افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


کانون مدافعان                                                                                                                              شنبه ۱٣ خرداد ۱۴۰۲ - ٣ ژوئن ۲۰۲٣


خطاب به کنفدراسیون اتحادیه های کارگری

همزمان با برگزاری یکصد و یازدهمین کنفرانس سازمان جهانی کار

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری جهانی در حالی در سمینار سالانه سازمان جهانی کار شرکت می کنند، که امسال مصادف است با چهلمین سالگرد حمایت شان از جنبش کارگری ایران که در ۱۹۸۳ میلادی (۱۳۶۲) به شماره پرونده ۱۱۸۷ ثبت شده است. گزارش اعتصابات کارگری و سرکوب، زندان و اعدام گسترده آن دهه خونین را اگر با سال ۱۴۰۲ مقایسه کنیم، مشاهده خواهد شد که هر سال تعداد اعتراضات فراتر است و وضعیت کارگران ایران به لحاظ اقتصادی و اجتماعی به درجات پایین تری سقوط کرده است.

در کنار سرکوب، نبود حق تشکل واعتصاب، زندان و اعدام، شاهد بیش ازچهار میلیون کودک کار، چندین میلیون بازنشسته هستیم که در زیر خط فقر زندگی می کنند، تبعیض جنسی-قومی گسترده تر شده، کارگران در بسیاری از بخش های اقتصادی با کمترین مکانیزم های ایمنی کار می کنند، حداقل دستمزد به معنای گرسنگی و فقر مطلق است، به دلیل نبود سیاست اقتصادی، بسیاری از موسسات اقتصادی ورشکسته شده و بیکاری گسترده گریبان کارگران ایران را گرفته ، ۹۶ درصد کارگران شاغل با قراردادهای موقت و در بخش های غیر بومی کار می کنند و کارگران در مناطق آزاد تجاری و انرژی همانند بردگان زندگی می کنند.
در هشت اکتبر سال گذشته کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، کمیته مشورتی اتحادیه کارگری و فدراسیون‌های اتحادیه جهانی در بیانیه ای اعلام کردند:“کل جنبش بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری به مردم فوق‌العاده شجاعی که در مقابل سرکوب وحشیانه‌ای که توسط رهبران حکومت ایران انجام می‌شود، ایستاده‌اند، ادای احترام می‌کند. مقاومت توسط زنان و دخترانی هدایت می‌شود که علیرغم اینکه در معرض خطر بزرگی هستند، می‌خواهند به زن‌ستیزی و انقیاد حقوق اولیه شأن توسط حکومت پایان دهند.” متن کامل را اینجا کلیک کنید.

*************

قطعنامه کنگره کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اروپا در دفاع از جنبش زن، زندگی، آزادی در برلین

پانزدهمین کنگره کنفدراسیون اتحادیه های کارگری از تاریخ ۲۳ تا ۲۶ ماه مه در برلین برگزار شد.
پنجاهمین سالگرد کنفدراسیون اتحادیه های کارگری در شرایطی که کارگران اروپا با مشکلات بسیاری روبرو می باشند، برگزار شد. این کنگره به موضوع الویت دادن به حق کارگران در این شرایط پرداخت، اینکه پارلمان اروپا به موضوعات کارگری توجه داشته باشد، با ایجاد شرایط مناسب برای نقش جوانان در جنبش کارگری، بازسازی نقش زنان در جنبش کارگری ، حق داشتن تشکل کارگری و قرارداد دستجمعی در محیط کارتاکید کرد ، همچنین همه با هم بسوی تغییر مناسب برای آینده بهتر و کار مناسب و موضوعات گوناگون جهانی از جمله مساله اشغال اکراین ، جنبش کارگری ترکیه و قطعنامه حمایت از جنبش کارگری ایران نیز پرداخت.

