افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب، تحصن، اخراج، تعویق دستمزدها، بیکاری و شرایط بد محیط کار


مجموعه اخبار                                                                                                چهارشنبه ١۵ تیرماه ١٣٩٠


تجمع كارگران شهرداری خرمشهر مقابل فرمانداری این شهر

یك فعال كارگری گفت كه بیش از ١٢٠ نفر از كارگران شهرداری خرمشهر كه از واحد های مختلف بویژه واحد خدمات شهری ، واحد فضای سبز و ... بودند روز دو شنبه ۴.١٣ بخاطر عدم دریافت ۴ ماه حقوق معوقه و همچنین عدم دریافت مزایای خود در مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.
به گزارش ایران كارگر , یكی از كارگران معترض در این خصوص گفت شهرداری خرمشهر حدود هزار و ۲۰۰ نفر پرسنل دارد كه به صورت رسمی، قراردادی، حق الزحمه‌ای و روزمزد در حال خدمات دهی به شهروندان میباشند ولی همیشه با مشكل جدی در زمینه دریافت حقوق خود روبرو بوده اند.
وی افزود در نتیجه اعتراضات روز گذشته ،فرماندار وعده حل مشكلات كارگران را تا آخر ماه جاری به ما داده است . وی گفت كه در صورتی كه این وعده ها عملی نشود مجددا دست به اعتراض خواهیم زد.

---------------------------

قطع كلیه مزایای كارگران نوشابه سازی ساسان از طرف كارفرمای این شركت

یك فعال كارگری گفت كه به كارگران نوشابه سازی ساسان بیش از یك ماه است حقوق پرداخت نشده، اما مهمترین مشكل كارگران این شركت قطع شدن همه مزایا ی كارگران از جانب مدیریت این شركت میباشد از جمله حق مسكن ، حق اولاد ، غذا و ...
او افزود كه نوشابه سازی ساسان بعد از واگذاری به بخش خصوصی ، در سال ۸۹ حدود ٦٠٠ نفر از کارگران قراردادی خود را اخراج کرد و از سال گذشته با تمام شدن دوره شورای کارخانه اجازه تشکیل شورا در این کارخانه به کارگران داده نشد . در طول این مدت کارفرمای این کارخانه بدون پرداخت هزینه ایاب و ذهاب کارگران , سرویسهای رفت و آمد آنان را قطع کرده است، همچنین هزینه نهار كارگران نیز قطع گردیده است و در رابطه با پرداخت سنوات کارگرانی که بازنشسته می‌شوند فقط میزان حقوق آنان را مبنای پرداخت سنوات قرار داده است، این در حالی است که قبلاً سنوات کارگران بازنشسته با احتساب کل دریافتی کارگران محاسبه و پرداخت می‌شد.
بنا به گزارش تارنمای ایران كارگر نوشابه سازی ساسان در حال حاضر دارای ٧٠ كارگر رسمی، ٢٠٠ كارگر قراردادی میباشد ، علاوه بر این دارای ۵٠ تا ٦٠ كارگر افغانی میباشد كه بدون مجوز و غیر قانونی در حال اشتغال دراین كارخانه میباشند.

---------------------------

كارگران كارخانه صابون سازی خرمشهر

نه تنها حقوقی در سال ٩٠ نگرفته اند بلكه آب یخ هم برای خوردن ندارند

به كارگران كارخانه صابون سازی خرمشهر از شروع سال ٩٠ تا كنون هیچ فیش حقوقی پرداخت نشده است.
بنا به گزارش ایران كارگر، كارگران كارخانه صابون سازی خرمشهر كه تعداد آنها به ١٤٠ نفر میرسد همه مزایایشان قطع شده است .
به گفته یكی از كارگران ، از شروع سال ٩٠ تا كنون هیچ فیش حقوقی دریافت نكرده اند، كارگران از همه مزایا محروم بوده و در هوای به شدت گرم خرمشهر،اكنون كارگران حتی آب آشامیدنی و یخ ندارند. بر اساس همین گزارش مدیر شركت از آبان ماه گذشته لیست بیمه كارگران شركت را به سازمان تامین اجتماعی تحویل نداده است و در اقدامی غیر قانونی اقدام به اخراج نمایندگان كارگران و بستن درب شورای اسلامی كار این شركت كرده است.

---------------------------

در پی اعتراض شجاعانه ١٠ روزه كارگران مرودشت ،٦ كارگر اخراجی به كار خود برگشتند

آژانس ایران خبر : بدنبال اعتراضات یازده روزه كارگران دررابطه با حقوقهای معوقه و بازگشت به كار كارگران اخراجی از شركت آمایش همه ٦ كارگر اخراج شده به سر كار برگشتند و پیگیری پرونده این نفرات از دادگاه وقضائیه خارج گردید و از روز یكشنبه ٩٠.۴.١٢ كارگران به سر كار برگشتند.
یكی از كارگران گفت كه لازم به یادآوری است كه چهارشنبه اول تیرماه وقتی كارگران كارخانه آزمایش برای پیگیری ٦ ماه حقوقهای معوقه خود دست به تجمع زده بودند ، مدیریت آزمایش كارگران را مورد ضرب و شتم قرارداده و ٦ نفر از كارگران معترض را به بهانه دامن زدن به اعتراضات در بین كارگران وایجاد اغتشاش در كارخانه آزمایش ، از كار اخراج كرده بود ند.
به گزارش تارنمای ایران كارگر این امر با مخالفت جمعی همكاران و راه افتادن تحصن كارگران معترض در كارخانه ادامه پیدا كرد . كه نهایتا اعتراض وتحصن و اعتصاب شجاعانه یازده روزه كارگران با موفقیت به نتیجه رسید و تمامی ٦ كارگر اخراج شده به سر كار برگشتند. یكی از كارگران این كارخانه گفت كه اگرچه به خواسته كارگران در رابطه با بازنشستگی و حقوقهای معوقه هنوز پاسخ كامل داده نشده، اما اگر این حقوق بر اساس قولهایی كه داده شده پرداخت نگردد ، مجددا كارگران دست به تجمع و اعتراض خواهند زد.

---------------------------

عدم پرداخت چهارماه حقوق معوقه كارگران كارخانه كفش مهدی

بیش از ٣٠ نفر ازكارگران كارخانه كفش مهدی شهر سمنان كه سابقه كاری هر كدام ازآنها بالای ٢٠ سال است چهارماه است كه حقوق آنها پرداخت نشده است . به گزارش ایران كارگر، كارگران ضمن پركردن طوماری برای استانداری و دفترریاست جمهوری درتهران شكایت خود را دراعتراض به این وضعیت اعلام كرده اند ولی تا به حال هیچ جوابی دریافت نكرده اند. كارگران در حال حاضر در وضعیت بلاتكلیفی بسربرده و دروضعیت بسیار بد معیشتی به سر میبرند.

---------------------------

كارگران كارخانه سازمایه ٢٧ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده اند

آژانس ایران خبر : بیش از١۵٠نفرازكارگران كارخانه سازمایه ٢٧ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده اند. بنا به گزارش تارنمای ایران كارگر بیش از ١۵٠ نفر از كارگران كارخانه سازمایه بیش از ٢٧ماه است كه حقوق معوقه دارند وعلیرغم پیگیریهای مستمری كه طی این مدت داشته اند، به نتیجه ای نرسیده، و كماكان دربلاتكلیفی هستند وهیچ پولی بابت بدهی های ٢٧ ماهه به آنها پرداخت نشده است .

---------------------------

كارگران كارخانه سعادت نساجان، دوماه است كه حقوق خود را نگرفته اند

به گزارش تارنمای ایران كارگر، كارگران كارخانه سعاد ت نساجان دوماه است كه حقوق دریافت نكرده اند. كارخانه سعادت نساجان یك كارخانه تولید كننده نساجی است كه كارگران آن حدود دوماه است كه حقوق دریافت نكرده اند. این كارگران دردریافت حقوق مستمرا با مشكل مواجه هستند وبا تاخیریك الی دوماهه حقوق كارگران داده میشود. این كارخانه در یزد واقع است.

