افق روشن
www.ofros.com

افزایش قیمت برنج، روغن، مرغ، بلیت

مترو، بلیت هواپیما و مرحله دوم هدفمندی یارانه ها


خبر آنلاین - پانا - مهر                                                                                    یکشنبه ٢٧ فروردین ١٣٩١

گوشت گوسفندی كیلویی ٢۵هزار تومان

مهر: مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران كشور از افزایش قیمت گوشت گوسفندی به ٢۵ هزار تومان در شمال شهر تهران خبر داد و در عین حال گفت: قیمت گوشت قرمز از شب عید تاكنون شش تا هفت‌درصد‌گران شده است. سعید سلطانیسروستانی درخصوص دلیل گرانی گوشت قرمز در بازار اظهار داشت: همواره عده‌ای فرصت‌طلب از خلأ‌های موجود بین تولیدكننده و مصرف‌كننده سوءاستفاده میكنند و قیمت‌ها را به نفع خود بالا میبرند. وی افزایش نرخ نهاده‌ها و نرخ ارز را از دیگر عوامل تاثیرگذار در گرانی گوشت قرمز توصیف كرد. مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران كشور در ادامه با اشاره به اینكه قیمت گوشت قرمز در پایتخت نسبت به جاهای دیگر كشور بسیار متفاوت است به طوریكه نرخ عرضه گوشت قرمز در شمال شهر تهران ١٠ ‌درصد با نرخ عرضه گوشت قرمز در جنوب كشور تفاوت دارد، گفت: در هیچ جای دنیا وضعیت افزایش قیمت‌ها به دلیل ثابت بودن عوامل تولید مانند ایران نیست. وی با بیان اینكه در حال حاضر قیمت هر كیلوگرم گوسفند زنده در حدود هشت‌هزارتومان، قیمت هر كیلوگرم گوساله زنده در حدود ۵٨٠٠ تومان و قیمت هر كیلوگرم گاو ماده در حدود ٣٧٠٠ تومان است، گفت: براین اساس، دامداران هر كیلوگرم گوشت قرمز (گوسفند) را در حدود ١٦هزار تومان و هر كیلوگرم گوشت قرمز (گوساله) را در حدود ١٢ هزار تومان میفروشند. سلطانی تصریح كرد: قیمت هر كیلوگرم گوشت قرمز (گوسفند) در بازار نباید از ١٨هزار تومان و قیمت هر كیلوگرم گوشت قرمز (گوساله) نباید از ١۴هزار تومان در بازار بیشتر باشد در حالی كه مشاهده میكنیم متاسفانه قیمت گوشت قرمز (گوسفند) در شمال شهر تهران به ٢۵هزار تومان هم رسیده است. مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران كشور درخصوص متوسط میزان گرانی گوشت از اواخر سال گذشته تاكنون نیز گفت: قیمت گوشت قرمز از شب عید تاكنون شش تا هفت‌درصد‌گران شده است. وی مهم‌ترین عامل در این رابطه را عدم نظارت دولت عنوان كرد و افزود: در گذشته دولت بر قیمت‌ها نظارت داشت و از رشد بیرویه قیمت‌ها جلوگیری میكرد اما در حال حاضر به بهانه واگذاری وظایف به بخش خصوصی بر قیمت‌ها نظارت نمیكند. سلطانی با بیان اینكه شرایط هم‌اكنون به‌گونه‌ای است كه حتی همه امور به بخش خصوصی واگذار نشده است، گفت: بارها اعلام كرده‌ایم كه حاضریم این مسوولیت را برعهده بگیریم اما به شرط اینكه برای همه موارد از جمله «تنظیم بازار داخلی، واردات و صادرات» خودمان برنامه‌ریزی كنیم.

