایر بخشهای اقتصادی، برابر است با توقف روند معمول ایجاد سرمایه و ثروت اندوزی برای سرمایه دارانی که هم قانونگذارند و هم تمامی امکانات تولید، قدرت و نیروی سرکوب را در اختیار دارند تا کارگر مزدی را به بردگی بکشند. ما با اتکاء به قدرت اعتصابمان پیگیر همه حق وحقومان هستیم. بدانید این بساط توحش و بردگی پایانی دارد.
ما کارگران با زیر و رو نمودن بساط چپاول و فساد حاکم ،با قدرت اعتصاباتمان و با قدرت اتحادمان در شوراها و اعمال اراده مستقیم مان شما را بعنوان عوامل خود فروخته و آخرین نسخه باطل شده سرمایه داری نسبت به تلفات طبقه کارگر و خدمات خائنانه تان به زیاده خواهان پاسخگو نموده، بازخواست خواهیم نمود!

زنده باد اتحاد و همبستگی کارگری

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

۱۴ مرداد ۱۴۰۲

**********

اعتصاب کارگران غیر رسمی و اورهالی پالایشگاه نفت آبادان.

طبق خبرهای دریافتی، امروز پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۲ کارگران غیر رسمی پالایشگاه نفت آبادان بهمراه کارگران اورهالی در اعتراض به اخراج چند تن از همکاران، عدم امنیت شغلی، پایین بودن سطح دستمزد و بخصوص مزدهای تعیین شده در شرایط کار سخت و طاقت فرسا در بازه زمانی اورهال، دست از کار کشیده و اعتصاب نمودند. اعتصاب کارگران نفت در شرایط اورهال، به دلیل نیاز فوری مدیریت نفت از بابت بازگشت به شرایط تولید، اقدامی شجاعانه و قطعاً منجر به موفقیت بوده، تنها راه تحقق مطالبات کارگری است. ما ضمن حمایت کامل از اعتصاب همکاران شجاع خود در پالایشگاه نفت آبادان، اعلام میکنیم، علیرغم مطالبات محقق نشده کارگران، ناکارآمدی قوانین ، نبود اراده در دولت و مدیریت نفت، قطعاً در روزهای آینده شاهد اعتصابات کارگری بیشتری بوده، بدین ترتیب صاحبان قدرت را به اتخاذ تصمیمات سخت وادار خواهیم نمود!

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

۱۲مرداد ۱۴۰۲

**********

عباس دریس، باید فوری و بی قید و شرط آزاد شود!

ما کارگران ارکان ثالث، اتهامات منتسب به عباس دریس ،کل فرآیند دادرسی قضایی و حکم صادر شده بر علیه او را باطل میدانیم. فرآیند دادرسی این کارگر زندانی شاهد کشتار مردمی آبان ۹۸ در نیزارهای اطراف ماهشهر، تحت شکنجه و اعترافات اجباری بوده، حکم اعدام بر علیه عباس دریس تنها با هدف حذف او صادر گردیده است.
ما کارگران ارکان ثالث، خواستار آزادی فوری وبی قید و شرط کارگر زندانی عباس دریس و بازگشت فوری او به خانه در کنار فرزندان چشم انتظارش هستیم. ما همچنین اعلام میکنیم اعدام، قتل از نوع حکومتی آن است. ما کارگران ارکان ثالث خواهان لغو فوری قانون مجازات ضد انسانی اعدام، آزادی بی قید و شرط همه کارگران شرکت کننده در اعتصابات کارگری و کلیه زندانیان سیاسی هستیم، نسبت به این خواسته ها هشدار می‌دهیم و پیگیر این خواسته ها خواهیم بود.

