افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


شورای سازماندهی اعتراضات                                                                                                          دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ٣ اکتبر ۲۰۲۲


بیانیه در حمایت از اعتراضات مردمی و علیه سرکوبگری های حکومت

ما کارگران پروژه ای نفت همصدا با همه مردم در ایران بار دیگر خشم و نفرت خود را نسبت به قتل مهسا امینی این دختر جوان به دست گشت ارشاد اعلام کرده و از مبارزات مردمی علیه خشونت سازمانیافته و هر روزه علیه زنان و علیه فقر و بی تامینی و جهنم حاکم بر جامعه حمایت و پشتیبانی میکنیم. مهسا و مهساها دختران ما و اعضای خانواده ما هستند. تا کی خشونت علیه زن و یکه تازی گشت ارشاد در خیابانها به بهانه حجاب؟ تا کی گرسنگی و بی تامینی؟ دیگر بس است! اعتراض حق مسلم ما کارگران و ما همه مردم است و به ستم و ظلم و بساط سرکوبگرانه ای که بیش از چهل سال است بر ما روا میشود اعتراض داریم. ما دیگر حاضر به ادامه تحمل این بردگی و بیحقوقی ها نیستیم.
ما کارگران نفت هشدار میدهیم که در صورتیکه به بازداشتها، به کشتار مردم و سرکوبگری ها و اذیت و آزار زنان بخاطر حجاب پایان داده نشود، و سرکوب مردم پایان نیابد، ساکت نخواهیم ماند. همصدا با همه مردم ما نیز دست به اعتراض خواهیم زد و کار را تعطیل خواهیم کرد.
پیام ما کارگران و ما مردم را بشنوید. به شما اخطار میدهیم.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

چهارم مهر ۱۴۰۱

***********

در محکومیت قتل مهسا امینی

قتل جنایتکارانه و بی رحمانه "مهسا امینی" دختر ۲۲ ساله اهل سقز توسط پلیس گشت ارشاد در تهران، موجی از خشم و نفرت از حکومت ظلم و جور را در جامعه برانگیخت.
زن ستیزی و خشونت علیه زنان از طریق اجرای قوانین ارتجاعی دینی یکی از ابزارهایی بوده که با استفاده از آن کوشش شده تا زنان را بیش از پیش به انقیاد درآورند. علاوه بر این از وجود انواع تبعیض و نابرابری و استثمار زنان در محیط کار گرفته تا آزار و اذیت، توهین و تهدید به اخراج و حتی تجاوز به آنها تحت حمایت قوانین موجود و تحمیل فقر و تنگدستی برای سوء استفاده بیشتر، همواره آن ها را در موقعیتی فرودست تری قرار داده است.
تشدید این وضعیت اما زنان را بیش از هر زمان دیگری به مبارزه برای رهایی و بازستاندن حقوق پایمال شده خود مصمم ساخته، به گونه ای که اکنون ایفای نقش بارز و جسورانه زنان در جنبش های اجتماعی و اعتراضی و به خصوص در جنبش کارگران معلمان و بازنشستگان، موجب وحشت و هراس روزافزون حکومت شده و خواب از چشمانشان ربوده است.
تشدید فزاینده چرخه سرکوب و توحش جانیان حکومت، امروز جامعه را در شرایط عصیان و انقلاب قرار داده است و ضرورت اتحاد عمل و همبستگی عملی برای پایان دادن به این شرایط جهنمی را برجسته ساخته است.
مهسا فرزند ماست، عضوی از خانواده ماست و مهساها بسیارند.
بنابراین نباید اجازه داد چنین فجایع و جنایاتی تکرار شود.
عاملین و آمرین آن باید محاکمه و دولت باید جوابگو شود.
گشتهای ارشاد این نیروی سرکوب باید فورا جمع شود.
حجاب اجباری لغو شود.
همه زنانی که به جرم تن ندادن به این اجبار در زندان هستند باید فورا آزاد شوند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ضمن ابراز همدردی با خانواده " مهسا " همه همکاران نفتی و همه کارگران مراکز کاری را برای این مهم به همبستگی بیشتر فرا می خواند.
در برابر این گونه جنایات نمی توان سکوت کرد.
باید در مقابل این شرایط ایستاد و فریاد اعتراض سرداد.
برای مشاهدۀ و مطالعه اینجا کلیک کنید.

***********

دو خبر اعتصاب

همکاران شاغل در پتروشیمی دنا فاز دو منطقه پتروشیمی عسلویه امروز یکشنبه بیستم شهریور دست به اعتصاب زده اند. این اعتصاب در اعتراض به عدم پرداخت حقوق تیر و مرداد ماه صورت گرفته است.
همچنین بنا بر اخبار دریافتی همکاران بخش ساخت مخزن و پایپ راک پتروشیمی اسلام آباد غرب هم در اعتراض به تعویق پرداخت حقوق های تیر و مرداد امروز دست از کار کشیده اند.

***********

خبر فوری: تلاش گروهی از پرسنل رسمی وزارت نفت برای برگزاری تجمع

به دنبال تلاش گروهی از پرسنل رسمی وزارت نفت برای برگزاری تجمع اعتراضی مقابل وزارتخانه، صبح امروز شنبه دوازدهم شهریور ماه این تجمع با برخورد ماموران امنیتی مواجه و دهها نفر از همکاران رسمی بازداشت شدند.
تعداد ۵۶ نفر از همکاران بازداشتی در پایگاه امنیت هستند، گویا تعداد دیگری به سایر مکان‌ها منتقل شده‌اند.
کارکنان رسمی نفت خواستار آزادی فوری این همکاران شده و گفته اند عواقب اینگونه حرکات و برخوردهای سرکوبگرانه قطعا و یقینا بر عهده‌ی وزارت نفت خواهد بود.
تماس تلفنی یکی از پرسنل رسمی با دفتر علی مددی معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر برای پیگیری بازداشت همکارانشان و پاسخ مسئولان دفتر را بشنوید.
تصاویری از استقرار نیروهای سرکوبگر مقابل وزارت نفت که منجر به بازداشت تعدادی از همکاران رسمی شد.
همکاران بازداشتی درحال حاضر در پایگاه سوم پلیس اطلاعات و امنیت (نیلوفر-شهید قندی) هستند، تعداد بازداشت‌ها تا الان به ۶۷نفر رسیده، مأمورین در حال اخذ تعهد از همکارانی هستند که به معیشت و کرامت خود معترض بودند.
درحال حاضر ماموران امنیتی گوشی موبایل همکاران را ضبط کرده و قرار است آنان را به بازداشتگاه انتقال دهند.
شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی نفت گفته است پاسخ این تعرض و سرکوب را در تجمع بیست و هشتم شهریور ماه با حضور همه همکاران عملیاتی و خانواده ها خواهند داد.

***********

به تصمیم شورای هماهنگی کارکنان رسمی نفت تاریخ تجمعات نفتی ها تغییر کرد

شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی نفت در آخرین تصمیم گیری ها اعلام کرده که طبق آخرین اخبار واصله جلسه ای تحت عنوان جلسه نهایی برای اجرای جدول پایه حقوق سال ۹۳ با حضور معاونین وزیر نفت و سایر اعضا برقرار بوده و علاوه بر تصحیح رقم های واریزی بن کارت ها، از اجرای قطعی ماده ده و تایید نهایی اجرای جدول بدو استخدام و معوقات آن از سال۹۳ و همچنین اصلاح جدول بدو استخدام از ابتدای سال۱۴۰۱ خبر داده اند که با توجه به صحبت های تلویزیونی مددی معاونت توسعه مدیریت وزیر که قطعا در نتیجه اقدامات و اعتراضات گسترده همکاران بوده است لذا پس از بررسی های شورا تصمیم بر تغییر تاریخ تجمعات سراسری از پنجم شهریور به بیست و هشتم شهریور ماه گرفته شد.
این شورا در ادامه گفته است این مدت صرفا مهلتی است تا مسئولان نفت حسن نیت خود برای اجرای قطعی ماده ده و جداول بدو استخدام را در عمل و نه در حرف، ثابت نمایند. در صورت خلف وعده مسئولان تاریخ بیست و هشت شهریور به همراه خانواده هایمان پرشور تر از همیشه برای احقاق حقمان خواهیم آمد.

***********

اعتصاب همکاران شاغل در شرکت ستاره تاراز پتروشیمی بوشهر

نا به اخبار رسیده همکاران شاغل در شرکت ستاره تاراز (پیمانکاری غریبی) پتروشیمی بوشهر سایت یک در اعتراض به عدم پرداخت سه ماهه دستمزدهایشان اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.
به گفته نیروهای قدیمی تر این شرکت پیمانکاری ستاره تاراز در بدقولی و تعویق های چند ماهه پرداخت حقوق، کسر از حقوق ها و همینطور شرایط غیر بهداشتی تهیه غذا و کانکس های اسکان پرونده سیاهی دارد.
به عنوان مثال زمانی که این شرکت در خرداد سال نود و شش در فاز ۱۳ برای گروه مپنا کار می کرد با دادن غذای فاسد باعث شد نزدیک به چهل نفر از نیروها دچار مسمومیت شدید شوند بطوری که همان شب سی نفر به بیمارستان کنگان اعزام شدند.
ما برده نیستیم که فقط برای یک لقمه نان آن هم هر زمان که میل پیمانکار بکشد آن را بدهد جان بکنیم. ما انسانیم و داشتن یک زندگی درخور انسان حق مسلم ماست. دست پیمانکاران مفتخور و بی رحم را از سفره هایمان باید کوتاه کنیم.

***********

آخرین گزارش از اعتراض پرسنل رسمی نفت

بنا بر اعلام شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی نفت، برابر آرای قطعی پرسنل در نظر سنجی و رای گیری صورت گرفته، تجمع به تاریخ ۵ شهریور ماه شنبه در تهران و اهواز و عسلویه دایر می گردد.
این شورا گفته است ساعت و مکان تجمع متعاقبا اعلام خواهد شد که البته در تهران نظر به متن شورا تجمع مقابل ساختمان وزارت نفت برگزار میگردد.
در نظر سنجی دیگری، شورای هماهنگی و همبستگی حضور خانواده ها را هم به رای گذاشته است که تا لحظه انتشار این گزارش از مجموع ١٢٧٣ نفر که در رای گیری شرکت کردند ١١٠٦ نفر برابر ٨٧% کارکنان به حضور خانواده ها در این تجمع رای مثبت داده اند.
این رای گیری و دخالتگری جمعی و گروهی همچنان ادامه داشته و نتایج آن بزودی اعلام خواهد شد.

***********

آخرین گزارش ها از اعتراضات پرسنل رسمی نفت

همکاران رسمی در بخش های عملیاتی که در محل کار خود تا تاریخ بیست و چهارم مرداد ماه نسبت به عدم اجرای ماده ده قانون وظایف و اختیارات نفت دست به اعتراض زده بودند اکنون خود را آماده برگزاری تجمع سراسری کرده اند.
این بخش از کارکنان قبل تر اعلام کرده بودند چنانچه تا تاریخ بیست و شش مرداد وزیر نفت یا معاونت نیروی انسانی وزارتخانه به طور رسمی اجرای تمام و کمال ماده ده را ابلاغ نکند درباره تجمع خود تصمیم گیری خواهند نمود.
بر اساس این تصمیم، شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی (اعم از شاغل و بازنشسته) طی روزهای گذشته اقدام به نظرسنجی از همکاران نموده است.
آخرین نتایج این نظرسنجی حاکی از آن است که تاریخ تجمع برای پنجم شهریور ماه در نظر گرفته شده است.
همچنین ٦۱% پرسنل با تجمع غیر متمرکز و همزمان در جلوی ساختمان اصلی وزارت نفت و همینطور شهرهای اهواز و عسلویه موافق هستند. ٢٨% پرسنل معتقدند که تجمع باید متمرکز و فقط مقابل وزارت نفت برگزار شود و ۱۱% هم گفته اند تجمعات غیر متمرکز و غیر همزمان باشد و چنانچه ماده ده اجرا نشد اولین روز غیر تعطیل هفته های بعدی تجمعات سراسری سایر شهرها برگزار شود.
همکاران رسمی گفته اند مصمم و پرقدرت این مطالبه را پیگیری کرده و ریال به ریال معوقات؛ اصلاح مالیات؛ اصلاح سقف حقوق و افزایشات جدید را از غارتگران وزارت نفت خواهند ستاند.

