افق روشن
www.ofros.com

اعتراض کارگران سامان کاشی و بیکاری ده هزار کارگر آجرپزی


مهر - ایسنا                                                                                                    پنجشنبه ۲ تیرماه ١٣٩٠

اعتراض کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد

یکی از کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد در گفتگو با خبرنگار مهر در بروجرد اظهار داشت: مدیرعامل کارخانه سامان کاشی هشت ماه است که حق بیمه ما را به اداره بیمه واریز نکرده در حالیکه این کارخانه تولید داشته است.
وی با تاکید بر اینکه صاحب این کارخانه در حق کارگران اجحاف کرده است، گفت: در حال حاضر ۴٠٠ کارگر در این کارخانه فعالیت دارند که حق بیمه آنها در مدت زمان یاد شده پرداخت نشده است.
این کارگر کارخانه سامان کاشی افزود: صاحب کارخانه در حالی حق و حقوق کارگران این کارخانه را نمی پردازد که در استانهای دیگر مشغول سرمایه گذاریهای جدید است. وی یادآور شد: هرماه حق بیمه از حقوق ما کسر شده اما پول بیمه به اداره بیمه واریز و برای ما دفترچه بیمه صار نشده است.
یکی دیگر از کارگران این کارخانه در گفتگو با مهر اظهارداشت: این کارخانه از سال ٨٧ تولید داشته و سال گذشته نیز با دستگاههای فرسوده بیشترین تولید و فروش را داشته است. وی که نخواست نامش برده شود، افزود: این در حالیست که مسئولین شهر از این مسئله آگاه بوده که صاحب کارخانه هیچ گونه حق و حقوقی برای بیمه کارگران پرداخت نکرده است.
وی افزود: چرا حقوق سه ماهه ما را به صورت مساعده ١٠ درصدی یا ٣٠ درصدی پرداخت می کند؟ ما باید درد خود را به چه کسی بگویم؟
این کارگر بروجردی بیان داشت: بعد از تصویب دولت مبنی بر ٢٠ سال سابقه کار برای عنوان مشاغل سخت هنوز پرسنل در بلاتکلیفی به سر می برند و این در حالی است که می خواهند بازنشسته شوند اما بیمه ندارند.
وی افزود: سال گذشته دو تن از همکاران ما فوت کرده و خانواده آنها به دلیل نداشتن دفترچه بیمه سنوات آنها با مشکل مواجه شده اند.
یکی دیگر از کارگران این کارخانه نیز در گفتگو با مهر مدعی شد که مدیرعامل کارخانه سامان کاشی این کار را انجام داده تا از مسئولان امتیازاتی بگیرد که مسئولان باید اموال او را بررسی کرده و اگر مشکلی وجود دارد آن را حل و اگر نه با او برخورد کنند.
رئیس اداره تامین اجتماعی شهرستان بروجرد نیز در این رابطه به خبرنگاران رسانه های گروهی بروجرد گفت: طی جلسه ای با شورای این کارخانه قرار شده که نامه ای پیرامون مسائل موجود به اداره کل تامین اجتماعی در استان ارسال شود.
غلامرضا موسیوند افزود: همچنین قرار شد که از مدیرعامل کارخانه سامان کاشی بروجرد شکایت و از طریق مراجع قضایی موضوع پیگیری شود

---------------------------

تعطیلی کوره‌های آجرپزی و بیکاری ۱۰۰۰۰ نفر در رشتخوار

افزایش قیمت سوخت، کوره های آجرپزی را در رشتخوار تعطیل کرد و باعث بیکاری ده هزار نفر شد.
به گزارش ایسنا، حکیمی عضو اتحادیه مصالح فروشان و کوره داران رشتخوار گفت: ۴۰ واحد تولید آجرپزی در شهرستان رشتخوار با هدفمندی یارانه ها و گرانی نفت کوره صد در صد تعطیل شدند و بیش از ۱۰ هزار نفر کارگر در این کوره ها اکنون بیکار و سرگردان شده اند و امرار معاش خانواده آنان دچار مشکل شده است.
حکیمی با ذکر اینکه دولت باید هرچه سریعتر کوره داران رشتخوار را از بسته های حمایتی خود برخوردار کند، افزود: اکثر کوره های این شهرستان که دستی و سنتی است و سال هاست در این شهرستان فعال است که متاسفانه بعد از ۴۰ سال کار این حرفه با اجرای هدفمندی یارانه ها در آستانه نابودی قرارگرفته است.
وی افزود: با توجه به گران شدن سوخت، در گذشته قیمت یک تانکر سوخت ۴۵۰ هزار تومان بود اما در حال حاضر این قیمت پس از اجرای هدفمند کردن یارانه ها به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. اگر به این قیمت، دیگر هزینه ها از قبیل حمل و مزد کارگر را اضافه کنیم، هزینه تولید یک تن آجر به ۴۵ هزار تومان می رسد و این سوال پیش می آید که دیگر چه کسی قادر به خرید آجر با این قیمت است.
حکیمی به بحث صنعتی کردن کوره پزی ها و تولید مصالح صنعتی اشاره کرد و بیان داشت: میانگین متراژ زمینی که کوره ها در آن احداث شده در نهایت ۳۰۰۰ متر است در حالی که برای صنعتی کردن به زمینی به متراژ ۱۰۰ هزار متر نیاز است و علاوه بر آن تغییرکاربری نیازمند اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیون تومان است که پرداخت چنین هزینه ای از توان کوره پزان خارج است.
یکی از آجرپزان نیز درباره مشکلات به وجود آمده اظهارداشت: در حال حاضر هیچ یک از کوره های آجرپزی کارگر نگرفته اند و علت آن افزایش قیمت گاز است.
وی درباره کارگران مشغول به کار در این حرفه، گفت: این کارگران کار فنی دیگری یاد ندارند و بیکاری، سبب ایجاد مشکلات دیگری در جامعه خواهد شد.
علی اصغر احمدی، رییس اداره بازرگانی رشتخوار در این خصوص گفت: گرانی نفت کوره موجب تعطیل شدن کار این صنف در رشتخوار شده است. وی افزود: برای تامین سوخت این قشر مکاتباتی انجام شده است.