افق روشن
www.ofros.com

جانباختن ۲ کارگر، مرخصی اجباری، تعویق دستمزد و عدم رسیدگی به مشكل بیمه


مجموعه اخبار                                                                                                پنجشنبه ١٦ تیرماه ١٣٩٠

جانباختن ۲ کارگر در اثر ریزش معدن کرمان

خبرگزاری هرانا - در ادامه بروز حوادث معادن در استان کرمان در اولین حادثه سال جاری معدن کروم صوغان فرو ریخت و موجب کشته و زخمی شدن کارگران این معدن شد.
در حالی طی سال گذشته بار‌ها شاهد ریزش معادن زغالسنگ شمال کرمان بودیم که این بار در نخستین حادثه معادن استان کرمان در سال جاری بر اثر ریزش معدن کروم صوغان در شهرستان تازه تاسیس ارزوئیه تعدادی از کارگران معدن کشته و زخمی شدند.
به گزارش مهر، فرماندار ارزوئیه در خصوص حادثه معدن صوغان گفت: عصر چهارشنبه تونل معدن کروم صوغان دچار ریزش شد و بر اثر این حادثه دو نفر از کارگان این معدن دچار جراحت شدند که به بیمارستان منتقل شدند.
محمد برآوردی افزود: متاسفانه یکی از افراد آسیب دیده در این سانحه به دلیل جراحت حاصل از ریزش معدن جان باخته است.
وی با تاکید بر پیگیری دلایل این حادثه گفت: علت ریزش این معدن هم اکنون توسط کار‌شناسان درحال بررسی است و به زودی اعلام می‌شود.
فرماندار ارزوئیه اضافه کرد: این معدن دارای ۳۵۰ کارگر رسمی و پیمانی است و رعایت نکات ایمنی در معدن صوغان برای سلامت کارگران ضروری است.
معادن کرمان یکی از بیشترین فراوانی حوادث را به خود اختصاص داده است و یکی از دلخراش‌ترین حوادث معادن کرمان پس از حادثه معدن بانیزوئیه و کشته شدن ۱۱ نفر اواخر سال گذشته در معدن هجدک روی داد که چهار معدنچی جان خود را از دست دادند و جسد سه نفر از آن‌ها پس از سه ماه تلاش از عمق ۶۰۰ متری زمین خارج شد.
خانواده‌ها همچنان در انتظار پرداخت دیه در این حادثه دادستان راور اعلام کرد شرکت زغالسنگ کرمان مقصر بروز سانحه بوده است و در ‌‌نهایت برای سرپرست وقت این شرکت قرار وثیقه سه میلیارد ریالی صادر شد. این درحالی است که بسیاری از خانواده‌های قربانیان حوادث گذشته معادن کرمان به خصوص در معدن بانیزوئیه همچنان در انتظار پرداخت دیه و خسارات وارده هستند.

---------------------

عدم پرداخت ۴ ماه حقوق بیش از ٣٠٠ كارگر كارخانه قند نیشابور

آژانس ایران خبر: یك فعال كارگری از نیشابورگفت ، كارگران كارخانه قند نیشابور كه دارای بیش از ٣٠٠ كارگر رسمی و قراردادی می باشد، اكنون ٤ ماه هست كه حقوقی به آنها داده نشده است. وی در ادامه افزود: ” واردات بی رویه شکر به همراه سوئ مدیریت باعث بحران مالی و کمبود نقدینگی در این واحد باسابقه تولید قند شده است و به همین علت مطالبات معوقه کارگران هنوز پرداخت نشده است.
به گزارش ایران كارگر ونقل از یكی از كارگران معترض این كارخانه ، نزدیك به ٣ هزار کشاورز چغندر کار نیشابور نیز هر یک بعضا تا یک میلیون تومان ازمدیریت این واحد به خاطر تحویل محصول، طلبکار میباشند .

---------------------

شركت مخابرات راه دور فارس برای

خلاص شدن از دست اعتراضات كارگرانش، آنها را به مرخصی اجباری فرستاد!

آژانس ایران خبر: مدیریت شركت مخابرات راه دور فارس برای خلاص شدن از دست اعتراضات كارگران، آنها را به مرخصی اجباری فرستاد. به گزارش ایران كارگر شركت مخابرات راه دور شیراز كه نزدیك به ۶٠٠ پرسنل وكارگر آن اكنون هركدام ٢٢ ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند، هر روز پیگیر حقوقها و مشكلات خود هستند، ولی مدیریت شركت از پرداخت حقوقهای كارگران امتناع میكند، برای خلاص شدن از اعتراضات كارگران آنها را به مرخصی اجباری فرستاد. یكی ازپرسنل این شركت ضمن نكات فوق افزود كه در طی ۶ ماه گذشته مدیریت شركت آی تی آی، به هركدام از پرسنل تنها ۵٠٠ هزارتومان پول داد. در حالیكه با ۵٠٠ هزارتومان حتی ١٠ روز هم نمیتوان با این قیمت ها با این كرایه خانه و قبض آب و گاز و برق و .. زندگی كرد.
شركت مخابرات راه دور شیراز ( آی تی آی ) یكی از مهمترین شركتهای بحرانی دراستان فارس میباشد.

---------------------

عدم رسیدگی به مشكل بیمه صد نفر ازكارگران كارخانه فرش مخمل كاشان

به گزارش ایران كارگر، یكی ازكارگران كارخانه فرش مخمل كاشان كه ازكارخانه های قدیمی تولید فرش است گفت:” كارخانه ما ٤٣٠ كارگردارد كه درحال حاضر بیش ازصد نفر ازكارگران آن مشكل بیمه دارند، بعداز پیگیری های مكرربه وزارت كارو خانه كارگرولی تاكنون هیچ اقدامی انجام نشده است . این كارگر در ادامه افزود: ”ٴهم اكنون نیز بدلیل گران شدن مواد اولیه و افت شدید تولید و عدم بازارفروش كارخانه بحران زده است و روزبه روز وضع تولید آن خرابترمیشود و مشكلات كارگران نیز افزایش می یابد.”