***********

اعتصاب کارگران شرکت کیان نصر

از روز چهارشنبه ۲۶ مرداد کارگران شرکت کیان نصر شاغل در پتروشیمی بوشهر در اعتراض به نپرداختن دستمزدها از خرداد ماه تا کنون، دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند.

***********

مهرداد بهمنی قربانی ناامنی محیط کار شد

اطلاع یافتیم که بعد از ظهر شنبه ٢٢ مرداد همکار عزیزمان "مهرداد بهمنی" ٢٩ ساله ساکن کنگان مهندس شاغل در واحد مکانیک پتروشیمی انتخاب در عسلویه از ارتفاع سقوط کرد و به بیمارستان عسلویه منتقل شد. پس از امدادهای اولیه قرار بود او جهت ادامه درمان به مرکز استان اعزام شود که به علت شدت جراحت ساعت ٢٢ شب درگذشت.
بنا بر اخبار دریافتی مهرداد بهمنی در روز حادثه، حتی کلاه ایمنی که از ساده ترین ملزومات محیط های صنعتی و کاری است را در اختیار نداشت. پس از وقوع حادثه و در پی انتقال بهمنی به بیمارستان عسلویه در حال به اصطلاح بازسازی بود در نتیجه نبود متخصص، نبود دارو، و نبود وسایل انتقال از جمله آمبولانس و هلی کوپتر باعت مرگ مغزی این جوان و جانباختن وی گردید. بدین ترتیب او قربانی عدم ایمنی محیط کار شد.
پس از این اتفاق ناگوار خانواده وی در اقدامی انسان دوستانه درخواست اهدای اعضای عزیزشان را کردند. تا با این کار حداقل بتوانند جان انسانی را نجات دهند. اما این درخواست بدلیل عدم وجود امکانات جداسازی و فرآوری اعضاء به نتیجه نرسید. در نهایت نیز خانواده مهرداد بهمنی حتی برای انتقال جسد عزیزشان مجبور به درخواست آمبولانس از شهرستان دیگری گردیدند.
محیط های صنعتی با آلایندگی بالا و خطرات ایمنی بسیار و نبود کمترین تجهیزات برای محافظت جان و سلامت انسانها مرگ آفرین است و در آنها زندگی کارگران و کارکنان شاغل در خطر دائمی قرار دارد. بگذریم که وقتی هم اتفاقی روی میدهد یک دغدغه خانواده تامین هزینه درمان است چرا که کل جامعه از حق درمان این حق اولیه و انسانی محروم است. یک نمونه آن منطقه پارس جنوبی است که کارگران در آن هر روزه با انواع و اقسام حوادث و سوانح جانی روبه رو هستند. داشتن ایمنی شغلی یک خواست فوری کارگران در صنعت نفت است و درمان رایگان امروز به یک خواست عمومی مردم در جامعه تبدیل شده است. پرچم این دو مطالبه اساسی را باید در همه جا برافراشت.

***********

اعتراض همکاران در شرکت پالایش آبادان

کارکنان شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی منطقه آبادان امروز شنبه ۲۲ مرداد ماه در اعتراض به تعویق در پرداخت حقوق ها و تغییر در قوانین مالیاتی و افزایش آن مقابل ساختمان این شرکت در آبادان دست به اعتراض زدند.

***********

موضوع تغییر ساعت کاری پروژه به دلیل شرایط آب و هوای عسلویه

برای مشاهده اطلاعیه اینجا کلیک کنید.
در شرایطی که طی روزهای گذشته بیش از پانصد نفر از همکاران در پروژه های مختلف در اثر کار سخت در گرمای سوزان و گرمازدگی شدید راهی بیمارستانها و درمانگاهها شده و متاسفانه چند نفر جان خود را از دست داده اند اکنون در پتروشیمی بوشهر قصد دارند با جا به جایی ساعات کاری و نهایتا نصب چند مخزن آبسرد، تا جای ممکن همچنان کار از گرده کارگر بکشند.
این ها حتی حاضر به اجرای قوانین خودشان هم نیستند. در ماده 7 قانون نحوه جلوگيری از آلودگی هوا به صراحت گفته شده در شرایط اضطراری و به دلیل کیفیت خاص جوی از جمله دمای بالا که سلامت انسان را به خطر می اندازد کار باید تعطیل شود.
اکنون وضعیت در همه مراکز کاری ما فاجعه بار شده و با جود اینکه گرما به چنین حدی رسیده است که جان کارگر را میگیرد باز هم کار را تعطیل نمیکند.
خواست ما کارگران تعطیلی کار با پرداخت حقوق است. باید سراسری با اعلام این مطالبه در برابر این شرایط برده وار کار ایستاد.

***********

آخرین گزارش ها از روند اعتراضات کارکنان رسمی

در ادامه اعتراضات پرسنل رسمی واحدهای عملیاتی وزارت نفت، دهها واحد عملیاتی دیگر در شرکت های بهره برداری مختلف و پالایشگاهی به این اعتراض پیوستند.
شورای همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت اعلام کرده برابر تصمیمات تازه این شورا، اعتراض در محل کار تا روز دوشنبه بیست و چهارم مرداد ادامه خواهد داشت و چنانچه تا روز بیست و ششم مردادماه، وزیر نفت یا معاونت توسعه مدیریت او به صورت رسمی از طریق مصاحبه تلویزیونی یا از طریق بخشنامه رسمی تاریخ و نحوه اجرای ماده ده را اعلام نکنند، در این صورت چند تاریخ برای تعیین تاریخ نهایی تجمع به نظرسنجی گذاشته و تجمع با حضور خانواده های کارکنان انجام خواهد شد.

***********

گزارشی از اعتراضات کارکنان رسمی وزارت نفت

روز پنجشنبه بیستم مردادماه گروه کثیری از پرسنل رسمی وزارت نفت شاغل در واحدهای ستادی و عملیاتی در بیش از سی مرکز کاری دست به اعتراض گسترده زدند.
این اعتراضات با خواست هایی همچون: اجرای ماده ده قانون وظایف و اختیارات نفت، رسیدگی به وضعیت بهداشت و درمان، معرفی و محاکمه غارتگران صندوق نفت، پایان دادن به انتصابات امنیتی، سیاسی و جناحی، پرداخت بک پی حقوق جدول سال نود و هفت و بک پی مالیات، برداشتن سقف پاداش بازنشستگی و توجه به واحدهای فرسوده و میادین مشترک نفت و گاز صورت گرفت.
پرسنل رسمی اعلام داشته اند این اعتراضات را تا پایان مردادماه در محل کار خود ادامه داده و سپس برای برگزاری تجمع بزرگ اعتراضی خود تصمیم گیری خواهند نمود.
اسامی تعدادی از مراکزی که پرسنل آن دست به اعتراض زده اند:
واحد بهره برداری سرکان مالکوه ،نفت و گاز غرب - اداره مهندسی فرآیند پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی - ستاد مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه - نفت و گاز گچساران - منطقه عملیاتی آغار دالان - پالایشگاه هفتم پارس جنوبی - شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق‌.خانگیران سرخس - بهره برداری فازهای ۲۰و۲۱ مجتمع پارس جنوبی عسلویه - شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق منطقه عملیاتی خانگیران - کارگاه فاز چهار و پنج پارس جنوبی - دکل ۸۵ اهواز پرسنل مناطق نفت خیز جنوب - واحد آتش نشانی پالایشگاه اول پارس جنوبی - پالایشگاه چهارم پارس جنوبی - تاسیسات خط لوله سنندج - سکوی نفتی سروش در فلات قاره - نفت و گاز غرب منطقه نفت شهر - پالایشگاه نهم پارس جنوبی - واحد عملیات پیرا حفاری - فاز ۲۰و۲۱ پارس جنوبی - واحد بهره برداری بهرگان فلات قاره - پالایشگاه گاز پارسیان - واحد بهره برداری غرب کارون شرکت نفت و گاز اروندان - ایستگاه تزریق گاز شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون - واحد بهره برداری مجتمع پارس جنوبی پالایشگاه هشتم - کارگاه مرکزی پارس جنوبی - کارکنان آتش نشانی منطقه عملیاتی نار و کنگان - شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب منطقه چشمه خوش - منطقه عملیاتی تنگ بیجار ایلام نفت و گازغرب - پالایشگاه دوم پارس جنوبی - کارکنان سکوی نوروز شرکت فلات قاره و شرکت بهره برداری نفت چشمه خوش.
تصاویر برخی از واحدها و مراکز اعتراضی پرسنل رسمی نفت اینجا کلیک کنید.
خبر تکمیلی
اسامی سایر واحدها و مراکز اعتراضی پرسنل رسمی:
واحد کنترل و ابزار دقیق پالایشگاه کرمانشاه - منطقه پنج عملیات انتقال گاز - سکوی نفتی بهرگانسر - فازهای دو وسه پارس جنوبی - شرکت نفت و گاز پارس - کارکنان پالایشگاه ششم - واحد کنترل کیفیت پالایشگاه چهارم

***********

پیمانکاران ارزشی برای جان کارگر قائل نیستند

کار سخت و طولانی در هوای گرم و شرجی ده‌ها همکار را راهی بیمارستان کرده اما هیچ پیمانکاری حاضر به تعطیل کردن کار حتی در ساعت‌های گرم روز هم نیست. روز تعطیل، گرمای شدی، گرد و خاک، نبود ایمنی و تجهیزات کافی هیچکدام برای پیمانکار و کارفرما فرقی نمی کند ما برده وار باید جان بکنیم تا آنها به سود و منفعت برسند. بساط مفتخوری تان را جمع و پایتان را از گلویمان بردارید.
ویدیویی دیگر از گرمازدگی و از حال رفتن همکاران در گرمای طاقت‌فرسای عسلویه و کنگان اینجا کلیک کنید.

***********

اعتصاب همکاران پروژه‌ای شرکت آرام پارس شاغل در پتروشیمی هنگام

برابر اخبار منتشر شده امروز هجدهم مرداد همکاران پروژه‌ای شرکت آرام پارس شاغل در پتروشیمی هنگام در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد خردادماه اعتصاب کرده و در محوطه کارگاه دست به تجمع زدند.
در مشهد نیز همکاران پروژه پایپینگ‌ پیمانکاری رحیمی شاغل در پروژه‌ی نیروگاه برق فردوسی مشهد در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد خردادماه اعتصاب کرده و در مقابل درب نیروگاه دست به تجمع زدند.

***********

ما از این وضعیت برده وار به تنگ آمده ایم.

تصاویری که می بینید وضعیتی به شدت اسفبار از شرایطی است که پیمانکاران سودجو و زالو برای مان درست کرده اند.
پیمانکاران و کارفرمایانی که نه حاضرند در شرایط غیر قابل تحمل کار را تعطیل کنند و نه از ساعت کاری ما کم می کنند. همین امروز تنها در فاز دو پالایشگاه آبادان سی و پنج نفر از همکارانمان از شدت گرمای طاقت فرسا از حال رفته و تعدادی از آنها روانه بیمارستان شدند. وقتی هم که معترض میشویم زمزمه اخراج و کم کردن نفرات تا شهریور را براه میاندازند.
هنوز داغ مرگ سوزناک همکار عزیز و زحمتکش مان " عبدالرزاق سیمریان" که کمتر از ده روز پیش در همین فاز دو پالایشگاه آبادان بخاطر شدت هوا جان داد فراموشمان نشده است.
ما از این وضعیت برده وار به تنگ آمده ایم.
همکاران عزیز باید دست در دست هم متحدانه کاری کنیم. چند نفر دیگر از ما باید تحت این شرایط جان شان را از دست بدهند و کارفرما حاضر نباشد حتی برای ساعاتی کار را تعطیل کند؟
سه ماه دیگر هنوز شرجی و گرمای سخت داریم. باید پیمانکاران زالو صفت را مجبور کنیم تا در گرمای شدید کار را تعطیل و حقوقمان را پرداخت کنند.

***********

پیام دریافتی از همکاران شاغل در پالایشگاه آبادان:

صبح امروز پنجشنبه ششم مرداد، متاسفانه همکار عزیز و نازنین مان "عبدالرزاق سیمریان" بر اثر شدت گرما و کار در محیط با رطوبت بالای ۹۰ درصد جان باخت.
این کارگر زحمتکش از نیروهای شرکت سکاف بود که در قسمت طرح توسعه فاز ۲ پالایشگاه آبادان کار میکرد که به دلیل فشار کاری بالا توسط کارفرما و عدم تعطیلی کار در گرمای طاقت فرسا بر اثر تشنج و ایست قلبی جانش را از دست داد.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت درگذشت این همکار را به خانواده و همکاران او در پالایشگاه آبادان تسلیت می گوید.

