افق روشن
www.ofros.com

ضرب وشتم کارگران صنایع اراک و افزایش بی سابقه قیمت نان

آژانس ایران خبر                                                                                  چهارشنبه ٢٠ آبان ۱٣٨٨


ضرب وشتم زنان کارگران شرکت صنایع اراک توسط نیروهای ضد شورش

بیش از ١٠٠ نفر از کارگران شرکت صنایع اراک در اعترا ض به عدم پرداخت حقوق و معوقات خود روز دوشنبه ۱٨ آبان در مقابل استانداری و سپس در حیاط استانداری مرکزی تجمع کردند.
گفته می شود كه حدود ٢٠٠ نفر از كارگران این شركت پنج ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده اند. لازم به ذكر است كه در این تجمع ٣٠ نفر از زنان کارگران نیز شركت داشتند كه برای داخل شدن به استانداری به سمت حیاط رفتند. آنها شعار میدادند: ”دروغ میگید دروغ میگید” ” مرگ برشهرجردی ”
به دنبال این اقدام , نیروهای ضد شورش مستقر در استانداری به آنها هجوم برده و 4 نفر از زنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این زنان اکنون در حال طرح موضوع خود در پزشک قانونی هستند .
لازم به ذكر است كه مدیر شرکت صنایع اراک در ١٩ مهر ماه گذشته با درج اطلاعیه ای در روزنامه اطلاعات انحلال این شرکت را اعلام کرد.

افزایش بی سابقه قیمت نان در ایران

قیمت نان در ایران به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. افزایش قیمت آرد دولتی و نیز قطع سهمیه آرد دولتی برخی نانوایی ها و فروش آرد آزاد به آنها، چاره ای برای نانوایان، به جز افزایش قیمت باقی نگذاشته و به دلیل عدم تحقق وعده های دولت، نان گران شده است. هم اکنون در تهران، در مناطق مرکزی شهر، نان سنگک با قیمت ٧٠٠ تا ١٠٠٠ تومان به فروش می رسد و قیمت نان بربری از ٣٠٠ تومان فراتر رفته است. نانهای فانتزی با افزایش قیمت بیشتری مواجه شده اند و قیمت آن دو تا سه برابر شده است. این در حالی است که میانگین درآمد یک کارگر در تهران حدود ٣٠٠ هزار تومان است و اگر او بخواهد روزانه فقط ٣ عدد نان بخرد، باید ماهانه ٢٠ درصد از درآمد خود را فقط صرف خرید نان کند که این مساله عمق فاجعه را نشان می دهد. افزایش بی سابقه قیمت نان در ایران در شرایطی رخ داده که هنوز اجرای طرح دولت برای حذف یارانه ها و واقعی کردن قیمتها شروع نشده و مردم نگران تبعات این طرح بر روی قیمتها هستند.

آژانس ایران خبر - ۱۳۸۸/۸/۲۰