افق روشن
www.ofros.com

درباره دستگیری فریبرز رئیس دانا


کانون نویسندگان ایران (در تبعید)                                                                               دوشنبه ٢٩ آذر ١٣٨٩


اطلاعیه کانون نویسندگان ایران (در تبعید)

درباره دستگیری فریبرز رئیس دانا

فریبرز رئیس دانا، عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و استاد اقتصاد، در اولین ساعت روز یک شنبه ٢٨ آذرماه در خانه¬اش مورد هجوم ماموران امنیتی رژیم قرار گرفت و بازداشت شد. در این هجوم، ماموران امنیتی تمامی وسائل ارتباطی رئیس دانا (به ویژه کامپیوتر دستی و سی - دی های حاوی نوشته های او را با خود بردند.) دستگیری رئیس دانا در پی یک گفتگوی تلویزیونی و انتقاد از«هدفمند کردن کردن یارانه ها» صورت گرفت که احمدی نژاد ساعاتی پیش از آن، آغاز آن را اعلام کرده بود.
رئیس دانا در این اظهار نظر گفت؛ «... من می‌دانم که (دولت) چند هدف دارد. یکی این‌که بگذارد این پرداخت‌های نقدی تبخیر شود و در زیر تابش تورم و به تدریج از بین برود. بعد هم گروه‌های خودی را تشخیص بدهد و بیاورد این نقدینه‌ها را بگذارد در کف دست‌شان و از طرف دیگر هم از شر هزینه‌های بودجه خلاص شود و بتواند بودجه را به سمت خریدهای تسلیحاتی یا خریدهای دیگری که دارد، هدایت کند.» او همچنین گفت که «دولت‌های قبلی هم سعی داشتند که یارانه‌ها را حذف کنند، اما هیچ‌کدام مثل محمود احمدی‌نژاد حمایت ارتش و سپاه و نیروهای نظامی را نداشتند.»
دستگیری فریبرز رئیس دانا، نمونه بارز دیگری از هجوم به کسانی ست که بخواهند در مورد این سیاست احمدی نژاد به انتقاد بپردازند. چرا که درجریان اجرای طرح «هدفمندسازی یارانه‌ها»، فرمانده نیروی انتظامی و دیگر مسئولان دولتی بارها گفته بودند که با «فتنه‌گران اقتصادی» برخورد خواهد شد. وزیر اطلاعات نیز، هفته اول مهر ماه در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی حاضر شد و در جمع اعضای این کمیسیون اعلام کرد که «جریان فتنه» در ایجاد اخلال در اجرای «هدفمند کردن یارانه‌‌ها» نقش دارد. حیدر مصلحی در کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرده بود که «سرنخ‌هایی در داخل و خارج کشور مبنی بر ایجاد اخلال درهدفمند کردن یارانه‌ها وجود دارد و نشان می‌دهد که جریان فتنه قصد دارد تا مردم از اجرای این قانون بترساند.»
سیاست دولت احمدی نژاد، در درجه اول هجوم همه جانبه به فعالین سیاسی و اجتماعی منتقد سیاست های دولتی ست. در ماه های گذشته نیز اقداماتی برای سرکوب کسانی صورت گرفته است که به بی حقوقی عمومی انتقاد دارند. این هجوم به شکل دستگیری جمع وسیعی از دانشجویان، وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران، فعالین جنبش زنان و فعالین کارگری ست که به شرایط بسیار دشوار کنونی زندگی در جمهوری اسلامی و اجرای طرح «هدفمند کردن یارانه ها» اعتراض دارند. در این رابطه به ویژه دستگیری وکلای دانشجویان و کارگران زندانی و فعالین جنبش زنان جلوه بسیار روشنی به خود گرفته است که از جمله آن ها می توان به دستگیری نسرین ستوده، همسر رضا خندان (از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران) و وکیل کارگران زندانی اشاره کرد. بنا به قطعنامه خبرنگاران بدون مرز، امسال جمهوری اسلامی به عنوان بزرگ ترین زندان روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان مطرح شده است.
علی رغم این تهدیدها، سیل اعتراض به سیاست «هدفمند کردن یارانه ها» در تمام گستره جامعه جریان دارد و همین امروز خبر رسیده است که رانندگان کامیون در بسیاری از شهرهای ایران جاده ها را در اعتراض به گران شدن بنزین بسته اند. با اعلام خبر دستگیری فریبرز رئیس دانا، بی درنگ یک حرکت دفاعی برای آزادی وی در پاریس تشکیل شده است که نمایندگانی از برخی از احزاب کارگری اروپا، جمعی از استادان دانشگاه و فعالین سیاسی در آن شرکت دارند. ناصر زرافشان نیز که خود عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران است، وکالت رئیس دانا را به عهده گرفته. زرافشان، پیش از این نیز وکیل پرونده قتل مختاری و پوینده بود که به همین خاطر پنج سال زندانی شد.
کانون نویسندگان ایران در تبعید، بنا بر منشورآزادی خواهانه خود در دفاع از آزادی اندیشه و بیان، دستگیری فریبرز رئیس دانا، دانشجویان، فعالین جنبش کارگری، فعالین جنبش زنان وکلای آنان و روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان را به شدت محکوم می کند و این اقدام تبه کارانه رژیم جمهوری اسلامی را گامی دیگر در راستای ایجاد خفقان هرچه وسیع¬تر و از بین بردن حق دفاع از خود می شناسد کانون نویسندگان ایران در تبعید خواستار آزادی هرچه سریع تر همه زندانیان سیاسی ست و می کوشد در راستای افشای جنایت های رژیم جمهوری اسلامی با تمام توان خود حرکت کند.

کانون نویسندگان ایران در تبعید

٢ شنبه ١٩ دسامبر ٢٠١٠

www.iwae.org
kanoon_dt@yahoo.com