افق روشن
www.ofros.com

...به شوراهای اسلامی اجازه راهپیمائی داده نشد، بیکاری و تعویق دستمزد کارگران


مهر - ایران خبر                                                                                             پنجشنبه ١ اردیبهشت ١٣٩٠

۱۶ کارگر شرکت صنایع شوفاژ البرز بیکار شدند

عیدعلی کریمی، دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین اعلام کرد که ۱۶ کارگر شرکت صنایع شوفاژ البرز قزوین به تازگی از کار بیکار شده اند.
دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین در گفتگو با مهر با اشاره به مشکلات کارگران صنایع شوفاژ البرز، گفت: ۱۶ کارگر شرکت صنایع شوفاژ البرز قزوین در پی تغییر محل کارخانه از شهرصنعتی البرز به شهرک صنعتی لیا بیکار شده‌اند.

------------------------

به نمایندگان كارگران و شوراهای كارخانه های

تهران، اجازه برگزاری جلسه در رابطه با ”روز كارگر ” داده نشد

آژانس ایران خبـر:
مطابق برنامه وروال ثابت دوشنبه ها اعضای كانون شورای عالی و نمایندگان كارگران كارخانه ها جلسه هفتگی خود را برگزار میكنند.
در جلسه این هفته مطابق برنامه قبلی ، قرار بود كه برنامه كارگران دررابطه با روز جهانی كارگر تعیین تكلیف و مشخص شود . اما از جانب ریاست اداره كار اجازه تشكیل این جلسه به اعضای شوراهای كارگری داده نشد!! بهانه ریاست اداره كار برای جلوگیری از تشكیل این جلسه این بود كه اجاره ساختمان محل نشست داده نشد ه است و محلی برای این كار وجود ندارد ! به گفته یكی از فعالین كارگری ، كارگران در نظر دارند مشكلات و اعتراضات ا نفجاری خود را در روز جهانی كارگر بلند و رسانه ای كنند .

------------------------

عقب نشینی از انحلال كارخانه روغن نباتی پارس قو،

طرفندی برای جلوگیری از اعتراضات كارگران

مطابق اخبار دریافت شده از كارگران كارخانه روغن نباتی پارس قو ،در اواخر بهمن ماه گذشته یعنی ٨٩ حكم انحلال كارخانه به كارگران این شركت ابلاغ گردید و در پی آن كارگران معترض چند تجمع اعتراضی داشتند كه آخرین مورد آن قبل از چهارشنبه سوری بود .در اثر این اعتراضات گویا مسئولین مربوطه منصرف گردیده و حكم انحلال را پس گرفتند. یكی از كارگران پارس قو در این رابطه گفت :” این عقب نشینی یك ترفند برای جلوگیری از هر گونه اعتراض كارگران میباشد , چون در خلوت كار خودشان را انجام میدهند.”
به گفته این کارگر در هفت سال گذشته مدیران مختلفی اداره این کارخانه را برعهده گرفته اند که هر کدام در ازای دریافت حقوق‌های چند میلیون تومانی تنها بر بدهی کارخانه افزوده اند .
به‌باور این کارگر پارس‌قو، مدیرانی که تاکنون برای اداره کارخانه روغن نباتی پارس‌قو انتخاب شده‌اند دستاوردی جزء فروش اموال و داراییهای کارخانه، کاهش تولید روزانه و تعدیل نیروی انسانی نداشته اند.
وی بابیان اینکه شنیده‌ایم که کارخانه تا سال ۸۸ مبلغ ۱۱۵ ملیلیارد تومان بدهی داشته است؛ گفت: نتیجه این وضع قطع مزایای نقدی و غیرنقدی، عدم افزایش معقول دستمزدها و تاخیر در پرداخت مطالبات ماهانه کارگران است.
این کارخانه زمانی بیش از ۱۷۰۰ کارگر داشت که درحال حاضر تعداد آنها به حدود ۴۲۰ کارگر کاهش پیدا کرده‌است. به‌گفته کارگران پارس‌قو کارخانه روغن نباتی پارس قو یکی از واحدهای تولیدی زیرمجموعه بنیاد شهید محسوب می‌شود.

------------------------

كارگران كارخانه ریسندگی تبد ۴ ماه است حقوق نگرفته اند

كارگران كارخانه ریسندگی تبد در شهر صنعتی البرز واقع در قزوین، اكنون چهارماه حقوق معوقه خود را طلب دارند . یكی از این كارگران دراین رابطه گفت : ” علاوه بر عیدی و پاداش كه دوماه محسوب میشود ، ما هنوز حقوق اسفند ماه سال گذشته و همچنین یك ماه اخیر كه جمعا ۴ ماه میشود را دریافت نكرده ایم.

------------------------

تعطیلی كارخانه ایران پویا بدلیل نبودن مواد اولیه

كارخانه ایران پویا تولیدكننده لوازم خانگی و دروپنجره آلومینیومی قبل ازعید بدلیل نبودن مواد اولیه بحالت تعطیل درآمد و تا ٢٧ فروردین تعطیل بود, این امرموجبات نارضایتی كارگران را فراهم كرد.