افق روشن
www.ofros.com

حادثه مرگبار در پالایشگاه نفت تهران، تجمع‌ كارگران

تامین‌اجتماعی ‌مقابل مجلس و احتمال بیکاری کارگران زیمنس


مهر، هرا، اینا                                                                                             چهارشنبه ٨ تیرماه ١٣٩٠

حادثه مرگبار در پالایشگاه نفت تهران

با گذشت چند هفته از حادثۀ مرگبار پالایشگاه آبادان، این بار در پالایشگاه نفت تهران نیز، حادثه ای دیگر بوقوع پیوست، که در نتیجه گروهی کشته و زخمی شدند.
به گزارش مهر، سخنگوی شركت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با تشریح جزئیات حادثه سه شنبه در پالایشگاه نفت تهران، اعلام كرد: متاسفانه در این حادثه دو نفر از مهندسان این مجموعه كشته شده‌اند.
سید علی اصغر حسینی با تاكید بر اینكه حادثه سه شنبه پالایشگاه نفت تهران (شهید تندگویان) بر اثر سقوط بار چرثقیل در حین انجام آزمایشهای فنی به وقوع پیوسته است، گفت: این حادثه در طرح بهینه سازی و بهبود كیفیت فرآورده های نفتی در پالایشگاه نفت تهران ایجاد شده است.
سخنگوی شركت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با بیان اینكه متاسفانه در این حادثه كه ساعت ١۵ و ٣٠ دقیقه عصر امروز سه شنبه به وقوع پیوست، دو نفر از كاركنان حاضر در محل حادثه به رحمت خدا رفتند، تصریح كرد: بر این اساس، آقایان مهندس نجات طولانی و مهندس سید محمد حسین رحمانیان كشته شده‌اند، ضمن آنكه دو نفر از مجروحان به بیمارستان منتقل شده‌اند.
این مقام مسئول در پایان با تاكید بر اینكه هم اكنون با ایجاد یك كارگروه دلایل ایجاد این حادثه در حال بررسی است، تاكید كرد: در حال حاضر مداوای مجروحان در بیمارستان در حال انجام است.
گفتنی است سوم خرداد ماه نیز، انفجار و آتش سوزی مرگباری در پالایشگاه آبادان که در جریان برگزاری مراسم افتتاح طرح بنزین سازی توسط محمود احمدی نژاد رخ داد، گروهی کشته و زخمی شدند.
بعد از آن حادثه نمایندگان مجلس خاطرنشان کردند نسبت به عدم افتتاح زودهنگام این بخش از پالایشگاه هشدار داده بودند، اما دولت این افتتاح را در برنامه سفر محمود احمدی نژاد قرارداده بود که به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی با وجود تمام این هشدارها، هنوز قصد دولت از این افتتاح زودهنگام مشخص نیست.

------------------------------------

تجمع‌ كارگران تامین‌اجتماعی ‌مقابل مجلس

خبرگزاری هرانا - جمعی از كارگران سازمان تامین اجتماعی كه عمدتا از شهرستان پاكدشت می باشند در اعتراض به وضعیت نامناسب بهداشتی و درمانی خود و عدم دریافت حقوق كافی از صبح امروز مقابل مجلس تجمع كردند.
به گزارش جام جم آنلاین، تجمع كنندگان كه به صورت آرام مقابل درب شمال مجلس حضور دارند از نمایندگان مجلس جهت رفع مشكل خود استمداد می طلبند.
تجمع كنندگان كه نسبت به جدایی درمان از سازمان تامین اجتماعی هم اعتراض دارند با خود پارچه نوشته هایی همچون:«تامین اجتماعی بدون درمان مستقیم مانند پیكر بی سر است»، «نمایندگان مجلس بدانند انتخابات در پیش است به كارگران خیانت نكنند»، «با جدا شدن درمان از تامین اجتماعی مخالف بوده و برای دفاع از آن از جان خود می گذریم».

------------------------------------

شركت زیمنس شیراز كه زمانی ۴۵٠٠ كارگر داشت اكنون در آستانه تعطیلی است

آژانس ایران خبر: یكی از قدیمی ترین و معتبرترین شركت های مخابراتی در شیراز و بلكه در سطح كشور، شركت زیمنس در شیراز بوده كه قبل از انقلاب با مشاركت متخصصین آلمانی در شیراز شروع به كار كرد و محصول این شركت ، تولید مراكز مخابراتی در سطح كشور بود.
در اثر سیاستهای ضد اقتصادی و همچنین تحت تاثیر قرارداد های تجاری با طرف حسابهای چینی كه غالبا بخاطر پشتیبانی سیاسی درسطح بین المللی صورت گرفته، شركت زیمنس بیكار شده و در آستانه ورشكستگی كامل قرار گرفته و اكنون از ۴۵٠٠ پرسنلی كه داشت ، تنها ٧٣٠ نفر باقی مانده اند. به گفته یكی ا زفعالین كارگری در ا ین شهر، اكنون حتی برای همین تعداد نیرو ی باقیمانده نیز كار وجود ندارد . این فعال كارگری گفت:” مهمترین نگرانی كارگران باقیمانده، تعطیلی این شركت عریض و طویل و معتبر گذشته میباشد.
لازم به یاد آوری است كه در اثر نداشتن كار و پروژه، حقوقهای پرسنل باقیمانده نیز به موقع پرداخت نمیشود و علاوه بر این، همه مزایای كارگران بطور كامل قطع گردیده است, كه از جمله میتوان به قطع شدن سود ویژه و همچنین قطع شدن ١٠ درصد از در آمد كه هر سه ما ه یكبار به حقوق كارگران اضافه میشد و یا حذف اضافه كاریهایی كه پرسنل میتوانستند انجام دهند و كمك هزینه زندگی آنها باشد اشاره كرد.
یكی از كارگران گفت به مقامات پیشنهاد میكنیم به جای اینهمه تبلیغات برای اشتغالزایی و مقابله با بیكاری ، بیائید جلوی تعطیلی كارخانه های بسیار بزرگ و مایه غرور ملی و اقتصادی مانند شركت زیمنس، یا شركت آی تی آی و شركت آی تی ام سی و.... را بگیرید كه در حال تعطیلی كامل میباشند.