افق روشن
www.ofros.com

اخراج ١٠٠ کارگر و بلاتکلیفی ۵٠ کارگر

تعطیل موقت ایران تایر و احتمال اُفت تولید در ایران خودرو


کارگران خودروسازی                                                                                     پنجشنبه ٦ بهمن ماه ١٣٩٠

اخراج ١٠٠ کارگر و بلاتکلیفی ۵٠ کارگر دیگر در یک شرکت جانبی خودروسازی

سه شرکت «نیک سان کار»، «اتحاد موتور» و «راهیان نور» برای شرکت های خودروسازی بخاریِ خودرو تولید می کنند. دو شرکت اخیر در جاده قدیم کرج و شرکت «نیک سان کار» در کیلومتر ٩ جاده مخصوص کرج ضلع جنوبی شرکت بهنوش مقابل شرکت پارس خودرو قراردارد. دراین شرکت ١۵٠ کارگر کار می کردند که طی دی ماه ١٣٩٠، ١٠٠ نفر از آن ها با اتمام قراردادشان اخراج شدند و ۵٠ نفر دیگر با دریافت حداقل حقوق تا اسفند ماه موقتا بیکار شده اند.
همچنین، شرکت پارس خودرو امروز (٦ بهمن ١٣٩٠) شیفت های ٢ و ٣ خود را تعطیل کرد. قسمت هایی که به این ترتیب در این دو شیفت تعطیل شده اند عبارت اند از : سالن مونتاژ بدنه پراید ١۴١، سالن GTX مونتاژکننده بدنه پراید ١٣١، سالن PK، خط های شماره ١ و٢ مونتاژ پراید. با تداوم این تعطیل ها، نگرانی و ترس و وحشت کارگران پارس خودرو از بیکاری نیز افزایش می یابد.

کارگران خودروسازی - ٦ بهمن ١٣٩٠

****************

تعطیل موقت ایران تایر و احتمال اُفت تولید در ایران خودرو

پیرو گزارش قبلی درباره وضعیت کار و تولید در خودروسازی ها و شرکت های وابسته به آن ها، به اطلاع می رسانیم که شرکت ایران تایر، تولیدکننده انواع لاستیک خودرو، از تاریخ ٢٩ دی ماه تا ٩ بهمن ١٣٩٠ هر سه شیفت تولید خود را تعطیل کرده است. شنیده ها حاکی از آن است که تعطیل این کارخانه، که در کیلومتر ۴ جاده مخصوص کرج جنب شرکت ارج قرار دارد، ممکن است حتی پس از ٩ بهمن نیز ادامه پیدا کند یا دست کم ساعات کار و شیفت های تولید آن کاهش یابد.
در مورد ایران خودرو، احتمال می رود که دو شرکت بزرگ تأمین قطعات آن یعنی ایساکو و ساپکو نتوانند قطعات مورد نیاز ایران خودرو را تأمین کنند، زیرا ظاهرا سازندگان قطعات به این دو شرکت اعلام کرده اند که هزینه تأمین مواد اولیه و تولید قطعات نسبت به چند ماه پیش بیش از ١۵٠ درصد افزایش یافته است و آن ها قادر نیستند قطعات را با همان شرایط پیشین تولید کنند. اگر چنین باشد، تولید ایران خودرو تا پایان سال جاری به شدت اُفت خواهد کرد. همچنین گفته می شود که ایران خودرو بخشی از بدهی خود را به ساپکو و ایساکو بابت قطعات دریافتی در سه ماه گذشته پرداخت نکرده است و در نتیجه این دو شرکت با کمبود نقدینگی رو به رو هستند و نمی توانند تعهدات ریالی خود را به سازندگان قطعات بپردازند.

کارگران خودروسازی - ۵ بهمن ١٣٩٠

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری