افق روشن
www.ofros.com

معادن زغال سنگ کرمان هم چنان قربانی می‌گیرد


مهر                                                                                                               پنجشنبه ١۴ بهمن ١٣٨٩

درحالیکه همچنان جسد سه کارگر معدن هجدک پس از ۵۴ روز در اعماق معدن مدفون است، حادثه‌ای دیگر در معدن همکار موجب کشته شدن یک کارگر معدن شد. حادثه در معدن همکار در شهرستان راور بار دیگر موجب کشته شدن یک کارگر ۳۴ ساله، در این معدن زغال سنگ شده است.
این حادثه روز چهارشنبه ساعت پنج عصر در معدن همکار روی داد و به گفته کارگران معدن ریزش تونل معدن موجب مرگ این کارگر شده است.
مسئول روابط عمومی شرکت زغال سنگ کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر در کرمان با تائید خبر کشته شدن این کارگر گفت: این حادثه در معدن همکار روی داده است اما هنوز تائید نشده که به دلیل ریزش معدن بوده است.
یعقوب فضلی گفت: پس از حادثه این کارگر به بیمارستان امام علی منتقل شده است اما به دلیل شدت جراحات جان باخته است. وی تاکید کرد: بزودی بازرسان اداره کار از این معدن بازدید خواهند کرد.
حوادث مرگبار در معادن زغال سنگ کرمان درحالی ادامه دارد که به گفته کار‌شناسان عدم وجود تجیهزات مناسب و بهره برداری سنتی دلیل عمده این حوادث عنوان می‌شود.
با این وجود رئیس سازمان معادن و صنایع کرمان چندی پیش در گفتگوبی با اشاره به فعالیت بیش از ۲۰ هزار نفر در بخش معادن کرمان گفت: معادن زغال سنگ کرمان به دلیل نوع ساختار زمین قابلیت استفاده از تکنولوژی نوین را ندارند.
محمد عابدی‌نژاد افزود: به دلیل عمق معادن و نوع معادن باید بهره برداری به وسیله کارگر انجام شود. نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به لزوم افزایش ایمنی معادن کرمان گفت: باید شرایط را به گونه‌ای تغییر داد که کارگران با امنیت بیشتر مشغول به کار باشند.
غلامرضا کرمی افزود: بررسی های لازم در این خصوص صورت گرفته و پیگیری‌هایی نیز در این راستا انجام شده است. وی هم چنین بر تسریع عملیات خروج کارگران مدفون در معدن هجدک نیز تاکید کرد.