---------------------

پودر شوینده هم گران شد

قیمت پودر شوینده با مجوز سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان افزایش یافت. این تغییر قیمت، در ادامه افزایش قیمت کالاها در سال ۹۱ صورت گرفته که موجی از گرانی را در روزهای اخیر پدید آورده است.
به گزارش خبرگزاری “مهر”، موج جدید افزایش قیمت برخی از کالاها در بازار به صورت رسمی و غیررسمی، از نخستین روزهای سال جدید به وضوح مشاهده می‌شود. بر همین اساس، خبرها از گوشه و کنار بازار حکایت از افزایش غیررسمی قیمت شیر و محصولات لبنی، و افزایش تائید شده و رسمی پودر شوینده و روغن نباتی دارد که البته مسئولان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز افزایش قیمت روغن نباتی را روز گذشته به صورت رسمی تائید کردند.
در همین حال، محمد قبله معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از افزایش متوسط ۱۸ درصدی قیمت روغن خبرداده و اعلام کرده که این افزایش، در برخی از انواع روغن نباتی، به ۱۹.۵ درصد برای مصرف‌کنندگان هم رسیده است.
این درحالی است که قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی به صورت رسمی، مجوزی از سوی دولت برای افزایش نداشته است و تولیدکنندگان و فروشندگان، حق افزایش قیمت را ندارند در حالی که بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد که قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی، با افزایش مواجه بوده است و البته در مقابل، وزارت جهاد کشاورزی نیز می‌گوید که موافقتی با افزایش قیمت نداشته است.
اما هم اکنون بررسی‌های میدانی از بازار نشانگر افزایش ۹.۲ تا ۱۱.۷ درصدی قیمت برخی انواع شوینده در بازار است، این درحالی است که دولت در هفته‌های پایانی سال گذشته، به طور گسترده اقدام به توزیع پودر شوینده در بازار کرد و مسئولان اعلام کردند که قیمت پودر شوینده در بازار افزایش نخواهد یافت و از سوی دیگر، کمبودی هم در بازار حس نمی‌شود. حتی آن زمان برخی مسئولان اعلام کردند که اگر مردم اقدام به خرید گسترده پودر شوینده کنند، حتما ضرر خواهند کرد. این در شرایطی است که هم اکنون قیمت در بازار افزایش یافته است و مردمی که شاید قبل از عید خرید عمده پودر شوینده نداشتند، اکنون ضرر کرده‌اند.

---------------------

برنج هم گران شد

خبر آنلاین : دبیر انجمن برنج ایران از افزایش قیمت برنج ایرانی در بازار خبر داد و گفت: متاسفانه کیفیت برنج‌های عرضه شده در مراکز فروش در پایتخت بسیار پائین تر از کیفیت برنج‌هایی است که در مراکز فروش شمال کشور عرضه می‌شوند.
جمیل علیزاده شابق در خصوص دلایل نوسان قیمت برنج در بازار اظهار داشت: همیشه در چنین موقعی از سال به دلیل عدم تولید برنج جدید، قیمت این کالا در بازار به صورت طبیعی افزایش پیدا می کند.
وی درعین حال تصریح کرد: البته دلالان و سوداگران برنج هم در افزایش قیمت برنج بی تاثیر نیستند ، چون آنها به بهانه گران شدن هزینه سوخت که تاثیر مستقیمی بر هزینه حمل ونقل برنج از شمال کشوربه پایتخت دارد، قیمت برنج را افزایش می دهند.
به گفنه دبیر انجمن برنج ایران، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها تاثیر غبر مستقیم بر افزایش قیمت برنج داشته و این موضوع نیز به عنوان عاملی دیگر در گران شدن این کالا نقش داشته است.
وی افزود: به‌طور متوسط قیمت برنج درجه یک طارم محلی در تیرماه سال گذشته در شهرهای شمالی کشور در حدود ۳۳۰۰ تومان و در تهران در حدود ۳۶۰۰ تومان بود که این رقم شب عید در شهرهای کشور به حدود ۳۷۰۰ تومان و در پایتخت نیز به حدود ۴۳۰۰ تومان رسید.
دبیر انجمن برنج ایران تصریح کرد: امسال قیمت هر کیلوگرم برنج در شهرهای شمالی کشور به طور متوسط در حدود ۴۰۰۰ تومان و در تهران نیز به بیش از ۴۵۰۰ تومان رسیده است در حالی که متاسفانه کیفیت برنج‌های عرضه شده در مراکز فروش در پایتخت به دلیل فعل و انفعالاتی که بر روی آن صورت می گیرد، بسیار پائین تر از کیفیت برنج‌هایی است که در مراکز فروش شمال کشور عرضه می شوند.

---------------------

احتمال افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما

پانا : در حالی افزایش حدود ۷۴۰ تومانی قیمت سوخت در روزهای ابتدایی به شرکت‌های هواپیمایی داخلی ابلاغ شده است که احتمال رشد ۴۰ تا ۶۰ درصدی نرخ بلیت پروازهای خارجی غیرقابل انتظار نیست.
«نرخ سوخت پروازهای خارجی ۱۸۵ درصد گران شد»؛ این مصوبه‌ای بود که در روزهای ابتدایی امسال، شرکت‌های هواپیمایی را شوکه کرد و البته شاید نخستین گامی باشد که ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها برای اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برداشته است.
بر اساس این مصوبه که توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ شد، قیمت سوخت هواپیما در پروازهای خارجی برای شرکت‌های ایرانی در فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی از ششم فروردین ماه امسال، از ۴۰۰ تومان در هر لیتر به یک‌هزار و ۱۴۳ تومان افزایش یافت و به این ترتیب قیمت بنزین هواپیما برای تمامی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، مسافری و باری معادل نرخ بین‌المللی خواهد بود.
ابلاغ این مصوبه، بلافاصله انتقاد شدید شرکت‌های هواپیمایی داخلی را در پی داشت؛ چراکه معتقدند افزایش ناگهانی قیمت سوخت، ایرلاین‌های داخلی را فلج خواهد کرد و هیچ‌گونه هماهنگی‌ای با آنها در این رابطه نشده و این مصوبه تنها یک روز قبل از اجرا، به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده است.
محمد رضایی، کارشناس حوزه راه که افزایش قیمت سوخت شرکت‌های هواپیمایی را غیرقانونی می‌داند، می‌گوید: از آنجایی که افزایش نرخ سوخت هواپیما‌ها باید در مجلس مطرح شود، اما این افزایش قیمت بدون هماهنگی با واحدهای هوانوردی و حتی بدون اطلاع شرکت‌های هواپیمایی در سال گذشته از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد.
در این میان، کارشناسان معتقدند که رشد بهای سوخت برای شرکت‌های داخلی، چراغ سبزی به شرکت‌های خارجی برای ورود به ناوگان هوایی کشور است و با این سیاست در عمل شرکت‌های ایرانی توان رقابت با شرکت‌های خارجی را ندارند.
رضایی در این باره می‌گوید: با توجه به هزینه پایین شرکت‌های خارجی نسبت به شرکت‌های ایرانی و با افزایش نرخ سوخت برای شرکت‌های داخلی، متقاضیان به‌طور قطع شرکت‌های خارجی را برای پروازهای خارجی خود انتخاب می‌کنند که در این صورت زیان شرکت‌های داخلی از دولت ساقط می‌شود.

---------------------

افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت مترو

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت مترو از کاهش بلوتوث های غیر اخلاقی در ایستگاه های مترو خبر داد.
به گزارش مهر، مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران با اشاره به لایحه افزایش قیمت بلیت مترو در سال ۹۱ گفت: سال گذشته در جلسه‌ای که با کمیسیون عمران شورا داشتیم پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی بلیت مترو را ارائه کردیم که تصویب این لایحه برای بررسی بیشتر تصویب نشد.
وی ادامه داد: هزینه های مترو در سال جدید افزایش داشته است و در صورتی که قرار است قیمت جدید بلیتها با تاخیر به تصویب برسد شورا راهکارهایی برای این تاخیر پیش بینی کند.
علی محمد قلی ها در گفتگو با مهر با اشاره به فعالیتهای فرهنگی مترو گفت: با برنامه ریزی های فرهنگی، جایگزینی بلوتوث های مفید و… به شدت شاهد کاهش تبادل بلوتوث های غیر اخلاقی در مترو هستیم.

