افق روشن
www.ofros.com

چهار نفر از کارگران شرکت مهندسی و توسعه گاز در آتش سوختند


نفت نیوز                                                                                                        شنبه ٢٠ شهریور ١٣٨٩

همزمان با عید سعید فطر حدود چهار نفر نیروهای پیمانکاری شرکت مهندسی و توسعه گاز بر اثر آتش سوزی ناشی از شکستگی خط لوله گاز پالایشگاه شهید هاشمی نژاد مشهد جان خود را از دست دادند.
به گزارش نفت نیوز، امروز جمعه (١٩شهریور) در حالیکه هموطنان مان در حال دید و بازدید و تبریک عید سعید فطر بودند، کارکنان شرکت ملی گاز به همراه پیمانکاران مربوطه در حال تکمیل خط لوله ۴٨ اینچ گاز ورودی از ترکمنستان بودند که در هنگام تلاقی با خط ٣٠ اینچ پالایشگاه شهید هاشمی نژاد (در ۴٠ کیلومتری این پالایشگاه) ، بیل مکانیکی با خط لوله برخورد کرده و دچار آتش سوزی می شود. به گزارش نفت نیوز، در این حادثه حدود پنج نفر از کارکنان شرکت جهاد نصر کرمان (پیمانکار شرکت مهندسی و توسعه گاز) جان خود را از دست دادند و ١٦ نفر دیگر نیز دچار سوختگی شدند.
همزمان با این این حادثه، نیروهای بهداشت و درمان صنعت نفت در شمال شرق به همراه نیروهای ستاد بحران استانداری خراسان رضوی بویژه از هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی وارد عمل شدند و مجروحان را به سرعت به بیمارستان های مشهد بویژه بیمارستان امام رضا منتقل کردند.
در لحظه ارسال خبر از بیمارستان یادشده خبر دادند که حال ٣ نفر از مجروحان حادثه وخیم است.
گزارش نفت نیوز حاکی است، حداقل نیروهای پیمانکاری حاضر در منطقه ٢١ نفر ذکر شده است.
در این آتش سوزی به نیروهای شرکت ملی گاز ایران آسیبی نرسیده است.
این گزارش می افزاید بعد از وقوع حادثه ظهر امروز ، پالایشگاه شهید هاشمی نژاد از مدار تولید خارج شد و ٨ حلقه چاه گازی شرکت نفت مناطق مرکزی نیز بمنظور رعایت ایمنی بطور موقت از سرویس خارج شدند. این چاهها گاز ترش تولید می کنند.
با اجرای یک طرح ابتکاری از سوی شرکت ملی گاز ؛ در حال حاضر گاز مردم مشهد از طریق خط لوله ١٦ اینچ تامین می شود. بر اساس خبرهای دریافتی گاز هیچ نقطه ای از شهر مشهد مقدس بر اثر این حادثه قطع نشده است.
قرار است خط ٣٠ اینچ پس از بازسازی و تایید بازرسی فنی شرکت گاز فردا (شنبه) مجددا در مدار تولید قرار بگیرد و همزمان پالایشگاه شهید هاشمی نژاد و چاه های بسته شده نفت مرکزی نیز در سرویس قرار گیرند.
مدیریت حادثه امروز پالایشگاه شهید هاشمی نژاد را استاندار خراسان رضوی و مدیر عامل شرکت ملی گاز بر عهده داشتند