***********

تجمع شماری از همکاران دستورکاری

تاسیسات نفت و گاز کارون و نگهبانان چاه های منطقه غیزانیه

روز دوشنبه سوم مرداد ماه ۱۴۰۱ شماری از همکاران دستورکاری تاسیسات نفت و گاز کارون و نگهبانان چاه های منطقه غیزانیه در اعتراض به عدم تغییر وضعیت به قراردادی، مقابل مدیریت شرکت مناطق نفت خیز جنوب (ساختمان چهار طبقه) تجمع کرده و رسیدگی به خواسته های خود را خواستار شدند.
این گروه از همکاران که قراردادشان روزمزدی است از حق و حقوق و آیتم های مزدی قانون کار برخوردار نیستند از این رو یکی از مطالباتشان ثبت قراردادهایشان در سامانه اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی نفت است تا از طریق شفافیت قرارداد و میزان دستمزد دریافتی بتوانند حقوق خود را مطالبه نمایند. حقوق این بخش از همکاران نصف نیروهای پیمانکاری است و حتی از اضافه کار محروم هستند.

***********

یک همکارمان را از دست دادیم

حوادث محیط ناامن کار مرتب از ما کارگران قربانی میگیرد.
پیمانکاران و کارفرماها کارمان را میخواهند اما جانمان برایشان ارزشی ندارد.
همکارمان بنام محمد صادقی از روستای چاه نو، منطقه ده شیخ از توابع شهرستان لامرد واقع در جنوب استان فارس بود. منطقه ای صنعتی در مجاورت منطقه بزرگ اقتصادی پارس جنوبی عسلویه.
محمد که فقط ۳۵ سال داشت در پالایشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبی، واحد تعمیرات مکانیک در گروه ریگر (راهنمای جرثقیل) اشتغال به کار داشت. او حدود ۱۵ سال در این شغل فعالیت داشته و متاهل و دارای فرزند بود و معیشت خود را از این طریق تامین مینمود. اما محمد صادقی مثل سایر پرسنل شرکتی تعمیرات پالایشگاه سوم، با سر کار آمدن پیمانکار جدید از تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال جاری، بدون قرار داد کتبی و تحت فشار کارفرما به اجبار این مدت دوماه (تا روز حادثه) به کار مشغول بود.
حادثه روز ۲۵ تیرماه صورت گرفت. شامگاه این روز محمد صادقی به همراه تیم مکانیک و یک دستگاه جرثقیل برای انجام کاری در منطقه عملیاتی پالایشگاه سوم حضور پیدا کرده و با وجود اینکه واحد ایمنی پالایشگاه مجوز داده بود که سیستم بدون گاز است و برای تعمیر آماده است، در اثر تماس گاز نشتی با موتور جرثقیل که روشن بوده و در حال عملیات بوده، انفجار صورت میگیرد.
در این حادثه محمد که در نزدیک ترین نقطه به مخزن گاز زیر زمینی بوده دچار سوختگی شدید می‌شود و دو همکار دیگرمان از گروه ریگر و مکانیک دچار سوختگی های سطحی میشوند. دو نفر دیگر در بهداری و بیمارستان عسلویه به صورت سرپایی مداوا میشوند و محمد جهت رسیدگی وضعیت در بیمارستان سوانح سوختگی شیراز بستری می‌شود که متاسفانه بعد از حدود ۵ روز در اثر شدت جراحت و عفونت جان خود را از دست میدهد. درگذشت محمد صادقی را به خانواده محترم او و به همکاران تسلیت میگوییم. نباید اجازه دهیم این نوع حوادث ناگوار تکرار شود و جان کارگر را بگیرد.
نکته قابل تامل ماجرا، نوع بکار گیری نیروهای تعمیرات مکانیک و شرکتی هست که با سیستم زور و با روش برده داری تحت هر شرایطی مجبور به انجام کار و پاسخگویی به سرپرستی واحد تعمیرات جهت انجام خواسته های ایشان است. نتیجه سالها فشار بر نیروهای شرکتی که بصورت غیر مستقیم در چارت پالایشگاه مشغول به کار هستند این است که کارگر بدون قرارداد و حقوق و مزایای نا مشخص مجبور به انجام کاری است که هر لحظه جان او را تهدید میکند.
پالایشگاه های رو به فرسودگی پارس جنوبی در مجاورت خلیج فارس با رطوبت منطقه ای به شدت برای ساکنان منطقه و نیروهای شاغل از لحاظ آلودگی زیست محیطی و خطر انفجار و حوادث این چنینی تهدیدی روزانه و بالفعل محسوب شده در حالی که کارگران این مجموعه با بی قانونی درگیر تامین معیشت خانواده با حداقل دستمزد و با بهای جان خود با سیستم برده داری به کار گرفته میشوند. وقتی که کارگر متحد نباشد و تشکل های مستقل خود را نداشته باشد کسی نیست که از جانب کارگران وضعیت ایمنی محلهای کار را کنترل کند و کارفرماها هر جور دلشان خواست از کارگران کار میکشند و با جان ما بازی میکنند. این وضعیت را میتوانیم با اتحاد و همبستگی و اعتراضاتمان تغییر دهیم.

***********

اعتصاب ما داربست بندها یک شروع خوب

اول تیر بود که ما کارگران داربست بند (اسکافلد بند) با مطالبه افزایش حقوقها و بیست روز کار و ده روز استراحت وارد اعتصاب شدیم.
اعلام اعتصاب سراسری کرده بودیم و در مجموع در یازده مجتمع پتروشیمی و در بیش از بیست شرکت پیمانکاری همکاران وارد اعتصاب شدند.
بنا بر تخمینی که داشتیم حدود سه هزار نفر به اعتصاب پیوستند و این اتفاق مهمی بود. بخصوص اولین بار بود که اعتصابی در چنین ابعاد در میان ما کارگران داربست بند برپا شد.
نکته قابل توجه این بود که جماعتی که در این دو سه ساله به عنوان "کمپین" تلاش میکنند فضای اعتراض در میان کارگران نفت را به اشکال مختلف مدیریت کنند و اوضاع را تحت کنترل خود داشته باشند دستی در این اعتصاب نداشتند. چون بنا بر مذاکرات پشت پرده به این توافق رسیده بود که تا سال ۱۴۰۲ کمپینی اعلام نکنند و این قول و قرار را در حالی گذشته بودند که اتفاقا گرانی ها بیشتر شده و کل جامعه اعتراضش علیه سونامی گرانی بالا گرفته است.
بعلاوه هنوز خیلی جاها با همان ساعت شیفت کاری سنگین ۲۴ روز کار و ۶ روز استراحت کار می کردند که اگر در نظر بگیرید که دو روز از این شش روز استراحت صرف رفت و برگشت به خانه هایشان میشود وقتی برای بودن با خانواده برای کارگران باقی نمی ماند. اما ما مستقل عمل کردیم و از طریق گروه هایی که داشتیم قرار و مدار های لازم را گذاشتیم و اعصابمان را اعلام کردیم و این یک قدم به پیش بود.
روشن است که نتوانستیم همه خواستهایی که اعلام کرده بودیم را محقق کنیم اما موفق شدیم در عسلویه و بوشهر شیفت کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت را به خیلی از پیمانکاران بقبولانیم و این یک موفقیت خوب بود.
در مورد افزایش دستمزد هم دستاوردها در بعضی پروژه ها قابل توجه بود. ما تا قبل از این اعتصاب حداکثر ۱۶ میلیون تومان حقوق می گرفتیم اما اکنون به عنوان نمونه به چند شرکت و پیمانکاری و مبالغ تعیین شده اشاره می کنیم:
پیمانکاری خوشکام ۲۴ میلیون
پیمانکاری علیخانی ۲۵ میلیون
پیمانکاری امیدی ۲۳ میلیون
پیمانکاری شهبازی ۲۰ میلیون
پیمانکاری موسوی ۲۰ میلیون
پیمانکاری راکی ۲۰ میلیون
پتروشیمی هنگام ۲۲ میلیون
با جرات می توان گفت اکنون هیچ کارگر داربست بندی نیست که با مزد سابق یعنی ۱۶ میلیون به کار برگشته باشد. هر چند که گفته بودیم که مزد داربست بند نباید از ۲۵ میلیون کمتر باشد اما با اتکاء به موفقیت نسبی ای که بدست آوردیم تصمیم گرفتیم همه سر کار برگردیم و با اتکاء به این اولین تجربه ای که پیدا کردیم خود را برای دور بعدی اعتراضاتمان آماده کنیم.
ما همچنان خواستار افزایش حقوق هایمان هستیم. خواهان تسهیلات لازم معیشتی و رعایت کامل ایمنی محیط کارمان هستیم. خواستار غذای با کیفیت و خوابگاههای قابل زندگی هستیم.
خواستار استفاده از امکانات درمانی رایگان در نفت و ارتقای خدمات درمانی هستیم و اینها خواستهای همه کارگران نفت است. همین الان همکاران رسمی ما در نفت بیانیه داده و علاوه بر مطالبات مزدی خود بر همین خواستها تاکید کرده اند. بویژه یک نکته مهم برای همه ما کوتاه شدن دست پیمانکاران و دائمی شدن قراردادهای کاری است. اعتصاب ما در اول ماه تیر؛ ما را در موقعیت خوبی برای پیگیری خواستهای پاسخ نگرفته مان قرار داده است و همین جا میگویم که ما از اعتراضات بخش های مختلف کارگران در نفت از جمله همکاران رسمی اعلام حمایت و پشتیبانی میکنیم.

***********

تجمع کارگران پتروشیمی تبریز

امروز سه شنبه بیست و یکم تیرماه گروهی از کارگران پتروشیمی تبریز در اعتراض به فاصله زیاد بین حقوق رسمی ها و شرکتی ها و مطالبه اجرای همسان سازی حقوق ها و رفع تبعیض مقابل ورودی این شرکت تجمع کردند. علاوه بر افزایش حقوق خواست دیگر این همکاران حذف شرکت‌های پیمانکاری واسطه ای است.

***********

پیام دریافتی از همکاران رسمی در نفت

خواستهای ما کارگران رسمی نفت کدامست؟

با توجه به گرانی ها و بالا رفتن سرسام آور قیمت اجناس و نرخ تورم افزایش حقوق اولین خواست و مطالبه ماست. حقوق پایه هیچ کارگر رسمی ای نباید از ده میلیون و کل دریافتی از ۲۵ میلیون کمتر باشد.
ما خواهان اجرای کامل ماده ده قانون وظایف و اختیارات وزرات نفت و محاسبه پرداخت پی بک آن از زمان تصویب این قانون هستیم.
ما خواهان ارتقای پایه سمت های سازمانی هستیم و حقوق پایه هیچ کارگر رسمی ای نباید از ده میلیون کمتر باشد.
افزایشات عمومی سالانه ده درصدی به هیچ وجه با رشد تورم تناسب ندارد و خواستار تجدید نظر فوری در این افزایشات و بالا بردن رقم آن هستیم.
ما به استخدامها و انتصابات انتصابی و فامیلی و پارتی بازی ها و تبعیض در پرداخت ها اعتراض داریم.
ما به ورود نیروهای مامور از سایر سازمانها که اساسا بر پایه روابط و در جهت کنترل فضای امنیتی مراکز کاری است اعتراض داریم و باید متوقف شود.
سالها مالیات گزافی بر دریافتی های ما تحمیل شده است و ما خواستار بازگرداندن اضافات مالیاتی اخذ شده هستیم.
ما خواستار اصلاح اساسنامه غیر قانونی صندوق بازنشستگی و پرداخت کامل پاداش پایان خدمت به بازنشستگان رسمی نفت هستیم.
ما خواهان پایان دادن به اختلاسگری ها ، کوتاه کردن دست سایر نهادها از صندوق بازنشستگی نفت هستیم. و شفافیت یافتن عملکرد مالی صندوق بازنشستگی هستیم.
ما بر ارتقای وضع خدمات بهداشت و درمان نفت هستیم و باید همه کارگران شاغل در نفت از درمان رایگان با کیفیت برخوردار باشد.
ما خواستار ارتقای خدمات رفاهی کارگران نفت از جمله بهبود وضع غذا و غذاخوری ها ، بهبود خوابگاهها و امکانات زیستی و معیشتی بر اساس استانداردی قابل قبول برای همه کارگران شاغل در نفت هستیم.
ما خواستار محیط کار امن و بالا بردن سطح آن متناسب با استانداردی قابل قبول هستیم.
ما خواستار به رسمیت شناخته شدن حق تشکل و پایان دادن به امنیتی کردن مراکز کاری مان در نفت هستیم.
همه میدانیم که بخش کوچکی از کارگران نفت رسمی هستند و بخش بزرگ آن به میدان چپاولگری های پیمانکاران و ایجاد تفرقه در صفوف ما کارگران تحت عناوین مختلف کارگر رسمی، پروژه ای پیمانی، قرارداد موقت، ارکان ثالثی، حجمی و ... است. بنابراین یک حلقه مهم در پایان دادن به تفرقه و شکاف در صفوف ما کارگران برچیده شدن بساط پیمانکاران در نفت و پایان دادن به قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی در مراکز نفتی است. ما بر برخوداری همه کارگران شاغل در نفت از استاندارد کاری قابل قبول واحد و برخورداری از یک زندگی شایسته انسان برای همه همکاران در سراسر نفت تاکید داریم.
بعلاوه بخشی از مطالبات ما کارگران رسمی که به آنها اشاره شد، به همه همکاران در بخش های مختلف مراکز نفتی چه قراردادی و چه رسمی مربوط است. ما بر اتحاد و مبارزاتی همه بخش های کارگران شاغل در نفت تاکید داریم. هشدار ما به همکاران اینست که نباید به دام تفرقه و مقایسه حقوق ها با همکار بغل دستی خود بیفتیم. بلکه اعتراض ما به حقوقهای نجومی مقامات ارشد است. اعتراض ما به گرانی ها و پایین آمدن هر روز بیشتر قدرت خریدمان است. و این درد مشترک همه ما کارگرن شاغل در نفت و همه کارگران و مردم است. بدین ترتیب ما همین جا ضمن اعلام حمایت و همبستگی با خواستها و مطالبات اعلام شده از سوی کارگران پروژه ای پیمانی و داربست بندان که مدتی است در اعتراضند و دیگر بخش های همکاران شاغل خود در نفت بر اتحاد و همبستگی مبارزاتی همه بخش های کارگری در نفت تاکید داریم. ما اعلام میکنیم که اگر تا پنجم مرداد جوابی نگیریم اعتراضات سراسری خود را آغاز کنیم.