---------------------

مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با قدرت اجرا می شود

خبرگزاری مهر: احمدی نژاد گفت: در سال ۹۱ مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با قدرت و جدیت اجرا می شود. (علیرغم مخالفت مجلس و نامه نوشتن لاریجانی، رئیس مجلس به خامنه ای برای توقف اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها)
به گزارش خبرنگار مهر، احمدی نژاد ایران صبح چهارشنبه در دومین روز از سفر استانی خود به استان هرمزگان در دیدار عمومی با مردم شهرستان پارسیان با اظهار اینکه طرح هدفمندی یارانه ها با قدرت ادامه خواهد یافت، بیان داشت: دولت مصمم است مرحله دوم هدفمندی یارانه را در سال ۹۱ اجرا کند. مهر وی با بیان اینکه هر ایرانی می تواند ۷۰ - ۸۰ هزار تومان در ماه دریافت کند، اظهارداشت: این گفته به مذاق برخیها خوش نیامد و حرفهایی زدند که ربطی به هدفمندی یارانه ها ندارد و سعی کرده اند با سنگ اندازی جلوی اجرای مرحله دوم هدفمندی را بگیرند.
احمدی نژاد تصریح کرد: ناآرام کردن بازار سکه و ارز بازی افرادی بود که منافعشان با اجرای هدفمندی یارانه ها به خطر می افتد اما نوسانات بازار ارز و سکه ربطی به اجرای هدفمندی یارانه ها ندارد و دولت سعی خواهد کرد با اصلاح امور مالیاتی و اصلاح نظام بانکی جلوی بسیاری از رانت خواریها و بی عدالتیها را بگیرد.
احمدی نژاد اجرای طرح هدفمندی یارانه ها را نوعی مبارزه در مقابل افراد سودجو و زیاده خواه عنوان کرد و افزود: طبیعی است برخی که ۵۰ یا ۶۰ سال است ثروت بادآورده را بدون پرداخت مالیات و حق مردم به دست آورده اند از اجرای این طرح متضرر شده و موجب شود تا مقابل اجرای طرح ایستادگی کنند.
رئیس قوه مجریه تصریح کرد: مردم ایران در طول تاریخ نشان داده اند که در مقابل ناعدالتیها و ظلم ستم ایستاده و پای حق خود خواهد ایستاد و تمام دشمنان داخلی و خارجی خود را پشیمان خواهند کرد.
وی با بیان اینکه برای ساختن ایران همه باید بسیج شویم، گفت: لازمه پیشرفت، کار و همدلی است و دولت و ملت می توانند در کار هم ایرانی آباد و زیبا بسازند. احمدی نژاد اضافه کرد: دولت تمامی زیرساختهای لازم برای پیشرفت را فراهم کرده و با برنامه ریزیهایی که توسط همکاران صورت گرفته امسال شاهد یک جهش چشمگیری در توسعه و آبادانی ایران خواهیم بود.