همه ما عباس دریس هستیم.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

۳۰ تیر ماه ۱۴۰۲

**********

صدای اعتراض کارگران پشتیبانی، شرکتهای پیمانکاری:

«ما هم مانند سایر ارکان شاغل در حوزه های نفت و گاز، در شرایط سخت کاری، آب و هوای بد و آلوده در مناطق دور افتاده مشغول به کاریم، هیچ نهاد و ارگانی به مشکلات صنفی و معیشتی ما رسیدگی نمیکند، مورد تبعیض و ظلم و ستم و استثمار پیمانکاریم، از بی حقوقی و بی تامینی و فقر و فلاکت و محرومیت و پاسخهای سربالا و سرکوب حراست خسته شده ایم.
پیمانکاران مفتخور به پشت گرمی و زد و بند هرروزه که با مدیریت فاسد نفت و گاز «ناظر بر اجرای پیمان نامه های اجرایی» دارند، به هر شکل ممکن بساط دزدی و چپاول را رقم زده، از هیچ تلاشی برای سود حداکثری حاصل از پیمانهای پروژه ای دریغ نمیکنند.

تکاپویی هماهنگ از بالا، به بهای زندگی و معیشت کارگر.
در میان ارکان مختلف صنعت نفت، بدون تردید کارگران پشتیبانی تحت قرارداد پیمانکاران مانند: نیروهای اداری، ایمنی پیمانکاران، تدارکات و انباردارها، رانندگان، خدمات، کمپ پاسها و آبدارچی ها محرومترین بخش تمامی ارکان شاغل در پروژه های نفت هستند که به دلیل هویت تعریف نشده شغلی شان در پیمان نامه ها و قوانین، متحمل بیشترین دست درازی پیمانکاران و بردگی مزدی اند.
کارگرانی که از حداقل شرایط مناسب محیط کار و استراحت بی بهره اند و با وجود پرداخت حق بیمه از بسیاری مزایای قانون کار محروم. با وجود اشتغال در پروژه های دور افتاده ، شرایط آب و هوایی و کاری طاقت فرسا و آلوده، نه از بیمه های تکمیلی بهره میبرند و نه مشمول طرحهای حداقلی مصوب مانند طرحهای همسان سازی یا طرح طبقه بندی مشاغل هستند.
پیمانکاران از سر و ته حقوق و مزایای دریافتی شان به راحتی میزنند، با سوء استفاده از قوانین قابل تحریف، معیشت و منزلتشان را به بازی گرفته به استثمارشان میکشند.
حراست سرکوب گر و امنیتی نفت، به مطالبات و امور صنفی این کارگران رسیدگی نمیکند، تنها نقشش این است که با اهرم زور و فشار منافع پیمانکاران مفتخور را تضمین نماید.
جوابهای سر بالای مراجع قانونی از یک سو و بی تفاوتی به اصطلاح نمایندگان اتحادیه صنفی کارگران حوزه‌های نفت و گاز از سوی دیگراعتراض این بخش از کارگران زحمتکش و مورد ستم را سبب گشته است.
پاسخ ما به همکاران زحمتکش و تحت ستممان در پشتیبانی شرکتهای پیمانکاری؛

همه ما میدانیم و تجربه اش را داریم که پیمانکاران، این عوامل انگلی سیستم سرمایه داری، هرگز شکمشان سیر نمیشود و هرروزه در اندیشه چپاول ما کارگران هستند. قوانین و فضای امنیتی را که در محیط های کار ما ایجاد میکنند همگی در خدمت پیمانکاران است برای استثمار بیشتر ما کارگران و سود اندونزی سرمایه داران مفتخور.
پاسخ ما کارگران، اتحاد مبارزاتی است.

پاسخ ما دفاع از معیشت و زندگیمان است، در برابر تعرض هرروزه سرمایه داران و پیمانکاران مفتخور. بنابراین؛ باید متشکل باشیم.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) با این هدف تشکیل شده که ظرف این اتحاد باشد. بستری برای اتحاد و همبستگی میان همکاران در بخشهای پشتیبانی، کارگران ارکان ثالثی، کارگران فصلی (اورهالی) و کل کارگران غیر رسمی و تحت ستم پیمانکاران مفتخور حوزه های نفت.
از این طریق میتوانیم در مورد خواستها و اعتراضاتمان هم نظری کنیم و برای گرفتن حق و حقوقمان به اتحاد و همبستگی دست یابیم.