***********

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای سازماندهی اعتراضات اینجا کلیک کنید.
ویدیویی از دومین روز اعتصاب کارگران پالایشگاه تهران در اعتراض به افزایش ساعت کاری و پایین بودن دستمزدها. / سه شنبه هفتم تیر
بنا بر اخبار رسیده امروز دوشنبه ششم تیرماه کارگران اورهال (تعمیرات اساسی) پالایشگاه نفت تندگویان تهران در اعتراض به افزایش تایم کاری‌دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند.

***********

آخرین اخبار و وضعیت از اعتصاب بزرگ داربست بندان

همانطور که در اطلاعیه های قبلی اعلام شد همکاران داربست بند در یازده مجتمع پتروشیمی و در مجموع در بیش از بیست شرکت پیمانکاری در اعتصاب هستند. آخرین برآوردها حاکی از آن است که مجموعا قریب به سه هزار نفر داربست بند در اعتصاب به سر میبرند.
از چند روز قبل به موازات پیوستن همکاران بیشتری به اعتصاب کارفرماها و پیمانکاران هم اقدامات اعتصاب شکنانه خود را آغاز کردند.
در پتروشیمی های پادجم و آریا متانول و همینطور شرکت اکسیر صنعت در گروههای تلگرامی و واتساپی آگهی استخدام داربست بند داده اند.
برخی پیمانکاری ها هم مثل مخازن سبز عسلویه؛عمران صنعت،اکسیر فاز چهارده تعدادی از همکاران قدیمی تر ما هنوز مشغول بکار بوده و به اعتصاب ملحق نشده اند که همین جا از همه همکاران خود می خواهیم برای تقویت اتحاد و همبستگی جمعی مان در رسیدن به خواسته هایی که همه ما بر سر آن توافق کرده ایم دست از کار کشیده و مراقب باشند فریب پیمانکاران را نخورند.
از همکاران فیتر و کمکی هم می خواهیم زیر فشار پیمانکار قبول نکنند که خودشان دست به کار شده و داربست و ساپورتر ببندند. هیچ پیمانکاری نمی تواند و نباید شما را به کار دیگری که وظیفه شما نیست مجبور کند.
همانطور که کارفرما و پیمانکار و دولت برای استثمار بی رحمانه ما با هم متحد هستند ما هم به همان اندازه باید با اتحاد مان از پس فریبکاری های آنها برآمده و حق مان را طلب کنیم.
منفعت همه ما از داربست بند تا فیتر و کمکی و رنگ کار و جوشکار و برق کار و نیروی اورهال در پیروزی این اعتصاب است. اگر اعتصاب ما موفق شود و بتوانیم پیمانکاران را وادار کنیم تا خواست بیست و پنج میلیون تومان ما را بپذیرند بنابراین در حالت طبیعی دستمزد سایر همکاران از جمله فیتر و کمکی هم بالا تر خواهد رفت.

***********

برابر اخبار رسیده امروز دوشنبه ۶ تیر همکاران شاغل در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب واحد بهره برداری دهلران در دو ناحیه نفتی آبان و پایدار با تجمع در محل شرکت در دهلران خواستار پرداخت مطالبات خود شدند. پنج ماه حقوق رانندگان این واحد و سه ماه حقوق کارگران پرداخت نشده است.

از روز گذشته شنبه چهارم تیر همکاران داربست بند و تست من پروژه ای شرکت آبادراهان در فاز دو پالایشگاه آبادان هم به اعتصاب پیوستند.
این گروه نیروهای پیمانکاری علوی، سلحشور و کرامت هستند.
امروز یکشنبه پنجم تیر هم از پتروشیمی هنگام خبر رسیده است که همکاران عایق بند مخازن سرد این پتروشیمی هم با خواست افزایش دستمزد دست به اعتصاب زده اند.
در مجموع تا امروز نیروهای هجده شرکت پیمانکاری در اعتصاب هستند. این لیست درحال تکمیل و به روزرسانی است.

داربست بندان پیمانکاری سلحشور در پروژه «آی جی سی» فاز ۱۴‌ پارس جنوبی هم امروز شنبه چهارم تیر وارد اعتصاب شدند. خواست و مطالبه همکاران داربست بند ۲۵ میلیون تومان حقوق و تغییر نوبت کاری به بیست روز کار ده روز استراحت است.
در مجموع تا امروز نیروهای پانزده شرکت پیمانکاری در اعتصاب هستند. این لیست درحال تکمیل و به روزرسانی است.

با پیوستن همه گروه داربست بند اکسیر فاز ۱۴ به اعتصاب اکنون تعداد شرکت های اعتصابی به ۱۴ شرکت و پیمانکاری رسیده است.
بنابر اطلاعی که از دوستان در ایذه دریافت کردیم، امروز جمعه سوم تیر همکاران ساکن ایذه قرار است در ساعت هفت بعدازظهر در محل اشکفت سلمان مجمع عمومی خود را برای همفکری و تبادل نظر و تصمیم گیری درباره چگونگی ادامه اعتصاب برگزار نمایند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ضمن تبریک به این همکاران برای برگزاری مجمع داربست بندان ایذه، یکبار دیگر تاکید میکند حفظ اتحاد، مقابله با تلاش های تفرقه افکنانه، تصمیم گیری های جمعی و انتخاب نمایندگان واقعی از راه برگزاری مجامع عمومی میسر و مقدور می شود.

***********

اعتصاب همکاران داربست بند به بیش از ۱۳ شرکت در ۹ پتروشیمی کشیده شده است

همانطور که گزارش کردیم همکاران داربست بند (اسکافلد بند) با مطالبه افزایش حقوقها و بیست روز کار و ده روز استراحت از روز گذشته اول تیر ماه وارد اعتصاب سراسری شدند و اکنون همکاران شاغل بیشتری از پالایشگاهها و شرکت های پیمانکاری مختلف در حال پیوستن به این اعتصاب هستند.
روز گذشته همکاران داربست بند شاغل در پتروشیمی صدف، پتروشیمی آپادانا، پتروشیمی دماوند، پتروشیمی کیان، سایت یک و دو پتروشیمی بوشهر، پتروشیمی آرین، پتروشیمی مرجان و پتروپالایش کنگان وارد اعتصاب شدند و تا آخر وقت نیروهای پیمانکاری حاجی پور، شرکت رستاک پویا، شرکت فراسکو، پیمانکاری شهبازی، پیمانکاری مطوری، شرکت ایده سازان، شرکت پایندان و شرکت اکسیر صنعت به اعتصاب پیوستند.

امروز دوم تیرماه همکاران در پتروشیمی هنگام نیز به اعتصاب پیوستند.
نیروهای شرکت پیمانکاری تناوب، پیمانکاری رشیدی، پیمانکاری همتی و پیمانکاری موسوی اعلام کرده اند که وارد اعتصاب شده اند و این اعتصاب در حال گسترش است. در حالیکه در برخی جاها پیمانکاران مفتخور با قلدری کارگران را تهدید به اخراج کرده و گفته اند خبری از افزایش مزد نیست و اگر نمی خواهید کار را ترک و تسویه کنید. همکاران ما استوار ایستاده و پیگیر مطالباتشان هستند.
اما خبر خوب این که در پتروشیمی کیان زیر فشار اعتراض کارگران وعده داده اند که مزد کارگران را مطابق درخواست همکاران به بیست و پنج میلیون افزایش خواهند داد. نیروهایی هم که محل کار را ترک کرده اند اعلام نموده اند در صورت انعقاد قرارداد جدید حاضر به بازگشت به کار خواهند بود.

این اتفاق نشان دهنده قدرت اعتصابات کارگران است.
اتکاء به مجمع عمومی و تصمیم گیری جمعی راه مهم ادامه قدرتمند اعتصاب و مقابله با تهدیدات پیمانکاران به اخراج و با هر گونه تلاشی برای ایجاد تفرقه در صف کارگران است. شورای سازماندهی بر تشکیل مجمع عمومی در هر محل و تصمیم گیری جمعی و انتخاب نمایندگان واقعی خود جهت نشست و مذاکره بر سر خواستهای سراسری اعلام شده کارگران تاکید دارد.
بیست روز کار و ده روز استراحت و اینکه حداقل مزد کارگران داربست بند نباید کمتر از ۲۵ میلیون باشد دو مطالبه اصلی است که همه همکاران داربست بند بخاطرش اعلام اعتصاب کرده اند. بر محور همین خواستها باید متحد عمل کرد و متحد ماند. و اینها خواستهای همه کارگران پروژه ای پیمانی است. شورای سازماندهی همه این کارگران را به حمایت گسترده از اعتصاب همکاران داربست بند فرا میخواند.

***********

همکاران شاغل بیشتری از پالایشگاهها و شرکت های

پیمانکاری مختلف در حال پیوستن به اعتصاب داربست بندان هستند.

بنا بر اخبار رسیده همکاران داربست بند شاغل در پتروشیمی صدف، پتروشیمی آپادانا، پتروشیمی دماوند، پتروشیمی کیان، سایت یک و دو پتروشیمی بوشهر، پتروشیمی آرین، پتروشیمی مرجان و پتروپالایش کنگان به اعتصاب ملحق شده اند.
بر همین اساس تا این لحظه و در اولین روز از اعتصاب داربست بندان، نیروهای: پیمانکاری حاجی پور - شرکت رستاک پویا - شرکت فراسکو - پیمانکاری شهبازی - پیمانکاری مطوری - شرکت ایده سازان - شرکت پایندان - شرکت اکسیر صنعت
همکاران شاغل بیشتری از پالایشگاهها و شرکت های پیمانکاری مختلف در حال پیوستن به اعتصاب داربست بندان هستند. بنا بر اخبار رسیده همکاران داربست بند شاغل در در اعتصاب به سر می برند.
می بوشهر، پتروشیمی آرین،… در ادامه اعتصاب همکاران داربست بند در پارس جنوبی، امروز پنجشنبه دوم تیرماه داربست بندان پتروشیمی هنگام هم به اعتصاب پیوستند.
همکاران شاغل بیشتری از پالایشگاهها و شرکت های پیمانکاری مختلف در حال پیوستن به اعتصاب داربست بندان هستند. بنا بر اخبار رسیده همکاران داربست بند شاغل در پتروشیمی صدف، پتروشیمی آپادانا، پتروشیمی دماوند، پتروشیمی کیان، سایت یک و دو پتروشیمی بوشهر، پتروشیمی آرین،…
در ادامه اعتصاب همکاران داربست بند در پارس جنوبی، امروز پنجشنبه دوم تیرماه داربست بندان پتروشیمی هنگام هم به اعتصاب پیوستند. نیروهای شرکت پیمانکاری تناوب، پیمانکاری رشیدی، پیمانکاری همتی و پیمانکاری موسوی اعلام کرده اند که وارد اعتصاب شده اند. این لیست درحال تکمیل و به روزرسانی است.