---------------------

تغییر قیمت مرغ روزانه شد

بعد از تعطیلات نوروزی، تغییرات جدیدی در قیمت مرغ در بازار صورت گرفته است و هم اکنون مغازه‌های سطح شهر، ، هر روز اتیکت‌های قیمتی مرغ را در بازار تغییر می‌دهند.
قاسم نوده‌فراهانی، رئیس شورای اصناف کشور در روزهای پایانی سال اعلام کرد که فروش مرغ بالاتر از نرخ ۳۸۰۰ تومان در بازار تخلف است.
اما هم اکنون قیمت مرغ در بازار به ۴۴۰۰ تومان هم رسیده است و البته در برخی از مناطق شرق تهران، قیمت در حدود ۴۲۰۰ تومان هم هست، در مقابل در برخی از مناطق شمالی و غربی تهران قیمت در حدود ۴۴۵۰ تومان هم رسیده است.
براساس گزارش خبرگزاری مهر بررسی‌های میدانی مهر نشانگر این است که در حال حاضر، قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل تازه بسته‌بندی شده ۴۴۵۰ تومان است.قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل تازه بسته‌بندی بشقابی در بسته سینی، بشقاب یکبار مصرف و روکش نیز مطابق با استاندارد سازمان دامپزشکی ۴۴۸۰ تومان در میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شود. همچنین هر کیلوگرم مرغ کامل تازه بسته‌بندی پاک شده نیز به قیمت هر کیلوگرم ۵۱۰۰ تومان عرضه می‌شود که البته مرغ‌های بسته بندی شده باید فاقد گردن، نوک بال، خونابه و آب بوده و محتویات شکم و امعاء و احشاء به طور کامل تخلیه شده باشد.
براساس گزارش خبرگزاری مهر قیمت فرآورده‌های مختلف مرغ نیز در روزهای گذشته با نوساناتی همراه بوده است و عموما از ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان به نرخ آنها اضافه شده است.

---------------------

روغن با مجوز دولت تا ۲۰ درصد گران شد

یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که روغن با مجوز دولت، ۱۵ تا ۲۰ درصد گران شد، این درحالی است که این افزایش قیمت از روزهای آینده اعمال خواهد شد.
یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با مهر با تائید خبر افزایش قیمت روغن نباتی برای مصرف‌کنندگان گفت: مجوز افزایش قیمت روغن نباتی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد صادر شده و در روزهای آینده اعمال خواهد شد.
وی افزود: البته پیشی‌گرفتن تقاضا بر عرضه یکی از دلایل افزایش قیمت روغن نباتی در بازار است.
در عین حال، یک مقام صنفی نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: اگرچه برخی تولیدکنندگان به صورت خودسرانه افزایش قیمت داده بودند، اما این افزایش قیمت هم اکنون از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مصوب شده است.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا مجوزهای لازم از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در رابطه با افزایش قیمت اخذ شده است، گفت: تولیدکنندگان نمی‌توانند بدون مجوز سازمان حمایت و وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به افزایش قیمت کنند.
به گفته این مقام صنفی، دلیل موافقت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، افزایش قیمت جهانی روغن خام بوده است، چراکه همانطور که فائو(سازمان خواروبار جهانی) هم اعلام کرد، قیمت محصولات کشاورزی و غلات در حال افزایش است و به همین دلیل افزایش قیمت، مورد توافق واقع شده است. خبرگزاری فارس نیز از افزایش ۱۸ تا ۲۰ درصدی قیمت روغن در بازار مولوی خبر داده است.براساس این گزارش شرکت پخش روغن نباتی در بازار مولوی در سال ۹۱ از توزیع هر گونه روغن و کالای دیگر ممانعت به عمل آورده است و اعلام می کند که باید ببینیم چه می شود.
یکی از فعالان بازار اعلام کرد قیمت های جدید روغن نباتی ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش داشته است و دلیل آنرا افزایش قیمت دلار اعلام می کنند. این خبرگزاری همچنین از افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت شیر کوچک ۲۵۰ سی سی میهن خبر داده است.پس از افزایش قیمت شیر کیسه‌ای و سایر محصولات لبنی در بازار قیمت شیر در سایز کوچک میهن از روز گذشته با ۱۰۰ تومان افزایش قیمت به ۵۰۰ تومان رسیده است.
قیمت شیر کیسه‌ای که تا چند روز گذشته ۷۵۰ تومان بود نیز به یکباره به ۸۵۰ تومان رسیده و با کاهش توزیع مواجه است.