روز گذشته دراین کنگره قطعنامه ایران در حمایت از کارگران ایران توسط یاسمین فهیمی رئیس کنفدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان(د گ ب) ارائه و خوانده شد. در این قطعنامه که تحت عنوان جنبش زن، زندگی، آزادی است، با شگردهای رژیم در سرکوب بیرحمانه جنبش کارگری اشاره شده است، سرکوب رسانه ای ، سرکوب اعتصابات و اعتراضات ، دستگیری، شکنجه، تجاوز و اعدام زندانیان، سرکوب بیرحمانه اعتلا و تداوم شرایط انقلابی چند ماه گذشته اشاره کرده است، این قطعنامه خواهان آزادی زندانیان کارگری شده است.
از آی آل او و همچنین از اتحادیه کارگری اروپا خواهان استفاده از هر نوع وسیله ای برای اعمال فشار به رژیم ایران در رابطه با مقاوله نامه های مربوطه شده تارژیم را مجبور به اجرای آنها نماید.
قطعنامه همبستگی خود را با تمامی آحاد جامعه و جنبش کارکری ابراز کرد.
قطعنامه در کنگره اتحادیه های کارگری اروپا به تصویب رسید، و در پایان سخنرانی یاسمین فهیمی مورد تشویق ایستاده شرکت کنندگان قرار گرفت. پیام نمی تواند روی کاغذ بماند، اکنون باید اقدام سیاسی کرد.

کانون مدافعان حقوق کارگر

ماه مه ۲۰۲۳

*************

فراگیر باد دور تازه اعتراضات - اعتصابات کارگران بخش انرژی، بازنشستگان و معلمان

امروز در بسیاری از پالایشگاههای نفت، فولاد، پتروشیمی کارگران پروژه ای دست از کار کشیدند. اعتراضات برای اضافه دستمزد ۷۹ درصدی دستمزد، نوبت کاری و حق استراحت و مسائل دیگر بود.
اعتراضات دور جدید در شرایطی پیش می رود که دستمزد کارگران کفاف یک هفته زندگی کارگران را نمی دهد. شرایط برده داری در محیط کار از جمله ایمنی کار، خوابگاه، اشپزخانه ، حمام-دستشویی تا حمل و نقل می باشد.
امروز کارگران با دور بودن از خانواده با مشکلات مدیدی روبرو هستند. بسیاری با افسردگی ، استفاده از دارو و غیره ثروتی را برای عده ای رقم می زنند که خود از پایین ترین سطح زندگی برخوردار هستند.
از شروع سال جدید مبارزات معلمان طبقه بندی مشاغل و بازنشستگان همسطح سازی حقوق بازنشستگی بخش مهمی از مبارزات جنبش کارکری در همین یکماه گذشته است. امروز کارگران در منشور حداقلی خود خواستار “مصادره اموال همه اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای دولتی و شبه دولتی و خصوصی که با غارت مستقیم و یا رانت حکومتی، اموال و ثروت‌های اجتماعی مردم ایران را به یغما برده‌اند. ثروت حاصل از این مصادره‌ها، باید به فوریت صرف مدرن سازی و بازسازی آموزش و پرورش، صندوق‌های بازنشستگی، محیط زیست و نیازهای مناطق و اقشاری از مردم ایران شود” هستند.
کارگران اعتصابی انرژی، معلمان و بازنشستگان در دور جدید مبارزات اشان امری را در سر لوحه مبارزه ای قرار داده اند که می رود شرایط بهتری برای یک جنبش همیاری جدید بوجود آورد و ما در این راه در کنار آنها هستیم و برای رسیدن به خواسته هایشان و مبارزات اشان مبارزه می کنیم و این مبارزه تمامی زحمتکشان است در کنار مبارزات بازنشستگان و معلمان در این دوره اخیر.