***********

آغاز اعتصاب همکاران پروژه ای داربست بند فاز‌ ۱۴ پارس جنوبی

امروز چهارشنبه اول تیرماه همکاران پروژه ای داربست بند شاغل ما در فاز ۱۴ در سایت دو کنگان، با خواست بیست روز کار و ده روز استراحت و افزایش دستمزد هایشان به میزان لیست پیشنهادی خود وارد اعتصاب شدند.
تاکید ما این است که مزد هیچ نیروی پروژه ای از ۲۵ میلیون تومان نباید کمتر باشد بویژه اینکه سونامی گرامی تاثیر مستقیمی بر پایین آمدن قدرت خرید ما کارگران و سطح معیشت و زندگی مان داشته و بنابراین افزایش دستمزدها مطالبه فوری همه ما کارگران است.
فراخوان اعتصاب نیروهای داربست بند ما علیرغم اینکه مدیریت پایپینگ تحت عنوان کمپین مرکزی، برای آرام نگه داشتن فضای اعتراض در نفت از قبل اعلام کرده بود که تا سال ۱۴۰۲ هیچ کارزار دیگری نخواهند داشت مستقیما از سوی این بخش از همکاران ما داده شده است.
همکاران داربست بند حدود دو هزار نفر هستند و تا کنون شمار قابل توجهی به این اعتصاب که فراخوانش از قبل داده شده بود پیوسته اند.
دو سال است که ما کارگران پروژه ای با خواست بیست روز کار و ده روز استراحت و افزایش حقوقها مطابق لیست درخواستی خود دست به اعتراض میزنیم.
در جاهایی پیمانکاران ناگزیر به آن تن داده اند ولی بسیاری جاها یا نپذیرفته اند و یا اگر پذیرفته اند فقط قول و وعده بوده و اجرایی نشده است.
ضمن اینکه خواست اصلی ما ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و سخت و زیان آوری مشاغل مان است و اگر امروز ما بر ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت میکوبیم برای این است که قبلا بر سر آن اجماع کرده ایم اما بدون شک قدم بعدی برای ما طرح شیفت کاری ۱۴ / ۱۴ خواهد بود.
گفتنی است که با اعتصاب همکاران پروژه ای داربست بند باقی بخش های کار پایپینگ اعم از برق و ابزار دقیق، جوشکاری، کار فیترها و لوله گذاری نیز متوقف می شود و همکاران ما در این بخش ها خشنود از این اعتصاب محل کار را ترک میکنند و به شهرهای خود میروند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت بر اتحاد و همبستگی همه بخش های کارگری و نیز بر سر دو خواست فوری افزایش حقوقها و تغییر شیفت های کاری تاکید دارد.
شورا بر بکارگیری تجربه همکاران در هفشجان که سال گذشته مجمع عمومی خود را تشکیل دادند و در مجمع شان نمایندگان واقعی شان را برگزیدند تا بتوانند با قدرت بیشتری اعتراضات شان را به پیش برند تاکید میکند.
اگر در هفشجان انجام چنین کاری ممکن بود در عسلویه نیز بدون شک ممکن خواهد بود و انجام آن برای تداوم اعتصاب و جلوگیری از ایجاد تفرقه و شکاف در صف اعتراضات و جلب همبستگی همکاران در دیگر بخش ها ضروری و حیاتی است. شورا به سهم خود تلاش میکنند در جهت رفع موانع چنین سطحی از سازماندهی فعالیت کند.

همکاران ما باید متشکل باشیم تا با قدرت جلو رویم.

***********

آغاز اعتصاب بزرگ همکاران داربست بند

صبح امروز چهارشنبه اول تیرماه بخش هایی از نیروهای داربست بند شاغل در پیمانکاری های آپادانا، فراسکو، ساختار صنعت، رستاک پویا، اکسیر صنعت و ایده سازان اعتصاب خود را آغاز کردند.
گروه های دیگری از همکاران داربست بند در فازهای ۱٣/۱۱/۱۰/۹ و ۱۴ برای پیوستن به اعتصاب اعلام آمادگی کرده اند.

با اتحاد و همبستگی به همه خواسته های خود خواهیم رسید.

***********

اعتصاب نیروهای شرکت آتی سازان پرشیا در فاز نوزده

بنا بر اخبار دریافتی، نیروهای شرکت آتی سازان پرشیا در فاز نوزده هم از روز پنجشنبه دست به اعتصاب زده اند.
این شرکت پیمانکاری هم شرایط دستمزدهای پیشنهادی جدید را نپذیرفته و ایام نوبت کاری ها را بیست و دو روز کار و هشت روز استراحت اعلام کرده است.
بیش از پنجاه نفر از همکاران در اعتراض به این وضعیت دست از کار کشیده و پیمانکار بلافاصله تسویه حساب همگی را صادر کرده است. به گفته نیروهای آتی سازان شرکت علی الحساب مبلغ دو میلیون تومان برایشان واریز کرده است و تعدادی از همکاران همچنان خوابگاه را تخلیه نکرده اند تا واریز مطالبات کامل و برای همه نیروها انجام گیرد.

***********

اعتصاب در پتروپالایش کنگان

نیروهای داربست بند شرکت پیمانکاری فنی مهندسی پترو پارس قدرت، شاغل در پتروپالایش کنگان دست به اعتصاب زدند.
این اعتصاب در اعتراض به بی توجهی به مطالبات شان صورت گرفته است.
ماه گذشته همکاران لیست دستمزدهای پیشنهادی خود را به صابری دوست مدیرعامل شرکت داده بودند اما این شرکت با افزایش دستمزدها و نوبت کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت مخالفت کرده است.

***********

همکار گرامی ما "واله زمانی" بازداشت شده است

بر اساس انتشار خبرهایی در شبکه های اجتماعی مطلع شدیم "واله زمانی" یکی از همکاران که سابقه کار در بسیاری از پروژه های فازهای مختلف منطقه پارس جنوبی را دارد، بازداشت شده است.
آنگونه که در خبرها آمده او در نهم خرداد بازداشت و در بیست و چهارم خرداد طی تماس تلفنی از بازداشت خود در شهر ارومیه و زندانی بودن در بند انفرادی ۲۴۰ خبر داده است. خانواده وی از ابتلای واله به بیماری خطرناک هپاتیت گزارش میدهند و نگران جان و سلامت عزیز خود هستند.
به گفته خانواده این همکار، وی بدلیل سالها کار در شرایط سخت، ناامن و غیر بهداشتی در پروژه های عسلویه، به انواع بیماری های ریوی و گوارشی مبتلا بوده و متاسفانه در جریان درمان و مداوا بخاطر آلودگی بیمارستان به هپاتیت هم مبتلا شده است.
این خبر تا همین جا برای ما کارگران نفت هشدار دهنده است. اول اینکه واله این کارگر حق جو بخاطر حق طلبی اش از کار اخراج میشود. دوم اینکه این کارگر حق جو بخاطر حق جویی هایش زندانی میشود و سوم بلایی که محیط های کار بر سر ما کارگران می آورد و همیشه ما نسبت به آن معترض بوده ایم.
شورای سازماندهی بازداشت "واله زمانی" را بشدت محکوم کرده و خواستار آزادی این همکار حق طلب خود هست و در عین حال تاکید میکنیم که ما کارگران پروژه ای نفت همچنان بر خواستهای برحقمان پای می فشاریم و محیط کار امن وانسانی حق مسلم ماست.

"واله زمانی" باید آزاد شود

***********

اعتصاب همکاران شاغل در شرکت پیمانکاری پارسا در فاز ۱۹ کنگان

همکاران شاغل در شرکت پیمانکاری پارسا در فاز ۱۹ کنگان که کارفرمای اصلی آن شرکت بهره‌برداری و تعمیراتی مپنا است دست به اعتصاب زدند.
این اعتصاب در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدها صورت گرفته و به گفته همکاران نه تنها هنوز حقوق فروردین ماه را دریافت نکرده بلکه پیمانکار از پرداخت آیتم های رفاهی سرباز زده و لیست بیمه آنها را هم رد نکرده است.

***********

معلمان عزیز حمایت تان میکنیم

معلمان عزیز ما، دراعتراض به سرکوبگریها و بازداشت شمار بسیار از همکاران خود، در اعتراض به پرونده سازیهای امنیتی رسوا شده، در اعتراض به فقر و گرانی و سقوط هر روزه سطح زندگی و معیشت شان و در اعتراض به محرومیت فرزندان ما کارگران و ما مردم جامعه از تحصیل رایگان و اضافه شدن هر روزه بر شمار کودکان کار و خیابان برای روز بیست و ششم خرداد تجمعات سراسری اعلام کرده اند.
معلمان با این فراخوان بر پیگیری مصمم مطالبات پاسخ نگرفته خود تاکید کرده و حرفشان این است که سرکوب و ارعاب هیچگاه آنها را از مطالبه گری شان عقب نخواهد زد و همکاران دربند خود را که بخاطر پیگیری همین مطالبات بازداشت و زندانی شده اند را تنها نخواهند گذاشت.
شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت خطاب به معلمان گرامی اعلام میکند که ما کارگران پیمانی نفت قاطع و استوار کنار شما هستیم و بر مبارزات شما در دفاع از زندگی و معیشت و برای داشتن کرامت انسانی، در دفاع از حق بدون قید و شرط فرزندان ما برای برخورداری از تحصیل رایگان و با کیفیت و غیر ایدئولوژیک و علیه سرکوبگری ها که معضل همه ما مردم است ارج میگذاریم.
معلمان زندانی که بخاطر مطالبه گری در زندان هستند و در یک گفته تمامی زندانیان سیاسی باید از زندان آزاد شوند. فراخوان ما به همه همکاران، همه مردم و همه خانواده های دانش آموزان این است که با ما همصدا شوند و از این اعتراضات بر حق دفاع کنند.

زنده باد معلمان عزیز و گرامی


***********

اعتصاب کارگران پروژه‌ای شرکت ناورود در پتروپالایش کنگان

روز پنجشنبه پنجم خرداد ۱۴۰۱ همکاران داربست‌بند پروژه‌ای شرکت ناورود شاغل در پتروپالایش کنگان دست به اعتصاب زده و در حال تسویه حساب با کارفرما هستند. خواسته همکاران افزایش دستمزد و نوبت‌کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت و تغییر وضعیت نامناسب غذا و خوابگاه‌های غیربهداشتی بود که پیمانکار این شرایط را نپذیرفته است.

***********

تسلیت و همدردی خود با خانواده های جانباختگان ساختمان متروپل

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده های جانباختگان ساختمان متروپل اعلام داشته و خود را با اعتراضات مردم خشمگین این شهر به بساط مافیایی حاکم که آفرینننده چنین فجایعی است همراه میداند.
در واکنش به این فاجعه همکاران ما در پالایشگاه و پتروشیمی آبادان طی بیانیه ای تصویری اعلام کرده اند که در اعتراض به فاجعه متروپل و ابراز همدرددی با خانواده های جانباختگان اعتصاب خود را آغاز خواهند کرد.
در همین راستا امروز بعد از ظهر در شهر تجمعی خواهند داشت و اعتصاب خود را رسما اعلام خواهند کرد. شورای سازماندهی با حمایت از این اقدام همکاران در پتروشیمی و پالایشگاه آبادان و خواستهای اعلام شده در بیانیه اعتراضی آنها همه همکاران در مراکز نفتی را به پیوستن به این اعتصاب و ابراز خشم و نفرت خود به آنچه در آبادان اتفاق افتاده فرا میخواند. از نظر ما مردم، بساط مافیایی سرمایه داری حاکم و حمایتهای حکومتی از افراد چون عبدالباقی مالک ساختمان متروپل، عامل اصلی چنین فجایعی است.
مسببین این جنایت آشکار باید محاکمه شوند. کلیپ بیانیه همکاران ما در پالایشگاه و پتروشیمی آبادان را ملاحظه میکنید.