همکاران!
دستمزدهای تحقیر آمیز و حداقلی، گرانی هرروزه قیمت اجناس و بدتر شدن وضعیت معیشتی ما و همه مردم، شرایط وخیم کاری و... از جمله مشکلات ما است که بخاطرش اعتراض داشته ایم.
مگر نه اینکه خودشان در همین روزها خط فقر را ۳۰ میلیون تومان اعلام کرده اند؟ به همین ترتیب ما خواستار رسیدگی فوری و تعیین مزدمان متناسب با افزایش و رشد روزانه قیمت اجناس هستیم.
ما میبایست از ساعت استراحت تعریف شده و متناسب با موقعیت کاریمان برخورد باشیم و خواست ما اجرای فوری طرح ۱۴ روز استراحت در ازای ۱۴ روز کار است. ما میبایست با اعتراض خود صاحبان کار را وادار کنیم تا شرایط ایمن محیط کار، بهداشت اماکن عمومی و حتی سرویس های بهداشتی و...مناسب را در شرایط ضمن کار برایمان ایجاد نموده، درمانگاه های با استاندارد لازم و درمان رایگان به ما کارگران تعلق گیرد و به بهبود وضعیت خوابگاههای ما رسیدگی گردد.
اینها خواسته های اولیه برای حیات و زندگی معمولی ما هستند که با موقعیتی که شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) برایمان ایجاد نموده است، قرار و مدارهایمان را گذاشته، رسا و متحد التیماتوم میدهیم؛
چنانچه در اسرع وقت به این خواسته ها پاسخ داده نشود با پیوند مان در اعتصابات کارگری نفت روبرو خواهید شد.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

۱۹ تیرماه ۱۴۰۲

**********

کارفرمای فاسد نفت، پیمانکاران مفتخور،

قوانین ناکارآمدی که لبه تیزش همواره بر گردن طبقه کارگر است، کارگر را مطابق با لوایح و مصوبات، دست بسته تقدیم میکند به طبقه سرمایه دار و مطابق با جهل قانونگذار مزدش باعث تورم است...!
کارگران فصلی از راههای دور برای اورهال به منطقه اقتصادی پارس جنوبی «عسلویه، کنگان» میروند تا لقمه نانی بر سفره کوچکشان بگذارند.
کار در شرایط سخت و زیان آور، دور از خانواده، با ناعادلانه ترین شرایط مزدی، امکانات ایمنی ، بهداشتی ، رفاهی و حتی تغذیه و آب آشامیدنی مناسب، شرایطی است که بر کارگر تحمیل شده و در ازای آن دستمزدی دریافت میکند زیر خط فقر و بدون تعریف در قوانین که توسط کارفرما تعیین میگردد. (فیلم ارسالی از کارگران ارکان ثالث، مجتمع گاز پارس جنوبی، عسلویه) اینجا کلیک کنید.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

۱۲ تیرماه ۱۴۰۲

**********

فراخوان تجمع یک هزار نفری ، حربه ای تبلیغاتی و فریبکارانه!

