افق روشن
www.ofros.com

امضاء طومار کارگران به ٢٣ هزار نفر رسید


رادیو فرانسه                                                                                                           شنبه ٨ مهر ١٣٩١

گفتگو با علیرضا نوایی، فعال اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در پاریس

  گوش کنید ...

به گزارش خبر گزاری ایلنا، این ٣ هزار نفر کارگراز استان قزوین با امضای طوماری، خواهان افزایش حداقل دستمزد‌ها بر اساس تورم واقعی و متناسب برای تامین شرافتمندانه سبد هزینه یک خانوار چهار نفره شدند.
در نامه ضمیمه این طومار که خطاب به وزیر کار تنظیم شده، آمده است: « از یک سال و نیم پیش با آغاز فاز اول طرح قطع یارانه‌ها، اقلام و کالاهای اساسی زندگی چندین برابر افزایش قیمت یافته است و این در حالی است که حتی در طول این مدت میانگین دستمزد کارگران حتی نسبت به سال‌های قبل از اجرای فاز اول قطع یارانه‌ها نیز کاهش پیدا کرده است.»
بر اساس این گزارش این کارگران از واحدهای تولیدی همچون فرش پارس، هفت الماس، قفل کار، ایساکو، سلیکات، نشاسته البرز، بسته بندی البرز، پرسیلندر، نیروی محرکه، فرنخ، مه نخ، نازنخ، بازنشسته‌های ایران ریسه، اسوه ایران، نخ الوند، کالی شویی، رامو، ایران چوب، نخ البرز، گاز کنترل، تک تاز موتور، بافنندگان قزوینی، دارو شیشه، مهرام و کارتن پارس و... این طومار را امضا کردند.

***

"علیرضا نوایی " فعال اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در پاریس در گفت وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه می گوید، این طور در واقع به نوعی اعتراض به شرایط دردناکی است که کارگران در ایران دچار آن هستند.
او با اشاره به این که حداقل دستمزد برای کارگران در ایران زیر خط فقر است گفت:« حداقل دستمزد برای کارگران ٣٨٩ هزار تومان تعیین شده ، این در حالی است که شهرداری تهران اعلام کرده حداقل هزینه برای یک خانوده چهارنفری در این شهر، حدود یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان است.»
این فعال کارگری معتقد است که کارگران در ایران تا دستیابی به حداقل خود، باید به اعتراضات ادامه دهند.