افق روشن
www.ofros.com

زندگی میلیونها خانواده کارگری چگونه میگذرد


جمیل محمدی                                                                                              دوشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۹٢

از اوایل سال گذشته به این سو و با گرانی های سرسام آوری که طی دوسال گذشته بوجود آمده است مسئله معیشت میلیونها خانواده کارگری و دیگر اقشار زحمتکش جامعه بیش از هر زمان دیگری در مرکز توجه همگان قرار گرفته است و بیش از همیشه این سوال مطرح است که کارگران با این دستمزدها چگونه زندگی میکنند. برای پاسخ به این سوال آنرا بی هیچ مقدمه ای با یک مربی آموزش رانندگی، یک راننده تاکسی، یک کارگر جوان و یک کارگر میانسال در میان گذاشتم.

حسن محمدی مربی آموزش رانندگی در این باره می گوید : من ماهیانه تقریبا 650 هزارتومان می گیرم، ماشین هم مال خودم نیست ماهی 400 هزارتومان کرایه خانه می دهم با 4 میلیون پول پیش، خوب با این حقوق، سهم من از زندگی فقط غصه و حسرت است من باید جوابگوی همه کم و کاستیهای خانواده ام باشم، اما هیچکس جوابگوی من نیست من از 7 صبح تا 7 شب هرچه گاز می دهم به گرد پای گرانی و تورم نمی رسم.حقوق من ثابته، اجناس هی بالا میرن،بچه ها بزرگتر میشن و خرجشون هم بیشتر، من مانده ام با این حقوق چکار کنم فقط امید من اینه که هرچه زودتر این وضعیت تغییرکند.

جمال 15 سال راننده تاکسی است او می گوید: در جا که هیچ، حس می کنم عقب عقب می روم با اینکه از 7 صبح تا 11 شب کارمیکنم ،سهم من از زندگی کلاچ، ترمز، دنده و مسافره و 15 ساعت کار، این هم شد زندگی؟ می گوید 42 سال دارد، موهایش ریخته، ته ریشش بیشتر به سفیدی می زند وسنش را بالاتر نشان می دهد. ادامه می دهد تا حالا با هزار و یک بدبختی و قرض و بدهی 20 میلیون تومان خرج بچه ام کرده ام، متولد شد قلبش مشکل داشت هفت سال است، هنوز مراقبت لازم دارد دیگر چیزی در زندگی ندارم، من مانده ام ویک ماشین فکسنی،حالاساعت 4 است ومن فقط 20 هزارتومان کارکردم اول صبح لاستیک ترکاندم، 40 هزارتومان هم جریمه شدم، دیگه نمی دونم چکارکنم. مسافری را سوارمی کند به او می گویم جواب سئوالم را ندادی چپ چپ نگاهم می کند ومی گوید پس اینها قصه کرد شبستری بود برات خواندم، در خودم فرو می روم و او زیر لب غرولند می زند، سوسک هم این طور زندگی نمی کند!

یاور کارگر لوله سازی صفا 45 سالش است، تاکنون درچند جا کارکرده 20 سال سابقه کاردارد.سئوال را اینطور پاسخ می دهد دستمزد نقش اصلی را در زندگی اکثر کارگران دارد چون درآمد دیگری ندارند من چند سالی است از کرایه خانه راحت شدم گفتم نفسی می کشم ولی اقساط وامها و هزینه اب، برق، گاز، تلفن و این گرانی ها نفسم را بریدن، ده روزه حقوق ماهیانه ام ته می کشد آن هم بشرطی که سر ماه حقوق را بدهند، سه ماهه که حقوق نگرفتیم. همسرم خیاطی میکند ولی باز هم نمیرسیم، امسال 25 درصد مزد را بالا بردند ولی اجناس هم چند برابر شدند گوجه 2000 بادمجان 2500 قارچ 6000 سیب زمینی 1800، دیگه نمی دونیم چی بخوریم، گوشت و میوه که به دهان ما حرام شده، دخترم سال دوم دبیرستانه، استعداد خوبی داره، دوست داره دانشگاه بره، همین حالا هم شرمنده شم، آینده اش چه خواهد شد؟ خیلی نگرانم.

احسان 23 ساله ، کارگر یک تعمیرگاه فنی است، اهمیت و نقش مزد در زندگی اش را این طور بیان می کند: دوسال پیش سربازی را تمام کردم یک سال دنبال کار گشتم و آخر سر مجبور شدم اینجا کار کنم، سال پیش 250 هزارتومان می گرفتم و امسال که تجربه ام زیاد شده 100 هزارتومان به حقوقم اضافه شده و بیمه شدم.از 8 صبح تا 9 شب، جوشکاری، سنگ زنی، برشکاری، با اسید، اب باطری و تعمیرات هم سر و کار دارم. خوب 13 ساعت کار به این سختی، فقط 350 هزارتومان؟ حتی ازمزد قانون کارهم کمتره، کرایه رفت وامدم فقط ماهی 60 هزارتومان می شود، خوب با این حقوق که حالا حتی خرج خوراکم هم نمی شود من می توانم اینده ای داشته باشم؟ این هم ازروزگار جوانی ما، دریغ از دلخوشی و تفریح، آرزوهام همه برباد رفت، فقط دلم خوشه بیکار نیستم ! پایان

جمیل محمدی

اتحادیه آزاد کارگران ایران