فراخوان تجمع کارگران ارکان ثالث نفت توسط عوامل معلوم الحال و منتصب نمایشی است تکراری و تبلیغاتی.
پس از ماهها گفتگو پشت درهای بسته و ملاقات‌های فرمایشی با نمایندگان مجلس، تصویر سازی پیگیری مطالبات صنفی کارگران تنها سوژه ای است باقی مانده و سرنوشت ساز برای نمایندگان کاندید در انتخابات آتی مجلس!
این فراخوان یک سناریوی تبلیغاتی است با این ترفند که حکومت فرصت مطالبه گری را به کارگر داده و نمایندگان مجلس هم پیگیر خواسته های او هستند. نسخه ای که البته اعتبارش تا انتخابات مجلس است.
اما ما کارگران فراموش نکرده ایم؛
این همان نمایندگان و عوامل دولت ساخته شان هستند که تبعیض و دسته بندی در صفوف کارگران را با تصویب طرح تبدیل وضعیت، با ویژگی ایثارگری و مانند آن سبب گردیده و یا در خدمت به طبقه سرمایه دار و پیمانکاران مفتخور پیشنهاد لایحه ضد کارگری طرح هفتم توسعه را مطرح نمودند!
ما نسبت به اینکه همین نمایندگان، مانع اصلی بر سر راه فوری ترین مطالبه ما یعنی حذف کامل پیمانکاران چپاولگر هستند آگاهیم و با قاطعیت اعلام میکنیم؛ فراخوان تجمع یک هزار نفری، با کوبیدن بر طبل دفاع از حقوق طبقه کارگر، صرفاً اقدامی تبلیغاتی و نمایشی، از قبل برنامه ریزی شده میان نمایندگان مجلس شرکت کننده در دوره ء آتی انتخابات و عوامل معلوم الحال منتصبشان است که با تن پوش نمایندگی کارگر، قصد سوء استفاده مجدد از او را دارند.
ما کارگران ارکان ثالث، نه تنها در یک چنین نمایش‌های عوام‌فریبانه شرکت نمیکنیم، بلکه با صدای بلند اعلام مینماییم، حذف کامل پیمانکاران و بر چیدن کامل بساط چپاول و زورگویی تنها با اراده و قدرت تعیین کننده طبقه کارگر امکان پذیر بوده، حق خود در تعیین سرنوشتمان را که با شیوه های مختلف اعتراضی و برپایی اعتصابات است با هیچ طرفندی پیوند نخواهیم زد، خواست و اراده ما با حفظ اتحاد و همبستگی تحقق پذیر خواهد بود.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

۲۶ خرداد ماه ۱۴۰۲

**********

لایحه هفتم توسعه، قوانین ،مصوبات و بخشنامه های یک شبه در خدمت طبقه سرمایه دار!