***********

ادامه اعتراضات نیروهای قرارداد موقت و معین نفت

نیروهای قرارداد موقت و معین نفت در ادامه اعتراضات قبلی، امروز چهارشنبه چهارم خرداد مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران تجمع کردند.
تجمع اعتراضی کارکنان قرارداد مدت موقت در اعتراض به مصوبه ضد کارگری هیات وزیران در افزایش ۱۰ درصدی حقوق است.
تجمع‌کنندگان شعار می‌دهند: «نه کارگریم نه کارمند زندگیمون هدر رفت»

***********

پیام دریافتی از همکاران در پارس جنوبی

باتوجه به گردوخاک شدید و افزایش شدید مشکلات ریوی و تنفسی برای افراد شاغل در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی و تعطیلی کلیه ادارات دولتی ولی ظلم به کارگران در عسلویه همچنان ادامه دارد و کارگران در شرایط سخت جوی و گردو خاک همچنان مشغول فعالیت هستند و هیچ کس جوابگوی کارگران نیست . به امید برچیده شدن نظام سرمایه داری حاکم بر ایران.

***********

تجمع کارگران قرارداد موقت صنعت نفت با خواست تعیین وضعیت شغلی و افزایش دستمزد

کارکنان قرارداد موقت صنعت نفت امروز شنبه سی و یکم اردیبهشت ماه در اعتراض به امتناع وزارت نفت از افزایش دستمزد به میزان مصوب وزارت کار، و با خواست تعیین وضعیت شغلی خود، مقابل ساختمان مرکزی این وزارت خانه تجمع کردند.

***********

اعتراض همکاران قرارداد مدت موقت

در شرکت های بهره برداری کارون، مارون و آغاجری

امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت همکاران قرارداد موقت در شرکت های بهره برداری کارون، مارون و آغاجری در اعتراض به افزایش ده درصدی دستمزدها دست به اعتراض زدند. این چندمین تجمع اعتراض آنها در روزهای گذشته است.
در اهواز تجمع همکاران مقابل ساختمان مناطق نفتخیز جنوب و در آغاجاری مقابل شرکت بهره برداری نفت و گاز برگزار شد.

***********

اعتراض همکاران و کارکنان قرارداد مدت موقت

شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و نفت و گاز مارون اهواز

همکاران و کارکنان قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و نفت و گاز مارون اهواز در اعتراض به وضعیت حقوقی خود مقابل ساختمان مرکزی مناطق نفتخیز جنوب ( چهار طبقه) تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این تجمع در پی فراخوان قبلی و در اعتراض به اعلام معاون وزیر نفت مبنی بر افزایش حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت بر اساس افزایش سالانه کارکنان دولت انجام شد.
در حالیکه در اکثر آیتم ها حقوق کارکنان مدت موقت بر اساس قانون کار محاسبه می شود اما در موضوع افزایش سالیانه نفت افزایش حقوق کارکنان دولت را ملاک افزایش سالیانه قرار داده است.
این همکاران روز شنبه بیست و چهارم اردیبهشت نیز در بعضی از شهرهای نفتی از جمله اهواز، گچساران و خارگ دست به تجمع زده و خواستار اعمال افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ بر اساس مصوبه شورای عالی کار شدند.

***********

اعتراضات ما مردم علیه سونامی گرانی بر حق است

سونامی و موج عظیم گرانی های کمرشکن، درد مشترک همه ما کارگران، معلمان، بازنشستگان و همه بخش های مردمی است.
دستمزدهای چندین بار زیر خط فقر زندگی بخش عظیمی از ما کارگران و ما مردم را به نابودی کشانده است.
در یک چنین شرایطی می بینیم که همکاران قرارداد موقت و قرارداد معین ما در نفت و کارگران شاغل در دستگاههای دولتی که قاعدتا باید مشمول قانون کار باشند، افزایش ۵۷ درصدی دستمزد مصوب شورای عالی کار که خود چند بار زیر خط فقر است، شامل حالشان نمی شود و گفته شده مزد آنها فقط ده درصد افزایش خواهد داشت.
از سوی دیگر همین مشکلات دامنگیر بازنشستگان هم هست. اجرای طرح همسان سازی و متناسب سازی با هزار دست انداز روبرو شده و انسانهایی که سالها کار کرده و الان باید در آسایش زندگی بگذرانند امروز نگران بدست آوردن لقمه نانی هستند.
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

تجمع پرسنل قراردادی مدت موقت نفت

پرسنل قراردادی مدت موقت نفت روز گذشته شنبه بیست و چهارم اردیبهشت در بعضی از شهرهای نفتی از جمله در اهواز، گچساران و خارگ دست به تجمع زده و خواستار اعمال افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ بر اساس مصوبه شورای عالی کار شدند.
در اهواز کارگران قرارداد موقت و مدت معین نفت و گاز و حفاری در برابر شرکت ملی مناطق نفت‌خیر جنوب در بلوار پاسداران تجمع کردند.
این تجمع با فراخوان قبلی و در پی تجمع اعتراضی روز ۲۱ اردیبهشت‌ماه کارگران قراردادی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران صورت گرفته است.

***********

اعتصاب همکاران در پالایش میعانات گازی آدیش و ستاره فاز ۱۱

از دیروز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، نیروهای مخزن سازی به پیمانکاری جاسم فرامرزی و رمضان کرمی در کنگان دست به اعتصاب زده و کارگاه را تعطیل کرده اند.
به گفته این نیروها کرمی و فرامرزی تا به الان به دروغ وعده افزایش دستمزدها را می دادند و شرایط بیست روز کار و ده روز استراحت را هم به ظاهر قبول کرده بودند. فرامرزی گفته بود ٣٨ درصد افزایش را اعمال می کنم اما لیست بیمه هایتان را عادی رد خواهم کرد. همکاران عزیز مراقب باشیم و فریب وعده های دروغین پیمانکاران را نخوریم.

***********

دومین روز اعتصاب نیروی های پیمانکاری پتروشیمی گچساران

بنا بر گزارشی که از همکاران خود در پتروشیمی گچساران دریافت کردیم، امروز این بخش از همکاران اعم از نیروهای استراکچر؛پایپینگ؛سیویل؛برق و ابزار دقیق که غالبا تحت نظر پیمانکاری های مختلف با کافرمایی شرکت پناه صنعت مشغول به کار هستند برای دومین روز پیاپی دست از کار کشیده و در اعتصاب بسر می برند.
به گفته آنها دستمزد نیروهای پروژه ای و پیمانی در مناطق دیگر تغییر کرده اما در پتروشیمی گچساران وضع به همان روال گذشته است.
با شروع اعتصاب از روز گذشته و علیرغم وجود نارضایتی های گسترده همکاران مان در این پتروشیمی؛ مدیران مجتمع برای استخدام نیروهای جدید فراخوان داده اند تا از این طریق نیروها را از ادامه اعتصاب ترسانده و صدای اعتراض آنها را خاموش کنند.

***********

تجمع اعتراضی در پتروشیمی تبریز

کارگران شرکتی پتروشیمی تبریز امروز یکشنبه هجدهم اردیبهشت در اعتراض به پایین بودن دستمزدها و اختلاف فاحش و بسیار زیاد حقوق خود با کارکنان رسمی مقابل ورودی این پتروشیمی دست به تجمع زده اند.
در حالی که دستمزد کارگران شرکتی با همه مزایا به ده میلیون تومان هم نمی رسد اما پرسنل رسمی حتی تا ۴۷ میلیون تومان هم دریافت می کنند. علاوه بر این کارانه کارگران ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده در صورتی که رقم کارانه برای پرسنل رسمی پتروشیمی تبریز ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
دست این فاسدان رانت خور که کاری جز استثمار ما و پایین نگه داشتن دستمزدهای ما را ندارند از سفره خود کوتاه می کنیم.

***********

اعتصاب در پتروشیمی گچساران

بنا بر اخبار رسیده امروز شنبه هفدهم اردیبهشت شمار زیادی از همکاران پروژه ای جوشکار ساخت مخازن و همکاران برق و ابزار دقیق در پتروشیمی گچساران وارد اعتصاب شده و کارگاهها را تعطیل کردند.
این همکاران تا این لحظه هنوز حقوق اسفند سال گذشته و عیدی و سنوات شان را دریافت نکرده اند. همچنین خواسته دیگر آنها افزایش دستمزد و تغییر نوبتکاری ها از بیست و شش روز کار چهار روز استراحت به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت هستند.

***********

پیام دریافتی از همکاران در پالایشگاه ان جی ال ۳۱۰۰

باسلام
ما کارگران پروژه ای آی جی سی چشمه خوش دهلران امروز به طور کامل کارگاه را تعطیل کردیم.
تا امروز صبح وعده داده بودن که تا آخر هفته با شرایط شما موافقت میکنیم اما امروز شنیدیم که کیانی و طباطبایی از تهران با مدیر پروژه تماس گرفته و گفته اند به پیمانکاران پروژه بگویید زیر بار شرایط کارگران نروند.
بیدکانی سرپرست کارگاه و کمایی هم اعلام کردن دستمزد و شرایط کار تغییر نمیکند و هر کس ناراضی است میتواند تسویه حساب کند.
به همین دلیل همگی متفقاً کار را تعطیل کردیم.

***********

اعتصاب در حال گسترش است

نیروهای ساخت مخزن و پایپ راک پتروشیمی اسلام آباد غرب هم به اعتصاب پیوستند.
همچنین نیروهای پیمانکاری شیروانی پتروشیمی دماوند در فاز دو عسلویه هم دست از کار کشیدند.
افزایش دستمزد و بیست روز کار ده روز استراحت مطالبه اصلی ماست.

***********

قطعنامه مشترک تشکل‌های کارگران، معلمان و زنان

به مناسبت روز جهانی کارگر سال ۱۴۰۱

"وضعیت موجود دیگر حتی ذره‌ای قابل تحمل نیست و باید قاعده‌ی حاکم را بر هم زد و با زیر و رو کردن مناسبات کنونی، دنیایی از نو بنا کرد.".
این روح حاکم بر همه مبارزات واعتراضات کارگران، معلمان، بازنشستگان، زنان، دانشجویان و دیگر توده‌های ستمدیده مردم ایران است که هر روزه بیش از پیش سر بر میکشد و وضعیت جهنمی موجود را به مصاف می‌طلبد.
سال‌هاست اعتراض وجدال برای تغییر به سیمای اصلی جامعه ما تبدیل شده است و کارگران و معلمان و اکثریت جامعه‌ی ایران امید به حکومت را برای ذره‌ای بهبود شرایط از دست داده و اعتراضات خیابانی را تنها تکیه‌گاه خود برای تحقق مطالبات‌شان قرار داده‌اند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

کارگران پروژه‌ای شرکت IGC به اعتصاب پیوستند

برابر خبرهای منتشر شده تمامی همکاران پروژه ای در واحدهای اجرایی و اداری پروژه گازی ان جی ال ۳۱۰۰ دشت عباس دهلران دست از کار کشیده اند.
سرمایه گذار این پروژه صندوق‌های بازنشستگی نفت است و کارفرمای اصلی شرکت پترو پالایش دهلران است.
به نقل از برخی همکاران، این شرکت پس از بالا گرفتن اعتراضات همکارانمان و تصمیم برای آغاز اعتصاب؛ از طریق پیمانکاران خود کارگران معترض را به اخراج تهدید کرده است.

***********

محمد همکار پروژه ای ما گزارش میدهد:

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای سازماندهی اعتراضات اینجا کلیک کنید.
اکثر پتروشیمی های عسلویه طبق خواسته های مطرح شده موفق شدند پیمانکاران مفتخور را به عقب نشینی وادار و بیست و روز کار و ده روز استراحت را تحمیل کنند و با افزایش حقوقهایشان با آنها تمدید قرارداد شد. کارگران فاز چهارده هنوز به نتیجه نرسیده اند و اعتراضشان ادامه دارد. همچنین در هفتم و هشتم اردیبهشت همکاران ما در پالایشگاه بهبهان و پالایشگاه بزرگ نفت ستاره بندرعباس به اعتصاب پیوستند. باقی مطالبات ما از جمله بهبود وضع خوابگاهها و غذا و استاندارد قابل قبول کاری و زیستی، ایمنی محیط کار و سرویس های امن ایاب و ذهاب بر جای خود باقیست. هر قدم عقب نشینی پیمانکار ضربه ای به بساط این مفتخوران و تضعیف آنهاست. اعتراضات ما ادامه دارد. اینبار دیگر کارگاهها را ترک نمیکنیم. بلکه می مانیم و تجمع میکنیم و حقمان را میگیریم. مجمع عمومی و انتخاب نماینده قدم مهم پیش روی ماست. بساط پیمانکاران باید جمع شود. زنده باد اعتصاب

محمد کارگر پروژه ای نفت

***********

لیستی از مراکز اعتصابی همکاران پروژه ای ما در نفت:

- کارگران پیمانی پروژه ای نفت در نیروگاه BOO در عسلویه
- کارگرن داربست‌بند پروژه‌ای شرکت ناورود که در پتروپالایش کنگان
- کارگران پروژه‌ای پیمانی شاغل پتروشیمی بوشهر
- کارگران پتروکیان راکی در پتروشیمی هنگام
- کارگران داربست‌بند پیمانکاری علیخانی شاغل در پتروشیمی کیان واقع در عسلویه
- دو پتروشیمی پترو کیان
- کارگران شرکت فرجود ( پیمانکاری منوچهر موسوی ) سایت ۱ پتروشیمی بوشهر در عسلویه جاده پارسیان به کنگان
- اعتصاب کارگران پروژه‌ای شاغل در فاز ۱۳ عسلویه
- کارگران پروژه‌ای ساخت مخازن سبز عسلویه - کارگران پیمانکاری و...

