افق روشن
www.ofros.com

!ادامه اعتصاب کارگران

ساروقاميش بوکان و اخراج کارگران یا تشدید بهره کشی


موکریان - ايلنا                                                                                                      شنبه ٧ خرداد ١٣٩٠

ادامه اعتصاب کارگران کوره پزخانه های منطقه ساروقاميش بوکان

خبر رسیده از منطقه ساروقامیش بوکان حاکی از آن است که اعتصاب کارگران تعدادی از کوره پزخانه‌های این منطقه که از روز شنبه ۳۱ اردیبهشت آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد.
به گزارش موکریان، خواسته کارگران کوره پزخانه‌های ساروقامیش بوکان افزایش دستمزد‌ها به ازای ساخت هر یکهزار قالب آجر به میزان ۳۵۰۰ تومان برای چرخ کش و ۱۰۰۰ تومان برای کوره چین می‌باشد.
تا لحظه تنظیم این خبر، کارفرمایان کوره پزخانه‌های یاد شده حاضر به قبول درخواست کارگران نشده‌اند و کارگران نیز اعلام نموده‌اند که تا دستیابی به خواست و مطالبات خود به اعتصابشان ادامه خواهند داد.

-------------------------

بسیاری از کارخانه‌ها درمعرض تعطیلی قرار دارند

ايلنا: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این که اجرای نادرست هدفمندی یارانه‌ها در بخش حمایت از صنایع، موجب تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها شده است، گفت: بیکاری بسیاری از کارگران در جریان تعطیلی متوالی کارخانه‌ها، نگرانی مردم و کارشناسان را بیشتر کرده است. به گزارش ايلنا به نقل از خانه ملت،"سیدعلی‌محمد موسوی مبارکه" افزود: افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بالا رفتن هزینه‌های تولید صنعتی در کشور، هم‌زمان با کم‌توجهی دولت به این بخش، آسیب‌های سنگینی را بر بدنه صنعت کشور وارد کرده است. نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بسیاری از کارخانه‌های تولیدی در کشور یا تعطیل شده‌اند و یا در معرض تعطیلی قرار دارند.

اخراج یا کار ۲ برابری؛ سرنوشت تلخ سال‌ها کارگری
وی با بیان این که افزایش هزینه‌ها، کارخانه‌داران را به فکر کار بیشتر کارگران و پرداخت حقوق کم‌تر به آنان انداخته است، ادامه داد: تعدیل نیروهای انسانی در کارخانه‌ها موجب شده است کارگران یا مجبور به کار دو برابری باشند یا بیکار.
موسوی تأکید کرد: عادلانه نیست که کارگران زحمت‌کش به علت عدم حمایت دولت از بخش صنعت، از کارشان برکنار شوند.
این نماینده افزود: کارخانه‌ها سه نوبت کاری دارند و با اخراج کارگران یکی از این سه نوبت کاری، بازماندگان مجبورند با افزودن چهار ساعت به ساعت‌های کاری پیشین، نقصان کاری کارخانه را جبران کنند.
وی ادامه داد: نباید هزینه اشتباه‌ها در اجرای هدفمندی یارانه‌ها از زندگی کارگران پرداخت شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با یادآوری این که عملکرد دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم قابل تقدیر است، اظهار امیدواری کرد: با اصلاح ساختارها، بسته‌های حمایتی دولت از بخش صنعت نیز هر چه‌ سریع‌تر به تولیدکنندگان ارائه شود.