در شرایط اقتصادی موجود، کسری بی سابقه بودجه و اقتصاد خارج از کنترل، تدوین کنندگان قوانین ارتجاعی را بر آن داشته همچنان که ۴۵ سال گذشته کاهش هزینه‌های دولت از طریق تحمیل فشار بر طبقه آسیب‌پذیر جامعه معمول، به ظاهر تنها فرمول در حل مسائل اقتصادی بوده است، همزمان فرصتی باشد برای سوءاستفاده صاحبان قدرت و سرمایه، این بار تحت عناوین «رفع موانع در جذب نیروی کار برای کارفرمایان، کارآفرینان، توسعه بازار یا رونق کسب و کار».
صرفنظر از اینکه در کلیات این لایحه توان و اراده ای در حل مسائل اقتصادی مشهود نیست، بخشهای مربوط به نیروی انسانی کاملاً استثماری و فقر، فلاکت ، محرومیت و تبعیض طبقه کارگر را بیش از پیش سبب گردیده، کارگر و توده مولد جامعه را همچنان مطابق قوانین برده داری دست بسته تقدیم به طبقه سرمایه دار مینماید!
شرایط برده داری کارگر بدین گونه که در «سه سال» ابتدایی اشتغال با دریافت یک دوم حداقل دستمزد مصوب سالیانه، به بهانه‌ء آموزش حین کار، شرایط پرداخت حق بیمه متناسب با مزد دریافتی و سنوات او به همین ترتیب به یک دوم کاهش میابد. «سه سال» تولید سرمایه با کمترین هزینه ،توأم با حق فسخ قرارداد یکطرفه از طرف کارفرما...!
همچنین در همین لایحه با کاهش سنوات ارفاقی شرایط کار سخت و زیان آور از ۱۰ سال به ۷ سال و حداقل ۵۰ سال سن برای مردان و ۴۵ سال برای زنان، با افزایش سن بازنشستگی ،عملاً فرصت بکارگیری نیروی کار مزدی را تحت شرایطی که اشتغالش تامین کننده معیشتش نبوده، پاسخگوی هزینه های اولیه یک زندگی معمولی و سطح پایین نمیباشد، برای کارفرما تسهیل، زمان این سوء استفاده و استثمار را افزایش میدهد!
اینکه تدوین این لایحه، با توجیهات عوامفریبانه کاهش هزینه های دولت ،تسهیل جذب نیروی انسانی مولد به منظور بهبود شرایط اقتصادی جامعه و در راستای شعار اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است، از همان بدیهیات تفکری است که افزایش دستمزد کارگر را عامل اصلی تورم دانسته، به مدد شعارهای این چنینی، در خدمت پیمانکاران و البته طبقه حداقلی سرمایه دار است.
طبقه کارگر و توده های مولد جامعه در طیف گسترده با استناد به قوانین و لوایح، مشمول یک عمر زندگی در شرایط برده داری و در خدمت طبقه سرمایه داری قرار میگیرند که بواسطه دارا بودن جایگاه متفاوت اجتماعی و بهره گیری از امکانات قدرت از ابزاری که همان طبقه مولد برایش ایجاد نموده شرایط استثمار و در نهایت سرکوب او را ایجاد نمایند!
مطابق با این قوانین، طبقه کارگری که خود مسبب ایجاد سرمایه و انباشت آن برای سرمایه دار است، خود مسبب ایجاد تورم اقتصادی است و مزد در مقابل کارش رشد تورم را سبب میگردد...!
همان نگاه تبعیض آمیز، به صاحبان سرمایه اختیار میدهد حتی با بخشنامه های یک شبه چگونگی اشتغال کارگر مزدی را به نفع خود تغییر دهند و حداکثر بهره را از او ببرند. واقعیتی که در پروژه ها، شرکتهای پیمانکاری بخصوص در حوزه‌های نفت و گاز بوضوح قابل رویت است.
دستکاری قراردادهای مزدی، مرخصی ، بهره گیری از امکانات حداقلی رفاهی ضمن کار و تغییر شرایط استفاده از او در محیط کار و... از این قبیل است که همواره کارگر را بعنوان ابزار در خدمت پیمانکاران قرار داده به بردگی میکشد.
این شکل نگاه تبعیض آمیز و استثمار طبقه کارگر و توده ها از خصوصیات مشخصه اقتصاد سرمایه داری است. همان که معیشت و منزلت انسانی طیف وسیعی از جامعه را به بازی گرفته، مورد سرکوب قرار میدهد...!
اما آنچه از دید و شعور تدوین کنندگان قوانین و لوایح پنهان مانده، فهم و قدرت زیر و رو کننده طبقه کارگر است و آگاهی او به آن چه که این قوانین و مجریان آن بر او روا داشته اند و ابتدایی ترین حقوق انسانی اش را با هدف ایجاد منافع و سود پایان ناپذیر برای طبقه ای خاص و حداقلی، به بازی گرفته اند.
بدین ترتیب است که ما کارگران نفت به سهم خود اعلام میکنیم، آنچنان که قبلاً مطرح نمودیم، نمایندگان جمهوری اسلامی شرکت کننده در سازمان جهانی کار «ILO» نمایندگان و حافظ منافع ما کارگران نبوده، حضورشان را در این اجلاس به رسمیت نمی‌شناسیم و آن را محکوم می‌نماییم.
ما اعلام میکنیم، تا برچیده شدن کامل بساط زورگویی و چپاول، رفع تبعیض و استثمار و ظلم و ستمی که بر ما و طبقه محروم جامعه روا میرود تا برپایی کامل شرایطی که ما را از قید و بند کامل استثمار رهایی یابد به اشکال و عناوین مختلف اعتراضی و برپایی اعتصابات کارگری از مطالبات صنفی خود و مطالبات کامل طبقه محروم و تحت ستم در هر فرصتی استفاده نموده و آنرا در برابر بی عدالتی موجود حق خود میدانیم.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)

۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۲

**********

نامه سرگشاده کارگران، معلمان و تشکلهای مختلف کارگری ایران به

شرکت کنندگان در یکصد و یازدهمین اجلاس سالانه سازمان جهانی کار ژنو، ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - پنجم ژوئن ۲۰۲۳

اخراج هیأت جمهوری اسلامی از ای ال ائ خواست ما کارگران

ما امضا کنندگان این نامه هیات‌های نمایندگی شرکت‌کننده در یکصد و بازدهمین اجلاس سازمان جهانی کار، را مورد خطاب قرار می‌دهیم و توجه آن‌ها را به سرکوب اعتراضات کارگران و مردمی در ایران جلب می‌کنیم.

طی سالیان گذشته، به‌خصوص در دو ساله اخیر سیاست‌های اقتصادی دولت ایران، فقر و فلاکت گسترده‌ای را برای عموم مردم، به‌ویژه برای مزدبگیران و کارگران ایجاد کرده‌است. قتل مهسا امینی (ژینا امینی) در شهریور ماه سال گذشته آتشی بر خشم مردم از اینهمه بی تامینی و زندگی فلاکتبار زد و جنبش زن زندگی آزادی بر آمدی از این اوضاع و علیه کل بساط فقر و فلاکت و استثمار حداکثری حاکم است. اما جای بسی تاسف‌است که پاسخ اعتراضات برحق ما کارگران، ما معلمان، ما بازنشستگان و فعالین دفاع از حقوق کودک و ما مردم چیزی جز سرکوب گسترده نبوده است. از جمله در طول این جنبش عظیم مردمی چندین هزار از مردم دستگیر و زندانی شده اند که در میان آنان کودکان و دانش آموزان هم دیده میشوند. متن کامل را اینجا کلیک کنید.

**********

دیگر نمیگذاریم جوانانمان را بکشید!

سه جوان ما مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی در زندان دستگرد اصفهان اعدام شدند. غم از دست دادن این عزیزان عزم ما را در راهی که به پیش گرفته ایم راسخ تر کرده است.
این عزیزان را کشتید به گمان اینکه فریاد
زن زندگی آزادی
را که در اعماق جامعه نهادینه شده، خفه کنید
اما این اعدامها ذره ای در عزم
ما: معلمان؛ کارگران؛ بازنشستگان، زنان و دانشجویان ؛دانش آموزان وخانواده های دادخواه و همه مردم برای پایان دادن به اینهمه ظلم و ستم و نابرابری و آپارتاید جنسیتی علیه ماشین سرکوب و شکنجه و ارعاب و اعدام تاثیر نخواهد داشت. متن کامل را با اسامی اینجا کلیک کنید.

**********

جنبش کارگری خاموش شدنی نیست!