---------------------------

زمزم خوزستان درآستانه تعطیلی قراردارد

ایلنا: دبیراجرایی خانه كارگر استان خوزستان گفت: شركت زمزم خوزستان با دارا بودن حدود ٩٠ نفركارگر درآستانه تعطیلی قرار دارد.
آقایار حسینی درگفت وگو باخبرنگار ایلنا افزود: این شركت سابقه ای درحدود ۵٠ سال دارد و متعلق به بنیاد مستضعفان می باشد.
وی نبود بازار فروش را بهانه ای برای تعطیلی زمزم خوزستان اعلام كرد واظهار داشت: بازار فروش وجود دارد اما مدیران شركت یا نمی توانند و یا نمی خواهند در بازار رقابتی فعالیت كنند.
دبیراجرایی خانه كارگر استان خوزستان تصریح كرد: پیش از این هم شركت های خرم نوش و آرسو خرمشهردر این استان تعطیل شده‌اند. حسینی تاكیدكرد: مسوولان استانداری خوزستان باید به مسوولان بنیاد مستضعفان تذكر بدهند.

---------------------------

عدم حقوق کارگران شرکت ساختمان نصب در پالایشگاه آبادان

حدود ۷۰۰ نفراز کارمندان و کارگران شرکت ساختمانی نصب مربوط به پالایشگاه آبادان، از شروع سال ۹۰ تا کنون هیچ حقوقی دریافت نکرده اند. به گزارش ایران کارگر، کارگران شرکت ساختمانی نصب که عموما قراردادی بوده و توسط پیمانکار به کارهای سخت وفشرده و سنگین بکار گرفته میشوند، بلحاظ سطح دستمزد بسیار کمتراز میزان حقوق همکاران رسمی پایه حقوق دارند، و همین میزان اندک نیز به مدت ۴ ماه است که پرداخت نشده است. این وضعیت موجب اعتراض کارگران گردیده است. یکی از کارگران این شرکت گفت:” چنانچه این وضعیت ادامه پیدا کند و حقوق ما پرداخت نشود ما کارگران تجمع اعتراضی خواهیم داشت.”

---------------------------

کارگران مجتمع گوشت فارس دست به اعتراض زد

مطابق گزارشات دریافتی از مرودشت ، کارگران مجتمع گوشت فارس که ۱۸ ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند و وضعیت بازگشت به کار آنها نیز تعیین تکلیف نشده در اعتراض به سرمیبرند وخواهان حقوق خود و بازگشت به کار میباشند.
به گزارش ایران کارگر یکی از کارگران این شرکت گفت: ”متاسفانه هدف مقامات ، حل مشکل کارگران نیست ، آنها فقط با وعده و وعید هایی که میدهند میخواهند که زمان بیشتری از ما بگیرند و کارگران را با گذشت زمان خسته و منفعل کنند. البته این سیاست لورفته ای هست وما کارگران از حق طلبی خود خسته نمیشویم . ما چاره ای جز پیگیری و اعتراض نداریم. به همین خاطر اگر این بار هم وعده های مقامات جهاد کشاورزی به کارگران مجتمع گوشت حل نشود، ما با زن و بچه هایمان تجمع بعدی را شکل خواهیم داد و اگرباز هم جوابی ندهند، لاجرم برای ادامه اعتراضات و پیگیری حقوقمان وکارمان، به تهران خواهیم رفت.
بر اساس همین گزارش گروهی از کارگران مجتمع گوشت در هفته گذشته سه روز متوالی در تهران تجمع اعتراضی داشته و در نهایت به آنها وعده حل وفصل مشکلاتشان داده میشود.

---------------------------

تجمع اعتراضی کارگران شرکت نفت آبادان

روز شنبه ١١ تیر ماه و در آستانه ی ورود وزیر جدید نفت آقای علی آبادی به آبادان کارگران شرکت نفت آبادان با تجمع گسترده نسبت به آن چه که آن را فشار بیش از حد به کارگران برای تولید بیش از حد توانشان خواندند اعتراض کردند همچنین با سر دادن شعار کارگر بیدار است از استثمار بیزار است وی را بدرقه کردند که باعث در گیری جزیی میان کارگران و ماموران امنیتی گردید.همچنین کارگران خواستار پرداخت مطالبات معوقه خود شدند.