کانون مدافعان حقوق کارگر

*************

پنج میلیون و سی‌هزار تومان حداکثر زجر برای دستمزدبگیران

همانند ۴۴ سال گذشته بعد از چند وقت بازی شفاهی مسئولان حکومت هم زمان با تحویل سال نو حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ را با ۲۷ درصد افزایش نسبت به سال گذشته تعیین و اعلام کردند.
این دستمزد برای زحمتکشان یعنی یک چهارم هزینه های اولیه زندگی زیر خط فقر است. این دستمزد کفاف زندگی چند روز دستمزد بگیران را نه تنها نمی دهد بلکه فقری که هستی آنها را به نابودی می کشاند جز گرسنگی معنای دیگری برای آنها ندارد.
این دستمزد نشان می دهد که قدرتمداران برایشان مهم نیست که چند درصد از مردم حتی سبد زندگی اشان هر روز کوچک ترو سفره هایشان خالی می شود.
این حجم از بردگی برای هیچ انسانی در این زمانه در کشوری که بیشترین منابع را دارد نه پذیرفتنی است ونه باید بی توجه از کنار آن گذشت. پیام حکومتگران این است تا این نظام جهنمی هست نمی توان به زندگی انسانی رسید.
تنها راه و آلترناتیو زحمتکشان پیشبرد منشور حداقلی است و از این طریق است که باید گفت چگونه باید از این بردگی گذر کرد. تنها راه پیش رو سازماندهی برای تغییر اساس نظم ضد انسانی است که هر روز هارتر و وحشیانه تر توان زندگی را از مردم گرفته است.

*************

در سوگ شمس الملوک پاک نشان یار زحمتکشان

کانون مدافعان یکی دیگر از مادران همراه زحمتکشان را از دست داد.
مادر پاک نشان مادر خانواده صفرزاده یکی از زمره مادرانی بود که در چهل و چهار سال گذشته با نگرانی از وضعیت عزیزان اش در راه زندان و بیمارستان بود، جسم و روح خودش نیز تحت تاثیر همان شرایط غیر انسانی قرار گرفت و سال ها با بیماری سخت زیست.
مادر پاک نشان خود را فدا می کرد تا نگذارد که رعب و وحشت حاکم خوفی در اراده نزدیکان اش برای ادامه فعالیت های انسانی اشان بوجود بیاورد.
مادر پاک نشان پاک بود و پاک ماند و پاکی را نشان می داد. باشد ما باور داریم در نبود جسمی این انسان شریف او راه انسانی اش ادامه یابد و به خانواده پاک نشان و همچنین همراهان جنبش کارگری هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی تسلیت می گوییم

کانون مدافعان حقوق کارگر

*************

خجسته نوروزی متفاوت

گمان بردند که شعله می میرد
بساط ظلم ریشه می گیرد
نخشکد آن شاخه ای سرسبز
که آب از خون جوانان خورد

در حالی به پیشواز سال جدید می رویم که سالی سترگ و سرنوشت ساز را برای مردم خودمان و برای دنیا پشت سر می گذاریم.
سال ۱۴۰۱ را با راهی به انقلابی بزرگ در مسائل بزرگ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از سر گذراندیم که تاثیرات آن بر جامعه جهانی و همچنین خاورمیانه و بخصوص ایران هر روز آشکارتر می شود. پیش رفتن را تا جایی ادامه داده ایم که دیگر از مرز آن گذر کردیم که عده ای بخواهند برای دیگران تعیین تکلیف بکنند.
انقلاب زن-زندگی- آزادی هم به ما وهم به ‌جهانیان نشان داد که دیگر زمان سروری عده ای بر دیگران به سر آمده است. از اینرو بهاری دیگر را آغاز می کنیم که آزادی وآزادگی را برایمان به ارمغان آورد.
آزادی وآزادگی که نسل جدیدی از جوانان و زنان آن را به پیش می رانند تا جامعه نوینی را پایه گذاری کنند. جامعه ای که گل ها وشکوفه ها در حال شکفتن هستند. گل ها وشکوفه ها که رنگ ها و رنگ دانه هایش از جوشش خون انسان های فداکاری بر آمده است و ریشه آن با خون مبارزان و شکنجه شدگان آبیاری شده است و این نهاد سر سبز به سادگی خشکیده نخواهد شد. این سال بر تمامی مردم و زحمتکشان مبارک باد

بهار سال ۱۴۰۲

کانون مدافعان حقوق کارگر


____________________________

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب سال گذشته اینجا کلیک کنید.