***********

اعتصاب همکاران پروژه‌ای ای ناورود در پتروپالایش کنگان

امروز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ همکاران داربست‌بند پروژه‌ای شرکت ناورود که در پتروپالایش کنگان کار میکنند نیز دست به اعتصاب زدند. افزایش دستمزدها و بیست روز کار و ده روز استراحت خواست سراسری ما کارگران پروژه ای است. گفتنی است که از روز گذشته که اعتصابات سراسری خود را استارت زده ایم تعدادی از پیمانکاران مجبور به بستن قرارداد جدید با همکاران ما بر مبنای افزایش مزد و شیفت کاری ٢٠ روز کار و ده روز استراحت شده اند. اعتصاب ما سراسری است و تا به خواستهایمان نرسیم به اعتراضاتمان ادامه میدهیم. وعده قبول نمیکنیم و باید عمل شود.

***********

اعتصاب همکاران پروژه ای پیمانی ما در نیروگاه Boo در عسلویه

امروز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت همکاران پروژه ای ما که با پیمانکاری بهروز لیموچی در نیروگاه سیکل ترکیبی Boo عسلویه کار میکنند نیز دست به اعتصاب زدند.
خواست فوری همکاران پروژه‌ای ما در نفت افزایش دستمزد ها و نوبت‌کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت است.. ما کارگران پروژه این نفت به خلف وعده ها و بدتر شدن وضع زندگی خود بخاطر گرانی ها و شرایط دشوار کاری اعتراض داریم. ما تجربه اعتصاب سال گذشته را داریم و تاکید میکنیم که تخلیه خوابگاهها باعث پراکنده شدن ما میشود. در سال گذشته هر جا که ماندیم بهتر نتیجه گرفتیم. بنابراین تاکید ما بر اعتصاب، حضور در محل و برپایی تجمعات و تصمیم گیری جمعی در مجامع عمومی مان و برگزیدن نمایندگان منتخب خود در مجامع عمومی مان برای پیشبرد تصمیمات جمعی مان است. تاکید ما بر اتحاد و همبستگی است.

***********

اعتصاب به پتروکیان هم رسید

بنا بر اخبار دریافتی امروز پس از این که مشخص شد علیخانی پیمانکار فاز دو پتروشیمی پترو کیان حاضر به پذیرش افزایش دستمزدها و شرایط کاری همکاران نیست همگی داربست بندان پروژه با تعطیلی کارگاه به اعتصاب پیوستند.
گفته می شود این شرکت پیمانکاری از بستگان علیرضا علیخانی عضو هیات مدیره پترو کیان است که به نمایندگی از یکی از سهامداران اصلی حضور دارد. حذف و برچیده شدن شرکت های پیمانکاری از خواست های اصلی ماست.
دست این فاسدان رانت خور که کاری جز استثمار ما و پایین نگه داشتن دستمزدهای ما را ندارند از سفره خود کوتاه می کنیم.

پیش بسوی گسترش اعتصابات

***********

سوت آغاز اعتصاب به صدا در آمد

برابر اخبار رسیده امروز یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ همکاران پروژه‌ای ما شاغل در شرکت فرجود (پیمانکاری منوچهر موسوی) در سایت یک پتروشیمی بوشهر در عسلویه جاده پارسیان به کنگان دست از کار کشیده و با ترک کارگاه به خوابگاهها بازگشتند.

***********

همکاران ما با اعتراضاتشان به پیشواز اعتصاب سراسری پنجم اردیبهشت میروند

١١ اردیبهشت روز جهانی کارگر را گرامی میداریم

همانطور که قبلا اعلام کردیم ما کارگران پیمانی پروژه ای نفت برای پیگیری مطالباتمان و در اعتراض به تعرض هر روزه به زندگی و معیشت خود به استقبال اعتصاب سراسری برای روز پنجم اردیبهشت میرویم. در پی این تصمیم همکاران ما در پالایشگاه اصفهان، فازهای گازی عسلویه و پتروشیمی بوشهر واقع در میانه شهرهای عسلویه و کنگان) به استقبال اعتصاب سراسری رفته و از هم اکنون وارد اعتصاب شده اند تا عزم راسخ خود را جهت پیگیری مطالباتشان به پیمانکاران مفتخور نشان دهند. شیفت کاری بیست روز کار و ده روز مرخصی و افزایش حقوقها در سطوح اعلام شده ما کارگران پیمانی، از جمله مطالبات فوری ماست و باز هم تاکید میکنیم که حقوقها باید متناسب با نرخ واقعی هزینه های زندگی و افزایش هر روزه آن افزایش یابد و مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱٦ میلیون باشد. همچنین باید به امیتی کردن مبارزات و تهدید همکاران به اخراج بخاطر طلب حق و حقوق شان خاتمه داده شود و شرایط کاری و زیستی در محیطهای کار و زندگی انسانی باشد. از جمله ما خواستار بهبود قابل قبول خوابگاهها، غذاخوریها و وضع غذا در کمپ ها هستیم.
در عین حال ما نیز همچون معلمان و بازنشستگان بر خواستهایی چون درمان رایگان و تحصیل رایگان و داشتن حق مسکن به عنوان حقوق پایه ای همه کارگران و همه مردم و خاتمه دادن به پرونده سازیهای امنیتی تاکید داریم و خواستار آزادی کارگران زندانی، معلمان زندانی و همه زندانیان سیاسی هستیم.
در آخر با تاکید بر دو خواست اساسی خود کوتاه شدن دست پیمانکاران و لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی در مراکز نفتی و برای پیگیری مطالباتمان همراه با معلمان عزیز به استقبال روز جهانی کارگر میرویم. اول ماه مه روز همه ما کارگران و همه مردم درد کشیده از بردگی و استثمار است. همه با هم این روز را گرامی بداریم.

***********

ما کارگران پروژه ای (پیمانی) نفت اعتراضات گسترده خود را آغاز میکنیم

در اطلاعیه خبری قبلی از تدارک اعتصابی گسترده از سوی همکارانمان در نفت برای اعتصاب و پیگیری مطالبات خبر دادیم.
تاکید ما بر افزایش حقوقها متناسب با رشد واقعی قیمت ها و اینکه دستمزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱۶ میلیون باشد و شیفت کاری بیست روز کار و ده روز استراحت و دیگر مطالبات پاسخ نگرفته ما کارگران پروژه ای بود.
اکنون فراخوان دیگری از جانب بخشی دیگری از همکاران پروژه ای و پیمانی نفت به اعتصاب سراسری و تخلیه کارگاهها برای پنجم اردیبهشت داده شده است که بر دو محور بیست روز کار و ده روز استراحت و افزایش ۵۷ درصدی دستمزد اعلام شده سراسری است. ضمن اینکه تاکید کرده اند که اگر تا قبل از پنجم اردیبهشت به این دو خواست آنها پاسخ داده شود، کمپینی برای سال ۱۴۰۱ نخواهند داشت.
البته ممکن است از نظر آنها در صورت پاسخ گفتن به دو موضوعی که طرح کرده اند، کمپینی در کار نباشد، اما از نظر ما صرف این دو خواست کافی نیست که همه مشکلات را فیصله یافته بدانیم.
علاوه بر این فراخوانها مدتی است که اعتراضات در این گوشه و آن گوشه مراکز نفتی و پالایشگاهی وسیع است و نفت آرام و قرار ندارد و هر روزه در این گوشه و آن گوشه آن اعتراض و مبارزه است.
همه اینها حاکی از فضای انفجاری اعتراض در نفت است. بخاطر اینکه بخش زیادی از وعده های داده شده عملی نشده است.
در خیلی جاها هنوز همکاران ما با شیفت کاری ۲۴ روز کار و ۶ روز استراحت کار میکنند. بعلاوه اینکه قیمت ها روز به روز افزایش می یابد و تورم بیداد می کند و سطح زندگی و معیشت ما کارگران و ما مردم بشدت نزول کرده است و امروز پیمانکاران چپاولگر حتی همان افزایش ۵۷ درصدی دستمزد اعلام شده دولتی را هم که خود زیر خط فقر است، قبول نکرده و در برابر اعتراض همکاران چماق اخراج را بدست گرفته اند و با گفتن اینکه وضع همین است نمیخواهید تسویه حساب کنید.سعی میکنند اعتراضات ما را عقب بزنند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی بر ضرورت اعتصابی سراسری در برابر تعرضات هر روزه بر زندگی و معیشت کارگران تاکید دارد.
ما همانطور که اعلام کردیم برای اعتصابات روزهای دوم و پنجم اردیبهشت و برای گرامیداشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر آماده می شویم و تاکید ما بر اعتصابی قدرتمند و سراسری است. تاکید ما بر تجمع در مقابل کارگاهها و پالایشگاه هاست.
تاکید ما بر تشکیل مجامع عمومی و تعیین نمایندگان منتخب مجامع عمومی مان برای نمایندگی شدن در مذاکراتی است که با کارفرمایان و پیمانکاران خواهیم داشت.
با چنین تدارکی از مبارزه ما به استقبال روز جهانی کارگر میرویم و همصدا با همکاران خود در سراسر ایران وهم طبقه ای هایمان در جهان این روز را گرامی میداریم.

همکاران!
ما تجربه سال گذشته را داریم. دیدیم که تخلیه خوابگاهها جواب نیست. بلکه جواب مجامع عمومی قدرتمندی از نوع مجمع عمومی همکارانمان در هفشجان و دیگر مراکز کارگری است. با چنین قدرتی است که میتوانیم اعتصاب خود را تا رسیدن به مطالباتمان سازمان یافته و متحد به جلو ببریم. ما خواستار کوتاه شدن دست پیمانکاران از محیط های کار و قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی هستیم و هر قدم از پیشروی ما گامی در جهت تضعیف بساط پیمانکاران مفتخور است. کانال شورای سازماندهی، کانال شما و صدای اعتراض شماست.

با این کانال در ارتباط باشید.

یک اردیبهشت ۱۴۰۱

***********

ادامه اعتراضات کارکنان نوبتکار بهره برداری نفت و گاز

امروز چهارشنبه ۳۱ فروردین ماه، کارکنان نوبت کار شرکت های بهره برداری نفت و گاز کارون، گچساران، مارون و مسجدسلیمان با مطالبه تثبیت شیفت های دوازده ساعت دست به اعتراض زدند.
این همکاران نسبت به تغییر ساعت کاری به شیفت های چرخشی هشت ساعته و همینطور عدم رسیدگی به مطالبات شغلی و معیشتی شان معترض هستند.