اتحادیه مستقل کارگران شمال خوزستان

---------------------------

دستگیری كارگران و متخصصین كارخانه سیمان سازی ایلام

كانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتی ها:طی ماههای گذشته كارخانه سیمان سازی ایلام دچار بحرانهای خاص كارگری بوده است و درگیری و اعتصاب در كارخانه روی داده بود و تعدادی از كارگران قراردادی با مدیریت كارخانه درگیر شده بودند.اخیراً طی دو هفته اخیر در اوائل تیرماه دستگاههای امنیتی ایلام شبانه به منزل تعدادی از كارگران و متخصصین فعال كارگری و افراد شناخته شده در بین كارگران حمله كرده و تعدادی از مهندسین ارشد كارخانه توسط ارگانهای امنیتی بازداشت شده اند.گفته میشود كه این وضعیت ادامه دارد و فعالین كارگری این كارخانه در معرض و تهدید بازداشت و دستگیری قرار دارند

---------------------------

تجمع کارگران شهرداری خرمشهر مقابل شهرداری

خبرگزاری هرانا - بیش از ١٢٠ نفر از کارکنان شهرداری خرمشهر به دلیل دریافت نکردن حقوق معوقه خود مقابل شهرداری خرمشهر تجمع کردند.
این افراد با گذشت بیش از سه ماه از سال، حقوقی دریافت نکرده اند و برخی از آنان هم ١۵ روز حقوق دریافت کرده اند. دیروز هم برخی از کارگران شهرداری خرمشهر در اعتراض به تعویق در پرداخت حقوق و مزایای خود؛ مقابل فرمانداری این شهر تجمع کرده و از مسولان خواستند به مشکلاتشان رسیدگی کنند. این تجمع با وعده شهردار خرمشهر مبنی بر پرداخت حقوق معوقه تا پایان این ماه پایان یافت. این کارگران شهرداری خرمشهر، عمدتا کارگران فضای سبز و خدمات شهری هستند.
یکی از مسولان شهرداری خرمشهر در این خصوص گفت: به سبب اینکه شمار کارکنان شاغل در شهرداری خرمشهر بیش از حد استاندارد است با مشکل نقدینگی مواجه شده‌ایم که در صورت تامین اعتبار حقوق معوقه کارکنان پرداخت خواهد شد.
حدود هزار و ٢٠٠ نفر به صورت رسمی، قراردادی، حق الزحمه‌ای و روزمزد در شهرداری خرمشهر شاغل هستند.

---------------------------

كارگران تبد قزوین ٦ ماه حقوق معوقه دارند

خبرگزاری هرانا - فعالیت این كارخانه به دلیل آنچه كه مشكل كمبود نقدینگی نامیده می‌شود، تعطیل شده است و متعاقب آن بیش از ٢٠٠ كارگر بیكار شده این شركت با احتساب عیدی و پاداش سال ٨٩ شش ماه حقوق معوقه دارند. عباس كشاورز معتمدی، عضو هیات مدیره كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار استان قزوین در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا اظهاركرد: فعالیت این كارخانه به دلیل آنچه كه مشكل كمبود نقدینگی نامیده می‌شود، تعطیل شده است و متعاقب آن بیش از ٢٠٠ كارگر بیكار شده این شركت با احتساب عیدی و پاداش سال ٨٩ شش ماه حقوق معوقه دارند.
كشاورز افزود: با توجه به شرایط تورمی و خاص كشور و هزینه های سرسام آور زندگی، بیكار شدن كارگران كارخانه تبد قزوین ، آنان را دچار فشار مالی مضاعف می شوند كه این امر می تواند مشكلات اسفناكی دیگری ایجاد كند.
وی اظهاركرد:با توجه به اینكه شركت تبد وابسته به بنیاد جانبازان و مستضعفان است در صورت مساعدت مالی شركت از بحران خارج می شود. عضو هیات اجرایی خانه كارگر استان قزوین اعلام كرد: اكثر كارگران این شركت داری سوابق كاری زیادی هستند بسیاری از آنان می توانند تاپایان سال ٩١ در قالب ماده ٩ و١٠ بازنسشته شوند.
كشاورز با بیان اینكه كتمان و حل نشدن مشكل با گذشت زمان مانند آن گلوله برفی می ماند كه از بالای قله به طرف زمین و پایین می غلطد كه به مرور زمان به حجم آن افزوده می شود ، افزود: بنابراین عقل حكم می كند قبلا از بروز مشكل جدی مسئولین برای حل آن تلاش كنند.