افق روشن
www.ofros.com

جانباختن یک کارگر دیگر و تجمع كارگران در شوشتر و خرمشهر


پایگاه خبری - ایلنا                                                                                      چهارشنبه ۴ آبان ماه ١٣٩٠

مرگ کارگرنصاب اتاقک آسانسور

سقوط ناگهانی اتاقک آسانسور در ساختمان ١٠ طبقه در حال ساخت بعد از ظهر امروز مرگ کارگر نصاب اتاقک را به دنبال داشت به گزارش پایگاه خبری ١٢۵، این حادثه امروز٣ آبان ماه در خیابان ولیعصر، خیابان عطاراتفاق افتادعابدین شجاعی پور افسر آماده منطقه ٣ عملیات آتش نشانی تهران گفت: هنگامی که کارگران در این ساختمان در حال نصب و قرار دادن اتاقک آسانسور بودند و یکی از آنها درون اتاقک کارهای فنی را انجام می داد حادثه رخ داد. وی افزود: سقوط ناگهانی اتاقک آسانسور موجب مرگ کارگر فنی شد که درون اتاقک مشغول کار بود.

-----------------------

تجمع جمعی از كارگران در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه خود

دبیر اجرایی خانه کارگر استان خوزستان گفت: در پی عدم محاسبه سنوات بیمه‌ای جمعی از کارگران کارخانه نی بر کشت صنعت کارون شوشتر این کارگران مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند.
آقایار حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا گفت: حدود ۲۰۰ نفر از کارگران نی‌بر به دلیل عدم محاسبه سنوات بیمه‌ای از سال‌های گذشته تاکنون که به صورت فصلی مشغول به کار بوده‌اند دست از کار کشیدند و در مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند.
وی همچنین از اخراج تعدادی از کارگران متروی اهواز خبرداد و افزود: بیشتر این کارگران بومی‌استان هستند که خواستار دریافت حقوق معوقه خود می‌باشد. دبیر اجرایی خانه کارگر در بخش دیگری از سخنانش از اعتراض تعداد دیگری از کارگران گامرون صنعت خوزستان که مجری طرح‌های انتقال آب رودخانه کرخه است خبر داد و گفت: آنان نیز خواستار دریافت حقوق معوقه پنج ماهه هستند.
همچنین در پی اجتماع چند روزه کارگران لوله سازی خوزستان مقابل استانداری استان و مقابل دفتر شرکت تا كنون هیچ یک از مسوولان برای پاسخ گویی اقدام نکرده‌اند.

-----------------------

کارگران فضای سبز شهرداری خرمشهر دست از کار کشیدند

ایلنا- آبادان: کارگران فضای سبز شهرداری خرمشهر روز چهارشنبه مقابل درب فرمانداری خرمشهر تجمع کردند. به گزارش ایلنا از آبادان، جمعی از کارگران شهرداری که مدعی بودند دو ماه از حقوق و شش ماه از حقوق اضافه کاری و مزایایشان به تعویق افتاده است دست از کار کشیده‌اند.
گفته می‌شود اکثر کارگران شهرداری اعم از کارگران فضای سبز، خدمات شهری و کارکنان در چند روز اخیر به علت به تعویق افتادن حقوق خود دست به تحصن زده‌اند.
معاونت سیاسی اجتماعی فرمانداری خرمشهر با تایید این مطلب گفت: هم اینک این افراد متفرق شده و با پی گیری‌های انجام شده قرار است امروز حقوق آن‌ها پرداخت شود. «هوشنگ محمدپور» افزود: پرداخت حقوق از دیروز در بخش‌های مختلف در حال انجام است ولی کارگران به علت کمبود نقدینگی و مشکلات مالی که دارند صبرشان لبریز شده است.

-----------------------

فاصله سه برابری حداقل دستمزد کارگران با نرخ خط فقر

ایلنا: عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: حداقل دستمزد کارگران با نرخ خط فقر به میزان سه برابر فاصله دارد.
علی دهقان کیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: به منظور کاهش فاصله مزدی کارگران با نرخ خط فقر باید دستمزد کارگران ما بین ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش یابد. عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران در ادامه با تاکید بر لزوم اجرای دقیق ماده ۴۱ قانون کار افزود: در حال حاضر ماده ۴۱ قانون کار در خصوص تعیین مصوبه مزدی کارگران به درستی اجرا نمی‌شود.
وی با بیان اینکه وزارت کار و امور اجتماعی نسبت به اصلاح ۷۰ ماده قانون کار اقدام کرده است خاطرنشان ساخت: در حال حاضر موانع تولید در کشور ۱۱ مورد برآورد شده است که قانون کار تنها یکی از موارد آن است.
عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با تاکید بر لزوم رعایت اصل سه جانبه گرایی در روند اصلاح قانون کار خاطرنشان ساخت: کارگران در صورت اصل سه جانبه گرایی موافقت خود را با اصلاح قانون کار اعلام می‌کنند.