***********

فراخوان همکاران به اعتصاب

برای دوم اردیبهشت ماه آماده می شویم

این بار ما کارگران نفت و گاز در اعتراض به عدم افزایش دستمزدهایمان و بی پاسخ ماندن خواستها و مطالباتمان از روز دوم اردیبهشت وارد اعتصاب میشویم. پیمانکارن مفتخور حتی از افزایش دستمزد تایید شده شورای عالی کار که ۵٧ درصد اعلام شده امتناع میکنند.
بسیاری از شرکت ها به کارگران خود گفته اند ما افزایش حقوقی برایتان نخواهیم داشت. این درحالی است که قیمت اجناس سرسام آور افزایش یافته و این افزایش ها سیر صعودی دارد.
در مقابل قلدری های پیمانکاران در بعضی کارگاهها همکاران ما دست از کار کشیده و تسویه حساب کرده اند. در برخی شرکت ها نیز در درون شرکت دست به اعتصاب زده اند. برای آن که تصویر روشن تری از اوضاع داشته باشیم به اخبار زیر توجه کنید:
- بنا بر گزارش همکاران در شرکت ناورود در پتروشیمی کنگان سطح دستمزدها بسیار پایین و مزد را برا اساس ٣۰ روز کار محاسبه میکنند. یعنی در آنجا ۲۴ روز کار است و شش روز استراحت.
- فیترهای پتروپالایش کنگان در شرکت فولاد کوشان ۲۲ روز کار میکنند بدون تو راهی ولی در همانجا جوشکاران با ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی کار میکنند.
- روز ٢۵ فروردین همکاران ما در پتروشیمی آرین متانول با خواست افزایش دستمزد دست به اعتصاب زدند. در برابر اعتصاب کارگران پیمانکاران خواستند که تا روز ۲٧ فروردین سر کار بروند تا به آنها پاسخ داده شود. بعد هم با قلدری به کارگران اعلام کردند یا سر کار بروید و یا تسویه حساب کنید.
- در سایت ۱ پتروشیمی بوشهر نیز در برابر اعتصاب همکاران، پیمانکاران تهدید کرده اند که با کسانیکه سرکار برنگردند تسویه حساب میشود و به جای آنها نیروی جدید خواهند گرفت.
- روز جمعه ۲۶ فروردین‌ حدود ۴۰۰ نفر از همکاران پروژه ساخت مخازن در پالایشگاه آدیش کنگان ( پیمانکاری جمشید ممبینی؛ شرکت مبین صنعت کوشای اسپانه) در اعتراض به عدم افزایش ۵٧ درصدی دستمزدها در حرکتی اعتراضی کار را تعطیل و با پیمانکار پروژه تسویه حساب کردند. پیمانکار پروژه فقط حاضر به افزایش ۱۰ درصدی دستمزدها بودند که با اعتراض همکاران روبرو شد. در مقابل این موضع پیمانکار همکاران ایستاده و گرفتن کار در این شرکت را تحریم کرده اند.
- همکاران در پتروشیمی بوشهر نیز خواستار بیست روز کار و ده روز استراحت و افزایش حقوق ٣٧ درصدی هستند و بر اعتصاب متحدانه برای روز دوم اردیبهشت تاکید دارند.
-همکاران ما در ساختار صنعت پتروشیمی ارین متانول با خواست افزایش دستمزد دست به اعتصاب زدند. در مقابل حسن نیا رئیس شرکت اعلام کرده است که شرایط همین هست که هست و هر کسی ناراضی است تسویه حساب کند و برود و کارگران هم کوتاه نیامده و به اعتراض خود ادامه میدهند همه اینها نشان میدهد که نیروهای هر شرکت به تنهایی نمیتوانند با قلدری های پیمانکاران مقابله کنند.
پیمانکاران چپاولگر متحد عمل می کنند و ما هم باید متحد باشیم تا بتوانیم تعرضات هر روزه به زندگی و معیشتمان را عقب زنیم.
در مراکزی کارگران روز دوم اردیبهشت را به عنوان روز اعتصاب و اعتراض به زورگویی های پیمانکاران اعلام کرده اند.
"شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی "همصدا با این نیروها از همه همکاران میخواهد که متحدانه کنار یکدیگر بایستند و با اعتصاب قدرتمند خود و نشستن در مقابل کارگاههایشان مقابل قلدری های پیمانکاران چپاولگر بایستند و این روز را به روز نمایش اتحاد و همبستگی خود تبدیل کنند.
همکاران! خواست ما کارگران پروژه ای و پیمانی کوتاه شدن دست پیمانکاران و لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی در مراکز نفتی است.
ما خواستار افزایش حقوقها متناسب با نرخ واقعی هزینه های زندگی و افزایش هر روزه آن هستیم و همانطور که قبلا هم اعلام کرده ایم مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱٦ میلیون باشد. در عین حال درمان رایگان و تحصیل رایگان و داشتن حق مسکن حقوق پایه ای همه کارگران و همه مردم است.
همچنین باید به امنیتی کردن مبارزات و تهدید کارگر به اخراج بخاطر طلب حق و حقوقش خاتمه داده شود.
ما خواستار شرایط انسانی کاری و زیستی در محیط کار و زندگی مان هستیم. خوابگاهها و غذاخوریها و وضع غذا باید بهبود قابل قبولی پیدا کنند. هنوز در بعضی کارگاهها همکاران ما جای مناسبی برای غذاخوری ندارند و باید در گرما و سرما در محیط باز غذای خود را میل نمایند.
ما با تاکید بر این مطالبات از همه همکاران میخواهیم که در روز ۱۱ اردیبهشت، روز جهانی کارگر در مقابل کارگاهها و دفاتر مناطق ویژه اقتصادی جمع شویم و حق و حقوقمان را طلب کنیم و همصدا با همه کارگران و همه مردم و هم طبقه ای هایمان در سراسر جهان روز جهانی کارگر، اول ماه می را گرامی بداریم!

***********

اعتراض همکاران پروژه ساخت مخازن در پالایشگاه آدیش کنگان

بنا بر اخبار منتشره حدود ۴۰۰ نفر از همکاران پروژه ساخت مخازن در پالایشگاه آدیش کنگان ( پیمانکاری جمشید ممبینی؛ شرکت مبین صنعت کوشای اسپانه) امروز جمعه ۲٦ فروردین‌ در حرکتی اعتراضی کار را تعطیل و با پیمانکار پروژه تسویه حساب کرده اند.
اعتراض این همکاران به عدم افزایش ۵۷ درصدی دستمزد‌ها از سوی کارفرما بوده است. پیمانکار پروژه فقط حاضر به افزایش ۱۰ درصدی دستمزدها بوده که مورد موافقت کارگران قرار نگرفته است.

***********

پیام دریافتی از کارکنان عملیات مناطق نفت خیز جنوب

سلام به گردانندگان کانال شورای سازماندهی اعتراضات کارگران نفت
از نیروهای معاونت خدمات تعمیرات و نگهداری واحد تعمیرات خطوط لوله نفت و گاز کارون هستم.
من و همکارانم لازم دیدیم توضیحی در مورد اعتراض اخیرمان برای انتشار در کانال شما ارائه بدهیم.
روز دوشنبه بیست و دوم فروردین ما و گروه دیگری از همکاران رسمی و پیمانی در نفت و گاز مارون - آغاجری و گچساران نسبت به تغییر شیفت ها از دوازده ساعت کار به هشت ساعت دست به اعتراض زدیم.
ممکن است این سوال پیش آمده باشد که چرا ما در این اعتراض خواهان آن شدیم که ساعت کارمان بیشتر شود!
قبل از شیوع کرونا شیفت های کار ما چرخشی به شکل نوبتکاری در سه شیفت هشت ساعته بود که الان تقریبا دو سال است با بخشنامه معاونت برنامه ریزی و منابع انسانی شیفت ها تغییر کرده و دو نوبتکار صبح و شب گردان به جای شیفت چرخشی شدیم.یعنی به جای سه شیفت هشت ساعته به دو شیفت دوازده ساعته تغییر کردیم.
نکته اول این که در شیفت های فعلی حق شیفت بیشتری دریافت میکنیم و بنابراین از نظر اقتصادی و دریافتی بیشتر به نفعمان است.
دوم این که قبلا در نوبتکاری سه شیفت ما باید دوازده روز کار میکردیم و چهار روز به استراحت میرفتیم اما در شیفت دوازده ساعته الان چهار روز کار کرده و چهار روز اصطلاحا رست یا همان استراحت میرویم و به این ترتیب ساعت بیشتر و روزهای بیشتری در کنار خانواده هستیم.
سومین مسئله به بحث امنیت جانی و خطرات جاده ای بر میگردد.وقتی که سه شیفت بودیم برای هر شیفت سی و شش سرویس برای جمع آوری ما لازم بود اما الان شانزده سرویس این کار را انجام میدهند پس با این حساب خطر تصادفات جاده ای ما تقریبا به نصف رسیده است.
چهارم اینکه به دلیل مشکلات اقتصادی و پایین بودن حقوق ها برخی از ما که بخصوص فرزند دانشجو یا فرزند آماده ازدواج داریم مجبور هستیم برای این که بقول معروف دخلمان با خرجمان بخواند شغل آزاد هم داشته باشیم.
تعداد زیادی از همکاران ما در روزهای استراحت در آژانس و اسنپ کار می کنند یا تعداد دیگری کار جوشکاری و تعمیرات پمپ و برقکاری و مکانیکی کار میکنند بنابراین در نوبتکاری دو شیفته فرصت بیشتری داریم که به کار دوم خود برسیم.
امیدواریم که با این توضیحات دلیل اینکه همچنان میخواهیم تن به کارکرد دوازده ساعته و دو شیفته شدن بدهیم شفاف و روشن شده باشد.

***********

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت نفت در سراسر کشور

روز ۲۳ فروردین ماه گروههایی از بازنشستگان نفت مقابل ساختمان صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان نفت در شهرهای تهران، کرمانشاه، اهواز، کرج و چند شهر دیگر تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این تجمعات در اعتراض به پایین بودن مستمری ها بوده است. همچنین بازنشستگان در اعتراضات امروز خود خواهان اجرای طرح همسان‌سازی در مورد بازنشستگان صنعت نفت شدند.

***********

تجمع در مقابل ساختمان چهار طبقه مناطق نفتخیز

امروز دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ گروهی از پرسنل رسمی واحدهای عملیات و بهره برداری شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در مقابل ساختمان این شرکت دست به تجمع زدند.
شیفت کاری این کارکنان ۸ ساعته بوده و در دوران کرونا به ۱۲ ساعته تغییر پیدا کرده بود. همکاران رسمی در مناطق نفتخیز خواهان باقی ماندن و تثبیت در شیفت های ۱۲ ساعته فعلی خود هستند.

***********

بیانیه بمناسبت فرارسیدن اول ماه مه، روز جهانی کارگر

اول ماه مه روز جهانی کارگر از راه می رسد. روزی که نماد مبارزه ما کارگران برای یک زندگی بهتر و انسانی است.
این روز متعلق به همه ما زنان و مردان کارگر و فرصتی برای پیوند و همبستگی از یک طرف و سر دادن فریاد اعتراض به نابرابری ها و بی عدالتی های موجود از طرف دیگر است.
دولت و حکومت با همه جناح ها و دسته جات غارتگرش بیش از پیش به طبقه کارگر و مزد بگیران هجوم آورده و کمر به نابودی ما بسته است.
سیستم موجود در اشکال گوناگون از جمله تعیین دستمزد ناچیز و فلاکت آوری که با تورم واقعی فاصله نجومی دارد، بودجه ای انبساطی برای اقلیت حاکم و انقباضی برای عامه مردم، نا امنی شغلی و قراردادهای موقت، بیکار سازی و اخراج های گسترده و … مصیبت های فراوانی را بر سرمان آوار کرده است؛ در حالی که خود و اعوان و انصارشان از همه ثروت های عمومی برخوردارند و از حاصل رنج و زحمت و مشقت ما هر روز سهم بیشتری می برند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

اعتراض در پتروشیمی ایلام

همکاران ما در پتروشیمی ایلام، یکشنبه ۱۴ فروردین در اعتراض به عدم پرداخت عیدی و پاداش پایان سال شان تجمع کردند.
این همکاران به صورت روزمزد در یک شرکت پیمانکاری در مجتمع پتروشیمی ایلام مشغول به کار هستند که این شرکت تاکنون از پرداخت عیدی و پاداش آنها خودداری کرده است.
بنا بر گفته این همکاران، عیدی، مزایا و پاداش سنوات باقی کارگران مجتمع پرداخت شده است و کارفرما علیرغم وعده های قبلی خود اکنون در اقدامی تبعیض آمیز از واریز عیدی و پاداش آنها خودداری کرده است.
به دنبال عمل نکردن کارفرما به وعده پرداخت عیدی و پاداش پایان سال همکاران روزمزدمان در پتروشیمی چوار استان ایلام، اعتراض این دسته از همکاران بالا گرفته و امروز در اقدامی اعتراضی روبروی استانداری ایلام دست به تجمع زده اند.
ظاهرا با وجود وعده هایی که قبلا در اسفند ماه داده شده بود اما اکنون مدیریت شرکت پتروشیمی ایلام، به عنوان شرکت پیمانکاری مادر، حاضر به پرداخت عیدی این دسته از کارگران نیست و گفته است منتظر دستور پرداخت از تهران هستیم و اگر موافقت شود مبلغی به عنوان عیدی پرداخت خواهیم کرد.