استانداری بوشهر، حافظ امنیت فساد سیستماتیک درمنطقه اقتصادی پارس جنوبی. نقطه ای مهم و سکوی پرتاب مدیران نالایق!
انتصاب مصطفی سالاری در سالیان گذشته به ریاست سازمان تامین اجتماعی کل کشور (استاندار سابق بوشهر) و همچنین انتصاب یک شبه امثال مهدی یوسفی و سخاوت اسدی با لابی نمایندگان استان در کمیسیون انرژی مجلس به سِمَت مدیر عاملی منطقه اقتصادی پارس جنوبی به وضوح نقش این نهاد دولتی را در استان بوشهر برجسته می‌نماید. بدیهی است «اکبر پورات» معاونت سیاسی امنیتی حال و حاضر استانداری بوشهر که پیش از آن مسئول اطلاعات سپاه امام صادق در استان بوشهر بوده است برای خود پیراهنی از پیش دوخته شده تصور نماید!
مصاحبه رسانه ای او، در خصوص دستگیری چندتن از کارگران معترض و شرکت کننده در اعتصابات اخیر، با برچسب های سیاسی معمول و با عنوان لیدری اعتصابات، سناریویی است هماهنگ با، مدیر عامل منطقه اقتصادی پارس جنوبی و نهادهای امنیتی منطقه.
هیاهوی پوچ رسانه ای با این تصویر که اعتصابات کارگری با «درایت» مدیر عامل منطقه اقتصادی پارس جنوبی، معاونت سیاسی امنیتی استانداری بوشهر و سربازان گمنام امام زمان ناکام، به پایان رسیده و اوضاع تحت کنترل است. ادعایی با هدف نا موفق جلوه دادن نقش تشکلهای صنفی در حصول نتیجه از روند جاری اعتصابات! ماجرایی در دستور کار، برای تصدی کرسی‌های مدیریتی بعدی در مدیریت منطقه اقتصادی پارس جنوبی و مدیریت نفت و گاز با چهره نمودن معاونت سیاسی امنیتی استانداری بوشهر.
اما هدف نهایی این پروژه طبق روال همیشه معرفی و سرکوب کارگران معترض است به نفع پیمانکاران.
در حالی که در رسانه ها اخبار اینگونه منعکس گردید که چند شرکت پیمانکاری عامل تشکیل اعتصابات کارگری در منطقه به مراجع قضائی احضار گردیده، محکوم و اصطلاحاً در «بلک لیست» پروژه های وزارت نفت قرار گرفته اند، از آن سو در رسانه ها خبر از دستگیری تعدادی از رهبران اعتصابات منتشر میگردد!
اخباری به وضوح از سر دستپاچگی و استیصال با نمایش موفقیت در کنترل وضعیت از امنیت خارج شده با تدبیر قربانی نمودن چند کارگر معترض!
انتشار اخبار و مصاحبه با رسانه ها این چنین مفتضحانه، آشفتگی مدیریت نالایق را نمایان می‌سازد که تهدید به اخراج ۴۰۰۰ کارگر معترض ،توسط مدیر عامل منطقه اقتصادی پارس جنوبی، سخاوت اسدی، انتشار اخبار احضار پیمانکارانی که اعتصابات را برنامه ریزی کردند و در نهایت انتشار خبردستگیری چندتن از کارگران بعنوان لیدر اعتصابات توسط معاونت سیاسی امنیتی استانداری بوشهر، تاثیر اعتصابات کارگری را در آشفتگی اوضاع دستگاه های امنیتی و دولتی نمایان ساخته، مشخص میکند اعتصابات بساط امن چپاول را در منطقه برهم زده هر کدام از مدیران با دستپاچگی سعی در این نمایش دارند که شرایط عادی و مطابق معمول است.
اوضاع آشفته آنچه که خط قرمز نهادهای امنیتی در ایجاد ثبات در منطقه اقتصادی پارس جنوبی است، بوضوح در مصاحبه ها قابل مشاهده بوده، خود دلیلی محکم بر این است که «اعتصابات کارگری» ضعف مدیران را در محافظت از شرایط آشکار نموده و بساط امن مطابق معمول فسادشان را زیر و رو نموده است. علامتی آشکار در آنچه توان و قدرت بالقوه جنبش کارگری را به رخ می‌کشد!
و البته اتفاقی که فهم ضعیف مدیران و نهادهای امنیتی را بیشتر متوجه این موضوع نمود که روال معمول مطابق با برنامه های تا کنونی شان با پاسخ مثبت کارگران معترض به فراخوان اعتراضی به تشکل‌های صنفی با شکست مواجه گشته، از حدود سیاستهای پیش پا افتاده این چنینی عبور نموده است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی وزارت نفت (ارکان ثالث) صدای رسای اعتراضات کارگران غیر رسمی، همسو با سایر تشکل‌های صنفی و مدنی فعال و معترض به شرایط فساد و استثمار طبقه محروم و ستمکش جامعه و طبقه کارگر، خواستار زیر و رو نمودن بساط چپاول،غارت و زورگویی مدیران نا لایق و قوانین استثماری حاکم بوده، همبستگی و اتحاد در اعتراض و برپایی اعتصابات کارگری را نقطه اقتدار و برتری بر شرایط موجود اعلام نموده و از آن حمایت مینماید.

شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲

**********

تبدیل وضعیت کارگران ارکان ثالث!

نسخه ای تکراری برای سکوت کارگران

در حالی که کارگران متخصص و زحمتکش ارکان ثالثی ، مطابق معمول ،با تحقیر آمیز ترین شکل ممکن درگیر مصوبه مزدی نا عادلانه شورای عالی کار هستند، کدام خیال باطلی معطل این تصور میماند کهتبدیل وضعیت کارگرانبا صرف هزینه های گزاف در دستور کار عملی دولت باشد.
در شرایطی که بحران کسری بودجه و تورم افسارگسیخته باعث شده تا همه ارکان نظام به جان هم بیافتند و استیضاح وزرا و عزل و نصب مدیران دستگاه‌های اجرایی بدلیل ناتوانی در اداره شرایط «با دست خالی» به یک اتفاق روزانه بدل شده است، آیا این چنین وعده و وعیدهایی توهین علنی به شعور کارگران ارکان ثالث و سیاستی منسوخ برایزمان خریدننیست؟
تبلیغات مستمر رسانه ای و هیاهوی به اصطلاح نمایندگان معلوم الحال کارگران با عنوان های اتحادیه صنفی و غیره در شبکه های اجتماعی ،در حالیکه کارگران غیر مستمر در پروژه ها با صدای اعتراضشان و به راه انداختن اعتصابات کارگری مطالباتشان را مطرح نموده و علیرغم تهدیدات، تفرقه افکنی ها و سایر سنگ اندازی های مدیریت نفت و دستگاههای امنیتی به فراخوان تشکل‌های صنفی و مدنی پاسخ مثبت داده اند، مطمئناً طرفندی همراه با سیاست است برای به سکوت کشاندن و جدا سازیکارگران ارکان ثالثاز صفوف اعتراضی کارگران.
اما آنچه سیاستمداران ناکارآمد از آن غافل بوده‌اند این است که کارگران ارکان ثالث متوجه تناقضات موجود بوده، در حالی که با گذشت یک ماه از سال کارفرما و پیمانکاران از پراخت همان مزد مصوب نا عادلانه به کارگران بدلیل مشکلات مالی ناشی از کسری بودجه و سیستم ناکارآمد اداری ناتوان بوده در بیشتر پروژه ها اخبار حاکی از این است که پرداخت حقوق کارگران با بی تفاوتی مدیران مطابق معمول بصورت الی الحساب پرداخت شده اما برنامه تبعیض آمیز تبدیل وضعیت کارگران مشمول ایثارگری و امثال آن با فوریت در بخشنامه های ستادی به مدیران حوزه‌های نفتی ابلاغ گردیده است.
تناقض در شعار و عملکرد با به کارگیری عواملی معلوم الحال برای پیشبرد سیاستهای عوام‌فریبانه.
استفاده از یک چنین طرفندهایی، در شرایطی که هوشیاری کارگر در اعتصابات جاری تمامی هرآنچه که استثمار کنندگان او و طبقه محروم جامعه طی چندین دهه پنبه کرده بودند رشته کرد ،یقیناً طرفندی از سر استیصال و ناتوانی در اداره شرایط موجود بوده، که کارگر آن را بی اعتبار و آشکارنموده است.
کارگران ارکان ثالث به همان اندازه که دیگر کارکنان سایر ارکان وزارت نفت متوجه اهمیت نقش خود در فرآیند تولید و تعمیر و نگهداری این صنعت بوده اند، فریب این وعده های پوچ و عوام‌فریبانه از بالا هدایت شده و عوامل دست سازشان را نخواهند خورد، همچنان با اشکال مختلف اعتراضی و مشارکت در اعتصابات کارگری پاسخی مناسب به اینگونه نسخه های منسوخ و باطل خواهند داد.

این جنبش سر باز ایستادن ندارد.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی وزارت نفت(ارکان ثالث)

دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